VLC - Trans - en to kab translation catalogue (4981 entries)

en: VLC preferences
kab: Ismenyifen n  VLC

en: Select "Advanced Options" to see all options.
kab: Fren Iɣawwaṛen leqqayen" akken ad twaliḍ akk iɣewwaṛen.

en: Settings for VLC's interfaces
kab: Tawila n igrudmawen n VLC

en: Main interfaces settings
kab: Iɣewwaṛen igejda n igrudmawen

en: Main interfaces
kab: Interfaces principales

en: Settings for the main interface
kab: Tawila n ugrudem agejdan

en: Control interfaces
kab: Igrudmawen n usenqed

en: Settings for VLC's control interfaces
kab: Iqewwaṛen n igrudmawen n usenqed n VLC

en: Hotkeys settings
kab: Paramètres des raccourcis

en: Audio
kab: Ameslaw

en: Audio settings
kab: Iɣewwaṛen imeslawen

en: General audio settings
kab: Iɣewwaṛen imeslawen imatuten

en: Filters
kab: Imzizdigen

en: Audio filters are used to process the audio stream.
kab: Imzizdigen n temwalit ttuseqdacen i usxuntec n asuddem n temwalit.

en: Audio resampler
kab: Ré-échantillonnage audio

en: Visualizations
kab: Visualisations

en: Audio visualizations
kab: Iswaliyen imeslawen

en: Output modules
kab: Modules de sortie

en: General settings for audio output modules.
kab: Iɣewwaṛen imuta n izegrar n tuffɣa n temwalit.

en: Miscellaneous
kab: Ayen nniḍen

en: Miscellaneous audio settings and modules.
kab: Iɣewwaṛen akked izegrar imeslawen nniḍen.

en: Video
kab: Tamwalit

en: Video settings
kab: Iɣewwaṛen n temwalit

en: General video settings
kab: Iɣewwaṛen imatuten n temwalit

en: General settings for video output modules.
kab: Iɣawaṛen imuta n izegrar n tuffɣa n temwalit.

en: Video filters are used to process the video stream.
kab: Imzizdigen n temwalit ad sirgen asxuntec n asuddem n temwalit.

en: Subtitles / OSD
kab: Sous-titres / OSD

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
kab: Paramètres liés à l'affichage à l'écran (OSD), les sous-titres et les incrustations.

en: Input / Codecs
kab: Entrée / Codecs

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
kab: Paramètres d'entrée, de démultiplexage, de décodage et d'encodage

en: Access modules
kab: Modules d'accès

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
kab: Paramètres liés aux différentes méthodes d'accès.
    Des paramètres couramment modifiés sont l'adresse du proxy HTTP ou la taille des caches.

en: Stream filters
kab: Filtres de flux

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
kab: Les filtres de flux permettent d'effectuer des opérations avancées au niveau de l'entrée de VLC. Vous ne devriez modifier ces réglages que si vous savez ce que vous faites.

en: Demuxers
kab: Démultiplexeurs

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
kab: Les démultiplexeurs permettent de séparer les flux audio et vidéo.

en: Video codecs
kab: Ikudiken n temwalit

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
kab: Réglages pour les décodeurs et encodeurs vidéo, images ou vidéo+audio.

en: Audio codecs
kab: Ikudiken imeslawen

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
kab: Paramètres pour les décodeurs et encodeurs audio.

en: Subtitle codecs
kab: Codecs de sous-titres

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
kab: Paramètres pour les décodeurs et encodeurs de sous-titres, télétexte et CC.

en: General input settings. Use with care...
kab: Paramètres généraux d'entrée. À utiliser avec précaution...

en: Stream output
kab: Flux de sortie

en: General stream output settings
kab: Paramètres généraux du flux de sortie

en: Muxers
kab: Multiplexeurs

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
kab: Les multiplexeurs gèrent les différents formats d'encapsulation utilisés pour assembler tous les flux élémentaires (audio, vidéo…). Ce réglage vous permet de toujours forcer un multiplexeur. Ce n'est probablement pas souhaitable.
    Vous pouvez également régler les paramètres par défaut de chaque multiplexeur.

en: Access output
kab: Modules de sortie

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
kab: Les modules de sorties contrôlent l'envoi des flux multiplexés. Ce réglage vous permet de toujours forcer un module de sortie. Ce n'est probablement pas souhaitable.
    Vous pouvez également régler les paramètres par défaut de chaque module de sortie.

en: Packetizers
kab: Empaqueteurs

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
kab: Les empaqueteurs permettent de « prétraiter » un flux élémentaire avant son multiplexage. Ce réglage vous permet de toujours forcer un empaqueteur. Ce n'est probablement pas souhaitable.
    Vous pouvez également régler les paramètres par défaut de chaque empaqueteur.

en: Sout stream
kab: Flux de sortie

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
kab: Les modules de flux de sortie vous permettent de bâtir une chaîne de traitement pour le flux de sortie. Merci de bien vouloir lire le « Streaming Howto » pour plus de détails. Vous pouvez configurer les options par défaut pour chaque module de flux de sortie ici.

en: VLC's implementation of Video On Demand
kab: Vidéo à la demande

en: Playlist
kab: Liste de lecture

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
kab: Paramètres liés au comportement de la liste de lecture (mode de lecture, par exemple) et aux modules qui y ajoutent automatiquement des éléments (modules de « découverte de services »).

en: General playlist behaviour
kab: Comportement général de la liste de lecture

en: Services discovery
kab: Découverte de services

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
kab: Les modules de découverte de services ajoutent automatiquement des éléments à la liste de lecture.

en: Advanced
kab: Avancé

en: Advanced settings. Use with care...
kab: Paramètres avancés. À utiliser avec précaution…

en: Advanced settings
kab: Paramètres avancés

en: &Open File...
kab: &Ldi afaylu…

en: &Advanced Open...
kab: Ldi askar le&qqayen…

en: Open D&irectory...
kab: Ldi a&karam…

en: Open &Folder...
kab: Ldi a&karam…

en: Select one or more files to open
kab: Fren yiwen neɣ ugar ifuyla ara d-ldiḍ

en: Select Directory
kab: Sélectionnez un dossier

en: Select Folder
kab: Sélectionner un dossier

en: Media &Information
kab: &Informations sur les médias

en: &Codec Information
kab: Informations sur les &codecs

en: Jump to Specific &Time
kab: Aller à un &temps spécifié

en: Custom &Bookmarks
kab: &Signets personnalisés

en: &VLM Configuration
kab: Configuration de &VLM

en: &About
kab: À &propos

en: Play
kab: Lire

en: Remove Selected
kab: Supprimer la sélection

en: Information...
kab: Information…

en: Create Directory...
kab: Créer un dossier…

en: Create Folder...
kab: Créer un dossier…

en: Rename Directory...
kab: Renommer le répertoire...

en: Rename Folder...
kab: Renommer le dossier...

en: Show Containing Directory...
kab: Ouvrir le répertoire contenant le fichier…

en: Show Containing Folder...
kab: Ouvrir le dossier contenant le fichier…

en: Stream...
kab: Diffuser…

en: Save...
kab: Sekles…

en: Repeat All
kab: Tout répéter

en: Repeat One
kab: Répéter le média

en: Random
kab: Aléatoire

en: Random Off
kab: Aléatoire inhibé

en: Add to Playlist
kab: Ajouter à la liste de lecture

en: Add File...
kab: Ajouter un fichier…

en: Add Directory...
kab: Ajouter un dossier…

en: Add Folder...
kab: Ajouter un dossier…

en: Save Playlist to &File...
kab: &Sekles tabdart n tɣuṛi…

en: Search
kab: Rechercher

en: Waves
kab: Ondes

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
kab: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Bienvenue dans l'aide du lecteur multimédia VLC</h2><h3>Documentation</h3><p>Vous pouvez trouver la documentation de VLC sur le <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> du site de VideoLAN.</p><p>Si vous êtes un  nouveau venu au lecteur multimédia VLC, lisez le document<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation :VLC_for_dummies"><em>Introduction au lecteur multimédia VLC</em></a>.</p><p>Vous trouverez des informations sur l'utilisation du lecteur dans le document <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>Comment lire des fichiers avec le lecteur multimédia VLC</em></a>".</p><p>Pour les différentes tâches d'enregistrement, de conversion, de transcodage, d'encodage, de multiplexage et de diffusion, vous pouvez trouver des informations utiles dans la <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Documentation sur la diffusion</a>.</p><p>Si vous n'êtes pas sûr à propos d'un terme, consultez la <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">base de connaissance</a>.</p><p>Pour comprendre les raccourcis clavier principaux, lisez la page sur les <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">raccourcis</a>.</p><h3>Aide</h3><p>Avant de poser une question, référez vous d'abord à la <a href="http://wiki.videolan.org/Frequently_Asked_Questions">FAQ</a>.</p><p>Vous pouvez ensuite demander (et apporter) de l'aide dans les <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, les <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">listes de diffusion</a> ou notre cannal IRC ( <a href="http://www.videolan.org/webirc/"><em>#videolan</em></a> sur irc.freenode.net ).</p><h3>Contribution au projet</h3><p>Vous pouvez aider le projet VideoLAN en donnant de votre temps pour aider la communauté, pour concevoir des interfaces, pour traduire la documentation, pour tester et pour coder. Vous pouvez aussi donner de l'argent ou du matériel pour nous aider. Et bien sûr, vous pouvez <b>promouvoir</b> le lecteur multimédia VLC.</p></body></html>

en: Audio filtering failed
kab: Azizdeg ameslaw ur yeddi ara

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
kab: Le nombre maximum de filtres (%u) a été atteint.

en: Disable
kab: Désactiver

en: Spectrometer
kab: Analyseur de spectre 2

en: Scope
kab: Oscilloscope

en: Spectrum
kab: Analyseur de spectre

en: Audio filters
kab: Imzidigen imeslawen

en: Replay gain
kab: Gain de lecture

en: Stereo audio mode
kab: Mode stéréo

en: Dolby Surround
kab: Dolby surround

en: Stereo
kab: Stéréo

en: Left
kab: Gauche

en: Right
kab: Droite

en: Reverse stereo
kab: Stéréo inversée

en: Headphones
kab: Casque

en: Automatic
kab: Automatique

en: boolean
kab: Booléen

en: integer
kab: Entier

en: float
kab: Flottant

en: string
kab: Chaîne

en: To get exhaustive help, use '-H'.
kab: Pour une aide exhaustive, utiliser « -H ».

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline.
    They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      file:///path/file              Plain media file
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      dvd://[device]                 DVD device
      vcd://[device]                 VCD device
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
kab: Aseqdec : %s [options] [flux] ...
    Tezemreḍ ad-muddeḍ deqs n isuddam ɣef izirig
    n tladna Ad ttwarnun ɣer tebdart n tɣuṛi.
    Aferdis amenzu i d-ittunefken ad ittwuɣeṛ d amezwaru.
    
    Iɣunab n iɣewwaṛen :
      --option  Aɣewwar amatu.
       -option  La version à lettre unique d'une --option globale.
       :option  Une option qui ne s'applique qu'au flux la précédant
                et qui surcharge les options précédentes.
    
    Syntaxe des flux (MRL) :
      [[acces]/[demux]://]URL[#[titre][:chapitre][-[titre][:chapitre]]] [:option=valeur ...]
    
      De nombreuses --options globales peuvent aussi être utilisées en tant
      qu'options spécifiques à une MRL.
      Plusieurs paires « :option=valeur » peuvent être spécifiées.
    
    Syntaxe pour une URL :
      [file://]chemin/fichier        Fichier standard
      http://ip:port/fichier         Adresse HTTP
      ftp://ip:port/fichier          Adresse FTP
      mms://ip:port/fichier          Adresse MMS
      screen://                      Capture d'écran
      dvd://[périphérique]           Périphérique DVD
      vcd://[périphérique]           Périphérique VCD
      cdda://[périphérique]          Périphérique CD Audio
      udp://[[adresse source]@[adresse d'attache][:port]]
                                     Flux UDP envoyé par un serveur
      vlc://pause:secondes           Mettre en pause la liste de lecture pour
                                     le temps spécifié
      vlc://quit                     Quitter VLC

en: Note:
kab: Note :

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
kab: Ajoutez « --advanced » à votre ligne de commande pour voir les options avancées.

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
kab[0]: %u module n'est pas affiché car il n'a que des options avancées.
kab[1]: %u module ne sont pas affichés car ils n'ont que des options avancées.

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
kab: Pas de module correspondant. Utilisez « --list » ou « --list-verbose » pour avoir la liste des modules disponibles.

en: VLC version %s (%s)
kab: VLC version %s (%s)
    Traductions © 2008-2013 Éric Lassauge

en: Compiled by %s on %s (%s)
kab: Compilé par %s sur %s (%s)
    Traduction : Éric Lassauge - Team français traduction VLC

en: Compiler: %s
kab: Compilateur : %s

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
kab: 
    Contenu transféré dans le fichier « vlc-help.txt ».

en: 
    Press the RETURN key to continue...
kab: 
    Appuyez sur [Entrée] pour continuer…

en: Unknown error
kab: Erreur inconnue

en: Bookmark %i
kab: Signet %i

en: No description for this codec
kab: Il n'y a pas de description pour ce codec

en: Codec not supported
kab: Ce codec n'est pas supporté

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
kab: VLC ne peut pas décoder le format « %4.4s » (%s)

en: Unidentified codec
kab: Codec non identifié

en: VLC could not identify the audio or video codec
kab: VLC n'a pas pu identifier le codec audio ou vidéo

en: packetizer
kab: Empaqueteur

en: decoder
kab: Décodeur

en: Streaming / Transcoding failed
kab: La diffusion / le transcodage a échoué

en: VLC could not open the %s module.
kab: VLC ur izmir a d-ildi azegrir « %s ».

en: VLC could not open the decoder module.
kab: VLC ur izmir ara a d-ildi azegrir n ukestengel.

en: Track
kab: Piste

en: %s [%s %d]
kab: %s [%s.%d]

en: Program
kab: Programme

en: Stream %d
kab: Flux %d

en: Scrambled
kab: Brouillé

en: Yes
kab: Oui

en: Closed captions %u
kab: Sous-titrage %u

en: Subtitle
kab: Sous-titres

en: Original ID
kab: Id original

en: Language
kab: Langue

en: Channels
kab: Canaux

en: Sample rate
kab: Fréquence d'échantillonnage

en: Bits per sample
kab: Bits par échantillon

en: Bitrate
kab: Débit

en: %u kb/s
kab: %u kbit/s

en: Track replay gain
kab: Valeur du ReplayGain pour la piste

en: Album replay gain
kab: Valeur du ReplayGain pour l'album

en: Frame rate
kab: Débit d'images

en: Decoded format
kab: Format décodé

en: Undefined
kab: Indéfini

en: Linear
kab: Linéaire

en: Center
kab: Centré

en: Pitch
kab: Pas

en: Your input can't be opened
kab: Votre média d'entrée ne peut être ouvert

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
kab: VLC ne peut pas ouvrir « %s ». Vérifiez les messages pour plus de détails.

en: Title
kab: Titre

en: Artist
kab: Artiste

en: Track number
kab: Numéro de piste

en: Rating
kab: Note

en: Setting
kab: Paramètre

en: Now Playing
kab: Actuellement

en: Publisher
kab: Éditeur

en: Encoded by
kab: Encodé par

en: Artwork URL
kab: URL de la jaquette

en: Track ID
kab: ID Piste

en: Number of Tracks
kab: Nombre de pistes

en: Director
kab: Réalisateur

en: Season
kab: Saison

en: Episode
kab: Épisode

en: Show Name
kab: Afficher le nom

en: Actors
kab: Acteurs

en: Bookmark
kab: Signet

en: Programs
kab: Programmes

en: Chapter
kab: Chapitre

en: Video Track
kab: Piste vidéo

en: Audio Track
kab: Tafuɣalt tameslawt

en: Subtitle Track
kab: Piste de sous-titres

en: Next title
kab: Titre suivant

en: Previous title
kab: Titre précédent

en: Title %i%s
kab: Titre %i%s

en: Chapter %i
kab: Chapitre %i

en: Next chapter
kab: Chapitre suivant

en: Previous chapter
kab: Chapitre précédent

en: Media: %s
kab: Média : %s

en: Add Interface
kab: Ajouter une interface

en: Web
kab: Réseau

en: Debug logging
kab: Enregistrement des messages

en: Mouse Gestures
kab: Mouvements de la souris

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
kab: Lancement de vlc avec l'interface par défaut. Utilisez « cvlc » pour démarrer VLC sans interface.

note: xgettext: Translate "C" to the language code: "fr", "en_GB", "nl", "ru"...
en: C
kab: kab

en: 1:4 Quarter
kab: ¼ Quart

en: 1:2 Half
kab: ½ Moitié

en: 1:1 Original
kab: 1:1 Normal

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
kab: Cette option permet de choisir les interfaces utilisées par VLC. Vous pouvez sélectionner l'interface principale, les interfaces supplémentaires, et définir de multiples options s'y rapportant.

en: Interface module
kab: Module d'interface

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
kab: Cette option permet de choisir l'interface utilisée par VLC. Le comportement par défaut est de choisir automatiquement la meilleure interface.

en: Extra interface modules
kab: Modules d'interfaces supplémentaires

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
kab: Interfaces supplémentaires à utiliser. Elles seront lancées en tâche de fond en plus de l'interface par défaut. Utilisez une liste de modules séparés par des virgules (les valeurs courantes sont « rc » (commande à distance), « http », « gestures », …).

en: You can select control interfaces for VLC.
kab: Interfaces de contrôle pour VLC.

en: Verbosity (0,1,2)
kab: Niveau de verbosité (0,1,2)

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
kab: Cette option fixe le niveau de verbosité (0=uniquement les erreurs et les messages standard, 1=avertissements, 2=débogage).

en: Default stream
kab: Flux par défaut

en: This stream will always be opened at VLC startup.
kab: Ce flux sera toujours ouvert au démarrage de VLC.

en: Color messages
kab: Messages en couleur

en: This enables colorization of the messages sent to the console Your terminal needs Linux color support for this to work.
kab: Envoyer les messages à la console en couleur. Vous devez avoir un terminal qui reconnaît les couleurs Linux pour profiter de cette option.

en: Show advanced options
kab: Afficher les options avancées

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
kab: Affiche toutes les options disponibles dans les préférences, y compris celles auxquelles la majorité des utilisateurs ne touchent jamais.

en: Interface interaction
kab: Interaction avec l'utilisateur

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
kab: Avec cette option activée, l'interface affichera une boîte de dialogue chaque fois qu'une entrée de l'utilisateur est nécessaire.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
kab: Ces options permettent de régler le son dans VLC et d'ajouter des filtres permettant de faire du post-processing ou des effets visuels (analyseur de spectre, etc…). Pour paramétrer ces filtres, allez dans les options des modules « filtres audio ».

en: Audio output module
kab: Module de sortie audio

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
kab: Module de sortie audio utilisé par VLC. Le comportement par défaut est de choisir automatiquement le meilleur module disponible.

en: Enable audio
kab: Rmed ameslaw

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
kab: Cette option désactive complètement la sortie audio. Le décodage des pistes audio ne sera alors pas réalisé, et cela économisera du temps processeur.

en: Game
kab: Jeux

en: Audio gain
kab: Gain automatique

en: This linear gain will be applied to outputted audio.
kab: Ce gain linéaire sera appliqué à l'audio en sortie.

en: Audio output volume step
kab: Pas du réglage de volume de sortie

en: The step size of the volume is adjustable using this option.
kab: La valeur de pas de variation du volume est ajustable par cette option.

en: Remember the audio volume
kab: Conserver la valeur du volume audio

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
kab: Cette valeur de volume sera enregistrée et automatiquement appliquée lors du prochain lancement de VLC.

en: Audio desynchronization compensation
kab: Compensation de la désynchronisation audio

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
kab: Retarder la sortie audio, en donnant un nombre de millisecondes. Cela peut être utile si vous remarquez un décalage entre le son et l'image.

en: This selects which plugin to use for audio resampling.
kab: Ceci  sélectionne le module utilisé pour le rééchantillonnage audio.

en: Force detection of Dolby Surround
kab: Forcer la détection Dolby Surround

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
kab: Utilisez ceci quand vous savez que votre flux est encodé avec Dolby Surround mais n'est pas détecté comme tel. Même si le flux n'est pas effectivement encodé avec Dolby Surround, l'usage de cette option peut améliorer les performances, particulièrement si elle est combinée avec le filtre d'effet « casque ».

en: Auto
kab: Automatique

en: On
kab: Oui

en: Off
kab: Non

en: Stereo audio output mode
kab: Module de sortie audio stéréo

en: Unset
kab: Non défini

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
kab: Ajouter des filtres de post-traitement audio pour modifier le son.

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
kab: Ajouter des modules de visualisation audio (analyseur de spectre, etc…).

en: Replay gain mode
kab: Mode Replay gain

en: Select the replay gain mode
kab: Sélectionner le mode ReplayGain

en: Replay preamp
kab: Préampli Replay

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
kab: Cette option vous permet de changer la valeur par défaut (89 dB) pour les flux avec une information ReplayGain

en: Default replay gain
kab: Valeur par défaut du ReplayGain

en: This is the gain used for stream without replay gain information
kab: Valeur par défaut utilisée pour les flux sans information de ReplayGain

en: Peak protection
kab: Protection contre les pics

en: Protect against sound clipping
kab: Protection contre les coupures du son

en: Enable time stretching audio
kab: Activer l'étirement temporel audio

en: This allows playing audio at lower or higher speed without affecting the audio pitch
kab: Ceci permet de jouer l'audio à une vitesse supérieure ou inférieure en préservant le ton

en: None
kab: Aucun

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
kab: Ces options permettent de modifier des réglages relatifs à l'affichage vidéo. Vous pouvez par exemple activer des filtres vidéo, comme le désentrelacement, ou encore le contraste et la saturation…
    Activez ces filtres ici et configurez-les dans la section « module de filtre vidéo ». Vous pouvez également régler diverses options vidéo.

en: Video output module
kab: Module de sortie vidéo

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
kab: Module de sortie vidéo utilisé par VLC. Le comportement par défaut est de choisir automatiquement le meilleur module disponible.

en: Enable video
kab: Activer la vidéo

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
kab: Vous pouvez désactiver la sortie vidéo. Le décodage des pistes vidéo ne sera pas effectué, afin d'économiser du temps processeur.

en: Video width
kab: Largeur de la vidéo

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
kab: Forcer la largeur de l'image. Par défaut (-1) VLC s'adapte aux propriétés de la vidéo.

en: Video height
kab: Hauteur de la vidéo

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
kab: Forcer la hauteur de l'image ici. Par défaut VLC s'adaptera aux propriétés de la vidéo.

en: Video X coordinate
kab: Position Y de la vidéo

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
kab: Forcer la position du coin haut-gauche de la fenêtre vidéo (coordonnée X).

en: Video Y coordinate
kab: Position Y de la vidéo

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
kab: Forcer la position du coin haut-gauche de la fenêtre vidéo (coordonnée Y).

en: Video title
kab: Azwel n temwalit

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
kab: Titre personnalisé pour la fenêtre vidéo (si celle-ci n'est pas intégrée dans le contrôleur).

en: Video alignment
kab: Areyyec n temwalit

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
kab: Forcer l'alignement de la vidéo dans sa fenêtre. Par défaut (0) : elle sera centrée (0=centré, 1=gauche, 2=droite, 4=haut, 8=bas, vous pouvez également spécifier une combinaison des ces valeurs, comme par exemple 6=4+2, donc en haut à droite).

en: Top
kab: Haut

en: Bottom
kab: Bas

en: Top-Left
kab: Haut-Gauche

en: Top-Right
kab: Haut-Droite

en: Bottom-Left
kab: Bas-Gauche

en: Bottom-Right
kab: Bas-Droite

en: Zoom video
kab: Zoom

en: You can zoom the video by the specified factor.
kab: Vous pouvez agrandir l'image d'un facteur spécifié.

en: Grayscale video output
kab: Sortie vidéo en niveaux de gris

en: Embedded video
kab: Vidéo intégrée

en: Embed the video output in the main interface.
kab: Intégrer la vidéo dans l'interface principale

en: Fullscreen video output
kab: Sortie vidéo en plein écran

en: Start video in fullscreen mode
kab: Démarrer en plein écran

en: Always on top
kab: Toujours au-dessus

en: Always place the video window on top of other windows.
kab: Toujours placer la fenêtre vidéo au-dessus des autres fenêtres

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
kab: Le mode bureau permet d'afficher la vidéo sur le bureau.

en: Show media title on video
kab: Incruster le titre dans la vidéo

en: Display the title of the video on top of the movie.
kab: Afficher le titre au dessus de la vidéo.

en: Show video title for x milliseconds
kab: Afficher le titre de la vidéo pendant x millisecondes

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
kab: Afficher le titre de la vidéo pendant n millisecondes, par défaut ce sera 5000 ms (5 s)

en: Position of video title
kab: Position du titre de la vidéo

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
kab: Position dans la vidéo où afficher le titre (par défaut en bas au centre).

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
kab: Cacher le curseur et le contrôleur plein écran après x millisecondes

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
kab: Cacher le curseur de la souris et le contrôleur plein écran après x millisecondes.

en: Deinterlace
kab: Désentrelacer

en: Deinterlace mode
kab: Mode de désentrelacement

en: Deinterlace method to use for video processing.
kab: Sélectionnez la méthode de désentrelacement à utiliser pour le traitement de la vidéo.

en: Discard
kab: Ignorer

en: Blend
kab: Fondu

en: Mean
kab: Moyenne

en: Phosphor
kab: Phosphore

en: Inhibit the power management daemon during playback
kab: Désactiver le gestionnaire d'énergie pendant la lecture

en: Inhibits the power management daemon during any playback, to avoid the computer being suspended because of inactivity.
kab: Désactiver le gestionnaire d'énergie pendant la lecture, pour éviter que l'ordinateur soit mis en veille pour cause d'inactivité.

en: Window decorations
kab: Décorations de fenêtres

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
kab: Ne pas créer de cadre autour de la fenêtre, si possible. Ceci permet d'avoir une fenêtre minimale.

en: Video splitter module
kab: Module de séparation vidéo

en: This adds video splitters like clone or wall
kab: Ajouter des filtres de séparation vidéo comme clone ou mur..

en: Video filter module
kab: Module de filtre vidéo

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
kab: Ajouter des filtres de post-traitement pour améliorer la qualité de l'image, par exemple du désentrelacement, ou pour déformer la vidéo.

en: Video snapshot directory (or filename)
kab: Dossier des captures (ou non de fichier)

en: Directory where the video snapshots will be stored.
kab: Dossier où les captures d'écran seront stockées.

en: Video snapshot file prefix
kab: Préfixe des captures d'écran

en: Video snapshot format
kab: Format des captures d'écran

en: Image format which will be used to store the video snapshots
kab: Format d'image à utiliser pour stocker les captures d'écran.

en: Display video snapshot preview
kab: Prévisualisation de la capture

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
kab: Afficher un aperçu de la capture d'écran en haut à gauche de l'écran.

en: Use sequential numbers instead of timestamps
kab: Utiliser une numérotation séquentielle au lieu de la date et l'heure

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
kab: Utiliser une numérotation séquentielle au lieu de la date et l'heure pour enregistrer les captures d'écran

en: Video snapshot width
kab: Largeur des captures d'écran

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
kab: Forcer la largeur de la capture d'écran. Par défaut, la largeur est conservée (-1). La valeur 0 redimensionnera en conservant les proportions.

en: Video snapshot height
kab: Hauteur des captures d'écran

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
kab: Forcer la hauteur de la capture d'écran. Par défaut, la hauteur est conservée (-1). La valeur 0 redimensionnera en conservant les proportions.

en: Video cropping
kab: Rognage

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
kab: Forcer un format de rognage de la vidéo. Les formats acceptés sont du type x:y (4:3, 16:9, ...) exprimant l'aspect global de l'image.

en: Source aspect ratio
kab: Format d'écran de la source

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
kab: Forcer le format d'écran de la source. Par exemple, certains DVD prétendent être 16:9 alors qu'ils sont 4:3. Cela peut aussi donner un indice à VLC lorsque le film ne dispose pas d'information de format d'écran. Les formats acceptés sont de la forme x:y (4:3, 16:9, etc.), ou une valeur décimale (1,25, 1,3333, etc.).

en: Video Auto Scaling
kab: Mise à l'échelle vidéo automatique

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
kab: Laisser la vidéo changer de taille pour une fenêtre donnée ou pour le plein écran.

en: Video scaling factor
kab: Facteur de redimensionnement vidéo

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
kab: Facteur d'échelle si mise à l'échelle automatique inhibée.
    Par défaut à 1.0 (taille vidéo originale).

en: Custom crop ratios list
kab: Liste des rognages personnalisés

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
kab: Liste des rognages (séparés par des virgules) qui seront ajoutés à la liste des rognages de l'interface.

en: Custom aspect ratios list
kab: Liste de formats d'écran personnalisés

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
kab: Liste de formats d'écran (séparés par des virgules) qui seront ajoutés à la liste des formats d'écran de l'interface.

en: Fix HDTV height
kab: Corrige la hauteur HDTV

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
kab: Cette option permet une gestion correcte du format vidéo HDTV-1080 même si un encodeur défectueux fixe une hauteur incorrecte de 1088 lignes. Veuillez ne désactiver cette option que si votre vidéo est dans un format non standard nécessitant les 1088 lignes.

en: Monitor pixel aspect ratio
kab: Format des pixels de l'écran

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
kab: Forcer l'aspect de l'écran. La plupart des écrans utilisent des pixels carrés (1:1). Si vous avez un écran 16:9, vous devrez peut-être utiliser 4:3 afin de préserver les proportions.

en: Skip frames
kab: Sauter des images

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
kab: Ceci active la suppression d'images sur les flux MPEG-2. La suppression d'images se produit lorsque votre ordinateur n'est pas assez puissant.

en: Drop late frames
kab: Suppression des images en retard

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
kab: Supprimer les images en retard (qui arrivent à la sortie vidéo après la date à laquelle elles auraient dû être affichées).

en: Quiet synchro
kab: Synchronisation silencieuse

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
kab: Activez cette option pour éviter que de nombreux messages de synchronisation vidéo n'apparaissent dans le journal.

en: Key press events
kab: Évén. clavier

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
kab: Ceci permet la gestion des raccourcis clavier depuis la fenêtre vidéo (plein écran).

en: Mouse events
kab: Mouvements de la souris

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
kab: Ceci permet la gestion des clics souris sur la vidéo.

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
kab: Ces options vous permettent de configurer les modules d'entrée (comme les périphériques DVD ou VCD), ainsi que l'interface réseau, ou le canal de sous-titres.

en: File caching (ms)
kab: Cache fichier (ms)

en: Caching value for local files, in milliseconds.
kab: Durée du cache pour les fichiers locaux, en millisecondes.

en: Live capture caching (ms)
kab: Cache d'acquisition (ms)

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
kab: Durée du cache pour les caméras et micros, en millisecondes.

en: Disc caching (ms)
kab: Cache disque (ms)

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
kab: Durée du cache pour les supports optiques, en millisecondes.

en: Network caching (ms)
kab: Cache réseau (ms)

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
kab: Durée du cache pour les ressources réseau, en millisecondes.

en: Clock reference average counter
kab: Compteur moyen de référence de l'horloge

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
kab: Lors de l'utilisation de l'entrée PVR ou de toute autre source très irrégulière, vous devriez régler cette valeur à 10000.

en: Clock synchronisation
kab: Synchronisation de l'horloge

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
kab: Cette option vous permet d'activer ou de désactiver le méchanisme de synchronisation d'horloge pour les sources temps-réel. Utilisez ceci si vous avez des problèmes de lecture sur des flux réseau.

en: Clock jitter
kab: Dérive de l'horloge

en: This defines the maximum input delay jitter that the synchronization algorithms should try to compensate (in milliseconds).
kab: Cette option définit la variance maximale du délai de réception que les algorithmes de synchronisation tentent de compenser (en millisecondes).

en: Network synchronisation
kab: Synchronisation réseau

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
kab: Synchroniser les horloges du serveur et du client. Les paramètres détaillés sont dans « Avancé / Synchronisation réseau »

en: Default
kab: Prédéfini(e)

en: Enable
kab: Activer

en: MTU of the network interface
kab: MTU de l'interface réseau

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
kab: Taille maximale (en ottets )des paquets pouvant être transmis sur le réseau. En Ethernet, elle est généralement de 1500 octets.

en: Hop limit (TTL)
kab: Temps de vie (TTL)

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
kab: Temps de vie (TTL) des paquets multicast envoyés par le flux de sortie (la valeur par défaut, -1, signifie que le choix sera laissé au système d'exploitation).

en: Multicast output interface
kab: Interface de sortie multicast

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
kab: Indiquez l'interface de sortie multicast IPv6. Ce réglage passe outre la table de routage.

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
kab: Differentiated Services Code Point pour les flux UDP sortant (ou type de service IPv4, ou classe de trafic IPv6). Cette valeur est utilisée pour la qualité de service du réseau.

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
kab: Choisir le programme à sélectionner en donnant son Service ID. N'utilisez cette option que pour lire un flux multiprogramme (tel qu'un flux DVB, par exemple).

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
kab: Choisir les programmes à sélectionner en donnant une liste de Service IDs, séparés par des virgules. N'utilisez cette option que pour lire un flux multiprogramme (tel qu'un flux DVB, par exemple).

en: Audio track
kab: Piste audio

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
kab: Numéro de flux du canal audio à utiliser (de 0 à n).

en: Subtitle track
kab: Piste de sous-titres

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
kab: Numéro de flux du canal de sous-titres à utiliser (de 0 à n).

en: Audio language
kab: Langue audio

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
kab: Langues du canal audio que vous souhaitez utiliser (séparées par des virgules, codes de pays à deux ou trois lettres, vous pouvez utiliser« none » pour éviter de changer de langue).

en: Subtitle language
kab: Langue des sous-titres

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
kab: Langue(s) de la piste de sous-titres que vous souhaitez utiliser (séparées par des virgules, codes de pays à deux ou trois lettres. Vous pouvez utiliser « any »).

en: Menu language
kab: Langue des menus

en: Language of the menus you want to use with DVD/BluRay (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
kab: Langue des menus que vous souhaitez utiliser avec les DVD/Blu-ray (séparées par des virgules, codes de pays à deux ou trois lettres, vous pouvez utiliser « any »)

en: Audio track ID
kab: ID de la piste audio

en: Stream ID of the audio track to use.
kab: Identifiant du canal audio à utiliser (de 0 à n).

en: Subtitle track ID
kab: ID de la piste de sous-titres

en: Stream ID of the subtitle track to use.
kab: Identifiant du canal de sous-titres à utiliser (de 0 à n).

en: Closed Captions decoder
kab: Décodeurs de sous-titres pour malentendants

en: Preferred video resolution
kab: Liste de résolutions vidéos préférées

en: When several video formats are available, select one whose resolution is closest to (but not higher than) this setting, in number of lines. Use this option if you don't have enough CPU power or network bandwidth to play higher resolutions.
kab: Quand plusieurs formats de vidéo sont disponibles, choisir celui dont la résolution est la plus proche (mais pas supérieure) de ce paramètre en nombre de lignes. Utilisez cette option si vous n'avez pas assez de puissance CPU ou de bande passante réseau pour lire les résolutions les plus hautes.

en: Best available
kab: Le meilleur possible

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
kab: Définition Standard  (576 ou 480 lignes)

en: Low Definition (360 lines)
kab: Basse définition (360 lignes)

en: Very Low Definition (240 lines)
kab: Très basse définition (240 lignes)

en: Input repetitions
kab: Répétitions de l'entrée

en: Number of time the same input will be repeated
kab: Nombre de fois où la même entrée sera répétée

en: Start time
kab: Temps de début

en: The stream will start at this position (in seconds).
kab: Le flux commencera à cette position, en secondes.

en: Stop time
kab: Temps d'arrêt

en: The stream will stop at this position (in seconds).
kab: Le flux s'arrêtera à cette position (en secondes).

en: Run time
kab: Temps de lecture

en: The stream will run this duration (in seconds).
kab: Le flux sera joué pendant tant de secondes.

en: Fast seek
kab: Avance rapide

en: Favor speed over precision while seeking
kab: Favoriser la vitesse à la précision lors de la recherche

en: Playback speed
kab: Vitesse de lecture

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
kab: Ceci définit la vitesse de lecture (la vitesse nominale est 1.0).

en: Input list
kab: Liste des entrées

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
kab: Ceci vous permet de spécifier une liste de flux à lire, séparés par des virgules. Les flux seront lus les uns à la suite des autres.

en: Input slave (experimental)
kab: Entrée auxiliaire (expérimental)

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
kab: Lire plusieurs fichiers en même temps. Cette fonctionnalité est expérimentale, tous les formats ne sont pas supportés. Utilisez une liste de flux séparés par des « # ».

en: Bookmarks list for a stream
kab: Liste des signets pour un flux

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
kab: Liste manuelle de signets pour un flux sous la forme « {name=nom-du-signet,time=date-facultative,bytes=position-facultative-en-octets},{…} ».

en: Prefer native stream recording
kab: Préférer l'enregistrement natif des flux

en: When possible, the input stream will be recorded instead of using the stream output module
kab: Quand c'est possible, le flux d'entrée sera enregistré plutôt que d'utiliser le module de sortie de flux

en: Timeshift directory
kab: Dossier temporaire pour le différé

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
kab: Dossier utilisé pour stocker les fichiers temporaires du différé

en: Timeshift granularity
kab: Granularité en différé

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
kab: Taille des fichiers temporaires à utiliser pour stocker le flux différé.

en: Change title according to current media
kab: Changer le titre pour le média courant

en: This option allows you to set the title according to what's being played<br>$a: Artist<br>$b: Album<br>$c: Copyright<br>$t: Title<br>$g: Genre<br>$n: Track num<br>$p: Now playing<br>$A: Date<br>$D: Duration<br>$Z: "Now playing" (Fall back on Title - Artist)
kab: Cette option permet de choisr le titre en fonction de ce qui est lut <br>$a : Artiste<br>$b : Album<br>$c : Copyright<br>$t : Titre<br>$g : Genre<br>$n : num de piste<br>$p : en cours de lecture<br>$A : Date<br>$D : Durée<br>$Z : « En cours de lecture » (par défaut vaut Titre - Artiste)

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures sources (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subsources filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
kab: Ces options vous permettent de régler le système d'incrustations. Vous pouvez par exemple activer des filtres de génération d'incrustations (logo, etc…). Activez ces filtres ici, et configurez les dans la section « Incrustations ». Vous pouvez également effectuer des réglages divers ici.

en: Force subtitle position
kab: Forcer la position des sous-titres

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
kab: Utilisez cette option pour placer les sous-titres sous le film, au lieu de les avoir en surimpression. Essayez différentes positions.

en: Enable sub-pictures
kab: Incrustations

en: You can completely disable the sub-picture processing.
kab: Il est possible de désactiver totalement la possibilité d'ajouter des incrustations.

en: On Screen Display
kab: Affichage à l'écran (OSD)

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
kab: VLC peut incruster des messages sur la vidéo. Cette fonctionnalité est appelée OSD (On Screen Display).

en: Text rendering module
kab: Module de rendu du texte

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
kab: Normalement VLC utilise Freetype pour le rendu du texte mais cette option vous laisse la possibilité d'utiliser SVG par exemple.

en: Subpictures source module
kab: Module d'incrustations

en: This adds so-called "subpicture sources". These filters overlay some images or text over the video (like a logo, arbitrary text, ...).
kab: Ajouter des « filtres d'incrustations ». Ces filtres ajoutent des images ou du texte sur la vidéo (tels qu'un logo, du texte,…).

en: Subpictures filter module
kab: Module d'incrustations

en: This adds so-called "subpicture filters". These filter subpictures created by subtitle decoders or other subpictures sources.
kab: Ajouter des « filtres d'incrustations ». Ces filtres agissent sur les images créées par les décodeurs de sous-titres ou les autres sources d'incrustation.

en: Autodetect subtitle files
kab: Détection automatique du fichier de sous-titres

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
kab: Détecter automatiquement un fichier de sous-titres si aucun n'est spécifié (en se basant sur le fichier du film).

en: Subtitle autodetection fuzziness
kab: Tolérance de détection des sous-titres

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
kab: Ceci détermine la tolérance entre les noms du fichier de sous-titres et du film. Les valeurs sont :
    0 = pas de détection automatique de sous-titres
    1 = n'importe quel fichier de sous-titres
    2 = n'importe quel fichier de sous-titres contenant le nom du film
    3 = le nom du fichier de sous-titres correspond au nom du film avec des caractères supplémentaires
    4 = le nom du fichier de sous-titres correspond exactement au nom du film

en: Subtitle autodetection paths
kab: Chemins où détecter automatiquement les sous-titres

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
kab: Cherche un fichier de sous-titres dans ces dossiers si le fichier de sous-titres n'a pas été trouvé dans le dossier du film.

en: Use subtitle file
kab: Utiliser un fichier de sous-titres

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
kab: Charge ce fichier de sous-titres. À utiliser quand la détection automatique échoue.

en: DVD device
kab: Périphérique DVD

en: VCD device
kab: Périphérique VCD

en: Audio CD device
kab: Lecteur de CD audio

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
kab: Spécifie le périphérique DVD (ou fichier) à utiliser par défaut. N'oubliez pas les deux-points après la lettre du disque (ex. D:)

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
kab: Spécifie le périphérique VCD (ou fichier) à utiliser par défaut. N'oubliez pas les deux-points après la lettre du disque (ex. D:)

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
kab: Spécifie le périphérique CD audio (ou fichier) à utiliser par défaut. N'oubliez pas les deux-points après la lettre du disque (ex. D:)

en: This is the default DVD device to use.
kab: Ceci est le périphérique DVD à utiliser par défaut.

en: This is the default VCD device to use.
kab: Ceci est le périphérique VCD à utiliser par défaut.

en: This is the default Audio CD device to use.
kab: Ceci est le lecteur de CD audio à utiliser par défaut.

en: TCP connection timeout
kab: Temps d'expiration TCP

en: HTTP server address
kab: Adresse de l'hôte HTTP

en: By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
kab: Par défaut, le serveur sera en écoute de toutes les adresses IP locales. Spécifiez une adresse IP (ex. ::1 ou 127.0.0.1) ou un nom d'hôte (ex. localhost) pour restreindre à une interface réseau spécifique.

en: RTSP server address
kab: Adresse de l'hôte RTSP

en: This defines the address the RTSP server will listen on, along with the base path of the RTSP VOD media. Syntax is address/path. By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
kab: Ceci défini l'adresse du serveur RTSP utilisé, de même que le chemin de base pour les médias VOD RTSP. La syntaxe est adresse/chemin. Par défaut, le serveur sera en écoute de toutes les adresses IP locales. Spécifiez une adresse IP (ex. ::1 ou 127.0.0.1) ou un nom d'hôte (ex. localhost) pour restreindre à une interface réseau spécifique.

en: HTTP server port
kab: Port de l'hôte HTTP

en: The HTTP server will listen on this TCP port. The standard HTTP port number is 80. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
kab: Le serveur HTTP sera en écoute sur ce port TCP. Le port standard HTTP est 80. Attention l'utilisation d'un numéro de port inférieur à 1024 est habituellement restreinte par le système.

en: HTTPS server port
kab: Port de l'hôte HTTPS

en: The HTTPS server will listen on this TCP port. The standard HTTPS port number is 443. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
kab: Le serveur HTTPS sera en écoute sur ce port TCP. Le port standard HTTPS est 443. Attention l'utilisation d'un numéro de port inférieur à 1024 est habituellement restreinte par le système.

en: RTSP server port
kab: Port de l'hôte RTSP

en: The RTSP server will listen on this TCP port. The standard RTSP port number is 554. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
kab: Le serveur RTSP sera en écoute sur ce port TCP. Le port standard RTSP est 554. Attention l'utilisation d'un numéro de port inférieur à 1024 est habituellement restreinte par le système.

en: HTTP/TLS server certificate
kab: Certificat du serveur HTTP/TLS

en: This X.509 certicate file (PEM format) is used for server-side TLS. On OS X, the string is used as a label to search the certificate in the keychain.
kab: Ce fichier de certificat X.509 (format PEM) est utilisé pour le TLS côté serveur. Sur OS X, la chaîne de caractères est utilisée comme label pour chercher le certificat dans la keychain.

en: HTTP/TLS server private key
kab: Clé privée du serveur HTTP/TLS

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
kab: Ce fichier privé de clés (format PEM) est utilisé pour des "server-side TLS".

en: SOCKS server
kab: serveur SOCKS

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
kab: Serveur SOCKS à utiliser. Il doit être de la forme adresse:port . Il sera utilisé pour toutes les connexions TCP.

en: SOCKS user name
kab: Nom d'utilisateur SOCKS

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
kab: Nom d'utilisateur à utiliser pour la connexion au serveur SOCKS.

en: SOCKS password
kab: Mot de passe SOCKS

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
kab: Mot de passe à utiliser pour la connexion au serveur SOCKS.

en: Title metadata
kab: Titre

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
kab: Permet de spécifier un « titre » pour une entrée.

en: Author metadata
kab: Auteur

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
kab: Permet de spécifier un « auteur » pour une entrée.

en: Artist metadata
kab: Artiste

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
kab: Permet de spécifier un « artiste » pour une entrée.

en: Genre metadata
kab: Genre

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
kab: Permet de spécifier un « genre » pour une entrée.

en: Copyright metadata
kab: Copyright

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
kab: Permet de spécifier un « copyright » pour une entrée.

en: Description metadata
kab: Description

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
kab: Permet de spécifier une « description » pour une entrée.

en: Date metadata
kab: Date

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
kab: Permet de spécifier une « date » pour une entrée.

en: URL metadata
kab: URL

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
kab: Permet de spécifier une « URL » pour une entrée.

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
kab: Cette option peut être utilisée pour changer la manière avec laquelle VLC sélectionne ses décodeurs. Seuls les utilisateurs avancés devraient modifier cette option, car cela peut empêcher la lecture de tous les flux.

en: Preferred decoders list
kab: Liste de décodeurs préférés

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
kab: Cette option peut être utilisée pour changer la manière avec laquelle VLC sélectionne ses décodeurs. Seuls les utilisateurs avancés devraient modifier cette option, car cela peut empêcher la lecture de tous les flux.

en: Preferred encoders list
kab: Liste d'encodeurs préférés

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
kab: Liste d'encodeurs que VLC choisira en priorité.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
kab: Ces options permettent de régler les options globales par défaut pour le système de flux de sortie.

en: Default stream output chain
kab: Chaine de sortie de flux par défaut

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
kab: Vous pouvez entrer ici une chaîne de flux de sortie par défaut. Veuillez vous référer à la documentation pour savoir comment construire ces chaînes. Attention : cette chaîne sera activée pour tous les flux.

en: Enable streaming of all ES
kab: Activer la diffusion de tous les flux élémentaires

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
kab: Diffuser tous les flux élémentaires (vidéo, audio et sous-titres).

en: Display while streaming
kab: Afficher pendant la diffusion

en: Play locally the stream while streaming it.
kab: Afficher le flux pendant la diffusion.

en: Enable video stream output
kab: Activer le flux de sortie vidéo

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
kab: Diffuser le flux vidéo.

en: Enable audio stream output
kab: Activer le flux de sortie audio

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
kab: Diffuser les flux audio.

en: Enable SPU stream output
kab: Diffuser les sous-titres

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
kab: Diffuser les flux de sous-titres.

en: Keep stream output open
kab: Garder le flux de sortie actif

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
kab: Ceci permet de garder une instance unique du flux de sortie tout au long de la liste de lecture (insère automatiquement le module de flux de sortie « regroupement » si non spécifié).

en: Stream output muxer caching (ms)
kab: Taille du cache du multiplexeur du flux de sortie (en millisecondes)

en: This allow you to configure the initial caching amount for stream output muxer. This value should be set in milliseconds.
kab: Cette option permet de modifier la taille du cache pour le flux de sortie. Cette valeur est en millisecondes.

en: Preferred packetizer list
kab: Liste des empaqueteurs préférés

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
kab: Cette option permet de choisir l'ordre dans lequel VLC choisira ses empaqueteurs (packetizers, ce sont des modules de prétraitement des flux).

en: Mux module
kab: Module de multiplexage

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
kab: Cette option vous permet de choisir un module de multiplexage par défaut

en: Access output module
kab: Module de sortie

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
kab: Cette option vous permet de choisir un module de sortie par défaut.

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
kab: Réguler le débit sur l'adresse multicast SAP. Ceci est nécessaire si vous voulez faire des annonces sur le MBone.

en: SAP announcement interval
kab: Délai entre les annonces SAP

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
kab: Quand la régulation du débit SAP est désactivée, ceci vous permet de régler le délai entre les annonces SAP.

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
kab: Cette option vous permet de sélectionner les modules par défaut. Ne modifiez pas ces options si vous ne savez pas parfaitement ce que vous faites.

en: Access module
kab: Module d'accès

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
kab: Ceci vous permet de forcer un module d'accès. Utilisez ceci si le module correct n'est pas automatiquement détecté. Vous ne devriez pas toucher cette option sans savoir ce que vous faites.

en: Stream filter module
kab: Filtres de flux

en: Demux module
kab: Module de démultiplexage

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
kab: Forcer un démultiplexeur. Utilisez ceci si le module correct n'est pas correctement détecté. Vous ne devriez pas toucher cette option sans savoir ce que vous faites.

en: VoD server module
kab: Module serveur vidéo à la demande

en: Allow real-time priority
kab: Utiliser la priorité temps-réel

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
kab: Exécuter VLC avec une priorité temps-réel permet un meilleur ordonnancement, plus spécialement lors de la diffusion de flux. Mais cela peut bloquer votre système, ou le rendre très très lent. Vous ne devriez activer cela que si vous savez parfaitement ce que vous faites.

en: Adjust VLC priority
kab: Ajustement de priorité

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
kab: Cette option permet d'augmenter ou de diminuer la priorité par défaut de VLC. Vous pouvez utiliser ceci pour modifier la priorité de VLC par rapport aux autres programmes ou par rapport aux autres instances de VLC.

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
kab: Cette option est utile si vous vouler réduire la latence lors de la lecture d'un flux

en: VLM configuration file
kab: Fichier de configuration VLM

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
kab: Charger un fichier de configuration dès que VLM démarre.

en: Use a plugins cache
kab: Utiliser le cache de modules

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
kab: Utiliser un cache de modules qui réduira fortement le temps de lancement de VLC.

en: Locally collect statistics
kab: Collecter diverses statistiques.

