VLC - Trans - en to fr translation catalogue (5149 entries)

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
fr: Ce programme est fourni SANS AUCUNE GARANTIE, tel que permis par la loi.
    Vous pouvez le redistribuer selon les termes de la Licence Publique Générale GNU ;
    voir le fichier COPYING pour plus de détails.
    Écrit par l'équipe VideoLAN ; voir le fichier AUTHORS.

en: VLC preferences
fr: Préférences de VLC

en: Select "Advanced Options" to see all options.
fr: Cliquez sur « Options avancées » pour voir toutes les options.

en: Settings for VLC's interfaces
fr: Paramètres des interfaces de VLC

en: Main interfaces settings
fr: Paramètres principaux des interfaces

en: Main interfaces
fr: Interfaces principales

en: Settings for the main interface
fr: Paramètres de l'interface principale

en: Control interfaces
fr: Interfaces de contrôle

en: Settings for VLC's control interfaces
fr: Paramètres des interfaces de contrôle de VLC

en: Hotkeys settings
fr: Paramètres des raccourcis

en: Audio settings
fr: Paramètres audio

en: General audio settings
fr: Paramètres audio généraux

en: Filters
fr: Filtres

en: Audio filters are used to process the audio stream.
fr: Les filtres audio sont utilisés pour traiter le flux audio

en: Audio resampler
fr: Ré-échantillonnage audio

en: Visualizations
fr: Visualisations

en: Audio visualizations
fr: Visualisations audio

en: Output modules
fr: Modules de sortie

en: General settings for audio output modules.
fr: Paramètres généraux des modules de sortie audio.

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Miscellaneous audio settings and modules.
fr: Paramètres et modules audio divers.

en: Video
fr: Vidéo

en: Video settings
fr: Paramètres vidéo

en: General video settings
fr: Paramètres vidéo généraux

en: General settings for video output modules.
fr: Paramètres généraux des modules de sortie vidéo.

en: Video filters are used to process the video stream.
fr: Les filtres vidéo permettent de traiter le flux vidéo.

en: Subtitles / OSD
fr: Sous-titres / OSD

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
fr: Paramètres liés à l'affichage à l'écran (OSD), les sous-titres et les incrustations.

en: Input / Codecs
fr: Entrée / Codecs

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
fr: Paramètres d'entrée, de démultiplexage, de décodage et d'encodage

en: Access modules
fr: Modules d'accès

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
fr: Paramètres liés aux différentes méthodes d'accès.
    Des paramètres couramment modifiés sont l'adresse du proxy HTTP ou la taille des caches.

en: Stream filters
fr: Filtres de flux

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
fr: Les filtres de flux permettent d'effectuer des opérations avancées au niveau de l'entrée de VLC. Vous ne devriez modifier ces réglages que si vous savez ce que vous faites.

en: Demuxers
fr: Démultiplexeurs

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
fr: Les démultiplexeurs permettent de séparer les flux audio et vidéo.

en: Video codecs
fr: Codecs vidéo

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
fr: Réglages pour les décodeurs et encodeurs vidéo, images ou vidéo+audio.

en: Audio codecs
fr: Codecs audio

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
fr: Paramètres pour les décodeurs et encodeurs audio.

en: Subtitle codecs
fr: Codecs de sous-titres

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
fr: Paramètres pour les décodeurs et encodeurs de sous-titres, télétexte et CC.

en: General input settings. Use with care...
fr: Paramètres généraux d'entrée. À utiliser avec précaution...

en: Stream output
fr: Flux de sortie

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
fr: Le mécanisme de flux de sortie permet à VLC d'agir comme serveur de diffusion ou d'enregistrer des flux entrants.
    Les flux sont multiplexés et envoyés dans un « module de sortie », permettant soit d'enregistrer le flux dans un fichier, soit de le diffuser (par UDP, HTTP, RTP/RTSP…).
    Les modules du flux de sortie permettent de réaliser du traitement sur le flux (transcodage, duplication…).

en: General stream output settings
fr: Paramètres généraux du flux de sortie

en: Muxers
fr: Multiplexeurs

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
fr: Les multiplexeurs gèrent les différents formats d'encapsulation utilisés pour assembler tous les flux élémentaires (audio, vidéo…). Ce réglage vous permet de toujours forcer un multiplexeur. Ce n'est probablement pas souhaitable.
    Vous pouvez également régler les paramètres par défaut de chaque multiplexeur.

en: Access output
fr: Modules de sortie

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
fr: Les modules de sorties contrôlent l'envoi des flux multiplexés. Ce réglage vous permet de toujours forcer un module de sortie. Ce n'est probablement pas souhaitable.
    Vous pouvez également régler les paramètres par défaut de chaque module de sortie.

en: Packetizers
fr: Empaqueteurs

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
fr: Les empaqueteurs permettent de « prétraiter » un flux élémentaire avant son multiplexage. Ce réglage vous permet de toujours forcer un empaqueteur. Ce n'est probablement pas souhaitable.
    Vous pouvez également régler les paramètres par défaut de chaque empaqueteur.

en: Sout stream
fr: Flux de sortie

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
fr: Les modules de flux de sortie vous permettent de bâtir une chaîne de traitement pour le flux de sortie. Merci de bien vouloir lire le « Streaming Howto » pour plus de détails. Vous pouvez configurer les options par défaut pour chaque module de flux de sortie ici.

en: VLC's implementation of Video On Demand
fr: Vidéo à la demande

en: Playlist
fr: Liste de lecture

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
fr: Paramètres liés au comportement de la liste de lecture (mode de lecture, par exemple) et aux modules qui y ajoutent automatiquement des éléments (modules de « découverte de services »).

en: General playlist behaviour
fr: Comportement général de la liste de lecture

en: Services discovery
fr: Découverte de services

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
fr: Les modules de découverte de services ajoutent automatiquement des éléments à la liste de lecture.

en: Advanced
fr: Avancé

en: Advanced settings. Use with care...
fr: Paramètres avancés. À utiliser avec précaution…

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: &Open File...
fr: &Ouvrir un fichier…

en: &Advanced Open...
fr: Ouvrir mode &avancé…

en: Open D&irectory...
fr: Ouvrir un doss&ier…

en: Open &Folder...
fr: Ouvrir un &dossier…

en: Select one or more files to open
fr: Sélectionnez un ou plusieurs fichiers à ouvrir

en: Select Directory
fr: Sélectionnez un dossier

en: Select Folder
fr: Sélectionner un dossier

en: Media &Information
fr: &Informations sur les médias

en: &Codec Information
fr: Informations sur les &codecs

en: Jump to Specific &Time
fr: Aller à un &temps spécifié

en: Custom &Bookmarks
fr: &Signets personnalisés

en: &VLM Configuration
fr: Configuration de &VLM

en: &About
fr: À &propos

en: Play
fr: Lire

en: Remove Selected
fr: Supprimer la sélection

en: Information...
fr: Information…

en: Create Directory...
fr: Créer un dossier…

en: Create Folder...
fr: Créer un dossier…

en: Rename Directory...
fr: Renommer le répertoire...

en: Rename Folder...
fr: Renommer le dossier...

en: Show Containing Directory...
fr: Ouvrir le répertoire contenant le fichier…

en: Show Containing Folder...
fr: Ouvrir le dossier contenant le fichier…

en: Stream...
fr: Diffuser…

en: Save...
fr: Enregistrer…

en: Repeat All
fr: Tout répéter

en: Repeat One
fr: Répéter le média

en: Random
fr: Aléatoire

en: Random Off
fr: Aléatoire inhibé

en: Add to Playlist
fr: Ajouter à la liste de lecture

en: Add File...
fr: Ajouter un fichier…

en: Add Directory...
fr: Ajouter un dossier…

en: Add Folder...
fr: Ajouter un dossier…

en: Save Playlist to &File...
fr: &Enregistrer la liste de lecture…

en: Search
fr: Rechercher

en: Waves
fr: Ondes

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
fr: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Bienvenue dans l'aide du lecteur multimédia VLC</h2><h3>Documentation</h3><p>Vous pouvez trouver la documentation de VLC sur le <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> du site de VideoLAN.</p><p>Si vous êtes un  nouveau venu au lecteur multimédia VLC, lisez le document<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation :VLC_for_dummies"><em>Introduction au lecteur multimédia VLC</em></a>.</p><p>Vous trouverez des informations sur l'utilisation du lecteur dans le document <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>Comment lire des fichiers avec le lecteur multimédia VLC</em></a>".</p><p>Pour les différentes tâches d'enregistrement, de conversion, de transcodage, d'encodage, de multiplexage et de diffusion, vous pouvez trouver des informations utiles dans la <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Documentation sur la diffusion</a>.</p><p>Si vous n'êtes pas sûr à propos d'un terme, consultez la <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">base de connaissance</a>.</p><p>Pour comprendre les raccourcis clavier principaux, lisez la page sur les <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">raccourcis</a>.</p><h3>Aide</h3><p>Avant de poser une question, référez vous d'abord à la <a href="http://wiki.videolan.org/Frequently_Asked_Questions">FAQ</a>.</p><p>Vous pouvez ensuite demander (et apporter) de l'aide dans les <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, les <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">listes de diffusion</a> ou notre cannal IRC ( <a href="http://www.videolan.org/webirc/"><em>#videolan</em></a> sur irc.freenode.net ).</p><h3>Contribution au projet</h3><p>Vous pouvez aider le projet VideoLAN en donnant de votre temps pour aider la communauté, pour concevoir des interfaces, pour traduire la documentation, pour tester et pour coder. Vous pouvez aussi donner de l'argent ou du matériel pour nous aider. Et bien sûr, vous pouvez <b>promouvoir</b> le lecteur multimédia VLC.</p></body></html>

en: Audio filtering failed
fr: Le filtrage audio a échoué

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
fr: Le nombre maximum de filtres (%u) a été atteint.

en: Disable
fr: Désactiver

en: Spectrometer
fr: Analyseur de spectre 2

en: Scope
fr: Oscilloscope

en: Spectrum
fr: Analyseur de spectre

en: Audio filters
fr: Filtres audio

en: Replay gain
fr: Gain de lecture

en: Stereo audio mode
fr: Mode stéréo

en: Dolby Surround
fr: Dolby surround

en: Stereo
fr: Stéréo

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droite

en: Reverse stereo
fr: Stéréo inversée

en: Headphones
fr: Casque

en: Automatic
fr: Automatique

en: boolean
fr: Booléen

en: integer
fr: Entier

en: float
fr: Flottant

en: string
fr: Chaîne

en: To get exhaustive help, use '-H'.
fr: Pour une aide exhaustive, utiliser « -H ».

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline.
    They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      file:///path/file              Plain media file
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      dvd://[device]                 DVD device
      vcd://[device]                 VCD device
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
fr: Usage : %s [options] [flux] ...
    Vous pouvez spécifier de multiples flux sur
    la ligne de commande. Ils seront ajoutés à la liste de lecture.
    Le premier élément spécifié sera lu en premier.
    
    Styles des options :
      --option  Une option globale.
       -option  La version à lettre unique d'une --option globale.
       :option  Une option qui ne s'applique qu'au flux la précédant
                et qui surcharge les options précédentes.
    
    Syntaxe des flux (MRL) :
      [[acces]/[demux]://]URL[#[titre][:chapitre][-[titre][:chapitre]]] [:option=valeur ...]
    
      De nombreuses --options globales peuvent aussi être utilisées en tant
      qu'options spécifiques à une MRL.
      Plusieurs paires « :option=valeur » peuvent être spécifiées.
    
    Syntaxe pour une URL :
      [file://]chemin/fichier        Fichier standard
      http://ip:port/fichier         Adresse HTTP
      ftp://ip:port/fichier          Adresse FTP
      mms://ip:port/fichier          Adresse MMS
      screen://                      Capture d'écran
      dvd://[périphérique]           Périphérique DVD
      vcd://[périphérique]           Périphérique VCD
      cdda://[périphérique]          Périphérique CD Audio
      udp://[[adresse source]@[adresse d'attache][:port]]
                                     Flux UDP envoyé par un serveur
      vlc://pause:secondes           Mettre en pause la liste de lecture pour
                                     le temps spécifié
      vlc://quit                     Quitter VLC

en: Note:
fr: Note :

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
fr: Ajoutez « --advanced » à votre ligne de commande pour voir les options avancées.

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
fr[0]: %u module n'est pas affiché car il n'a que des options avancées.
fr[1]: %u module ne sont pas affichés car ils n'ont que des options avancées.

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
fr: Pas de module correspondant. Utilisez « --list » ou « --list-verbose » pour avoir la liste des modules disponibles.

en: VLC version %s (%s)
fr: VLC version %s (%s)
    Traductions © 2008-2015 Éric Lassauge

en: Compiled by %s on %s (%s)
fr: Compilé par %s sur %s (%s)
    Traduction : Éric Lassauge - Team français traduction VLC

en: Compiler: %s
fr: Compilateur : %s

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
fr: 
    Contenu transféré dans le fichier « vlc-help.txt ».

en: 
    Press the RETURN key to continue...
fr: 
    Appuyez sur [Entrée] pour continuer…

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: Bookmark %i
fr: Signet %i

en: No description for this codec
fr: Il n'y a pas de description pour ce codec

en: Codec not supported
fr: Ce codec n'est pas supporté

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
fr: VLC ne peut pas décoder le format « %4.4s » (%s)

en: Unidentified codec
fr: Codec non identifié

en: VLC could not identify the audio or video codec
fr: VLC n'a pas pu identifier le codec audio ou vidéo

en: packetizer
fr: Empaqueteur

en: decoder
fr: Décodeur

en: Streaming / Transcoding failed
fr: La diffusion / le transcodage a échoué

en: VLC could not open the %s module.
fr: VLC n'a pas pu ouvrir le module « %s ».

en: VLC could not open the decoder module.
fr: VLC n'a pas pu ouvrir le module de décodage.

en: Track
fr: Piste

en: %s [%s %d]
fr: %s [%s.%d]

en: Program
fr: Programme

en: Stream %d
fr: Flux %d

en: Scrambled
fr: Brouillé

en: Yes
fr: Oui

en: Closed captions %u
fr: Sous-titrage %u

en: Original ID
fr: Id original

en: Language
fr: Langue

en: Channels
fr: Canaux

en: Sample rate
fr: Fréquence d'échantillonnage

en: Bits per sample
fr: Bits par échantillon

en: Bitrate
fr: Débit

en: %u kb/s
fr: %u kbit/s

en: Track replay gain
fr: Valeur du ReplayGain pour la piste

en: Album replay gain
fr: Valeur du ReplayGain pour l'album

en: Frame rate
fr: Débit d'images

en: Decoded format
fr: Format décodé

en: Undefined
fr: Indéfini

en: Linear
fr: Linéaire

en: Center
fr: Centré

en: Pitch
fr: Pas

en: Subtitle
fr: Sous-titres

en: Your input can't be opened
fr: Votre média d'entrée ne peut être ouvert

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
fr: VLC ne peut pas ouvrir « %s ». Vérifiez les messages pour plus de détails.

en: Title
fr: Titre

en: Artist
fr: Artiste

en: Track number
fr: Numéro de piste

en: Rating
fr: Note

en: Setting
fr: Paramètre

en: Now Playing
fr: Actuellement

en: Publisher
fr: Éditeur

en: Encoded by
fr: Encodé par

en: Artwork URL
fr: URL de la jaquette

en: Track ID
fr: ID Piste

en: Number of Tracks
fr: Nombre de pistes

en: Director
fr: Réalisateur

en: Season
fr: Saison

en: Episode
fr: Épisode

en: Show Name
fr: Afficher le nom

en: Actors
fr: Acteurs

en: Bookmark
fr: Signet

en: Programs
fr: Programmes

en: Chapter
fr: Chapitre

en: Video Track
fr: Piste vidéo

en: Audio Track
fr: Piste audio

en: Subtitle Track
fr: Piste de sous-titres

en: Next title
fr: Titre suivant

en: Previous title
fr: Titre précédent

en: Title %i%s
fr: Titre %i%s

en: Chapter %i
fr: Chapitre %i

en: Next chapter
fr: Chapitre suivant

en: Previous chapter
fr: Chapitre précédent

en: Media: %s
fr: Média : %s

en: Add Interface
fr: Ajouter une interface

en: Web
fr: Réseau

en: Debug logging
fr: Enregistrement des messages

en: Mouse Gestures
fr: Mouvements de la souris

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
fr: Lancement de vlc avec l'interface par défaut. Utilisez « cvlc » pour démarrer VLC sans interface.

note: xgettext: Translate "C" to the language code: "fr", "en_GB", "nl", "ru"...
en: C
fr: fr

en: 1:4 Quarter
fr: ¼ Quart

en: 1:2 Half
fr: ½ Moitié

en: 1:1 Original
fr: 1:1 Normal

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
fr: Cette option permet de choisir les interfaces utilisées par VLC. Vous pouvez sélectionner l'interface principale, les interfaces supplémentaires, et définir de multiples options s'y rapportant.

en: Interface module
fr: Module d'interface

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
fr: Cette option permet de choisir l'interface utilisée par VLC. Le comportement par défaut est de choisir automatiquement la meilleure interface.

en: Extra interface modules
fr: Modules d'interfaces supplémentaires

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
fr: Interfaces supplémentaires à utiliser. Elles seront lancées en tâche de fond en plus de l'interface par défaut. Utilisez une liste de modules séparés par des virgules (les valeurs courantes sont « rc » (commande à distance), « http », « gestures », …).

en: You can select control interfaces for VLC.
fr: Interfaces de contrôle pour VLC.

en: Verbosity (0,1,2)
fr: Niveau de verbosité (0,1,2)

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
fr: Cette option fixe le niveau de verbosité (0=uniquement les erreurs et les messages standard, 1=avertissements, 2=débogage).

en: Default stream
fr: Flux par défaut

en: This stream will always be opened at VLC startup.
fr: Ce flux sera toujours ouvert au démarrage de VLC.

en: Color messages
fr: Messages en couleur

en: Show advanced options
fr: Afficher les options avancées

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
fr: Affiche toutes les options disponibles dans les préférences, y compris celles auxquelles la majorité des utilisateurs ne touchent jamais.

en: Interface interaction
fr: Interaction avec l'utilisateur

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
fr: Avec cette option activée, l'interface affichera une boîte de dialogue chaque fois qu'une entrée de l'utilisateur est nécessaire.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
fr: Ces options permettent de régler le son dans VLC et d'ajouter des filtres permettant de faire du post-processing ou des effets visuels (analyseur de spectre, etc…). Pour paramétrer ces filtres, allez dans les options des modules « filtres audio ».

en: Audio output module
fr: Module de sortie audio

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
fr: Module de sortie audio utilisé par VLC. Le comportement par défaut est de choisir automatiquement le meilleur module disponible.

en: Enable audio
fr: Activer l'audio

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
fr: Cette option désactive complètement la sortie audio. Le décodage des pistes audio ne sera alors pas réalisé, et cela économisera du temps processeur.

en: Game
fr: Jeux

en: Audio gain
fr: Gain automatique

en: This linear gain will be applied to outputted audio.
fr: Ce gain linéaire sera appliqué à l'audio en sortie.

en: Audio output volume step
fr: Pas du réglage de volume de sortie

en: The step size of the volume is adjustable using this option.
fr: La valeur de pas de variation du volume est ajustable par cette option.

en: Remember the audio volume
fr: Conserver la valeur du volume audio

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
fr: Cette valeur de volume sera enregistrée et automatiquement appliquée lors du prochain lancement de VLC.

en: Audio desynchronization compensation
fr: Compensation de la désynchronisation audio

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
fr: Retarder la sortie audio, en donnant un nombre de millisecondes. Cela peut être utile si vous remarquez un décalage entre le son et l'image.

en: This selects which plugin to use for audio resampling.
fr: Ceci  sélectionne le module utilisé pour le rééchantillonnage audio.

en: Force detection of Dolby Surround
fr: Forcer la détection Dolby Surround

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
fr: Utilisez ceci quand vous savez que votre flux est encodé avec Dolby Surround mais n'est pas détecté comme tel. Même si le flux n'est pas effectivement encodé avec Dolby Surround, l'usage de cette option peut améliorer les performances, particulièrement si elle est combinée avec le filtre d'effet « casque ».

en: Auto
fr: Automatique

en: On
fr: Oui

en: Off
fr: Non

en: Stereo audio output mode
fr: Module de sortie audio stéréo

en: Unset
fr: Non défini

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
fr: Ajouter des filtres de post-traitement audio pour modifier le son.

