VLC - Trans - en to mai translation catalogue (5343 entries)

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
mai: ई  प्रोग्राम ककरो प्रकार क वारंटी  क सँग नहि आबैत अछि, कानून द्वारा अनुमत सीमा तक।
    अहाँ एकरा GNU जनरल पब्लिक लाइसेंस क शर्त क अंतर्गत पुनर्वितरित कए सकैत अछि;
    विवरण क लेल COPYING नाम क फाइल देखू।.
    VideoLAN टीम द्वारा लिखित, AUTHORS फाइल देखू।

en: VLC preferences
mai: VLC वरीयता

en: Select "Advanced Options" to see all options.
mai: सभटा विकल्प केँ देखब क लेल "उन्नत विकल्प" क चयन करू।

en: Interface
mai: अंतरफलक

en: Settings for VLC's interfaces
mai: VLC क अंतरफलक क लेल सेटिंग्स

en: Main interfaces settings
mai: मुख्य अंतरफलक सेटिंग्स

en: Main interfaces
mai: मुख्य अंतरफलक

en: Settings for the main interface
mai: मुख्य अंतरफलक क लेल सेटिंग्स

en: Control interfaces
mai: नियंत्रण अंतरफलक

en: Settings for VLC's control interfaces
mai: VLC क नियंत्रण अंतरफलक क लेल सेटिंग्स

en: Hotkeys settings
mai: हाटकी सेटिंग्स

en: Audio
mai: आडियो

en: Audio settings
mai: आडियो सेटिंग्स

en: General audio settings
mai: सामान्य आडियो क सेटिंग्स

en: Filters
mai: फिल्टर्स

en: Audio filters are used to process the audio stream.
mai: आडियो स्ट्रीम केँ संसाधित करबाक लेल आडियो फिल्टर क उपयोग कएल जाइत अछि।

en: Audio resampler
mai: आडियो रीसेम्प्लर

en: Visualizations
mai: दृश्यावलोकन

en: Audio visualizations
mai: आडियो दृश्यावलोकन

en: Output modules
mai: आउटपुट माड्यूल

en: General settings for audio output modules.
mai: आडियो आउटपुट माड्यूल क लेल सामान्य सेटिंग्स।

en: Miscellaneous
mai: प्रकीर्ण

en: Miscellaneous audio settings and modules.
mai: प्रकीर्ण आडियो सेटिंग्स आओर माड्यूल।

en: Video
mai: वीडियो

en: Video settings
mai: वीडियो सेटिंग

en: General video settings
mai: सामान्य वीडियो सेटिंग्स

en: General settings for video output modules.
mai: वीडियो आउटपुट माड्यूल क लेल सामान्य सेटिंग्स।

en: Video filters are used to process the video stream.
mai: वीडियो स्ट्रीम केँ संसाधित करबाक लेल वीडियो फिल्टर्स क उपयोग कएल जाइत अछि।

en: Subtitles / OSD
mai: उपशीर्षक/ओएसडी

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
mai: आन-स्क्रीन-प्रदर्शन, उपशीर्षक आओर "उपरिशायी उपचित्र" सँ संबंधित सेटिंग्स

en: Input / Codecs
mai: इनपुट / कोडेक्स

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
mai: इनपुट, विबहुसंकेतन, डिकोडिंग आओर एन्कोडिंग क लेल सेटिंग्स

en: Access modules
mai: प्रवेश माड्यूल

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
mai: आन-स्क्रीन-प्रदर्शन, उपशीर्षक आओर "उपरिशायी उपचित्र" सँ संबंधित सेटिंग्स. सामान्य सेटिंग्स जे अहाँ परिवर्तन कएनाइ चाहैत भ' HTTP प्राक्सी अथवा कैशिंग सेटिंग्स अछि।

en: Stream filters
mai: प्रवाह फिल्टर्स

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
mai: स्ट्रीम फिल्टर विशेष माड्यूल अछि जे VLC क इनपुट पक्ष पर उन्नत संचालन क अनुमति देत अछि। सावधानीपूर्वक उपयोग कए...

en: Demuxers
mai: डीमक्सर्स

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
mai: डीमक्सर्स आडियो आओर वीडियो धारा केँ अलग करबाक लेल उपयोग कएल जाइत अछि।

en: Video codecs
mai: वीडियो कोडेक्स

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
mai: वीडियो, चित्र अथवा वीडियो+आडियो डीकोडर्स आओर एनकोडर्स क लेल सेटिंग्स।

en: Audio codecs
mai: आडियो कोडेक्स

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
mai: केवल आडियो डीकोडर्स आओर एनकोडर्स क लेल सेटिंग्स।

en: Subtitle codecs
mai: उपशीर्षक कोडेक्स

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
mai: उपशीर्षक टेलिटेक्स्ट आओर सीसी एनकोडर्स आओर डीकोडर्स क लेल सेटिंग्स।

en: General input settings. Use with care...
mai: सामान्य इनपुट सेटिंग्स सावधानीपूर्वक उपयोग करू...

en: Stream output
mai: स्ट्रीम आउटपुट

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
mai: आबै बला स्ट्रीम केँ संचित करैत समय अथवा स्ट्रीमिंग सर्वर क रूपेँ काज करैत समय स्ट्रीम उत्पादन सेटिंग्स उपयोग कएल जाइत अछि।
    धारा एकटा "क उपयोग उत्पादन" माड्यूल क माध्यम सँ पहिने mux कएल जाइत अछि आओर तखन एकरा भेजल जाइत अछि जकरा अथवा तँ एकटा फाइल मे संचित कएल जाइत अछि, अथवा एकरा (UDP, HTTP, RTP/RTSP) स्ट्रीम कएल जाइत अछि।
    Sout धारा माड्यूल उन्नत स्ट्रीम प्रसंस्करण क अनुमति देत अछि (ट्रांसकोडिंग, डुप्लीकेटिंग ...)।

en: General stream output settings
mai: सामान्य स्ट्रीम आउटपुट सेटिंग्स

en: Muxers
mai: मक्सर्स

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
mai: मक्सर संपुटन प्रारूप बनैत छी जकर उपयोग सबहि प्रारंभिक स्ट्रीम्स (वीडियो, आडियो, ...) केँ एकटा सँग राखबा क लेल कएल जाइत अछि. ई सेटिंग्स अहाँकेँ हरदम एकटा विशेष मक्सर प्रदान करबाक अनुमति देताह। अहाँकेँ साइत एहन नहि कएनाइ चाही।
    अहाँ प्रत्येक मक्सर क लेल पूर्वनिर्धारित मानदंड तय कए सकैत अछि।

en: Access output
mai: एक्सेस उत्पादन

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
mai: पहुंच आउटपुट माड्यूल मक्सर स्ट्रीम्स भेजबा क तरीका केँ नियंत्रित करैत अछि. ई सेटिंग्स अहाँकेँ हरदम एकटा विशेष मक्सर प्रदान करबाक अनुमति देताह। अहाँकेँ साइत एहन नहि कएनाइ चाही।
    अहाँ प्रत्येक एक्सेस आउटपुट क लेल पूर्वनिर्धारित मानदंड तय कए सकैत अछि।

en: Packetizers
mai: पैकेटाइजर

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
mai: पैकेटाइजरस् क उपयोग बुनियादी धारा केँ मक्सिग सँ पहिने "पूर्वसंसाधित" क लेल कएल जाइत अछि ई सेटिंग्स अहाँकेँ हरदम एकटा विशेष पैकेटाइजर प्रदान करबाक अनुमति देताह।. अहाँकेँ साइत एहन नहि कएनाइ चाही।
    अहाँ प्रत्येक पैकेटाइजर क लेल पूर्वनिर्धारित मानदंड तय कए सकैत अछि।

en: Sout stream
mai: साउट स्ट्रिम

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
mai: साउट धारा माड्यूल साउट प्रोसेसिंग शृंखला बनाबैत अछि। बेसी जानकारीक लेल स्ट्रीमिंग हाउटू देखू। अहाँ प्रत्येक साउट स्ट्रीम माड्युल क लेल पूर्वनिर्धारित मानदंड तय कए सकैत अछि।

en: VOD
mai: वीओडी

en: VLC's implementation of Video On Demand
mai: फरमाइस पुरा करबाक वीएल सी क कार्यविधि

en: Playlist
mai: गीत-सूची

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
mai: प्लेलिस्ट व्यवहार सँ संबंधित सेटिंग्स (उदाहरण क लेल प्लेलिस्ट मोड) तथा माड्यूल जे स्वचालित रूप सँ प्लेलिस्ट मे मद जोड़ देत अछि। ("सर्विस डिस्कॉवरी माड्यूल")।

en: General playlist behaviour
mai: गीत-सूची क सामान्य व्यवहार

en: Services discovery
mai: सेवासभ क प्राप्ति

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
mai: सेवा खोज माड्यूल स्वतः प्लेलिस्ट मे मद जोड़बा क सुविधा प्रदान करैत अछि।

en: Advanced
mai: विस्तृत

en: Advanced settings. Use with care...
mai: उन्नत सेटिंग। सावधानीपूर्वक उपयोग कए...

en: Advanced settings
mai: उन्नत सेटिंग...

en: &Open File...
mai: फाइल खोलू (&O)...

en: &Advanced Open...
mai: उन्नत खुलल (&A)

en: Open D&irectory...
mai: खुलल निर्देशिका (&i)...

en: Open &Folder...
mai: फोल्डर खोलू...(&F)

en: Select one or more files to open
mai: एकटा अथवा एकटा सँ बेसी फाइल केँ खोलब क लेल चुनू

en: Select Directory
mai: निर्देशिका चुनू

en: Select Folder
mai:  फोल्डर चुनू

en: Media &Information
mai: मीडिया आ सूचना

en: &Codec Information
mai: कोडेक तथा सूचना (&C)

en: &Messages
mai: संदेश (&M)

en: Jump to Specific &Time
mai: केओ चयनित समय पर पहुँचू

en: Custom &Bookmarks
mai: मनपसिन्न आ पुस्तकचिह्न

en: &VLM Configuration
mai: वीएलएम विन्यास (&V)

en: &About
mai: परिचय (&A)

en: Play
mai: बजाउ

en: Remove Selected
mai: चयनित मेटाउ

en: Information...
mai: जानकारी...

en: Create Directory...
mai: निर्देशिका बनाउ...

en: Create Folder...
mai:  फोल्डर बनाउ...

en: Rename Directory...
mai: निर्देशिका बनाउ...

en: Rename Folder...
mai: फोल्डर नाम बदलू...

en: Show Containing Directory...
mai: अभिधारित डायरेक्टोरी देखाउ...

en: Show Containing Folder...
mai: अभिधारित फोल्डर देखाउ...

en: Stream...
mai: धारा...

en: Save...
mai: सहेजू...

en: Repeat All
mai: सभटा दोहराउ

en: Repeat One
mai: एकटा दोहराउ

en: Random
mai: बेतरतीब

en: Random Off
mai: यादृच्छयता बन्न करू

en: Add to Playlist
mai: गीत-सूची मे जोड़ू

en: Add File...
mai: फाइल जोड़ू...

en: Add Directory...
mai: निर्देशिका जोड़ू...

en: Add Folder...
mai: फोल्डर जोड़ू...

en: Save Playlist to &File...
mai: गीत क सूची तथा फाइल सहेजू...

en: Search
mai: ताकू

en: Waves
mai: तरंग

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
mai: <html><head><meta http-equiv="सामग्री प्रकार" सामग्री="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>VLC मीडिया प्लेयर सहायता मे अहाँक स्वागत अछि</h2><h3>दस्ताबेज</h3><p>अहाँ VLC दस्तावेदज देख सकैत अछि VideoLAN केर<a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> वेबसाइट पर.</p><p>जँ अहाँ VLC मीडिया प्लेयर पर नवागंतुक अछि तँ , कृप्या  पढें<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>VLC मीडिया प्लेयर क परिचय</em></a>.</p><p>अहाँ पाएँगे जे VLC मीडिया प्लेयर क उपयोग कओन प्रकार करू<br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>VLC मीडिया प्लेयर मे ककरो फाइल केँ कहिना चलाउ</em></a>" दस्ताबेज.</p><p>सभटा converting, transcoding, एन्कोडिंग, muxing आओर स्ट्रीमिंग कार्य क लेल अहाँ एतय सूचना प्राप्त कए सकैत छी <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">स्ट्रीमिंग दस्ताबेज</a>.</p><p>जँ अहाँ तकनीकि क संबंध मे स्योर नहि छी तँ संपर्क करू <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">ज्ञान आघार </a>.</p><p>मुख्य कीबोर्ड शार्ट कट जानने क लेल पढ़े <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">शॉटकट</a> पृष्ट.</p><h3>सहायता</h3><p>कोनो प्रशन पुछने सँ पहिने कृप्या  देख लिअ <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>तखन अहाँ सहायता दे अथवा ले सकैत छी <a href="http://forum.videolan.org">फोरम</a>,  <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> अथवा हमारा IRC चैनल (<em>#videolan</em> irc.freenode.net) पर. </p><h3>प्रोजेक्ट मे योगदान करू</h3><p>आपVideoLAN प्रोजेक्ट क सहायता कए सकैत छी समुदाय केँ किछु समय दे कए, स्कीन डिजायन कए, दस्ताबेजों क अनुवाद कए, कोड क जाँच कए. अहाँ हमारी सहायता क लेल फंड तथा सामग्री सेहो प्रदान कए सकैत अछि. आओर हँ , अहाँ VLC मीडिया केँ <b>प्रोमोट</b> कए सकैत अछि.</p></body></html>

en: Audio filtering failed
mai: आडियो फिल्टरिंग असफल रहल

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
mai: फिल्टर क अधिकतम सँख्या (%u) क उपयोग कएल जाए चुकल अछि।

en: Disable
mai: निष्क्रिय करू

en: Spectrometer
mai: स्पेक्ट्रोमीटर

en: Scope
mai: स्कोप

en: Spectrum
mai: स्पेक्ट्रम

en: Audio filters
mai: आडियो फिल्टर

en: Replay gain
mai: प्राप्तिक पुनरावृति करू

en: Stereo audio mode
mai: स्टीरियो आडियो मोड

en: Dolby Surround
mai: डाल्बी सर्राउंड

en: Stereo
mai: स्टीरियो

en: Left
mai: बम्मा

en: Right
mai: दाहिना

en: Reverse stereo
mai: विलोम स्टीरीयो

en: Headphones
mai: हेडफोन

en: Automatic
mai: स्वचालित

en: boolean
mai: बूलियन

en: integer
mai: पूर्णांक

en: float
mai: प्लावित करू

en: string
mai: स्ट्रिंग

en: To get exhaustive help, use '-H'.
mai: विस्तृत सहायता क लेल '-H' क उपयोग करू।

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline.
    They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      file:///path/file              Plain media file
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      dvd://[device]                 DVD device
      vcd://[device]                 VCD device
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
mai: उपयोग: %s [विकल्प] [धारा] ...
    अहाँ कमान्डलाइन पर अनेक धारा निर्धारित कए सकैत अछि।
    ओकरा गीत सूची मे पंक्तिबद्ध कएल जएताह।
    पहिने चिह्नित मद केँ पहिने प्ले कएल जएताह। 
    
    विकल्प-स्टाइल:
      --विकल्प  ग्लोबल विकल्प जे प्रोग्राम क समयावधि क लेल सेट कएल गेल अछि।
       -विकल्प ग्लोबल --विकल्प क एकटा अक्षरीय रूप
       :विकल्प ई विकल्प केवल ओ धारा पर काज करैत अछि जे ओकरा सामना होइछ 
                आओर ओ पूर्व क विन्यास केँ निष्क्रिय कए देत अछि। 
    
    स्ट्रिम MRL रचना:
      [[उपयोग] [/ demux] :/ /] यूआरएल [# [शीर्षक] [: अध्याय] [- [शीर्षक] [: अध्याय]]]
      [: विकल्प = मान ...]
    
      अनेक ग्लोबल --ऑपसनस् क उपयोग MRL विशिष्ट :विकल्प क रूपेँ सेहो भ' सकैत अछि।
      बहु :विकल्प=मूल्य जोड़ केँ चिह्नित कए सकैत अछि।
    
    URL रचना:
      फाइल :/ / / पथ / फाइल     प्लेन मीडिया फाइल
      http://host [: पोर्ट] / फाइल HTTP यूआरएल
      ftp://host [: पोर्ट] / फाइल एफ़टीपी यूआरएल 
      एमएमएस :/ / मेजबान [: पोर्ट] / फाइल एमएमएस यू.आर.
      स्क्रीन :/ / स्क्रीन क छाया प्रति
      डीवीडी :/ / [डिवाइस]  डीवीडी डिवाइस
      वीसीडी :/ / [डिवाइस] वीसीडी डिवाइस
      CDDA :/ / [डिवाइस] आडियो सीडी डिवाइस
      udp://[[<स्रोत पता>]@[<bind पता>][:<bind port>]]
                                     स्ट्रिमिंग सर्वर द्वारा भेजल गेल UDP स्ट्रिम 
      vVLC :/ / ठहराव: <सेकन्ड> एकटा निश्चित समय क लेल प्लेलिस्ट रोकू
      VLC :/ / बन्न करू वीएलसी बन्न करबाक लेल विशेष मद

en: Note:
mai: टिप्पणीः

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
mai: जोड़ल -- advanced विकल्प केँ देखब क लेल अपन कमांड लाइन मे --advanced.

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
mai[0]: %u माड्यूल प्रदर्शित नहि कएल गेल किएक एहिमे केवल उन्नत विकल्प मोजुद अछि.
mai[1]: %u माड्यूल प्रदर्शित नहि कएल गेल किएक एकरामे केवल उन्नत विकल्प मोजुद अछि.

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
mai: एहिन माड्यूल नहि पाएल गेल।  --list अथवा --list-verbose क उपयोग मोजुद माड्यूल केँ सूचीबद्ध करबाक लेल करू।

en: VLC version %s (%s)
mai: वीएलसी संस्करण% s (% s)

en: Compiled by %s on %s (%s)
mai: %s (%s) पर %s द्वारा संकलित अछि

en: Compiler: %s
mai: कम्पाइलर: %s

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
mai: 
    सामग्री केँ VLC-help.txt फाइल मे डाल देलक.

en: 
    Press the RETURN key to continue...
mai: 
    जारी राखबा क लेल रिटर्न कुँजी दबाउ...

en: Unknown error
mai: अनचिन्ह त्रुटि

en: Bookmark %i
mai: पुस्तकचिह्नित करू %i

en: No description for this codec
mai: इ कोडेकक लेल केओ विवरण नहि

en: Codec not supported
mai: कोडेक समर्थित नहि अछि

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
mai: VLC "%4.4s" (%s) फाइल नहि खोलि पओलक

en: Unidentified codec
mai: अनचिन्ह कोडेक

en: VLC could not identify the audio or video codec
mai: VLC वीडियो कोडेक माड्यूल नहि खोलि सकल अछि.

en: decoder
mai: डिकोडर

en: Streaming / Transcoding failed
mai: स्ट्रीमिंग / ट्रांसकोडिंग बिफल रहल

en: VLC could not open the %s module.
mai: VLC %s माड्यूल नहि खोलि सकल।

en: VLC could not open the decoder module.
mai: VLC वीडियो डिकोडर माड्यूल नहि खोलि सकैत अछि.

en: Track
mai: ट्रैक

en: Program
mai: प्रोग्राम

en: Stream %d
mai: स्ट्रिम %d

en: Scrambled
mai: स्क्रैमबल्ड

en: Yes
mai: हाँ

en: Closed captions %u
mai: बन्न कैप्शन %u

en: Original ID
mai: मूल ID

en: Codec
mai: कोडेक

en: Language
mai: भाषा

en: Description
mai: विवरण

en: Type
mai: प्रकार

en: Channels
mai: चैनल

en: Sample rate
mai: नमूना दर

en: Bits per sample
mai: बिट्स प्रति नमूना

en: Bitrate
mai: बिटरेट

en: Track replay gain
mai: रिप्ले गेन केँ ट्रैक करू

en: Album replay gain
mai: रिप्ले गेन एलबम

en: Frame rate
mai: फ्रेम दर

en: Decoded format
mai: डीकोड प्रारूप

en: Undefined
mai: अपरिभाषित

en: Linear
mai: रैखिक

en: Center
mai: मध्य

en: Pitch
mai: स्वरमान

en: Subtitle
mai: उपशीर्षक

en: Your input can't be opened
mai: अहाँक इनपुट खोलल नहि जाए सकैत

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
mai: वीएलसी MRL '% s' केँ खोलब मे असमर्थ अछि। विस्तृत जानकारी क लेल लाग देखू।

en: Title
mai: शीर्षक

en: Artist
mai: कलाकार

en: Genre
mai: घराना

en: Copyright
mai: कापीराइट

en: Album
mai: एल्बम

en: Track number
mai: ट्रैक संख्या

en: Rating
mai: रेटिंग

en: Date
mai: दिनांक

en: Setting
mai: सेटिंग

en: Now Playing
mai: बजाएल जाए रहल अछि

en: Publisher
mai: प्रकाशक

en: Encoded by
mai: द्वारा इनकोडिंग कएल गेल

en: Artwork URL
mai: आर्टवर्क यूआर एल

en: Track ID
mai: ट्रैक आइ डी

en: Number of Tracks
mai: ट्रैकक संख्या

en: Director
mai: निर्देशक

en: Season
mai: सीजन

en: Episode
mai: एपिसोड

en: Show Name
mai: शो नाम

en: Actors
mai: अभिनेता

en: Bookmark
mai: पुस्तकचिह्न

en: Programs
mai: कार्यक्रम

en: Chapter
mai: अध्याय

en: Video Track
mai: वीडियो ट्रैक

en: Audio Track
mai: आडियो ट्रैक

en: Subtitle Track
mai: उपशीर्षक रील

en: Next title
mai: अगिला शीर्षक

en: Previous title
mai: पछिला शीर्षक

en: Title %i%s
mai: शीर्षक %i%s

en: Chapter %i
mai: अध्याय %i

en: Next chapter
mai: अगिला अध्याय

en: Previous chapter
mai: पछिला अध्याय

en: Media: %s
mai: मीडिया: %s

en: Add Interface
mai: अंतरफलक जोड़ू

en: Console
mai: कँसोल

en: Telnet
mai: टेलनेट

en: Web
mai: वेब

en: Debug logging
mai: डिबग लॉगिंग

en: Mouse Gestures
mai: मूस संकेत

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
mai: पूर्वनिर्धारित अंतरफलक क सँग वीएलसी चलि रहल अछि। अंतरफलक क बिनु VLC क उपयोग करबाक लेल 'cvlc' क प्रयोग करू।

note: xgettext: Translate "C" to the language code: "fr", "en_GB", "nl", "ru"...
en: C
mai: mai

en: Zoom
mai: छोट-पैघ करू

en: 1:4 Quarter
mai: 1:4 चओथाइ

en: 1:2 Half
mai: 1:2 आधा

en: 1:1 Original
mai: 1:1 असली

en: 2:1 Double
mai: 2:1 दुगुना

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
mai: ई विकल्प अहाँकेँ वीएलसी द्वारा प्रयोग कएल जाए बला अंतरफलक केँ विन्यस्त करबाक अनुमति दए अछि।. अहाँ मुख्य अंतरफलक, बाइली अंतरफलक माड्यूल क चयन कए सकैत अछि, तथा अनेक संबंधित विकल्प क चयन कए सकैत अछि।

en: Interface module
mai: अंतरफलक माड्यूल

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
mai: ई VLC क द्वारा उपयोग कएल जाए बला मुख्य अंतरफलक अछि। एकर पूर्वनिर्धारित व्यवहार सबसँ नीक माड्यूल क चयन करबाक अछि।

en: Extra interface modules
mai: बाइली अंतरफलक माड्यूल

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
mai: अहाँ VLC क लेल "बाइली अंतरफलक" क चयन कए ,सकैत अछि। पूर्वनिर्धारित अंतरफलक क सँग ओकरा पृष्टभूमि मे चलाएल जएताह। अंतरफलक माड्यूलो क कोलोन विलगित सूची क चयन करू। (सामान्य मूल्य अछि "rc" (दूरस्थ कंट्रोल), "http", "भंगिमा" ...)

en: You can select control interfaces for VLC.
mai: अहाँ VLC क लेल नियंत्रक अंतर्फलक क चयन कए ,सकैत अछि।

en: Verbosity (0,1,2)
mai: शब्दाडंबर (0,1,2)

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
mai: ई शब्दाडंबर क स्तर अछि (0=केवल त्रुटि तथा स्तरीय संदेश,  1=चेतावनी, 2=डिबग).

en: Default stream
mai: पूर्वनिर्धारित स्ट्रिम

en: This stream will always be opened at VLC startup.
mai: ई स्ट्रिम केँ VLC क शुरू हए हरदम  खोललक जएताह।startup.

en: Color messages
mai: संदेश वाक्य क रंग

en: Show advanced options
mai: उच्च विकल्प देखाउ

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
mai: ई सक्षम करब पर वरीयता आओर / अथवा अंतरफलक सबहि मोजुद विकल्प केँ देखैताह जकरा अधिकांश प्रयोक्ता कहियो प्रयोग नहि कएनाइ चाही।

en: Interface interaction
mai: अंतरफलक अंतर्क्रिया

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
mai: जखन एकरा सक्षम करैत छी तँ अंतरफलक हर बेर एकटा समाद बाक्स देखैताह जखन सेहो ककरो प्रयोक्ता इनपुट क आवश्यकता अछि।

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
mai: ई विकल्प अहाँकेँ आडियो उपतंत्र क व्यवहार केँ संशोधित करबाक अनुमति देत अछि, आओर पोस्ट प्रोसेसिंग अथवा दृश्य प्रभाव क लेल आडियो फिल्टर जोड़ल जाए सकैत अछि (स्पेक्ट्रम विश्लेषक, आदि). ई फिल्टर केँ एतय सक्षम करू, आओर "आडियो फिल्टर" माड्यूल अनुभाग मे ओकरा विन्यस्त करू।

en: Audio output module
mai: आडियो आउटपुट माड्यूल

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
mai: ई VLC क द्वारा उपयोग कएल जाए बला आडियो आउटपुट विधि अछि। एकर पूर्वनिर्धारित व्यवहार  मोजुद विधि मे सबसँ नीक विधि क चयन करबाक अछि।

en: Enable audio
mai: आडियो सक्षम करू

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
mai: अहाँ आडियो आउटपुट केँ पुरी तरह निष्क्रिय कए सकैत अछि। आडियो डिकोडिग संचालित नहि कएल जएताह, एकरासँ प्रसंस्करण उर्जा क बचत हएताह।

en: Game
mai: खेल

en: Audio gain
mai: आडियो लाभ

en: This linear gain will be applied to outputted audio.
mai: ई रैखिक बढ़त आउटपुट कएल गेल आडियो क लेल लागू हएताह.

en: Audio output volume step
mai: ध्वनि आउटपुट वाल्युम स्टेप

en: The step size of the volume is adjustable using this option.
mai: मात्रा क कदम आकार एहि विकल्प क उपयोग समायोज्य अछि.

en: Remember the audio volume
mai: आडियो मात्रा याद राखू

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
mai: मात्रा वीएलसी प्रयोग कएल जाइत अछि अगली बेर दर्ज कएल गेल अछि आओर स्वचालित रूप सँ बहाल कएल जाए सकैत अछि

en: Audio desynchronization compensation
mai: आडियो डिसिन्क्रोनाइजेशन कंपेनसेशन

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
mai: ई आडियो आउटपुट केँ विलम्बित करैत अछि। ई विलम्ब क समय मिलीसेकेंड मे देब जएनाइ चाही। जँ अहाँ वीडियो आओर आडियो क बीच कोनो अंतराल महसूस करैत छी तँ एकर इस्तेमाल कएल जाए सकैत अछि।

en: This selects which plugin to use for audio resampling.
mai: ई चयन करैत अछि जे आडियो रीसैम्पलिंग क लेल कओन सन प्लगिन उपयोग कएल जएताह.

en: Force detection of Dolby Surround
mai: डाल्वी सराउन्ड क पहचान सुनिश्चित करू।

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
mai: एकर उपयोग तखन करू जखन अहाँकेँ मालुम भ' क अहाँक स्ट्रीम डाल्वी डिजीटल सराउन्ड सँ कोडित अछि (अथवा नहि अछि) मुदा ओकर सही पहचान नहि भ' पाए रहल अछि। अहाँक स्ट्रीम क डाल्वी सराउन्ड सँ इनकोडित नहि हए पर सेहो एहि विकल्प केँ चुनब पर अहाँकेँ नीक अनुभव हाएत, खासकए जखन एकरा हेडफोन चैनल मिक्सर क सँग जोड़ल जाइत अछि।

en: Auto
mai: स्वतः

en: On
mai: चालू

en: Off
mai: बन्न

en: Stereo audio output mode
mai: स्टीरियो आडियो आउटपुट मोड

en: Unset
mai: अनियत

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
mai: ई ध्वनि प्रतिपादन संशोधित करबाक लेल, आडियो पोस्ट प्रोसेसिंग फिल्टर जोड़ैत अछि।

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
mai: ई दृश्य माड्यूल (स्पेक्ट्रम विश्लेषक, आदि) जोड़ैत अछि।

en: Replay gain mode
mai: लाभ क मोड क पुनरावृत्ति

en: Select the replay gain mode
mai: लाभ क मोड क चयन करू

en: Replay preamp
mai: प्रीएँप क पुनरावृत्ति

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
mai: ई अहाँकेँ रिप्ले गेन सूचना बला धारा क लेल पूर्वनिर्धारित टारगेट लेवल (89 dB) परिवर्तित करब क अनुमति देत अछि

en: Default replay gain
mai: पूर्वनिर्धारित सँ गेन क पुनरावृत्ति करू

en: This is the gain used for stream without replay gain information
mai: ई रिप्ले गेन सूचना रहित धारा क लेल उपयोग क जाएबला gain अछि

en: Peak protection
mai: पीक संरक्षण

en: Protect against sound clipping
mai: ध्वनि क्लिपिंग सँ सुरक्षा

en: Enable time stretching audio
mai: समय खींचाव आडियो सक्रिय करू

en: This allows playing audio at lower or higher speed without affecting the audio pitch
mai: ई आडियो पिच केँ प्रभावित कएल बिनु कम अथवा बेसी गति सँ आडियो चलाबै क सुविधा देत अछि।

en: None
mai: कोनो नहि

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
mai: ई विकल्प अहाँकेँ वीडियो उत्पादन उपतंत्र क व्यवहार केँ संशोधित करबाक सुविधा देत अछि। उदाहरण क लेल अहाँ वीडियो फिल्टर (डिइंटरलेसिंग, छवि समायोजन, आदि) सक्रिय कए सकैत अछि। एतय ई फिल्टर केँ सक्षम करू आओर "वीडियो फिल्टर" अनुभाग माड्यूल मे ओकरा ओकरा विन्यस्त करू।  अहाँ कतेक विविध वीडियो विकल्प सेट कए सकैत अछि।

en: Video output module
mai: वीडियो उत्पादन माड्यूल

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
mai: ई VLC द्वारा प्रयोग कएल जाए बला वीडियो आउटपुट विधि अछि। पूर्वनिर्धारित सँ ई स्वतः सबसँ उपयुक्त विधि क चयन करैत अछि

en: Enable video
mai: वीडियो सक्षम करू

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
mai: अहाँ पूरी तरह सँ वीडियो आउटपुट निष्क्रिय कए सकैत अछि। एकरासँ वीडियो डिकोडिंग चरण नहि हाएत, ई प्रकार किछु प्रसंस्करण शक्ति क बचत हएताह।

en: Video width
mai: वीडियो क चओड़ाइ

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
mai: अहाँ वीडियो चओड़ाइ केँ लागू कए सकैत अछि। पूर्वनिर्धारित रूप सँ (-1) वीएलसी वीडियो विशेषता क अनुसार अनुकूलित भ' जएताह।

en: Video height
mai: वीडियो क उँचाइ

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
mai: अहाँ वीडियो उँचाइ केँ लागू कए सकैत अछि। पूर्वनिर्धारित रूप सँ (-1) वीएलसी वीडियो विशेषता क अनुसार अनुकूलित भ' जएताह।

en: Video X coordinate
mai: वीडियो X कोआर्डिनेट

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
mai: अहाँ वीडियो विंडो क उप्परी बम्मा कोने (एक्स समन्वयक) क स्थिति लागू कए सकैत अछि।

en: Video Y coordinate
mai: वीडियो Y कोआर्डिनेट

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
mai: अहाँ वीडियो विंडो क उप्परी बम्मा कोने (वाई समन्वयक) क स्थिति लागू कए सकैत अछि।

en: Video title
mai: वीडियो शीर्षक

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
mai: वीडियो विंडो क लेल मनपसिन्न शीर्षक (जँ वीडियो अंतरफलक मे एम्बेडेड नहि भ')।

en: Video alignment
mai: वीडियो संरेखण

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
mai: ई विंडो मे वीडियो क संरेखण लागू करू। पूर्वनिर्धारित रूप सँ (0) केँ केन्द्रित कएल जएताह (0 = केंद्र, 1 = छोड़ देलक, 2 = दहिन्ना, 4 = उप्पर, 8 = नीच्चाँ, अहाँ सेहो ई मूल्य क संयोजन क सेहो उपयोग कए सकैत अछि, जहिना 6 = 4 +2 अर्थात् उप्पर दहिन्ना)।

en: Top
mai: उप्पर

en: Bottom
mai: नीच्चाँ

en: Top-Left
mai: उप्परी बम्माँ

en: Top-Right
mai: उप्परी दाहिना

en: Bottom-Left
mai: तलवर्ती बम्माँ

en: Bottom-Right
mai: तलवर्ती बम्माँ

en: Zoom video
mai: ज़ूम वीडियो

en: You can zoom the video by the specified factor.
mai: अहाँ निर्धारित गुणांक मे वीडियो केँ जूम कए सकैत अछि।

en: Grayscale video output
mai: वीडियो आउटपुट केँ ग्रेस्केल

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
mai: वीडियो ग्रेस्केल मे आउटपुट  करू। रँग क जानकारी डीकोड नहि करब पर एकरासँ किछु प्रसंस्करण ऊर्जा बच सकैत अछि।

en: Embedded video
mai: अंतःस्थापित वीडियो

en: Embed the video output in the main interface.
mai: मुख्य अंतरफलक मे वीडियो आउटपुट शामिल करू।

en: Fullscreen video output
mai: पूर्ण स्क्रीन वीडियो आउटपुट

en: Start video in fullscreen mode
mai: वीडियोफुल स्क्रीन मोड मे प्रारंभ करू

en: Always on top
mai: हरदम उप्पर रहू

en: Always place the video window on top of other windows.
mai: हरदम आन विंडोज़ क शीर्ष पर वीडियो विडो केँ राखू।

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
mai: वालपेपर मोड अहाँकेँ डेस्कटाप पृष्ठभूमि क रूपेँ वीडियो प्रदर्शित करबाक सुविधा देत अछि।

en: Show media title on video
mai: वीडियो पर मीडिया शीर्षक देखाउ

en: Display the title of the video on top of the movie.
mai: फिल्म क शीर्ष पर वीडियो क शीर्षक प्रदर्शित करू।

en: Show video title for x milliseconds
mai: एक्स मि.सँ. क लेल वीडियो शीर्षक देखाउ

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
mai: n मिलिसेकेंड क लेल वीडियो शीर्षक देखाउ, पूर्वनिर्धारित 5000 एमएस (5 सेकंड.) अछि।

en: Position of video title
mai: वीडियो शीर्षक क अवस्थिति

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
mai: वीडियो पर शीर्षक प्रदर्शित करबाक जगह (पूर्वनिर्धारित नीच्चाँ केंद्र)।

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
mai: एक्स मिलिसेकेंड क बाद कर्सर आओर फुल स्क्रीन नियंत्रक नुकाए दिअ'

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
mai: एन मिलिसेकेंड क बाद कर्सर आओर फुल स्क्रीन नियंत्रक नुकाए दिअ'।

en: Deinterlace
mai: विअंतर्ग्रथित करू

en: Deinterlace mode
mai: विअंतर्ग्रथित मोड

en: Deinterlace method to use for video processing.
mai: विअंतर्ग्रथित विधि वीडियो प्रसंस्करण क लेल उपयोग करबाक लेल.

en: Discard
mai: छोड़ू

en: Blend
mai: ब्लेंड

en: Mean
mai: माध्य

en: Bob
mai: बॉब

en: Phosphor
mai: फ़ॉस्फ़र

en: Film NTSC (IVTC)
mai: फ़िल्म NTSC (IVTC)

en: Disable screensaver
mai: स्क्रीनसेवर अक्षम करू

en: Disable the screensaver during video playback.
mai: वीडियो प्लेबैक क दौरान स्क्रीनसेवर निष्क्रिय करू।

en: Inhibit the power management daemon during playback
mai: प्लेबैक क दौरान ऊर्जा प्रबंधन डेमान केँ रोकैत अछि

en: Inhibits the power management daemon during any playback, to avoid the computer being suspended because of inactivity.
mai: निष्क्रियता क कारण कम्प्यूटर केँ निलंबित कएल जाए सँ रोकब क लेल प्लेबैक क दौरान ऊर्जा प्रबंधन डेमान केँ रोकैत अछि.

en: Window decorations
mai: विंडो सजावट

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
mai: वीएलसी वीडियो क आसपास विंडो शीर्षक, फ्रेम, आदि... नहि बनाए कए, एकटा "न्यूनतम" विंडो बनाबैत अछि।

en: Video splitter module
mai: वीडियो खंडित करब बला माड्यूल

en: This adds video splitters like clone or wall
mai: ई क्लोन अथवा दीवार क तरह क वीडियो स्पिल्टर जोड़ैत अछि

en: Video filter module
mai: वीडियो फिल्टर माड्यूल

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
mai: ई तस्वीर क गुणवत्ता बढ़ाबैक क लेल प्रसंस्करण क बाद क फिल्टर जोड़ैत अछि, उदाहरण क लेल डिइंटरलेसिंग, अथवा वीडियो केँ विकृत कएनाइ।

en: Video snapshot directory (or filename)
mai: वीडियो स्नैपशाट निर्देशिका (अथवा फाइल नाम)

en: Directory where the video snapshots will be stored.
mai: निर्देशिका जतए वीडियो स्नैपशाट संग्रहीत कएल जएताह।

en: Video snapshot file prefix
mai: वीडियो स्नैपशाट फाइल उपसर्ग

en: Video snapshot format
mai: वीडियो स्नैपशाट प्रारूप

en: Image format which will be used to store the video snapshots
mai: छवि प्रारूप जकरा वीडियो स्नैपशाट स्टोर करबाक लेल इस्तेमाल कएल जएताह।

en: Display video snapshot preview
mai: वीडियो स्नैपशाट क पूर्वावलोकन प्रदर्शित करू

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
mai: स्क्रीन क शीर्ष बम्माँ कोने मे स्नैपशाट क पूर्वावलोकन प्रदर्शित करू।

en: Use sequential numbers instead of timestamps
mai: टाइम स्टांप क बजाय अनुक्रमिक सँख्या क इस्तेमाल करू।

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
mai: स्नैपशाट नंबर क लेल टाइम स्टांप क बजाय  अनुक्रमिक सँख्या क इस्तेमाल करू

en: Video snapshot width
mai: वीडियो स्नैपशाट क चओड़ाइ

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
mai: अहाँ वीडियो स्नैपशाट क चओड़ाइ केँ लागू कए सकैत अछि। पूर्वनिर्धारित रूप सँ ई मूल चओड़ाइ (-1) रखताह। 0 क प्रयोग करब पर चओड़ाइ केँ पहलू अनुपात क अनुसार पैमाने पर राखल जएताह।

en: Video snapshot height
mai: वीडियो स्नैपशाट उँचाइ

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
mai: अहाँ वीडियो स्नैपशाट क उँचाइ केँ लागू कए सकैत अछि। पूर्वनिर्धारित रूप सँ ई मूल उँचाइ (-1) रखताह। 0 क प्रयोग करब पर उँचाइ केँ पहलू अनुपात क अनुसार पैमाने पर राखल जएताह।

en: Video cropping
mai: वीडियो क्रापिंग

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
mai: ई स्रोत वीडियो क क्रॉपिंग बाध्य करैत अछि। वैश्विक छवि पहलू x:y (4:3, 16:9, आदि)   स्वीकृत प्रारूप अछि।

en: Source aspect ratio
mai: स्रोत पहलू अनुपात

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
mai: ई स्रोत पहलू अनुपात बाध्य करैत अछि। उदाहरण क लेल, किछु डीवीडी 16:9 क दावा करैत छी जखन वास्तव मे ओ 4:3 अछि। जँ ककरो फिल्म मे पहलू अनुपात क जानकारी नहि अछि तँ ई सेहो वीएलसी क लेल एकटा संकेत क रूपेँ इस्तेमाल कएल जाए सकैत अछि। वैश्विक छवि पहलू केँ व्यक्त करब बला x:y (4:3, 16:9, आदि) , अथवा पिक्सेल स्क्वायरनेस केँ व्यक्त करब बला (1.25, 1.3333, आदि) स्वीकृत प्रारूप अछि।

en: Video Auto Scaling
mai: वीडियो आटो स्केलिंग

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
mai: केओ देल गेल विंडो अथवा पूर्ण स्क्रीन मे फिट करबाक लेल वीडियो क आकार केँ समायोजित करू

en: Video scaling factor
mai: वीडियो स्केलिंग कारक

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
mai: स्केलिंग कारक इस्तेमाल कएल जाइत अछि जखन आटो स्केलिंग अक्षम होइछ
    पूर्वनिर्धारित मूल्य 1.0 (मूल वीडियो आकार) अछि।

en: Custom crop ratios list
mai: मनपसिन्न फसल अनुपात सूची

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
mai: अंतरफलक क क्रौप अनुपात सूची मे जोड़ल जाएबला क्रौप अनुपात सूची, जकरा कोमा सँ अलग कएल गेल अछि।

en: Custom aspect ratios list
mai: मनपसिन्न पहलू अनुपात सूची

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
mai: अंतरफलक क पहलू अनुपात सूची मे जोड़ल जाएबला पहलू अनुपात सूची, जकरा कोमा सँ अलग कएल गेल अछि।

en: Fix HDTV height
mai: एचडीटीवी उँचाइ फिक्स करू

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
mai: ई अहाँकेँ HDTV-1080 वीडियो प्रारूप सँ समुचित सँ निपटने क अनुमति देत अछि जँ एनकोडर विखंडित सेहो भ' आओर ई गलत तरीके सँ 1088 लाइनों क उँचाइ सेट कए दे। एकरा अक्षम करू जँ अहाँक वीडियो गैर मानक प्रारूप क अछि आओर अहाँकेँ सबहि 1088 लाइनों क आवश्यकता अछि।

en: Monitor pixel aspect ratio
mai: पिक्सेल पहलू अनुपात मानिटर करू

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
mai: ई मानिटर क पहलू अनुपात केँ बाध्यकारी करैत अछि। अधिकांश मानिटर मे वर्ग पिक्सल (1:1) होइत अछि। जँ अहाँक पास एकटा 16:9 क स्क्रीन अछि, तँ अहाँकेँ अनुपात बनाउ राखबा क लेल एकरा 4:3 मे बदलब क आवश्यकता भ' सकैत अछि।

en: Skip frames
mai: फ्रेम छोड़ू

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
mai: Mpeg2 क धारा पर फ्रेमड्रापिंग सक्षम बनाबैत अछि। फ्रेमड्रापिंग तखन होइछ जखन अहाँक कंप्यूटर पर्याप्त रूप सँ शक्तिशाली नहि अछि

en: Drop late frames
mai: विलम्वित फ्रेम केँ छोड़ दिअ'

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
mai: ई देर सँ आबै बला फ्रेम केँ ड्राप कए देत अछि (अपन निर्धारित प्रदर्शन क तारीख क बाद वीडियो आउटपुट मे आबै बला)

en: Quiet synchro
mai: क्वाइट सिन्क्रो

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
mai: ई वीडियो आउटपुट तुल्यकालन तंत्र सँ डिबग आउटपुट द्वारा संदेश लाग केँ आप्लावित हए सँ बचाबैत अछि।

en: Key press events
mai: कुँजी प्रेस क घटना

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
mai: ई (गैर एम्बेडेड) वीडियो विंडो सँ वीएलसी हौटकी केँ सक्षम करैत अछि।

en: Mouse events
mai: मूस क घटना

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
mai: ई वीडियो पर मूस क्लिक सँ निपटनाइ सक्षम बनाबैत अछि।

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
mai: ई विकल्प अहाँकेँ डीवीडी अथवा वीसीडी डिवाइस, संजाल अंतरफलक सेटिंग्स अथवा उपशीर्षक चैनल जहिना इनपुट उपतंत्र क व्यवहार केँ संशोधित करबाक सुविधा देत अछि।

en: File caching (ms)
mai: फाइल कैशिंग (एमएस)

en: Caching value for local files, in milliseconds.
mai: मिलीसेकेंड मे स्थानीय फाइल क कैशिंग मान।

en: Live capture caching (ms)
mai: लाइव कैप्चर कैशिंग (एमएस)

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
mai: मिलीसेकेंड मे कैमरे आओर माइक्रोफोन क कैशिंग मान।

en: Disc caching (ms)
mai: डिस्क कैशिंग (एमएस)

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
mai: मिलीसेकेंड मे आप्टिकल मीडिया क कैशिंग मान।

en: Network caching (ms)
mai: संजाल कैशिंग (एमएस)

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
mai: मिलीसेकेंड मे सँजाल संसाधन क कैशिंग मान।

en: Clock reference average counter
mai: संदर्भ औसत काउंटर क समय अंकित करू

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
mai: जखन अहाँ पीवीआर इनपुट (अथवा एकटा बहुत अनियमित स्रोत) क उपयोग करैत हुए, तँ एकरा 10000 पर निर्धारित कएनाइ चाही।

en: Clock synchronisation
mai: घड़ी मिलाउ

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
mai: वास्तविक समय स्रोत क लेल इनपुट घड़ी तुल्यकालन अक्षम कएनाइ संभव अछि। जँ अहाँ संजाल धारा केर झटकेदार प्लेबैक अनुभव करू तँ एकर प्रयोग करू।

en: Clock jitter
mai: क्लौक जिटर

en: This defines the maximum input delay jitter that the synchronization algorithms should try to compensate (in milliseconds).
mai: ई अधिकतम इनपुट डिले जिटर केँ परिभाषित करैत अछि जकरा भरपाई करबाक कोशिश तुल्यकालन एल्गोरिदम (मिलीसेकेंड मे) केँ कएनाइ चाही।

en: Network synchronisation
mai: संजाल तुल्यकालन

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
mai: ई अहाँकेँ दूर सँ सर्वर आओर क्लाइंट क घड़ी केँ सिंक्रनाइज़ करबाक लेल सुविधा देत अछि। विस्तृत सेटिंग्स उन्नत / संजाल सिंक मे मोजुद अछि।

en: Default
mai: पूर्वनिर्धारित

en: Enable
mai: सक्रिय करू

en: MTU of the network interface
mai: संजाल अंतरफलक क एमटीयू

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
mai: ई अधिकतम application-layer packet size अछि जकरा संजाल (बाइट्स मे) पर प्रसारित कएल जाए सकैत अछि।

en: Hop limit (TTL)
mai: हाप सीमा (टीटीएल)

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
mai: ई धारा निर्गम द्वारा भेजल गेल मल्टीकास्ट पैकेट क हॉप सीमा अछि (एकरा "Time-to-Live" अथवा टीटीएल क रूपेँ सेहो जएनाइ जाइत अछि) (-1 = आपरेटिंग सिस्टम क बिल्टइन पूर्वनिर्धारित क उपयोग करू)

en: Multicast output interface
mai: मल्टीकास्ट उत्पादन अंतरफलक

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
mai: पूर्वनिर्धारित मल्टीकास्ट अंतरफलक। ई रोटिंग तालिका केँ अधिरोहित करैत अछि।

en: DiffServ Code Point
mai: DiffServ कोड प्वाइंट

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
mai: आउटगोइंग यूडीपी धारा क लेल डिफरेंसियेटेड सर्विस कोड पाइंट (अथवा IPv4 सेवा क प्रकार, अथवा IPv6 यातायात वर्ग)। एहि सेवा क संजाल क गुणवत्ता क लेल प्रयोग कएल जाइत अछि।

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
mai: एकर सेवा आईडी देकर एहि कार्यक्रम केँ चुनू। जँ अहाँ एकटा बहु-कार्यक्रम धारा (उदाहरण क लेल डीवीबी धारा) केँ पढ़ब चाहैत छी तखन एहि विकल्प क उपयोग करू।

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
mai: अल्पविराम सँ अलग कएल गेल सेवा आईडी (SIDs) क सूची देकर कार्यक्रम क चयन करू। जँ अहाँ एकटा बहु-कार्यक्रम धारा (उदाहरण क लेल डीवीबी धारा) केँ पढ़ब चाहैत छी तखन एहि विकल्प क उपयोग करू।

en: Audio track
mai: आडियो ट्रैक

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
mai: उपयोग करबाक लेल आडियो ट्रैक क स्ट्रीम आईडी

en: Subtitle track
mai: उपशीर्षक ट्रैक

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
mai: उपयोग करबाक लेल आडियो सबटायटल क स्ट्रीम आईडी

en: Audio language
mai: आडियो भाषा

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
mai: आडियो ट्रैक क भाषा जकर अहाँ उपयोग कएनाइ चाहैत हुए (अल्पविराम सँ अलग कएल गेल दुइ अथवा तीन अक्षर क देश कोड, ककरो आन भाषा पर  फालबैक सँ बचने क लेल 'केओ नहि' क उपयोग कए सकैत अछि)।

en: Subtitle language
mai: उपशीर्षक भाषा

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
mai: सबटायटल ट्रैक क भाषा जकर अहाँ उपयोग कएनाइ चाहैत हुए (अल्पविराम सँ अलग कएल गेल दुइ अथवा तीन अक्षर क देश कोड, फालबैक क लेल 'any' क उपयोग कए सकैत अछि)।

en: Menu language
mai: मेनू भाषा

en: Language of the menus you want to use with DVD/BluRay (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
mai: डीवीडी/ब्लूरेक संग मेनूक भाषा जे अहाँ उपयोग करबाक लेल चाहैत छी (कौमासँ अलग, दुइ अथवा तीन अक्षरक देशक कोड, अहाँ 'any' केँ फालबैक कए रूपेँ प्रयोग कए सकैत छी).

en: Audio track ID
mai: आडियो ट्रैक आईडी

en: Stream ID of the audio track to use.
mai: स्ट्रीम आईडी क उपयोग करबाक लेल आडियो ट्रैक

en: Subtitle track ID
mai: उपशीर्षक ट्रैक आईडी

en: Stream ID of the subtitle track to use.
mai: स्ट्रीम आईडी क उपयोग करबाक लेल उपशीर्षक ट्रैक

en: Preferred video resolution
mai: पसंदीदा वीडियो रिजोलुशन

en: When several video formats are available, select one whose resolution is closest to (but not higher than) this setting, in number of lines. Use this option if you don't have enough CPU power or network bandwidth to play higher resolutions.
mai: आब कतेक वीडियो स्वरुप मोजुद हुए, ओ विकल्प चुनू जकर रिजोल्यूशन पंक्ति क सँख्या मे एहि सेटिंग क सबसँ करीब (मुदा उससे बेसी नहि) अछि. एहि विकल्प क उपयोग करू जँ उच्च रिजोल्यूशन केँ चलाबैक लेल अहाँक पास पर्याप्त सीपीयू क्षमता अथवा संजाल बैंडविड्थ नहि अछि.

en: Best available
mai: मोजुद सर्वोत्तम

en: Full HD (1080p)
mai: पूर्ण HD (1080p)

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
mai: मानक डेफिनिशन (576 अथवा 480 पंक्ति)

en: Low Definition (360 lines)
mai: कम परिभाषा (360 पंक्ति)

en: Very Low Definition (240 lines)
mai: बहुत कम परिभाषा (240 पंक्ति)

en: Input repetitions
mai: इनपुट पुनरावृत्ति

en: Number of time the same input will be repeated
mai: जतए बेर मे एकटा  इनपुट दोहराएल जएताह

en: Start time
mai: प्रारंभ समय

en: The stream will start at this position (in seconds).
mai: धारा (सेकंड मे) एहि बिन्दु सँ शुरु हएताह।

en: Stop time
mai: विराम काल

en: The stream will stop at this position (in seconds).
mai: धारा (सेकंड मे) एहि बिन्दु पर रुकताह।

en: Run time
mai: कार्यावधि

en: The stream will run this duration (in seconds).
mai: धारा (सेकंड मे) एहि अवधि तक चलताह।

en: Fast seek
mai: फास्ट सीक

en: Favor speed over precision while seeking
mai: मांग क समय परिशुद्धता सँ बेसी गति क पक्ष मे मत दिअ'।

en: Playback speed
mai: प्लेबैक गति

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
mai: ई प्लेबैक गति (नाममात्र क गति 1.0 अछि) केँ निर्धारित करैत अछि।

en: Input list
mai: इनपुट सूची

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
mai: अहाँ इनपुट क एकटा अल्पविराम सँ अलग कएल गेल सूची दे सकैत छी जकरा सामान्य क बाद एकटा सँग कानकेटेनेड जएताह।

en: Input slave (experimental)
mai: इनपुट स्लेव (प्रायोगिक)

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
mai: ई अहाँकेँ एकटा समय मे कतेक इनपुट सँ चलाबै क सुविधा देत अछि। ई सुविधा प्रयोगात्मक अछि सबहि स्वरूप क समर्थन नहि कएल जाए रहल अछि। इनपुट क एकटा '#' सँ अलग कएल गेल सूची क उपयोग करू।

en: Bookmarks list for a stream
mai: धारा क लेल पुस्तकचिह्न सूची

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
mai: अहाँ धारा क लेल मैनुअली पुस्तकचिह्न क एकटा सूची दे सकैत छी एकर स्वरूप हाएत"{नाम=पुस्तकचिह्न-नाम,समय=वैकल्पिक-समय-आफसेट,बाइट्स=वैकल्पिक-बाइट-आफसेट},{...}"

en: Prefer native stream recording
mai: नेटिव स्ट्रीम रिकार्डिंग केँ वरीयता दिअ'

en: When possible, the input stream will be recorded instead of using the stream output module
mai: जखन सेहो संभव हाएत, धारा उत्पादन माड्यूल क उपयोग करबाक बजाय इनपुट स्ट्रीम केँ संचित कएल जएताह

en: Timeshift directory
mai: Timeshift निर्देशिका

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
mai: Timeshift अस्थायी फाइल केँ स्टोर करबाक लेल इस्तेमाल क जाएबला निर्देशिका।

en: Timeshift granularity
mai: टाइमशिफ्ट विघटन

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
mai: ई टाइमशिफ्ट धारा केँ स्टोर करबाक लेल इस्तेमाल कएल जाएबला अस्थायी फाइल क बाइट्स मे अधिकतम आकार अछि।

en: Change title according to current media
mai: मोजुदा मीडिया क अनुसार शीर्षक बदलू

en: This option allows you to set the title according to what's being played<br>$a: Artist<br>$b: Album<br>$c: Copyright<br>$t: Title<br>$g: Genre<br>$n: Track num<br>$p: Now playing<br>$A: Date<br>$D: Duration<br>$Z: "Now playing" (Fall back on Title - Artist)
mai: ई विकल्प चलाएल जाए रहल मीडिया क अनुसार अहाँकेँ शीर्षक सेट करबाक सुविधा देत अछि<br>$a: कलाकार<br>$b: एलबम<br>$c: कापीराइट<br>$t: शीर्षक<br>$g: जेनरे<br>$n: ट्रैक नं.<br>$p: चलि रहल अछि<br>$A: तारिख<br>$D: अवधि<br>$Z: "अखन चलि रहल अछि" (कलाकार - शीर्षक पर वापस आते अछि)

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures sources (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subsources filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
mai: ई विकल्प अहाँकेँ सबपिक्चर उपतंत्र क व्यवहार केँ संशोधित करबाक सुविधा देत अछि। अहाँ उदाहरण क लेल सबपिक्चर स्रोत (लोगो, आदि) केँ सक्षम कए सकैत अछि। एतय ई फिल्टर सक्षम करू आओर "उपस्रोत फिल्टर" माड्यूल अनुभाग मे ओकरा विन्यस्त करू। अहाँ एकटा सँग कतेक विविध सबपिक्चर विकल्प सेट कए सकैत अछि।

en: Force subtitle position
mai: उपशीर्षक क स्थिति निर्धारित करू

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
mai: अहाँ फिल्म क उप्परी हिस्सा क बजाय, फिल्म क नीचला हिस्सा मे उपशीर्षक राखबा क लेल एहि विकल्प क उपयोग कए सकैत अछि। कतेक जगह पर रख कए देखू।

en: Enable sub-pictures
mai: उप चित्र केँ सक्षम करू

en: You can completely disable the sub-picture processing.
mai: अहाँ उप तस्वीर प्रसंस्करण केँ पूरी तरह सँ निष्क्रिय कए सकैत अछि।

en: On Screen Display
mai: स्क्रीन पर प्रदर्शन

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
mai: वीएलसी वीडियो पर संदेश प्रदर्शित कए सकैत अछि। एकरा ओएसडी (आन स्क्रीन डिस्प्ले) कहलक जाइत अछि.

en: Text rendering module
mai: पाठ प्रतिपादन माड्यूल

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
mai: VLC आम तौर पर रेडरिंग क लेल फ्रीटाइप क उपयोग करैत अछि मुदा ई अहाँकेँ svg(उदाहरण क लेल) सेहो उपयोग करबाक सेहो अनुमति देत अछि।

en: Subpictures source module
mai: उपपिक्चर स्रोत माड्यूल

en: This adds so-called "subpicture sources". These filters overlay some images or text over the video (like a logo, arbitrary text, ...).
mai: ई तथाकथित "सबपिक्चर सूत्र " केँ जोड़ैत अछि। ई फिल्टर वीडियो क उप्पर छवि अथवा पाठ केँ देखाबैत अछि (जहिना कोनो लोगो, यादृच्छयता पाठ,...) ।

en: Subpictures filter module
mai: उपपिक्चर फिल्टर माड्यूल

en: This adds so-called "subpicture filters". These filter subpictures created by subtitle decoders or other subpictures sources.
mai: ई तथाकथित "सबपिक्चर फिल्टर" केँ जोड़ैत अछि. ई उपशीर्षक डीकोडर अथवा आन उपचित्र स्रोत द्वारा निर्मित उपचित्रों केँ फ़िल्टर करैत अछि.

en: Autodetect subtitle files
mai: उपशीर्षक फाइल केँ स्वतः पहचानू

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
mai: जँ कोनो सबटायटल नहि देल गेल भ' तँ स्वचालित रूप सँ (सिनेमा क फाइलनाम क आधार पर) सबटायटल फाइल क पता लगाउ।

en: Subtitle autodetection fuzziness
mai: उपशीर्षक स्वचालित अस्पष्टता

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
mai: ई निर्धारित करैत अछि जे उपशीर्षक आओर फिल्म फाइल नाम मिलान करैत समय ओ कतए फजी हाएत।विकल्प अछि:
    0 = कोनो उपशीर्षक स्वतः डिटेक्ट नहि हाएत
    1 = कोनो उपशीर्षक फाइल 
    2 = फिल्म क नाम बला कोनो सेहो उपशीर्षक फाइल 
    3 = फिल्म क नाम सँ मेल खाती उपशीर्षक फाइल बाइली वर्णों क साथ
    4 = वास्तव मे फिल्म क नाम सँ मिलान करैत उपशीर्षक फाइल

en: Subtitle autodetection paths
mai: उपशीर्षक स्वचालित पथ

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
mai: जँ अहाँक उपशीर्षक फाइल वर्तमान निर्देशिका मे नहि भेटल छला तँ ओ पथ मे उपशीर्षक फाइल केँ खोजू।

en: Use subtitle file
mai: उपशीर्षक फाइल क उपयोग करू

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
mai: ई उपशीर्षक फाइल केँ लोड करू। जखन आटोडिटेक्ट अहाँक उपशीर्षक फाइल क पहचान नहि कए सकताह तखन एकर इस्तेमाल कएल जएताह।

en: DVD device
mai: डीवीडी अओजार

en: VCD device
mai: वीसीडी अओजार

en: Audio CD device
mai: आडियो सीडी अओजार

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
mai: प्रयोग क लेल पूर्वनिर्धारित डीवीडी ड्राइव (अथवा फाइल) अछि।  ड्राइव नाम क लेटर क बाद कोलोन लगैनाइ मत बिसरू (उदाहरण क लेल D:)

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
mai: प्रयोग क लेल पूर्वनिर्धारित व्हीसीडी ड्राइव (अथवा फाइल) अछि।  ड्राइव नाम क लेटर क बाद कोलोन लगैनाइ मत बिसरू (उदाहरण क लेल D:)

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
mai: प्रयोग क लेल पूर्वनिर्धारित आडियो सीडी ड्राइव (अथवा फाइल) अछि।  ड्राइव नाम क लेटर क बाद कोलोन लगैनाइ मत बिसरू (उदाहरण क लेल D:)

en: This is the default DVD device to use.
mai: ई उपयोग क लेल पूर्वनिर्धारित डीवीडी अओजार अछि।

en: This is the default VCD device to use.
mai: ई उपयोग क लेल पूर्वनिर्धारित व्हीसीडी अओजार अछि।

en: This is the default Audio CD device to use.
mai: ई उपयोग क लेल पूर्वनिर्धारित आडियो सीडी अओजार अछि।

en: TCP connection timeout
mai: टीसीपी कनेक्शन समाप्ति

en: HTTP server address
mai: HTTP सर्वर पता

en: By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
mai: पूर्वनिर्धारित रूप सँ, सर्वर ककरो सेहो स्थानीय आईपी पता पर सुन सकताह। एकटा आईपी पता (जहिना :: 1 अथवा 127.0.0.1) अथवा एकटा मेजबान नाम (जहिना लोकलहोस्ट) ओकरा ककरो विशिष्ट संजाल अंतरफलक पर  सुनब क लेल निर्दिष्ट करू।

en: RTSP server address
mai: आरटीएसपी सर्वर पता

en: This defines the address the RTSP server will listen on, along with the base path of the RTSP VOD media. Syntax is address/path. By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
mai: ई ओ पता केँ परिभाषित करैत अछि जकरा RTSP सर्वर सुनताह सँग  ई RTSP VOD मीडिया क आधार पथ सेहो बतबैत अछि। एकर सिंटेक्स पता/पथ अछि। पूर्वनिर्धारित रूप सँ, सर्वर ककरो सेहो स्थानीय आईपी पता पर सुन सकताह। एकटा आईपी पता (जहिना :: 1 अथवा 127.0.0.1) अथवा एकटा मेजबान नाम (जहिना लोकलहोस्ट) ओकरा ककरो विशिष्ट संजाल अंतरफलक पर  सुनब क लेल निर्दिष्ट करू।

en: HTTP server port
mai: HTTP टनेल पोर्ट

en: The HTTP server will listen on this TCP port. The standard HTTP port number is 80. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
mai: HTTP सर्वर एहि TCP पोर्ट पर सुनताह। मानक HTTP पोर्ट सँख्या 80 अछि। मुदा 1025 क नीच्चाँ क पोर्ट सँख्या क आवंटन आमतौर पर आपरेटिंग सिस्टम क द्वारा सीमित अछि।

en: HTTPS server port
mai: HTTPS सर्वर पोर्ट

en: The HTTPS server will listen on this TCP port. The standard HTTPS port number is 443. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
mai: HTTPS सर्वर एहि TCP पोर्ट पर सुनताह। मानक HTTPS पोर्ट सँख्या 443 अछि। मुदा 1025 क नीच्चाँ क पोर्ट सँख्या क आवंटन आमतौर पर आपरेटिंग सिस्टम क द्वारा सीमित अछि।

en: RTSP server port
mai: आरटीएसपी सर्वर पोर्ट

en: The RTSP server will listen on this TCP port. The standard RTSP port number is 554. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
mai: RTSP सर्वर एहि TCP पोर्ट पर सुनताह। मानक RTSP पोर्ट सँख्या 554 अछि। मुदा 1025 क नीच्चाँ क पोर्ट सँख्या क आवंटन आमतौर पर आपरेटिंग सिस्टम क द्वारा सीमित अछि।

en: HTTP/TLS server certificate
mai: एचटीटीपी / टीएलएस सर्वर प्रमाणपत्र

en: This X.509 certicate file (PEM format) is used for server-side TLS. On OS X, the string is used as a label to search the certificate in the keychain.
mai: ई X.509 सर्टिकेट फाइल (PEM स्वरूप) सर्वर साइड TLS क लेल प्रयोग कएल जाइत अछि। OS X पर इ स्ट्रिंगकेँ कीचेन मे सर्टिफिकेटक खोजमे लेबलक रूपेँ प्रयोग कएल जाए रहल अछि.

en: HTTP/TLS server private key
mai: एचटीटीपी / टीएलएस सर्वर निज कुँजी

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
mai: ई निजीकुँजी फाइल (PEM स्वरूप) सर्वर साइड TLS क लेल प्रयोग कएल जाइत अछि।

en: SOCKS server
mai: साक्स सर्वर

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
mai: उपयोग करबाक लेल SOCKS प्राक्सी सर्वर। एकरा address:port क रूप क होनाइ चाही। ई सभटा TCP कनेक्शनों क लेल उपयोग कएल जएताह

en: SOCKS user name
mai: साक्स प्रयोक्ता नाम

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
mai: साक्स प्राक्सी सँ कनेक्शन क लेल इस्तेमाल कएल जाए बला प्रयोक्तानाम।

en: SOCKS password
mai: साक्स गुड़किल्ली

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
mai: साक्स प्राक्सी सँ कनेक्शन क लेल इस्तेमाल कएल जाए बला गुड़किल्ली।

en: Title metadata
mai: शीर्षक मेटाडाटा

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
mai: अहाँकेँ इनपुट क लेल "शीर्षक" मेटाडाटा निर्दिष्ट करबाक अनुमति देत अछि।

en: Author metadata
mai: लेखक क मेटाडाटा

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
mai: अहाँकेँ इनपुट क लेल "लेखक" मेटाडाटा निर्दिष्ट करबाक लेल अनुमति देत अछि।

en: Artist metadata
mai: कलाकार मेटाडाटा

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
mai: अहाँकेँ इनपुट क लेल "कलाकार" मेटाडाटा निर्दिष्ट करबाक लेल अनुमति देत अछि।

en: Genre metadata
mai: शैली मेटाडाटा

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
mai: अहाँकेँ इनपुट क लेल "शैली" मेटाडाटा निर्दिष्ट करबाक अनुमति देत अछि।

en: Copyright metadata
mai: कापीराइट मेटाडाटा

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
mai: अहाँकेँ इनपुट क लेल "कापीराइट" मेटाडाटा निर्दिष्ट करबाक अनुमति देत अछि।

en: Description metadata
mai: विवरण मेटाडाटा

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
mai: अहाँकेँ इनपुट क लेल "विवरण" मेटाडाटा निर्दिष्ट करबाक अनुमति देत अछि।

en: Date metadata
mai: तिथि मेटाडाटा

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
mai: अहाँकेँ इनपुट क लेल "तिथि" मेटाडाटा निर्दिष्ट करबाक अनुमति देत अछि।

en: URL metadata
mai: यूआरएल मेटाडाटा

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
mai: अहाँकेँ इनपुट क लेल "यूआरएल" मेटाडाटा निर्दिष्ट करबाक अनुमति देत अछि।

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
mai: ई विकल्प क उपयोग वीएलसी क अपन कोडेक्स (विसंकुचनक तरीका) क चयन करबाक तरीके बदलब क लेल कएल जाए सकैत अछि। ई अहाँक सबहि धारा क प्लेबैक केँ तोड़ सकैत छी केवल उन्नत प्रयोक्तासभ केँ एहि विकल्प केँ बदलब चाही।

en: Preferred decoders list
mai: पसंदीदा डिकोडर क सूची

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
mai: कोडेक क सूची जकरा वीएलसी प्राथमिकता सँ इस्तेमाल करताह। उदाहरण क लेल, 'dummy,a52' आन क प्रयोग क प्रयास करब सँ पहिने डमी आओर A52 कोडेक्स क उपयोग क कोशिश करताह। ई अहाँक सबहि धारा क प्लेबैक केँ तोड़ सकैत छी केवल उन्नत प्रयोक्तासभ केँ एहि विकल्प केँ बदलब चाही।

en: Preferred encoders list
mai: पसंदीदा एनकोडर सूची

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
mai: ई अहाँकेँ वीएलसी द्वारा प्राथमिकता सँ इस्तेमाल हए क लेल एंकोडर क सूची क चयन करब केर लेल अनुमति देत अछि।

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
mai: ई विकल्प अहाँकेँ धारा उत्पादन उपतंत्र क लेल पूर्वनिर्धारित वैश्विक विकल्प सेट करबाक लेल अनुमति देत अछि।

en: Default stream output chain
mai: पूर्वनिर्धारित धारा आउटपुट श्रृंखला

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
mai: अहाँ एतय एकटा पूर्वनिर्धारित धारा उत्पादन चेन डाल सकैत अछि। एहिन चेन क निर्माण कएनाइ सीखने क लेल दस्ताबेज़ देखू। चेतावनी: एहि चेन सबहि धारा क लेल सक्षम कए देब जएताह।

en: Enable streaming of all ES
mai: सभटा ES क स्ट्रीमिंग सक्षम करू

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
mai: सभटा प्राथमिक धारा केँ स्ट्रीम करू (वीडियो, आडियो आओर उपशीर्षक)

en: Display while streaming
mai: स्ट्रीमिंग क सँग साथ प्रदर्शित करू

en: Play locally the stream while streaming it.
mai: स्ट्रीमिंग क सँग  स्थानीय स्तर पर प्रदर्शित करू।

en: Enable video stream output
mai: वीडियो स्ट्रीम उत्पादन मे सक्षम

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
mai: चयन करू जे वीडियो स्ट्रीम केँ एहि अंतीम विकल्प केँ सक्षम कएल जाए पर धारा उत्पादन सुविधा केर लेल फिनु निर्देशित कएल जएनाइ चाही अथवा नहि।

en: Enable audio stream output
mai: आडियो स्ट्रीम उत्पादन मे सक्षम

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
mai: चयन करू जे आडियो स्ट्रीम केँ एहि अंतीम विकल्प केँ सक्षम कएल जाए पर धारा उत्पादन सुविधा केर लेल फिनु निर्देशित कएल जएनाइ चाही अथवा नहि।

en: Enable SPU stream output
mai: एस पी यू धारा उत्पादन सक्षम करू

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
mai: चयन करू जे SPU स्ट्रीम केँ एहि अंतीम विकल्प केँ सक्षम कएल जाए पर धारा उत्पादन सुविधा क लेल फिनु निर्देशित कएल जएनाइ चाही अथवा नहि।

en: Keep stream output open
mai: धारा आउटपुट खुलल राखू

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
mai: ई अहाँकेँ एकाधिक प्लेलिस्ट मद क लेल एकटा यूनिक धारा उत्पादन उदाहरण राखबा क सुविधा देत अछि (जँ निर्दिष्ट नहि भ' तँ स्वचालित रूप सँ इकट्ठा धारा उत्पादन डालू)

en: Stream output muxer caching (ms)
mai: स्ट्रीम आउटपुट म्युक्सर कैशिंग (एमएस)

en: This allow you to configure the initial caching amount for stream output muxer. This value should be set in milliseconds.
mai: ई अहाँकेँ स्ट्रीम आउटपुट मक्सर क लेल प्रारंभिक कैचिंग राशि विन्यस्त करबाक अनुमति देत अछि. ई मान मिलीसेकंड मे निर्धारित कएल जएनाइ चाही.

en: Preferred packetizer list
mai: पसंदीदा पैकेटाइजर सूची

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
mai: ई अहाँकेँ चयन करबाक लेल अनुमति देत अछि जे वीएलसी क पैकेटाइजर क क्रम क हाएत।

en: Mux module
mai: मक्स माड्यूल

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
mai: ई मक्स माड्यूल विन्यस्त करबाक लेल एकटा विरासत प्रविष्टि अछि

en: Access output module
mai: एक्सेस आउटपुट माड्यूल

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
mai: ई एक्सेस आउटपुट माड्यूल विन्यस्त करबाक लेल एकटा विरासत प्रविष्टि अछि

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
mai: जँ एहि विकल्प केँ सक्रिय कएल जाइत अछि तँ SAP मल्टीकास्ट पता पर प्रवाह केँ नियंत्रित कएल जएताह। अहाँ MBone पर घोषणा कएनाइ चाहैत छी तँ ई आवश्यक अछि।

en: SAP announcement interval
mai: एसएपी घोषणा अंतराल

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
mai: जखन SAP प्रवाह नियंत्रण अक्षम अछि, तँ ई अहाँकेँ SAP घोषणा क बीच निश्चित अंतराल सेट करब क अनुमति देत अछि।