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
kab: Collecter diverses statistiques.

en: Run as daemon process
kab: Fonctionner en tant que démon

en: Runs VLC as a background daemon process.
kab: Ceci permet de faire fonctionner VLC en tant que démon (processus en tâche de fond).

en: Write process id to file
kab: Écrire l'id du processus dans un ficher

en: Writes process id into specified file.
kab: Écris l'id du processus dans le ficher spécifié.

en: Allow only one running instance
kab: N'autorise qu'une seule instance

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
kab: N'autoriser le lancement que d'une seule instance de VLC peut parfois être utile, par exemple si vous avez associé VLC avec certains types de médias et que vous ne désirez pas qu'une nouvelle instance de VLC s'ouvre à chaque fois que vous double-cliquez sur un fichier de l'explorateur. Cette option vous permettra de jouer le fichier avec l'instance en cours ou de le mettre à la file.

en: VLC is started from file association
kab: VLC a été demarré par l'ouverture d'un fichier associé

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
kab: Informe VLC qu'il a été lancé à cause d'une association à un type de fichier par le système d'exploitation

en: Use only one instance when started from file manager
kab: Une seule instance lorsque démarré depuis un fichier

en: Increase the priority of the process
kab: Augmenter la priorité du processus

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
kab: Augmenter la priorité du processus améliorera probablement la lecture, étant donné que celà permet à VLC de lire sans être dérangé par d'autres applications qui pourraient prendre trop de temps processeur. Toutefois, notez que dans certaines circonstances (bogues), VLC pourrait prendre tout le temps processus et bloquer la totalité du système, ce qui pourrait nécessiter un redémarrage de votre machine.

en: Enqueue items into playlist in one instance mode
kab: Mettre en file dans la liste de lecture en mode instance unique

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
kab: Lorsque le mode « une seule instance » est utilisé, ceci permet de mettre les éléments en file dans la liste de lecture

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
kab: Ces options définissent le comportement de la liste de lecture. Certaines d'entre elles peuvent être outrepassées dans la fenêtre de la liste de lecture.

en: Allow metadata network access
kab: Autoriser l'accès réseau aux métadonnées

en: Collapse
kab: Refermer

en: Expand
kab: Développer

en: Subdirectory behavior
kab: Comportement des sous-dossiers

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
kab: Sélectionnez s'il faut développer les sous-dossiers.
    aucun : les sous-dossiers n'apparaissent pas dans la liste de lecture.
    refermer : ils apparaissent, mais ne sont pas développés avant leur lecture.
    développer : tous les sous-dossiers sont développés.

en: Ignored extensions
kab: Extensions ignorées

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
kab: Liste d'extensions de fichiers séparées par des virgules. Les fichiers avec ces extensions ne seront pas ajoutés à la liste de lecture. Ceci est utile si vous ajoutez des dossiers contenant des albums MP3 par exemple.

en: Services discovery modules
kab: Modules de découverte de services

en: Specifies the services discovery modules to preload, separated by colons. Typical value is "sap".
kab: Vous permet de spécifier les modules de découverte de services à lancer, séparés par des « ; ». Les valeurs courantes sont sap, hal…

en: Play files randomly forever
kab: Aléatoire

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
kab: Jouer les fichiers de la liste de lecture dans un ordre aléatoire.

en: Repeat all
kab: Tout répéter

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
kab: Jouer la liste de lecture indéfiniment.

en: Repeat current item
kab: Répéter l'élément actuel

en: VLC will keep playing the current playlist item.
kab: Jouer en boucle l'élément actuel de la liste de lecture.

en: Play and stop
kab: Lire puis arrêter

en: Stop the playlist after each played playlist item.
kab: Arrêter la liste de lecture après chaque élément.

en: Play and exit
kab: Lire un seul élément puis quitter

en: Exit if there are no more items in the playlist.
kab: Quitter si il n'y a plus d'élements dans la liste de lecture

en: Play and pause
kab: Lecture puis pause

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
kab: Pause de chaque élément de liste de lecture sur la dernière image.

en: Auto start
kab: Lecture automatique

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
kab: Démarrer automatiquement la liste de lecture lorsqu'elle est chargée.

en: Pause on audio communication
kab: Pause pendant la communication audio

en: If pending audio communication is detected, playback will be paused automatically.
kab: Si une communication audio en attente est détectée, la lecture sera mise en pause automatiquement.

en: Use media library
kab: Utiliser la bibliothèque

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
kab: La bibliothèque est automatiquement enregistrée et rechargée chaque fois que vous relancez VLC.

en: Display playlist tree
kab: Utiliser l'arborescence de la liste de lecture

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
kab: La liste de lecture peut utiliser un arbre pour afficher les éléments, comme par exemple le contenu d'un dossier.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
kab: Paramètres des raccourcis clavier (« hotkeys »).

en: Ignore
kab: Ignorer

en: Fullscreen
kab: Plein écran

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
kab: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour passer en plein écran.

en: Exit fullscreen
kab: Quitter le plein écran

en: Select the hotkey to use to exit fullscreen state.
kab: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour quitter le plein écran.

en: Play/Pause
kab: Lecture/Pause

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
kab: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour activer/désactiver la pause.

en: Pause only
kab: Pause seulement

en: Select the hotkey to use to pause.
kab: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour passer en pause.

en: Play only
kab: Jouer seulement

en: Select the hotkey to use to play.
kab: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour jouer.

en: Faster
kab: Accélérer

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
kab: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour l'avance rapide.

en: Slower
kab: Ralentir

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
kab: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour le ralenti.

en: Normal rate
kab: Vitesse normale

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
kab: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour régler la vitesse normale.

en: Faster (fine)
kab: Accélérer un peu

en: Slower (fine)
kab: Ralentir un peu

en: Next
kab: Suivant

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
kab: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour passer à l'élément suivant de la liste de lecture.

en: Previous
kab: Précédent

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
kab: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour passer à l'élément précédent de la liste de lecture.

en: Stop
kab: Arrêter

en: Select the hotkey to stop playback.
kab: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour arrêter la lecture.

en: Select the hotkey to display the position.
kab: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour afficher la position.

en: Very short backwards jump
kab: Très court saut arrière

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
kab: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour faire un saut arrière très court.

en: Short backwards jump
kab: Saut arrière court

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
kab: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour faire un saut arrière court.

en: Medium backwards jump
kab: Saut arrière

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
kab: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour faire un saut arrière.

en: Long backwards jump
kab: Saut arrière long

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
kab: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour faire un saut arrière long.

en: Very short forward jump
kab: Saut avant très court

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
kab: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour faire un saut avant très court.

en: Short forward jump
kab: Saut avant court

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
kab: Sélectionnez la combinaison de touches à faire un saut avant court.

en: Medium forward jump
kab: Saut avant moyen

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
kab: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour faire un saut avant.

en: Long forward jump
kab: Saut avant long

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
kab: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour faire un saut avant long.

en: Next frame
kab: Image suivante

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
kab: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour sélectionner l'image vidéo suivante.

en: Very short jump length
kab: Longueur du saut très court

en: Very short jump length, in seconds.
kab: Longeur du « saut très court », en secondes.

en: Short jump length
kab: Longueur du saut court

en: Short jump length, in seconds.
kab: Longeur du « saut court », en secondes.

en: Medium jump length
kab: Longueur du saut

en: Medium jump length, in seconds.
kab: Longueur du saut, en secondes

en: Long jump length
kab: Taille du saut avant long

en: Long jump length, in seconds.
kab: Longueur du « saut long », en secondes.

en: Quit
kab: Quitter

en: Select the hotkey to quit the application.
kab: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour quitter VLC.

en: Navigate up
kab: Aller vers le haut

en: Navigate down
kab: Aller vers le bas

en: Navigate left
kab: Aller vers la gauche

en: Navigate right
kab: Aller vers la droite

en: Activate
kab: Activer

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
kab: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour activer l'élément sélectionné du menu DVD.

en: Go to the DVD menu
kab: Aller au menu DVD

en: Select the key to take you to the DVD menu
kab: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour aller au menu DVD.

en: Select previous DVD title
kab: Titre DVD précédent

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
kab: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour passer au titre précédent du DVD.

en: Select next DVD title
kab: Titre DVD suivant

en: Select the key to choose the next title from the DVD
kab: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour sélectionner le titre suivant du DVD

en: Select prev DVD chapter
kab: Chapitre DVD précédent

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
kab: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour sélectionner le chapitre précédent du DVD

en: Select next DVD chapter
kab: Sélectionner le chapitre DVD suivant

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
kab: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour sélectionner le chapitre suivant du DVD

en: Volume up
kab: Augmenter le volume

en: Select the key to increase audio volume.
kab: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour augmenter le volume.

en: Volume down
kab: Baisser le volume

en: Select the key to decrease audio volume.
kab: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour diminuer le volume.

en: Mute
kab: Couper le son

en: Select the key to mute audio.
kab: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour couper le son.

en: Subtitle delay up
kab: Retarder les sous-titres

en: Select the key to increase the subtitle delay.
kab: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour augmenter le retard des sous-titres.

en: Subtitle delay down
kab: Avancer les sous-titres

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
kab: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour diminuer le retard des sous-titres.

en: Subtitle sync / bookmark audio timestamp
kab: Synchro sous-titre / signet temporel audio

en: Select the key to bookmark audio timestamp when syncing subtitles.
kab: Sélectionner la touche pour indiquer le moment utilisé lors de la synchro des sous-titres par rapport à l'audio.

en: Subtitle sync / bookmark subtitle timestamp
kab: Synchro sous-titre / signet temporel sous-titre

en: Select the key to bookmark subtitle timestamp when syncing subtitles.
kab: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour indiquer le moment utilisé lors de la synchro des sous-titres par rapport aux sous-titres.

en: Subtitle sync / synchronize audio & subtitle timestamps
kab: Synchro sous-titre / signet temporel

en: Select the key to synchronize bookmarked audio & subtitle timestamps.
kab: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour synchronizer par rapport aux signets de synchro.

en: Subtitle sync / reset audio & subtitle synchronization
kab: Synchro sous-titre / restaurer

en: Select the key to reset synchronization of audio & subtitle timestamps.
kab: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour restaurer la synchro des sous-titres.

en: Subtitle position up
kab: Déplacer les sous-titres vers le haut

en: Select the key to move subtitles higher.
kab: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour déplacer les sous-titres vers le haut.

en: Subtitle position down
kab: Déplacer les sous-titres vers le bas

en: Select the key to move subtitles lower.
kab: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour déplacer les sous-titres vers le bas.

en: Audio delay up
kab: Retarder l'audio

en: Select the key to increase the audio delay.
kab: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour augmenter le retard de l'audio.

en: Audio delay down
kab: Avancer l'audio

en: Select the key to decrease the audio delay.
kab: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour diminuer le retard de l'audio.

en: Play playlist bookmark 1
kab: Lire le favori n°1

en: Play playlist bookmark 2
kab: Lire le favori n°2

en: Play playlist bookmark 3
kab: Lire le favori n°3

en: Play playlist bookmark 4
kab: Lire le favori n°4

en: Play playlist bookmark 5
kab: Lire le favori n°5

en: Play playlist bookmark 6
kab: Lire le favori n°6

en: Play playlist bookmark 7
kab: Lire le favori n°7

en: Play playlist bookmark 8
kab: Lire le favori n°8

en: Play playlist bookmark 9
kab: Lire le favori n°9

en: Play playlist bookmark 10
kab: Lire le favori n°10

en: Select the key to play this bookmark.
kab: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour lire ce favori.

en: Set playlist bookmark 1
kab: Régler le favori n°1

en: Set playlist bookmark 2
kab: Régler le favori n°2

en: Set playlist bookmark 3
kab: Régler le favori n°3

en: Set playlist bookmark 4
kab: Régler le favori n°4

en: Set playlist bookmark 5
kab: Régler le favori n°5

en: Set playlist bookmark 6
kab: Régler le favori n°6

en: Set playlist bookmark 7
kab: Régler le favori n°7

en: Set playlist bookmark 8
kab: Régler le favori n°8

en: Set playlist bookmark 9
kab: Régler le favori n°9

en: Set playlist bookmark 10
kab: Régler le favori n°10

en: Select the key to set this playlist bookmark.
kab: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour régler ce favori.

en: Clear the playlist
kab: Effacer la liste de lecture

en: Select the key to clear the current playlist.
kab: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour effacer la liste de lecture.

en: Playlist bookmark 1
kab: Favori n°1

en: Playlist bookmark 2
kab: Favori n°2

en: Playlist bookmark 3
kab: Favori n°3

en: Playlist bookmark 4
kab: Favori n°4

en: Playlist bookmark 5
kab: Favori n°5

en: Playlist bookmark 6
kab: Favori n°6

en: Playlist bookmark 7
kab: Favori n°7

en: Playlist bookmark 8
kab: Favori n°8

en: Playlist bookmark 9
kab: Favori n°9

en: Playlist bookmark 10
kab: Favori n°10

en: This allows you to define playlist bookmarks.
kab: Définir des favoris de liste de lecture.

en: Cycle audio track
kab: Défiler les pistes audio

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
kab: Boucler entre les différentes pistes audio disponibles (langues).

en: Cycle subtitle track
kab: Défiler les pistes de sous-titres

en: Cycle through the available subtitle tracks.
kab: Boucler entre les différentes pistes de sous-titres.

en: Toggle subtitles
kab: Commuter les sous-titres

en: Toggle subtitle track visibility.
kab: Commuter la visibilité de la piste de sous-titres.

en: Cycle next program Service ID
kab: Boucler SIDs programmes suivants

en: Cycle through the available next program Service IDs (SIDs).
kab: Boucler entre les différents SIDs programmes disponibles suivants.

en: Cycle previous program Service ID
kab: Boucler SIDs programmes précédents

en: Cycle through the available previous program Service IDs (SIDs).
kab: Boucler entre les différents SIDs programmes disponibles précédents.

en: Cycle source aspect ratio
kab: Boucler entre les aspects

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
kab: Boucler dans une liste prédéfinie de formats d'écran.

en: Cycle video crop
kab: Boucler entre les rognages

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
kab: Boucler dans une liste prédéfinie de formats de rognage.

en: Toggle autoscaling
kab: Commuter la mise à l'échelle automatique

en: Activate or deactivate autoscaling.
kab: Activer ou inhiber la mise à l'échelle automatique.

en: Increase scale factor
kab: Augmenter le facteur d'échelle

en: Decrease scale factor
kab: Diminuer le facteur d'échelle

en: Toggle deinterlacing
kab: Commuter le désentrelacement

en: Activate or deactivate deinterlacing.
kab: Activer ou inhiber le désentrelacement.

en: Cycle deinterlace modes
kab: Boucler sur les modes de désentrelacement

en: Cycle through available deinterlace modes.
kab: Boucler entre les différents modes de désentrelacement.

en: Show controller in fullscreen
kab: Afficher le contrôleur en plein écran

en: Boss key
kab: Touche maître

en: Hide the interface and pause playback.
kab: Cacher l'interface et suspendre la lecture.

en: Context menu
kab: Menu contextuel

en: Show the contextual popup menu.
kab: Afficher le menu contextuel surgissant.

en: Take video snapshot
kab: Prendre une capture d'écran

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
kab: Prend une capture d'écran et l'écrit sur le disque

en: Record
kab: Enregistrer

en: Record access filter start/stop.
kab: Démarrer/arrêter le filtre d'enregistrement

en: Normal/Loop/Repeat
kab: Normal/Boucle/Répétition

en: Toggle Normal/Loop/Repeat playlist modes
kab: Commuter les modes de liste de lecture Normal/Boucle/Répétition

en: Toggle random playlist playback
kab: Commuter la lecture aléatoire de liste

en: Un-Zoom
kab: Dézoomer

en: Crop one pixel from the top of the video
kab: Rogner un pixel en haut de la vidéo.

en: Uncrop one pixel from the top of the video
kab: Enlève un pixel de rognage en haut de la vidéo.

en: Crop one pixel from the left of the video
kab: Rogner un pixel à gauche de la vidéo.

en: Uncrop one pixel from the left of the video
kab: Enlève un pixel de rognage à gauche de la vidéo.

en: Crop one pixel from the bottom of the video
kab: Rogner un pixels en bas de la vidéo.

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
kab: Enlève un pixel de rognage en bas de la vidéo.

en: Crop one pixel from the right of the video
kab: Rogner un pixel à droite de la vidéo.

en: Uncrop one pixel from the right of the video
kab: Enlève un pixel de rognage à droite de la vidéo.

en: Toggle wallpaper mode in video output
kab: Commuter le mode papier peint pour la sortie vidéo

en: Toggle wallpaper mode in video output.
kab: Commuter le mode papier peint pour la sortie vidéo.

en: Cycle through audio devices
kab: Boucler entre les différents périphériques audio

en: Cycle through available audio devices
kab: Boucler entre les différents périphériques audio disponibles

en: Snapshot
kab: Capture d'écran

en: Window properties
kab: Propriétés de la fenêtre

en: Subpictures
kab: Incrustations

en: Subtitles
kab: Sous-titres

en: Track settings
kab: Paramètres de piste

en: Playback control
kab: Contrôle de lecture

en: Default devices
kab: Périphériques par défaut

en: Network settings
kab: Paramètres réseau

en: Socks proxy
kab: Proxy SOCKS

en: Metadata
kab: Métadonnées

en: Decoders
kab: Décodeurs

en: Input
kab: Entrée

en: Special modules
kab: Modules spéciaux

en: Plugins
kab: Modules

en: Performance options
kab: Options de performance

en: Clock source
kab: Source d'horloge

en: Hot keys
kab: Combinaisons de touches

en: Jump sizes
kab: Tailles des sauts

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
kab: Afficher l'aide de VLC (peut être combiné avec « --advanced » et « --help-verbose »)

en: Exhaustive help for VLC and its modules
kab: Aide extensive pour VLC et ses modules

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
kab: Afficher l'aide de VLC et de ses modules (peut être combiné avec « --advanced » et « --help-verbose »)

en: ask for extra verbosity when displaying help
kab: Afficher plus de détails dans l'aide

en: print a list of available modules
kab: Affiche la liste des modules disponibles

en: print a list of available modules with extra detail
kab: Affiche la liste des modules disponibles avec tous les détails

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced and --help-verbose). Prefix the module name with = for strict matches.
kab: Afficher l'aide d'un module spécifique (peut être combiné avec « --advanced » et « --help-verbose »). Préfixez le nom du module avec « = » pour être plus précis.

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
kab: aucune option de configuration ne sera chargée ou enregistrée dans le fichier de configuration

en: reset the current config to the default values
kab: Remet à zéro la configuration

en: use alternate config file
kab: Utilise un autre fichier de configuration

en: resets the current plugins cache
kab: Remet à zéro le cache de modules

en: print version information
kab: Affiche le numéro de version

en: core program
kab: Programme principal

en: Backspace
kab: Retour

en: Brightness Down
kab: Brillance moins

en: Brightness Up
kab: Brillance plus

en: Browser Back
kab: Navigateur retour

en: Browser Favorites
kab: Navigateur favoris

en: Browser Forward
kab: Transmettre au navigateur

en: Browser Home
kab: Navigateur accueil

en: Browser Refresh
kab: Rafraîchir le navigateur

en: Browser Search
kab: Navigateur recherche

en: Browser Stop
kab: Arrêter le navigateur

en: Delete
kab: Supprimer

en: Down
kab: Bas

en: End
kab: Fin

en: Enter
kab: Entrée

en: Esc
kab: Échap

en: Home
kab: Accueil

en: Insert
kab: Inser

en: Media Angle
kab: Média angle

en: Media Audio Track
kab: Média piste audio

en: Media Forward
kab: Transmettre au média

en: Media Menu
kab: Média menu

en: Media Next Frame
kab: Média image suivante

en: Media Next Track
kab: Média piste suivante

en: Media Play Pause
kab: Pause de la lecture de média

en: Media Prev Frame
kab: Média image précédente

en: Media Prev Track
kab: Média piste précédente

en: Media Record
kab: Média enregistrer

en: Media Repeat
kab: Répétition de média

en: Media Rewind
kab: Média retour

en: Media Select
kab: Média sélection

en: Media Shuffle
kab: Média aléatoire

en: Media Stop
kab: Arrêter le média

en: Media Subtitle
kab: Sous-titres du média

en: Media Time
kab: Média temps

en: Media View
kab: Média voir

en: Mouse Wheel Down
kab: Roulette vers le bas

en: Mouse Wheel Left
kab: Roulette vers la gauche

en: Mouse Wheel Right
kab: Roulette vers la droite

en: Mouse Wheel Up
kab: Roulette vers le haut

en: Page Down
kab: Page suivante

en: Page Up
kab: Page précédente

en: Print
kab: Imprimer

en: Space
kab: Espace

en: Tab
kab: Tabulation

en: Up
kab: Haut

en: Volume Down
kab: Baisser le volume

en: Volume Mute
kab: Volume muet

en: Volume Up
kab: Augmenter le volume

en: Zoom In
kab: Zoom +

en: Zoom Out
kab: Zoom -

en: Meta+
kab: Méta+

en: Command+
kab: Commande+

en: %.1f GiB
kab: %.lf Gio

en: %.1f MiB
kab: %.lf Mio

en: %.1f KiB
kab: %.lf Kio

en: Saving file failed
kab: Echec enregistrement du fichier

en: Failed to open "%s" for writing
kab: Échec d'ouverture de « %s » en écriture

en: Cancel
kab: Annuler

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
kab: %s
    Téléchargement… %s/%s %.1f%% fait

en: File could not be verified
kab: Le fichier n'a pas pu être vérifié

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
kab: Impossible de télécharger une signature cryptographique pour le fichier« %s ». En conséquence, il a été supprimé.

en: Invalid signature
kab: La signature est invalide

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
kab: La signature cryptographique du fichier téléchargé « %s » est invalide et ne permet pas d'en sécuriser la vérification. En conséquence, le fichier a été supprimé.

en: File not verifiable
kab: Le fichier ne peut pas être vérifié

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
kab: Il est impossible de vérifier de façon sécurisée le fichier téléchargé « %s ». En conséquence, il a été supprimé.

en: File corrupted
kab: Fichier corrompu

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
kab: Le fichier téléchargé « %s » est corrompu. En conséquence, il a été supprimé.

en: Install
kab: Installer

en: Update VLC media player
kab: Mettre à jour le lecteur multimédia VLC

en: Media Library
kab: Bibliothèque

en: Abkhazian
kab: Abkhaze

en: Albanian
kab: Albanais

en: Amharic
kab: Amharique

en: Arabic
kab: Arabe

en: Armenian
kab: Arménien

en: Assamese
kab: Assamais

en: Avestan
kab: Avestique

en: Azerbaijani
kab: Azéri

en: Bashkir
kab: Bachkir

en: Belarusian
kab: Biélorusse

en: Bengali
kab: Bengalî

en: Bislama
kab: Bichelamar

en: Bosnian
kab: Bosnien

en: Bulgarian
kab: Bulgare

en: Chechen
kab: Tchétchène

en: Chinese
kab: Chinois

en: Church Slavic
kab: Vieux slave

en: Chuvash
kab: Tchouvache

en: Cornish
kab: Cornique

en: Corsican
kab: Corse

en: Czech
kab: Tchèque

en: Danish
kab: Danois

en: Dutch
kab: Néerlandais

en: English
kab: Anglais

en: Esperanto
kab: Espéranto

en: Estonian
kab: Estonien

en: Faroese
kab: Féroïen

en: Fijian
kab: Fidjien

en: Finnish
kab: Finnois

en: French
kab: Français

en: Frisian
kab: Frison

en: Georgian
kab: Géorgien

en: German
kab: Allemand

en: Gaelic (Scots)
kab: Gaélique (Écossais)

en: Irish
kab: Irlandais

en: Gallegan
kab: Galician

en: Manx
kab: Mannois

en: Greek, Modern
kab: Grec (moderne)

en: Gujarati
kab: Gujarâtî

en: Hebrew
kab: Hébreux

en: Herero
kab: Héréro

en: Hindi
kab: Hindî

en: Hungarian
kab: Hongrois

en: Icelandic
kab: Islandais

en: Indonesian
kab: Indonésien

en: Inupiaq
kab: Inupiak

en: Italian
kab: Italien

en: Javanese
kab: Javanais

en: Japanese
kab: Japonais

en: Greenlandic, Kalaallisut
kab: Groenlandais, Kalaallisut

en: Kazakh
kab: Kazakhe

en: Kirghiz
kab: Kirghize

en: Korean
kab: Coréen

en: Kurdish
kab: Kurde

en: Lao
kab: Laotien

en: Latvian
kab: Letton

en: Lithuanian
kab: Lituanien

en: Letzeburgesch
kab: Luxembourgeois

en: Macedonian
kab: Macédonien

en: Marshall
kab: Marshallais

en: Malayalam
kab: Malayâlam

en: Malay
kab: Malais

en: Malagasy
kab: Malgache

en: Maltese
kab: Maltais

en: Moldavian
kab: Moldave

en: Mongolian
kab: Mongol

en: Nauru
kab: Nauruan

en: Ndebele, South
kab: Ndebele, Sud

en: Ndebele, North
kab: Ndebele, Nord

en: Nepali
kab: Népalais

en: Norwegian
kab: Norvégien

en: Norwegian Nynorsk
kab: Norvégien/Nynorsk

en: Norwegian Bokmaal
kab: Norvégien/Bokmål

en: Ossetian; Ossetic
kab: Ossète

en: Panjabi
kab: Penjâbî

en: Persian
kab: Persan

en: Pali
kab: Pāli

en: Polish
kab: Polonais

en: Portuguese
kab: Portugais

en: Pushto
kab: Pachto

en: Original audio
kab: Audio original

en: Raeto-Romance
kab: Romanche

en: Romanian
kab: Roumain

en: Rundi
kab: Kirundi

en: Russian
kab: Russe

en: Serbian
kab: Serbe

en: Croatian
kab: Croate

en: Sinhalese
kab: Cingalais

en: Slovak
kab: Slovaque

en: Slovenian
kab: Slovène

en: Northern Sami
kab: Same du Nord

en: Sindhi
kab: Sindhî

en: Sotho, Southern
kab: Sotho du Sud

en: Spanish
kab: Espagnol

en: Sardinian
kab: Sarde

en: Sundanese
kab: Soudanais

en: Swedish
kab: Suédois

en: Tahitian
kab: Tahitien

en: Tamil
kab: Tamoul

en: Telugu
kab: Télougou

en: Tajik
kab: Tadjik

en: Thai
kab: Thaï

en: Tibetan
kab: Tibétain

en: Tonga (Tonga Islands)
kab: Tongien (Îles Tonga)

en: Turkish
kab: Turc

en: Turkmen
kab: Turkmène

en: Uighur
kab: Ouïghour

en: Ukrainian
kab: Ukrainien

en: Urdu
kab: Ourdou

en: Uzbek
kab: Ouzbek

en: Vietnamese
kab: Vietnamien

en: Volapuk
kab: Volapük

en: Welsh
kab: Gallois

en: Zulu
kab: Zoulou

en: Autoscale video
kab: Auto-dimensionnement vidéo

en: Crop
kab: Rognages

en: Aspect ratio
kab: Format d'écran

en: Pass alsa:// to open the default ALSA capture device, or alsa://SOURCE to open a specific device named SOURCE.
kab: Utilisez « alsa:// » pour ouvrir la source de capture ALSA par défaut, ou « alsa://SOURCE » pour ouvrir la source spécifique nommée SOURCE.

en: ALSA audio capture
kab: Entrée capture audio « ALSA »

en: Attachment
kab: Attachement

en: Attachment input
kab: Entrée d'attachement

en: libavformat AVIO access
kab: Accès à AVIO libavformat

en: libavformat AVIO access output
kab: Accès à la sortie AVIO libavformat

en: Blu-ray menus
kab: Menus Blu-ray

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
kab: Utiliser les menus Blu-ray. Si cette option est inhibée, le film commencera directement

en: Region code
kab: Code régional

en: Blu-Ray player region code. Some discs can be played only with a correct region code.
kab: Code régional pour le lecteur Blu-ray. Certains disques ne peuvent être lus qu'avec un code régional correct.

en: Blu-ray Disc support (libbluray)
kab: Support de disque Blu-ray (libbluray)

en: Path doesn't appear to be a Blu-ray
kab: Le chemin spécifié ne semble pas être un Blu-ray

en: This Blu-ray Disc needs a library for AACS decoding, and your system does not have it.
kab: Ce disque Blu-ray a besoin d'une bibliothèque de décodage AACS, et votre système ne l'a pas.

en: Blu-ray Disc is corrupted.
kab: Disque Blu-ray corrompu.

en: Missing AACS configuration file!
kab: Fichier de configuration AACS manquant !

en: No valid processing key found in AACS config file.
kab: Aucune clé de traitement valide n'a été trouvée dans le fichier de configuration d'AACS.

en: No valid host certificate found in AACS config file.
kab: Aucun certificat d'hôte valide n'a été trouvé dans le fichier de configuration d'AACS.

en: AACS Host certificate revoked.
kab: Certificat hôte AACS révoqué.

en: AACS MMC failed.
kab: AACS MMC échoué

en: This Blu-ray Disc needs a library for BD+ decoding, and your system does not have it.
kab: Ce disque Blu-ray a besoin d'une bibliothèque de décodage BD+, absente de votre système.

en: Your system BD+ decoding library does not work. Missing configuration?
kab: Votre bibliothèque système BD+ ne fonctionne pas. Erreur de configuration ?

en: Failed to start bluray playback. Please try without menu support.
kab: Impossible de démarrer la lecture du Blu-ray. Veuillez essayer sans le support des menus.

en: Blu-ray error
kab: Erreur Blu-ray

en: Top Menu
kab: Menu principal

en: First Play
kab: Premier lu

en: Audio CD - Track %02i
kab: CD Audio - Piste %02i

en: Audio CD
kab: CD audio

en: Audio CD input
kab: CD audio

en: [cdda:][device][@[track]]
kab: [cdda://][périphérique-ou-fichier][@[numéro de piste]]

en: CDDB Server
kab: Serveur CDDB

en: Address of the CDDB server to use.
kab: Adresse du serveur CDDB à utiliser

en: CDDB port
kab: Port CDDB

en: CDDB Server port to use.
kab: Port du serveur CDDB à utiliser.

en: IIDC Digital Camera (FireWire) input
kab: Entrée Digitale Vidéo IIDC (Firewire)

en: Digital Cinema Package module
kab: Module « Digital Cinema Package »

en: Input card to use
kab: Carte à utiliser

en: DeckLink capture card to use, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
kab: Carte d'acquisition DeckLink à utiliser, si plusieurs sont disponibles. Les cartes sont numérotées de 0.

en: Desired input video mode. Leave empty for autodetection.
kab: Mode d'entrée de la vidéo que vous souhaitez. Laissez vide pour utiliser la détection automatique.

en: Desired input video mode for DeckLink captures. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
kab: Mode vidéo en entrée pour les captures DeckLink. Cette valeur doit être un code FOURCC sous forme textuelle, par exemple « ntsc ».

en: Audio connection
kab: Connexion audio

en: Audio connection to use for DeckLink captures. Valid choices: embedded, aesebu, analog. Leave blank for card default.
kab: Connexion audio pour l'acquisition DeclLink. Les choix possibles sont : embedded, aesebu, analog. Laissez vide pour la carte par défaut.

en: Audio samplerate (Hz)
kab: Fréquence d'échantillonnage audio (Hz)

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink captures. 0 disables audio input.
kab: Fréquence d’échantillonnage audio (en Hz) pour les acquisitions DecLink. 0 inhibe l'entrée audio.

en: Number of audio channels
kab: Nombre de canaux audio

en: Number of input audio channels for DeckLink captures. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio input.
kab: Nombre de canaux audio en entrée pour l'acquisition DecLink. Doit être 2, 8 ou 16. 0 inhibe l'entrée audio.

en: Video connection
kab: Connexion vidéo

en: Video connection to use for DeckLink captures. Valid choices: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Leave blank for card default.
kab: Connexion vidéo pour l'acquisition DecLink. Les choix possibles sont : sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Laissez vide pour la carte par défaut.

en: Optical SDI
kab: SDI optique

en: Component
kab: Entrée composite

en: Composite
kab: Entrée composite

en: Embedded
kab: Vidéo intégrée

en: Analog
kab: Analogique

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
kab: Proportions (4:3, 16:9). Le défaut est 1:1 (pixels carrés).

en: Blackmagic DeckLink SDI input
kab: Entrée Blackmagic DeckLink SDI

en: Closed captions 1
kab: Sous-titrage codé 1

en: Cable
kab: Câble

en: Antenna
kab: Antenne

en: FM radio
kab: Radio FM

en: AM radio
kab: Radio AM

en: Video device name
kab: Nom du périphérique vidéo

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
kab: Nom du périphérique vidéo qui sera utilisé pour le module DirectShow. Si vous ne spécifiez rien, le périphérique par défaut sera utilisé.

en: Audio device name
kab: Nom du périphérique audio

en: Video size
kab: Taille de la vidéo

en: Size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used. You can specify a standard size (cif, d1, ...) or <width>x<height>.
kab: Taille de la vidéo qui sera affichée par le module DirectShow. Si vous ne spécifiez rien, la taille par défaut sera utilisée. Vous pouvez spécifier une taille standard (cif, d1, ...) ou <largeur>x<hauteur>.

en: Picture aspect-ratio n:m
kab: Format d'écran n:m

en: Define input picture aspect-ratio to use. Default is 4:3
kab: Définir le ratio d'aspect de l'image en entrée. 4:3 par défaut.

en: Video input chroma format
kab: Chroma vidéo

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
kab: Forcer l'entrée vidéo DirectShow à utiliser un format de chroma particulier (par exemple I420 (défaut), RV24, etc.)

en: Video input frame rate
kab: Débit d'images par secondes

en: Force the DirectShow video input to use a specific frame rate (eg. 0 means default, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)
kab: Forcer l'entrée vidéo DirectShow à utiliser un nombre d'images par seconde donné (par exemple 0 correspond à la valeur par défaut, 25, 29,97, 50, 59,94, etc.)

en: Device properties
kab: Propriétés du périphérique

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
kab: Afficher la fenêtre des propriétés du périphérique sélectionné avant le début du flux.

en: Tuner properties
kab: Propriétés du tuner

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
kab: Afficher la page des propriétés du tuner (sélection des chaînes).

en: Tuner TV Channel
kab: Chaine du tuner TV

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
kab: Chaîne TV que le tuner utilisera (0 correspond à la valeur par défaut).

en: Tuner Frequency
kab: Fréquence

en: This overrides the channel. Measured in Hz.
kab: Forcage du canal en Hz.

en: Video standard
kab: Standard vidéo

en: Tuner country code
kab: Code pays du tuner

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
kab: Code pays du tuner, ce qui permet de gérer l'association entre les canaux et les fréquences (la valeur par défaut est 0).

en: Tuner input type
kab: Type d'entrée du tuner

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
kab: Type d'entrée du tuner (Câble/Antenne).

en: Video input pin
kab: Entrée vidéo

en: Select the video input source, such as composite, s-video, or tuner. Since these settings are hardware-specific, you should find good settings in the "Device config" area, and use those numbers here. -1 means that settings will not be changed.
kab: Source vidéo à utiliser, telle que composite, s-video ou tuner. Ces paramètres sont spécifiques au matériel. Vous devriez trouver de bons réglages dans la zone « Configuration du périphérique » et utiliser ces nombres. -1 signifie que les réglages ne seront pas changés.

en: Audio input pin
kab: Patte d'entrée audio

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
kab: Sélection de la source audio. Voir l'option « Entrée vidéo ».

en: Video output pin
kab: Patte de sortie vidéo

en: Select the video output type. See the "video input" option.
kab: Sélection de la sortie vidéo. Voir l'option « Entrée vidéo ».

en: Audio output pin
kab: Patte de sortie audio

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
kab: Sélection de la sortie audio. Voir l'option « Entrée vidéo ».

en: AM Tuner mode
kab: Mode de tuner AM

en: Select audio input format with the given number of audio channels (if non 0)
kab: Sélectionner le format audio d'entrée avec le nombre de canaux audio suivant (0 si aucun)

en: Audio sample rate
kab: Fréquence d'échantillonnage audio

en: Select audio input format with the given sample rate (if non 0)
kab: Sélectionner le format audio avec le taux d'échantillonnage suivant (0 si aucun)

en: Audio bits per sample
kab: Bits par échantillon audio

en: Select audio input format with the given bits/sample (if non 0)
kab: Sélectionner le format d'entrée audio de bit/échantillon suivant (si non 0)

en: DirectShow input
kab: Entrée DirectShow

en: Capture failed
kab: La capture a échoué

en: No video or audio device selected.
kab: Aucun périphérique audio ou vidéo sélectionné.

en: VLC cannot open ANY capture device. Check the error log for details.
kab: VLC ne peut trouver de périphérique de capture. Vérifiez les messages pour plus de détails.

en: The device you selected cannot be used, because its type is not supported.
kab: VLC ne peut pas utiliser le périphérique « %s », car son type n'est pas supporté.

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
kab: Le périphérique de capture « %s » ne supporte pas les paramètres requis.

en: DVB adapter
kab: Adaptateur TNT

en: If there is more than one digital broadcasting adapter, the adapter number must be selected. Numbering starts from zero.
kab: S'il y a plus d'un adaptateur TNT, le numéro de l'adaptateur doit être sélectionné. La numérotation commande à 0.

en: DVB device
kab: Périphérique TNT

en: If the adapter provides multiple independent tuner devices, the device number must be selected. Numbering starts from zero.
kab: Si l'adaptateur propose plusieurs périphériques tuners indépendant, le numéro de périphérique doit être sélectionné. La numérotation commence à 0.

en: Do not demultiplex
kab: Ne pas démultiplexer

en: Only useful programs are normally demultiplexed from the transponder. This option will disable demultiplexing and receive all programs.
kab: Seuls les programmes utiles sont normalement démultiplexés du transpondeur. Cette option va désactiver le démultiplexage et recevoir tous les programmes.

en: Network name
kab: Nom du réseau

en: Unique network name in the System Tuning Spaces
kab: Nom de réseau unique dans les Espaces de réglage du système

en: Network name to create
kab: Nom du réseau à créer

en: Create unique name in the System Tuning Spaces
kab: Crée un nom unique dans les Espaces de réglage du système

en: Frequency (Hz)
kab: Fréquence (Hz)

en: TV channels are grouped by transponder (a.k.a. multiplex) on a given frequency. This is required to tune the receiver.
kab: Les chaines de TV sont regroupées par transpondeur (a.k.a multiplex) sur une fréquence donnée. Cela requière d'accorder le récepteur.

en: Layer A modulation
kab: Modulation couche A

en: Layer B modulation
kab: Modulation couche B

en: Layer C modulation
kab: Modulation couche C

en: The digital signal can be modulated according with different constellations (depending on the delivery system). If the demodulator cannot detect the constellation automatically, it needs to be configured manually.
kab: Le signal digital peut être modulé en fonction des différentes constellations (selon le système de délivrance). Si le démodulateur ne peut détecter la constellation automatiquement, il est nécessaire de le configurer manuellement.

en: Symbol rate (bauds)
kab: Débit de symboles du transpondeur

en: The symbol rate must be specified manually for some systems, notably DVB-C, DVB-S and DVB-S2.
kab: Le taux de symbole doit être spécifié manuellement pour certains systèmes, notamment DVB-C, DVB-S et DVB-S2.

en: Spectrum inversion
kab: Inversion de spectre

en: If the demodulator cannot detect spectral inversion correctly, it needs to be configured manually.
kab: Si le démodulateur ne peut détecter le spectre d'inversion correctement, il doit être configuré manuellement.

en: FEC code rate
kab: vitesse FEC

en: High-priority code rate
kab: Priorité élevée

en: Low-priority code rate
kab: Débit du code en priorité basse

en: Layer A code rate
kab: Débit de code couche A

en: Layer B code rate
kab: Débit de code couche B

en: Layer C code rate
kab: Débit de code couche C

en: The code rate for Forward Error Correction can be specified.
kab: Le débit de code pour la transmission de correction d'erreur peut être spécifié.

en: Transmission mode
kab: Mode de transmission

en: Bandwidth (MHz)
kab: Bande passante (MHz)

en: Guard interval
kab: Intervalle de garde

en: Hierarchy mode
kab: Mode hiérarchique

en: DVB-T2 Physical Layer Pipe
kab: Liaison (pipe) de la couche physique DVB-T2

en: Layer A segments count
kab: Nombre de segments de la couche A

en: Layer B segments count
kab: Nombre de segments de la couche B

en: Layer C segments count
kab: Nombre de segments de la couche C

en: Layer A time interleaving
kab: Entrelacement temporel de la couche A

en: Layer B time interleaving
kab: Entrelacement temporel de la couche B

en: Layer C time interleaving
kab: Entrelacement temporel de la couche C

en: Stream identifier
kab: Identificateur de flux

en: Pilot
kab: Pilote

en: Roll-off factor
kab: Facteur d'affaiblissement

en: 0.35 (same as DVB-S)
kab: 0,35 (identique à DVB-S)

en: 0.20
kab: 0,20

en: 0.25
kab: 0,25

en: Transport stream ID
kab: ID du flux de transport

en: Polarization (Voltage)
kab: Polarisation (Tension)

en: To select the polarization of the transponder, a different voltage is normally applied to the low noise block-downconverter (LNB).
kab: Pour sélectionner la polarisation du transpondeur, un voltage différent est normalement appliqué à la tête universelle (LNB).

en: Unspecified (0V)
kab: Non spécifié (0V)

en: Vertical (13V)
kab: Verticale (13V)

en: Horizontal (18V)
kab: Horizontal e(18V)

en: Circular Right Hand (13V)
kab: Circulaire droite (13V)

en: Circular Left Hand (18V)
kab: Circulaire gauche (18V)

en: High LNB voltage
kab: Haut voltage LNB

en: If the cables between the satellilte low noise block-downconverter and the receiver are long, higher voltage may be required.
    Not all receivers support this.
kab: Si le câble entre la tête universelle (LNB) et le récepteur est long, un voltage plus élevé peut être nécessaire.
    Tous les récepteurs ne le supportent pas.

en: Local oscillator low frequency (kHz)
kab: Fréquence basse de l'oscillateur local (Hz)

en: Local oscillator high frequency (kHz)
kab: Fréquence haute de l'oscillateur local (kHz)

en: Universal LNB switch frequency (kHz)
kab: Fréquence du switch LNB universel (kHz)

en: If the satellite transmission frequency exceeds the switch frequency, the oscillator high frequency will be used as reference. Furthermore the automatic continuous 22kHz tone will be sent.
kab: Si la fréquence de réception de la parabole excède la fréquence du commutateur, la fréquence haute de l'oscillateur va être utilisé en tant que référence. De plus, la tonalité automatique continue en 22kHz sera envoyée.

en: Continuous 22kHz tone
kab: Ton continu 22 kHz

en: A continuous tone at 22kHz can be sent on the cable. This normally selects the higher frequency band from a universal LNB.
kab: Une tonalité continue de 22kHz peut être envoyée à travers le câble. Cela sélectionne normalement la plus haute fréquence de bande d'une tête universelle (LNB).

en: DiSEqC LNB number
kab: Numéro du LNB DiSEqC

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a DiSEqC 1.0 switch, the correct LNB can be selected (1 to 4). If there is no switch, this parameter should be 0.
kab: Si la parabole est connectée à plusieurs têtes universelles (LNB) via un commutateur DiSEqC 1.0, un tête universelle peut être sélectionnée (de 1 à 4). S'il n'y a pas de commutateur, ce paramètre doit être à 0.

en: Unspecified
kab: Non spécifié

en: Uncommitted DiSEqC LNB number
kab: Numéro du LNB DiSEqC

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a cascade formed from DiSEqC 1.1 uncommitted switch and DiSEqC 1.0 committed switch, the correct uncommitted LNB can be selected (1 to 4). If there is no uncommitted switch, this parameter should be 0.
kab: Si la parabole satellite est connectée à plusieurs têtes universelles (LNB) à travers une cascade formée de commutateurs DiSEqC 1.1 non commutés et DiSEqC 1.0 commutés, la tête universelle non commutée peut être sélectionnée (de 1 à 4). S'il n'y en a pas, ce paramètre devrait être à 0.

en: Network identifier
kab: Identifieur réseau

en: Satellite azimuth
kab: Azimuth satellite

en: Satellite azimuth in tenths of degree
kab: Azimuth satellite en dixièmes de degré

en: Satellite elevation
kab: Élevation satellite

en: Satellite elevation in tenths of degree
kab: Élevation satellite en dixièmes de degré

en: Satellite longitude
kab: Longitude satellite

en: Satellite longitude in tenths of degree. West is negative.
kab: Longitude satellite en dixièmes de degrés, -ve=Ouest

en: Satellite range code
kab: Code satellite

en: Major channel
kab: Canal majeur

en: ATSC minor channel
kab: Canal ATSC mineur

en: Physical channel
kab: Canal physique

en: Digital Television and Radio
kab: Télévision numérique  et radio

en: Terrestrial reception parameters
kab: Mode de transmission terrestre

en: DVB-T reception parameters
kab: Paramètres de réception DVB-T

en: ISDB-T reception parameters
kab: Paramètres de réception ISDB-T

en: Cable and satellite reception parameters
kab: Paramètres de réception cable ou satellite

en: DVB-S2 parameters
kab: Paramètres DVB-S2

en: ISDB-S parameters
kab: Paramètres ISDB-S

en: Satellite equipment control
kab: Équipement de contrôle satellite

en: ATSC reception parameters
kab: Paramètres de réception ATSC

en: Digital broadcasting
kab: TNT

en: The selected digital tuner does not support the specified parameters.
    Please check the preferences.
kab: Le tuner digital sélectionné ne supporte pas les paramètres spéchifiés.
    Vérifiez les préférences.

en: Digital Video (Firewire/ieee1394) input
kab: Entrée Digitale Vidéo (Firewire/ieee1394)

en: DVD angle
kab: Angle DVD

en: Default DVD angle.
kab: Angle DVD par défaut.

en: Start directly in menu
kab: Commencer directement au menu

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
kab: Commencer directement le DVD au menu principal, en essayant de passer toutes les introductions d'avertissements inutiles.

en: DVD with menus
kab: DVD avec menus

en: DVDnav Input
kab: Entrée DVDnav

en: DVDnav demuxer
kab: Démultiplexeur DVDnav

en: Playback failure
kab: Échec de la lecture

en: VLC cannot set the DVD's title. It possibly cannot decrypt the entire disc.
kab: VLC ne peut pas définir le titre du DVD. Peut être qu'il ne pourra pas déchiffrer le disque entièrement.

en: DVD without menus
kab: DVD sans menus

en: DVDRead Input (no menu support)
kab: Entrée DVDRead (DVD sans menus)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
kab: DVDRead n'a pas pu ouvrir le disque « %s ».

en: DVDRead could not read block %d.
kab: DVDRead : impossible de lire le block %d.