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
fr: Ajouter des modules de visualisation audio (analyseur de spectre, etc…).

en: Replay gain mode
fr: Mode Replay gain

en: Select the replay gain mode
fr: Sélectionner le mode ReplayGain

en: Replay preamp
fr: Préampli Replay

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
fr: Cette option vous permet de changer la valeur par défaut (89 dB) pour les flux avec une information ReplayGain

en: Default replay gain
fr: Valeur par défaut du ReplayGain

en: This is the gain used for stream without replay gain information
fr: Valeur par défaut utilisée pour les flux sans information de ReplayGain

en: Peak protection
fr: Protection contre les pics

en: Protect against sound clipping
fr: Protection contre les coupures du son

en: Enable time stretching audio
fr: Activer l'étirement temporel audio

en: This allows playing audio at lower or higher speed without affecting the audio pitch
fr: Ceci permet de jouer l'audio à une vitesse supérieure ou inférieure en préservant le ton

en: None
fr: Aucun

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
fr: Ces options permettent de modifier des réglages relatifs à l'affichage vidéo. Vous pouvez par exemple activer des filtres vidéo, comme le désentrelacement, ou encore le contraste et la saturation…
    Activez ces filtres ici et configurez-les dans la section « module de filtre vidéo ». Vous pouvez également régler diverses options vidéo.

en: Video output module
fr: Module de sortie vidéo

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
fr: Module de sortie vidéo utilisé par VLC. Le comportement par défaut est de choisir automatiquement le meilleur module disponible.

en: Enable video
fr: Activer la vidéo

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
fr: Vous pouvez désactiver la sortie vidéo. Le décodage des pistes vidéo ne sera pas effectué, afin d'économiser du temps processeur.

en: Video width
fr: Largeur de la vidéo

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
fr: Forcer la largeur de l'image. Par défaut (-1) VLC s'adapte aux propriétés de la vidéo.

en: Video height
fr: Hauteur de la vidéo

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
fr: Forcer la hauteur de l'image ici. Par défaut VLC s'adaptera aux propriétés de la vidéo.

en: Video X coordinate
fr: Position Y de la vidéo

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
fr: Forcer la position du coin haut-gauche de la fenêtre vidéo (coordonnée X).

en: Video Y coordinate
fr: Position Y de la vidéo

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
fr: Forcer la position du coin haut-gauche de la fenêtre vidéo (coordonnée Y).

en: Video title
fr: Titre de la vidéo

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
fr: Titre personnalisé pour la fenêtre vidéo (si celle-ci n'est pas intégrée dans le contrôleur).

en: Video alignment
fr: Alignement vidéo

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
fr: Forcer l'alignement de la vidéo dans sa fenêtre. Par défaut (0) : elle sera centrée (0=centré, 1=gauche, 2=droite, 4=haut, 8=bas, vous pouvez également spécifier une combinaison des ces valeurs, comme par exemple 6=4+2, donc en haut à droite).

en: Top
fr: Haut

en: Bottom
fr: Bas

en: Top-Left
fr: Haut-Gauche

en: Top-Right
fr: Haut-Droite

en: Bottom-Left
fr: Bas-Gauche

en: Bottom-Right
fr: Bas-Droite

en: Zoom video
fr: Zoom

en: You can zoom the video by the specified factor.
fr: Vous pouvez agrandir l'image d'un facteur spécifié.

en: Grayscale video output
fr: Sortie vidéo en niveaux de gris

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
fr: Sortie vidéo en noir et blanc. L'information de couleur présente dans la vidéo ne sera pas décodée, ce qui permet d'économiser du temps processeur.

en: Embedded video
fr: Vidéo intégrée

en: Embed the video output in the main interface.
fr: Intégrer la vidéo dans l'interface principale

en: Fullscreen video output
fr: Sortie vidéo en plein écran

en: Start video in fullscreen mode
fr: Démarrer en plein écran

en: Always on top
fr: Toujours au-dessus

en: Always place the video window on top of other windows.
fr: Toujours placer la fenêtre vidéo au-dessus des autres fenêtres

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
fr: Le mode bureau permet d'afficher la vidéo sur le bureau.

en: Show media title on video
fr: Incruster le titre dans la vidéo

en: Display the title of the video on top of the movie.
fr: Afficher le titre au dessus de la vidéo.

en: Show video title for x milliseconds
fr: Afficher le titre de la vidéo pendant x millisecondes

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
fr: Afficher le titre de la vidéo pendant n millisecondes, par défaut ce sera 5000 ms (5 s)

en: Position of video title
fr: Position du titre de la vidéo

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
fr: Position dans la vidéo où afficher le titre (par défaut en bas au centre).

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
fr: Cacher le curseur et le contrôleur plein écran après x millisecondes

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
fr: Cacher le curseur de la souris et le contrôleur plein écran après x millisecondes.

en: Deinterlace
fr: Désentrelacer

en: Deinterlace mode
fr: Mode de désentrelacement

en: Deinterlace method to use for video processing.
fr: Sélectionnez la méthode de désentrelacement à utiliser pour le traitement de la vidéo.

en: Discard
fr: Ignorer

en: Blend
fr: Fondu

en: Mean
fr: Moyenne

en: Phosphor
fr: Phosphore

en: Disable screensaver
fr: Désactiver l'économiseur d'écran

en: Disable the screensaver during video playback.
fr: Désactiver l'économiseur d'écran pendant la lecture

en: Inhibit the power management daemon during playback
fr: Désactiver le gestionnaire d'énergie pendant la lecture

en: Inhibits the power management daemon during any playback, to avoid the computer being suspended because of inactivity.
fr: Désactiver le gestionnaire d'énergie pendant la lecture, pour éviter que l'ordinateur soit mis en veille pour cause d'inactivité.

en: Window decorations
fr: Décorations de fenêtres

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
fr: Ne pas créer de cadre autour de la fenêtre, si possible. Ceci permet d'avoir une fenêtre minimale.

en: Video splitter module
fr: Module de séparation vidéo

en: This adds video splitters like clone or wall
fr: Ajouter des filtres de séparation vidéo comme clone ou mur..

en: Video filter module
fr: Module de filtre vidéo

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
fr: Ajouter des filtres de post-traitement pour améliorer la qualité de l'image, par exemple du désentrelacement, ou pour déformer la vidéo.

en: Video snapshot directory (or filename)
fr: Dossier des captures (ou non de fichier)

en: Directory where the video snapshots will be stored.
fr: Dossier où les captures d'écran seront stockées.

en: Video snapshot file prefix
fr: Préfixe des captures d'écran

en: Video snapshot format
fr: Format des captures d'écran

en: Image format which will be used to store the video snapshots
fr: Format d'image à utiliser pour stocker les captures d'écran.

en: Display video snapshot preview
fr: Prévisualisation de la capture

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
fr: Afficher un aperçu de la capture d'écran en haut à gauche de l'écran.

en: Use sequential numbers instead of timestamps
fr: Utiliser une numérotation séquentielle au lieu de la date et l'heure

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
fr: Utiliser une numérotation séquentielle au lieu de la date et l'heure pour enregistrer les captures d'écran

en: Video snapshot width
fr: Largeur des captures d'écran

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
fr: Forcer la largeur de la capture d'écran. Par défaut, la largeur est conservée (-1). La valeur 0 redimensionnera en conservant les proportions.

en: Video snapshot height
fr: Hauteur des captures d'écran

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
fr: Forcer la hauteur de la capture d'écran. Par défaut, la hauteur est conservée (-1). La valeur 0 redimensionnera en conservant les proportions.

en: Video cropping
fr: Rognage

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
fr: Forcer un format de rognage de la vidéo. Les formats acceptés sont du type x:y (4:3, 16:9, ...) exprimant l'aspect global de l'image.

en: Source aspect ratio
fr: Format d'écran de la source

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
fr: Forcer le format d'écran de la source. Par exemple, certains DVD prétendent être 16:9 alors qu'ils sont 4:3. Cela peut aussi donner un indice à VLC lorsque le film ne dispose pas d'information de format d'écran. Les formats acceptés sont de la forme x:y (4:3, 16:9, etc.), ou une valeur décimale (1,25, 1,3333, etc.).

en: Video Auto Scaling
fr: Mise à l'échelle vidéo automatique

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
fr: Laisser la vidéo changer de taille pour une fenêtre donnée ou pour le plein écran.

en: Video scaling factor
fr: Facteur de redimensionnement vidéo

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
fr: Facteur d'échelle si mise à l'échelle automatique inhibée.
    Par défaut à 1.0 (taille vidéo originale).

en: Custom crop ratios list
fr: Liste des rognages personnalisés

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
fr: Liste des rognages (séparés par des virgules) qui seront ajoutés à la liste des rognages de l'interface.

en: Custom aspect ratios list
fr: Liste de formats d'écran personnalisés

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
fr: Liste de formats d'écran (séparés par des virgules) qui seront ajoutés à la liste des formats d'écran de l'interface.

en: Fix HDTV height
fr: Corrige la hauteur HDTV

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
fr: Cette option permet une gestion correcte du format vidéo HDTV-1080 même si un encodeur défectueux fixe une hauteur incorrecte de 1088 lignes. Veuillez ne désactiver cette option que si votre vidéo est dans un format non standard nécessitant les 1088 lignes.

en: Monitor pixel aspect ratio
fr: Format des pixels de l'écran

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
fr: Forcer l'aspect de l'écran. La plupart des écrans utilisent des pixels carrés (1:1). Si vous avez un écran 16:9, vous devrez peut-être utiliser 4:3 afin de préserver les proportions.

en: Skip frames
fr: Sauter des images

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
fr: Ceci active la suppression d'images sur les flux MPEG-2. La suppression d'images se produit lorsque votre ordinateur n'est pas assez puissant.

en: Drop late frames
fr: Suppression des images en retard

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
fr: Supprimer les images en retard (qui arrivent à la sortie vidéo après la date à laquelle elles auraient dû être affichées).

en: Quiet synchro
fr: Synchronisation silencieuse

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
fr: Activez cette option pour éviter que de nombreux messages de synchronisation vidéo n'apparaissent dans le journal.

en: Key press events
fr: Évén. clavier

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
fr: Ceci permet la gestion des raccourcis clavier depuis la fenêtre vidéo (plein écran).

en: Mouse events
fr: Mouvements de la souris

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
fr: Ceci permet la gestion des clics souris sur la vidéo.

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
fr: Ces options vous permettent de configurer les modules d'entrée (comme les périphériques DVD ou VCD), ainsi que l'interface réseau, ou le canal de sous-titres.

en: File caching (ms)
fr: Cache fichier (ms)

en: Caching value for local files, in milliseconds.
fr: Durée du cache pour les fichiers locaux, en millisecondes.

en: Live capture caching (ms)
fr: Cache d'acquisition (ms)

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
fr: Durée du cache pour les caméras et micros, en millisecondes.

en: Disc caching (ms)
fr: Cache disque (ms)

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
fr: Durée du cache pour les supports optiques, en millisecondes.

en: Network caching (ms)
fr: Cache réseau (ms)

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
fr: Durée du cache pour les ressources réseau, en millisecondes.

en: Clock reference average counter
fr: Compteur moyen de référence de l'horloge

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
fr: Lors de l'utilisation de l'entrée PVR ou de toute autre source très irrégulière, vous devriez régler cette valeur à 10000.

en: Clock synchronisation
fr: Synchronisation de l'horloge

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
fr: Cette option vous permet d'activer ou de désactiver le méchanisme de synchronisation d'horloge pour les sources temps-réel. Utilisez ceci si vous avez des problèmes de lecture sur des flux réseau.

en: Clock jitter
fr: Dérive de l'horloge

en: This defines the maximum input delay jitter that the synchronization algorithms should try to compensate (in milliseconds).
fr: Cette option définit la variance maximale du délai de réception que les algorithmes de synchronisation tentent de compenser (en millisecondes).

en: Network synchronisation
fr: Synchronisation réseau

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
fr: Synchroniser les horloges du serveur et du client. Les paramètres détaillés sont dans « Avancé / Synchronisation réseau »

en: Default
fr: Prédéfini(e)

en: Enable
fr: Activer

en: MTU of the network interface
fr: MTU de l'interface réseau

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
fr: Taille maximale (en ottets )des paquets pouvant être transmis sur le réseau. En Ethernet, elle est généralement de 1500 octets.

en: Hop limit (TTL)
fr: Temps de vie (TTL)

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
fr: Temps de vie (TTL) des paquets multicast envoyés par le flux de sortie (la valeur par défaut, -1, signifie que le choix sera laissé au système d'exploitation).

en: Multicast output interface
fr: Interface de sortie multicast

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
fr: Indiquez l'interface de sortie multicast IPv6. Ce réglage passe outre la table de routage.

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
fr: Differentiated Services Code Point pour les flux UDP sortant (ou type de service IPv4, ou classe de trafic IPv6). Cette valeur est utilisée pour la qualité de service du réseau.

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
fr: Choisir le programme à sélectionner en donnant son Service ID. N'utilisez cette option que pour lire un flux multiprogramme (tel qu'un flux DVB, par exemple).

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
fr: Choisir les programmes à sélectionner en donnant une liste de Service IDs, séparés par des virgules. N'utilisez cette option que pour lire un flux multiprogramme (tel qu'un flux DVB, par exemple).

en: Audio track
fr: Piste audio

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
fr: Numéro de flux du canal audio à utiliser (de 0 à n).

en: Subtitle track
fr: Piste de sous-titres

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
fr: Numéro de flux du canal de sous-titres à utiliser (de 0 à n).

en: Audio language
fr: Langue audio

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
fr: Langues du canal audio que vous souhaitez utiliser (séparées par des virgules, codes de pays à deux ou trois lettres, vous pouvez utiliser« none » pour éviter de changer de langue).

en: Subtitle language
fr: Langue des sous-titres

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
fr: Langue(s) de la piste de sous-titres que vous souhaitez utiliser (séparées par des virgules, codes de pays à deux ou trois lettres. Vous pouvez utiliser « any »).

en: Menu language
fr: Langue des menus

en: Language of the menus you want to use with DVD/BluRay (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
fr: Langue des menus que vous souhaitez utiliser avec les DVD/Blu-ray (séparées par des virgules, codes de pays à deux ou trois lettres, vous pouvez utiliser « any »)

en: Audio track ID
fr: ID de la piste audio

en: Stream ID of the audio track to use.
fr: Identifiant du canal audio à utiliser (de 0 à n).

en: Subtitle track ID
fr: ID de la piste de sous-titres

en: Stream ID of the subtitle track to use.
fr: Identifiant du canal de sous-titres à utiliser (de 0 à n).

en: Preferred video resolution
fr: Liste de résolutions vidéos préférées

en: When several video formats are available, select one whose resolution is closest to (but not higher than) this setting, in number of lines. Use this option if you don't have enough CPU power or network bandwidth to play higher resolutions.
fr: Quand plusieurs formats de vidéo sont disponibles, choisir celui dont la résolution est la plus proche (mais pas supérieure) de ce paramètre en nombre de lignes. Utilisez cette option si vous n'avez pas assez de puissance CPU ou de bande passante réseau pour lire les résolutions les plus hautes.

en: Best available
fr: Le meilleur possible

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
fr: Définition Standard  (576 ou 480 lignes)

en: Low Definition (360 lines)
fr: Basse définition (360 lignes)

en: Very Low Definition (240 lines)
fr: Très basse définition (240 lignes)

en: Input repetitions
fr: Répétitions de l'entrée

en: Number of time the same input will be repeated
fr: Nombre de fois où la même entrée sera répétée

en: Start time
fr: Temps de début

en: The stream will start at this position (in seconds).
fr: Le flux commencera à cette position, en secondes.

en: Stop time
fr: Temps d'arrêt

en: The stream will stop at this position (in seconds).
fr: Le flux s'arrêtera à cette position (en secondes).

en: Run time
fr: Temps de lecture

en: The stream will run this duration (in seconds).
fr: Le flux sera joué pendant tant de secondes.

en: Fast seek
fr: Avance rapide

en: Favor speed over precision while seeking
fr: Favoriser la vitesse à la précision lors de la recherche

en: Playback speed
fr: Vitesse de lecture

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
fr: Ceci définit la vitesse de lecture (la vitesse nominale est 1.0).

en: Input list
fr: Liste des entrées

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
fr: Ceci vous permet de spécifier une liste de flux à lire, séparés par des virgules. Les flux seront lus les uns à la suite des autres.

en: Input slave (experimental)
fr: Entrée auxiliaire (expérimental)

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
fr: Lire plusieurs fichiers en même temps. Cette fonctionnalité est expérimentale, tous les formats ne sont pas supportés. Utilisez une liste de flux séparés par des « # ».

en: Bookmarks list for a stream
fr: Liste des signets pour un flux

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
fr: Liste manuelle de signets pour un flux sous la forme « {name=nom-du-signet,time=date-facultative,bytes=position-facultative-en-octets},{…} ».

en: Prefer native stream recording
fr: Préférer l'enregistrement natif des flux

en: When possible, the input stream will be recorded instead of using the stream output module
fr: Quand c'est possible, le flux d'entrée sera enregistré plutôt que d'utiliser le module de sortie de flux

en: Timeshift directory
fr: Dossier temporaire pour le différé

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
fr: Dossier utilisé pour stocker les fichiers temporaires du différé

en: Timeshift granularity
fr: Granularité en différé

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
fr: Taille des fichiers temporaires à utiliser pour stocker le flux différé.

en: Change title according to current media
fr: Changer le titre pour le média courant

en: This option allows you to set the title according to what's being played<br>$a: Artist<br>$b: Album<br>$c: Copyright<br>$t: Title<br>$g: Genre<br>$n: Track num<br>$p: Now playing<br>$A: Date<br>$D: Duration<br>$Z: "Now playing" (Fall back on Title - Artist)
fr: Cette option permet de choisr le titre en fonction de ce qui est lut <br>$a : Artiste<br>$b : Album<br>$c : Copyright<br>$t : Titre<br>$g : Genre<br>$n : num de piste<br>$p : en cours de lecture<br>$A : Date<br>$D : Durée<br>$Z : « En cours de lecture » (par défaut vaut Titre - Artiste)

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures sources (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subsources filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
fr: Ces options vous permettent de régler le système d'incrustations. Vous pouvez par exemple activer des filtres de génération d'incrustations (logo, etc.). Activez ces filtres ici, et configurez les dans la section « Incrustations ». Vous pouvez également effectuer des réglages divers ici.

en: Force subtitle position
fr: Forcer la position des sous-titres

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
fr: Utilisez cette option pour placer les sous-titres sous le film, au lieu de les avoir en surimpression. Essayez différentes positions.

en: Enable sub-pictures
fr: Incrustations

en: You can completely disable the sub-picture processing.
fr: Il est possible de désactiver totalement la possibilité d'ajouter des incrustations.

en: On Screen Display
fr: Affichage à l'écran (OSD)

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
fr: VLC peut incruster des messages sur la vidéo. Cette fonctionnalité est appelée OSD (On Screen Display).

en: Text rendering module
fr: Module de rendu du texte

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
fr: Normalement VLC utilise Freetype pour le rendu du texte mais cette option vous laisse la possibilité d'utiliser SVG par exemple.

en: Subpictures source module
fr: Module d'incrustations

en: This adds so-called "subpicture sources". These filters overlay some images or text over the video (like a logo, arbitrary text, ...).
fr: Ajouter des « filtres d'incrustations ». Ces filtres ajoutent des images ou du texte sur la vidéo (un logo, du texte, …).

en: Subpictures filter module
fr: Module d'incrustations

en: This adds so-called "subpicture filters". These filter subpictures created by subtitle decoders or other subpictures sources.
fr: Ajouter des « filtres d'incrustations ». Ces filtres agissent sur les images créées par les décodeurs de sous-titres ou les autres sources d'incrustation.

en: Autodetect subtitle files
fr: Détection automatique du fichier de sous-titres

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
fr: Détecter automatiquement un fichier de sous-titres si aucun n'est spécifié (en se basant sur le fichier du film).

en: Subtitle autodetection fuzziness
fr: Tolérance de détection des sous-titres

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
fr: Ceci détermine la tolérance entre les noms du fichier de sous-titres et du film. Les valeurs sont :
    0 = pas de détection automatique de sous-titres
    1 = n'importe quel fichier de sous-titres
    2 = n'importe quel fichier de sous-titres contenant le nom du film
    3 = le nom du fichier de sous-titres correspond au nom du film avec des caractères supplémentaires
    4 = le nom du fichier de sous-titres correspond exactement au nom du film

en: Subtitle autodetection paths
fr: Chemins où détecter automatiquement les sous-titres

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
fr: Cherche un fichier de sous-titres dans ces dossiers si le fichier de sous-titres n'a pas été trouvé dans le dossier du film.

en: Use subtitle file
fr: Utiliser un fichier de sous-titres

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
fr: Charge ce fichier de sous-titres. À utiliser quand la détection automatique échoue.

en: DVD device
fr: Périphérique DVD

en: VCD device
fr: Périphérique VCD

en: Audio CD device
fr: Lecteur de CD audio

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
fr: Spécifie le périphérique DVD (ou fichier) à utiliser par défaut. N'oubliez pas les deux-points après la lettre du disque (ex. D:)

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
fr: Spécifie le périphérique VCD (ou fichier) à utiliser par défaut. N'oubliez pas les deux-points après la lettre du disque (ex. D:)