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
mai: ई विकल्प पूर्वनिर्धारित माड्यूल क चयन करबाक लेल अनुमति देत अछि। जँ अहाँ वास्तव मे नहि जानैत हुए जे अहाँ क कए रहल छी तँ इन्हें एहिना  छोड़ दिअ'।

en: Access module
mai: एक्सेस माड्यूल

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
mai: ई अहाँकेँ एकटा एक्सेस माड्यूल केँ बाध्यकारी करबाक सुविधा देत अछि।जँ सही एक्सेस क स्वचालित रूप सँ पता चलैत अछि, तँ अहाँ एकर इस्तेमाल कए सकैत अछि। जखन तक अहाँकेँ अहाँ पता नहि भ' जे अहाँ वास्तव मे क कए रहल छी तखन तक एकरा एकटा वैश्विक विकल्प क रूपेँ निर्धारित नहि कएनाइ चाही।

en: Stream filter module
mai: स्ट्रीम फिल्टर माड्यूल

en: Demux module
mai: डिमक्स माड्यूल

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
mai: क लेल उपयोग कएल जाइत अछि। अहाँ एकर उपयोग कए सकैत छी जँ सही demuxer क पता स्वचालित रूप सँ नहि चलैत अछि। जखन तक अहाँकेँ अहाँ पता नहि भ' जे अहाँ वास्तव मे क कए रहल छी तखन तक एकरा एकटा वैश्विक विकल्प क रूपेँ निर्धारित नहि कएनाइ चाही।

en: VoD server module
mai: VoD सर्वर माड्यूल

en: Allow real-time priority
mai: तत्कालीक प्राथमिकता क अनुमति दिअ'

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
mai: वीएलसी केँ रियल टाइम प्राथमिकता मे चलाबै पर ई बेसी सटीक समय निर्धारण यिल्ड क सुविधा देत अछि खासकए जखन कॉन्टेन्ट केँ स्ट्रीम कए रहल हुए। मुदा ई अपन पूरे मशीन केँ लाक कए सकैत अछि अथवा एकरा बहुत बेसी धीमा कए सकैत अछि। जँ अहाँ जानैत हुए जे अहाँ क कए रहल छी तखन एकरा सक्रिय कएनाइ चाही।

en: Adjust VLC priority
mai: वीएलसी प्राथमिकता समायोजित करू

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
mai: ई विकल्प वीएलसी पूर्वनिर्धारित प्राथमिकता मे (सकारात्मक अथवा नकारात्मक) आफसेट जोड़ैत अछि। अहाँ एकरा आन कार्यक्रम क उप्पर, अथवा आन वीएलसी इंसटांसेज क उप्पर वीएलसी प्राथमिकता केँ ट्यून करै क लेल एकर इस्तेमाल कए सकैत अछि।

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
mai: जँ अहाँ ककरो धारा केँ पढ़बा मे ​​विलंबता केँ कम कएनाइ चाहैत छी तँ ई विकल्प उपयोगी अछि।

en: VLM configuration file
mai: VLM विन्यास फाइल

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
mai: जहिना  VLM शुरू कएल जाए VLM विन्यास फाइल पढू।

en: Use a plugins cache
mai: plugins क कैश क प्रयोग करू

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
mai: plugins कैश क प्रयोग करब सँ वीएलसी क स्टार्टअप समय मे सुधार हाएत.

en: Locally collect statistics
mai: स्थानीय स्तर पर आंकड़ा एकत्रित करू

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
mai: मीडिया क प्ले हए सँ संबंधित विविध स्थानीय आँकड़ा एकत्र करैत अछि।

en: Run as daemon process
mai: डेमान प्रक्रिया क रूपेँ चलाउ

en: Runs VLC as a background daemon process.
mai: ई वीएलसी केँ पृष्ठभूमि डेमान प्रक्रिया क रूपेँ चलाबैत अछि।

en: Write process id to file
mai: दर्ज करबाक लेल प्रक्रिया आईडी लिखू

en: Writes process id into specified file.
mai: निर्दिष्ट फाइल मे प्रक्रिया आईडी लिखैत अछि।

en: Allow only one running instance
mai: केवल एकटा चलि उदाहरण क अनुमति दिअ'

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
mai: वीएलसी क केवल एकटा संचालन दृष्टांत क अनुमति देनाइ कखनो-कखनो उपयोगी भ' सकैत अछि, उदाहरण क लेल जँ अहाँ वीएलसी केँ किछु मीडिया प्रकार क सँग जोड़ल अछि आओर हर जखन कहियो सेहो अहाँ अपन फाइल प्रबंधक मे कोनो फाइल खोलैत अछि, अहाँ वीएलसी क एकटा नव दृष्टांत नहि खोलब चाहैत अछि. ई विकल्प अहाँकेँ पहिने सँ चलि रहल दृष्टांत क सँग फाइल चलाबै अथवा ओकरा कतार मे लाबै क अनुमति देत अछि.

en: VLC is started from file association
mai: वीएलसी फाइल संबध्तता क कारण शुरू कएल गेल अछि

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
mai: वीएलसी केँ बताउ जे ओएस मे एकटा फाइल संबद्धता हए क कारण एकरा शुरू कएल जाए रहल अछि।

en: Use only one instance when started from file manager
mai: फाइल प्रबंधक सँ शुरू कएल जाए पर केवल एकटा दृष्टांत क उपयोग करू

en: Increase the priority of the process
mai: प्रक्रिया क प्राथमिकता बढ़ाउ

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
mai: प्रक्रिया क प्राथमिकता केँ बढाना VLC चलाबै क अहाँक अनुभव बेहतर बनाए सकैत अछि किएक ई VLC केँ आन अनुप्रयोग द्वारा डिसटर्व नहि हए देताह। जे जे आनरूपेँ बहुत बेसी प्रोसेसर समय ले सकैत अछि।  मुदा ई सेहो जान लिअ जे VLC कहियो कखनो किछु परिस्थिति मे (बगस्) सारा प्रोसेसर समय ले सकैत अछि आओर पूरा सिस्टम केँ अनरेस्पोन्सिव कए सकैत छी आओर अहाँकेँ अपन मशीन केँ सेहो रिबुट कएनाइ पर सकैत अछि।

en: Enqueue items into playlist in one instance mode
mai: प्लेलिस्ट मे मद केँ एकटा दृष्टांत मोड मे कतारबद्ध करू

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
mai: जखन एकटा  इंस्टांस बला विकल्प क उपयोग कए रहल अछि, तँ प्लेलिस्ट मे मद केँ enqueue करू आओर वर्तमान मद चलाबैत रहू।

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
mai: ई विकल्प प्लेलिस्ट क व्यवहार केँ परिभाषित करैत अछि। ओकरा सँ किछु प्लेलिस्ट समाद बाक्स मे अधिरोहित भ' जाए सकैत अछि।

en: Allow metadata network access
mai: मेटाडाटा संजाल पहुँचक अनुमति दिअ

en: Collapse
mai: संकुचित करू

en: Expand
mai: पसारू

en: Subdirectory behavior
mai: उपनिर्देशिका व्यवहार

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
mai: चयन करू जे उपनिर्देशिका क विस्तार कएल जएनाइ चाही अथवा नहि।
    नन: उपनिर्देशिका प्लेलिस्ट मे नहि देखाए देत अछि
    कोलैप्स: उपनिर्देशिका देखाए देत अछि, मुदा पहिल बेर चलाबै पर विस्तारित होइत अछि,
    स्क्सपैन्ड: सब सबडायरेक्टरी क विस्तार कए रहल अछि।

en: Ignored extensions
mai: नजरंदाज एक्सटेंशन

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
mai: निर्देशिका खोलैत समय ई एक्सटेंशन बला फाइल प्लेलिस्ट मे नहि जोड़ल जएताह।
    ई उपयोगी अछि जँ उदाहरण क लेल अहाँ प्लेलिस्ट फाइल बला निर्देशिका जोड़ैत अछि। एक्सटेंशन क एकटा अल्पविराम सँ अलग कएल गेल सूची क उपयोग करू।

en: Services discovery modules
mai: सेवा खोज माड्यूल

en: Specifies the services discovery modules to preload, separated by colons. Typical value is "sap".
mai: प्रीलोड क लेल सेवासभ क प्राप्ति माड्यूल निर्दिष्ट करैत अछि जकरा कोलन द्वारा अलग कएल गेल अछि।सामान्य मूल्य "एसएपी" अछि.

en: Play files randomly forever
mai: यादृच्छयता हरदम क लेल फाइल केँ चलाबैत रहू

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
mai: वीएलसी यादृच्छयता प्लेलिस्ट मे फाइल चलाबैत रहताह जखन तक ओकरा रोक नहि देब जाए।

en: Repeat all
mai: सभटा दोहराउ

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
mai: वीएलसी अनिश्चित काल प्लेलिस्ट चलाबैत रहताह।

en: Repeat current item
mai: वर्तमान मद दोहराउ

en: VLC will keep playing the current playlist item.
mai: वीएलसी वर्तमान प्लेलिस्ट मद केँ चलाबैत रहताह।

en: Play and stop
mai: चलाउ आओर समाप्ति पर रोक दिअ'

en: Stop the playlist after each played playlist item.
mai: प्रत्येक प्लेलिस्ट मद क चलब क बाद प्लेलिस्ट केँ रोक दिअ।

en: Play and exit
mai: चलाउ आओर समाप्ति पर वीएलसी बन्न कए दिअ'

en: Exit if there are no more items in the playlist.
mai: प्लेलिस्ट मे कोनो मद शेष नहि रहबा पर वीएलसी बन्न कए दिअ'

en: Play and pause
mai: चलाउ तथा पाज करू

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
mai: पछिला फ्रेम पर प्लेलिस्ट मे प्रत्येक मद केँ पाज करू

en: Auto start
mai: स्वचलित-प्रारंभ

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
mai: एकटा बेर लोड कएल जाए पर स्वचालित रूप सँ सामग्री चलाउ।

en: Pause on audio communication
mai: आडियो संचार हए पर पाज करू

en: If pending audio communication is detected, playback will be paused automatically.
mai: जँ लंबित आडियो संचार क पता लगाबैत अछि, प्लेबैक स्वचालित रूप सँ पाज भ' जएताह.

en: Use media library
mai: मीडिया लाइब्रेरी क उपयोग करू

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
mai: मीडिया लाइब्रेरी स्वतः सहेजल जाइछ आओर हर बेर जखन अहाँ वी एल सी चलाबैत छी तँ ई लोड होइत अछि।

en: Display playlist tree
mai: प्लेलिस्ट ट्री प्रदर्शित करू

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
mai: प्लेलिस्ट निर्देशिका क सामग्री क तरह, किछु वस्तु केँ वर्गीकृत करबाक लेल ट्री क उपयोग कए सकैत अछि।

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
mai: ई सेटिंग्स वैश्विक वीएलसी कुँजी बाइंडिंग छी जकरा "हौटकी"  क रूपेँ जएनाइ जाइत अछि।

en: Ignore
mai: अनदेख करू

en: Fullscreen
mai: पूर्ण स्क्रीन

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
mai: पूर्ण स्क्रीन स्थिति केँ स्वाप करबाक लेल हाटकी क चयन करू।

en: Exit fullscreen
mai: फुलस्क्रीन सँ बाहर निकलू

en: Select the hotkey to use to exit fullscreen state.
mai: फुलस्क्रीन अवस्था सँ बाहर निकलब मे उपयोग क लेल हाटकी क चयन करू

en: Play/Pause
mai: बजाउ/ठहरू

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
mai: पाज क स्थिति केँ स्वाप करबाक लेल हाटकी क चयन करू।

en: Pause only
mai: केवल पाज करू

en: Select the hotkey to use to pause.
mai: पाज करबाक लेल हाटकी क चयन करू।

en: Play only
mai: केवल चलाउ

en: Select the hotkey to use to play.
mai: चलाबै क लेल हाटकी क चयन करू।

en: Faster
mai: आओर तेजी सँ

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
mai: फास्ट फारवर्ड प्लेबैक क उपयोग करबाक लेल हाटकी क चयन करू।

en: Slower
mai: आओर धीमा

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
mai: स्लो मोशन प्लेबैक क उपयोग करबाक लेल हाटकी क चयन करू।

en: Normal rate
mai: सामान्य दर

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
mai: प्लेबैक दर केँ वापस सामान्य निर्धारित करबाक लेल हाटकी क चयन करू।

en: Faster (fine)
mai: तेज (ठीक)

en: Slower (fine)
mai: आओर धीमा (फाइन)

en: Next
mai: अगिला

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
mai: प्लेलिस्ट मे अगिला मद केँ छोड़ब क लेल हाटकी क चयन करू।

en: Previous
mai: पछिला

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
mai: प्लेलिस्ट मे पछिला मद केँ छोड़ब क लेल हाटकी क चयन करू।

en: Stop
mai: रोकू

en: Select the hotkey to stop playback.
mai: प्लेबैक रोकब क लेल हाटकी क चयन करू।

en: Position
mai: स्थिति

en: Select the hotkey to display the position.
mai: स्थिति प्रदर्शित करबाक लेल हाटकी क चयन करू।

en: Very short backwards jump
mai: बहुत छोट बैकवार्ड जम्प

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
mai: बहुत छोट बैकवार्ड जम्प क लेल हाटकी चयन करू

en: Short backwards jump
mai: छोट बैकवार्ड जम्प

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
mai: छोट बैकवार्ड जम्प क लेल हाटकी चयन करू

en: Medium backwards jump
mai: मध्यम बैकवार्ड जम्प

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
mai: मध्यम बैकवार्ड जम्प क लेल हाटकी क चयन करू।

en: Long backwards jump
mai: नमहर बैकवार्ड जम्प

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
mai: नमहर बैकवार्ड जम्प क लेल हाटकी चयन करू

en: Very short forward jump
mai: बहुत छोट फारवार्ड जम्प

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
mai: बहुत छोट फारवार्ड जम्प क लेल हाटकी चयन करू।

en: Short forward jump
mai: छोट फारवार्ड जम्प

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
mai: छोट फारवार्ड जम्प क लेल हाटकी चयन करू।

en: Medium forward jump
mai: मध्यम फारवार्ड जम्प

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
mai: मध्यम फारवार्ड जम्प क लेल हाटकी चयन करू।

en: Long forward jump
mai: नमहर फारवार्ड जम्प

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
mai: नमहर फारवार्ड जम्प क लेल हाटकी चयन करू।

en: Next frame
mai: अगिला फ्रेम

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
mai: अगिला वीडियो फ्रेम मे जाए क लेल हाटकी चयन करू।

en: Very short jump length
mai: बहुत छोट जम्प क नमाइ

en: Very short jump length, in seconds.
mai: बहुत छोट जम्प क नमाइ, सेकेन्ड मे।

en: Short jump length
mai: छोट जम्प क नमाइ

en: Short jump length, in seconds.
mai: छोट जम्प क नमाइ, सेकेन्ड मे।

en: Medium jump length
mai: मध्यम जम्प क नमाइ

en: Medium jump length, in seconds.
mai: मध्यम जम्प क नमाइ, सेकेन्ड मे।

en: Long jump length
mai: नमहर जम्प क नमाइ

en: Long jump length, in seconds.
mai: नमहर जम्प क नमाइ, सेकेन्ड मे।

en: Quit
mai: बाहर

en: Select the hotkey to quit the application.
mai: एप्लीकेशन बन्न करबाक लेल हाट-क चयन करू।

en: Navigate up
mai: उपर जाउ

en: Navigate down
mai: नीच्चाँ जाउ

en: Navigate left
mai: बम्मा जाउ

en: Navigate right
mai: दहिन्ना जाउ

en: Activate
mai: सक्रिय करू

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
mai: डीवीडी मेनू मे चयनित मद केँ सक्रिय करबाक लेल कुँजी क चयन करू।

en: Go to the DVD menu
mai: जाउ केँ डीवीडी मेनू

en: Select the key to take you to the DVD menu
mai: डीवीडी मेनू मे जाए क लेल कुँजी क चयन करू।

en: Select previous DVD title
mai: पछिला शीर्षक क चयन करू

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
mai: डीवीडी सँ पछिला शीर्षक चुनब क लेल कुँजी क चयन करू।

en: Select next DVD title
mai: अगिला शीर्षक क चयन करू

en: Select the key to choose the next title from the DVD
mai: डीवीडी सँ अगिला शीर्षक चुनब क लेल कुँजी क चयन करू।

en: Select prev DVD chapter
mai: पछिला डीवीडी चैप्टर क चयन करू

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
mai: डीवीडी सँ पछिला चैप्टर चुनब क लेल कुँजी क चयन करू।

en: Select next DVD chapter
mai: अगिला डीवीडी चैप्टर क चयन करू

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
mai: डीवीडी सँ अगिला चैप्टर चुनब क लेल कुँजी क चयन करू।

en: Volume up
mai: आवाज बढ़ाउ

en: Select the key to increase audio volume.
mai: आडियो मात्रा बढ़ाबैक क लेल कुँजी क चयन करू।

en: Volume down
mai: आवाज कम करू

en: Select the key to decrease audio volume.
mai: आडियो मात्रा कम करबाक लेल कुँजी क चयन करू।

en: Mute
mai: मौन

en: Select the key to mute audio.
mai: आडियो मात्रा म्यूट क लेल कुँजी क चयन करू।

en: Subtitle delay up
mai: उपशीर्षक विलंब अप

en: Select the key to increase the subtitle delay.
mai: सबटायटल विलम्ब बढ़ाबैक क लेल कुँजी क चयन करू।

en: Subtitle delay down
mai: उपशीर्षक विलंब डाउन

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
mai: सबटायटल विलम्ब घटाने क लेल कुँजी क चयन करू।

en: Subtitle sync / bookmark audio timestamp
mai: उपशीर्षक सिंक / पुस्तकचिह्न आडियो समयस्टैम्प

en: Select the key to bookmark audio timestamp when syncing subtitles.
mai: उपशीर्षकों केँ सिंक करैत समय आडियो समयस्टैम्प केँ पुस्तकचिह्न करब बला बटन क चयन करू.

en: Subtitle sync / bookmark subtitle timestamp
mai: उपशीर्षक सिंक / उपशीर्षक समयस्टैम्प केँ पुस्तकचिह्न करू

en: Select the key to bookmark subtitle timestamp when syncing subtitles.
mai: उपशीर्षकों केँ सिंक करैत समय उपशीर्षक समयस्टैम्प केँ पुस्तकचिह्न करब बला बटन क चयन करू.

en: Subtitle sync / synchronize audio & subtitle timestamps
mai: उपशीर्षक सिंक / आडियो आओर उपशीर्षक समयस्टैम्प केँ सिंक्रनाइज करू.

en: Select the key to synchronize bookmarked audio & subtitle timestamps.
mai: पुस्तकचिह्न कएल गेल आडियो आओर उपशीर्षक समयस्टैम्प केँ सिंक्रनाइज करब बला बटन क चयन करू.

en: Subtitle sync / reset audio & subtitle synchronization
mai: उपशीर्षक सिंक / आडियो आओर उपशीर्षक सिंक्रनाइजेशन केँ रीसेट करू

en: Select the key to reset synchronization of audio & subtitle timestamps.
mai: आडियो आओर उपशीर्षक समयस्टैम्प क सिंक्रनाइजेशन केँ रीसेट करब बला बटन क चयन करू.

en: Subtitle position up
mai: उपशीर्षक स्थिति अप

en: Select the key to move subtitles higher.
mai: उपशीर्षक केँ नीच्चाँ बढाएब क लेल क चयन करू.

en: Subtitle position down
mai: उपशीर्षक स्थिति डाउन

en: Select the key to move subtitles lower.
mai: उपशीर्षक केँ नीच्चाँ लाबै क लेल क चयन करू।

en: Audio delay up
mai: आडियो विलंब अप

en: Select the key to increase the audio delay.
mai: आडियो विलम्ब बढ़ाबैक क लेल कुँजी क चयन करू।

en: Audio delay down
mai: आडियो विलंब डाउन

en: Select the key to decrease the audio delay.
mai: आडियो विलम्ब घटाने क लेल कुँजी क चयन करू।

en: Play playlist bookmark 1
mai: पुस्तकचिह्न 1 क प्लेलिस्ट चलाउ

en: Play playlist bookmark 2
mai: पुस्तकचिह्न 2 क प्लेलिस्ट चलाउ

en: Play playlist bookmark 3
mai: पुस्तकचिह्न 3 क प्लेलिस्ट चलाउ

en: Play playlist bookmark 4
mai: पुस्तकचिह्न 4 क प्लेलिस्ट चलाउ

en: Play playlist bookmark 5
mai: पुस्तकचिह्न 5 क प्लेलिस्ट चलाउ

en: Play playlist bookmark 6
mai: पुस्तकचिह्न 6 क प्लेलिस्ट चलाउ

en: Play playlist bookmark 7
mai: पुस्तकचिह्न 7 क प्लेलिस्ट चलाउ

en: Play playlist bookmark 8
mai: पुस्तकचिह्न 8 क प्लेलिस्ट चलाउ

en: Play playlist bookmark 9
mai: पुस्तकचिह्न 9 क प्लेलिस्ट चलाउ

en: Play playlist bookmark 10
mai: पुस्तकचिह्न 10 क प्लेलिस्ट चलाउ

en: Select the key to play this bookmark.
mai: ई पुस्तकचिह्न केँ चलाबै क लेल कुँजी क चयन करू।

en: Set playlist bookmark 1
mai: पुस्तकचिह्न 1 क प्लेलिस्ट सेट करू।

en: Set playlist bookmark 2
mai: पुस्तकचिह्न 2 क प्लेलिस्ट सेट करू।

en: Set playlist bookmark 3
mai: पुस्तकचिह्न 3 क प्लेलिस्ट सेट करू।

en: Set playlist bookmark 4
mai: पुस्तकचिह्न 4 क प्लेलिस्ट सेट करू।

en: Set playlist bookmark 5
mai: पुस्तकचिह्न 5 क प्लेलिस्ट सेट करू।

en: Set playlist bookmark 6
mai: पुस्तकचिह्न 6 क प्लेलिस्ट सेट करू।

en: Set playlist bookmark 7
mai: पुस्तकचिह्न 7 क प्लेलिस्ट सेट करू।

en: Set playlist bookmark 8
mai: पुस्तकचिह्न 8 क प्लेलिस्ट सेट करू।

en: Set playlist bookmark 9
mai: पुस्तकचिह्न 9 क प्लेलिस्ट सेट करू।

en: Set playlist bookmark 10
mai: पुस्तकचिह्न 10 क प्लेलिस्ट सेट करू।

en: Select the key to set this playlist bookmark.
mai: ई पुस्तकचिह्नित प्लेलिस्ट केँ चलाबै क लेल कुँजी क चयन करू।

en: Clear the playlist
mai: प्लेलिस्ट खाली करू

en: Select the key to clear the current playlist.
mai: मोजुदा प्लेलिस्ट खाली करबाक लेल बटन क चयन करू.

en: Playlist bookmark 1
mai: गीत-सूची पुस्तकचिह्न 1

en: Playlist bookmark 2
mai: गीत-सूची पुस्तकचिह्न 2

en: Playlist bookmark 3
mai: गीत-सूची पुस्तकचिह्न 3

en: Playlist bookmark 4
mai: गीत-सूची पुस्तकचिह्न 4

en: Playlist bookmark 5
mai: गीत-सूची पुस्तकचिह्न 5

en: Playlist bookmark 6
mai: गीत-सूची पुस्तकचिह्न 6

en: Playlist bookmark 7
mai: गीत-सूची पुस्तकचिह्न 7

en: Playlist bookmark 8
mai: गीत-सूची पुस्तकचिह्न 8

en: Playlist bookmark 9
mai: गीत-सूची पुस्तकचिह्न 9

en: Playlist bookmark 10
mai: गीत-सूची पुस्तकचिह्न 10

en: This allows you to define playlist bookmarks.
mai: ई अहाँकेँ गीत सूची क पुस्तकचिह्न केँ निर्धारित करबाक अनुमति देत अछि।

en: Cycle audio track
mai: चक्रिय आडियो ट्रैक

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
mai: मोजुद आडियो ट्रैक केँ चक्रीय रूप सँ चलाबैत अछि।

en: Cycle subtitle track
mai: चक्रिय सबटायटल ट्रैक

en: Cycle through the available subtitle tracks.
mai: मोजुद सबटायटल ट्रैक केँ चक्रीय रूप सँ चलाबैत अछि।

en: Toggle subtitles
mai: उपशीर्षक टागल करू

en: Toggle subtitle track visibility.
mai: उपशीर्षक ट्रैक दृश्यताक टागल करू

en: Cycle next program Service ID
mai: अगिला प्रोग्राम सर्विस आईडी केँ सिलसिलेवार करू

en: Cycle through the available next program Service IDs (SIDs).
mai: मोजुदा अगिला प्रोग्राम सर्विस आईडी (SIDs) क माध्यम सँ सिलसिलेवार करू.

en: Cycle previous program Service ID
mai: पछिला प्रोग्राम सर्विस आईडी केँ सिलसिलेवार करू

en: Cycle through the available previous program Service IDs (SIDs).
mai: मोजुद पछिला प्रोग्राम सर्विस आईडी (SIDs) क माध्यम सँ सिलसिलेवार करू.

en: Cycle source aspect ratio
mai: स्रोत पहलू अनुपात केँ चक्रीय रूप सँ बदलू

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
mai: स्रोत पहलू अनुपात क पूर्वनिर्धारित सूची क विकल्प केँ चक्रीय रूप सँ बदलू।

en: Cycle video crop
mai: वीडीयो क्रौप फारमेट क चक्रीय रूप सँ चयन करू

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
mai: क्रौप फारमेट क पूर्वनिर्धारित सूची क विकल्प केँ चक्रीय रूप सँ बदलू।

en: Toggle autoscaling
mai: आटोस्केलिंग टागल करू

en: Activate or deactivate autoscaling.
mai: आटोस्केलिंग केँ सक्रिय अथवा अक्रिय करू।

en: Increase scale factor
mai: पैमाने कारक बढा दिअ'

en: Decrease scale factor
mai: पैमाने कारक केँ घटा दिअ'

en: Toggle deinterlacing
mai: डीइंटरलेसिंग केँ टागल करू

en: Activate or deactivate deinterlacing.
mai: डीइंटरलेसिंग केँ सक्रिय अथवा निष्क्रिय करू.

en: Cycle deinterlace modes
mai: डिइंटरलेस मोड केँ चक्रीय रूप सँ चलाउ।

en: Cycle through available deinterlace modes.
mai: मोजुद डीइंटरलेस मोड क माध्यम सँ सिलसिलेवार करू.

en: Show controller in fullscreen
mai: नियंत्रक केँ पूर्ण स्क्रीन मे देखाउ

en: Boss key
mai: बौस की

en: Hide the interface and pause playback.
mai: अंतरफलक नुकाए दिअ तथा प्लेबैक केँ पाज कए दिअ'।

en: Context menu
mai: प्रसंग मेनू

en: Show the contextual popup menu.
mai: प्रासंगिक पापअप मेनू देखाउ.

en: Take video snapshot
mai: वीडियो क स्नैपशाट लिअ

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
mai: वीडियो क स्नैपशाट लिअ तथा एकरा डिस्क मे सहेजू।

en: Record
mai: लेखा

en: Record access filter start/stop.
mai: एक्सेस फिल्टर आरंभ / बन्न रिकार्ड करू।

en: Normal/Loop/Repeat
mai: सामान्य/लूप/पुनरावर्ती

en: Toggle Normal/Loop/Repeat playlist modes
mai: सामान्य/लूप/पुनरावर्ती प्लेलिस्ट मोड केँ टागल करू

en: Toggle random playlist playback
mai: यादृच्छिक प्लेलिस्ट प्लेबैक टागल

en: Un-Zoom
mai: छोट करू

en: Crop one pixel from the top of the video
mai: वीडियो केँ उप्पर सँ एकटा पिक्सेल छोट करू

en: Uncrop one pixel from the top of the video
mai: वीडियो क उप्पर सँ हटाएल गेल पिक्सेल जोड़ दिअ'

en: Crop one pixel from the left of the video
mai: वीडियो केँ बम्माँ कात सँ फसल एकटा पिक्सेल छोट करू

en: Uncrop one pixel from the left of the video
mai: वीडियो क बम्माँ कात सँ हटाएल गेल पिक्सेल जोड़ दिअ'

en: Crop one pixel from the bottom of the video
mai: वीडियो केँ नीच्चाँ सँ एकटा पिक्सेल छोट करू

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
mai: वीडियो क नीच्चाँ सँ हटाएल गेल पिक्सेल जोड़ दिअ'

en: Crop one pixel from the right of the video
mai: वीडियो केँ दहिन्ना कात सँ एकटा पिक्सेल छोट करू

en: Uncrop one pixel from the right of the video
mai: वीडियो क दहिन्ना कात सँ हटाएल गेल पिक्सेल जोड़ दिअ'

en: Toggle wallpaper mode in video output
mai: वीडियो आउटपुट मे वालपेपर मोड टागल करू।

en: Toggle wallpaper mode in video output.
mai: वीडियो आउटपुट मे वालपेपर मोड टागल करू।.

en: Cycle through audio devices
mai: आडियो युक्ति केँ चक्रीय रूप सँ चलाबैत अछि

en: Cycle through available audio devices
mai: मोजुद आडियो युक्ति केँ चक्रीय रूप सँ चलाबैत अछि

en: Snapshot
mai: स्नेपशाट

en: Window properties
mai: विडो क गुण

en: Subpictures
mai: सबपिक्चरस

en: Subtitles
mai: उपशीर्षक

en: Overlays
mai: आच्छादन

en: Track settings
mai: सेटिंग्स ट्रैक करू

en: Playback control
mai: प्लेबैक कंट्रोल

en: Default devices
mai: पूर्वनिर्धारित डेवाइसेज

en: Network settings
mai: संजाल सेटिंग्स

en: Socks proxy
mai: SOCKS प्राक्सी

en: Metadata
mai: मेटाडाटा

en: Decoders
mai: डिकोडर

en: Input
mai: इनपुट

en: VLM
mai: व्हीएलएम

en: Special modules
mai: विशेष माड्यूल

en: Plugins
mai: प्लगइन

en: Performance options
mai: प्रदर्शन विकल्प

en: Clock source
mai: घड़ी स्रोत

en: Hot keys
mai: हाटकी

en: Jump sizes
mai: जम्प साइज

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
mai: वीएलसी क लेल सहायता देखाउ (--उन्नत आओर --मदति-वर्वोज क सँग जोड़ल जाए सकैत अछि)

en: Exhaustive help for VLC and its modules
mai: वीएलसी आओर अपन माड्यूल क लेल विस्तृत सहायता प्रदर्शित करू

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
mai: वीएलसी तथा एकर सबहि माड्यूल क लेल सहायता देखाउ (--उन्नत आओर --मदति-वर्वोज क सँग जोड़ल जाए सकैत अछि)

en: ask for extra verbosity when displaying help
mai: सहायता प्रदर्शित करैत समय बाइली शब्दाडंबर क लेल पूछनाइ

en: print a list of available modules
mai: मोजुद माड्यूल क एकटा सूची मुद्रित करू

en: print a list of available modules with extra detail
mai: बाइली विवरण क सँग मोजुद माड्यूल क सूची मुद्रित करू

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced and --help-verbose). Prefix the module name with = for strict matches.
mai: केओ विशिष्ट माड्यूल सँ संबंधित सहायता क लेल help मुद्रित करू(--advanced and --help-verbose क सँग जोड़ल जाए सकैत अछि)। स्ट्रीक्ट मैच क लेल = उपसर्ग क सँग माड्यूल क नाम लिखू।

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
mai: कोनो विन्यास विकल्प नहि लोड कएल जएताह आओर नहि  विन्यास फाइल मे सहेजल जएताह।

en: reset the current config to the default values
mai: वर्तमान विन्यास केँ पूर्वनिर्धारित पर रीसेट करू

en: use alternate config file
mai: वैकल्पिक विन्यास फाइल क उपयोग करू

en: resets the current plugins cache
mai: वर्तमान प्लगइन कैश रीसेट करैत अछि

en: print version information
mai: छपाइ संस्करण सूचना

en: core program
mai: कोर प्रोग्राम

en: Backspace
mai: बैकस्पेस

en: Brightness Down
mai: चमक घटाउ

en: Brightness Up
mai: चमक बढ़ाउ

en: Browser Back
mai: ब्राउजर पाछाँ

en: Browser Favorites
mai: ब्राउजर पसंदीदा

en: Browser Forward
mai: ब्राउजर अग्रसारण

en: Browser Home
mai: ब्राउजर मुखपृष्ठ

en: Browser Refresh
mai: ब्राउजर ताजा

en: Browser Search
mai: ब्राउजर खोज

en: Browser Stop
mai: ब्राउजर बन्न करू

en: Delete
mai: मेटाउ

en: Down
mai: नीच्चाँ

en: End
mai: अंत

en: Enter
mai: एंटर

en: Home
mai: घर

en: Insert
mai: घुसाबू

en: Media Angle
mai: मीडिया कोण

en: Media Audio Track
mai: मीडिया आडियो रील

en: Media Forward
mai: मीडिया फारवर्ड

en: Media Menu
mai: मीडिया मेनू

en: Media Next Frame
mai: मीडिया अगिला फ्रेम

en: Media Next Track
mai: मीडिया अगिला ट्रैक

en: Media Play Pause
mai: मीडिया बजाए रोकू

en: Media Prev Frame
mai: मीडिया पछिला फ्रेम

en: Media Prev Track
mai: मीडिया पछिला ट्रैक

en: Media Record
mai: मीडिया रिकार्ड

en: Media Repeat
mai: मीडिया दोहराउ

en: Media Rewind
mai: मीडिया उल्टा

en: Media Select
mai: मीडिया क चयन

en: Media Shuffle
mai: मीडिया साधा

en: Media Stop
mai: मीडिया बन्न करू

en: Media Subtitle
mai: मीडिया उपशीर्षक

en: Media Time
mai: मीडिया क समय

en: Media View
mai: मीडिया देखू

en: Menu
mai: मेनू

en: Mouse Wheel Down
mai: मूस व्हील नीच्चाँ

en: Mouse Wheel Left
mai: मूस व्हील वाम

en: Mouse Wheel Right
mai: मूस व्हील दाहिना

en: Mouse Wheel Up
mai: मूस व्हील उप्पर

en: Page Down
mai: पृष्ठ नीच्चाँ

en: Page Up
mai: पृष्ठ उप्पर

en: Pause
mai: ठहरू

en: Print
mai: छपाइ

en: Space
mai: स्पेस

en: Tab
mai: टैब

en: Up
mai: उप्पर

en: Volume Down
mai: आवाज कम

en: Volume Mute
mai: आवाज मौन

en: Volume Up
mai: आवाज तेज

en: Zoom In
mai: जूम - इन

en: Zoom Out
mai: जूम आउट

en: Command+
mai: आदेश+

en: %.1f GiB
mai: %.1f गी.बा.

en: %.1f MiB
mai: %.1f मे.बा.

en: %.1f KiB
mai: %.1f किबा

en: Saving file failed
mai: फाइलक सहेजब बिफल

en: Failed to open "%s" for writing
mai: लिखब क लेल "% s" केँ खोलब मे बिफल रहल।

en: Cancel
mai: रद्द करू

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
mai: %s
    डाउनलोड... %s/%s %.1f%% संपूर्ण

en: File could not be verified
mai: फाइल सत्यापित नहि कएल जाए सकल

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
mai: डाउनलोडेड फाइल "% s" क लेल एकटा क्रिप्टोग्राफिक हस्ताक्षर डाउनलोड कएनाइ संभव नहि छल। ई प्रकार, एकरा नष्ट कए देब गेल।

en: Invalid signature
mai: अवैध हस्ताक्षर

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
mai: डाउनलोड फाइल "% s" क लेल क्रिप्टोग्राफिक हस्ताक्षर अमान्य छला आओर सुरक्षित रूप सँ एकरा सत्यापित करबाक लेल इस्तेमाल नहि कएल जाए सकल। एहि प्रकार, फाइल केँ नष्ट कए देब गेल।

en: File not verifiable
mai: फाइल वेरिफियबल नहि अछि

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
mai: डाउनलोडेड फाइल "% s" केँ सत्यापित कएनाइ संभव नहि छल।ई प्रकार, एकरा नष्ट कए देब गेल।

en: File corrupted
mai: खराब फाइल

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
mai: डाउनलोड फाइल "% s" केँ भ्रष्ट छल। एहि प्रकार, एकरा नष्ट कए देब गेल।

en: Install
mai: संस्थापित करू

en: Update VLC media player
mai: वीएलसी मीडिया प्लेयर अद्यतन करू

en: Media Library
mai: मीडिया पुस्तकालय

en: Afar
mai: अफार

en: Abkhazian
mai: अबखाजियन

en: Afrikaans
mai: आफ्रीकान

en: Albanian
mai: अल्बेनियन

en: Amharic
mai: अम्हारिक

en: Arabic
mai: अरबी

en: Armenian
mai: आर्मेनियाई

en: Assamese
mai: असामी

en: Avestan
mai: अवेस्तन

en: Aymara
mai: एयमारा

en: Azerbaijani
mai: अजरबैजानी

en: Bashkir
mai: बाश्किर

en: Basque
mai: बास्क

en: Belarusian
mai: बेलारूसी

en: Bengali
mai: बंगाली

en: Bihari
mai: बिहारी

en: Bislama
mai: बिस्माला

en: Bosnian
mai: बोस्नियाई

en: Breton
mai: ब्रेटन

en: Bulgarian
mai: बुल्गारियाई

en: Burmese
mai: बर्मीज

en: Catalan
mai: केटालॉन

en: Chamorro
mai: चामोरो

en: Chechen
mai: चेचेन

en: Chinese
mai: चीनी

en: Church Slavic
mai: चर्च स्लाविक

en: Chuvash
mai: चुवाश

en: Cornish
mai: कोर्निश

en: Corsican
mai: कोरसिकान

en: Czech
mai: चेक

en: Danish
mai: डैनिश

en: Dutch
mai: डच

en: Dzongkha
mai: ड्जोंग्खा

en: English
mai: अंग्रेज़ी

en: Esperanto
mai: एस्पेरांटो

en: Estonian
mai: एस्तोनियन

en: Faroese
mai: फारसी

en: Fijian
mai: फिजियन

en: Finnish
mai: फिनिश

en: French
mai: फ्रेंच

en: Frisian
mai: फ्रिसियन

en: Georgian
mai: ज्यॉर्जियाई

en: German
mai: जर्मन

en: Gaelic (Scots)
mai: गैलिक (स्कॉट्स)

en: Irish
mai: आइरिश

en: Gallegan
mai: गैलेगन

en: Manx
mai: मैंक्स

en: Greek, Modern
mai: यूनानी, आधुनिक

en: Guarani
mai: गुआरानी

en: Gujarati
mai: गुजराती

en: Hebrew
mai: हिब्रू

en: Herero
mai: हेरेरो

en: Hindi
mai: हिन्दी

en: Hiri Motu
mai: हिरी मोटू

en: Hungarian
mai: हंगेरियाई

en: Icelandic
mai: आइसलैंडिक

en: Inuktitut
mai: इनुक्टीटुट

en: Interlingue
mai: इंटरलिंग

en: Interlingua
mai: अंतरभाषायी

en: Indonesian
mai: इंडोनेशियन

en: Inupiaq
mai: इनुपियाक

en: Italian
mai: इतालवी

en: Javanese
mai: जावानी

en: Japanese
mai: जापानी

en: Greenlandic, Kalaallisut
mai: ग्रीनलैंड संबंधी, कलालीसट

en: Kannada
mai: कन्नड

en: Kashmiri
mai: कश्मीरी

en: Kazakh
mai: कज़ाख

en: Khmer
mai: ख्मेर

en: Kikuyu
mai: किकुयू

en: Kinyarwanda
mai: किनयारवंडा

en: Kirghiz
mai: किरग़िज़

en: Komi
mai: कोमी

en: Korean
mai: कोरियाई

en: Kuanyama
mai: कौन्यामा

en: Kurdish
mai: कुर्दिश

en: Lao
mai: लाओ

en: Latin
mai: लातिन

en: Latvian
mai: लॉटवियाई

en: Lingala
mai: लिंगुआला

en: Lithuanian
mai: लिथुआनियाई

en: Letzeburgesch
mai: लेटजेवर्गेश

en: Macedonian
mai: मेसिडोनियन

en: Marshall
mai: मार्शल

en: Malayalam
mai: मलयालम

en: Maori
mai: माओरी

en: Marathi
mai: मराठी

en: Malay
mai: मलय

en: Malagasy
mai: मालागासी

en: Maltese
mai: माल्टीज

en: Moldavian
mai: मोल्दावियन

en: Mongolian
mai: मंगोलियन

en: Nauru
mai: नौरू

en: Navajo
mai: नवाजो

en: Ndebele, South
mai: न्डेबेले, दक्षिणी

en: Ndebele, North
mai: न्डेबेले, उत्तरी

en: Ndonga
mai: न्डोंगा

en: Nepali
mai: नेपाली

en: Norwegian
mai: नॉर्वेजियाई

en: Norwegian Nynorsk
mai: नार्वेजियाई न्योनोर्स्क

en: Norwegian Bokmaal
mai: नॉरवेजियन बोकमाल

en: Chichewa; Nyanja
mai: चीचेवा (न्यांजा)

en: Occitan; Provençal
mai: ओक्सिटन; प्रोवेंसल

en: Oriya
mai: ओड़िया

en: Oromo
mai: ओरोमो

en: Ossetian; Ossetic
mai: ऑसेटियन, ऑसेटिक

en: Panjabi
mai: पंजाबी

en: Persian
mai: फारसी

en: Pali
mai: पाली

en: Polish
mai: पोलिश

en: Portuguese
mai: पुर्तगाली

en: Pushto
mai: पश्तो

en: Quechua
mai: क्वेचुआ

en: Original audio
mai: आधुनिक आडियो

en: Raeto-Romance
mai: रायटो-रोमान्स

en: Romanian
mai: रोमानियाई

en: Rundi
mai: रून्डी

en: Russian
mai: रूसी

en: Sango
mai: सैंगो

en: Sanskrit
mai: संस्कृत

en: Serbian
mai: सर्बियाई

en: Croatian
mai: क्रोएशियाई

en: Sinhalese
mai: सिंहली

en: Slovak
mai: स्लोवाक

en: Slovenian
mai: स्लोवेनियन

en: Northern Sami
mai: उत्तरी सामी

en: Samoan
mai: सामोआन

en: Shona
mai: शोना

en: Sindhi
mai: सिन्धी

en: Somali
mai: सोमाली

en: Sotho, Southern
mai: सोथो, दक्षिणी

en: Spanish
mai: स्पेनी

en: Sardinian
mai: सारडिनयन

en: Swati
mai: स्वाती

en: Sundanese
mai: सुडानी

en: Swahili
mai: स्वाहिली

en: Swedish
mai: स्वीडिश

en: Tahitian
mai: ताहितियन

en: Tamil
mai: तमिल

en: Tatar
mai: तातार

en: Telugu
mai: तेलुगु

en: Tajik
mai: ताज़िक

en: Tagalog
mai: टैगालॉग

en: Thai
mai: थाई

en: Tibetan
mai: तिब्बती

en: Tigrinya
mai: टिग्रिंया

en: Tonga (Tonga Islands)
mai: टोंगा (टोंगा द्वीप समूह)

en: Tswana
mai: ट्स्वाना

en: Tsonga
mai: त्सोन्गा

en: Turkish
mai: तुर्की

en: Turkmen
mai: तुर्कमेन

en: Twi
mai: त्वि

en: Uighur
mai: यूघुर

en: Ukrainian
mai: यूक्रेनियन

en: Urdu
mai: उर्दू

en: Uzbek
mai: उज्बेक

en: Vietnamese
mai: वियतनामी

en: Volapuk
mai: वोलापुक

en: Welsh
mai: वेल्श

en: Wolof
mai: वोलोफ

en: Xhosa
mai: झ़ोसा

en: Yiddish
mai: यिड्डिश

en: Yoruba
mai: योरुबा

en: Zhuang
mai: झुआंग

en: Zulu
mai: जुलु

en: Autoscale video
mai: वीडियो केँ ऑटोस्केल करू

en: Crop
mai: काटू

en: Aspect ratio
mai: पहलू अनुपात:

en: Pass alsa:// to open the default ALSA capture device, or alsa://SOURCE to open a specific device named SOURCE.
mai: पूर्वनिर्धारित ALSA कैप्चर डिवाइस केँ खोलब क लेल Pass alsa:// अथवा SOURCE नामक एकटा विशेष डिवाइस केँ खोलब क लेल alsa://SOURCE.

en: ALSA
mai: आल्सा (एएलएसए)

en: ALSA audio capture
mai: ALSA आडियो कैप्चर

en: Attachment
mai: संलग्नक

en: Attachment input
mai: संलग्नक इनपुट

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable input device. Please check your connectors and drivers.
mai: अहाँक मैक उपयुक्त इनपुट डिवाइस क सँग सुसज्जित नहि प्रतीत होइत। अपन कनेक्टर्स आओर चालक क जाँच करू।

en: libavformat AVIO access
mai: libavformat अवियो एक्सेस

en: libavformat AVIO access output
mai: libavformat अवियो एक्सेस आउटपुट

en: Blu-ray menus
mai: ब्लू-रे मेनू

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
mai: ब्लू-रे मेनू क उपयोग करू, निष्क्रिय हए पर, फिल्म सीधे चलब लगताह

en: Region code
mai: क्षेत्र कोड

en: Blu-Ray player region code. Some discs can be played only with a correct region code.
mai: ब्लूरे प्लेयर रीजन कोड. कुछ डिस्ककेँ सही क्षेत्रकोडक संग खेलल जाए सकैछ.

en: Blu-ray
mai: ब्लू-रे

en: Blu-ray Disc support (libbluray)
mai: ब्लू-रे डिस्क समर्थन (लाइबब्लूरे)

en: Path doesn't appear to be a Blu-ray
mai: पथ ब्लूरेक नहि लागैछ

en: This Blu-ray Disc needs a library for AACS decoding, and your system does not have it.
mai: ई ब्लू-रे डिस्क केँ AACS डीकोडिंग क लेल एकटा लाइब्रेरी क जरूरत अछि, आओर अहाँक सिस्टम मे ई मोजुद नहि अछि.

en: Blu-ray Disc is corrupted.
mai: ब्लू-रे डिस्क खराब होगेल अछि.

en: Missing AACS configuration file!
mai: AACS विन्यास फाइल गुम अछि!

en: No valid processing key found in AACS config file.
mai: AACS config फाइल मे कोनो वैध प्रसंस्करण कुँजी नहि अछि।

en: No valid host certificate found in AACS config file.
mai: वैध मेजबान प्रमाणपत्र AACS config फाइल मे नहि भेटल।

en: AACS Host certificate revoked.
mai: AACS मेजबान प्रमाण पत्र निरस्त कए दिअ'।

en: AACS MMC failed.
mai: AACS MMC असफल रहल।

en: This Blu-ray Disc needs a library for BD+ decoding, and your system does not have it.
mai: ई ब्लू-रे डिस्क केँ BD+ डीकोडिंग क लेल एकटा लाइब्रेरी क जरूरत अछि, आओर अहाँक सिस्टम मे ई मोजुद नहि अछि.

en: Your system BD+ decoding library does not work. Missing configuration?
mai: अहाँक सिस्टम BD+ डिकोडिंग पुस्तकालय काज नहि कए रहल अछि। कन्फ्युग्रेशन गुम अछि?

en: Failed to start bluray playback. Please try without menu support.
mai: ब्लूरे प्लेबैक आरंभ करबामे विफल. कृपया बिनु मेनू समर्थनक कोशिश करू.

en: Blu-ray error
mai: ब्लू-रे त्रुटि

en: Top Menu
mai: शीर्ष मेनू

en: First Play
mai: पहिने चलाएल गेल

en: Audio CD - Track %02i
mai: आडियो सीडी - ट्रैक% 02i

en: Audio CD
mai: आडियो सीडी

en: Audio CD input
mai: आडियो सीडी इनपुट

en: [cdda:][device][@[track]]
mai: [CDDA] [डिवाइस] [@ [ट्रैक]]

en: CDDB Server
mai: सीडीडीबी सर्वर

en: Address of the CDDB server to use.
mai: उपयोग करबाक लेल सीडीडीबी सर्वर क पता।

en: CDDB port
mai: सीडीडीबी पोर्ट

en: CDDB Server port to use.
mai: उपयोग करबाक लेल सीडीडीबी सर्वर पोर्ट।

en: IIDC Digital Camera (FireWire) input
mai: IIDC डिजिटल कैमरा (FireWire) इनपुट

en: Digital Cinema Package module
mai: डिजिटल सिनेमा पैकेज माड्यूल

en: Input card to use
mai: उपयोग करबाक लेल इनपुट कार्ड

en: DeckLink capture card to use, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
mai: जँ कतेक मोजुद हुए, तँ उपयोग करबाक लेल डेकलिंक कैप्चर कार्ड। कार्ड केँ 0 सँ गिनल जाए रहल अछि।

en: Desired input video mode. Leave empty for autodetection.
mai: वांछित इनपुट वीडियो मोड. स्वतःजाँचक लेल खाली छोड़ू.

en: Desired input video mode for DeckLink captures. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
mai: डेकलिंक कैप्चर क लेल वांछित इनपुट वीडियो मोड"। एहि मूल्य केँ पाठ क रूपेँ FOURCC code होनाइ चाही, उदाहरण क लेल "ntsc">

en: Audio connection
mai: आडियो कनेक्शन

en: Audio connection to use for DeckLink captures. Valid choices: embedded, aesebu, analog. Leave blank for card default.
mai: डेकलिंक कैप्चर क उपयोग क लेल आडियो कनेक्शन। मान्य विकल्प: एम्बेडेड, aesebu, अनुरूप। कार्ड पूर्वनिर्धारित क लेल खाली छोड़ दिअ'।

en: Audio samplerate (Hz)
mai: आडियो samplerate (हर्ट्ज)

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink captures. 0 disables audio input.
mai: DeckLink कैप्चर क लेल आडियो नमूना दर (हर्ट्ज मे)। 0 आडियो इनपुट केँ निष्क्रिय करैत अछि।

en: Number of audio channels
mai: आडियो चैनल क संख्या

en: Number of input audio channels for DeckLink captures. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio input.
mai: डेकलिंक कैप्चर क लेल इनपुट आडियो चैनल क संख्या। अवश्य 2, 8 अथवा 16 होनाइ चाही. 0 आडियो इनपुट केँ निष्क्रिय करैत अछि।

en: Video connection
mai: वीडियो कनेक्शन

en: Video connection to use for DeckLink captures. Valid choices: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Leave blank for card default.
mai: डेकलिंक कैप्चर क उपयोग क लेल वीडियो कनेक्शन। वैध विकल्प छी sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo । कार्ड पूर्वनिर्धारित क लेल खाली छोड़ दिअ'।

en: Optical SDI
mai: आप्टिकल  SDI

en: Component
mai: घटक

en: Composite
mai: संयुक्त

en: Embedded
mai: अंतःस्थापित

en: Analog
mai: एनालाग

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
mai: पहलू अनुपात (4:3, 16:9). पूर्वनिर्धारित वर्गीय पिक्सल अछि

en: DeckLink
mai: डेकलिंक

en: Blackmagic DeckLink SDI input
mai: ब्लैकमैजिक डेकलिंक SDI  इनपुट

en: 10 bits
mai: 10 बिट

en: Closed captions 1
mai: बन्न कैप्शन 1

en: Cable
mai: केबल

en: Antenna
mai: एंटेना

en: TV
mai: टीवी

en: FM radio
mai: एफ एम रेडियो

en: AM radio
mai: एएम रेडियो

en: Video device name
mai: वीडियो डिवाइस क नाम

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
mai: ओ वीडियो डिवाइस क नाम बताउ जकर DirectShow प्लगइन द्वारा उपयोग कएल जएताह। जँ अहाँ किछु सेहो निर्दिष्ट नहि करैत, तँ पूर्वनिर्धारित डिवाइस क उपयोग कएल जएताह।

en: Audio device name
mai: आडियो डिवाइस नाम

en: Video size
mai: वीडियो आकार

en: Size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used. You can specify a standard size (cif, d1, ...) or <width>x<height>.
mai: ओ वीडियो क आकार बताउ जकरा DirectShow प्लगइन द्वारा देखाओल जएताह। जँ अहाँ किछु सेहो निर्दिष्ट नहि करैत, तँ अहाँक डिवाइस क पूर्वनिर्धारित साइज क उपयोग कएल जएताह। अहाँ एकटा स्टैन्डर्ड साइज केँ स्पेसीफाइ कए सकैत छी (cif, d1, ...) अथवा <width>x<height>.

en: Picture aspect-ratio n:m
mai: चित्र पहलू अनुपात n:m

en: Define input picture aspect-ratio to use. Default is 4:3
mai: इनपुट चित्र क उपयोग करबाक लेल पहलू अनुपात केँ परिभाषित करू। पूर्वनिर्धारित 4:3 अछि

en: Video input chroma format
mai: वीडियो इनपुट क्रोमा प्रारूप

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
mai: DirectShow वीडियो इनपुट केँ एकटा विशेष  chroma प्रारूप क उपयोग क लेल बाध्य करू (उदा. I420 (पूर्वनिर्धारित), RV24, आदि)

en: Video input frame rate
mai: वीडियो इनपुट फ्रेम दर

en: Force the DirectShow video input to use a specific frame rate (eg. 0 means default, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)
mai: एकटा विशेष फ्रेम दर (जहिना 0 क मतलब पूर्वनिर्धारित, 25, 29.97, 50, 59.94, आदि) क उपयोग करब केर लेल DirectShow वीडियो इनपुट पर जोर डालू

en: Device properties
mai: डिवाइस गुण

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
mai: धारा शुरू करब सँ पहिने चयनित डिवाइस क गुण समाद देखाउ।

en: Tuner properties
mai: ट्यूनर गुण

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
mai: ट्यूनर गुण [चैनल चयन] पृष्ठ देखाउ।

en: Tuner TV Channel
mai: ट्यूनर टीवी चैनल

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
mai: टीवी चैनल केँ सेट करू ट्यूनरके लेल सेट भ' जएताह (0 क अर्थ अछि पूर्वनिर्धारित)

en: Tuner Frequency
mai: ट्यूनर फ्रीक्वेंसी

en: This overrides the channel. Measured in Hz.
mai: ई चैनल केँ अधिरोहित करैत अछि। हर्ट्ज मे मापल गेल।

en: Video standard
mai: वीडियो मानक

en: Tuner country code
mai: ट्यूनर कन्ट्री कोड

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
mai: ट्यूनर कंट्री कोड सेट करू जकरासँ वर्तमान चैनल सँ आवृत्ति मानचित्रण स्थापित होइछ(0 साधन पूर्वनिर्धारित)।

en: Tuner input type
mai: ट्यूनर इनपुट प्रकार

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
mai: ट्यूनर इनपुट प्रकार (टी / एंटीना) क चयन करू।

en: Video input pin
mai: वीडियो इनपुट पिन

en: Select the video input source, such as composite, s-video, or tuner. Since these settings are hardware-specific, you should find good settings in the "Device config" area, and use those numbers here. -1 means that settings will not be changed.
mai: कंपोजिट, S-वीडियो, अथवा ट्यूनर जहिना वीडियो इनपुट स्रोत क चयन करू। चूँ जे एकर सेटिंग्स हार्डवेयर विशिष्ट अछि, तँ अहाँकेँ "अओजार विन्यास" क्षेत्र मे नीक सेटिंग्स मिल जएताह, आओर एतए ओ अंको क उपयोग करू। -1  क अर्थ अछि जे सेटिंग्स केँ बदलल नहि जाए सकताह।

en: Audio input pin
mai: आडियो इनपुट पिन

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
mai: आडियो इनपुट स्रोत क चयन करू. "वीडियो इनपुट" विकल्प।

en: Video output pin
mai: वीडियो आउटपुट पिन

en: Select the video output type. See the "video input" option.
mai: वीडियो आउटपुट प्रकार क चयन करू। "वीडियो इनपुट" विकल्प देखू।

en: Audio output pin
mai: आडियो आउटपुट पिन

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
mai: आडियो आउटपुट क चयन करू। "वीडियो इनपुट" विकल्प देखू।

en: AM Tuner mode
mai: AM ट्यूनर मोड

en: Select audio input format with the given number of audio channels (if non 0)
mai: देल गेल आडियो चैनल क इनपुट फॉरमेट (जँ गैर शून्य भ') क सँग आडियो इनपुट प्रारूप क चयन करू

en: Audio sample rate
mai: आडियो नमूना दर

en: Select audio input format with the given sample rate (if non 0)
mai: देल गेल नमूना दर (जँ गैर शून्य भ') क सँग आडियो इनपुट प्रारूप क चयन करू

en: Audio bits per sample
mai: नमूना प्रति आडियो बिट्स

en: Select audio input format with the given bits/sample (if non 0)
mai: देल गेल बीट/सैम्पल (जँ गैर शून्य भ') क सँग आडियो इनपुट प्रारूप क चयन करू

en: DirectShow
mai: डायरेक्टशो

en: DirectShow input
mai: डायरेक्टशो इनपुट

en: Capture failed
mai: कैप्चर असफल

en: No video or audio device selected.
mai: कोनो वीडियो अथवा आडियो डिवाइस क चयन नहि कएल गेल।

en: VLC cannot open ANY capture device. Check the error log for details.
mai: VLC 'केओ सेहो' कैप्चर डिवाइस केँ खोलि नहि सकैत अछि. विवरण क लेल त्रुटि लाग देखू.

en: The device you selected cannot be used, because its type is not supported.
mai: अहाँ जकरा डिवाइस क चयन कएल अछि उसका उपयोग नहि कएल जाए सकैत, किएक एकर प्रकार समर्थित नहि अछि.

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
mai: दर्ज डिवाइस "% s" आवश्यक मापदंड क समर्थन नहि करैत।

en: DVB adapter
mai: डीवीबी एडाप्टर

en: If there is more than one digital broadcasting adapter, the adapter number must be selected. Numbering starts from zero.
mai: जँ एकटा सँ बेसी डिजिटल ब्रॉडकास्टिंग एडाप्टर मोजुद छी तँ एडाप्टर सँख्या क चयन कएल जाएनाइ चाही. ई सँख्या शून्य सँ शुरू होइत अछि.

en: DVB device
mai: डीवीबी डिवाइस

en: If the adapter provides multiple independent tuner devices, the device number must be selected. Numbering starts from zero.
mai: जँ एडाप्टर कतेक स्वतंत्र ट्यूनर अओजार प्रदान करैत अछि, तँ डेवाइस सँख्या क चयन कएल जएनाइ चाही। नंबर शून्य सँ शुरू होइछ।

en: Do not demultiplex
mai: डिमल्टीप्लेक्स नहि करू

en: Only useful programs are normally demultiplexed from the transponder. This option will disable demultiplexing and receive all programs.
mai: केवल उपयोगी कार्यक्रम केँ आम तौर पर ट्रांसपोंडर सँ डिमल्टीप्लेक्स कएल जाइत अछि। ई विकल्प डिमल्टीप्लेक्स केँ निष्क्रिय करैत अछि आओर सबहि कार्यक्रम केँ प्राप्त करैत अछि।

en: Network name
mai: सँजाल नाम

en: Unique network name in the System Tuning Spaces
mai: सिस्टम ट्यूनिंग स्पेस मे अद्वितीय संजाल नाम

en: Network name to create
mai: निर्मित करबाक लेल संजाल क नाम

en: Create unique name in the System Tuning Spaces
mai: सिस्टम ट्यूनिंग स्पेस मे अद्वितीय नाम निर्मित करू

en: Frequency (Hz)
mai: आवृत्ति (हर्ट्ज)

en: TV channels are grouped by transponder (a.k.a. multiplex) on a given frequency. This is required to tune the receiver.
mai: टीवी चैनल केँ ट्रांसपोंडर (उर्फ मल्टीप्लेक्स) द्वारा  एकटा देब गेल आवृत्ति पर वर्गीकृत कएल अछि। रिसीवर केँ ट्यून करबाक लेल ई आवश्यक अछि।

en: Modulation / Constellation
mai: माड्यूलेशन / कौन्टेलेशन

en: Layer A modulation
mai: परत A मॉडुलन

en: Layer B modulation
mai: परत B माडुलन

en: Layer C modulation
mai: परत C माडुलन

en: The digital signal can be modulated according with different constellations (depending on the delivery system). If the demodulator cannot detect the constellation automatically, it needs to be configured manually.
mai: डिजिटल सिग्नल केँ विभिन्न कांस्टेलेशन (वितरण प्रणाली पर निर्भर करैत अछि) क सँग अनुसार मोडुलेट कएल जाए सकैत अछि। जँ विमाडुलक स्वतः कांस्टेलेशन क पता नहि लगा पाबैत अछि, तँ एकरा अस्वचालित रूप सँ विन्यस्त करबाक आवश्यकता होइत अछि।

en: Symbol rate (bauds)
mai: प्रतीक दर (bauds)

en: The symbol rate must be specified manually for some systems, notably DVB-C, DVB-S and DVB-S2.
mai: प्रतीक दर केँ किछु सिस्टम क लेल मैन्युअल रूप सँ निर्दिष्ट कएल जएनाइ चाही,  विशेष रूप सँ, DVB-C, DVB-S आओर DVB-S2।

en: Spectrum inversion
mai: स्पेक्ट्रम व्युत्क्रमण

en: If the demodulator cannot detect spectral inversion correctly, it needs to be configured manually.
mai: जँ डिमाडूलेटर क सही ढंग सँ स्पेक्ट्रल इंवर्सन क पता नहि लगा सकैत अछि, तँ एकरा ई मैनुअली विन्यस्त करबाक आवश्यकता होइत अछि।

en: FEC code rate
mai: FEC कोड दर

en: High-priority code rate
mai: उच्च प्राथमिकता कोड दर

en: Low-priority code rate
mai: निम्न प्राथमिकता कोड दर

en: Layer A code rate
mai: परत A कोड दर

en: Layer B code rate
mai: परत B कोड दर

en: Layer C code rate
mai: परत C कोड दर

en: The code rate for Forward Error Correction can be specified.
mai: अग्रेषित त्रुटि सुधार क लेल कोड दर निर्दिष्ट कएल जाए सकैत अछि।

en: Transmission mode
mai: प्रसारण विधा

en: Bandwidth (MHz)
mai: बैंडविड्थ (मेगाहर्ट्ज)

en: Guard interval
mai: गार्ड अंतराल

en: Hierarchy mode
mai: पदानुक्रम मोड

en: DVB-T2 Physical Layer Pipe
mai: DVB-T2 फिजिकल लेयर पाइप

en: Layer A segments count
mai: परत A खंड गणना

en: Layer B segments count
mai: परत B खंड गणना

en: Layer C segments count
mai: परत C खंड गणना

en: Layer A time interleaving
mai: अंतग्रंथन परत A समय

en: Layer B time interleaving
mai: अंतग्रंथन परत B समय

en: Layer C time interleaving
mai: अंतग्रंथन परत C समय

en: Stream identifier
mai: स्ट्रीम पहचानकर्ता

en: Pilot
mai: पायलट

en: Roll-off factor
mai: रोल बन्न कारक

en: 0.35 (same as DVB-S)
mai: 00:35 (DVB-एस क रूपेँ )

en: Transport stream ID
mai: परिवहन धारा आईडी

en: Polarization (Voltage)
mai: ध्रुवीकरण (वोल्ट)

en: To select the polarization of the transponder, a different voltage is normally applied to the low noise block-downconverter (LNB).
mai: ट्रांसपोंडर क ध्रुवीकरण क चयन करबाक लेल, low noise block-downconverter (LNB) केँ एकटा अलग वोल्टेज क लेल सामान्य रूप सँ लागू कएल जाइत अछि।

en: Unspecified (0V)
mai: अनिर्दिष्ट (0V)

en: Vertical (13V)
mai: कार्यक्षेत्र (13V)

en: Horizontal (18V)
mai: क्षैतिज (18V)

en: Circular Right Hand (13V)
mai: सर्कुलर राइट हैण्ड (13 V)

en: Circular Left Hand (18V)
mai: सर्कुलर लेफ्ट हैण्ड (18 V)

en: High LNB voltage
mai: उच्च LNB वोल्टेज

en: If the cables between the satellilte low noise block-downconverter and the receiver are long, higher voltage may be required.
    Not all receivers support this.
mai: जँ सैटेलाइट लो नाइड डिकन्वर्टर आओर रिसीवर क बीच क केबल लंबा भ', तँ उच्च वोल्टेज क आवश्यकता भ' सकैत अछि।
    सभटा रिसीवर एकर समर्थन नहि करैत अछि।

en: Local oscillator low frequency (kHz)
mai: स्थानीय ऑक्सीलेटर कम आवृत्ति (किलोहर्ट्ज़)

en: Local oscillator high frequency (kHz)
mai: स्थानीय ऑक्सीलेटर उच्च आवृत्ति (किलोहर्ट्ज़)

en: Universal LNB switch frequency (kHz)
mai: सार्वभौमिक LNB स्विच आवृत्ति (किलोहर्ट्ज़)

en: If the satellite transmission frequency exceeds the switch frequency, the oscillator high frequency will be used as reference. Furthermore the automatic continuous 22kHz tone will be sent.
mai: उपग्रह प्रसारण आवृत्ति स्विच आवृत्ति सँ बेसी अछि, तँ दोलक उच्च आवृत्ति क संदर्भ केर रूपेँ इस्तेमाल कएल जएताह। एकर अलावा स्वत: निरंतर 22kHz टोन सेट कएल जएताह।

en: Continuous 22kHz tone
mai: सतत 22kHz स्वर

en: A continuous tone at 22kHz can be sent on the cable. This normally selects the higher frequency band from a universal LNB.
mai: 22kHz मे एकटा सतत टोन केबल पर भेजल जाए सकैत अछि। ई सामान्य रूप सँ एकटा सार्वभौमिक LNB सँ उच्च आवृत्ति बैंड क चयन करैत अछि।

en: DiSEqC LNB number
mai: DiSEqC LNB संख्या

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a DiSEqC 1.0 switch, the correct LNB can be selected (1 to 4). If there is no switch, this parameter should be 0.
mai: जँ उपग्रह रिसीवर एकटा DiSEqC 1.0 स्विच क माध्यम सँ कतेक कम आवाज ब्लाक- डाउनकन्वर्टर (LNB) सँ जुड़ल अछि, तँ सही LNB (1 सँ 4) क चयन कएल जाए सकैत अछि। कोनो स्विच नहि अछि, तँ ई पैरामीटर 0 होनाइ चाही।

en: Unspecified
mai: अविशिष्ट

en: Uncommitted DiSEqC LNB number
mai: अप्रतिबद्ध DiSEqC LNB संख्या

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a cascade formed from DiSEqC 1.1 uncommitted switch and DiSEqC 1.0 committed switch, the correct uncommitted LNB can be selected (1 to 4). If there is no uncommitted switch, this parameter should be 0.
mai: जँ सैटेलाइट रिसीवर DiSEqC 1.1 अप्रतिबद्ध स्विच आओर DiSEqC 1.0 प्रतिबद्ध स्विच सँ निर्मित एकटा कैस्केड क माध्यम सँ अनेक कम आवाजवाले ब्लाक-डाउनकन्वर्टर (LNB) सँ जुड़ल भेलहुँ अछि, तँ सही अप्रतिबद्ध LNB (1 सँ 4) क चयन कएल जाए सकैत अछि. जँ कोनो अप्रतिबद्ध स्विच मोजुद नहि अछि तँ ई पैरामीटर 0 होनाइ चाही.

en: Network identifier
mai: संजाल पहचानकर्ता

en: Satellite azimuth
mai: सैटेलाइट दिगंश

en: Satellite azimuth in tenths of degree
mai: डिग्री क दसवां मे सैटेलाइट दिगंश

en: Satellite elevation
mai: सैटेलाइट उँचाइ

en: Satellite elevation in tenths of degree
mai: डिग्री क दसवां मे सैटेलाइट उँचाइ

en: Satellite longitude
mai: सैटेलाइट देशांतर

en: Satellite longitude in tenths of degree. West is negative.
mai: डिग्री क दसवां मे सैटेलाइट देशांतर। पश्चिम नकारात्मक अछि।

en: Satellite range code
mai: सैटेलाइट रेंज कोड

en: Satellite range code as defined by manufacturer e.g. DISEqC switch code
mai: निर्माता द्वारा परिभाषित सैटेलाइट रेंज कोड जहिना Diseqc स्विच कोड

en: Major channel
mai: मेजर चैनल

en: ATSC minor channel
mai: एटीएससी नाबालिग चैनल

en: Physical channel
mai: भौतिक चैनल

en: Digital Television and Radio
mai: डिजिटल टेलीविजन आओर रेडियो

en: Terrestrial reception parameters
mai: स्थलीय स्वागत मापदंड

en: DVB-T reception parameters
mai: DVB-टी स्वागत मापदंड

en: ISDB-T reception parameters
mai: ISDB आयकर स्वागत मापदंड

en: Cable and satellite reception parameters
mai: केबल आओर उपग्रह स्वागत मापदंड

en: DVB-S2 parameters
mai: DVB-S2 मापदंड

en: ISDB-S parameters
mai: ISDB-एस मानक

en: Satellite equipment control
mai: सैटेलाइट अओजार नियंत्रण

en: ATSC reception parameters
mai: ATSC स्वागत मापदंड

en: Digital broadcasting
mai: डिजिटल प्रसारण

en: The selected digital tuner does not support the specified parameters.
    Please check the preferences.
mai: चयनित डिजिटल ट्यूनर निर्धारित मानक क समर्थन नहि करैत अछि।
    वरीयता क जाँच करू।

en: Digital Video (Firewire/ieee1394) input
mai: डिजिटल वीडियो (फायरवायर/ieee1394) इनपुट

en: DVD angle
mai: DVD कोण

en: Default DVD angle.
mai: पूर्वनिर्धारित डीवीडी कोण।

en: Start directly in menu
mai: मेनू सँ सीधे प्रारंभ

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
mai: डीवीडी सीधे मुख्य मेनू मे शुरू करू। ई सब बेकार चेतावनी परिचय छोड़ब क कोशिश करेगा।

en: DVD with menus
mai: मेनू क सँग डीवीडी

en: DVDnav Input
mai: DVDnav इनपुट

en: Playback failure
mai: प्लेबैक बिफलता

en: VLC cannot set the DVD's title. It possibly cannot decrypt the entire disc.
mai: वीएलसी डीवीडी क शीर्षक निर्धारित नहि कए सकैत। ई संभवतः पूरे डिस्क डिक्रिप्ट नहि कए सकैत।

en: DVD without menus
mai: मेनू सँ रहित डीवीडी

en: DVDRead Input (no menu support)
mai: DVD पाठ इनपुट (कोनो मेनू समर्थन नहि)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
mai: DVDRead डिस्क "%s" नहि खोलि सकैत अछि".

en: DVDRead could not read block %d.
mai: DVDRead ब्लाक %d पढ़ि नहि सकैत।

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
mai: DVDRead %d/%d ब्लाक (0x%02x) पर  पढ़ि नहि सकैत।

en: File input
mai: फाइल टिप्पणी

en: File
mai: फाइल

en: Directory
mai: निर्देशिका

en: Username
mai: प्रयोक्तानाम

en: Password
mai: गुड़किल्ली

en: FTP account
mai: FTP खाता

en: Account that will be used for the connection.
mai: कनेक्शन क लेल उपयोग कएल जाएबला खाता

en: FTP input
mai: एफ़टीपी इनपुट

en: FTP upload output
mai: उत्पादन अपलोड एफ़टीपी

en: Network interaction failed
mai: संजाल अंतर्क्रिया बिफल रहल

en: VLC could not connect with the given server.
mai: वीएलसी देल गेल सर्वर सँ कनेक्ट नहि कए सकल।

en: VLC's connection to the given server was rejected.
mai: देल गेल सर्वर क लेल वीएलसी क संबंध केँ अस्वीकार कए देब गेल।

en: Your account was rejected.
mai: अहाँक खाइत अस्वीकार कए देब गेल।

en: HTTP proxy
mai: HTTP प्राक्सी

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
mai: प्रयोग क जाएबला HTTP प्राक्सी इसा स्वरूप होनाइ चाही http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; जँ खाली अछि, http_proxy वातावरण चर क कोशिश करताह।

en: HTTP proxy password
mai: HTTP प्राक्सी गुड़किल्ली

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
mai: अपन HTTP प्राक्सी गुड़किल्ली क आवश्यकता अछि, एकरा एतय सेट नहि कए सकैत अछि।

en: Auto re-connect
mai: अपने फिनु सँ कनेक्ट करू

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
mai: अचानक कटि जाए पर स्वचालित रूप सँ मे धारा केँ जोड़बा क प्रयास करू।

en: HTTP input
mai: HTTP इनपुट

en: HTTP authentication
mai: HTTP प्रमाणीकरण

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
mai: दायरे % s क लेल वैध लागिन नाम आओर एकटा गुड़किल्ली दर्ज करू।

en: Continuous stream
mai: सतत धारा

en: Dummy
mai: डमी

en: Dummy input
mai: डमी इनपुट

en: ID
mai: आईडी

en: Set the ID of the elementary stream
mai: प्राथमिक धारा क आईडी सेट करू

en: Group
mai: समूह

en: Set the group of the elementary stream
mai: प्राथमिक धारा क समूह केँ सेट करू

en: Category
mai: श्रेणी

en: Set the category of the elementary stream
mai: प्राथमिक धारा क श्रेणी निर्धारित करू

en: Unknown
mai: अज्ञात

en: Data
mai: आँकड़ा

en: Set the codec of the elementary stream
mai: प्राथमिक धारा क कोडेक सेट करू

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
mai: ISO639 द्वारा वर्णित प्राथमिक धारा क भाषा

en: Sample rate of an audio elementary stream
mai: आडियो प्राथमिक धारा क नमूना दर

en: Channels count
mai: चैनल गणना

en: Channels count of an audio elementary stream
mai: आडियो प्राथमिक धारा क चैनल क गिनती

en: Width
mai: चओड़ाइ

en: Width of video or subtitle elementary streams
mai: वीडियो अथवा उपशीर्षक क प्राथमिक स्ट्रिम क चओड़ाइ

en: Height
mai: उँचाइ

en: Height of video or subtitle elementary streams
mai: वीडियो अथवा उपशीर्षक क प्राथमिक स्ट्रिम क नमाइ

en: Display aspect ratio
mai: पहलू अनुपात देखाउ

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
mai: वीडियो प्राथमिक धारा क पहलू अनुपात देखाउ

en: Frame rate of a video elementary stream
mai: वीडियो प्राथमिक धारा क फ्रेम दर

en: Callback cookie string
mai: कालबैक कुकी स्ट्रिंग

en: Text identifier for the callback functions
mai: कालबैक कार्य क लेल पाठ पहचानकर्ता

en: Callback data
mai: कालबैक आँकड़ा

en: Data for the get and release functions
mai: पाबै आओर रिलिज फंक्शन क लेल आँकड़ा

en: Get function
mai: प्राप्ति फंक्शन

en: Address of the get callback function
mai: गेट कालबैक फ़ंक्शन क पता

en: Release function
mai: रिलीज फ़ंक्शन

en: Address of the release callback function
mai: रिलीज कालबैक फ़ंक्शन क पता

en: Size
mai: आकार

en: Size of stream in bytes
mai: बाइट्स मे धारा क आकार

en: Memory input
mai: मेमोरी इनपुट

en: Pace
mai: गति

en: Read the audio stream at VLC pace rather than Jack pace.
mai: जैक गति क बजाय आडियो वीएलसी क गति सँ धारा रीड करू

en: Auto connection
mai: आटो कनेक्शन

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
mai: स्वचालित रूप सँ मोजुद उत्पादन पोर्ट क लेल वीएलसी इनपुट पोर्ट केँ जोड़ू।

en: JACK audio input
mai: जैक आडियो इनपुट

en: JACK Input
mai: जैक इनपुट

en: Link #
mai: कड़ी

en: Allows you to set the desired link of the board for the capture (starting at 0).
mai: कैप्चर क लेल बोर्ड क वांछित लिंक स्थापित करबाक सुविधा देत अछि (0 सँ शुरु)

en: Video ID
mai: वीडियो आई डी

en: Allows you to set the ES ID of the video.
mai: अहाँकेँ वीडियो क ईएस आईडी सेट करबाक अनुमति देत अछि।

en: Allows you to force the aspect ratio of the video.
mai: अहाँकेँ वीडियो क पहलू अनुपात केँ बाध्यकारी बनाबै क अनुमति देत अछि।

en: Audio configuration
mai: ध्वनि विन्यास

en: Allows you to set audio configuration (id=group,pair:id=group,pair...).
mai: अहाँकेँ आडियो विन्यास निर्धारित करबाक अनुमति देत अछि (आईडी = समूह, जोड़ल:आईडी = समूह, जोड़ल ...)।

en: HD-SDI Input
mai: HD-SDI इनपुट

en: Teletext configuration
mai: टेलीटेक्स्ट विन्यास

en: Allows you to set Teletext configuration (id=line1-lineN with both fields).
mai: अहाँकेँ Teletext विन्यास निर्धारित करबाक अनुमति देत अछि (आईडी = पंक्ति 1- पंक्ति N दुनू क्षेत्र क साथ)।

en: Teletext language
mai: टेलीटेक्स्ट भाषा

en: Allows you to set Teletext language (page=lang/type,...).
mai: अहाँकेँ Teletext भाषा सेट करबाक लेल क लेल अनुमति देत (पृष्ठ = लैंग / प्रकार, ...).

en: SDI Input
mai: SDI इनपुट

en: Kasenna RTSP dialect
mai: Kasenna RTSP डायलेक्ट

en: Kasenna servers use an old and nonstandard dialect of RTSP. With this parameter VLC will try this dialect, but then it cannot connect to normal RTSP servers.
mai: Kasenna सर्वर आरटीएसपी क एकटा पुराने आओर गैरमानक डायलेक्ट क उपयोग करैत अछि। एहि क सँग पैरामीटर वीएलसी एहि डायलेक्ट क कोशिश करताह, मुदा तखन ई सामान्य आरटीएसपी सर्वर सँ कनेक्ट नहि कए सकैत अछि।

en: WMServer RTSP dialect
mai: WMServer RTSP डायलेक्ट

en: WMServer uses a nonstandard dialect of RTSP. Selecting this parameter will tell VLC to assume some options contrary to RFC 2326 guidelines.
mai: Wmserver आरटीएसपी क एकटा गैरमानक डायलेक्ट क उपयोग करैत अछि। एहि पैरामीटर क चयन करब पर वीएलसी केँ आरएफसी 2326 क दिशा निर्देश क विपरीत किछु विकल्प लेब क लेल कहलक जएताह।

en: Sets the username for the connection, if no username or password are set in the url.
mai: जँ यूआरएल मे कनेक्शन क लेल कोनो प्रयोक्ता नाम अथवा गुड़किल्ली मे स्थापित नहि अछि, तँ ई प्रयोक्ता नाम सेट करैत अछि।

en: Sets the password for the connection, if no username or password are set in the url.
mai: जँ यूआरएल मे कनेक्शन क लेल कोनो प्रयोक्ता नाम अथवा गुड़किल्ली मे स्थापित नहि अछि, तँ ई गुड़किल्ली सेट करैत अछि।

en: RTSP frame buffer size
mai: RTSP फ्रेम बफ़र आकार

en: RTSP start frame buffer size of the video track, can be increased in case of broken pictures due to too small buffer.
mai: बहुत छोट बफ़र क कारण टूटल भेल तस्वीर क मामले मे वीडियो ट्रैक क RTSP स्टार्ट फ्रेम बफ़र आकार केँ बढ़ाएल  जाए सकैत अछि.