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
kab: DVDRead : impossible de lire les blocks %d/%d à 0x%02x.

en: File input
kab: Lecture de fichiers

en: File
kab: Fichier

en: Directory
kab: Dossier

en: Username
kab: Nom d'utilisateur

en: Password
kab: Mot de passe

en: FTP account
kab: Compte FTP

en: Account that will be used for the connection.
kab: Compte à utiliser pour la connexion.

en: FTP input
kab: Entrée FTP

en: FTP upload output
kab: Envois FTP

en: Network interaction failed
kab: L'interaction réseau a échoué

en: VLC could not connect with the given server.
kab: VLC n'a pas pu se connecter au serveur spécifié.

en: VLC's connection to the given server was rejected.
kab: La connection de VLC au serveur spécifié à été rejetée.

en: Your account was rejected.
kab: Votre compte a été rejeté.

en: HTTP authentication
kab: Authentification HTTP

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
kab: S'il vous plait entrez un identifiant et un mot de passe valides pour le domaine « %s ».

en: Continuous stream
kab: Flux continu

en: HTTP proxy
kab: Serveur mandataire HTTP

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
kab: Serveur mandataire HTTP. Il doit être de la forme http://[utilisateur:motdepasse@]monproxy.mondomaine:port/. Si aucun proxy n'est spécifié, la variable d'environnement http_proxy sera utilisée.

en: HTTP proxy password
kab: Mot de passe du proxy HTTP

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
kab: Si votre proxy HTTP nécessite un mot de passe, le donner ici.

en: Auto re-connect
kab: Reconnexion automatique

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
kab: En cas de déconnexion prématurée, essayer de se reconnecter.

en: HTTP input
kab: Entrée HTTP

en: Dummy
kab: Factice

en: Dummy input
kab: Entrée factice

en: Set the ID of the elementary stream
kab: Choisir l'identifiant du flux élémentaire

en: Group
kab: Groupe

en: Set the group of the elementary stream
kab: Choisir le groupe du flux élémentaire

en: Category
kab: Catégorie

en: Set the category of the elementary stream
kab: Choisir la catégorie du flux élémentaire

en: Unknown
kab: Inconnu

en: Data
kab: Données

en: Set the codec of the elementary stream
kab: Choisir le codec du flux élémentaire

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
kab: Langage du flux élémentaire tel que décrit par ISO639

en: Sample rate of an audio elementary stream
kab: Vitesse d'échantillonnage d'un flux audio élémentaire

en: Channels count
kab: Canaux

en: Channels count of an audio elementary stream
kab: Canaux d'un flux audio élémentaire

en: Width
kab: Largeur

en: Width of video or subtitle elementary streams
kab: Hauteur d'un flux élémentaire vidéo ou sous-titres

en: Height
kab: Hauteur

en: Height of video or subtitle elementary streams
kab: Largeur d'un flux élémentaire vidéo ou sous-titres

en: Display aspect ratio
kab: Format d'écran

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
kab: Proportions d'affichage d'un flux vidéo élémentaire

en: Frame rate of a video elementary stream
kab: Débit d'image cible d'un flux vidéo élémentaire

en: Callback cookie string
kab: Chaine « cookie » pour la fonction de retour

en: Text identifier for the callback functions
kab: Identifiant texte pour les fonctions de retour

en: Callback data
kab: Donnée pour la fonction de retour

en: Data for the get and release functions
kab: Donnée pour les fonctions blocage/déblocage

en: Get function
kab: Fonction de blocage

en: Address of the get callback function
kab: Adresse de la fonction de retour pour le blocage

en: Release function
kab: Finction de déblocage

en: Address of the release callback function
kab: Adresse de la fonction de retour pour le déblocage

en: Size
kab: Taille

en: Size of stream in bytes
kab: Taille du flux en octets

en: Memory input
kab: Entrée mémoire

en: Pace
kab: Rythme

en: Read the audio stream at VLC pace rather than Jack pace.
kab: Lire le flux audio au ryhtme VLC plutôt que « Jack ».

en: Auto connection
kab: Connexion automatique

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
kab: Connecter automatiquement les ports d'entrée de VLC aux ports de sortie disponible.

en: JACK audio input
kab: Entrée audio « Jack »

en: JACK Input
kab: Entrée « Jack »

en: Link #
kab: Lien N°

en: Allows you to set the desired link of the board for the capture (starting at 0).
kab: Permet de choisir le lien de la carte de capture (débute à 0).

en: Video ID
kab: Vidéo ID

en: Allows you to set the ES ID of the video.
kab: Permet de choisir l'ID du flux vidéo.

en: Allows you to force the aspect ratio of the video.
kab: Permet de forcer l'aspect de la vidéo

en: Audio configuration
kab: Configuration audio

en: Allows you to set audio configuration (id=group,pair:id=group,pair...).
kab: Permet de choisir la configuration audio (id=groupe,pair:id=groupe,pair…).

en: HD-SDI Input
kab: Entrée HD-SDI

en: Teletext configuration
kab: Configuration Télétexte

en: Allows you to set Teletext configuration (id=line1-lineN with both fields).
kab: Permet de choisir la configuration Télétexte (id=ligne1-ligneN avec les deux champs).

en: Teletext language
kab: Langue télétexte

en: Allows you to set Teletext language (page=lang/type,...).
kab: Permet de choisir la langue du Télétexte (page=langue/type,…).

en: SDI Input
kab: Entrée SDI

en: SDI Demux
kab: Démultiplexeur SDI

en: Kasenna RTSP dialect
kab: Dialecte RTSP Kasenna

en: Kasenna servers use an old and nonstandard dialect of RTSP. With this parameter VLC will try this dialect, but then it cannot connect to normal RTSP servers.
kab: Le serveur Kasenna utilise une forme de RTSP ancienne et non standard. Lorsque ce paramètre est activé, VLC tentera d'utiliser ce dialecte pour la communication. Dans ce mode, VLC ne peut pas se connecter aux autres serveurs RTSP.

en: WMServer RTSP dialect
kab: Dialecte RTSP WMServeur

en: WMServer uses a nonstandard dialect of RTSP. Selecting this parameter will tell VLC to assume some options contrary to RFC 2326 guidelines.
kab: WMServer emploie un dialecte non standard de RTSP. Ce paramètre active des options contraires aux recommandations de la RFC 2326.

en: Sets the username for the connection, if no username or password are set in the url.
kab: Utilisateur pour la connexion, si aucun nom d'utilisateur et aucun mot de passe dans l'URL.

en: Sets the password for the connection, if no username or password are set in the url.
kab: Mot de passe pour la connexion, si aucun nom d'utilisateur et aucun mot de passe dans l'URL.

en: RTSP frame buffer size
kab: Taille du tampon RTSP

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
kab: Démultiplexeur RTP/RTSP/SDP (utilisant Live555)

en: RTSP/RTP access and demux
kab: Access/Démultiplexeur RTSP/RTP

en: Use RTP over RTSP (TCP)
kab: Utiliser le RTP sur RTSP (TCP)

en: Client port
kab: Port client

en: Port to use for the RTP source of the session
kab: Port à utiliser pour la source RTP de la session

en: Force multicast RTP via RTSP
kab: Forcer des RTP multicast via RTSP

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
kab: Faire passer le RTSP et le RTP par HTTP

en: HTTP tunnel port
kab: Port du tunnel HTTP

en: Port to use for tunneling the RTSP/RTP over HTTP.
kab: Port à utiliser pour la tunnelisation du RTSP/RTP par HTTP.

en: RTSP authentication
kab: Authentification RTSP

en: Please enter a valid login name and a password.
kab: S'il vous plait entrez un identifiant et un mot de passe valides.

en: RTSP connection failed
kab: La connexion RTSP a échoué

en: Access to the stream is denied by the server configuration.
kab: Accès au flux interdit par la configuration du serveur.

en: Force selection of all streams
kab: Forcer la sélection de tous les flux

en: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. You can choose to select all of them.
kab: Les flux MMS peuvent contenir plusieurs flux élémentaires, de débits différents. Vous pouvez tous les sélectionner.

en: Maximum bitrate
kab: Débit maximum

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
kab: Toujours sélectionner le flux dont le débit est le plus élevé, en dessous de cette limite.

en: TCP/UDP timeout (ms)
kab: Délai d'expiration TCP/UDP (ms)

en: Amount of time (in ms) to wait before aborting network reception of data. Note that there will be 10 retries before completely giving up.
kab: Durée en ms à attendre avant d'annuler la réception de données sur le réseau. Notez qu'il y aura 10 tentatives avant d'abandonner.

en: Microsoft Media Server (MMS) input
kab: Microsoft Media Server (MMS)

en: MTP input
kab: Entrée MTP

en: File reading failed
kab: La lecture du fichier a échoué

en: VLC could not read the file: %s
kab: VLC n'a pas pu lire le fichier : %s

en: Capture the audio stream in stereo.
kab: Capture audio en stéréo.

en: Samplerate
kab: Fréquence d'échantillonage

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
kab: Fréquence d'échantillonnage audio, en Hz (par exemple : 11025, 22050, 44100, 48000).

en: OSS input
kab: Entrée OSS

en: Dummy stream output
kab: Flux de sortie factice

en: Keep existing file
kab: Garder un fichier existant

en: Overwrite
kab: Écraser

en: The output file already exists. If recording continues, the file will be overridden and its content will be lost.
kab: Le fichier de sortie existe déjà. Si l'enregistrement continue, ce fichier sera écrasé et son contenu perdu.

en: Overwrite existing file
kab: Écraser un fichier existant

en: If the file already exists, it will be overwritten.
kab: Si le fichier spécifié existe déjà, il sera écrasé.

en: Append to file
kab: Ajouter au fichier

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
kab: Écrire à la fin du fichier au lieu de le remplacer.

en: Format time and date
kab: Formatter la date et l'heure

en: Perform ISO C time and date formatting on the file path
kab: Utiliser le formatage ISO de la date et l'heure dans le chemin du fichier

en: Synchronous writing
kab: Écriture synchrone

en: Open the file with synchronous writing.
kab: Ouvrir le fichier avec écriture synchrone.

en: File stream output
kab: Sortie vers un fichier

en: Password that will be requested to access the stream.
kab: Mot de passe qui sera demandé pour accéder au flux.

en: Mime
kab: MIME

en: MIME returned by the server (autodetected if not specified).
kab: Type MIME renvoyé par le serveur (auto-détecté si non spécifié).

en: HTTP stream output
kab: Flux de sortie HTTP

en: Segment length
kab: Taille segment

en: Length of TS stream segments
kab: Durée des segments de flux TS

en: Split segments anywhere
kab: Découper les segments n'importe où

en: Don't require a keyframe before splitting a segment. Needed for audio only.
kab: Découper les segments même hors image de référence. Utilisé uniquement pour l'audio.

en: Number of segments
kab: Nombre de segments

en: Number of segments to include in index
kab: Nombre de segements à include dans l'index

en: Allow cache
kab: Permettre la mise en cache

en: Add EXT-X-ALLOW-CACHE:NO directive in playlist-file if this is disabled
kab: Ajouter la directive « EXT-X-ALLOW-CACHE:NO » dans le fichier de lecture si ceci est inhibé

en: Index file
kab: Fichier d'index

en: Path to the index file to create
kab: Chemin du fichier d'index à créer

en: Full URL to put in index file
kab: URL complète à mettre dans le fichier d'index

en: Full URL to put in index file. Use #'s to represent segment number
kab: URL complète à mettre dans le fichier d'index. Utiliser « # » pour représenter le numéro d'un segment.

en: Delete segments
kab: Supprimer des segments

en: Delete segments when they are no longer needed
kab: Supprimer les segments qui ne sont plus utilisés

en: Use muxers rate control mechanism
kab: Utiliser un contrôle de vitesse

en: AES key URI to place in playlist
kab: URI des clés AES à mettre dans la liste de lecture

en: AES key file
kab: Fichier de clés AES

en: File containing the 16 bytes encryption key
kab: Fichier contenant les clés de chiffrement 16 octets

en: File where vlc reads key-uri and keyfile-location
kab: Fichier utilisé par VLC pour lire « key-uri » and « keyfile-location »

en: Use randomized IV for encryption
kab: Utiliser un vecteur d'initialisation (IV) aléatoire pour le chiffrement.

en: Generate IV instead using segment-number as IV
kab: Générer un IV au lieu d'utiliser le numéro de segment comme IV

en: Number of first segment
kab: Numéro du premier segment

en: The number of the first segment generated
kab: Le numéro du premier segment généré

en: HTTP Live streaming output
kab: Flux de sortie HTTP

en: Stream name
kab: Nom

en: Name to give to this stream/channel on the shoutcast/icecast server.
kab: Nom à donner à ce flux/canal sur le serveur shoutcast/icecast.

en: Stream description
kab: Description du flux

en: Description of the stream content or information about your channel.
kab: Description du contenu de votre flux et informations sur votre canal.

en: Stream MP3
kab: Diffuser en MP3

en: You normally have to feed the shoutcast module with Ogg streams. It is also possible to stream MP3 instead, so you can forward MP3 streams to the shoutcast/icecast server.
kab: Généralement, la sortie Shoutcast/Icecast utilise des flux Ogg. Cette option vous permet d'utiliser des flux MP3 à la place.

en: Genre description
kab: Description du genre

en: URL description
kab: Description de l'URL

en: Number of channels
kab: Nombre de canaux

en: Ogg Vorbis Quality
kab: Qualité Ogg Vorbis

en: Stream public
kab: Diffuser publiquement

en: Make the server publicly available on the 'Yellow Pages' (directory listing of streams) on the icecast/shoutcast website. Requires the bitrate information specified for shoutcast. Requires Ogg streaming for icecast.
kab: Rend le serveur publiquement accessible sur les « Yellow Pages » (affichage des contenus des dosssiers de flux) du site web « icecast/shoutcast ». Les infos de débit doivent être spécifiées pour shoutcast. Les flux doivent être en format Ogg pour icecast.

en: IceCAST output
kab: Sortie IceCAST

en: Caching value (ms)
kab: Taille du cache en ms

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
kab: Taille du cache pour les flux UDP, en millisecondes.

en: Group packets
kab: Groupe les paquets

en: Packets can be sent one by one at the right time or by groups. You can choose the number of packets that will be sent at a time. It helps reducing the scheduling load on heavily-loaded systems.
kab: Les paquets peuvent être envoyés un par un au moment adéquat ou par groupes. Ceci permet de préciser le nombre de paquets qui seront envoyés en même temps. Cela réduit la charge de planification sur les systèmes surchargés.

en: UDP stream output
kab: Flux de sortie UDP

en: Pass pulse:// to open the default PulseAudio source, or pulse://SOURCE to open a specific source named SOURCE.
kab: Utilisez « pulse:// » pour ouvrir la source PulsAudio par défaut, ou « pulse://SOURCE » pour ouvrir la source spécifique nommée SOURCE.

en: PulseAudio input
kab: Entrée PulseAudio

en: Encrypted connexion
kab: Connexion chiffrée

en: Acquisition rate (in fps)
kab: Fréquence d'acquisition (en images/s)

en: RDP Remote Desktop
kab: Bureau distant RDP

en: RTCP (local) port
kab: Port RTCP (local)

en: RTCP packets will be received on this transport protocol port. If zero, multiplexed RTP/RTCP is used.
kab: Les paquets RTCP seront reçus sur ce port de protocole de transport. Si zéro, alors utilisation de  RTP/RCTP multiplexé.

en: SRTP key (hexadecimal)
kab: Clé STRP (hexadécimal)

en: RTP packets will be authenticated and deciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
kab: Les paquets RTP seront authentifiés et déchiffrés avec cette clé maître secrète partagée « Secure RTP ». Ceci doit être une chaine en hexadécimal de 32 caractères.

en: SRTP salt (hexadecimal)
kab: Salage SRTP (hexadécimal)

en: Secure RTP requires a (non-secret) master salt value. This must be a 28-character-long hexadecimal string.
kab: Valeur de salage maître pour « Secure RTP ». Ceci doit être une chaine en hexadécimal de 28 caractères.

en: Maximum RTP sources
kab: Max sources RTP

en: How many distinct active RTP sources are allowed at a time.
kab: Nombre de sources RTP actives distinctes permises à la fois.

en: RTP source timeout (sec)
kab: Temps d'expiration RTP (en secondes)

en: How long to wait for any packet before a source is expired.
kab: Durée d'attente d'un paquet avant expiration de la source.

en: Maximum RTP sequence number dropout
kab: Dépassement maximal du numéro de séquence RTP

en: RTP packets will be discarded if they are too much ahead (i.e. in the future) by this many packets from the last received packet.
kab: Les paquets RTP seront ignorés s'ils sont trop en avance (càd dans le futur) de ce nombre de paquets par rapport au dernier paquet reçu.

en: Maximum RTP sequence number misordering
kab: Désordre maximal du numéro de séquence RTP

en: RTP packets will be discarded if they are too far behind (i.e. in the past) by this many packets from the last received packet.
kab: Les paquets RTP dont le retard par rapport au dernier paquet reçu excède cette valeur seront ignorés.

en: Real-Time Protocol (RTP) input
kab: Entrée RTP (Real Time Protocol)

en: SDP required
kab: SDP nécessaire

en: A description in SDP format is required to receive the RTP stream. Note that rtp:// URIs cannot work with dynamic RTP payload format (%<PRIu8>).
kab: Une description au format SDP est requise pour recevoir le flux RTP. Notez que les URIS rtp:// ne fonctionnent pas avec le format « dynamic RTP payload » (%<PRIu8>).

en: Connection failed
kab: La connexion a échoué

en: VLC could not connect to "%s:%d".
kab: VLC n'a pas pu se connecter à « %s:%d ».

en: Session failed
kab: La session a échoué

en: The requested RTSP session could not be established.
kab: La session RTSP demandée n'a pu être établie.

en: Receive buffer
kab: Tampon de réception

en: UDP receive buffer size (bytes)
kab: Taille du tampon de réception UDP (octets)

en: Host
kab: Hôte

en: Desired frame rate for the capture.
kab: Débit d'images pour la capture.

en: Capture fragment size
kab: Taille des fragments capturés

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
kab: Optimiser la capture en découpant l'écran en fragments d'une taille prédéfinie (16 semble être une valeur convenable, 0 signifie que ceci est désactivé).

en: Region top row
kab: Ligne haute de la région

en: Ordinate of the capture region in pixels.
kab: Abscisse de la région de capture en pixels.

en: Region left column
kab: Colonne gauche de la région

en: Abscissa of the capture region in pixels.
kab: Abscisse de la région de capture en pixels.

en: Capture region width
kab: Largeur de la région de capture

en: Follow the mouse
kab: Suivre la souris

en: Follow the mouse when capturing a subscreen.
kab: Suivre la souris lors de la capture d'une partie de l'écran.

en: Mouse pointer image
kab: Image du pointeur de la souris

en: If specified, will use the image to draw the mouse pointer on the capture.
kab: Si renseigné, utilisera l'image pour afficher le pointeur de la souris dans la capture.

en: Display ID
kab: N° affichage

en: Screen index
kab: Index de l'écran

en: Index of screen (1, 2, 3, ...). Alternative to Display ID.
kab: Index de l'écran (1, 2, 3, …). Alternative au n° d'affichage.

en: Screen Input
kab: Module de capture d'écran

en: Screen
kab: Écran

en: How many times the screen content should be refreshed per second.
kab: Nombre de fois par seconde pour le rafraîchissement du contenu de l'écran.

en: Pixel width of the capture region, or 0 for full width
kab: Largeur en pixels de la région à capture, ou 0 pour toute la largeur

en: Capture region height
kab: Hauteur de la région de capture

en: Pixel height of the capture region, or 0 for full height
kab: Hauteur en pixels de la région à capture, ou 0 pour toute la hauteur

en: Screen capture (with X11/XCB)
kab: Capture d'écran (avec X11/XCB)

en: Session Description Protocol
kab: Protocole de description de session

en: SFTP port
kab: Port SFTP

en: SFTP port number to use on the server
kab: Port SFTP à utiliser sur le serveur

en: SFTP input
kab: Entrée SFTP

en: SFTP authentication
kab: Authentification SFTP

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
kab: S'il vous plait entrez un identifiant et un mot de passe valides pour la connection SFTP à « %s ».

en: Frame buffer depth
kab: Profondeur du framebuffer

en: Pixel depth of the frame buffer, or zero for XWD file
kab: Profondeur du framebuffer en pixels, ou zéro pour un fichier XWD

en: Frame buffer width
kab: Largeur du framebuffer

en: Pixel width of the frame buffer (ignored for XWD file)
kab: Largeur du framebuffer en pixels (ignoré pour un fichier XWD)

en: Frame buffer height
kab: Hauteur du framebuffer

en: Pixel height of the frame buffer (ignored for XWD file)
kab: Hauteur du framebuffer en pixels (ignoré pour un fichier XWD)

en: Frame buffer segment ID
kab: ID du tampon de segment du framebuffer

en: System V shared memory segment ID of the frame buffer (this is ignored if --shm-file is specified).
kab: ID du segment de mémoire partagée System V pour le frame buffer (ceci est ignoré si l'option « --shm-file » est spécifiée).

en: Frame buffer file
kab: Fichier du tampon du framebuffer

en: Path of the memory mapped file of the frame buffer
kab: Chemin du fichier du framebuffer mappé en mémoire

en: XWD file (autodetect)
kab: Fichier XWD (auto-détection)

en: Framebuffer input
kab: Entrée framebuffer

en: Shared memory framebuffer
kab: Framebuffer en mémoire partagée

en: Samba (Windows network shares) input
kab: Entrée Samba (partage réseau Windows)

en: SMB input
kab: Entrée SMB

en: SMB domain
kab: Domaine SMB

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
kab: Domaine/groupe de travail à utiliser lors de la connexion.

en: TCP input
kab: Entrée TCP

en: Time code
kab: Timecode

en: Time code subpicture elementary stream generator
kab: Générateur du flux d'incrustation pour le timecode

en: UDP input
kab: Entrée UDP

en: Reset defaults
kab: Réinitialiser

en: Video capture device
kab: Acquisition vidéo

en: Video capture device node.
kab: Nom du périphérique de capture vidéo

en: VBI capture device
kab: Périphérique de capture VBI

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
kab: Norme vidéo (Automatique, SECAM, PAL ou NTSC)

en: Force the Video4Linux2 video device to use a specific chroma format (eg. I420 or I422 for raw images, MJPG for M-JPEG compressed input) (Complete list: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG)
kab: Force le périphérique Video4Linux2 à utiliser une chroma spécifique (Par exemple I420 ou I422 pour les images brutes, MJPG pour une entrée M-JPEG compressée)(Liste complète des formats :
    GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG)

en: Input of the card to use (see debug).
kab: Entré de la carte à utiliser (voir les messages).

en: Audio input
kab: Entrée audio

en: Audio input of the card to use (see debug).
kab: Entrée audio de la carte à utiliser (voir les messages).

en: Maximum frame rate to use (0 = no limits).
kab: Nombre maximal d'images par secondes (0 = pas de limite).

en: Radio device
kab: Périphérique radio

en: Radio tuner device node.
kab: Nom du périphérique radio

en: Frequency
kab: Fréquence

en: Tuner frequency in Hz or kHz (see debug output)
kab: Fréquence du tuner en Hz ou kHz (voir la sortie de débogage)

en: Audio mode
kab: Mode audio

en: Tuner audio mono/stereo and track selection.
kab: Tuner audio mono/stéréo et sélection des pistes

en: Reset controls
kab: Réinitialiser les contrôles

en: Reset controls to defaults.
kab: Remise aux valeurs par défaut

en: Brightness
kab: Brillance

en: Picture brightness or black level.
kab: Luminosité ou niveau de noir de l'image.

en: Automatic brightness
kab: Luminosité automatique

en: Automatically adjust the picture brightness.
kab: Ajustement automatique de la luminosité de l'image.

en: Contrast
kab: Contraste

en: Picture contrast or luma gain.
kab: Contraste ou gain de luminance de l'image.

en: Picture saturation or chroma gain.
kab: Saturation ou gain de chrominance de l'image.

en: Hue
kab: Teinte

en: Hue or color balance.
kab: Balance saturation ou couleur

en: Automatic hue
kab: Saturation automatique

en: Automatically adjust the picture hue.
kab: Ajuster automatiquement la saturation de l'image.

en: White balance temperature (K)
kab: Température de la balance des blancs (°K)

en: White balance temperature as a color temperation in Kelvin (2800 is minimum incandescence, 6500 is maximum daylight).
kab: Température de la balance des blancs vue comme une température de couleur en ° Kelvin (2800 pour le min, 6500 pour l'éclairement max).

en: Automatic white balance
kab: Balance automatique des blancs

en: Automatically adjust the picture white balance.
kab: Ajuster automatiquement la balance des blancs de l'image.

en: Red balance
kab: Balance des rouges

en: Red chroma balance.
kab: Balance des rouges.

en: Blue balance
kab: Balance des bleus

en: Blue chroma balance.
kab: Balance des bleus.

en: Gamma adjust.
kab: Ajustement du gamma

en: Automatic gain
kab: Gain automatique

en: Automatically set the video gain.
kab: Ajuster automatiquement le gain de la vidéo.

en: Picture gain.
kab: Gain de l'image

en: Sharpness
kab: Accentuation

en: Sharpness filter adjust.
kab: Filtre amélioration accentuation

en: Chroma gain
kab: Chroma

en: Chroma gain control.
kab: Contrôle du gain de chroma

en: Automatic chroma gain
kab: Gain de chroma automatique

en: Automatically control the chroma gain.
kab: Correction automatique du gain de chroma

en: Power line frequency
kab: Fréquence de la ligne de tension

en: Power line frequency anti-flicker filter.
kab: Filtre anti-flicker de la fréquence de la ligne de tension.

en: Backlight compensation
kab: Compensation d'exposition

en: Band-stop filter
kab: Filtre band-stop

en: Horizontal flip
kab: Retournement horizontal

en: Flip the picture horizontally.
kab: Retournement horizontal

en: Vertical flip
kab: Retournement vertical

en: Flip the picture vertically.
kab: Retournement vertical

en: Rotate (degrees)
kab: Rotation (degrés)

en: Picture rotation angle (in degrees).
kab: Angle en degrés (0 à 359)

en: Color killer
kab: Tueur de couleur

en: Enable the color killer, i.e. switch to black & white picture whenever the signal is weak.
kab: Activer la suppression de couleur, cad passer l'image en noir&blanc quand le signal est faible.

en: Color effect
kab: Effet de couleur

en: Select a color effect.
kab: Sélectionnez un effet de couleur.

en: Black & white
kab: Noir et blanc

en: Sepia
kab: Sépia

en: Negative
kab: Négatif

en: Emboss
kab: Embosser

en: Sky blue
kab: Bleu ciel

en: Grass green
kab: Vert prairie

en: Skin whiten
kab: Peau pâle

en: Vivid
kab: Vif

en: Audio volume
kab: Volume audio

en: Volume of the audio input.
kab: Volume de l'entrée audio

en: Audio balance
kab: Balance audio

en: Balance of the audio input.
kab: Balance de l'entrée audio.

en: Bass level
kab: Niveau de basses

en: Bass adjustment of the audio input.
kab: Réglage des basses de l'entrée audio.

en: Treble level
kab: Niveau des aiguës

en: Treble adjustment of the audio input.
kab: Réglage des aiguës de l'entrée audio.

en: Mute the audio.
kab: Couper le son.

en: Loudness mode
kab: Mode loudness

en: Loudness mode a.k.a. bass boost.
kab: Loudness, càd amélioration des graves

en: v4l2 driver controls
kab: Contrôles du pilote v4l2

en: All
kab: Tous

en: Multichannel television sound (MTS)
kab: Son Télévision Multicanal (MTS)

en: 525 lines / 60 Hz
kab: 525 lignes / 60 Hz

en: 625 lines / 50 Hz
kab: 625 lignes / 50 Hz

en: PAL N Argentina
kab: PAL N Argentine

en: NTSC M Japan
kab: NTSC M Japon

en: NTSC M South Korea
kab: NTSC M Corée du Sud

en: Primary language
kab: Langue audio

en: Secondary language or program
kab: Langue secondaire ou programme

en: Dual mono
kab: Dual Mono

en: Video4Linux input
kab: Entrée Video4Linux2

en: Video input
kab: Entrée vidéo

en: Controls
kab: Contrôles

en: Video capture controls (if supported by the device)
kab: Paramètres de la capture vidéo (si supporté par le périphérique).

en: Video4Linux compressed A/V input
kab: Audio/Vidéo compressés Video4Linux2

en: Video4Linux radio tuner
kab: Tuner radio Video4Linux2

en: VCD input
kab: Lecture VCD

en: [vcd:][device][#[title][,[chapter]]]
kab: [vcd:][périphérique][#[titre][,[chapitre]]]

en: Support for VDR recordings (http://www.tvdr.de/).
kab: Support de l'enregistrement VDR (http://www.tvdr.de/).

en: Chapter offset in ms
kab: Offset des chapitres en ms

en: Move all chapters. This value should be set in milliseconds.
kab: Déplacer tous les chapitres, en millisecondes

en: Default frame rate for chapter import.
kab: Débit d'images pour l'importation de chapitres.

en: VDR recordings
kab: Enregistrement VDR

en: VLC could not read the file (%s).
kab: VLC n'a pas pu lire le fichier (%s).

en: VLC could not open the file "%s" (%s).
kab: VLC n'a pas pu ouvrir le fichier « %s » (%s).

en: VDR Cut Marks
kab: Marques de coupures VDR

en: Start
kab: Démarrer

en: X.509 Certificate Authority
kab: Autorité de certification X.509

en: X.509 Certificate Revocation List
kab: Liste de révocations de certificats X.509

en: List of revoked servers certificates
kab: Liste des certificats serveur révoqués

en: X.509 Client certificate
kab: Certificat client X.509

en: X.509 Client private key
kab: Clé privée X.509 du client

en: RGB chroma (RV32, RV24, RV16, RGB2)
kab: Chroma RGB (RV32, RV24, RV16, RGB2)

en: Compression level
kab: Niveau de compression

en: Transfer compression level from 0 (none) to 9 (max)
kab: Niveau de compression du transfert, de 0 (aucun) à 9 (maximum)

en: Image quality
kab: Qualité d'image

en: Image quality 1 to 9 (max)
kab: Qualité d'image de 1 à 9

en: VNC client access
kab: Accès client VNC

en: ARM NEON video chroma conversions
kab: Conversions de chroma ARM NEON

en: ARM NEON audio volume
kab: Volume audio ARM NEON

en: ARM NEON video chroma YUV->RGBA
kab: Conversions de chroma ARM NEON YUV->RGBA

en: Defines if BarGraph information should be sent
kab: Indique qu'une information histogramme doit être envoyée

en: Defines if BarGraph information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
kab: Indique si une information histogramme doit être envoyée. 1 pour l'envoyer et 0 dans le cas contraire (1 par défaut).

en: Sends the barGraph information every n audio packets
kab: Envoyer des informations histogramme tous les n paquets audio

en: Defines how often the barGraph information should be sent. Sends the barGraph information every n audio packets (default 4).
kab: Définir la période d'émission des information de l'histogramme. Envoyer ces informations tous les n paquets audio (4 par défaut).

en: Defines if silence alarm information should be sent
kab: Indique qu'une alarme de silence doit être envoyée

en: Defines if silence alarm information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
kab: Indique si une information d'alarme de silence doit être envoyée. 1 pour l'envoyer et 0 dans le cas contraire (1 par défaut).

en: Time window to use in ms
kab: Fenêtre de temps à utiliser en ms

en: Time Window during when the audio level is measured in ms for silence detection. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 5000).
kab: Fenêtre de temps pendant laquelle le niveau audio est mesuré en ms pour la détection de silence. Si le niveau audio est sous le seuil pendant cette durée, une alarme est envoyée (5000 par défaut).

en: Minimum Audio level to raise the alarm
kab: Niveau audio mini pour lever une alarme

en: Threshold to be attained to raise an alarm. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 0.1).
kab: Seuil pour lever une alarme. Si le niveau audio est sous ce seuil , une alarme est envoyée (0,1 par défaut).

en: Time between two alarm messages in ms
kab: Temps entre 2 messages d'alarme en ms

en: Time between two alarm messages in ms. This value is used to avoid alarm saturation (default 2000).
kab: Temps entre 2 messages d'alarme en ms. Cette valeur permet d'éviter la saturation des alarmes (2000 par défaut).

en: Audio part of the BarGraph function
kab: Partie audio de la fonction histogramme

en: Audiobar Graph
kab: Histogramme audio

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
kab: Décodeur Dolby Surround

en: Dolby Surround decoder
kab: Décodeur Dolby Surround

en: This effect gives you the feeling that you are standing in a room with a complete 7.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 7.1.
kab: Cet effet donne l'impression d'être dans une pièce réelle avec un ensemble de haut-parleurs en 7.1 en utilisant simplement un casque stéréo, et procure ainsi une ambiance sonore plus réaliste. Écouter de la musique de façon prolongée devrait également être plus confortable et moins fatigant.
    L'effet fonctionne avec n'importe quel format audio, que la source soit mono, 7.1 ou autre.

en: Characteristic dimension
kab: Dimension caractéristique

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
kab: Distance entre le haut-parleur avant-gauche et l'auditeur, en mètres.

en: Compensate delay
kab: Compenser le délai

en: The delay which is introduced by the physical algorithm may sometimes be disturbing for the synchronization between lips-movement and speech. In case, turn this on to compensate.
kab: La latence introduite par l'algorithme est parfois dérangeante pour la synchronisation. Si c'est le cas, activez ceci afin de compenser cette latence.

en: No decoding of Dolby Surround
kab: Pas de décodage Dolby Surround

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
kab: Ne pas décoder les flux encodés en Dolby Surround avant de les traiter. Il n'est pas recommandé d'activer ceci.

en: Headphone virtual spatialization effect
kab: Effet de spatialisation virtuelle pour casque stéréo

en: Headphone effect
kab: Effet casque

en: Use downmix algorithm
kab: Activer l'algorithme de passage en mono

en: This option selects a stereo to mono downmix algorithm that is used in the headphone channel mixer. It gives the effect of standing in a room full of speakers.
kab: Cette option sélectionne un algorithme de passage en mono qui est utilisé par le mixeur pour les casques. Il permet un effet équivalent à se trouver dans une pièce pleine de haut-parleurs.

en: Select channel to keep
kab: Sélectionner les canaux à conserver

en: This option silences all other channels except the selected channel.
kab: Cette option permet de rendre muet tous les canaux sauf le canal sélectionné.

en: Rear left
kab: Arrière gauche

en: Rear right
kab: Arrière droit

en: Low-frequency effects
kab: Effets basse-fréquence

en: Side left
kab: Latéral gauche

en: Side right
kab: Latéral droit

en: Rear center
kab: Arrière central

en: Stereo to mono downmixer
kab: Mixage réducteur stéréo vers mono

en: Audio channel remapper
kab: Canaux audio

en: Audio filter for simple channel mixing
kab: Mixeur de canaux simple

en: Audio filter for trivial channel mixing
kab: Mixeur de canaux trivial

en: Sound Delay
kab: Délai audio

en: Delay
kab: Retard

en: Add a delay effect to the sound
kab: Ajouter un effet de retard sur le son

en: Delay time
kab: Retard

en: Time in milliseconds of the average delay. Note average
kab: Durée en ms du délai moyen. Bien noter que c'est « moyen » !

en: Sweep Depth
kab: Profondeur du balayage

en: Sweep Rate
kab: Vitesse du balayage

en: Feedback gain
kab: Gain de rétroaction

en: Gain on Feedback loop
kab: Gain de la boucle de rétroaction

en: Wet mix
kab: Humide

en: Level of delayed signal
kab: Niveau du signal retardé

en: Dry Mix
kab: Sec

en: Level of input signal
kab: Niveau du signal d'entrée

en: RMS/peak
kab: RMS/pic

en: Attack time
kab: Durée de l'attaque

en: Release time
kab: Durée de l'extinction

en: Threshold level
kab: Niveau de seuil

en: Knee radius
kab: Arrondi du seuil de compression

en: Makeup gain
kab: Valeur du MakeupGain

en: Set the makeup gain in dB (0 ... 24).
kab: Makupgain en dB (0 à 24).

en: Compressor
kab: Compression

en: Dynamic range compressor
kab: Compression dynamique

en: Audio filter for PCM format conversion
kab: Filtre audio de conversion de formats PCM

en: Equalizer preset
kab: Préréglage de l'égaliseur

en: Preset to use for the equalizer.
kab: Préréglage à utiliser pour l'égaliseur.

en: Bands gain
kab: Gain des différentes bandes

en: Don't use presets, but manually specified bands. You need to provide 10 values between -20dB and 20dB, separated by spaces, e.g. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".
kab: Ne pas utiliser de préréglages, mais régler manuellement les bandes. Vous devez donner 10 valeurs entre -20 dB et 20 dB, séparées par des espaces, comme « 0 2 4 2 0 -2 -3 -2 0 ».

en: Use VLC frequency bands
kab: Utiliser les bandes de fréquence de VLC

en: Use the VLC frequency bands. Otherwise, use the ISO Standard frequency bands.
kab: Utiliser les bandes de fréquences VLC. Sinon, utiliser les bandes de fréquences ISO Standard.

en: Two pass
kab: Deux passes

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
kab: Effectuer le filtrage deux fois, pour intensifier l'effet

en: Global gain
kab: Gain global

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
kab: Gain global, en dB (-20 à 20).

en: Equalizer with 10 bands
kab: Égaliseur 10 bandes

en: Equalizer
kab: Égaliseur

en: Flat
kab: Plat

en: Classical
kab: Classique

en: Full bass
kab: Graves

en: Full bass and treble
kab: Graves et aiguës

en: Full treble
kab: Aiguës

en: Large Hall
kab: Grand Hall

en: Party
kab: Fête

en: Soft
kab: Doux

en: Soft rock
kab: Soft Rock

en: Gain multiplier
kab: Gain multiplexeur

en: Increase or decrease the gain (default 1.0)
kab: Augmenter ou réduire le gain (1.0 par défaut).

en: Gain control filter
kab: Filtre d'ajustement du grain

en: Karaoke
kab: Karaoké

en: Simple Karaoke filter
kab: Filtre karaoké

en: Number of audio buffers
kab: Nombre de tampons audio

en: This is the number of audio buffers on which the power measurement is made. A higher number of buffers will increase the response time of the filter to a spike but will make it less sensitive to short variations.
kab: Ceci est le nombre de tampons audio sur lesquels la mesure de puissance sera effectuée. Un fort nombre de tampons augmentera le temps de réponse du filtre à un pic de puissance, mais le rendra moins sensible à de petites variations.

en: Maximal volume level
kab: Niveau de volume maximum

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
kab: Si le niveau moyen sur les N derniers tampons dépasse cette valeur, le volume sera normalisé. La valeur est un nombre en virgule flottante positif. Une valeur entre 0,5 et 10 semble correcte.

en: Volume normalizer
kab: Normaliseur de volume

en: Parametric Equalizer
kab: Égaliseur paramétrique

en: Low freq (Hz)
kab: Fréquence basse (Hz)

en: Low freq gain (dB)
kab: Gain de la fréquence basse (dB)

en: High freq (Hz)
kab: Fréquence haute (Hz)

en: High freq gain (dB)
kab: Gain de la fréquence haute (dB)

en: Freq 1 (Hz)
kab: Fréquence 1 (Hz)

en: Freq 1 gain (dB)
kab: Gain de la fréquence 1 (dB)

en: Freq 1 Q
kab: Q de la fréquence 1

en: Freq 2 (Hz)
kab: Fréquence 2 (Hz)

en: Freq 2 gain (dB)
kab: Gain de la fréquence 2 (dB)

en: Freq 2 Q
kab: Q de la fréquence 2

en: Freq 3 (Hz)
kab: Fréquence 3 (Hz)

en: Freq 3 gain (dB)
kab: Gain de la fréquence 3 (dB)

en: Freq 3 Q
kab: Q de la fréquence 3

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
kab: Rééchantillonneur par interpolation à bande réduite

en: Resampling quality
kab: Qualité du ré-échantillonnage

en: Resampling quality (0 = worst and fastest, 10 = best and slowest).
kab: Qualité ré-échantillonnage (0=pire et rapide, 10=meilleure et lente).

en: Speex resampler
kab: Ré-échantillonnage Speex

en: Sample rate converter type
kab: Type de convertisseur de fréquence

en: Different resampling algorithms are supported. The best one is slower, while the fast one exhibits low quality.
kab: Plusieurs algorithmes de ré-échantilllonnage sont supportés. Le meilleur est lent, alors que le rapide est de moins bonne qualité.

en: Sinc function (best quality)
kab: Sinc (bonne qualité)

en: Sinc function (medium quality)
kab: Sinc (qualité moyenne)

en: Sinc function (fast)
kab: Sinc (rapide)

en: Zero Order Hold (fastest)
kab: Ordre zéro (plus rapide)

en: Linear (fastest)
kab: Linéaire (plus rapide)

en: SRC resampler
kab: Ré-échantillonnage SRC

en: Secret Rabbit Code (libsamplerate) resampler
kab: Ré-échantillonnage SRC (Secret Rabbit Code - libsamplerate)

en: Nearest-neighbor audio resampler
kab: Ré-échantillonnage audio au plus proche voisin

en: Audio tempo scaler synched with rate
kab: Mettre en corrélation le tempo audio avec la vitesse de lecture

en: Stride Length
kab: Durée du pas de temps

en: Length in milliseconds to output each stride
kab: Durée en millisecondes de chaque pas de temps

en: Overlap Length
kab: Durée de recouvrement

en: Percentage of stride to overlap
kab: Pourcentage de recouvrement par pas de temps

en: Search Length
kab: Longueur de recherche

en: Length in milliseconds to search for best overlap position
kab: Durée en milliseondes de la recherche de la meilleure position de recouvrement

en: Room size
kab: Taille de la pièce

en: Defines the virtual surface of the room emulated by the filter.
kab: Définir la surface virtuelle de la salle emulée par le filtre.

en: Room width
kab: Largeur de la pièce

en: Width of the virtual room
kab: Largeur de la pièce virtuelle

en: Wet
kab: Humide

en: Dry
kab: Sec

en: Audio Spatializer
kab: Spatialiseur audio

en: Spatializer
kab: Spatialiseur

en: This filter enhances the stereo effect by suppressing mono (signal common to both channels) and by delaying the signal of left into right and vice versa, thereby widening the stereo effect.
kab: Ce filtre renforce l'effet stéréo en supprimant le mono (le signal commun aux deux canaux) et en retardant le signal gauche vers la droite et vice versa, ainsi augmentant l'effet stéréo.

en: Time in ms of the delay of left signal into right and vice versa.
kab: Temps en millisecondes du délai du signal de la gauche vers la droite et inversement.

en: Cross feed of left into right with inverted phase. This helps in suppressing the mono. If the value is 1 it will cancel all the signal common to both channels.
kab: Echange de la voie gauche vers droite ou inversement avec inversion de phase. Ceci aide a supprimer le mono. Si la valeur est à 1, les signaux communs aux deux canaux seront supprimés.

en: Dry mix
kab: Sec

en: Level of input signal of original channel.
kab: Niveau du signal d'entrée

en: Stereo Enhancer
kab: Amélioration Stéréo

en: Simple stereo widening effect
kab: Effet d'élargissement stéréo simple

en: Single precision audio volume
kab: Volume audio en simple précision

en: Integer audio volume
kab: Volume audio en entier

en: Dummy audio output
kab: Pseudo-sortie audio

en: Audio output device
kab: Périphérique de sortie audio

en: Audio output device (using ALSA syntax).
kab: Périphérique audio de sortie (en utilisant la syntaxe ALSA).

en: Audio output channels
kab: Canaux de sortie audio

en: Channels available for audio output. If the input has more channels than the output, it will be down-mixed. This parameter is ignored when digital pass-through is active.
kab: Canaux disponibles pour la sortie audio. Si l'entrée a plus de canaux que la sortie, ils seront mixés. Ce paramètre est ignoré en cas de transition digitale activée.

en: ALSA audio output
kab: Sortie audio ALSA

en: Audio output failed
kab: La sortie audio a échoué

en: The audio device "%s" could not be used:
    %s.
kab: Le périphérique audio « %s » ne peut pas être utilisé :
    %s.

en: Audio memory
kab: Mémoire audio

en: Audio memory output
kab: Module mémoire audio

en: Sample format
kab: Fréquence d'échantillonnage

en: Last audio device
kab: Dernier périphérique audio

en: HAL AudioUnit output
kab: Sortie HAL AudioUnit

en: System Sound Output Device
kab: Périphérique audio « System Sound » en sortie

en: %s (Encoded Output)
kab: %s (sortie encodée)

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
kab: Le périphérique audio sélectionné est utilisé en exclusivité par un autre programme.

en: Output device
kab: Périphérique de sortie

en: Select your audio output device
kab: Sélectionnez le périphérique audio en sortie

en: Speaker configuration
kab: Configuration des hauts-parleurs

en: Select speaker configuration you want to use. This option doesn't upmix! So NO e.g. Stereo -> 5.1 conversion.
kab: Sélectionner la configuration de haut-parleurs à utiliser. Cette option ne permet pas le mixage vers plus complexe (c'est à dire pas de conversion du type Stéréo -> 5.1) !

en: Audio volume in hundredths of decibels (dB).
kab: Volume audio en centièmes de décibels (dB).

en: DirectX audio output
kab: Sortie audio DirectX

en: Output format
kab: Format de sortie

en: Number of output channels
kab: Nombre de canaux de sortie

en: By default (0), all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
kab: Par défaut (0), tous les canaux de l'entrée seront enregistrés, mais vous pouvez restreindre le nombre de canaux ici.

en: Add WAVE header
kab: Ajouter un en-tête WAV

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
kab: Au lieu d'écrire un fichier brut, vous pouvez ajouter un en-tête WAV au fichier.

en: Output file
kab: Fichier de sortie

en: File to which the audio samples will be written to. ("-" for stdout
kab: Fichier dans lequel les échantillons audio vont être écrits. (« - » pour la sortie standard)

en: File audio output
kab: Sortie audio vers un fichier

en: Automatically connect to writable clients
kab: Connection automatique aux clients

en: If enabled, this option will automatically connect sound output to the first writable JACK clients found.
kab: Si validé, la sortie son sera automatiquement connectée au premier client JACK trouvé.

en: Connect to clients matching
kab: Connection aux clients spécifiés

en: If automatic connection is enabled, only JACK clients whose names match this regular expression will be considered for connection.
kab: Si la connection automatique est activé, seuls les clients JACK dont le nom correspond à cette expression régulière seront utilisés.

en: JACK audio output
kab: Sortie audio JACK

en: Device
kab: Périphérique

en: Select a proper audio device to be used by KAI.
kab: Choisir un périphérique audio adapté pour être utilisé par KAI.

en: Open audio in exclusive mode.
kab: Ouvrir l'audio en mode exclusif.

en: Enable this option if you want your audio not to be interrupted by the other audio.
kab: Activez cette option si vous désirez que votre flux audio ne soit pas interrompu par un autre.

en: K Audio Interface audio output
kab: Sortie audio « K Audio Interface »

en: Open Sound System audio output
kab: Tuffɣa tameslawt OSS

en: Pulseaudio audio output
kab: Sortie audio Pulseaudio

en: OpenBSD sndio audio output
kab: Sortie audio OpenBSD sndio

en: Software gain
kab: Gain logiciel

en: This linear gain will be applied in software.
kab: Les filtres de gain linéaire seront appliqués par le logiciel.

en: Windows Audio Session API output
kab: Sortie de l'API Windows Audio Session

en: Select Audio Device
kab: Sélectionnez le périphérique audio

en: Select special Audio device, or let windows decide (default), change needs VLC restart to apply.
kab: Sélectionner le périphérique audio, ou laisser Windows décider (par défaut), en cas de modification un redémarrage de VLC est nécessaire.

en: WaveOut audio output
kab: Sortie audio WaveOut

en: Microsoft Soundmapper
kab: Périphérique Microsoft SoundMapper

en: Use float32 output
kab: Utiliser une sortie en virgule flottante

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
kab: Cette option vous permet d'activer ou de désactver le mode de sortie audio haute qualité en virgule flottante (qui n'est pas très bien supporté par toutes les cartes son).

en: A/52 dynamic range compression
kab: Compression dynamique A/52

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
kab: La compression dynamique rend les sons forts plus doux et les sons doux plus forts, de sorte que vous pouvez écouter plus facilement dans un environnement bruyant sans déranger personne. Si vous désactivez la compression dynamique, le rendu sera plus adapté à une salle de cinéma ou une chambre d'écoute.

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
kab: Décodeur audio ATSC A/52 (ou AC-3)

en: ADPCM audio decoder
kab: Décodeur audio ADPCM

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
kab: Décodeur audio AES3/SMPTE 302M

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
kab: Empaqueteur audio AES3/SMPTE 302M

en: Raw/Log Audio decoder
kab: Décodeur de flux audio bruts

en: Raw audio encoder
kab: Encodeur de flux audio bruts

en: Various audio and video decoders/encoders delivered by the FFmpeg library. This includes (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG and other codecs
kab: Encodeurs/Décodeurs divers fournis par la bibliothèque FFmpeg. Cela inclut (MS)MPEG4, DivX, SV1, H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG et d'autres codecs

en: FFmpeg audio/video decoder
kab: Décodeur audio/vidéo FFmpeg

en: Decoding
kab: Decodage

en: Encoding
kab: Encodage

en: FFmpeg audio/video encoder
kab: Encodeur audio/vidéo ffmpeg

en: Direct rendering
kab: Rendu direct

en: Error resilience
kab: Résilience d'erreur

en: libavcodec can do error resilience.
    However, with a buggy encoder (such as the ISO MPEG-4 encoder from M$) this can produce a lot of errors.
    Valid values range from 0 to 4 (0 disables all errors resilience).
kab: libavcodec est capable de résister aux erreurs.
    Néanmoins, avec un encodeur buggé (comme l'encodeur ISO MPEG-4 de MS) cela peut produire une floppée d'erreurs.
    Valeurs possibles : de 0 à 4 (0 désactive toute résilience d'erreurs).

en: Workaround bugs
kab: Contournement de bugs

en: Try to fix some bugs:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    This must be the sum of the values. For example, to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.
kab: Essayer de corriger certains problèmes :
    1  autodétection
    2  vieux msmpeg4
    4  xvid entrelacé
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    Vous devez spécifier une somme de ces valeurs. Par exemple, pour corriger « ac vlc » et « ump4 », entrez 40.

en: Hurry up
kab: Hâter

en: The decoder can partially decode or skip frame(s) when there is not enough time. It's useful with low CPU power but it can produce distorted pictures.
kab: Permet au décodeur de décoder partiellement ou de sauter une ou des images lorsqu'il n'y a pas assez de temps processeur. Cela est utile pour les processeurs peu puissants mais peut donner des images déformées.

en: Allow speed tricks
kab: Permettre les trucages de vitesse

en: Allow non specification compliant speedup tricks. Faster but error-prone.
kab: Permettre les trucages de vitesse non conforme à la spécification. Plus rapide, mais source d'erreurs.

en: Skip frame (default=0)
kab: Sauter des images (defaut = 0)

en: Force skipping of frames to speed up decoding (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
kab: Forcer à sauter des trames pour accélérer le décodage (-1=Aucune, 0=Par défaut, 1=trames-B, 2=trames-P, 3=trames B+P, A=toutes les trames).

en: Skip idct (default=0)
kab: Sauter idct (par défaut=0)

en: Force skipping of idct to speed up decoding for frame types (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
kab: Forcer à sauter des idcts pour accélérer le décodage pour certaines trames (-1=Aucune, 0=Par défaut, 1=trames-B, 2=trames-P, 3=trames B+P, A=toutes les trames).

en: Debug mask
kab: Masque de débogage

en: Set FFmpeg debug mask
kab: Régler le masque de débogage de ffmpeg

en: Codec name
kab: Codec

en: Internal libavcodec codec name
kab: Nom interne du codec « libavcodec »

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
kab: Pas de filtre de boucle pour H264

en: Skipping the loop filter (aka deblocking) usually has a detrimental effect on quality. However it provides a big speedup for high definition streams.
kab: Ne pas utiliser le filtre de boucle (déblocage) a un effet négatif sur la qualité, mais accélère fortement les flux haute définition.

en: Hardware decoding
kab: Décodage matériel

en: This allows hardware decoding when available.
kab: Ceci permet un décodage matériel quand il est disponible.

en: Number of threads used for decoding, 0 meaning auto
kab: Nombre de threads utilisés pour le décodage, 0 pour automatique

en: Ratio of key frames
kab: Ratio d'images clés

en: Number of frames that will be coded for one key frame.
kab: Nombre d'images codées pour une seule image-clé.

en: Ratio of B frames
kab: Ratio d'images B

en: Number of B frames that will be coded between two reference frames.
kab: Nombre d'images B codées entre deux images de référence.

en: Video bitrate tolerance
kab: Tolérance du débit de la vidéo

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
kab: Tolérance sur le débit de la vidéo, en kbit/s.

en: Interlaced encoding
kab: Encodage entrelacé

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
kab: Utiliser des algorithmes spécifiques pour les images entrelacées.

en: Interlaced motion estimation
kab: Prédiction de mouvement entrelacé

en: Enable interlaced motion estimation algorithms. This requires more CPU.
kab: Activer des algorithmes de prédiction de mouvement entrelacé. Ceci nécessitera plus de puissance.

en: Pre-motion estimation
kab: Prédiction préalable de mouvement

en: Enable the pre-motion estimation algorithm.
kab: Activer les algorithmes de prédiction préalable de mouvement.

en: Rate control buffer size
kab: Taille du tampon de contrôle du débit

en: Rate control buffer size (in kbytes). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.
kab: Taille de mémoire tampon du contrôle de débit (en ko). Un valeur importante permettra un meilleur contrôle, au prix d'une latence du flux.

en: Rate control buffer aggressiveness
kab: Efficacité du contrôle de débit

en: Rate control buffer aggressiveness.
kab: Efficacité du contrôle de débit.

en: I quantization factor
kab: Facteur de quantization I

en: Quantization factor of I frames, compared with P frames (for instance 1.0 => same qscale for I and P frames).
kab: Facteur de quantisation des images I, par rapport aux images P (par exemple 1,0 => même quantisation pour les images I et P).

en: Noise reduction
kab: Résolution de bruit

en: Enable a simple noise reduction algorithm to lower the encoding length and bitrate, at the expense of lower quality frames.
kab: Activer un algorithme simple de réduction de bruit afin de réduire la durée d'encodage et le débit, au prix d'images de plus faible qualité.

en: MPEG4 quantization matrix
kab: Matrice de quantisation MPEG4

en: Use the MPEG4 quantization matrix for MPEG2 encoding. This generally yields a better looking picture, while still retaining the compatibility with standard MPEG2 decoders.
kab: Ceci vous permet d'utiliser la matrice de quantisation MPEG4 pour l'encodage MPEG2. Cela mène en général à des images de meilleure qualité, tout en restant compatible avec les décodeurs standards MPEG2.

en: Quality level
kab: Niveau de qualité

en: Quality level for the encoding of motions vectors (this can slow down the encoding very much).
kab: Niveau de qualité pour l'encodage des vecteurs de déplacement (ceci peut considérablement ralentir l'encodage).

en: The encoder can make on-the-fly quality tradeoffs if your CPU can't keep up with the encoding rate. It will disable trellis quantization, then the rate distortion of motion vectors (hq), and raise the noise reduction threshold to ease the encoder's task.
kab: L'encodeur peut faire des compromis sur la qualité au cours de l'encodage, si votre CPU n'est pas capable d'assurer l'encodage. Ceci désactivera tout d'abord la quantization treillis, puis si nécessaire la distorsion de débit des vecteurs de déplacement (haute qualité) et enfin augmentera le seuil de réduction de bruit afin de faciliter la tâche de l'encodeur.

en: Minimum video quantizer scale
kab: Minimum de l'échelle de quantization vidéo

en: Minimum video quantizer scale.
kab: Minimum de l'échelle de quantisation vidéo.

en: Maximum video quantizer scale
kab: Maximum de l'échelle de quantization vidéo

en: Maximum video quantizer scale.
kab: Maximum de l'échelle de quantisation vidéo.

en: Trellis quantization
kab: Quantisation treillis

en: Enable trellis quantization (rate distortion for block coefficients).
kab: Activer la quantization treillis (distortion de débit pour les coefficients des blocs).

en: Fixed quantizer scale
kab: Échelle de quantisation fixe

en: A fixed video quantizer scale for VBR encoding (accepted values: 0.01 to 255.0).
kab: Échelle de quantisation fixe pour l'encodage VBR. Les valeurs acceptées sont 0,01 à 255,0.

en: Strict standard compliance
kab: Respect strict des standards

en: Force a strict standard compliance when encoding (accepted values: -2 to 2).
kab: Forcer un respect strict des standards lors de l'encodage. Les valeurs acceptées sont -2 à 2.

en: Luminance masking
kab: Masquage de luminance

en: Raise the quantizer for very bright macroblocks (default: 0.0).
kab: Augmenter la quantisation pour les macroblocs très brillants (par défaut : 0,0).

en: Darkness masking
kab: Masquage d'obscurité

en: Raise the quantizer for very dark macroblocks (default: 0.0).
kab: Augmenter la quantisation pour les macroblocs très sombres (par défaut : 0,0).

en: Motion masking
kab: Masquage de mouvement

en: Raise the quantizer for macroblocks with a high temporal complexity (default: 0.0).
kab: Augmenter la quantization pour les macroblocs présentant un mouvement important (par défaut : 0,0).

en: Border masking
kab: Masquage de bordure

en: Raise the quantizer for macroblocks at the border of the frame (default: 0.0).
kab: Augmenter la quantisation pour les macroblocs en marge de l'image (par défaut : 0,0).

en: Luminance elimination
kab: Élimination de luminance

en: Eliminates luminance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends -4.
kab: Ceci vous permet d'éliminer les blocs de luminance lorsque le PSNR n'a que peu changé (par défaut : 0,0). La spécification H264 recommande une valeur de -4.

en: Chrominance elimination
kab: Élimination de chrominance

en: Eliminates chrominance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends 7.
kab: Ceci vous permet d'éliminer les blocs de chrominance lorsque le PSNR n'a que peu changé (par défaut : 0,0). La spécification H264 recommande une valeur de 7.

en: Specify AAC audio profile to use
kab: Spécifiez le profile audio AAC à utiliser

en: Specify the AAC audio profile to use for encoding the audio bitstream. It takes the following options: main, low, ssr (not supported),ltp, hev1, hev2 (default: low). hev1 and hev2 are currently supported only with libfdk-aac enabled libavcodec
kab: Sélectionnez le profil audio AAC pour l'encodage du flux audio. Les options sont : « main » (par défaut), « low », « ssr » (non supporté) et « ltp »

en: DirectX Video Acceleration (DXVA) 2.0
kab: Sortie vidéo DirectX Accélérée « DXVA 2.0 »

en: It seems your Libav/FFmpeg (libavcodec) installation lacks the following encoder:
    %s.
    If you don't know how to fix this, ask for support from your distribution.
    
    This is not an error inside VLC media player.
    Do not contact the VideoLAN project about this issue.
kab: Il semble que votre installation de Libav/FFmpeg (libavcodec) ne comprenne pas l'encodeur suivant :
    « %s ».
    Si vous ne savez pas comment corriger ceci, demandez du support à votre distribution.
    