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
fr: Spécifie le périphérique CD audio (ou fichier) à utiliser par défaut. N'oubliez pas les deux-points après la lettre du disque (ex. D:)

en: This is the default DVD device to use.
fr: Ceci est le périphérique DVD à utiliser par défaut.

en: This is the default VCD device to use.
fr: Ceci est le périphérique VCD à utiliser par défaut.

en: This is the default Audio CD device to use.
fr: Ceci est le lecteur de CD audio à utiliser par défaut.

en: TCP connection timeout
fr: Temps d'expiration TCP

en: HTTP server address
fr: Adresse de l'hôte HTTP

en: By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
fr: Par défaut, le serveur sera en écoute de toutes les adresses IP locales. Spécifiez une adresse IP (ex. ::1 ou 127.0.0.1) ou un nom d'hôte (ex. localhost) pour restreindre à une interface réseau spécifique.

en: RTSP server address
fr: Adresse de l'hôte RTSP

en: This defines the address the RTSP server will listen on, along with the base path of the RTSP VOD media. Syntax is address/path. By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
fr: Ceci défini l'adresse du serveur RTSP utilisé, de même que le chemin de base pour les médias VOD RTSP. La syntaxe est adresse/chemin. Par défaut, le serveur sera en écoute de toutes les adresses IP locales. Spécifiez une adresse IP (ex. ::1 ou 127.0.0.1) ou un nom d'hôte (ex. localhost) pour restreindre à une interface réseau spécifique.

en: HTTP server port
fr: Port de l'hôte HTTP

en: The HTTP server will listen on this TCP port. The standard HTTP port number is 80. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
fr: Le serveur HTTP sera en écoute sur ce port TCP. Le port standard HTTP est 80. Attention l'utilisation d'un numéro de port inférieur à 1024 est habituellement restreinte par le système.

en: HTTPS server port
fr: Port de l'hôte HTTPS

en: The HTTPS server will listen on this TCP port. The standard HTTPS port number is 443. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
fr: Le serveur HTTPS sera en écoute sur ce port TCP. Le port standard HTTPS est 443. Attention l'utilisation d'un numéro de port inférieur à 1024 est habituellement restreinte par le système.

en: RTSP server port
fr: Port de l'hôte RTSP

en: The RTSP server will listen on this TCP port. The standard RTSP port number is 554. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
fr: Le serveur RTSP sera en écoute sur ce port TCP. Le port standard RTSP est 554. Attention l'utilisation d'un numéro de port inférieur à 1024 est habituellement restreinte par le système.

en: HTTP/TLS server certificate
fr: Certificat du serveur HTTP/TLS

en: This X.509 certicate file (PEM format) is used for server-side TLS. On OS X, the string is used as a label to search the certificate in the keychain.
fr: Ce fichier de certificat X.509 (format PEM) est utilisé pour le TLS côté serveur. Sur OS X, la chaîne de caractères est utilisée comme étiquette pour chercher le certificat dans le trousseau d'accès.

en: HTTP/TLS server private key
fr: Clé privée du serveur HTTP/TLS

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
fr: Ce fichier privé de clés (format PEM) est utilisé pour des "server-side TLS".

en: SOCKS server
fr: serveur SOCKS

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
fr: Serveur SOCKS à utiliser. Il doit être de la forme adresse:port . Il sera utilisé pour toutes les connexions TCP.

en: SOCKS user name
fr: Nom d'utilisateur SOCKS

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
fr: Nom d'utilisateur à utiliser pour la connexion au serveur SOCKS.

en: SOCKS password
fr: Mot de passe SOCKS

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
fr: Mot de passe à utiliser pour la connexion au serveur SOCKS.

en: Title metadata
fr: Titre

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
fr: Permet de spécifier un « titre » pour une entrée.

en: Author metadata
fr: Auteur

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
fr: Permet de spécifier un « auteur » pour une entrée.

en: Artist metadata
fr: Artiste

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
fr: Permet de spécifier un « artiste » pour une entrée.

en: Genre metadata
fr: Genre

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
fr: Permet de spécifier un « genre » pour une entrée.

en: Copyright metadata
fr: Copyright

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
fr: Permet de spécifier un « copyright » pour une entrée.

en: Description metadata
fr: Description

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
fr: Permet de spécifier une « description » pour une entrée.

en: Date metadata
fr: Date

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
fr: Permet de spécifier une « date » pour une entrée.

en: URL metadata
fr: URL

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
fr: Permet de spécifier une « URL » pour une entrée.

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
fr: Cette option peut être utilisée pour changer la manière avec laquelle VLC sélectionne ses décodeurs. Seuls les utilisateurs avancés devraient modifier cette option, car cela peut empêcher la lecture de tous les flux.

en: Preferred decoders list
fr: Liste de décodeurs préférés

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
fr: Cette option peut être utilisée pour changer la manière avec laquelle VLC sélectionne ses décodeurs. Seuls les utilisateurs avancés devraient modifier cette option, car cela peut empêcher la lecture de tous les flux.

en: Preferred encoders list
fr: Liste d'encodeurs préférés

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
fr: Liste d'encodeurs que VLC choisira en priorité.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
fr: Ces options permettent de régler les options globales par défaut pour le système de flux de sortie.

en: Default stream output chain
fr: Chaine de sortie de flux par défaut

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
fr: Vous pouvez entrer ici une chaîne de flux de sortie par défaut. Veuillez vous référer à la documentation pour savoir comment construire ces chaînes. Attention : cette chaîne sera activée pour tous les flux.

en: Enable streaming of all ES
fr: Activer la diffusion de tous les flux élémentaires

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
fr: Diffuser tous les flux élémentaires (vidéo, audio et sous-titres).

en: Display while streaming
fr: Afficher pendant la diffusion

en: Play locally the stream while streaming it.
fr: Afficher le flux pendant la diffusion.

en: Enable video stream output
fr: Activer le flux de sortie vidéo

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
fr: Diffuser le flux vidéo.

en: Enable audio stream output
fr: Activer le flux de sortie audio

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
fr: Diffuser les flux audio.

en: Enable SPU stream output
fr: Diffuser les sous-titres

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
fr: Diffuser les flux de sous-titres.

en: Keep stream output open
fr: Garder le flux de sortie actif

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
fr: Ceci permet de garder une instance unique du flux de sortie tout au long de la liste de lecture (insère automatiquement le module de flux de sortie « regroupement » si non spécifié).

en: Stream output muxer caching (ms)
fr: Taille du cache du multiplexeur du flux de sortie (en millisecondes)

en: This allow you to configure the initial caching amount for stream output muxer. This value should be set in milliseconds.
fr: Cette option permet de modifier la taille du cache pour le flux de sortie. Cette valeur est en millisecondes.

en: Preferred packetizer list
fr: Liste des empaqueteurs préférés

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
fr: Cette option permet de choisir l'ordre dans lequel VLC choisira ses empaqueteurs (packetizers, ce sont des modules de prétraitement des flux).

en: Mux module
fr: Module de multiplexage

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
fr: Ancienne entrée qui permet de configurer les modules de multiplexage

en: Access output module
fr: Module de sortie

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
fr: Ancienne entrée qui permet de configurer les modules d'accès à la sortie

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
fr: Réguler le débit sur l'adresse multicast SAP. Ceci est nécessaire si vous voulez faire des annonces sur le MBone.

en: SAP announcement interval
fr: Délai entre les annonces SAP

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
fr: Quand la régulation du débit SAP est désactivée, ceci vous permet de régler le délai entre les annonces SAP.

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
fr: Cette option vous permet de sélectionner les modules par défaut. Ne modifiez pas ces options si vous ne savez pas parfaitement ce que vous faites.

en: Access module
fr: Module d'accès

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
fr: Ceci vous permet de forcer un module d'accès. Utilisez ceci si le module correct n'est pas automatiquement détecté. Vous ne devriez pas toucher cette option sans savoir ce que vous faites.

en: Stream filter module
fr: Filtres de flux

en: Demux module
fr: Module de démultiplexage

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
fr: Forcer un démultiplexeur. Utilisez ceci si le module correct n'est pas correctement détecté. Vous ne devriez pas toucher cette option sans savoir ce que vous faites.

en: VoD server module
fr: Module serveur vidéo à la demande

en: Allow real-time priority
fr: Utiliser la priorité temps-réel

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
fr: Exécuter VLC avec une priorité temps-réel permet un meilleur ordonnancement, plus spécialement lors de la diffusion de flux. Mais cela peut bloquer votre système, ou le rendre très très lent. Vous ne devriez activer cela que si vous savez parfaitement ce que vous faites.

en: Adjust VLC priority
fr: Ajustement de priorité

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
fr: Cette option permet d'augmenter ou de diminuer la priorité par défaut de VLC. Vous pouvez utiliser ceci pour modifier la priorité de VLC par rapport aux autres programmes ou par rapport aux autres instances de VLC.

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
fr: Cette option est utile si vous vouler réduire la latence lors de la lecture d'un flux

en: VLM configuration file
fr: Fichier de configuration VLM

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
fr: Charger un fichier de configuration dès que VLM démarre.

en: Use a plugins cache
fr: Utiliser le cache de modules

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
fr: Utiliser un cache de modules qui réduira fortement le temps de lancement de VLC.

en: Locally collect statistics
fr: Collecter diverses statistiques.

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
fr: Collecter diverses statistiques.

en: Run as daemon process
fr: Fonctionner en tant que démon

en: Runs VLC as a background daemon process.
fr: Ceci permet de faire fonctionner VLC en tant que démon (processus en tâche de fond).

en: Write process id to file
fr: Écrire l'id du processus dans un ficher

en: Writes process id into specified file.
fr: Écris l'id du processus dans le ficher spécifié.

en: Allow only one running instance
fr: N'autorise qu'une seule instance

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
fr: N'autoriser le lancement que d'une seule instance de VLC peut parfois être utile, par exemple si vous avez associé VLC avec certains types de médias et que vous ne désirez pas qu'une nouvelle instance de VLC s'ouvre à chaque fois que vous double-cliquez sur un fichier de l'explorateur. Cette option vous permettra de jouer le fichier avec l'instance en cours ou de le mettre à la file.

en: VLC is started from file association
fr: VLC a été demarré par l'ouverture d'un fichier associé

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
fr: Informe VLC qu'il a été lancé à cause d'une association à un type de fichier par le système d'exploitation

en: Use only one instance when started from file manager
fr: Une seule instance lorsque démarré depuis un fichier

en: Increase the priority of the process
fr: Augmenter la priorité du processus

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
fr: Augmenter la priorité du processus améliorera probablement la lecture, étant donné que celà permet à VLC de lire sans être dérangé par d'autres applications qui pourraient prendre trop de temps processeur. Toutefois, notez que dans certaines circonstances (bogues), VLC pourrait prendre tout le temps processus et bloquer la totalité du système, ce qui pourrait nécessiter un redémarrage de votre machine.

en: Enqueue items into playlist in one instance mode
fr: Mettre en file dans la liste de lecture en mode instance unique

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
fr: Lorsque le mode « une seule instance » est utilisé, ceci permet de mettre les éléments en file dans la liste de lecture

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
fr: Ces options définissent le comportement de la liste de lecture. Certaines d'entre elles peuvent être outrepassées dans la fenêtre de la liste de lecture.

en: Allow metadata network access
fr: Autoriser l'accès réseau aux métadonnées

en: Collapse
fr: Refermer

en: Expand
fr: Développer

en: Subdirectory behavior
fr: Comportement des sous-dossiers

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
fr: Sélectionnez s'il faut développer les sous-dossiers.
    aucun : les sous-dossiers n'apparaissent pas dans la liste de lecture.
    refermer : ils apparaissent, mais ne sont pas développés avant leur lecture.
    développer : tous les sous-dossiers sont développés.

en: Ignored extensions
fr: Extensions ignorées

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
fr: Liste d'extensions de fichiers séparées par des virgules. Les fichiers avec ces extensions ne seront pas ajoutés à la liste de lecture. Ceci est utile si vous ajoutez des dossiers contenant des albums MP3 par exemple.

en: Services discovery modules
fr: Modules de découverte de services

en: Specifies the services discovery modules to preload, separated by colons. Typical value is "sap".
fr: Vous permet de spécifier les modules de découverte de services à lancer, séparés par des « ; ». Les valeurs courantes sont sap, hal…

en: Play files randomly forever
fr: Aléatoire

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
fr: Jouer les fichiers de la liste de lecture dans un ordre aléatoire.

en: Repeat all
fr: Tout répéter

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
fr: Jouer la liste de lecture indéfiniment.

en: Repeat current item
fr: Répéter l'élément actuel

en: VLC will keep playing the current playlist item.
fr: Jouer en boucle l'élément actuel de la liste de lecture.

en: Play and stop
fr: Lire puis arrêter

en: Stop the playlist after each played playlist item.
fr: Arrêter la liste de lecture après chaque élément.

en: Play and exit
fr: Lire un seul élément puis quitter

en: Exit if there are no more items in the playlist.
fr: Quitter si il n'y a plus d'élements dans la liste de lecture

en: Play and pause
fr: Lecture puis pause

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
fr: Pause de chaque élément de liste de lecture sur la dernière image.

en: Auto start
fr: Lecture automatique

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
fr: Démarrer automatiquement la liste de lecture lorsqu'elle est chargée.

en: Pause on audio communication
fr: Pause pendant la communication audio

en: If pending audio communication is detected, playback will be paused automatically.
fr: Si une communication audio en attente est détectée, la lecture sera mise en pause automatiquement.

en: Use media library
fr: Utiliser la médiathèque

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
fr: La médiathèque est automatiquement enregistrée et rechargée chaque fois que vous relancez VLC.

en: Display playlist tree
fr: Utiliser l'arborescence de la liste de lecture

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
fr: La liste de lecture peut utiliser un arbre pour afficher les éléments, comme par exemple le contenu d'un dossier.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
fr: Paramètres des raccourcis clavier (« hotkeys »).

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
fr: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour passer en plein écran.

en: Exit fullscreen
fr: Quitter le plein écran

en: Select the hotkey to use to exit fullscreen state.
fr: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour quitter le plein écran.

en: Play/Pause
fr: Lecture/Pause

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
fr: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour activer/désactiver la pause.

en: Pause only
fr: Pause seulement

en: Select the hotkey to use to pause.
fr: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour passer en pause.

en: Play only
fr: Jouer seulement

en: Select the hotkey to use to play.
fr: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour jouer.

en: Faster
fr: Accélérer

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
fr: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour l'avance rapide.

en: Slower
fr: Ralentir

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
fr: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour le ralenti.

en: Normal rate
fr: Vitesse normale

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
fr: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour régler la vitesse normale.

en: Faster (fine)
fr: Accélérer un peu

en: Slower (fine)
fr: Ralentir un peu

en: Next
fr: Suivant

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
fr: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour passer à l'élément suivant de la liste de lecture.

en: Previous
fr: Précédent

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
fr: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour passer à l'élément précédent de la liste de lecture.

en: Stop
fr: Arrêter

en: Select the hotkey to stop playback.
fr: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour arrêter la lecture.

en: Select the hotkey to display the position.
fr: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour afficher la position.

en: Very short backwards jump
fr: Saut arrière très court

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
fr: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour faire un saut arrière très court.

en: Short backwards jump
fr: Saut arrière court

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
fr: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour faire un saut arrière court.

en: Medium backwards jump
fr: Saut arrière

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
fr: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour faire un saut arrière.

en: Long backwards jump
fr: Saut arrière long

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
fr: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour faire un saut arrière long.

en: Very short forward jump
fr: Saut avant très court

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
fr: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour faire un saut avant très court.

en: Short forward jump
fr: Saut avant court

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
fr: Sélectionnez la combinaison de touches à faire un saut avant court.

en: Medium forward jump
fr: Saut avant

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
fr: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour faire un saut avant.

en: Long forward jump
fr: Saut avant long

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
fr: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour faire un saut avant long.

en: Next frame
fr: Image suivante

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
fr: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour sélectionner l'image vidéo suivante.

en: Very short jump length
fr: Longueur du saut très court

en: Very short jump length, in seconds.
fr: Longeur du « saut très court », en secondes.

en: Short jump length
fr: Longueur du saut court

en: Short jump length, in seconds.
fr: Longeur du « saut court », en secondes.

en: Medium jump length
fr: Longueur du saut

en: Medium jump length, in seconds.
fr: Longueur du saut, en secondes

en: Long jump length
fr: Taille du saut avant long

en: Long jump length, in seconds.
fr: Longueur du « saut long », en secondes.

en: Quit
fr: Quitter

en: Select the hotkey to quit the application.
fr: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour quitter VLC.

en: Navigate up
fr: Aller vers le haut

en: Navigate down
fr: Aller vers le bas

en: Navigate left
fr: Aller vers la gauche

en: Navigate right
fr: Aller vers la droite

en: Activate
fr: Activer

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
fr: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour activer l'élément sélectionné du menu DVD.

en: Go to the DVD menu
fr: Aller au menu DVD

en: Select the key to take you to the DVD menu
fr: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour aller au menu DVD.

en: Select previous DVD title
fr: Sélectionner le titre DVD précédent

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
fr: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour passer au titre précédent du DVD.

en: Select next DVD title
fr: Sélectionner le titre DVD suivant

en: Select the key to choose the next title from the DVD
fr: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour sélectionner le titre suivant du DVD

en: Select prev DVD chapter
fr: Sélectionner le chapitre DVD précédent

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
fr: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour sélectionner le chapitre précédent du DVD

en: Select next DVD chapter
fr: Sélectionner le chapitre DVD suivant

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
fr: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour sélectionner le chapitre suivant du DVD

en: Volume up
fr: Augmenter le volume

en: Select the key to increase audio volume.
fr: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour augmenter le volume.

en: Volume down
fr: Baisser le volume

en: Select the key to decrease audio volume.
fr: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour diminuer le volume.

en: Mute
fr: Couper le son

en: Select the key to mute audio.
fr: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour couper le son.

en: Subtitle delay up
fr: Retarder les sous-titres

en: Select the key to increase the subtitle delay.
fr: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour augmenter le retard des sous-titres.

en: Subtitle delay down
fr: Avancer les sous-titres

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
fr: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour diminuer le retard des sous-titres.

en: Subtitle sync / bookmark audio timestamp
fr: Synchro sous-titre / signet temporel audio

en: Select the key to bookmark audio timestamp when syncing subtitles.
fr: Sélectionner la touche pour indiquer le moment utilisé lors de la synchro des sous-titres par rapport à l'audio.

en: Subtitle sync / bookmark subtitle timestamp
fr: Synchro sous-titre / signet temporel sous-titre

en: Select the key to bookmark subtitle timestamp when syncing subtitles.
fr: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour indiquer le moment utilisé lors de la synchro des sous-titres par rapport aux sous-titres.

en: Subtitle sync / synchronize audio & subtitle timestamps
fr: Synchro sous-titre / signet temporel

en: Select the key to synchronize bookmarked audio & subtitle timestamps.
fr: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour synchronizer par rapport aux signets de synchro.

en: Subtitle sync / reset audio & subtitle synchronization
fr: Synchro sous-titre / restaurer

en: Select the key to reset synchronization of audio & subtitle timestamps.
fr: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour restaurer la synchro des sous-titres.

en: Subtitle position up
fr: Déplacer les sous-titres vers le haut

en: Select the key to move subtitles higher.
fr: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour déplacer les sous-titres vers le haut.

en: Subtitle position down
fr: Déplacer les sous-titres vers le bas

en: Select the key to move subtitles lower.
fr: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour déplacer les sous-titres vers le bas.

en: Audio delay up
fr: Retarder l'audio

en: Select the key to increase the audio delay.
fr: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour augmenter le retard de l'audio.

en: Audio delay down
fr: Avancer l'audio

en: Select the key to decrease the audio delay.
fr: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour diminuer le retard de l'audio.

en: Play playlist bookmark 1
fr: Lire le favori n°1

en: Play playlist bookmark 2
fr: Lire le favori n°2

en: Play playlist bookmark 3
fr: Lire le favori n°3

en: Play playlist bookmark 4
fr: Lire le favori n°4

en: Play playlist bookmark 5
fr: Lire le favori n°5

en: Play playlist bookmark 6
fr: Lire le favori n°6

en: Play playlist bookmark 7
fr: Lire le favori n°7

en: Play playlist bookmark 8
fr: Lire le favori n°8

en: Play playlist bookmark 9
fr: Lire le favori n°9

en: Play playlist bookmark 10
fr: Lire le favori n°10

en: Select the key to play this bookmark.
fr: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour lire ce favori.