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
mai: RTP/RTSP/SDP डिमक्सर (Live555 क उपयोग करैत हुए)

en: RTSP/RTP access and demux
mai: आरटीएसपी / आरटीपी उपयोग आओर डिमक्स

en: Use RTP over RTSP (TCP)
mai: RTP क उप्पर RTSP (TCP) क उपयोग करू

en: Client port
mai: क्लाइंट पोर्ट

en: Port to use for the RTP source of the session
mai: सत्र क आरटीपी स्रोत क लेल उपयोग करबाक लेल पोर्ट

en: Force multicast RTP via RTSP
mai: आरटीपी केँ आरटीएसपी क माध्यम सँ मल्टीकास्ट बाध्य करू

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
mai: HTTP पर RTSP and RTP केँ टनल करू

en: HTTP tunnel port
mai: HTTP सर्वर पोर्ट

en: Port to use for tunneling the RTSP/RTP over HTTP.
mai: HTTP पर आरटीएसपी / आरटीपी टनलिंग क लेल उपयोग कएल जाएबला पोर्ट।

en: RTSP authentication
mai: RTSP सत्यापन

en: Please enter a valid login name and a password.
mai: कृप्या  वैध लागिन नाम आओर एकटा गुड़किल्ली दर्ज करू।

en: RTSP connection failed
mai: RTSP कनेक्शन बिफल रहल.

en: Access to the stream is denied by the server configuration.
mai: स्ट्रीम क पहुँच केँ सर्वर विन्यास द्वारा इनकार कएल गेल.

en: Force selection of all streams
mai: सभटा स्ट्रीम क चयन बाध्य करू

en: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. You can choose to select all of them.
mai: MMS धारा मे अलग-अलग बिटरेट क साथ, कतेक प्राथमिक स्ट्रीम भ' सकैत अछि। अहाँ ओ सबहि क चयन करबाक लेल चुन सकैत अछि।

en: Maximum bitrate
mai: अधिकतम बिटरेट

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
mai: ओ सीमा क तहत अधिकतम बिटरेट क सँग धारा क चयन करू

en: TCP/UDP timeout (ms)
mai: टीसीपी / यूडीपी समयांत (एमएस)

en: Amount of time (in ms) to wait before aborting network reception of data. Note that there will be 10 retries before completely giving up.
mai: संजाल द्वारा डाटा क प्राप्ति मे छोड़ब सँ पहिने प्रतीक्षा करबाक लेल समय क राशि (एमएस मे)।ध्यान दिअ जे पूरी तरह छोड़ब सँ देब सँ पहिने 10 बेर प्रयास कएल जएताह।

en: Microsoft Media Server (MMS) input
mai: Microsoft मीडिया सर्वर (एमएमएस) इनपुट

en: MTP input
mai: MTP इनपुट

en: MTP
mai: mtp

en: File reading failed
mai: फाइल पढ़बा मे बिफल रहल

en: VLC could not read the file: %s
mai: वीएलसी फाइल केँ पढ़ि नहि सकल: %s

en: Capture the audio stream in stereo.
mai: स्टीरियो मे आडियो स्ट्रीम दर्ज करू।

en: Samplerate
mai: सैम्प्लेरेट

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
mai: दर्ज कएल गेल आडियो स्ट्रीम क samplerate करू, हर्ट्ज मे,(उदाहरण क लेल: 11025, 22050, 44100, 48000)

en: OSS input
mai: OSS इनपुट

en: Pass pulse:// to open the default PulseAudio source, or pulse://SOURCE to open a specific source named SOURCE.
mai: पास पल्स:// पूर्वनिर्धारित PulseAudio स्रोत करू, अथवा एकटा विशिष्ट SOURCE अछि खोजब क लेल  pulse://SOURCE

en: PulseAudio
mai: पल्स आडियो

en: PulseAudio input
mai: पल्सआडियो इनपुट

en: Encrypted connexion
mai: कूटबद्ध संबंध (एनक्रिप्टेड कनेक्शन)

en: Acquisition rate (in fps)
mai: प्राप्ति दर (fps मे)

en: RDP Remote Desktop
mai: RDP दूरस्थ डेस्कटाप

en: RTCP (local) port
mai: RTCP (स्थानीय) पोर्ट

en: RTCP packets will be received on this transport protocol port. If zero, multiplexed RTP/RTCP is used.
mai: RTCP पैकेट केँ एहि परिवहन प्रोटोकॉल पोर्ट पर प्राप्त कएल जएताह। शून्य हए पर मल्टीप्लेक्स RTP/RTCP क प्रयोग कएल जाइत अछि।

en: SRTP key (hexadecimal)
mai: SRTP, कुँजी (हेक्साडेसिमल)

en: RTP packets will be authenticated and deciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
mai: आरटीपी पैकेट सत्यापित आओर एहि सुरक्षित RTP मास्टर शेयर गुप्त कुंजी पता चलल हाएत। एकरा एकटा 32 चरित्र नमहर हेक्साडेसिमल स्ट्रिंग होनाइ चाही।

en: SRTP salt (hexadecimal)
mai: SRTP, साल्ट (हेक्साडेसिमल)

en: Secure RTP requires a (non-secret) master salt value. This must be a 28-character-long hexadecimal string.
mai: सुरक्षित RTP क लेल एकटा (अगोपनीय) मास्टर साल्ट मान क आवश्यकता अछि। एकरा एकटा 28 चरित नमहर हेक्साडेसिमल स्ट्रिंग होनाइ चाही।

en: Maximum RTP sources
mai: अधिकतम आरटीपी स्रोत

en: How many distinct active RTP sources are allowed at a time.
mai: कतए अलग सक्रिय आरटीपी स्रोत केँ एकटा समय मे अनुमति दीजाएत  अछि।

en: RTP source timeout (sec)
mai: आरटीपी स्रोत मध्यांतर (सेक)

en: How long to wait for any packet before a source is expired.
mai: स्रोत केँ समाप्त हए सँ पहिने ककरो सेहो पैकेट क लेल कतए प्रतीक्षा कएनाइ अछि।

en: Maximum RTP sequence number dropout
mai: अधिकतम आरटीपी अनुक्रम सँख्या ख़ारिज कएल

en: RTP packets will be discarded if they are too much ahead (i.e. in the future) by this many packets from the last received packet.
mai: जँ आरटीपी पैकेट केँ खारिज कए देब जएताह जँ ओ बहुत बेसी आगाँ (यानी भविष्य मे) पछिला प्राप्त पैकेट सँ एतबा पैकेट सँ आगाँ हुए।

en: Maximum RTP sequence number misordering
mai: मिसआर्डर अधिकतम आरटीपी अनुक्रम संख्या

en: RTP packets will be discarded if they are too far behind (i.e. in the past) by this many packets from the last received packet.
mai: जँ आरटीपी पैकेट केँ खारिज कए देब जएताह जँ ओ बहुत बेसी पाछाँ (यानी अतीत मे) पछिला प्राप्त पैकेट सँ एतबा पैकेट सँ पाछाँ हुए।

en: RTP payload format assumed for dynamic payloads
mai: गतिशील पेलोड क लेल शुरु कएल गेल आरटीपी पेलोड प्रारूप

en: This payload format will be assumed for dynamic payload types (between 96 and 127) if it can't be determined otherwise with out-of-band mappings (SDP)
mai: ई पेलोड प्रारूप केँ (गतिशील पेलोड प्रकार क लेल ग्रहण कएल जएताह 96 आओर 127 क बीच) ई बाहर क बैंड मैपिंग (SDP) क सँग आनरूपेँ निर्धारित नहि कएल जाए सकैत अछि।

en: Real-Time Protocol (RTP) input
mai: रियल टाइम प्रोटोकाल (आरटीपी) इनपुट

en: SDP required
mai: SDP आवश्यक अछि

en: A description in SDP format is required to receive the RTP stream. Note that rtp:// URIs cannot work with dynamic RTP payload format (%<PRIu8>).
mai: RTP धारा प्राप्त करबाक लेल SDP प्रारूप मे  विवरण क आवश्यकता अछि। ध्यान दिअ जे rtp:// URIs RTP डायनामिक पेलोड फॉरमेट क सँग काज नहि कए सकैत  (%<PRIu8>).

en: Real RTSP
mai: रीयल RTSP

en: Connection failed
mai: कनेक्शन असफल

en: VLC could not connect to "%s:%d".
mai: वीएलसी "%s:%d" सँ कनेक्ट नहि कए सकल।

en: Session failed
mai: सत्र बिफल रहल

en: The requested RTSP session could not be established.
mai: वांछित RTSP सत्र स्थापित नहि भ' सकल।

en: Receive buffer
mai: बफर पाउ

en: UDP receive buffer size (bytes)
mai: UDP बफ़र आकार पाउ

en: Host
mai: मेजबान

en: Desired frame rate for the capture.
mai: कैप्चर वांछित धारा क फ्रेम दर।

en: Capture fragment size
mai: खंण्डित आकार कैप्चर करू

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
mai: पूर्वनिर्धारित उँचाइ क चंक्स मे स्क्रीन फ्रेगमेटिंग द्वारा कैप्चर करबाक अनुकूलन (16 एकटा नीक मूल्य भ' सकैत अछि, आओर 0 क मतलब अछि अक्षम)।

en: Region top row
mai: क्षेत्र उप्पर क पंक्ति

en: Ordinate of the capture region in pixels.
mai: पिक्सल मे कैप्चर क्षेत्र क ऑरडिनेट

en: Region left column
mai: क्षेत्र बम्मा स्तंभ

en: Abscissa of the capture region in pixels.
mai: पिक्सल मे कैप्चर क्षेत्र क Abscissa.

en: Capture region width
mai: क्षेत्र चओड़ाइ कैप्चर करू

en: Capture region height
mai: क्षेत्र उँचाइ कैप्चर करू

en: Follow the mouse
mai: मूस केँ फौलो करू

en: Follow the mouse when capturing a subscreen.
mai: उपस्क्रीन कैप्चर करैत समय मूस क अनुकरण करू।

en: Mouse pointer image
mai: मूस प्वाइंटर छवि

en: If specified, will use the image to draw the mouse pointer on the capture.
mai: जँ निर्दिष्ट कएल जाइत अछि तँ ई छवि क उपयोग मूस प्वाइंटर केँ कैप्चर क कात ड्रा करब केर लेल करताह।

en: Display ID
mai: प्रदर्शन ID

en: Screen index
mai: स्क्रीन सूचकांक

en: Index of screen (1, 2, 3, ...). Alternative to Display ID.
mai: स्क्रीन क सूचकांक (1, 2, 3, ...). प्रदर्शन ID क विकल्प.

en: Screen Input
mai: स्क्रीन इनपुट

en: Screen
mai: स्क्रीन

en: How many times the screen content should be refreshed per second.
mai: प्रति सेकंड कतए बेर स्क्रीन सामग्री ताजा क जाएनाइ चाही।

en: Pixel width of the capture region, or 0 for full width
mai: पिक्सेल कैप्चर क्षेत्र क चओड़ाइ, अथवा पूरी चओड़ाइ क लेल 0

en: Pixel height of the capture region, or 0 for full height
mai: पिक्सेल कैप्चर क्षेत्र क उँचाइ, अथवा पूरी उँचाइ क लेल 0

en: Screen capture (with X11/XCB)
mai: स्क्रीन कैप्चर (with X11/XCB)

en: Session Description Protocol
mai: सत्र वर्णन प्रोटोकाल

en: SFTP port
mai: SFTP पोर्ट

en: SFTP port number to use on the server
mai: सर्वर पर उपयोग क लेल SFTP पोर्ट संख्या

en: SFTP input
mai: SFTP इनपुट

en: SFTP authentication
mai: SFTP सत्यापन

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
mai: %s सँ sftp क कनेक्शन क लेल एकटा वैध लागिन आओर गुड़किल्ली दर्ज करू

en: Frame buffer depth
mai: फ्रेम बफर गहराइ

en: Pixel depth of the frame buffer, or zero for XWD file
mai: फ्रेम बफ़र क पिक्सेल गहराइ, अथवा XWD फाइल क लेल शून्य

en: Frame buffer width
mai: फ्रेम बफर चओड़ाइ

en: Pixel width of the frame buffer (ignored for XWD file)
mai: फ्रेम बफ़र क पिक्सेल चओड़ाइ (XWD फाइल क लेल अनदेख कएल जाइत अछि)

en: Frame buffer height
mai: फ्रेम बफर उँचाइ

en: Pixel height of the frame buffer (ignored for XWD file)
mai: फ्रेम बफ़र क पिक्सेल उँचाइ (XWD फाइल क लेल अनदेख कएल जाइत अछि)

en: Frame buffer segment ID
mai: फ्रेम बफर सेगमेंट आई डी

en: System V shared memory segment ID of the frame buffer (this is ignored if --shm-file is specified).
mai: सिस्टम वी फ्रेम बफर क स्मृति खंड आईडी साझा कएल अछि। (जँ -- shm-फाइल निर्दिष्ट कएल जाइत अछि तँ एहि पर ध्यान नहि देब जाइत अछि)

en: Frame buffer file
mai: फ्रेम बफर फाइल

en: Path of the memory mapped file of the frame buffer
mai: फ्रेम बफर क मेमोरी मैप्ड फाइल क पथ

en: XWD file (autodetect)
mai: XWD फाइल (स्वतः पता लगाया जाइत अछि)

en: 8 bits
mai: 8 बिट्स

en: 15 bits
mai: 15 बिट्स

en: 16 bits
mai: 16 बिट्स

en: 24 bits
mai: 24 बिट्स

en: 32 bits
mai: 32 बिट्स

en: Framebuffer input
mai: फ्रेम बफर इनपुट

en: Shared memory framebuffer
mai: साझा स्मृति फ्रेमबफर

en: Samba (Windows network shares) input
mai: सांबा (Windows संजाल शेयर) इनपुट

en: SMB input
mai: SMB इनपुट

en: SMB domain
mai: SMB डोमेन

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
mai: कनेक्शन क लेल उपयोग कएल जाएबला डोमेन / कार्यसमूह

en: TCP input
mai: TCP इनपुट

en: Time code
mai: समय कोड

en: Time code subpicture elementary stream generator
mai: समय कोड उपचित्र प्रारंभिक स्ट्रीम जनरेटर

en: UDP input
mai: UDP इनपुट

en: Reset defaults
mai: पूर्वनिर्धारित पर रिसेट करू

en: Video capture device
mai: वीडियो कैप्चर डिवाइस

en: Video capture device node.
mai: बीडियो कैप्चर डिवाइस नोड.

en: VBI capture device
mai: VBI कैप्चर डिवाइस

en: Standard
mai: मानक

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
mai: वीडियो मानक (पूर्वनिर्धारित, SECAM, PAL, or NTSC).

en: Force the Video4Linux2 video device to use a specific chroma format (eg. I420 or I422 for raw images, MJPG for M-JPEG compressed input) (Complete list: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG)
mai: Video4Linux2 वीडियो डिवाइस केँ एकटा विशिष्ट क्रोमा प्रारूप क उपयोग करबाक लेल बाध्य करू (eg. I420 अथवा I422 रा चित्र क लेल, MJPG M-JPEG संपीडित इनपुट क लेल) (संपूर्ण सूची: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG)

en: Input of the card to use (see debug).
mai: उपयोग करबाक लेल कार्ड क इनपुट (डिबग देखू).

en: Audio input
mai: आडियो इनपुट

en: Audio input of the card to use (see debug).
mai: उपयोग करबाक लेल कार्ड क आडियो इनपुट (डिबग देखू)।

en: The specified pixel resolution is forced (if both width and height are strictly positive).
mai: निर्दिष्ट पिक्सेल रिजोल्यूशन पर जोर देब जाइत अछि (जँ चओड़ाइ आओर उँचाइ दुनू सख्ती सँ सकारात्मक हुए).

en: Maximum frame rate to use (0 = no limits).
mai: उपयोगक लेल अधिकतम फ्रेम दर (0 = कोनो सीमा नहि).

en: Radio device
mai: रेडियो अओजार

en: Radio tuner device node.
mai: रेडियो ट्यूनर डिवाइस नोड.

en: Frequency
mai: आवृत्ति

en: Tuner frequency in Hz or kHz (see debug output)
mai: हर्ट्ज अथवा किलोहर्ट्ज़ मे ट्यूनर आवृत्ति (डिबग आउटपुट देखू)

en: Audio mode
mai: आडियो मोड

en: Tuner audio mono/stereo and track selection.
mai: ट्यूनर आडियो मोनो/स्टीरियो तथा ट्रैक चयन

en: Reset controls
mai: नियंत्रण केँ रिसेट करू

en: Reset controls to defaults.
mai: नियंत्रण केँ पूर्वनिर्धारित पर रिसेट करू।

en: Brightness
mai: चमकीलापन

en: Picture brightness or black level.
mai: चित्र चमक अथवा कारि स्तर।

en: Automatic brightness
mai: स्वतः चमकीलापन

en: Automatically adjust the picture brightness.
mai: स्वचालित रूप सँ चित्र चमक केँ समायोजित करू।

en: Contrast
mai: विरोधी

en: Picture contrast or luma gain.
mai: चित्र कंट्रास्ट अथवा luma क गेन

en: Saturation
mai: संतृप्ति

en: Picture saturation or chroma gain.
mai: चित्र संतृप्ति अथवा क्रोमा गेन.

en: Hue
mai: वर्ण

en: Hue or color balance.
mai: ह्यू अथवा रँग संतुलन।

en: Automatic hue
mai: स्वचालित रंग

en: Automatically adjust the picture hue.
mai: स्वचालित रूप सँ चित्र क रंग केँ समायोजित करू।

en: White balance temperature (K)
mai: श्वेत संतुलन तापमान(K)

en: White balance temperature as a color temperation in Kelvin (2800 is minimum incandescence, 6500 is maximum daylight).
mai: केल्विन मे रँग टेंपरेशन क रूपेँ उज्जर संतुलन तापमान (2800 न्यूनतम जोश अछि, 6500 क अधिकतम दिन क उजाले अछि)।

en: Automatic white balance
mai: स्वचालित श्वेत संतुलन

en: Automatically adjust the picture white balance.
mai: स्वचालित रूप सँ चित्र क श्वेत तुल्यता केँ समायोजित करू।

en: Red balance
mai: लाल रँग क संतुलन

en: Red chroma balance.
mai: लाल क्रोमा क संतुलन।

en: Blue balance
mai: नीले रँग क संतुलन

en: Blue chroma balance.
mai: नीला क्रोमा संतुलन।

en: Gamma
mai: गामा

en: Gamma adjust.
mai: गामा समायोजित करू।

en: Automatic gain
mai: स्वचालित गेन

en: Automatically set the video gain.
mai: स्वचालित रूप सँ वीडियो गेन केँ सेट करू।

en: Gain
mai: गेन

en: Picture gain.
mai: चित्र प्राप्ति

en: Sharpness
mai: सुस्पष्टता

en: Sharpness filter adjust.
mai: सुस्पष्टता फिल्टर समायोजन।

en: Chroma gain
mai: क्रोमा गेन

en: Chroma gain control.
mai: क्रोमा गेन नियंत्रण।

en: Automatic chroma gain
mai: स्वचालित क्रोमा गेन

en: Automatically control the chroma gain.
mai: स्वचालित रूप सँ क्रोमा गेन केँ नियंत्रित करू।

en: Power line frequency
mai: विद्युत लाइन आवृत्ति

en: Power line frequency anti-flicker filter.
mai: विद्युत लाइन आवृत्ति झिलमिलाहट रोधी फिल्टर.

en: 50 Hz
mai: 50 हर्त्ज

en: 60 Hz
mai: 60 हर्त्ज

en: Backlight compensation
mai: पृष्ठ-प्रकाश कंपेनसेशन

en: Band-stop filter
mai: बैन्ड-स्टौप फिल्टर

en: Cut a light band induced by fluorescent lighting (unit undocumented).
mai: फ्लोरोसेंट रोशनी (एकाइ अदस्ताजेविज) द्वारा प्रेरित एकटा प्रकाश बैंड काटू।

en: Horizontal flip
mai: क्षैतिज झटकू

en: Flip the picture horizontally.
mai: चित्र केँ क्षैतिज रूप सँ पलटू।

en: Vertical flip
mai: लंबवत झटकू

en: Flip the picture vertically.
mai: तस्वीर केँ लम्बवत पलटू।

en: Rotate (degrees)
mai: घुमाउ (डिग्री)

en: Picture rotation angle (in degrees).
mai: चित्र घुर्णन केंद्र

en: Color killer
mai: रंग हंता

en: Enable the color killer, i.e. switch to black & white picture whenever the signal is weak.
mai: रंग हंता सक्षम करू, यानी  जखन भीसंकेत कमजोर भ' कारि आओर उज्जर तस्वीर क लेल स्विच करू।

en: Color effect
mai: रंग प्रभाव

en: Select a color effect.
mai: कोनो रँग प्रभाव चुनू।

en: Black & white
mai: कारि आ उज्जर

en: Sepia
mai: सेपिया

en: Negative
mai: ऋणात्मक

en: Emboss
mai: एम्बोज़

en: Sketch
mai: स्केच

en: Sky blue
mai: आसमानी नीला

en: Grass green
mai: ग्रास ग्रीन

en: Skin whiten
mai: स्कीन ह्वाइटेन

en: Vivid
mai: चमकीला

en: Audio volume
mai: आडियो वाल्यूम

en: Volume of the audio input.
mai: आडियो इनपुट क वौल्युम।

en: Audio balance
mai: आडियो बैलेंस

en: Balance of the audio input.
mai: आडियो इनपुट क संतुलन।

en: Bass level
mai: बास स्तर

en: Bass adjustment of the audio input.
mai: आडियो इनपुट क बास समायोजन।

en: Treble level
mai: ट्रेबल स्तर

en: Treble adjustment of the audio input.
mai: आडियो इनपुट क ट्रेबल समायोजन।

en: Mute the audio.
mai: आडियो मौन करू.

en: Loudness mode
mai: लाउडनेस मोड

en: Loudness mode a.k.a. bass boost.
mai: लाउडनेस मोड उर्फ बास बुस्ट।

en: v4l2 driver controls
mai: v4l2 ड्राइवर नियंत्रण

en: All
mai: सभटा

en: Multichannel television sound (MTS)
mai: मल्टीचैनल टेलीविजन साउंड (MTS)

en: 525 lines / 60 Hz
mai: 525 लाइन / 60 हर्ट्ज

en: 625 lines / 50 Hz
mai: 625 लाइन / 50 हर्ट्ज

en: PAL N Argentina
mai: PAL N अर्जेन्टिना

en: NTSC M Japan
mai: NTSC M जापान

en: NTSC M South Korea
mai: NTSC M दक्षिणी कोरिया

en: Mono
mai: मोनो

en: Primary language
mai: प्राथमिक भाषा

en: Secondary language or program
mai: द्वितीय भाषा अथवा प्रोग्राम

en: Dual mono
mai: डुअल मोनो

en: Video4Linux input
mai: वीडियो4लिनक्स इनपुट

en: Video input
mai: वीडियो इनपुट

en: Tuner
mai: ट्यूनर

en: Controls
mai: नियंत्रण

en: Video capture controls (if supported by the device)
mai: वीडियो कैप्चर नियंत्रण (जँ डिवाइस द्वारा समर्थित अछि)

en: Video4Linux compressed A/V input
mai: वीडियो4लिनक्स संकुचित A/V इनपुट

en: Video4Linux radio tuner
mai: वीडियो4लिनक्स रेडियो ट्यूनर

en: VCD
mai: वीसीडी

en: VCD input
mai: VC2 इनपुट

en: [vcd:][device][#[title][,[chapter]]]
mai: [vcd:][डिवाइस][#[शीर्षक][,[अध्याय]]]

en: Support for VDR recordings (http://www.tvdr.de/).
mai: व्हीडीआर रिकार्डिंग क लेल समर्थन (http://www.tvdr.de/)

en: Chapter offset in ms
mai: एमएस मे चैप्टर आफसेट

en: Move all chapters. This value should be set in milliseconds.
mai: सभटा अध्याय केँ घसकाउ। ई मान मिलिसेकेंड मे सेट कएल जएनाइ चाही।

en: Default frame rate for chapter import.
mai: चैप्टर आयात क लेल पूर्वनिर्धारित फ्रेम रेट

en: VDR recordings
mai: व्हीडीआर रिकार्डिंग

en: VLC could not read the file (%s).
mai: वीएलसी फाइल (%s) केँ खोलि नहि सकल।

en: VLC could not open the file "%s" (%s).
mai: VLC "%s" (%s) फाइल नहि खोलि सकल.

en: VDR Cut Marks
mai: VDR कट मार्कस

en: Start
mai: प्रारंभ

en: X.509 Certificate Authority
mai: X.509 प्रमाणपत्र प्राधिकरण

en: Certificate of the Authority to verify server's against
mai: सर्वर क विरुद्ध सत्यापित करबाक लेल प्राधिकार क प्रमाणपत्र

en: X.509 Certificate Revocation List
mai: X.509 प्रमाणपत्र निरसन सूची

en: List of revoked servers certificates
mai: रद्द सर्वरों क प्रमाणपत्रक सूची

en: X.509 Client certificate
mai: X.509 ग्राहक प्रमाणपत्र

en: X.509 Client private key
mai: X.509 ग्राहक निज कुँजी

en: RGB chroma (RV32, RV24, RV16, RGB2)
mai: RGB क्रोमा (RV32, RV24, RV16, RGB2)

en: Compression level
mai: संपीडन स्तर

en: Transfer compression level from 0 (none) to 9 (max)
mai: संपीडन स्तर केँ 0 (किछु नहि) सँ 9 (अधिकतम) मे स्थानांतरित करू

en: Image quality
mai: छवि गुणवत्ता

en: Image quality 1 to 9 (max)
mai: छवि गुणवत्ता 1 सँ 9 (अधिकतम)

en: VNC client access
mai: VNC ग्राहक पहुंच

en: Dummy stream output
mai: डमी स्ट्रीम आउटपुट

en: Keep existing file
mai: मोजुदा फाइल केँ राखू

en: Overwrite
mai: उपरिलेखित करू

en: The output file already exists. If recording continues, the file will be overridden and its content will be lost.
mai: आउटपुट फाइल पहिने सँ मोजुद अछि. रिकॉर्डिंग जारी रहबा पर फाइल अधिरोहित कए देब जएताह आओर एकर सामग्री गायब भ' जएताह.

en: Overwrite existing file
mai: मोजुदा फाइल केँ उपरिलेखित करू

en: If the file already exists, it will be overwritten.
mai: जँ फाइल पहिने सँ मोजुद अछि, तँ एकरा उपरिलेखित कएल जएताह.

en: Append to file
mai: फाइल क अंत मे जोड़ू

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
mai: जँ ई मोजुद भ' तँ प्रतिस्थापित करबाक जगह फाइल क अंत मे जोड़ू।

en: Format time and date
mai: समय आओर तिथि फार्मेट करू

en: Perform ISO C time and date formatting on the file path
mai: फाइल पथ पर ISO C समय आओर तिथि निष्पादित करू

en: Synchronous writing
mai: तुल्यकालिक लेखन

en: Open the file with synchronous writing.
mai: तुल्यकालिक लेखन क सँग फाइल खोलू।

en: File stream output
mai: फाइल धारा उत्पादन

en: Password that will be requested to access the stream.
mai: गुड़किल्ली जकरा धारा क उपयोग करबाक लेल अनुरोध कएल जएताह।

en: Mime
mai: माइम

en: MIME returned by the server (autodetected if not specified).
mai: सर्वर क द्वारा वापस कएल गेल माइम (जँ निर्दिष्ट नहि भ' तँ ऑटोडिटेक्टेड करू)।

en: Metacube
mai: मेटाक्यूब

en: Use the Metacube protocol. Needed for streaming to the Cubemap reflector.
mai: मेटाक्यूब प्रोटोकालक उपयोग करू. क्यूबकैंप रिफ्लैक्टरमे स्ट्रीमिंगक जरूरी.

en: HTTP stream output
mai: HTTP स्ट्रीम उत्पादन

en: Segment length
mai: खंड नमाइ

en: Length of TS stream segments
mai: टीएस धारा खंड क नमाइ

en: Split segments anywhere
mai: कतओ सेहो क्षेत्र केँ विभाजित करू

en: Don't require a keyframe before splitting a segment. Needed for audio only.
mai: खंड क बंटवारा सँ पहिने कीफ्रेम क आवश्यकता नहि अछि। केवल आडियो क लेल आवश्यक अछि।

en: Number of segments
mai: खंडक संख्या

en: Number of segments to include in index
mai: सूचकांक मे शामिल करबाक लेल क्षेत्र क संख्या

en: Allow cache
mai: संचय क अनुमति दिअ'

en: Add EXT-X-ALLOW-CACHE:NO directive in playlist-file if this is disabled
mai: प्लेलिस्ट-फाइल मे EXT-X-ALLOW-CACHE:NO निर्देश जोड़ू, जँ ई निष्क्रिय अछि

en: Index file
mai: सूचकांक फाइल

en: Path to the index file to create
mai: सूचकांक फाइल बनाबै क लेल रास्ता

en: Full URL to put in index file
mai: सूचकांक फाइल मे डालब क लेल पूर्ण URL

en: Full URL to put in index file. Use #'s to represent segment number
mai: सूचकांक फाइल मे डालब क लेल पूर्ण यूआरएल। खंड सँख्या क प्रतिनिधित्व करबाक लेल # क उपयोग करू

en: Delete segments
mai: क्षेत्र केँ हटाउ

en: Delete segments when they are no longer needed
mai: जखन जरूरत नहि रहल तखन खंड केँ हटाउ

en: Use muxers rate control mechanism
mai: मक्सर दर नियंत्रण तंत्र क उपयोग करू

en: AES key URI to place in playlist
mai: प्लेलिस्ट मे राखबा क लेल AES कुँजी URI

en: AES key file
mai: AES कुँजी फाइल

en: File containing the 16 bytes encryption key
mai: 16 बाइट गोपन कुँजी युक्त फाइल

en: File where vlc reads key-uri and keyfile-location
mai: ओ फाइल जतए vlc कुँजी-url आओर कुँजीफ़ाइल-स्थान केँ पढ़ैत अछि

en: Use randomized IV for encryption
mai: गोपन क लेल यादृच्छिक IV क उपयोग करू

en: Generate IV instead using segment-number as IV
mai: सेगमेंट-संख्या IV क उपयोग करबाक बजाय IV जनरेट करू

en: Number of first segment
mai: पहिल खंडक संख्या

en: The number of the first segment generated
mai: जनित पहिल खंडक संख्या

en: HTTP Live streaming output
mai: एचटीटीपी लाइव स्ट्रीमिंग आउटपुट

en: LiveHTTP
mai: http लाइव

en: Stream name
mai: स्ट्रीम नाम

en: Name to give to this stream/channel on the shoutcast/icecast server.
mai: Shoutcast / Icecast सर्वर/चैनल पर देब जाए बला नाम।

en: Stream description
mai: धारा विवरण

en: Description of the stream content or information about your channel.
mai: धारा सामग्री अथवा अपन चैनल क संबंध मे जानकारी क विवरण।

en: Stream MP3
mai: स्ट्रीम एमपी 3

en: You normally have to feed the shoutcast module with Ogg streams. It is also possible to stream MP3 instead, so you can forward MP3 streams to the shoutcast/icecast server.
mai: अहाँ सामान्य तौर पर Shoutcast माड्यूल केँ Ogg धारा फीड करैत अछि। ई संभव अछि जे अहाँ एकर जगह एमपी 3 स्ट्रीम करू, इएहलेल Shoutcast/Icecast सर्वर क लेल अहाँ एमपी 3 धारा केँ फॉमेटर कए सकैत अछि।

en: Genre description
mai: प्रकार विवरण

en: Number of channels
mai: चैनल क संख्या

en: Ogg Vorbis Quality
mai: Ogg Vorbis गुणवत्ता

en: Stream public
mai: स्ट्रीम पब्लिक

en: Make the server publicly available on the 'Yellow Pages' (directory listing of streams) on the icecast/shoutcast website. Requires the bitrate information specified for shoutcast. Requires Ogg streaming for icecast.
mai: icecast/shoutcast

en: IceCAST output
mai: IceCAST आउटपुट

en: Caching value (ms)
mai: कैशिंग मान (एमएस)

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
mai: आउटबाउंड UDP धारा क लेल पूर्वनिर्धारित कैशिंग मूल्य। ई मूल्य मिलिसेकेंड मे सेट कएल जएनाइ चाही।

en: Group packets
mai: समूह पैकेट

en: Packets can be sent one by one at the right time or by groups. You can choose the number of packets that will be sent at a time. It helps reducing the scheduling load on heavily-loaded systems.
mai: पैकेट सही समय पर एकटा एकटा कएक अथवा समूह मे भेजल जाए सकैत अछि। अहाँ एकटा बेर मे भेजल जाएबला पैकेट क सँख्या चुन सकैत अछि। ई भारी लोड बला सिस्टम पर शेड्यूलिंग भार केँ कम करबामे मदति करैत अछि।

en: UDP stream output
mai: UDP स्ट्रीम आउटपुट

en: ARM NEON video chroma conversions
mai: एआरएम नीयन वीडियो क्रोमा रूपांतरण

en: ARM NEON audio volume
mai: ARM NEON आडियो वाल्यूम

en: ARM NEON video chroma YUV->RGBA
mai: ARM NEON वीडियो क्रोमा YUV->RGBA

en: Defines if BarGraph information should be sent
mai: निर्धारित करैत अछि जे क बारग्राफ क जानकारी भेजल जाएनाइ चाही

en: Defines if BarGraph information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
mai: परिभाषित करैत अछि जँ Bargraph जानकारी भेजल जएनाइ चाही। जँ भेजब अछि तँ 1 आनरूपेँ 0  (पूर्वनिर्धारित 1)।

en: Sends the barGraph information every n audio packets
mai: प्रत्येक एन आडियो पैकेट क बारग्राफ जानकारी भेजैत अछि

en: Defines how often the barGraph information should be sent. Sends the barGraph information every n audio packets (default 4).
mai: तय करैत अछि जे बारग्राफ जानकारी कतए बेर भेजल जएनाइ चाही। बारग्राफ क जानकारी प्रत्येक n आडियो पैकेट   भेजैत अछि (पूर्वनिर्धारित 4)।

en: Defines if silence alarm information should be sent
mai: निर्धारित करैत अछि जे क शांत अलार्म क जानकारी भेजल जाएनाइ चाही

en: Defines if silence alarm information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
mai: परिभाषित करैत अछि जँ साइलेंस अलार्म क जानकारी भेजल जएनाइ चाही। जँ भेजब अछि तँ 1 आनरूपेँ 0 (पूर्वनिर्धारित 1)।

en: Time window to use in ms
mai: ms मे उपयोग क लेल समय विंडो

en: Time Window during when the audio level is measured in ms for silence detection. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 5000).
mai: समय विंडो जकरा दौरान साइलेंस क पता लगाएब क लेल आडियो स्तर केँ एमएस मे मापल जाइत अछि। जँ आडियो स्तर एहि समय निर्धारित सीमा सँ नीच्चाँ अछि तँ अलार्म (पूर्वनिर्धारित 5000) भेजल जाइत अछि।

en: Minimum Audio level to raise the alarm
mai: अलार्म बजाबैक क लेल न्यूनतम आडियो स्तर

en: Threshold to be attained to raise an alarm. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 0.1).
mai: एलार्म भेजबा क लेल निर्धारित सीमा रेखा। जँ आडियो स्तर एहि समय निर्धारित सीमा सँ नीच्चाँ अछि तँ अलार्म (पूर्वनिर्धारित 0.1) भेजल जाइत अछि।

en: Time between two alarm messages in ms
mai: दुइ अलार्म संदेश क बीच क समय ms मे

en: Time between two alarm messages in ms. This value is used to avoid alarm saturation (default 2000).
mai: ms मे दुइ अलार्म संदेश क बीच क समय। ई मूल्य अलार्म सैचुरेशन केँ टालने क लेल उपयोग कएल जाता अछि (पूर्वनिर्धारित 2000).।

en: Audio part of the BarGraph function
mai: दंड आरेख फ़ंक्शन क आडियो भाग

en: Audiobar Graph
mai: आडियो दंड आरेख

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
mai: डॉल्बी सराउन्ड इनकोडेड धारा क लेल सरल डिकोडर

en: Dolby Surround decoder
mai: डॉल्बी सर्राउंड डिकोडर

en: This effect gives you the feeling that you are standing in a room with a complete 7.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 7.1.
mai: ई प्रभाव अहाँकेँ केवल एकटा हेड फोन्स क उपयोग करैत समय एकटा पूरे 7.1 स्पीकर सेट लगे ककरो कमरे मे खड़ेजहिना बेसी यथार्थवादी ध्वनि अनुभव प्रदान करैत अछि। एकरा आओर सेहो बेसी सहज आओर कम थकाबै वाला होनाइ चाही जखन नमहर अवधि क लेल संगीत सुना जाए रहल भ'।
    ई मोनो सँ 7.1 तक ककरो सेहो स्रोत प्रारूप  क सँग काज करैत अछि.

en: Characteristic dimension
mai: विशेषता आयाम

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
mai: मीटर मे सामना बम्माँ स्पीकर आओर श्रोता क बीच दूरी।

en: Compensate delay
mai: देरी क भरपाई करू

en: The delay which is introduced by the physical algorithm may sometimes be disturbing for the synchronization between lips-movement and speech. In case, turn this on to compensate.
mai: भौतिक कलन विधि द्वारा शुरू कएल गेल देरी कहियो कखनो होठों क गति आओर आवाजक बीच तुल्यकालन केँ बिगाड़ देत अछि। एहन हए पर प्रतिपूर्ति क लेल एकरा शुरू करू।

en: No decoding of Dolby Surround
mai: डाल्बी सराउन्ड क कोनो डिकोडिंग नहि

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
mai: डाल्बी सराउन्ड इनकोडेड धारा केँ एहि फिल्टर सँ संसाधित कएल बिनु डिकोडेड नहि कएल जाए सकताह। एहि सेटिंग केँ सक्रिय करबाक सलाह नहि अछि.

en: Headphone virtual spatialization effect
mai: हेडफोन आभासी स्पासियालाइजेशन प्रभाव

en: Headphone effect
mai: हेडफोन प्रभाव

en: Use downmix algorithm
mai: डाउनमिक्स एल्गोरिथ्म क उपयोग करू

en: This option selects a stereo to mono downmix algorithm that is used in the headphone channel mixer. It gives the effect of standing in a room full of speakers.
mai: ई विकल्प स्टीरियो सँ मोनो तक हेडफोन चैनल मिक्सर मे प्रयोग कएल जाए बला मोनो डाउनमिक्सएल्गोरिथ्म क चयन करैत अछि। ई स्पीकर सँ भरल कमरे मे खड़े होएब जहिना प्रभाव देत अछि।

en: Select channel to keep
mai: राखबा क लेल चैनल क चयन करू

en: This option silences all other channels except the selected channel.
mai: ई विकल्प चयनित चैनल क बाइली सबहि आन चैनल केँ बन्न कए देत अछि।

en: Rear left
mai: पाछाँ सँ बम्माँ

en: Rear right
mai: पाछाँ सँ दहिन्ना

en: Low-frequency effects
mai: निम्न आवृत्ति प्रभाव

en: Side left
mai: किनारा बम्माँ

en: Side right
mai: किनारा दाहिना

en: Rear center
mai: पाछाँ क मध्यभाग

en: Stereo to mono downmixer
mai: स्टीरियो सँ मोनो डाउनमिक्सर

en: Audio channel remapper
mai: आडियो चैनल पुनःमापक

en: Audio filter for simple channel mixing
mai: सरल चैनल मिश्रण क लेल आडियो फिल्टर

en: Audio filter for trivial channel mixing
mai: लघु चैनल मिश्रण क लेल आडियो फिल्टर

en: Sound Delay
mai: ध्वनि विलम्ब

en: Delay
mai: विलम्ब

en: Add a delay effect to the sound
mai: ध्वनि मे एकटा विलम्बन प्रभाव जोड़ू

en: Delay time
mai: विलम्बन काल

en: Time in milliseconds of the average delay. Note average
mai: औसत विलम्ब क समय मिलीसेकेंड मे। औसत दर्ज करू।

en: Sweep Depth
mai: स्वीप डेफ्थ

en: Time in milliseconds of the maximum sweep depth. Thus, the sweep range will be delay-time +/- sweep-depth.
mai: मिलीसेकेंड मे अधिकतम स्वीप गहराइ। एहि प्रकार स्वीप रेंज बराबर अछि विलम्ब-समय+/- स्वीप-डेफ्थ

en: Sweep Rate
mai: स्वीप रेट

en: Rate of change of sweep depth in milliseconds shift per second of play
mai: चलाबैत समय क प्रति सेकंड मिलिसेकेंड शिफ्ट मे स्वीप क गहराइ मे परिवर्तन क दर

en: Feedback gain
mai: प्रतिक्रिया लाभ

en: Gain on Feedback loop
mai: प्रतिक्रिया लूप पर

en: Wet mix
mai: Wet मिश्रण

en: Level of delayed signal
mai: देरी क संकेत क स्तर

en: Dry Mix
mai: शुष्क मिश्रण

en: Level of input signal
mai: इनपुट संकेत क स्तर

en: RMS/peak
mai: आरएमएस/पीक

en: Attack time
mai: आक्रमण काल

en: Release time
mai: मुक्ति काल

en: Threshold level
mai: सीमा स्तर

en: Ratio
mai: अनुपात

en: Knee radius
mai: नी त्रिज्या

en: Makeup gain
mai: मेकअप गेन

en: Set the makeup gain in dB (0 ... 24).
mai: मेकअप गेन केँ dB मे सेट करू (-0 ... 24)।

en: Compressor
mai: संपीडक

en: Dynamic range compressor
mai: गतिशील रेंज कंप्रेसर

en: Audio filter for PCM format conversion
mai: पीसीएम प्रारूप रूपांतरण क लेल आडियो फिल्टर

en: Equalizer preset
mai: पूर्वनिर्धारित इक्वलाइजर

en: Preset to use for the equalizer.
mai: इक्वलजाइर क लेल उपयोग करबाक लेल पूर्व निर्धारित कएल गेल अछि

en: Bands gain
mai: बैन्डस गेन

en: Don't use presets, but manually specified bands. You need to provide 10 values between -20dB and 20dB, separated by spaces, e.g. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".
mai: प्रीसेट क उपयोग नहि करू, मुदा मैनुअली बैन्डस् निर्दिष्ट करू। अहाँकेँ -20dB and 20dB क बीच 10 मूल्य प्रदान करब अछि जकरा स्थान  अलग कएल गेल अछि, उदाहरण क लेल "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".

en: Use VLC frequency bands
mai: VLC आवृत्ति बैंड क उपयोग करू

en: Use the VLC frequency bands. Otherwise, use the ISO Standard frequency bands.
mai: VLC आवृत्ति बैंड क उपयोग करू. आनरूपेँ, ISO मानक आवृत्ति बैंड क उपयोग करू.

en: Two pass
mai: दुइ पास

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
mai: आडियो दुइ बेर फिल्टर करू। ई बेसी गहन प्रभाव प्रदान करैत अछि।

en: Global gain
mai: सार्वत्रिक गेन

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
mai: सार्वत्रिक गेन केँ dB मे सेट करू (-20 ... 20)।

en: Equalizer with 10 bands
mai: 10 बैंड क सँग इक्वलाइजर

en: Equalizer
mai: इक्वलाइजर

en: Flat
mai: समतल

en: Classical
mai: शास्त्रीय

en: Club
mai: क्लब

en: Dance
mai: नृत्य

en: Full bass
mai: बास अधिकतम

en: Full bass and treble
mai: बास तथा ट्रेबल अधिकतम

en: Full treble
mai: ट्रेबल अधिकतम

en: Large Hall
mai: विशाल हाल

en: Live
mai: लाइव

en: Party
mai: पार्टी

en: Pop
mai: पाप

en: Reggae
mai: रेग्गे

en: Rock
mai: राक

en: Ska
mai: स्का

en: Soft
mai: साफ्ट

en: Soft rock
mai: साफ्ट राक

en: Techno
mai: टेक्नो

en: Gain multiplier
mai: लाभ वर्द्धक

en: Increase or decrease the gain (default 1.0)
mai: लाभ केँ बढ़ाउ अथवा घटाउ (पूर्वनिर्धारित 1.0)

en: Gain control filter
mai: लाभ नियंत्रण फ़िल्टर

en: Karaoke
mai: कराओके

en: Simple Karaoke filter
mai: सरल कराओके फिल्टर

en: Number of audio buffers
mai: आडियो बफर क संख्या

en: This is the number of audio buffers on which the power measurement is made. A higher number of buffers will increase the response time of the filter to a spike but will make it less sensitive to short variations.
mai: ई आडियो बफ़र्स क सँख्या अछि जिनपर पावर क माप क गेल अछि। बफ़र्स क उच्च सँख्या एकटा स्पाइक क लेल फिल्टर क प्रतिक्रिया समय मे वृद्धि करताह मुदा ओ एकरा छोट बदलाव क लेल कम संवेदनशील बनैताह।

en: Maximal volume level
mai: अधिकतम वाल्युम स्तर

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
mai: जँ पछिला एन बफ़र्स पर औसत शक्ति एहि मूल्य सँ बेसी अछि, तँ वौल्युम केँ सामान्य बनैलक जएताह। एहि मान एकटा सकारात्मक फ्लोटिंग सँख्या अछि। 0.5 आओर 10 क बीच क मान समझदार लगाबैत अछि।

en: Volume normalizer
mai: वौल्युम नौरमलाइजर

en: Parametric Equalizer
mai: पैरामीट्रिक तुल्यकारक

en: Low freq (Hz)
mai: निम्न आवृत्ति (हर्ट्ज)

en: Low freq gain (dB)
mai: निम्न आवृत्ति प्राप्ति (dB)

en: High freq (Hz)
mai: उच्च आवृत्ति (हर्ट्ज)

en: High freq gain (dB)
mai: उच्च आवृत्ति  प्राप्ति (dB)

en: Freq 1 (Hz)
mai: आवृत्ति 1 (हर्ट्ज)

en: Freq 1 gain (dB)
mai: आवृत्ति 1 गेन (dB)

en: Freq 1 Q
mai: आवृत्ति 1 Q

en: Freq 2 (Hz)
mai: आवृत्ति 2 (हर्ट्ज)

en: Freq 2 gain (dB)
mai: आवृत्ति 2 गेन (dB)

en: Freq 2 Q
mai: आवृत्ति 2 Q

en: Freq 3 (Hz)
mai: आवृत्ति 3 (हर्ट्ज)

en: Freq 3 gain (dB)
mai: आवृत्ति 3 गेन (dB)

en: Freq 3 Q
mai: आवृत्ति 3 Q

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
mai: बैंड सीमित प्रक्षेप रिसैंप्लिंग क लेल आडियो फिल्टर

en: Resampling quality
mai: गुणवत्ता क रिसैंप्लिंग

en: Speex resampler
mai: Speex रीसेम्प्लर

en: Sample rate converter type
mai: नमूना दर कनवर्टर क प्रकार

en: Different resampling algorithms are supported. The best one is slower, while the fast one exhibits low quality.
mai: विभिन्न रिसैंप्लिंग एल्गोरिदम क समर्थन कए रहल अछि। सबसँ नीक धीमा अछि, जखन तेजक प्रदर्शन क गुणवत्ता कम अछि।

en: Sinc function (best quality)
mai: सिंक काज (सर्वोत्तम गुणवत्ता)

en: Sinc function (medium quality)
mai: सिंक काज (मध्यम गुणवत्ता)

en: Sinc function (fast)
mai: सिंक काज (तेज)

en: Zero Order Hold (fastest)
mai: शून्य आर्डर होल्ड (सबसँ तेज)

en: Linear (fastest)
mai: रैखिक (सबसँ तेज)

en: SRC resampler
mai: SRC रीसेम्प्लर

en: Secret Rabbit Code (libsamplerate) resampler
mai: गुप्त रैबिट संहिता (libsamplerate) रीसेम्प्लर

en: Nearest-neighbor audio resampler
mai: निकटतम पड़ोसी आडियो रीसेम्प्लर

en: Audio tempo scaler synched with rate
mai: आडियो टेम्पो स्कैलर दर क सँग सिंक

en: Stride Length
mai: छलाँग क नमाइ

en: Length in milliseconds to output each stride
mai: प्रत्येक स्ट्राइड मे उत्पादन क लेल मिलीसेकेंड मे नमाइ

en: Overlap Length
mai: नमाइ ओवरलैप

en: Percentage of stride to overlap
mai: ओवरलैप करबाक लेल स्ट्राइड क प्रतिशत

en: Search Length
mai: खोज शब्द क नमाइ

en: Length in milliseconds to search for best overlap position
mai: सबसँ नीक ओवरलैप क स्थिति खोजब क लेल मिलीसेकेंड मे नमाइ

en: Room size
mai: जगह क आकार

en: Defines the virtual surface of the room emulated by the filter.
mai: फिल्टर द्वारा इमुलेट कएल गेल रूम क आभासी सतह केँ परिभाषित करैत अछि।

en: Room width
mai: जगह क चओड़ाइ

en: Width of the virtual room
mai: आभासी जगह क चओड़ाइ

en: Wet
mai: वेट

en: Dry
mai: शुष्क

en: Damp
mai: नम

en: Audio Spatializer
mai: आडियो स्पैटीलाइजर

en: Spatializer
mai: स्पैटीलाइजर

en: This filter enhances the stereo effect by suppressing mono (signal common to both channels) and by delaying the signal of left into right and vice versa, thereby widening the stereo effect.
mai: ई फ़िल्टर मोनो केँ दबाकर (दुनू चैनल क लेल आम सिगनल) आओर बम्माँ गुणा दहिन्ना आओर एकर विपरीत क सिगनल केँ विलंबित कएक स्टीरियो क प्रभाव केँ बढ़ाता अछि जकरासँ स्टीरियो क प्रभाव व्यापक होइछ.

en: Time in ms of the delay of left signal into right and vice versa.
mai: बम्माँ सिगनल क दहिन्ना कात तथा एकर विपरीत क विलंब क समय मिसे मे.

en: Amount of gain in delayed left signal into right and vice versa. Gives a delay effect of left signal in right output and vice versa which gives widening effect.
mai: विलंबित दहिन्ना सिगनल क बम्माँ कात तथा एकर विपरीत मे लाभ क मात्रा. दहिन्ना आउटपुट मे बम्माँ कात क सिगनल आओर एकर विपरीत क एकटा विलंबित प्रभाव देत अछि जे व्यापक प्रभाव उत्पन्न करैत अछि.

en: Crossfeed
mai: क्रासफीड

en: Cross feed of left into right with inverted phase. This helps in suppressing the mono. If the value is 1 it will cancel all the signal common to both channels.
mai: विपरीत चरण क सँग बम्माँ क दहिन्ना कात क्रॉस फीड. ई मोनो केँ छिपाने मे मदति करैत अछि. जँ मान 1 अछि तँ ई दुनू चैनल क लेल आम सबहि संकेत केँ रद्द कए देताह.

en: Dry mix
mai: शुष्क मिश्रण

en: Level of input signal of original channel.
mai: मूल चैनल क इनपुट सिगनल क स्तर.

en: Stereo Enhancer
mai: स्टीरियो संवर्धक

en: Simple stereo widening effect
mai: सरल स्टीरियो वाइडनिंग प्रभाव

en: Single precision audio volume
mai: एकल स्पष्टता आडियो वाल्यूम

en: Integer audio volume
mai: इंटीगर आडियो वाल्यूम

en: Dummy audio output
mai: डमी आडियो आउटपुट

en: Audio output device
mai: आडियो आउटपुट डिवायस

en: Audio output device (using ALSA syntax).
mai: आडियो आउटपुट डिवाइस (ALSA वाक्यविन्यास क उपयोग)।

en: Audio output channels
mai: आडियो आउटपुट चैनल

en: Channels available for audio output. If the input has more channels than the output, it will be down-mixed. This parameter is ignored when digital pass-through is active.
mai: आडियो आउटपुट क लेल चैनल मोजुद अछि. जँ इनपुट मे आउटपुट सँ बेसी चैनल अछि, तँ ई डाउन-मिक्स्ड हाएत. डिजिटल पास-थ्रू सक्रिय हए पर एहि पैरामीटर केँ अनदेख कएल जाइत अछि.

en: Surround 4.0
mai: चक्राकार ध्वनि 4.0

en: Surround 4.1
mai: चक्राकार ध्वनि 4.1

en: Surround 5.0
mai: चक्राकार ध्वनि 5.0

en: Surround 5.1
mai: चक्राकार ध्वनि 5.1

en: Surround 7.1
mai: डाल्बी साउण्ड

en: ALSA audio output
mai: ALSA आडियो आउटपुट

en: Audio output failed
mai: आडियो आउटपुट असफल

en: The audio device "%s" could not be used:
    %s.
mai: आडियो डेवाइस "%s" क उपयोग नहि कएल जाए सकल:
    %s.

en: Audio memory
mai: आडियो स्मृति

en: Audio memory output
mai: आडियो स्मृति आउटपुट

en: Sample format
mai: नमूना प्रारूप

en: Last audio device
mai: पिछ्ला आडियो डिवाइस

en: HAL AudioUnit output
mai: एचएएल AudioUnit उत्पादन

en: System Sound Output Device
mai: सिस्टम साउंड आउटपुट डिवाइस

en: %s (Encoded Output)
mai: %s (एन्कोडेड आउटपुट)

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
mai: केवल चयनित आउटपुट डिवाइस क ककरो आन प्रोग्राम द्वारा उपयोग कएल जाइत अछि।

en: Audio device is not configured
mai: आडियो डिवाइस विन्यस्त नहि अछि

en: You should configure your speaker layout with "Audio Midi Setup" in /Applications/Utilities. VLC will output Stereo only.
mai: अहाँकेँ /एप्लिकेशन/उपयोग मे "आडियो मिडी सेटअप" क सँग अपन स्पीकर लेआउट विन्यस्त कएनाइ चाही. VLC केवल स्टीरियो क आउटपुट करताह.

en: Output device
mai: आउटपुट अओजार

en: Select your audio output device
mai: अपन आडियो आउटपुट डिवायस क चयन करू.

en: Speaker configuration
mai: स्पीकर विन्यास

en: Select speaker configuration you want to use. This option doesn't upmix! So NO e.g. Stereo -> 5.1 conversion.
mai: स्पीकर विन्यास क चयन करू जकर अहाँ उपयोग कएनाइ चाहैत छी। ई विकल्प upmix नहि करैत अछि! तँ NO उदा. स्टीरियो -> 5.1 रूपांतरण।

en: Audio volume in hundredths of decibels (dB).
mai: सैकड़ासभ डेसिबल (dB) मे आडियो वाल्यूम.

en: DirectX audio output
mai: DirectX आडियो आउटपुट

en: Output format
mai: आउटपुट फॉर्मेट

en: Number of output channels
mai: उत्पादन चैनल क संख्या

en: By default (0), all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
mai: पूर्वनिर्धारित रूप सँ (0), आबै बला सबहि चैनल केँ सहेजल जएताह, मुदा अहाँ एतय चैनल क सँख्या केँ सीमित कए सकैत अछि।

en: Add WAVE header
mai: WAVE शीर्षिका जोड़ू

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
mai: केओ रॉ फाइल केँ लिखब क बजाय अहाँ फाइल करबाक लेल एकटा wav शीर्ष जोड़ सकैत अछि।

en: Output file
mai: आउटपुट फाइल

en: File to which the audio samples will be written to. ("-" for stdout
mai: फाइल जकरामे आडियो नमूना लिखे जएताह ("-" Stdout क लेल

en: File audio output
mai: फाइल आडियो आउटपुट

en: Automatically connect to writable clients
mai: स्वचालित रूप सँ लिखब योग्य क्लाइंट सँ जुड़ू।

en: If enabled, this option will automatically connect sound output to the first writable JACK clients found.
mai: जँ सक्रिय कएल जाइत अछि तँ एहि विकल्प केँ स्वचालित रूप सँ पहिने पाएल गेल लिखब योग्य JACK क्लाइंट सँ स्वचालित रूप सँ कनेक्ट कए देब जएताह।

en: Connect to clients matching
mai: मिलान ग्राहक सँ कनेक्ट कन्क्ट करू

en: If automatic connection is enabled, only JACK clients whose names match this regular expression will be considered for connection.
mai: जँ स्वत: कनेक्शन सक्षम कएल गेल अछि तँ केवल ओ जैक क्लाइंट केँ एहि कनेक्शन क लेल विचार कएल जएताह जिनके नाम एहि नियमित अभिव्यक्ति सँ मैच करैत अछि।

en: JACK audio output
mai: JACK आडियो आउटपुट

en: Device
mai: युक्ति

en: Select a proper audio device to be used by KAI.
mai: KVA द्वारा इस्तेमाल कएल जाए बला उचित आडियो डिवाइस क चयन करू।

en: Open audio in exclusive mode.
mai: अनन्य मोड मे आडियो खोलू.

en: Enable this option if you want your audio not to be interrupted by the other audio.
mai: अहाँ अपन आडियो केँ आन आडियो द्वारा बाधित नहि करब देनाइ चाहैत छी तँ एहि विकल्प केँ सक्रिय करू।

en: K Audio Interface audio output
mai: K आडियो अंतरफलक आडियो आउटपुट

en: OSS device node path.
mai: OSS डिवाइस नोड पथ.

en: Open Sound System audio output
mai: ओपन साउंड सिस्टम आडियो आउटपुट

en: Pulseaudio audio output
mai: पल्सआडियो आडियो आउटपुट

en: OpenBSD sndio audio output
mai: OpenBSD sndio आडियो आउटपुट

en: Software gain
mai: साफ्टवेयर लाभ

en: This linear gain will be applied in software.
mai: ई रैखिक वृद्धि क प्रयोग साफ्टवेयर मे कएल जएताह.

en: Windows Audio Session API output
mai: विंडोज आडियो सत्र API आउटपुट

en: Select Audio Device
mai: आडियो डेवाइस चुनू

en: Select special Audio device, or let windows decide (default), change needs VLC restart to apply.
mai: विशेष आडियो डिवाइस क चयन करू, अथवा विंडोज़ (पूर्वनिर्धारित) केँ तय करब दिअ', परिवर्तन लागू करब केर लेल वीएलसी फिनु आरंभ करबाक आवश्यकता अछि।

en: WaveOut audio output
mai: वेवआउट आडियो आउटपुट

en: Microsoft Soundmapper
mai: माइक्रोसाफ्ट साउंडमैपर

en: Use float32 output
mai: float32 आउटपुट क उपयोग करू

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
mai: ई विकल्प अहाँकेँ उच्च गुणवत्ता बला float32 आडियो आउटपुट मोड (जे किछु साउंडकार्ड द्वारा नीक तरह सँ  समर्थित नहि अछि) केँ सक्रिय अथवा निष्क्रिय करबाक सुविधा देत अछि।

en: A/52 dynamic range compression
mai: A/52 गतिशील रेंज सम्पीडन

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
mai: गतिशील रेंज सम्पीडन लाउड आवाजकेँ नरम आओर नरम आवाजकेँ जोरदार बनाबैत अछि, जाहिसँ अहाँ आओर बेसी आसानी सँ ककरो केँ परेशान कएल बिनु एकटा शोरगुल बला वातावरण मे सेहो स्ट्रीम केँ सुन सकैत अछि। जँ अहाँ गतिशील रेंज सम्पीडन अक्षम करैत छी तँ प्लेबैक केँ एकटा फिल्म थियेटर अथवा एकटा लिस्निंग कमरे क लेल अनुकूलित कएल जएताह।

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
mai: ATSC A/52 (AC-3) आडियो विकोडक

en: ADPCM audio decoder
mai: ADPCM आडियो विकोडक

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
mai: AES3/SMPTE 302M आडियो विकोडक

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
mai: AES3/SMPTE 302M आडियो पैकेटाइजर

en: Raw/Log Audio decoder
mai: रॉ/लाग आडियो डिकोडर

en: Raw audio encoder
mai: रॉ आडियो एनकोडर

en: Non-ref
mai: नन-रेफ

en: Non-key
mai: गैर-कुंजी

en: bits
mai: बिट्स

en: simple
mai: सरल

en: Various audio and video decoders/encoders delivered by the FFmpeg library. This includes (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG and other codecs
mai: FFmpeg लाइब्रेरी प्रदान कएल जाए बला विभिन्न आडियो अथवा वीडियो डिकोडर/इनकोडर।एहिमे शामिल अछि (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG तथा आन कोडेक।

en: FFmpeg audio/video decoder
mai: FFmpeg आडियो / वीडियो विकोडक

en: Decoding
mai: डीकोडिंग

en: Encoding
mai: एनकोडिंग

en: FFmpeg audio/video encoder
mai: FFmpeg आडियो / वीडियो इनकोडक

en: Direct rendering
mai: प्रत्यक्ष रेंडरिंग

en: Error resilience
mai: त्रुटि लचीलापन

en: libavcodec can do error resilience.
    However, with a buggy encoder (such as the ISO MPEG-4 encoder from M$) this can produce a lot of errors.
    Valid values range from 0 to 4 (0 disables all errors resilience).
mai: libavcodec त्रुटि केँ पलट सकैत अछि.
    मुदा, एकटा बगी एनकोडर (जहिना M$ क ISO MPEG-4 एनकोडर) क सँग ई काफी त्रुटियां उत्पन्न कए सकैत अछि.
    वैध मान 0 सँ 4 क सीमा मे छी (0 त्रुटि सँ सबहि पलटावों केँ निष्क्रिय कए देत अछि).

en: Workaround bugs
mai: समाधान बग

en: Try to fix some bugs:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    This must be the sum of the values. For example, to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.
mai: किछु bug केँ ठीक करबाक कोशिश करैत अछि:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    एकरा मूल्य क योग होनाइ चाही। उदाहरण क लेल,  "ac vlc" तथा "ump4", केँ ठीक करै क लेल 40 लिखू।

en: Hurry up
mai: जल्दी करू

en: The decoder can partially decode or skip frame(s) when there is not enough time. It's useful with low CPU power but it can produce distorted pictures.
mai: जँ पर्याप्त समय नहि भ' तँ डिकोडर आंशिक रूप सँ डिकोड कए सकैत अछि अथवा फ्रेम केँ छोड़ सकैत अछि। ई कम CPU शक्ति क सँग उपयोगी अछि, मुदा ई विकृत चित्र प्रदान कए सकैत अछि।

en: Allow speed tricks
mai: गतिशील ट्रिक्स क अनुमति दिअ'

en: Allow non specification compliant speedup tricks. Faster but error-prone.
mai: गैर विनिर्देश कंप्लाइयेंट गति ट्रीक   क अनुमति दिअ'। तेज मुदा त्रुटि प्रवण

en: Skip frame (default=0)
mai: फ्रेम छोड़ू (पूर्वनिर्धारित=0)

en: Force skipping of frames to speed up decoding (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
mai: डिकोडिंग केँ तेज करबाक लेल फ्रेम छोड़ब क अनुमति दिअ (-1=कोनो नहि, 0=पूर्वनिर्धारित, 1=बी-फ्रेमस्, 2=P-फ्रेम्स, 3=B+P फ्रेम्स, 4=सभटा फ्रेम्स).

en: Skip idct (default=0)
mai: idct छोड़ू (पूर्वनिर्धारित=0)

en: Force skipping of idct to speed up decoding for frame types (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
mai: फ्रेम प्रकार क डीकोडिंग क गति बढ़ाने क लेल idct केँ छोड़ने पर जोर डालू (-1=किछु नहि, 0=पूर्वनिर्धारित, 1=B-फ्रेम, 2=P-फ्रेम, 3=B+P फ्रेम, 4=सभटा फ्रेम).

en: Debug mask
mai: डिबग मास्क

en: Set FFmpeg debug mask
mai: FFmpeg डिबग मुखौटा सेट करू

en: Codec name
mai: कोडेक नाम

en: Internal libavcodec codec name
mai: आंतरिक लिबवकोडेक कोडेक नाम

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
mai: लूप फिल्टर H.264 डिकोडिंग क लेल छोड़ू

en: Skipping the loop filter (aka deblocking) usually has a detrimental effect on quality. However it provides a big speedup for high definition streams.
mai: पाश फिल्टर (उर्फ डिब्लॉकिंग) लंघन क आमतौर पर गुणवत्ता पर हानिकारक प्रभाव पड़ैत अछि। मुदा ई उच्च डेफिनिशन धारा केँ पैघ गतिशीलता प्रदान करैत अछि।

en: Hardware decoding
mai: हार्डवेयर डिकोडिंग

en: This allows hardware decoding when available.
mai: मोजुद हए पर ई हार्डवेयर डिकोडिंग क अनुमति देत अछि।

en: Threads
mai: थ्रेड

en: Number of threads used for decoding, 0 meaning auto
mai: डिकोडिंग क लेल इस्तेमाल कएल गेल लड़ी क संख्या, 0 क अर्थ अछि आटो

en: Ratio of key frames
mai: क फ्रेम्स क अनुपात

en: Number of frames that will be coded for one key frame.
mai: फ्रेम क सँख्या जकरा एकटा क फ्रम क लेल कोडित कएल जएताह

en: Ratio of B frames
mai: B फ्रेम्स क अनुपात

en: Number of B frames that will be coded between two reference frames.
mai: बी फ्रेम क सँख्या जकरा दुइ संदर्भ फ्रेम क बीच कोडित कएल जएताह।

en: Video bitrate tolerance
mai: वीडियो बिटरेट सहिष्णुता

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
mai: किविट्स मे वीडियो बिटरेट सहिष्णुता।

en: Interlaced encoding
mai: इंटरलेस्ड एन्कोडिंग

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
mai: इंटरलेस्ड फ्रेम क लेल समर्पित एल्गोरिदम सक्षम करू।

en: Interlaced motion estimation
mai: इंटरलेस्ड प्रस्ताव आकलन

en: Enable interlaced motion estimation algorithms. This requires more CPU.
mai: इंटरलेस्ड गति आकलन एल्गोरिदम सक्षम करू। एकर लेल बेसी सीपीयू क आवश्यकता अछि।

en: Pre-motion estimation
mai: पूर्व-गति आकलन

en: Enable the pre-motion estimation algorithm.
mai: पूर्व प्रस्ताव आकलन एल्गोरिथ्म सक्षम करू।

en: Rate control buffer size
mai: दर नियंत्रण बफर आकार

en: Rate control buffer size (in kbytes). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.
mai: दर नियंत्रण बफर आकार (kbytes मे)। एकटा पैघ बफर बेहतर दर नियंत्रण क सुविधा देताह, मुदा ई धारा मे देरी क कारण हाएत।

en: Rate control buffer aggressiveness
mai: दर नियंत्रण बफर एग्रेशिननेस

en: Rate control buffer aggressiveness.
mai: दर नियंत्रण बफर एग्रेशिननेस.

en: I quantization factor
mai: आई परिमाणीकरण कारक

en: Quantization factor of I frames, compared with P frames (for instance 1.0 => same qscale for I and P frames).
mai: पी फ्रेम क सँग तुलना मे आई फ्रेम क परिमाणीकरण कारक, (उदाहरण क लेल 1.0 => आई आओर पी फ्रेम क लेल एकटा  qscale)।

en: Noise reduction
mai: शोर कम कएल जाएनाइ

en: Enable a simple noise reduction algorithm to lower the encoding length and bitrate, at the expense of lower quality frames.
mai: कम गुणवत्ता बला फ्रेम क कीमत पर, एन्कोडिंग नमाइ आओर बिटरेट कम करबाक लेल एकटा सरल शोर रिडक्शन एल्गोरिथ्म सक्षम करू।

en: MPEG4 quantization matrix
mai: MPEG4 परिमाणीकरण मैट्रिक्स

en: Use the MPEG4 quantization matrix for MPEG2 encoding. This generally yields a better looking picture, while still retaining the compatibility with standard MPEG2 decoders.
mai: Mpeg2 इनकोडिंग क लेल MPEG4 परिमाणीकरण मैट्रिक्स क उपयोग करू। मानक mpeg2 क decoders क सँग संगतता बनाए राखैत हुए ई आम तौर पर, एकटा बेहतर दिखै बला तस्वीर पैदा करैत अछि।

en: Quality level
mai: गुणवत्ता स्तर

en: Quality level for the encoding of motions vectors (this can slow down the encoding very much).
mai: मोशन वैक्टर एन्कोडिंग करबाक लेल गुणवत्ता स्तर (ई एन्कोडिंग केँ बहुत बेसी धीमा कए सकैत अछि)।

en: The encoder can make on-the-fly quality tradeoffs if your CPU can't keep up with the encoding rate. It will disable trellis quantization, then the rate distortion of motion vectors (hq), and raise the noise reduction threshold to ease the encoder's task.
mai: जँ अहाँक सीपीयू एन्कोडिंग दर क सँग नहि चलि पाबैत अछि तँ एनकोडर आन-द-फ्लाइ ट्रेडऑफ बनाए सकैत अछि। ई trellis परिमाणीकरण, फिनु मोशन वेक्टर (hq) क दर विरूपण केँ निष्क्रिय करताह आओर एनकोडर क काज केँ कम करबाक लेल शोर कम करबाक सीमा बढ़ाए देब।

en: Minimum video quantizer scale
mai: न्यूनतम वीडियो प्रमात्रक पैमाना

en: Minimum video quantizer scale.
mai: न्यूनतम वीडियो प्रमात्रक पैमाना.

en: Maximum video quantizer scale
mai: अधिकतम वीडियो प्रमात्रक पैमाना

en: Maximum video quantizer scale.
mai: अधिकतम वीडियो प्रमात्रक पैमाना.

en: Trellis quantization
mai: Trellis परिमाणीकरण

en: Enable trellis quantization (rate distortion for block coefficients).
mai: Trellis परिमाणीकरण (ब्लाक गुणांक क लेल दर विरूपण) केँ सक्षम करू।

en: Fixed quantizer scale
mai: फिक्स्ड प्रमात्रक पैमाने

en: A fixed video quantizer scale for VBR encoding (accepted values: 0.01 to 255.0).
mai: VBR एन्कोडिंग क लेल एकटा निश्चित वीडियो प्रमात्रक पैमाना। (स्वीकृत मान: 0.01-255.0)

en: Strict standard compliance
mai: कठोर मानक संपूरक

en: Force a strict standard compliance when encoding (accepted values: -2 to 2).
mai: एन्कोडिंग क समय एकटा सख्त मानक अनुपालन बाध्य करू (स्वीकृत मान: -2 केँ 2)।

en: Luminance masking
mai: चमकीलापन मास्किंग

en: Raise the quantizer for very bright macroblocks (default: 0.0).
mai: बहुत उज्ज्वल मैक्रोब्लाक क लेल प्रमात्रक उठाउ (पूर्वनिर्धारित: 0.0)।

en: Darkness masking
mai: अंधेरे क मास्किंग

en: Raise the quantizer for very dark macroblocks (default: 0.0).
mai: बहुत गहरा मैक्रोब्लाक क लेल प्रमात्रक उठाउ (पूर्वनिर्धारित: 0.0)।

en: Motion masking
mai: मोशन मास्किंग

en: Raise the quantizer for macroblocks with a high temporal complexity (default: 0.0).
mai: उच्च सामयिक जटिलता बला मैक्रोब्लाक क लेल प्रमात्रक उठाउ (पूर्वनिर्धारित: 0.0)।

en: Border masking
mai: बोर्डर मास्किंग

en: Raise the quantizer for macroblocks at the border of the frame (default: 0.0).
mai: फ्रेम क सीमा पर मैक्रोब्लाक क लेल प्रमात्रक उठाउ (पूर्वनिर्धारित: 0.0)।

en: Luminance elimination
mai: चमकीलापन उन्मूलन

en: Eliminates luminance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends -4.
mai: चमकीलापन क ब्लाक केँ समाप्त करैत अछि जखन PSNR बेसी नहि बदलल होइछ ( पूर्वनिर्धारित:0.0) H264 क विनिर्देश 7 क सिफारिश करैत अछि।

en: Chrominance elimination
mai: क्रोमियंस समाप्ति

en: Eliminates chrominance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends 7.
mai: क्रोमियंस क ब्लाक केँ समाप्त करैत अछि जखन PSNR बेसी नहि बदलल होइछ ( पूर्वनिर्धारित:0.0) H264 क विनिर्देश 7 क सिफारिश करैत अछि।

en: Specify AAC audio profile to use
mai: AAC आडियो प्रोफाइल क उपयोग करबाक लेल निर्दिष्ट करू

en: Specify the AAC audio profile to use for encoding the audio bitstream. It takes the following options: main, low, ssr (not supported),ltp, hev1, hev2 (default: low). hev1 and hev2 are currently supported only with libfdk-aac enabled libavcodec
mai: आडियो बिटस्ट्रीम क एन्कोडिंग मे उपयोग क लेल AAC आडियो प्रोफाइल निर्दिष्ट करू. एहिमे निम्नलिखित विकल्प आते अछि: मुख्य, निम्न, ssr (समर्थित नहि),ltp, hev1, hev2 (पूर्वनिर्धारित: निम्न). hev1 आओर hev2 वर्तमान मे केवल libfdk-aac सक्षम libavcodec क सँग समर्थित अछि.

en: DirectX Video Acceleration (DXVA) 2.0
mai: DirectX वीडियो एक्सेलेरेशन (DXVA) 2.0

en: It seems your Libav/FFmpeg (libavcodec) installation lacks the following encoder:
    %s.
    If you don't know how to fix this, ask for support from your distribution.
    