    Ceci n'est pas une erreur interne à VLC.
    Ne contactez pas le projet VideoLan à ce sujet.

en: unknown
kab: Inconnu

en: video
kab: vidéo

en: subpicture
kab: sous-image

en: VLC could not open the %4.4s %s encoder.
kab: VLC n'a pas pu ouvrir l'encodeur %4.4s %s.

en: VA-API video decoder via DRM
kab: Décodeur vidéo VA-API via DRM

en: Opacity
kab: Opacité

en: CDG video decoder
kab: Décodeur vidéo CDG

en: CVD subtitle decoder
kab: Décodeur de sous-titres CVD

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
kab: Empaqueteur de sous-titres VCD Chaoji

en: Encoding quality
kab: Qualité d'encodage

en: Chroma format
kab: Format chromatographique

en: Picking chroma format will force a conversion of the video into that format
kab: Choisir un format de chroma va forcer une conversion de la vidéo vers ce format

en: DTS dynamic range compression
kab: Compression dynamique DTS

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
kab: Décodeur DTS Coherent Acoustics

en: Save raw codec data
kab: Sekles isefka codec irewwayen

en: Save the raw codec data if you have selected/forced the dummy decoder in the main options.
kab: Cette option permet d'enregistrer les données brutes si vous avez sélectionné ou forcé le décodeur factice dans les options principales.

en: Dummy decoder
kab: Pseudo-décodeur

en: Dump decoder
kab: Pseudo-décodeur

en: DirectMedia Object decoder
kab: Décodeur DirectMedia Object

en: DirectMedia Object encoder
kab: Encodeur DirectMedia Object

en: Decoding X coordinate
kab: Position X au décodage

en: X coordinate of the rendered subtitle
kab: Position X de l'incrustation encodée

en: Decoding Y coordinate
kab: Position Y au décodage

en: Y coordinate of the rendered subtitle
kab: Position Y de l'incrustation encodée

en: Subpicture position
kab: Position du sous-titre

en: You can enforce the subpicture position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
kab: Forcer la position du sous-titre sur la video (0=centré, 1=gauche, 2=droite, 4=haut, 8=bas, et vous pouvez utiliser une combinaison de ces valeurs, comme par exemple 6 = haut-droite).

en: Encoding X coordinate
kab: Position X à l'encodage

en: X coordinate of the encoded subtitle
kab: Position X de l'incrustation encodée

en: Encoding Y coordinate
kab: Position Y à l'encodage

en: Y coordinate of the encoded subtitle
kab: Position Y de l'incrustation encodée

en: DVB subtitles decoder
kab: Décodeur de sous-titres DVB

en: DVB subtitles
kab: Sous-titres DVB

en: DVB subtitles encoder
kab: Encodeur de sous-titres DVB

en: Dummy encoder
kab: Pseudo-décodeur

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
kab: Décodeur audio AAC (utilisant libfaad2)

en: AAC extension
kab: Extension AAC

en: Encoder Profile
kab: Profil de l'encodeur

en: Encoder Algorithm to use
kab: Algorithme de l'encodeur à utiliser

en: VBR Quality
kab: Niveau de qualité VBR

en: Quality of the VBR Encoding (0=cbr, 1-5 constant quality vbr, 5 is best
kab: Qualité de l'encodage VBR (0=cbr, 1-5 qualité constante vbr, 5 est le meilleur

en: Enable afterburner library
kab: Activer la bibliothèque afterburner

en: This library will produce higher quality audio at the expense of additional CPU usage (default is enabled)
kab: Cette bibliothèque va produire une meilleure qualité audio au prix d'une charge processeur supérieure (activée par défaut)

en: FDK-AAC Audio encoder
kab: Encodeur audio FDK-AAC

en: Flac audio decoder
kab: Décodeur audio Flac

en: Flac audio encoder
kab: Encodeur audio Flac

en: Sound fonts
kab: Banques de sons

en: A sound fonts file is required for software synthesis.
kab: Une banque de sons est nécessaire pour la synthèse logicielle.

en: Chorus
kab: Chœur

en: Synthesis gain
kab: Gain de synthèse

en: Polyphony
kab: Poliphonie

en: The polyphony defines how many voices can be played at a time. Larger values require more processing power.
kab: Le niveau de polyphonie détermine combien de voix peuvent être jouées simultanément. De plus grandes valeurs nécessitent plus de puissance de calcul.

en: Reverb
kab: Réverbération

en: FluidSynth MIDI synthesizer
kab: Synthétiseur FluidSynth MIDI

en: MIDI synthesis not set up
kab: Synthèse MIDI non configurée

en: A sound font file (.SF2) is required for MIDI synthesis.
    Please install a sound font and configure it from the VLC preferences (Input / Codecs > Audio codecs > FluidSynth).
kab: Un fichier banque de sons (.SF2) est nécessaire pour la synthèse MIDI.
    Veuillez l'installer et le configurer dans les préférences de VLC (Entrée / Codecs > Codecs audio > FluidSynth).

en: G.711 decoder
kab: Décodeur G.711

en: G.711 encoder
kab: Encodeur G.711

en: Uses GStreamer framework's plugins to decode the media codecs
kab: Utilise les modules du cadre logiciel GStreamer pour décider les codecs de médias

en: Use DecodeBin
kab: Utiliser DecodeBin

en: GStreamer Based Decoder
kab: Décodeur basé sur GStreamer

en: Quality level for encoding (this can enlarge or reduce output image size).
kab: Qualité de l'encodage (cela peut élargir ou rétrécir la taille de l'image en sortie).

en: JPEG image decoder
kab: Décodeur d'images JPEG

en: JPEG image encoder
kab: Encodeur d'images JPEG

en: Formatted Subtitles
kab: Formatage des sous-titres

en: Kate streams allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.Note that this has no effect is rendering via Tiger is enabled.
kab: Certains formats de sous-titres acceptent des formatages, que VLC implémente partiellement.

en: Shadow
kab: Ombre

en: Outline
kab: Contour

en: Black
kab: Noir

en: Gray
kab: Gris

en: Silver
kab: Argent

en: White
kab: Blanc

en: Maroon
kab: Marron

en: Red
kab: Rouge

en: Yellow
kab: Jaune

en: Green
kab: Vert

en: Teal
kab: Emeraude

en: Lime
kab: Citron vert

en: Purple
kab: Violet

en: Navy
kab: Marine

en: Blue
kab: Bleu

en: Aqua
kab: Eau

en: Use Tiger for rendering
kab: Utiliser Tiger pour le rendu

en: Kate streams can be rendered using the Tiger library. Disabling this will only render static text and bitmap based streams.
kab: Rendu des flux Kate avec la bibliothèque Tiger. Inhiber ceci ne permettra que les flux basés sur du texte ou des images bitmap.

en: Rendering quality
kab: Qualité de l'image

en: Select rendering quality, at the expense of speed. 0 is fastest, 1 is highest quality.
kab: Niveau de rendu, au détriment de la vitesse. 0 est le plus rapide, 1 pour la plus haute qualité.

en: Default font effect
kab: Effet par défaut pour la police

en: Add a font effect to text to improve readability against different backgrounds.
kab: Ajouter un effet sur le texte pour améliorer la lisibilité.

en: Default font effect strength
kab: Puissance de l'effet par défaut pour la police

en: How pronounced to make the chosen font effect (effect dependent).
kab: Importance de l'effet sur le texte (dépend de l'effet).

en: Default font description
kab: Description par défaut pour la police

en: Default font color
kab: Couleur par défaut du texte

en: Default font alpha
kab: Alpha par défaut pour la police

en: Default background color
kab: Couleur de l'arrière-plan par défaut

en: Default background alpha
kab: Alpha de l'arrière-plan par défaut

en: Kate overlay decoder
kab: Décodeur de sous-titres Kate

en: Tiger rendering defaults
kab: Paramètres par défaut de rendu Tiger

en: Kate text subtitles packetizer
kab: Empaqueteur de sous-titres Kate

en: Subtitles (advanced)
kab: Sous-titres (avancé)

en: Subtitle renderers using libass
kab: Paramètres de sous-titres avec libass

en: Building font cache
kab: Mise à jour du cache pour les polices de caractères

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a minute.
kab: Veuillez attendre pendant la mise à jour du cache pour les polices de caractères.
    Ceci devrait prendre moins d'une minute.

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
kab: Décodeur vidéo MPEG I/II (utilisant libmpeg2)

en: Linear PCM audio decoder
kab: Parseur audio pour PCM linéaire

en: Linear PCM audio packetizer
kab: Empaqueteur audio pour PCM linéaire

en: Linear PCM audio encoder
kab: Encodeur audio pour PCM linéaire

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
kab: Analyseur MPEG audio, couches I/II/III

en: Media Foundation Transform decoder
kab: Décodeur Media Foundation Transform

en: Audio/Video decoder (using OpenMAX IL)
kab: Décodeur audio/vidéo (utilisant OpenMAX IL)

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
kab: Encodeur vidéo utilisant OpenMAX IL

en: OpenMAX IL video output
kab: Sortie vidéo « OpenMAX IL »

en: Opus audio decoder
kab: Décodeur audio Opus

en: Opus audio encoder
kab: Encodeur audio Opus

en: PNG video decoder
kab: Décodeur vidéo PNG

en: PNG video encoder
kab: Encodeur vidéo PNG

en: Enable software mode
kab: Activer le mode par programme

en: Allow the use of the Intel Media SDK software implementation of the codecs if no QuickSync Video hardware acceleration is present on the system.
kab: Autoriser l'utilisation de l'implémentation SDK Intel Media des codecs si aucun matériel d'accélération vidéo QuickSync n'existe.

en: Codec Profile
kab: Profil du codec

en: Specify the codec profile explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. 'high'
kab: Indiquez le profil du codec explicitement. Sinon, le codec déduira le profil correct à partir des autres sources, comme la résolution et le débit. Par exemple « élevé »

en: Codec Level
kab: Niveau du codec

en: Specify the codec level explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. '4.2' for mpeg4-part10 or 'low' for mpeg2
kab: Indiquez le profil du codec explicitement. Sinon, le codec déduira le profil correct à partir des autres sources, comme la résolution et le débit. Par exemple « 4.2 » pour mpeg4-part10 ou « faible » pour mpeg2

en: Group of Picture size
kab: Groupe de taille de l'image

en: Number of pictures within the current GOP (Group of Pictures); if GopPicSize=0, then the GOP size is unspecified. If GopPicSize=1, only I-frames are used.
kab: Nombre d'images dans le GOP actuel (Groupe d'images); si GopPicsize=0 alors la taille GOP n'est pas précisée. Si GopPicSize=1, seuls les cadres I- sont utilisés.

en: Group of Picture Reference Distance
kab: Groupe de référence de distance de l'image

en: Target Usage
kab: Utilisation ciblée

en: The target usage allow to choose between different trade-offs between quality and speed. Allowed values are : 'speed', 'balanced' and 'quality'.
kab: L'utilisation ciblée permet de choisir un compromis entre vitesse et qualité. 
    Les valeurs sont : « vitesse », « équilibré » et « qualité ».

en: IDR interval
kab: Intervalle IDR

en: Rate Control Method
kab: Méthode de contrôle du débit

en: Quantization parameter
kab: Paramètre de quantisation

en: Maximum Bitrate
kab: Débit maximum

en: Number of slices per frame
kab: Nombre d'images de référence par trame

en: Number of reference frames
kab: Nombre d'images de référence

en: Number of parallel operations
kab: Nombre d'opérations en parallèle

en: Intel QuickSync Video encoder for MPEG4-Part10/MPEG2 (aka H.264/H.262)
kab: Encodeur vidéo Intel QuickSync pour MPEG4-Part10/MPEG2 (càd H.264/H.262)

en: Pseudo raw video decoder
kab: Pseudo-décodeur vidéo brute

en: Pseudo raw video packetizer
kab: Pseudo-empaqueteur vidéo brute

en: Rate control method
kab: Méthode de contrôle du débit

en: Method used to encode the video sequence
kab: Méthode à utiliser pour encoder la séquence vidéo

en: Constant noise threshold mode
kab: Forcer un encodage à seuil de bruit constant

en: Constant bitrate mode (CBR)
kab: Forcer un encodage à débit constant (CBR)

en: Low Delay mode
kab: Forcer un encodage en mode faible retard

en: Lossless mode
kab: Forcer un encodage sans perte

en: Constant lambda mode
kab: Constante mode lambda

en: Constant error mode
kab: Forcer un encodage en mode d'erreur constante

en: Constant quality mode
kab: Forcer un encodage à facteur de qualité constant

en: GOP structure
kab: Structure GOP

en: GOP structure used to encode the video sequence
kab: Structure GOP utilisée pour encoder la séquence vidéo

en: I-frame only sequence
kab: Séquence images-I uniquement

en: Constant quality factor
kab: Facteur de qualité constant

en: Quality factor to use in constant quality mode
kab: Facteur de qualité à utiliser en mode qualité constante

en: Noise Threshold
kab: Seuil de bruit

en: Noise threshold to use in constant noise threshold mode
kab: Seuil de bruit à utiliser en mode seul de bruit constant

en: CBR bitrate (kbps)
kab: Encodage à débit constant (kbit/s)

en: Target bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
kab: Valeur cible en kbit/s pour l'encodage à débit constant

en: Maximum bitrate (kbps)
kab: Débit maximum (kbit/s)

en: Maximum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
kab: Débit maximum en kbit/s pour l'encodage à débit constant

en: Minimum bitrate (kbps)
kab: Débit minimum (kbit/s)

en: Minimum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
kab: Débit minimum en kbit/s pour l'encodage à débit constant

en: GOP length
kab: Longueur GOP

en: Prefilter
kab: Préfiltre

en: Enable adaptive prefiltering
kab: Utilisation d'un préfiltre adaptatif

en: No pre-filtering
kab: Pas de préfiltre

en: Centre Weighted Median
kab: Moyenne pondérée au centre

en: Gaussian Low Pass Filter
kab: Filtre passe-bas gaussien

en: Add Noise
kab: Bruit

en: Gaussian Adaptive Low Pass Filter
kab: Filtre adaptatif passe-bas gaussien

en: Low Pass Filter
kab: Filtre passe-bas

en: Amount of prefiltering
kab: Importance du préfiltrage

en: Higher value implies more prefiltering
kab: Une valeur plus élevée implique plus de préfiltrage

en: Picture coding mode
kab: Réglage de mode d'image

en: auto - let encoder decide based upon input (Best)
kab: auto - laisser l'encodeur décider suivant l'entrée (Recommandé)

en: force coding frame as single picture
kab: forcer l'encodage d'une trame en image unique

en: force coding frame as separate interlaced fields
kab: forcer l'encodage d'une trame en champs entrelacés séparés

en: Size of motion compensation blocks
kab: Taille des blocs de compensation de mouvement

en: automatic - let encoder decide based upon input (Best)
kab: automatique - laisser l'encodeur décider suivant l'entrée (Recommandé)

en: small - use small motion compensation blocks
kab: petit - Utilise des petits blocs de compensation de mouvement

en: medium - use medium motion compensation blocks
kab: moyen - Utilise des blocs moyens de compensation de mouvement

en: large - use large motion compensation blocks
kab: petit - Utilise des blocs larges de compensation de mouvement

en: Overlap of motion compensation blocks
kab: Recouvrement des blocs de compensation de mouvement

en: none - Motion compensation blocks do not overlap
kab: Aucun - Les blocs de compensation de mouvement ne se recouvrent pas

en: partial - Motion compensation blocks only partially overlap
kab: Partiel - Les blocs de compensation de mouvement se recouvrent partiellement

en: full - Motion compensation blocks fully overlap
kab: complet - Les blocs de compensation de mouvement se recouvrent complètement

en: Motion Vector precision
kab: Précision du vecteur de mouvement

en: Motion Vector precision in pels
kab: Précision du vecteur de mouvement en pixels.

en: Three component motion estimation
kab: Estimation de mouvement à trois composantes

en: Use chroma as part of the motion estimation process
kab: Chroma dans l'estimation de mouvement

en: Intra picture DWT filter
kab: Filtres DWT intra image

en: Inter picture DWT filter
kab: Filtres DWT inter image

en: Number of DWT iterations
kab: Nombre d'itérations DWT

en: Also known as DWT levels
kab: Autre nom : niveaux DWT (discrete wavelet transform)

en: Enable multiple quantizers
kab: Autoriser des quantificateurs multiples

en: Disable arithmetic coding
kab: Désactiver le codage arithmétique

en: perceptual weighting method
kab: Méthode de pondération perceptive

en: perceptual distance
kab: différence de perception

en: Horizontal slices per frame
kab: Sections horizontales par trame

en: Vertical slices per frame
kab: Sections verticales  par trame

en: Size of code blocks in each subband
kab: Taille des blocs de code dans chaque sous-bande

en: small - use small code blocks
kab: petit - Utilise des petits blocs de code

en: medium - use medium sized code blocks
kab: moyen - Utilise des blocs de code moyens

en: large - use large code blocks
kab: petit - Utilise des blocs de codes larges

en: full - One code block per subband
kab: complet - Un bloc de code par sous-bande

en: Enable hierarchical Motion Estimation
kab: Activer les algorithmes d'estimation de mouvement hiérarchique.

en: Number of levels of downsampling
kab: Nombre de niveaux de sous-échantillonnage

en: Number of levels of downsampling in hierarchical motion estimation mode
kab: Nombre de niveaux de sous-échantillonnage en mode d'estimation de mouvement hiérarchique

en: Enable Global Motion Estimation
kab: Activer les algorithmes d'estimation de mouvement global

en: Enable Phase Correlation Estimation
kab: Activer les algorithmes d'estimation de corrélation de phase

en: Enable Scene Change Detection
kab: Activer la détection de changement de scène

en: Force Profile
kab: Profil

en: VC2 Low Delay Profile
kab: Profil VC2 bas délai

en: VC2 Simple Profile
kab: Profil simple VC2

en: VC2 Main Profile
kab: Profil principal VC2

en: Main Profile
kab: Profil principal

en: Dirac video decoder using libschroedinger
kab: Encodeur vidéo dirac utilisant la librairie « libschroedinger »

en: Dirac video encoder using libschroedinger
kab: Encodeur vidéo Dirac utilisant la bibliothèque libschroedinger

en: SDL Image decoder
kab: Décodeur d'images (SDL)

en: SDL_image video decoder
kab: Décodeur d'images (SDL)

en: MP3 fixed point audio encoder
kab: Encodeur audio MP3 « fixed point »

en: Enforce the mode of the encoder.
kab: Forcer le mode de l'encodeur.

en: Enforce a quality between 0 (low) and 10 (high).
kab: Qualité entre 0 (basse) et 10 (haute).

en: Encoding complexity
kab: Complexité de l'encodage

en: Enforce the complexity of the encoder.
kab: Forcer la complexité de l'encodeur.

en: Maximal bitrate
kab: Débit maximal

en: Enforce the maximal VBR bitrate
kab: Forcer le débit de pointe du débit variable.

en: CBR encoding
kab: Encodage CBR (débit constant)

en: Enforce a constant bitrate encoding (CBR) instead of default variable bitrate encoding (VBR).
kab: Forcer un encodage à débit constant (CBR) au lieu de l'encodage par défaut à débit variable (VBR).

en: Voice activity detection
kab: Détection de voix

en: Enable voice activity detection (VAD). It is automatically activated in VBR mode.
kab: Autorise la détection de voix. Ceci est automatiquement actif en mode VBR.

en: Discontinuous Transmission
kab: Transmission discontinue

en: Enable discontinuous transmission (DTX).
kab: Autoriser les transmissions discontinues (DTX).

en: Narrow-band (8kHz)
kab: Band étroite (8kHz)

en: Wide-band (16kHz)
kab: Bande large (16kHz)

en: Ultra-wideband (32kHz)
kab: Bande ultra-large (32kHz)

en: Speex audio decoder
kab: Décodeur audio Speex

en: Speex audio packetizer
kab: Empaqueteur audio Speex

en: Speex audio encoder
kab: Encodeur audio Speex

en: Disable DVD subtitle transparency
kab: Inhiber la transparence des sous-titres DVD

en: Removes all transparency effects used in DVD subtitles.
kab: Éliminer tous les effets de transparence dans les sous-titres DVD.

en: DVD subtitles decoder
kab: Décodeur de sous-titres DVD

en: DVD subtitles
kab: Sous-titres DVD

en: DVD subtitles packetizer
kab: Empaqueteur de sous-titres DVD

en: EBU STL subtitles decoder
kab: Décodeur de sous-titres EBU STL

note: xgettext: The character encoding name in parenthesis corresponds to that used for the GetACP translation. "Windows-1252" applies to Western European languages using the Latin alphabet.
en: Default (Windows-1252)
kab: Défaut (Windows-1252)

en: System codeset
kab: Codeset système

en: Universal (UTF-8)
kab: Universel (UTF-8)

en: Universal (UTF-16)
kab: Universel (UTF-16)

en: Universal (big endian UTF-16)
kab: Universel (big endian UTF-16)

en: Universal (little endian UTF-16)
kab: Universel (little endian UTF-16)

en: Universal, Chinese (GB18030)
kab: Chinois simplifié (GB18030)

en: Western European (Latin-9)
kab: Europe de l'ouest (Latin-9)

en: Western European (Windows-1252)
kab: Europe de l'ouest (Windows-1252)

en: Western European (IBM 00850)
kab: Europe de l'ouest (IBM 00850)

en: Eastern European (Latin-2)
kab: Europe de l'est (Latin-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
kab: Europe de l'est (Windows-1250)

en: Esperanto (Latin-3)
kab: Espéranto (Latin-3)

en: Nordic (Latin-6)
kab: Nordique (Latin-6)

en: Cyrillic (Windows-1251)
kab: Cyrillique (Windows-1251)

en: Russian (KOI8-R)
kab: Russe (KOI8-R)

en: Ukrainian (KOI8-U)
kab: Ukrainien (KOI8-U)

en: Arabic (ISO 8859-6)
kab: Arabe (ISO-8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
kab: Arabe (Windows-1256)

en: Greek (ISO 8859-7)
kab: Grec (ISO-8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
kab: Grec (Windows-1253)

en: Hebrew (ISO 8859-8)
kab: Hébreu visuel (ISO-8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
kab: Hébreu (Windows-1255)

en: Turkish (ISO 8859-9)
kab: Turc (ISO-8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
kab: Turc (Windows-1254)

en: Thai (TIS 620-2533/ISO 8859-11)
kab: Thaï (TIS 620-2533/ISO 8859-11)

en: Thai (Windows-874)
kab: Thaï (Windows-874)

en: Baltic (Latin-7)
kab: Balte (Latin-7)

en: Baltic (Windows-1257)
kab: Balte (Windows-1257)

en: Celtic (Latin-8)
kab: Celte (Latin-8)

en: South-Eastern European (Latin-10)
kab: Europe du Sud-Est (Latin-10)

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
kab: Chinois simplifié (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
kab: Chinois simplifié Unix (EUC-CN)

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
kab: Japonais (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
kab: Japonais Unix (EUC-JP)

en: Japanese (Shift JIS)
kab: Japonais (Shift_JIS)

en: Korean (EUC-KR/CP949)
kab: Coréen (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
kab: Coréen (ISO-2022-KR)

en: Traditional Chinese (Big5)
kab: Chinois traditionnel (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
kab: Chinois traditionel Unix (EUC-TW)

en: Hong-Kong Supplementary (HKSCS)
kab: Hong-Kong Supplémentaire (HKSCS)

en: Vietnamese (VISCII)
kab: Vietnamien (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
kab: Vietnamien (Windows-1258)

en: Subtitle text encoding
kab: Encodage des sous-titres texte

en: Set the encoding used in text subtitles
kab: Changer le codage utilisé par les sous-titres texte

en: Subtitle justification
kab: Justification des sous-titres

en: Set the justification of subtitles
kab: Justification des sous-titres

en: UTF-8 subtitle autodetection
kab: Détection automatique des sous-titres UTF-8

en: This enables automatic detection of UTF-8 encoding within subtitle files.
kab: Activer la détection automatique de l'encodage UTF-8 dans les fichiers de sous-titres.

en: Text subtitle decoder
kab: Décodeur de sous-titres texte

en: Some subtitle formats allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.
kab: Certains formats de sous-titres acceptent des formatages, que VLC implémente partiellement.

en: USFSubs
kab: Sous-titres USF

en: USF subtitles decoder
kab: Décodeur de sous-titres USF

en: tx3g subtitles decoder
kab: Décodeur de sous-titres tx3g

en: tx3g subtitles
kab: Sous-titres tx3g

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
kab: Décodeur de sous-titres Philips OGT (Sous-titres SVCD)

en: SVCD subtitles
kab: Sous-titres SVCD

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
kab: Empaqueteur de sous-titres Philips OGT (Sous-titres SVCD)

en: T.140 text encoder
kab: Encodeur de texte T.140

en: Override page
kab: Forcer la page

en: Override the indicated page, try this if your subtitles don't appear (-1 = autodetect from TS, 0 = autodetect from teletext, >0 = actual page number, usually 888 or 889).
kab: Passer outre la page indiquée, à essayer quand vos sous-titres n'apparaissent pas (-1 = détecte automatiquement depuis TS, 0 = détecte depuis le télétexte, >0 = numéro de la page courante, en général 888 ou 889).

en: Ignore subtitle flag
kab: Ignorer l'indicateur de sous-titres

en: Ignore the subtitle flag, try this if your subtitles don't appear.
kab: Ignore l'attribut sous-titre, à essayer quand vos sous-titres n'apparaissent pas.

en: Workaround for France
kab: Contournement d'un bug spécifique à la France

en: Some French channels do not flag their subtitling pages correctly due to a historical interpretation mistake. Try using this wrong interpretation if your subtitles don't appear.
kab: Quelques chaines françaises n'indiquent pas correctement l'attribut des pages de sous-titres à la suite d'une erreur d'interprétation, à essayer quand vos sous-titres n'apparaissent pas.

en: Teletext subtitles decoder
kab: Décodeur de sous-titres Télétexte

en: Enforce a quality between 1 (low) and 10 (high), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
kab: Spécifier une valeur de qualité compris entre 1 (basse) et 10 (haute), au lieu de préciser un débit particulier. Cela produira un flux à débit variable.

en: Post processing quality
kab: Qualité de post-traitement

en: Theora video decoder
kab: Décodeur vidéo Theora

en: Theora video packetizer
kab: Empaqueteur vidéo Theora

en: Theora video encoder
kab: Encodeur vidéo Theora

en: Force a specific encoding quality between 0.0 (high) and 50.0 (low), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
kab: Spécifier une valeur de qualité comprise entre 0,0 (haute) et 50,0 (basse), au lieu de préciser un débit particulier. Cela produira un flux à débit variable.

en: Stereo mode
kab: Mode Stéréo

en: Handling mode for stereo streams
kab: Mode de gestion des flux stéréo

en: VBR mode
kab: Mode VBR (débit variable)

en: Use Variable BitRate. Default is to use Constant BitRate (CBR).
kab: Utiliser un débit variable. Par défaut, un débit constant (CBR) est utilisé.

en: Psycho-acoustic model
kab: Modèle psycho-acoustique

en: Integer from -1 (no model) to 4.
kab: Entier variant de -1 (pas de modèle) à 4

en: Joint stereo
kab: Stéréo jointe

en: Libtwolame audio encoder
kab: Encodeur audio libtwolame

en: Ulead DV audio decoder
kab: Décodeur audio Ulead DV

en: Deinterlacing
kab: Mode de désentrelacement

en: Maximum encoding bitrate
kab: Débit maximum d'encodage

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
kab: Débit maximum en kbit/s. Utile pour les applications de diffusion de flux.

en: Minimum encoding bitrate
kab: Débit minimum d'encodage

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
kab: Débit minimum en kbit/s. Utile pour l'encodage pour un canal de taille fixe.

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
kab: Forcer un encodage à débit constant (CBR).

en: Vorbis audio decoder
kab: Décodeur audio Vorbis

en: Vorbis audio packetizer
kab: Empaqueteur audio Vorbis

en: Vorbis audio encoder
kab: Encodeur audio Vorbis

en: WebM video decoder
kab: Décodeur vidéo WebM

en: WMA v1/v2 fixed point audio decoder
kab: Décodeur audio WMA v1/v2 point fixe

en: Maximum GOP size
kab: Taille maximale du GOP

en: Sets maximum interval between IDR-frames.Larger values save bits, thus improving quality for a given bitrate at the cost of seeking precision. Use -1 for infinite.
kab: Intervalle maximum entre des images IDR. De plus grandes valeurs économisent de l'espace, et donc permettent une meilleure qualité à débit égal, au prix d'une perte de précision de la recherche. Utilisez -1 pour l'infini.

en: Minimum GOP size
kab: Taille minimale du GOP

en: Sets minimum interval between IDR-frames. In H.264, I-frames do not necessarily bound a closed GOP because it is allowable for a P-frame to be predicted from more frames than just the one frame before it (also see reference frame option). Therefore, I-frames are not necessarily seekable. IDR-frames restrict subsequent P-frames from referring to any frame prior to the IDR-frame. 
    If scenecuts appear within this interval, they are still encoded as I-frames, but do not start a new GOP.
kab: Intervalle minimum entre des images IDR. En H.264, les images I ne délimitent pas forcément un GOP, car il est possible pour une image P d'être prédite à partir de plus d'une image précédente (voir aussi frameref). Il n'est donc pas toujours possible de se déplacer jusqu'aux images I. Les images IDR interdisent aux images P suivantes de se référer à une image précédant l'image IDR. 
    Si des changements de scène ont lieu pendant cet intervalle, ils sont toujours codés comme des images I, mais n'initient pas de nouveau GOP.

en: Enable compatibility hacks for Blu-ray support
kab: Activer le contournement de compatibilité pour le support Blu-ray

en: Enable hacks for Blu-ray support, this doesn't enforce every aspect of Blu-ray compatibility
    e.g. resolution, framerate, level
kab: Active les contournements pour le support du Blu-ray, cependant ceci ne force pas tout
     les aspects de la compatibilité Blu-ray comme résolution, débit d'images ou niveau

en: Extra I-frames aggressivity
kab: Agressivité supplémentaire des images I

en: Scene-cut detection. Controls how aggressively to insert extra I-frames. With small values of scenecut, the codec often has to force an I-frame when it would exceed keyint. Good values of scenecut may find a better location for the I-frame. Large values use more I-frames than necessary, thus wasting bits. -1 disables scene-cut detection, so I-frames are inserted only every other keyint frames, which probably leads to ugly encoding artifacts. Range 1 to 100.
kab: Cette valeur contrôle l'ajout d'images I aux changements de scène. Avec de petites valeurs, le codec doit souvent forcer une image I pour ne pas dépasser l'interface maximal. De bonnes valeurs peuvent trouver une meilleure position pour l'image I. De grandes valeurs utilisent plus d'images I que nécessaire, perdant ainsi du débit. -1 désactive la détection de changements de scène, ce qui entraine l'insertion d'images I seulement à la fin de l’intervalle maximal, ce qui causerait probablement des artefacts d'encodage. La valeur va de 1 à 100.

en: B-frames between I and P
kab: Images B entre images I et P.

en: Number of consecutive B-frames between I and P-frames. Range 1 to 16.
kab: Nombre d'images B consécutives entre images I et P (de 1 à 16).

en: Adaptive B-frame decision
kab: Utilisation adaptative d'images B

en: Influence (bias) B-frames usage
kab: Biaiser l'utilisation des images B

en: Bias the choice to use B-frames. Positive values cause more B-frames, negative values cause less B-frames.
kab: Modifier le choix d'utilisation des images B. Les valeurs positives augmentent le nombre d'images B, les valeurs négatives le diminuent.

en: Keep some B-frames as references
kab: Garder des images B en références

en: Allows B-frames to be used as references for predicting other frames. Keeps the middle of 2+ consecutive B-frames as a reference, and reorders frame appropriately.
     - none: Disabled
     - strict: Strictly hierarchical pyramid
     - normal: Non-strict (not Blu-ray compatible)
kab: Autorise l'utilisation d'images B pour prédire d'autres images. Cette option garde la moyenne de deux ou plus images B consécutives comme références, et réordonne l'image en conséquence.
     - none : Inhibé
     - strict : Pyramide hiérarchique stricte 
     - normal : Non stricte (non compatible Blu-ray)

en: Use fullrange instead of TV colorrange
kab: Utiliser la palette complète au lieu de la palette de couleurs TV

en: TV-range is usually used colorrange, defining this to true will enable libx264 to use full colorrange on encoding
kab: La palette de couleurs TV est celle généralement utilisée. Définir ceci à vrai va activer libx264 pour utiliser la palette de couleurs complète pour l'encodage.

en: CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding). Slightly slows down encoding and decoding, but should save 10 to 15% bitrate.
kab: CABAC (Codage arithmétique binaire adaptatif). Ceci ralentit l'encodage et le décodage, mais entraîne un gain de débit de 10 à 15 %.

en: Number of previous frames used as predictors. This is effective in Anime, but seems to make little difference in live-action source material. Some decoders are unable to deal with large frameref values. Range 1 to 16.
kab: Nombre d'images précédentes à utiliser pour la prédiction. Ceci est très efficace pour les dessins animés, mais semble ne pas faire beaucoup de différences pour les scènes réelles. Certains décodeurs ne savent pas traiter des valeurs élevées. Les valeurs vont de 1 à 16.

en: Skip loop filter
kab: Pas de filtre de boucle

en: Deactivate the deblocking loop filter (decreases quality).
kab: Désactiver le filtre de boucle. Ceci diminue la qualité.

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters alpha:beta
kab: Paramètres AlphaC0 et Beta du filtre de boucle

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters. Range -6 to 6 for both alpha and beta parameters. -6 means light filter, 6 means strong.
kab: Paramètres AlphaC0 et Beta du filtre de boucle. Les valeurs vont de -6 à 6. -6 pour un moindre filtre, 6 pour un filtre important.

en: H.264 level
kab: Niveau H.264

en: Specify H.264 level (as defined by Annex A of the standard). Levels are not enforced; it's up to the user to select a level compatible with the rest of the encoding options. Range 1 to 5.1 (10 to 51 is also allowed). Set to 0 for letting x264 set level.
kab: Spécifiez le niveau H.264 (comme défini dans l'annexe A du standard). Les niveaux ne sont pas imposés; c'est à l'utilisateur de choisir un niveau compatible avec les autres options d'encodage. Les valeurs vont de 1 à 5,1 (10 à 51 fonctionne aussi). Mettre à 0 pour auto.

en: H.264 profile
kab: Profil H.264

en: Specify H.264 profile which limits are enforced over other settings
kab: Spécifie un profil H.264 dont les paramètres écraseront les autres configurations

en: Interlaced mode
kab: Mode d'entrelacement

en: Pure-interlaced mode.
kab: Mode entrelacé pur

en: Use Periodic Intra Refresh
kab: Utiliser les images intra périodiques pour le rafraîchissement

en: Use Periodic Intra Refresh instead of IDR frames
kab: Utiliser les images intra périodiques pour le rafraîchissement au lieu des images IDR

en: Use mb-tree ratecontrol
kab: Utiliser un contrôle de vitesse « mb-tree »

en: Force number of slices per frame
kab: Nombre d'images de référence par trame

en: Limit the size of each slice in bytes
kab: Limite la taille de chaque tranche en octets

en: Limit the size of each slice in macroblocks
kab: Limite la taille de chaque tranche dans les macroblocs

en: Sets a maximum number of macroblocks per slice
kab: Définit un nombre maximum de macroblocs par tranche

en: Set QP
kab: QP

en: This selects the quantizer to use. Lower values result in better fidelity, but higher bitrates. 26 is a good default value. Range 0 (lossless) to 51.
kab: Quantisateur à utiliser, entre 1 et 51. Des valeurs plus faibles améliorent la fidélité mais augmentent le débit. La valeur par défaut de 26 est bonne. 0 signifie que l'encodage sera sans perte.

en: Quality-based VBR
kab: VBR par qalité

en: 1-pass Quality-based VBR. Range 0 to 51.
kab: VBR basé sur la qualité en une passe. De 0 à 51.

en: Min QP
kab: QP minimum

en: Minimum quantizer parameter. 15 to 35 seems to be a useful range.
kab: Quantisateur minimal, 15 à 35 semble être un bon ensemble de valeurs

en: Max QP
kab: QP max

en: Maximum quantizer parameter.
kab: Quantisateur maximal

en: Max QP step
kab: Saut de QP maximum

en: Max QP step between frames.
kab: Saut de QP maximum entre deux images

en: Average bitrate tolerance
kab: Tolérance moyenne sur le débit

en: Allowed variance in average bitrate (in kbits/s).
kab: Variance autorisée du débit moyen (en kbit/s).

en: Max local bitrate
kab: Débit maximum local

en: Sets a maximum local bitrate (in kbits/s).
kab: Règle le débit maximum local en kbits/s.

en: VBV buffer
kab: Buffer VBV

en: Averaging period for the maximum local bitrate (in kbits).
kab: Période de moyennage pour le débit maximal local (en kbit).

en: Initial VBV buffer occupancy
kab: Remplissage initial du buffer VBV

en: Sets the initial buffer occupancy as a fraction of the buffer size. Range 0.0 to 1.0.
kab: Ceci configure l'occupation initiale du tampon en tant que fraction de la taille du tampon. Valeurs de 0,0 à 1,0.

en: How AQ distributes bits
kab: Distributions des bits par AQ

en: Defines bitdistribution mode for AQ, default 1
     - 0: Disabled
     - 1: Current x264 default mode
     - 2: uses log(var)^2 instead of log(var) and attempts to adapt strength per frame
kab: Définis le mode de distribution des bits pour AQ, 1 par défaut
     - 0 : inhibé
     - 1 : mode courant par défaut x264
     - 2 : utilise log(var)^2 au lieu de log(var) et essaye de s'adapter à chaque image

en: Strength of AQ
kab: Force pour AQ

en: Strength to reduce blocking and blurring in flat
    and textured areas, default 1.0 recommended to be between 0..2
     - 0.5: weak AQ
     - 1.5: strong AQ
kab: Niveau de réduction du facteur de bloc et du flou
    dans les zones en aplat et texturées, le défaut est de 1,0
    la valeur recommandée entre 0 et 2
     - 0,5 : AQ faible
     - 1,5 : AQ fort

en: QP factor between I and P
kab: Facteur de QP entre I et P

en: QP factor between I and P. Range 1.0 to 2.0.
kab: Facteur de QP entre I et P. Valeurs de 1,0 à 2,0.

en: QP factor between P and B
kab: Facteur de QP entre P et B

en: QP factor between P and B. Range 1.0 to 2.0.
kab: Facteur de QP entre P et B. Valeurs de 1,0 à 2,0.

en: QP difference between chroma and luma
kab: Différence de QP entre chrominance et luminance

en: QP difference between chroma and luma.
kab: Différence de QP entre chrominance et luminance.

en: Multipass ratecontrol
kab: Contrôle de vitesse multipasses

en: Multipass ratecontrol:
     - 1: First pass, creates stats file
     - 2: Last pass, does not overwrite stats file
     - 3: Nth pass, overwrites stats file
kab: Contrôle de vitesse multipasses :
     - 1 : première passe, création du fichier de stats
     - 2 : dernière passe, n'écrase pas le fichier de stats
     - 3 : n-ième passe, écrase le fichier de stats

en: QP curve compression
kab: Compression dynamique de QP

en: QP curve compression. Range 0.0 (CBR) to 1.0 (QCP).
kab: Compression de la courbe de QP. (0,0 = CBR, 1,0 = QCP)

en: Reduce fluctuations in QP
kab: Réduire les fluctuations de QP

en: This reduces the fluctuations in QP before curve compression. Temporally blurs complexity.
kab: Ceci réduit les fluctuations de QP avant la compression de la courbe. Augmente temporairement le flou complexe.

en: This reduces the fluctuations in QP after curve compression. Temporally blurs quants.
kab: Ceci réduit les fluctuations de QP après la compression de la courbe. Augmente temporairement le flou des quantifications.

en: Partitions to consider
kab: Partitions à considérer

en: Partitions to consider in analyse mode: 
     - none  : 
     - fast  : i4x4
     - normal: i4x4,p8x8,(i8x8)
     - slow  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - all   : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 requires p8x8. i8x8 requires 8x8dct).
kab: Partitions à utiliser en mode d'analyse: 
     - aucune : 
     - rapide : i4x4
     - normal : i4x4, p8x8, (i8x8) 
     - lent  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - tout : i4x4, p8x8, (i8x8), b8x8, p4x4
    (p4x4 requiert p8x8. i8x8 requiert 8x8dct).

en: Direct MV prediction mode
kab: Mode de prédiction des vecteurs de mouvement directs

en: Direct prediction size
kab: Taille de prédiction des vecteurs de mouvement directs

en: Direct prediction size:  -  0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: smallest possible according to level
kab: Taille de prédiction des vecteurs de mouvement directs :
     -  0 : 4x4
     -  1 : 8x8
     - -1 : le plus petit possible en concordance avec le niveau

en: Weighted prediction for B-frames
kab: Prédiction pondérée pour les images B

en: Weighted prediction for B-frames.
kab: Prédiction pondérée pour les images B.

en: Weighted prediction for P-frames
kab: Prédiction pondérée pour les images P

en: Integer pixel motion estimation method
kab: Méthode d'estimation des mouvements

en: Maximum motion vector search range
kab: Intervalle maximal de recherche de vecteur de mouvement

en: Maximum distance to search for motion estimation, measured from predicted position(s). Default of 16 is good for most footage, high motion sequences may benefit from settings between 24 and 32. Range 0 to 64.
kab: Distance maximale de recherche pour l'estimation de mouvement, à partir des positions prédites. La valeur par défaut de 16 convient pour la plupart des séquences. Pour des séquences à fort mouvement, des réglages de l'ordre de 24 à 32 peuvent être meilleurs. Valeurs de 0 à 64.

en: Maximum motion vector length
kab: Distance maximale de recherche

en: Maximum motion vector length in pixels. -1 is automatic, based on level.
kab: Taille maximale du vecteur de mouvement en pixels. -1 pour automatique.

en: Minimum buffer space between threads
kab: Minimiser la taille des tampons entre les threads

en: Minimum buffer space between threads. -1 is automatic, based on number of threads.
kab: Taille minimale des tampons entre les threads. -1 pour automatique, basé sur le nombre de threads.

en: Strength of psychovisual optimization, default is "1.0:0.0"
kab: Puissance de l'optimisation  psychovisuelle, par défaut « 1,0:0,0 »

en: Subpixel motion estimation and partition decision quality
kab: Qualité de l'estimation de mouvement sous-pixel et de la décision de partition

en: This parameter controls quality versus speed tradeoffs involved in the motion estimation decision process (lower = quicker and higher = better quality). Range 1 to 9.
kab: Ce paramètre contrôle la qualité par rapport aux compromis de vitesses impliquées dans le processus de choix du mouvement estimé (faible = plus rapide et élevé = meilleure qualité). Valeurs de 1 à 9.

en: RD based mode decision for B-frames. This requires subme 6 (or higher).
kab: Mode de décision pour les images B basé sur RD. Ceci nécessite subme 6 (ou plus).

en: Decide references on a per partition basis
kab: Décider des références pour chaque partition

en: Allows each 8x8 or 16x8 partition to independently select a reference frame, as opposed to only one ref per macroblock.
kab: Permettre à chaque partition 8x8 ou 16x8 de choisir une image de référence, à l'inverse d'une seule référence par macrobloc.

en: Chroma in motion estimation
kab: Chroma dans l'estimation de mouvement

en: Chroma ME for subpel and mode decision in P-frames.
kab: Mode de décision pour images B basé sur RD

en: Joint bidirectional motion refinement.
kab: Amélioration de mouvement bidirectionnelle conjointe

en: Adaptive spatial transform size
kab: Taille de la transformation spatiale adaptative

en: SATD-based decision for 8x8 transform in inter-MBs.
kab: Décision basée sur SADT pour les transformations 8x8.

en: Trellis RD quantization
kab: Quantisation treillis RD

en: Trellis RD quantization: 
     - 0: disabled
     - 1: enabled only on the final encode of a MB
     - 2: enabled on all mode decisions
    This requires CABAC.
kab: Quantisation treillis RD : 
     - 0 : désactivé
     - 1 : activé seulement à l'encodage final d'un macrobloc
     - 2 : activé sur toutes les décisions de mode.
    Ceci nécessite CABAC.

en: Early SKIP detection on P-frames
kab: Détection SKIP précoce sur images P

en: Early SKIP detection on P-frames.
kab: Détection SKIP précoce sur images P.

en: Coefficient thresholding on P-frames
kab: Coéfficient de seuil sur les images P

en: Use Psy-optimizations
kab: Optimisations-Psy

en: Dct-domain noise reduction. Adaptive pseudo-deadzone. 10 to 1000 seems to be a useful range.
kab: Réduction de bruit DCT. Pseudo zone morte adaptative. Valeurs de 10 à 100 correctes

en: CPU optimizations
kab: Optimisations CPU

en: Use assembler CPU optimizations.
kab: Utilisation les optimisations CPU assembleur

en: Filename for 2 pass stats file
kab: Nom du fichier de stats en mode 2 passes

en: Filename for 2 pass stats file for multi-pass encoding.
kab: Nom du fichier de stats en mode multi-passes.

en: PSNR computation
kab: Calcul PSNR

en: SSIM computation
kab: Calcul SSIM

en: Quiet mode
kab: Mode « calme »

en: Statistics
kab: Statistiques

en: Print stats for each frame.
kab: Afficher des statistiques pour chaque image.

en: SPS and PPS id numbers
kab: Identifiants SPS et PPS

en: Set SPS and PPS id numbers to allow concatenating streams with different settings.
kab: Choisir les identifiants numériques SPS et PPS pour permettre la concaténation de flux ayant des caractéristiques différentes.

en: Access unit delimiters
kab: Délimiteurs d'unité d'accès

en: HRD-timing information
kab: information de durée HDR

en: Default tune setting used
kab: Configuration par défaut utilisée

en: Default preset setting used
kab: Configuration par défaut utilisée

en: x264 advanced options, in the form {opt=val,op2=val2} .
kab: Options avancées x264, de la forme {opt=val,op2=val2}.

en: Fast
kab: Rapide

en: Slow
kab: Lent

en: checkerboard
kab: Échiquier

en: column alternation
kab: Alternance de colonne

en: row alternation
kab: Alternance de ligne

en: side by side
kab: Côte à côte

en: top bottom
kab: haut bas

en: frame alternation
kab: Alternance de trame

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264 10-bit)
kab: Encodeur vidéo H.264/MPEG-4 Part 10/AVC (x264 10-bit)

en: H.262/MPEG-2 encoder (x262)
kab: Encodeur H.262/MPEG-2 (x262)

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264)
kab: Encodeur vidéo H.264/MPEG-4 Part 10/AVC (x264)

en: H.265/HEVC encoder (x265)
kab: Encodeur H.265/HEVC (x265)

en: XWD image decoder
kab: Décodeur d'images XWD

en: Teletext page
kab: Page télétexte

en: Teletext alignment
kab: Alignement Télétexte

en: You can enforce the teletext position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg. 6 = top-right).
kab: Forcer la position du télétexte sur la vidéo. (0=centré, 1=gauche, 2=droite, 4=haut, 8=bas, vous pouvez également spécifier une combinaison des ces valeurs en les additionnant, par exemple 6 = haut-droit).

en: Teletext text subtitles
kab: Décodeur de sous-titres télétexte

en: Output teletext subtitles as text instead of as RGBA
kab: Afficher les sous-titres télétexte en texte plutôt qu'en RGBA

en: VBI and Teletext decoder
kab: Décodeur de sous-titres VBI et Télétexte

en: VBI & Teletext
kab: VBI & Télétexte

en: D-Bus control interface
kab: Interface de contrôle D-Bus

en: VLC media player
kab: Lecteur multimédia VLC

en: Do not open a DOS command box interface
kab: Ne pas ouvrir une interface de commande DOS

en: By default the dummy interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
kab: Par défaut, la pseudo-interface lancera une interface de commande DOS. En activant le mode silencieux, ce ne sera pas fait, mais cela peut être ennuyeux si vous voulez arrêter VLC alors qu'aucune vidéo n'est affichée.

en: Dummy interface
kab: Pseudo-interface

en: Motion threshold (10-100)
kab: Seuil de mouvement (10-100)

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
kab: La quantité de mouvement requise pour enregistrer un mouvement de souris

en: Trigger button
kab: Bouton de souris

en: Trigger button for mouse gestures.
kab: Bouton de déclenchement des mouvements de souris.

en: Middle
kab: Milieu

en: Gestures
kab: Mouvements

en: Mouse gestures control interface
kab: Interface de contrôle par mouvements de souris

en: Global Hotkeys
kab: Raccourcis globaux

en: Global Hotkeys interface
kab: Interface de combinaisons de touches

en: Hotkeys
kab: Raccourcis

en: Hotkeys management interface
kab: Interface de combinaisons de touches

en: One
kab: Une

en: Loop: %s
kab: Boucle : %s

en: Random: %s
kab: Aléatoire : %s

en: Audio Device: %s
kab: Périphérique audio : %s

en: Recording
kab: Enregistrement

en: Recording done
kab: Enregistrement effectué

en: Sub sync: bookmarked audio time
kab: Synchro sous-titres : signet temps audio

en: No active subtitle
kab: Pas de sous-titres actif

en: Sub sync: bookmarked subtitle time
kab: Synchro sous-titrage : signet te

en: Sub sync: set bookmarks first!
kab: Synchro sous-titrage : configurer d'abord des signets !

en: Sub sync: corrected %i ms (total delay = %i ms)
kab: Synchro sous-titres : correction %i ms (délai total = %is ms)

en: Sub sync: delay reset
kab: Synchro sous-titres : effacement retard

en: Subtitle delay %i ms
kab: Retard des sous-titres %i ms

en: Audio delay %i ms
kab: Retard de l'audio %i ms

en: Audio track: %s
kab: Piste audio : %s

en: Subtitle track: %s
kab: Piste de sous-titres : %s

en: N/A
kab: N/D

en: Program Service ID: %s
kab: ID de service programme : %s

en: Aspect ratio: %s
kab: Ratio d'aspect : %s

en: Crop: %s
kab: Rognage : %s

en: Zooming reset
kab: R. à z. du zoom

en: Scaled to screen
kab: Adapté à l'écran

en: Original Size
kab: Taille originale

en: Zoom mode: %s
kab: Mode de Zoom : %s

en: Deinterlace off
kab: Désentrelacement inhibé

en: Deinterlace on
kab: Désentrelacement autorisé

en: Subtitle position: no active subtitle
kab: Position sous-titres : pas de sous-titres actifs.

en: Subtitle position %d px
kab: Position des sous-titres %d px

en: Volume %ld%%
kab: Volume : %ld%%

en: Speed: %.2fx
kab: Vitesse : %.2fx

en: Change the lirc configuration file
kab: Changer le fichier de configuration lirc

en: Tell lirc to read this configuration file. By default it searches in the users home directory.
kab: Indique à lirc de lire ce fichier de configuration. Par défaut il est recherché dans le répertoire personnel de l'utilisateur.

en: Infrared
kab: Infrarouge

en: Infrared remote control interface
kab: Interface de contrôle à distance par infra-rouge

en: motion
kab: mouvement

en: motion control interface
kab: Interface par mouvement

en: Use HDAPS, AMS, APPLESMC or UNIMOTION motion sensors to rotate the video
kab: Utiliser les senseurs de mouvements HDAPS, AMS, APPLESMC ou UNIMOTION  pour faire pivoter la vidéo

en: Network master clock
kab: Horloge réseau maître

en: When set, this VLC instance will act as the master clock for synchronization for clients listening
kab: Si ce paramètre est renseigné, cette instance de VLC agira comme le maître de l'horloge pour la synchronisation des clients en écoute.

en: The IP address of the network master clock to use for clock synchronization.
kab: Adresse IP de l'horloge maître réseau pour la synchronisation d'horloge.

en: UDP timeout (in ms)
kab: Délai d'expiration UDP (ms)

en: Length of time (in ms) until aborting data reception.
kab: Durée en ms à attendre avant d'annuler la réception de données sur le réseau.

en: Network Sync
kab: Synchronisation réseau

en: Network synchronization
kab: Synchronisation réseau

en: Install Windows Service
kab: Installer le service NT/2K/XP

en: Install the Service and exit.
kab: Installer le service et quitter.

en: Uninstall Windows Service
kab: Désinstaller le service NT/2K/XP

en: Uninstall the Service and exit.
kab: Désinstaller le service et quitter.

en: Display name of the Service
kab: Afficher le nom du service

en: Change the display name of the Service.
kab: Changer le nom du service.

en: Configuration options
kab: Options de configuration

en: Configuration options that will be used by the Service (eg. --foo=bar --no-foobar). It should be specified at install time so the Service is properly configured.
kab: Options de configuration qui seront utilisées par le service (par exemple --foo = bar --no-foobar). Ceci doit être spécifié à l'installation du service.

en: Additional interfaces spawned by the Service. It should be specified at install time so the Service is properly configured. Use a comma separated list of interface modules. (common values are: logger, sap, rc, http)
kab: Interfaces supplémentaires lancées par le service. Ceci devrait être spécifié lors de l'installation afin que le service soit correctement configuré. Utilisez une liste de modules séparés par des virgules (les valeurs habituelles sont: logger, sap, rc, http).

en: NT Service
kab: Service NT

en: Windows Service interface
kab: Interface de service Windows

en: Initializing
kab: Initialisation

en: Opening
kab: Ouverture

en: Error
kab: Erreur

en: Show stream position
kab: Afficher la position dans le flux

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
kab: Afficher la position actuelle en secondes dans le flux de temps en temps.

en: Fake TTY
kab: TTY factice

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
kab: Force le module rc à utiliser stdin comme si c'était une TTY

en: UNIX socket command input
kab: Entrée de commandes par Socket Unix

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
kab: Permet d'accepter les commandes sur une socket Unix plutôt que stdin.

en: TCP command input
kab: Entrée de commandes par TCP/IP

en: Accept commands over a socket rather than stdin. You can set the address and port the interface will bind to.
kab: Ceci permet d'accepter les commandes sur une socket plutôt que stdin. Vous pouvez régler l'adresse et le port sur lesquels écouter.

en: By default the rc interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
kab: Par défaut, l'interface rc lancera une interface de commande DOS. En activant le mode silencieux, ce ne sera pas fait, mais cela peut être ennuyeux si vous voulez arrêter VLC alors qu'aucune vidéo n'est affichée.

en: Remote control interface
kab: Interface de commande à distance

en: Remote control interface initialized. Type `help' for help.
kab: Interface de commande à distance initialisée, tapez « help » pour obtenir de l'aide.