en: Set playlist bookmark 1
fr: Régler le favori n°1

en: Set playlist bookmark 2
fr: Régler le favori n°2

en: Set playlist bookmark 3
fr: Régler le favori n°3

en: Set playlist bookmark 4
fr: Régler le favori n°4

en: Set playlist bookmark 5
fr: Régler le favori n°5

en: Set playlist bookmark 6
fr: Régler le favori n°6

en: Set playlist bookmark 7
fr: Régler le favori n°7

en: Set playlist bookmark 8
fr: Régler le favori n°8

en: Set playlist bookmark 9
fr: Régler le favori n°9

en: Set playlist bookmark 10
fr: Régler le favori n°10

en: Select the key to set this playlist bookmark.
fr: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour régler ce favori.

en: Clear the playlist
fr: Effacer la liste de lecture

en: Select the key to clear the current playlist.
fr: Sélectionnez la combinaison de touches à utiliser pour effacer la liste de lecture.

en: Playlist bookmark 1
fr: Favori n°1

en: Playlist bookmark 2
fr: Favori n°2

en: Playlist bookmark 3
fr: Favori n°3

en: Playlist bookmark 4
fr: Favori n°4

en: Playlist bookmark 5
fr: Favori n°5

en: Playlist bookmark 6
fr: Favori n°6

en: Playlist bookmark 7
fr: Favori n°7

en: Playlist bookmark 8
fr: Favori n°8

en: Playlist bookmark 9
fr: Favori n°9

en: Playlist bookmark 10
fr: Favori n°10

en: This allows you to define playlist bookmarks.
fr: Définir des favoris de liste de lecture.

en: Cycle audio track
fr: Défiler les pistes audio

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
fr: Boucler entre les différentes pistes audio disponibles (langues).

en: Cycle subtitle track
fr: Faire défiler les pistes de sous-titres

en: Cycle through the available subtitle tracks.
fr: Faire défiler en boucle les différentes pistes de sous-titres.

en: Cycle next program Service ID
fr: Boucler SIDs programmes suivants

en: Cycle through the available next program Service IDs (SIDs).
fr: Boucler entre les différents SIDs programmes disponibles suivants.

en: Cycle previous program Service ID
fr: Boucler SIDs programmes précédents

en: Cycle through the available previous program Service IDs (SIDs).
fr: Boucler entre les différents SIDs programmes disponibles précédents.

en: Cycle source aspect ratio
fr: Boucler entre les aspects

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
fr: Boucler dans une liste prédéfinie de formats d'écran.

en: Cycle video crop
fr: Boucler entre les rognages

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
fr: Boucler dans une liste prédéfinie de formats de rognage.

en: Toggle autoscaling
fr: Commuter la mise à l'échelle automatique

en: Activate or deactivate autoscaling.
fr: Activer ou inhiber la mise à l'échelle automatique.

en: Increase scale factor
fr: Augmenter le facteur d'échelle

en: Decrease scale factor
fr: Diminuer le facteur d'échelle

en: Toggle deinterlacing
fr: Commuter le désentrelacement

en: Activate or deactivate deinterlacing.
fr: Activer ou inhiber le désentrelacement.

en: Cycle deinterlace modes
fr: Boucler sur les modes de désentrelacement

en: Cycle through available deinterlace modes.
fr: Boucler entre les différents modes de désentrelacement.

en: Show controller in fullscreen
fr: Afficher le contrôleur en plein écran

en: Boss key
fr: Touche maître

en: Hide the interface and pause playback.
fr: Cacher l'interface et suspendre la lecture.

en: Context menu
fr: Menu contextuel

en: Show the contextual popup menu.
fr: Afficher le menu contextuel surgissant.

en: Take video snapshot
fr: Prendre une capture d'écran

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
fr: Prend une capture d'écran et l'écrit sur le disque

en: Record
fr: Enregistrer

en: Record access filter start/stop.
fr: Démarrer/arrêter le filtre d'enregistrement

en: Normal/Loop/Repeat
fr: Normal/Boucle/Répétition

en: Toggle Normal/Loop/Repeat playlist modes
fr: Commuter les modes de liste de lecture Normal/Boucle/Répétition

en: Toggle random playlist playback
fr: Commuter la lecture aléatoire de liste

en: Un-Zoom
fr: Dézoomer

en: Crop one pixel from the top of the video
fr: Rogner un pixel en haut de la vidéo.

en: Uncrop one pixel from the top of the video
fr: Enlève un pixel de rognage en haut de la vidéo.

en: Crop one pixel from the left of the video
fr: Rogner un pixel à gauche de la vidéo.

en: Uncrop one pixel from the left of the video
fr: Enlève un pixel de rognage à gauche de la vidéo.

en: Crop one pixel from the bottom of the video
fr: Rogner un pixels en bas de la vidéo.

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
fr: Enlève un pixel de rognage en bas de la vidéo.

en: Crop one pixel from the right of the video
fr: Rogner un pixel à droite de la vidéo.

en: Uncrop one pixel from the right of the video
fr: Enlève un pixel de rognage à droite de la vidéo.

en: Toggle wallpaper mode in video output
fr: Commuter le mode papier peint pour la sortie vidéo

en: Toggle wallpaper mode in video output.
fr: Commuter le mode papier peint pour la sortie vidéo.

en: Cycle through audio devices
fr: Boucler entre les différents périphériques audio

en: Cycle through available audio devices
fr: Boucler entre les différents périphériques audio disponibles

en: Snapshot
fr: Capture d'écran

en: Window properties
fr: Propriétés de la fenêtre

en: Subpictures
fr: Incrustations

en: Subtitles
fr: Sous-titres

en: Track settings
fr: Paramètres de piste

en: Playback control
fr: Contrôle de lecture

en: Default devices
fr: Périphériques par défaut

en: Network settings
fr: Paramètres réseau

en: Socks proxy
fr: Proxy SOCKS

en: Metadata
fr: Métadonnées

en: Decoders
fr: Décodeurs

en: Input
fr: Entrée

en: Special modules
fr: Modules spéciaux

en: Plugins
fr: Modules

en: Performance options
fr: Options de performance

en: Clock source
fr: Source d'horloge

en: Hot keys
fr: Combinaisons de touches

en: Jump sizes
fr: Tailles des sauts

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
fr: Afficher l'aide de VLC (peut être combiné avec « --advanced » et « --help-verbose »)

en: Exhaustive help for VLC and its modules
fr: Aide extensive pour VLC et ses modules

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
fr: Afficher l'aide de VLC et de ses modules (peut être combiné avec « --advanced » et « --help-verbose »)

en: ask for extra verbosity when displaying help
fr: Afficher plus de détails dans l'aide

en: print a list of available modules
fr: Affiche la liste des modules disponibles

en: print a list of available modules with extra detail
fr: Affiche la liste des modules disponibles avec tous les détails

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced and --help-verbose). Prefix the module name with = for strict matches.
fr: Afficher l'aide d'un module spécifique (peut être combiné avec « --advanced » et « --help-verbose »). Préfixez le nom du module avec « = » pour être plus précis.

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
fr: aucune option de configuration ne sera chargée ou enregistrée dans le fichier de configuration

en: reset the current config to the default values
fr: Remet à zéro la configuration

en: use alternate config file
fr: Utilise un autre fichier de configuration

en: resets the current plugins cache
fr: Remet à zéro le cache de modules

en: print version information
fr: Affiche le numéro de version

en: core program
fr: Programme principal

en: Backspace
fr: Retour

en: Brightness Down
fr: Brillance moins

en: Brightness Up
fr: Brillance plus

en: Browser Back
fr: Navigateur retour

en: Browser Favorites
fr: Navigateur favoris

en: Browser Forward
fr: Transmettre au navigateur

en: Browser Home
fr: Navigateur accueil

en: Browser Refresh
fr: Rafraîchir le navigateur

en: Browser Search
fr: Navigateur recherche

en: Browser Stop
fr: Arrêter le navigateur

en: Delete
fr: Supprimer

en: Down
fr: Bas

en: End
fr: Fin

en: Enter
fr: Entrée

en: Esc
fr: Échap

en: Home
fr: Accueil

en: Insert
fr: Inser

en: Media Angle
fr: Média angle

en: Media Audio Track
fr: Média piste audio

en: Media Forward
fr: Transmettre au média

en: Media Menu
fr: Média menu

en: Media Next Frame
fr: Média image suivante

en: Media Next Track
fr: Média piste suivante

en: Media Play Pause
fr: Pause de la lecture de média

en: Media Prev Frame
fr: Média image précédente

en: Media Prev Track
fr: Média piste précédente

en: Media Record
fr: Média enregistrer

en: Media Repeat
fr: Répétition de média

en: Media Rewind
fr: Média retour

en: Media Select
fr: Média sélection

en: Media Shuffle
fr: Média aléatoire

en: Media Stop
fr: Arrêter le média

en: Media Subtitle
fr: Sous-titres du média

en: Media Time
fr: Média temps

en: Media View
fr: Média voir

en: Mouse Wheel Down
fr: Roulette vers le bas

en: Mouse Wheel Left
fr: Roulette vers la gauche

en: Mouse Wheel Right
fr: Roulette vers la droite

en: Mouse Wheel Up
fr: Roulette vers le haut

en: Page Down
fr: Page suivante

en: Page Up
fr: Page précédente

en: Print
fr: Imprimer

en: Space
fr: Espace

en: Tab
fr: Tabulation

en: Up
fr: Haut

en: Volume Down
fr: Baisser le volume

en: Volume Mute
fr: Volume muet

en: Volume Up
fr: Augmenter le volume

en: Zoom In
fr: Zoom +

en: Zoom Out
fr: Zoom -

en: Meta+
fr: Méta+

en: Command+
fr: Commande+

en: %.1f GiB
fr: %.lf Gio

en: %.1f MiB
fr: %.lf Mio

en: %.1f KiB
fr: %.lf Kio

en: Saving file failed
fr: Echec enregistrement du fichier

en: Failed to open "%s" for writing
fr: Échec d'ouverture de « %s » en écriture

en: Cancel
fr: Annuler

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
fr: %s
    Téléchargement… %s/%s %.1f%% fait

en: File could not be verified
fr: Le fichier n'a pas pu être vérifié

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
fr: Impossible de télécharger une signature cryptographique pour le fichier« %s ». En conséquence, il a été supprimé.

en: Invalid signature
fr: La signature est invalide

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
fr: La signature cryptographique du fichier téléchargé « %s » est invalide et ne permet pas d'en sécuriser la vérification. En conséquence, le fichier a été supprimé.

en: File not verifiable
fr: Le fichier ne peut pas être vérifié

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
fr: Il est impossible de vérifier de façon sécurisée le fichier téléchargé « %s ». En conséquence, il a été supprimé.

en: File corrupted
fr: Fichier corrompu

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
fr: Le fichier téléchargé « %s » est corrompu. En conséquence, il a été supprimé.

en: Install
fr: Installer

en: Update VLC media player
fr: Mettre à jour le lecteur multimédia VLC

en: Media Library
fr: Médiathèque

en: Abkhazian
fr: Abkhaze

en: Albanian
fr: Albanais

en: Amharic
fr: Amharique

en: Arabic
fr: Arabe

en: Armenian
fr: Arménien

en: Assamese
fr: Assamais

en: Avestan
fr: Avestique

en: Azerbaijani
fr: Azéri

en: Bashkir
fr: Bachkir

en: Belarusian
fr: Biélorusse

en: Bengali
fr: Bengalî

en: Bislama
fr: Bichelamar

en: Bosnian
fr: Bosnien

en: Bulgarian
fr: Bulgare

en: Chechen
fr: Tchétchène

en: Chinese
fr: Chinois

en: Church Slavic
fr: Vieux slave

en: Chuvash
fr: Tchouvache

en: Cornish
fr: Cornique

en: Corsican
fr: Corse

en: Czech
fr: Tchèque

en: Danish
fr: Danois

en: Dutch
fr: Néerlandais

en: English
fr: Anglais

en: Esperanto
fr: Espéranto

en: Estonian
fr: Estonien

en: Faroese
fr: Féroïen

en: Fijian
fr: Fidjien

en: Finnish
fr: Finnois

en: French
fr: Français

en: Frisian
fr: Frison

en: Georgian
fr: Géorgien

en: German
fr: Allemand

en: Gaelic (Scots)
fr: Gaélique (Écossais)

en: Irish
fr: Irlandais

en: Gallegan
fr: Galician

en: Manx
fr: Mannois

en: Greek, Modern
fr: Grec (moderne)

en: Gujarati
fr: Gujarâtî

en: Hebrew
fr: Hébreux

en: Herero
fr: Héréro

en: Hindi
fr: Hindî

en: Hungarian
fr: Hongrois

en: Icelandic
fr: Islandais

en: Indonesian
fr: Indonésien

en: Inupiaq
fr: Inupiak

en: Italian
fr: Italien

en: Javanese
fr: Javanais

en: Japanese
fr: Japonais

en: Greenlandic, Kalaallisut
fr: Groenlandais, Kalaallisut

en: Kazakh
fr: Kazakhe

en: Kirghiz
fr: Kirghize

en: Korean
fr: Coréen

en: Kurdish
fr: Kurde

en: Lao
fr: Laotien

en: Latvian
fr: Letton

en: Lithuanian
fr: Lituanien

en: Letzeburgesch
fr: Luxembourgeois

en: Macedonian
fr: Macédonien

en: Marshall
fr: Marshallais

en: Malayalam
fr: Malayâlam

en: Malay
fr: Malais

en: Malagasy
fr: Malgache

en: Maltese
fr: Maltais

en: Moldavian
fr: Moldave

en: Mongolian
fr: Mongol

en: Nauru
fr: Nauruan

en: Ndebele, South
fr: Ndebele, Sud

en: Ndebele, North
fr: Ndebele, Nord

en: Nepali
fr: Népalais

en: Norwegian
fr: Norvégien

en: Norwegian Nynorsk
fr: Norvégien/Nynorsk

en: Norwegian Bokmaal
fr: Norvégien/Bokmål

en: Ossetian; Ossetic
fr: Ossète

en: Panjabi
fr: Penjâbî

en: Persian
fr: Persan

en: Pali
fr: Pāli

en: Polish
fr: Polonais

en: Portuguese
fr: Portugais

en: Pushto
fr: Pachto

en: Original audio
fr: Audio original

en: Raeto-Romance
fr: Romanche

en: Romanian
fr: Roumain

en: Rundi
fr: Kirundi

en: Russian
fr: Russe

en: Serbian
fr: Serbe

en: Croatian
fr: Croate

en: Sinhalese
fr: Cingalais

en: Slovak
fr: Slovaque

en: Slovenian
fr: Slovène

en: Northern Sami
fr: Same du Nord

en: Sindhi
fr: Sindhî

en: Sotho, Southern
fr: Sotho du Sud

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Sardinian
fr: Sarde

en: Sundanese
fr: Soudanais

en: Swedish
fr: Suédois

en: Tahitian
fr: Tahitien

en: Tamil
fr: Tamoul

en: Telugu
fr: Télougou

en: Tajik
fr: Tadjik

en: Thai
fr: Thaï

en: Tibetan
fr: Tibétain

en: Tonga (Tonga Islands)
fr: Tongien (Îles Tonga)

en: Turkish
fr: Turc

en: Turkmen
fr: Turkmène

en: Uighur
fr: Ouïghour

en: Ukrainian
fr: Ukrainien

en: Urdu
fr: Ourdou

en: Uzbek
fr: Ouzbek

en: Vietnamese
fr: Vietnamien

en: Volapuk
fr: Volapük

en: Welsh
fr: Gallois

en: Zulu
fr: Zoulou

en: Autoscale video
fr: Auto-dimensionnement vidéo

en: Crop
fr: Rognages

en: Aspect ratio
fr: Format d'écran

en: Pass alsa:// to open the default ALSA capture device, or alsa://SOURCE to open a specific device named SOURCE.
fr: Utilisez « alsa:// » pour ouvrir la source de capture ALSA par défaut, ou « alsa://SOURCE » pour ouvrir la source spécifique nommée SOURCE.

en: ALSA audio capture
fr: Entrée capture audio « ALSA »

en: Attachment
fr: Attachement

en: Attachment input
fr: Entrée d'attachement

en: AVFoundation Video Capture
fr: Capture vidéo AVFoundation

en: AVFoundation video capture module.
fr: Module de capture vidéo AVFoundation.

en: No video devices found
fr: Aucun périphérique vidéo trouvé

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable video input device. Please check your connectors and drivers.
fr: Votre Mac ne semble pas équipé d'un périphérique d'entrée vidéo approprié. Veuillez vérifier vos branchements et pilotes.

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable input device. Please check your connectors and drivers.
fr: Votre Mac ne semble pas avoir le périphérique adéquat. Vérifiez vos connecteurs et pilotes.

en: libavformat AVIO access
fr: Accès à AVIO libavformat

en: libavformat AVIO access output
fr: Accès à la sortie AVIO libavformat

en: Blu-ray menus
fr: Menus Blu-ray

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
fr: Utiliser les menus Blu-ray. Si cette option est inhibée, le film commencera directement

en: Region code
fr: Code régional

en: Blu-Ray player region code. Some discs can be played only with a correct region code.
fr: Code régional pour le lecteur Blu-ray. Certains disques ne peuvent être lus qu'avec un code régional correct.

en: Blu-ray Disc support (libbluray)
fr: Support de disque Blu-ray (libbluray)

en: Path doesn't appear to be a Blu-ray
fr: Le chemin spécifié ne semble pas être un Blu-ray

en: This Blu-ray Disc needs a library for AACS decoding, and your system does not have it.
fr: Ce disque Blu-ray a besoin d'une bibliothèque de décodage AACS, et votre système ne l'a pas.

en: Blu-ray Disc is corrupted.
fr: Disque Blu-ray corrompu.

en: Missing AACS configuration file!
fr: Fichier de configuration AACS manquant !

en: No valid processing key found in AACS config file.
fr: Aucune clé de traitement valide n'a été trouvée dans le fichier de configuration d'AACS.

en: No valid host certificate found in AACS config file.
fr: Aucun certificat d'hôte valide n'a été trouvé dans le fichier de configuration d'AACS.

en: AACS Host certificate revoked.
fr: Certificat hôte AACS révoqué.

en: AACS MMC failed.
fr: AACS MMC échoué

en: This Blu-ray Disc needs a library for BD+ decoding, and your system does not have it.
fr: Ce disque Blu-ray a besoin d'une bibliothèque de décodage BD+, absente de votre système.

en: Your system BD+ decoding library does not work. Missing configuration?
fr: Votre bibliothèque système BD+ ne fonctionne pas. Erreur de configuration ?

en: Failed to start bluray playback. Please try without menu support.
fr: Impossible de démarrer la lecture du Blu-ray. Veuillez essayer sans le support des menus.

en: Blu-ray error
fr: Erreur Blu-ray

en: Top Menu
fr: Menu principal

en: First Play
fr: Premier lu

en: Audio CD - Track %02i
fr: CD Audio - Piste %02i

en: Audio CD
fr: CD audio

en: Audio CD input
fr: CD audio

en: [cdda:][device][@[track]]
fr: [cdda://][périphérique-ou-fichier][@[numéro de piste]]

en: CDDB Server
fr: Serveur CDDB

en: Address of the CDDB server to use.
fr: Adresse du serveur CDDB à utiliser

en: CDDB port
fr: Port CDDB

en: CDDB Server port to use.
fr: Port du serveur CDDB à utiliser.

en: IIDC Digital Camera (FireWire) input
fr: Entrée Digitale Vidéo IIDC (Firewire)

en: Digital Cinema Package module
fr: Module « Digital Cinema Package »

en: Input card to use
fr: Carte à utiliser

en: DeckLink capture card to use, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
fr: Carte d'acquisition DeckLink à utiliser, si plusieurs sont disponibles. Les cartes sont numérotées de 0.

en: Desired input video mode. Leave empty for autodetection.
fr: Mode d'entrée de la vidéo que vous souhaitez. Laissez vide pour utiliser la détection automatique.

en: Desired input video mode for DeckLink captures. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
fr: Mode vidéo en entrée pour les captures DeckLink. Cette valeur doit être un code FOURCC sous forme textuelle, par exemple « ntsc ».

en: Audio connection
fr: Connexion audio

en: Audio connection to use for DeckLink captures. Valid choices: embedded, aesebu, analog. Leave blank for card default.
fr: Connexion audio pour l'acquisition DeclLink. Les choix possibles sont : embedded, aesebu, analog. Laissez vide pour la carte par défaut.

en: Audio samplerate (Hz)
fr: Fréquence d'échantillonnage audio (Hz)

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink captures. 0 disables audio input.
fr: Fréquence d’échantillonnage audio (en Hz) pour les acquisitions DecLink. 0 inhibe l'entrée audio.

en: Number of audio channels
fr: Nombre de canaux audio

en: Number of input audio channels for DeckLink captures. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio input.
fr: Nombre de canaux audio en entrée pour l'acquisition DecLink. Doit être 2, 8 ou 16. 0 inhibe l'entrée audio.

en: Video connection
fr: Connexion vidéo

en: Video connection to use for DeckLink captures. Valid choices: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Leave blank for card default.
fr: Connexion vidéo pour l'acquisition DecLink. Les choix possibles sont : sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Laissez vide pour la carte par défaut.

