VLC - Trans - en to ia translation catalogue (180 entries)

en: VLC preferences
ia: Preferentias de VLC

en: Interface
ia: Interfacie

en: Main interfaces settings
ia: Configurationes de interfacies principal

en: Main interfaces
ia: Interfacies principal

en: Control interfaces
ia: Interfacies de controlo

en: Audio settings
ia: Configurationes de audio

en: General audio settings
ia: Configurationes general de audio

en: Filters
ia: Filtros

en: Miscellaneous
ia: Miscellanea

en: Video settings
ia: Configurationes de video

en: General video settings
ia: Configurationes general de video

en: Stream filters
ia: Filtros de fluxo

en: &VLM Configuration
ia: Configuration de &VLM

en: &About
ia: Circ&a

en: Play
ia: Reproducer

en: Search
ia: Cerca

en: Disable
ia: Dishabilitar

en: Left
ia: Sinistra

en: Right
ia: Dextra

en: Note:
ia: Nota:

en: Track
ia: Tracia

en: Stream %d
ia: Fluxo %d

en: Yes
ia: Si

en: Original ID
ia: ID original

en: Language
ia: Lingua

en: Type
ia: Typo

en: Channels
ia: Canales

en: Sample rate
ia: Frequentia de exemplo

en: Bitrate
ia: Frequentia de bit

en: Frame rate
ia: Frequentia de photogramma

en: Undefined
ia: Non definite

en: Center
ia: Centro

en: Subtitle
ia: Subtitulo

en: Title
ia: Titulo

en: Artist
ia: Artista

en: Genre
ia: Genere

en: Track number
ia: Numero de tracia

en: Rating
ia: Evalutation

en: Date
ia: Data

en: Now Playing
ia: Ora il reproduce

en: Publisher
ia: Editor

en: Encoded by
ia: Codificate per

en: Track ID
ia: ID de tracia

en: Bookmark
ia: Marcator

en: Programs
ia: Programmas

en: Chapter
ia: Capitulo

en: Video Track
ia: Tracia de video

en: Audio Track
ia: Tracia de audio

en: Next title
ia: Proxime titulo

en: Previous title
ia: Previe titulo

en: Title %i%s
ia: Titulo %i%s

en: Chapter %i
ia: Capitulo %i

en: Next chapter
ia: Proxime capitulo

en: Previous chapter
ia: Previe capitulo

en: Media: %s
ia: Medios: %s

en: Add Interface
ia: Adder interfacie

en: Mouse Gestures
ia: Gestures de mouse

note: xgettext: Translate "C" to the language code: "fr", "en_GB", "nl", "ru"...
en: C
ia: ia

en: 1:4 Quarter
ia: 1:4 quarto

en: 1:2 Half
ia: 1:2 medie

en: 1:1 Original
ia: 1:1 original

en: 2:1 Double
ia: 2:1 duple

en: Interface module
ia: Modulo de interfacie

en: Extra interface modules
ia: Modulos extra de interfacie

en: You can select control interfaces for VLC.
ia: Tu pote selectionar interfacies de control pro VLC.

en: Default stream
ia: Fluxo predefinite

en: Color messages
ia: Messages de color

en: Show advanced options
ia: Monstrar optiones de configuration avantiate

en: Interface interaction
ia: Interaction de interfacie

en: On
ia: Activate

en: Off
ia: Disactivate

en: None
ia: Nulle

en: Video title
ia: Titulo de video

en: Video alignment
ia: Alineamento de video

en: Top
ia: Alto

en: Bottom
ia: Basso

en: Top-Left
ia: in Alto Sinistre

en: Top-Right
ia: in Alto dextere

en: Bottom-Left
ia: Basso a Sinistra

en: Bottom-Right
ia: A Basso Dextere

en: Start video in fullscreen mode
ia: Initiar video in modo schermo complete

en: Enable
ia: Habilitar

en: Best available
ia: Melior disponibile

en: Input repetitions
ia: Repetitiones de entrata

en: Start time
ia: Tempore de initio

en: Stop time
ia: Tempore de fin

en: Playback speed
ia: Velocitate de reproduction

en: Input list
ia: Lista de entrata

en: Allow only one running instance
ia: Permitte sol un computator de tempore per vice