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
kab: Commande inconnue « %s », tapez « help » pour obtenir de l'aide.

en: +----[ Remote control commands ]
kab: +----[ Commandes de l'interface à distance ]

en: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . add XYZ to playlist
kab: | add XYZ  . . . .  ajoute XYZ à la playlist et le lit

en: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . queue XYZ to playlist
kab: | enqueue XYZ  . . . . . . .  ajoute XYZ à la playlist

en: | playlist . . . . .  show items currently in playlist
kab: | liste de lecture . . .  afficher les éléments de la liste

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
kab: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . jouer

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
kab: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . arrêter le flux

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
kab: | next . . . . . . . . . . . . . . . . élément suivant

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
kab: | prev . . . . . . . . . . . . . . . élément précédent

en: | goto . . . . . . . . . . . . . .  goto item at index
kab: | goto . . . . . . . . . . . . . . aller à la position

en: | repeat [on|off] . . . .  toggle playlist item repeat
kab: | repeat [on|off]. . . .  commuter la répétition d'un élément

en: | loop [on|off] . . . . . . . . . toggle playlist loop
kab: | loop [on|off]. . . . .  commuter le rebouclage de liste

en: | random [on|off] . . . . . . .  toggle random jumping
kab: | random [on|off]. . .  commuter le saut aléatoire

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
kab: | clear . . . . . . . . .  effacer la liste de lecture

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
kab: | status . . . . . . . . . . afficher les informations

en: | title [X]  . . . . . . set/get title in current item
kab: | title [X] . . . . afficher/modifier le titre courant

en: | title_n  . . . . . . . .  next title in current item
kab: | title_n  . . . . . . . . . . . . . . . titre suivant

en: | title_p  . . . . . .  previous title in current item
kab: | title_p  . . . . . . . . . . . . . . titre précédent

en: | chapter [X]  . . . . set/get chapter in current item
kab: | chapter [X]  . . . . . modifier/afficher le chapitre

en: | chapter_n  . . . . . .  next chapter in current item
kab: | chapter_n . . . . . . . . . . . . . chapitre suivant

en: | chapter_p  . . . .  previous chapter in current item
kab: | chapter_p . . . . . . . . . . . . chapitre précédent

en: | seek X . . . seek in seconds, for instance `seek 12'
kab: | seek X . . se déplacer, en secondes, ex. « seek 12 »

en: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  toggle pause
kab: | pause . . . . . . . . . . . . . . . . commuter la pause

en: | fastforward  . . . . . . . .  .  set to maximum rate
kab: | fastforward . . . . . . . . . fixé à vitesse maximum

en: | rewind  . . . . . . . . . . . .  set to minimum rate
kab: | rewind . . . . . . . . . . . . . . . . .  rembobiner

en: | faster . . . . . . . . . .  faster playing of stream
kab: | faster . . . . . . . . . . . . . . . jouer plus vite

en: | slower . . . . . . . . . .  slower playing of stream
kab: | slower . . . . . . . . . . . .  jouer plus lentement

en: | normal . . . . . . . . . .  normal playing of stream
kab: | normal . . . . . . . . . . . jouer à vitesse normale

en: | frame. . . . . . . . . .  play frame by frame
kab: | frame  . . . . . . . . . . . . jouer image par image

en: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . toggle fullscreen
kab: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . commuter le plein écran

en: | info . . . . .  information about the current stream
kab: | info . . . . . . .  informations sur le flux courant

en: | stats  . . . . . . . .  show statistical information
kab: | stats . . . . . . . . . .  afficher les informations

en: | get_time . . seconds elapsed since stream's beginning
kab: | get_time . .  temps parcouru depuis le début du flux

en: | is_playing . . . .  1 if a stream plays, 0 otherwise
kab: | is_playing . . . . 1 si un élément est joué, 0 sinon

en: | get_title . . . . .  the title of the current stream
kab: | get_title . . . .  afficher le titre du flux courant

en: | get_length . . . .  the length of the current stream
kab: | get_length . . . . . . . la longueur du flux courant

en: | volume [X] . . . . . . . . . .  set/get audio volume
kab: | volume [X] . . . . . . . modifier/afficher le volume

en: | volup [X]  . . . . . . .  raise audio volume X steps
kab: | volup [X]  . . . . . . . .  augmenter le volume de X

en: | voldown [X]  . . . . . .  lower audio volume X steps
kab: | voldown [X]  . . . . . . . . diminuer le volume de X

en: | adev [device]  . . . . . . . .  set/get audio device
kab: | adev [périph] . . modifier/afficher le périphérique audio

en: | achan [X]. . . . . . . . . .  set/get audio channels
kab: | achan [X] . . . . modifier/afficher les canaux audio

en: | atrack [X] . . . . . . . . . . . set/get audio track
kab: | atrack [X] . . . . .modifier/afficher la piste audio

en: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . set/get video track
kab: | vtrack [X] . . . .  modifier/afficher la piste vidéo

en: | vratio [X]  . . . . . . . set/get video aspect ratio
kab: | vratio [X] . . modifier/afficher la proportion vidéo

en: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video crop
kab: | vcrop [X] . . . . modifier/afficher le rognage vidéo

en: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video zoom
kab: | vzoom [X] . . . . .  modifier/afficher le zoom vidéo

en: | snapshot . . . . . . . . . . . . take video snapshot
kab: | snapshot . . . . . . . . prendre une capture d'écran

en: | strack [X] . . . . . . . . .  set/get subtitle track
kab: | strack [X] .  modifier/afficher la piste sous-titres

en: | key [hotkey name] . . . . . .  simulate hotkey press
kab: | key [raccourci] . . .  simuler l'appui sur raccourci

en: | help . . . . . . . . . . . . . . . this help message
kab: | help . . . . . . . . . . . . . . . ce message d'aide

en: | logout . . . . . . .  exit (if in socket connection)
kab: | logout . . . . .  quitte l'interface sans fermer VLC

en: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quit vlc
kab: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quitte VLC

en: +----[ end of help ]
kab: +----[ fin de l'aide ]

en: Press pause to continue.
kab: Appuyer sur pause pour continuer.

en: Type 'pause' to continue.
kab: Taper « pause » pour continuer.

en: Error: `goto' needs an argument greater than zero.
kab: Erreur : « goto » a besoin d'un argument supérieur à zéro.

en: Playlist has only %u element | Playlist has only %u elements
kab[0]: La liste de lecture n'a que %u élément
kab[1]: La liste de lecture n'a que %u éléments

en: +-[Incoming]
kab: +-[Entrée]

en: | input bytes read : %8.0f KiB
kab: | octets lus en entrée : %8.0f Kio

en: | input bitrate    :   %6.0f kb/s
kab: | débit d'entrée      : %6.0f kbit/s

en: | demux bytes read : %8.0f KiB
kab: | octets lus en demux  : %8.0f Kio

en: | demux bitrate    :   %6.0f kb/s
kab: | debit de demux       : %6.0f kbit/s

en: | demux corrupted  :    %5<PRIi64>
kab: | demux corrompu    : %5<PRIi64>

en: | discontinuities  :    %5<PRIi64>
kab: | discontinuités         : %5<PRIi64>

en: +-[Video Decoding]
kab: +-[Décodage vidéo]

en: | video decoded    :    %5<PRIi64>
kab: | vidéo décodée        : %5<PRIi64>

en: | frames displayed :    %5<PRIi64>
kab: | trames affichées     : %5<PRIi64>

en: | frames lost      :    %5<PRIi64>
kab: | trames perdues       : %5<PRIi64>

en: +-[Audio Decoding]
kab: +-[Décodage audio]

en: | audio decoded    :    %5<PRIi64>
kab: | audio décodé         : %5<PRIi64>

en: | buffers played   :    %5<PRIi64>
kab: | buffers joués        : %5<PRIi64>

en: | buffers lost     :    %5<PRIi64>
kab: | buffers perdus       : %5<PRIi64>

en: +-[Streaming]
kab: +-[Diffusion]

en: | packets sent     :    %5<PRIi64>
kab: | paquets envoyés      : %5<PRIi64>

en: | bytes sent       : %8.0f KiB
kab: | octets envoyés            : %8.0f Kio

en: | sending bitrate  :   %6.0f kb/s
kab: | débit d'émission       : %6.0f kbit/s

en: AIFF demuxer
kab: Démultiplexeur AIFF

en: ASF/WMV demuxer
kab: Démultiplexeur ASF/WMV

en: Could not demux ASF stream
kab: Impossible de démultiplexer le flux ASG

en: VLC failed to load the ASF header.
kab: VLC n'a pas pu ouvrir l'entête ASF

en: AU demuxer
kab: Démultiplexeur AU

en: Avformat demuxer
kab: Démultiplexeur Avformat

en: Avformat
kab: Format AV

en: Demuxer
kab: Démultiplexeur

en: Avformat muxer
kab: Multiplexeur Avformat

en: Muxer
kab: Multiplexeur

en: Avformat mux
kab: Mux AVformat

en: Force use of a specific avformat muxer.
kab: Imposer l'utilisation d'un multiplexeur avformat.

en: Format name
kab: Format

en: Internal libavcodec format name
kab: Nom interne  « libavcodec » du format

en: Force interleaved method
kab: Forcer la méthode entrelacée

en: Force index creation
kab: Forcer la création d'index

en: Recreate a index for the AVI file. Use this if your AVI file is damaged or incomplete (not seekable).
kab: Recréer un index pour le fichier AVI. À n'utiliser si votre fichier AVI est endommagé ou incomplet, ou qu'il est impossible de se déplacer dans le fichier.

en: Ask for action
kab: Demander confirmation pour chaque action

en: Always fix
kab: Toujours réparer

en: Never fix
kab: Ne jamais réparer

en: Fix when necessary
kab: Réparer si nécessaire

en: AVI demuxer
kab: Démultiplexeur AVI

en: Do not play
kab: Ne pas lire

en: Build index then play
kab: Construire l'index puis lancer la lecture

en: Play as is
kab: Lire tel quel

en: Broken or missing AVI Index
kab: Index AVI absent ou abimé

en: Fixing AVI Index...
kab: Réparation de l'index AVI…

en: CAF demuxer
kab: Démultiplexeur CAF

en: CDG demuxer
kab: Démultiplexeur CDG

en: Dump module
kab: Module de dump

en: Dump filename
kab: Nom du fichier dump

en: Name of the file to which the raw stream will be dumped.
kab: Nom du fichier dans lequel enregistrer le flux brut.

en: Append to existing file
kab: Ajouter au fichier

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
kab: Si le fichier spécifié existe déjà, les nouvelles données seront ajoutées au fichier.

en: File dumper
kab: Enregistreur sur fichier

en: Value to adjust dts by
kab: Valeur pour l'ajustement du DTS

en: Dirac video demuxer
kab: Démultiplexeur vidéo Dirac

en: FLAC demuxer
kab: Démultiplexeur FLAC

en: ES ID
kab: ID ES

en: Decode
kab: Décoder

en: Decode at the demuxer stage
kab: Décoder au niveau démuxer

en: Forced chroma
kab: Chroma forcé

en: Duration in seconds
kab: Durée (s)

en: Duration in seconds before simulating an end of file. A negative value means an unlimited play time.
kab: Durée en seconde pour simuler la fin de fichier. Une valeur négative indique une durée de lecture illimitée.

en: Frame rate of the elementary stream produced.
kab: Débit d'image cible d'un flux élémentaire produit.

en: Real-time
kab: Temps-réel

en: Image demuxer
kab: Démultiplexeur d'images

en: Image
kab: Tugna

en: Frames per Second
kab: Images par seconde

en: This is the desired frame rate when playing MJPEG from a file. Use 0 (this is the default value) for a live stream (from a camera).
kab: Débit d'images désiré pour la lecture depuis des fichiers, utilisez 0 pour une diffusion en temps réel (depuis une caméra).

en: M-JPEG camera demuxer
kab: Démultiplexeur MJPEG

en: Matroska stream demuxer
kab: Démultiplexeur de flux Matroska

en: Respect ordered chapters
kab: Respecter les chapitres ordonnés

en: Play chapters in the order specified in the segment.
kab: Jouer les chapitres ordonnés selon le segment.

en: Chapter codecs
kab: Codecs des chapitres

en: Use chapter codecs found in the segment.
kab: Utiliser les codecs de chapitre du segment.

en: Preload MKV files in the same directory
kab: Précharger les fichiers MKV qui sont dans le même dossier

en: Preload matroska files in the same directory to find linked segments (not good for broken files).
kab: Précharge les fichiers Matroska de la même famille dans le même dossier pour trouver les segments liés. Ne pas utiliser avec des fichiers corrompus.

en: Seek based on percent not time
kab: Déplacements basés sur le pourcentage et non le temps

en: Seek based on percent not time.
kab: Déplacements basés sur le pourcentage et non le temps

en: Dummy Elements
kab: Éléments inutiles

en: Read and discard unknown EBML elements (not good for broken files).
kab: Lit et ignore les éléments EBML inconnus (non satisfaisant pour fichiers endommagés)

en: Enable noise reduction algorithm.
kab: Activer l'algorithme de réduction du bruit.

en: Enable reverberation
kab: Activer la réverbération.

en: Reverberation level (from 0 to 100, default value is 0).
kab: Niveau de réverbération (0-100, défaut à 0).

en: Enable megabass mode
kab: Mode Méga Bass

en: Megabass mode level (from 0 to 100, default value is 0).
kab: Niveau de Méga Bass (0-100, défaut à 0).

en: Megabass mode cutoff frequency, in Hz. This is the maximum frequency for which the megabass effect applies. Valid values are from 10 to 100 Hz.
kab: Fréquence de coupure pour le mode Méga Basse, en Hz. Ceci est la fréquence maximale pour laquelle l'effet Méga Bass s'applique. Valeurs de 10 à 100Hz.

en: Surround effect level (from 0 to 100, default value is 0).
kab: Niveau d'effet Surround (0-100, défaut à 0).

en: Surround delay, in ms. Usual values are from 5 to 40 ms.
kab: Délai de Surround en ms (généralement 5-40ms).

en: MOD demuxer (libmodplug)
kab: Démultiplexeur MOD (libmodplug)

en: Reverberation level
kab: Niveau de réverbération

en: Reverberation delay
kab: Délai de réverbération

en: Mega bass
kab: Méga Bass

en: Mega bass level
kab: Niveau de Méga Bass

en: Mega bass cutoff
kab: Fréquence de coupure de Méga Bass

en: Surround
kab: Effet Surround

en: Surround level
kab: Niveau d'effet Surround

en: Surround delay (ms)
kab: Délai de Surround (ms)

en: MP4 stream demuxer
kab: Démultiplexeur de flux MP4

en: MusePack demuxer
kab: Démultiplexeur MusePack

en: This is the frame rate used as a fallback when playing MPEG video elementary streams.
kab: Débit d'images désiré pour la lecture depuis des flux vidéos élémentaires MPEG.

en: MPEG-4 video
kab: vidéo MPEG-4

en: Desired frame rate for the stream.
kab: Débit d'image désiré pour le flux.

en: H264 video demuxer
kab: Démultiplexeur vidéo H264

en: HEVC/H.265 video demuxer
kab: Démultiplexeur vidéo HEVC/H.265

en: MPEG-I/II video demuxer
kab: Démultiplexeur de flux vidéo MPEG I/II

en: Trust MPEG timestamps
kab: Faire confiance aux indicateurs de temps MPEG

en: Normally we use the timestamps of the MPEG files to calculate position and duration. However sometimes this might not be usable. Disable this option to calculate from the bitrate instead.
kab: Habituellement on utilise la date des fichiers MPEG pour calculer position et durée. Cependant ceci n'est parfois pas utilisable. Inhiber cette option pour calculer en utilisant le débit binaire.

en: MPEG-PS demuxer
kab: Démultiplexeur MPEG-PS

en: Extra PMT
kab: PMT supplémentaire

en: Allows a user to specify an extra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).
kab: Permet de spécifier une PMT supplémentaire (pmt_pid=pid:type_flux[,…]).

en: Set id of ES to PID
kab: Sélectionner l'id de l'ES pour le PID

en: Set the internal ID of each elementary stream handled by VLC to the same value as the PID in the TS stream, instead of 1, 2, 3, etc. Useful to do '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.
kab: Règle l'identifiant interne de chaque flux élémentaire de VLC à la valeur du PID dans le flux TS, au lieu de 1,2,3. Utile par exemple pour faire « #duplicate{…,select="es=<pid>"} ».

en: CSA Key
kab: Clé CSA

en: CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
kab: Clé de chiffrement CSA. Celle-ci doit être une chaîne de 16 caractères (8 octets hexadécimaux).

en: Second CSA Key
kab: Deuxième Clé CSA

en: The even CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
kab: Clé de chiffrement CSA paire. Celle-ci doit être une chaîne de 16 caractères (8 octets hexadécimaux).

en: Packet size in bytes to decrypt
kab: Taille de paquet à déchiffrer, en octets

en: Separate sub-streams
kab: Séparer les sous-flux

en: Separate teletex/dvbs pages into independent ES. It can be useful to turn off this option when using stream output.
kab: Séparer les pages télétexte/dvbs en flux indépendants. Il peut être utile d'inhiber ceci quand on utilise un flux de sortie.

en: Seek and position based on a percent byte position, not a PCR generated time position. If seeking doesn't work property, turn on this option.
kab: Recherche et position basées sur un pourcentage de position d'octet plutôt que les informations de temps PCR. Si la recherche fonctionne mal, activez cette option.

en: MPEG Transport Stream demuxer
kab: Démultiplexeur MPEG Transport Stream

en: Teletext
kab: Télétexte

en: Teletext subtitles
kab: Sous-titres Télétexte

en: Teletext: additional information
kab: Télétexte : informations supplémentaires

en: Teletext: program schedule
kab: Télétexte : programmes

en: Teletext subtitles: hearing impaired
kab: Sous-titres Télétexte pour Malentendants

en: DVB subtitles: hearing impaired
kab: Sous-titres DVD pour Malentendants

en: clean effects
kab: Nettoyer les effets

en: hearing impaired
kab: Malentendants

en: visual impaired commentary
kab: Commentaire pour les malvoyants

en: Windows Media NSC metademux
kab: Démultiplexeur Windows Media NSC

en: NullSoft demuxer
kab: Démultiplexeur NullSoft

en: Nuv demuxer
kab: Démultiplexeur Nuv

en: OGG demuxer
kab: Démultiplexeur Ogg

en: Show shoutcast adult content
kab: Afficher le contenu pour adultes sur shoutcast

en: Show NC17 rated video streams when using shoutcast video playlists.
kab: Afficher des flux vidéos notés « NC17 » lors de l'utilisation des listes de lectures shoutcast.

en: Skip ads
kab: Sauter les publicités

en: Use playlist options usually used to prevent ads skipping to detect ads and prevent adding them to the playlist.
kab: Utiliser les options de listes de lecture habituellement prévues pour éviter les publicités (pour les détecter et éviter de les ajouter à la liste.

en: M3U playlist import
kab: Import de liste de lecture M3U

en: RAM playlist import
kab: Import de liste de lecture RAM

en: PLS playlist import
kab: Import de liste de lecture PLS

en: B4S playlist import
kab: Import de liste de lecture B4S

en: DVB playlist import
kab: Import de liste de lecture DVB

en: Podcast parser
kab: Parseur Podcast

en: XSPF playlist import
kab: Import de liste de lecture XSPF

en: New winamp 5.2 shoutcast import
kab: Nouvel import shoutcast winamp 5.2

en: ASX playlist import
kab: Import de liste de lecture ASX

en: Kasenna MediaBase parser
kab: Démultiplexeur Kasenna MediaBase

en: QuickTime Media Link importer
kab: Importateur de liens de médias Quicktime

en: Dummy IFO demux
kab: Démultiplexeur ifo bidon

en: iTunes Music Library importer
kab: Importation de bibliothèque iTunes

en: WPL playlist import
kab: Import de liste de lecture WPL

en: Podcast Info
kab: Informations Podcast

en: Podcast Link
kab: Lien podcast

en: Podcast Copyright
kab: Notice Droit d'auteur podcast

en: Podcast Category
kab: Catégorie podcast

en: Podcast Keywords
kab: mots-clés podcast

en: Podcast Subtitle
kab: Sous-titres  podcast

en: Podcast Summary
kab: Résumé Podcast

en: Podcast Publication Date
kab: Date de publication du podcast

en: Podcast Author
kab: Auteur podcast

en: Podcast Subcategory
kab: Catégorie podcast

en: Podcast Duration
kab: Durée podcast

en: Podcast Type
kab: Type de podcast

en: Podcast Size
kab: Taille du Podcast

en: %s bytes
kab: %s octets

en: Listeners
kab: Auditeurs

en: Load
kab: Charger

en: PVA demuxer
kab: Démultiplexeur PVA

en: Audio sample rate in Hertz. Default is 48000 Hz.
kab: Fréquence d'échantillonnage audio en Hertz. 48000 Hz par défaut.

en: Audio channels
kab: Canaux audio

en: Audio channels in input stream. Numeric value >0. Default is 2.
kab: Canaux audio dans le flux d'entrée. Valeur numérique > 0. 2 par défaut.

en: FOURCC code of raw input format
kab: Code FOURCC du flux d'entrée brut

en: FOURCC code of the raw input format. This is a four character string.
kab: Code FOURCC du flux d'entrée brut. Ceci est une chaîne de 4 caractères.

en: Forces the audio language
kab: Forcer la langue audio

en: Raw audio demuxer
kab: Démultiplexeur audio Raw

en: The demuxer will advance timestamps if the input can't keep up with the rate.
kab: Autoriser VLC à sauter des images si la CPU ne peut suivre le taux d'encodage.

en: DV (Digital Video) demuxer
kab: Démultiplexeur DV (Digital Video)

en: This is the desired frame rate when playing raw video streams. In the form 30000/1001 or 29.97
kab: Débit d'images désiré pour la lecture depuis des flux vidéos bruts. De la forme 30000/1001 ou 29.97

en: This specifies the width in pixels of the raw video stream.
kab: Ceci indique la largeur en pixels du flux vidéo brut.

en: This specifies the height in pixels of the raw video stream.
kab: Ceci indique la hauteur en pixels du flux vidéo brut.

en: Force chroma (Use carefully)
kab: Forcer la chrominance (à utiliser avec précaution)

en: Force chroma. This is a four character string.
kab: Forcer la chroma. Ceci est une chaîne de 4 caractères.

en: Raw video demuxer
kab: Démultiplexeur vidéo Raw

en: Real demuxer
kab: Démultiplexeur Real

en: C64 sid demuxer
kab: Démultiplexeur C64 sid

en: SMF demuxer
kab: Démultiplexeur SMF

en: EBU STL subtitles parser
kab: Lecteur de sous-titres EBU STL

en: Apply a delay to all subtitles (in 1/10s, eg 100 means 10s).
kab: Ajouter un délai à tous les sous-titres (en 1/10s, 100 = 10 secondes).

en: Override the normal frames per second settings. This will only work with MicroDVD and SubRIP (SRT) subtitles.
kab: Remplacer le nombre d'images par seconde. Ne fonctionne qu'avec les sous-titres MicroDVD et SubRIP (SRT).

en: Force the subtiles format. Selecting "auto" means autodetection and should always work.
kab: Forcer le format des sous-titre. Utiliser « auto » signifie détection automatique et devrait toujours fonctionner.

en: Override the default track description.
kab: Surcharger la description par défaut de la piste.

en: Text subtitle parser
kab: Lecteur de sous-titres texte

en: Subtitle delay
kab: Retard des sous-titres

en: Subtitle format
kab: Format de sous-titres

en: Subtitle description
kab: Description des sous-titres

en: TTA demuxer
kab: Démultiplexeur TTA

en: TY Stream audio/video demux
kab: Décodeur de flux TY audio/vidéo

en: Closed captions 2
kab: Sous-titrage codé 2

en: Closed captions 3
kab: Sous-titrage codé 3

en: Closed captions 4
kab: Sous-titrage codé 4

en: Desired frame rate for the VC-1 stream.
kab: Débit d'images pour le flux VC-1.

en: VC1 video demuxer
kab: Démultiplexeur vidéo VC1

en: Vobsub subtitles parser
kab: Démultiplexeur de sous-titres Vobsub

en: VOC demuxer
kab: Démultiplexeur VOC

en: WAV demuxer
kab: Démultiplexeur WAV

en: XA demuxer
kab: Démultiplexeur XA

en: Closed captions
kab: Sous-titres

en: Textual audio descriptions
kab: Description  textuelle de l'audio

en: Ticker text
kab: Texte défilant

en: Active regions
kab: Régions actives

en: Semantic annotations
kab: Annotations sémantiques

en: Lyrics
kab: Paroles

en: Linguistic markup
kab: Marqueur de langue

en: Cue points
kab: Points de repère

en: Subtitles (images)
kab: Sous-titres (images)

en: Slides (text)
kab: Diaporama (textes)

en: Slides (images)
kab: Diaporama (images)

en: Unknown category
kab: catégorie inconnue

en: About VLC media player
kab: À propos du lecteur multimédia VLC

en: Credits
kab: Crédits

en: License
kab: Licence

en: Authors
kab: Auteurs

en: VLC media player and VideoLAN are trademarks of the VideoLAN Association.
kab: Le lecteur multimédia VLC et VideoLAN sont des marques déposées de l'Association VideoLAN.

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
kab: <p>Le lecteur multimédia VLC est un lecteur, un encodeur et un diffuseur multimédia gratuit et libre fait par des volontaires de la communauté <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a>.</p><p>VLC utilise ses propres codecs, fonctionne sur les plate-formes les plus répandues, et peut lire quasiment tous les fichiers, CD, DVD, flux réseau, cartes de capture et autres formats de médias !</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Aidez-nous et rejoignez-nous !</span></a>

en: Playlist parsers
kab: Analyseurs de listes de lecture

en: Service Discovery
kab: Découverte de services

en: Show Installed Only
kab: Afficher seulement ceux installés

en: Find more addons online
kab: Trouver plus d'extensions en ligne

en: Addons Manager
kab: Gestionnaire d'extensions

en: Installed
kab: Installé

en: Name
kab: Nom

en: Author
kab: Auteur

en: Uninstall
kab: Désinstaller

en: Skins
kab: Habillages

en: 2 Pass
kab: 2 Passes

en: Preamp
kab: Préamp

en: Enable dynamic range compressor
kab: Compression dynamique

en: Reset
kab: Réinitialisation

en: Attack
kab: Attaque

en: Release
kab: Extinction

en: Threshold
kab: Seuil

en: Enable Spatializer
kab: Activer le spatialiseur

en: Headphone virtualization
kab: Spatialisation pour casque stéréo

en: Volume normalization
kab: Normalisation du volume

en: Maximum level
kab: Niveau maximal

en: Filter
kab: Filtre

en: Audio Effects
kab: Effets audio

en: Duplicate current profile...
kab: Dupliquer le profil courant…

en: Organize Profiles...
kab: Organiser les profils…

en: Duplicate current profile for a new profile
kab: Dupliquer le profil courant pour en créer un nouveau

en: Enter a name for the new profile:
kab: Entrer le nom du nouveau profil :

en: Save
kab: Sekles

en: Please enter a unique name for the new profile.
kab: Entrer un nom unique pour le nouveau profil.

en: Multiple profiles with the same name are not allowed.
kab: Impossible d'avoir plusieurs profils du même nom.

en: Remove a preset
kab: Supprimer une configuration

en: Select the preset you would like to remove:
kab: Choisir la configuration à supprimer :

en: Remove
kab: Supprimer

en: Add new Preset...
kab: Ajouter une nouvelle configuration…

en: Organize Presets...
kab: Organiser les configurations…

en: Save current selection as new preset
kab: Enregistrer la sélection courant en tant que configuration

en: Enter a name for the new preset:
kab: Entrer le nom de la nouvelle configuration :

en: Bookmarks
kab: Signets

en: Add
kab: Ajouter

en: Clear
kab: Effacer

en: Edit
kab: Édition

en: Time
kab: Temps

en: OK
kab: Ok

en: Untitled
kab: Sans titre

en: No input
kab: Pas d'entrée

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
kab: Aucune entrée trouvée. Le flux doit être en lecture ou en pause pour que les signets fonctionnent.

en: Input has changed
kab: L'entrée a changé

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
kab: L'entrée a changé, impossible d'enregistrer les signets. Passez la lecture sur « Pause » pendant la modification des signets pour garder la même entrée.

en: Backward
kab: Reculer

en: Forward
kab: Avancer

en: Convert & Stream
kab: Convertir & diffuser

en: Go!
kab: Aller !

en: Drop media here
kab: Déposer des médias ici

en: Open media...
kab: Ouvrir un média…

en: Choose Profile
kab: Choisir un profil

en: Customize...
kab: Personnaliser…

en: Choose Destination
kab: Destination

en: Choose an output location
kab: Choisir une destination

en: Browse...
kab: Parcourir…

en: Setup Streaming...
kab: Configurer les flux…

en: Save as File
kab: Enregistrer le fichier

en: Stream
kab: Flux

en: Apply
kab: Appliquer

en: Save as new Profile...
kab: Enregistrer un nouveau profil…

en: Encapsulation
kab: Méthode d'encapsulation

en: Video codec
kab: Codecs vidéo

en: Audio codec
kab: Codecs audio

en: Keep original video track
kab: Conserver la taille originale de la piste vidéo

en: Resolution
kab: Résolution

en: You just need to fill one of the three following parameters, VLC will autodetect the other using the original aspect ratio
kab: Il est juste nécessaire de remplir un des trois paramètres suivants, VLC détectera automatiquement les autres en utilisant le rapport d'affichage original

en: Scale
kab: Échelle

en: Keep original audio track
kab: Conserver la piste audio originale

en: Overlay subtitles on the video
kab: Incruster les sous-titres sur la vidéo

en: Stream Destination
kab: Destination du flux

en: Stream Announcement
kab: Annonce des flux

en: Address
kab: Adresse

en: SAP Announcement
kab: Annonce SAP

en: HTTP Announcement
kab: Annonce HTTP

en: RTSP Announcement
kab: Annonce RTSP

en: Export SDP as file
kab: Exporter un fichier SDP

en: Channel Name
kab: Nom du canal

en: SDP URL
kab: URL du SDP

en: Invalid container format for HTTP streaming
kab: Format de conteneur invalide pour le streaming HTTP

en: Media encapsulated as %@ cannot be streamed through the HTTP protocol for technical reasons.
kab: Le média encapsulé en tant que %@ ne peut pas être lu à travers le protocole HTTP pour des raisons techniques.

en: Remove a profile
kab: Supprimer un profil

en: Select the profile you would like to remove:
kab: Sélectionnez le profil à supprimer :

en: Save as new profile
kab: Créer un nouveau profil

en: %@ stream to %@:%@
kab: %@ flux vers %@:%@

en: No Address given
kab: Pas d'adresse indiquée

en: In order to stream, a valid destination address is required.
kab: Pour créer un flux, une adresse de destination valide est indispensable.

en: No Channel Name given
kab: Pas de nom de canal

en: SAP stream announcement is enabled. However, no channel name is provided.
kab: Le flux SAP est activé. Cependant, aucun nom de chaîne n'est fourni.

en: No SDP URL given
kab: Pas d'URL SDP

en: A SDP export is requested, but no URL is provided.
kab: Un support SDP est demandé, mais aucune URL n'est fournie.

en: Custom
kab: Personnalisé

en: Random On
kab: Aléatoire Oui

en: Repeat Off
kab: Sans répétition

en: Errors and Warnings
kab: Erreurs et avertissements

en: Clean up
kab: Effacer

en: Toggle Fullscreen mode
kab: Commuter le mode plein écran

en: Video device
kab: Périphérique vidéo

en: Number of the screen to use by default to display videos in 'fullscreen'. The screen number correspondance can be found in the video device selection menu.
kab: Numéro de l'écran à utiliser par défaut pour afficher les vidéos en plein écran. La correspondance des numéros d'écrans se trouve dans le menu de sélection du périphérique vidéo.

en: Opaqueness
kab: Opacité

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
kab: Règle la transparence de la sortie vidéo. 1 correspond à  opaque (par défaut), 0 à transparent

en: Black screens in fullscreen
kab: Passer au noir en plein écran

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
kab: Passer au noir les écrans n'affichant pas de vidéo, en mode plein écran.

en: Show Fullscreen controller
kab: Afficher le contrôleur plein écran

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
kab: Afficher un contrôleur en surbrillance lors des mouvements de souris en plein écran.

en: Auto-playback of new items
kab: Lecture automatique des nouveaux éléments

en: Start playback of new items immediately once they were added.
kab: Démarrer la lecture des nouveaux éléments dès qu'ils sont ajoutés.

en: Keep Recent Items
kab: Garder les éléments récents

en: By default, VLC keeps a list of the last 10 items. This feature can be disabled here.
kab: Par défaut, VLC garde une liste des 10 derniers médias. Cette possibilité peut être inhibée ici.

en: Control playback with the Apple Remote
kab: Contrôler la lecture avec la télécommande Apple

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
kab: Par défaut, VLC peut être contrôlé avec la télécommande Apple.

en: Control system volume with the Apple Remote
kab: Contrôler le volume du système avec la télécommande Apple

en: By default, VLC will control its own volume with the Apple Remote. However, you can choose to control the global system volume instead.
kab: Par défaut, VLC contrôlera son propre volume avec la télécommande Apple. Cependant, vous pouvez choisir de contrôler le volume global du système à la place.

en: Control playlist items with the Apple Remote
kab: Contrôler la liste de lecture avec la télécommande Apple

en: By default, VLC will allow you to switch to the next or previous item with the Apple Remote. You can disable this behavior with this option.
kab: Par défaut, VLC vous permettra de passer à l'élément suivant ou précédent avec la télécommande Apple. Vous pouvez désactiver ce comportement avec cette option.

en: Control playback with media keys
kab: Contrôler la lecture avec les touches multimédias

en: By default, VLC can be controlled using the media keys on modern Apple keyboards.
kab: Par défaut, VLC peut être contrôlé avec les touches multimédias des claviers Apple récents.

en: Run VLC with dark interface style
kab: Lancer VLC avec un style d'interface sombre

en: If this option is enabled, VLC will use the dark interface style. Otherwise, the grey interface style is used.
kab: Si cette option est activée, VLC utilisera le style d'interface sombre. Sinon, le style d'interface grisé sera utilisé.

en: Use the native fullscreen mode
kab: Utiliser le mode plein écran natif

en: By default, VLC uses the fullscreen mode known from previous Mac OS X releases. It can also use the native fullscreen mode on Mac OS X 10.7 and later.
kab: Par défaut, VLC utilise le mode plein écran des versions précédentes de MaC OS X. Il peut également utiliser le mode natif sur Mac OS X 10.7 et versions ultérieures.

en: Resize interface to the native video size
kab: Redimensionner l'interface à la taille réelle de la vidéo

en: You have two choices:
     - The interface will resize to the native video size
     - The video will fit to the interface size
     By default, interface resize to the native video size.
kab: Vous avez deux choix :
    - l'interface se redimensionne à la taille réelle de la vidéo
    - la vidéo est ajustée à la taille de l'interface
    Par défaut, le premier cas est choisi.

en: Pause the video playback when minimized
kab: Mettre la vidéo en pause lors de l'iconification

en: With this option enabled, the playback will be automatically paused when minimizing the window.
kab: Si cette option est validé, la lecture sera automatiquement mise en pause lorsque VLC est minimisé

en: Allow automatic icon changes
kab: Changement automatique de l’icône

en: This option allows the interface to change its icon on various occasions.
kab: Cette option permet à l'interface de changer son icône en diverses occasions.

en: Lock Aspect Ratio
kab: Forcer le format d'affichage

en: Show Previous & Next Buttons
kab: Afficher les boutons Suivant & Précédent

en: Shows the previous and next buttons in the main window.
kab: Affiche les boutons Suivant et Précédent dans la fenêtre principale.

en: Show Shuffle & Repeat Buttons
kab: Afficher les boutons Aléatoire & Répétition

en: Shows the shuffle and repeat buttons in the main window.
kab: Affiche les boutons Aléatoire et Répétition dans la fenêtre principale.

en: Show Audio Effects Button
kab: Afficher le bouton Effets audio

en: Shows the audio effects button in the main window.
kab: Affiche le bouton Effets audio dans la fenêtre principale.

en: Show Sidebar
kab: Afficher la barre latérale

en: Shows a sidebar in the main window listing media sources.
kab: Affiche la barre latérale dans la fenêtre principale listant les sources de médias.

en: Control external music players
kab: Contrôler les lecteurs de musique externe

en: VLC will pause and resume supported music players on playback.
kab: VLC pourra mettre en pause et reprendre la lecture sur les lecteurs de musiques supportés.

en: Use large text for list views
kab: Utilise un grand texte pour les vues en liste

en: Do nothing
kab: Ne rien faire

en: Pause iTunes / Spotify
kab: Mettre en pause iTunes / Spotify

en: Pause and resume iTunes / Spotify
kab: Mettre en pause et reprendre iTunes / Spotify

en: Continue playback where you left off
kab: Continue la lecture là ou elle a été laissée

en: VLC will store playback positions of the last 30 items you played. If you re-open one of those, playback will continue.
kab: VLC va enregistrer l'avancement de lecture des 30 derniers éléments que vous avez joué. Si vous ouvrez à nouveau l'un d'eux, la lecture continuera.

en: Ask
kab: Demander

en: Always
kab: Toujours

en: Never
kab: Jamais

en: Maximum Volume displayed
kab: Niveau de volume maximum affiché

en: Mac OS X interface
kab: Interface Mac OS X

en: Appearance
kab: Apparence

en: Behavior
kab: Comportement

en: Apple Remote and media keys
kab: Télécommande Apple et touches média

en: Video output
kab: Sortie vidéo

en: Remove old preferences?
kab: Effacer les anciennes préférences ?

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
kab: Un ancien fichier de préférences de VLC a été trouvé.

en: Move To Trash and Relaunch VLC
kab: Déplacer le dans la corbeille et relancez VLC

en: Level %i
kab: Niveau %i

en: Smaller
kab: Plus petit

en: Small
kab: Petit

en: Large
kab: Grand

en: Larger
kab: Plus grand

en: Check for Update...
kab: Rechercher des mises à jour…

en: Preferences...
kab: Préférences…

en: Hide VLC
kab: Masquer VLC

en: Hide Others
kab: Masquer les autres

en: Show All
kab: Tout afficher

en: Quit VLC
kab: Quitter VLC

en: 1:File
kab: 1:Fichier

en: Advanced Open File...
kab: Ouvrir un fichier en mode avancé…

en: Open File...
kab: Ouvrir un fichier…

en: Open Disc...
kab: Ouvrir un disque…

en: Open Network...
kab: Ouvrir un flux réseau…

en: Open Capture Device...
kab: Ouvrir un périphérique de capture…

en: Open Recent
kab: Ouvrir un flux récent

en: Close Window
kab: Fermer la fenêtre

en: Convert / Stream...
kab: Convertir / Diffuser…

en: Save Playlist...
kab: Enregistrer la liste de lecture…

en: Reveal in Finder
kab: Montrer dans le « Finder »

en: Cut
kab: Couper

en: Copy
kab: Copier

en: Paste
kab: Coller

en: Select All
kab: Tout sélectionner

en: View
kab: Vue

en: Playlist Table Columns
kab: Colonnes de la liste de lecture

en: Playback
kab: Lecture

en: Playback Speed
kab: Vitesse de lecture

en: Track Synchronization
kab: Synchronisation de piste

en: A→B Loop
kab: A→B en boucle

en: Quit after Playback
kab: Quitter après la lecture

en: Step Forward
kab: Avancer d'un pas

en: Step Backward
kab: Reculer d'un pas

en: Jump to Time
kab: Aller au temps

en: Increase Volume
kab: Augmenter le volume

en: Decrease Volume
kab: Réduire le volume

en: Audio Device
kab: Périphérique audio

en: Half Size
kab: Taille moitiée

en: Normal Size
kab: Taille normale

en: Double Size
kab: Taille double

en: Fit to Screen
kab: Ajuster à l'écran

en: Float on Top
kab: Flotter au-dessus

en: Fullscreen Video Device
kab: Sortie vidéo en plein écran

en: Post processing
kab: Post-traitement

en: Add Subtitle File...
kab: Ajouter un fichier de sous-titres…

en: Subtitles Track
kab: Piste de sous-titres

en: Text Size
kab: Taille du texte

en: Text Color
kab: Couleur du texte

en: Outline Thickness
kab: Épaisseur du contour

en: Background Opacity
kab: Opacité de l'arrière-plan

en: Background Color
kab: Couleur de l'arrière-plan

en: Window
kab: Fenêtre

en: Minimize
kab: Réduire

en: Player...
kab: Lecteur…

en: Main Window...
kab: Fenêtre principale…

en: Audio Effects...
kab: Effets audio…

en: Video Effects...
kab: Effets vidéo…

en: Bookmarks...
kab: Signets…

en: Playlist...
kab: Liste de lecture…

en: Media Information...
kab: Informations sur le média…

en: Messages...
kab: Messages…

en: Errors and Warnings...
kab: Erreurs et avertissements…

en: Bring All to Front
kab: Tout ramener au premier plan

en: Help
kab: Aide

en: VLC media player Help...
kab: Aide du lecteur multimédia VLC…

en: Online Documentation...
kab: Documentation en ligne...

en: VideoLAN Website...
kab: Site web de VideoLAN…

en: Make a donation...
kab: Faire un don…

en: Online Forum...
kab: Forum en ligne…

en: File Format:
kab: Format de fichier :

en: Extended M3U
kab: M3U étendu

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
kab: XSPF (Format de Liste de Lecture échangeable XML)

en: HTML playlist
kab: Liste de lecture HTML

en: Save Playlist
kab: Enregistrer la liste de lecture

en: Search in Playlist
kab: Chercher dans la liste de lecture

en: Subscribe
kab: S'abonner

en: Unsubscribe
kab: Se désabonner

en: Subscribe to a podcast
kab: S'abonner à un podcast

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
kab: Entrez l'URL pour s'abonner à un podcast :

en: Unsubscribe from a podcast
kab: Se désabonner d'un podcast

en: Select the podcast you would like to unsubscribe from:
kab: Entrez l'URL pour s'abonner à un podcast :

en: Check for album art and metadata?
kab: Vérifier la jaquette et les métadonnées?

en: Enable Metadata Retrieval
kab: Activer la récupération de métadonnées

en: No, Thanks
kab: Non merci

en: VLC can check online for album art and metadata to enrich your playback experience, e.g. by providing track information when playing Audio CDs. To provide this functionality, VLC will send information about your contents to trusted services in an anonymized form.
kab: VLC peut rechercher en ligne des images et métadonnées relatives à l'album afin d'enrichir votre utilisation, par exemple en fournissant des informations sur les pistes des CD audio que vous jouez. Pour proposer cette fonctionnalité, VLC enverra des informations sur les contenus à des services de confiance, de façon anonyme.

en: LIBRARY
kab: BIBLIOTHÈQUE

en: MY COMPUTER
kab: MON ORDINATEUR

en: DEVICES
kab: PÉRIPHÉRIQUES

en: LOCAL NETWORK
kab: RÉSEAU LOCAL

en: Show/Hide Playlist
kab: Afficher/masquer la liste de lecture

en: Repeat
kab: Répétition

en: Shuffle
kab: Aléatoire

en: Full Volume
kab: Volume max

en: B
kab: o

en: KB
kab: ko

en: MB
kab: Mo

en: GB
kab: Go

en: TB
kab: To

en: Open Source
kab: Ouvrir un flux

en: Open
kab: Ldi

en: Settings...
kab: Paramètres…

en: Disc
kab: Disque

en: Network
kab: Réseau

en: Choose a file
kab: Choisir un fichier

en: Treat as a pipe rather than as a file
kab: Considérer comme un tuyau plutôt que comme un fichier

en: Play another media synchronously
kab: Jouer en synchronisation avec autre média (fichier audio supplémentaire, …)

en: Choose...
kab: Choisir…

en: Custom playback
kab: Lecture personnalisée

en: Open VIDEO_TS / BDMV folder
kab: Ouvrir le dossier VIDEO_TS / BDMV

en: Insert Disc
kab: Insérer un disque

en: Disable DVD menus
kab: Inhiber les menus DVD

en: Enable DVD menus
kab: Activer les menus DVD

en: IP Address
kab: Adresse IP

en: To Open a usual network stream (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), just enter the URL in the field above. If you want to open a RTP or UDP stream, press the button below.
kab: Pour ouvrir un flux réseau standard (HTTP, RTSP, MMS, FTP, etc.), donnez son URL dans le champ ci-dessus. Si vous voulez ouvrir un flux RTP ou UDP, appuyez sur le bouton ci-dessous.

en: If you want to open a multicast stream, enter the respective IP address given by the stream provider. In unicast mode, VLC will use your machine's IP automatically.
    
    To open a stream using a different protocol, just press Cancel to close this sheet.
kab: Si vous voulez ouvrir un flux multicast, donnez l'adresse IP indiquée par le fournisseur du flux. En mode unicast, VLC utilise automatiquement l'IP de la machine.
    
    Pour ouvrir un flux avec un protocole différent, cliquez [Annuler] pour fermer cette fenêtre.

en: Open RTP/UDP Stream
kab: Ouvrir un flux RTP/UDP

en: Protocol
kab: Protocole

en: Input Devices
kab: Périphériques d'entrée

en: Subscreen left
kab: Partie gauche du sous-écran

en: Subscreen top
kab: Haut du sous-écran

en: Capture Audio
kab: Capture audio

en: Add Subtitle File:
kab: Ajouter un fichier de sous-titres :

en: Override parameters
kab: Outrepasser les paramètres

en: Subtitle encoding
kab: Encodage des sous-titres

en: Font size
kab: Taille

en: Subtitle alignment
kab: Alignement des sous-titres

en: Font Properties
kab: Propriétés de police

en: Subtitle File
kab: Fichier de sous-titres

en: Open File
kab: Ouvrir un &fichier

en: %i tracks
kab: %i pistes

en: Streaming and Transcoding Options
kab: Options de diffusion/transcodage

en: Display the stream locally
kab: Afficher pendant la diffusion

en: Dump raw input
kab: Enregistrer le flux brut

en: Encapsulation Method
kab: Méthode d'encapsulation

en: Transcoding options
kab: Options de transcodage

en: Bitrate (kb/s)
kab: Débit (kbit/s)

en: Stream Announcing
kab: Annonce des flux

en: Save File
kab: Enregistrer le fichier

en: Track Number
kab: Numéro de piste

en: Duration
kab: Durée

en: File Size
kab: Taille du fichier

en: Media Information
kab: Méta-données

en: Location
kab: Emplacement

en: Save Metadata
kab: Enregistrer les méta-donnée&s

en: General
kab: Général

en: Codec Details
kab: Détails des codecs

en: Read at media
kab: Lu à la source

en: Input bitrate
kab: Débit d'entrée

en: Demuxed
kab: Démultiplexé

en: Stream bitrate
kab: Débit du flux

en: Decoded blocks
kab: Blocs décodés

en: Displayed frames
kab: Images affichées

en: Lost frames
kab: Images perdues

en: Streaming
kab: Diffusion

en: Sent packets
kab: Paquets envoyés

en: Sent bytes
kab: Octets envoyés

en: Send rate
kab: Débit d'envoi

en: Played buffers
kab: Tampons joués

en: Lost buffers
kab: Tampons perdus

en: Error while saving meta
kab: Erreur lors de l'enregistrement des méta-données

en: VLC was unable to save the meta data.
kab: VLC est incapable d'enregistrer les méta-données.

en: Preferences
kab: Préférences

en: Reset All
kab: Tout rétablir

en: Show Basic
kab: Afficher les bases

en: Select a directory
kab: Sélectionnez un dossier

en: Select a file
kab: Sélectionner un fichier

en: Select
kab: Sélectionner

en: Continue playback?
kab: Continuer la lecture ?

en: Continue
kab: Continuer

en: Restart playback
kab: Redémarrer la lecture

en: Playback of "%@" will continue at %@
kab: La lecture de « %@ » reprendra à %@

en: Interface Settings
kab: Paramètres de l'interface

en: Audio Settings
kab: Paramètres audio

en: Video Settings
kab: Paramètres vidéo

en: Subtitle & On Screen Display Settings
kab: Paramètres de sous-titres et d'incrustation vidéo

en: Input & Codec Settings
kab: Paramètres d'entrée et de codec

en: General Audio
kab: Audio général

en: Preferred Audio language
kab: Langue audio préférée

en: Enable Last.fm submissions
kab: Activer les soumissions à last.fm

en: Visualization
kab: Visualisation

en: Keep audio level between sessions
kab: Retenir le niveau de volume entre les sessions

en: Always reset audio start level to:
kab: Toujours remettre le niveau de volume à :

en: Change
kab: Changer

en: Change Hotkey
kab: Changer le raccourci clavier

en: Select an action to change the associated hotkey:
kab: Sélectionner une action pour changer la touche associée :

en: Shortcut
kab: Raccourci

en: Record directory or filename
kab: Dossier des captures

en: Directory or filename where the records will be stored
kab: Dossier ou fichier pour les enregistrements

en: Repair AVI Files
kab: Réparer les fichiers AVI

en: Default Caching Level
kab: Niveau de cache par défaut

en: Caching
kab: Mise en cache

en: Use the complete preferences to configure custom caching values for each access module.
kab: Utilisez les préférences étendues pour configurer des valeurs de cache personnalisées pour tous les modules d'accès.

en: Codecs / Muxers
kab: Codecs / Multiplexeurs

en: Post-Processing Quality
kab: Qualité de post-traitement

en: Edit default application settings for network protocols
kab: Modifier les paramètres par défaut de l'application pour les protocoles réseau

en: Open network streams using the following protocols
kab: Ouvrir les flux réseaux en utilisant les protocoles suivants

en: Note that these are system-wide settings.
kab: Notez que ces paramètres sont pour l'ensemble du système.

en: Interface style
kab: Style d'interface

en: Dark
kab: Sombre

en: Bright
kab: Claire

en: Continue playback
kab: Continuer la lecture

en: Privacy / Network Interaction
kab: Vie privée / Interaction réseau

en: Automatically check for updates
kab: Rechercher automatiquement des mises à jour

en: Default Encoding
kab: Encodage par défaut

en: Display Settings
kab: Paramètres d'affichage

en: Font color
kab: Couleur

en: Font
kab: Police

en: Subtitle languages
kab: Langue des sous-titres

en: Preferred subtitle language
kab: Langue sous-titres préférée

en: Enable OSD
kab: Activer l'OSD

en: Force bold
kab: En gras

en: Outline color
kab: Couleur du contour

en: Outline thickness
kab: Contour

en: Display
kab: Affichage

en: Show video within the main window
kab: Afficher la vidéo dans la fenêtre principale

en: Black screens in Fullscreen mode
kab: Passer au noir en plein écran

en: Video snapshots
kab: Captures d'écran

en: Folder
kab: Dossier

en: Prefix
kab: Préfixe

en: Sequential numbering
kab: Numérotation séquentielle

en: Last check on: %@
kab: Dernière fois : %@

en: No check was performed yet.
kab: Pas de contrôle effectué.

en: Reset Preferences
kab: Rétablir

en: This will reset VLC media player's preferences.
    