    This is not an error inside VLC media player.
    Do not contact the VideoLAN project about this issue.
mai: एहिन लगाबैत अछि जे अहाँक Libav/FFmpeg (libavcodec) इंस्टॉलेशन मे निम्न एनकोडर क अभाव अछि:
    %s.
    जँ अहाँकेँ एकरा ठीक करबाक तरीका नहि मालूम अछि, तँ अपन वितरण सँ सहयोग क मांग करू.
    
    ई VLC मीडिया प्लेयर क भीतर एकटा त्रुटि अछि.
    ई समस्या क संबंध मे VideoLAN प्रोजेक्ट सँ संपर्क नहि करू.

en: unknown
mai: अज्ञात

en: video
mai: वीडियो

en: audio
mai: आडियो

en: subpicture
mai: सबपिक्चरस

en: VLC could not open the %4.4s %s encoder.
mai: वीएलसी %4.4s %s इनकोडर खोलि नहि सकल।

en: VA-API video decoder via DRM
mai: VA-API वीडियो विकोडक द्वारा DRM

en: Opacity
mai: अपारदर्शिता

en: CC 608/708
mai: सीसी 608/708

en: Closed Captions decoder
mai: बन्न कैप्शन विकोडक

en: CDG video decoder
mai: CDG वीडियो विकोडक

en: CVD subtitle decoder
mai: CVD उपशीर्षक विकोटक

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
mai: Chaoji वीसीडी उपशीर्षक पैकेटाइजर

en: Encoding quality
mai: गुणवत्ता एनकोडिंग

en: Chroma format
mai: क्रोमा फ़ॉर्मेट

en: Picking chroma format will force a conversion of the video into that format
mai: क्रोमा प्रारूप क चयन वीडियो क ओ प्रारूप मे रूपांतरण क लेल बाध्य करताह

en: DTS dynamic range compression
mai: डीटीएस गतिशील रेंज सम्पीडन

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
mai: डीटीएस सुसंगत ध्वनिकी आडियो डिकोडर

en: Save raw codec data
mai: रॉ कोडेक डाटा सहेजू

en: Save the raw codec data if you have selected/forced the dummy decoder in the main options.
mai: जँ अहाँ मुख्य विकल्प मे डमी डिकोडर चयनित / बाध्य कए देब अछि तँ रॉ कोडेक डाटा सहेजू।

en: Dummy decoder
mai: डमी डिकोडर

en: Dump decoder
mai: डिकोडर डंप करू

en: DirectMedia Object decoder
mai: DirectMedia वस्तु डिकोडर

en: DirectMedia Object encoder
mai: DirectMedia वस्तु एनकोडर

en: Decoding X coordinate
mai: X निर्देशांक डिकोडिंग

en: X coordinate of the rendered subtitle
mai: देल गेल सबटायटल क X समन्वय

en: Decoding Y coordinate
mai: Y निर्देशांक डिकोडिंग

en: Y coordinate of the rendered subtitle
mai: देल गेल सबटायटल क Y समन्वय

en: Subpicture position
mai: सबपिक्चर स्थिति

en: You can enforce the subpicture position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
mai: ई वीडियो पर उपछवि क स्थिति लागू कए सकैत छी (0 = केंद्र, 1 =  बम्मा, 2 = दहिन्ना, 4 = उप्पर, 8 = नीच्चाँ, अहाँ ई मूल्य क संयोजन क सेहो उपयोग कए सकैत अछि, जहिना  = उप्पर दहिन्ना)।

en: Encoding X coordinate
mai: X अक्ष कोडित करू

en: X coordinate of the encoded subtitle
mai: इनकोडेड सबटायटल क X समन्वय

en: Encoding Y coordinate
mai: Y अक्ष कोडित करू

en: Y coordinate of the encoded subtitle
mai: इनकोडेड सबटायटल क Y समन्वय

en: DVB subtitles decoder
mai: डीवीबी उपशीर्षक डिकोडर

en: DVB subtitles
mai: डीवीबी उपशीर्षक

en: DVB subtitles encoder
mai: डीवीबी उपशीर्षक एनकोडर

en: Dummy encoder
mai: डमी एनकोडर

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
mai: AAC आडियो विकोडक (libfaad2 क उपयोग कएक)

en: AAC extension
mai: AAC एक्सटेंशन

en: Encoder Profile
mai: एनकोडर प्रोफाइल

en: Encoder Algorithm to use
mai: उपयोग क लेल एनकोडर एल्गोरिदम

en: Enable spectral band replication
mai: स्पेक्ट्रल बैंड प्रतिकृति सक्षम करू

en: This is an optional feature only for the AAC-ELD profile
mai: ई AAC-ELD प्रोफाइल क लेल केवल एकटा वैकल्पिक सुविधा अछि.

en: VBR Quality
mai: VBR गुणवत्ता

en: Quality of the VBR Encoding (0=cbr, 1-5 constant quality vbr, 5 is best
mai: VBR एनकोडिंग क गुणवत्ता (0=cbr, 1-5 सतत गुणवत्ता vbr, 5 सर्वोत्तम अछि

en: Enable afterburner library
mai: आफ्टरबर्नर लाइब्रेरी सक्षम करू

en: This library will produce higher quality audio at the expense of additional CPU usage (default is enabled)
mai: ई लाइब्रेरी बाइली CPU उपयोग क खर्च पर उच्च गुणवत्ता आडियो उत्पन्न करताह (पूर्वनिर्धारित सक्रिय अछि)

en: Signaling mode of the extension AOT
mai: विस्तार AOT क सिगनलिंग मोड

en: 1 is explicit for SBR and implicit for PS (default), 2 is explicit hierarchical
mai: 1 SBR क लेल स्पष्ट आओर PS क लेल अंतर्निहित (पूर्वनिर्धारित) अछि, 2 पदानुक्रम सँ स्पष्ट अछि

en: FDK-AAC Audio encoder
mai: FDK-AAC आडियो एनकोडर

en: Flac audio decoder
mai: एफ़एलएसी आडियो डिकोडर

en: Flac audio encoder
mai: एफ़एलएसी आडियो एनकोडर

en: Chorus
mai: कोरस

en: Synthesis gain
mai: संश्लेषण गेन

en: This gain is applied to synthesis output. High values may cause saturation when many notes are played at a time.
mai: ई गेन संश्लेषण उत्पादन करबाक लेल लागू कएल जाइत अछि। जखन कतेक नोट एकटा समय मे चलाएल जाएत छी तखन उच्च मूल्य संतृप्ति कारण भ' सकैत अछि।

en: Polyphony
mai: पोलीफोनी

en: The polyphony defines how many voices can be played at a time. Larger values require more processing power.
mai: पोलीफोनी ई निर्धारित करैत अछि जे एकटा समय मे कतए आवाज केँ चलाएल जाए सकैत अछि. बेसी मान क लेल बेसी प्रोसेसिंग क्षमता क जरूरत अछि.

en: Reverb
mai: गूंज

en: FluidSynth MIDI synthesizer
mai: FluidSynth मिडी सिंथेसाइज़र

en: MIDI synthesis not set up
mai: मिडी संश्लेषण क स्थापना नहि भेल अछि

en: A sound font file (.SF2) is required for MIDI synthesis.
    Please install a sound font and configure it from the VLC preferences (Input / Codecs > Audio codecs > FluidSynth).
mai: एकटा ध्वनि काँटा फाइल (. SF2) मिडी संश्लेषण क लेल आवश्यक अछि।
    एकटा ध्वनि काँटा स्थापित आओर वीएलसी वरीयता सँ ई विन्यस्त करेंइनपुट / कोडेक> आडियो कोडेक्स>FluidSynth).

en: G.711 decoder
mai: G.711 डीकोडर

en: G.711 encoder
mai: G.711 एनकोडर

en: Uses GStreamer framework's plugins to decode the media codecs
mai: GStreamer फ्रेमवर्कक प्लगिनक उपयोग करैछ जाहिसँ मीडिया कोडेककेँ डिकोड करल जाइछ

en: Use DecodeBin
mai: डीकोडिंगबिनक उपयोग करू

en: DecodeBin is a container element, that can add and manage multiple elements. Apart from adding the decoders, decodebin also adds elementary stream parsers which can provide more info such as codec profile, level and other attributes, in the form of GstCaps (Stream Capabilities) to decoder.
mai: DecodeBin एकगोट कंटेनर तत्व अछि, जे कतेक तत्वकेँ जोड़ि आओर प्रबंधिक कए सकैत अछि. डिकोडरक जोड़बाक अलावा, डिकोडबिन साथे प्रारंभिक स्ट्रीम पार्सर जोडैत अछि जो बेसी सूचना दै सकैत अछि, जहिना कोडेक प्रोफाइल, स्तर आओर आन तत्व जकरा मे डिकोडरमे GstCaps (स्ट्रीम क्षमता) कए रूपेँ.

en: GStreamer Based Decoder
mai: जीस्ट्रीमर आधारित डिकोडर

en: Quality level for encoding (this can enlarge or reduce output image size).
mai: एन्कोडिंगक गुणवत्ता स्तर (ई आउटपुट छवि आकारकेँ पैघ आओर कम कए सकैत अछि).

en: JPEG image decoder
mai: JPEG छवि डीकोडर

en: JPEG image encoder
mai: JPEG छवि एन्कोडर

en: Formatted Subtitles
mai: प्रारूपित उपशीर्षक

en: Shadow
mai: छाया

en: Outline
mai: खाका

en: Black
mai: कारि

en: Gray
mai: धूसर

en: Silver
mai: चाँदी

en: White
mai: उज्जर

en: Maroon
mai: मरून

en: Red
mai: लाल

en: Fuchsia
mai: धूमल

en: Yellow
mai: पीला

en: Olive
mai: जैतून

en: Green
mai: हरा

en: Teal
mai: हरा-नीला

en: Lime
mai: समय

en: Purple
mai: बैंगनी

en: Navy
mai: नेवी

en: Blue
mai: नीला

en: Aqua
mai: जलीय

en: Use Tiger for rendering
mai: रेंडरिंग क लेल टीगर क उपयोग करू

en: Kate streams can be rendered using the Tiger library. Disabling this will only render static text and bitmap based streams.
mai: टाइगर लायब्रेरी क उपयोग कए केट धारा प्रदान क जाए सकैत अछि। एहि अक्षम करब पर स्थिर पाठ आओर बिटमैप आधारित धारा केँ प्रस्तुत करताह।

en: Rendering quality
mai: गुणवत्ता प्रतिपादन

en: Select rendering quality, at the expense of speed. 0 is fastest, 1 is highest quality.
mai: गति क कीमत पर रेंडरिंग क गुणवत्ता क चयन करू। 0 सबसँ तेज अछि, 1 उच्चतम गुणवत्ता अछि।

en: Default font effect
mai: पूर्वनिर्धारित काँटा प्रभाव

en: Add a font effect to text to improve readability against different backgrounds.
mai: भिन्न भिन्न पृष्ठभूमि क समक्ष पठनीयता मे सुधार करबाक लेल पाठ मे एकटा काँटा प्रभाव जोड़ू।

en: Default font effect strength
mai: पूर्वनिर्धारित काँटा प्रभाव ताकत

en: How pronounced to make the chosen font effect (effect dependent).
mai: चुनल गेल काँटा प्रभाव कहिना उच्चरित हाएत (प्रभाव निर्भर बनाबै क लेल)

en: Default font description
mai: पूर्वनिर्धारित काँटा विवरण

en: Which font description to use if the Kate stream does not specify particular font parameters (name, size, etc) to use. A blank name will let Tiger choose font parameters where appropriate.
mai: जँ केट धारा उपयोग करबाक लेल विशेष काँटा मानक (नाम, आकार, आदि) निर्दिष्ट नहि करैत अछि तँ उपयोग करबाक लेल काँटा विवरण। खाली नाम  टाइगर केँ काँटा मापदंड क चयन करै क अनुमति देब।

en: Default font color
mai: पूर्वनिर्धारित काँटा रंग

en: Default font color to use if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
mai: जँ केट धारा क उपयोग करबाक लेल कोनो विशेष काँटा रँग निर्दिष्ट नहि अछि तँ उपयोग करबाक लेल पूर्वनिर्धारित काँटा रंग।

en: Default font alpha
mai: पूर्वनिर्धारित काँटा अल्फा

en: Transparency of the default font color if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
mai: जँ केट धारा क उपयोग करबाक लेल कोनो विशेष काँटा रँग निर्दिष्ट नहि अछि तँ पूर्वनिर्धारित काँटा रंग क पारदर्शिता।

en: Default background color
mai: पूर्वनिर्धारित पृष्ठभूमि रंग

en: Default background color if the Kate stream does not specify a background color to use.
mai: जँ केट धारा क उपयोग करबाक लेल कोनो विशेष पृष्ठभूमि रँग निर्दिष्ट नहि अछि तँ उपयोग करब केर लेल पूर्वनिर्धारित पृष्ठभूमि रंग।

en: Default background alpha
mai: पूर्वनिर्धारित पृष्ठभूमि अल्फा

en: Transparency of the default background color if the Kate stream does not specify a particular background color to use.
mai: जँ केट धारा क उपयोग करबाक लेल कोनो विशेष पृष्ठभूमि रँग निर्दिष्ट नहि अछि तँ पूर्वनिर्धारित पृष्ठभूमि रँग क पारदर्शिता।

en: Kate is a codec for text and image based overlays.
    The Tiger rendering library is needed to render complex Kate streams, but VLC can still render static text and image based subtitles if it is not available.
    Note that changing settings below will not take effect until a new stream is played. This will hopefully be fixed soon.
mai: केट पाठ आओर छवि आधारित ओवरले क लेल एकटा कोडेक अछि.
    टाइगर रेंडरिंग लायब्रेरी जटिल केट धारा रेंडर करबाक लेल जरूरी अछि, मुदा जँ ई मोजुद नहि अछि तँ वीएलसी अखन सेहो स्थिर पाठ आओर छवि आधारित उपशीर्षक प्रदान कए सकैत अछि।
    नोट करू जे नव धारा क चलाएल जाए तक नीच्चाँ क सेटिंग्स क बदलाव प्रभावी नहि होगें। ई उम्मीद अछि जे जल्दिए एकरा ठीक कए लेल जएताह।

en: Kate
mai: केट

en: Kate overlay decoder
mai: केट ओवरले डिकोडर

en: Tiger rendering defaults
mai: टीगर रेंडरिंग पूर्वनिर्धारित

en: Kate text subtitles packetizer
mai: केट पाठ उपशीर्षक पैकेटाइजर

en: Subtitles (advanced)
mai: उपशीर्षक (उन्नयित)

en: Subtitle renderers using libass
mai: Libass उपयोग कए उपशीर्षक प्रस्तुतकर्ता

en: Building font cache
mai: फाण्ट कैशे बनाए रहल अछि

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a minute.
mai: कृप्या  प्रतीक्षा करू जबतक अहाँक काँटा कैशे बन रहल अछि.
    एकरा एकटा मिनट सँ सेहो कम समय लेब चाही।

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
mai: MPEG I/II वीडियो विकोडक (libmpeg2 क उपयोग करैत हुए)

en: Linear PCM audio decoder
mai: रैखिक PCM आडियो डिकोडर

en: Linear PCM audio packetizer
mai: रैखिक PCM आडियो पैकेटाइजर

en: Linear PCM audio encoder
mai: रैखिक PCM आडियो एनकोडर

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
mai: MPEG आडियो लेयर I/II/III डिकोडर

en: Media Foundation Transform decoder
mai: मीडिया फाउंडेशन रूपांतरण डिकोडर

en: Audio/Video decoder (using OpenMAX IL)
mai: आडियो / वीडियो विकोडक (OpenMAX आईएल क उपयोग कएक)

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
mai: वीडियो इनकोडर (OpenMAX आईएल क उपयोग कएक)

en: OpenMAX IL video output
mai: OpenMAX IL वीडियो आउटपुट

en: Opus audio decoder
mai: ओपस आडियो डीकोडर

en: Opus
mai: ओपस

en: Opus audio encoder
mai: ओपस आडियो डीकोडर

en: PNG video decoder
mai: PNG वीडियो विकोडक

en: PNG video encoder
mai: PNG वीडियो विकोडक

en: Enable software mode
mai: साफ्टवेयर मोड सक्षम करू

en: Allow the use of the Intel Media SDK software implementation of the codecs if no QuickSync Video hardware acceleration is present on the system.
mai: कोडेक क इंटेल मीडिया SDK साफ्टवेयर कार्यान्वयन क उपयोग क अनुमति दिअ जँ सिस्टम पर कोनो QuickSync वीडियो हार्डवेयर एक्सेलेरेशन मोजुद नहि अछि.

en: Codec Profile
mai: कोडेक प्रोफाइल

en: Specify the codec profile explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. 'high'
mai: कोडेक प्रोफाइल स्पष्ट रूप सँ निर्दिष्ट करू. जँ अहाँ एहन नहि करैत अछि, तँ कोडेक आन स्रोत जहिना रिजोल्यूशन आओर बाइट्रेट सँ सही प्रोफाइल निर्धारित करताह. जहिना 'उच्च'

en: Codec Level
mai: कोडेक स्तर

en: Specify the codec level explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. '4.2' for mpeg4-part10 or 'low' for mpeg2
mai: कोडेक स्तर स्पष्ट रूप सँ निर्दिष्ट करू. जँ अहाँ एहन नहि करैत छी तँ कोडेक आन स्रोत जहिना रिजोल्यूशन आओर बाइट्रेट सँ सही प्रोफाइल निर्धारित करताह. जहिना, mpeg4-part10 क लेल '4.2' अथवा mpeg2 क लेल 'निम्न'.

en: Group of Picture size
mai: तस्वीर क समूह क आकार

en: Number of pictures within the current GOP (Group of Pictures); if GopPicSize=0, then the GOP size is unspecified. If GopPicSize=1, only I-frames are used.
mai: वर्तमान GOP (तस्वीर क समूह) मे तस्वीर क संख्या; जँ GopPicSize=0, तँ GOP आकार अनिर्दिष्ट अछि. जँ GopPicSize=1, तँ केवल I-फ्रेम क उपयोग कएल जाइत अछि.

en: Group of Picture Reference Distance
mai: तस्वीर क समूह क संदर्भ क दूरी

en: Target Usage
mai: लक्ष्य उपयोग

en: The target usage allow to choose between different trade-offs between quality and speed. Allowed values are : 'speed', 'balanced' and 'quality'.
mai: लक्ष्य उपयोग गुणवत्ता आओर गति क बीच अलग-अलग ट्रेड-आफ मे सँ चुनब क अनुमति देत अछि. अनुमत मूल्य अछि: 'गति', 'संतुलित' आओर 'गुणवत्ता'.

en: IDR interval
mai: IDR अंतराल

en: Rate Control Method
mai: दर नियंत्रण विधि

en: Quantization parameter
mai: मात्रा निर्धारण पैरामीटर

en: Quantization parameter for all types of frames. This parameters sets qpi, qpp and qpp. It has less precedence than the forementionned parameters. Used only if rc_method is 'qp'.
mai: सभटा प्रकार क फ्रेम क लेल मात्रा निर्धारण पैरामीटर. ई पैरामीटर qpi, qpp आओर qpp निर्धारित करैत अछि.एकरा पूर्व उल्लिखित पैरामीटर सँ कम प्राथमिकता देल जाइछ. केवल rc_method 'qp' हए पर  एकर उपयोग कएल जाइत अछि.

en: Quantization parameter for I-frames
mai: आई-फ्रेम क लेल मात्रा निर्धारण पैरामीटर

en: Quantization parameter for I-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
mai: आई-फ्रेम क लेल मात्रा निर्धारण पैरामीटर. ई पैरामीटर ककरो सेहो qp सेट केँ सर्वव्यापी रूप सँ अधिरोहित करैत अछि. एकर प्रयोग केवल rc_method 'qp' हए पर  कएल जाइत अछि.

en: Quantization parameter for P-frames
mai: P-फ्रेम क लेल मात्रा निर्धारण पैरामीटर

en: Quantization parameter for P-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
mai: P-फ्रेम क लेल मात्रा निर्धारण पैरामीटर. ई पैरामीटर ककरो सेहो qp सेट केँ सर्वव्यापी रूप सँ अधिरोहित करैत अछि. एकर प्रयोग केवल rc_method 'qp' हए पर  कएल जाइत अछि.

en: Quantization parameter for B-frames
mai: B-फ्रेम क लेल मात्रा निर्धारण पैरामीटर

en: Quantization parameter for B-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
mai: B-फ्रेम क लेल मात्रा निर्धारण पैरामीटर. ई पैरामीटर ककरो सेहो qp सेट केँ सर्वव्यापी रूप सँ अधिरोहित करैत अछि. एकर प्रयोग केवल rc_method 'qp' हए पर  कएल जाइत अछि.

en: Maximum Bitrate
mai: अधिकतम बिटरेट

en: Accuracy of RateControl
mai: दर नियंत्रण क सटीकता

en: Tolerance in percentage of the 'avbr'  (Average Variable BitRate) method. (e.g. 10 with a bitrate of 800  kpbs means the encoder tries not to  go above 880 kpbs and under  730 kpbs. The targeted accuracy is only reached after a certained  convergence period. See the convergence parameter
mai: 'avbr'  (औसत परिवर्ती बिटरेट) विधि क प्रतिशत मे टॉलरेंस. (जहिना 800  kpbs क बिटरेट क साथ 10 क मतलब अछि जे एनकोडर 880 kpbs सँ उप्पर आओर  730 kpbs सँ नीच्चाँ जाए क कोशिश नहि करैत अछि. लक्षित सटीकता पर केवल एकटा निर्धारित झुकाव अवधि क बाद  पहुंचा जाइत अछि. झुकाव पैरामीटर केँ देखू.

en: Convergence time of 'avbr' RateControl
mai: 'avbr' दर-नियंत्रण क झुकाव अवधि

en: Number of slices per frame
mai: प्रति फ्रेम काँटा क संख्या

en: Number of slices in each video frame; each slice contains one or more macro-block rows. If numslice is not set, the encoder may choose any slice partitioning allowed by the codec standard.
mai: प्रत्येक वीडियो फ्रेम मे काँटा क संख्या; प्रत्येक काट मे एकटा अथवा बेसी मैक्रो-ब्लाक पंक्ति मोजुद होइत अछि. जँ numslice सेट नहि कएल गेल अछि तँ एनकोडर कोडेक मानक द्वारा अनुमत केओ सेहो काट विभाजन केँ चुन सकैत अछि.

en: Number of reference frames
mai: संदर्भ फ्रेम क संख्या

en: Number of parallel operations
mai: समानांतर गतिविधि क संख्या

en: Defines the number of parallel encoding operations before we synchronise the result. Higher  may result on better throughput depending on hardware. MPEG2 needs at least 1 here.
mai: एकरासँ पहिने जे हम परिणाम केँ सिंक्रनाइज करू, समानांतर एनकोडिंग गतिविधि क सँख्या निर्धारित करैत अछि. उच्च सँख्या हार्डवेयर क आधार पर बेहतर थ्रूपुट क परिणाम दे सकैत अछि. MPEG2 केँ एतए कम सँ कम 1 क जरूरत अछि.

en: Intel QuickSync Video encoder for MPEG4-Part10/MPEG2 (aka H.264/H.262)
mai: MPEG4-Part10/MPEG2 (aka H.264/H.262) क लेल Intel QuickSync वीडियो एनकोडर

en: Pseudo raw video decoder
mai: छद्म रॉ वीडियो डिकोडर

en: Pseudo raw video packetizer
mai: छद्म रॉ वीडियो packetizer

en: Rate control method
mai: दर नियंत्रण विधि

en: Method used to encode the video sequence
mai: वीडियो अनुक्रम इनकोड करबाक लेल प्रयोग क जाएबला विधि

en: Constant noise threshold mode
mai: स्थिर शोर सीमा मोड

en: Constant bitrate mode (CBR)
mai: स्थिर बिटरेट मोड मोड (सीबीआर)

en: Low Delay mode
mai: निम्न विलम्ब मोड

en: Lossless mode
mai: दोषरहित मोड

en: Constant lambda mode
mai: स्थिर लैम्ब्डा मोड

en: Constant error mode
mai: स्थिर त्रुटि मोड

en: Constant quality mode
mai: स्थिर गुणवत्ता मोड

en: GOP structure
mai: GOP संरचना

en: GOP structure used to encode the video sequence
mai: GOP संरचना वीडियो अनुक्रम इनकोड करबाक लेल प्रयोग कएल जाइत अछि

en: No fixed gop structure. A picture can be intra or inter and refer to previous or future pictures.
mai: कोनो निश्चित gop संरचना नहि। एकटा तस्वीर इंपर अथवा इंट्रा भ' सकैत अछि आओर पछिला अथवा भविष्य क चित्र केँ रेफर कए सकैत अछि।

en: I-frame only sequence
mai: I-frame एकेटा शृंखला

en: Inter pictures refere to previous pictures only
mai: इंटर चित्र केवल पछिला चित्र केँ रेफर करैत अछि

en: Inter pictures can refer to previous or future pictures
mai: इंटर चित्र पछिला अथवा भविष्य क चित्र केँ रेफर कए सकैत अछि

en: Constant quality factor
mai: स्थिर गुणवत्ता कारक

en: Quality factor to use in constant quality mode
mai: लगातार गुणवत्ता मोड मे उपयोग करबाक लेल गुणवत्ता कारक

en: Noise Threshold
mai: शोर सीमा

en: Noise threshold to use in constant noise threshold mode
mai: स्थिर शोर थ्रेशहोल्ड मोड मे उपयोग करबाक लेल शोर सीमा

en: CBR bitrate (kbps)
mai: CBR बिटरेट(kbps)

en: Target bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
mai: सतत बीटरेट मोड मे इनकोडित करैत समय kbps मे लक्षित बीटरेट

en: Maximum bitrate (kbps)
mai: अधिकतम बिटरेट (केबीपीएस)

en: Maximum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
mai: सतत बीटरेट मोड मे इनकोडित करैत समय kbps मे अधिकतम बीटरेट

en: Minimum bitrate (kbps)
mai: न्यूनतम बिटरेट(kbps)

en: Minimum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
mai: सतत बीटरेट मोड मे इनकोडित करैत समय kbps मे न्यूनतम बीटरेट

en: GOP length
mai: GOP नमाइ

en: Number of pictures between successive sequence headers i.e. length of the group of pictures
mai: लगातार अनुक्रम हेडर क मध्य चित्र क सँख्या यानी चित्र क समूह क नमाइ

en: Prefilter
mai: प्रीफिल्टर

en: Enable adaptive prefiltering
mai: अनुकूली prefiltering सक्षम करू

en: No pre-filtering
mai: कोनो पूर्व फिल्टरिंग नहि

en: Centre Weighted Median
mai: केंद्र भारित माध्य

en: Gaussian Low Pass Filter
mai: गाऊसी लो पास फिल्टर

en: Add Noise
mai: शोर बढाउ

en: Gaussian Adaptive Low Pass Filter
mai: गाऊसी अनुकूली लो पास फिल्टर

en: Low Pass Filter
mai: लो पास फिल्टर

en: Amount of prefiltering
mai: प्रीफिल्टरिंग क मात्रा

en: Higher value implies more prefiltering
mai: उच्च मूल्य क अर्थ अछि बेसी प्रीफिल्टरिंग

en: Picture coding mode
mai: चित्र मोड कोडिंग

en: Field coding is where interlaced fields are coded separately as opposed to a pseudo-progressive frame
mai: छद्म प्रोग्रेसिव फ्रेम क विपरीत क्षेत्र कोडिंग ओतए अछि जतए अंतरायित क्षेत्र केँ अलग सँ कोडित रहल अछि।

en: auto - let encoder decide based upon input (Best)
mai: आटो - इनपुट क आधार पर एनकोडर केँ निर्धारित करब देत अछि(बेस्ट)

en: force coding frame as single picture
mai: एकल छवि क रूपेँ कोडिंग फ्रेम केँ बाध्य करू।

en: force coding frame as separate interlaced fields
mai: अलग इंटरलेस्ड छवि क रूपेँ कोडिंग फ्रेम केँ बाध्य करू।

en: Size of motion compensation blocks
mai: मोशन क्षतिपूर्ति ब्लाक क आकार

en: automatic - let encoder decide based upon input (Best)
mai: आटोमेटिक - इनपुट क आधार पर एनकोडर केँ निर्धारित करब देत अछि(बेस्ट)

en: small - use small motion compensation blocks
mai: छोट - छोट मोशन क्षतिपूर्ति ब्लाक क आकार क उपयोग करू

en: medium - use medium motion compensation blocks
mai: मध्यम - मध्यम मोशन क्षतिपूर्ति ब्लाक क आकार क उपयोग करू

en: large - use large motion compensation blocks
mai: पैघ - बड़े मोशन क्षतिपूर्ति ब्लाक क आकार क उपयोग करू

en: Overlap of motion compensation blocks
mai: प्रस्ताव क्षतिपूर्ति क ब्लाक क ओवरलैप

en: none - Motion compensation blocks do not overlap
mai: कोनो नहि - मोशन क्षतिपूर्ति ब्लाक केँ ओवरलैप नहि करू

en: partial - Motion compensation blocks only partially overlap
mai: आंशिक - मोशन क्षतिपूर्ति ब्लाक केँ केवल आंशिक रूप सँ ओवरलैपे करू

en: full - Motion compensation blocks fully overlap
mai: पूर्ण - मोशन क्षतिपूर्ति ब्लाक केँ पुरी तरह ओवरलैप करू

en: Motion Vector precision
mai: गति वेक्टर परिशुद्धता

en: Motion Vector precision in pels
mai: pels मे गति वेक्टर परिशुद्धता

en: Three component motion estimation
mai: तीन कंपोनेंट गति आकलन

en: Use chroma as part of the motion estimation process
mai: गति आकलन क प्रक्रिया क हिस्सा क रूपेँ क्रोमा क प्रयोग करू।

en: Intra picture DWT filter
mai: इंट्रा पिक्चर डीडब्ल्यूटी फिल्टर

en: Inter picture DWT filter
mai: इंटर पिक्चर डीडब्ल्यूटी फिल्टर

en: Number of DWT iterations
mai: डीडब्ल्यूटी पुनरावृत्ति क संख्या

en: Also known as DWT levels
mai: डीडब्ल्यूटी स्तर क रूपेँ सेहो जएनाइ जाइत अछि

en: Enable multiple quantizers
mai: बहु क्वांटाइजर सक्षम करू

en: Enable multiple quantizers per subband (one per codeblock)
mai: प्रत्येक उपबैंड क लेल कतेक क्वांटाइजर सक्षम करू (प्रत्येक CodeBlock क लेल एक)

en: Disable arithmetic coding
mai: अंकगणितीय कोडिंग अक्षम करू

en: Use variable length codes instead, useful for very high bitrates
mai: चर नमाइ कोड क प्रयोग करू, बहुत उच्च बिटरेटक लेल उपयोगी

en: perceptual weighting method
mai: अनुभविक वेइंग विधि

en: perceptual distance
mai: अनुभविक दूरी

en: perceptual distance to calculate perceptual weight
mai: अवधारणात्मक वजन क गणना क लेल अवधारणात्मक दूरी

en: Horizontal slices per frame
mai: प्रति फ्रेम क्षैतिज स्लाइस

en: Number of horizontal slices per frame in low delay mode
mai: निम्न विलम्ब मोड मे क्षैतिज स्लाइस प्रति फ्रेम क संख्या

en: Vertical slices per frame
mai: प्रति फ्रेम क्षैतिज स्लाइस

en: Number of vertical slices per frame in low delay mode
mai: निम्न विलम्ब मोड मे उर्ध्वाधर स्लाइस प्रति फ्रेम क संख्या

en: Size of code blocks in each subband
mai: प्रत्येक सबबैंड मे कोड ब्लाक क आकार

en: small - use small code blocks
mai: छोट- छोट कोड खंड क उपयोग करू

en: medium - use medium sized code blocks
mai: मध्यम- मध्यम आकार क कोड खंड क उपयोग करू

en: large - use large code blocks
mai: पैघ- पैघ कोड खंड क उपयोग करू

en: full - One code block per subband
mai: पूर्ण - प्रत्येक सबबैंड पर एकटा कोड ब्लाक

en: Enable hierarchical Motion Estimation
mai: श्रेणीबद्ध मोशन आकलन सक्षम करू

en: Number of levels of downsampling
mai: डाउनसैंपलिंगक स्तर क संख्या

en: Number of levels of downsampling in hierarchical motion estimation mode
mai: श्रेणीबद्ध गति आकलन मोड मे डाउनसैंपलिंगक स्तर क संख्या

en: Enable Global Motion Estimation
mai: ग्लोबल मोशन आकलन सक्षम करू

en: Enable Phase Correlation Estimation
mai: चरण सहसंबंध आकलन सक्षम करू

en: Enable Scene Change Detection
mai: दृश्य परिवर्तन जाँच सक्षम करू

en: Force Profile
mai: प्रोफाइल बाध्य करू

en: VC2 Low Delay Profile
mai: VC2 लो डिले प्रोफाइल

en: VC2 Simple Profile
mai: VC2 सरल प्रोफाइल

en: VC2 Main Profile
mai: VC2 मुख्य प्रोफाइल

en: Main Profile
mai: मुख्य प्रोफाइल

en: Dirac video decoder using libschroedinger
mai: libschroedinger क उपयोग करब बला Dirac वीडियो विकोडक

en: Dirac video encoder using libschroedinger
mai: libschroedinger क उपयोग करब बला Dirac वीडियो एनकोडर

en: SDL Image decoder
mai: SDL छवि डिकोडर

en: SDL_image video decoder
mai: SDL_image वीडियो विकोडक

en: MP3 fixed point audio encoder
mai: एमपी 3 नियत बिन्दु आडियो एनकोडर

en: Mode
mai: प्रकार

en: Enforce the mode of the encoder.
mai: एनकोडर क मोड लागू करू।

en: Enforce a quality between 0 (low) and 10 (high).
mai: 0 (कम) आओर 10 (उच्च) क बीच एकटा गुणवत्ता लागू करू।

en: Encoding complexity
mai: जटिलता एनकोडिंग

en: Enforce the complexity of the encoder.
mai: एनकोडर क जटिलता केँ लागू करू

en: Maximal bitrate
mai: अधिकतम बिटरेट

en: Enforce the maximal VBR bitrate
mai: बेसी सँ बेसी VBR ​​बिटरेट लागू

en: CBR encoding
mai: CBR एनकोडिंग

en: Enforce a constant bitrate encoding (CBR) instead of default variable bitrate encoding (VBR).
mai: पूर्वनिर्धारित चर बिटरेट एन्कोडिंग (VBR) क बजाय निरंतर बिटरेट एन्कोडिंग (सीबीआर) लागू करू।

en: Voice activity detection
mai: आवाज गतिविधि पहचान

en: Enable voice activity detection (VAD). It is automatically activated in VBR mode.
mai: आवाज गतिविधि डिटेक्शन (VAD) सक्षम करू। ई स्वतः VBR मोड मे सक्रिय अछि।

en: Discontinuous Transmission
mai: असतत प्रसारण

en: Enable discontinuous transmission (DTX).
mai: असंतत संचरण (DTX) सक्षम करू।

en: Narrow-band (8kHz)
mai: संकुचित-बैन्ड (8kHz)

en: Wide-band (16kHz)
mai: विस्तारित-बैन्ड (16kHz)

en: Ultra-wideband (32kHz)
mai: अल्ट्रा वाइडबैंड (32kHz)

en: Speex audio decoder
mai: Speex आडियो डिकोडर

en: Speex
mai: speex

en: Speex audio packetizer
mai: Speex आडियो पैकेटाइजर

en: Speex audio encoder
mai: Speex आडियो एनकोडर

en: Disable DVD subtitle transparency
mai: डीवीडी उपशीर्षक पारदर्शिता अक्षम करू

en: Removes all transparency effects used in DVD subtitles.
mai: डीवीडी उपशीर्षक मे इस्तेमाल भेल सबहि पारदर्शिता प्रभावों केँ निकालता अछि।

en: DVD subtitles decoder
mai: DVD उपशीर्षक डिकोडर

en: DVD subtitles
mai: DVD उपशीर्षक

en: DVD subtitles packetizer
mai: DVD उपशीर्षक पैकेटाइजर

en: EBU STL subtitles decoder
mai: EBU STL उपशीर्षक डिकोडर

note: xgettext: The character encoding name in parenthesis corresponds to that used for the GetACP translation. "Windows-1252" applies to Western European languages using the Latin alphabet.
en: Default (Windows-1252)
mai: पूर्वनिर्धारित (विंडोज़-1252)

en: System codeset
mai: सिस्टम कोडसेट

en: Universal (UTF-8)
mai: सार्वभौमिक (UTF-8)

en: Universal (UTF-16)
mai: सार्वभौमिक (UTF-16)

en: Universal (big endian UTF-16)
mai: सार्वभौमिक (big endian UTF-16)

en: Universal (little endian UTF-16)
mai: सार्वभौमिक (little endian UTF-16)

en: Universal, Chinese (GB18030)
mai: सार्वभौमिक, चीनी (GB18030)

en: Western European (Latin-9)
mai: पश्चिमी यूरोपीय (लातिन-9)

en: Western European (Windows-1252)
mai: पश्चिमी यूरोपीय (विंडोज़-1252)

en: Western European (IBM 00850)
mai: पश्चिमी यूरोपीय (IBM 00850)

en: Eastern European (Latin-2)
mai: पूर्वी यूरोपीय (लातिन-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
mai: पूर्वी यूरोपीय (विंडोज़-1250)

en: Esperanto (Latin-3)
mai: एस्पेरांटो (लातिन-3)

en: Nordic (Latin-6)
mai: नॉर्डिक (लैटिन -6)

en: Cyrillic (Windows-1251)
mai: सिरिलक (Windows-1251)

en: Russian (KOI8-R)
mai: रूसी (KOI8-R)

en: Ukrainian (KOI8-U)
mai: यूक्रेनियन(KOI8-U)

en: Arabic (ISO 8859-6)
mai: अरबी (ISO-8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
mai: अरबी (Windows-1256)

en: Greek (ISO 8859-7)
mai: यूनानी (ISO-8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
mai: ग्रीक (Windows-1253)

en: Hebrew (ISO 8859-8)
mai: हिब्रू (ISO-8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
mai: हिब्रू (Windows-1255)

en: Turkish (ISO 8859-9)
mai: तुर्की (ISO-8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
mai: तुर्की (Windows-1254)

en: Thai (TIS 620-2533/ISO 8859-11)
mai: थाई (TIS 620-2533/ISO 8859-11)

en: Thai (Windows-874)
mai: थाई (Windows-874)

en: Baltic (Latin-7)
mai: बाल्टिक (लातिन-7)

en: Baltic (Windows-1257)
mai: बाल्टिक (Windows-1257)

en: Celtic (Latin-8)
mai: सेल्टिक (लातिन-8)

en: South-Eastern European (Latin-10)
mai: दक्षिणी-पूर्वी यूरोपीय (लातिन-10)

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
mai: सरलीकृत चीनी (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
mai: सरलीकृत चीनी Unix (EUC-CN)

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
mai: जपानी (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
mai: जापानी यूनिक्स (EUC-JP)

en: Japanese (Shift JIS)
mai: जापानी (Shift-JIS)

en: Korean (EUC-KR/CP949)
mai: कोरियाई  (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
mai: कोरियाई (ISO-2022-KR)

en: Traditional Chinese (Big5)
mai: पारंपरिक चीनी (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
mai: पारंपरिक चीनी Unix (EUC-TW)

en: Hong-Kong Supplementary (HKSCS)
mai: हाँग काँग पूरक (HKSCS)

en: Vietnamese (VISCII)
mai: वियतनामी (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
mai: वियतनामी (Windows-1258)

en: Subtitle text encoding
mai: उपशीर्षक टेक्स्ट एनकोडिंग

en: Set the encoding used in text subtitles
mai: पाठ उपशीर्षक मे इस्तेमाल कएल गेल एन्कोडिंग केँ सेट करू

en: Subtitle justification
mai: उपशीर्षक क औचित्य

en: Set the justification of subtitles
mai: उपशीर्षक क औचित्य सेट करू

en: UTF-8 subtitle autodetection
mai: UTF-8 उपशीर्षक क स्वचालित रूप सँ पता लगैनाइ

en: This enables automatic detection of UTF-8 encoding within subtitle files.
mai: ई उपशीर्षक फाइल क भीतर स्वचालित रूप सँ UTF-8 एनकोडिंग क पता लगैनाइ सक्षम बनाबैत अछि.

en: Text subtitle decoder
mai: टेक्स्ट उपशीर्षक डीकोडर

en: Some subtitle formats allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.
mai: किछु सबटायटल पाठ स्वरूपण क सुविधा देत अछि। वीएलसी आंशिक रूप सँ ई लागू करैत अछि, मुदा अहाँ सभटा formatting केँ निष्क्रिय कएनाइ चुन सकैत अछि।

en: USF subtitles decoder
mai: USF उपशीर्षक डिकोडर

en: tx3g subtitles decoder
mai: tx3g उपशीर्षक डिकोडर

en: tx3g subtitles
mai: tx3g उपशीर्षक

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
mai: फिलिप्स OGT (SVCD उपशीर्षक) विकोटक

en: SVCD subtitles
mai: SVCD उपशीर्षक

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
mai: फिलिप्स OGT (SVCD उपशीर्षक) पैकेटाइजर

en: Image width
mai: छवि चओड़ाइ

en: Image height
mai: छवि उँचाइ

en: Scale factor
mai: कारक मापें

en: T.140 text encoder
mai: T.140 टेक्सट एनकोडर

en: Override page
mai: पृष्ठ अधिरोहण

en: Override the indicated page, try this if your subtitles don't appear (-1 = autodetect from TS, 0 = autodetect from teletext, >0 = actual page number, usually 888 or 889).
mai: संकेतिक पृष्ठ अध्यारोहित करू, जँ अहाँक उपशीर्षक प्रकट नहि हाएत तँ एकरा आजमाउ (-1 = टीएस सँ autodetect करू, 0= टेलीटेक्स्ट सँ  autodetect करू, > 0 = वास्तविक पृष्ठ संख्या, आमतौर पर 888 अथवा 889)।

en: Ignore subtitle flag
mai: उपशीर्षक ध्वज पर ध्यान नहि दिअ'

en: Ignore the subtitle flag, try this if your subtitles don't appear.
mai: उपशीर्षक ध्वज पर ध्यान नहि दिअ'। जँ अहाँक उपशीर्षक प्रकट नहि हाएत एहिपर कोशिश करू

en: Workaround for France
mai: फ्रांस क लेल वैकल्पिक हल

en: Some French channels do not flag their subtitling pages correctly due to a historical interpretation mistake. Try using this wrong interpretation if your subtitles don't appear.
mai: किछु फ्रांसीसी चैनल एकटा ऐतिहासिक व्याख्या भूल क कारण अपन उपशीर्षक पृष्ठसभ केँ सही ढंग सँ फ्लैग नहि करैत। जँ अहाँक उपशीर्षक देखाए नहि देत अछि तँ एहि गलत व्याख्या क उपयोग करबाक प्रयास करू।

en: Teletext subtitles decoder
mai: टेलीटेक्स्ट उपशीर्षक डिकोडर

en: Enforce a quality between 1 (low) and 10 (high), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
mai: बजाय एकटा विशेष बिटरेट निर्दिष्ट करब केर, 1 (कम) आओर 10 (उच्च) क बीच एकटा गुणवत्ता लागू करू। ई एकटा VBR ​​धारा क उत्पादन हाएत।

en: Post processing quality
mai: पूर्व प्रसंस्करण गुणवत्ता

en: Theora video decoder
mai: Theora वीडियो विकोडक

en: Theora video packetizer
mai: Theora वीडियो पैकेटेजाइर

en: Theora video encoder
mai: Theora वीडियो एनकोडर

en: Force a specific encoding quality between 0.0 (high) and 50.0 (low), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
mai: बजाय एकटा विशेष बिटरेट निर्दिष्ट करब केर, 0.0 (उच्च) आओर 50.0 (निम्न) क बीच एकटा विशिष्ट इनकोडिंग गुणवत्ता लागू करू। ई एकटा VBR ​​धारा क उत्पादन हाएत।

en: Stereo mode
mai: स्टीरियो मोड

en: Handling mode for stereo streams
mai: स्टीरियो धारा क हैंडलिंग मोड

en: VBR mode
mai: VBR मोड

en: Use Variable BitRate. Default is to use Constant BitRate (CBR).
mai: वैरिएबल बिटरेट प्रयोग करू। पूर्वनिर्धारित निरंतर बिटरेट (सीबीआर) क उपयोग करबाक अछि।

en: Psycho-acoustic model
mai: मनोवैज्ञानिक ध्वनिक मॉडल

en: Integer from -1 (no model) to 4.
mai: -1 (कोनो मॉडल नहि) सँ 4 तक पूर्णांक।

en: Joint stereo
mai: जाइँट स्टीरियो

en: Libtwolame audio encoder
mai: Libtwolame आडियो एनकोडर

en: Ulead DV audio decoder
mai: Ulead DV आडियो डीकोडर

en: Deinterlacing
mai: विग्रंथन

en: Maximum encoding bitrate
mai: अधिकतम एन्कोडिंग बिटरेट

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
mai: kbps मे अधिकतम बिटरेट। ई स्ट्रीमिंग अनुप्रयोग क लेल उपयोगी अछि।

en: Minimum encoding bitrate
mai: न्यूनतम एन्कोडिंग बिटरेट

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
mai: केबीपीएस मे न्यूनतम बिटरेट। ई एकटा निश्चित आकार क चैनल क लेल एन्कोडिंग क लेल उपयोगी अछि।

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
mai: स्थिर बिटरेट एन्कोडिंग (सीबीआर) बाध्य करू।

en: Vorbis audio decoder
mai: Vorbis आडियो डिकोडर

en: Vorbis audio packetizer
mai: Vorbis आडियो पैकेटाइजर

en: Vorbis audio encoder
mai: Vorbis आडियो एनकोडर

en: WebM video decoder
mai: WebM वीडियो विकोडक

en: WMA v1/v2 fixed point audio decoder
mai: WMA v1/v2 अचल बिंदु आडियो डिकोडर

en: Maximum GOP size
mai: अधिकतम GOP आकार

en: Minimum GOP size
mai: न्यूनतम GOP आकार

en: Sets minimum interval between IDR-frames. In H.264, I-frames do not necessarily bound a closed GOP because it is allowable for a P-frame to be predicted from more frames than just the one frame before it (also see reference frame option). Therefore, I-frames are not necessarily seekable. IDR-frames restrict subsequent P-frames from referring to any frame prior to the IDR-frame. 
    If scenecuts appear within this interval, they are still encoded as I-frames, but do not start a new GOP.
mai: आईडीआर फ्रेम क बीच कम सँ कम अंतराल सेट करैत अछि। H.264 मे आई फ्रेम आवश्यक रूप सँ एकटा बन्न GOP बंधे नहि अछि किएक ई एकटा पी फ्रेम क लेल अनेक फ्रेम सँ अनुमानित हए क अनुमति प्राप्त अछि नहि जे केवल एकटा फ्रेम सँ जे एकरासँ पहिने आबैत अछि (देखू संदर्भ फ्रेम विकल्प)। इएहलेल, आई फ्रेम आवश्यक रूप सँ seekable नहि अछि। आईडीआर फ्रेम अगिला पी फ्रेम केँ आईडीआर फ्रेम सँ पहिने क ककरो सेहो फ्रेम केँ रेफर कएनाइ  प्रतिबंधित करैत अछि
    Scenecuts एहि अंतराल क भीतर देखाए देत अछि, ओ अखन सेहो आई फ्रेम क रूपेँ इनकोडेड अछि, मुदा ओ कोनो नव GOP शुरू नहि करैत अछि।

en: Use recovery points to close GOPs
mai: GOPs बन्न करबाक लेल GOPs क उपयोग करू

en: none: use closed GOPs only
    normal: use standard open GOPs
    bluray: use Blu-ray compatible open GOPs
mai: कोनो नहि: केवल बन्न GOPs क उपयोग
    सामान्य: मानक खुलल GOPs क उपयोग \ Nbluray: Blu-रे सँ संगत खुलल GOPs क उपयोग

en: use open GOP, for bluray compatibility use also bluray-compat option
mai: bluray संगतता क लेल खुलल GOP क उपयोग करू bluray-compat विकल्प क सेहो उपयोग करू

en: Enable compatibility hacks for Blu-ray support
mai: Blu-रे समर्थन क लेल अनुकूलन हैक्स सक्षम करू

en: Enable hacks for Blu-ray support, this doesn't enforce every aspect of Blu-ray compatibility
    e.g. resolution, framerate, level
mai: Blu-रे समर्थन क लेल हैक्स सक्षम करू, ई ब्लू रे अनुकूलता क हर पहलू केँ लागू नहि करैत 
    उदाहरण क लेल रेजोलुशन, फ्रेम दर, स्तर

en: Extra I-frames aggressivity
mai: बाइली आई-फ्रेम तत्परतासँ

en: Scene-cut detection. Controls how aggressively to insert extra I-frames. With small values of scenecut, the codec often has to force an I-frame when it would exceed keyint. Good values of scenecut may find a better location for the I-frame. Large values use more I-frames than necessary, thus wasting bits. -1 disables scene-cut detection, so I-frames are inserted only every other keyint frames, which probably leads to ugly encoding artifacts. Range 1 to 100.
mai: दृश्य मे कटौती क डिटेक्शन। बाइली आई फ्रेम डालब क आक्रामकती केँ नियंत्रित करैत अछि।Scenecut क छोट मूल्य क साथ, कोडेक केँ अक्सर आई फ्रेम बाध्य करैत अछि जबयह keyint सँ बेसी भ' जाइत अछि। Scenecut क नीक मूल्य सँ आई फ्रेम केँ एकटा बेहतर स्थान मिल सकैत अछि। बड़े मान आवश्यकता सँ बेसी आई फ्रेम क उपयोग करैत छी एहि प्रकार बिट्स बर्बाद करैत अछि। -1 दृश्य मे कटौती क पता लगाएब  केँ निष्क्रिय करैत अछि, इएहलेल आई फ्रेम केवल हर दोसर keyint मे डालल जाइत अछि जे साइत एकटा बदसूरत एन्कोडिंग कलाकृतियों क कात जाइत अछि। सीमा1 सँ 100 तक।

en: B-frames between I and P
mai: I तथा P क मध्य B-फ्रेम्स

en: Number of consecutive B-frames between I and P-frames. Range 1 to 16.
mai: आइ आओर पी फ्रेम क बीच लगातार बी फ्रेम क संख्या। सीमा 1 सँ  16 तक।

en: Adaptive B-frame decision
mai: अनुकूली बी-फ्रेम निर्णय

en: Influence (bias) B-frames usage
mai: बी-फ्रम क उपयोग केँ प्रभावित करैत अछि (वायस)

en: Bias the choice to use B-frames. Positive values cause more B-frames, negative values cause less B-frames.
mai: विकल्प बी फ्रेम क उपयोग करबाक लेल पूर्वाग्रह। सकारात्मक मूल्य बेसी बी फ्रेम क कारण होइत अछि, नकारात्मक मूल्य बी फ्रेम क कम हए क कारण होइत अछि।

en: Keep some B-frames as references
mai: संदर्भ क रूपेँ किछु बी-फ्रेम्स राखू

en: Allows B-frames to be used as references for predicting other frames. Keeps the middle of 2+ consecutive B-frames as a reference, and reorders frame appropriately.
     - none: Disabled
     - strict: Strictly hierarchical pyramid
     - normal: Non-strict (not Blu-ray compatible)
mai: बी फ्रेम क आन तख्ता क भविष्यवाणी करबाक लेल संदर्भ क रूपेँ इस्तेमाल कएल जाए करबाक सुविधा देत अछि। ई बीच क  2+ लगातार बी फ्रेम केँ संदर्भ क रूपेँ राखैत अछि आओर रिआर्डर फ्रेम केँ उचित रूप सँ रिओडर करैत अछि
      - कोनो नहि: असक्षम
      - सख्त: कड़ाई सँ श्रेणीबद्ध पिरामिड
      - सामान्य: गैर सख्त (Blu-रे संगत नहि अछि)

en: Use fullrange instead of TV colorrange
mai: TV कलररेंज क स्थान पर फुलरेंज क प्रयोग करू

en: TV-range is usually used colorrange, defining this to true will enable libx264 to use full colorrange on encoding
mai: TV-रेंज मे सामान्यतः कलररेंज क प्रयोग कएल जाइत अछि, एकरा सही परिभाषित कएनाइ libx264 केँ एनकोडिंग पर पूर्ण कलररेंज क प्रयोग करबामे सक्षम बनैताह

en: CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding). Slightly slows down encoding and decoding, but should save 10 to 15% bitrate.
mai: CABAC (संदर्भ अनुकूली द्विआधारी अंकगणित कोडिंग). एन्कोडिंग आओर डिकोडिंग केँ थोड़ा धीमा कए देत अछि, मुदा 10 सँ 15% बिटरेट बचल जएनाइ चाही।

en: Number of previous frames used as predictors. This is effective in Anime, but seems to make little difference in live-action source material. Some decoders are unable to deal with large frameref values. Range 1 to 16.
mai: प्रेडिकटर क रूपेँ इस्तेमाल करबाक लेल पछिला फ्रेम क संख्या। ई Anime मे प्रभावी अछि मुदा लाइव एक्शन स्रोत सामग्री मे थोड़ा फर्क लगाबैत अछि। किछु डिकोडक क पैघ frameref मूल्य क साथ डील करबामे असमर्थ अछि. सीमा 1 सँ 16।

en: Skip loop filter
mai: लूप फिल्टर छोड़ू

en: Deactivate the deblocking loop filter (decreases quality).
mai: डिब्लाकिंग लूप फिल्टर केँ निष्क्रिय करू (गुणवत्ता कम होजाएत  अछि)।

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters alpha:beta
mai: लूप फिल्टर AlphaC0 आओर बीटा पैरामीटर अल्फा: बीटा

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters. Range -6 to 6 for both alpha and beta parameters. -6 means light filter, 6 means strong.
mai: लूप फिल्टर AlphaC0 आओर बीटा पैरामीटर। रेंज :अल्फा आओर बीटा पैरामीटर दुनू क लेल -6 सँ 6. -6 क अर्थ अछि प्रकाश फिल्टर, ।6 क मतलब मजबूत अछि.

en: H.264 level
mai: H.264 स्तर

en: Specify H.264 level (as defined by Annex A of the standard). Levels are not enforced; it's up to the user to select a level compatible with the rest of the encoding options. Range 1 to 5.1 (10 to 51 is also allowed). Set to 0 for letting x264 set level.
mai: H.264 स्तर (जहिना एनेक्स A क रूपेँ मानक द्वारा परिभाषित अछि) निर्दिष्ट करू। स्तर केँ बाध्य नहि कएल जाइत अछि। ई प्रयोक्ता क उप्पर अछि जे ओ एन्कोडिंग विकल्प क संगत स्तर क चयन करू। सीमा 1से 5.1 (10से 51 क सेहो अनुमति अछि)  x264 द्वारा निर्धारित स्तर बताने क लेल 0 पर सेट करू

en: H.264 profile
mai: H.264 प्रोफाइल

en: Specify H.264 profile which limits are enforced over other settings
mai: H.264 प्रोफाइल निर्दिष्ट करू जे सीमा आन सेटिंग्स पर लागू कए रहल अछि

en: Interlaced mode
mai: इंटरलेस्ड मोड

en: Pure-interlaced mode.
mai: प्योर-इंटरलेस्ड मोड.

en: Frame packing
mai: फ्रेम पैकिंग

en: For stereoscopic videos define frame arrangement:
     0: checkerboard - pixels are alternatively from L and R
     1: column alternation - L and R are interlaced by column
     2: row alternation - L and R are interlaced by row
     3: side by side - L is on the left, R on the right
     4: top bottom - L is on top, R on bottom
     5: frame alternation - one view per frame
mai: स्टीरियोस्कोपिक वीडियो क लेल फ्रेम क सजावट निर्धारित करू:
     0: चेकरबोर्ड - पिक्सेल L आओर R सँ वैकल्पिक रूपेँ होइत अछि
     1: स्तंभ परिवर्तन - L आओर R स्तंभ क अनुसार इंटरलेस होइत अछि
     2: पंक्ति परिवर्तन - L आओर R पंक्ति क अनुसार इंटरलेस होइत अछि
     3: किनारे किनारे - L बम्माँ कात, R दहिन्ना कात होइछ
     4: शीर्ष तल - L शीर्ष पर, R तल पर होइछ
     5: फ्रेम परिवर्तन - प्रति फ्रेम एकटा दृश्य

en: Use Periodic Intra Refresh
mai: सामयिक इंट्रा रिफ्रेश क उपयोग करू

en: Use Periodic Intra Refresh instead of IDR frames
mai: IDR फ्रेम क जगह सामयिक इंट्रा रिफ्रेश क उपयोग करू

en: Use mb-tree ratecontrol
mai: mb-tree रेटकंट्रोल क उपयोग करू

en: You can disable use of Macroblock-tree on ratecontrol
mai: अहाँ Macroblock-tree क रेटकंट्रोल पर उपयोग निष्क्रिय कए सकैत अछि

en: Force number of slices per frame
mai: प्रति फ्रेम स्लाइस क सँख्या बाध्य करू

en: Force rectangular slices and is overridden by other slicing options
mai: आयताकार स्लाइस बाध्य करू आओर आन स्लाइसिंग विकल्प द्वारा अधिरोहित अछि

en: Limit the size of each slice in bytes
mai: बाइट्स मे प्रत्येक टुकड़े क आकार निर्धारित करू

en: Sets a maximum slice size in bytes, Includes NAL overhead in size
mai: बाइट्स मे खण्ड क अधिकतम आकार सेट करू, आकार मे एनएएल ओवरहेड शामिल अछि

en: Limit the size of each slice in macroblocks
mai: मैक्रोब्लाक्स मे प्रत्येक टुकड़े क आकार निर्धारित करू

en: Sets a maximum number of macroblocks per slice
mai: प्रत्येक खण्ड मे मैक्रोब्लाक क अधिकतम सँख्या सेट करू

en: Set QP
mai: QP सेट करू

en: This selects the quantizer to use. Lower values result in better fidelity, but higher bitrates. 26 is a good default value. Range 0 (lossless) to 51.
mai: ई उपयोग करबाक लेल प्रमात्रक क चयन करैत अछि लोअर मूल्य मे बेहतर निष्ठा, मुदा उच्च बिटरेट । 26 एकटा नीक पूर्वनिर्धारित मान अछि. सीमा 0 (दोषरहित) सँ 51।

en: Quality-based VBR
mai: गुणवत्ता आधारित VBR

en: 1-pass Quality-based VBR. Range 0 to 51.
mai: 1-पास गुणवत्ता आधारित VBR। रेंज 0 सँ 51.

en: Minimum quantizer parameter. 15 to 35 seems to be a useful range.
mai: न्यूनतम प्रमात्रक पैरामीटर. 15 सँ 35 क लेल एकटा उपयोगी सीमा लागैत अछि।

en: Max QP
mai: अधिकतम QP

en: Maximum quantizer parameter.
mai: अधिकतम प्रमात्रक पैरामीटर।

en: Max QP step
mai: Max QP स्टेप

en: Max QP step between frames.
mai: फ्रेम क बीच Max QP कदम

en: Average bitrate tolerance
mai: औसत बिटरेट सहिष्णुता

en: Allowed variance in average bitrate (in kbits/s).
mai: औसत बिटरेट विचरण अनुमति दिअ (kbits / सेकेंड मे)।

en: Max local bitrate
mai: मैक्स लोकलबिटरेट

en: Sets a maximum local bitrate (in kbits/s).
mai: अधिकतम एकटा स्थानीय बिटरेट (kbits/s मे) सेट करैत अछि।

en: VBV buffer
mai: VBV बफर

en: Averaging period for the maximum local bitrate (in kbits).
mai: अधिकतम स्थानीय बिटरेट क औसत अवधि (kbits मे)।

en: Initial VBV buffer occupancy
mai: प्रारंभिक VBV बफर अधिभोग

en: Sets the initial buffer occupancy as a fraction of the buffer size. Range 0.0 to 1.0.
mai: बफर आकार क एकटा अंश क रूपेँ प्रारंभिक बफर अधिभोग सेट करैत अछि. सीमा0.0-1.0.

en: How AQ distributes bits
mai: AQ बिट्स वितरित कहिना करैत अछि

en: Defines bitdistribution mode for AQ, default 1
     - 0: Disabled
     - 1: Current x264 default mode
     - 2: uses log(var)^2 instead of log(var) and attempts to adapt strength per frame
mai: AQ क लेल वितरण मोड, परिभाषित करैत अछि पूर्वनिर्धारित 1  - 0: निष्क्रिय
      - 1: वर्तमान x264 पूर्वनिर्धारित मोड
      - 2: ^ बजाय लाग क 2 (वर) आओर फ्रेम प्रति ताकत अनुकूल करबाक लेल प्रयास लाग (वर) क उपयोग करैत अछि

en: Strength of AQ
mai: AQ क शक्ति

en: Strength to reduce blocking and blurring in flat
    and textured areas, default 1.0 recommended to be between 0..2
     - 0.5: weak AQ
     - 1.5: strong AQ
mai: अवरुद्ध आओर धुंधलापन कम करबाक लेल शक्ति फ्लैट  पूर्वनिर्धारित 1.0 0 .. 2 क बीच हए क सिफारिश कएल जाइछ  - 0.5: कमजोर AQ
      - 1.5: मजबूत AQ

en: QP factor between I and P
mai: I आओर P क बीच QP कारक

en: QP factor between I and P. Range 1.0 to 2.0.
mai: I आओर P क बीच QP कारक। श्रेणी 1.0-2.0।

en: QP factor between P and B
mai: P आओर B क बीच QP कारक

en: QP factor between P and B. Range 1.0 to 2.0.
mai: P आओर B क बीच QP कारक। श्रेणी 1.0-2.0

en: QP difference between chroma and luma
mai: क्रोमा आओर luma क बीच QP अंतर

en: QP difference between chroma and luma.
mai: क्रोमा आओर luma क बीच QP अंतर।

en: Multipass ratecontrol
mai: मल्टीपास दर नियंत्रक

en: Multipass ratecontrol:
     - 1: First pass, creates stats file
     - 2: Last pass, does not overwrite stats file
     - 3: Nth pass, overwrites stats file
mai: मल्टीपास रेटकंट्रोल अछि: 
      - 1: पहिने गुजारू, आँकड़ा बनाबैत अछि
      - 2: पछिला पास, आँकड़ा फाइल केँ ओवरराइट नहि अछि 
      - 3: Nth पास, आँकड़ा हटा देताह

en: QP curve compression
mai: QP वक्र संपीड़न

en: QP curve compression. Range 0.0 (CBR) to 1.0 (QCP).
mai: QP कर्व संपीड़न। रेंज 0.0 (CBR) to 1.0 (QCP).

en: Reduce fluctuations in QP
mai: QP मे उतार चढ़ाव केँ कम करू

en: This reduces the fluctuations in QP before curve compression. Temporally blurs complexity.
mai: ई वक्र संपीड़न सँ पहिने त्रैमासिक मे उतार चढ़ाव केँ कम करैत अछि. अस्थायी ब्लर क जटिलता.

en: This reduces the fluctuations in QP after curve compression. Temporally blurs quants.
mai: ई वक्र संपीड़न क बाद त्रैमासिक मे उतार चढ़ाव केँ कम करैत अछि. अस्थायी क्वांटा ब्लर.

en: Partitions to consider
mai: ई विभाजन पर विचार करू

en: Direct MV prediction mode
mai: प्रत्यक्ष MV प्रेडिक्शन मोड

en: Direct prediction size
mai: प्रत्यक्ष MV प्रेडिक्शन आकार

en: Weighted prediction for B-frames
mai: B-फ्रेमक भारित प्रेडिक्शन

en: Weighted prediction for B-frames.
mai: B-फ्रेम क भारित प्रेडिक्शन.

en: Weighted prediction for P-frames
mai: P-फ्रेमक भारित प्रेडिक्शन

en: Integer pixel motion estimation method
mai: पूर्णांक पिक्सेल गति आकलन विधि

en: Maximum motion vector search range
mai: अधिकतम गति वेक्टर खोज रेंज

en: Maximum distance to search for motion estimation, measured from predicted position(s). Default of 16 is good for most footage, high motion sequences may benefit from settings between 24 and 32. Range 0 to 64.
mai: भविष्यवाणी क स्थिति (एस) सँ मापल गति आकलन क लेल खोज करबाक लेल अधिकतम समय सीमा. 16 क पूर्वनिर्धारित  फुटेज क लेल नीक अछि, उच्च गति दृश्यों केँ 24 आओर 32 क बीच सेटिंग सँ लाभ भ' सकैत अछि. रेंज 0 सँ 64.

en: Maximum motion vector length
mai: अधिकतम गति वेक्टर नमाइ

en: Maximum motion vector length in pixels. -1 is automatic, based on level.
mai: पिक्सल मे अधिकतम गति वेक्टर नमाइ. -1 स्तर क आधार पर, स्वचालित अछि.

en: Minimum buffer space between threads
mai: थ्रेड क बीच न्यूनतम बफर अंतराल

en: Minimum buffer space between threads. -1 is automatic, based on number of threads.
mai: लड़ी क बीच न्यूनतम बफर स्पेस. -1 लड़ी क सँख्या क आधार पर स्वचालित अछि.

en: Strength of psychovisual optimization, default is "1.0:0.0"
mai: मनोदृश्यात्मक अनुकूलन क शक्ति, पूर्वनिर्धारित "1.0:0.0" अछि

en: First parameter controls if RD is on (subme>=6) or off.
    Second parameter controls if Trellis is used on psychovisual optimization, default off
mai: पहिल पैरामीटर नियंत्रण आरडी (subme> = 6) अथवा बन्न अछि 
    दोसर पैरामीटर नियंत्रण ट्रेलिस मनोदृश्यात्मक अनुकूलन पर प्रयोग कएल जाइत अछि, पूर्वनिर्धारित आफ अछि

en: Subpixel motion estimation and partition decision quality
mai: सबपिक्सल गति आकलन आओर विभाजन निर्णय गुणवत्ता

en: This parameter controls quality versus speed tradeoffs involved in the motion estimation decision process (lower = quicker and higher = better quality). Range 1 to 9.
mai: ई पैरामीटर (कम = तेज आओर ऊंची = बेहतर गुणवत्ता) गति आकलन निर्णय प्रक्रिया मे शामिल गुणवत्ता बनाम गति ट्रेडआफ केँ नियंत्रित करैत अछि. 1 से 9 क रेंज।

en: RD based mode decision for B-frames. This requires subme 6 (or higher).
mai: बी फ्रेम क लेल आरडी आधारित मोड निर्णय. एहि subme 6 (अथवा बेसी) क आवश्यकता अछि.

en: Decide references on a per partition basis
mai: प्रति विभाजन आधार पर संदर्भ तय करू

en: Allows each 8x8 or 16x8 partition to independently select a reference frame, as opposed to only one ref per macroblock.
mai: प्रति मैक्रोब्लाक केवल एकटा रेफ क विपरीत प्रत्येक 8x8 अथवा 16x8 विभाजन केँ स्वतंत्र रूप सँ एकटा संदर्भ फ्रेम केँ चुनब क लेल अनुमति देत अछि

en: Chroma in motion estimation
mai: गति आकलन मे क्रोमा

en: Chroma ME for subpel and mode decision in P-frames.
mai: पी-फ्रेम मे subpel आओर मोड निर्णय क लेल क्रोमा ME

en: Joint bidirectional motion refinement.
mai: संयुक्त द्विदिश गति शोधन।

en: Adaptive spatial transform size
mai: अनुकूली स्थानिक परिणत आकार

en: SATD-based decision for 8x8 transform in inter-MBs.
mai: इंटर-MBs मे 8x8 ट्रांसफॉर्म क लेल SATD आधारित निर्णय।

en: Trellis RD quantization
mai: ट्रेलिस RD परिमाणीकरण

en: Early SKIP detection on P-frames
mai: पी-फ्रेमस् पर अर्ली SKIP डिटेक्शन

en: Early SKIP detection on P-frames.
mai: पी-फ्रेमस् पर अर्ली SKIP डिटेक्शन .