en: Optical SDI
fr: SDI optique

en: Component
fr: Entrée composite

en: Composite
fr: Entrée composite

en: Embedded
fr: Vidéo intégrée

en: Analog
fr: Analogique

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
fr: Proportions (4:3, 16:9). Le défaut est 1:1 (pixels carrés).

en: Blackmagic DeckLink SDI input
fr: Entrée Blackmagic DeckLink SDI

en: Closed captions 1
fr: Sous-titrage codé 1

en: Cable
fr: Câble

en: Antenna
fr: Antenne

en: FM radio
fr: Radio FM

en: AM radio
fr: Radio AM

en: Video device name
fr: Nom du périphérique vidéo

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
fr: Nom du périphérique vidéo qui sera utilisé pour le module DirectShow. Si vous ne spécifiez rien, le périphérique par défaut sera utilisé.

en: Audio device name
fr: Nom du périphérique audio

en: Video size
fr: Taille de la vidéo

en: Size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used. You can specify a standard size (cif, d1, ...) or <width>x<height>.
fr: Taille de la vidéo qui sera affichée par le module DirectShow. Si vous ne spécifiez rien, la taille par défaut sera utilisée. Vous pouvez spécifier une taille standard (cif, d1, ...) ou <largeur>x<hauteur>.

en: Picture aspect-ratio n:m
fr: Format d'écran n:m

en: Define input picture aspect-ratio to use. Default is 4:3
fr: Définir le ratio d'aspect de l'image en entrée. 4:3 par défaut.

en: Video input chroma format
fr: Format de chrominance de l'entrée vidéo

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
fr: Forcer l'entrée vidéo DirectShow à utiliser un format de chrominance particulier (par exemple I420 (défaut), RV24, etc.)

en: Video input frame rate
fr: Débit d'images par secondes

en: Force the DirectShow video input to use a specific frame rate (eg. 0 means default, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)
fr: Forcer l'entrée vidéo DirectShow à utiliser un nombre d'images par seconde donné (par exemple 0 correspond à la valeur par défaut, 25, 29,97, 50, 59,94, etc.)

en: Device properties
fr: Propriétés du périphérique

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
fr: Afficher la fenêtre des propriétés du périphérique sélectionné avant le début du flux.

en: Tuner properties
fr: Propriétés du tuner

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
fr: Afficher la page des propriétés du tuner (sélection des chaînes).

en: Tuner TV Channel
fr: Chaine du tuner TV

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
fr: Chaîne TV que le tuner utilisera (0 correspond à la valeur par défaut).

en: Tuner Frequency
fr: Fréquence

en: This overrides the channel. Measured in Hz.
fr: Forcage du canal en Hz.

en: Video standard
fr: Standard vidéo

en: Tuner country code
fr: Code pays du tuner

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
fr: Code pays du tuner, ce qui permet de gérer l'association entre les canaux et les fréquences (la valeur par défaut est 0).

en: Tuner input type
fr: Type d'entrée du tuner

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
fr: Type d'entrée du tuner (Câble/Antenne).

en: Video input pin
fr: Entrée vidéo

en: Select the video input source, such as composite, s-video, or tuner. Since these settings are hardware-specific, you should find good settings in the "Device config" area, and use those numbers here. -1 means that settings will not be changed.
fr: Source vidéo à utiliser, telle que composite, s-video ou tuner. Ces paramètres sont spécifiques au matériel. Vous devriez trouver de bons réglages dans la zone « Configuration du périphérique » et utiliser ces nombres. -1 signifie que les réglages ne seront pas changés.

en: Audio input pin
fr: Patte d'entrée audio

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
fr: Sélection de la source audio. Voir l'option « Entrée vidéo ».

en: Video output pin
fr: Patte de sortie vidéo

en: Select the video output type. See the "video input" option.
fr: Sélection de la sortie vidéo. Voir l'option « Entrée vidéo ».

en: Audio output pin
fr: Patte de sortie audio

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
fr: Sélection de la sortie audio. Voir l'option « Entrée vidéo ».

en: AM Tuner mode
fr: Mode de tuner AM

en: Select audio input format with the given number of audio channels (if non 0)
fr: Sélectionner le format audio d'entrée avec le nombre de canaux audio suivant (0 si aucun)

en: Audio sample rate
fr: Fréquence d'échantillonnage audio

en: Select audio input format with the given sample rate (if non 0)
fr: Sélectionner le format audio avec le taux d'échantillonnage suivant (0 si aucun)

en: Audio bits per sample
fr: Bits par échantillon audio

en: Select audio input format with the given bits/sample (if non 0)
fr: Sélectionner le format d'entrée audio de bit/échantillon suivant (si non 0)

en: DirectShow input
fr: Entrée DirectShow

en: Capture failed
fr: La capture a échoué

en: No video or audio device selected.
fr: Aucun périphérique audio ou vidéo sélectionné.

en: VLC cannot open ANY capture device. Check the error log for details.
fr: VLC ne peut trouver de périphérique de capture. Vérifiez les messages pour plus de détails.

en: The device you selected cannot be used, because its type is not supported.
fr: VLC ne peut pas utiliser le périphérique « %s », car son type n'est pas supporté.

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
fr: Le périphérique de capture « %s » ne supporte pas les paramètres requis.

en: DVB adapter
fr: Adaptateur TNT

en: If there is more than one digital broadcasting adapter, the adapter number must be selected. Numbering starts from zero.
fr: S'il y a plus d'un adaptateur TNT, le numéro de l'adaptateur doit être sélectionné. La numérotation commande à 0.

en: DVB device
fr: Périphérique TNT

en: If the adapter provides multiple independent tuner devices, the device number must be selected. Numbering starts from zero.
fr: Si l'adaptateur propose plusieurs périphériques tuners indépendant, le numéro de périphérique doit être sélectionné. La numérotation commence à 0.

en: Do not demultiplex
fr: Ne pas démultiplexer

en: Only useful programs are normally demultiplexed from the transponder. This option will disable demultiplexing and receive all programs.
fr: Seuls les programmes utiles sont normalement démultiplexés du transpondeur. Cette option va désactiver le démultiplexage et recevoir tous les programmes.

en: Network name
fr: Nom du réseau

en: Unique network name in the System Tuning Spaces
fr: Nom de réseau unique dans les Espaces de réglage du système

en: Network name to create
fr: Nom du réseau à créer

en: Create unique name in the System Tuning Spaces
fr: Crée un nom unique dans les Espaces de réglage du système

en: Frequency (Hz)
fr: Fréquence (Hz)

en: TV channels are grouped by transponder (a.k.a. multiplex) on a given frequency. This is required to tune the receiver.
fr: Les chaines de TV sont regroupées par transpondeur (a.k.a multiplex) sur une fréquence donnée. Cela requière d'accorder le récepteur.

en: Layer A modulation
fr: Modulation couche A

en: Layer B modulation
fr: Modulation couche B

en: Layer C modulation
fr: Modulation couche C

en: The digital signal can be modulated according with different constellations (depending on the delivery system). If the demodulator cannot detect the constellation automatically, it needs to be configured manually.
fr: Le signal digital peut être modulé en fonction des différentes constellations (selon le système de délivrance). Si le démodulateur ne peut détecter la constellation automatiquement, il est nécessaire de le configurer manuellement.

en: Symbol rate (bauds)
fr: Débit de symboles du transpondeur

en: The symbol rate must be specified manually for some systems, notably DVB-C, DVB-S and DVB-S2.
fr: Le taux de symbole doit être spécifié manuellement pour certains systèmes, notamment DVB-C, DVB-S et DVB-S2.

en: Spectrum inversion
fr: Inversion de spectre

en: If the demodulator cannot detect spectral inversion correctly, it needs to be configured manually.
fr: Si le démodulateur ne peut détecter le spectre d'inversion correctement, il doit être configuré manuellement.

en: FEC code rate
fr: vitesse FEC

en: High-priority code rate
fr: Priorité élevée

en: Low-priority code rate
fr: Débit du code en priorité basse

en: Layer A code rate
fr: Débit de code couche A

en: Layer B code rate
fr: Débit de code couche B

en: Layer C code rate
fr: Débit de code couche C

en: The code rate for Forward Error Correction can be specified.
fr: Le débit de code pour la transmission de correction d'erreur peut être spécifié.

en: Transmission mode
fr: Mode de transmission

en: Bandwidth (MHz)
fr: Bande passante (MHz)

en: Guard interval
fr: Intervalle de garde

en: Hierarchy mode
fr: Mode hiérarchique

en: DVB-T2 Physical Layer Pipe
fr: Liaison (pipe) de la couche physique DVB-T2

en: Layer A segments count
fr: Nombre de segments de la couche A

en: Layer B segments count
fr: Nombre de segments de la couche B

en: Layer C segments count
fr: Nombre de segments de la couche C

en: Layer A time interleaving
fr: Entrelacement temporel de la couche A

en: Layer B time interleaving
fr: Entrelacement temporel de la couche B

en: Layer C time interleaving
fr: Entrelacement temporel de la couche C

en: Pilot
fr: Pilote

en: Roll-off factor
fr: Facteur d'affaiblissement

en: 0.35 (same as DVB-S)
fr: 0,35 (identique à DVB-S)

en: 0.20
fr: 0,20

en: 0.25
fr: 0,25

en: Transport stream ID
fr: ID du flux de transport

en: Polarization (Voltage)
fr: Polarisation (Tension)

en: To select the polarization of the transponder, a different voltage is normally applied to the low noise block-downconverter (LNB).
fr: Pour sélectionner la polarisation du transpondeur, un voltage différent est normalement appliqué à la tête universelle (LNB).

en: Unspecified (0V)
fr: Non spécifié (0V)

en: Vertical (13V)
fr: Verticale (13V)

en: Horizontal (18V)
fr: Horizontal e(18V)

en: Circular Right Hand (13V)
fr: Circulaire droite (13V)

en: Circular Left Hand (18V)
fr: Circulaire gauche (18V)

en: High LNB voltage
fr: Haut voltage LNB

en: If the cables between the satellilte low noise block-downconverter and the receiver are long, higher voltage may be required.
    Not all receivers support this.
fr: Si le câble entre la tête universelle (LNB) et le récepteur est long, un voltage plus élevé peut être nécessaire.
    Tous les récepteurs ne le supportent pas.

en: Local oscillator low frequency (kHz)
fr: Fréquence basse de l'oscillateur local (Hz)

en: Local oscillator high frequency (kHz)
fr: Fréquence haute de l'oscillateur local (kHz)

en: Universal LNB switch frequency (kHz)
fr: Fréquence du switch LNB universel (kHz)

en: If the satellite transmission frequency exceeds the switch frequency, the oscillator high frequency will be used as reference. Furthermore the automatic continuous 22kHz tone will be sent.
fr: Si la fréquence de réception de la parabole excède la fréquence du commutateur, la fréquence haute de l'oscillateur va être utilisé en tant que référence. De plus, la tonalité automatique continue en 22kHz sera envoyée.

en: Continuous 22kHz tone
fr: Ton continu 22 kHz

en: A continuous tone at 22kHz can be sent on the cable. This normally selects the higher frequency band from a universal LNB.
fr: Une tonalité continue de 22 kHz peut être envoyée à travers le câble. Cela sélectionne normalement la plus haute fréquence de bande d'une tête universelle (LNB).

en: DiSEqC LNB number
fr: Numéro du LNB DiSEqC

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a DiSEqC 1.0 switch, the correct LNB can be selected (1 to 4). If there is no switch, this parameter should be 0.
fr: Si la parabole est connectée à plusieurs têtes universelles (LNB) via un commutateur DiSEqC 1.0, un tête universelle peut être sélectionnée (de 1 à 4). S'il n'y a pas de commutateur, ce paramètre doit être à 0.

en: Unspecified
fr: Non spécifié

en: Uncommitted DiSEqC LNB number
fr: Numéro du LNB DiSEqC

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a cascade formed from DiSEqC 1.1 uncommitted switch and DiSEqC 1.0 committed switch, the correct uncommitted LNB can be selected (1 to 4). If there is no uncommitted switch, this parameter should be 0.
fr: Si la parabole satellite est connectée à plusieurs têtes universelles (LNB) à travers une cascade formée de commutateurs DiSEqC 1.1 non commutés et DiSEqC 1.0 commutés, la tête universelle non commutée peut être sélectionnée (de 1 à 4). S'il n'y en a pas, ce paramètre devrait être à 0.

en: Network identifier
fr: Identifieur réseau

en: Satellite azimuth
fr: Azimuth satellite

en: Satellite azimuth in tenths of degree
fr: Azimuth satellite en dixièmes de degré

en: Satellite elevation
fr: Élevation satellite

en: Satellite elevation in tenths of degree
fr: Élevation satellite en dixièmes de degré

en: Satellite longitude
fr: Longitude satellite

en: Satellite longitude in tenths of degree. West is negative.
fr: Longitude satellite en dixièmes de degrés, -ve=Ouest

en: Satellite range code
fr: Code satellite

en: Satellite range code as defined by manufacturer e.g. DISEqC switch code
fr: Code satellite tel que défini par le fabricant, par exemple le code DISEqC

en: Major channel
fr: Canal majeur

en: ATSC minor channel
fr: Canal ATSC mineur

en: Physical channel
fr: Canal physique

en: Digital Television and Radio
fr: Télévision numérique  et radio

en: Terrestrial reception parameters
fr: Mode de transmission terrestre

en: DVB-T reception parameters
fr: Paramètres de réception DVB-T

en: ISDB-T reception parameters
fr: Paramètres de réception ISDB-T

en: Cable and satellite reception parameters
fr: Paramètres de réception cable ou satellite

en: DVB-S2 parameters
fr: Paramètres DVB-S2

en: ISDB-S parameters
fr: Paramètres ISDB-S

en: Satellite equipment control
fr: Équipement de contrôle satellite

en: ATSC reception parameters
fr: Paramètres de réception ATSC

en: Digital broadcasting
fr: TNT

en: The selected digital tuner does not support the specified parameters.
    Please check the preferences.
fr: Le tuner digital sélectionné ne supporte pas les paramètres spéchifiés.
    Vérifiez les préférences.

en: Digital Video (Firewire/ieee1394) input
fr: Entrée Digitale Vidéo (Firewire/ieee1394)

en: Probe DVB card for capabilities
fr: Sonder les capacités de la carte DVB

en: Some DVB cards do not like to be probed for their capabilities, you can disable this feature if you experience some trouble.
fr: Certaines cartes ne tolèrent pas bien le sondage de leur capacités, vous pouvez désactiver cette option si vous rencontrez des soucis.

en: Satellite scanning config
fr: Configuration du scan satellite

en: DVB input with v4l2 support
fr: Entrée DVB compatible v4l2

en: %.1f MHz (%d services)
    ~%s remaining
fr: %.1f MHz (%d services)
    ~%s restant

en: Scanning DVB
fr: Scan DVB

en: DVD angle
fr: Angle DVD

en: Default DVD angle.
fr: Angle DVD par défaut.

en: Start directly in menu
fr: Commencer directement au menu

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
fr: Commencer directement le DVD au menu principal, en essayant de passer toutes les introductions d'avertissements inutiles.

en: DVD with menus
fr: DVD avec menus

en: DVDnav Input
fr: Entrée DVDnav

en: Playback failure
fr: Échec de la lecture

en: VLC cannot set the DVD's title. It possibly cannot decrypt the entire disc.
fr: VLC ne peut pas définir le titre du DVD. Peut être qu'il ne pourra pas déchiffrer le disque entièrement.

en: DVD without menus
fr: DVD sans menus

en: DVDRead Input (no menu support)
fr: Entrée DVDRead (DVD sans menus)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
fr: DVDRead n'a pas pu ouvrir le disque « %s ».

en: DVDRead could not read block %d.
fr: DVDRead : impossible de lire le block %d.

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
fr: DVDRead : impossible de lire les blocks %d/%d à 0x%02x.

en: File input
fr: Lecture de fichiers

en: File
fr: Fichier

en: Directory
fr: Dossier

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Password
fr: Mot de passe

en: FTP account
fr: Compte FTP

en: Account that will be used for the connection.
fr: Compte à utiliser pour la connexion.

en: FTP input
fr: Entrée FTP

en: FTP upload output
fr: Envois FTP

en: Network interaction failed
fr: L'interaction réseau a échoué

en: VLC could not connect with the given server.
fr: VLC n'a pas pu se connecter au serveur spécifié.

en: VLC's connection to the given server was rejected.
fr: La connection de VLC au serveur spécifié à été rejetée.

en: Your account was rejected.
fr: Votre compte a été rejeté.

en: HTTP proxy
fr: Serveur mandataire HTTP

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
fr: Serveur mandataire HTTP. Il doit être de la forme http://[utilisateur:motdepasse@]monproxy.mondomaine:port/. Si aucun proxy n'est spécifié, la variable d'environnement http_proxy sera utilisée.

en: HTTP proxy password
fr: Mot de passe du proxy HTTP

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
fr: Si votre proxy HTTP nécessite un mot de passe, le donner ici.

en: Auto re-connect
fr: Reconnexion automatique

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
fr: En cas de déconnexion prématurée, essayer de se reconnecter.

en: HTTP input
fr: Entrée HTTP

en: HTTP authentication
fr: Authentification HTTP

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
fr: S'il vous plait entrez un identifiant et un mot de passe valides pour le domaine « %s ».

en: Continuous stream
fr: Flux continu

en: Dummy
fr: Factice

en: Dummy input
fr: Entrée factice

en: Set the ID of the elementary stream
fr: Choisir l'identifiant du flux élémentaire

en: Group
fr: Groupe

en: Set the group of the elementary stream
fr: Choisir le groupe du flux élémentaire

en: Category
fr: Catégorie

en: Set the category of the elementary stream
fr: Choisir la catégorie du flux élémentaire

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Data
fr: Données

en: Set the codec of the elementary stream
fr: Choisir le codec du flux élémentaire

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
fr: Langage du flux élémentaire tel que décrit par ISO639

en: Sample rate of an audio elementary stream
fr: Vitesse d'échantillonnage d'un flux audio élémentaire

en: Channels count
fr: Canaux

en: Channels count of an audio elementary stream
fr: Canaux d'un flux audio élémentaire

en: Width
fr: Largeur

en: Width of video or subtitle elementary streams
fr: Hauteur d'un flux élémentaire vidéo ou de sous-titres

en: Height
fr: Hauteur

en: Height of video or subtitle elementary streams
fr: Largeur d'un flux élémentaire vidéo ou de sous-titres

en: Display aspect ratio
fr: Format d'écran

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
fr: Proportions d'affichage d'un flux vidéo élémentaire

en: Frame rate of a video elementary stream
fr: Débit d'image cible d'un flux vidéo élémentaire

en: Callback cookie string
fr: Chaine « cookie » pour la fonction de retour

en: Text identifier for the callback functions
fr: Identifiant texte pour les fonctions de retour

en: Callback data
fr: Donnée pour la fonction de retour

en: Data for the get and release functions
fr: Donnée pour les fonctions blocage/déblocage

en: Get function
fr: Fonction de blocage

en: Address of the get callback function
fr: Adresse de la fonction de retour pour le blocage

en: Release function
fr: Finction de déblocage

en: Address of the release callback function
fr: Adresse de la fonction de retour pour le déblocage

en: Size
fr: Taille

en: Size of stream in bytes
fr: Taille du flux en octets

en: Memory input
fr: Entrée mémoire

en: Pace
fr: Rythme

en: Read the audio stream at VLC pace rather than Jack pace.
fr: Lire le flux audio au ryhtme VLC plutôt que « Jack ».

en: Auto connection
fr: Connexion automatique

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
fr: Connecter automatiquement les ports d'entrée de VLC aux ports de sortie disponible.

en: JACK audio input
fr: Entrée audio « Jack »

en: JACK Input
fr: Entrée « Jack »

en: Link #
fr: Lien N°

en: Allows you to set the desired link of the board for the capture (starting at 0).
fr: Permet de choisir le lien de la carte de capture (débute à 0).

en: Video ID
fr: Vidéo ID

en: Allows you to set the ES ID of the video.
fr: Permet de choisir l'ID du flux vidéo.

en: Allows you to force the aspect ratio of the video.
fr: Permet de forcer l'aspect de la vidéo

en: Audio configuration
fr: Configuration audio

en: Allows you to set audio configuration (id=group,pair:id=group,pair...).
fr: Permet de choisir la configuration audio (id=groupe,pair:id=groupe,pair…).

en: HD-SDI Input
fr: Entrée HD-SDI

en: Teletext configuration
fr: Configuration Télétexte

en: Allows you to set Teletext configuration (id=line1-lineN with both fields).
fr: Permet de choisir la configuration Télétexte (id=ligne1-ligneN avec les deux champs).

en: Teletext language
fr: Langue télétexte

en: Allows you to set Teletext language (page=lang/type,...).
fr: Permet de choisir la langue du Télétexte (page=langue/type,…).

en: SDI Input
fr: Entrée SDI

en: SDI Demux
fr: Démultiplexeur SDI

en: Kasenna RTSP dialect
fr: Dialecte RTSP Kasenna

en: Kasenna servers use an old and nonstandard dialect of RTSP. With this parameter VLC will try this dialect, but then it cannot connect to normal RTSP servers.
fr: Le serveur Kasenna utilise une forme de RTSP ancienne et non standard. Lorsque ce paramètre est activé, VLC tentera d'utiliser ce dialecte pour la communication. Dans ce mode, VLC ne peut pas se connecter aux autres serveurs RTSP.

en: WMServer RTSP dialect
fr: Dialecte RTSP WMServeur

en: WMServer uses a nonstandard dialect of RTSP. Selecting this parameter will tell VLC to assume some options contrary to RFC 2326 guidelines.
fr: WMServer emploie un dialecte non standard de RTSP. Ce paramètre active des options contraires aux recommandations de la RFC 2326.

en: Sets the username for the connection, if no username or password are set in the url.
fr: Utilisateur pour la connexion, si aucun nom d'utilisateur et aucun mot de passe dans l'URL.

en: Sets the password for the connection, if no username or password are set in the url.
fr: Mot de passe pour la connexion, si aucun nom d'utilisateur et aucun mot de passe dans l'URL.

en: RTSP frame buffer size
fr: Taille du tampon RTSP

en: RTSP start frame buffer size of the video track, can be increased in case of broken pictures due to too small buffer.
fr: Taille de tampon d'image de départ RTSP de la piste vidéo, peut être augmenté en cas d'images corrompues par un tampon trop petit.