    Note that VLC will restart during the process, so your current playlist will be emptied and eventual playback, streaming or transcoding activities will stop immediately.
    
    The Media Library will not be affected.
    
    Are you sure you want to continue?
kab: Ceci va remettre à zéro toutes les préférences de VLC.
    
    Notez que VLC va redémarrer pendant cette procédure, ainsi votre liste de lecture sera vidée et les lectures ou transcodages en cours seront arrêtés.
    
    La bibliothèque de médias ne sera pas affectée.
    
    Voulez-vous vraiment continuer ?

en: This setting cannot be changed because the native fullscreen mode is enabled.
kab: Ce paramètre ne peut être modifié parce que le mode plein écran natif est activé.

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
kab: Choisissez le dossier pour enregister les captures d'écran.

en: Choose
kab: Choisir

en: Choose the directory or filename where the records will be stored.
kab: Dossier ou fichier pour les enregistrements.

en: Press new keys for
    "%@"
kab: Appuyez sur la nouvelle combinaison pour
    « %@ »

en: Invalid combination
kab: Combinaison invalide

en: Regrettably, these keys cannot be assigned as hotkey shortcuts.
kab: Hélas, ces touches ne peuvent pas être utilisées comme raccourci.

en: This combination is already taken by "%@".
kab: Cette combinaison est déjà utilisée par « %@ ».

en: Not Set
kab: non défini

en: Audio/Video
kab: Audio/Vidéo

en: Audio track synchronization:
kab: Synchronisation de piste audio :

en: A positive value means that the audio is ahead of the video
kab: Une valeur positive veut dire que l'audio est en avance sur la vidéo

en: Subtitles/Video
kab: Sous-titres/Vidéo

en: Subtitle track synchronization:
kab: Synchronisation de piste sous-titres :

en: A positive value means that the subtitles are ahead of the video
kab: Une valeur positive signifie que les sous-titres sont en avance sur la vidéo

en: Subtitle speed:
kab: Vitesse des sous-titres :

en: fps
kab:  ips

en: Subtitle duration factor:
kab: Facteur de durée des sous-titres :

en: Extend subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
kab: Étendre la durée des sous-titres avec cette valeur.
    Mettre 0 pour inhiber.

en: Multiply subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
kab: Multiplier la durée des sous-titres par cette valeur.
    Mettre à 0 pour inhiber

en: Recalculate subtitle duration according
    to their content and this value.
    Set 0 to disable.
kab: Re-calculer la durée des sous-titres conformément
    à leur contenu et à cette valeur.
    Mettre à 0 pour inhiber.

en: Video Effects
kab: Effets vidéo

en: Basic
kab: Basique

en: Geometry
kab: Géométrie

en: Color
kab: Couleur

en: Image Adjust
kab: Ajustement d'image

en: Brightness Threshold
kab: Seuil de luminosité

en: Sharpen
kab: Accentuation

en: Banding removal
kab: Suppression effet de traîne

en: Radius
kab: Rayon

en: Film Grain
kab: Grain du film

en: Synchronize top and bottom
kab: Synchroniser haut et bas

en: Synchronize left and right
kab: Synchroniser gauche et droite

en: Transform
kab: Transformation

en: Rotate by 90 degrees
kab: Rotation de 90 degrés

en: Rotate by 180 degrees
kab: Rotation de 180 degrés

en: Rotate by 270 degrees
kab: Rotation de 270 degrés

en: Flip horizontally
kab: Retournement horizontal

en: Flip vertically
kab: Retournement vertical

en: Magnification/Zoom
kab: Agrandissement/Zoom

en: Puzzle game
kab: Puzzle

en: Rows
kab: Lignes

en: Columns
kab: Colonnes

en: Number of clones
kab: Nombre de clones

en: Wall
kab: Mur d'images

en: Color threshold
kab: Seuil de couleur

en: Similarity
kab: Similarité

en: Intensity
kab: Intensité

en: Edge
kab: « edge » / Contours

en: Hough
kab: « hough » / Lignes

en: Color extraction
kab: Extraction de couleur

en: Invert colors
kab: Inversion de couleur

en: Posterize
kab: Postériser

en: Posterize level
kab: Niveau de postérisation

en: Motion blur
kab: Flou de mouvement

en: Factor
kab: Facteur

en: Motion Detect
kab: Détection de mouvement

en: Water effect
kab: Effet aquatique

en: Psychedelic
kab: Psychédélique

en: Anaglyph
kab: Anaglyphe

en: Add text
kab: Ajout de texte

en: Text
kab: Texte

en: Add logo
kab: Ajout d'un logo

en: Transparency
kab: Transparence

en: Organize profiles...
kab: Organiser les profils…

en: Minimal Mac OS X interface
kab: Interface Mac OS X minimale

en: Filebrowser starting point
kab: Dossier de démarrage du navigateur

en: This option allows you to specify the directory the ncurses filebrowser will show you initially.
kab: Cette option permet de choisir le répertoire que le navigateur de fichiers ncurses montrera initialement.

en: Ncurses interface
kab: Interface « ncurses »

en:       %s: %s
kab:       %s : %s

en: [Display]
kab: [Affichage]

en:  h,H                    Show/Hide help box
kab:  h,H Afficher/Masquer l'aide

en:  i                      Show/Hide info box
kab: i Afficher/Masquer les informations

en:  M                      Show/Hide metadata box
kab: m Afficher/Masquer les métainformations

en:  L                      Show/Hide messages box
kab: L Afficher/Masquer les messages

en:  P                      Show/Hide playlist box
kab: P Afficher/Masquer la liste de lecture

en:  B                      Show/Hide filebrowser
kab: B Afficher/Masquer le navigateur de fichiers

en:  x                      Show/Hide objects box
kab: x Afficher/Masquer les objets

en:  S                      Show/Hide statistics box
kab: P Afficher/Masquer les statistiques

en:  Esc                    Close Add/Search entry
kab:      [Echap]     Fermer le dialogue Ajouter/Chercher

en:  Ctrl-l                 Refresh the screen
kab:      Ctrl+l      Rafraîchir l'écran

en:  q, Q, Esc              Quit
kab:      q, Q, Échap Quitter

en:  s                      Stop
kab:      s           Arrêter

en:  <space>                Pause/Play
kab:      [Espace]    Suspendre/Lire

en:  f                      Toggle Fullscreen
kab:      f           Commuter le plein écran

en:  c                      Cycle through audio tracks
kab: c Boucle sur les pistes audios

en:  v                      Cycle through subtitles tracks
kab: v Boucle sur les pistes de sous-titres

en:  b                      Cycle through video tracks
kab: b Boucle sur les pistes vidéos

en:  n, p                   Next/Previous playlist item
kab:      n, p        Suivant/Précédent

en:  [, ]                   Next/Previous title
kab:      [, ]        Titre Suivant/Précédent

en:  <, >                   Next/Previous chapter
kab:      <, >        Chapitre Suivant/Précédent

note: xgettext: You can use ← and → characters
en:  <left>,<right>         Seek -/+ 1%%
kab:      ←, →        Sauter -/+1%%

en:  a, z                   Volume Up/Down
kab:      a,z         Augmenter/réduire le volume

en:  m                      Mute
kab:      m           Muet

note: xgettext: You can use ↑ and ↓ characters
en:  <up>,<down>            Navigate through the box line by line
kab:      ↑,↓         Naviguer ligne par ligne

note: xgettext: You can use ⇞ and ⇟ characters
en:  <pageup>,<pagedown>    Navigate through the box page by page
kab:      ⇞,⇟         Naviguer page par page

note: xgettext: You can use ↖ and ↘ characters
en:  <start>,<end>          Navigate to start/end of box
kab:      ↖,↘         Aller au début/à la fin de la boîte de dialogue

en: [Playlist]
kab: [Liste de lecture]

en:  r                      Toggle Random playing
kab:      r           Commuter le lecture aléatoire

en:  l                      Toggle Loop Playlist
kab:      l           Commuter le rebouclage de liste

en:  R                      Toggle Repeat item
kab:      R           Commuter la répétition d'élément

en:  o                      Order Playlist by title
kab:      o           Trier la liste de lecture par titre

en:  O                      Reverse order Playlist by title
kab:      O           Trier la liste de lecture par titre (inversé)

en:  g                      Go to the current playing item
kab:      g           Aller à l'élément courant

en:  /                      Look for an item
kab:      /           Rechercher

en:  ;                      Look for the next item
kab:      ;           Rechercher le prochain

en:  A                      Add an entry
kab:      A           Ajouter

note: xgettext: You can use ⌫ character to translate <backspace>
en:  D, <backspace>, <del>  Delete an entry
kab:      D,⌫,[Suppr] Effacer

en:  e                      Eject (if stopped)
kab:      e           Éjecter (si stoppé)

en: [Filebrowser]
kab: [Navigateur de fichiers]

en:  <enter>                Add the selected file to the playlist
kab:      [Entrée]           Ajouter le fichier sélectionné à la liste de lecture

en:  <space>                Add the selected directory to the playlist
kab:      [Espace]           Ajouter le dossier sélectionné à la liste de lecture

en:  .                      Show/Hide hidden files
kab: . Afficher/Masquer les fichiers cachés

en: [Player]
kab: [Lecteur]

note: xgettext: You can use ↑ and ↓ characters
en:  <up>,<down>            Seek +/-5%%
kab:      ↑,↓         Sauter +/-5%%

en: [Loop]
kab: [Boucler]

en:  Source   : %s
kab:  Source  : %s

en:  Volume   : Mute
kab: Volume : muet

en:  Volume   : %3ld%%
kab: Volume : %3ld%%

en:  Volume   : ----
kab: Volume : ----

en:  Title    : %<PRId64>/%d
kab:  Titre      : %<PRId64>/%d

en:  Chapter  : %<PRId64>/%d
kab:  Chapitre : %<PRId64>/%d

en:  [ h for help ]
kab:  [ h pour l'aide ]

en: Open: %s
kab: Ldi: %s

en: Find: %s
kab: Chercher : %s

en: Click to toggle between loop all, loop one and no loop
kab: Cliquer pour commuter entre tout reboucler, reboucler un média et pas de boucle

en: Previous Chapter/Title
kab: Chapitre/Titre précédent

en: Next Chapter/Title
kab: Chapitre/Titre suivant

en: Teletext Activation
kab: Alignement Télétexte

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
kab: Lecture
    Si la liste de lecture est vide, ouvrir un média

en: Previous / Backward
kab: Précédent / Reculer

en: Next / Forward
kab: Suivant / Avancer

en: De-Fullscreen
kab: Sortir du plein écran

en: Extended panel
kab: Options étendues

en: Frame By Frame
kab: Image par image

en: Trickplay Reverse
kab: Lecture à l'envers

en: Step backward
kab: Reculer d'un pas

en: Step forward
kab: Avancer d'un pas

en: Loop / Repeat
kab: Boucle / Répétition

en: Information
kab: Informations

en: Open subtitles
kab: Ouvrir sous-titres

en: Dock fullscreen controller
kab: Afficher le contrôleur plein écran

en: Stop playback
kab: Arrêter la lecture

en: Open a medium
kab: Ouvrir un média

en: Previous media in the playlist, skip backward when held
kab: Média précédent dans la liste de lecture, reculer si maintenu

en: Next media in the playlist, skip forward when held
kab: Média suivant dans la liste de lecture, avancer si maintenu

en: Toggle the video in fullscreen
kab: Commuter la vidéo en plein écran

en: Toggle the video out fullscreen
kab: Commuter la vidéo du plein écran

en: Show extended settings
kab: Afficher les paramètres étendus

en: Toggle playlist
kab: Commuter la liste de lecture

en: Take a snapshot
kab: Prendre une capture d'écran

en: Loop from point A to point B continuously.
kab: Boucler entre les points A et B en continu.

en: Frame by frame
kab: Image par image

en: Reverse
kab: En arrière

en: Change the loop and repeat modes
kab: Changer les modes boucle et répétition

en: Previous media in the playlist
kab: Élément précédent dans la liste de lecture

en: Next media in the playlist
kab: Élément suivant dans la liste de lecture

en: Open subtitle file
kab: Ouvrir un fichier de sous-titres

en: Dock/undock fullscreen controller to/from bottom of screen
kab: Attacher/détacher le contrôleur plein écran du haut/bas de l'écran

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
kab: Rétablir le son

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
kab: Couper le son

en: Pause the playback
kab: Pause après la lecture

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
kab: Boucler entre les points A et B en continu
    Cliquez pour définir le point A

en: Click to set point B
kab: Cliquez pour le point B

en: Stop the A to B loop
kab: Arrêter la boucle A->B

en: Aspect Ratio
kab: Proportions

en: Logo filenames
kab: Nom des fichiers de logo

en: Image mask
kab: Masque de transparence

en: No v4l2 instance found.
    Please check that the device has been opened with VLC and is playing.
    
    Controls will automatically appear here.
kab: Pas d'instance de v4l2.
    Vérifiez que le périphérique a été ouvert avec VLC et fonctionne.
    
    Les contrôles apparaîtront automatiquement ici.

en: Knee
    radius
kab: Rayon de
    l'arrondi

en: Makeup
    gain
kab: Compensation
    de gain

en: (Hastened)
kab: (Accéléré)

en: (Delayed)
kab: (Ralenti)

en: Force update of this dialog's values
kab: Forcer la mise à jour des valeurs de la fenêtre

en: &Fingerprint
kab: &Empreinte audio

en: Find meta data using audio fingerprinting
kab: Récupère des méta-données en utilisant l'empreinte audio

en: Comments
kab: Commentaires

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
kab: Les métadonnées supplémentaires et les autres informations sont affichées ici.

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
kab: Informations diverses sur la composition de votre média ou de votre flux.
    Multiplexeur, codecs audio et vidéo, et sous-titres sont affichés.

en: Current media / stream statistics
kab: Statistiques média / flux courant

en: Input/Read
kab: Entrée/Lu

en: Output/Written/Sent
kab: Sortie/Écrit/Envoyé

en: Media data size
kab: Taille des données

en: Demuxed data size
kab: Taille des données démultiplexées

en: Content bitrate
kab: Débit

en: Discarded (corrupted)
kab: Ignoré (corrompu)

en: Dropped (discontinued)
kab: Abandonné (discontinu)

en: Decoded
kab: Décodé

en: blocks
kab: blocs

en: Displayed
kab: Affiché

en: frames
kab: Images

en: Lost
kab: Perdu

en: Sent
kab: Envoyé

en: packets
kab: Paquets

en: Upstream rate
kab: Débit de flux montant

en: Played
kab: Joué

en: buffers
kab: tampons

en: Last 60 seconds
kab: Dernières 60 s

en: Overall
kab: En tout

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
kab: Vitesse de lecture actuelle : %1
    Faites un clic droit pour ajuster

en: Revert to normal play speed
kab: Retourner à la vitesse de lecture normale

en: Download cover art
kab: Télécharger la jaquette

en: Add cover art from file
kab: Ajouter la jaquette depuis un fichier

en: Choose Cover Art
kab: Choisissez la jaquette

en: Image Files (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)
kab: Fichiers image (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)

en: Elapsed time
kab: Durée écoulée

en: Total/Remaining time
kab: Temps total/restant

en: Click to toggle between total and remaining time
kab: Cliquer pour commuter entre temps écoulé et temps restant

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
kab: Cliquer pour commuter entre temps écoulé et temps restant

en: Double click to jump to a chosen time position
kab: Double-cliquez pour avancer à un moment choisi

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
kab: Ouvrir un périphérique ou un dossier VIDEO_TS

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
kab: Ouvrir un périphérique ou un dossier VIDEO_TS

en: Select one or multiple files
kab: Sélectionnez un ou plusieurs fichiers

en: File names:
kab: Noms de fichier :

en: Filter:
kab: Filtre :

en: Eject the disc
kab: Éjecter le disque

en: Entry
kab: Entrée

en: Channels:
kab: Canaux :

en: Selected ports:
kab: Ports sélectionnés :

en: Use VLC pace
kab: Mettre VLC au pas

en: TV - digital
kab: TV (numérique)

en: Tuner card
kab: Carte tuner

en: Delivery system
kab: Standard de TV numérique

en: Transponder/multiplex frequency
kab: Fréquence du transpondeur/multiplexeur

en: Transponder symbol rate
kab: Débit de symboles du transpondeur

en: Bandwidth
kab: Bande passante

en: TV - analog
kab: TV (analogique)

en: Device name
kab: Nom du périphérique

en: Your display will be opened and played in order to stream or save it.
kab: Votre écran sera utilisé pour diffuser ou enregistrer son contenu.

note: xgettext: frames per second
en:  f/s
kab: ima/s

en: Advanced Options
kab: Options avancées

en: Double click to get media information
kab: Double-cliquez pour avoir les informations sur le média

en: Change playlistview
kab: Changer la vue de liste de lecture

en: Search the playlist
kab: Chercher dans la liste de lecture

en: My Computer
kab: Mon ordinateur

en: Devices
kab: Périphériques

en: Local Network
kab: Réseau local

en: Remove this podcast subscription
kab: Ceci va supprimer l'abonnement à ce podcast

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
kab: Voulez-vous vraiment vous désabonner de %1 ?

en: Cover
kab: Jaquette

en: Create Directory
kab: Créer un dossier

en: Create Folder
kab: Créer un dossier

en: Enter name for new directory:
kab: Entrer le nom du nouveau dossier :

en: Enter name for new folder:
kab: Entrer le nom du nouveau dossier :

en: Rename Directory
kab: Renommer le répertoire

en: Rename Folder
kab: Renommer le dossier

en: Enter a new name for the directory:
kab: Entrez le nouveau nom du répertoire:

en: Enter a new name for the folder:
kab: Entrez le nouveau nom du dossier:

en: Sort by
kab: Trier par

en: Ascending
kab: Croissant

en: Descending
kab: Décroissant

en: Display size
kab: Taille d'affichage

en: Increase
kab: Augmenter

en: Decrease
kab: Réduire

en: Playlist View Mode
kab: Affichage liste de lecture

en: Playlist is currently empty.
    Drop a file here or select a media source from the left.
kab: La liste de lecture est vide.
    Déposez un fichier ici ou sélectionnez une source depuis la gauche.

en: Icons
kab: Icônes

en: Detailed List
kab: Vue détaillée

en: List
kab: Liste

en: PictureFlow
kab: Affichage « PictureFlow »

en: Select File
kab: Sélectionner un fichier

en: Select or double click an action to change the associated hotkey. Use delete key to remove hotkeys
kab: Sélectionnez ou double-cliquez une action pour changer son raccourci. Utilisez la touche Effacer pour supprimer le raccourci

en: in
kab: parmi

en: Any field
kab: Tous les champs

en: Hotkey
kab: Raccourci clavier

en: Application level hotkey
kab: Raccourci de niveau application

en: Desktop level hotkey
kab: Raccourci de niveau bureau

en: Double click to change.
    Delete key to remove.
kab: Double-cliquez pour changer.
    Effacer la touche pour supprimer.

en: Hotkey change
kab: Changement de raccourci clavier

en: Press the new key or combination for
kab: Appuyez sur la nouvelle touche ou combinaison pour

en: Assign
kab: Affecter

en: Warning: this key or combination is already assigned to
kab: Attention : la combinaison est déjà assignée à

en: Warning: <b>%1</b> is already an application menu shortcut
kab: Attention : <b>%1</b> est un raccourci déjà existant

en: Key or combination:
kab: Touche ou combinaison :

en: Key:
kab: Touche :

en: Input & Codecs Settings
kab: Paramètres d'entrée et de codecs

en: Configure Hotkeys
kab: Configurer les raccourcis claviers

en: Device:
kab: Périphérique :

en: If this property is blank, different values
    for DVD, VCD, and CDDA are set.
    You can define a unique one or configure them 
    individually in the advanced preferences.
kab: Si cette propriété est vide, des valeurs différentes
    pour DVD, VCD et CD-Audio sont déjà définies.
    Vous pouvez en définir une unique ou les configurer
    dans les préférences avancées.

en: Lowest latency
kab: Latence la plus basse

en: Low latency
kab: Latence faible

en: High latency
kab: Latence élevée

en: Higher latency
kab: Latence la plus haute

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
kab: Ceci est l'interface habillable de VLC. Vous pouvez télécharger d'autres habillages sur

en: VLC skins website
kab: le site Web des habillages VLC

en: System's default
kab: Valeur par défaut du système d'exploitation

en: File associations
kab: Association de fichiers

en: Audio Files
kab: Fichiers audio

en: Video Files
kab: Fichiers vidéo

en: Playlist Files
kab: Fichiers de liste de lecture

en: &Apply
kab: &Appliquer

en: &Cancel
kab: &Annuler

en: Profile
kab: Profil

en: Edit selected profile
kab: Modifier le profil sélectionné

en: Delete selected profile
kab: Supprimer le profil sélectionné

en: Create a new profile
kab: Créer un nouveau profil

en: Create
kab: Créer

en: This muxer is not provided directly by VLC: It could be missing.
kab: Ce démultiplexeur n'est pas fourni directement par VLC : il est peut-être manquant.

en:  Profile Name Missing
kab: Nom de profil absent

en: You must set a name for the profile.
kab: Vous devez donner un nom pour le profil

en: File/Directory
kab: Fichier/Répertoire

en: File/Folder
kab: Fichier/Dossier

en: Source:
kab: Source :

en: Type:
kab: Type :

en: This module writes the transcoded stream to a file.
kab: Ce module écrit le flux transcodé dans un fichier.

en: Filename
kab: Nom de fichier

en: Save file...
kab: Enregistrer sous…

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
kab: Conteneurs (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
kab: Diffuser par le réseau via HTTP.

en: Path
kab: Chemin d'accès

en: This module outputs the transcoded stream to a network via the mms protocol.
kab: Ce module envois le flux transcodé vers le réseau via le protocole mms.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
kab: Diffuser par le réseau via RTSP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
kab: Diffuser par le réseau via UDP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
kab: Diffuser par le réseau via RTP.

en: Base port
kab: Port de base

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
kab: Ce module écrit le flux transcodé vers un serveur Icecast.

en: Mount Point
kab: Point de montage

en: Login:pass
kab: Utilisateur:mot de passe

en: Edit Bookmarks
kab: Modifier les signets

en: Create a new bookmark
kab: Créer un nouveau signet

en: Delete the selected item
kab: Effacer l'élément sélectionné

en: Delete all the bookmarks
kab: Effacer tous les signets

en: Extract
kab: Extraire

en: &Close
kab: &Fermer

en: Bytes
kab: Octets

en: Convert
kab: Convertir

en: Destination file:
kab: Fichier de destination :

en: Browse
kab: Parcourir

en: Settings
kab: Paramètres

en: Display the output
kab: Affiche le flux de sortie

en: This display the resulting media, but can slow things down.
kab: Ceci va valider l'affichage du média résultant, mais va ralentir les opérations

en: &Start
kab: &Démarrer

en: Containers
kab: Conteneurs

en: Errors
kab: Erreurs

en: Cl&ear
kab: &Effacer

en: Hide future errors
kab: Cacher les erreurs suivantes

en: Adjustments and Effects
kab: Ajustements et effets

en: Synchronization
kab: Synchronisation

en: v4l2 controls
kab: Contrôles v4l2

en: &Save
kab: &Enregistrer

en: Privacy and Network Access Policy
kab: Vie privée / Réseau

en: <p>In order to protect your privacy, <i>VLC media player</i> does <b>not</b> collect personal data or transmit them, not even in anonymized form, to anyone.</p>
    <p>Nevertheless, <i>VLC</i> is able to automatically retrieve information about the media in your playlist from third party Internet-based services. This includes cover art, track names, artist names and other meta-data.</p>
    <p>Consequently, this may entail identifying some of your media files to third party entities. Therefore the <i>VLC</i> developers require your express consent for the media player to access the Internet automatically.</p>
kab: <p>Pour protéger votre vie privée, <i>VLC media player</i> ne collecte <b>pas</b> ou ne transmet <b>pas</b> de données personnelles, même sous une forme anonyme, à quiconque.</p>
    <p>En revanche, <i>VLC</i> est capable de récupérer automatiquement des informations sur votre liste de lecture à partir de services internet tiers. Cela inclus les jaquettes, les noms des pistes, les noms d'artistes et d'autres métadonnées.</p>
    <p>Par conséquence, cela peu permettre d'identifier certain de vos médias à des entités tierces. Ainsi, les développeurs de VLC demandent votre consentement expresse pour que le lecteur multimédia accède à internet de manière automatique.</p>

en: Network Access Policy
kab: Politique d'accès au réseau

en: Regularly check for VLC updates
kab: Recherche régulière d'une mise à jour de VLC

en: Go to Time
kab: Aller au temps

en: &Go
kab: &Écrire les modifications dans la config

en: Go to time
kab: Aller au temps

en: About
kab: À propos

en: &Recheck version
kab: &Revérifier la version

en: &Yes
kab: &Oui

en: &No
kab: &Non

en: VLC media player updates
kab: Mises à jour du lecteur multimédia VLC

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
kab: Une nouvelle version du lecteur multimédia VLC (%1.%2.%3%4) est disponible.

en: You have the latest version of VLC media player.
kab: Vous avez la dernière version  du lecteur multimédia VLC.

en: An error occurred while checking for updates...
kab: Une erreur est survenue lors de la recherche de mises à jour…

en: Current Media Information
kab: Information du média en cours

en: &General
kab: &Général

en: &Metadata
kab: &Métadonnées

en: S&tatistics
kab: S&tatistiques

en: &Save Metadata
kab: Enregistrer les métadonnée&s

en: Location:
kab: Emplacement :

en: Saves all the displayed logs to a file
kab: Enregistre tout les journaux affichés dans un fichier

en: Save log file as...
kab: Enregistrer le journal sous…

en: Cannot write to file %1:
    %2.
kab: Impossible d'écrire dans le fichier %1 :
    %2.

en: Update the tree
kab: Mettre à jour l'arborescence

en: Clear the messages
kab: Effacer les messages

en: Open Media
kab: Ouvrir un média

en: &File
kab: &Fichier

en: &Disc
kab: &Disque

en: &Network
kab: &Réseau

en: Capture &Device
kab: Périphérique de cap&ture

en: &Select
kab: &Sélectionner

en: &Enqueue
kab: Mettre &en file d'attente

en: &Play
kab: &Lire

en: &Stream
kab: &Diffuser

en: C&onvert
kab: C&onvertir

en: C&onvert / Save
kab: &Convertir / Enregistrer

en: Open URL
kab: Ouvrir un URL

en: Enter URL here...
kab: Entrer l'URL ici…

en: Please enter the URL or path to the media you want to play.
kab: Entrez l'URL ou le chemin du média que vous voulez lire

en: If your clipboard contains a valid URL
    or the path to a file on your computer,
    it will be automatically selected.
kab: Si le presse-papier contient une URL valide
    ou le chemin d'un fichier sur votre ordinateur,
    il sera automatiquement sélectionné.

en: Plugins and extensions
kab: Modules et extensions

en: Active Extensions
kab: Extensions actives

en: Capability
kab: Type

en: &Search:
kab: &Chercher :

en: More information...
kab: Plus d'informations…

en: Reload extensions
kab: Recharger les extensions

en: Skins customize player's appearance. You can activate them through preferences.
kab: Les habillages personnalisent l'apparence du lecteur. Vous pouvez les activer dans les préférences.

en: Playlist parsers add new capabilities to read internet streams or extract meta data.
kab: L'analyseur de liste de lecteur ajoute de nouvelles fonctionnalités pour lire les flux internet ou extraire des métadonnées.

en: Service discoveries adds new sources to your playlist such as web radios, video websites, ...
kab: Le service de découverte ajoute des nouvelles sources à votre liste de lecture tels que les radios internet, les sites de vidéos,...

en: Extensions brings various enhancements. Check descriptions for more details
kab: Les extensions apportent plusieurs améliorations. Regardez les descriptions pour plus de détails.

en: Only installed
kab: Installer seulement

en: Retrieving addons...
kab: Récupération des extensions...

en: No addons found
kab: Aucune extension trouvée

en: This addon has been installed manually. VLC can't manage it by itself.
kab: Cette extension a été installée manuellement. VLC ne peut pas le gérer lui-même.

en: %1 downloads
kab: %1 téléchargés

en: &Uninstall
kab: &Désinstaller

en: &Install
kab: &Installer

en: Website
kab: Site Web

en: Files
kab: Fichiers

en: Deletes the selected item
kab: Effacer l'élément sélectionné

en: Show settings
kab: Afficher les paramètres

en: Switch to simple preferences view
kab: Montrer les préférences simplifiées

en: Switch to full preferences view
kab: Montrer les préférences avancées

en: Save and close the dialog
kab: Enregistrer et fermer le dialogues.

en: &Reset Preferences
kab: &Réinitialiser les préférences

en: Only show current
kab: Seulement en cours

en: Only show modules related to current playback
kab: N'afficher que les modules relatifs à la lecture en cours

en: Advanced Preferences
kab: Préférences avancées

en: Simple Preferences
kab: Préférences simples

en: Cannot save Configuration
kab: Impossible d'enregistrer la configuration

en: Preferences file could not be saved
kab: Impossible d'enregistrer le fichier des préférences

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
kab: Attention, ceci va réinitialiser le fichier de configuration de VLC.
    Désirez-vous vraiment continuer ?

en: Open Directory
kab: Ouvrir un dossier

en: Open Folder
kab: Ouvrir un dossier

en: Open playlist...
kab: Ouvre la liste de lecture…

en: XSPF playlist
kab: Liste de lecture XSPF

en: M3U playlist
kab: Liste de lecture M3U

en: M3U8 playlist
kab: Liste de lecture M3U8

en: Save playlist as...
kab: Enregistrer la liste de lecture sous…

en: Open subtitles...
kab: Ouvrir sous-titres…

en: Media Files
kab: Fichiers multimédias

en: Subtitle Files
kab: Fichiers de sous-titres

en: All Files
kab: Tous les fichiers

en: Stream Output
kab: Flux de sortie

en: This wizard will allow you to stream or convert your media for use locally, on your private network, or on the Internet.
    You should start by checking that source matches what you want your input to be and then press the "Next" button to continue.
kab: Cet assistant vous permet de diffuser ou de convertir un média localement, sur votre réseau privé ou sur Internet.
    Vérifiez que la source correspond bien à ce que vous désirez et ensuite appuyez sur « Suivant » pour continuer.

en: Stream output string.
    This is automatically generated when you change the above settings,
    but you can change it manually.
kab: Chaine pour le flux de sortie.
    Ceci est généré automatiquement quand vous changez les paramètres ci-dessus,
    mais est modifiable manuellement.

en: Back
kab: Retour

en: Toolbars Editor
kab: Éditeur de la barre d'outils

en: Toolbar Elements
kab: Éléments de la barre d'outils

en: Flat Button
kab: Bouton plat

en: Next widget style
kab: Style de composants d'interface graphique suivant

en: Big Button
kab: Gros bouton

en: Native Slider
kab: Glisseur natif

en: Main Toolbar
kab: Barre d'outils principale

en: Above the Video
kab: Au dessus de la vidéo

en: Toolbar position:
kab: Position de la barre d'outils :

en: Line 1:
kab: Ligne 1 :

en: Line 2:
kab: Ligne 2 :

en: Time Toolbar
kab: Barre d'outils pour le temps

en: Advanced Widget
kab: Composants d'interface graphique avancés

en: Fullscreen Controller
kab: Contrôleur plein écran

en: New profile
kab: Nouveau profil

en: Delete the current profile
kab: Effacer le profil courant

en: Select profile:
kab: Sélectionner un profil :

en: Preview
kab: Aperçu

en: Cl&ose
kab: F&ermer

en: Profile Name
kab: Nom du profil

en: Please enter the new profile name.
kab: Entrer le nom du nouveau profil.

en: Spacer
kab: Espace

en: Expanding Spacer
kab: Espace expansif

en: Splitter
kab: Séparation

en: Time Slider
kab: Barre d'avancement temporel

en: Small Volume
kab: Petit volume

en: DVD menus
kab: Menus DVD

en: Teletext transparency
kab: Transparence télétexte

en: Advanced Buttons
kab: Boutons avancés

en: Playback Buttons
kab: Boutons de lecture

en: Aspect ratio selector
kab: Sélection ratio d'aspect

en: Speed selector
kab: Sélection vitesse

en: Broadcast
kab: Diffusion

en: Schedule
kab: Planification

en: Video On Demand ( VOD )
kab: Vidéo à la demande (VOD)

en: Hours / Minutes / Seconds:
kab: Heures / Minutes / Secondes :

en: Day / Month / Year:
kab: Jour / Mois / Année :

en: Repeat:
kab: Répéter :

en: Repeat delay:
kab: Délai de répétition :

en:  days
kab:  jours

en: I&mport
kab: I&mporter

en: E&xport
kab: E&xporter

en: Save VLM configuration as...
kab: Enregistrer la configuration de VLM sous…

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
kab: Configuration VLM (*.vlm);;Tous (*.*)

en: Open VLM configuration...
kab: Ouvrir une configuration de VLM…

en: Broadcast:
kab: Diffusion :

en: Schedule:
kab: Planification :

en: VOD:
kab: VOD :

en: Do you want to restart the playback where left off?
kab: Voulez-vous redémarrer la lecture là où elle s'était arrêtée ?

en: &Continue
kab: &Continuer

en: Control menu for the player
kab: Menu de contrôle pour le lecteur

en: Paused
kab: En Pause

en: &Media
kab: &Média

en: P&layback
kab: &Lecture

en: &Video
kab: &Vidéo

en: Subti&tle
kab: Sous-ti&tres

en: V&iew
kab: V&ue

en: &Help
kab: A&ide

en: Open &File...
kab: Ouvrir un &fichier…

en: &Open Multiple Files...
kab: &Ouvrir plusieurs fichiers…

en: Open &Disc...
kab: Ouvrir un &disque…

en: Open &Network Stream...
kab: Ouvrir un fl&ux réseau…

en: Open &Capture Device...
kab: Ouvrir un périphérique de &capture…

en: Open &Location from clipboard
kab: Ouvrir un &emplacement depuis le presse-papier

en: Open &Recent Media
kab: Médias &récents

en: Conve&rt / Save...
kab: Conve&rtir / Enregistrer…

en: &Stream...
kab: Flu&x…

en: Quit at the end of playlist
kab: Quitter à la fin de la liste de lecture

en: Close to systray
kab: Fermer vers la zone de notification

en: &Quit
kab: &Quitter

en: &Effects and Filters
kab: &Effets et filtres

en: &Track Synchronization
kab: Synchronisation de &piste

en: Program Guide
kab: Guide des programmes

en: Plu&gins and extensions
kab: Extensions et &greffons

en: Customi&ze Interface...
kab: Personnali&ser l'interface…

en: &Preferences
kab: &Préférences

en: &View
kab: &Présentation

en: Play&list
kab: Liste de &lecture

en: Docked Playlist
kab: Liste de lecture intégrée

en: Mi&nimal Interface
kab: Interface mi&nimale

en: &Fullscreen Interface
kab: Inter&face plein écran

en: &Advanced Controls
kab: Contrôles &avancés

en: Status Bar
kab: Barre d'état

en: Visualizations selector
kab: Sélecteur de visualisations

en: &Increase Volume
kab: Au&gmenter le volume

en: &Mute
kab: Coup&er le son

en: Audio &Device
kab: Pé&riphérique audio

en: Audio &Track
kab: &Piste audio

en: &Stereo Mode
kab: Mode &Stéréo

en: &Visualizations
kab: &Visualisations

en: Add &Subtitle File...
kab: Ajouter un fichier de &sous-titres…

en: Sub &Track
kab: &Piste de sous-titres

en: Video &Track
kab: &Piste vidéo

en: &Fullscreen
kab: P&lein écran

en: Always Fit &Window
kab: Toujours adapter à la &fenêtre

en: Always &on Top
kab: Touj&ours au-dessus

en: Set as Wall&paper
kab: Définir comme papier &peint

en: &Aspect Ratio
kab: Propor&tions

en: &Crop
kab: &Rogner

en: &Deinterlace
kab: &Désentrelacer

en: &Deinterlace mode
kab: Mode de &désentrelacement

en: Take &Snapshot
kab: Prendre une c&apture d'écran

en: T&itle
kab: T&itre

en: &Chapter
kab: &Chapitre

en: &Program
kab: &Programme

en: &Manage
kab: &Gestionnaire

en: Check for &Updates...
kab: Vérifier les &mises à jour…

en: &Stop
kab: &Arrêter

en: Pre&vious
kab: Précéd&ent

en: Ne&xt
kab: Suiva&nt

en: Sp&eed
kab: V&itesse

en: &Faster
kab: A&vance rapide

en: N&ormal Speed
kab: Vitesse n&ormale

en: Slo&wer
kab: Rale&nti

en: &Jump Forward
kab: &Avancer

en: Jump Bac&kward
kab: &Reculer

en: Open &Network...
kab: Ouvrir un fl&ux réseau…

en: Leave Fullscreen
kab: Quitter le plein écran

en: &Playback
kab: &Lecture

en: &Hide VLC media player in taskbar
kab: Cac&her le lecteur multimédia VLC dans la barre des tâches

en: Sho&w VLC media player
kab: A&fficher le lecteur multimédia VLC

en: &Open Media
kab: &Ouvrir un média

en: &Clear
kab: Effa&cer

en: Show advanced preferences over simple ones
kab: Afficher les préférences avancées plutôt que les simplifiées

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
kab: Afficher les préférences avancées à la place des simplifiées à l'ouverture de la fenêtre des préférences.

en: Systray icon
kab: Icône dans la barre système

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
kab: Afficher une icône de notification dans la barre des tâches pour contrôler les actions de base de VLC.

en: Start VLC with only a systray icon
kab: Démarrer VLC avec uniquement une icône de notification

en: VLC will start with just an icon in your taskbar
kab: VLC démarrera avec seulement une icône dans votre barre des tâches

en: Show playing item name in window title
kab: Afficher le titre en cours de lecture dans le titre de la fenêtre

en: Show the name of the song or video in the controller window title.
kab: Afficher le titre de la chanson ou de la vidéo dans le titre de la fenêtre de contrôle.

en: Show notification popup on track change
kab: Notifier les changements de chanson

en: Show a notification popup with the artist and track name when the current playlist item changes, when VLC is minimized or hidden.
kab: Afficher une infobulle notifiant le nom de l'artiste et de la chanson lorsque l'élément de la liste de lecture change, si VLC est minimisé ou caché.

en: Windows opacity between 0.1 and 1
kab: Facteur d'opacité des fenêtres entre 0,1 et 1.

en: Sets the windows opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
kab: Définis l'opacité de la fenêtre principale. Cette option ne fonctionne que sous Windows et X11 avec le composite activé.

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
kab: Facteur d'opacité du contrôleur en mode plein écran entre 0,1 et 1.

en: Sets the fullscreen controller opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
kab: Définis l'opacité du contrôleur en mode plein écran entre 0,1 et 1. Cette option ne fonctionne que sous Windows et X11 avec le composite activé.

en: Show unimportant error and warnings dialogs
kab: Afficher les erreurs non importantes et les avertissements

en: Activate the updates availability notification
kab: Activer la notification de mises à jour disponibles

en: Activate the automatic notification of new versions of the software. It runs once every two weeks.
kab: Activer les notification automatiques de nouvelles versions. Ceci est vérifié toutes les deux semaines.

en: Number of days between two update checks
kab: Jours entre deux recherches de mise à jour

en: Ask for network policy at start
kab: Demande sur les politiques réseaux au démarrage

en: Save the recently played items in the menu
kab: Enregistrer les derniers médias joués dans le menu

en: List of words separated by | to filter
kab: Liste de mots à filtrer, séparés par des « | ».

en: Regular expression used to filter the recent items played in the player
kab: Expression régulière pour filtrer les éléments récemments joués dans le lecteur

en: Start VLC with:
     - normal mode
     - a zone always present to show information as lyrics, album arts...
     - minimal mode with limited controls
kab: Lancer VLC avec :
     - un mode classique
     - une zone toujours présente qui montre des informations telles que les jaquettes des albums…
     - un mode minimal aux contrôles limités

en: Show a controller in fullscreen mode
kab: Afficher un contrôleur en mode plein écran

en: Embed the file browser in open dialog
kab: Ajouter l'explorateur de fichiers dans la fenêtre de dialogue d'ouverture de fichier

en: Define which screen fullscreen goes
kab: Définir l'écran qui passe en plein écran

en: Screennumber of fullscreen, instead of same screen where interface is
kab: Numéro de l'écran pour le plein écran, pour ne pas utiliser celui de l'interface

en: Load extensions on startup
kab: Charger les extensions au démarrage

en: Automatically load the extensions module on startup
kab: Charger automatiquement les extensions au démarrage

en: Start in minimal view (without menus)
kab: Démarrer avec le style minimal (sans menus)

en: Display background cone or art
kab: Afficher le cone en arrière-plan ou la jaquette

en: Display background cone or current album art when not playing. Can be disabled to prevent burning screen.
kab: Afficher le cone ou la jaquette de l'album en cours pendant la pause. Peut être inhibé pour éviter d'abimer l'écran.

en: Expanding background cone or art.
kab: Affichage du cône ou de la pochette de l'album.

en: Background art fits window's size
kab: Étirement du fond d'écran

en: Ignore keyboard volume buttons.
kab: Ignorer le boutons de volumes du clavier.

en: With this option checked, the volume up, volume down and mute buttons on your keyboard will always change your system volume. With this option unchecked, the volume buttons will change VLC's volume when VLC is selected and change the system volume when VLC is not selected.
kab: Quand cette option est activée, les boutons multimédias de volume de votre clavier changeront le volume système. Dans le cas contraire, ces boutons changeront le volume de VLC quand l'application est sélectionnée ou le volume système quand VLC n'est pas sélectionné.

en: Fullscreen controller mouse sensitivity
kab: Sensibilité de la souris en plein-écran

en: When minimized
kab: Infobulles depuis la zone de notification si minimisé

en: Qt interface
kab: Interface Qt

en: errors
kab: erreurs

en: warnings
kab: attention

en: debug
kab: mise au point

en: Open a skin file
kab: Ouvre un fichier d'habillage

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
kab: Fichiers d'habillages |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Playlist Files|
kab: Fichiers de liste de lecture|

en: Open playlist
kab: Ouvre la liste de lecture

en: Save playlist
kab: Enregistrer la liste de lecture

en: XSPF playlist|*.xspf|M3U file|*.m3u|HTML playlist|*.html
kab: Liste de lecture XSPF|*.xspf|M3U|*.m3u|HTML|*.html

en: Skin to use
kab: Habillage à utiliser

en: Path to the skin to use.
kab: Chemin du fichier de thème à utiliser.

en: Config of last used skin
kab: Configuration du dernier habillage utilisé

en: Windows configuration of the last skin used. This option is updated automatically, do not touch it.
kab: Configuration des fenêtres du dernier habillage utilisé. Cette option est mise à jour automatiquement, ne pas y toucher.

en: Show a systray icon for VLC
kab: Afficher une icône VLC dans la barre système

en: Show VLC on the taskbar
kab: Afficher VLC sur la barre des tâches

en: Enable transparency effects
kab: Active les effets de transparence

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
kab: Vous pouvez désactiver tous les effets de transparence si vous le souhaitez. Ceci est principalement utile si vous rencontrez des erreurs lors du déplacement des fenêtres.

en: Use a skinned playlist
kab: Utiliser une liste de lecture avec habillage

en: Display video in a skinned window if any
kab: Afficher la vidéo dans une fenêtre habillable si possible

en: When set to 'no', this parameter is intended to give old skins a chance to play back video even though no video tag is implemented
kab: Si ce paramètre est à « non », il permet aux anciens habillages de tenter de lire la vidéo même si l'attribut vidéo n'est pas implémenté

en: Skinnable Interface
kab: Interface habillable

en: Select skin
kab: Sélectionner un habillage

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory. This option must only be used with the MMAL video output plugin.
kab: Décoder les images directement dans le VideoCore RPI plutôt qu'en mémoire. Cette option doit être utilisée uniquement avec le module de sortie vidéo MMAL.

en: MMAL decoder
kab: Décodeur MMAL

en: MMAL-based decoder plugin for Raspberry Pi
kab: Décodeur MMAL pour Raspberry Pi

en: VideoCore layer where the video is displayed.
kab: Couche Core Animation où la vidéo est affichée.

en: VideoCore layer where the video is displayed. Subpictures are displayed directly above and a black background directly below.
kab: Couche Core Animation ou la vidéo est affichée. Les incrustations sont affichées directement au-dessus et un fond noir directement derrière.

en: Adjust HDMI refresh rate to the video.
kab: Ajuster la fréquence de rafraîchissement HDMI à la vidéo.

en: MMAL vout
kab: Sortie vidéo MMAL

en: MMAL-based vout plugin for Raspberry Pi
kab: Module basé sur la sortie vidéo MMAL pour Raspberry Pi

en: VDPAU adjust video filter
kab: Ajuster filtre vidéo VDPAU

en: VDPAU video decoder
kab: Décodeur vidéo VDPAU

en: VDPAU surface conversions
kab: Conversion de surface VDPAU

en: Deinterlacing algorithm
kab: Algorithme de désentrelacement

en: Noise reduction level
kab: Niveau de résolution du bruit

en: VDPAU deinterlacing filter
kab: filtre de désentrelacement VDPAU

en: VDPAU output
kab: sortie VDPAU

en: VDPAU sharpen video filter
kab: Filtre de netteté VDPAU

en: <p>Password for Web interface has not been set.</p><p>Please use --http-password, or set a password in </p><p>Preferences &gt; All &gt; Main interfaces &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Password.</p>
kab: <p>Pas de mot de passe configuré pour l'interface Web.</p><p>Utilisez --http-password, ou choisissez un mot de passe dans </p><p>Préférences &gt; Tout &gt; Interfaces principales &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Mot de passe.</p>

en: Lua interface
kab: Interface Lua

en: Lua interface module to load
kab: Module d'interface Lua à charger

en: Lua interface configuration
kab: Configuration de l'interface Lua

en: Lua interface configuration string. Format is: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.
kab: Chaîne de configuration Lua. Le format est : « ["<nom du module d'interface>"] = { <option> = <valeur>, ...}, ... ».

en: A single password restricts access to this interface.
kab: Un seul mot de passe restreint l'accès à cette interface.

en: Source directory
kab: Dossier source

en: Directory index
kab: Index de dossier

en: Allow to build directory index
kab: Permettre la construction d'un index de dossier

en: This is the host on which the interface will listen. It defaults to all network interfaces (0.0.0.0). If you want this interface to be available only on the local machine, enter "127.0.0.1".
kab: Adresse d'écoute pour l'interface telnet. Par défaut, l'interface écoute sur toutes les interfaces réseau. Si vous souhaitez que l'interface telnet ne soit disponible que pour la machine locale, utilisez « 127.0.0.1 ».

en: This is the TCP port on which this interface will listen. It defaults to 4212.
kab: Port TCP d'écoute de l'interface. 4212 par défaut.

en: CLI input
kab: Entrée CLI

en: Accept commands from this source. The CLI defaults to stdin ("*console"), but can also bind to a plain TCP socket ("localhost:4212") or use the telnet protocol ("telnet://0.0.0.0:4212")
kab: Accepter les commandes de cette source. Le client en ligne de commande par défaut est l'entrée standard (« console »), mais il peut aussi être lié à une socket TCP (« localhost:4212 ») ou utiliser le protocole telnet  (« telnet://0.0.0.0:4212 »)

en: Lua interpreter
kab: Interpréteur Lua

en: Lua HTTP
kab: Lua par HTTP

en: Lua CLI
kab: Lua par ligne de commande

en: Command-line interface
kab: Interface ligne de commandes

en: Lua Telnet
kab: Lua par telnet

en: Lua Meta Fetcher
kab: Méta-récupérateur Lua

en: Fetch meta data using lua scripts
kab: Récupère des méta-données en utilisant des scripts lua

en: Lua Meta Reader
kab: Méta-lecteur Lua

en: Read meta data using lua scripts
kab: Lit des méta-données en utilisant des scripts lua

en: Lua Playlist
kab: Liste de lecture Lua

en: Lua Playlist Parser Interface
kab: Interface Lua d'analyse de liste de lecture

en: Lua Art
kab: Art Lua

en: Fetch artwork using lua scripts
kab: Récupère des artworks en utilisant des scripts lua

en: Lua Extension
kab: Extension Lua

en: Lua SD Module
kab: Module SD Lua

en: Folder meta data
kab: Dossier de méta-données

en: Album art filename
kab: Nom du fichier pour la jaquette

en: Filename to look for album art in current directory
kab: Nom du fichier à chercher pour la jaquette dans le dossier courant

en: Classic Rock
kab: Rock classique

en: Metal
kab: Métal

en: Oldies
kab: Anciennetés

en: Other
kab: Autre

en: R&B
kab: RnB

en: Industrial
kab: Industriel

en: Alternative
kab: Alternatif

en: Death Metal
kab: Death metal

en: Soundtrack
kab: Bande son

en: Ambient
kab: Ambience

en: Acid
kab: Acide

en: Sound Clip
kab: Clip sonore

en: Noise
kab: Bruit

en: Alternative Rock
kab: Rock alternatif

en: Bass
kab: Basse

en: Meditative
kab: Méditatif

en: Instrumental Pop
kab: Pop instrumentale

en: Instrumental Rock
kab: Rock instrumental

en: Ethnic
kab: Ethnique

en: Gothic
kab: Gothique

en: Techno-Industrial
kab: Techno-Industrielle

en: Electronic
kab: Electronique

en: Southern Rock
kab: Rock sudiste

en: Comedy
kab: Comédie

en: Cult
kab: Culte

en: Christian Rap
kab: Rap chrétien

en: Pop/Funk
kab: Pop/funk

en: New Wave
kab: New wave

en: Acid Punk
kab: Acid punk

en: Acid Jazz
kab: Acid jazz

en: Retro
kab: Rétro

en: Rock & Roll
kab: Rock & roll

en: Hard Rock
kab: Hard rock

en: Folk-Rock
kab: Folk rock

en: National Folk
kab: National folk

en: Celtic
kab: Celtique

en: Gothic Rock
kab: Rock gothique

en: Progressive Rock
kab: Rock progressif

en: Psychedelic Rock
kab: Rock psychédélique

en: Symphonic Rock
kab: Rock symphonique

en: Slow Rock
kab: Rock lent

en: Acoustic
kab: Acoustique

en: Speech
kab: Parole

en: Opera
kab: Opéra

en: Chamber Music
kab: Musique de chambre

en: Sonata
kab: Sonate

en: Symphony
kab: Symphonie

en: Ballad
kab: Ballade

en: Duet
kab: Duo

en: Punk Rock
kab: Punk rock

en: Drum Solo
kab: Solo de batterie

en: Euro-House
kab: Euro house

en: Dance Hall
kab: Halle de dance

en: Drum & Bass
kab: Batterie & basse

en: Club - House
kab: Club house

en: Terror
kab: Terreur

en: Indie
kab: Indé

en: BritPop
kab: Pop anglaise

en: Polsk Punk
kab: Punk polonais

en: Christian Gangsta Rap
kab: Gangsta rap chrétien

en: Christian Rock
kab: Rock chrétien

en: The username of your last.fm account
kab: Votre nom d'utilisateur last.fm

en: The password of your last.fm account
kab: Votre mot de passe d'utilisateur last.fm

en: Scrobbler URL
kab: URL Scrobbler

en: The URL set for an alternative scrobbler engine
kab: L'URL pour une alternative au moteur scrobbler

en: Submission of played songs to last.fm
kab: Soumission des chansons à last.fm

en: last.fm: Authentication failed
kab: last.fm: échec de l'authentification

en: last.fm username or password is incorrect. Please verify your settings and relaunch VLC.
kab: Votre nom d'utilisateur ou votre mot de passe last.fm est incorrect. Veuillez vérifiez vos préférences et relancez VLC.

en: Last.fm username not set
kab: Nom d'utilisateur last.fm non défini.

en: Please set a username or disable the audioscrobbler plugin, and restart VLC.
    Visit http://www.last.fm/join/ to get an account.
kab: Définissez un nom d'utilisateur ou désactiver le module audioscrobbler, et redémarrer VLC.
    Allez sur http://www.last.fm/join/ pour créer un compte.

en: Abort
kab: Arrêter

en: View certificate
kab: Voir le certificat

en: Insecure site
kab: Site non sécurisé

en: Accept 24 hours
kab: Accepter 24 heures

en: Accept permanently
kab: Accepter de façon permanente

en: This is the certificate presented by %s:
    %s
    
    If in doubt, abort now.
kab: Ceci est le certificat présenté par %s :
    %s
    
    En cas de doute, arrêtez maintenant.

en: TLS cipher priorities
kab: Priorités du chiffrement TLS

en: Ciphers, key exchange methods, hash functions and compression methods can be selected. Refer to GNU TLS documentation for detailed syntax.
kab: Chiffrements, méthode d'échange des clés, fonctions de hashing et de compression peuvent être sélectionné. Voir la documentation GNU TLS pour la syntaxe détaillée.

en: Performance (prioritize faster ciphers)
kab: Performance (priorité à des chiffrements rapides)

en: Secure 128-bits (exclude 256-bits ciphers)
kab: Sécurisé 128-bits (exclu les chiffrements 256-bits)

en: Secure 256-bits (prioritize 256-bits ciphers)
kab: Sécurisé 256 bits (priorité aux chiffrements 256-bits)

en: Export (include insecure ciphers)
kab: Export (inclus les chiffrements non sécurisés)

en: GNU TLS transport layer security
kab: Couche de transport sécurité GnuTLS

en: GNU TLS server
kab: Serveur GnuTLS

en: Playing some media.
kab: Lecture d'un média.

en: XDG-screensaver
kab: Économiseur d'écran XDG

en: XDG screen saver inhibition
kab: Inhiber l'économiseur d'écran XDG

en: Logging
kab: Journalisation

en: File logging
kab: Module de journalisation dans un fichier

en: M3U playlist export
kab: Export de liste de lecture M3U

en: M3U8 playlist export
kab: Export de liste de lecture M3U8

en: XSPF playlist export
kab: Export de liste de lecture XSPF

en: HTML playlist export
kab: Export de liste de lecture HTML

en: Maximum number of connections
kab: Nombre maximal de connexions.

en: This limits the maximum number of clients that can connect to the RTSP VOD. 0 means no limit.
kab: Limiter le nombre maximal de clients pouvant se connecter à la VOD RTSP. 0 signifie que le nombre n'est pas limité.

en: MUX for RAW RTSP transport
kab: MUX pour le transport RTSP brut

en: Sets the timeout option in the RTSP session string
kab: Définit le délai d'inactivité pour la session RTSP

en: Defines what timeout option to add to the RTSP session ID string. Setting it to a negative number removes the timeout option entirely. This is needed by some IPTV STBs (such as those made by HansunTech) which get confused by it. The default is 5.
kab: Défini le délais d'expiration à ajouter à la chaine de caractère ID de la session RTSP. S'il est paramétré avec une valeur négative, le délais d'expiration est enlevé. Cela est nécessaire par certain décodeur TV (tels que ceux fabriqué par HansunTech) qui sont confus par ce délais d'expiration. La valeur pas défaut est de 5.

en: RTSP VoD
kab: VoD RTSP

en: TLS support for OS X and iOS
kab: Support de TLS pour OS X et iOS

en: TLS server support for OS X
kab: Support du serveur TLS pour OS X

en: You attempted to reach %s. However the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certification Authority. This problem may be caused by a configuration error or an attempt to breach your security or your privacy.
    