en: Coefficient thresholding on P-frames
mai: पी-फ्रेम्स पर पर गुणांक थ्रेसहोल्डिंग

en: Use Psy-optimizations
mai: साइ-अनुकूलन क उपयोग करू

en: Use all visual optimizations that can worsen both PSNR and SSIM
mai:  सबहि दृश्य अनुकूलन क प्रयोग करू जे PSNR आओर SSIM दुनू केँ खराब कए सकैत अछि।

en: Dct-domain noise reduction. Adaptive pseudo-deadzone. 10 to 1000 seems to be a useful range.
mai: Dct-domain क शोर मे कमी। अनुकूली छद्म डेडजोन। 10-1000 एकटा उपयोगी सीमा लागैत अछि।

en: Inter luma quantization deadzone
mai: इंटर लूमा परिमाणीकरण डेडजोन

en: Set the size of the inter luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
mai: इंटर luma परिमाणीकरण डेडजोन क आकार निर्धारित करू। रेंज 0 सँ 32।

en: Intra luma quantization deadzone
mai: इन्ट्रा लूमा परिमाणीकरण डेडजोन

en: Set the size of the intra luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
mai: इंट्रा लूमा परिमाणीकरण डेडजोन क आकार निर्धारित करू। रेंज 0 सँ 32।

en: Non-deterministic optimizations when threaded
mai: थ्रीड  कएल जाए पर गैर नियतात्मक अनुकूलन

en: Slightly improve quality of SMP, at the cost of repeatability.
mai: थोड़ दोहराएब क कीमत पर, एसएमपी क गुणवत्ता मे सुधार हाएत

en: CPU optimizations
mai: सीपीयू अनुकूलन

en: Use assembler CPU optimizations.
mai: असेम्बलर सीपीयू अनुकूलन क उपयोग करू।

en: Filename for 2 pass stats file
mai: 2 पास आँकड़ा फाइल क फाइल नाम

en: Filename for 2 pass stats file for multi-pass encoding.
mai: बहु पास एन्कोडिंग क लेल 2 पास आँकड़ा फाइल क फाइल नाम।

en: PSNR computation
mai: PSNR गणना

en: Compute and print PSNR stats. This has no effect on the actual encoding quality.
mai: PSNR आँकड़ा क गणना तथा प्रिंट करू। एकर वास्तविक इनकोडिंग क्वालिटि पर कोनो प्रभाव नहि पड़ैत अछि।

en: SSIM computation
mai: SSIM कलन

en: Compute and print SSIM stats. This has no effect on the actual encoding quality.
mai: SSIM आँकड़ा क गणणा तथा प्रिंट करू। एकर वास्तविक इनकोडिंग क्वालिटि पर कोनो प्रभाव नहि पड़ैत अछि।

en: Quiet mode
mai: क्वाइट मोड

en: Statistics
mai: सांख्यिकी

en: Print stats for each frame.
mai: प्रत्येक फ्रेम क लेल आँकड़ा प्रिंट।

en: SPS and PPS id numbers
mai: एसपीएस आओर पीपीएस आईडी संख्या

en: Set SPS and PPS id numbers to allow concatenating streams with different settings.
mai: सेट एसपीएस आओर पीपीएस आईडी नंबर अलग -अलग सेटिंग्स क सँग धारा केँ कानकेटनेटिंग क सुविधा देब क लेल।

en: Access unit delimiters
mai: एकाइ सीमांकक प्रवेश

en: Generate access unit delimiter NAL units.
mai: एक्सेस एकाइ सीमांकक एनएएल एकाइ केँ उत्पन्न करैत अछि।

en: Framecount to use on frametype lookahead
mai: फ्रेमप्रकार लुकअहेड पर उपयोग करबाक लेल फ्रेमकाउन्ट

en: Framecount to use on frametype lookahead. Currently default can cause sync-issues on unmuxable output, like rtsp-output without ts-mux
mai: फ्रेमटाइप लुकअहेड पर उपयोग करबाक लेल फ्रेमकाउंट. वर्तमान मे पूर्वनिर्धारित टीएस mux केर बिनु rtsp-आउटपुट क तरह unmuxable उत्पादन पर sync-issues प्रदान कए सकैत अछि।

en: HRD-timing information
mai: एचआरडी-समय क जानकारी

en: Default tune setting used
mai: पूर्वनिर्धारित ट्यून सेटिंग क प्रयोग कएल जाइत अछि

en: Default preset setting used
mai: पूर्वनिर्धारित प्रीसेट सेटिंग क प्रयोग कएल जाइत अछि

en: hex
mai: हेक्स

en: Fast
mai: तेज

en: Normal
mai: सामान्य

en: Slow
mai: धीमा

en: Spatial
mai: त्रिविमीय

en: Temporal
mai: टेम्पोरल

en: checkerboard
mai: चेकरबोर्ड

en: column alternation
mai: स्तंभ आवर्तन

en: row alternation
mai: पंक्ति आवर्तन

en: side by side
mai: किनार किनार

en: top bottom
mai: शीर्ष तल

en: frame alternation
mai: फ्रेम आवर्तन

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264 10-bit)
mai: H.264/MPEG-4 पार्ट 10/AVC एनकोडर (x264 10-bit)

en: H.262/MPEG-2 encoder (x262)
mai: H.262/MPEG-2 एन्कोडर (x262)

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264)
mai: H.264/MPEG-4 पार्ट 10/AVC एनकोडर (x264)

en: H.265/HEVC encoder (x265)
mai: H.265/HEVC एन्कोडर (x265)

en: XWD image decoder
mai: XWD छवि डीकोडर

en: Teletext page
mai: टेलीटेक्स्ट पृष्ठ

en: Teletext alignment
mai: Teletext संरेखण

en: You can enforce the teletext position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg. 6 = top-right).
mai: ई वीडियो पर teletext क स्थिति लागू कए सकैत छी (0 = केंद्र, 1 =  बम्मा, 2 = दहिन्ना, 4 = उप्पर, 8 = नीच्चाँ, अहाँ ई मूल्य क संयोजन क सेहो उपयोग कए सकैत अछि, जहिना 6 = उप्पर दहिन्ना)।

en: Teletext text subtitles
mai: टेलीटेक्स्ट पाठ उपशीर्षक

en: VBI and Teletext decoder
mai: VBI टेलीटेक्स्ट डिकोडर

en: VBI & Teletext
mai: VBI आ टेलीटेक्स्ट

en: DBus
mai: Dbus

en: D-Bus control interface
mai: डी बस नियंत्रण अंतरफलक

en: VLC media player
mai: VLC मीडिया प्लेयर

en: Do not open a DOS command box interface
mai: DOS कमान्ड बाक्स अंतरफलक नहि खोलू

en: By default the dummy interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
mai: पूर्वनिर्धारित रूप सँ डमी अंतरफलक प्लगइन एकटा DOS कमान्ड बाक्स शुरू कए देब। शांत मोड केँ सक्षम करब सँ एहि कमान्ड बाक्स केँ नहि लएताह, मुदा ई अहाँक लेल चिढाने बला भ' सकैत अछि जखन अहाँ वीएलसी केँ बन्न कएनाइ चाहैत हुए आओर कोनो वीडियो विंडो खुलल नहि भ'।

en: Dummy interface
mai: डमी अंतरफलक

en: Motion threshold (10-100)
mai: गति थ्रेशोल्ड (10-100)

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
mai: मूस जेशचर क दर्ज हए क लेल आवश्यक न्यूनतम गतिविधि क राशि।

en: Trigger button
mai: ट्रीगर बटन

en: Trigger button for mouse gestures.
mai: मूस जेस्चर केँ शुरु करबाक लेल ट्रीगर बटन

en: Middle
mai: मध्य

en: Gestures
mai: संकेत

en: Mouse gestures control interface
mai: मूस संकेत नियंत्रण अंतरफलक

en: Global Hotkeys
mai: सार्वत्रिक फटाफट कुंजी

en: Global Hotkeys interface
mai: सार्वत्रिक फटाफट अंतरफलक

en: Hotkeys
mai: हाटकी

en: Hotkeys management interface
mai: हाटकी प्रबंधन अंतरफलक

en: One
mai: एकटा

en: Loop: %s
mai: लूप: %s

en: Random: %s
mai: रैंडम: %s

en: Audio Device: %s
mai: आडियो डेवाइस : %s

en: Recording
mai: रिकार्ड कए रहल अछि

en: Recording done
mai: रिकार्ड समपन्न

en: Sub sync: bookmarked audio time
mai: सब सिंक: पुस्तकचिह्न कएल गेल आडियो समय

en: No active subtitle
mai: कोनो सक्रिय उपशीर्षक नहि

en: Sub sync: bookmarked subtitle time
mai: सब सिंक: पुस्तकचिह्न कएल गेल उपशीर्षक समय

en: Sub sync: set bookmarks first!
mai: सब सिंक: पहिने पुस्तकचिह्न सेट करू!

en: Sub sync: corrected %i ms (total delay = %i ms)
mai: सब सिंक: संशोधित %i ms (कुल विलंब = %i ms)

en: Sub sync: delay reset
mai: सब सिंक: विलंब रीसेट

en: Subtitle delay %i ms
mai: उपशीर्षक विलंब %i ms

en: Audio delay %i ms
mai: आडियो विलंब %i ms

en: Audio track: %s
mai: आडियो  ट्रैक:  %s

en: Subtitle track: %s
mai: सबटायटल ट्रैक: %s

en: N/A
mai: लागू नहि

en: Program Service ID: %s
mai: प्रोग्राम सर्विस ID: %s

en: Aspect ratio: %s
mai: पहलू अनुपात: %s

en: Crop: %s
mai: काटू : %s

en: Zooming reset
mai: जुमिंग रिसेट

en: Scaled to screen
mai: स्क्रीन  क आकार क अनुसार

en: Original Size
mai: मूल आकार

en: Zoom mode: %s
mai: जुम मोड: %s

en: Deinterlace off
mai: विअंतर्ग्रथन बन्न कए दिअ'

en: Deinterlace on
mai: विअंतर्ग्रथित शुरू करू

en: Subtitle position: no active subtitle
mai: उपशीर्षक स्थिति: कोनो सक्रिय उपशीर्षक नहि

en: Subtitle position %d px
mai: उपशीर्षक स्थिति %d px

en: Volume %ld%%
mai: वाल्यूम %ld%%

en: Speed: %.2fx
mai: गति: %.2fx

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
mai: 
    चेतावनी: जँ अहाँ GUI केँ नहि चला पाए रहल अछि तँ कमान्डलाइन विंडो खोलू, ओ डायरेक्टरी मे जाउ जतए अहाँ VLC केँ इंस्टाल कएल अछि आओर "vlc -I qt" रन करू

en: Change the lirc configuration file
mai: lirc विन्यास फाइल परिवर्तित करू

en: Tell lirc to read this configuration file. By default it searches in the users home directory.
mai: ई विन्यास फाइल केँ पढ़बा क लेल lirc केँ निर्देश दिअ'। पूर्वनिर्धारित रूप सँ ई प्रयोक्तासभ क होम निर्देशिका क खोज करैत अछि।

en: Infrared
mai: इन्फ्रारेड

en: Infrared remote control interface
mai: इन्फ्रारेड दूरस्थ कंट्रोल अंतरफलक

en: motion
mai: गति

en: motion control interface
mai: मोशन कंट्रोल अंतरफलक

en: Use HDAPS, AMS, APPLESMC or UNIMOTION motion sensors to rotate the video
mai: वीडियो केँ घुमाबै क लेल HDAPS, AMS, APPLESMC अथवा UNIMOTION मोशन सेंसर क उपयोग करू

en: Network master clock
mai: संजाल मास्टर घड़ी

en: When set, this VLC instance will act as the master clock for synchronization for clients listening
mai: सेट करब पर ई वीएलसी इंस्टांस क्लायंट लिस्निंग क तुल्यकालन क लेल मास्टर क्लाक क रूप मे काज करताह

en: The IP address of the network master clock to use for clock synchronization.
mai: घड़ी तुल्यकालन क लेल उपयोग करबाक लेल network master clock क आईपी पता.

en: UDP timeout (in ms)
mai: यूडीपी समयांत (एमएस)

en: Length of time (in ms) until aborting data reception.
mai: डाटा प्राप्ति समाप्ति तक समय क नमाइ (एमएस मे)।

en: Network Sync
mai: संजाल सिंक

en: Network synchronization
mai: संजाल तुल्यकालन

en: Install Windows Service
mai: Windows सेवा स्थापित करू

en: Install the Service and exit.
mai: सेवा केँ स्थापित करू आओर बन्न करू।

en: Uninstall Windows Service
mai: Windows सेवा विस्थापित करू

en: Uninstall the Service and exit.
mai: सेवा केँ विस्थापित करू आओर बन्न करू।

en: Display name of the Service
mai: सेवा क नाम प्रदर्शित करू

en: Change the display name of the Service.
mai: सेवा क प्रदर्शन नाम बदलू।

en: Configuration options
mai: विन्यास विकल्प

en: Configuration options that will be used by the Service (eg. --foo=bar --no-foobar). It should be specified at install time so the Service is properly configured.
mai: सेवा द्वारा उपयोग कएल जाए बला जे विन्यास विकल्प (eg. --foo=bar --no-foobar)। एकरा इंस्टाल क समय  स्पेसीफायी कए देनाइ चाही जाहिसँ सेवा सही रूप सँ विन्यस्त भ' सके।

en: Additional interfaces spawned by the Service. It should be specified at install time so the Service is properly configured. Use a comma separated list of interface modules. (common values are: logger, sap, rc, http)
mai: सेवा द्वारा जनित कएल गेल बाइली अंतरफलक।एकरा इंस्टाल क समय  स्पेसीफायी कए देनाइ चाही जाहिसँ सेवा सही रूप सँ विन्यस्त भ' सके। अल्पविराम सँ अलग क गेल अंतरफलक क माड्यूल क सूची क उपयोग करू.  (सामान्य मूल्य अछि: logger, sap, rc, http)

en: NT Service
mai: NT सेवा

en: Windows Service interface
mai: विंडोज़ सर्विस अंतरफलक

en: Initializing
mai: आरंभीकरण

en: Opening
mai: खोलल जाए रहल अछि

en: Error
mai: त्रुटि

en: Show stream position
mai: धारा स्थिति देखाउ

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
mai: समय समय पर धारा क भीतर सेकंड मे वर्तमान स्थिति देखाउ।

en: Fake TTY
mai: नकली TTY

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
mai: आर सी माड्यूल केँ stdin क उपयोग करबाक लेल बाध्य करू जहिना जे ई एकटा TTY छल।

en: UNIX socket command input
mai: UDP सॉकेट कमान्ड इनपुट

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
mai: stdin क जगह यूनिक्स सॉकेट क आदेश केँ स्वीकार करैत अछि।

en: TCP command input
mai: TCP कमान्ड इनपुट

en: Accept commands over a socket rather than stdin. You can set the address and port the interface will bind to.
mai: stdin क जगह सॉकेट पर आदेश केँ स्वीकार करैत अछि। अहाँ पता आओर पोर्ट सेट कए सकैत छी जकरा अंतरफलक बंधा हाएत।

en: By default the rc interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
mai: पूर्वनिर्धारित रूप सँ rc अंतरफलक प्लगइन एकटा DOS कमांड बाक्स शुरू कए देब। शांत मोड केँ सक्षम करब सँ एहि कमांड बाक्स केँ नहि लएताह, मुदा ई अहाँक लेल चिढाने बला भ' सकैत अछि जखन अहाँ वीएलसी केँ बन्न कएनाइ चाहैत हुए आओर कोनो वीडियो विंडो खुलल नहि भ'।

en: Remote control interface
mai: दूरस्थ कंट्रोल अंतरफलक

en: Remote control interface initialized. Type `help' for help.
mai: दूरस्थ कंट्रोल अंतरफलक शुरु कए देल गेल अछि। सहायता क लेल 'help' टाइप करेंए

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
mai: अज्ञात आदेश `%s'। सहायता क लेल `help' टाइप करू

en: +----[ Remote control commands ]
mai: +----[दूरस्थ कंट्रोल क आदेश]

en: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . add XYZ to playlist
mai: | XYZ जोड़ू  . . . . . . . . . . . . XYZ केँ गीतसूची मे जोड़ू

en: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . queue XYZ to playlist
mai: | XYZ केँ क्यू मे राखू    . . . . . . . . . XYZ केँ गीतसूची मे क्यू मे राखू

en: | playlist . . . . .  show items currently in playlist
mai: | गीत-सूची . . . . .  वर्तमान मे प्लेलिस्ट क आयटमों केँ देखाउ

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
mai: | चलाउ . . . . . . . . . . . . . . . . . . मीडिया धारा केँ चलाउ

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
mai: | रोकू . . . . . . . . . . . . . . . . . . मीडिया धारा रोकू

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
mai: | अगिला . . . . . . . . . . . . . .  अगिला प्लेलिस्ट मद

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
mai: | prev                   पछिला प्लेलिस्ट मद

en: | goto . . . . . . . . . . . . . .  goto item at index
mai: | जाउ . . . . . . . . . . . . . .  सूची मे अगिला आयटम पर जाउ

en: | repeat [on|off] . . . .  toggle playlist item repeat
mai: | दोहराउ [आन|आफ] . . . .  प्लेलिस्ट मद क क्रम केँ बदलू

en: | loop [on|off] . . . . . . . . . toggle playlist loop
mai: | लूप [आन|आफ] . . . .  प्लेलिस्ट लूपों क क्रम केँ बदलू

en: | random [on|off] . . . . . . .  toggle random jumping
mai: |यादृच्छया [आन|आफ] . . . . . . .  रैंडम जम्पिंग केँ टागल करू

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
mai: | हटाउ. . . . . . . . . . . . . . गीत सूची खाली करू

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
mai: | स्थिति . . . . . . . . . . . वर्तमान प्लेलिस्ट क स्थिति

en: | title [X]  . . . . . . set/get title in current item
mai: | शीर्षक [X]  . . . . . . वर्तमान मद मे शीर्षक सेट करू/पाउ

en: | title_n  . . . . . . . .  next title in current item
mai: | title_n  . . . . . . . .  वर्तमान आयटम क अगिला शीर्षक

en: | title_p  . . . . . .  previous title in current item
mai: | title_n  ........ वर्तमान आयटम क पछिला शीर्षक

en: | chapter [X]  . . . . set/get chapter in current item
mai: | चैप्टर [X]  . . . . वर्तमान शीर्षक मे शीर्षक सेट करू/पाउ

en: | chapter_n  . . . . . .  next chapter in current item
mai: | chapter_n  . . . . . .    वर्तमान आयटम मे अगिला चैप्टर

en: | chapter_p  . . . .  previous chapter in current item
mai: | chapter_n. . . . . . .  वर्तमान आयटम मे पछिला चैप्टर

en: | seek X . . . seek in seconds, for instance `seek 12'
mai: | सीक X . . . सेकेंड मे सीक क अवधि, उदाहरण क लेल `सीक 12'

en: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  toggle pause
mai: | ठहरू  . . . . . . . . . . . . . . . .  पाज केँ टागल करू

en: | fastforward  . . . . . . . .  .  set to maximum rate
mai: | fastforward  . . . . . . . .  .  अधिकतम गति सेट करू

en: | rewind  . . . . . . . . . . . .  set to minimum rate
mai: | रिवाइंड  . . . . . . . . . . . .  न्यूनतम गति सेट करू

en: | faster . . . . . . . . . .  faster playing of stream
mai: | तीव्रतर. . . . . . . . . .  धारा केँ तीव्रता सँ चलाउ

en: | slower . . . . . . . . . .  slower playing of stream
mai: | धीमा . . . . . . . . . . धारा केँ धीमे चलाउ

en: | normal . . . . . . . . . .  normal playing of stream
mai: | सामान्य . . . . . . . . . .  स्ट्रीम क सामान्य रूप सँ चलैनाइ

en: | frame. . . . . . . . . .  play frame by frame
mai: | फ्रेम. . . . . . . . . .  फ्रेम दर फ्रेम चलाउ

en: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . toggle fullscreen
mai: | f [आन|आफ] . . . . . . . . . . . . फुलस्क्रीन टागल करू

en: | info . . . . .  information about the current stream
mai: | इंफो . . . . .  वर्तमान धारा क संबंध मे जानकारी

en: | stats  . . . . . . . .  show statistical information
mai: | स्टैटस्  . . . . . . . .  सांख्यिकीय आँकड़ा देखाउ

en: | get_time . . seconds elapsed since stream's beginning
mai: | get_time . . स्ट्रीम क आरंभ हए क समय सँ अखन तकि व्यतीत भेलहुँ अछि।

en: | is_playing . . . .  1 if a stream plays, 0 otherwise
mai: | is_playing . . . .  जँ एकटा स्ट्रीम चलैत अछि तँ 1, नहि तँ 0

en: | get_title . . . . .  the title of the current stream
mai: | get_title . . . . .  वर्तमान धारा क शीर्षक

en: | get_length . . . .  the length of the current stream
mai: | get_length . . . .  वर्तमान धारा क लम्

en: | volume [X] . . . . . . . . . .  set/get audio volume
mai: | वाल्युम [X] . . . . . . . . . . आडियो वाल्युम सेट करू/पाउ

en: | volup [X]  . . . . . . .  raise audio volume X steps
mai: | volup [X]  . . . . . . .  आडियो वाल्युम केँ X स्तर तक बढ़ाता अछि

en: | voldown [X]  . . . . . .  lower audio volume X steps
mai: | volup [X]   . . . . . .  आडियो वाल्युम केँ X स्तर तक घटाता अछि

en: | adev [device]  . . . . . . . .  set/get audio device
mai: | adev [डिवाइस]  . . . . . . . .  आडियो डिवाइस सेट/प्राप्त करू

en: | achan [X]. . . . . . . . . .  set/get audio channels
mai: | achan [X]. . . . . . . . . .  आडियो चैनल केँ सेट करू/पाउ

en: | atrack [X] . . . . . . . . . . . set/get audio track
mai:  atrack [X] . . . . . . . . . . . आडियो ट्रैक सेट करू/पाउ

en: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . set/get video track
mai: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . वीडियो ट्रैक सेट करू/पाउ

en: | vratio [X]  . . . . . . . set/get video aspect ratio
mai: | vratio [X]  . . . . . . . वीडियो पहलू अनुपात सेट करू/पाउ

en: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video crop
mai: | vcrop [X] . . . . . . . . . . . वीडियो क्रौप सेट करू/पाउ

en: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video zoom
mai: | vcrop [X] . . . . . . . . . . . वीडियो ज़ुम सेट करू/पाउ

en: | snapshot . . . . . . . . . . . . take video snapshot
mai: |  स्नैपशाट . . . . . . . . . . . . वीडियो क स्नैपशाट लिअ

en: | strack [X] . . . . . . . . .  set/get subtitle track
mai: | strack [X] . . . . . . . . .  उपशीर्षक ट्रैक सेट/प्राप्त करू

en: | key [hotkey name] . . . . . .  simulate hotkey press
mai: | कुँजी [हाटकी क नाम] . . . . . .  हाटकी केँ दबाने क तरह क प्रभाव

en: | help . . . . . . . . . . . . . . . this help message
mai: | सहायता . . . . . . . . . . . . . . . ई सहायता संदेश

en: | logout . . . . . . .  exit (if in socket connection)
mai: | लागआउट . . . . . . .  बाहर होनाइ (जँ सौकेट कनेक्शन भ')

en: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quit vlc
mai: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  vlc बन्न करू

en: +----[ end of help ]
mai: +----[मदति क अंत]

en: Press pause to continue.
mai: जारी राखबा क लेल पाज दबाउ।

en: Type 'pause' to continue.
mai: जारी राखबा क लेल 'pause' टाइप करू।

en: Error: `goto' needs an argument greater than zero.
mai: त्रुटि: `goto' क लेल जीरो सँ बेसी क आर्गुमेंट क आवश्यकता हएताह

en: Playlist has only %u element | Playlist has only %u elements
mai[0]: प्लेलिस्ट मे केवल %u तत्व अछि
mai[1]: प्लेलिस्ट मे केवल %u तत्व अछि

en: +-[Incoming]
mai: +-[आबै वाला]

en: | input bytes read : %8.0f KiB
mai: इनपुट बाइट्स पढू:% 8.0f किबा

en: | input bitrate    :   %6.0f kb/s
mai: बिटरेट इनपुट  : %6.0f केबी/s

en: | demux bytes read : %8.0f KiB
mai: demux बाइट्स पढू:% 8.0f किबा

en: | demux bitrate    :   %6.0f kb/s
mai: demux बिटरेट : %6.0f केबी/s

en: | demux corrupted  :    %5<PRIi64>
mai: | demux भष्ट होगेल  :    %5<PRIi64>

en: | discontinuities  :    %5<PRIi64>
mai: | विखंडता  :    %5<PRIi64>

en: +-[Video Decoding]
mai: +-[वीडियो डीकोडिंग]

en: | video decoded    :    %5<PRIi64>
mai: वीडियो डीकोड कए देब गेल:% <PRId64>

en: | frames displayed :    %5<PRIi64>
mai: प्रदर्शित फ्रेम्स :नहि% <PRId64>

en: | frames lost      :    %5<PRIi64>
mai:       फ्रेम्स खो गेल      :    %<PRId64>

en: +-[Audio Decoding]
mai: +-[आडियो डिकोडिंग]

en: | audio decoded    :    %5<PRIi64>
mai: डीकोडेड आडियो:% <PRId64>

en: | buffers played   :    %5<PRIi64>
mai: बफ़र्स चला देल गेल अछि:% <PRId64>

en: | buffers lost     :    %5<PRIi64>
mai: बफ़र्स खो देब अछि:% <PRId64>

en: +-[Streaming]
mai: +-[स्ट्रीमिंग]

en: | packets sent     :    %5<PRIi64>
mai: पैकेट भेज देल  :   %5<PRIi64>

en: | bytes sent       : %8.0f KiB
mai: बाइट्स भेजल: % 8.0f KiB

en: | sending bitrate  :   %6.0f kb/s
mai: बिटरेट भेजब  : %6.0f केबी/s

en: Could not demux ASF stream
mai: Demux ASF धारा नहि कएल जाए सकल

en: VLC failed to load the ASF header.
mai: VLC ASF शीर्षों केँ लोड करबामे असफल रहल

en: AU demuxer
mai: AU डिमक्सर

en: Avformat demuxer
mai: Avformat डिमक्सर

en: Avformat
mai: Av फारमेट

en: Demuxer
mai: डीमक्सर्स

en: Avformat muxer
mai: Avformat मक्सर

en: Muxer
mai: मक्सर

en: Avformat mux
mai: Avformat मक्स

en: Force use of a specific avformat muxer.
mai: विशिष्ट avformat म्युक्सर क उपयोग बाध्य करू।

en: Format name
mai: प्रारूप नाम

en: Internal libavcodec format name
mai: आंतरिक लिबवकोडेक फारमेट नाम

en: Force interleaved method
mai: interleaved विधि बाध्य करू।

en: Force index creation
mai: सूचकांक सृजन बाध्य करू

en: Recreate a index for the AVI file. Use this if your AVI file is damaged or incomplete (not seekable).
mai: AVI फाइल क लेल इंडेक्स बनाउ। जँ अहाँक AVI फाइल क्षतिग्रस्त भ' अथवा अपूर्ण भ' तँ एकर उपयोग करू (सीकेवल नहि).

en: Ask for action
mai: कार्रवाई क लेल पूछू

en: Always fix
mai: हरदम फिक्स करू

en: Never fix
mai: नेवर फिक्स

en: Fix when necessary
mai: आवश्यक हए पर ठीक करू

en: AVI demuxer
mai: AVI डिम्क्सर

en: Do not play
mai: बजाउ नहि

en: Build index then play
mai: सूची बनाउ तखन चलाउ

en: Play as is
mai: जहिना अछि वहिना  चलाउ

en: Broken or missing AVI Index
mai: AVI सूचकांक टूटल अछि अथवा लापता अछि

en: Fixing AVI Index...
mai: AVI क सूचकांक फिक्सिंग ...

en: CAF demuxer
mai: CAF डिमक्सर

en: CDG demuxer
mai: CDG डिमक्सर

en: Dump module
mai: डंप माड्यूल

en: Dump filename
mai: फाइलनाम डंप करू

en: Name of the file to which the raw stream will be dumped.
mai: फाइल क नाम जकरामे रा स्ट्रीम डंप कएल जएताह।

en: Append to existing file
mai: मोजुदा फाइल क अंत मे जोड़ू

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
mai: जँ फाइल पहिने सँ मोजुद अछि तँ ओकरा अधिलेखित नहि कएल जएताह।

en: File dumper
mai: फाइल डम्पर

en: Value to adjust dts by
mai: dts तँ एडजस्ट करबाक लेल मूल्य

en: Dirac video demuxer
mai: Dirac वीडियो डिम्कसर

en: FLAC demuxer
mai: FLAC डिम्कसर

en: Decode
mai: विकोड

en: Decode at the demuxer stage
mai: Demuxer चरण मे विकोड करू

en: Forced chroma
mai: क्रोमा बाध्य करू

en: If non empty and image-decode is true, the image will be converted to the specified chroma.
mai: जँ इंप्टी तथा छवि-डिकोड सत्य अछि तँ छवि केँ निर्दिष्ट क्रोमा मे बदैल देब जएताह।

en: Duration in seconds
mai: सेकेंड मे अवधि

en: Duration in seconds before simulating an end of file. A negative value means an unlimited play time.
mai: फाइल क अंत केँ अनुकृत करब सँ पहिने सेकेंड मे समय। ऋणात्मक मूल्य क मतलब असीमित प्ले टाइम

en: Frame rate of the elementary stream produced.
mai: उत्पादित प्राथमिक धारा क फ्रेम दर.

en: Real-time
mai: रीयल टाइम

en: Use real-time mode suitable for being used as a master input and real-time input slaves.
mai: मास्टर इनपुट आओर रियल टाइम इनपुट स्लेव क रूपेँ इस्तेमाल कएल जाए क लेल उपयुक्त वास्तविक समय मोड क उपयोग करू।

en: Image demuxer
mai: इमेज डिमक्सर

en: Image
mai: बिंब

en: Frames per Second
mai: फ्रेम्स प्रति सेकेंड

en: This is the desired frame rate when playing MJPEG from a file. Use 0 (this is the default value) for a live stream (from a camera).
mai: ई वांछित फ्रेम दर अछि जखन अहाँ ककरो फाइल सँ  MJPEG चलाए रहल हुए। लाइव स्ट्रीम (कैमरे सँ) क लेल 0 क उपयोग करू (ई पूर्वनिर्धारित अछि)

en: M-JPEG camera demuxer
mai: एम-JPEG कैमरा डिमक्सर

en: Matroska stream demuxer
mai: मट्रोक्सा धारा डिमक्सर

en: Respect ordered chapters
mai: अध्याय क क्रम केँ आदर करू

en: Play chapters in the order specified in the segment.
mai: खंड मे निर्दिष्ट क्रम मे चैप्टर केँ चलाउ।

en: Chapter codecs
mai: अध्याय कोडेक्स

en: Use chapter codecs found in the segment.
mai: सेगमेंट मे पाये गेल चैप्टर कोडेक क उपयोग करू।

en: Preload MKV files in the same directory
mai: MKV फाइलो केँ इसी डायरेक्टरी मे प्रीलोड करू

en: Preload matroska files in the same directory to find linked segments (not good for broken files).
mai: matroska फाइल  केँ लिन्कड सेगमेंट खोजब क लेल वोहै डायरेक्टरी मे प्रीलोड करू (खंडित फाइल क लेल नीक नहि)।

en: Seek based on percent not time
mai: समय नहि प्रतिशत पर आधारित प्राप्ति

en: Seek based on percent not time.
mai: समय नहि प्रतिशत पर आधारित प्राप्ति.

en: Dummy Elements
mai: डमी तत्व

en: Read and discard unknown EBML elements (not good for broken files).
mai: अज्ञात EBML अवयव केँ पढ़े तथा त्याग दिअ'(खण्डित फाइल क लेल नीक नहि).

en: Enable noise reduction algorithm.
mai: शोर कटौती एल्गोरिथ्म सक्षम करू।

en: Enable reverberation
mai: गूंज सक्षम करू

en: Reverberation level (from 0 to 100, default value is 0).
mai: गूंज स्तर (0 सँ 100 तक, पूर्वनिर्धारित मान 0 अछि)।

en: Enable megabass mode
mai: Megabass मोड सक्षम

en: Megabass mode level (from 0 to 100, default value is 0).
mai: Megabass मोड स्तर (0 सँ 100 तक, पूर्वनिर्धारित मान 0 अछि)।

en: Megabass mode cutoff frequency, in Hz. This is the maximum frequency for which the megabass effect applies. Valid values are from 10 to 100 Hz.
mai: हर्ट्ज मे megabass मोड cutoff आवृत्ति। ई अधिकतम आवृत्ति अछि जकरा लेल megabass प्रभाव लागू होइछ। वैध मान 10 सँ 100 हर्ट्ज अछि।

en: Surround effect level (from 0 to 100, default value is 0).
mai: सराउन्ड प्रभाव स्तर (0 सँ 100 सँ, पूर्वनिर्धारित मान 0 अछि)।

en: Surround delay, in ms. Usual values are from 5 to 40 ms.
mai: एमएस मे सराउन्ड विलम्ब। सामान्य मूल्य 5 सँ 40ms तक अछि।

en: MOD demuxer (libmodplug)
mai: MOD डिमक्सर (libmodplug)

en: Reverberation level
mai: गूंज स्तर

en: Reverberation delay
mai: गूंज देरी

en: Mega bass
mai: मेगा बास

en: Mega bass level
mai: मेगा बास स्तर

en: Mega bass cutoff
mai: मेगा बास कटऑफ

en: Surround
mai: चक्राकार ध्वनि

en: Surround level
mai: सराउन्ड स्तर

en: Surround delay (ms)
mai: सराउन्ड विलम्ब (एमएस)

en: Writer
mai: राइटर

en: Composer
mai: कम्पोज़र

en: Producer
mai: निर्माता

en: Information
mai: सूचना

en: Disclaimer
mai: डिसक्लेमर

en: Requirements
mai: जरूरत

en: Original Format
mai: मूल प्रारूप

en: Display Source As
mai: स्रोत प्रदर्शित करू

en: Host Computer
mai: मेजबान कंप्यूटर

en: Performers
mai: कलाकार

en: Original Performer
mai: मूल कलाकार

en: Providers Source Content
mai: प्रदाता स्रोत सामग्री

en: Warning
mai: चेतावनी

en: Software
mai: साफ्टवेयर

en: Lyrics
mai: गीत

en: Record Company
mai: रिकार्ड कंपनी

en: Model
mai: माडल

en: Grouping
mai: समूहन

en: Sub-Title
mai: उप-शीर्षक

en: Arranger
mai: व्यवस्थापक

en: Art Director
mai: कला निर्देशक

en: Copyright Acknowledgement
mai: कापीराइट आभार

en: Conductor
mai: संचालक

en: Song Description
mai: गीत वर्णन

en: Liner Notes
mai: रैखिक नोट्स

en: Phonogram Rights
mai: फोनोग्राम अधिकार

en: Sound Engineer
mai: साउंड इंजीनियर

en: Soloist
mai: सोलोइस्ट

en: Thanks
mai: धन्यवाद

en: Executive Producer
mai: कार्यकारी निर्माता

en: Keywords
mai: बीजशब्द

en: MP4 stream demuxer
mai: MP4 स्ट्रीम डिमक्सर

en: MusePack demuxer
mai: MusePack डिमक्सर

en: This is the frame rate used as a fallback when playing MPEG video elementary streams.
mai: एमपीईजी वीडियो प्राथमिक धारा चलाबै क दौरान एहि फ्रेम दर केँ फालबैक क रूपेँ इस्तेमाल कएल जाइत अछि।

en: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP audio
mai: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP आडियो

en: Audio ES
mai: आडियो ES

en: MPEG-4 video
mai: MPEG-4 वीडियो

en: Desired frame rate for the stream.
mai: धारा क फ्रेम दर वांछित।

en: H264 video demuxer
mai: H264 वीडियो डिमक्सर

en: HEVC/H.265 video demuxer
mai: HEVC/H.265 वीडियो डिमक्सर

en: MPEG-I/II video demuxer
mai: MPEG-I/II वीडियो डिमक्सर

en: Trust MPEG timestamps
mai: MPEG टाइमस्टैंप पर भरोस राखू

en: Normally we use the timestamps of the MPEG files to calculate position and duration. However sometimes this might not be usable. Disable this option to calculate from the bitrate instead.
mai: MPEG फाइल क टाइमस्टाम्प क उपयोग स्थिति तथा अवधि क कलन करबाक लेल करैत अछि। मुदा कहियो कखनो ई उपयोग करब योग्य नहि सेहो भ' सकैत अछि।

en: MPEG-PS demuxer
mai: MPEG-PS डिमक्सर

en: Extra PMT
mai: बाइली PMT

en: Allows a user to specify an extra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).
mai: एकटा प्रयोक्ता केँ कोनो बाइली pmt क उपयोग करबाक लेल बाध्य करू (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).

en: Set id of ES to PID
mai: ES क id केँ PID क रूपेँ सेट करू

en: Set the internal ID of each elementary stream handled by VLC to the same value as the PID in the TS stream, instead of 1, 2, 3, etc. Useful to do '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.
mai: VLC क द्वारा संचालित प्रत्येक धारा क आंतरिक आई डी 1, 2, 3, क बजाय टीएस सिस्टम क PID क समान  वैल्यू सेट करू'#duplicate{..., चयन="es=<pid>"}' करबाक लेल उपयोगी।

en: CSA Key
mai: CSA कुँजी

en: CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
mai: CSA गोपन कुँजी। ई एकटा 16 वर्ण स्ट्रिंग (8 हेक्साडेसिमल बाइट्स) होनाइ चाही।

en: Second CSA Key
mai: दोसर CSA क

en: The even CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
mai: इवेन CSA गोपन कुँजी। ई एकटा 16 वर्ण स्ट्रिंग (8 हेक्साडेसिमल बाइट्स) होनाइ चाही।

en: Packet size in bytes to decrypt
mai: डिक्रिप्ट करब बाइट्स मे पैकेट आकार

en: Separate sub-streams
mai: सब-स्ट्रीम अलग करू

en: Separate teletex/dvbs pages into independent ES. It can be useful to turn off this option when using stream output.
mai: स्वतंत्र ES मे teletex / DVBs पृष्ठसभ केँ अलग करैत अछि। धारा उत्पादन क उपयोग करैत समय एहि विकल्प केँ बन्न कएनाइ उपयोगी भ' सकैत अछि।

en: Seek and position based on a percent byte position, not a PCR generated time position. If seeking doesn't work property, turn on this option.
mai: प्रतिशत बाइट स्थिति पर आधारित सीक आओर स्थिति, पीसीआर सँ उत्पन्न समय स्थिति पर आधारित नहि। जँ सीकिंग काज नहि करैत अछि, तँ एहि विकल्प क चयन करू।

en: Trust in-stream PCR
mai: ट्र्स्ट इन स्ट्रीम PCR

en: Use the stream PCR as a reference.
mai: संदर्भ क रूपेँ स्ट्रीम पीसीआरक उपयोग करू.

en: MPEG Transport Stream demuxer
mai: MPEG परिवहन धारा डिमक्सर

en: Teletext
mai: टेलीटेक्स्ट

en: Teletext subtitles
mai: टेलीटेक्स्ट उपशीर्षक

en: Teletext: additional information
mai: टेलीटेक्स्ट: बाइली जानकारी

en: Teletext: program schedule
mai: टेलीटेक्स्ट: कार्यक्रम विवरणी

en: Teletext subtitles: hearing impaired
mai: टेलीटेक्स्ट उपशीर्षक: श्रवण बाध्य

en: DVB subtitles: hearing impaired
mai: डीवीबी उपशीर्षक: श्रवण बाध्य

en: clean effects
mai: क्लीन प्रभाव

en: hearing impaired
mai: श्रवण बाध्य

en: visual impaired commentary
mai: दृष्टि बाध्य कमेंटरी

en: Windows Media NSC metademux
mai: विंडो मीडिया NSC मेटाडिमक्स

en: NullSoft demuxer
mai: NullSoft डिमक्सर

en: Nuv demuxer
mai: Nuv डिमक्सर

en: OGG demuxer
mai: OGG डिमक्सर

en: Show shoutcast adult content
mai: Shoutcast वयस्क सामग्री देखाउ

en: Show NC17 rated video streams when using shoutcast video playlists.
mai: जखन shoutcast वीडियो प्लेलिस्ट क उपयोग कए रहल हुए NC17 रेटेड वीडियो स्ट्रीम देखाउ।

en: Skip ads
mai: ads छोड़ू

en: Use playlist options usually used to prevent ads skipping to detect ads and prevent adding them to the playlist.
mai: प्लेलिस्ट विकल्प केँ आम तौर पर विज्ञापनों क पता लगाएब विज्ञापल लंघन रोकबाक लेल आमतौर पर इस्तेमाल कएल जाइत अछि औरप्लेलिस्ट मे जोड़बा सँ रोकल जाए सके।

en: M3U playlist import
mai: M3U गीत-सूची आयात

en: RAM playlist import
mai: RAM गीत-सूची आयात

en: PLS playlist import
mai: PLS गीत-सूची आयात

en: B4S playlist import
mai: B4S गीत-सूची आयात

en: DVB playlist import
mai: डीवीबी गीत सूची आयात

en: Podcast parser
mai: पाडकास्ट पार्सर

en: XSPF playlist import
mai: XSPF गीत-सूची आयात

en: New winamp 5.2 shoutcast import
mai: नव winamp क 5.2 शाउटकास्ट क आयात

en: ASX playlist import
mai: ASX गीत सूची आयात

en: Kasenna MediaBase parser
mai: Kasenna मीडियाबेस पार्सर

en: QuickTime Media Link importer
mai: क्विकटाइम मीडिया लिंक आयातक

en: Dummy IFO demux
mai: डमी  IFO डीमक्स

en: iTunes Music Library importer
mai: iTunes म्युजिक लाइब्रेरी इमपोर्टर

en: WPL playlist import
mai: WPL प्लेलिस्ट आयात

en: Podcast Info
mai: पाडकास्ट इन्फो

en: Podcast Link
mai: पाडकास्ट लिन्क

en: Podcast Copyright
mai: पाडकास्ट कापीराइट

en: Podcast Category
mai: पाडकास्ट श्रेणी

en: Podcast Keywords
mai: पाडकास्ट कीवर्डस्

en: Podcast Subtitle
mai: पाडकास्ट उपशीर्षक

en: Podcast Summary
mai: पाडकास्ट सारांश

en: Podcast Publication Date
mai: पाडकास्ट पब्लिकेशन तिथि

en: Podcast Author
mai: पाडकास्ट लेखक

en: Podcast Subcategory
mai: पाडकास्ट सबकोटि

en: Podcast Duration
mai: पाडकास्ट अवधि

en: Podcast Type
mai: पाडकास्ट टाइप

en: Podcast Size
mai: पाडकास्ट आकार

en: %s bytes
mai: %s बाइट्स

en: Shoutcast
mai: शाउटकास्ट

en: Listeners
mai: श्रोता

en: Load
mai: लोड करू

en: PVA demuxer
mai: PVA डिमक्सर

en: Audio sample rate in Hertz. Default is 48000 Hz.
mai: हर्ट्ज मे आडियो नमूना दर। पूर्वनिर्धारित 48000 हर्ट्ज अछि।

en: Audio channels
mai: आडियो चैनल

en: Audio channels in input stream. Numeric value >0. Default is 2.
mai: इनपुट स्ट्रीम मे आडियो चैनल क संख्या। संख्यात्मक मूल्य >0। पूर्वनिर्धारित 2 अछि।

en: FOURCC code of raw input format
mai: raw इनपुट प्रारूप क FOURCC कोड

en: FOURCC code of the raw input format. This is a four character string.
mai: रा इनपुट प्रारूप क FOURCC कोड। ई एकटा चार वर्ण स्ट्रिंग अछि।

en: Forces the audio language
mai: आडियो भाषा बाध्य करैत अछि

en: Raw audio demuxer
mai: रॉ आडियो डिमक्सर

en: The demuxer will advance timestamps if the input can't keep up with the rate.
mai: जँ इनपुट दर क सँग नहि चलि पाबैत अछि तँ Demuxer टाइमस्टाम्पस केँ बढ़ाए देत अछि।

en: DV (Digital Video) demuxer
mai: डीवी (डिजिटल वीडियो) डिमक्सर

en: This is the desired frame rate when playing raw video streams. In the form 30000/1001 or 29.97
mai: ई कच्चे वीडियो स्ट्रीम चलाबैत समय वांछित फ्रेम दर अछि. 30000/1001 अथवा 29.97 क रूपेँ

en: This specifies the width in pixels of the raw video stream.
mai: ई रॉ वीडियो स्ट्रीम क चओड़ाइ पिक्सेल मे निर्धारित करैत अछि।

en: This specifies the height in pixels of the raw video stream.
mai: ई रॉ वीडियो स्ट्रीम क उँचाइ पिक्सेल मे निर्धारित करैत अछि।

en: Force chroma (Use carefully)
mai: क्रोमा बाध्य करू (सावधानी सँ प्रयोग करू)

en: Force chroma. This is a four character string.
mai: क्रोमा बाध्य करू। ई एकटा चार वर्ण स्ट्रिंग अछि।

en: Raw video demuxer
mai: रॉ वीडियो डिमक्सर

en: Real demuxer
mai: वास्तविक डिमक्सर

en: C64 sid demuxer
mai: C64 sid डिमक्सर

en: SMF demuxer
mai: SMB डिमक्सर

en: EBU STL subtitles parser
mai: EBU STL उपशीर्षक पार्सर

en: Apply a delay to all subtitles (in 1/10s, eg 100 means 10s).
mai: सभटा उपशीर्षक क लेल विलम्ब लागू करू (1/10s मे, उदाहरण क लेल 100 क मतलब 10s)।

en: Override the normal frames per second settings. This will only work with MicroDVD and SubRIP (SRT) subtitles.
mai: ई सामान्य फ्रेम प्रति सेकेन्ड क सेटिंग्स केँ अधिरोहित कए देत अछि। ई केवल MicroDVD तथा SubRIP (SRT) सबटायटल क सँग काज करैत अछि।

en: Force the subtiles format. Selecting "auto" means autodetection and should always work.
mai: उपशीर्षक क स्वरूप पर जोर डालू. "auto" चयन करबाक मतलब अछि स्वचालित रूप सँ पता लगैनाइ आओर ई हरदम काज करताह.

en: Override the default track description.
mai: पूर्वनिर्धारित ट्रैक विवरण क अधिरोहण करू

en: Text subtitle parser
mai: टेक्स्ट उपशीर्षक पार्सर

en: Subtitle delay
mai: उपशीर्षक विलंब

en: Subtitle format
mai: उपशीर्षक स्वरूप

en: Subtitle description
mai: उपशीर्षक वर्णन

en: TTA demuxer
mai: TTA डिमक्सर

en: TY Stream audio/video demux
mai: TY आडियो/वीडियो धारा demux

en: Closed captions 2
mai: बन्न कैप्शन 2

en: Closed captions 3
mai: बन्न कैप्शन 3

en: Closed captions 4
mai: बन्न कैप्शन 4

en: Desired frame rate for the VC-1 stream.
mai: VC-1 धारा क फ्रेम दर वांछित।

en: VC1 video demuxer
mai: VC1 वीडियो डिमक्सर

en: Vobsub subtitles parser
mai: Vobsub उपशीर्षक पार्सर

en: VOC demuxer
mai: VOC डिमक्सर

en: WAV demuxer
mai: WAV डिमक्सर

en: XA demuxer
mai: XA डिमक्सर

en: Unknown category
mai: अज्ञात श्रेणी

en: Closed captions
mai: बन्न कैप्शन

en: Textual audio descriptions
mai: पाठीय आडियो विवरण

en: Ticker text
mai: टीकर पाठ

en: Active regions
mai: सक्रिय क्षेत्र

en: Semantic annotations
mai: सिमेंटिक एनोटेशन

en: Transcript
mai: ट्रांसक्रिप्ट

en: Linguistic markup
mai: भाषाइ मार्कअप

en: Cue points
mai: क्यू अंक

en: Subtitles (images)
mai: उपशीर्षक(छवि)

en: Slides (text)
mai: स्लाइड (पाठ)

en: Slides (images)
mai: स्लाइड (छवि)

en: About VLC media player
mai: VLC मीडिया प्लेयर क संबंध मे

en: Credits
mai: क्रेडिट

en: License
mai: लाइसेंस

en: Authors
mai: लेखक

en: VLC media player and VideoLAN are trademarks of the VideoLAN Association.
mai: VLC मीडिया प्लेयर आओर VideoLAN VideoLAN एसोसिएशन क ट्रेडमार्क अछि.

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
mai: <p>VLC मीडिया प्लेयर <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> समुदाय क स्वयंसेवकों द्वारा निर्मित एकटा निःशुल्क आओर ओपन सोर्स मीडिया प्लेयर, एनकोडर आओर स्ट्रीमर अछि.</p><p>VLC अपन आंतरिक कोडेक क इस्तेमाल करैत अछि, अनिवार्य रूप सँ सबहि लोकप्रिय प्लेटफॉर्म पर काज करैत अछि आओर लगभग सबहि फाइल, CDs, DVDs, संजाल स्ट्रीम, कैप्चर कार्ड आओर आन मीडिया स्वरूप केँ पढ़ सकैत अछि!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">सहायता आओर हमरासँ जुड़ू!</span></a>

en: Playlist parsers
mai: गीतसूची पार्सर

en: Service Discovery
mai: सेवा खोज

en: Extensions
mai: विस्तार

en: Show Installed Only
mai: केवल संस्थापित देखाउ

en: Find more addons online
mai: बेसी सहयुक्ति आनलाइन देखाउ

en: Addons Manager
mai: सहयुक्ति मैनेजर

en: Installed
mai: संस्थापित

en: Name
mai: नाम

en: Author
mai: लेखक

en: Uninstall
mai: विसंस्थापित करू

en: Skins
mai: स्कीन

en: 2 Pass
mai: 2 पास

en: Preamp
mai: Preamp:

en: Enable dynamic range compressor
mai: गतिशील रेंज कंप्रेसर सक्षम करू

en: Reset
mai: फिनु सेट करू

en: Attack
mai: आक्रमण

en: Release
mai: जारी

en: Threshold
mai: देहलीज

en: Enable Spatializer
mai: स्पासियलाइजर सक्षम करू

en: Headphone virtualization
mai: हेडफोन वर्चुअलाइजेशन

en: Volume normalization
mai: वौल्युम सामान्यीकरण

en: Maximum level
mai: अधिकतम स्तर

en: Filter
mai: छाननाइ शुरू...

en: Audio Effects
mai: आडियो प्रभाव

en: Duplicate current profile...
mai: डुप्लिकेट वर्तमान प्रोफाइल

en: Organize Profiles...
mai: प्रोफाइल केँ व्यवस्थित करू...

en: Duplicate current profile for a new profile
mai: एकनव  प्रोफाइल क लेल डुप्लिकेट वर्तमान प्रोफाइल

en: Enter a name for the new profile:
mai: नव प्रोफाइल क लेल एकटा नाम दर्ज करू:

en: Save
mai: सहेजू

en: Please enter a unique name for the new profile.
mai: कृप्या  नव प्रोफाइल क लेल एकटा विशिष्ट नाम दर्ज करू.

en: Multiple profiles with the same name are not allowed.
mai: एकटा नाम बला एकाधिक प्रोफाइल क अनुमति नहि अछि.

en: Remove a preset
mai: प्रीसेट केँ निकालू

en: Select the preset you would like to remove:
mai: प्रीसेट क चयन करू जकरा अहाँ निकालब चाहैत अछि:

en: Remove
mai: हटाउ

en: Add new Preset...
mai: नवप्रीसेट जोड़ू...

en: Organize Presets...
mai: प्रीसेट केँ व्यवस्थित करू

en: Save current selection as new preset
mai: वर्तमान चयन केँ नव प्रीसेट क रूपेँ सहेजू

en: Enter a name for the new preset:
mai: नव प्रीसेट क लेल एकटा नाम दर्ज करू:

en: Bookmarks
mai: पुस्तकचिह्न

en: Add
mai: जोड़ू

en: Clear
mai: साफ करू

en: Edit
mai: संपादन

en: Time
mai: समय

en: OK
mai: ठीक

en: Untitled
mai: शीर्षकहीन

en: No input
mai: कोनो इनपुट नहि

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
mai: कोनो इनपुट नहि पायी गेल। धारा अवश्य चलि रहल हएताह अथवा पुस्तकचिह्न करबाक लेल रोक देब गेल हएताह।

en: Input has changed
mai: इनपुट बदलगेल अछि

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
mai: इनपुट बदलगेल अछि , पुस्तकचिह्न केँ संचित करबामे असमर्थ रहल। इनपुट केँ बनाउ रखनाइ सुनिश्चित करै क लेल पुस्तकचिह्न संपादित करैत समय "पाज" क सँग प्लेबैक केँ निलंबित करू।

en: Backward
mai: पाछाँ

en: Forward
mai: आगाँ

en: Convert & Stream
mai: बदलू आओर स्ट्रीम करू

en: Go!
mai: आगाँ बढू!

en: Drop media here
mai: एतय मीडिया डाल दिअ'

en: Open media...
mai: मीडिया खोलू...

en: Choose Profile
mai: प्रोफाइल चुनू

en: Customize...
mai: अनुकूलित करू...

en: Choose Destination
mai: गंतव्य चुनू

en: Choose an output location
mai: एकटा आउटपुट स्थान चुनू

en: Browse...
mai: ब्राउज़ करू...

en: Setup Streaming...
mai: स्ट्रीमिंग निर्धारित करू...

en: Save as File
mai: फाइल रूपेँ सहेजू

en: Stream
mai: स्ट्रीम

en: Apply
mai: लागू करू

en: Save as new Profile...
mai: नव प्रोफाइल क रूपेँ सहेजू...

en: Encapsulation
mai: संपुटीकरण

en: Video codec
mai: वीडियो कोडेक

en: Audio codec
mai: आडियो कोडेक

en: Keep original video track
mai: मूल वीडियो ट्रैक राखू

en: Resolution
mai: विभेदन

en: You just need to fill one of the three following parameters, VLC will autodetect the other using the original aspect ratio
mai: अहाँकेँ निम्नलिखित तीन मानक मे सँ सिर्फ एकटा केँ भरबा क जरूरत अछि, वीएलसी मूल पहलू अनुपात क उपयोग कए आन केँ अपने पहचान जएताह

en: Scale
mai: मापक

en: Keep original audio track
mai: मूल आडियो ट्रैक राखू

en: Overlay subtitles on the video
mai: वीडियो पर अधिचित्र उपशीर्षक

en: Stream Destination
mai: स्ट्रीम गंतव्य

en: Stream Announcement
mai: स्ट्रीम घोषणा

en: Address
mai: पता

en: Port
mai: पोर्ट

en: SAP Announcement
mai: SAP घोषणा

en: HTTP Announcement
mai: HTTP घोषणा

en: RTSP Announcement
mai: RTSP घोषणा

en: Export SDP as file
mai: एसडीपी केँ फाइल क रूपेँ निर्यात करू

en: Channel Name
mai: चैनल नाम

en: Invalid container format for HTTP streaming
mai: HTTP स्ट्रीमिंग क लेल अमान्य कंटेनर स्वरूप

en: Media encapsulated as %@ cannot be streamed through the HTTP protocol for technical reasons.
mai: %@ क रूपेँ संपुटित मीडिया केँ तकनीकी कारण सँ HTTP प्रोटोकाल क माध्यम सँ स्ट्रीम नहि कएल जाए सकैत अछि.

en: Remove a profile
mai: प्रोफाइल निकालू

en: Select the profile you would like to remove:
mai: प्रोफाइल क चयन करू जकरा अहाँ निकालब चाहैत अछि:

en: Save as new profile
mai: नव प्रोफाइल क रूपेँ सहेजू

en: %@ stream to %@:%@
mai: %@:%@ मे %@ स्ट्रीम

en: No Address given
mai: कोनो पता नहि देब गेल

en: In order to stream, a valid destination address is required.
mai: स्ट्रीम करबाक लेल एकटा मान्य गंतव्य पता क आवश्यकता अछि.

en: No Channel Name given
mai: कोनो चैनल नाम नहि देब गेल

en: SAP stream announcement is enabled. However, no channel name is provided.
mai: SAP ट्रीम घोषणा सक्रिय अछि. मुदा, कोनो चैनल नाम नहि देल गेल अछि.

en: No SDP URL given
mai: कोनो SDP URL नहि देब गेल

en: A SDP export is requested, but no URL is provided.
mai: एकटा SDP निर्यात क अनुरोध कएल गेल अछि, मुदा कोनो URL नहि देल गेल अछि.

en: Custom
mai: मनपसिन्न

en: Random On
mai: रैडम आन अछि

en: Repeat Off
mai: दोहरानाइ बन्न करू

en: Errors and Warnings
mai: त्रुटि आओर चेतावनी

en: Clean up
mai: साफ करू

en: Toggle Fullscreen mode
mai: पूरा स्क्रीन मोड टागल करू

en: Volume
mai: आयतन

en: Video device
mai: आडियो युक्ति

en: Number of the screen to use by default to display videos in 'fullscreen'. The screen number correspondance can be found in the video device selection menu.
mai: 'फुल स्क्रीन' मे वीडियो प्रदर्शित करबाक लेल पूर्वनिर्धारित रूप सँ उपयोग क लेल स्क्रीन क संख्या। स्क्रीन सँख्या पत्राचार वीडियो डिवाइस चयन मेनू मे पाएल जाए सकैत अछि।

en: Opaqueness
mai: अपारदर्शिता

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
mai: वीडियो उत्पादन क पारदर्शिता सेट करू। 1 (पूर्वनिर्धारित) गैर पारदर्शी अछि 0 पूरी तरह पारदर्शी अछि।

en: Black screens in fullscreen
mai: पूर्ण स्क्रीन मे काली स्क्रीन

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
mai: फुल स्क्रीन मोड मे, स्क्रीन केँ ओतए राखैत अछि जतए कोनो वीडियो करिया प्रदर्शित नहि अछि।

en: Show Fullscreen controller
mai: फुलस्क्रीन नियंत्रक देखाउ

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
mai: फुल स्क्रीन मोड मे मूस केँ चलाबै पर एकटा प्रकाशमान नियंत्रक देखबैत अछि।

en: Auto-playback of new items
mai: नव मद क आटो प्लेबैक

en: Start playback of new items immediately once they were added.
mai: नव मद केँ जोड़ल जाए पर उनका प्लेबैक तुरत शुरु करू।

en: Keep Recent Items
mai: हाल क मद राखू

en: By default, VLC keeps a list of the last 10 items. This feature can be disabled here.
mai: पूर्वनिर्धारित सँ VLC पछिला 10 मद क सूची राखैत अछि। ई फीचर एतय निष्क्रिय कएल जाए सकैत अछि।

en: Control playback with the Apple Remote
mai: एप्पल दूरस्थ सँ प्लेबैक नियंत्रण

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
mai: पूर्वनिर्धारित सँ, VLC केँ एपल दूरस्थ सँ दूर सँ नियंत्रित कएल जाए सकैत अछि।

en: Control system volume with the Apple Remote
mai: एप्पल दूरस्थ सँ सिस्टम क वाल्यूम नियंत्रित करू

en: By default, VLC will control its own volume with the Apple Remote. However, you can choose to control the global system volume instead.
mai: पूर्वनिर्धारित रूपेँ , VLC एप्पल दूरस्थ सँ अपन स्वयं क वाल्यूम केँ नियंत्रित करताह. मुदा, एकर बजाय अहाँ ग्लोबल सिस्टम वाल्यूम केँ नियंत्रित करबाक विकल्प चुन सकैत अछि.

en: Control playlist items with the Apple Remote
mai: एप्पल दूरस्थ सँ प्लेलिस्ट मद केँ नियंत्रित करू

en: By default, VLC will allow you to switch to the next or previous item with the Apple Remote. You can disable this behavior with this option.
mai: पूर्वनिर्धारित रूपेँ , VLC अहाँकेँ एप्पल दूरस्थ सँ अगिला अथवा पछिला मद मे स्विच करबाक अनुमति देताह. ई विकल्प क सँग अहाँ एहि व्यवहार केँ निष्क्रिय कए सकैत अछि.

en: Control playback with media keys
mai: मीडिया कुँजी सँ प्लेबैक नियंत्रण

en: By default, VLC can be controlled using the media keys on modern Apple keyboards.
mai: पूर्वनिर्धारित सँ, VLC केँ आधुनिक एपल कीबोर्ड पर क मीडिया कुँजीयों द्वारा नियंत्रित कएल जाए सकैत अछि।

en: Run VLC with dark interface style
mai: VLC केँ डार्क अंतरफलक शैली सँ चलाउ

en: If this option is enabled, VLC will use the dark interface style. Otherwise, the grey interface style is used.
mai: जँ ई विकल्प निष्क्रिय अछि, तँ VLC डार्क अंतरफलक शैली क उपयोग करताह. आनरूपेँ, ग्रे अंतरफलक शैली क प्रयोग कएल जाइत अछि.

en: Use the native fullscreen mode
mai: नेटिव पूर्ण स्क्रीन मोड क प्रयोग करू

en: By default, VLC uses the fullscreen mode known from previous Mac OS X releases. It can also use the native fullscreen mode on Mac OS X 10.7 and later.
mai: पूर्वनिर्धारित रूप सँ, वीएलसी पछिला मैक ओएस एक्स रिलीज सँ ज्ञात फुल स्क्रीन मोड क उपयोग करैत अछि। ई मैक ओएस एक्स 10.7 आओर बाद क नेटिव फुल स्क्रीन मोड क उपयोग कए सकैत अछि।

en: Resize interface to the native video size
mai: अंतरफलक क आकार नेटिव वीडियो क आकार क कए दिअ'।

en: You have two choices:
     - The interface will resize to the native video size
     - The video will fit to the interface size
     By default, interface resize to the native video size.
mai: अहाँक पास दुइ विकल्प अछि:
      - अंतरफलक केँ मूल वीडियो आकार क कए देब जएताह 
      - वीडियो अंतरफलक आकार क लेल फिट कएल जएताह
      पूर्वनिर्धारित रूप सँ, अंतरफलक मूल वीडियो आकार क कएल जएताह

en: Pause the video playback when minimized
mai: छोट कएल गेल जाए पर वीडियो प्लेबैक रोकू

en: With this option enabled, the playback will be automatically paused when minimizing the window.
mai: विंडो न्यूनतम करबाक दौरान एहि विकल्प केँ सक्रिय रूप सँ, प्लेबैक स्वचालित करब सँ रोक देब जएताह।

en: Allow automatic icon changes
mai: स्वचालित आइकन परिवर्तन क सुविधा दिअ'

en: This option allows the interface to change its icon on various occasions.
mai: ई विकल्प अंतरफलक केँ विभिन्न अवसरों कए अपन आइकन बदलब क सुविधा देत अछि।

en: Lock Aspect Ratio
mai: पहलू अनुपात अपरिवर्तनीय करू

en: Show Previous & Next Buttons
mai: अगिला आओर पछिला बटन देखाउ

en: Shows the previous and next buttons in the main window.
mai: पछिला आओर अगिला बटन केँ मुख्य विंडो मे देखाउ.

en: Show Shuffle & Repeat Buttons
mai: शफल आओर पुनरावर्ती बटन देखाउ

en: Shows the shuffle and repeat buttons in the main window.
mai: शफल आओर पुनरावर्ती बटन केँ मुख्य विंडो मे देखाउ.

en: Show Audio Effects Button
mai: आडियो प्रभाव बटन देखाउ

en: Shows the audio effects button in the main window.
mai: आडियो प्रभाव बटन केँ मुख्य विंडो मे देखाउ.

en: Show Sidebar
mai: साइडबार देखाउ

en: Shows a sidebar in the main window listing media sources.
mai: मीडिया स्रोत केँ सूचीबद्ध करैत हुए मुख्य विंडो मे एकटा साइडबार देखाउ.

en: Control external music players
mai: बाहरी संगीत प्लेयर नियंत्रण

en: VLC will pause and resume supported music players on playback.
mai: VLC रुकि जएताह आओर प्लेबैक पर समर्थित संगीत प्लेयरक चलाउ.

en: Use large text for list views
mai: सूचीबद्ध दृश्यक लेल पैघ पाठक उपयोग करू

en: Do nothing
mai: किछु नहि करू

en: Pause iTunes / Spotify
mai: iTunes रोकू/ स्पोटिफाइ

en: Pause and resume iTunes / Spotify
mai: iTunes / Spotify केँ रोकू आओर फेर बहाल करू

en: Continue playback where you left off
mai: प्लेबैक जारी राखू जतए अहाँ छोड़नै छी

en: VLC will store playback positions of the last 30 items you played. If you re-open one of those, playback will continue.
mai: VLC अहाँक बजाएल अंतिम 30 टा केँ प्लैबैक स्थिति सहेजल राखत. जँ अहाँ फेर ओकरा खोलैछी, प्लैबैक जारी रहताह.

en: Ask
mai: पूछू

en: Always
mai: हरदम

en: Never
mai: कखनो नहि

en: Maximum Volume displayed
mai: अधिकतम वाल्यूम प्रदर्शित कएल गेल

en: Mac OS X interface
mai: Mac OS X अंतरफलक

en: Appearance
mai: दिखावट

en: Behavior
mai: व्यवहार

en: Apple Remote and media keys
mai: एप्पल दूरस्थ आओर मीडिया बटन

en: Video output
mai: वीडियो आउटपुट

en: Remove old preferences?
mai: पुरानी वरीयता केँ हटाउ?

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
mai: हम सिर्फ वीएलसी क वरीयता फाइल क पुराना संस्करण पाएल।

en: Move To Trash and Relaunch VLC
mai: कचरे मे डाले आओर वीएलसी केँ फिनु लान्च करू

en: Level %i
mai: स्तर %i

en: Smaller
mai: बहुत छोट

en: Small
mai: छोट

en: Large
mai: विशाल

en: Larger
mai: पैघ

en: Check for Update...
mai: अद्यतन क लेल जाँचू...

en: Preferences...
mai: वरीयता...

en: Services
mai: सेवा

en: Hide VLC
mai: VLC केँ नुकाए दिअ'

en: Hide Others
mai: आन  नुकाउ

en: Show All
mai: सभटा देखाउ

en: Quit VLC
mai: VLC बाहर जाउ

en: 1:File
mai: 1:फाइल

en: Advanced Open File...
mai: उन्नयित फाइल खोलू...

en: Open File...
mai: फाइल खोलू...

en: Open Disc...
mai: ओपन डिस्क ...

en: Open Network...
mai: खुलल संजाल ...

en: Open Capture Device...
mai: कैप्चर डिवाइस आरंभ करू...

en: Open Recent
mai: हाल क खोलू

en: Close Window
mai: विंडो बन्द करू

en: Convert / Stream...
mai: बदलू / स्ट्रीम करू...

en: Save Playlist...
mai: सहेजू प्लेलिस्ट...

en: Reveal in Finder
mai: खोजक मे प्रकट

en: Cut
mai: काटू

en: Copy
mai: नकल करू

en: Paste
mai: साटू

en: Select All
mai: सभटा चुनू

en: View
mai: देखू

en: Playlist Table Columns
mai: प्लेलिस्ट तालिका स्तंभ

en: Playback
mai: प्लेबैक

en: Playback Speed
mai: प्लेबैक गति

en: Track Synchronization
mai: तुल्यकालन ट्रैक करू

en: A→B Loop
mai: A→B लूप

en: Quit after Playback
mai: प्लेबैक क बाद बन्न कए दिअ'

en: Step Forward
mai: आगाँ बढू

en: Step Backward
mai: पाछाँ हटू

en: Jump to Time
mai: समय पर जाउ

en: Increase Volume
mai: आवाज बढ़ाउ

en: Decrease Volume
mai: आवाज कम करू

en: Audio Device
mai: आडियो डिवाइस

en: Half Size
mai: आधा आकार:

en: Normal Size
mai: सामान्य आकार

en: Double Size
mai: दोगुना

en: Fit to Screen
mai: स्क्रीन मे फिट करू

en: Float on Top
mai: शीर्ष पर फ्लोट करू

en: Fullscreen Video Device
mai: पूर्ण स्क्रीन वीडियो डेवाइस

en: Post processing
mai: पूर्व प्रसंस्करण

en: Add Subtitle File...
mai: उपशीर्षक फाइल जोड़ू...

en: Subtitles Track
mai: सबटाइटल ट्रैक

en: Text Size
mai: टेक्स्ट आकार

en: Text Color
mai: टेक्स्ट रंग

en: Outline Thickness
mai: मोटाइ केँ रेखांकित करू

en: Background Opacity
mai: पृष्ठभूमि अस्पष्टता

en: Background Color
mai: पृष्ठभूमि रंग

en: Transparent
mai: पारदर्शी

en: Index
mai: सूची

en: Window
mai: विंडो

en: Minimize
mai: न्यूनतम करू

en: Player...
mai: खिलाड़ी...

en: Main Window...
mai: मुख्य विंडो...

en: Audio Effects...
mai: आडियो प्रभाव...

en: Video Effects...
mai: वीडियो प्रभाव...

en: Bookmarks...
mai: पुस्तकचिह्न...

en: Playlist...
mai: गीत-सूची...

en: Media Information...
mai: मीडिया क जानकारी...

en: Messages...
mai: संदेश...

en: Errors and Warnings...
mai: त्रुटि आओर चेतावनी...

en: Bring All to Front
mai: सभटा केँ सामना आनू

en: Help
mai: मदति

en: VLC media player Help...
mai: VLC मीडिया प्लेयर सहायता...

en: Online Documentation...
mai: आनलाइन दस्ताबेज़ ...

en: VideoLAN Website...
mai: VideoLAN वेबसाइट...

en: Make a donation...
mai: डोनेशन दिअ

en: Online Forum...
mai: आनलाइन फोरम ...

en: File Format:
mai: फाइल फार्मेट

en: Extended M3U
mai: विस्तारित M3U

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
mai: XML शेयरेवल प्लेलिस्ट प्रारूप (XSPF)

en: HTML playlist
mai: HTML गीत-सूची

en: Save Playlist
mai: सहेजू प्लेलिस्ट

en: Search in Playlist
mai: गीत सूची मे खोजू

en: Subscribe
mai: सदस्यता लिअ

en: Unsubscribe
mai: सदस्यता छोड़ू

en: Subscribe to a podcast
mai: पाडकास्ट क सदस्यता लिअ

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
mai: पाडकास्ट क सदस्यता क लेल पाडकास्ट क URL दर्ज करू:

en: Unsubscribe from a podcast
mai: पाडकास्ट सँ सदस्यता वापस लिअ

en: Select the podcast you would like to unsubscribe from:
mai: पाडकास्ट क चयन करू जकरासँ अहाँ सदस्यता वापस लेब चाहैत अछि:

en: Check for album art and metadata?
mai: अल्बम आर्ट आओर मेटाडाटाक लेल जाँचू?

en: Enable Metadata Retrieval
mai: मेटाडाटाकेँ फिनु प्राप्त करबा सक्रिय करू

en: No, Thanks
mai: नहि, धन्यवाद

en: VLC can check online for album art and metadata to enrich your playback experience, e.g. by providing track information when playing Audio CDs. To provide this functionality, VLC will send information about your contents to trusted services in an anonymized form.
mai: VLC अल्बम आर्ट आओर मेटाडाटाक लेल जाँचताह जाहिसँ अहाँ अपन प्लैबैक अनुभवक संपन्न कए सकू, उदाहरणक लेल ट्रैक सूचनाकेँ दएक जखन आडियो सीडी बजाए रहल अछि. ई काजकेँ देबाक लेल, VLC अपन कंटेंटक बारे मे सूचना भेजताह बेनाम रूपेँ.

en: LIBRARY
mai: लाइब्रेरी

en: MY COMPUTER
mai: हमर कम्प्यूटर

en: DEVICES
mai: युक्ति

en: LOCAL NETWORK
mai: स्थानीय सँजाल

en: INTERNET
mai: इन्टरनेट

en: Show/Hide Playlist
mai: प्लेलिस्ट देखाउ / नुकाउ

en: Repeat
mai: दोहराउ

en: Shuffle
mai: फेंटू

en: Full Volume
mai: अधिकतम आवाज

en: Open Source
mai: मुक्त स्रोत

en: Media Resource Locator (MRL)
mai: मीडिया संसाधन लोकेटर (MRL)

en: Open
mai: खोलू

en: Settings...
mai: सेटिंग...

en: Disc
mai: डिस्क

en: Network
mai: सँजाल

en: Capture
mai: कैप्चर

en: Choose a file
mai: एकटा फाइल चुनू

en: Treat as a pipe rather than as a file
mai: फाइल क जगह पाइप क रूपेँ व्यवहार करू

en: Play another media synchronously
mai: तुल्यकालिक आन मीडिया चलाउ

en: Choose...
mai: चुनू...

en: Custom playback
mai: मनपसिन्न प्लेबैक

en: Open VIDEO_TS / BDMV folder
mai: ओपन VIDEO_TS / BDMV फ़ोल्डर

en: Insert Disc
mai: डिस्क डालू

en: Disable DVD menus
mai: DVD मेनू निष्क्रिय करू।

en: Enable DVD menus
mai: डीवीडी मेनू सक्षम करू

en: IP Address
mai: IP पता

en: To Open a usual network stream (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), just enter the URL in the field above. If you want to open a RTP or UDP stream, press the button below.
mai: एकटा सामान्य संजाल धारा (HTTP, RTSP, RTMP, एमएमएस, एफ़टीपी, आदि) ओपन करबाक लेल बस उप्पर क क्षेत्र मे URL दर्ज करू। जँ अहाँ एकटा आरटीपी अथवा यूडीपी स्ट्रीम खोलब चाहैत अछि, तँ नीच्चाँ देल गेल बटन केँ दबाउ।

en: If you want to open a multicast stream, enter the respective IP address given by the stream provider. In unicast mode, VLC will use your machine's IP automatically.
    