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
fr: Démultiplexeur RTP/RTSP/SDP (utilisant Live555)

en: RTSP/RTP access and demux
fr: Access/Démultiplexeur RTSP/RTP

en: Use RTP over RTSP (TCP)
fr: Utiliser le RTP sur RTSP (TCP)

en: Client port
fr: Port client

en: Port to use for the RTP source of the session
fr: Port à utiliser pour la source RTP de la session

en: Force multicast RTP via RTSP
fr: Forcer des RTP multicast via RTSP

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
fr: Faire passer le RTSP et le RTP par HTTP

en: HTTP tunnel port
fr: Port du tunnel HTTP

en: Port to use for tunneling the RTSP/RTP over HTTP.
fr: Port à utiliser pour la tunnelisation du RTSP/RTP par HTTP.

en: RTSP authentication
fr: Authentification RTSP

en: Please enter a valid login name and a password.
fr: S'il vous plait entrez un identifiant et un mot de passe valides.

en: RTSP connection failed
fr: La connexion RTSP a échoué

en: Access to the stream is denied by the server configuration.
fr: Accès au flux interdit par la configuration du serveur.

en: Force selection of all streams
fr: Forcer la sélection de tous les flux

en: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. You can choose to select all of them.
fr: Les flux MMS peuvent contenir plusieurs flux élémentaires, de débits différents. Vous pouvez tous les sélectionner.

en: Maximum bitrate
fr: Débit maximum

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
fr: Toujours sélectionner le flux dont le débit est le plus élevé, en dessous de cette limite.

en: TCP/UDP timeout (ms)
fr: Délai d'expiration TCP/UDP (ms)

en: Amount of time (in ms) to wait before aborting network reception of data. Note that there will be 10 retries before completely giving up.
fr: Durée en ms à attendre avant d'annuler la réception de données sur le réseau. Notez qu'il y aura 10 tentatives avant d'abandonner.

en: Microsoft Media Server (MMS) input
fr: Microsoft Media Server (MMS)

en: MTP input
fr: Entrée MTP

en: File reading failed
fr: La lecture du fichier a échoué

en: VLC could not read the file: %s
fr: VLC n'a pas pu lire le fichier : %s

en: Capture the audio stream in stereo.
fr: Capture audio en stéréo.

en: Samplerate
fr: Fréquence d'échantillonage

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
fr: Fréquence d'échantillonnage audio, en Hz (par exemple : 11025, 22050, 44100, 48000).

en: OSS input
fr: Entrée OSS

en: Pass pulse:// to open the default PulseAudio source, or pulse://SOURCE to open a specific source named SOURCE.
fr: Utilisez « pulse:// » pour ouvrir la source PulsAudio par défaut, ou « pulse://SOURCE » pour ouvrir la source spécifique nommée SOURCE.

en: PulseAudio input
fr: Entrée PulseAudio

en: QuickTime Sound Capture
fr: Capture sonore QuickTime

en: No Audio Input device found
fr: Aucune entrée sonore trouvée

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable audio input device.Please check your connectors and drivers.
fr: Votre Mac ne semble pas équipé d'un périphérique d'entrée audio approprié. Veuillez vérifier vos branchements et pilotes.

en: No audio input device found
fr: Aucune entrée sonore trouvée

en: Encrypted connexion
fr: Connexion chiffrée

en: Acquisition rate (in fps)
fr: Fréquence d'acquisition (en images/s)

en: RDP Remote Desktop
fr: Bureau distant RDP

en: RTCP (local) port
fr: Port RTCP (local)

en: RTCP packets will be received on this transport protocol port. If zero, multiplexed RTP/RTCP is used.
fr: Les paquets RTCP seront reçus sur ce port de protocole de transport. Si zéro, alors utilisation de  RTP/RCTP multiplexé.

en: SRTP key (hexadecimal)
fr: Clé STRP (hexadécimal)

en: RTP packets will be authenticated and deciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
fr: Les paquets RTP seront authentifiés et déchiffrés avec cette clé maître secrète partagée « Secure RTP ». Ceci doit être une chaine en hexadécimal de 32 caractères.

en: SRTP salt (hexadecimal)
fr: Salage SRTP (hexadécimal)

en: Secure RTP requires a (non-secret) master salt value. This must be a 28-character-long hexadecimal string.
fr: Valeur de salage maître pour « Secure RTP ». Ceci doit être une chaine en hexadécimal de 28 caractères.

en: Maximum RTP sources
fr: Max sources RTP

en: How many distinct active RTP sources are allowed at a time.
fr: Nombre de sources RTP actives distinctes permises à la fois.

en: RTP source timeout (sec)
fr: Temps d'expiration RTP (en secondes)

en: How long to wait for any packet before a source is expired.
fr: Durée d'attente d'un paquet avant expiration de la source.

en: Maximum RTP sequence number dropout
fr: Dépassement maximal du numéro de séquence RTP

en: RTP packets will be discarded if they are too much ahead (i.e. in the future) by this many packets from the last received packet.
fr: Les paquets RTP seront ignorés s'ils sont trop en avance (càd dans le futur) de ce nombre de paquets par rapport au dernier paquet reçu.

en: Maximum RTP sequence number misordering
fr: Désordre maximal du numéro de séquence RTP

en: RTP packets will be discarded if they are too far behind (i.e. in the past) by this many packets from the last received packet.
fr: Les paquets RTP dont le retard par rapport au dernier paquet reçu excède cette valeur seront ignorés.

en: RTP payload format assumed for dynamic payloads
fr: Format de charge RTP pour les charges dynamiques

en: This payload format will be assumed for dynamic payload types (between 96 and 127) if it can't be determined otherwise with out-of-band mappings (SDP)
fr: Ce format de charge sera appliqué pour les types de charge dynamique (entre 96 et 127) s'il ne peut pas être déterminé autrement avec des correspondances hors bande (SDP).

en: Real-Time Protocol (RTP) input
fr: Entrée RTP (Real Time Protocol)

en: SDP required
fr: SDP nécessaire

en: A description in SDP format is required to receive the RTP stream. Note that rtp:// URIs cannot work with dynamic RTP payload format (%<PRIu8>).
fr: Une description au format SDP est requise pour recevoir le flux RTP. Notez que les URIS rtp:// ne fonctionnent pas avec le format de charge RTP dynamique (%<PRIu8>).

en: Connection failed
fr: La connexion a échoué

en: VLC could not connect to "%s:%d".
fr: VLC n'a pas pu se connecter à « %s:%d ».

en: Session failed
fr: La session a échoué

en: The requested RTSP session could not be established.
fr: La session RTSP demandée n'a pu être établie.

en: Receive buffer
fr: Tampon de réception

en: UDP receive buffer size (bytes)
fr: Taille du tampon de réception UDP (octets)

en: Host
fr: Hôte

en: Desired frame rate for the capture.
fr: Débit d'images pour la capture.

en: Capture fragment size
fr: Taille des fragments capturés

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
fr: Optimiser la capture en découpant l'écran en fragments d'une taille prédéfinie (16 semble être une valeur convenable, 0 signifie que ceci est désactivé).

en: Region top row
fr: Ligne haute de la région

en: Ordinate of the capture region in pixels.
fr: Abscisse de la région de capture en pixels.

en: Region left column
fr: Colonne gauche de la région

en: Abscissa of the capture region in pixels.
fr: Abscisse de la région de capture en pixels.

en: Capture region width
fr: Largeur de la région de capture

en: Capture region height
fr: Hauteur de la région de capture

en: Follow the mouse
fr: Suivre la souris

en: Follow the mouse when capturing a subscreen.
fr: Suivre la souris lors de la capture d'une partie de l'écran.

en: Mouse pointer image
fr: Image du pointeur de la souris

en: If specified, will use the image to draw the mouse pointer on the capture.
fr: Si renseigné, utilisera l'image pour afficher le pointeur de la souris dans la capture.

en: Display ID
fr: N° affichage

en: Screen index
fr: Index de l'écran

en: Index of screen (1, 2, 3, ...). Alternative to Display ID.
fr: Index de l'écran (1, 2, 3, …). Alternative au n° d'affichage.

en: Screen Input
fr: Module de capture d'écran

en: Screen
fr: Écran

en: How many times the screen content should be refreshed per second.
fr: Nombre de fois par seconde pour le rafraîchissement du contenu de l'écran.

en: Pixel width of the capture region, or 0 for full width
fr: Largeur en pixels de la région à capture, ou 0 pour toute la largeur

en: Pixel height of the capture region, or 0 for full height
fr: Hauteur en pixels de la région à capture, ou 0 pour toute la hauteur

en: Screen capture (with X11/XCB)
fr: Capture d'écran (avec X11/XCB)

en: Session Description Protocol
fr: Protocole de description de session

en: SFTP port
fr: Port SFTP

en: SFTP port number to use on the server
fr: Port SFTP à utiliser sur le serveur

en: SFTP input
fr: Entrée SFTP

en: SFTP authentication
fr: Authentification SFTP

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
fr: S'il vous plait entrez un identifiant et un mot de passe valides pour la connection SFTP à « %s ».

en: Frame buffer depth
fr: Profondeur du framebuffer

en: Pixel depth of the frame buffer, or zero for XWD file
fr: Profondeur du framebuffer en pixels, ou zéro pour un fichier XWD

en: Frame buffer width
fr: Largeur du framebuffer

en: Pixel width of the frame buffer (ignored for XWD file)
fr: Largeur du framebuffer en pixels (ignoré pour un fichier XWD)

en: Frame buffer height
fr: Hauteur du framebuffer

en: Pixel height of the frame buffer (ignored for XWD file)
fr: Hauteur du framebuffer en pixels (ignoré pour un fichier XWD)

en: Frame buffer segment ID
fr: ID du tampon de segment du framebuffer

en: System V shared memory segment ID of the frame buffer (this is ignored if --shm-file is specified).
fr: ID du segment de mémoire partagée System V pour le frame buffer (ceci est ignoré si l'option « --shm-file » est spécifiée).

en: Frame buffer file
fr: Fichier du tampon du framebuffer

en: Path of the memory mapped file of the frame buffer
fr: Chemin du fichier du framebuffer mappé en mémoire

en: XWD file (autodetect)
fr: Fichier XWD (auto-détection)

en: Framebuffer input
fr: Entrée framebuffer

en: Shared memory framebuffer
fr: Framebuffer en mémoire partagée

en: Samba (Windows network shares) input
fr: Entrée Samba (partage réseau Windows)

en: SMB input
fr: Entrée SMB

en: SMB domain
fr: Domaine SMB

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
fr: Domaine/groupe de travail à utiliser lors de la connexion.

en: TCP input
fr: Entrée TCP

en: Time code
fr: Timecode

en: Time code subpicture elementary stream generator
fr: Générateur du flux d'incrustation pour le timecode

en: UDP input
fr: Entrée UDP

en: Reset defaults
fr: Réinitialiser

en: Video capture device
fr: Acquisition vidéo

en: Video capture device node.
fr: Nom du périphérique de capture vidéo

en: VBI capture device
fr: Périphérique de capture VBI

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
fr: Norme vidéo (Automatique, SECAM, PAL ou NTSC)

en: Force the Video4Linux2 video device to use a specific chroma format (eg. I420 or I422 for raw images, MJPG for M-JPEG compressed input) (Complete list: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG)
fr: Force le périphérique Video4Linux2 à utiliser un format de chrominance spécifique (p. ex. I420 ou I422 pour des images brutes, MJPG pour une entrée M-JPEG compressée) (Liste complète : GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG)

en: Input of the card to use (see debug).
fr: Entré de la carte à utiliser (voir les messages).

en: Audio input
fr: Entrée audio

en: Audio input of the card to use (see debug).
fr: Entrée audio de la carte à utiliser (voir les messages).

en: The specified pixel resolution is forced (if both width and height are strictly positive).
fr: La résolution pixel est forcée (si largeur et hauteur sont tous deux strictement positifs).

en: Maximum frame rate to use (0 = no limits).
fr: Nombre maximal d'images par secondes (0 = pas de limite).

en: Radio device
fr: Périphérique radio

en: Radio tuner device node.
fr: Nom du périphérique radio

en: Frequency
fr: Fréquence

en: Tuner frequency in Hz or kHz (see debug output)
fr: Fréquence du tuner en Hz ou kHz (voir la sortie de débogage)

en: Audio mode
fr: Mode audio

en: Tuner audio mono/stereo and track selection.
fr: Tuner audio mono/stéréo et sélection des pistes

en: Reset controls
fr: Réinitialiser les contrôles

en: Reset controls to defaults.
fr: Remise aux valeurs par défaut

en: Brightness
fr: Brillance

en: Picture brightness or black level.
fr: Luminosité ou niveau de noir de l'image.

en: Automatic brightness
fr: Luminosité automatique

en: Automatically adjust the picture brightness.
fr: Ajustement automatique de la luminosité de l'image.

en: Contrast
fr: Contraste

en: Picture contrast or luma gain.
fr: Contraste ou gain de luminance de l'image.

en: Picture saturation or chroma gain.
fr: Saturation ou gain de chrominance de l'image.

en: Hue
fr: Teinte

en: Hue or color balance.
fr: Balance saturation ou couleur

en: Automatic hue
fr: Saturation automatique

en: Automatically adjust the picture hue.
fr: Ajuster automatiquement la saturation de l'image.

en: White balance temperature (K)
fr: Température de la balance des blancs (°K)

en: White balance temperature as a color temperation in Kelvin (2800 is minimum incandescence, 6500 is maximum daylight).
fr: Température de la balance des blancs vue comme une température de couleur en ° Kelvin (2800 pour le min, 6500 pour l'éclairement max).

en: Automatic white balance
fr: Balance automatique des blancs

en: Automatically adjust the picture white balance.
fr: Ajuster automatiquement la balance des blancs de l'image.

en: Red balance
fr: Balance des rouges

en: Red chroma balance.
fr: Balance des rouges.

en: Blue balance
fr: Balance des bleus

en: Blue chroma balance.
fr: Balance des bleus.

en: Gamma adjust.
fr: Ajustement du gamma

en: Automatic gain
fr: Gain automatique

en: Automatically set the video gain.
fr: Ajuster automatiquement le gain de la vidéo.

en: Picture gain.
fr: Gain de l'image

en: Sharpness
fr: Accentuation

en: Sharpness filter adjust.
fr: Filtre amélioration accentuation

en: Chroma gain
fr: Gain de chrominance

en: Chroma gain control.
fr: Contrôle du gain de chrominance.

en: Automatic chroma gain
fr: Gain de chrominance automatique

en: Automatically control the chroma gain.
fr: Contrôler automatiquement le gain de chrominance

en: Power line frequency
fr: Fréquence de la ligne de tension

en: Power line frequency anti-flicker filter.
fr: Filtre anti-flicker de la fréquence de la ligne de tension.

en: Backlight compensation
fr: Compensation d'exposition

en: Band-stop filter
fr: Filtre band-stop

en: Cut a light band induced by fluorescent lighting (unit undocumented).
fr: Couper une bande lumineuse induite par un éclair fluorescent (unité non documentée).

en: Horizontal flip
fr: Retournement horizontal

en: Flip the picture horizontally.
fr: Retournement horizontal

en: Vertical flip
fr: Retournement vertical

en: Flip the picture vertically.
fr: Retournement vertical

en: Rotate (degrees)
fr: Rotation (degrés)

en: Picture rotation angle (in degrees).
fr: Angle en degrés (0 à 359)

en: Color killer
fr: Tueur de couleur

en: Enable the color killer, i.e. switch to black & white picture whenever the signal is weak.
fr: Activer la suppression de couleur, cad passer l'image en noir&blanc quand le signal est faible.

en: Color effect
fr: Effet de couleur

en: Select a color effect.
fr: Sélectionnez un effet de couleur.

en: Black & white
fr: Noir et blanc

en: Sepia
fr: Sépia

en: Negative
fr: Négatif

en: Emboss
fr: Embosser

en: Sky blue
fr: Bleu ciel

en: Grass green
fr: Vert prairie

en: Skin whiten
fr: Peau pâle

en: Vivid
fr: Vif

en: Audio volume
fr: Volume audio

en: Volume of the audio input.
fr: Volume de l'entrée audio

en: Audio balance
fr: Balance audio

en: Balance of the audio input.
fr: Balance de l'entrée audio.

en: Bass level
fr: Niveau de basses

en: Bass adjustment of the audio input.
fr: Réglage des basses de l'entrée audio.

en: Treble level
fr: Niveau des aiguës

en: Treble adjustment of the audio input.
fr: Réglage des aiguës de l'entrée audio.

en: Mute the audio.
fr: Couper le son.

en: Loudness mode
fr: Mode loudness

en: Loudness mode a.k.a. bass boost.
fr: Loudness, càd amélioration des graves

en: v4l2 driver controls
fr: Contrôles du pilote v4l2

en: All
fr: Tous

en: Multichannel television sound (MTS)
fr: Son Télévision Multicanal (MTS)

en: 525 lines / 60 Hz
fr: 525 lignes / 60 Hz

en: 625 lines / 50 Hz
fr: 625 lignes / 50 Hz

en: PAL N Argentina
fr: PAL N Argentine

en: NTSC M Japan
fr: NTSC M Japon

en: NTSC M South Korea
fr: NTSC M Corée du Sud

en: Primary language
fr: Langue audio

en: Secondary language or program
fr: Langue secondaire ou programme

en: Dual mono
fr: Dual Mono

en: Video4Linux input
fr: Entrée Video4Linux2

en: Video input
fr: Entrée vidéo

en: Controls
fr: Contrôles

en: Video capture controls (if supported by the device)
fr: Paramètres de la capture vidéo (si supporté par le périphérique).

en: Video4Linux compressed A/V input
fr: Audio/Vidéo compressés Video4Linux2

en: Video4Linux radio tuner
fr: Tuner radio Video4Linux2

en: VCD input
fr: Lecture VCD

en: [vcd:][device][#[title][,[chapter]]]
fr: [vcd:][périphérique][#[titre][,[chapitre]]]

en: Support for VDR recordings (http://www.tvdr.de/).
fr: Support de l'enregistrement VDR (http://www.tvdr.de/).

en: Chapter offset in ms
fr: Offset des chapitres en ms

en: Move all chapters. This value should be set in milliseconds.
fr: Déplacer tous les chapitres, en millisecondes

en: Default frame rate for chapter import.
fr: Débit d'images pour l'importation de chapitres.

en: VDR recordings
fr: Enregistrement VDR

en: VLC could not read the file (%s).
fr: VLC n'a pas pu lire le fichier (%s).

en: VLC could not open the file "%s" (%s).
fr: VLC n'a pas pu ouvrir le fichier « %s » (%s).