    If in doubt, abort now.
kab: Vous tentez d'atteindre %s. Cependant le certificat de sécurité présenté par le serveur est inconnu est ne peut être authentifié par aucune autorité de certification. Ce problème peut être dû à une erreur de configuration ou une tentative de violation de votre sécurité ou de votre vie privée.
    
    Dans le doute, abandonnez maintenant.

en: Accept certificate temporarily
kab: Accepter le certificat temporairement

en: Stats
kab: Statistiques

en: Stats encoder function
kab: Statistiques fonction encoder

en: Stats decoder
kab: Statistiques décodeur

en: Stats decoder function
kab: Statistiques fonction décodeur

en: Stats demux
kab: Statistiques démultiplexeur

en: Stats demux function
kab: Statistiques fonction démultiplexeur

en: XML Parser (using libxml2)
kab: Parseur XML (libxml2)

en: Title to put in ASF comments.
kab: Titre à mettre dans les commentaires ASF.

en: Author to put in ASF comments.
kab: Auteur à mettre dans les commentaires ASF.

en: Copyright string to put in ASF comments.
kab: Copyright à mettre dans les commentaires ASF.

en: Comment
kab: Commentaire

en: Comment to put in ASF comments.
kab: Commentaire à mettre dans les commentaires ASF.

en: "Rating" to put in ASF comments.
kab: « Classement » à mettre dans les commentaires ASF.

en: Packet Size
kab: Taille du paquet

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
kab: Taille du paquet ASF -- 4096 par défaut

en: Bitrate override
kab: Forcage débit

en: Do not try to guess ASF bitrate. Setting this, allows you to control how Windows Media Player will cache streamed content. Set to audio+video bitrate in bytes
kab: Ne pas tenter de deviner le débit ASF. Définir ceci permet de contrôler comment Windows Media Player va mettre en cache le contenu. Définissez le débit audio+vidéo en octets.

en: ASF muxer
kab: Multiplexeur ASF

en: Unknown Video
kab: Vidéo inconnue

en: Encoder
kab: Encodeur

en: Keywords
kab: mots-clés

en: AVI muxer
kab: Multiplexeur AVI

en: Dummy/Raw muxer
kab: Multiplexeur factice/brut

en: Create "Fast Start" files
kab: Créer des fichiers « Fast start »

en: Create "Fast Start" files. "Fast Start" files are optimized for downloads and allow the user to start previewing the file while it is downloading.
kab: Lorsque cette option est activée, des fichiers « Fast start » sont créés. Ces fichiers sont optimisés pour le téléchargement, ils permettent à l'utilisateur de commencer à lire le fichier pendant son téléchargement.

en: MP4/MOV muxer
kab: Multiplexeur MP4/MOV

en: DTS delay (ms)
kab: Retard DTS (ms)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the SCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
kab: Retarder les DTS (Decoding Time Stamps, instants de décodage) et les PTS (Presentation Time Stamps, instants de présentation) des données, par rapport aux SCRs. Ceci permet d'obtenir un buffer à l'intérieur du cycle de décodage, sur le client.

en: PES maximum size
kab: Taille PES maximale

en: Set the maximum allowed PES size when producing the MPEG PS streams.
kab: Taille maximale autorisée pour les PES au moment de produire le flux MPEG PS.

en: PS muxer
kab: Multiplexeur PS

en: Video PID
kab: Vidéo PID

en: Assign a fixed PID to the video stream. The PCR PID will automatically be the video.
kab: Affecte un PID déterminé au flux vidéo. Le PID de la PCR sera automatiquement celui de la vidéo.

en: Audio PID
kab: PID audio

en: Assign a fixed PID to the audio stream.
kab: Affecte un PID déterminé au flux audio.

en: SPU PID
kab: PID SPU

en: Assign a fixed PID to the SPU.
kab: Affecte un PID déterminé au flux de sous-titres.

en: PMT PID
kab: PID de la PMT

en: Assign a fixed PID to the PMT
kab: Affecter un PID à la PMT

en: TS ID
kab: ID TS

en: Assign a fixed Transport Stream ID.
kab: Affecter un ID de flux de transport

en: NET ID
kab: ID NET

en: Assign a fixed Network ID (for SDT table)
kab: Affecter un Network ID (pour la table SDT)

en: PMT Program numbers
kab: Numéro du programme PMT

en: Assign a program number to each PMT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
kab: Assigner un programme à chaque PMT.

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
kab: Multiplexage PMT (nécessite l'option sout-ts-es-id-pid)

en: Define the pids to add to each pmt. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
kab: Définir les PID à ajouter à chaque PMT. L'option « Régler le PID à l'ID de l'ES » doit être activée.

en: SDT Descriptors (requires --sout-ts-es-id-pid)
kab: Descripteurs SDT (nécessite l'option sout-ts-es-id-pid)

en: Set PID to ID of ES
kab: Régler l'id du PID comme celui de l'ES

en: Sets PID to the ID if the incoming ES. This is for use with --ts-es-id-pid, and allows having the same PIDs in the input and output streams.
kab: Règle le PID à l'identifiant du flux élémentaire. Ceci devrait être utilisé avec --ts-es-id-pid, et permet d'avoir les mêmes PIDs dans les flux entrants et sortants.

en: Data alignment
kab: Alignement des données

en: Enforces alignment of all access units on PES boundaries. Disabling this might save some bandwidth but introduce incompatibilities.
kab: Forcer l'alignement sur les limites de PES. Ceci gâche de la bande passante.

en: Shaping delay (ms)
kab: Tampon du multiplexeur (ms)

en: Cut the stream in slices of the given duration, and ensure a constant bitrate between the two boundaries. This avoids having huge bitrate peaks, especially for reference frames.
kab: Si activé, le multiplexeur TS coupera le flux en tranches de la durée donnée, et assurera un débit constant dans un intervalle. Ceci évite d'avoir de gros pics de débit pour les images de référence.

en: Use keyframes
kab: Utiliser les images clés

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
kab: Si activé, et si un « shaping » est précisé, le multiplexeur TS placera les limites de ses intervalles à la fin des images I. Dans ce cas, la durée de shaping spécifiée par l'utilisateur correspond au pire des cas, quand aucune image de référence n'est disponible. Ceci améliore l'efficacité de l'algorithme de shaping, étant donné que les images I sont habituellement les images les plus volumineuses du flux.

en: PCR interval (ms)
kab: Intervalle PCR (ms)

en: Set at which interval PCRs (Program Clock Reference) will be sent (in milliseconds). This value should be below 100ms. (default is 70ms).
kab: Fréquence à laquelle les PCRs (Program Clock Reference) seront envoyées. Cette valeur devrait être inférieure à 100ms. (Par défaut 70)

en: Minimum B (deprecated)
kab: B minimal (inutilisé)

en: This setting is deprecated and not used anymore
kab: Ce réglage n'est plus utilisé

en: Maximum B (deprecated)
kab: B maximal (inutilisé)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the PCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
kab: Retarder les DTS (Decoding Time Stamps, instants de décodage) et les PTS (Presentation Time Stamps, instants de présentation) des données, par rapport aux PCRs. Ceci permet d'obtenir un buffer à l'intérieur du cycle de décodage.

en: Crypt audio
kab: Cryptage audio

en: Crypt audio using CSA
kab: Cryptage CSA de l'audio

en: Crypt video
kab: Cryptage vidéo

en: Crypt video using CSA
kab: Cryptage CSA de la vidéo

en: CSA Key in use
kab: Clé CSA

en: CSA encryption key used. It can be the odd/first/1 (default) or the even/second/2 one.
kab: Clé de chiffrement CSA utilisée. Elle peut être impaire/première/1 (par défaut) ou paire/seconde/2.

en: Packet size in bytes to encrypt
kab: Taille en octets du paquet à chiffrer

en: Size of the TS packet to encrypt. The encryption routines subtract the TS-header from the value before encrypting.
kab: Taille du paquet TS à chiffrer. La routine de chiffrage enlève l'en-tête TS de la valeur avant le chiffrage.

en: TS muxer (libdvbpsi)
kab: Multiplexeur TS (libdvbpsi)

en: Multipart JPEG muxer
kab: Multiplexeur M-JPEG

en: Index interval
kab: Intervalle des index

en: Minimal index interval, in microseconds. Set to 0 to disable index creation.
kab: Intervalle minimum des index, en microsecondes. Mettre à 0 pour désactiver la création d'index.

en: Index size ratio
kab: Rapport de taille des index

en: Set index size ratio. Alters default (60min content) or estimated size.
kab: Règle le rapport de taille des index. Change la valeur par défaut (60 minutes) ou la taille estimée.

en: Ogg/OGM muxer
kab: Multiplexeur Ogg/Ogm

en: WAV muxer
kab: Multiplexeur WAV

en: New input playing
kab: Nouvelle entrée en lecture

en: Now playing
kab: En lecture

en: Timeout (ms)
kab: Délai d'expiration (ms)

en: Notify
kab: Notifications

en: LibNotify Notification Plugin
kab: Module de notification LibNotify

en: A/52 audio packetizer
kab: Empaqueteur audio A/52

en: Copy packetizer
kab: Empaqueteur « Copie »

en: Dirac packetizer
kab: Empaqueteur Dirac

en: DTS audio packetizer
kab: Empaqueteur audio DTS

en: Flac audio packetizer
kab: Empaqueteur audio Flac

en: H.264 video packetizer
kab: Empaqueteur H264 vidéo

en: HEVC/H.265 video packetizer
kab: Empaqueteur vidéo HEVC/H.265

en: MLP/TrueHD parser
kab: Analyseur MLP/TrueHD

en: MPEG4 audio packetizer
kab: Empaqueteur MPEG4 audio

en: MPEG4 video packetizer
kab: Empaqueteur MPEG4 vidéo

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
kab: Empaqueteur MPEG audio, couches I/II/III

en: Sync on Intra Frame
kab: Synchroniser sur une image interne

en: Normally the packetizer would sync on the next full frame. This flags instructs the packetizer to sync on the first Intra Frame found.
kab: Normalement, l'empaqueteur se synchronise sur l'image complète suivante. Vous pouvez lui ordonner de se synchroniser sur la première image interne trouvée.

en: MPEG-I/II video packetizer
kab: Empaqueteur vidéo MPEG-I/II

en: MPEG Video
kab: Vidéo MPEG

en: VC-1 packetizer
kab: Empaqueteur « VC-1 »

en: My Videos
kab: Mes vidéos

en: My Music
kab: Ma musique

en: Picture
kab: Image

en: My Pictures
kab: Mes images

en: MTP devices
kab: Périphériques MTP

en: MTP Device
kab: Périphérique MTP

en: Discs
kab: Disques

en: Podcast URLs list
kab: Liste d'URL de podcasts

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
kab: Liste des podcasts à utiliser, séparés par des « | ».

en: Audio capture
kab: Acquisition Audio

en: Audio capture (PulseAudio)
kab: Entrée acquisition audio « PulseAudio »

en: Generic
kab: Général

en: SAP multicast address
kab: Adresse de multicast SAP

en: The SAP module normally chooses itself the right addresses to listen to. However, you can specify a specific address.
kab: Le module SAP choisit normalement les bonnes adresses à utiliser. Vous pouvez toutefois spécifier une adresse manuellement.

en: SAP timeout (seconds)
kab: Temps d'expiration SAP (en secondes)

en: Delay after which SAP items get deleted if no new announcement is received.
kab: Temps avant que les éléments SAP ne soient effacés si aucune nouvelle annonce n'est reçue.

en: Try to parse the announce
kab: Essayer d'analyser l'annonce SAP

en: This enables actual parsing of the announces by the SAP module. Otherwise, all announcements are parsed by the "live555" (RTP/RTSP) module.
kab: Analyser l'annonce avec le module SAP. Autrement, toutes les annonces sont analysées par le module « live555 » (RTP/RTSP).

en: SAP Strict mode
kab: SAP mode strict

en: When this is set, the SAP parser will discard some non-compliant announcements.
kab: Activer cette option pour ignorer les annonces ne correspondant pas au standard.

en: Network streams (SAP)
kab: Flux réseau (SAP)

en: SDP Descriptions parser
kab: Analyseur de descriptions SDP

en: Tool
kab: Outil

en: User
kab: Utilisateur

en: Video capture
kab: Acquisition Vidéo

en: Video capture (Video4Linux)
kab: Acquisition Vidéo « Video4Linux »

en: Audio capture (ALSA)
kab: Entrée acquisition audio « Alsa »

en: HD DVD
kab: DVD HD

en: Unknown type
kab: Type inconnu

en: Screen capture
kab: Capture d'écran

en: Your window manager does not provide a list of applications.
kab: Votre gestionnaire de fenêtre ne fournis pas la liste des applications.

en: Desktop
kab: Bureau

en: X coordinate
kab: Position X

en: X coordinate of the bargraph.
kab: La coordonnée horizontale de l'histogramme.

en: Y coordinate
kab: Position Y

en: Y coordinate of the bargraph.
kab: La coordonnée horizontale de l'histogramme.

en: Transparency of the bargraph
kab: Transparence  de l'histogramme

en: Bargraph transparency value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
kab: Transparence de l'histogramme (255 = opaque, 0 = transparent).

en: Bargraph position
kab: Position  de l'histogramme

en: Enforce the bargraph position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
kab: Forcer la position de l'histogramme (0=centré, 1=gauche, 2=droite, 4=haut, 8=bas, vous pouvez également spécifier une combinaison des ces valeurs, par exemple 6 = haut-droit).

en: Audio Bar Graph Video sub source
kab: Sous-filtre vidéo de graphique audio

en: Audio Bar Graph Video
kab: Vidéo du graphique audio

en: Input FIFO
kab: Entrée FIFO

en: FIFO which will be read for commands
kab: FIFO qui sera lue pour les commandes

en: Output FIFO
kab: Sortie FIFO

en: FIFO which will be written to for responses
kab: FIFO dans lequel les réponses vont être écrites

en: Dynamic video overlay
kab: Sortie vidéo en overlay

en: Overlay
kab: Incrustations

en: Full path of the image files to use. Format is <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. If you only have one file, simply enter its filename.
kab: Chemins complets des images à utilier. Le format est <image>[,<temps in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<temps>[,<alpha>]]][;...]. Si vous n'avez qu'une image, entrez son chemin.

en: Logo animation # of loops
kab: Nombre de boucles

en: Number of loops for the logo animation.-1 = continuous, 0 = disabled
kab: Nombre de boucles à effectuer pour l'animation du logo. 1 = continu, 0 = désactivé

en: Logo individual image time in ms
kab: Temps de chaque image en ms

en: Individual image display time of 0 - 60000 ms.
kab: Temps d'affichage de chaque image, de 0 à 60000 ms

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
kab: Position X du logo. Vous pouvez le déplacer en faisant un clic droit dessus.

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
kab: Position Y du logo. Vous pouvez le déplacer en faisant un clic droit dessus.

en: Opacity of the logo
kab: Transparence du logo

en: Logo opacity value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
kab: Transparence du logo (255 = opaque, 0 = transparent).

en: Logo position
kab: Position du logo

en: Enforce the logo position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
kab: Forcer l'alignement du logo dans sa fenêtre. Par défaut (0) : elle sera centrée (0=centré, 1=gauche, 2=droite, 4=haut, 8=bas, vous pouvez également spécifier une combinaison des ces valeurs, par exemple 6 = haut-droit).

en: Use a local picture as logo on the video
kab: Utiliser une image locale comme logo sur la vidéo

en: Logo sub source
kab: Filtre vidéo d'incrustation de logo

en: Logo overlay
kab: Incrustation d'un logo

en: Logo video filter
kab: Filtre vidéo d'insertion de logo

en: Text file
kab: Fichier texte

en: File to read the marquee text from.
kab: Fichier à lire pour le texte défilant.

en: X offset
kab: Décalage horizontal

en: X offset, from the left screen edge.
kab: Décalage horizontal, à partir de la gauche.

en: Y offset
kab: Décalage vertical

en: Y offset, down from the top.
kab: Décalage vertical, à partir du haut.

en: Timeout
kab: Délai d'expiration

en: Number of milliseconds the marquee must remain displayed. Default value is 0 (remains forever).
kab: Temps d'affichage du texte, en millisecondes. La valeur par défaut, 0, signifie qu'il ne disparait jamais.

en: Refresh period in ms
kab: Période de rafraichissement en ms

en: Number of milliseconds between string updates. This is mainly useful when using meta data or time format string sequences.
kab: Millisecondes entre les mises à jour de texte. Ceci est principalement utile pour les métadonnées ou les séquences de texte de formatage de temps.

en: Font size, pixels
kab: Taille de la police en pixels

en: Color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
kab: Couleur du texte à afficher. Ceci doit être un hexadécimal, comme pour les couleurs HTML. Les deux premiers caractères correspondent au rouge, pius vert puis bleu. #000000 = noir, #FF0000 = rouge, #00FF00 = vert, #FFFF00 = jaune (rouge + bleu), #FFFFFF = blanc.

en: Marquee position
kab: Position du texte

en: You can enforce the marquee position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
kab: Vous pouvez forcer la postion du texte sur la video (0=centré, 1=gauche, 2=droite, 4=haut, 8=bas, vous pouvez également spécifier une combinaison des ces valeurs en les additionant, par exemple 6=haut-droite).

en: Display text above the video
kab: Afficher le texte au dessus de la vidéo

en: Marquee
kab: Texte

en: Marquee display
kab: Texte

en: Misc
kab: Divers

en: Transparency of the mosaic foreground pictures. 0 means transparent, 255 opaque (default).
kab: Transparence des éléments de la mosaïque. 0 = transparent, 255 = opaque (par défaut).

en: Total height of the mosaic, in pixels.
kab: Hauteur totale de la mosaïque en pixels.

en: Total width of the mosaic, in pixels.
kab: Largeur totale de la mosaïque en pixels.

en: Top left corner X coordinate
kab: Abscisse du coin en haut à gauche

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
kab: Abscisse du coin en haut à gauche de la mosaïque.

en: Top left corner Y coordinate
kab: Ordonnée du coin en haut à gauche

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
kab: Ordonnée du coin en haut à gauche de la mosaïque.

en: Border width
kab: Largeur de la bordure

en: Width in pixels of the border between miniatures.
kab: Largeur de la bordure horizontale autour de la mosaïque.

en: Border height
kab: Hauteur de la bordure

en: Height in pixels of the border between miniatures.
kab: Hauteur de la bordure verticale autour de la mosaïque.

en: Mosaic alignment
kab: Alignement de la mosaique

en: You can enforce the mosaic alignment on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
kab: Forcer l'alignement de la mosaïque dans sa fenêtre. Par défaut (0) : elle sera centrée (0=centré, 1=gauche, 2=droite, 4=haut, 8=bas, vous pouvez également spécifier une combinaison des ces valeurs, comme 6 =haut-droite).

en: Positioning method
kab: Méthode de positionement

en: Positioning method for the mosaic. auto: automatically choose the best number of rows and columns. fixed: use the user-defined number of rows and columns. offsets: use the user-defined offsets for each image.
kab: Méthode de positionnement. auto : choix automatique du meilleur nombre de lignes et de colonnes. fixed : utiliser les valeurs définies par l'utilisateur. offsets : utiliser les décalages définis par l'utilisateur pour chaque image.

en: Number of rows
kab: Nombre de lignes

en: Number of image rows in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
kab: Nombre de lignes d'images dans la mosaïque (utilisé uniquement si la méthode de positionnement est « fixed »).

en: Number of columns
kab: Nombre de colonnes

en: Keep aspect ratio
kab: Conserver les proportions

en: Keep the original aspect ratio when resizing mosaic elements.
kab: Conserver le format d'écran lors d'un redimensionnement.

en: Keep original size
kab: Conserver la taille originale

en: Keep the original size of mosaic elements.
kab: Conserver la taille originale des éléments.

en: Elements order
kab: Ordre des éléments

en: You can enforce the order of the elements on the mosaic. You must give a comma-separated list of picture ID(s).These IDs are assigned in the "mosaic-bridge" module.
kab: Vous pouvez forcer l'ordre des éléments sur la mosaïque. Vous devez donner une liste d'identifiants d'images séparés par des virgules. Ces identifiants sont assignés dans le module « mosaic-bridge ».

en: Offsets in order
kab: Offsets dans l'ordre

en: You can enforce the (x,y) offsets of the elements on the mosaic (only used if positioning method is set to "offsets"). You must give a comma-separated list of coordinates (eg: 10,10,150,10).
kab: Vous pouvez forcer les offsets (x,y) des éléments de la mosaïque (seulement si la méthode de positionnement est « offsets »). Vous devez donner une liste de coordonnées séparées par des virgules (ex : 0,10,150,10).

en: Pictures coming from the mosaic elements will be delayed according to this value (in milliseconds). For high values you will need to raise caching at input.
kab: Les images provenant des sorties vidéo seront différées en conséquence (en millisecondes). Pour utiliser des valeurs élevées, augmenter le chache de fichier et les autres caches.

en: fixed
kab: fixe

en: offsets
kab: Décalages

en: Mosaic video sub source
kab: Filtre vidéo mosaïque

en: Mosaic
kab: Mosaïque

en: VNC Host
kab: Hôte VNC

en: VNC hostname or IP address.
kab: Hôte ou adresse IP du serveur VNC

en: VNC Port
kab: Port VNC

en: VNC port number.
kab: Port VNC

en: VNC Password
kab: Mot de passe VNC

en: VNC password.
kab: Mot de passe VNC.

en: VNC poll interval
kab: Intervalle d'interrogation VNC

en: VNC polling
kab: Interrogation VNC

en: Activate VNC polling. Do NOT activate for use as VDR ffnetdev client.
kab: Activer la scrutation VNC. Ne PAS activer pour l'utilisation en tant que client VDR ffnetdev.

en: Send mouse events to VNC host. Not needed for use as VDR ffnetdev client.
kab: Envoyer les événements souris vers l'hôte VNC. Pas nécessaire pour l'utilisation en tant que client VDR ffnetdev.

en: Key events
kab: Évén. clavier

en: Send key events to VNC host.
kab: Envoyer les événements clavier vers l'hôte VNC.

en: Alpha transparency value (default 255)
kab: Valeur alpha de la transparence (255 par défaut)

en: The transparency of the OSD VNC can be changed by giving a value between 0 and 255. A lower value specifies more transparency a higher means less transparency. The default is being not transparent (value 255) the minimum is fully transparent (value 0).
kab: La transparence du menu OSD VNC peut être modifiée en donnant une valeur entre 0 et 255. Plus la valeur est petite plus c'est transparent. Le défaut est d'être opaque (valeur 255), le minimum est d'être complètement transparent (valeur 0).

en: Remote-OSD over VNC
kab: OSD-distant via VNC

en: Remote-OSD
kab: OSD-Distant

en: Feed URLs
kab: URL des flux

en: RSS/Atom feed '|' (pipe) separated URLs.
kab: URL des flux RSS/Atom, séparées par des « | »

en: Speed of feeds
kab: Vitesse des flux

en: Speed of the RSS/Atom feeds in microseconds (bigger is slower).
kab: Vitesse du flux RSS (une valeur plus grande ralentit le flux)

en: Max length
kab: Longueur maximale

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
kab: Nombre maximal de caractères affichés à l'écran

en: Refresh time
kab: Délai de rafraîchissement

en: Number of seconds between each forced refresh of the feeds. 0 means that the feeds are never updated.
kab: Secondes entre chaque rafraîchissement des flux. Une valeur de 0 signifie que les flux ne sont jamais mis à jour.

en: Feed images
kab: Flux d'images

en: Display feed images if available.
kab: Montrer les flux d'images si elles sont disponibles.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlay text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
kab: Opacité du texte affiché (0 = transparent, 255 = opaque).

en: Text position
kab: Position du texte

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom; you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
kab: Forcer la position du texte sur la vidéo. (0=centré, 1=gauche, 2=droite, 4=haut, 8=bas, vous pouvez également spécifier une combinaison des ces valeurs en les additionant, par exemple 6 = haut-droit).

en: Title display mode
kab: Mode d'affichage du titre

en: Title display mode. Default is 0 (hidden) if the feed has an image and feed images are enabled, 1 otherwise.
kab: Mode d'affichage du titre : 0 (par défaut) pour cacher si le flux a des images ou si les images de flux sont autorisées, 1 dans le cas contraire.

en: Display a RSS or ATOM Feed on your video
kab: Afficher un flux RSS ou ATOM sur la vidéo

en: Don't show
kab: Ne pas afficher

en: Always visible
kab: Toujours visible

en: Scroll with feed
kab: Défiler avec le flux

en: RSS and Atom feed display
kab: Incrustation de flux RSS

en: Change subtitle delay
kab: Changer le retard des sous-titres

en: Delay calculation mode
kab: Mode de calcul du retard

en: Absolute delay - add absolute delay to each subtitle. Relative to source delay - multiply subtitle delay. Relative to source content - determine subtitle delay from its content (text).
kab: Retard absolu - Ajoute un délai absolu à chaque sous-titre. Relatif à la source - multiplie le délai des sous-titres. Relatif au contenu - détermine le délai depuis son contenu (texte).

en: Calculation factor
kab: Facteur de calcul

en: Calculation factor. In Absolute delay mode the factor represents seconds.
kab: Facteur de calcul. En délai absolu ce facteur est en secondes.

en: Maximum overlapping subtitles
kab: Affichage simultané de sous-titres

en: Maximum number of subtitles allowed at the same time.
kab: Nombre maximal de sous-titres affichés à l'écran

en: Minimum alpha value
kab: Valeur minimale de transparence

en: Alpha value of the earliest subtitle, where 0 is fully transparent and 255 is fully opaque.
kab: Transparence des sous-titres (de 0 transparent à 255 opaque).

en: Interval between two disappearances
kab: Intervalle entre deux disparitions

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after its predecessor has disappeared (subtitle delay will be extended to meet this requirement).
kab: Durée minimale (en ms) de persistance d'un sous-titre après la disparition du précédent (le délai des sous-titres sera étendu conformément à cette configuration

en: Interval between disappearance and appearance
kab: Intervalle entre disparition et apparition

en: Minimum time (in milliseconds) between subtitle disappearance and newer subtitle appearance (earlier subtitle delay will be extended to fill the gap).
kab: Durée minimale (en ms) entre la disparition d'un sous-titre et l'apparition du suivant (le délai du sous-titre sera étendu pour combler la durée).

en: Interval between appearance and disappearance
kab: Intervalle entre apparition et disparition

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after newer subtitle has appeared (earlier subtitle delay will be shortened to avoid the overlap).
kab: Durée minimale (en ms) de persistance d'un sous-titre après l'apparition du suivant (le délai du sous-titre sera raccourci pour éviter le recouvrement).

en: Absolute delay
kab: Retard absolu

en: Relative to source delay
kab: Relatif au délai source

en: Relative to source content
kab: Relatif au contenu de la source

en: Subsdelay
kab: Retard des sous-titres

en: Overlap fix
kab: Réparer les recouvrements

en: LZMA decompression
kab: Décompression LZMA

en: Burrows-Wheeler decompression
kab: Compression dynamique Burrows-Wheeler

en: gzip decompression
kab: Décompression gzip

en: Read size
kab: Taille lue

en: Internal stream record
kab: Enregistrement flux interne

en: Autodel
kab: Auto-efface

en: Automatically add/delete input streams
kab: Ajout/Effacement automatique des flux d'entrée

en: Integer identifier for this elementary stream. This will be used to "find" this stream later.
kab: Identifiant pour ce flux élémentaire, qui pourra être utilisé pour le « chercher » par la suite.

en: Destination bridge-in name
kab: Pont entrant de destination

en: Pictures coming from the picture video outputs will be delayed according to this value (in milliseconds, should be >= 100 ms). For high values, you will need to raise caching values.
kab: Les images provenant des sorties vidéo seront différées en conséquence (en millisecondes, >= 100 ms). Pour utiliser des valeurs élevées, augmenter le cache de fichier et les autres caches.

en: ID Offset
kab: Décalage d'ID

en: Offset to add to the stream IDs specified in bridge_out to obtain the stream IDs bridge_in will register.
kab: Différence à ajouter aux identifiants des flux spécifiés dans bridge_out pour obtenir les identifiants des flux auxquels s'abonnera bridge_in.

en: Name of current instance
kab: Nom de l'instance courante

en: Placeholder delay
kab: Délai  de subsitution

en: Bridge
kab: Pont

en: Bridge stream output
kab: Flux de sortie de pont

en: Bridge out
kab: Pont sortant

en: Bridge in
kab: Pont entrant

en: Elementary Stream ID
kab: ID du flux de sortie élémentaire

en: Specify an identifier integer for this elementary stream
kab: Spécifier un identifiant pour ce flux élémentaire

en: Delay of the ES (ms)
kab: Retard du flux élémentaire (ms)

en: Specify a delay (in ms) for this elementary stream. Positive means delay and negative means advance.
kab: Spécifiez un délais (en ms) pour ce flux élémentaire. Positif pour un retard et négatif pour une avance.

en: Delay a stream
kab: Retarder un flux

en: Description stream output
kab: Flux de sortie de description

en: Enable/disable audio rendering.
kab: Active/désactive le rendu audio.

en: Enable/disable video rendering.
kab: Active/désactive le rendu vidéo.

en: Delay (ms)
kab: Retard (ms)

en: Introduces a delay in the display of the stream.
kab: Introduit un retard dans l'affichage du flux.

en: Display stream output
kab: Affiche le flux

en: Duplicate stream output
kab: Duplique le flux

en: Output access method
kab: Méthode de sortie

en: This is the default output access method that will be used.
kab: Méthode de sortie par défaut.

en: Audio output access method
kab: Module de sortie audio

en: This is the output access method that will be used for audio.
kab: Méthode de sortie pour la diffusion audio.

en: Video output access method
kab: Module de sortie vidéo

en: This is the output access method that will be used for video.
kab: Méthode de sortie pour la diffusion vidéo.

en: Output muxer
kab: Multiplexeur de sortie

en: This is the default muxer method that will be used.
kab: Multiplexeur par défaut.

en: Audio output muxer
kab: Multiplexeur de sortie audio

en: This is the muxer that will be used for audio.
kab: Multiplexeur pour l'audio.

en: Video output muxer
kab: Multiplexeur de sortie vidéo

en: This is the muxer that will be used for video.
kab: Multiplexeur pour la vidéo.

en: Output URL
kab: URL de sortie

en: This is the default output URI.
kab: Adresse de sortie par défaut.

en: Audio output URL
kab: URL de sortie audio

en: This is the output URI that will be used for audio.
kab: Adresse de sortie pour l'audio.

en: Video output URL
kab: URL de sortie vidéo

en: This is the output URI that will be used for video.
kab: Adresse de sortie pour la vidéo.

en: Elementary stream output
kab: Flux de sortie élémentaire

en: There is no suitable stream-output access module for "%s/%s://%s".
kab: Il n'y a pas de module d'accès disponible pour « %s/%s://%s ».

en: Gathering stream output
kab: Flux de sortie assemblé

en: Specify an identifier string for this subpicture
kab: Spécifier un identifiant pour cette image

en: Output video width.
kab: Largeur de la vidéo.

en: Output video height.
kab: Hauteur de la vidéo.

en: Sample aspect ratio
kab: Format d'écran de la source

en: Sample aspect ratio of the destination (1:1, 3:4, 2:3).
kab: Format d'écran de la destination (1:1, 3:4, 2:3)

en: Video filter
kab: Filtre vidéo

en: Video filters will be applied to the video stream.
kab: Les filtres vidéo seront appliqués au flux vidéo

en: Image chroma
kab: Chroma de l'image

en: Transparency of the mosaic picture.
kab: Transparence de la mosaïque

en: X coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
kab: Abscisse du coin  haut gauche de la mosaïque.

en: Y coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
kab: Ordonnée du coin haut gauche de la mosaïque.

en: Mosaic bridge
kab: Mosaïque

en: Mosaic bridge stream output
kab: Flux de sortie de la mosaïque

en: Destination prefix
kab: Préfixe de destination

en: Prefix of the destination file automatically generated
kab: Préfixe du fichier destination automatiquement généré

en: Record stream output
kab: Enregistrer le flux de sortie

en: This is the output URL that will be used.
kab: Adresse de sortie.

en: This allows you to specify how the SDP (Session Descriptor) for this RTP session will be made available. You must use a url: http://location to access the SDP via HTTP, rtsp://location for RTSP access, and sap:// for the SDP to be announced via SAP.
kab: Ceci vous permet de spécifier comment le SDP généré sera rendu accessible. Vous devez utiliser une url : http://adresse pour accéder au SDP via HTTP, rtsp://adresse pour un accès RTSP, et sap:// pour annoncer le SDP via SAP.

en: SAP announcing
kab: Annonce SAP

en: Announce this session with SAP.
kab: Annoncer cette session par SAP.

en: This allows you to specify the muxer used for the streaming output. Default is to use no muxer (standard RTP stream).
kab: Ceci vous permet de spécifier le multiplexeur. Le comportement par défaut est de ne pas multiplexer (flux RTP standard).

en: Session name
kab: Nom de session

en: This is the name of the session that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
kab: Nom de la session qui sera annoncée dans le SDP (Descripteur de Session).

en: Session category
kab: Catégorie de session

en: This allows you to specify a category for the session, that will be announced if you choose to use SAP.
kab: Catégorie de la session qui sera annoncée par SAP.

en: Session description
kab: Description de session

en: This allows you to give a short description with details about the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
kab: Description du flux qui sera annoncée dans le SDP (Descripteur de Session).

en: Session URL
kab: URL de session

en: This allows you to give a URL with more details about the stream (often the website of the streaming organization), that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
kab: URL comprenant plus de détails sur le flux (généralement le site web de l'organisation réalisant la diffusion) qui sera annoncé dans le SDP (Descripteur de Session).

en: Session email
kab: Courriel de session

en: This allows you to give a contact mail address for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
kab: Adresse email de contact pour le flux qui sera annoncé dans le SDP (Descripteur de Session).

en: This allows you to specify the base port for the RTP streaming.
kab: Port de base utilisé pour la diffusion RTP.

en: Audio port
kab: Port audio

en: This allows you to specify the default audio port for the RTP streaming.
kab: Port audio par défaut utilisé pour la diffusion RTP.

en: Video port
kab: Port vidéo

en: This allows you to specify the default video port for the RTP streaming.
kab: Port vidéo par défaut utilisé pour la diffusion RTP.

en: RTP/RTCP multiplexing
kab: Multiplexage RTP/RCTP

en: This sends and receives RTCP packet multiplexed over the same port as RTP packets.
kab: Cela envoie et reçoit des paquets RTCP multiplexés à travers le même port que les paquets RTP.

en: Default caching value for outbound RTP streams. This value should be set in milliseconds.
kab: Taille du cache par défaut pour les flux sortant RTP, en millisecondes.

en: Transport protocol
kab: Protocole de transport

en: This selects which transport protocol to use for RTP.
kab: Ceci  sélectionne le protocole de transport pour RTP.

en: RTP packets will be integrity-protected and ciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
kab: Les paquets RTP seront authentifiés et déchiffrés avec cette clé maître secrète partagée « Secure RTP ». Ceci doit être une chaine en hexadécimal de 32 caractères.

en: This allows you to stream MPEG4 LATM audio streams (see RFC3016).
kab: Permettre la diffusion de flux audio MPEG4 LATM (voir la RFC 3016).

en: RTSP session timeout (s)
kab: Temps d'expiration RTP (en secondes)

en: RTSP sessions will be closed after not receiving any RTSP request for this long. Setting it to a negative value or zero disables timeouts. The default is 60 (one minute).
kab: Les sessions RTSP seront fermées après qu'aucune requête RTSP n'ai été reçu depuis cette durée. Mettre une valeur négative ou égale à zéro désactive le délai d'expiration. La valeur par défaut est de 60 secondes.

en: RTP stream output
kab: Flux de sortie RTP

en: RTSP VoD server
kab: Serveur VoD RTSP

en: New ES ID
kab: Sélectionner le nouvel identifiant de flux élémentaire

en: Specify an new identifier integer for this elementary stream
kab: Spécifier un nouvel identifiant pour ce flux élémentaire

en: Specify an ISO-639 code (three characters) for this elementary stream
kab: Choisir le code ISO-639 (3 caractères) pour ce flux élémentaire

en: Set ID
kab: Choisir ID

en: Set ES id
kab: Choisir l'identifiant du flux élémentaire

en: Change the id of an elementary stream
kab: Changer l'identifiant du flux élémentaire

en: Set ES Lang
kab: Choisir la langue pour le flux élémentaire

en: Set Lang
kab: Choisir la langue

en: Change the language of an elementary stream
kab: Changer la langue du flux élémentaire

en: Video prerender callback
kab: Fonction de rappel du prérendu vidéo

en: Address of the video prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
kab: Adresse de la fonction de rappel du prérendu vidéo. Cette fonction définira la mémoire tampon où produire le rendu.

en: Audio prerender callback
kab: Fonction de rappel du prérendu audio

en: Address of the audio prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
kab: Adresse de la fonction de rappel du prérendu audio. Cette fonction définira la mémoire tampon où produire le rendu.

en: Video postrender callback
kab: Fonction de rappel du post-rendu vidéo

en: Address of the video postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
kab: Adresse de la fonction de retour pour le post-rendu vidéo. Cette fonction doit retourner une adresse mémoire valide pour l'utilisation par le moteur de rendu vidéo.

en: Audio postrender callback
kab: Fonction de rappel du post-rendu audio

en: Address of the audio postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
kab: Adresse de la fonction de retour pour le post-rendu audio. Cette fonction doit retourner une adresse mémoire valide pour l'utilisation par le moteur de rendu audio.

en: Video Callback data
kab: Données pour la fonction de retour vidéo

en: Data for the video callback function.
kab: Données pour la fonction de retour vidéo.

en: Audio callback data
kab: Données pour la fonction de retour audio

en: Data for the audio callback function.
kab: Données pour la fonction de retour audio.

en: Time Synchronized output
kab: Sortie synchronisée temporellement

en: Time Synchronisation option for output. If true, stream will render as usual, else it will be rendered as fast as possible.
kab: Synchronisation temporelle pour la sortie. Si actif, alors le flux sera rendu à vitesse normale, sinon il sera rendu le plus vite possible.

en: Stream output to memory buffer
kab: Flux de sortie vers un tampon mémoire

en: Writes stats to file instead of stdout
kab: Écrit les statistiques dans le fichier au lieu de stdout

en: Prefix to show on output line
kab: Préfixe à afficher sur la ligne de sortie

en: Writes statistic info about stream
kab: Écrit les informations de statistique à propos du flux

en: Output method to use for the stream.
kab: Méthode de sortie à utiliser pour la diffusion.

en: Muxer to use for the stream.
kab: Multiplexeur à utiliser pour la diffusion.

en: Output destination
kab: Destination

en: Destination (URL) to use for the stream. Overrides path and bind parameters
kab: URL de destination pour la diffusion. Surcharge les paramètres chemin et lien.

en: address to bind to (helper setting for dst)
kab: Adresse de lien (info pour dst)

en: address:port to bind vlc to listening incoming streams helper setting for dst,dst=bind+'/'+path. dst-parameter overrides this
kab: adresse:port pour le lien de vlc en écoute de flux entrants pour dst, dst=lien+'/'+chemin, le paramètre dst surcharge ceci.

en: filename for stream (helper setting for dst)
kab: nom de fichier pour le flux (info pour dst)

en: Filename for stream helper setting for dst, dst=bind+'/'+path, dst-parameter overrides this
kab: Nom de fichier pour le flux pour dst, dst=lien+'/'+chemin, le paramètre dst surcharge ceci.

en: Standard stream output
kab: Flux de sortie standard

en: Video encoder
kab: Encodeur vidéo

en: This is the video encoder module that will be used (and its associated options).
kab: Encodeur vidéo à utiliser et ses options associées.

en: Destination video codec
kab: Codec vidéo de destination

en: This is the video codec that will be used.
kab: Codec vidéo à utiliser.

en: Video bitrate
kab: Débit vidéo

en: Target bitrate of the transcoded video stream.
kab: Débit cible du flux vidéo transcodé.

en: Video scaling
kab: Dimensionnement vidéo

en: Scale factor to apply to the video while transcoding (eg: 0.25)
kab: Facteur d'échelle à appliquer pendant le transcodage (par exemple, 0,25)

en: Video frame-rate
kab: Débit d'images vidéo

en: Target output frame rate for the video stream.
kab: Débit d'image cible pour le flux vidéo.

en: Deinterlace video
kab: Désentrelacer la vidéo

en: Deinterlace the video before encoding.
kab: Désentrelacer la vidéo avant l'encodage.

en: Deinterlace module
kab: Module de désentrelacement

en: Specify the deinterlace module to use.
kab: Module de désentrelacement à utiliser (ffmpeg-deinterlace ou deinterlace).

en: Maximum video width
kab: Largeur maximale de la vidéo

en: Maximum output video width.
kab: Largeur maximale de la vidéo.

en: Maximum video height
kab: Hauteur maximale de la vidéo

en: Maximum output video height.
kab: Hauteur maximale de la vidéo.

en: Video filters will be applied to the video streams (after overlays are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
kab: Filtres vidéo à appliquer aux flux vidéos (après les incrustations). Entrez une liste de filtres séparés par des virgules.

en: Audio encoder
kab: Encodeur audio

en: This is the audio encoder module that will be used (and its associated options).
kab: Module d'encodage audio à utiliser, et ses options associées.

en: Destination audio codec
kab: Akudik ameslaw n tuzzna

en: This is the audio codec that will be used.
kab: Akudik ameslaw ara yettusqedcen.

en: Audio bitrate
kab: Aktum ameslaw

en: Target bitrate of the transcoded audio stream.
kab: Débit cible des flux audio transcodés.

en: Sample rate of the transcoded audio stream (11250, 22500, 44100 or 48000).
kab: Fréquence d'échantillonage audio, en Hz (11025,22050,44100 ou 48000).

en: This is the language of the audio stream.
kab: Tutlayt n umeslaw.

en: Number of audio channels in the transcoded streams.
kab: Nombre de canaux audio dans les flux transcodés.

en: Audio filter
kab: Filtre audio

en: Audio filters will be applied to the audio streams (after conversion filters are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
kab: Filtres audios à appliquer aux flux audios (après les convertions). Entrez une liste de filtres séparés par des virgules.

en: Subtitle encoder
kab: Encodeur de sous-titres

en: This is the subtitle encoder module that will be used (and its associated options).
kab: Ceci vous permet de choisir l'encodeur de sous-titres à utiliser et de configurer ses options associées.

en: Destination subtitle codec
kab: Codec de sous-titres de destination

en: This is the subtitle codec that will be used.
kab: Codec de sous-titres à utiliser

en: This allows you to add overlays (also known as "subpictures" on the transcoded video stream. The subpictures produced by the filters will be overlayed directly onto the video. You can specify a colon-separated list of subpicture modules
kab: Spécifier les incrustations à utiliser après le transcodage du flux vidéo. Les imagettes produites (logo, heure, texte…) seront incrustées directement sur la vidéo. Vous devez fournir une liste de modules séparés par des virgules.

en: Number of threads
kab: Nombre de threads

en: Number of threads used for the transcoding.
kab: Nombre de threads utilisés pour le transcodage.

en: High priority
kab: Priorité élevée

en: Runs the optional encoder thread at the OUTPUT priority instead of VIDEO.
kab: Ceci permet de faire tourner le thread d'encodage (s'il existe) à la priorité OUTPUT au lieu de VIDEO

en: Transcode stream output
kab: Transcode le flux

en: Overlays/Subtitles
kab: Overlay/Sous-titres

en: Monospace Font
kab: Police proportionnelle

en: Font family for the font you want to use
kab: Fichier de police à utiliser.

en: Font file for the font you want to use
kab: Fichier de police à utiliser

en: Font size in pixels
kab: Taille de la police en pixels

en: This is the default size of the fonts that will be rendered on the video. If set to something different than 0 this option will override the relative font size.
kab: Taille des polices à afficher. Si le réglage est différent de 0, cette option outrepassera la taille de police relative.

en: Text opacity
kab: Opacité du texte

en: Text default color
kab: Couleur par défaut du texte

en: The color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
kab: Couleur du texte à afficher sur la vidéo. Ceci doit être un hexadécimal (comme les couleurs HTML). Les deux premiers caractères représentent le rouge, puis le vert, puis le bleu. Par exemple, #000000 = noir, #FF0000 = rouge, #00FF00 = vert, #FFFF00 = jaune (rouge+vert), #FFFFFF = blanc.

en: Relative font size
kab: Taille relative

en: This is the relative default size of the fonts that will be rendered on the video. If absolute font size is set, relative size will be overridden.
kab: Taille par défaut relative des polices à afficher. Si une taille absolue est spécifiée, la taille relative sera surchargée.

en: Background opacity
kab: Opacité de l'arrière-plan

en: Background color
kab: Couleur de l'arrière-plan

en: Outline opacity
kab: Opacité du contour

en: Shadow opacity
kab: Opacité de l'ombre

en: Shadow color
kab: Couleur de l'ombre

en: Shadow angle
kab: Angle de l'ombre

en: Shadow distance
kab: Décalage de l'ombre

en: Use YUVP renderer
kab: Rendu YUVP

en: This renders the font using "paletized YUV". This option is only needed if you want to encode into DVB subtitles
kab: Afficher la police en utilisant le YUV palettisé. Cette option n'est nécessaire que pour encoder des sous-titres DVB.

en: Thin
kab: Fin

en: Thick
kab: Épais

en: Text renderer
kab: Rendu du texte

en: Freetype2 font renderer
kab: Moteur de rendu freetype2

en: SVG template file
kab: Fichier de format SVG

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
kab: Emplacement d'un fichier contenant un format SVG pour la conversion automatique de chaînes de caractères.

en: Dummy font renderer
kab: Rendu de polices factice

en: Video filtering using a chain of video filter modules
kab: Filtrage vidéo en utilisant une chaine de modules de filtre vidéo

en: Conversions from
kab: Conversions de

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
kab: Conversions SSE2 de I420,IYUV,YV12 vers RV15,RV16,RV24,RV32

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
kab: Conversions MMX de I420,IYUV,YV12 vers RV15,RV16,RV24,RV32

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
kab: Conversions de I420,IYUV,YV12 vers RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32

en: MMX conversions from
kab: Conversions MMX de

en: SSE2 conversions from
kab: Conversions SSE2 de

en: AltiVec conversions from
kab: Conversions Altivec de

en: OpenMAX DL image processing
kab: Traitement d'images OpenMAX DL

en: RV32 conversion filter
kab: Filtre de conversion RV32

en: Scaling mode
kab: Mode de redimensionnement

en: Scaling mode to use.
kab: Mode de redimensionnement

en: Fast bilinear
kab: Bilinéaire rapide

en: Bilinear
kab: Bilinéaire

en: Bicubic (good quality)
kab: Bicubique (bonne qualité)

en: Experimental
kab: Expérimental

en: Nearest neighbour (bad quality)
kab: Plus proche voisin (mauvaise qualité)

en: Area
kab: Zone

en: Luma bicubic / chroma bilinear
kab: Luma bicubique / chroma bilinéaire

en: Gauss
kab: Gaussien

en: Bicubic spline
kab: Courbe bicubique

en: Video scaling filter
kab: Filtre de redimensionnement

en: Swscale
kab: Échelle

en: YUVP converter
kab: Convertisseur YUVP

en: Brightness threshold
kab: Seuil de luminosité

en: When this mode is enabled, pixels will be shown as black or white. The threshold value will be the brightness defined below.
kab: Dans ce mode, les pixels seront soit blancs soit noirs, selon leur luminosité. La valeur seuil est celle définie plus bas.