    To open a stream using a different protocol, just press Cancel to close this sheet.
mai: जँ अहाँ कोनो मल्टीकास्ट धारा खोलनाइ चाहैत छी तँ धारा प्रदाता द्वारा देल गेल संबंधित आईपी पता दर्ज करू। यूनीकास्ट मोड में, वीएलसी स्वचालित रूप सँ अहाँक मशीन क IP क उपयोग करताह
    
    कोने आन प्रोटोकाल क उपयोग करैत कोनो स्ट्रीम केँ खोलबाक लेल, बस एहि शीट केँ बन्न करबाक लेल रद्द करू दबाउ।

en: Open RTP/UDP Stream
mai: ओपन आरटीपी / यूडीपी स्ट्रीम

en: Protocol
mai: प्रोटोकाल

en: Unicast
mai: यूनिकास्ट

en: Multicast
mai: मल्टीकास्ट

en: Input Devices
mai: इनपुट डिवाइस

en: Subscreen left
mai: उपस्क्रीन बम्माँ

en: Subscreen top
mai: उपस्क्रीन शीर्ष

en: Capture Audio
mai: आडियो कैप्चर करू

en: Add Subtitle File:
mai: उपशीर्षक फाइल जोड़ू:

en: Override parameters
mai: मानदंड केँ अधिरोहित करू

en: Subtitle encoding
mai: उपशीर्षक एनकोडिंग

en: Font size
mai: काँटा आकार

en: Subtitle alignment
mai: उपशीर्षक संरेखन

en: Font Properties
mai: काँटा गुण

en: Subtitle File
mai: उपशीर्षक फाइल

en: Open File
mai: फाइल खोलू

en: %i tracks
mai: %i ट्रैक्स

en: Streaming and Transcoding Options
mai: स्ट्रीमिंग एवं ट्रांसकोडिग क विकल्प

en: Display the stream locally
mai: धारा केँ स्थानीय रूप सँ प्रदर्शित करू

en: Dump raw input
mai: रॉ इनपुट डंप करू

en: Encapsulation Method
mai: संपुटीकरण विधि

en: Transcoding options
mai: ट्रांसकोडिग विकल्प

en: Bitrate (kb/s)
mai: बिटरेट (kb/s)

en: Stream Announcing
mai: स्ट्रीम घोषणा

en: Save File
mai: फाइल सहेजू

en: Track Number
mai: ट्रैक संख्या

en: Duration
mai: अवधि

en: URI
mai: यूआरआइ

en: File Size
mai: दोगुना

en: Media Information
mai: मीडिया क जानकारी

en: Location
mai: स्थान

en: Save Metadata
mai: मेटाडाटा सहेजू

en: General
mai: सामान्य

en: Codec Details
mai: कोडेक्स विवरण

en: Read at media
mai: रीड एट मीडिया

en: Input bitrate
mai: बिटरेट इनपुट

en: Demuxed
mai: डिमस्क्ड

en: Stream bitrate
mai: स्ट्रीम बिटरेट

en: Decoded blocks
mai: विकोड कएल खंड

en: Displayed frames
mai: प्रदर्शित फ्रेम्स

en: Lost frames
mai: फ्रम खो गेल

en: Streaming
mai: स्ट्रीमिंग

en: Sent packets
mai: पैकेट भेजल

en: Sent bytes
mai: बाइट भेजल

en: Send rate
mai: भेजबा क दर

en: Played buffers
mai: बफर चलाएल गेल

en: Lost buffers
mai: हरायल बफर

en: Error while saving meta
mai: मेटा संचित करबामे त्रुटि

en: VLC was unable to save the meta data.
mai: VLC मेटाडाटा संचित करबामे असमर्थ अछि

en: Continue playback?
mai: प्लेबैक जारी राखू?

en: Continue
mai: जारी राखू

en: Restart playback
mai: प्लेबैक फेनु चलाउ

en: Playback of "%@" will continue at %@
mai: "%@" क प्लैबैक %@ पर जारी राखत

en: Interface Settings
mai: अंतरफलक विन्यास

en: Audio Settings
mai: आडियो विन्यास

en: Video Settings
mai: वीडियो विन्यास

en: Subtitle & On Screen Display Settings
mai: उपशीर्षक आओर आन स्क्रीन डिस्प्ले सेटिंग्स

en: Input & Codec Settings
mai: इनपुट आओर कोडेक सेटिंग्स

en: General Audio
mai: सामान्य आडियो

en: Preferred Audio language
mai: पसंदीदा आडियो भाषा:

en: Enable Last.fm submissions
mai: Last.fm प्रस्तुति सक्रिय करू

en: Visualization
mai: विजुअलाइज़ेशन

en: Keep audio level between sessions
mai: सत्र क बीच मे आडियो स्तर राखू

en: Always reset audio start level to:
mai: आडियो शुरुआत स्तर केँ हरदम रीसेट करू :

en: Change
mai: बदलू

en: Change Hotkey
mai: हाटकी बदलू

en: Select an action to change the associated hotkey:
mai: संबद्ध हाटकी बदलब क लेल कार्रवाई क चयन करू:

en: Action
mai: क्रिया

en: Shortcut
mai: शार्टकट

en: Record directory or filename
mai: रिकार्ड निर्देशिका अथवा फाइल नाम

en: Directory or filename where the records will be stored
mai: निर्देशिका अथवा फाइल नाम  जतए रिकार्ड संग्रहीत कएल जएताह

en: Repair AVI Files
mai: AVI फाइल क मरम्मत करू

en: Default Caching Level
mai: पूर्वनिर्धारित कैशिंग स्तर

en: Caching
mai: कैशिंग

en: Use the complete preferences to configure custom caching values for each access module.
mai: प्रत्येक उपयोग माड्यूल क लेल मनपसिन्न कैशिंग मूल्य केँ विन्यस्त करबाक लेल पूरी प्राथमिकता क उपयोग करू।

en: Codecs / Muxers
mai: कोडेक्स /मक्सर्स

en: Post-Processing Quality
mai: पूर्व प्रसंस्करण गुणवत्ता

en: Edit default application settings for network protocols
mai: संजाल प्रोटोकाल क लेल पूर्वनिर्धारित एप्लिकेशन सेटिंग्स केँ संपादित करू

en: Open network streams using the following protocols
mai: निम्नलिखित प्रोटोकाल क उपयोग कएक संजाल स्ट्रीम्स केँ खोलू

en: Note that these are system-wide settings.
mai: ध्यान दिअ जे ई सिस्टम-अनुसार सेटिंग्स अछि.

en: Interface style
mai: अंतरफलक शैली

en: Dark
mai: गहरा

en: Bright
mai: चमकीला

en: Continue playback
mai: प्लेबैक जारी राखू

en: Privacy / Network Interaction
mai: गोपनीयता / संजाल इंटरेक्शन

en: Automatically check for updates
mai: स्वचालित रूप सँ अद्यतन क उपलब्धता जाँचू

en: Default Encoding
mai: पूर्वनिर्धारित एनकोडिंग

en: Display Settings
mai: प्रकटन विन्यास

en: Font color
mai: काँटा रंग

en: Font
mai: काँटा

en: Subtitle languages
mai: उपशीर्षक क भाषा

en: Preferred subtitle language
mai: उपशीर्षक क पसंदीदा भाषा

en: Enable OSD
mai: OSD सक्रिय करू

en: Force bold
mai: शक्ति मोटा

en: Outline color
mai: रंग केँ रेखांकित करू

en: Outline thickness
mai: मोटाइ केँ रेखांकित करू

en: Display
mai: देखाउ

en: Show video within the main window
mai: मुख्य विंडो क भीतर वीडियो देखाउ

en: Black screens in Fullscreen mode
mai: पूर्ण स्क्रीन मोड मे काली स्क्रीन

en: Video snapshots
mai: वीडियो स्नैपशाट

en: Folder
mai: फ़ोल्डर

en: Format
mai: प्रारूप

en: Prefix
mai: उपसर्ग

en: Sequential numbering
mai: अनुक्रमिक नंबर

en: Reset All
mai: सबटा फिनु सेट करू

en: Preferences
mai: वरीयता

en: Last check on: %@
mai: अंतीम बेर चेक कएल गेल छल: %@

en: No check was performed yet.
mai: अखन तक कोनो चेक नहि कएल गेल छल।

en: Reset Preferences
mai: वरीयता केँ रिसेट करू

en: This will reset VLC media player's preferences.
    
    Note that VLC will restart during the process, so your current playlist will be emptied and eventual playback, streaming or transcoding activities will stop immediately.
    
    The Media Library will not be affected.
    
    Are you sure you want to continue?
mai: ई VLC मीडिया प्लेयर क प्राथमिकता केँ रीसेट करताह.
    
    ध्यान दिअ जे प्रक्रिया क दौरान VLC रीस्टार्ट भ' जएताह, इएहलेल अहाँक मोजुदा प्लेलिस्ट खाली भ' जएताह आओर एकर परिणाम स्वरूप प्लेबैक, स्ट्रीमिंग अथवा ट्रांसकोडिंग गतिविधि तुरंत बन्न भ' जाएंगी.
    
    मीडिया लाइब्रेरी प्रभावित नहि हएताह.
    
    की अहाँ सचमुच आगाँ बढ़ना चाहैत अछि?

en: This setting cannot be changed because the native fullscreen mode is enabled.
mai: इ सेटिंग बदलल नहि जाए सकैत अछि किएक नेटिव फुलस्क्रीन अवस्था सक्रिय अछि।

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
mai: अपन वीडियो स्नैपशाट केँ सहेजबाक लेल फोल्डर चुनू।

en: Choose
mai: चुनू

en: Choose the directory or filename where the records will be stored.
mai: निर्देशिका अथवा फाइल नाम क चयन करू जकरामे रिकार्ड संग्रहीत कएल जएताह।

en: Press new keys for
    "%@"
mai: नव कुंजी दबाउ
    "%@"

en: Invalid combination
mai: अमान्य संयोग

en: Regrettably, these keys cannot be assigned as hotkey shortcuts.
mai: क्षमा करू, ई कुँजीयों केँ हाटकी शॉर्टकट क रूपेँ नहि सौंपल जाए सकैत।

en: This combination is already taken by "%@".
mai: ई संयोजन पहिने  "%@" द्वारा लेल जाए चुकल अछि।

en: Not Set
mai: सेट नहि

en: sec.
mai: सेकेंड

en: Audio/Video
mai: आडियो/वीडियो

en: Audio track synchronization:
mai: आडियो ट्रैक तुल्यकालन:

en: A positive value means that the audio is ahead of the video
mai: सकारात्मक मूल्य क मतलब अछि जे आडियो वीडियो क आगाँ चलि रहल अछि

en: Subtitles/Video
mai: उपशीर्षक/वीडियो

en: Subtitle track synchronization:
mai: उपशीर्षक ट्रैक सिंक्रनाइजेशन:

en: A positive value means that the subtitles are ahead of the video
mai: एकटा सकारात्मक मूल्य क मतलब अछि जे उपशीर्षक वीडियो सँ आगाँ चलि रहल अछि

en: Subtitle speed:
mai: उपशीर्षक क गति:

en: Subtitle duration factor:
mai: उपशीर्षक अवधि कारक:

en: Extend subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
mai: उपशीर्षक अवधि केँ एहि मान सँ आगाँ बढ़ाउ.
    निष्क्रिय करबाक लेल 0 सेट करू.

en: Multiply subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
mai: उपशीर्षक अवधि केँ एहि मान सँ गुणा करू.
    निष्क्रिय करबाक लेल 0 सेट करू.

en: Recalculate subtitle duration according
    to their content and this value.
    Set 0 to disable.
mai: उपशीर्षक अवधि क पुनर्गणना
    हुनकर सामग्री आओर एहि मान क अनुसार करू.
    निष्क्रिय करबाक लेल 0 सेट करू.

en: Video Effects
mai: वीडियो

en: Basic
mai: मूल

en: Geometry
mai: ज्यामिति

en: Color
mai: रंग

en: Image Adjust
mai: छवि केँ समायोजित करू

en: Brightness Threshold
mai: चमकीलापन क सीमा

en: Sharpen
mai: तीक्ष्ण

en: Sigma
mai: सिग्मा

en: Banding removal
mai: बैन्डिग रिमोवल

en: Radius
mai: त्रिज्या

en: Film Grain
mai: फ़िल्म ग्रेन

en: Variance
mai: चरांक

en: Synchronize top and bottom
mai: उप्पर आओर नीच्चाँ क समतुल्यन करू

en: Synchronize left and right
mai: बम्माँ आओर दहिन्ना क समतुल्यन करू

en: Transform
mai: रूपांतरण

en: Rotate by 90 degrees
mai: 90 डिग्री पर घुमाउ

en: Rotate by 180 degrees
mai: 180 डिग्री पर घुमाउ

en: Rotate by 270 degrees
mai: 270 डिग्री पर घुमाउ

en: Flip horizontally
mai: आड़ा पलटू

en: Flip vertically
mai: लंबवत पलटू

en: Magnification/Zoom
mai: आवर्धन/ जूम

en: Puzzle game
mai: पहेली खेल

en: Rows
mai: पंक्ति

en: Columns
mai: स्तंभ

en: Clone
mai: क्लोन करू

en: Number of clones
mai: क्लोन क संख्या

en: Wall
mai: बाधा

en: Color threshold
mai: रंगीन सीमा

en: Similarity
mai: सदृश्यता

en: Intensity
mai: तीव्रता

en: Gradient
mai: ढाल

en: Edge
mai: किनारा

en: Hough
mai: हफ

en: Cartoon
mai: कार्टून

en: Color extraction
mai: रंग निष्कर्षण

en: Invert colors
mai: रंग उनटू

en: Posterize
mai: पोस्टराइज

en: Posterize level
mai: पोस्टराइज स्तर

en: Motion blur
mai: गति धुंधला

en: Factor
mai: कारक

en: Motion Detect
mai: गति क पता लगा

en: Water effect
mai: पानी प्रभाव

en: Psychedelic
mai: साइकेडेलिक

en: Anaglyph
mai: एनाग्लिफ

en: Add text
mai: पाठ जोड़ू

en: Text
mai: पाठ

en: Add logo
mai: लोगो जोड़ू

en: Logo
mai: लोगो

en: Transparency
mai: पारदर्शिता

en: Organize profiles...
mai: प्रोफाइल केँ व्यवस्थित करू....

en: Show Basic
mai: आधारिक देखाउ

en: Select a directory
mai: निर्देशिका चुनू

en: Select a file
mai: एकटा फाइल चुनू

en: Select
mai: चुनू

en: Minimal Mac OS X interface
mai: मिनिमल मैक ओएस एक्स अंतरफलक

en: Filebrowser starting point
mai: फाइल ब्राउजर प्रारंभ बिंदु

en: This option allows you to specify the directory the ncurses filebrowser will show you initially.
mai: ई विकल्प अहाँकेँ ncurses फाइलब्राउजर द्वारा शुरू मे देखाए दिअबला निर्देशिका केँ निर्दिष्ट करबाक सुविधा देत अछि।

en: Ncurses interface
mai: Ncurses अंतरफलक

en: [Display]
mai: [देखाउ]

en:  h,H                    Show/Hide help box
mai:  h,H सहायता बाक्स देखाउ / नुकाउ

en:  i                      Show/Hide info box
mai:  i            जानकारी बाक्स देखाउ / नुकाउ

en:  M                      Show/Hide metadata box
mai:  M                      मेटाडेटा बाक्स देखाउ/नुकाउ

en:  L                      Show/Hide messages box
mai:  L      संदेश बाक्स देखाउ / नुकाउ

en:  P                      Show/Hide playlist box
mai:  P           प्लेलिस्ट बाक्स देखाउ / नुकाउ

en:  B                      Show/Hide filebrowser
mai:  B    फाइल ब्राउजर देखाउ / नुकाउ

en:  x                      Show/Hide objects box
mai:  x     ऑवजेक्ट बाक्स  देखाउ / नुकाउ

en:  S                      Show/Hide statistics box
mai:  S          आँकड़ा बाक्स  देखाउ / नुकाउ

en:  Esc                    Close Add/Search entry
mai:  Esc         जोड़ तथा/खोज प्रविष्टि बन्न करू

en:  Ctrl-l                 Refresh the screen
mai:  Ctrl-l                 स्क्रीन रिफ्रेश करू

en: [Global]
mai: [वैश्विक]

en:  q, Q, Esc              Quit
mai:  q, Q, Esc   बन्न करू

en:  s                      Stop
mai:  s                      रोकू

en:  <space>                Pause/Play
mai:  <space> रोकू / प्ले करू

en:  f                      Toggle Fullscreen
mai:  f                      पूरा स्क्रीन टागल करू

en:  c                      Cycle through audio tracks
mai:  c                      आडियो ट्रैकसँ साइकिल करू

en:  v                      Cycle through subtitles tracks
mai:  v                      उपशीर्षक ट्रैकसँ साइकिल करू

en:  b                      Cycle through video tracks
mai:  b                      वीडियो ट्रैकसँ साइकिल करू

en:  n, p                   Next/Previous playlist item
mai:  n, p                   पछिला / अगिला प्लेलिस्ट मद

en:  [, ]                   Next/Previous title
mai:  [, ]                   पछिला / अगिला शीर्षक

en:  <, >                   Next/Previous chapter
mai:  <, >                    पछिला / अगिला अध्याय

en:  a, z                   Volume Up/Down
mai:  a, z                   वाल्यूम उप्पर / नीच्चाँ

en:  m                      Mute
mai:  m                      शांत करू

note: xgettext: You can use ↑ and ↓ characters
en:  <up>,<down>            Navigate through the box line by line
mai:  <up>, <down> बाक्स मे लाइन सँ लाइन नेविगेट करू

note: xgettext: You can use ⇞ and ⇟ characters
en:  <pageup>,<pagedown>    Navigate through the box page by page
mai:  <pageup>, <pagedown>बाक्स मे पृष्ठ सँ  पृष्ठ द्वारा नेविगेट करू

note: xgettext: You can use ↖ and ↘ characters
en:  <start>,<end>          Navigate to start/end of box
mai:  <start>, <end> बाक्स मे आरंभ/अंत क कात नेविगेट करू

en: [Playlist]
mai: [गीत-सूची]

en:  r                      Toggle Random playing
mai:  r                      रैंडम प्लेइंग केँ टागल करू

en:  l                      Toggle Loop Playlist
mai:  l                     टागल लूप प्लेलिस्ट

en:  R                      Toggle Repeat item
mai:  R                      टागल मद दोहराउ

en:  o                      Order Playlist by title
mai:  o                      गीत सूची केँ शीर्षक क अनुसार व्यवस्थित करू

en:  O                      Reverse order Playlist by title
mai:  o                      गीत सूची क शीर्षक क क्रम केँ उल्टा करू

en:  g                      Go to the current playing item
mai:  g        वर्तमान मे चलि रहल मद पर जाउ

en:  /                      Look for an item
mai:  /                      एकटा मद खोजू

en:  ;                      Look for the next item
mai:  ;                      अगिला मद क खोज करू

en:  A                      Add an entry
mai:  A                      एकटा प्रविष्टि जोड़ू

note: xgettext: You can use ⌫ character to translate <backspace>
en:  D, <backspace>, <del>  Delete an entry
mai:  D, <backspace>, <del> एकटा प्रविष्टि हटाउ

en:  e                      Eject (if stopped)
mai:  e                      (रोकब पर) निकालू

en: [Filebrowser]
mai: [फाइल ब्राउजर]

en:  <enter>                Add the selected file to the playlist
mai:  <enter> प्लेलिस्ट मे चयनित फाइल जोड़ू

en:  <space>                Add the selected directory to the playlist
mai:  <space> प्लेलिस्ट मे चयनित निर्देशिका जोड़ू

en:  .                      Show/Hide hidden files
mai:  .                      छुपी भेल फाइल देखाउ / नुकाउ

en: [Player]
mai: [खिलाड़ी]

en:  Source   : %s
mai:  स्रोत   : %s

en:  Position : %s/%s
mai:  स्थिति : %s/%s

en:  Volume   : Mute
mai: वाल्यूम   : शांत

en:  Volume   : %3ld%%
mai: वाल्यूम  : %3ld%%

en:  Volume   : ----
mai: वाल्यूम   : ----

en:  Title    : %<PRId64>/%d
mai:  शीर्षक    : %<PRId64>/%d

en:  Chapter  : %<PRId64>/%d
mai:  अध्याय  : %<PRId64>/%d

en:  [ h for help ]
mai:  [मदति क लेल h]

en: Open: %s
mai: संजाल: %s

en: Find: %s
mai: ताकू: %s

en: Click to toggle between loop all, loop one and no loop
mai: लूप आल, लूप वन तथा नो लूप क बीच टागल करू

en: Previous Chapter/Title
mai: पछिला अध्याय/शीर्षक

en: Next Chapter/Title
mai: अगिला अध्याय/शीर्षक

en: Teletext Activation
mai: टेलीटेक्स्ट सक्रियण

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
mai: चलाउ जँ गीत सूची खाली अछि, तँ कोनो मध्यम खोलू

en: Previous / Backward
mai: पाछाँक कात / पछिला

en: Next / Forward
mai: अगिला/आगाँ क कात

en: De-Fullscreen
mai: फुलस्क्रीम नहि

en: Extended panel
mai: विस्तारित पैनल

en: Frame By Frame
mai: फ्रेम दर फ्रेम

en: Trickplay Reverse
mai: ट्रिकप्ले रिवर्स करू

en: Step backward
mai: पाछाँ हटू

en: Step forward
mai: आगाँ बढू

en: Loop / Repeat
mai: लूप / दोहराउ

en: Open subtitles
mai: उपशीर्षक शुरू करू

en: Dock fullscreen controller
mai: फुल स्क्रीन नियंत्रक केँ डॉक करू

en: Stop playback
mai: प्लेबैक रोकू

en: Open a medium
mai: एकटा मध्यम खोलू

en: Previous media in the playlist, skip backward when held
mai: प्लेलिस्ट मे पिछली मीडिया, संघटित हए पर पाछाँ जाउ

en: Next media in the playlist, skip forward when held
mai: प्लेलिस्ट मे अगली मीडिया, संघटित हए पर आगाँ जाउ

en: Toggle the video in fullscreen
mai: पूरे स्क्रीन मे वीडियो टागल करू

en: Toggle the video out fullscreen
mai: पूर्ण स्क्रीन सँ बाहर वीडियो टागल करू

en: Show extended settings
mai: विस्तारित सेटिंग देखाउ

en: Toggle playlist
mai: प्लेलिस्ट टागल करू

en: Take a snapshot
mai: एकटा स्नैपशाट लिअ

en: Loop from point A to point B continuously.
mai: बिंदु A सँ लगातार बिन्दु B क कात लूप करू।

en: Frame by frame
mai: फ्रेम दर फ्रेम

en: Reverse
mai: विपरीत

en: Change the loop and repeat modes
mai: लूप परिवर्तित करू तथा मोड दोहराउ

en: Previous media in the playlist
mai: गीत सूची मे पछिला मीडिया

en: Next media in the playlist
mai: गीत सूची मे अगिला मीडिया

en: Open subtitle file
mai: उपशीर्षक फाइल खोलू

en: Dock/undock fullscreen controller to/from bottom of screen
mai: स्क्रीन क नीच्चाँ सँ फुल स्क्रीन नियंत्रक केँ डॉक/अनडॉक करू

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
mai: आवाज चालू

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
mai: मौन

en: Pause the playback
mai: प्लेबैक रोकू

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
mai: बिंदु A सँ बिंदु बी क कात लगातार  लूप करू 
    बिंदु A सेट करबाक लेल क्लिक करू

en: Click to set point B
mai: बिंदु B सेट करबाक लेल क्लिक करू

en: Stop the A to B loop
mai: A सँ B क कात लूप रोकू

en: Aspect Ratio
mai: पहलू अनुपात

en: Logo filenames
mai: लोगो फाइलनाम

en: Image mask
mai: चित्र मुखौटा

en: No v4l2 instance found.
    Please check that the device has been opened with VLC and is playing.
    
    Controls will automatically appear here.
mai: v4l2 क कोनो इंस्टांस नहि पाएल गेल
    कृप्या  जाँच लिअ जे डिवाइस VLC मे शुरु कएल गेल अछि आओर चलि रहल अछि।
    
    नियंत्रण एतय पर अपने प्रकट हाएत।

en: Knee
    radius
mai: नी 
     त्रिज्या

en: Makeup
    gain
mai: मेकअप
     गेन

en: (Hastened)
mai: (तेज कएल गेल)

en: (Delayed)
mai: (विलंबित)

en: Force update of this dialog's values
mai: ई समाद वैल्यु क अपडेट बाध्य करू

en: &Fingerprint
mai: फिंगरप्रिंट (&F)

en: Find meta data using audio fingerprinting
mai: आडियो फिंगरप्रिंट क उपयोग कएक मेटा डाटा ताकू

en: Comments
mai: टिप्पणी

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
mai: बाइली मेटाडेटा आओर आन जानकारी एहि पैनल मे दिखायीजाएत  अछि।

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
mai: अहाँक मीडिया अथवा धारा ककरासँ बनाए अछि एकर संबंध मे जानकारी।
    मक्सर, आडियो आओर वीडियो कोडेक, उपशीर्षक देखाओल जाइछ।

en: Current media / stream statistics
mai: वर्तमान मीडिया / धारा क आँकड़ा

en: Input/Read
mai: इनपुट/रीड

en: Output/Written/Sent
mai: उत्पादन / लिखित / भेजल गेल

en: Media data size
mai: मीडिया डाटा आकार

en: Demuxed data size
mai: डाटा आकार केँ डिमक्स कएल गेल

en: Content bitrate
mai: सामग्री बिटरेट

en: Discarded (corrupted)
mai: त्याग देल गेल (भ्रष्ट)

en: Dropped (discontinued)
mai: डाल देब (रोक देलक)

en: Decoded
mai: विकोड कए देब गेल

en: blocks
mai: खंड

en: Displayed
mai: प्रदर्शित

en: frames
mai: फ्रेम्स

en: Lost
mai: हराएल

en: Sent
mai: गेल डाक

en: packets
mai: पैकेट

en: Upstream rate
mai: अपस्ट्रीम दर

en: Played
mai: चलाए देल गेल

en: buffers
mai: बफर

en: Last 60 seconds
mai: पछिला 60 सेकंड

en: Overall
mai: समग्र

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
mai: वर्तमान प्लेबैक गति:% 1 \ nसमायोजित करबाक लेल क्लिक करू

en: Revert to normal play speed
mai: सामान्य प्ले क गति केँ वापस आनू

en: Download cover art
mai: कवर आर्ट डाउनलोड करू

en: Add cover art from file
mai: फाइल सँ कवर आर्ट जोड़ू

en: Choose Cover Art
mai: कवर आर्ट चुनू

en: Image Files (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)
mai: छवि फाइल (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)

en: Elapsed time
mai: बीता समय

en: Total/Remaining time
mai: शेष / कुल समय

en: Click to toggle between total and remaining time
mai: कुल आओर शेष समय क बीच टागल करबाक लेल क्लिक करू

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
mai: बीत चुकल आओर शेष समय क बीच टागल करबाक लेल क्लिक करू

en: Double click to jump to a chosen time position
mai: केओ चुनू हुए समय क स्थिति पर पहुँचने क लेल डबल क्लिक करू

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
mai: केओ अओजार अथवा video_ts निर्देशिका क चयन करू

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
mai: केओ अओजार अथवा video_ts फोल्डर क चयन करू

en: Select one or multiple files
mai: एकटा अथवा एकाधिक फाइल क चयन करू

en: File names:
mai: फाइल क नाम:

en: Filter:
mai: फिल्टर

en: Eject the disc
mai: डिस्क बाहर निकालू

en: Entry
mai: प्रविष्टि

en: Channels:
mai: चैनल:

en: Selected ports:
mai: चयनित पोर्ट:

en: Use VLC pace
mai: वीएलसी गति क प्रयोग करू

en: TV - digital
mai: TV - डिजिटल

en: Tuner card
mai: ट्यूनर कार्ड

en: Delivery system
mai: वितरण प्रणाली

en: Transponder/multiplex frequency
mai: ट्रांसपोंडर / मल्टीप्लेक्स आवृत्ति

en: Transponder symbol rate
mai: ट्रांसपोंडर प्रतीक दर

en: Bandwidth
mai: बेंडविड्थ

en: TV - analog
mai: TV - एनालाग

en: Device name
mai: युक्ति नाम

en: Your display will be opened and played in order to stream or save it.
mai: अहाँक डिस्प्ले केँ स्ट्रीम करब अथवा सहेजबाक लेल खोललक आओर चलाएल जएताह।

en: Advanced Options
mai: उन्नत विकल्प

en: Double click to get media information
mai: मीडिया क जानकारी क लेल डबल क्लिक करू

en: Change playlistview
mai: गीत-सूची दृश्य बदलू

en: Search the playlist
mai: गीत सूची मे खोजू

en: My Computer
mai: हमर कम्प्यूटर

en: Devices
mai: युक्ति

en: Local Network
mai: स्थानीय सँजाल

en: Internet
mai: इन्टरनेट

en: Remove this podcast subscription
mai: पाडकास्ट क सदस्यता समाप्त करू

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
mai: अहाँ वास्तव मे% 1 क सदस्यता समाप्त कएनाइ चाहैत अछि?

en: Cover
mai: आवरण

en: Create Directory
mai: निर्देशिका बनाउ

en: Create Folder
mai:  फोल्डर बनाउ

en: Enter name for new directory:
mai: नव निर्देशिका क लेल नाम दर्ज करू:

en: Enter name for new folder:
mai: नव फोल्डर क लेल नाम दर्ज करू:

en: Rename Directory
mai: निर्देशिका क नाम बदलू

en: Rename Folder
mai: फोल्डरक नाम बदलू

en: Enter a new name for the directory:
mai: निर्देशिका क लेल नव नाम दर्ज करू:

en: Enter a new name for the folder:
mai: फोल्डर क लेल नव नाम दर्ज करू:

en: Sort by
mai: एकरासँ छांटू

en: Ascending
mai: आरोही क्रम

en: Descending
mai: अवरोही क्रम

en: Display size
mai: प्रदर्शक आकार

en: Increase
mai: आकार बढाउ

en: Decrease
mai: आकार घटाउ

en: Playlist View Mode
mai: प्लेलिस्ट व्यू मोड

en: Playlist is currently empty.
    Drop a file here or select a media source from the left.
mai: प्लेलिस्ट अखन खाली अछि.
    एतए एकटा फाइल डालू अथवा बम्माँ कात सँ एकटा मीडिया स्रोत क चयन करू.

en: Icons
mai: आइकन

en: Detailed List
mai: विस्तृत सूची

en: List
mai: सूची

en: PictureFlow
mai: चित्रप्रवाह

en: Select File
mai: फाइल चुनू

en: in
mai: मे

en: Any field
mai: कोनो फ़ील्ड

en: Actions
mai: कार्रवाइ

en: Hotkey
mai: हाटकी

en: Application level hotkey
mai: एप्लिकेशन स्तरीय हाटकी

en: Global
mai: वैश्विक

en: Desktop level hotkey
mai:  डेस्कटापस्तरीय हाटकी

en: Double click to change.
    Delete key to remove.
mai: बदलब क लेल डबल क्लिक करू.
    निकालब क लेल 'हटाउ' बटन क प्रयोग करू.

en: Hotkey change
mai: हाटकी परिवर्तन

en: Press the new key or combination for
mai: नव बटन अथवा एकर संयोजन केँ दबाउ

en: Assign
mai: असाइन करू

en: Warning: this key or combination is already assigned to
mai: चेतावनी: ई बटन अथवा संयोजन पहिने सँ एकरा असाइन कएल गेल अछि

en: Warning: <b>%1</b> is already an application menu shortcut
mai: चेतावनी: <b>%1</b> पहिने सँ एकटा एप्लिकेशन मेनू शॉर्टकट अछि

en: Key or combination:
mai: बटन अथवा संयोजन:

en: Key:
mai: कुँजी:

en: Input & Codecs Settings
mai: इनपुट आओर कोडेक सेटिंग्स

en: Configure Hotkeys
mai: हाटकी विन्यस्त करू

en: Device:
mai: युक्ति:

en: If this property is blank, different values
    for DVD, VCD, and CDDA are set.
    You can define a unique one or configure them 
    individually in the advanced preferences.
mai: जँ ई प्रोपर्टी खाली अछि तँ  डीवीडी, वीसीडी, आओर CDDA क लेल विभिन्न मूल्य
     केँ सेट कएल जाइत अछि।
    अहाँ एकटा अनोखी केँ परिभाषित कए सकैत छी अथवा उन्हेंअलग अलग उन्नत वरीयता मे कन्फ्यूगर
     कए सकैत अछि।

en: Lowest latency
mai: निम्नतम विलंबता

en: Low latency
mai: निम्न विलंबता

en: High latency
mai: उच्च विलंबता

en: Higher latency
mai: उच्चतर विलंबता

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
mai: ई वीएलसी क स्किनेबल अंतरफलक अछि। अहाँ पर आन स्कीन डाउनलोड कए सकैत छी एतय सँ

en: VLC skins website
mai: वीएलसी स्कीन वेबसाइट

en: System's default
mai: सिस्टम पूर्वनिर्धारित

en: File associations
mai: फाइल असोसिएशन

en: Audio Files
mai: आडियो फाइल

en: Video Files
mai: वीडियो फाइल

en: Playlist Files
mai: प्लेलिस्ट फाइल

en: &Apply
mai: लागू करू (&A)

en: &Cancel
mai: रद्द करू (&C)

en: Profile
mai: प्रोफाइल

en: Edit selected profile
mai: चयनित प्रोफाइल क संपादन करू

en: Delete selected profile
mai: चयनित प्रोफाइल मेटाउ

en: Create a new profile
mai: नव प्रोफाइल बनाउ

en: Create
mai: बनाउ

en: This muxer is not provided directly by VLC: It could be missing.
mai: ई मक्सर VLC द्वारा सीधे मोजुद नहि करायागेल अछि: ई अनुपलब्ध भ' सकैत अछि.

en: This muxer is missing. Using this profile will fail
mai: ई मक्सर अनुपस्थित अछि। ई प्रोफाइलकेँ उपयोग कएनाइ विफल रहताह

en:  Profile Name Missing
mai:  प्रोफाइल नाम नहि अछि

en: You must set a name for the profile.
mai: अहाँकेँ प्रोफाइल क लेल कोनो नाम सेट कएनाइ हाएत।

en: File/Directory
mai: फाइल/निर्देशिका

en: File/Folder
mai: फाइल/फ़ोल्डर

en: Source
mai: स्रोत

en: Source:
mai: स्रोत:

en: Type:
mai: प्रकार:

en: This module writes the transcoded stream to a file.
mai: ई माड्यूल ट्रांसकोडित धारा केँ फाइल मे लिखैत अछि।

en: Filename
mai: फाइलनाम

en: Save file...
mai: फाइल सहेजू...

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
mai: कंटेनर (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
mai: ई माड्यूल HTTP क माध्यम सँ संजाल पर ट्रांसकोडेड धारा प्रसारित करैत अछि।

en: Path
mai: पथ

en: This module outputs the transcoded stream to a network via the mms protocol.
mai: ई माड्यूल mms प्रोटोकाल क माध्यम सँ नेटवर्क पर ट्रांसकोडेड धारा प्रसारित करैत अछि।

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
mai: ई माड्यूल RTSP क माध्यम सँ संजाल पर ट्रांसकोडेड धारा प्रसारित करैत अछि।

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
mai: ई माड्यूल UDP क माध्यम सँ संजाल पर ट्रांसकोडेड धारा प्रसारित करैत अछि।

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
mai: ई माड्यूल RTP क माध्यम सँ संजाल पर ट्रांसकोडेड धारा प्रसारित करैत अछि।

en: Base port
mai: बेस पोर्ट

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
mai: ई माड्यूल Icecas सर्वर पर ट्रांसकोडेड धारा प्रसारित करैत अछि।

en: Mount Point
mai: आरोह बिंदु

en: Edit Bookmarks
mai: पसिन्न संपादित करू

en: Create a new bookmark
mai: नव पुस्तकचिह्न बनाउ

en: Delete the selected item
mai: चयनित मद मेटाउ

en: Delete all the bookmarks
mai: सभटा पुस्तकचिह्न मेटाउ

en: Extract
mai: निकालू

en: &Close
mai: बन्न करू (&C)

en: Bytes
mai: बाइट

en: Convert
mai: बदलू

en: Destination
mai: गंतव्य

en: Destination file:
mai: गंतव्य फाइल:

en: Browse
mai: ब्राउज़

en: Settings
mai: सेटिंग

en: Display the output
mai: आउटपुट देखाउ

en: This display the resulting media, but can slow things down.
mai: ई परिणामस्वरूप प्राप्त मीडिया केँ प्रदर्शित करैत अछि, मुदा कार्यवाही केँ धीमा कए सकैत अछि।

en: &Start
mai: प्रारंभ (&S)

en: Containers
mai: कंटेनर

en: Program Guide
mai: प्रोग्राम निर्देशिका

en: Update
mai: अद्यतन

en: Errors
mai: त्रुटि

en: Cl&ear
mai: साफ (&e)

en: Hide future errors
mai: भविष्य मे हए बला त्रुटि केँ नुकाउ

en: Adjustments and Effects
mai: समायोजन आओर प्रभाव

en: Synchronization
mai: तुल्यकालन

en: v4l2 controls
mai: v4l2 नियंत्रण

en: &Save
mai: सहेजू (&S)

en: Privacy and Network Access Policy
mai: गोपनीयता आओर संजाल प्रयोग नीति

en: <p>In order to protect your privacy, <i>VLC media player</i> does <b>not</b> collect personal data or transmit them, not even in anonymized form, to anyone.</p>
    <p>Nevertheless, <i>VLC</i> is able to automatically retrieve information about the media in your playlist from third party Internet-based services. This includes cover art, track names, artist names and other meta-data.</p>
    <p>Consequently, this may entail identifying some of your media files to third party entities. Therefore the <i>VLC</i> developers require your express consent for the media player to access the Internet automatically.</p>
mai: <p>अहाँक गोपनीयता क रक्षा करबाक लेल, <i>VLC मीडिया प्लेयर</i> व्यक्तिगत डाटा एकत्रित <b>नहि</b> करैत अछि अथवा एतए तक जे अनाम रूपेँ सेहो हिनका ककरो सेहो व्यक्ति केँ संप्रेषित नहि करैत अछि.</p>
    <p>फिनु सेहो, <i>VLC</i> तृतीय पक्ष इंटरनेट-आधारित सेवासभ सँ अहाँक प्लेलिस्ट मे मीडियाक संबंध मे स्वचालित रूप सँ जानकारी पुनर्प्राप्त करबामे सक्षम अछि. एहिमे बनावटी आर्ट्स, ट्रैक नाम, संलेखन आओर आन मेटा-डाटा शामिल अछि.</p>
    एकर लेल अहाँक किछु मीडिया फाइल क पहचान तृतीय पक्ष संस्था केँ कएनाइ आवश्यक भ' सकैत अछि. इएहलेल <i>VLC</i> स्वचालित रूप सँ मीडिया प्लेयर केँ इंटरनेट क पहुँच बनाबै क लेल विकासक केँ अहाँक व्यक्त सहमति क आवश्यकता होइत अछि.</p>

en: Network Access Policy
mai: संजाल प्रयोग नीति

en: Regularly check for VLC updates
mai: VLC अपडेट क नियमित रूप सँ जाँच करू

en: Go to Time
mai: समय पर जाउ

en: &Go
mai: जाउ (&G)

en: Go to time
mai: समय पर जाउ

en: About
mai: परिचय

en: &Recheck version
mai: संस्करणक फिनु जाँच करू (&R)

en: &Yes
mai: हँ (&Y)

en: &No
mai: नहि (&N)

en: VLC media player updates
mai: VLC मीडिया प्लेयर अद्यतन

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
mai: VLC (%1.%2.%3%4) क एकटा नव संस्करण मोजुद अछि।

en: You have the latest version of VLC media player.
mai: अहाँक पास वीएलसी मीडिया प्लेयर क नवीनतम संस्करण अछि।

en: An error occurred while checking for updates...
mai: अद्यतन क लेल जाँच करैत समय त्रुटि भेल अछि ...

en: Current Media Information
mai: वर्तमान मीडिया जानकारी

en: &General
mai: सामान्य (&G)

en: &Metadata
mai: मेटाडाटा (&M)

en: S&tatistics
mai: सांख्यिकी (&t)

en: &Save Metadata
mai: & मेटाडाटा सहेजू

en: Location:
mai: स्थानः

en: Messages
mai: संदेश

en: Saves all the displayed logs to a file
mai: सभटा प्रदर्शित लाग केँ फाइल मे सहेजू

en: Save log file as...
mai: ई नाम सँ लाग फाइल सहेजू...

en: Application
mai: अनुप्रयोग

en: Cannot write to file %1:
    %2.
mai: फाइल मे नहि लिखि सकैत %1:
    %2.

en: Update the tree
mai: ट्री केँ अद्यतित करू

en: Clear the messages
mai: संदेश केँ खाली करू

en: Open Media
mai: मीडिया खोलू

en: &File
mai: फाइल (&F)

en: &Disc
mai: डिस्क (&D)

en: &Network
mai: संजाल (&N)

en: Capture &Device
mai: कैप्चर & डिवाइस

en: &Select
mai: चुनू (&S)

en: &Enqueue
mai: एनक्यू (&E)

en: &Play
mai: बजाउ (&P)

en: &Stream
mai: स्ट्रीम (&S)

en: C&onvert
mai: बदलू (&o)

en: C&onvert / Save
mai: बदलू / सहेजू (&o)

en: Open URL
mai: यूआरएल खोलू

en: Enter URL here...
mai: एतय URL दर्ज करू...

en: Please enter the URL or path to the media you want to play.
mai: कृप्या  मीडिया क URL अथवा पथ डालू जकरा अहाँ चलैनाइ चाहैत अछि.

en: If your clipboard contains a valid URL
    or the path to a file on your computer,
    it will be automatically selected.
mai: अपन क्लिपबोर्ड एकटा मान्य URL राखैत अछि
    अथवा अहाँक कंप्यूटर पर ककरो फाइल क लेल पथ राखैत अछि,
    तँ ई स्वचालित रूप सँ चयन कए लेल जएताह।

en: Plugins and extensions
mai: प्लग ई तथा एक्सटेंशन

en: Active Extensions
mai: सक्रिय विस्तार

en: Capability
mai: सक्षमता

en: Score
mai: अंक

en: &Search:
mai: ताकू (&S)

en: More information...
mai: बेसी सूचना...

en: Reload extensions
mai: एक्सटेंशन फिनु सँ लोड करू

en: Skins customize player's appearance. You can activate them through preferences.
mai: मनपसिन्न प्लेयरक प्रकटन स्किन करैछ. अहाँ ओकरा वरीयताक द्वारा सक्रिय कए सकैत छी.

en: Playlist parsers add new capabilities to read internet streams or extract meta data.
mai: गीतसूची विश्लेषक नव क्षमता जोडैछ जाहिसँ इंटरनेट स्ट्रीम अथवा मेटा डाटा निकालल जाए सकैछ.

en: Service discoveries adds new sources to your playlist such as web radios, video websites, ...
mai: सेवा खोज अहाँक गीतसूचीमे नव स्रोत जोड़ैत अछि जहिना वेब रेडियो, वीडियो वेबसाइट, ...

en: Extensions brings various enhancements. Check descriptions for more details
mai: एक्सटेंशन कतेक संवर्द्धनक लाबैछ. बेसी विवरणक लेल विवरण आनू

en: Only installed
mai: केवल संस्थापित

en: Retrieving addons...
mai: सहयुक्ति हासिल कए रहल अछि...

en: No addons found
mai: कोनो सहयुक्ति नहि भेटल.

en: This addon has been installed manually. VLC can't manage it by itself.
mai: ई सहयुक्तिकेँ अपनासँ संस्थापित कएल गेल अछि. वीएलसी अपने एकरा प्रबंधित नहि कए सकैत अछि.

en: Version %1
mai: संस्करण %1

en: %1 downloads
mai: %1 डाउनलोड

en: &Uninstall
mai: विसंस्थापित करू (&U)

en: &Install
mai: सँस्थापित करू (&I)

en: Version
mai: संस्करण

en: Website
mai: वेबसाइट

en: Files
mai: फाइल

en: Deletes the selected item
mai: चयनित मद मेटाबैत अछि

en: Show settings
mai: सेटिंग देखाउ

en: Simple
mai: सादा

en: Switch to simple preferences view
mai: सरलीकृत वरीयता वियू देखब क लेल स्विच करू

en: Switch to full preferences view
mai: पूर्ण वरीयता वियू देखब क लेल स्विच करू

en: Save and close the dialog
mai: संचित कए समाद बन्न करू

en: &Reset Preferences
mai: वरीयता केँ रिसेट करू (&R)

en: Only show current
mai: केवल वर्तमान केँ देखाउ

en: Only show modules related to current playback
mai: केवल वर्तमान प्लेबैक सँ संबंधित माड्यूल देखाउ

en: Advanced Preferences
mai: उन्नत प्राथमिकता

en: Simple Preferences
mai: सरल प्राथमिकता

en: Cannot save Configuration
mai: विन्यास संचित नहि कए सकैत

en: Preferences file could not be saved
mai: प्राथमिकता तथा फाइल केँ सहेजल नहि जाए सकल

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
mai: की अहाँ निश्चित रूप सँ अपन वीएलसी मीडिया प्लेयर क  वरीयता केँ पुनर्स्थापित कएनाइ चाहैत अछि?

en: Stream Output
mai: स्ट्रीम आउटपुट

en: This wizard will allow you to stream or convert your media for use locally, on your private network, or on the Internet.
    You should start by checking that source matches what you want your input to be and then press the "Next" button to continue.
mai: ई विजार्ड अहाँक निज संजाल पर अथवा इंटरनेट पर स्थानीय रूप सँ उपयोग क लेल अहाँक मीडिया केँ स्ट्रीम करब अथवा बदलब क अनुमति देताह.
    अहाँ स्रोत मिलान क जाँच करैत हुए शुरू कएनाइ चाही जकरा अहाँ अपन इनपुट बनाना चाहैत छी आओर फिनु आगाँ बढ़बा क लेल "Next" बटन दबाउ.

en: Stream output string.
    This is automatically generated when you change the above settings,
    but you can change it manually.
mai: स्ट्रीम उत्पादन स्ट्रिंग। 
    ई उप्पर क सेटिंग मे बदलाव करब पर स्वत: उत्पन्न होइछ,
    मुदा अहाँ ओकरा मैनुअली सेहो बदैल सकैत अछि.

en: Back
mai: पाछाँ

en: Toolbars Editor
mai: टूलबार संपादक

en: Toolbar Elements
mai: टूलबार क तत्व

en: Flat Button
mai: समतल बटन

en: Next widget style
mai: अगिला विजेट शैली

en: Big Button
mai: पैघ बटन

en: Native Slider
mai: नेटिव स्लाइडर

en: Main Toolbar
mai: मुख्य अओजार पट्टी

en: Above the Video
mai: वीडियो क उप्पर

en: Toolbar position:
mai: अओजारपट्टीक स्थिति:

en: Line 1:
mai: रेखा 1:

en: Line 2:
mai: रेखा 2:

en: Time Toolbar
mai: समय अओजार पट्टी

en: Advanced Widget
mai: उन्नत विजेट:

en: Fullscreen Controller
mai: फुल स्क्रीन नियंत्रक

en: New profile
mai: नव प्रोफाइल

en: Delete the current profile
mai: वर्तमान प्रोफाइल मेटाउ

en: Select profile:
mai: प्रोफाइल चुनू:

en: Preview
mai: पूर्वावलोकन

en: Cl&ose
mai: बन्न करू (&o)

en: Profile Name
mai: प्रोफाइल नाम

en: Please enter the new profile name.
mai: कृप्या  एकटा नव प्रोफाइल नाम डालू

en: Spacer
mai: विभाजक

en: Expanding Spacer
mai: स्पेसर क विस्तार

en: Splitter
mai: स्प्लिटर

en: Time Slider
mai: टाइम स्लाइडर

en: Small Volume
mai: लघु आयतन

en: DVD menus
mai: डीवीडी मेनू

en: Teletext transparency
mai: टेलीटेक्स्ट पारदर्शिता

en: Advanced Buttons
mai: उन्नत विकल्प क बटन

en: Playback Buttons
mai: प्लेबैक बटन

en: Aspect ratio selector
mai: पहलू अनुपात चयनकर्ता

en: Speed selector
mai: गति चयनकर्ता

en: Broadcast
mai: ब्राडकास्ट

en: Schedule
mai: कार्यक्रम

en: Video On Demand ( VOD )
mai: वीडियो आन डिमान्ड ( VOD )

en: Hours / Minutes / Seconds:
mai: घंटा / मिनट / सेकंड:

en: Day / Month / Year:
mai: दिन / माह / वर्ष:

en: Repeat:
mai: दोहराउ:

en: Repeat delay:
mai: विलम्ब दोहराउ:

en:  days
mai:  दिन

en: I&mport
mai: आयात (&m)

en: E&xport
mai: निर्यात (&x)

en: Save VLM configuration as...
mai: VLM विन्यास एहि प्रकार संचित करू ...

en: Open VLM configuration...
mai: VLM विन्यास खोलू...

en: Broadcast:
mai: ब्राडकास्ट

en: Schedule:
mai: कार्यक्रम

en: VOD:
mai: वी ओ डी:

en: Open Directory
mai: खुलल निर्देशिका

en: Open Folder
mai:  फोल्डर खोलू

en: Open playlist...
mai: गीत-सूची खोलू

en: XSPF playlist
mai: XSPF गीत-सूची

en: M3U playlist
mai: M3U गीत-सूची

en: M3U8 playlist
mai: M3U8 गीत-सूची

en: Save playlist as...
mai: एहिन प्लेलिस्ट सहेजू...

en: Open subtitles...
mai: उपशीर्षक शुरू करू...

en: Media Files
mai: मीडिया फाइल

en: Subtitle Files
mai: उपशीर्षक फाइल

en: All Files
mai: सभटा फाइल

en: Do you want to restart the playback where left off?
mai: की अहाँ प्लैबैक फेर आरंभ करबाक लेल चाहैत छी जतए अहाँ छोड़लहुँ?

en: &Continue
mai: जारी राखू (&C)

en: Control menu for the player
mai: प्लेयर क लेल नियंत्रण मेनू

en: Paused
mai: ठहरा

en: &Media
mai: मीडिया (&M)

en: P&layback
mai: प्लेबैक (&l)

en: &Audio
mai: आडियो (&A)

en: &Video
mai: वीडियो (&V)

en: Subti&tle
mai: उपशीर्षक (&t)

en: V&iew
mai: दृश्य (&i)

en: &Help
mai: मदति (&H)

en: Open &File...
mai: फाइल खोलू (&F)...

en: &Open Multiple Files...
mai: एकाधिक फाइल खोलू...(&O)

en: Open &Disc...
mai: आरंभ करू & डिस्क...

en: Open &Network Stream...
mai: आरंभ करू & संजाल स्ट्रीम...

en: Open &Capture Device...
mai: आरंभ करू & कैप्चर डिवाइस...

en: Open &Location from clipboard
mai: आरंभ करू & स्थान क्लीप बोर्ड सँ

en: Open &Recent Media
mai: आरंभ करू & हाल क मीडिया

en: Conve&rt / Save...
mai: बदलू/ सहेजू...

en: &Stream...
mai: स्ट्रीम (&S)...

en: Quit at the end of playlist
mai: गीत सूची क अंत हए पर बन्न करू

en: Close to systray
mai: क्लोज टू सिस्ट्रे

en: &Quit
mai: छोड़ू (&Q)

en: &Effects and Filters
mai: प्रभाव आओर फिल्टर (&E)

en: &Track Synchronization
mai: तुल्यकालन ट्रैक करू (&T)

en: Plu&gins and extensions
mai: प्लगिन तथा एक्सटेंशन (&g)

en: Customi&ze Interface...
mai: अंतरफलक केँ कस्टमाइज करू (&z)

en: &Preferences
mai: वरीयता (&P)

en: &View
mai: दृश्य (&V)

en: Play&list
mai: गीत-सूची (&l)

en: Docked Playlist
mai: गीत-सूची केँ डॉक करू

en: Mi&nimal Interface
mai: अंतरफलक केँ न्यूनतम करू

en: &Fullscreen Interface
mai: पूर्णस्क्रीन अंतरफलक (&F)

en: &Advanced Controls
mai: विस्तृत नियंत्रण (&A)

en: Status Bar
mai: स्थिति पट्टी

en: Visualizations selector
mai: दृश्यावलोकन चयनक

en: &Increase Volume
mai: वाल्यूम बढ़ाउ (&I)

en: &Mute
mai: मूक करू (&M)

en: Audio &Device
mai: आडियो युक्ति (&D)

en: Audio &Track
mai: आडियो & ट्रैक (&T)

en: &Stereo Mode
mai: स्टीरियो मोड (&S)

en: &Visualizations
mai: दृश्यावलोकन (&V)

en: Add &Subtitle File...
mai: उपशीर्षक फाइल जोड़ू (&S)....

en: Sub &Track
mai: उपट्रैक (&T)

en: Video &Track
mai: वीडियो & ट्रैक (&T)

en: &Fullscreen
mai: संपूर्ण स्क्रीन (&F)

en: Always Fit &Window
mai: हरदम फिट & विंडो (&W)

en: Set as Wall&paper
mai: वालपेपर नियत करू (&p)

en: &Zoom
mai:  छोट-पैघकरू (&Z)

en: &Aspect Ratio
mai: पहलू अनुपात (&A)

en: &Crop
mai: काँट छाँट करू (&C)

en: &Deinterlace
mai: विअंतर्ग्रथित करू (&D)

en: &Deinterlace mode
mai: अंतर्ग्रथित मोड (&D)

en: Take &Snapshot
mai: एकटा स्नैपशाट लिअ (&S)

en: T&itle
mai: शीर्षक (&i)

en: &Chapter
mai: अध्याय (&C)

en: &Program
mai: प्रोग्राम (&P)

en: &Manage
mai: प्रबंधित करू (&M)

en: Check for &Updates...
mai: अद्यतन क लेल जाँचू (&U)...

en: &Stop
mai: रूकू (&S)

en: Pre&vious
mai: पछिला (&v)

en: Ne&xt
mai: अगिला (&x)

en: Sp&eed
mai: गति (&e)

en: &Faster
mai: तेज (&F)

en: N&ormal Speed
mai: सामान्य गति (&o)

en: Slo&wer
mai: धीमा (&w)

en: &Jump Forward
mai: आगाँ क कात जम्प करू (&J)

en: Jump Bac&kward
mai: पाछाँ क कात हटू

en: Open &Network...
mai: आरंभ करू संजाल...(&N)

en: Leave Fullscreen
mai: फुलस्क्रीन छोड़ू

en: &Playback
mai: प्लेबैक (&P)

en: &Hide VLC media player in taskbar
mai: VLC मीडिया प्लेयर केँ टास्कबार मे नुकाउ (&H)

en: Sho&w VLC media player
mai: VLC मीडिया प्लेयर देखाउ (&w)

en: &Open Media
mai: मीडिया खोलू (&O)

en: &Clear
mai: साफ करू (&C)

en: Show advanced preferences over simple ones
mai: सरल वरीयता क उप्पर उच्च वरीयता देखाउ

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
mai: वरीयता समाद खोलब पर ​​उन्नत वरीयता आओर असरल वरीयता केँ देखाउ।

en: Systray icon
mai: systray चिह्न

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
mai: अहाँ बुनियादी कार्य क लेल वीएलसी मीडिया प्लेयर केँ नियंत्रित करबाक लेल सिस्ट्रे मे एकटा आइकन देखाउ।

en: Start VLC with only a systray icon
mai: केवल सिस्ट्रे आइकन क सँग वीएलसी प्रारंभ करू

en: Show playing item name in window title
mai: वर्तमान मे चलि रहल मद क नाम विंडो शीर्षक मे देखाउ

en: Show the name of the song or video in the controller window title.
mai: नियंत्रक विंडो शीर्षक मे गीत अथवा वीडियो क नाम देखाउ।

en: Show notification popup on track change
mai: ट्रैक परिवर्तन हए पर अधिसूचना पापअप देखाउ

en: Show a notification popup with the artist and track name when the current playlist item changes, when VLC is minimized or hidden.
mai: जखन गीत सूची मद परिवर्तन हए पर कलाकार आओर ट्रैक नाम क सँग पापअप अधिसूचना देखाउ जखन वीएलसी मिनीमाइज अथवा छिपा भेलहुँ भ'।

en: Windows opacity between 0.1 and 1
mai: 0.1 आओर 1 क बीच विंडोज अस्पष्टता

en: Sets the windows opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
mai: मुख्य अंतरफलक, प्लेलिस्ट आओर विस्तारित पैनल क लेल विंडोज़ opacity केँ 0.1 आओर 1 क बीच सेट करैत अछि। ई विकल्प केवल समग्र विस्तार क सँग विंडोज आओर X11 मे काज करैत अछि।

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
mai: 0.1 आओर 1 क बीच पूर्ण स्क्रीन नियंत्रक अस्पष्टता

en: Sets the fullscreen controller opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
mai: मुख्य अंतरफलक, प्लेलिस्ट आओर विस्तारित पैनल क लेल fullscreen controller opacity केँ 0.1 आओर 1 क बीच सेट करैत अछि। ई विकल्प केवल समग्र विस्तार क सँग विंडोज आओर X11 मे काज करैत अछि।

en: Show unimportant error and warnings dialogs
mai: महत्वहीन त्रुटि आओर चेतावनी समाद देखाउ

en: Activate the updates availability notification
mai: अद्यतन उपलब्धता अधिसूचना सक्रिय करू

en: Activate the automatic notification of new versions of the software. It runs once every two weeks.
mai: साफ्टवेयर क नव संस्करण क स्वत: अधिसूचना सक्रिय करू। ई हर दुइ हफ्ते पर एकटा बेर चलैत अछि।

en: Number of days between two update checks
mai: दो अपडेट जाँच क बीच दिन क अंतर

en: Ask for network policy at start
mai: शुरू मे संजाल नीति क लेल पूछू

en: Save the recently played items in the menu
mai: मेनू मे हाल  मे चलाएल गेल मद सहेजू

en: List of words separated by | to filter
mai: फिल्टर करबाक लेल | द्वारा अलग कएल गेल शब्द क सूची

en: Start VLC with:
     - normal mode
     - a zone always present to show information as lyrics, album arts...
     - minimal mode with limited controls
mai: वीएलसी केँ एकरा सँग शुरू करू:
      - सामान्य मोड
      - एकटा क्षेत्र जे हरदम गीत, एल्बम कला क रूपेँ जानकारी देखाबै क लेल मोजुद अछि ...
      - सीमित नियंत्रण क सँग न्यूनतम मोड

en: Show a controller in fullscreen mode
mai: फुल स्क्रीन मोड मे एकटा नियंत्रक देखाउ

en: Embed the file browser in open dialog
mai: खुलल समाद मे फाइल ब्राउजर अंतःस्थापित करू

en: Define which screen fullscreen goes
mai: निर्धारित करू जे पूर्ण स्क्रीन कओन स्क्रीन मे जाइत अछि

en: Load extensions on startup
mai: स्टार्टअप क समय एक्सटेंशन लोड करू

en: Start in minimal view (without menus)
mai: मिनिमम दृश्य मोड मे प्रारंभ करू(मेनु क बिना)

en: Display background cone or art
mai: पृष्ठभूमि शंकु अथवा कला प्रदर्शित करू

en: Display background cone or current album art when not playing. Can be disabled to prevent burning screen.
mai: जखन प्ले नहि भ' रहल भ' तखन पृष्ठभूमि शंकु अथवा मोजुदा एल्बम कला प्रदर्शित करू। बर्निंग स्क्रीन केँ रोकब क लेल अक्षम कएल जाए सकैत अछि।

en: Ignore keyboard volume buttons.
mai: कीबोर्ड वाल्यूम बटन केँ अनदेख करू।

en: With this option checked, the volume up, volume down and mute buttons on your keyboard will always change your system volume. With this option unchecked, the volume buttons will change VLC's volume when VLC is selected and change the system volume when VLC is not selected.
mai: ई विकल्प केँ चेक करब पर वौल्युम उप्पर, वौल्युम नीच्चाँ आओर कीबोर्ड पर मूक बटन हरदम अहाँक सिस्टम क वाल्यूम बदैल देब। अनचेक्ड हए पर एहि विकल्प क सँग वौल्युम बटन वीएलसी क चयनित कएल जाए  पर  वीएलसी क वौल्युम बदलूगे आओर जखन वीएलसी चयनित नहि अछि तखन सिस्टम वाल्यूम बदल जएताह।

en: Fullscreen controller mouse sensitivity
mai: फुलस्क्रीन कंट्रोलर माउस संवेदनशीलता

en: When minimized
mai: मिनिमाइज कएल जाए पर

en: Qt interface
mai: Qt अंतरफलक

en: errors
mai: त्रुटि

en: warnings
mai: चेतावनी

en: debug
mai: डिबग

en: Open a skin file
mai: स्कीन फाइल खोलू

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
mai: स्कीन फाइल |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Open playlist
mai: गीत-सूची खोलू

en: Save playlist
mai: सहेजू प्लेलिस्ट

en: Skin to use
mai: उपयोग करबाक लेल स्कीन

en: Path to the skin to use.
mai: उपयोग करबाक लेल स्कीन क पथ।

en: Config of last used skin
mai: पछिला इस्तेमाल भेल स्कीन क विन्यास

en: Windows configuration of the last skin used. This option is updated automatically, do not touch it.
mai: पाछाँ इस्तेमाल कएल गेल त्वचा क विंडोज विन्यास। एहि विकल्प क स्वचालित रूप सँ अद्यतन कएल जाइछ, एहिमे कोनो परिवर्तन नहि करू।

en: Show a systray icon for VLC
mai: वीएलसी क लेल systray आइकन देखाउ

en: Show VLC on the taskbar
mai: टास्कबार पर वीएलसी देखाउ

en: Enable transparency effects
mai: पारदर्शिता प्रभाव केँ सक्षम करू

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
mai: जँ अहाँ चाहैत छी तँ अहाँ सबहि पारदर्शिता प्रभावों केँ निष्क्रिय कए सकैत अछि। ई मुख्य रूप सँ उपयोगी अछि जबमुविंग विंडोज सही ढंग सँ व्यवहार नहि करैत।

en: Use a skinned playlist
mai: एकटा स्कीन्ड गीत सूची क प्रयोग करू

en: Display video in a skinned window if any
mai: कोनो स्कीन्ड विंडो मोजुद हए पर वोहै मेें वीडियो चलाउ

en: When set to 'no', this parameter is intended to give old skins a chance to play back video even though no video tag is implemented
mai: 'नहि' सेट करब पर एहि पैरामीटर क उद्देश्य कोनो वीडियो टैग कार्यान्वित नहि हए पर सेहो पुराने स्कीन केँ  वीडियो प्ले करबाक मौका देनाइ अछि

en: Skinnable Interface
mai: स्कीन कएल सकबा बला अंतरफलक

en: Select skin
mai: स्किन क चयन करू

en: Brightness threshold
mai: चमकीलापन क सीमा

en: When this mode is enabled, pixels will be shown as black or white. The threshold value will be the brightness defined below.
mai: जखन एहि मोड केँ सक्षम कएल जाइत अछि, पिक्सल केँ कारि अथवा उज्जर रूपेँ देखाओल जएताह। सीमा मूल्य सँ नीच्चाँ परिभाषित चमक हाएत।

en: Image contrast (0-2)
mai: छवि विषमता (0-2)

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
mai: 0 आओर 2 क बीच छवि विषमता, सेट करू. 1 क लेल पूर्वनिर्धारित राखू.

en: Image hue (0-360)
mai: छवि वर्ण (0-360)

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
mai: छवि वर्ण 0 आओर 360 क बीच सेट करू. 0 क लेल पूर्वनिर्धारित राखू.

en: Image saturation (0-3)
mai: छवि संतृप्ति (0-3)

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
mai: छवि संतृप्ति 0 आओर 3 क बीच सेट करू. 1 क लेल पूर्वनिर्धारित राखू.

en: Image brightness (0-2)
mai: छवि चमकीलापन (0-2)

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
mai: छवि चमकीलापन, 0 आओर 2 क बीच सेट करू. 1 क लेल पूर्वनिर्धारित राखू.

en: Image gamma (0-10)
mai: छवि गामा (0-10)

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
mai: छवि गामा .01 आओर 10 क बीच, सेट करू. 1 सँ पूर्वनिर्धारित अछि .

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory.
mai: RPI VideoCore मे फ्रेमकेँ सीधे डिकोड करू मेजबान स्मृतिकेँ बदला.