en: VDR Cut Marks
fr: Marques de coupures VDR

en: Start
fr: Démarrer

en: X.509 Certificate Authority
fr: Autorité de certification X.509

en: Certificate of the Authority to verify server's against
fr: Certificat de l'autorité à laquelle soumettre celui du serveur

en: X.509 Certificate Revocation List
fr: Liste de révocations de certificats X.509

en: List of revoked servers certificates
fr: Liste des certificats serveur révoqués

en: X.509 Client certificate
fr: Certificat client X.509

en: X.509 Client private key
fr: Clé privée X.509 du client

en: RGB chroma (RV32, RV24, RV16, RGB2)
fr: Chrominance RGB (RV32, RV24, RV16, RGB2)

en: Compression level
fr: Niveau de compression

en: Transfer compression level from 0 (none) to 9 (max)
fr: Niveau de compression du transfert, de 0 (aucun) à 9 (maximum)

en: Image quality
fr: Qualité d'image

en: Image quality 1 to 9 (max)
fr: Qualité d'image de 1 à 9

en: VNC client access
fr: Accès client VNC

en: Dummy stream output
fr: Flux de sortie factice

en: Keep existing file
fr: Garder un fichier existant

en: Overwrite
fr: Écraser

en: The output file already exists. If recording continues, the file will be overridden and its content will be lost.
fr: Le fichier de sortie existe déjà. Si l'enregistrement continue, ce fichier sera écrasé et son contenu perdu.

en: Overwrite existing file
fr: Écraser un fichier existant

en: If the file already exists, it will be overwritten.
fr: Si le fichier spécifié existe déjà, il sera écrasé.

en: Append to file
fr: Ajouter au fichier

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
fr: Écrire à la fin du fichier au lieu de le remplacer.

en: Format time and date
fr: Formatter la date et l'heure

en: Perform ISO C time and date formatting on the file path
fr: Utiliser le formatage ISO de la date et l'heure dans le chemin du fichier

en: Synchronous writing
fr: Écriture synchrone

en: Open the file with synchronous writing.
fr: Ouvrir le fichier avec écriture synchrone.

en: File stream output
fr: Sortie vers un fichier

en: Password that will be requested to access the stream.
fr: Mot de passe qui sera demandé pour accéder au flux.

en: Mime
fr: MIME

en: MIME returned by the server (autodetected if not specified).
fr: Type MIME renvoyé par le serveur (auto-détecté si non spécifié).

en: Use the Metacube protocol. Needed for streaming to the Cubemap reflector.
fr: Utiliser le protocole Metacube. Nécessaire pour diffuser vers le réflecteur CUbemap.

en: HTTP stream output
fr: Flux de sortie HTTP

en: Segment length
fr: Taille segment

en: Length of TS stream segments
fr: Durée des segments de flux TS

en: Split segments anywhere
fr: Découper les segments n'importe où

en: Don't require a keyframe before splitting a segment. Needed for audio only.
fr: Découper les segments même hors image de référence. Utilisé uniquement pour l'audio.

en: Number of segments
fr: Nombre de segments

en: Number of segments to include in index
fr: Nombre de segements à include dans l'index

en: Allow cache
fr: Permettre la mise en cache

en: Add EXT-X-ALLOW-CACHE:NO directive in playlist-file if this is disabled
fr: Ajouter la directive « EXT-X-ALLOW-CACHE:NO » dans le fichier de lecture si ceci est inhibé

en: Index file
fr: Fichier d'index

en: Path to the index file to create
fr: Chemin du fichier d'index à créer

en: Full URL to put in index file
fr: URL complète à mettre dans le fichier d'index

en: Full URL to put in index file. Use #'s to represent segment number
fr: URL complète à mettre dans le fichier d'index. Utiliser « # » pour représenter le numéro d'un segment.

en: Delete segments
fr: Supprimer des segments

en: Delete segments when they are no longer needed
fr: Supprimer les segments qui ne sont plus utilisés

en: Use muxers rate control mechanism
fr: Utiliser un contrôle de vitesse

en: AES key URI to place in playlist
fr: URI des clés AES à mettre dans la liste de lecture

en: AES key file
fr: Fichier de clés AES

en: File containing the 16 bytes encryption key
fr: Fichier contenant les clés de chiffrement 16 octets

en: File where vlc reads key-uri and keyfile-location
fr: Fichier utilisé par VLC pour lire « key-uri » and « keyfile-location »

en: Use randomized IV for encryption
fr: Utiliser un vecteur d'initialisation (IV) aléatoire pour le chiffrement.

en: Generate IV instead using segment-number as IV
fr: Générer un IV au lieu d'utiliser le numéro de segment comme IV

en: Number of first segment
fr: Numéro du premier segment

en: The number of the first segment generated
fr: Le numéro du premier segment généré

en: HTTP Live streaming output
fr: Flux de sortie HTTP

en: Stream name
fr: Nom

en: Name to give to this stream/channel on the shoutcast/icecast server.
fr: Nom à donner à ce flux/canal sur le serveur shoutcast/icecast.

en: Stream description
fr: Description du flux

en: Description of the stream content or information about your channel.
fr: Description du contenu de votre flux et informations sur votre canal.

en: Stream MP3
fr: Diffuser en MP3

en: You normally have to feed the shoutcast module with Ogg streams. It is also possible to stream MP3 instead, so you can forward MP3 streams to the shoutcast/icecast server.
fr: Généralement, la sortie Shoutcast/Icecast utilise des flux Ogg. Cette option vous permet d'utiliser des flux MP3 à la place.

en: Genre description
fr: Description du genre

en: Number of channels
fr: Nombre de canaux

en: Ogg Vorbis Quality
fr: Qualité Ogg Vorbis

en: Stream public
fr: Diffuser publiquement

en: Make the server publicly available on the 'Yellow Pages' (directory listing of streams) on the icecast/shoutcast website. Requires the bitrate information specified for shoutcast. Requires Ogg streaming for icecast.
fr: Rend le serveur publiquement accessible sur les « Yellow Pages » (affichage des contenus des dosssiers de flux) du site web « icecast/shoutcast ». Les infos de débit doivent être spécifiées pour shoutcast. Les flux doivent être en format Ogg pour icecast.

en: IceCAST output
fr: Sortie IceCAST

en: Caching value (ms)
fr: Taille du cache en ms

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
fr: Taille du cache pour les flux UDP, en millisecondes.

en: Group packets
fr: Groupe les paquets

en: Packets can be sent one by one at the right time or by groups. You can choose the number of packets that will be sent at a time. It helps reducing the scheduling load on heavily-loaded systems.
fr: Les paquets peuvent être envoyés un par un au moment adéquat ou par groupes. Ceci permet de préciser le nombre de paquets qui seront envoyés en même temps. Cela réduit la charge de planification sur les systèmes surchargés.

en: UDP stream output
fr: Flux de sortie UDP

en: ARM NEON video chroma conversions
fr: Conversions de chrominance ARM NEON

en: ARM NEON audio volume
fr: Volume audio ARM NEON

en: ARM NEON video chroma YUV->RGBA
fr: Conversions de chrominance ARM NEON YUV->RGBA

en: Defines if BarGraph information should be sent
fr: Indique qu'une information histogramme doit être envoyée

en: Defines if BarGraph information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
fr: Indique si une information histogramme doit être envoyée. 1 pour l'envoyer et 0 dans le cas contraire (1 par défaut).

en: Sends the barGraph information every n audio packets
fr: Envoyer des informations histogramme tous les n paquets audio

en: Defines how often the barGraph information should be sent. Sends the barGraph information every n audio packets (default 4).
fr: Définir la période d'émission des information de l'histogramme. Envoyer ces informations tous les n paquets audio (4 par défaut).

en: Defines if silence alarm information should be sent
fr: Indique qu'une alarme de silence doit être envoyée

en: Defines if silence alarm information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
fr: Indique si une information d'alarme de silence doit être envoyée. 1 pour l'envoyer et 0 dans le cas contraire (1 par défaut).

en: Time window to use in ms
fr: Fenêtre de temps à utiliser en ms

en: Time Window during when the audio level is measured in ms for silence detection. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 5000).
fr: Fenêtre de temps pendant laquelle le niveau audio est mesuré en ms pour la détection de silence. Si le niveau audio est sous le seuil pendant cette durée, une alarme est envoyée (5000 par défaut).

en: Minimum Audio level to raise the alarm
fr: Niveau audio mini pour lever une alarme

en: Threshold to be attained to raise an alarm. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 0.1).
fr: Seuil pour lever une alarme. Si le niveau audio est sous ce seuil , une alarme est envoyée (0,1 par défaut).

en: Time between two alarm messages in ms
fr: Temps entre 2 messages d'alarme en ms

en: Time between two alarm messages in ms. This value is used to avoid alarm saturation (default 2000).
fr: Temps entre 2 messages d'alarme en ms. Cette valeur permet d'éviter la saturation des alarmes (2000 par défaut).

en: Audio part of the BarGraph function
fr: Partie audio de la fonction histogramme

en: Audiobar Graph
fr: Histogramme audio

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
fr: Décodeur Dolby Surround

en: Dolby Surround decoder
fr: Décodeur Dolby Surround

en: This effect gives you the feeling that you are standing in a room with a complete 7.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 7.1.
fr: Cet effet donne l'impression d'être dans une pièce réelle avec un ensemble de haut-parleurs en 7.1 en utilisant simplement un casque stéréo, et procure ainsi une ambiance sonore plus réaliste. Écouter de la musique de façon prolongée devrait également être plus confortable et moins fatigant.
    L'effet fonctionne avec n'importe quel format audio, que la source soit mono, 7.1 ou autre.

en: Characteristic dimension
fr: Dimension caractéristique

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
fr: Distance entre le haut-parleur avant-gauche et l'auditeur, en mètres.

en: Compensate delay
fr: Compenser le délai

en: The delay which is introduced by the physical algorithm may sometimes be disturbing for the synchronization between lips-movement and speech. In case, turn this on to compensate.
fr: La latence introduite par l'algorithme est parfois dérangeante pour la synchronisation. Si c'est le cas, activez ceci afin de compenser cette latence.

en: No decoding of Dolby Surround
fr: Pas de décodage Dolby Surround

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
fr: Ne pas décoder les flux encodés en Dolby Surround avant de les traiter. Il n'est pas recommandé d'activer ceci.

en: Headphone virtual spatialization effect
fr: Effet de spatialisation virtuelle pour casque stéréo

en: Headphone effect
fr: Effet casque

en: Use downmix algorithm
fr: Activer l'algorithme de passage en mono

en: This option selects a stereo to mono downmix algorithm that is used in the headphone channel mixer. It gives the effect of standing in a room full of speakers.
fr: Cette option sélectionne un algorithme de passage en mono qui est utilisé par le mixeur pour les casques. Il permet un effet équivalent à se trouver dans une pièce pleine de haut-parleurs.

en: Select channel to keep
fr: Sélectionner les canaux à conserver

en: This option silences all other channels except the selected channel.
fr: Cette option permet de rendre muet tous les canaux sauf le canal sélectionné.

en: Rear left
fr: Arrière gauche

en: Rear right
fr: Arrière droit

en: Low-frequency effects
fr: Effets basse-fréquence

en: Side left
fr: Latéral gauche

en: Side right
fr: Latéral droit

en: Rear center
fr: Arrière central

en: Stereo to mono downmixer
fr: Mixage réducteur stéréo vers mono

en: Audio channel remapper
fr: Canaux audio

en: Audio filter for simple channel mixing
fr: Mixeur de canaux simple

en: Audio filter for trivial channel mixing
fr: Mixeur de canaux trivial

en: Sound Delay
fr: Délai audio

en: Delay
fr: Retard

en: Add a delay effect to the sound
fr: Ajouter un effet de retard sur le son

en: Delay time
fr: Retard

en: Time in milliseconds of the average delay. Note average
fr: Durée en ms du délai moyen. Bien noter que c'est « moyen » !

en: Sweep Depth
fr: Profondeur du balayage

en: Time in milliseconds of the maximum sweep depth. Thus, the sweep range will be delay-time +/- sweep-depth.
fr: Durée en millisecondes de la profondeur de balayage maximal. Ainsi, l'intervalle de balayage sera délai +/- profondeur.

en: Sweep Rate
fr: Vitesse du balayage

en: Rate of change of sweep depth in milliseconds shift per second of play
fr: Vitesse du changement de profondeur de balayage en décalage de millisecondes par seconde de lecteur

en: Feedback gain
fr: Gain de rétroaction

en: Gain on Feedback loop
fr: Gain de la boucle de rétroaction

en: Wet mix
fr: Humide

en: Level of delayed signal
fr: Niveau du signal retardé

en: Dry Mix
fr: Sec

en: Level of input signal
fr: Niveau du signal d'entrée

en: RMS/peak
fr: RMS/pic

en: Attack time
fr: Durée de l'attaque

en: Release time
fr: Durée de l'extinction

en: Threshold level
fr: Niveau de seuil

en: Knee radius
fr: Arrondi du seuil de compression

en: Makeup gain
fr: Valeur du MakeupGain

en: Set the makeup gain in dB (0 ... 24).
fr: Makupgain en dB (0 à 24).

en: Compressor
fr: Compression

en: Dynamic range compressor
fr: Compression dynamique

en: Audio filter for PCM format conversion
fr: Filtre audio de conversion de formats PCM

en: Equalizer preset
fr: Préréglage de l'égaliseur

en: Preset to use for the equalizer.
fr: Préréglage à utiliser pour l'égaliseur.

en: Bands gain
fr: Gain des différentes bandes

en: Don't use presets, but manually specified bands. You need to provide 10 values between -20dB and 20dB, separated by spaces, e.g. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".
fr: Ne pas utiliser de préréglages, mais régler manuellement les bandes. Vous devez donner 10 valeurs entre -20 dB et 20 dB, séparées par des espaces, comme « 0 2 4 2 0 -2 -3 -2 0 ».

en: Use VLC frequency bands
fr: Utiliser les bandes de fréquence de VLC

en: Use the VLC frequency bands. Otherwise, use the ISO Standard frequency bands.
fr: Utiliser les bandes de fréquences VLC. Sinon, utiliser les bandes de fréquences ISO Standard.

en: Two pass
fr: Deux passes

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
fr: Effectuer le filtrage deux fois, pour intensifier l'effet

en: Global gain
fr: Gain global

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
fr: Gain global, en dB (-20 à 20).

en: Equalizer with 10 bands
fr: Égaliseur 10 bandes

en: Equalizer
fr: Égaliseur

en: Flat
fr: Plat

en: Classical
fr: Classique

en: Full bass
fr: Graves

en: Full bass and treble
fr: Graves et aiguës

en: Full treble
fr: Aiguës

en: Large Hall
fr: Grand Hall

en: Party
fr: Fête

en: Soft
fr: Doux

en: Soft rock
fr: Soft Rock

en: Gain multiplier
fr: Gain multiplexeur

en: Increase or decrease the gain (default 1.0)
fr: Augmenter ou réduire le gain (1.0 par défaut).

en: Gain control filter
fr: Filtre d'ajustement du grain

en: Karaoke
fr: Karaoké

en: Simple Karaoke filter
fr: Filtre karaoké

en: Number of audio buffers
fr: Nombre de tampons audio

en: This is the number of audio buffers on which the power measurement is made. A higher number of buffers will increase the response time of the filter to a spike but will make it less sensitive to short variations.
fr: Ceci est le nombre de tampons audio sur lesquels la mesure de puissance sera effectuée. Un fort nombre de tampons augmentera le temps de réponse du filtre à un pic de puissance, mais le rendra moins sensible à de petites variations.

en: Maximal volume level
fr: Niveau de volume maximum

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
fr: Si le niveau moyen sur les N derniers tampons dépasse cette valeur, le volume sera normalisé. La valeur est un nombre en virgule flottante positif. Une valeur entre 0,5 et 10 semble correcte.

en: Volume normalizer
fr: Normaliseur de volume

en: Parametric Equalizer
fr: Égaliseur paramétrique

en: Low freq (Hz)
fr: Fréquence basse (Hz)

en: Low freq gain (dB)
fr: Gain de la fréquence basse (dB)

en: High freq (Hz)
fr: Fréquence haute (Hz)

en: High freq gain (dB)
fr: Gain de la fréquence haute (dB)

en: Freq 1 (Hz)
fr: Fréquence 1 (Hz)

en: Freq 1 gain (dB)
fr: Gain de la fréquence 1 (dB)

en: Freq 1 Q
fr: Q de la fréquence 1

en: Freq 2 (Hz)
fr: Fréquence 2 (Hz)

en: Freq 2 gain (dB)
fr: Gain de la fréquence 2 (dB)

en: Freq 2 Q
fr: Q de la fréquence 2

en: Freq 3 (Hz)
fr: Fréquence 3 (Hz)

en: Freq 3 gain (dB)
fr: Gain de la fréquence 3 (dB)

en: Freq 3 Q
fr: Q de la fréquence 3

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
fr: Rééchantillonneur par interpolation à bande réduite

en: Resampling quality
fr: Qualité du ré-échantillonnage

en: Speex resampler
fr: Ré-échantillonnage Speex

en: Sample rate converter type
fr: Type de convertisseur de fréquence

en: Different resampling algorithms are supported. The best one is slower, while the fast one exhibits low quality.
fr: Plusieurs algorithmes de ré-échantilllonnage sont supportés. Le meilleur est lent, alors que le rapide est de moins bonne qualité.

en: Sinc function (best quality)
fr: Sinc (bonne qualité)

en: Sinc function (medium quality)
fr: Sinc (qualité moyenne)

en: Sinc function (fast)
fr: Sinc (rapide)

en: Zero Order Hold (fastest)
fr: Ordre zéro (plus rapide)

en: Linear (fastest)
fr: Linéaire (plus rapide)

en: SRC resampler
fr: Ré-échantillonnage SRC

en: Secret Rabbit Code (libsamplerate) resampler
fr: Ré-échantillonnage SRC (Secret Rabbit Code - libsamplerate)

en: Nearest-neighbor audio resampler
fr: Ré-échantillonnage audio au plus proche voisin

en: Audio tempo scaler synched with rate
fr: Mettre en corrélation le tempo audio avec la vitesse de lecture

en: Stride Length
fr: Durée du pas de temps

en: Length in milliseconds to output each stride
fr: Durée en millisecondes de chaque pas de temps

en: Overlap Length
fr: Durée de recouvrement

en: Percentage of stride to overlap
fr: Pourcentage de recouvrement par pas de temps

en: Search Length
fr: Longueur de recherche

en: Length in milliseconds to search for best overlap position
fr: Durée en milliseondes de la recherche de la meilleure position de recouvrement

en: Room size
fr: Taille de la pièce

en: Defines the virtual surface of the room emulated by the filter.
fr: Définir la surface virtuelle de la salle emulée par le filtre.

en: Room width
fr: Largeur de la pièce

en: Width of the virtual room
fr: Largeur de la pièce virtuelle

en: Wet
fr: Humide

en: Dry
fr: Sec

en: Audio Spatializer
fr: Spatialiseur audio

en: Spatializer
fr: Spatialiseur

en: This filter enhances the stereo effect by suppressing mono (signal common to both channels) and by delaying the signal of left into right and vice versa, thereby widening the stereo effect.
fr: Ce filtre renforce l'effet stéréo en supprimant le mono (le signal commun aux deux canaux) et en retardant le signal gauche vers la droite et vice versa, ainsi augmentant l'effet stéréo.

en: Time in ms of the delay of left signal into right and vice versa.
fr: Temps en millisecondes du délai du signal de la gauche vers la droite et inversement.

en: Amount of gain in delayed left signal into right and vice versa. Gives a delay effect of left signal in right output and vice versa which gives widening effect.
fr: Gain du signal gauche retardé dans le droit et vice versa. Donne un effet retard du signal gauche dans le droit et inversement ce qui donne une effet élargissant.

en: Cross feed of left into right with inverted phase. This helps in suppressing the mono. If the value is 1 it will cancel all the signal common to both channels.
fr: Echange de la voie gauche vers droite ou inversement avec inversion de phase. Ceci aide a supprimer le mono. Si la valeur est à 1, les signaux communs aux deux canaux seront supprimés.

en: Dry mix
fr: Sec

en: Level of input signal of original channel.
fr: Niveau du signal d'entrée

en: Stereo Enhancer
fr: Amélioration Stéréo

en: Simple stereo widening effect
fr: Effet d'élargissement stéréo simple

en: Single precision audio volume
fr: Volume audio en simple précision

en: Integer audio volume
fr: Volume audio en entier

en: Dummy audio output
fr: Pseudo-sortie audio

en: Audio output device
fr: Périphérique de sortie audio

en: Audio output device (using ALSA syntax).
fr: Périphérique audio de sortie (en utilisant la syntaxe ALSA).

en: Audio output channels
fr: Canaux de sortie audio

en: Channels available for audio output. If the input has more channels than the output, it will be down-mixed. This parameter is ignored when digital pass-through is active.
fr: Canaux disponibles pour la sortie audio. Si l'entrée a plus de canaux que la sortie, ils seront mixés. Ce paramètre est ignoré en cas de transition digitale activée.

en: ALSA audio output
fr: Sortie audio ALSA

en: Audio output failed
fr: La sortie audio a échoué

en: The audio device "%s" could not be used:
    %s.
fr: Le périphérique audio « %s » ne peut pas être utilisé :
    %s.