en: Image contrast (0-2)
kab: Contraste (0-2)

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
kab: Fixe le contraste de l'image, entre 0 et 2. 1 par défaut.

en: Image hue (0-360)
kab: Teinte (0-360)

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
kab: Fixe la nuance de l'image, entre 0 et 360. 0 par défaut.

en: Image saturation (0-3)
kab: Saturation (0-3)

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
kab: Fixe la saturation de l'image, entre 0 et 3. 1 par défaut.

en: Image brightness (0-2)
kab: Brillance (0-2)

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
kab: Fixe la brillance de l'image, entre 0 et 2. 1 par défaut.

en: Image gamma (0-10)
kab: Gamma (0-10)

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
kab: Fixe le gamma de l'image, entre 0,01 et 10. 1 par défaut.

en: Image properties filter
kab: Filtre vidéo d'ajustement d'image

en: Image adjust
kab: Ajustement d'image

en: Use an image's alpha channel as a transparency mask.
kab: Utiliser les infos de canal alpha d'une image en tant que masque de transparence.

en: Transparency mask
kab: Masque de transparence

en: Alpha blending transparency mask. Uses a png alpha channel.
kab: Masque de transparence alpha. Utilise le canal alpha d'un png.

en: Alpha mask video filter
kab: Filtre vidéo effet masque de transparence

en: Alpha mask
kab: Masque alpha

en: Color scheme
kab: Schéma de couleur

en: Define the glasses' color scheme
kab: Définir le schéma de couleur des lunettes

en: Convert 3D picture to anaglyph image video filter
kab: Convertir une image 3D pour le filtre vidéo anaglyphe

en: Window size
kab: Taille de la fenêtre

en: Number of frames (0 to 100)
kab: Nombre d'images 'P'  (0 à 100)

en: Softening value
kab: Valeur d'adoucissement

en: Number of frames consider for smoothening (0 to 30)
kab: Nombre de trames à considérer pour l'adoucissement (0 à 30)

en: antiflicker video filter
kab: Filtre vidéo anti-scintillement

en: antiflicker
kab: anti-scintillement

en: Ball color
kab: Couleur des balles

en: Edge visible
kab: Bordures visibles

en: Set edge visibility.
kab: Visibilité des bordures.

en: Ball speed
kab: Vitesse des balles

en: Set ball speed, the displacement value                                 in number of pixels by frame.
kab: Choisir la vitesse des balles, donc la valeur de déplacement en pixels par image.

en: Ball size
kab: Taille des balles

en: Set ball size giving its radius in number                                 of pixels
kab: Choisir la taille des balles, donc la valeur du rayon en pixels

en: Gradient threshold
kab: Seuil de gradient

en: Set gradient threshold for edge computation.
kab: Seuil de gradient pour le calcul des bordures.

en: Augmented reality ball game
kab: Jeux de balles de réalité augmentée

en: Ball video filter
kab: Filtre vidéo balles

en: Ball
kab: Balles

en: Number of time to blend
kab: Nombre de fois pour le fondu

en: The number of time the blend will be performed
kab: Nombre de fois où le fondu sera répété

en: Alpha of the blended image
kab: Alpha pour l'image de fondu

en: Alpha with which the blend image is blended
kab: Alpha pour l'image utilisée en fondu

en: Image to be blended onto
kab: L'image qui va servir de base aux fondus

en: The image which will be used to blend onto
kab: L'image qui va servir de base aux fondus

en: Chroma for the base image
kab: Chroma pour l'image de base

en: Chroma which the base image will be loaded in
kab: Chroma de base de l'image

en: Image which will be blended
kab: L'image fondue avec l'image de base

en: The image blended onto the base image
kab: L'image fondue avec l'image de base

en: Chroma for the blend image
kab: Chroma pour l'image de fondu

en: Chroma which the blend image will be loaded in
kab: L'image qui va servir de base aux fondus

en: Blending benchmark filter
kab: Filtre de benchmark pour le flou

en: Base image
kab: Image de base

en: Blend image
kab: Fondre l'image

en: Video pictures blending
kab: Mélange d'images

en: This effect, also known as "greenscreen" or "chroma key" blends the "blue parts" of the foreground image of the mosaic on the background (like weather forecasts). You can choose the "key" color for blending (blue by default).
kab: Cet effet, également connu sous le nom d'écran vert ou de couleur clé fusionne les « parties bleues » de l'image sur le fond (comme par exemple les présentateurs météo). Vous pouvez choisir la couleur de base qui sera utilisée (bleu par défaut).

en: Bluescreen U value
kab: Valeur U de la couleur

en: "U" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 120 for blue.
kab: Valeur « U » pour la couleur clé de l'écran bleu (en valeur YUV), de 0 à 255. La valeur par défaut est de 120 pour le bleu.

en: Bluescreen V value
kab: Valeur V de la couleur

en: "V" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 90 for blue.
kab: Valeur « V » pour la couleur clé de l'écran bleu (en valeur YUV), de 0 à 255. La valeur par défaut est de 90 pour le bleu.

en: Bluescreen U tolerance
kab: Tolérance U

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the U plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
kab: Tolérance de l'effet d'écran bleu à des variations de couleur sur le plan U. Une valeur entre 10 et 20 semble correcte.

en: Bluescreen V tolerance
kab: Tolérance V

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the V plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
kab: Tolérance de l'effet d'écran bleu à des variations de couleur sur le plan V. Une valeur entre 10 et 20 semble correcte.

en: Bluescreen video filter
kab: Filtre vidéo écran bleu

en: Bluescreen
kab: Écran bleu

en: Output width
kab: Largeur de la vidéo

en: Output (canvas) image width
kab: Largeur de l'image en sortie

en: Output height
kab: Hauteur de la vidéo

en: Output (canvas) image height
kab: Hauteur de l'image en sortie

en: Output picture aspect ratio
kab: La proportion de l'image en sortie

en: Set the canvas' picture aspect ratio. If omitted, the canvas is assumed to have the same SAR as the input.
kab: Choisir le format de l'image. Si absent, l'image aura le même format que l'entrée.

en: Pad video
kab: Bordure vidéo

en: If enabled, video will be padded to fit in canvas after scaling. Otherwise, video will be cropped to fix in canvas after scaling.
kab: Si autorisé, la vidéo sera modifiée pour ajouter une bordure afin de remplir la fenêtre après changement de taille. Dans le cas contraire la vidéo sera coupée sur les bords.

en: Automatically resize and pad a video
kab: Redimensionne automatiquement la vidéo

en: Canvas
kab: Canevas

en: Canvas video filter
kab: Filtre vidéo canevas

en: Colors similar to this will be kept, others will be grayscaled. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
kab: Couleurs à afficher, les autres seront en niveaux de gris. Ceci doit être un hexadécimal, comme pour les couleurs HTML. Les deux premiers caractères correspondent au rouge, puis vert puis bleu. #000000 = noir, #FF0000 = rouge, #00FF00 = vert, #FFFF00 = jaune (rouge + bleu), #FFFFFF = blanc.

en: Select one color in the video
kab: Sélectionnez une couleur dans la vidéo

en: Color threshold filter
kab: Filtre vidéo de saturation de couleur

en: Saturation threshold
kab: Seuil de saturation

en: Similarity threshold
kab: Seuil de similarité

en: Pixels to crop from top
kab: Rognage en haut

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
kab: Nombre de pixels à rogner en haut de la vidéo.

en: Pixels to crop from bottom
kab: Rognage en bas

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
kab: Nombre de pixels à rogner en bas de la vidéo.

en: Pixels to crop from left
kab: Rognage à gauche

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
kab: Nombre de pixels à rogner à gauche de la vidéo.

en: Pixels to crop from right
kab: Rognage à droite

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
kab: Nombre de pixels à rogner à droite de la vidéo.

en: Pixels to padd to top
kab: Ajout en haut

en: Number of pixels to padd to the top of the image after cropping.
kab: Nombre de pixels à ajouter en haut de la vidéo.

en: Pixels to padd to bottom
kab: Ajout en bas

en: Number of pixels to padd to the bottom of the image after cropping.
kab: Nombre de pixels à ajouter en bas de la vidéo.

en: Pixels to padd to left
kab: Ajout à gauche

en: Number of pixels to padd to the left of the image after cropping.
kab: Nombre de pixels à ajouter à gauche de la vidéo.

en: Pixels to padd to right
kab: Ajout à droite

en: Number of pixels to padd to the right of the image after cropping.
kab: Nombre de pixels à ajouter à droite de la vidéo.

en: Croppadd
kab: Rogner/Ajouter

en: Video cropping filter
kab: Filtre de redimensionnement

en: Padd
kab: Ajouter

en: Latest
kab: Le dernier

en: Upconvert
kab: Convertir

en: Low
kab: Faible

en: Medium
kab: Moyen

en: High
kab: Haut

en: Streaming deinterlace mode
kab: Mode de désentrelacement en diffusion

en: Deinterlace method to use for streaming.
kab: Sélectionnez la méthode de désentrelacement à utiliser pour la diffusion.

en: Phosphor old field dimmer strength
kab: Puissance d'affaiblissement

en: This controls the strength of the darkening filter that simulates CRT TV phosphor light decay for the old field in the Phosphor framerate doubler. Default: Low.
kab: Ceci contrôle la puissance du filtre d'assombrissement qui simule l'effet de lumière phosphorique des anciens écrans de TV pour le filtre Phosphore. Par défaut: basse.

en: Deinterlacing video filter
kab: Filtre de désentrelacement vidéo

en: Image mask. Pixels with an alpha value greater than 50% will be erased.
kab: Masque d'image. Les pixels avec une valeur alpha supérieure à 50% seront effacés.

en: X coordinate of the mask.
kab: Position X du masque

en: Y coordinate of the mask.
kab: Position Y du masque.

en: Remove zones of the video using a picture as mask
kab: Enlève des zones de la vidéo en utilisant une image comme masque

en: Erase video filter
kab: Supprimer un filtre vidéo

en: Erase
kab: Effacer

en: RGB component to extract
kab: Composant RVB à extraire

en: RGB component to extract. 0 for Red, 1 for Green and 2 for Blue.
kab: Composant RGB à extraire : 0 pour rouge, 1 pour vert et 2 pour bleu.

en: Extract RGB component video filter
kab: Filtre vidéo d'extraction de composants RGB

en: Freeze
kab: Geler

en: Gaussian's std deviation
kab: Écart-type du flou gaussien

en: Gaussian's standard deviation. The blurring will take into account pixels up to 3*sigma away in any direction.
kab: Écart-type de la gaussienne. Le flou prendra en compte les pixels jusqu'à 3*sigma de distance dans toutes les directions.

en: Add a blurring effect
kab: Ajouter un effet d'éblouissement de flou

en: Gaussian blur video filter
kab: Filtre vidéo flou gaussien

en: Gaussian Blur
kab: Flou gaussien

en: Radius in pixels
kab: Rayon en pixels

en: Strength
kab: Force

en: Strength used to modify the value of a pixel
kab: Puissance utilisée pour modifier la valeur d'un pixel

en: Gradfun video filter
kab: Filtre vidéo « Gradfun »

en: Debanding algorithm
kab: Activer l'algorithme de passage en mono

en: Distort mode
kab: Mode de distorsion

en: Distort mode, one of "gradient", "edge" and "hough".
kab: Mode de distorsion parmi « gradient », « edge » ou « hough ».

en: Gradient image type
kab: Type de gradient

en: Gradient image type (0 or 1). 0 will turn the image to white while 1 will keep colors.
kab: Type de gradient (0 ou 1). 0 rend l'image blanche, 1 garde les couleurs.

en: Apply cartoon effect
kab: Effet dessin animé

en: Apply cartoon effect. It is only used by "gradient" and "edge".
kab: Effet « dessin animé ». Cet effet ne peut être utilisé que par « gradient » et « edge »

en: Apply color gradient or edge detection effects
kab: Appliquer un gradient de couleur ou un effet de détection de bord

en: Gradient video filter
kab: Filtre vidéo gradient

en: Variance of the gaussian noise
kab: Variance du bruit gaussien

en: Minimal period
kab: Période minimale

en: Minimal period of the noise grain in pixel
kab: Période minimale du grain de bruit en pixels

en: Maximal period
kab: Période maximale

en: Maximal period of the noise grain in pixel
kab: Période maximale du grain de bruit en pixels

en: Grain video filter
kab: Filtre d'ajustement du grain

en: Adds filtered gaussian noise
kab: Ajoute du bruit gaussien filtré

en: Spatial luma strength (0-254)
kab: Étendue spatiale luma (0-254)

en: Spatial chroma strength (0-254)
kab: Étendue spatiale chroma (0-254)

en: Temporal luma strength (0-254)
kab: Étendue temporelle luma  (0-254)

en: Temporal chroma strength (0-254)
kab: Étendue temporelle  chroma (0-254)

en: High Quality 3D Denoiser filter
kab: Filtre haute qualité Denoiser 3D

en: Invert video filter
kab: Filtre d'inversion vidéo

en: Color inversion
kab: Inversion de couleur

en: Magnify/Zoom interactive video filter
kab: Filtre d'agrandissement interactif

en: Magnify
kab: Agrandir

en: Mirror orientation
kab: Orientation du miroir

en: Defines orientation of the mirror splitting.     Can be vertical or horizontal
kab: Définir l'orientation du mirroir. Soit verticale, soit horizontale

en: Vertical
kab: Verticale

en: Horizontal
kab: Horizontale

en: Direction of the mirroring
kab: Direction du miroir

en: Left to right/Top to bottom
kab: De gauche à droite, de haut en bas

en: Right to left/Bottom to top
kab: De droite à gauche, de bas en haut

en: Mirror video filter
kab: Filtre vidéo miroir

en: Mirror video
kab: Miroir

en: Splits video in two same parts, like in a mirror
kab: Découper la vidéo en deux parties identiques, comme dans un mirroir

en: Blur factor (1-127)
kab: Facteur de brouillage (1-127)

en: The degree of blurring from 1 to 127.
kab: Le degré de brouillage de 1 à 127

en: Motion blur filter
kab: Filtre de flou de mouvement

en: Motion detect video filter
kab: Filtre de détection de mouvement

en: Old movie effect video filter
kab: Filtre vidéo style vieux film

en: Old movie
kab: Vieux film

en: OpenCV face detection example filter
kab: Filtre d'exemple de détection de visage OpenCV

en: OpenCV example
kab: Example OpenCV

en: Haar cascade filename
kab: Nom de fichier cascade « Haar »

en: Name of XML file containing Haar cascade description
kab: Nom du fichier XML contenant la description de la cascade « Haar »

en: Use input chroma unaltered
kab: Utiliser la chroma en entrée inaltérée

en: Don't display any video
kab: Ne pas afficher de vidéo

en: Display the input video
kab: Affichage de la vidéo en entrée

en: Display the processed video
kab: Affichage de la vidéo traitée

en: Show only errors
kab: Afficher seulement les erreurs

en: Show errors and warnings
kab: Afficher les erreurs et avertissements

en: Show everything including debug messages
kab: Tout afficher y compris les messages de debug

en: OpenCV video filter wrapper
kab: Filtre vidéo encapsulant OpenCV

en: Scale factor (0.1-2.0)
kab: Facteur d'échelle (0,1-2,0)

en: Ammount by which to scale the picture before sending it to the internal OpenCV filter
kab: Facteur d'échelle pour la conversion de l'image avant de la propager au filtre interne OpenCV

en: OpenCV filter chroma
kab: Filtre chromatique OpenCV

en: Chroma to convert picture to before sending it to the internal OpenCV filter
kab: Chroma pour la conversion de l'image avant de la propager au filtre interne OpenCV

en: Wrapper filter output
kab: Sortie du filtre encapsulant

en: Determines what (if any) video is displayed by the wrapper filter
kab: Vidéo (éventuelle) qui doit être affichée par le filtre encapsulant

en: OpenCV internal filter name
kab: Nom du filtre interne OpenCV

en: Name of internal OpenCV plugin filter to use
kab: Nom du filtre interne OpenCV à utiliser

en: Posterize level (number of colors is cube of this value)
kab: Niveau de postérisation (le nombre de couleurs est le cube de cette valeur)

en: Posterize video filter
kab: Filtre vidéo de bruit

en: Posterize video by lowering the number of colors
kab: Postériser la vidéo en diminuant le nombre de couleurs

en: Quality of post processing. Valid range is 0 (disabled) to 6 (highest)
    Higher levels require more CPU power, but produce higher quality pictures.
    With default filter chain, the values map to the following filters:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr
kab: Qualité de post-traitement. Intervalle de 0 à 6
    Les niveaux élevés demandent considérablement plus de puissance CPU, mais donnent de meilleures images.
    Avec les filtres par défaut, les valeurs utilisent les filtres suivants :
    1 : hb, 2-4 : hb+vb, 5-6 : hb+vb+dr

en: FFmpeg post processing filter chains
kab: Chaînes de filtres de post-traitement de ffmpeg

en: Video post processing filter
kab: Filtres de post-traitement vidéo

en: Postproc
kab: Post-traitement

en: Lowest
kab: La plus faible

en: Highest
kab: La plus haute

en: Psychedelic video filter
kab: Filtre vidéo effet psychédélique

en: Number of puzzle rows
kab: Nombre de lignes du puzzle

en: Number of puzzle columns
kab: Nombre de colonnes du puzzle

en: Game mode
kab: Mode jeu

en: Select game mode variation from jigsaw puzzle to sliding puzzle.
kab: Choisir le mode du puzzle.

en: Border
kab: Bordure

en: Unshuffled Border width.
kab: Largeur de la bordure non mélangée

en: Small preview
kab: Prévisualisation

en: Show small preview.
kab: Afficher un petit aperçu.

en: Small preview size
kab: Taille de la prévisualisation

en: Show small preview size (percent of source).
kab: Afficher la taille du petit aperçu (pourcentage de la source).

en: Piece edge shape size
kab: Taille de la forme de la pièce

en: Size of the curve along the piece's edge
kab: Taille de la courbe en bord de pièce

en: Auto shuffle
kab: Mélange automatique

en: Auto shuffle delay during game
kab: Délai de mélange automatique durant un jeu

en: Auto solve
kab: Résolution automatique

en: Auto solve delay during game
kab: Délai de résolution automatique

en: Rotation parameter: none;180;90-270;mirror
kab: Paramètre de rotation : aucune;180°;90°-270°;mirroir

en: jigsaw puzzle
kab: puzzle

en: sliding puzzle
kab: puzzle coulissant

en: swap puzzle
kab: puzzle par inversion

en: exchange puzzle
kab: puzzle par échange

en: 0
kab: 0°

en: 0/90/180/270/mirror
kab: 0/90/180/270/mirroir

en: Puzzle interactive game video filter
kab: Jeu interactif puzzle

en: Ripple video filter
kab: Filtre vidéo d'ondulation

en: Ripple
kab: Surface

en: Angle in degrees
kab: Angle en degrés

en: Angle in degrees (0 to 359)
kab: Angle en degrés (0 à 359)

en: Use motion sensors
kab: Utiliser les capteurs de déplacement

en: Rotate video filter
kab: Filtre vidéo rotation

en: Rotate
kab: Rotation

en: Image format
kab: Format de l'image

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
kab: Format des images en sortie (PNG, JPEG,… ).

en: Image width
kab: Largeur d'image

en: You can enforce the image width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
kab: Forcer la largeur de l'image. Par défaut (-1) VLC s'adaptera aux propriétés de la vidéo.

en: Image height
kab: Hauteur d'image

en: You can enforce the image height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
kab: Forcer la hauteur de l'image. Par défaut (-1) VLC s'adaptera aux propriétés de la vidéo.

en: Recording ratio
kab: Ratio d'enregistrement

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
kab: Quota d'images enregistrées. 3 signifie qu'un tiers des images seront enregistrées.

en: Filename prefix
kab: Préfixe du nom de fichier

en: Prefix of the output images filenames. Output filenames will have the "prefixNUMBER.format" form if replace is not true.
kab: Préfixe du nom de fichier. Le fichier résultant aura un nom de la forme « préfixeNOMBRE.format ».

en: Directory path prefix
kab: Préfixe de dossier

en: Directory path where images files should be saved. If not set, then images will be automatically saved in users homedir.
kab: Dossier pour les enregistrements des images. Si ceci n'est pas renseigné, les images seront enregistrées dans le répertoire personnel des utilisateurs.

en: Always write to the same file
kab: Toujours écrire dans le même fichier

en: Always write to the same file instead of creating one file per image. In this case, the number is not appended to the filename.
kab: Toujours écrire dans le même fichier au lieu de crée un fichier par image. Dans ce cas, le nombre n'est pas joint au nom du fichier.

en: Send your video to picture files
kab: Envoyer la vidéo vers des fichiers images

en: Scene filter
kab: Filtre scène

en: Scene video filter
kab: Filtre vidéo scène

en: Sepia intensity
kab: Intensité sépia

en: Intensity of sepia effect
kab: Intensité de l'effet sépia

en: Sepia video filter
kab: Filtre vidéo sépia

en: Gives video a warmer tone by applying sepia effect
kab: Donner un ton chaud à la vidéo en utilisant un effet sépia

en: Sharpen strength (0-2)
kab: Niveau de netteté (0-2)

en: Set the Sharpen strength, between 0 and 2. Defaults to 0.05.
kab: Fixe le niveau de netteté, entre 0 et 2. 0,05 par défaut.

en: Augment contrast between contours.
kab: Augmenter le contraste entre les contours.

en: Sharpen video filter
kab: Filtre amélioration netteté

en: Transform type
kab: Type de transformation

en: Video transformation filter
kab: Filtre vidéo de transformation d'image

en: Rotate or flip the video
kab: Pivoter ou basculer la vidéo

en: VHS movie effect video filter
kab: Filtre vidéo style film VHS

en: VHS movie
kab: Film VHS

en: Wave video filter
kab: Filtre vidéo effet vagues

en: Wave
kab: Onde

en: ASCII Art
kab: ASCII

en: ASCII-art video output
kab: Sortie vidéo « ASCII »

en: Android native window
kab: Fenêtre Android native

en: Color ASCII art video output
kab: Sortie vidéo « ASCII couleur »

en: Core Animation OpenGL Layer (Mac OS X)
kab: Couche OpenGL de Core Animation (Max OS X)

en: Timelength after which we assume there is no signal.
kab: Durée après laquelle on considère qu'il n'y a plus de signal.

en: Timelength after which we assume there is no signal.
    After this delay we black out the video.
kab: Durée après laquelle on considère qu'il n'y a plus de signal.
    Après ce délai l'écran devient noir.

en: Picture to display on input signal loss.
kab: Image à afficher lors de la perte du signal d'entrée.

en: Output card
kab: Carte de sortie

en: DeckLink output card, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
kab: Carte d'acquisition DeckLink à utiliser, s'il plusieurs sont disponibles. Les cartes sont numérotées de 0.

en: Desired output mode
kab: Mode vidéo en sortie désiré

en: Desired output mode for DeckLink output. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
kab: Mode vidéo en sorties DeckLink. Cette valeur doit être un code FOURCC sous forme textuelle, par exemple « ntsc ».

en: Audio connection for DeckLink output.
kab: Connexion audio pour la sortie DeckLink

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink output. 0 disables audio output.
kab: Fréquence d’échantillonnage audio (en Hz) pour les sorties DecLink. 0 inhibe la sortie audio.

en: Number of output channels for DeckLink output. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio output.
kab: Nombre de canaux audio en entrée pour la sortie DecLink. Doit être 2, 8 ou 16. 0 inhibe la sortie audio.

en: Video connection for DeckLink output.
kab: Connexion vidéo pour la sortie DeckLink

en: Use 10 bits per pixel for video frames.
kab: Utiliser 10 bits/pixel pour les trames vidéos.

en: DecklinkOutput
kab: DeckLink

en: output module to write to Blackmagic SDI card
kab: Module de sortie pour la carte SDI Blackmagic

en: Window handle (HWND)
kab: Identifiant de fenêtre windows (HWND)

en: Video will be embedded in this pre-existing window. If zero, a new window will be created.
kab: La vidéo sera intégrée dans cette fenêtre X11 déjà existante. Si la valeur est nulle, une nouvelle fenêtre sera créée.

en: Drawable
kab: Zone de dessin

en: Embedded window video
kab: Vidéo X Window intégrée

en: Framebuffer device
kab: Périphérique du framebuffer

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
kab: Périphérique de framebuffer à utiliser pour le rendu (généralement /dev/fb0).

en: Run fb on current tty
kab: Lancer « fb » sur le terminal courant

en: Run framebuffer on current TTY device (default enabled). (disable tty handling with caution)
kab: Lancer « fb » sur le sur le périphérique TTY courant (validé par défaut). Inhibez ceci avec précautions !

en: Framebuffer resolution to use
kab: Résolution « framebuffer » à utiliser

en: Select the resolution for the framebuffer. Currently it supports the values 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (default 4=auto)
kab: Sélectionner la résolution du « framebuffer ». Les valeurs supportées sont 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (défault 4=auto)

en: Framebuffer uses hw acceleration
kab: Le « framebuffer » utilise les accélérations matérielles

en: Image format (default RGB)
kab: Format d'image (RVB par défaut)

en: Chroma fourcc used by the framebuffer. Default is RGB since the fb device has no way to report its chroma.
kab: Code FOURCC du framebuffer. RGB par défaut car le périphérique fb n'a pas de moyen d'indiquer sa chroma.

en: GNU/Linux framebuffer video output
kab: Sortie vidéo « framebuffer GNU/Linux »

en: GLX extension for OpenGL
kab: Extensions GLX pour OpenGL

en: Enable a workaround for T23
kab: Active un contournement pour T23

en: Enable this option if the diagonal stripes are displayed when the window size is equal to or smaller than the movie size.
kab: Choisir cette option si des lignes diagonales sont affichées quand la taille de la fenêtre est inférieure ou égale à celle de la vidéo.

en: Video mode
kab: Mode vidéo

en: Select a proper video mode to be used by KVA.
kab: Choisir un mode vidéo pour KVA.

en: WarpOverlay!
kab: Incrustation «  WarpOverlay! »

en: K Video Acceleration video output
kab: Sortie vidéo   « K Video Accélérée »

en: Mac OS X OpenGL video output
kab: Sortie vidéo OpenGL Mac OS X

en: OpenGL extension
kab: Extension OpenGL

en: OpenGL ES 2 extension
kab: Extension OpenGL ES 2

en: Extension through which to use the Open Graphics Library (OpenGL).
kab: Extension pour utiliser OpenGL

en: OpenGL for Embedded Systems 2 video output
kab: Sortie vidéo « OpenGL2 » pour les systèmes embarqués

en: OpenGL video output
kab: Tuffɣa n temwalit OpenGL

en: EGL extension for OpenGL
kab: Extensions EGL pour OpenGL

en: The desktop mode allows you to display the video on the desktop.
kab: Le mode papier peint permet d'afficher la vidéo sur le bureau.

en: Use hardware blending support
kab: Utiliser l'accélération matérielle pour le mélange

en: Try to use hardware acceleration for subtitle/OSD blending.
kab: Utiliser l'accélération matérielle pour incruster les sous-titres/OSD

en: Choose a pixel shader to apply.
kab: Choisissez un pixel shader à appliquer.

en: Path to HLSL file
kab: Chemin du fichier HLSL

en: Path to an HLSL file containing a single pixel shader.
kab: Chemin vers un fichier HLSL contenant un seul pixel shader.

en: HLSL File
kab: Fichier HLSL

en: Recommended video output for Windows Vista and later versions
kab: Sortie vidéo recommandée pour Windows Vista et versions suivantes

en: Use hardware YUV->RGB conversions
kab: Utiliser les conversions YUV->RGB matérielles

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
kab: Essayer d'utiliser l'accélération matérielle pour les conversions YUV->RGB. Cette option est sans effet si l' « Overlay » est utilisé.

en: Overlay video output
kab: Sortie vidéo en overlay

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
kab: L'overlay est la capacité d'accélération matérielle de la carte vidéo (capacité à afficher la vidéo directement). VLC tentera de l'utiliser par défaut.

en: Use video buffers in system memory
kab: Utiliser les tampons vidéo dans la mémoire système

en: Create video buffers in system memory instead of video memory. This isn't recommended as usually using video memory allows benefiting from more hardware acceleration (like rescaling or YUV->RGB conversions). This option doesn't have any effect when using overlays.
kab: Crée des tampons pour la vidéo dans la mémoire du système plutôt que dans celle de la vidéo. Ceci n'est pas recommandé vu que l'utilisation de la mémoire vidéo permet en général de bénéficier d'une meilleure vitesse (par exemple pour les changements d'échelle ou les conversions YUV->RGB). Cette option reste sans effet en cas de recouvrements.

en: Use triple buffering for overlays
kab: Utiliser trois buffers vidéo pour les recouvrements

en: Try to use triple buffering when using YUV overlays. That results in much better video quality (no flickering).
kab: Essayer d'utiliser le triple tampon avec YUV. Ceci améliore beaucoup la qualité de la vidéo (pas de scintillement).

en: Name of desired display device
kab: Nom du périphérique d'affichage désiré

en: Recommended video output for Windows XP. Incompatible with Vista's Aero interface
kab: Sortie vidéo recommandée pour Windows XP. Incompatible avec l'interface Aero de Vista

en: DirectX (DirectDraw) video output
kab: Sortie vidéo « DirectX (DirectDraw) »

en: Wallpaper
kab: Papier peint

en: Windows GDI video output
kab: Sortie vidéo « Windows GDI »

en: Dummy image chroma format
kab: Format chroma d'image factice

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
kab: Force la sortie vidéo factice à créer des images en utilisant un format chroma spécifique au lieu d'essayer d'améliorer les performances en utilisant le plus performant.

en: Dummy video output
kab: Sortie vidéo factice

en: Statistics video output
kab: Statistiques sortie vidéo

en: Video memory buffer width.
kab: Largeur du tampon de mémoire vidéo

en: Video memory buffer height.
kab: Hauteur du tampon de mémoire vidéo

en: Video memory buffer pitch in bytes.
kab: Pas en octets du tampon de mémoire vidéo

en: Output chroma for the memory image as a 4-character string, eg. "RV32".
kab: Chroma de sortie désiré pour la capture (4 caractères, comme « RV32 »).

en: Video memory output
kab: Module mémoire vidéo

en: Video memory
kab: Mémoire vidéo

en: X11 display
kab: Serveur X11

en: Video will be rendered with this X11 display. If empty, the default display will be used.
kab: La vidéo sera affichée dans ce serveur X11. Si la valeur est vide, le serveur par défaut sera utilisé.

en: X11 window ID
kab: ID fenêtre X11

en: X11 video window (XCB)
kab: Fenêtre vidéo « X11 (XCB) »

en: X11 video output (XCB)
kab: Sortie vidéo « X11 (XCB) »

en: XVideo adaptor number
kab: Numéro de l'adaptateur XVideo

en: XVideo hardware adaptor to use. By default, VLC will use the first functional adaptor.
kab: Interface matérielle Xvideo que vous désirez utiliser. Par défaut VLC utilisera le premier adaptateur fonctionnel.

en: XVideo format id
kab: ID format XVideo

en: XVideo image format id to use. By default, VLC will try to use the best match for the video being played.
kab: Interface matérielle Xvideo que vous désirez utiliser. Par défaut VLC utilisera le premier adaptateur fonctionnel.

en: XVideo output (XCB)
kab: Sortie vidéo « Xvideo (XCB) »

en: device, fifo or filename
kab: périphérique, fifo ou nom de fichier

en: device, fifo or filename to write yuv frames too.
kab: périphérique, fifo ou nom de fichier pour écrire les trames yuv.

en: Chroma used
kab: Chroma utilisé

en: YUV output
kab: Sortie YUV

en: YUV video output
kab: Sortie vidéo « YUV »

en: Number of video windows in which to clone the video.
kab: Nombre de fenêtres dans lesquelles cloner la vidéo

en: Video output modules
kab: Modules de sortie vidéo

en: You can use specific video output modules for the clones. Use a comma-separated list of modules.
kab: Vous pouvez utiliser des modules de sortie spécifique pour les clones. Vous devez fournir une liste de modules séparés par des virgules.

en: Duplicate your video to multiple windows and/or video output modules
kab: Duppliquer votre vidéo vers plusieurs fenêtres ou modules de sortie

en: Clone video filter
kab: Filtre vidéo de duplication d'image

en: Select the number of horizontal video windows in which to split the video
kab: Indiquez le nombre de fenêtres dans lesquelles découper horizontalement la vidéo

en: Select the number of vertical video windows in which to split the video
kab: Nombre de fenêtres dans lesquelles découper verticalement la vidéo.

en: Active windows
kab: Fenêtres activées

en: Comma-separated list of active windows, defaults to all
kab: Liste de fenêtres actives, séparées par des virgules. Défaut = toutes.

en: Split the video in multiple windows to display on a wall of screens
kab: Découper la vidéo en plusieurs fenêtres pour affichage sur un mur d'écrans

en: Panoramix: wall with overlap video filter
kab: Panoramix : mur avec des filtres vidéos

en: Panoramix
kab: Panoramique

en: length of the overlapping area (in %)
kab: longueur de la zone de recouvrement (en %)

en: Select in percent the length of the blended zone
kab: Sélectionne en pourcent la taille de la zone de fondu

en: height of the overlapping area (in %)
kab: hauteur de la zone de recouvrement (en %)

en: Select in percent the height of the blended zone (case of 2x2 wall)
kab: Sélectionne en pourcent la taille de la zone de fondu(cas du mur 2x2)

en: Attenuation
kab: Atténuation

en: Attenuation, begin (in %)
kab: Atténuation, début (en %)

en: Attenuation, middle (in %)
kab: Atténuation, médiane (en %)

en: Attenuation, end (in %)
kab: Atténuation, fin (en %)

en: middle position (in %)
kab: Position médiane (en %)

en: Gamma (Red) correction
kab: Correction gamma pour la composante bleu

en: Gamma (Green) correction
kab: Correction gamma pour la composante vert

en: Gamma (Blue) correction
kab: Correction gamma pour la composante bleu

en: Black Crush for Red
kab: Niveau de noir pour la composante rouge

en: Black Crush for Green
kab: Niveau de noir pour la composante verte

en: Black Crush for Blue
kab: Niveau de noir pour la composante bleu

en: White Crush for Red
kab: Niveau de blanc pour la composante rouge

en: White Crush for Green
kab: Niveau de blanc pour la composante verte

en: White Crush for Blue
kab: Niveau de blanc pour la composante bleu

en: Black Level for Red
kab: Niveau de noir pour la composante rouge

en: Black Level for Green
kab: Niveau de noir pour la composante vert

en: Black Level for Blue
kab: Niveau de noir pour la composante bleu

en: White Level for Red
kab: Niveau de blanc pour la composante rouge

en: White Level for Green
kab: Niveau de blanc pour la composante vert

en: White Level for Blue
kab: Niveau de blanc pour la composante bleu

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
kab: Indiquez le nombre de fenêtres dans lesquelles découper horizontalement la vidéo

en: Number of vertical windows in which to split the video.
kab: Nombre de fenêtres dans lesquelles découper verticalement la vidéo.

en: Element aspect ratio
kab: Format d'écran de l'élément

en: Aspect ratio of the individual displays building the wall.
kab: Format de chacun des écrans du mur

en: Wall video filter
kab: Filtre vidéo effet mur

en: Image wall
kab: Mur d'image

en: Goom display width
kab: Largeur de la fenêtre Goom

en: Goom display height
kab: Hauteur de la fenêtre Goom

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
kab: Ceci vous permet de modifier la résolution de la fenêtre Goom (une résolution plus élevée aura un meilleur aspect mais consommera plus de ressources).

en: Goom animation speed
kab: Vitesse de l'animation Goom

en: This allows you to set the animation speed (between 1 and 10, defaults to 6).
kab: Vitesse de l'animation, de 1 à 10. La valeur par défaut est 6.

en: Goom effect
kab: Effet goom

en: projectM configuration file
kab: Fichier de configuration projectM

en: File that will be used to configure the projectM module.
kab: Fichier qui sera utilisé pour la configuration du greffon projectM.

en: projectM preset path
kab: Chemin de configuration pour « projectM »

en: Path to the projectM preset directory
kab: Chemin du dossier de configuration pour « projectM »

en: Title font
kab: Police du titre

en: Font used for the titles
kab: Police de caractères utilisée pour les titres

en: Font menu
kab: Menu de polices

en: Font used for the menus
kab: Police de caractères utilisée pour les menus

en: The width of the video window, in pixels.
kab: Largeur de la fenêtre vidéo, en pixels.

en: The height of the video window, in pixels.
kab: Hauteur de la fenêtre vidéo, en pixels.

en: Mesh width
kab: Largeur maillage

en: The width of the mesh, in pixels.
kab: Largeur du maillage, en pixels.

en: Mesh height
kab: Hauteur du maillage

en: The height of the mesh, in pixels.
kab: Hauteur du maillage, en pixels.

en: Texture size
kab: Taille de la texture

en: The size of the texture, in pixels.
kab: La taille de la texture, en pixels.

en: libprojectM effect
kab: Effet libprojectM

en: Effects list
kab: Liste des effets

en: A list of visual effect, separated by commas.
    Current effects include: dummy, scope, spectrum, spectrometer and vuMeter.
kab: Liste des effets visuels, séparés par des virgules.
    Parmi les effets actuels, on trouve : dummy, scope, spectrum, spectrometer et vuMeter.

en: The width of the effects video window, in pixels.
kab: Largeur de la fenêtre des effets vidéo, en pixels.

en: The height of the effects video window, in pixels.
kab: Hauteur de la fenêtre des effets vidéo, en pixels.

en: FFT window
kab: Fenêtre FFT

en: The type of FFT window to use for spectrum-based visualizations.
kab: Le type de fenêtre FFT à utiliser pour les visualisations basées sur le spectre.

en: Kaiser window parameter
kab: Paramètre de fenêtre Kaiser

en: Show 80 bands instead of 20
kab: Afficher 80 bandes au lieu de 20

en: More bands for the spectrometer : 80 if enabled else 20.
kab: Plus de bandes pour le spectromètre : 80 au lieu de 20.

en: Number of blank pixels between bands.
kab: Nombre de pixels vides entre les bandes.

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
kab: Coefficient modifiant la hauteur des bandes.

en: Draw peaks in the analyzer
kab: Afficher les « pics » dans l'analyseur de spectre.

en: Enable original graphic spectrum
kab: Activer l'analyseur linéaire

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
kab: Activer l'analyseur « plat » dans l'analyseur évolué.

en: Draw bands in the spectrometer
kab: Afficher des bandes dans le spectromètre.

en: Draw the base of the bands
kab: Définit s'il faut dessiner dessiner la base des bandes.

en: Base pixel radius
kab: Rayon de la base (pixels)

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
kab: Ceci définit le rayon de la base des bandes en pixels

en: Spectral sections
kab: Sections spectrales

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
kab: Ceci définit combien de sections d'analyseur existeront.

en: Peak height
kab: Hauteur du pic

en: Total pixel height of the peak items.
kab: Hauteur totale en pixels des pics.

en: Peak extra width
kab: Largeur additionnelle des pics

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
kab: Ceci permet de modifier la largeur des pics.

en: V-plane color
kab: Couleur du plan V

en: YUV-Color cube shifting across the V-plane ( 0 - 127 ).
kab: Décalage des couleurs YUV sur le plan V (de 0 à 127).

en: Visualizer
kab: Visualisation

en: Visualizer filter
kab: Filtre de visualisation

en: Spectrum analyser
kab: Analyseur de spectre

en: #paste your VLM commands here
kab: #copiez vos commandes VLM ici

en: #separate commands with a new line or a semi-colon
kab: #separez les commandes avec Entrée ou un point-virgule

en: Play List
kab: Liste de lecture

en: Output
kab: Sortie

en: Subtitle codec
kab: Codecs sous-titres

en: Output	method
kab: Méthode de sortie

en: Multiplexer
kab: Multiplexeur

en: Video FPS
kab: Vidéo IPS

en: MUX options
kab: Options MUX

en: Video scale
kab: Échelle Vidéo

en: Output port
kab: Port de sortie

en: Output	file
kab: Fichier de sortie

en: Input media
kab: Média d'entrée

en: Error:
kab: Erreur :

en: Sample ui-state-error style.
kab: Exemple de style ui-state-error

en: File name
kab: Nom de fichier

en: Preamp:
kab: Préamp :

en: Row border
kab: bordure de ligne

en: Column border
kab: Bordure de colonne

en: Background
kab: Arrière-plan

en: Mosaic Tiles
kab: Mosaïque

en: Playback Rate
kab: Vitesse de lecture

en: Audio Delay
kab: Retard de l'audio

en: Subtitle Delay
kab: Retard des sous-titres

en: Time:
kab: Temps :

en: VLC media player - Web Interface
kab: Lecteur multimédia VLC - Interface web

en: Hide / Show Library
kab: Afficher / masquer la bibliothèque

en: Hide / Show Viewer
kab: Afficher / masquer la vidéo

en: Manage Streams
kab: Gérer les flux

en: Track Synchronisation
kab: Synchronisation de piste

en: VLM Batch Commands
kab: Commandes VLM

en: Loop
kab: En boucle

en: Empty Playlist
kab: Vider la liste de lecture

en: Queue Selected
kab: Mise en file

en: Play Selected
kab: Lecture

en: Refresh List
kab: Rafraîchir la liste

en: Loading flowplayer...
kab: Chargement du « flowplayer » …

en: If nothing appears, check your internet connection.
kab: Si rien n'apparaît, vérifiez votre connexion internet.

en: By creating a stream, the <i>Main Controls</i> will operate the stream instead of the main interface.
kab: Lors de la création d'un flux, les <i>Contrôles principaux</i> gèreront ce flux à la place de l'interface principale.

en: The stream will be created using default settings, for more advanced configuration, or to modify the default settings, select the button to the right: <i>Manage Streams</i>
kab: Le flux sera créé en utilisant les paramètres par défaut, pour une configuration avancée, ou pour modifier ces paramètres par défaut, cliquez sur le bouton <i>Gérer les flux</i> à droite

en: Once the stream is created, the <i>Media Viewer</i> window will display the stream.
kab: Une fois le flux crée, la fenêtre <i>Affichage des médias</i> affichera le flux.

en: Volume will be controlled by the player, and not the <i>Main Controls</i>.
kab: Le volume sera contrôlé par le lecteur, et plus par le <i>Contrôle principal</i>.

en: The current playing item will be streamed. If there is no currently playing item, the first selected item from the <i>Library</i> will be the subject of the stream.
kab: Le média en cours de lecture sera émis en flux. S'il n'y a pas d'élément en cours de lecture, le premier sélectionné dans la <i>Bibliothèque</i> sera utilisé pour le flux.

en: Are you sure you wish to create the stream?
kab: Voulez-vous créer ce flux ?

en: Dialog
kab: Fenêtre de dialogue

en: Update
kab: Mettre à jour

en: Form
kab: Formulaire

en: Preset
kab: Présélection

en: &Verbosity:
kab: &Verbosité :

en: &Filter:
kab: &Filtre :

en: &Save as...
kab: Enregistrer &sous…

en: Modules Tree
kab: Arbres des modules

en: Show extended options
kab: Afficher les options étendues

en: Show &more options
kab: Afficher &plus d'options

en: Change the caching for the media
kab: Changer le cache pour le média

en: Start Time
kab: Heure de début

en: Edit Options
kab: Modifier les options

en: Extra media
kab: Média supplémentaire

en: Complete MRL for VLC internal
kab: MRL complète pour le cœur de VLC

en: Select the file
kab: Sélectionner un fichier

en: Change the start time for the media
kab: Changer l'heure de début pour le média

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
kab: Jouer en synchronisation avec autre média (fichier audio supplémentaire, …)

en: Capture mode
kab: Mode de capture

en: Select the capture device type
kab: Sélectionner le type de périphérique de capture

en: Device Selection
kab: Sélection de périphérique

en: Access advanced options to tweak the device
kab: Accéder aux options avancées pour le paramétrage du périphérique

en: Advanced options...
kab: Options avancées…

en: Disc Selection
kab: Sélection du disque

en: Disable Disc Menus
kab: Inhiber les menus

en: No disc menus
kab: Pas de menus

en: Disc device
kab: Périphérique disque

en: Starting Position
kab: Position de début

en: Audio and Subtitles
kab: Audio et sous-titres

en: Use a sub&title file
kab: Utiliser un fichier de sous-&titres

en: Select the subtitle file
kab: Sélectionnez un fichier de sous-titres

en: File Selection
kab: Sélection de fichier

en: You can select local files with the following list and buttons.
kab: Vous pouvez choisir des fichiers locaux dans la liste suivante ou à l'aide des boutons.

en: Add...
kab: Ajouter…

en: Network Protocol
kab: Protocole réseau

en: Please enter a network URL:
kab: Entrer une URL réseau :

en: Profile edition
kab: Modifier le profil

en: RAW
kab: BRUT

en: Features
kab: Caractéristiques

en: Streamable
kab: Flux possible

en: Chapters
kab: Chapitres

en: Same as source
kab: Comme la source

en:  fps
kab:  ips

en: Custom options
kab: Options personnalisés

en: Not Used
kab: non utilisé

en:  kb/s
kab:  kbit/s

en: Encoding parameters
kab: Paramètres d'encodage

en: Frame size
kab: Débit d'images

en: Set up media sources to stream
kab: Sélectionnez les sources à transformer en flux

en: Destination Setup
kab: Destination

en: Select destinations to stream to
kab: Sélectionnez la destination du flux

en: Add destinations following the streaming methods you need. Be sure to check with transcoding that the format is compatible with the method used.
kab: Ajouter les destinations selon la méthode de diffusion nécessaire. Vérifiez bien au transcodage que les formats sont compatibles avec la méthode utilisée.

en: New destination
kab: Nouvelle destination

en: Display locally
kab: Afficher localement

en: Transcoding Options
kab: Options de transcodage

en: Select and choose transcoding options
kab: Choisissez les options de transcodage

en: Activate Transcoding
kab: Activer le transcodage

en: Option Setup
kab: Options

en: Set up any additional options for streaming
kab: Options additionnelles pour les flux

en: Miscellaneous Options
kab: Options diverses

en: Stream all elementary streams
kab: Diffuser tous les flux élémentaires (vidéo, audio et sous-titres)

en: Generated stream output string
kab: Paramètres généraux du flux de sortie

en: Output module:
kab: Module de sortie :

en: Use S/PDIF when available
kab: Utiliser S/PDIF si disponible

en: Effects
kab: Effets

en: Visualization:
kab: Visualisation :

en: Enable Time-Stretching audio
kab: Activer l'étirement temporel audio

en: Dolby Surround:
kab: Dolby Surround :

en: Replay gain mode:
kab: Mode Replay gain :

en: Headphone surround effect
kab: Effet surround pour casque

en: Normalize volume to:
kab: Normaliser le volume à :

en: Tracks
kab: Pistes

en: Preferred audio language:
kab: Tutlayt tameslawt i tesmenyifed:

en: Password:
kab: Mot de passe :

en: Username:
kab: Utilisateur :

en: Submit played tracks stats to Last.fm
kab: Soumission des chansons à last.fm

en: x264 profile and level selection
kab: profil x264 et sélection du niveau

en: x264 preset and tuning selection
kab: profil x264 et affinage de la sélection

en: Hardware-accelerated decoding
kab: Décodage matériel

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
kab: Inhiber le filtre de boucle H.264

en: Video quality post-processing level
kab: Niveau de post-traitement vidéo

en: Optical drive
kab: Périphérique disque optique

en: Default optical device
kab: Périphérique de sortie par défaut

en: Damaged or incomplete AVI file
kab: Fichier AVI abimé ou incomplet

en: HTTP proxy URL
kab: URL de serveur mandataire HTTP

en: HTTP (default)
kab: HTTP (par défaut)

en: RTP over RTSP (TCP)
kab: Utilise le RTP sur RTSP (TCP)

en: Live555 stream transport
kab: Flux de transport Live555

en: Default caching policy
kab: Politique de cache par défaut

en: Menus language:
kab: Langue de l'interface :

en: Look and feel
kab: Apparence

en: Use custom skin
kab: Utiliser un habillage personnalisé

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
kab: Ceci est l'interface par défaut de VLC, avec un style natif.

en: Use native style
kab: Utiliser un style natif

en: Resize interface to video size
kab: Redimensionner l'interface à la taille de la vidéo

en: Show controls in full screen mode
kab: Afficherr les contrôles en mode plein écran

en: Pause playback when minimized
kab: Mettre en pause la lecture si minimisé

en: Show media change popup:
kab: Afficher une infobulle de changement de média :

en: Start in minimal view mode
kab: Démarrer avec le style minimal

en: Force window style:
kab: Forcer le style de fenêtre :

en: Integrate video in interface
kab: Intégrer la vidéo dans l'interface

en: Show systray icon
kab: Afficher une icône dans la barre système

en: Skin resource file:
kab: Fichier d'habillage :

en: Playlist and Instances
kab: Liste de lecture

en: Allow only one instance
kab: N'autoriser qu'une seule instance

en: Pause on the last frame of a video
kab: Pause sur la dernière image d'une vidéo

en: Every
kab: Tous les

en: Separate words by | (without space)
kab: Séparer les mots par « | » (sans espace)

en: Save recently played items
kab: Enregistrer les derniers médias joués dans le menu

en: Activate updates notifier
kab: Activer la notification en cas de mises à jour disponible

en: Operating System Integration
kab: Intégration avec le système

en: File extensions association
kab: Association de fichiers

en: Set up associations...
kab: Association de fichiers…

en: Enable On Screen Display (OSD)
kab: Affichage à l'écran (OSD)

en: Show media title on video start
kab: Incruster le titre dans la vidéo au démarrage

en: Enable subtitles
kab: Activer les sous-titres

en: Subtitle Language
kab: Langue des sous-titres

en: Default encoding
kab: Encodage par défaut

en: Subtitle effects
kab: Effets des sous-titres

en: Add a shadow
kab: Ajouter une ombre

en: Add a background
kab: Ajouter un arrière-plan

en: Accelerated video output (Overlay)
kab: Sortie vidéo accélérée (« Overlay »)

en: Display device
kab: Périphérique d'affichage

en: Force Aspect Ratio
kab: Forcer le format d'affichage

en: Stuff
kab: Truc

en: Edit settings
kab: Modifier les paramètres

en: Control
kab: Contrôles

en: Run manually
kab: Lancer manuellement

en: Setup schedule
kab: Paramétrage du planning

en: Run on schedule
kab: Lancer

en: Status
kab: État

en: Prev
kab: Préc.

en: Add Input
kab: Ajout d'entrée

en: Edit Input
kab: Modifier l'entrée

en: Clear List
kab: Effacer la liste

en: Check for VLC updates
kab: Vérifier les mises à jour de VLC

en: Launching an update request...
kab: Lancement d'une requête de mise à jour…

en: Do you want to download it?
kab: Voulez-vous la télécharger ?

en: Essential
kab: Principaux

en: Negate colors
kab: Inversion de couleur

en: Colors
kab: Couleurs

en: Interactive Zoom
kab: Zoom interactif

en: ...
kab: …

en: full
kab: complet

en: none
kab: Aucun

en: Logo erase
kab: Effacement d'un logo

en: Mask
kab: Masque

en: Anaglyph 3D
kab: 3D anaglyphe

en: Mirror
kab: Mirroir

en: Motion detect
kab: Détection de mouvement

en: Spatial blur
kab: Spatialiseur

en: Anti-Flickering
kab: Anti scintillement

en: Soften
kab: Adoucir

en: Denoiser
kab: Débruitage

en: Spatial luma strength
kab: Intensité du luma spatial

en: Temporal luma strength
kab: Intensité du luma temporel

en: Spatial chroma strength
kab: Intensité du chroma spatial

en: Temporal chroma strength
kab: Intensité du chroma temporel

en: VLM configurator
kab: Configuration de VLM

en: Media Manager Edition
kab: Gestionnaire de médias

en: Name:
kab: Nom :

en: Input:
kab: Entrée :

en: Select Input
kab: Sélectionner l'entrée

en: Output:
kab: Sortie :

en: Select Output
kab: Sélectionner la sortie

en: Time Control
kab: Contrôles temporels

en: Mux Control
kab: Contrôles du multiplexage

en: Muxer:
kab: Multiplexeur :

en: Media Manager List
kab: Liste du gestionnaire de médias