en: Auto start
ia: Auto initio

en: Fullscreen
ia: Schermo integre

en: Play/Pause
ia: Reproducer/Pausa

en: Pause only
ia: Solmente paisa

en: Play only
ia: Solmente reproducer

en: Faster
ia: Plus rapide

en: Slower
ia: Lisie (plus lente)

en: Normal rate
ia: Taxa normal

en: Next
ia: Proxime

en: Previous
ia: Previe

en: Stop
ia: Stoppar

en: Activate
ia: Activar

en: Window properties
ia: Proprietates de fenestra

en: Playback control
ia: Controlo de reproduction

en: Default devices
ia: Dispositivos predeterminate

en: Network settings
ia: Configurationes de rete

en: Metadata
ia: Metadatos

en: Input
ia: Entrata

en: Install
ia: Installar

en: Update VLC media player
ia: Actualisar Reproductor de Media VLC

en: Media Library
ia: Bibliotheca de media

en: Abkhazian
ia: Abkhaziano

en: Albanian
ia: Albanese

en: Amharic
ia: Amharico

en: Arabic
ia: Arabe

en: Armenian
ia: Armenio

en: Azerbaijani
ia: Azerbaijano

en: Basque
ia: Basco

en: English
ia: Anglese

en: French
ia: Francese

en: German
ia: Germano

en: Gaelic (Scots)
ia: Irlandese Gaelic

en: Irish
ia: Irlandese

en: Hebrew
ia: Hebreo

en: Hungarian
ia: Hungaro

en: Icelandic
ia: Islandese

en: Indonesian
ia: Indonesiano

en: Moldavian
ia: Moldaviano

en: Mongolian
ia: Mongolico

en: Norwegian
ia: Norvegiano

en: Norwegian Nynorsk
ia: Norvegiano Nynorsk

en: Norwegian Bokmaal
ia: Norvegiano Bokmal

en: Persian
ia: Persiano

en: Polish
ia: Polonese

en: Portuguese
ia: Portugese

en: Original audio
ia: Audio original

en: Romanian
ia: Romaniano

en: Russian
ia: Russo

en: Serbian
ia: Serbo

en: Croatian
ia: Croato

en: Slovak
ia: Slovaco

en: Slovenian
ia: Sloveno

en: Northern Sami
ia: Sami Septentrional

en: Samoan
ia: Samoano

en: Sindhi
ia: Sindi

en: Sotho, Southern
ia: Sotho Meridional

en: Spanish
ia: Espaniol

en: Sardinian
ia: Sardo

en: Swedish
ia: Svedese

en: Tahitian
ia: Tahitiano

en: Tatar
ia: Tataro

en: Tajik
ia: Tadzhiko

en: Thai
ia: Thailandese

en: Tibetan
ia: Tibetano

en: Turkish
ia: Turco

en: Turkmen
ia: Turkmeno

en: Ukrainian
ia: Ucrainiano

en: Uzbek
ia: Uzbeko

en: Welsh
ia: Gallese

en: Crop
ia: Taliar

en: Close Window
ia: Clauder fenestra

en: Subtitles Track
ia: Tracia de subtitulos

en: Window
ia: Fenestra

en: Main Window...
ia: Fenestra principal...

en: Help
ia: Adjuta

en: VLC media player Help...
ia: Adjuta del reproductor de media VLC...

en: Search in Playlist
ia: Cercar in lista de reproduction

en: LIBRARY
ia: BIBLIOTHECA

en: MY COMPUTER
ia: MI COMPUTATOR

en: LOCAL NETWORK
ia: RETE LOCAL

en: Wall
ia: Muro

en: Search the playlist
ia: Cercar le lista de reproduction

en: My Computer
ia: Mi Computator

en: Local Network
ia: Rete local

en: Log to file
ia: Registrar in un file

en: Colors
ia: Colores

en: Mask
ia: Mascara

en: Mirror
ia: Speculo

en: Name:
ia: Nomine:

en: Input:
ia: Entrata:

en: Time Control
ia: Controlo de tempore