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory. This option must only be used with the MMAL video output plugin.
mai: RPI VideoCore मे फ्रेमकेँ सीधे डिकोड करू मेजबान स्मृतिकेँ बदला. ई विकल्पकेँ MMAL वीडियो क संग आउटपुट प्लगिन केवल प्रयोग कएल जाए सकैछ.

en: MMAL decoder
mai: MMAL डिकोडर

en: MMAL-based decoder plugin for Raspberry Pi
mai: रस्पबेरी पाइक लेल MMAL-आधारित डिकोडर प्लगिन

en: VideoCore layer where the video is displayed.
mai: VideoCore स्तर जतए वीडियो देखाएल जाइछ।

en: VideoCore layer where the video is displayed. Subpictures are displayed directly above and a black background directly below.
mai: VideoCore स्तर जतए वीडियो देखाएल जाइछ। उपचित्र देखाएल जाइछ सीधा ऊपर आओर सीधा नीच्चाँ कारि पृष्ठभूमिमे।

en: Adjust HDMI refresh rate to the video.
mai: HDMI ताजाकेँ वीडियोकेँ रेट करबाक लेल समायोजित करू।

en: MMAL-based vout plugin for Raspberry Pi
mai: MMAL-आधारित vout प्लगिन रस्पबेरी पाइक लेल

en: VDPAU adjust video filter
mai: VDPAU समायोजन वीडियो फिल्टर

en: VDPAU video decoder
mai: VDPAU वीडियो डिकोडर

en: Temporal-spatial
mai: टेम्पोरल स्थानिक

en: VDPAU surface conversions
mai: VDPAU सतह रूपांतरण

en: Deinterlacing algorithm
mai: अंतर्ग्रंथन एल्गोरिदम

en: Inverse telecine
mai: टेलीसाइन बदलू

en: Deinterlace chroma skip
mai: विअंतर्ग्रथित क्रोमा छोड़ू

en: Whether temporal deinterlacing applies to luma only
mai: की अस्थाई अंतर्ग्रंथन केवल ल्यूमा पर लागू अछि

en: Noise reduction level
mai: शोर कम होबाक स्तर

en: Scaling quality
mai: गुणवत्ताक स्कैलिंग

en: High quality scaling level
mai: उच्च गुणवत्ता स्कैलिंग स्तर

en: VDPAU deinterlacing filter
mai: VDPAU विग्रंथन फिल्टर

en: VDPAU output
mai: VDPAU आउटपुट

en: VDPAU sharpen video filter
mai: VDPAU तेज वीडियो फिल्टर

en: Be quiet
mai: चुप रहू

en: Log to file
mai: फाइल मे लाग करू

en: Log all VLC messages to a text file.
mai: सभटा वीएलसी संदेश पाठ फाइल मे लाग करू।

en: Log filename
mai: लाग फाइलनाम

en: Specify the log filename.
mai: लाग फाइलनाम निर्दिष्ट करू।

en: Log format
mai: लाग प्रारूप

en: Specify the logging format.
mai: लागिंग स्वरूप निर्दिष्ट करू.

en: Verbosity
mai: बर्बोसिटी

en: <p>Password for Web interface has not been set.</p><p>Please use --http-password, or set a password in </p><p>Preferences &gt; All &gt; Main interfaces &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Password.</p>
mai: <p>वेब अंतरफलक क लेल गुड़किल्ली सेट नहि कएल गेल अछि.</p><p>कृप्या  --http-गुड़किल्ली क उपयोग करू, अथवा </p><p>प्राथमिकता &gt; All &gt; मुख्य अंतरफलक &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; गुड़किल्ली</p> मे एकटा गुड़किल्ली सेट करू

en: Lua interface
mai: Lua अंतरफलक

en: Lua interface module to load
mai: लोड करब Lua अंतरफलक माड्यूल

en: Lua interface configuration
mai: Lua अंतरफलक विन्यास

en: Lua interface configuration string. Format is: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.
mai: Lua अंतरफलक विन्यास स्ट्रिंग। फारमेट अछि: '["<अंतरफलक माड्यूल क नाम>"] = { <विकल्प> = <मूल्य>, ...}, ...'.

en: A single password restricts access to this interface.
mai: एकटा असगर गुड़किल्ली एहि अंतरफलक क पहुँच केँ सीमित करैत अछि.

en: Source directory
mai: स्रोत निर्देशिका

en: Directory index
mai: निर्देशिका सूचकांक

en: Allow to build directory index
mai: निर्देशिका सूचकांक बनाबै क अनुमति देत अछि।

en: This is the host on which the interface will listen. It defaults to all network interfaces (0.0.0.0). If you want this interface to be available only on the local machine, enter "127.0.0.1".
mai: ई ओ हॉस्ट अछि जिसपर सबहि अंतरफलक सुनताह। ई सबहि संजाल अंतरफलक मे पूर्वनिर्धारित अछि  (0.0.0.0)। जँ अहाँ अंतरफलक केँ केवल स्थानीय मशीन क लेल मोजुद करानाइ चाहैत छी तँ इंटर करू "127.0.0.1"

en: This is the TCP port on which this interface will listen. It defaults to 4212.
mai: ई ओ TCP पोर्ट अछि जकरा पर ई अंतरफलक समाद करताह। एकर पूर्वनिर्धारित है4212

en: CLI input
mai: CLI इनपुट

en: Accept commands from this source. The CLI defaults to stdin ("*console"), but can also bind to a plain TCP socket ("localhost:4212") or use the telnet protocol ("telnet://0.0.0.0:4212")
mai: ई स्रोत सँ आदेश स्वीकार करू। CLI क stdin क लेल पूर्वनिर्धारित अछि ("*console"), मुदा एकरा एकटा प्लेन TCP सौकेट सँ सेहो बाइंड कएल जाए सकैत अछि ("localhost:4212") अथवा टेलनेट प्रोटोकाल ("telnet://0.0.0.0:4212") क उपयोग करू

en: Lua interpreter
mai: Lua दुभाषिया

en: Command-line interface
mai: कमांड-लाइन अंतरफलक

en: Lua Telnet
mai: Lua टेलनेट

en: Lua Meta Fetcher
mai: Lua मेटा फेचर

en: Fetch meta data using lua scripts
mai: lua स्क्रिप्ट क उपयोग कए मेटाडाटा प्राप्त करू

en: Lua Meta Reader
mai: Lua मेटा रीडर

en: Read meta data using lua scripts
mai: lua स्क्रिप्ट्स क उपयोग कए मेटाडाटा पढू

en: Lua Playlist
mai: Lua गीत-सूची

en: Lua Playlist Parser Interface
mai: Lua अंतरफलक पार्सर अंतरफलक

en: Lua Art
mai: Lua कला

en: Fetch artwork using lua scripts
mai: lua स्क्रिप्टक उपयोग कए कलावस्तु प्राप्त करू

en: Lua Extension
mai: Lua एक्सटेंशन

en: Lua SD Module
mai: Lua एसडी माड्यूल

en: Folder meta data
mai: फोल्डरमेटा डाटा

en: Album art filename
mai: अलबम आर्ट फाइलनाम

en: Filename to look for album art in current directory
mai: वर्तमान निर्देशिका मे एल्बम कला केँ देखब क लेल फाइल नाम।

en: Blues
mai: ब्लूज़

en: Classic Rock
mai: क्लासिक राक

en: Country
mai: देश

en: Disco
mai: डिस्को

en: Funk
mai: फंक

en: Grunge
mai: ग्रंग

en: Hip-Hop
mai: हिप-हॉप

en: Jazz
mai: ज़ैज

en: Metal
mai: धातु

en: New Age
mai: न्यू-एज

en: Oldies
mai: पुरान

en: Other
mai: आन

en: Rap
mai: रैप

en: Industrial
mai: औद्योगिक

en: Alternative
mai: वैकल्पिक

en: Death Metal
mai: डेथ मेटल

en: Pranks
mai: प्रैंक्स

en: Soundtrack
mai: साउन्ड-ट्रैक

en: Euro-Techno
mai: यूरो-टेक्नो

en: Ambient
mai: एम्बिएंट

en: Trip-Hop
mai: ट्रिप-हॉप

en: Vocal
mai: वोकल

en: Jazz+Funk
mai: ज़ैज+फंक

en: Fusion
mai: मिश्रण

en: Trance
mai: ट्रैंस

en: Instrumental
mai: इंस्ट्रूमेंटल

en: Acid
mai: एसिड

en: House
mai: घर

en: Sound Clip
mai: साउंड क्लिप

en: Gospel
mai: गॉस्पेल

en: Noise
mai: शोर

en: Alternative Rock
mai: वैकल्पिक राक

en: Bass
mai: बास

en: Soul
mai: सॉल

en: Punk
mai: पंक

en: Meditative
mai: ध्यानस्थ

en: Instrumental Pop
mai: इंस्ट्रूमेंटल पाप

en: Instrumental Rock
mai: इंस्ट्रूमेंटल राक

en: Ethnic
mai: एथनिक

en: Gothic
mai: गोथिक

en: Darkwave
mai: डार्कवेव

en: Techno-Industrial
mai: टेक्नो-इंडस्ट्रियल

en: Electronic
mai: इलेक्ट्रॉनिक

en: Pop-Folk
mai: पाप-फॉक

en: Eurodance
mai: यूरोडान्स

en: Dream
mai: ड्रीम

en: Southern Rock
mai: सदर्न राक

en: Comedy
mai: मजाकिया

en: Cult
mai: कल्ट

en: Top 40
mai: शीर्ष 40

en: Christian Rap
mai: क्रिस्चियन रैप

en: Pop/Funk
mai: पाप/फंक

en: Jungle
mai: जंगल

en: Native American
mai: नेटिव अमेरिकी

en: Cabaret
mai: कैबरे

en: New Wave
mai: न्यू वेव

en: Rave
mai: रैव

en: Showtunes
mai: शो-ट्यून्स

en: Trailer
mai: ट्रेलर

en: Lo-Fi
mai: लो-फाई

en: Tribal
mai: आदिवासी

en: Acid Punk
mai: एसिड पंक

en: Acid Jazz
mai: एसिड जैज

en: Polka
mai: पोल्का

en: Retro
mai: रीट्रो

en: Musical
mai: संगीतमय

en: Rock & Roll
mai: राक एंड रोल

en: Hard Rock
mai: हार्ड राक

en: Folk
mai: लोक संगीत (फोक)

en: Folk-Rock
mai: फोक-राक

en: National Folk
mai: राष्ट्रीय लोक संगीत

en: Swing
mai: स्विंग

en: Fast Fusion
mai: फास्ट फ़्यूजन

en: Bebob
mai: बेबॉब

en: Revival
mai: रिवाइवल

en: Celtic
mai: सेल्टिक

en: Bluegrass
mai: ब्लूग्रास

en: Avantgarde
mai: एवांटग्रेड

en: Gothic Rock
mai: गोथिक राक

en: Progressive Rock
mai: प्रोग्रेसिव राक

en: Psychedelic Rock
mai: साइकेडेलिक राक

en: Symphonic Rock
mai: सिम्फ़ोनिक राक

en: Slow Rock
mai: स्लो राक

en: Big Band
mai: बिग बैंड

en: Easy Listening
mai: ईजी लिस्निंग

en: Acoustic
mai: एकॉस्टिक

en: Humour
mai: ह्यूमर

en: Speech
mai: स्पीच

en: Chanson
mai: चैंसन

en: Opera
mai: ओपेरा

en: Chamber Music
mai: चैंबर म्यूजिक

en: Sonata
mai: सोनाटा

en: Symphony
mai: सिम्फ़ोनी

en: Booty Bass
mai: बूटी बास

en: Primus
mai: प्राइमस

en: Porn Groove
mai: पोर्न ग्रूव

en: Satire
mai: सैटायर

en: Slow Jam
mai: स्लो जैम

en: Tango
mai: टैंगो

en: Samba
mai: सांबा

en: Folklore
mai: फ़ोकलोर

en: Ballad
mai: बलाड

en: Power Ballad
mai: पावर बलाड

en: Rhythmic Soul
mai: रिदमिक सोल

en: Freestyle
mai: फ्रीस्टाइल

en: Duet
mai: युगल

en: Punk Rock
mai: पंक राक

en: Drum Solo
mai: ड्रम सोलो

en: Acapella
mai: एकापेला

en: Euro-House
mai: यूरो-हाउस

en: Dance Hall
mai: डांस हॉल

en: Goa
mai: गोवा

en: Drum & Bass
mai: ड्रम एंड बास

en: Club - House
mai: क्लब - हाउस

en: Hardcore
mai: हार्डकोर

en: Terror
mai: टेरर

en: Indie
mai: इंडी

en: BritPop
mai: ब्रिटपॉप

en: Negerpunk
mai: नेजरपंक

en: Polsk Punk
mai: पोल्स्कपंक

en: Beat
mai: बीट

en: Christian Gangsta Rap
mai: क्रिस्चियन गैंगस्टा रैप

en: Heavy Metal
mai: हेवी मेटल

en: Black Metal
mai: ब्लैक मेटल

en: Crossover
mai: क्रॉसओवर

en: Contemporary Christian
mai: कंटेम्पोरेरी क्रिस्चियन

en: Christian Rock
mai: क्रिस्चियन राक

en: Merengue
mai: मेरेंग

en: Salsa
mai: सालसा

en: Thrash Metal
mai: थ्रैश मेटल

en: Anime
mai: एनीमे

en: JPop
mai: जेपॉप

en: Synthpop
mai: सिंथपॉप

en: The username of your last.fm account
mai: अहाँक पछिला .fm खाता क प्रयोक्तानाम

en: The password of your last.fm account
mai: अहाँक पछिला .fm खाता क गुड़किल्ली

en: Scrobbler URL
mai: स्क्रैब्लर URL

en: The URL set for an alternative scrobbler engine
mai: ई URL एकटा वैकल्पिक scrobbler इंजिन सेट करैत अछि

en: Submission of played songs to last.fm
mai: Last.fm केँ चलाए गेल गीत सबमिट करू

en: last.fm: Authentication failed
mai: last.fm: सत्यापन असफल

en: last.fm username or password is incorrect. Please verify your settings and relaunch VLC.
mai: last.fm प्रयोक्तानाम अथवा गुड़किल्ली गलत अछि। कृप्या  अपन सेटिंग्स क जाँच कए लिअ आओर VLC फिनु सँ शुरु करू।

en: Last.fm username not set
mai: Last.fm प्रयोक्तानाम सेट नहि कएल गेल अछि

en: Please set a username or disable the audioscrobbler plugin, and restart VLC.
    Visit http://www.last.fm/join/ to get an account.
mai: कृप्या  एकटा प्रयोक्तानाम सेट करू अथवा audioscrobbler प्लगइन केँ निष्क्रिय करू, आओर  VLC केँ फिनु सँ चलाउ।
    नव खाता क लेल  http://www.last.fm/join/ पर जाउ।

en: Abort
mai: छोड़ दिअ'

en: View certificate
mai: प्रमाणपत्र देखू

en: Insecure site
mai: असुरक्षित साइट

en: Accept 24 hours
mai: 24 घंटा स्वीकार करू

en: Accept permanently
mai: स्थायी रूप सँ स्वीकार करू

en: This is the certificate presented by %s:
    %s
    
    If in doubt, abort now.
mai: ई %s द्वारा प्रस्तुत कएल गेल प्रमाणपत्र अछि:
    %s
    
    संदेह हए पर, अखन एकरा छोड़ दिअ'.

en: TLS cipher priorities
mai: TLS सायफर प्राथमिकता

en: Ciphers, key exchange methods, hash functions and compression methods can be selected. Refer to GNU TLS documentation for detailed syntax.
mai: सिफर, कुँजी विनिमय तरीका, हैश कार्य आओर संपीड़न विधि क चयन कएल जाए सकैत अछि। विस्तृत विन्यास क लेल GNU TLS दस्ताबेज देखू।

en: Performance (prioritize faster ciphers)
mai: प्रदर्शन (तेज सिफर केँ प्राथमिकता दिअ')

en: Secure 128-bits (exclude 256-bits ciphers)
mai: 128 बिट्स सुरक्षित करू (256 बिट सिफर केँ छोड़ दिअ')

en: Secure 256-bits (prioritize 256-bits ciphers)
mai: 256 बिट्स सुरक्षित करू (256 बिट सिफर केँ वरीयता दिअ')

en: Export (include insecure ciphers)
mai: निर्यात (असुरक्षित सिफर शामिल अछि)

en: GNU TLS transport layer security
mai: GNU TLS परिवहन परत सुरक्षा

en: GNU TLS server
mai: GNU TLS सर्वर

en: Playing some media.
mai: किछु मीडिया चलाएल जाए रहल अछि।

en: XDG-screensaver
mai: XDG-स्क्रीनसेवर

en: XDG screen saver inhibition
mai: XDG स्क्रीन सेवर अवरोधक

en: Logging
mai: लागिंग

en: File logging
mai: फाइल लागिंग

en: M3U playlist export
mai: M3U गीत-सूची निर्यात

en: M3U8 playlist export
mai: M3U8 गीत-सूची निर्यात

en: XSPF playlist export
mai: XSPF गीत-सूची निर्यात

en: HTML playlist export
mai: HTML गीत-सूची निर्यात

en: Maximum number of connections
mai: कनेक्शन क अधिकतम संख्या

en: This limits the maximum number of clients that can connect to the RTSP VOD. 0 means no limit.
mai: ई RTSP VOD सँ कनेक्ट कए सकबा बला क्लाइंट क अधिकतम सँख्या क सीमा निर्धारित करैत अछि ।0 क मतलब कोनो सीमा नहि अछि।

en: MUX for RAW RTSP transport
mai: RAW आरटीएसपी परिवहन क लेल MUX

en: Sets the timeout option in the RTSP session string
mai: RTSP सत्र स्ट्रिंग मे टाइमआउट विकल्प सेट करैत अछि

en: Defines what timeout option to add to the RTSP session ID string. Setting it to a negative number removes the timeout option entirely. This is needed by some IPTV STBs (such as those made by HansunTech) which get confused by it. The default is 5.
mai: RTSP सत्र ID स्ट्रिंग केँ जोड़बा क लेल उपयुक्त टाइमआउट क विकल्प केँ निर्धारित करैत अछि। एकटा नकारात्मक सँख्या मे सेटिंग करब पर पूरी तरह टाइमआउट क विकल्प केँ हटा देत अछि। एहि बात सँ भ्रमित भ' जे किछु IPTV STBs (जहिना HansunTech द्वारा बनाएल गेल) केँ एहि क जरूरत होइत अछि जे एकरासँ भ्रमित भए जाएत  अछि। पूर्वनिर्धारित 5 अछि।

en: Legacy RTSP VoD server
mai: पुरातन RTSP VoD सर्वर

en: TLS support for OS X and iOS
mai: OS X आओर iOS क लेल TLS समर्थन

en: TLS server support for OS X
mai: OS X क लेल TLS सर्वर समर्थन

en: You attempted to reach %s. However the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certification Authority. This problem may be caused by a configuration error or an attempt to breach your security or your privacy.
    
    If in doubt, abort now.
mai: अहाँ %s पर पहुंचने क प्रयास कएल. मुदा सर्वर द्वारा प्रस्तुत सुरक्षा प्रमाणपत्र अज्ञात अछि आओर ककरो सेहो विश्वस्त प्रमाणन प्राधिकरण द्वारा एकरा सत्यापित नहि कएल जाए सकल. ई समस्या एकटा विन्यास त्रुटि क कारण अथवा अहाँक सुरक्षा अथवा अहाँक गोपनीयता केँ खंडित करबाक ककरो प्रयास क कारण भ' सकैत अछि.
    
    संदेह हए पर, अखन एकरा छोड़ दिअ'.

en: Accept certificate temporarily
mai: अस्थाई रूपेँ प्रमाणपत्र स्वीकारू

en: Stats
mai: आँकड़ा

en: Stats encoder function
mai: Stats एनकोडर फंक्शन

en: Stats decoder
mai: Stats डिकोडर

en: Stats decoder function
mai: Stats डिकोडर फंक्शन

en: Stats demux
mai: Stats डिमक्स

en: Stats demux function
mai: Stats डिमक्स फंक्शन

en: XML Parser (using libxml2)
mai: XML पार्सर (libxml2 क उपयोग करैत हुए)

en: Title to put in ASF comments.
mai: ASF टिप्पणी मे डालब क लेल शीर्षक

en: Author to put in ASF comments.
mai: ASF टिप्पणी मे डालब क लेल आथर।

en: Copyright string to put in ASF comments.
mai: कापीराइट स्ट्रिंग ASF टिप्पणीमे डाल देब अछि।

en: Comment
mai: टिप्पणी

en: Comment to put in ASF comments.
mai: ASF टिप्पणी मे डालब क लेल टिप्पणी।

en: "Rating" to put in ASF comments.
mai: ASF टिप्पणी मे डालब क लेल "रेटिंग".

en: Packet Size
mai: पैकेट आकार

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
mai: ASF पैकेट आकार - पूर्वनिर्धारित 4096 बाइट अछि

en: Bitrate override
mai: बिटरेट अधिरोहित

en: Do not try to guess ASF bitrate. Setting this, allows you to control how Windows Media Player will cache streamed content. Set to audio+video bitrate in bytes
mai: ASF बिटरेट केँ अनुमानित करबाक कोशिश मत करू। एहि स्थापना अहाँकेँ विंडोज मीडिया प्लेयर द्वारा स्ट्रीम कएल गेल सामग्री केँ कैश करबाक अनुमति देत अछि। बाइट्स मे आडियो + वीडियो बिटरेट सेट करू।

en: ASF muxer
mai: ASF मक्सर

en: Unknown Video
mai: अज्ञात वीडियो

en: Subject
mai: विषय

en: Encoder
mai: एन्कोडर

en: AVI muxer
mai: AVI मक्सर

en: Dummy/Raw muxer
mai: डमी/काँच मक्सर

en: Create "Fast Start" files
mai: "फास्ट स्टार्ट" फाइल बनाउ

en: Create "Fast Start" files. "Fast Start" files are optimized for downloads and allow the user to start previewing the file while it is downloading.
mai: "फास्ट स्टार्ट" फाइल बनाउ। "फास्ट स्टार्ट"  फाइल डाउनलोड करबाक लेल अनुकूलित छी तथा ई प्रयोक्ता केँ एकरा डाउनलोड करैत समय  पूर्वावलोकन शुरू करबाक लेल सुविधा देत अछि।

en: MP4/MOV muxer
mai: MP4/MOV मक्सर

en: DTS delay (ms)
mai: DTS विलंब (एमएस)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the SCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
mai: धारा मे डाटा क DTS (डिकोडिंग समय stamps) आओर PTS (प्रस्तुति समय स्टैंप्स) केँ SCRs क तुलना मे विलंबित करू। ई ग्राहक विकोडक अंदर किछु बफरिंग क अनुमति देत अछि।

en: PES maximum size
mai: अधिकतम PEC आकार

en: Set the maximum allowed PES size when producing the MPEG PS streams.
mai: MPEG PS धारा क उत्पादन क समय PES क अधिकतम अनुमत आकार निर्धारित करू।

en: PS muxer
mai: PS मक्सर

en: Video PID
mai: वीडियो PID

en: Assign a fixed PID to the video stream. The PCR PID will automatically be the video.
mai: वीडियो स्ट्रीम केँ एकटा निर्धारित आईडी प्रदान करैत अछि। PCR PID स्वचालित रूप सँ वीडियो हाएत.

en: Audio PID
mai: आडियो PID

en: Assign a fixed PID to the audio stream.
mai: आडियो धारा केँ निर्धारित पीआईडी प्रदान करू।

en: Assign a fixed PID to the SPU.
mai: SPU केँ निर्धारित पीआईडी प्रदान करू।

en: Assign a fixed PID to the PMT
mai: PMT केँ निर्धारित पीआईडी प्रदान करू।

en: Assign a fixed Transport Stream ID.
mai: निर्धारित परिवहन धारा आईडी प्रदान करू।

en: Assign a fixed Network ID (for SDT table)
mai: निश्चित संजाल आईडी प्रदान करू (SDT टेबल)

en: PMT Program numbers
mai: पीएमटी कार्यक्रम संख्या

en: Assign a program number to each PMT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
mai: प्रत्येक पीएमटी क लेल एकटा कार्यक्रम सँख्या निरुपित करू। एकर लेल "PID " केँ PID मे सेट सँ ES केँ ID" सक्षम कएनाइ आवश्यक हाएत।

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
mai: Mux PMT (आवश्यकता हएताह --sout-ts-es-id-pid)

en: Define the pids to add to each pmt. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
mai: प्रत्येक पीएमटी मे जोड़बा क लेल PID केँ परिभाषित करू। एकर लेल "PID "Set PID to ID of ES" सक्षम कएनाइ आवश्यक हाएत।

en: SDT Descriptors (requires --sout-ts-es-id-pid)
mai: SDT विवरणकएनिहार (आवश्यकता हएताह --sout-ts-es-id-pid क )

en: Set PID to ID of ES
mai: PID केँ ES क ID क रूपेँ सेट करू

en: Sets PID to the ID if the incoming ES. This is for use with --ts-es-id-pid, and allows having the same PIDs in the input and output streams.
mai: जँ इनकमिंग ES भ' तँ PID केँ आईडी ​​सेट करैत अछि। एकर प्रयोग --ts-es-id-pid क सँग करै क लेल अछि, आओर इनपुट आओर आउटपुट धारा मे  PIDs देब क अनुमति देत अछि।

en: Data alignment
mai: डाटा संरेखण

en: Enforces alignment of all access units on PES boundaries. Disabling this might save some bandwidth but introduce incompatibilities.
mai: PES सीमा पर सबहि ऐसेस एकाइ क संरेखण लागू करैत अछि। एहि अक्षम करब सँ किछु बैंडविड्थ केँ बचाए सकैत अछि मुदा एकरासँ किछु असंगति आ सकैत अछि।

en: Shaping delay (ms)
mai: सेपिंग विलंब (मिसे)

en: Cut the stream in slices of the given duration, and ensure a constant bitrate between the two boundaries. This avoids having huge bitrate peaks, especially for reference frames.
mai: देब गेल अवधि मे धारा केँ देब गेल अवधि क स्लाइस मे कट करू आओर दुइ ​​सीमा क बीच एकटा निरंतर बिटरेट सुनिश्चित करैत अछि। ई विशेष रूप सँ संदर्भ फ्रेम क लेल विशाल बिटरेट पीकस् हए सँ बचाबैत अछि।

en: Use keyframes
mai: कीफ्रेमक उपयोग करू

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
mai: सक्षम कएल जाए पर आओर आकार निर्दिष्ट कएल जाए पर TS muxer I चित्र पर सीमा डालैत अछि। ओ स्थिति मे, प्रयोक्ता द्वारा देल गेल आकार क अवधि क इस्तेमाल एकटा बदतर स्थिति अछि जखन कोनो संदर्भ फ्रेम मोजुद नहि अछि। चूँ जे  I फ्रेम आमतौर पर धारा मे सबसँ पैघ फ्रेम अछि ई आकार देब क एल्गोरिथ्म क क्षमता केँ बढ़ाए देत अछि।

en: PCR interval (ms)
mai: पीसीआर अंतराल(ms)

en: Set at which interval PCRs (Program Clock Reference) will be sent (in milliseconds). This value should be below 100ms. (default is 70ms).
mai: सेट करू जे कओन अंतराल पर PCRs (प्रोग्राम घड़ी संदर्भ) (मिलीसेकेंड मे) भेजल जएताह। ई मान 100ms नीच्चाँ होनाइ चाही। (पूर्वनिर्धारित 70ms अछि)।

en: Minimum B (deprecated)
mai: न्यूनतम B (पदावनत)

en: This setting is deprecated and not used anymore
mai: ई सेटिंग पदावनत अछि आओर आब आओर नहि कएल जाइत अछि।

en: Maximum B (deprecated)
mai: अधिकतम B (पदावनत)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the PCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
mai: धारा मे डाटा क DTS (डिकोडिंग समय stamps) आओर PTS (प्रस्तुति समय स्टैंप) केँ PCRs क तुलना मे विलंबित करू। ई ग्राहक विकोडक अंदर किछु बफरिंग क अनुमति देत अछि।

en: Crypt audio
mai: क्रिप्ट आडियो

en: Crypt audio using CSA
mai: CSA क उपयोग कए आडियो क्रिप्ट करू

en: Crypt video
mai: क्रिप्ट वीडियो

en: Crypt video using CSA
mai: CSA क उपयोग कए वीडियो क्रिप्ट करू

en: CSA Key in use
mai: उपयोग मे आनल जाए रहल CSA कुँजी

en: CSA encryption key used. It can be the odd/first/1 (default) or the even/second/2 one.
mai: CSA गोपन कुँजी इस्तेमाल कएल गेल। ई odd/first/1 (पूर्वनिर्धारित) अथवा even/second/2  भ' सकैत अछि।

en: Packet size in bytes to encrypt
mai: इनक्रिप्ट करब बाइट्स मे पैकेट आकार

en: Size of the TS packet to encrypt. The encryption routines subtract the TS-header from the value before encrypting.
mai: एन्क्रिप्ट करबाक लेल टीएस पैकेट क आकार। गोपन एन्क्रिप्ट करब सँ पहिने मूल्य सँ टीएस शीर्षिका घटाबैत अछि।

en: TS muxer (libdvbpsi)
mai: TS मक्सर (libdvbpsi)

en: Multipart JPEG muxer
mai: बहुखण्डीय जेपीईजी म्युक्सर

en: Index interval
mai: इंडेक्स अंतराल

en: Minimal index interval, in microseconds. Set to 0 to disable index creation.
mai: न्यूनतम इंडेक्स अंतराल, मिलीसेकेंड. 0 मे सूची निर्माणक लेल सेट करू.

en: Index size ratio
mai: सूचकांक आकार अनुपात

en: Set index size ratio. Alters default (60min content) or estimated size.
mai: इंडेक्स आकार अनुपात सेट करू. तयशुदा (60min content) अथवा अनुमानित आकार बदलैछ.

en: Ogg/OGM muxer
mai: Ogg/OGM मक्सर

en: WAV muxer
mai: WAV मक्सर

en: New input playing
mai: नव इनपुट चलाएल जाए रहल अछि

en: Now playing
mai: बजाएल जाए रहल अछि

en: Timeout (ms)
mai: टाइम-आउट (ms)

en: Notify
mai: अधिसूचित करू

en: LibNotify Notification Plugin
mai: LibNotify अधिसूचना प्लगइन

en: A/52 audio packetizer
mai: A/52 आडियो पैकेटाइजर

en: avparser packetizer
mai: avparser पैकेटाइजर

en: Copy packetizer
mai: कोपी पैकेटाइजर

en: Dirac packetizer
mai: Dirac पैकेटाइजर

en: DTS audio packetizer
mai: डीटीएस आडियो पैकेटाइजर

en: Flac audio packetizer
mai: एफ़एलएसी आडियो पैकेटाइजर

en: H.264 video packetizer
mai: H.264 वीडियो पैकेटाइजर

en: HEVC/H.265 video packetizer
mai: HEVC/H.265 वीडियो पैकेटाइजर

en: MLP/TrueHD parser
mai: MLP / TrueHD पार्सर

en: MPEG4 audio packetizer
mai: एमपीईजी4 आडियो पैकेटाइजर

en: MPEG4 video packetizer
mai: MPEG4 वीडियो पैकेटाइजर

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
mai: एमपीईजी आडियो परत I/II/III पैकेटाइजर

en: Sync on Intra Frame
mai: इंट्रा फ्रेम पर तुल्यकालन करू

en: Normally the packetizer would sync on the next full frame. This flags instructs the packetizer to sync on the first Intra Frame found.
mai: आम तौर पर पैकेटाइजर अगिला पूर्ण फ्रेम पर सिंक हाएत। एहि झंडे पाएल पहिल अंतर फ्रेम पर सिंक करै क लेल पैकेटाइजर निर्देश देत अछि।

en: MPEG-I/II video packetizer
mai: MPEG-I/II वीडियो पैकेटाइजर

en: MPEG Video
mai: MPEG वीडियो

en: VC-1 packetizer
mai: VC-1 पैकेटाइजर

en: My Videos
mai: हमर वीडियो

en: My Music
mai: हमर संगीत

en: Picture
mai: तस्वीर

en: My Pictures
mai: हमर चित्र

en: MTP devices
mai: MTP युक्तिसभ

en: MTP Device
mai: MTP युक्ति

en: Discs
mai: डिस्क

en: Podcasts
mai: पोडकास्ट

en: Podcast URLs list
mai: पाडकास्ट URLs सूची

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
mai: फिनु प्राप्त करबाक लेल (पाइप) '|' द्वारा अलग कएल गेल पाडकास्ट क सूची दर्ज करू।

en: Audio capture
mai: आडियो कैप्चर

en: Audio capture (PulseAudio)
mai: आडियो कैप्चर (PulseAudio)

en: Generic
mai: जेनेरिक

en: SAP multicast address
mai: एसएपी मल्टीकास्ट पता

en: The SAP module normally chooses itself the right addresses to listen to. However, you can specify a specific address.
mai: एसएपी माड्यूल सामान्य तौर पर अपन सुनब क लेल  सही पता केँ चुनता अछि। फिनु सेहो, अहाँ कोनो विशिष्ट पता निर्दिष्ट कए सकैत अछि।

en: SAP timeout (seconds)
mai: SAP समय समाप्ति (सेकेंड)

en: Delay after which SAP items get deleted if no new announcement is received.
mai: ओ समय जकरा बाद कोनो नव घोषणा नहि प्राप्त हए पर एसएपी मद नष्ट कए देब जाइत अछि।

en: Try to parse the announce
mai: घोषणा केँ पार्स करबाक कोशिश करू

en: This enables actual parsing of the announces by the SAP module. Otherwise, all announcements are parsed by the "live555" (RTP/RTSP) module.
mai: ई SAP माड्यूल द्वारा क घोषणा क वास्तविक पार्स सक्षम बनाबैत अछि। आनरूपेँ, सबहि घोषणा केँ "live555" (RTP/RTSP) माड्यूल द्वारा विश्लेषित कएल जाइत अछि।

en: SAP Strict mode
mai: एसएपी स्ट्रिक्ट मोड

en: When this is set, the SAP parser will discard some non-compliant announcements.
mai: जखन एकरा सेट कएल जाइत अछि तँ एसएपी पार्सर किछु गैर अनुरूप घोषणा केँ निकाल देताह।

en: Network streams (SAP)
mai: संजाल धारा (एसएपी)

en: SAP
mai: एसएपी

en: SDP Descriptions parser
mai: एसडीपी विवरण पार्सर

en: Session
mai: सत्र

en: Tool
mai: अओजार

en: User
mai: प्रयोक्ता

en: Video capture
mai: वीडियो कैप्चर

en: Video capture (Video4Linux)
mai: वीडियो कैप्चर (Video4Linux)

en: Audio capture (ALSA)
mai: आडियो कैप्चर (ALSA)

en: CD
mai: सीडी

en: DVD
mai: डीवीडी

en: Unknown type
mai: अज्ञात प्रकार

en: Universal Plug'n'Play
mai: सार्वभौमिक प्लग एन प्ले

en: Screen capture
mai: स्क्रीन कैप्चर

en: Your window manager does not provide a list of applications.
mai: अहाँक विंडो प्रबंधक आवेदनों क कोनो सूची प्रदान नहि करैत अछि।

en: Applications
mai: अनुप्रयोग

en: Desktop
mai: डेस्कटाप

en: X coordinate
mai: एक्स निर्देशांक

en: X coordinate of the bargraph.
mai: दंडआरेखक X समन्वय.

en: Y coordinate
mai: वाई निर्देशांक

en: Y coordinate of the bargraph.
mai: दंडआरेख क Y समन्वय.

en: Transparency of the bargraph
mai: दंडआरेख क पारदर्शिता

en: Bargraph transparency value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
mai: बारग्राफ पारदर्शिता मान (0 सँ पूर्ण पारदर्शिता क लेल 255 तक पूर्ण अस्पष्टता क लेल)।

en: Bargraph position
mai: दंडआरेख क स्थिति

en: Enforce the bargraph position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
mai: ई वीडियो पर दंडआरेख क स्थिति लागू कए सकैत छी (0 = केंद्र, 1 =  बम्मा, 2 = दहिन्ना, 4 = उप्पर, 8 = नीच्चाँ, अहाँ ई मूल्य क संयोजन क सेहो उपयोग कए सकैत अछि, जहिना 6 = उप्पर दहिन्ना)।

en: Audio Bar Graph Video sub source
mai: आडियो दंड आरेख वीडियो उप स्रोत

en: Audio Bar Graph Video
mai: आडियो दंड आरेख वीडियो

en: Input FIFO
mai: इनपुट FIFO

en: FIFO which will be read for commands
mai: फीफो जकरा आदेश क लेल पढ़ल जएताह

en: Output FIFO
mai: आउटपुट FIFO

en: FIFO which will be written to for responses
mai: फीफो जे प्रतिक्रिया क लेल लिखल जएताह

en: Dynamic video overlay
mai: गतिशील वीडियो उपरिशायी

en: Overlay
mai: ओवरले

en: Full path of the image files to use. Format is <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. If you only have one file, simply enter its filename.
mai: उपयोग क लेल छवि फाइल क पथ। प्रारूप अछि <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. जँ अहाँक पास केवल एकटा  फाइल अछि तँ सीधे एकर नाम डाल दिअ'।

en: Logo animation # of loops
mai: लूप क # लोगो एनीमेशन

en: Logo individual image time in ms
mai: लोगो क व्यक्तिगत छवि समय एमएस मे

en: Individual image display time of 0 - 60000 ms.
mai: व्यक्तिगत छवि प्रदर्शन समय 0 - 60000 एमएस.

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
mai: लोगो क X समन्वय. अहाँ ओकरा बम्माँ क्लिक कएक लोगो केँ स्थानांतरित कए सकैत अछि.

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
mai: लोगो क Y समन्वय. अहाँ ओकरा बम्माँ क्लिक कएक लोगो केँ स्थानांतरित कए सकैत अछि.

en: Opacity of the logo
mai: लोगो क अपारदर्शिता

en: Logo opacity value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
mai: लोगो अस्पष्टता मान (0 सँ पूर्ण अस्पष्टता क लेल 255 तक पूर्ण पारदर्शिता क लेल).

en: Logo position
mai: लोगो स्थिति

en: Enforce the logo position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
mai: ई वीडियो पर लोगो क स्थिति लागू कए सकैत छी (0 = केंद्र, 1 =  बम्मा, 2 = दहिन्ना, 4 = उप्पर, 8 = नीच्चाँ, अहाँ ई मूल्य क संयोजन क सेहो उपयोग कए सकैत अछि, जहिना 6 = उप्पर दहिन्ना)।

en: Use a local picture as logo on the video
mai: वीडियो पर एकटा लोगो क रूपेँ स्थानीय चित्र क उपयोग करू

en: Logo sub source
mai: लोगो उप स्रोत

en: Logo overlay
mai: लोगो उपरिशायी

en: Logo video filter
mai: लोगो वीडियो फिल्टर

en: Marquee text to display. (Available format strings: %Y = year, %m = month, %d = day, %H = hour, %M = minute, %S = second, ...)
mai: देखाबैक लेल मार्की पाठ. (मोजुद प्रारूप स्ट्रिंग: %Y = साल, %m = मास, %d = दिन, %H = घंटा, %M = मिनट, %S = सेकेंड, ...)

en: Text file
mai: टेक्स्ट फाइल

en: File to read the marquee text from.
mai: मार्की टेक्स्ट स्वरूप केँ पढ़ने बला फाइल.

en: X offset
mai: X आफसेट

en: X offset, from the left screen edge.
mai: X आफसेट, बम्माँ स्क्रीन किनारे सँ.

en: Y offset
mai: Y आफसेट

en: Y offset, down from the top.
mai: वाई आफसेट, उप्पर सँ नीच्चाँ.

en: Timeout
mai: समय समाप्ति

en: Number of milliseconds the marquee must remain displayed. Default value is 0 (remains forever).
mai: मिलिसेकेंड क सँख्या जकरामे marquee प्रदर्शित रहब अछि। पूर्वनिर्धारित मान 0 (हरदम क लेल रहैत अछि) अछि।

en: Refresh period in ms
mai: ताजा करबाक अवधि एमएस मे

en: Number of milliseconds between string updates. This is mainly useful when using meta data or time format string sequences.
mai: स्ट्रिंग अद्यतन क बीच मिलीसेकेंड क संख्या। मेटा डाटा अथवा समय स्वरूप स्ट्रिंग दृश्यक उपयोग करैत समय ई मुख्य रूप सँ उपयोगी अछि।

en: Font size, pixels
mai: काँटा आकार (पिक्सेल)

en: Color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
mai: पाठ क रँग जकरा वीडियो केँ देब जएताह। एकरा (HTML रँग क तरह) हेक्साडेसिमल होनाइ चाही। पहिने दुइ chars लाल क लेल अछि, तखन हरा, तखन नीला। #000000 = कारि, #FF0000 = लाल, #00FF00 = हरा, #FFFF00 = पिअर (लाल + हरा), #FFFFFF =उजला

en: Marquee position
mai: मार्की स्थिति

en: You can enforce the marquee position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
mai: ई वीडियो पर marquee क स्थिति लागू कए सकैत छी (0 = केंद्र, 1 =  बम्मा, 2 = दहिन्ना, 4 = उप्पर, 8 = नीच्चाँ, अहाँ ई मूल्य क संयोजन क सेहो उपयोग कए सकैत अछि, जहिना 6 = उप्पर दहिन्ना)।

en: Display text above the video
mai: वीडियो क उप्पर पाठ प्रदर्शित करू

en: Marquee
mai: मार्की

en: Marquee display
mai: मार्की प्रदर्शन

en: Misc
mai: विविध

en: Transparency of the mosaic foreground pictures. 0 means transparent, 255 opaque (default).
mai: मौजैक अग्रभूमि चित्र क पारदर्शिता. 0 केँ पारदर्शी, 255 केँ अपारदर्शी (पूर्वनिर्धारित) कहैत अछि.

en: Total height of the mosaic, in pixels.
mai: मोजैक क कुल उँचाइ, पिक्सेल मे.

en: Total width of the mosaic, in pixels.
mai: मोजैक क कुल चओड़ाइ,  पिक्सेल मे.

en: Top left corner X coordinate
mai: शीर्ष बम्मा कोने मे X निर्देशांक

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
mai: मोजैक क उप्परी - बम्मा कोने क समन्वय एक्स.

en: Top left corner Y coordinate
mai: शीर्ष बम्मा कोने मे वाई निर्देशांक

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
mai: मोजैक क उप्परी - बम्मा कोने क वाई समन्वय.

en: Border width
mai: बार्डर क चओड़ाइ

en: Width in pixels of the border between miniatures.
mai: लघु चित्र क बीच सीमा क चओड़ाइ पिक्सल मे.

en: Border height
mai: सीमा उँचाइ

en: Height in pixels of the border between miniatures.
mai: लघु चित्र क बीच सीमा क उँचाइ पिक्सल मे.

en: Mosaic alignment
mai: मोजैक संरेखण

en: You can enforce the mosaic alignment on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
mai: ई वीडियो पर मोजैक संरेखण केँ लागू कए सकैत छी (0 = केंद्र, 1 =  बम्मा, 2 = दहिन्ना, 4 = उप्पर, 8 = नीच्चाँ, अहाँ ई मूल्य क संयोजन क सेहो उपयोग कए सकैत अछि, जहिना 6 = उप्पर दहिन्ना)।

en: Positioning method
mai: स्थिति निर्धारण विधि

en: Positioning method for the mosaic. auto: automatically choose the best number of rows and columns. fixed: use the user-defined number of rows and columns. offsets: use the user-defined offsets for each image.
mai: मोजैकक लेल पोजिशनिंग विधि। आटो: स्वचालित रूप सँ पंक्ति आओर स्तंभ क सबसँ नीक संख्या क चयन करू। फिक्स्ड: पंक्ति आओर स्तंभ क प्रयोक्ता द्वारा निर्धारित सँख्या क उपयोग करू। आफसेट: प्रत्येक छवि क लेल प्रयोक्ता द्वारा परिभाषित आफसेट क उपयोग करू।

en: Number of rows
mai: पंक्ति क संख्या

en: Number of image rows in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
mai: मोजैक मे छवि पंक्ति क सँख्या (तखन इस्तेमाल कएल जएताह जँ पोजीशनिंग विधि केँ "फिक्स्ड" सेट कएल गेल अछि।

en: Number of columns
mai: स्तंभ क संख्या

en: Keep aspect ratio
mai: पहलू अनुपात राखू

en: Keep the original aspect ratio when resizing mosaic elements.
mai: मोजैक तत्व क आकार बदलब क दौरान मूल पहलू अनुपात राखू

en: Keep original size
mai: मूल आकार राखू

en: Keep the original size of mosaic elements.
mai: मोजैक तत्व क मूल आकार राखू.

en: Elements order
mai: तत्व क क्रम

en: Offsets in order
mai: क्रम मे आफसेट

en: You can enforce the (x,y) offsets of the elements on the mosaic (only used if positioning method is set to "offsets"). You must give a comma-separated list of coordinates (eg: 10,10,150,10).
mai: अहाँ मोजैक पर तत्व क (एक्स, वाई) आफसेट केँ बाध्यकारी कए सकैत छी (केवल तखन इस्तेमाल हाएत जँ पोजिसनिंग विधि"आफसेट" क लेल सेट अछि)। अहाँकेँ निर्देशांक क एकटा अल्पविराम सँ अलग क भेल सूची देनाइ चाही (उदा.: 10,10,150,10)।

en: Pictures coming from the mosaic elements will be delayed according to this value (in milliseconds). For high values you will need to raise caching at input.
mai: मोज़ेक तत्व सँ आबै बला तस्वीर केँ ई मूल्य  (मिलीसेकेंड मे) क अनुसार सँ विलंबित कएल जएताह। उच्च मूल्य क लेल अहाँ केँ कैशिंग बढाएब क आवश्यकता हएताह।

en: auto
mai: स्वचालित

en: fixed
mai: तय

en: offsets
mai: आफसेट

en: Mosaic video sub source
mai: मोजैक वीडियो उप स्रोत

en: Mosaic
mai: मोजैक

en: VNC Host
mai: VNC मेजबान

en: VNC hostname or IP address.
mai: VNC मेजबाननाम अथवा IP पता.

en: VNC Port
mai: VNC पोर्ट

en: VNC port number.
mai: VNC पोर्ट संख्या.

en: VNC Password
mai: VNC गुड़किल्ली

en: VNC password.
mai: VNC गुड़किल्ली.

en: VNC poll interval
mai: VNC चुनाव अंतराल

en: VNC polling
mai: VNC मतदान

en: Activate VNC polling. Do NOT activate for use as VDR ffnetdev client.
mai: VNC क मतदान सक्रिय करू. VDR ffnetdev ग्राहक क रूपेँ उपयोग क लेल सक्रिय नहि अछि.

en: Send mouse events to VNC host. Not needed for use as VDR ffnetdev client.
mai: VNC मेजबान करब केँ मूस घटना भेजू. VDR ffnetdev ग्राहक क रूपेँ उपयोग करबाक जरुरत नहि.

en: Key events
mai: कुँजी घटना

en: Send key events to VNC host.
mai: VNC मेजबान केँ कुँजी घटना भेजू.

en: Alpha transparency value (default 255)
mai: अल्फा पारदर्शिता मान ( पूर्वनिर्धारित रूप सँ 255)

en: The transparency of the OSD VNC can be changed by giving a value between 0 and 255. A lower value specifies more transparency a higher means less transparency. The default is being not transparent (value 255) the minimum is fully transparent (value 0).
mai: OSD VNC क पारदर्शिता 0 तथा 255 क बीच क एकटा मूल्य डालकर बदलल जाए सकैत अछि। कम मूल्य बेसी पारदर्शिता तथा बेसी मूल्य कम पारदर्शिता केँ निर्दिष्ट करैत अछि। पूर्वनिर्धारित (मूल्य 255) पारदर्शिता नहि अछि। न्यूनतम पूर्ण पारदर्शीता अछि(मूल्य 0)।

en: Remote-OSD over VNC
mai: VNC पर दूरस्थ -ओएसडी

en: Remote-OSD
mai: दूरस्थ - ओएसडी

en: Feed URLs
mai: फीड यूआरएल

en: RSS/Atom feed '|' (pipe) separated URLs.
mai: आरएसएस / एटम फीड '|' (पाइप) द्वारा यूआरएल अलग कएल गेल .

en: Speed of feeds
mai: फीड क गति

en: Speed of the RSS/Atom feeds in microseconds (bigger is slower).
mai: माइक्रोसैकेण्ड मे आरएसएस / एटम फीड क गति (बड़े धीमा होइत अछि).

en: Max length
mai: अधिकतम नमाइ

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
mai: स्क्रीन पर प्रदर्शित वर्णक अधिकतम संख्या.

en: Refresh time
mai: ताजा समय

en: Number of seconds between each forced refresh of the feeds. 0 means that the feeds are never updated.
mai: फीड क प्रत्येक फोरस्ड रिफ्रेशोक बीच सेकंड क संख्या। 0 क अर्थ अछि जे फीड केँ कहियो रिफ्रेश नहि कए रहल अछि।

en: Feed images
mai: छवि फीड

en: Display feed images if available.
mai: जँ मोजुद भ' तँ छवि फीड प्रदर्शित करू.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlay text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
mai: पाठक अपारदर्शिता (पारदर्शिता क उल्टा)। 0 = पारदर्शिता, 255 = बिलकुल अपारदर्शी

en: Text position
mai: पाठ क स्थिति

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom; you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
mai: ई वीडियो पर पाठ क स्थिति लागू कए सकैत छी (0 = केंद्र, 1 =  बम्मा, 2 = दहिन्ना, 4 = उप्पर, 8 = नीच्चाँ, अहाँ ई मूल्य क संयोजन क सेहो उपयोग कए सकैत अछि, जहिना 6 = उप्पर दहिन्ना)।

en: Title display mode
mai: शीर्षक प्रदर्शन मोड

en: Title display mode. Default is 0 (hidden) if the feed has an image and feed images are enabled, 1 otherwise.
mai: शीर्षक प्रदर्शन मोड। पूर्वनिर्धारित 0 (नुकाए हुआ) अछि, जँ फीड मे एकटा छवि अछि आओर फीड छवि केँ सक्षम कएल गेल अछि, आनरूपेँ 1।

en: Display a RSS or ATOM Feed on your video
mai: अहाँक वीडियो पर एकटा RSS अथवा एटम फीड प्रदर्शित करू

en: Don't show
mai: नहि देखाउ

en: Always visible
mai: हरदम देखाउ

en: Scroll with feed
mai: फीड क सँग स्क्राल करू

en: RSS / Atom
mai: आरएसएस /एटम

en: RSS and Atom feed display
mai: आरएसएस आओर एटम फीड प्रदर्शन

en: Change subtitle delay
mai: उपशीर्षक विलंब केँ बदलू

en: Delay calculation mode
mai: गणना मोड मे विलंब

en: Absolute delay - add absolute delay to each subtitle. Relative to source delay - multiply subtitle delay. Relative to source content - determine subtitle delay from its content (text).
mai: निरपेक्ष विलम्ब - प्रत्येक उपशीर्षक क लेल एबसोल्युट विलम्ब जोड़ू। उपशीर्षक विलम्ब सँ गुणा करू- स्रोत विलम्ब क सापेक्ष।एकर  सामग्री (पाठ) सँ उपशीर्षक विलम्ब क निर्धारण - स्रोत सामग्री क सापेक्ष।

en: Calculation factor
mai: गणना कारक

en: Calculation factor. In Absolute delay mode the factor represents seconds.
mai: गणना कारक. निरपेक्ष विलंब मोड मे कारक सेकंड क प्रतिनिधित्व करैत अछि.

en: Maximum overlapping subtitles
mai: अधिकतम अतिव्यापी उपशीर्षक

en: Maximum number of subtitles allowed at the same time.
mai: एकटा  समय मे उपशीर्षक क अनुमति क अधिकतम संख्या.

en: Minimum alpha value
mai: न्यूनतम अल्फा मान

en: Alpha value of the earliest subtitle, where 0 is fully transparent and 255 is fully opaque.
mai: प्रारंभिक उपशीर्षक क अल्फा मूल्य, जतए 0 पूरी तरह पारदर्शी आओर 255 पूरी तरह सँ अपारदर्शी अछि।

en: Interval between two disappearances
mai: दुइ बेर गायब हए क बीच अंतराल

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after its predecessor has disappeared (subtitle delay will be extended to meet this requirement).
mai: न्यूनतम समय (मिलीसेकेंड मे) जे पूर्ववर्ती उपशीर्षक क गायब हएबाक बाद रहब चाही (उपशीर्षक विलम्ब केँ एहि आवश्यकता केँ पूरा करबाक लेल विस्तारित कएल जएताह)

en: Interval between disappearance and appearance
mai: गायब हए आओर उपस्थिति क बीच अंतराल

en: Minimum time (in milliseconds) between subtitle disappearance and newer subtitle appearance (earlier subtitle delay will be extended to fill the gap).
mai: पुरान उपशीर्षक क गायब हए आओर नव उपशीर्षक क प्रकट हए क बीच न्यूनतम समय (मिलीसेकेंड मे) (पहिने उपशीर्षक विलम्ब केँ अंतर केँ भरबा क लेल बढ़ाएल  जएताह)।

en: Interval between appearance and disappearance
mai: उपस्थिति आओर गायब हए क बीच अंतराल

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after newer subtitle has appeared (earlier subtitle delay will be shortened to avoid the overlap).
mai: कम सँ कम समय (मिलीसेकेंड मे) जखन उपशीर्षक केँ नव उपशीर्षक क प्रकट बाद रहब चाही (पहिने केर उपशीर्षक डिले केँ ओवरलैप सँ बचने क लेल छोट कए देब जएताह)।

en: Absolute delay
mai: पूर्ण विलंब

en: Relative to source delay
mai: स्रोत विलंब क लेल सापेक्ष

en: Relative to source content
mai: स्रोत सामग्री क सापेक्ष

en: Subsdelay
mai: सब्सडिले

en: Overlap fix
mai: अधिव्याप्त केँ ठीक करबाक लेल

en: LZMA decompression
mai: LZMA डीकंप्रेशन

en: Burrows-Wheeler decompression
mai: बरोज-व्हीलर डीकंप्रेशन

en: gzip decompression
mai: gzip डीकंप्रेशन

en: Read size
mai: पढ़बा क आकार

en: Internal stream record
mai: आंतरिक धारा रिकार्ड

en: Automatically add/delete input streams
mai: स्वचालित रूप सँ इनपुट धारा केँ जोड़ू/ हटाउ

en: Integer identifier for this elementary stream. This will be used to "find" this stream later.
mai: ई प्राथमिक धारा क लेल पूर्णांक पहचानकर्ता। ई एहि धारा क बाद मे "खोजब" क लेल उपयोग कएल जएताह।

en: Destination bridge-in name
mai: गंतव्य ब्रीजइन नाम

en: Name of the destination bridge-in. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
mai: ब्रीजइन क गनतव्य क नाम। जँ अहाँकेँ एकटा समय मे एकटा सँ बेसी ब्रीजइन क जरूरत नहि अछि, तँ अहाँ एहि विकल्प केँ छोड़ सकैत अछि।

en: Pictures coming from the picture video outputs will be delayed according to this value (in milliseconds, should be >= 100 ms). For high values, you will need to raise caching values.
mai: छवि वीडियो आउटपुट सँ आबै बला तस्वीर केँ ई मूल्य  (मिलीसेकेंड मे) क अनुसार सँ विलंबित कएल जएताह। एकरा होनाइ चाही >=100 उच्च मूल्य क लेल अहाँ केँ कैशिंग मूल्य केँ बढाएब क आवश्यकता हएताह।

en: ID Offset
mai: ID आफसेट

en: Offset to add to the stream IDs specified in bridge_out to obtain the stream IDs bridge_in will register.
mai: bridge_in रजिस्टर मे धारा आईडी प्राप्त करबाक लेल bridge_out मे निर्दिष्ट आईडी धारा मे जोड़बा क लेल आफसेट।

en: Name of current instance
mai: वर्तमान उदाहरण क नाम

en: Name of this bridge-in instance. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
mai: ई ब्रीजइन इंस्टांस क नाम। जँ अहाँकेँ एकटा समय मे एकटा सँ बेसी ब्रीजइन क जरूरत नहि अछि, तँ अहाँ एहि विकल्प केँ छोड़ सकैत अछि।

en: Fallback to placeholder stream when out of data
mai: डाटा समाप्त भ' जाए पर प्लेसहोल्डर स्ट्रीम पर वापस आयें

en: Placeholder delay
mai: प्लेसहोल्डर देरी

en: Delay (in ms) before the placeholder kicks in.
mai: प्लेसहोल्डर क आरंभ हए सँ पहिने क विलंब (एमएस मे)।

en: Wait for I frame before toggling placeholder
mai: प्लेसहोल्डर टागलिंग सँ पहिने आई फ्रेम क इंतजार करू

en: If enabled, switching between the placeholder and the normal stream will only occur on I frames. This will remove artifacts on stream switching at the expense of a slightly longer delay, depending on the frequence of I frames in the streams.
mai: जँ सक्रिय कएल जाइत अछि तँ प्लेसहोल्डर आओर सामान्य धारा क बीच स्विच आई फ्रेम मे  भ' पएताह। ई आब थोड़ी देरी क कीमत पर जे धारा मे आई फ्रेम क बारंबारता पर निर्भर करैत अछि, धारा सँ स्विच करब संबंधी आर्टिफैक्टस् केँ हटा देताह।

en: Bridge
mai: पुल

en: Bridge stream output
mai: ब्रीज स्ट्रीम आउटपुट

en: Bridge out
mai: ब्रीज आउट

en: Bridge in
mai: ब्रीज इन

en: Elementary Stream ID
mai: प्राथमिक धारा आईडी

en: Specify an identifier integer for this elementary stream
mai: ई प्राथमिक धारा क लेल पहचानकर्ता पूर्णांक निर्दिष्ट करू।

en: Delay of the ES (ms)
mai: ES क विलम्ब (ms)

en: Specify a delay (in ms) for this elementary stream. Positive means delay and negative means advance.
mai: ई प्राथमिक धारा क लेल विलंब (एमएस मे) निर्दिष्ट करू। सकारात्मक साधन देरी आओर नकारात्मक अर्थ अछि अग्रिम।

en: Delay a stream
mai: स्ट्रीम केँ विलम्बित करू

en: Description stream output
mai: विवरण धारा उत्पादन

en: Enable/disable audio rendering.
mai: आडियो प्रतिपादन सक्षम / अक्षम करू।

en: Enable/disable video rendering.
mai: वीडियो प्रतिपादन सक्षम / अक्षम करू।

en: Delay (ms)
mai: विलंब (एमएस)

en: Introduces a delay in the display of the stream.
mai: धारा क प्रदर्शन मे विलम्ब लाती अछि

en: Display stream output
mai: धारा उत्पादन प्रदर्शन

en: Duplicate stream output
mai: स्ट्रीम आउटपुट क नकल करू

en: Output access method
mai: आउटपुट एक्सेस विधि

en: This is the default output access method that will be used.
mai: ई उपयोग कएल जाएबला पूर्वनिर्धारित आउटपुट एसेस मेथोड अछि।

en: Audio output access method
mai: आडियो आउटपुट एक्सेस विधि

en: This is the output access method that will be used for audio.
mai: ई आडियो क लेल उपयोग कएल जाएबला आउटपुट एसेस विधि अछि।

en: Video output access method
mai: वीडियो आउटपुट एक्सेस विधि

en: This is the output access method that will be used for video.
mai: ई वीडियो क लेल उपयोग कएल जाएबला आउटपुट एसेस मेथोड अछि।

en: Output muxer
mai: आउटपुट मक्सर

en: This is the default muxer method that will be used.
mai: ई उपयोग कएल जाएबला पूर्वनिर्धारित मक्सर विधि अछि।

en: Audio output muxer
mai: आडियो आउटपुट मक्सर

en: This is the muxer that will be used for audio.
mai: ई आडियो क लेल उपयोग कएल जाएबला मक्सर अछि।

en: Video output muxer
mai: वीडियो आउटपुट मक्सर

en: This is the muxer that will be used for video.
mai: ई वीडियो क लेल उपयोग कएल जाएबला मक्सर अछि।

en: Output URL
mai: आउटपुट यूआरएल

en: This is the default output URI.
mai: ई पूर्वनिर्धारित आउटपुट URI अछि।

en: Audio output URL
mai: आडियो आउटपुट URL

en: This is the output URI that will be used for audio.
mai: ई आडियो क लेल उपयोग कएल जाएबला आउटपुट URI अछि।

en: Video output URL
mai: वीडियो आउटपुट URL

en: This is the output URI that will be used for video.
mai: ई वीडियो क लेल उपयोग कएल जाएबला आउटपुट URI अछि।

en: Elementary stream output
mai: प्राथमिक धारा आउटपुट

en: There is no suitable stream-output access module for "%s/%s://%s".
mai: "%s/%s://%s" क लेल उपयुक्त धारा आउटपुट नहि अछि।

en: Gathering stream output
mai: धारा उत्पादन एकत्रण

en: Specify an identifier string for this subpicture
mai: ई सबपिक्चर क लेल पहचानकर्ता स्ट्रिंग निर्दिष्ट करू।

en: Output video width.
mai: उत्पादन वीडियो चओड़ाइ।

en: Output video height.
mai: आउटपुट वीडियो उँचाइ.

en: Sample aspect ratio
mai: पहलू अनुपात क नमूना लिअ

en: Sample aspect ratio of the destination (1:1, 3:4, 2:3).
mai: गंतव्य क नमूना पहलू अनुपात (1:1, 3:4, 2:03)।

en: Video filter
mai: वीडियो फिल्टर

en: Video filters will be applied to the video stream.
mai: वीडियो फिल्टर केँ वीडियो स्ट्रीम करबाक लेल लागू कएल जएताह।

en: Image chroma
mai: इमेज क्रोमा

en: Force the use of a specific chroma. Use YUVA if you're planning to use the Alphamask or Bluescreen video filter.
mai: केओ विशिष्ट क्रोमा क प्रयोग क लेल बाध्य करू। जँ अहाँ Alphamask अथवा ब्लूस्क्रीन वीडियो फिल्टर क उपयोग करबाक योजना बनाए रहल छी तँ YUVA क प्रयोग करू।

en: Transparency of the mosaic picture.
mai: मोसाइक छवि क पारदर्शिता।

en: X coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
mai: मोजेक क उप्परी - बम्मा कोना क एक्स समन्वय जँ ऋणात्मक नहि अछि।

en: Y coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
mai: मोजेक क उप्परी - बम्मा कोने क वाई समन्वय जँ ऋणात्मक नहि अछि।

en: Mosaic bridge
mai: मोसाइक ब्रीज

en: Mosaic bridge stream output
mai: मोजाइक ब्रीज स्ट्रीम आउटपुट

en: Destination prefix
mai: गंतव्य/उपसर्ग

en: Prefix of the destination file automatically generated
mai: स्वतः उत्पन्न गंतव्य फाइल क उपसर्ग

en: Record stream output
mai: स्ट्रीम आउटपुट रिकार्ड करू

en: This is the output URL that will be used.
mai: ई उपयोग कएल जाएबला आउटपुट URL अछि।

en: This allows you to specify how the SDP (Session Descriptor) for this RTP session will be made available. You must use a url: http://location to access the SDP via HTTP, rtsp://location for RTSP access, and sap:// for the SDP to be announced via SAP.
mai: ई अहाँकेँ निर्दिष्ट करबाक सुविधा देत अछि जे एहि आरटीपी सत्र क लेल एसडीपी (सत्र डिस्क्रिप्टर) कहिना मोजुद करायल जएताह। एसएपी क माध्यम सँ घोषणा करबाक लेल अहाँकेँ एकटा url क उपयोग कएनाइ चाही: http://location to access the SDP via HTTP, rtsp://location for RTSP access, and sap:// for the SDP

en: SAP announcing
mai: SAP एनाउन्सिंग

en: Announce this session with SAP.
mai: एसएपी द्वारा एहि सत्र क घोषणा करू

en: This allows you to specify the muxer used for the streaming output. Default is to use no muxer (standard RTP stream).
mai: ई अहाँकेँ स्ट्रीमिंग क उत्पादन क लेल इस्तेमाल कएल जाए बला मक्सर निर्दिष्ट करबाक अनुमति देत अछि। पूर्वनिर्धारित रूप सँ कोनो मक्सर (मानक आरटीपी धारा) क उपयोग करबाक लेल निर्दिष्ट नहि अछि।

en: Session name
mai: सत्र नाम

en: This is the name of the session that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
mai: ई सत्रका नाम अछि जकर SDP मे घोषणा क जएताह (सत्र डिस्क्रिप्टर)।

en: Session category
mai: सत्र श्रेणी

en: This allows you to specify a category for the session, that will be announced if you choose to use SAP.
mai: ई अहाँकेँ सत्र क लेल एकटा वर्ग केँ निर्दिष्ट करबाक अनुमति देत अछि जँ अहाँ SAP क उपयोग करै क लेल चुनैत छी तँएकर  घोषणा क जएताह।

en: Session description
mai: सत्र वर्णन

en: This allows you to give a short description with details about the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
mai: ई अहाँकेँ (सत्र डिस्क्रिप्टर) एसडीपी मे घोषणा कएल जाएबला जे धारा क संबंध मे संक्षिप्त विवरण देब क अनुमति देत अछि।

en: Session URL
mai: सत्र यूआरएल

en: This allows you to give a URL with more details about the stream (often the website of the streaming organization), that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
mai: ई अहाँकेँ एसडीपी (सत्र डिस्क्रिप्टर) मे घोषणा कएल जाए क लेल धारा क संबंध मे बेसी विवरण केर सँग एकटा यूआरएल (अक्सर स्ट्रीमिंग संगठन क वेबसाइट)  देब क सुविधा देत अछि।

en: Session email
mai: सत्र इमेल

en: This allows you to give a contact mail address for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
mai: ई अहाँकेँ (सत्र डिस्क्रिप्टर) एसडीपी मे घोषणा कएल जाएबला जे धारा क लेल डाक पता देब क अनुमति देत अछि।

en: This allows you to specify the base port for the RTP streaming.
mai: ई अहाँकेँ आरटीपी स्ट्रीमिंग क लेल पूर्वनिर्धारित पोर्ट निर्दिष्ट करबाक लेल अनुमति देत अछि।

en: Audio port
mai: आडियो पोर्ट

en: This allows you to specify the default audio port for the RTP streaming.
mai: ई अहाँकेँ आरटीपी स्ट्रीमिंग क लेल पूर्वनिर्धारित आडियो पोर्ट निर्दिष्ट करबाक लेल अनुमति देत अछि।

en: Video port
mai: वीडियो पोर्ट

en: This allows you to specify the default video port for the RTP streaming.
mai: ई अहाँकेँ आरटीपी स्ट्रीमिंग क लेल पूर्वनिर्धारित वीडियो पोर्ट निर्दिष्ट करबाक लेल अनुमति देत अछि।

en: RTP/RTCP multiplexing
mai: आरटीपी / RTCP बहुसंकेतन

en: This sends and receives RTCP packet multiplexed over the same port as RTP packets.
mai: ई RTCP पैकेट केँ एकटा  पोर्ट पर मल्टिप्लेक्स कएल गेल आरटीपी पैकेट क रूपेँ भेजैत अछि आओर प्राप्त करैत अछि।

en: Default caching value for outbound RTP streams. This value should be set in milliseconds.
mai: आउटबाउंड आरटीपी धारा क लेल पूर्वनिर्धारित कैशिंग मूल्य। ई मूल्य मिलिसेकेंड मे सेट कएल जएनाइ चाही।

en: Transport protocol
mai: ट्रांसपोर्ट प्रोटोकाल

en: This selects which transport protocol to use for RTP.
mai: ई आरटीपी क लेल उपयोग करबाक लेल परिवहन प्रोटोकाल चुनैत अछि।

en: RTP packets will be integrity-protected and ciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
mai: आरटीपी पैकेट अखंडता संरक्षित तथा एहि सुरक्षित RTP मास्टर साझा गुप्त कुँजी सँ साइफर हाएत। एकरा एकटा 32 चरित्र नमहर हेक्साडेसिमल स्ट्रिंग होनाइ चाही।

en: This allows you to stream MPEG4 LATM audio streams (see RFC3016).
mai: ई अहाँकेँ MPEG4 LATM आडियो धारा (RFC3016 देखू) स्ट्रीम करबाक लेल सुविधा देत अछि।

en: RTSP session timeout (s)
mai: RTSP समय खत्म (s)

en: RTSP sessions will be closed after not receiving any RTSP request for this long. Setting it to a negative value or zero disables timeouts. The default is 60 (one minute).
mai: आरटीएसपी सत्र केँ एहि नमाइ क समय तक ककरो सेहो आरटीएसपी अनुरोध क प्राप्त नहि हए क बाद बन्न कए देब जएताह। एकटा नकारात्मक मूल्य अथवा शून्य टाइमआउट केँ निष्क्रिय करैत अछि। पूर्वनिर्धारित 60 (एकटा मिनट) अछि।

en: RTP stream output
mai: आरटीपी धारा उत्पादन

en: RTSP VoD server
mai: RTSP VoD सर्वर

en: New ES ID
mai:  नवES ID

en: Specify an new identifier integer for this elementary stream
mai: ई प्राथमिक धारा क लेल नव पहचानकर्ता पूर्णांक निर्दिष्ट करू।

en: Specify an ISO-639 code (three characters) for this elementary stream
mai: ई प्राथमिक धारा क लेल ISO-639 कोड (तीन कैरेक्टर) निर्दिष्ट करू।

en: Set ID
mai: सेट ID

en: Set ES id
mai: ES id सेट करू

en: Change the id of an elementary stream
mai: प्राथमिक धारा क आईडी परिवर्तित करू

en: Set ES Lang
mai: ES भाषा सेट करू

en: Set Lang
mai: भाषा सेट करू

en: Change the language of an elementary stream
mai: प्राथमिक धारा क भाषा परिवर्तित करू

en: Video prerender callback
mai: वीडियो प्रीरेंडरर कालबैक

en: Address of the video prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
mai: वीडियो प्रीरेंडरर कालबैक फंक्शन क पता। ई फंक्शन बफर केँ सेट करताह जखन रेंडर भ' जएताह।

en: Audio prerender callback
mai: आडियो प्रीरेंडरर कालबैक

en: Address of the audio prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
mai: आडियो प्रीरेंडरर कालबैक फंक्शन क पता। ई फंक्शन बफर केँ सेट करताह जखन रेंडर भ' जएताह।

en: Video postrender callback
mai: वीडियो पोस्टरेंडरर कालबैक

en: Address of the video postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
mai: वीडियो पोस्टरेंडरर कालबैक फंक्शन क पता। ई फंक्शन शुरु कएल जएताह जखन रेंडर बफर मे हाएत।

en: Audio postrender callback
mai: आडियो पोस्टरेंडरर कालबैक

en: Address of the audio postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
mai: आडियो पोस्टरेंडरर कालबैक फंक्शन क पता। ई फंक्शन शुरु कएल जएताह जखन रेंडर बफर मे हाएत।

en: Video Callback data
mai: वीडियो कालबैक आँकड़ा

en: Data for the video callback function.
mai: वीडियो कालबैक फ़ंक्शन क लेल डाटा।

en: Audio callback data
mai: आडियो कालबैक आँकड़ा

en: Data for the audio callback function.
mai: आडियो कालबैक फ़ंक्शन क लेल डाटा।

en: Time Synchronized output
mai: समय सिंक्रनाइज़ उत्पादन

en: Time Synchronisation option for output. If true, stream will render as usual, else it will be rendered as fast as possible.
mai: उत्पादन क लेल समय सिंक्रोनाइझेशन विकल्प। जँ ट्रू अछि तँ धारा हरदम क तरह  प्रस्तुत कएनाइ हाएत, आनरूपेँ एकरा तेजी सँ प्रदान कएल जएताह।

en: Stream output to memory buffer
mai: आउटपुट केँ मेमोरी बफर क कात स्ट्रीम करू

en: Writes stats to file instead of stdout
mai: stdout क बदला फाइलक आँकड़ा लिखैत अछि

en: Prefix to show on output line
mai: आउटपुट फ़ाइल देखाबैक लेल पूर्वसर्ग

en: Writes statistic info about stream
mai: स्ट्रीमक बारेमे आँकड़ा सूचना लिखैत अछि

en: Output method to use for the stream.
mai: स्ट्रीम क लेल उपयोग करबाक लेल आउटपुट विधि।

en: Muxer to use for the stream.
mai: धारा क लेल उपयोग करबाक लेल मक्सर

en: Output destination
mai: आउटपुट गंतव्य

en: Destination (URL) to use for the stream. Overrides path and bind parameters
mai: धारा क लेल उपयोग करबाक लेल गंतव्य (यूआरएल)। ई पथ आओर पैरामीटर्स बाइंड केँ अधिरोहित करैत अछि

en: Standard stream output
mai: मानक स्ट्रीम आउटपुट

en: Video encoder
mai: वीडियो एनकोडर

en: This is the video encoder module that will be used (and its associated options).
mai: ई वीडियो एनकोडर माड्यूल अछि जकर उपयोग कएल जएताह (आओर ओकरा संबंधित विकल्प)।

en: Destination video codec
mai: गंतव्य वीडियो कोडेक

en: This is the video codec that will be used.
mai: ई उपयोग कएल जाएबला वीडियो कोडेक अछि।

en: Video bitrate
mai: वीडियो बिटरेट

en: Target bitrate of the transcoded video stream.
mai: ट्रांसकोड कएल गेल वीडियो धारा क बिटरेट केँ टारगेट करू

en: Video scaling
mai: वीडियो स्केलिंग

en: Scale factor to apply to the video while transcoding (eg: 0.25)
mai: ट्रांसकोडिंग क समय वीडियो पर लागू करबाक लेल स्केल कारक

en: Video frame-rate
mai: वीडियो फ्रेम दर

en: Target output frame rate for the video stream.
mai: वीडियो धारा क आउटपुट फ्रेम दर केँ लक्षित करू।

en: Deinterlace video
mai: विअंतर्ग्रथित वीडियो

en: Deinterlace the video before encoding.
mai: एन्कोडिंग पहिने वीडियो केँ विअंतर्ग्रथित करू।

en: Deinterlace module
mai: विअंतर्ग्रथित माड्यूल

en: Specify the deinterlace module to use.
mai: उपयोग क लेल विअंतर्ग्रथित माड्यूल निर्दिष्ट करू।

en: Maximum video width
mai: वीडियो क अधिकतम चओड़ाइ

en: Maximum output video width.
mai: आउटपुट वीडियो क अधिकतम चओड़ाइ।

en: Maximum video height
mai: वीडियो क अधिकतम उँचाइ

en: Maximum output video height.
mai: उत्पादित वीडियो क अधिकतम उँचाइ.

en: Video filters will be applied to the video streams (after overlays are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
mai: वीडियो फिल्टर वीडियो धारा पर लागू कएल जएताह (ओवरले केँ लागू करबाक बाद)। अहाँ फिल्टर क एकटा कोलन सँ अलग कएल गेल सूची मे प्रविष्ट कए सकैत अछि।

en: Audio encoder
mai: आडियो एनकोडर

en: This is the audio encoder module that will be used (and its associated options).
mai: ई आडियो एनकोडर माड्यूल अछि जकर उपयोग कएल जएताह (आओर ओकरा संबंधित विकल्प)।

en: Destination audio codec
mai: गंतव्य आडियो कोडेक

en: This is the audio codec that will be used.
mai: ई उपयोग कएल जाएबला आडियो कोडेक अछि।

en: Audio bitrate
mai: आडियो बिटरेट

en: Target bitrate of the transcoded audio stream.
mai: ट्रांसकोड कएल गेल आडियो धारा क बिटरेट केँ टारगेट करू

en: Sample rate of the transcoded audio stream (11250, 22500, 44100 or 48000).
mai: ट्रांसकोड आडियो स्ट्रीम क नमूना दर (11250, 22500, 44100 अथवा 48000).

en: This is the language of the audio stream.
mai: ई आडियो धारा क भाषा अछि।

en: Number of audio channels in the transcoded streams.
mai: ट्रांसकोड धारा मे आडियो चैनल क संख्या।

en: Audio filter
mai: आडियो फिल्टर

en: Audio filters will be applied to the audio streams (after conversion filters are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
mai: आडियो फिल्टर आडियो धारा पर लागू कएल जएताह (रूपांतरण फिल्टर लागू करबाक बाद)। अहाँ फिल्टर क एकटा कोलन सँ अलग कएल गेल सूची मे प्रविष्ट कए सकैत अछि।

en: Subtitle encoder
mai: उपशीर्षक एनकोडर

en: This is the subtitle encoder module that will be used (and its associated options).
mai: ई उपशीर्षक एनकोडर माड्यूल अछि जकर उपयोग कएल जएताह (आओर एकर संबद्ध विकल्प).

en: Destination subtitle codec
mai: गंतव्य उपशीर्षक कोडेक

en: This is the subtitle codec that will be used.
mai: ई उपशीर्षक कोडेक अछि जकर उपयोग कएल जएताह.

en: Number of threads
mai: सूत्र क संख्या

en: Number of threads used for the transcoding.
mai: ट्रांसकोडिंग क लेल इस्तेमाल कएल सूत्र क संख्या.

en: High priority
mai: उच्च प्राथमिकता

en: Runs the optional encoder thread at the OUTPUT priority instead of VIDEO.
mai: उत्पादन प्राथमिकता क बजाय वीडियो मे वैकल्पिक एनकोडर थ्रीड चलाबैत अछि।

en: Transcode
mai: ट्रांसकोड

en: Transcode stream output
mai: ट्रांसकोड स्ट्रीम आउटपुट

en: Overlays/Subtitles
mai: आच्छादन /उपशीर्षक

en: Monospace Font
mai: मोनोस्पेस काँटा

en: Font family for the font you want to use
mai: काँटा क लेल काँटा परिवार जकरा अहाँ उपयोग कएनाइ चाहैत अछि

en: Font file for the font you want to use
mai: काँटा क लेल काँटा फाइल जकरा अहाँ उपयोग कएनाइ चाहैत अछि

en: Font size in pixels
mai: पिक्सल मे काँटा आकार

en: This is the default size of the fonts that will be rendered on the video. If set to something different than 0 this option will override the relative font size.
mai: ई वीडियो पर देल जाए बला जे फोंट क पूर्वनिर्धारित आकार अछि। जँ 0 सँ इतर किछु सेट कएल जाता  अछि तँ ई विकल्प सापेक्ष काँटा आकार केँ अध्यारोहित करताह।

en: Text opacity
mai: पाठ क अस्पष्टता

en: Text default color
mai: पाठ क पूर्वनिर्धारित रंग

en: The color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
mai: पाठ क रँग जकरा वीडियो केँ देब जएताह। एकरा (HTML रँग क तरह) हेक्साडेसिमल होनाइ चाही। पहिने दुइ chars लाल क लेल अछि, तखन हरा, तखन नीला। #000000 = कारि, #FF0000 = लाल, #00FF00 = हरा, #FFFF00 = पिअर (लाल + हरा), #FFFFFF =उजला

en: Relative font size
mai: सापेक्ष काँटा आकार

en: This is the relative default size of the fonts that will be rendered on the video. If absolute font size is set, relative size will be overridden.
mai: ई वीडियो पर देल जाए बला जे फोंट क पूर्वनिर्धारित आकार अछि। जँ निरपेक्ष काँटा आकार सेट कएल जाइत  अछि, तँ सापेक्ष आकार अध्यारोहित हाएत।

en: Background opacity
mai: पृष्ठभूमि अस्पष्टता

en: Background color
mai: पृष्ठभूमि रंग

en: Outline opacity
mai: अस्पष्टता केँ रेखांकित करू

en: Shadow opacity
mai: परछाइ क अस्पष्टता

en: Shadow color
mai: परछाइ रंग

en: Shadow angle
mai: परछाइ क कोण

en: Shadow distance
mai: परछाइ क दूरी

en: Use YUVP renderer
mai: YUVP प्रतिपादक क उपयोग करू

en: This renders the font using "paletized YUV". This option is only needed if you want to encode into DVB subtitles
mai: ई "paletized YUV" क उपयोग कए काँटा render करैत अछि। अहाँ डीवीबी उपशीर्षक मे सांकेतिक शब्द मे बदलब चाहैत छी तँ ई विकल्प जरूरी अछि।

en: Thin
mai: पातर

en: Thick
mai: गाढ़ा

en: Text renderer
mai: पाठ प्रतिपादक

en: Freetype2 font renderer
mai: Freetype2 काँटा प्रतिपादक

en: SVG template file
mai: एसवीजी नमूना फाइल

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
mai: फाइल क स्थान स्वत: स्ट्रिंग रूपांतरण क लेल एसवीजी नमूना धारण करू

en: Dummy font renderer
mai: डमी काँटा प्रतिपादक

en: Video filtering using a chain of video filter modules
mai: वीडियो फिल्टर माड्यूल क एकटा श्रृंखला क उपयोग करैत हुए वीडियो फिल्टरिंग

en: Conversions from
mai: सँ रूपांतरण

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
mai: SSE2 I420,IYUV,YV12 सँ RV15,RV16,RV24,RV32 तक रूपांतरण

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
mai: MMX I420,IYUV,YV12 सँ RV15,RV16,RV24,RV32 तक रूपांतरण

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
mai: I420,IYUV,YV12 सँ RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 तक रूपांतरण

en: MMX conversions from
mai: MMX रूपांतरण सँ

en: SSE2 conversions from
mai: SSE2 रूपांतरण सँ

en: AltiVec conversions from
mai: AltiVec रूपांतरण सँ

en: OpenMAX DL image processing
mai: OpenMAX DL छवि प्रसंस्करण

en: RV32 conversion filter
mai: RV32 रूपांतरण फिल्टर

en: Scaling mode
mai: प्रक्षेपित मोड

en: Scaling mode to use.
mai: प्रक्षेपित मोड उपयोग करबाक लेल.

en: Fast bilinear
mai: तेज द्विरेखीय

en: Bilinear
mai: द्विरेखीय

en: Bicubic (good quality)
mai: Bicubic (नीक गुणवत्ता)

en: Experimental
mai: प्रयोगात्मक

en: Nearest neighbour (bad quality)
mai: निकटतम पड़ोसी (खराब गुणवत्ता)

en: Area
mai: क्षेत्र

en: Luma bicubic / chroma bilinear
mai: Luma bicubic / क्रोमा द्विरेखीय

en: Gauss
mai: गाऊस

en: Bicubic spline
mai: Bicubic पट्टी

en: Video scaling filter
mai: वीडियो स्केलिंग फिल्टर

en: YUVP converter
mai: YUVP परिवर्तक

en: Image properties filter
mai: छवि क गुण फिल्टर

en: Image adjust
mai: छवि केँ समायोजित करू

en: Use an image's alpha channel as a transparency mask.
mai: छवि क पारदर्शिता मुखौटा क रूपेँ अल्फा चैनल क उपयोग करू.

en: Transparency mask
mai: पारदर्शिता मुखौटा

en: Alpha blending transparency mask. Uses a png alpha channel.
mai: अल्फा सम्मिश्रण पारदर्शिता मुखौटा. png अल्फा चैनल क उपयोग करैत अछि.

en: Alpha mask video filter
mai: अल्फा मुखौटा वीडियो फिल्टर

en: Alpha mask
mai: अल्फा मुखौटा

en: Color scheme
mai: रंग योजना

en: Define the glasses' color scheme
mai: कांचक रंग योजना निर्धारित करू

en: Convert 3D picture to anaglyph image video filter
mai: 3D तस्वीर केँ एनाग्लिफ छवि वीडियो फ़िल्टर मे परिवर्तित करू

en: Window size
mai: विंडो क आकार

en: Number of frames (0 to 100)
mai: फ्रेम क सँख्या (0-100)

en: Softening value
mai: मृदुकरण मान

en: Number of frames consider for smoothening (0 to 30)
mai: हलुककएनाइ  (0 सँ 30 तक ) क दौरान फ्रेम क संख्या

en: antiflicker video filter
mai: एंटीफ्लिकर वीडियो फिल्टर

en: antiflicker
mai: एंटीफ्लिकर

en: Ball color
mai: बाल रंग

en: Edge visible
mai: किनारा दृश्यमान

en: Set edge visibility.
mai: किनारक दृश्यता सेट करू.

en: Ball speed
mai: बाल क गति

en: Set ball speed, the displacement value                                 in number of pixels by frame.
mai: बाल स्पीड सेट करू, विस्थापन मूल्य पिक्सेल क प्रति फ्रेम सँख्या

en: Ball size
mai: बाल आकार

en: Set ball size giving its radius in number                                 of pixels
mai: त्रिज्या क आकार प्रदान कए पिक्सेल मे बाल आकार सेट करू

en: Gradient threshold
mai: ढाल सीमा

en: Set gradient threshold for edge computation.
mai: बढ़त गणना क लेल ढाल सीमा निर्धारित करू.

en: Augmented reality ball game
mai: संवर्धित वास्तविकता गेंद खेल

en: Ball video filter
mai: बाल वीडियो फिल्टर

en: Ball
mai: बाल

en: Number of time to blend
mai: मिश्रण करबाक लेल समय क संख्या

en: The number of time the blend will be performed
mai: मिश्रण प्रदर्शन क लेल समय क संख्या

en: Alpha of the blended image
mai: मिश्रित छवि क अल्फा

en: Alpha with which the blend image is blended
mai: अल्फा जकरामे मिश्रण छवि क सँग मिश्रित अछि

en: Image to be blended onto
mai: छवि पर मिश्रित करबाक लेल

en: The image which will be used to blend onto
mai: छवि जकरामे मिश्रण क लेल इस्तेमाल कएल जएताह

en: Chroma for the base image
mai: आधार छवि क लेल क्रोमा

en: Chroma which the base image will be loaded in
mai: क्रोमा जकरामे आधार छवि केँ लोड कएल जएताह

en: Image which will be blended
mai: छवि जकरा मिश्रित कएल जएताह

en: The image blended onto the base image
mai: आधार छवि पर मिश्रित छवि

en: Chroma for the blend image
mai: मिश्रण छवि क लेल क्रोमा

en: Chroma which the blend image will be loaded in
mai: क्रोमा जकरामे मिश्रण छवि केँ लोड कएल जएताह

en: Blending benchmark filter
mai: बेंचमार्क फिल्टर सम्मिश्रण

en: Blendbench
mai: ब्लेंड पीठ

en: Benchmarking
mai: बेंचमार्किंग

en: Base image
mai: आधार छवि

en: Blend image
mai: मिश्रण छवि

en: Video pictures blending
mai: वीडियो चित्र सम्मिश्रण

en: This effect, also known as "greenscreen" or "chroma key" blends the "blue parts" of the foreground image of the mosaic on the background (like weather forecasts). You can choose the "key" color for blending (blue by default).
mai: ई प्रभाव जकरा "ग्रीनस्क्रीन" अथवा "क्रोमा की" क रूपेँ सेहो जएनाइ जाइत अछि पृष्ठभूमि मे मोजैक क फोरग्राउन्ड छवि क "ब्लू पार्ट" केँ ब्लेंड करैत छी (जहिना मौसम क भविष्यवाणी)। अहाँ ब्लेन्डिग क लेल "क" रँग (पूर्वनिर्धारित रूप सँ नीला) चुन सकैत अछि।

en: Bluescreen U value
mai: नीला स्क्रीन U मान

en: "U" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 120 for blue.
mai: ब्लूस्क्रीन कुँजी रँग क लेल 'यू' मूल्य (YUV क मूल्य मे). 0 सँ 255 तक। नीले रँग क लेल 120 पूर्वनिर्धारित।

en: Bluescreen V value
mai: नीली स्क्रीन V मान

en: "V" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 90 for blue.
mai: ब्लूस्क्रीन कुँजी रँग क लेल 'व्ही' मूल्य (YUV क मूल्य मे)। 0 सँ 255 तक। नीले रँग क लेल 90 पूर्वनिर्धारित।

en: Bluescreen U tolerance
mai: नीला स्क्रीन U सहिष्णुता

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the U plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
mai: U प्लेन क लेल रँग क किस्मों पर ब्लूस्क्रीन ब्लेंडर क सहिष्णुता। 10 आओर 20 क बीच क मान सही लगाबैत अछि।

en: Bluescreen V tolerance
mai: नीला स्क्रीन बनाम सहिष्णुता

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the V plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
mai: V प्लेन क लेल रँग क किस्म पर ब्लूस्क्रीन ब्लेंडर क सहिष्णुता। 10 आओर 20 क बीच क मान सही लगाबैत अछि।

en: Bluescreen video filter
mai: नीली स्क्रीन वीडियो फिल्टर

en: Bluescreen
mai: नीली स्क्रीन

en: Output width
mai: आउटपुट चओड़ाइ

en: Output (canvas) image width
mai: आउटपुट (चित्रफलक) छवि चओड़ाइ

en: Output height
mai: आउटपुट उँचाइ

en: Output (canvas) image height
mai: आउटपुट (चित्रफलक) छवि उँचाइ

en: Output picture aspect ratio
mai: आउटपुट चित्र पहलू अनुपात

en: Set the canvas' picture aspect ratio. If omitted, the canvas is assumed to have the same SAR as the input.
mai: कैनवास तस्वीर पहलू अनुपात निर्धारित करू। छोड़ल जाए पर कैनवास मे इनपुट क समान  SAR मानल जएताह।

en: Pad video
mai: वीडियो पैड करू

en: If enabled, video will be padded to fit in canvas after scaling. Otherwise, video will be cropped to fix in canvas after scaling.
mai: जँ सक्रिय कएल गेल अछि तँ वीडियो स्केलिंग क बाद कैनवास मे फिट करबाक लेल पैड कएल जएताह। आनरूपेँ, वीडियो स्केलिंग क बाद कैनवास मे ठीक करबाक लेल क्रौप कएल जएताह।

en: Automatically resize and pad a video
mai: स्वतः आकार बदलू आओर वीडियो पैड करू

en: Canvas
mai: चित्रफलक

en: Canvas video filter
mai: चित्रफलक वीडियो फिल्टर

en: Colors similar to this will be kept, others will be grayscaled. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
mai: ई क समान रँग दोसर रंगो केँ राखल जएताह दोसर रंग केँ ग्रेस्केल कए देब जएताह। एकरा (HTML रँग क तरह) हेक्साडेसिमल होनाइ चाही। पहिने दुइ chars लाल क लेल अछि, तखन हरा, तखन नीला। #000000 = कारि, #FF0000 = लाल, #00FF00 = हरा, #FFFF00 = पिअर (लाल + हरा), #FFFFFF =उजला

en: Select one color in the video
mai: वीडियो मे एकटा रँग क चयन करू

en: Color threshold filter
mai: रंगीन सीमा फिल्टर

en: Saturation threshold
mai: संतृप्ति सीमा

en: Similarity threshold
mai: समानता सीमा

en: Pixels to crop from top
mai: उप्पर सँ क्रोप करबाक लेल पिक्सल

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
mai: छवि क उप्पर सँ क्रोप करबाक लेल पिक्सेल क संख्या.

en: Pixels to crop from bottom
mai: नीच्चाँ सँ क्रोप करबाक लेल पिक्सल

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
mai: छवि क नीच्चाँ सँ क्रोप करबाक लेल पिक्सेल क संख्या.

en: Pixels to crop from left
mai: बम्माँ सँ क्रोप करबाक लेल पिक्सल

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
mai: छवि क बम्माँ सँ क्रोप करबाक लेल पिक्सेल क संख्या.

en: Pixels to crop from right
mai: दहिन्ना सँ क्रोप करबाक लेल पिक्सल

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
mai: छवि क दहिन्ना सँ क्रोप करबाक लेल पिक्सेल क संख्या.

en: Pixels to padd to top
mai: उप्पर क कात padd करबाक लेल पिक्सेल

en: Number of pixels to padd to the top of the image after cropping.
mai: पिक्सेल क सँख्या क्राप करबाक बाद छवि क उप्पर क कात padd करबाक लेल.

en: Pixels to padd to bottom
mai: नीच्चाँ क कात padd करबाक लेल पिक्सेल

en: Number of pixels to padd to the bottom of the image after cropping.
mai: पिक्सेल क सँख्या क्राप करबाक बाद छवि क नीच्चाँ क कात padd करबाक लेल.

en: Pixels to padd to left
mai: बम्माँ कात padd करबाक लेल पिक्सेल

en: Number of pixels to padd to the left of the image after cropping.
mai: पिक्सेल क सँख्या क्राप करबाक बाद छवि क बम्माँ कात padd करबाक लेल.

en: Pixels to padd to right
mai: दहिन्ना कात padd करबाक लेल पिक्सेल

en: Number of pixels to padd to the right of the image after cropping.
mai: पिक्सेल क सँख्या क्राप करबाक बाद छवि क दहिन्ना कात padd क लेल.

en: Croppadd
mai: क्रापैड

en: Video cropping filter
mai: वीडियो क्रापिंग फिल्टर

en: Latest
mai: नवीनतम

en: Low
mai: निम्न

en: Medium
mai: मध्यम

en: High
mai: उच्च

en: Streaming deinterlace mode
mai: स्ट्रीमिंग विग्रंथित मोड

en: Deinterlace method to use for streaming.
mai: विग्रंथित विधि स्ट्रीमिंग क लेल उपयोग करबाक लेल.

en: Phosphor chroma mode for 4:2:0 input
mai: भास्वर क्रोमा मोड 04:02:00 इनपुट क लेल

en: Choose handling for colours in those output frames that fall across input frame boundaries. 
    
    Latest: take chroma from new (bright) field only. Good for interlaced input, such as videos from a camcorder. 
    
    AltLine: take chroma line 1 from top field, line 2 from bottom field, etc. 
    Default, good for NTSC telecined input (anime DVDs, etc.). 
    
    Blend: average input field chromas. May distort the colours of the new (bright) field, too. 
    
    Upconvert: output in 4:2:2 format (independent chroma for each field). Best simulation, but requires more CPU and memory bandwidth.
mai: इनपुट फ्रेम बाउंडरी क सामना आबै बला आउटपुट फ्रेम क रँग क हैंडलिंग क चयन करू।
    
    नवीनतम: केवल नव (उज्ज्वल) क्षेत्र सँ क्रोमा ले। ई Interlaced इनपुट क लेल नीक अछि, जैसेकिसी camcorder सँ प्राप्त वीडियो 
    
    AltLine: शीर्ष क्षेत्र सँ क्रोमा लाइन 1 ले, नीच्चाँ क्षेत्र सँ लाइन 2 लिअ, आदि,
    पूर्वनिर्धारित, NTSC telecined इनपुट (एनिमी डीवीडी, आदि) क लेल नीक 
    
    ब्लेंड: औसत इनपुट क्षेत्र chromas। नव रँग (उज्ज्वल) क्षेत्र केँ सेहो बिगाड़ सकैत अछि।
    
    Upconvert: 4:2:2 प्रारूप (प्रत्येक क्षेत्र क लेल स्वतंत्र क्रोमा) मे उत्पादन. सर्वश्रेष्ठसिमुलेशन, मुदा एकर लेल बेसी CPU आओर स्मृति बैंडविड्थ क आवश्यकता अछि।

en: Phosphor old field dimmer strength
mai: पुराने क्षेत्र क मंदक ताकत क लेल भास्वर

en: This controls the strength of the darkening filter that simulates CRT TV phosphor light decay for the old field in the Phosphor framerate doubler. Default: Low.
mai: फास्फर फ्रेमरेट डबलर मे पुराने क्षेत्र क लेल CRT TV  फास्फर प्रकाश क्षय केँ सिमुलेट करैबला डार्केनिंग फिल्टर क शक्ति केँ नियंत्रित करैत अछि। पूर्वनिर्धारित: कम।

en: Deinterlacing video filter
mai: विग्रंथित वीडियो फिल्टर

en: Image mask. Pixels with an alpha value greater than 50% will be erased.
mai: छवि मुखौटा. 50% सँ बेसी अल्फा मान बला पिक्सल केँ मेटाय दिअ'.

en: X coordinate of the mask.
mai: मुखौटा क X समन्वय.

en: Y coordinate of the mask.
mai: मुखौटा क Y समन्वय.

en: Remove zones of the video using a picture as mask
mai: मुखौटा क रूपेँ एकटा चित्र क उपयोग करबाक लेल वीडियो क क्षेत्र क निकालू

en: Erase video filter
mai: वीडियो फिल्टर मेटाउ

en: Erase
mai: मेटाउ

en: RGB component to extract
mai: आरजीबी घटक केँ निकालब क लेल

en: RGB component to extract. 0 for Red, 1 for Green and 2 for Blue.
mai: आरजीबी घटक केँ निकालब क लेल. 0 क लेल लाल, 1 क लेल हरिअर आओर 2 क लेल नीला.

en: Extract RGB component video filter
mai: आरजीबी घटक वीडियो फिल्टर केँ निकालू

en: Freezing interactive video filter
mai: अंतःक्रियात्मक वीडियो फिल्टर फ्रीज करैछ

en: Freeze
mai: फ्रीज करू

en: Gaussian's std deviation
mai: गौसियन क एसटीडी विचलन

en: Gaussian's standard deviation. The blurring will take into account pixels up to 3*sigma away in any direction.
mai: गाऊसिन क मानक विचलन। ब्लरिंग ककरो सेहो दिशा मे 3* सिग्मा पिक्सल दूरी तक जएताह।

en: Add a blurring effect
mai: धुंधला प्रभाव जोड़ू

en: Gaussian blur video filter
mai: गौसियन धुंधला वीडियो फिल्टर

en: Gaussian Blur
mai: गौसियन धुंधला

en: Radius in pixels
mai: पिक्सेल मे त्रिज्या

en: Strength
mai: शक्ति

en: Strength used to modify the value of a pixel
mai: पिक्सेल क मान केँ संशोधित करबाक लेल सामर्थ्य

en: Gradfun video filter
mai: Gradfun वीडियो फिल्टर

en: Debanding algorithm
mai: डीबैंडिंग एल्गोरिदम

en: Distort mode
mai: विकृत मोड

en: Distort mode, one of "gradient", "edge" and "hough".
mai: विकृत मोड, "ढाल", "बढ़त" आओर "हफ".

en: Gradient image type
mai: ढालक छवि प्रकार

en: Gradient image type (0 or 1). 0 will turn the image to white while 1 will keep colors.
mai: रेडियेंट छवि प्रकार (0 अथवा 1)। 1 रँग रखताह, जखन 0 उज्जर करबाक लेल छवि बदैल देब जएताह।

en: Apply cartoon effect
mai: कार्टून प्रभाव लागू करू

en: Apply cartoon effect. It is only used by "gradient" and "edge".
mai: कार्टून प्रभाव लागू करू. ई केवल "ढाल" आओर "बढ़त" क द्वारा प्रयोग कएल जाइत अछि.

en: Apply color gradient or edge detection effects
mai: रंग क ढाल अथवा किनारे  पता लगाएब क लेल प्रभाव लागू करू

en: Gradient video filter
mai: ढाल वीडियो फिल्टर

en: Variance of the gaussian noise
mai: गौसियन शोर क प्रसरण

en: Minimal period
mai: न्यूनतम अवधि

en: Minimal period of the noise grain in pixel
mai: पिक्सेल मे शोर ग्रेन क न्यूनतम अवधि

en: Maximal period
mai: अधिकतम अवधि

en: Maximal period of the noise grain in pixel
mai: पिक्सेल मे शोर ग्रेन क अधिकतम अवधि

en: Grain video filter
mai: ग्रेन वीडियो फिल्टर

en: Grain
mai: ग्रेन

en: Adds filtered gaussian noise
mai: फिल्टर कएल गौसियन शोर केँ जोड़ैत अछि

en: Spatial luma strength (0-254)
mai: स्थानिक ल्यूमा शक्ति (0-254)

en: Spatial chroma strength (0-254)
mai: स्थानिक क्रोमा शक्ति (0-254)

en: Temporal luma strength (0-254)
mai: अस्थायी ल्यूमा ताकत (0-254)

en: Temporal chroma strength (0-254)
mai: अस्थायी क्रोमा ताकत ( 0-254)

en: HQ Denoiser 3D
mai: HQ डेमोसर 3D

en: High Quality 3D Denoiser filter
mai: उच्च गुणवत्ता 3D डेमोसर फिल्टर

en: Invert video filter
mai: वीडियो फिल्टर उनटू

en: Color inversion
mai: रंग व्युत्क्रमण

en: Magnify/Zoom interactive video filter
mai: आवर्धन /ज़ूम सहभागी वीडियो फिल्टर

en: Magnify
mai: आवर्धन

en: Mirror orientation
mai: दर्पण अभिविन्यास

en: Defines orientation of the mirror splitting.     Can be vertical or horizontal
mai: दर्पण बंटवारे क उन्मुखीकरण केँ परिभाषित करैत अछि. अनुलंब अथवा क्षैतिज भ' सकैत अछि

en: Vertical
mai: अनुलंब

en: Horizontal
mai: क्षैतिज

en: Direction
mai: दिशा

en: Direction of the mirroring
mai: प्रतिबिंब क दिशा

en: Left to right/Top to bottom
mai: दहिन्ना सँ बम्माँ / उप्पर सँ नीच्चाँ

en: Right to left/Bottom to top
mai: दहिन्ना सँ बम्मा / नीच्चाँ सँ शीर्ष

en: Mirror video filter
mai: दर्पण वीडियो फिल्टर

en: Mirror video
mai: दर्पण वीडियो

en: Splits video in two same parts, like in a mirror
mai: दर्पणक तरह, वीडियो केँ दुइ भाग मे विभाजित करू

en: Blur factor (1-127)
mai: धुंधला कारक (1-127)

en: The degree of blurring from 1 to 127.
mai: 1 सँ 127 तक धुंधला क डिग्री.

en: Motion blur filter
mai: गति धब्बा फिल्टर

en: Motion detect video filter
mai: गति क पता लगाएब क लेल वीडियो फिल्टर

en: Old movie effect video filter
mai: पुरान मूवी प्रभाव वीडियो फिल्टर

en: Old movie
mai: पुरान चलचित्र

en: OpenCV face detection example filter
mai: OpenCV चेहरा पहचान उदाहरण फिल्टर

en: OpenCV example
mai: OpenCV उदाहरण

en: Haar cascade filename
mai: Haar कैस्केड फाइल नाम

en: Name of XML file containing Haar cascade description
mai: XML फाइल क नाम Haar कैस्केड विवरण युक्त

en: Use input chroma unaltered
mai: इनपुट क्रोमा अचल क उपयोग करू

en: Don't display any video
mai: कोनो सेहो वीडियो प्रदर्शित नहि करू

en: Display the input video
mai: इनपुट वीडियो प्रदर्शित करू

en: Display the processed video
mai: प्रसंस्कृत वीडियो प्रदर्शित करू

en: Show only errors
mai: केवल त्रुटि देखाउ

en: Show errors and warnings
mai: त्रुटि आओर चेतावनी देखाउ

en: Show everything including debug messages
mai: सभ किछु समेत दोषमार्जन संदेश देखाउ

en: OpenCV video filter wrapper
mai: OpenCV वीडियो फिल्टर आवरण

en: Scale factor (0.1-2.0)
mai: पैमाना कारक (0.1-2.0)

en: OpenCV filter chroma
mai: OpenCV फिल्टर क्रोमा

en: Chroma to convert picture to before sending it to the internal OpenCV filter
mai: एकरा आंतरिक OpenCV फिल्टर केँ भेजबा सँ पहिने चित्र केँ परिवर्तित करबाक लेल क्रोमा

en: Wrapper filter output
mai: आवरण फिल्टर आउटपुट

en: Determines what (if any) video is displayed by the wrapper filter
mai: निर्धारित करैत अछि जे जे (जँ कोनो भ') वीडियो आवरण फिल्टर द्वारा प्रदर्शित कएल जाइत अछि

en: OpenCV internal filter name
mai: OpenCV आंतरिक फिल्टर नाम

en: Name of internal OpenCV plugin filter to use
mai: आंतरिक OpenCV प्लगइन फिल्टर क नाम उपयोग करबाक लेल

en: Posterize level (number of colors is cube of this value)
mai: पोस्टराइज स्तर (रंग क सँख्या एकर मान क घन अछि)

en: Posterize video filter
mai: पोस्टराइज वीडियो फिल्टर

en: Posterize video by lowering the number of colors
mai: रंग क सँख्या केँ कम कएक वीडियो केँ पोस्टराइज करू

en: Quality of post processing. Valid range is 0 (disabled) to 6 (highest)
    Higher levels require more CPU power, but produce higher quality pictures.
    With default filter chain, the values map to the following filters:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr
mai: पोस्ट प्रोसेसिंग क गुणवत्ता. वैध सीमा अछि 0 (अक्षम) सँ 6 (उच्चतम)
    उच्च स्तर पर बेसी CPU शक्ति क आवश्यकता होइत अछि, मुदा ई उच्च गुणवत्ता क चित्र प्रदान करैत अछि।
    पूर्वनिर्धारित फिल्टर चेन क साथ, मूल्य क निम्न फिल्टर क सँग मैप होइत अछि:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr

en: FFmpeg post processing filter chains
mai: FFmpeg प्रसंस्करण पूर्व फिल्टर श्रृंखला

en: Video post processing filter
mai: वीडियो पूर्व प्रसंस्करण फिल्टर

en: Lowest
mai: निम्नतम

en: Highest
mai: उच्चतम

en: Psychedelic video filter
mai: साइकेडेलिक वीडियो फिल्टर

en: Number of puzzle rows
mai: पहेली पंक्ति क संख्या

en: Number of puzzle columns
mai: पहेली स्तंभ क संख्या

en: Game mode
mai: गेम मोड

en: Select game mode variation from jigsaw puzzle to sliding puzzle.
mai: जिगसा पहेली सँ स्लाइडिंग पज़ल मे गेम मोड भिन्नता क चयन करू.

en: Border
mai: किनार

en: Unshuffled Border width.
mai: किनार क अनशफल्ड चओड़ाइ.

en: Small preview
mai: छोट पूर्वावलोकन

en: Show small preview.
mai: छोट पूर्वावलोकन देखाउ.

en: Small preview size
mai: छोट पूर्वावलोकन आकार

en: Show small preview size (percent of source).
mai: छोट पूर्वावलोकन आकार देखाउ (स्रोत क प्रतिशत).

en: Piece edge shape size
mai: पीस एज स्वरूप आकार

en: Size of the curve along the piece's edge
mai: पीस क किनारे क सँग कर्व क आकार

en: Auto shuffle
mai: आटो शफल

en: Auto shuffle delay during game
mai: गेम क दौरान विलंब केँ आटो शफल करू

en: Auto solve
mai: स्वतः समाधान करू

en: Auto solve delay during game
mai: गेम क दौरान विलंब क स्वतः समाधान करू

en: Rotation
mai: आवर्तन

en: Rotation parameter: none;180;90-270;mirror
mai: आवर्तन पैरामीटर: कोनो नहि;180;90-270;मिरर

en: jigsaw puzzle
mai: जिगसा पहेली

en: sliding puzzle
mai: स्लाइडिंग पहेली

en: swap puzzle
mai: स्वैप पहेली

en: exchange puzzle
mai: पहेली केँ बदलू

en: 0/90/180/270/mirror
mai: 0/90/180/270/मिरर

en: Puzzle interactive game video filter
mai: पहेली सहभागी खेल वीडियो फिल्टर

en: Puzzle
mai: पहेली

en: Ripple video filter
mai: तरंग वीडियो फिल्टर

en: Ripple
mai: तरंग

en: Angle in degrees
mai: डिग्री मे कोण

en: Angle in degrees (0 to 359)
mai: (0 सँ 359) डिग्री मे कोण

en: Use motion sensors
mai: गति सेंसर क प्रयोग करू

en: Rotate video filter
mai: वीडियो फिल्टर घुमाउ

en: Rotate
mai: घुमाउ

en: Image format
mai: छवि प्रारूप

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
mai: आउटपुट छवि क प्रारूप (png, jpeg, ...).

en: You can enforce the image width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
mai: अहाँ छवि चओड़ाइ केँ लागू कए सकैत अछि। पूर्वनिर्धारित रूप सँ (-1) वीएलसी वीडियो विशेषता क अनुसार अनुकूलित भ' जएताह।

en: You can enforce the image height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
mai: अहाँ छवि उँचाइ केँ लागू कए सकैत अछि। पूर्वनिर्धारित रूप सँ (-1) वीएलसी वीडियो विशेषता क अनुसार अनुकूलित भ' जएताह।

en: Recording ratio
mai: रिकार्डिंग अनुपात

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
mai: रिकार्ड करबाक लेल छवि क अनुपात. 3 क मतलब अछि जे तीन मे सँ एकटा छवि दर्ज कएल गेल अछि.

en: Filename prefix
mai: फाइलनाम उपसर्ग

en: Prefix of the output images filenames. Output filenames will have the "prefixNUMBER.format" form if replace is not true.
mai: उत्पादित छवि क फाइल नामों क उपसर्ग। जँ रिप्लेस ट्रू नहि अछि तँ आउटपुट फाइल नाम "prefixNUMBER.format" क फार्म मे हाएत।

en: Directory path prefix
mai: निर्देशिका पथ उपसर्ग

en: Directory path where images files should be saved. If not set, then images will be automatically saved in users homedir.
mai: निर्देशिका पथ जतए छवि फाइल केँ सहेजल जएनाइ चाही. जँ सेट नहि कएल गेल अछि, तँ छवि केँ स्वचालित रूप सँ प्रयोक्ता क homedir मे सहेजल जएताह.

en: Always write to the same file
mai: हरदम एकटा  फाइल मे लिखू

en: Always write to the same file instead of creating one file per image. In this case, the number is not appended to the filename.
mai: प्रत्येक छवि क लेल एकटा फाइल बनाबै क बजाय हरदम एकटा  फाइल मे लिखू। एहि मामला मे सँख्या फाइल नाम क सँग जोड़ल नहिजाएत  अछि।

en: Send your video to picture files
mai: चित्र फाइल मे अपन वीडियो भेजू

en: Scene filter
mai: दृश्य फिल्टर

en: Scene video filter
mai: दृश्य वीडियो फिल्टर

en: Sepia intensity
mai: सेपिया तीव्रता

en: Intensity of sepia effect
mai: सेपिया प्रभाव क तीव्रता

en: Sepia video filter
mai: सेपिया वीडियो फिल्टर

en: Gives video a warmer tone by applying sepia effect
mai: सेपिया प्रभाव लागू कएक वीडियो केँ गरम तन दे सकैत अछि.

en: Sharpen strength (0-2)
mai: पैनापन शक्ति (0-2)

en: Set the Sharpen strength, between 0 and 2. Defaults to 0.05.
mai: 0 आओर 2 क बिच पैनापन शक्ति सेट करू.0.05 क लेल निर्धारित राखू.

en: Augment contrast between contours.
mai: आकृति क बीच व्यतिरेक बढ़ाबैक क लेल.

en: Sharpen video filter
mai: वीडियो फिल्टर तीक्ष्ण करू

en: Transform type
mai: रूपांतरण क प्रकार

en: Transpose
mai: ट्रांसपोज

en: Anti-transpose
mai: एंटी-ट्रांसपोज

en: Video transformation filter
mai: वीडियो परिवर्तन फिल्टर

en: Transformation
mai: परिवर्तन

en: Rotate or flip the video
mai: वीडियो केँ घुमाउ अथवा झटका दिअ'.

en: VHS movie effect video filter
mai: वीएचएस मूवी प्रभावक वीडियो फिल्टर

en: VHS movie
mai: VHS मूवी

en: Wave video filter
mai: तरंग वीडियो फिल्टर

en: Wave
mai: तरंग

en: ASCII Art
mai: ASCII - कला

en: ASCII-art video output
mai: ASCII - कला वीडियो आउटपुट

en: Android native window
mai: एंड्रायड नेटिव विंडो

en: Color ASCII art video output
mai: रंगीन ASCII कला वीडियो आउटपुट

en: Core Animation OpenGL Layer (Mac OS X)
mai: कोर सजीवन OpenGL स्तर (Mac OS X)

en: Timelength after which we assume there is no signal.
mai: समयक नमाइ जतए हम मानैछी जे केओ संकेत नहि अछि.

en: Timelength after which we assume there is no signal.
    After this delay we black out the video.
mai: समयक नमाइ जतए हम मानैछी जे केओ संकेत नहि अछि।
    ई विलंबक बाद हम ई वीडियोक छोड़ि दैब।

en: Picture to display on input signal loss.
mai: इनपुट संकेत क्षतिपर देखाबैक लेल चित्र।

en: Output card
mai: आउटपुट कार्ड

en: DeckLink output card, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
mai: डेकलिंक आउटपुट कार्ड, जँ एकाधिक मोजुद अछि. कार्ड केँ 0 सँ नंबर देब जाइत अछि.

en: Desired output mode
mai: वांछित आउटपुट मोड

en: Desired output mode for DeckLink output. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
mai: डेकलिंक आउटपुट क लेल वांछित आउटपुट मोड. ई मान टेक्स्ट स्वरूप मे एकटा FOURCC कोड होनाइ चाही, जहिना "ntsc".

en: Audio connection for DeckLink output.
mai: डेकलिंक आउटपुट क लेल आडियो कनेक्शन.

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink output. 0 disables audio output.
mai: डेकलिंक आउटपुट क लेल आडियो सैम्पलिंग दर (हर्ट्ज़ मे). 0 आडियो आउटपुट केँ निष्क्रिय करैत अछि.

en: Number of output channels for DeckLink output. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio output.
mai: डेकलिंक आउटपुट क लेल आउटपुट चैनल क संख्या. 2, 8 अथवा 16 होनी चाही. 0 आडियो आउटपुट केँ निष्क्रिय कए देत अछि.

en: Video connection for DeckLink output.
mai: डेकलिंक आउटपुट क लेल वीडियो कनेक्शन.

en: Use 10 bits per pixel for video frames.
mai: वीडियो फ्रेम क लेल 10 बिट्स प्रति पिक्सेल क प्रयोग करू.

en: DecklinkOutput
mai: डेकलिंकआउटपुट

en: output module to write to Blackmagic SDI card
mai: ब्लैकमेजिक SDI कार्ड लेखन क लेल आउटपुट माड्यूल

en: Window handle (HWND)
mai: विंडो नियंत्रण (HWND)

en: Video will be embedded in this pre-existing window. If zero, a new window will be created.
mai: वीडियो एहि पहिने सँ मोजुद विंडो मे एम्बेडेड भ' जएताह। जँ शून्य अछि, तँ एकटा नव विंडो बनैलक जएताह।

en: Drawable
mai: बनाबै लायक

en: Embedded window video
mai: एंबेडेड विंडो वीडियो

en: Framebuffer device
mai: फ्रेम बफर डेवाइस

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
mai: रेंडरिंग क उपयोग क लेल Framebuffer डिवाइस प्रतिपादन (आमतौर पर /dev/fb0)।

en: Run fb on current tty
mai: वर्तमान tty क लेल fb चलाउ

en: Run framebuffer on current TTY device (default enabled). (disable tty handling with caution)
mai: वर्तमान TTY डिवाइस पर फ्रेमबफर चलाउ (पूर्वनिर्धारित सक्षम कएल गेल)। (tty हैंडलिंग विथ कासन केँ निष्क्रिय करू)

en: Framebuffer resolution to use
mai: फ्रेमबफर समाधान उपयोग करबाक लेल

en: Select the resolution for the framebuffer. Currently it supports the values 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (default 4=auto)
mai: फ्रेमबफर क लेल रिजोलुशन क चयन करू. वर्तमान मे ई निम्न मूल्य क समर्थन करैत अछि 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (पूर्वनिर्धारित 4=auto)

en: Framebuffer uses hw acceleration
mai: फ्रेमबफर hw त्वरण क उपयोग करैत अछि

en: Image format (default RGB)
mai: छवि प्रारूप (पूर्वनिर्धारित RGB)

en: Chroma fourcc used by the framebuffer. Default is RGB since the fb device has no way to report its chroma.
mai: क्रोमा fourcc फ्रेमबफर द्वारा इस्तेमाल कएल जाए वाला। पूर्वनिर्धारित आरजीबी अछि किएक fb डिवाइस क पास अपन क्रोमा रिपोर्ट करबाक लेल कोनो रास्ता नहि अछि।

en: GNU/Linux framebuffer video output
mai: जीएनयू / लिनक्स फ्रेमबफर वीडियो आउटपुट

en: GLX extension for OpenGL
mai: OpenGL क लेल GLX विस्तार

en: Enable a workaround for T23
mai: T23 क लेल एकटा वैकल्पिक हल सक्रिय करू

en: Enable this option if the diagonal stripes are displayed when the window size is equal to or smaller than the movie size.
mai: विंडो क आकार फिल्म क आकार क बराबर अथवा ओकर तुलना मे छोट हए पर जँ डायगोनल स्ट्रीप्सप्रदर्शित कएल जाए रहल अछि, तँ एहि विकल्प केँ सक्रिय करू।

en: Video mode
mai: वीडियो मोड

en: Select a proper video mode to be used by KVA.
mai: KVA द्वारा इस्तेमाल कएल जाए बला उचित वीडियो मोड क चयन करू.

en: K Video Acceleration video output
mai: K वीडियो त्वरण वीडियो आउटपुट

en: Mac OS X OpenGL video output
mai: Mac OS X OpenGL वीडियो आउटपुट

en: OpenGL extension
mai: OpenGL विस्तार

en: OpenGL ES 2 extension
mai: OpenGL ES 2 विस्तार

en: Extension through which to use the Open Graphics Library (OpenGL).
mai: विस्तार जकरा माध्यम सँ खुलल ग्राफिक्स पुस्तकालय (OpenGL) क उपयोग करू.

en: OpenGL for Embedded Systems 2 video output
mai: अंतःस्थापित सिस्टम 2 वीडियो आउटपुट क लेल OpenGL

en: OpenGL video output
mai: OpenGL क वीडियो आउटपुट

en: EGL extension for OpenGL
mai: OpenGL क लेल EGL विस्तार

en: The desktop mode allows you to display the video on the desktop.
mai:  डेस्कटापमोड अहाँकेँ डेस्कटाप पर वीडियो प्रदर्शित करबाक लेल अनुमति देत अछि.

en: Use hardware blending support
mai: हार्डवेयर सम्मिश्रण समर्थन क उपयोग करू

en: Try to use hardware acceleration for subtitle/OSD blending.
mai: उपशीर्षक/OSD ब्लेंडिंग क लेल हार्डवेयर एक्सेलेरेशन क प्रयोग करबाक प्रयास करू.

en: Pixel Shader
mai: पिक्सेल शेडर

en: Choose a pixel shader to apply.
mai: पिक्सेल शेडरकेँ लागू करबाक लेल चुनू।

en: Path to HLSL file
mai: HLSL फाइलमे पथ।

en: Path to an HLSL file containing a single pixel shader.
mai: एकल पिक्सेल शेडरमे HLSL फाइलमे पथ।

en: HLSL File
mai: HLSL फाइल

en: Recommended video output for Windows Vista and later versions
mai: Windows Vista आओर बाद क संस्करण क लेल अनुशंसित वीडियो आउटपुट

en: Use hardware YUV->RGB conversions
mai: YUV> RGB रूपांतरणों हार्डवेयर क उपयोग करू

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
mai: YUV->RGB परिवर्तनो क लेल हार्डवेयर त्वरण क उपयोग करबाक कोशिश करू। ओवरले क उपयोग करैत समय एहि विकल्प क कोनो प्रभाव नहि रहैत।

en: Overlay video output
mai: ओवरले वीडियो आउटपुट

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
mai: ओवरले अहाँक वीडियो कार्ड क हार्डवेयर त्वरण क्षमता (सीधे वीडियो प्रस्तुत करबाक क्षमता) अछि। वीएलसी पूर्वनिर्धारित रूप सँ एकर इस्तेमाल करबाक कोशिश करताह।

en: Use video buffers in system memory
mai: तंत्र स्मृति मे वीडियो बफ़र्स क उपयोग करू

en: Create video buffers in system memory instead of video memory. This isn't recommended as usually using video memory allows benefiting from more hardware acceleration (like rescaling or YUV->RGB conversions). This option doesn't have any effect when using overlays.
mai: वीडियो स्मृति क बजाय प्रणाली स्मृति मे वीडियो बफ़र्स बनाउ।एकर  सिफारिश नहि कएल जाइछ किएक आम तौर पर वीडियो स्मृति क उपयोग करब सँ बेसी हार्डवेयर त्वरण सँ लाभ प्राप्त करै क सुविधा होइत अछि ( जहिना rescaling अथवा YUV-> आरजीबी रूपांतरण क तरह) ओवरले क उपयोग करैत समय एहि विकल्प क कोनो प्रभाव नहि रहैत।

en: Use triple buffering for overlays
mai: आच्छादनक लेल त्रिगुण बफरिंग क प्रयोग करू

en: Try to use triple buffering when using YUV overlays. That results in much better video quality (no flickering).
mai: YUV ओवरले क उपयोग करैत समय ट्रिपल बफरिंग उपयोग करबाक कोशिश करू। एकर परिणामस्वरुप बेसी बेहतर वीडियो क गुणवत्ता हएताह (कोनो झिलमिलाहट नहि हएताह)।

en: Name of desired display device
mai: वांछित प्रदर्शन युक्ति क नाम

en: In a multiple monitor configuration, you can specify the Windows device name of the display that you want the video window to open on. For example, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".
mai: केओ एकाधिक मानिटर विन्यास मे, अहाँ विंडोज डिवाइस क नाम निर्दिष्ट कए सकैत छी जकरा अहाँ वीडियो विंडो पर खोलब चाहैत अछि। उदाहरण क लेल, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".

en: Recommended video output for Windows XP. Incompatible with Vista's Aero interface
mai: Windows XP क लेल वीडियो उत्पादन क सिफारिश कएल जाइछ। Vista एयरो अंतरफलक क सँग असंगत

en: DirectX (DirectDraw) video output
mai: DirectX (DirectDraw) वीडियो आउटपुट

en: Wallpaper
mai: वालपेपर

en: Windows GDI video output
mai: विंडोज GDI वीडियो आउटपुट

en: GPU affinity
mai: GPU जुड़ाव

en: Dummy image chroma format
mai: डमी छवि क क्रोमा प्रारूप

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
mai: सबसँ कुशल फारमेट क उपयोग कएक प्रदर्शन मे सुधार करबाक कोशिश करबाक बजाय डमी वीडियो आउटपुट केँ एकटा विशिष्ट क्रोमा प्रारूप क उपयोग कए चित्र बनाबै क लेल बाध्य करू।

en: Dummy video output
mai: डमी वीडियो आउटपुट

en: Statistics video output
mai: सांख्यिकी वीडियो उत्पादन

en: Video memory buffer width.
mai: वीडियो स्मृति बफर क चओड़ाइ.

en: Video memory buffer height.
mai: वीडियो स्मृति बफर क उँचाइ .

en: Video memory buffer pitch in bytes.
mai: बाइट्स मे वीडियो स्मृति बफर पिच.

en: Chroma
mai: क्रोमा

en: Output chroma for the memory image as a 4-character string, eg. "RV32".
mai: एकटा 4 कैरेक्टर बला स्ट्रिंग जहिना स्मृति छवि क लेल क्रोमा उत्पादन, उदाहरण "RV32"।

en: Video memory output
mai: वीडियो स्मृति आउटपुट

en: Video memory
mai: वीडियो स्मृति

[ctx: ASCII]
note: xgettext: This is a plain ASCII spelling of "VLC media player" for the ICCCM window name. This must be pure ASCII. The limitation is partially with ICCCM and partially with VLC. For Latin script languages, you may need to strip accents. For other scripts, you will need to transliterate into Latin.
en: VLC media player
mai: VLC मीडिया प्लेयर

en: X11 display
mai: X11 प्रदर्शन

en: Video will be rendered with this X11 display. If empty, the default display will be used.
mai: वीडियो एहि X11 प्रदर्शन क सँग प्रदान कएल जएताह। जँ एकरा खाली राखैत अछि, तँ पूर्वनिर्धारित प्रदर्शन क उपयोग कएल जएताह।

en: X11 window ID
mai: X11 विंडो आईडी

en: X window
mai: X विंडो

en: X11 video window (XCB)
mai: X11 वीडियो विंडो (XCB)

en: X11 video output (XCB)
mai: X11 वीडियो आउटपुट (XCB)

en: XVideo adaptor number
mai: XVideo अनुकूलक संख्या

en: XVideo hardware adaptor to use. By default, VLC will use the first functional adaptor.
mai: उपयोग करबाक लेल XVideo हार्डवेयर एडाप्टर। पूर्वनिर्धारित रूप सँ, वीएलसी पहिने कार्यात्मक अनुकूलक क उपयोग करताह।

en: XVideo format id
mai: XVideo प्रारूप आईडी

en: XVideo image format id to use. By default, VLC will try to use the best match for the video being played.
mai: उपयोग करबाक लेल XVideo छवि प्रारूप आईडी। पूर्वनिर्धारित रूप सँ, वीएलसी चलि रहल वीडियो क लेल सबसँ नीक मैच उपयोग करबाक कोशिश करताह।

en: XVideo output (XCB)
mai: XVideo आउटपुट (XCB)

en: device, fifo or filename
mai: युक्ति, fifo अथवा फाइल नाम

en: device, fifo or filename to write yuv frames too.
mai: डिवाइस क FIFO, अथवा YUV फ्रेम क सेहो लिखब क लेल फाइल नाम.

en: Chroma used
mai: क्रोमा प्रयुक्त

en: YUV output
mai: YUV आउटपुट

en: YUV video output
mai: YUV वीडियो आउटपुट

en: Number of video windows in which to clone the video.
mai: जकरामे वीडियो क्लोन करबाक लेल वीडियो विंडोज़ क संख्या.

en: Video output modules
mai: वीडियो आउटपुट माड्यूल

en: You can use specific video output modules for the clones. Use a comma-separated list of modules.
mai: अहाँ क्लोन क लेल विशिष्ट वीडियो आउटपुट माड्यूल क उपयोग कए सकैत अछि। माड्यूल क एकटा अल्पविराम सँ अलग कएल गेल सूची क उपयोग करू।

en: Duplicate your video to multiple windows and/or video output modules
mai: एकाधिक विंडोज़ क लेल अपन वीडियो क अनुलिपि बनाउ आओर/अथवा वीडियो आउटपुट माड्यूल

en: Clone video filter
mai: क्लोन वीडियो फिल्टर

en: Select the number of horizontal video windows in which to split the video
mai: वीडियो विभाजित करबाक लेल क्षैतिज वीडियो विंडोज़ क सँख्या क चुनाव करू

en: Select the number of vertical video windows in which to split the video
mai: वीडियो विभाजित करबाक लेल ऊर्ध्वाधर वीडियो विंडोज़ क सँख्या क चुनाव करू

en: Active windows
mai: सक्रिय विंडो

en: Comma-separated list of active windows, defaults to all
mai: सक्रिय विंडो क अल्पविराम सँ पृथक सूची,  सबहि क लेल पूर्वनिर्धारित

en: Split the video in multiple windows to display on a wall of screens
mai: एकाधिक विंडोज़ मे वीडियो विभाजित स्क्रीन क एकटा दीवार पर प्रदर्शित करू

en: Panoramix: wall with overlap video filter
mai: Panoramix: दीवार क सँग वीडियो फिल्टर ओवरलैप

en: length of the overlapping area (in %)
mai: अतिव्यापी क्षेत्र क नमाइ (% मे)

en: Select in percent the length of the blended zone
mai: प्रतिशत मे मिश्रित क्षेत्र क नमाइ क चयन करू

en: height of the overlapping area (in %)
mai: अतिव्यापी क्षेत्र क उँचाइ (% मे)

en: Select in percent the height of the blended zone (case of 2x2 wall)
mai: मिश्रित क्षेत्र क उँचाइ (2x2 दीवार क मामले मे) क चयन प्रतिशत मे करू

en: Attenuation
mai: क्षीणन

en: Check this option if you want attenuate blended zone by this plug-in (if option is unchecked, attenuate is made by opengl)
mai: ई विकल्प चेक केँ चिह्नित करू जँ अहाँ एहि प्लग - ई द्वारा एटेंन्यूट ब्लेंडेड जोन होना चाहैत अछि(जँ विकल्प केँ चेक चिह्नित नहि कएल गेल अछि तँ एटेंन्यूट opengl द्वारा बनैलक जाइत अछि)

en: Attenuation, begin (in %)
mai: क्षीणन, शुरुआत (% मे)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the beginning blended zone
mai: मिश्रित क्षेत्र क शुरुआत मे लैगरेंज गुणांक प्रतिशत मे क चयन करू

en: Attenuation, middle (in %)
mai: क्षीणन, मध्य (% मे)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the middle of blended zone
mai: मिश्रित क्षेत्र क मध्य मे लैगरेंज गुणांक प्रतिशत मे क चयन करू

en: Attenuation, end (in %)
mai: क्षीणन, समाप्ति (% मे)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the end of blended zone
mai: मिश्रित क्षेत्र क अंत मे लैगरेंज गुणांक प्रतिशत मे क चयन करू

en: middle position (in %)
mai: मध्य स्थिति (% मे)

en: Select in percent (50 is center) the position of the middle point (Lagrange) of blended zone
mai: मिश्रित क्षेत्र क मध्य बिंदु (लैगरेंज) क स्थिति प्रतिशत मे (50 केंद्र अछि) मे चयन करू

en: Gamma (Red) correction
mai: गामा (लाल) संशोधन

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Red or Y component)
mai: मिश्रित क्षेत्र क सुधार क लेल गामा (लाल अथवा वाई घटक) क चयन करू

en: Gamma (Green) correction
mai: गामा (हरित) संशोधन

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Green or U component)
mai: मिश्रित क्षेत्र क संशोधन क लेल गामा (हरित अथवा यू घटक) क चयन करू

en: Gamma (Blue) correction
mai: गामा (नीला) संशोधन

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Blue or V component)
mai: मिश्रित क्षेत्र क सुधार क लेल गामा (नीले अथवा वी घटक) क चयन करू

en: Black Crush for Red
mai: लाल क लेल करिया कुचलन

en: Select the Black Crush of blended zone (Red or Y component)
mai: मिश्रित क्षेत्र क करिया कुचलन (लाल अथवा वाई घटक) क चयन करू

en: Black Crush for Green
mai: हरित क लेल करिया कुचलन

en: Select the Black Crush of blended zone (Green or U component)
mai: मिश्रित क्षेत्र क करिया कुचलन (हरित अथवा यू घटक) क चयन करू

en: Black Crush for Blue
mai: नीला क लेल करिया कुचलन

en: Select the Black Crush of blended zone (Blue or V component)
mai: मिश्रित क्षेत्र क करिया कुचलन (नीले अथवा वी घटक) क चयन करू

en: White Crush for Red
mai: लाल क लेल उज्जर कुचलन

en: Select the White Crush of blended zone (Red or Y component)
mai: मिश्रित क्षेत्र क उज्जर कुचलन (लाल अथवा वाई घटक) क चयन करू

en: White Crush for Green
mai: हरित क लेल उज्जर कुचलन

en: Select the White Crush of blended zone (Green or U component)
mai: मिश्रित क्षेत्र क उज्जर कुचलन (हरित अथवा यू घटक) क चयन करू

en: White Crush for Blue
mai: नीले क लेल उज्जर कुचलन

en: Select the White Crush of blended zone (Blue or V component)
mai: मिश्रित क्षेत्र क उज्जर कुचलन (नीले अथवा वी घटक) क चयन करू

en: Black Level for Red
mai: लाल क लेल करिया स्तर

en: Select the Black Level of blended zone (Red or Y component)
mai: मिश्रित क्षेत्र क कारि स्तर (लाल अथवा वाई घटक) क चयन करू

en: Black Level for Green
mai: हरित क लेल कारि स्तर

en: Select the Black Level of blended zone (Green or U component)
mai: मिश्रित क्षेत्र क कारि स्तर (हरित अथवा यू घटक) क चयन करू

en: Black Level for Blue
mai: नीला क लेल कारि स्तर

en: Select the Black Level of blended zone (Blue or V component)
mai: मिश्रित क्षेत्र क कारि स्तर (नीले अथवा वी घटक) क चयन करू

en: White Level for Red
mai: लाल क लेल उज्जर स्तर

en: Select the White Level of blended zone (Red or Y component)
mai: मिश्रित क्षेत्र क उज्जर स्तर (लाल अथवा वाई घटक) क चयन करू

en: White Level for Green
mai: हरित क लेल उज्जर स्तर

en: Select the White Level of blended zone (Green or U component)
mai: मिश्रित क्षेत्र क उज्जर स्तर (हरित अथवा यू घटक) क चयन करू

en: White Level for Blue
mai: नीलाक लेल उज्जर स्तर

en: Select the White Level of blended zone (Blue or V component)
mai: मिश्रित क्षेत्र क उज्जर स्तर (नीले अथवा वी घटक) क चयन करू

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
mai: वीडियो विभाजित करबाक लेल क्षैतिज विंडोज़ क संख्या.

en: Number of vertical windows in which to split the video.
mai: वीडियो विभाजित करबाक लेल ऊर्ध्वाधर विंडोज़ क संख्या.

en: Element aspect ratio
mai: तत्व पहलू अनुपात

en: Aspect ratio of the individual displays building the wall.
mai: अलग प्रदर्शनक पहलू अनुपात वाल निर्माण प्रदर्शित करैत अछि।

en: Wall video filter
mai: दीवार वीडियो फिल्टर

en: Image wall
mai: छवि दीवार

en: Goom display width
mai: Goom प्रदर्शन चओड़ाइ

en: Goom display height
mai: Goom प्रदर्शन उँचाइ

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
mai: ई अहाँकेँ Goom प्रदर्शन क लेल रिजोलुशन स्थापित करबाक लेल सुविधा देत अछि (पैघ रिजोलुशन सुंदर हाएत मुदा बेसी CPU क आवश्यकता हएताह)।

en: Goom animation speed
mai: Goom एनिमेशन क गति

en: This allows you to set the animation speed (between 1 and 10, defaults to 6).
mai: ई अहाँकेँ एनीमेशन गति सेट करबाक अनुमति देत अछि (1 आओर 10 क बीच सेट करू 6 पूर्वनिर्धारित अछि)

en: Goom effect
mai: goom प्रभाव

en: projectM configuration file
mai: projectM विन्यास फाइल

en: File that will be used to configure the projectM module.
mai: फाइल जे जे projectM माड्यूल विन्यस्त इस्तेमाल कएल जाइत अछि.

en: projectM preset path
mai: projectM पूर्व निर्धारित पथ

en: Path to the projectM preset directory
mai: ProjectM पूर्व निर्धारित निर्देशिका क लेल पथ

en: Title font
mai: शीर्षक काँटा

en: Font used for the titles
mai: शीर्षक क लेल इस्तेमाल कएल गेल काँटा

en: Font menu
mai: काँटा मेनू

en: Font used for the menus
mai: मेनू क लेल इस्तेमाल कएल गेल काँटा

en: The width of the video window, in pixels.
mai: वीडियो विंडो क चओड़ाइ, पिक्सेल मे.

en: The height of the video window, in pixels.
mai: वीडियो विंडो क उँचाइ, पिक्सल मे.

en: Mesh width
mai: जाल चओड़ाइ

en: The width of the mesh, in pixels.
mai: जाल क चओड़ाइ, पिक्सल मे.

en: Mesh height
mai: जाल उँचाइ

en: The height of the mesh, in pixels.
mai: जाल क उँचाइ, पिक्सल मे.

en: Texture size
mai: बनावट आकार

en: The size of the texture, in pixels.
mai: बनावट क आकार,  पिक्सल मे.

en: libprojectM effect
mai: libprojectM प्रभाव

en: Effects list
mai: प्रभाव सूची

en: A list of visual effect, separated by commas.
    Current effects include: dummy, scope, spectrum, spectrometer and vuMeter.
mai: दृश्य प्रभाव क एकटा सूची, अल्पविराम क द्वारा अलग। 
    वर्तमान प्रभाव मे शामिल अछि: डमी, दायरे, स्पेक्ट्रम, स्पेक्ट्रोमीटर आओर vuMeter।

en: The width of the effects video window, in pixels.
mai: प्रभाव वीडियो विंडो क चओड़ाइ, पिक्सल मे.

en: The height of the effects video window, in pixels.
mai: प्रभाव वीडियो विंडो क उँचाइ, पिक्सल मे.

en: FFT window
mai: FFT विंडो

en: The type of FFT window to use for spectrum-based visualizations.
mai: FFT विंडोक प्रकार उपयोगक लेल स्पेक्ट्रम आधारित दृष्टिक लेल।

en: Kaiser window parameter
mai: कैजर विंडो पैरामीटर

en: Show 80 bands instead of 20
mai: 80 क बजाय 20 बैंड देखाउ

en: More bands for the spectrometer : 80 if enabled else 20.
mai: स्पेक्ट्रोमीटर क लेल बेसी बैंड: 80 जँ 20 आओर सक्षम अछि.

en: Number of blank pixels between bands.
mai: बैंड क बीच रिक्त पिक्सेल क संख्या.

en: Amplification
mai: प्रवर्धन

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
mai: ई एकटा गुणांक अछि जे बैंड क उँचाइ केँ रूपांतरित करैत अछि.

en: Draw peaks in the analyzer
mai: विश्लेषक मे चोटियों आरेखित करू

en: Enable original graphic spectrum
mai: मूल ग्राफिक स्पेक्ट्रम सक्रिय करू

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
mai: स्पेक्ट्रोमीटर मे "सपाट" स्पेक्ट्रम विश्लेषक सक्रिय करू.

en: Draw bands in the spectrometer
mai: स्पेक्ट्रोमीटर मे बैंड आरेखित करू

en: Draw the base of the bands
mai: बैंड क आधार आरेखित करू

en: Base pixel radius
mai: आधार पिक्सेल त्रिज्या

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
mai: पिक्सेल मे त्रिज्या बैंड (शुरुआत) क आधार क आकार केँ परिभाषित करैत अछि.

en: Spectral sections
mai: वर्णक्रमीय वर्ग

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
mai: निर्धारित करैत अछि जे कतए स्पेक्ट्रम क किछु वर्ग मे मोजुद हाएत.

en: Peak height
mai: शिखर उँचाइ

en: Total pixel height of the peak items.
mai: शिखर मदक कुल पिक्सेल उँचाइ.

en: Peak extra width
mai: शिखर बाइली चओड़ाइ

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
mai: शिखर चओड़ाइ क पिक्सल पर जोड़ अथवा घटाव.

en: V-plane color
mai: V-विमान रंग

en: YUV-Color cube shifting across the V-plane ( 0 - 127 ).
mai: YUV-रंगीन घन क V क विमान भर मे स्थानांतरण (0 - 127).

en: Visualizer
mai: कल्पना कर्ता

en: Visualizer filter
mai: कल्पना कर्ता फिल्टर

en: Spectrum analyser
mai: स्पेक्ट्रम विश्लेषक

en: #paste your VLM commands here
mai: # अपन VLM आदेश केँ एतय पेस्ट करू

en: #separate commands with a new line or a semi-colon
mai: #separate आदेशक नव लाइन अथवा एकटा अर्द्ध बृहदान्त्र क साथ

en: Play List
mai: सूची चलाउ

en: Output
mai: आउटपुट

en: Subtitle codec
mai: उपशीर्षक कोडेक

en: Output	method
mai: आउटपुट	विधि

en: Multiplexer
mai: बहुसंकेतक

en: Video FPS
mai: वीडियो एफपीएस

en: MUX options
mai: MUX विकल्प

en: Video scale
mai: वीडियो स्केल

en: Output port
mai: आउटपुट पोर्ट

en: Output	file
mai: आउटपुट	फाइल

en: Input media
mai: इनपुट मीडिया

en: Error:
mai: त्रुटि:

en: Sample ui-state-error style.
mai: नमूना ui स्थिति त्रुटि शैली

en: File name
mai: फाइल नाम

en: Preamp:
mai: preamp:

en: Row border
mai: कच्चा बोर्डर

en: Column border
mai: स्तंभ बोर्डर

en: Background
mai: पृष्ठभूमि

en: Mosaic Tiles
mai: मोजैक टाइल

en: Playback Rate
mai: प्लेबैक दर

en: Audio Delay
mai: आडियो विलंब

en: Subtitle Delay
mai: उपशीर्षक विलंब

en: Time:
mai: समय:

en: VLC media player - Web Interface
mai: VLC मीडिया प्लेयर - वेब अंतरफलक

en: Hide / Show Library
mai: लाइब्रेरी नुकाउ / देखाउ

en: Hide / Show Viewer
mai: व्यूअर नुकाउ / देखाउ

en: Manage Streams
mai: स्टिरियो

en: Track Synchronisation
mai: तुल्यकालनक ट्रैक करू

en: VLM Batch Commands
mai: VLM बैच कमांड

en: Loop
mai: पाश

en: Empty Playlist
mai: सूची चलाउ

en: Queue Selected
mai: डिवाइस चयन

en: Play Selected
mai: गीत-सूची

en: Refresh List
mai: रिफ्रेश समय

en: Loading flowplayer...
mai: Flowplayer लोड भ' रहल अछि ...

en: If nothing appears, check your internet connection.
mai: जँ किछु सेहो नहि देखाए देत, तँ अपन इंटरनेट कनेक्शन क जाँच करू.

en: By creating a stream, the <i>Main Controls</i> will operate the stream instead of the main interface.
mai: एकटा धारा बनाए कए <i> मेन कंट्रोल्स </i> मुख्य अंतरफलक क बजाय धारा केँ ऑपरेट  करताह।

en: The stream will be created using default settings, for more advanced configuration, or to modify the default settings, select the button to the right: <i>Manage Streams</i>
mai: धारा पूर्वनिर्धारित सेटिंग्स क उपयोग कए बनैलक जएताह, बेसी उन्नत विन्यास क लेल, अथवा पूर्वनिर्धारित सेटिंग्स केँ संशोधित करबाक लेल, दहिन्ना कात क बटन क चयन करू: <i>धारा क प्रबंधन</i>

en: Once the stream is created, the <i>Media Viewer</i> window will display the stream.
mai: धारा बन जाए क बाद, <i>मीडिया दर्शक</i> खिड़की धारा प्रदर्शित करताह।

en: Volume will be controlled by the player, and not the <i>Main Controls</i>.
mai: वाल्यूम प्लयेर द्वारा नियंत्रित कएल जएताह, आओर </ i>मुख्य नियंत्रक <i> द्वारा नहि.

en: The current playing item will be streamed. If there is no currently playing item, the first selected item from the <i>Library</i> will be the subject of the stream.
mai: वर्तमान मे चलि रहल मद केँ स्ट्रीम कएल जायगा। जँ वर्तमान मे कोनो मद नहि चलि रहल हाएत तँ  <i>लाइब्रेरी</i> सँ पहिल  चयनित मद स्ट्रीम कएल जएताह।

en: To stop the stream and resume normal controls, click the <i>Open Stream</i> button again.
mai: स्ट्रीम केँ रोकब क लेल आओर सामान्य नियंत्रण केँ फिनु सँ शुरू करबाक लेल,  फिनु सँ <i>खुलल स्ट्रीम</ i> बटन पर क्लिक करू.

en: Are you sure you wish to create the stream?
mai: की अहाँ सचमुच स्ट्रीम बनैनाइ चाहैत अछि?

en: Dialog
mai: समाद

en: Form
mai: प्रपत्र

en: Preset
mai: पूर्व निर्धारित

en: &Verbosity:
mai: शब्दाडंबर: (&V)

en: &Filter:
mai: फिल्टर: (&F)

en: &Save as...
mai: एहिना सहेजू ...(&S)

en: Modules Tree
mai: माड्यूल वृक्ष

en: Show extended options
mai: विस्तारित विकल्प देखाउ

en: Show &more options
mai: आओर बेसी विकल्प देखाउ (&m)

en: Change the caching for the media
mai: मीडिया क लेल कैचिंग बदलू

en: Start Time
mai: प्रारंभ समय

en: Edit Options
mai: विकल्प संपादित करू

en: Extra media
mai: बाइली मीडिया

en: Complete MRL for VLC internal
mai: VLC क आंतरिक क लेल MRL पूरा करू

en: Select the file
mai: फाइल क चयन करू

en: Change the start time for the media
mai: मीडिया क लेल शुरू करबाक समय बदलू

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
mai: आन मीडिया तुल्यकालित चलाउ (बाइली आडियो फाइल, ...)

en: Capture mode
mai: अधिकृत मोड

en: Select the capture device type
mai: अधिकृत डिवाइस प्रकार क चयन करू

en: Device Selection
mai: डिवाइस चयन

en: Options
mai: विकल्प

en: Access advanced options to tweak the device
mai: डिवाइस क ट्वीक करब क लेल उन्नत विकल्प पर पहुँचू

en: Advanced options...
mai: उन्नत विकल्प...

en: Disc Selection
mai: डिस्क चयन

en: Disable Disc Menus
mai: डिस्क मेनूज निष्क्रिय करू

en: No disc menus
mai: कोनो डिस्क मेनू नहि

en: Disc device
mai: डिस्क युक्ति

en: Starting Position
mai: शुरूक स्थिति

en: Audio and Subtitles
mai: आडियो आओर उपशीर्षक

en: Use a sub&title file
mai: उपशीर्षक फाइल क उपयोग करू (&t)

en: Select the subtitle file
mai: उपशीर्षक फाइल क चयन करू

en: Choose one or more media file to open
mai: एकटा अथवा एकटा सँ बेसी मीडिया फाइल केँ खोलब क लेल चुनू

en: File Selection
mai: फाइल चयन

en: You can select local files with the following list and buttons.
mai: अहाँ निम्नलिखित सूची आओर बटन क सँग स्थानीय फाइल क चयन कए सकैत अछि.

en: Add...
mai: जोड़ू...

en: Network Protocol
mai: सँजाल प्रोटोकाल

en: Please enter a network URL:
mai: कृप्या  सँजाल URL दर्ज करू:

en: Profile edition
mai: प्रोफाइल संपादन

en: Features
mai: सुविधा

en: Streamable
mai: स्ट्रीम करब योग्य

en: Chapters
mai: अध्याय

en: Menus
mai: मेनू

en: Same as source
mai: स्रोत क समान

en: Custom options
mai: मनपसिन्न विकल्प

en: Not Used
mai: अप्रयुक्त

en: Encoding parameters
mai: एनकोडिंग पैरामीटर

en: Frame size
mai: फ्रेम आकार

en: Set up media sources to stream
mai: स्ट्रीम करबाक लेल मीडिया स्रोत निर्धारित करू

en: Destination Setup
mai: गंतव्य सेटअप

en: Select destinations to stream to
mai: स्ट्रीम करबाक लेल गंतव्य क चयन करू

en: Add destinations following the streaming methods you need. Be sure to check with transcoding that the format is compatible with the method used.
mai: अहाँ क जरूरत क स्ट्रीमिंग तरीका क बाद लक्षित स्थल केँ जोड़ू। ट्रांसकोडिंग क सँग जाँच कए सुनिश्चित कए लिअ जे प्रारूप प्रयोग क जाए रहल विधि क सँग संगत अछि।

en: New destination
mai: नव गंतव्य स्थान

en: Display locally
mai: स्थानीय रूप सँ प्रदर्शित करू

en: Transcoding Options
mai: ट्रांसकोडिंग विकल्प

en: Select and choose transcoding options
mai: ट्रांसकोडिंग विकल्प क चयन करू आओर चुनू

en: Activate Transcoding
mai: ट्रांसकोडिंग सक्रिय करू

en: Option Setup
mai: विकल्प सेटअप

en: Set up any additional options for streaming
mai: स्ट्रीमिंग क लेल कोनो सेहो बाइली विकल्प निर्धारित करू

en: Miscellaneous Options
mai: विविध विकल्प

en: Stream all elementary streams
mai: सभटा प्राथमिक धारा केँ स्ट्रीम करू

en: Generated stream output string
mai: धारा आउटपुट स्ट्रिंग उत्पन्न

en: Output module:
mai: निर्गम माड्यूल:

en: Use S/PDIF when available
mai: मोजुद हए पर S/PDIF क उपयोग करू।

en: Effects
mai: प्रभाव

en: Visualization:
mai: दृश्यावलोकन:

en: Enable Time-Stretching audio
mai: समय खींचाव आडियो सक्रिय करू

en: Dolby Surround:
mai: डाल्बी क चारू कात:

en: Replay gain mode:
mai: लाभ क मोड क पुनरावृत्ति:

en: Headphone surround effect
mai: हेड फोन्स घेर प्रभाव

en: Normalize volume to:
mai: वाल्यूम मानक क अनुसार:

en: Tracks
mai: ट्रैक्स

en: Preferred audio language:
mai: पसंदीदा आडियो भाषा:

en: Password:
mai: गुड़किल्ली:

en: Username:
mai: प्रयोक्तानाम:

en: Submit played tracks stats to Last.fm
mai: Last.fm क चलाएल गेल ट्रैक क आँकड़ा भेजू

en: Codecs
mai: कोडेक्स

en: x264 profile and level selection
mai: x264 प्रोफाइल आओर स्तर चयन

en: x264 preset and tuning selection
mai: x264 पूर्व निर्धारित आओर ट्यूनिंग क चुनाव

en: Hardware-accelerated decoding
mai: हार्डवेयर-एक्सेलेरेटेड डीकोडिंग

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
mai: H.264 मे पाश डिब्लोकिंग फिल्टर छोड़ू

en: Video quality post-processing level
mai: वीडियो क गुणवत्ता स्तर क बाद प्रसंस्करण

en: Optical drive
mai: आप्टिकल ड्राइव

en: Default optical device
mai: पूर्वनिर्धारित आप्टिकल युक्ति

en: Damaged or incomplete AVI file
mai: क्षतिग्रस्त अथवा अधूरा AVI फाइल

en: HTTP proxy URL
mai: HTTP प्राक्सी URL

en: HTTP (default)
mai: HTTP (पूर्वनिर्धारित)

en: RTP over RTSP (TCP)
mai: RTP क उप्पर RTSP (TCP)

en: Live555 stream transport
mai: Live555 धारा परिवहन

en: Default caching policy
mai: पूर्वनिर्धारित कैचिंग नीति

en: Menus language:
mai: मेनू भाषा:

en: Look and feel
mai: देखू आओर महसूस करू

en: Use custom skin
mai: प्रचलित त्वचा क प्रयोग करू

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
mai: ई VLC क पूर्वनिर्धारित अंतरफलक,  देशी रँग - रूप आओर अनुभव अछि.

en: Use native style
mai: मूल शैली क प्रयोग करू

en: Resize interface to video size
mai: अंतरफलक क आकार वीडियो क आकार क कए दिअ'।

en: Show controls in full screen mode
mai: पूर्ण स्क्रीन मोड मे नियंत्रण देखाउ

en: Pause playback when minimized
mai: छोट कएल गेल जाए पर प्लेबैक रोकू

en: Show media change popup:
mai: मीडिया परिवर्तन पापअप देखाउ:

en: Start in minimal view mode
mai: कम सँ कम दृश्य मोड मे प्रारंभ करू

en: Force window style:
mai: शक्ति विंडो शैली:

en: Integrate video in interface
mai: अंतरफलक मे वीडियो केँ एकीकृत करू

en: Show systray icon
mai: सिस्ट्रे चिह्न देखाउ

en: Skin resource file:
mai: त्वचा संसाधन फाइल:

en: Playlist and Instances
mai: प्लेलिस्ट आओर दृष्टांत

en: Allow only one instance
mai: केवल एकटा आवृत्ति क अनुमति दिअ'

en: Pause on the last frame of a video
mai: वीडियो क अंतिम फ्रेम पर रोकू

en: Every
mai: प्रत्येक

en: Separate words by | (without space)
mai: | द्वारा शब्द केँ (स्थान क बिना) अलग करू

en: Save recently played items
mai: हाल  मे चलाएल गेल मद सहेजू

en: Activate updates notifier
mai: अद्यतन सूचक सक्रिय करू

en: Operating System Integration
mai: आपरेटिंग सिस्टमक एकीकरण

en: File extensions association
mai: फाइल संघक विस्तार

en: Set up associations...
mai: संगठन केँ सेट करू ...

en: Enable On Screen Display (OSD)
mai: स्क्रीन पर प्रदर्शन (ओएसडी) सक्रिय करू

en: Show media title on video start
mai: वीडियो शुरू करब पर मीडिया शीर्षक देखाउ

en: Enable subtitles
mai: उपशीर्षक केँ सक्रिय करू

en: Subtitle Language
mai: उपशीर्षक क भाषा

en: Default encoding
mai: पूर्वनिर्धारित एन्कोडिंग

en: Subtitle effects
mai: उपशीर्षक क प्रभाव

en: Add a shadow
mai: छाया जोड़ू

en: Add a background
mai: पृष्ठभूमि जोड़ू

en: Accelerated video output (Overlay)
mai: त्वरित वीडियो आउटपुट (अधिचित्र)

en: Display device
mai: युक्ति प्रदर्शित करू

en: Force Aspect Ratio
mai: शक्ति पहलू अनुपात

en: vlc-snap
mai: vlc क - तस्वीर

en: Stuff
mai: सामग्री

en: Edit settings
mai: सेटिंग्स संपादित करू

en: Control
mai: नियंत्रण

en: Run manually
mai: मैन्युअल रूप सँ चलाउ

en: Setup schedule
mai: अनुसूची क सेटअप करू

en: Run on schedule
mai: समय पर चलाउ

en: Status
mai: स्थिति

en: Prev
mai: पछिला

en: Add Input
mai: इनपुट जोड़ू

en: Edit Input
mai: इनपुट केँ संपादित करू

en: Clear List
mai: स्पष्ट सूची

en: Check for VLC updates
mai: VLC क अद्यतन क लेल जाँच करू

en: Launching an update request...
mai: अद्यतन अनुरोध क शुभारंभ भ' रहल अछि ...

en: Do you want to download it?
mai: की अहाँ एकरा डाउनलोड कएनाइ चाहैत अछि?

en: Essential
mai: अनिवार्य

en: Negate colors
mai: रंग केँ नकारू

en: Colors
mai: रंग

en: Interactive Zoom
mai: पारस्परिक ज़ूम

en: Angle
mai: कोण

en: full
mai: पूरा

en: none
mai: कोनो नहि

en: Logo erase
mai: लोगो केँ मेटाउ

en: Mask
mai: आवरण

en: Anaglyph 3D
mai: एनाग्लिफ 3D

en: Mirror
mai: दर्पण

en: Motion detect
mai: गतिक पता लगा

en: Spatial blur
mai: स्थानिक धब्बा

en: Anti-Flickering
mai: रोधी-चंचल

en: Soften
mai: मुलायम

en: Denoiser
mai: डिनाइजर

en: Spatial luma strength
mai: स्थानिक luma शक्ति (0-254)

en: Temporal luma strength
mai: अस्थायी  luma ताकत

en: Spatial chroma strength
mai: स्थानिक क्रोमा शक्ति

en: Temporal chroma strength
mai: अस्थायी क्रोमा ताकत

en: VLM configurator
mai: VLM विन्यासक

en: Media Manager Edition
mai: मीडिया प्रबंधन संस्करण

en: Name:
mai: नाम:

en: Input:
mai: इनपुट:

en: Select Input
mai: इनपुट चुनू

en: Output:
mai: आउटपुट:

en: Select Output
mai: आउटपुट चुनू

en: Time Control
mai: समय नियंत्रण

en: Mux Control
mai: mux नियंत्रण

en: Muxer:
mai: मक्सर:

en: Media Manager List
mai: मीडिया प्रबंधन सूची