en: Audio memory
fr: Mémoire audio

en: Audio memory output
fr: Module mémoire audio

en: Sample format
fr: Fréquence d'échantillonnage

en: Last audio device
fr: Dernier périphérique audio

en: HAL AudioUnit output
fr: Sortie HAL AudioUnit

en: System Sound Output Device
fr: Périphérique audio « System Sound » en sortie

en: %s (Encoded Output)
fr: %s (sortie encodée)

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
fr: Le périphérique audio sélectionné est utilisé en exclusivité par un autre programme.

en: Audio device is not configured
fr: Le périphérique audio n'est pas configuré

en: You should configure your speaker layout with "Audio Midi Setup" in /Applications/Utilities. VLC will output Stereo only.
fr: Vous devriez configurer les positions des haut-parleurs avec l'utilitaire « Audio Midi Setup » du menu « /Applications/Utilitaires ». Le mode stéréo est actuellement utilisé.

en: Output device
fr: Périphérique de sortie

en: Select your audio output device
fr: Sélectionnez le périphérique audio en sortie

en: Speaker configuration
fr: Configuration des hauts-parleurs

en: Select speaker configuration you want to use. This option doesn't upmix! So NO e.g. Stereo -> 5.1 conversion.
fr: Sélectionner la configuration de haut-parleurs à utiliser. Cette option ne permet pas le mixage vers plus complexe (c'est à dire pas de conversion du type Stéréo -> 5.1) !

en: Audio volume in hundredths of decibels (dB).
fr: Volume audio en centièmes de décibels (dB).

en: DirectX audio output
fr: Sortie audio DirectX

en: Output format
fr: Format de sortie

en: Number of output channels
fr: Nombre de canaux de sortie

en: By default (0), all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
fr: Par défaut (0), tous les canaux de l'entrée seront enregistrés, mais vous pouvez restreindre le nombre de canaux ici.

en: Add WAVE header
fr: Ajouter un en-tête WAV

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
fr: Au lieu d'écrire un fichier brut, vous pouvez ajouter un en-tête WAV au fichier.

en: Output file
fr: Fichier de sortie

en: File to which the audio samples will be written to. ("-" for stdout
fr: Fichier dans lequel les échantillons audio vont être écrits. (« - » pour la sortie standard)

en: File audio output
fr: Sortie audio vers un fichier

en: Automatically connect to writable clients
fr: Connection automatique aux clients

en: If enabled, this option will automatically connect sound output to the first writable JACK clients found.
fr: Si validé, la sortie son sera automatiquement connectée au premier client JACK trouvé.

en: Connect to clients matching
fr: Connection aux clients spécifiés

en: If automatic connection is enabled, only JACK clients whose names match this regular expression will be considered for connection.
fr: Si la connection automatique est activé, seuls les clients JACK dont le nom correspond à cette expression régulière seront utilisés.

en: JACK audio output
fr: Sortie audio JACK

en: Device
fr: Périphérique

en: Select a proper audio device to be used by KAI.
fr: Choisir un périphérique audio adapté pour être utilisé par KAI.

en: Open audio in exclusive mode.
fr: Ouvrir l'audio en mode exclusif.

en: Enable this option if you want your audio not to be interrupted by the other audio.
fr: Activez cette option si vous désirez que votre flux audio ne soit pas interrompu par un autre.

en: K Audio Interface audio output
fr: Sortie audio « K Audio Interface »

en: Windows Multimedia Device output
fr: Sortie périphérique Windows Multimédia

en: OSS device node path.
fr: Chemin du nœud de périphérique OSS

en: Open Sound System audio output
fr: Sortie audio OSS

en: Pulseaudio audio output
fr: Sortie audio Pulseaudio

en: OpenBSD sndio audio output
fr: Sortie audio OpenBSD sndio

en: Software gain
fr: Gain logiciel

en: This linear gain will be applied in software.
fr: Les filtres de gain linéaire seront appliqués par le logiciel.

en: Windows Audio Session API output
fr: Sortie de l'API Windows Audio Session

en: Select Audio Device
fr: Sélectionnez le périphérique audio

en: Select special Audio device, or let windows decide (default), change needs VLC restart to apply.
fr: Sélectionner le périphérique audio, ou laisser Windows décider (par défaut), en cas de modification un redémarrage de VLC est nécessaire.

en: WaveOut audio output
fr: Sortie audio WaveOut

en: Microsoft Soundmapper
fr: Périphérique Microsoft SoundMapper

en: Use float32 output
fr: Utiliser une sortie en virgule flottante

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
fr: Cette option vous permet d'activer ou de désactver le mode de sortie audio haute qualité en virgule flottante (qui n'est pas très bien supporté par toutes les cartes son).

en: A/52 dynamic range compression
fr: Compression dynamique A/52

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
fr: La compression dynamique rend les sons forts plus doux et les sons doux plus forts, de sorte que vous pouvez écouter plus facilement dans un environnement bruyant sans déranger personne. Si vous désactivez la compression dynamique, le rendu sera plus adapté à une salle de cinéma ou une chambre d'écoute.

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
fr: Décodeur audio ATSC A/52 (ou AC-3)

en: ADPCM audio decoder
fr: Décodeur audio ADPCM

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
fr: Décodeur audio AES3/SMPTE 302M

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
fr: Empaqueteur audio AES3/SMPTE 302M

en: Raw/Log Audio decoder
fr: Décodeur de flux audio bruts

en: Raw audio encoder
fr: Encodeur de flux audio bruts

en: Various audio and video decoders/encoders delivered by the FFmpeg library. This includes (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG and other codecs
fr: Encodeurs/Décodeurs divers fournis par la bibliothèque FFmpeg. Cela inclut (MS)MPEG4, DivX, SV1, H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG et d'autres codecs

en: FFmpeg audio/video decoder
fr: Décodeur audio/vidéo FFmpeg

en: Decoding
fr: Decodage

en: Encoding
fr: Encodage

en: FFmpeg audio/video encoder
fr: Encodeur audio/vidéo ffmpeg

en: Direct rendering
fr: Rendu direct

en: Error resilience
fr: Résilience d'erreur

en: libavcodec can do error resilience.
    However, with a buggy encoder (such as the ISO MPEG-4 encoder from M$) this can produce a lot of errors.
    Valid values range from 0 to 4 (0 disables all errors resilience).
fr: libavcodec est capable de résister aux erreurs.
    Néanmoins, avec un encodeur buggé (comme l'encodeur ISO MPEG-4 de MS) cela peut produire une floppée d'erreurs.
    Valeurs possibles : de 0 à 4 (0 désactive toute résilience d'erreurs).

en: Workaround bugs
fr: Contournement de bugs

en: Try to fix some bugs:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    This must be the sum of the values. For example, to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.
fr: Essayer de corriger certains problèmes :
    1  détection automatique
    2  vieux msmpeg4
    4  xvid entrelacé
    8  ump4 
    16 sans padding
    32 ac vlc
    64 chrominance Qpel.
    Vous devez spécifier une somme de ces valeurs. Par exemple, pour corriger « ac vlc » et « ump4 », entrez 40.

en: Hurry up
fr: Hâter

en: The decoder can partially decode or skip frame(s) when there is not enough time. It's useful with low CPU power but it can produce distorted pictures.
fr: Permet au décodeur de décoder partiellement ou de sauter une ou des images lorsqu'il n'y a pas assez de temps processeur. Cela est utile pour les processeurs peu puissants mais peut donner des images déformées.

en: Allow speed tricks
fr: Permettre les trucages de vitesse

en: Allow non specification compliant speedup tricks. Faster but error-prone.
fr: Permettre les trucages de vitesse non conforme à la spécification. Plus rapide, mais source d'erreurs.

en: Skip frame (default=0)
fr: Sauter des images (defaut = 0)

en: Force skipping of frames to speed up decoding (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
fr: Forcer à sauter des trames pour accélérer le décodage (-1=Aucune, 0=Par défaut, 1=trames-B, 2=trames-P, 3=trames B+P, A=toutes les trames).

en: Skip idct (default=0)
fr: Sauter idct (par défaut=0)

en: Force skipping of idct to speed up decoding for frame types (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
fr: Forcer à sauter des idcts pour accélérer le décodage pour certaines trames (-1=Aucune, 0=Par défaut, 1=trames-B, 2=trames-P, 3=trames B+P, A=toutes les trames).

en: Debug mask
fr: Masque de débogage

en: Set FFmpeg debug mask
fr: Régler le masque de débogage de ffmpeg

en: Codec name
fr: Codec

en: Internal libavcodec codec name
fr: Nom interne du codec « libavcodec »

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
fr: Pas de filtre de boucle pour H264

en: Skipping the loop filter (aka deblocking) usually has a detrimental effect on quality. However it provides a big speedup for high definition streams.
fr: Ne pas utiliser le filtre de boucle (déblocage) a un effet négatif sur la qualité, mais accélère fortement les flux haute définition.

en: Hardware decoding
fr: Décodage matériel

en: This allows hardware decoding when available.
fr: Ceci permet un décodage matériel quand il est disponible.

en: Number of threads used for decoding, 0 meaning auto
fr: Nombre de threads utilisés pour le décodage, 0 pour automatique

en: Ratio of key frames
fr: Ratio d'images clés

en: Number of frames that will be coded for one key frame.
fr: Nombre d'images codées pour une seule image-clé.

en: Ratio of B frames
fr: Ratio d'images B

en: Number of B frames that will be coded between two reference frames.
fr: Nombre d'images B codées entre deux images de référence.

en: Video bitrate tolerance
fr: Tolérance du débit de la vidéo

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
fr: Tolérance sur le débit de la vidéo, en kbit/s.

en: Interlaced encoding
fr: Encodage entrelacé

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
fr: Utiliser des algorithmes spécifiques pour les images entrelacées.

en: Interlaced motion estimation
fr: Prédiction de mouvement entrelacé

en: Enable interlaced motion estimation algorithms. This requires more CPU.
fr: Activer des algorithmes de prédiction de mouvement entrelacé. Ceci nécessitera plus de puissance.

en: Pre-motion estimation
fr: Prédiction préalable de mouvement

en: Enable the pre-motion estimation algorithm.
fr: Activer les algorithmes de prédiction préalable de mouvement.

en: Rate control buffer size
fr: Taille du tampon de contrôle du débit

en: Rate control buffer size (in kbytes). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.
fr: Taille de mémoire tampon du contrôle de débit (en ko). Un valeur importante permettra un meilleur contrôle, au prix d'un retard de diffusion.

en: Rate control buffer aggressiveness
fr: Efficacité du contrôle de débit

en: Rate control buffer aggressiveness.
fr: Efficacité du contrôle de débit.

en: I quantization factor
fr: Facteur de quantization I

en: Quantization factor of I frames, compared with P frames (for instance 1.0 => same qscale for I and P frames).
fr: Facteur de quantisation des images I, par rapport aux images P (par exemple 1,0 => même quantisation pour les images I et P).

en: Noise reduction
fr: Résolution de bruit

en: Enable a simple noise reduction algorithm to lower the encoding length and bitrate, at the expense of lower quality frames.
fr: Activer un algorithme simple de réduction de bruit afin de réduire la durée d'encodage et le débit, au prix d'images de plus faible qualité.

en: MPEG4 quantization matrix
fr: Matrice de quantisation MPEG4

en: Use the MPEG4 quantization matrix for MPEG2 encoding. This generally yields a better looking picture, while still retaining the compatibility with standard MPEG2 decoders.
fr: Ceci vous permet d'utiliser la matrice de quantisation MPEG4 pour l'encodage MPEG2. Cela mène en général à des images de meilleure qualité, tout en restant compatible avec les décodeurs standards MPEG2.

en: Quality level
fr: Niveau de qualité

en: Quality level for the encoding of motions vectors (this can slow down the encoding very much).
fr: Niveau de qualité pour l'encodage des vecteurs de déplacement (ceci peut considérablement ralentir l'encodage).

en: The encoder can make on-the-fly quality tradeoffs if your CPU can't keep up with the encoding rate. It will disable trellis quantization, then the rate distortion of motion vectors (hq), and raise the noise reduction threshold to ease the encoder's task.
fr: L'encodeur peut faire des compromis sur la qualité au cours de l'encodage, si votre CPU n'est pas capable d'assurer l'encodage. Ceci désactivera tout d'abord la quantization treillis, puis si nécessaire la distorsion de débit des vecteurs de déplacement (haute qualité) et enfin augmentera le seuil de réduction de bruit afin de faciliter la tâche de l'encodeur.

en: Minimum video quantizer scale
fr: Minimum de l'échelle de quantization vidéo

en: Minimum video quantizer scale.
fr: Minimum de l'échelle de quantisation vidéo.

en: Maximum video quantizer scale
fr: Maximum de l'échelle de quantization vidéo

en: Maximum video quantizer scale.
fr: Maximum de l'échelle de quantisation vidéo.

en: Trellis quantization
fr: Quantisation treillis

en: Enable trellis quantization (rate distortion for block coefficients).
fr: Activer la quantization treillis (distortion de débit pour les coefficients des blocs).

en: Fixed quantizer scale
fr: Échelle de quantisation fixe

en: A fixed video quantizer scale for VBR encoding (accepted values: 0.01 to 255.0).
fr: Échelle de quantisation fixe pour l'encodage VBR. Les valeurs acceptées sont 0,01 à 255,0.

en: Strict standard compliance
fr: Respect strict des standards

en: Force a strict standard compliance when encoding (accepted values: -2 to 2).
fr: Forcer un respect strict des standards lors de l'encodage. Les valeurs acceptées sont -2 à 2.

en: Luminance masking
fr: Masquage de luminance

en: Raise the quantizer for very bright macroblocks (default: 0.0).
fr: Augmenter la quantisation pour les macroblocs très brillants (par défaut : 0,0).

en: Darkness masking
fr: Masquage d'obscurité

en: Raise the quantizer for very dark macroblocks (default: 0.0).
fr: Augmenter la quantisation pour les macroblocs très sombres (par défaut : 0,0).

en: Motion masking
fr: Masquage de mouvement

en: Raise the quantizer for macroblocks with a high temporal complexity (default: 0.0).
fr: Augmenter la quantization pour les macroblocs présentant un mouvement important (par défaut : 0,0).

en: Border masking
fr: Masquage de bordure

en: Raise the quantizer for macroblocks at the border of the frame (default: 0.0).
fr: Augmenter la quantisation pour les macroblocs en marge de l'image (par défaut : 0,0).

en: Luminance elimination
fr: Élimination de luminance

en: Eliminates luminance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends -4.
fr: Ceci vous permet d'éliminer les blocs de luminance lorsque le rapport signal/bruit de crête n'a que peu changé (par défaut : 0,0). La spécification H264 recommande une valeur de -4.

en: Chrominance elimination
fr: Élimination de chrominance

en: Eliminates chrominance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends 7.
fr: Ceci vous permet d'éliminer les blocs de chrominance lorsque le rapport signal/bruit de crête n'a que peu changé (par défaut : 0,0). La spécification H264 recommande une valeur de 7.

en: Specify AAC audio profile to use
fr: Spécifiez le profile audio AAC à utiliser

en: Specify the AAC audio profile to use for encoding the audio bitstream. It takes the following options: main, low, ssr (not supported),ltp, hev1, hev2 (default: low). hev1 and hev2 are currently supported only with libfdk-aac enabled libavcodec
fr: Sélectionnez le profil audio AAC pour l'encodage du flux audio. Les options sont : « main » (par défaut), « low », « ssr » (non supporté) et « ltp »

en: DirectX Video Acceleration (DXVA) 2.0
fr: Sortie vidéo DirectX Accélérée « DXVA 2.0 »

en: It seems your Libav/FFmpeg (libavcodec) installation lacks the following encoder:
    %s.
    If you don't know how to fix this, ask for support from your distribution.
    
    This is not an error inside VLC media player.
    Do not contact the VideoLAN project about this issue.
fr: Il semble que votre installation de Libav/FFmpeg (libavcodec) ne comprenne pas l'encodeur suivant :
    « %s ».
    Si vous ne savez pas comment corriger ceci, demandez du support à votre distribution.
    
    Ceci n'est pas une erreur interne à VLC.
    Ne contactez pas le projet VideoLan à ce sujet.

en: unknown
fr: Inconnu

en: video
fr: vidéo

en: subpicture
fr: sous-image

en: VLC could not open the %4.4s %s encoder.
fr: VLC n'a pas pu ouvrir l'encodeur %4.4s %s.

en: VA-API video decoder via DRM
fr: Décodeur vidéo VA-API via DRM

en: Opacity
fr: Opacité

en: Closed Captions decoder
fr: Décodeurs de sous-titres pour malentendants

en: CDG video decoder
fr: Décodeur vidéo CDG

en: CVD subtitle decoder
fr: Décodeur de sous-titres CVD

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
fr: Empaqueteur de sous-titres VCD Chaoji

en: Encoding quality
fr: Qualité d'encodage

en: Chroma format
fr: Format de chrominance

en: Picking chroma format will force a conversion of the video into that format
fr: Choisir un format de chrominance va forcer une conversion de la vidéo vers ce format

en: DTS dynamic range compression
fr: Compression dynamique DTS

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
fr: Décodeur DTS Coherent Acoustics

en: Save raw codec data
fr: Enregistrer les données brutes

en: Save the raw codec data if you have selected/forced the dummy decoder in the main options.
fr: Cette option permet d'enregistrer les données brutes si vous avez sélectionné ou forcé le décodeur factice dans les options principales.

en: Dummy decoder
fr: Pseudo-décodeur

en: Dump decoder
fr: Pseudo-décodeur

en: DirectMedia Object decoder
fr: Décodeur DirectMedia Object

en: DirectMedia Object encoder
fr: Encodeur DirectMedia Object

en: Decoding X coordinate
fr: Position X au décodage

en: X coordinate of the rendered subtitle
fr: Position X de rendu des sous-titres

en: Decoding Y coordinate
fr: Position Y au décodage

en: Y coordinate of the rendered subtitle
fr: Position Y de rendu des sous-titres

en: Subpicture position
fr: Position du sous-titre

en: You can enforce the subpicture position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
fr: Forcer la position du sous-titre sur la video (0=centré, 1=gauche, 2=droite, 4=haut, 8=bas, et vous pouvez utiliser une combinaison de ces valeurs, comme par exemple 6 = haut-droite).

en: Encoding X coordinate
fr: Position X à l'encodage

en: X coordinate of the encoded subtitle
fr: Position X d'encodage des sous-titres

en: Encoding Y coordinate
fr: Position Y à l'encodage

en: Y coordinate of the encoded subtitle
fr: Position Y d'encodage des sous-titres

en: DVB subtitles decoder
fr: Décodeur de sous-titres DVB

en: DVB subtitles
fr: Sous-titres DVB

en: DVB subtitles encoder
fr: Encodeur de sous-titres DVB

en: Dummy encoder
fr: Pseudo-décodeur

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
fr: Décodeur audio AAC (utilisant libfaad2)

en: AAC extension
fr: Extension AAC

en: Encoder Profile
fr: Profil de l'encodeur

en: Encoder Algorithm to use
fr: Algorithme de l'encodeur à utiliser

en: Enable spectral band replication
fr: Activer la réplication de bande spectrale

en: This is an optional feature only for the AAC-ELD profile
fr: Caractéristique optionnelle seulement pour le profil AAC-ELD

en: VBR Quality
fr: Niveau de qualité VBR

en: Quality of the VBR Encoding (0=cbr, 1-5 constant quality vbr, 5 is best
fr: Qualité de l'encodage VBR (0=cbr, 1-5 qualité constante vbr, 5 est le meilleur

en: Enable afterburner library
fr: Activer la bibliothèque afterburner

en: This library will produce higher quality audio at the expense of additional CPU usage (default is enabled)
fr: Cette bibliothèque va produire une meilleure qualité audio au prix d'une charge processeur supérieure (activée par défaut)

en: Signaling mode of the extension AOT
fr: Mode de signalisation de l'extension AOT

en: 1 is explicit for SBR and implicit for PS (default), 2 is explicit hierarchical
fr: 1 est explicite pour SBR et implicite pour PS (par défaut), 2 est explicite pour hiérarchique

en: FDK-AAC Audio encoder
fr: Encodeur audio FDK-AAC

en: Flac audio decoder
fr: Décodeur audio Flac

en: Flac audio encoder
fr: Encodeur audio Flac

en: Chorus
fr: Chœur

en: Synthesis gain
fr: Gain de synthèse

en: This gain is applied to synthesis output. High values may cause saturation when many notes are played at a time.
fr: Ce gain est appliqué en sortie de synthèse. De hautes valeurs peuvent causer de la saturation si de nombreuses notes sont jouées simultanément.

en: Polyphony
fr: Poliphonie

en: The polyphony defines how many voices can be played at a time. Larger values require more processing power.
fr: Le niveau de polyphonie détermine combien de voix peuvent être jouées simultanément. De plus grandes valeurs nécessitent plus de puissance de calcul.

en: Reverb
fr: Réverbération

en: FluidSynth MIDI synthesizer
fr: Synthétiseur FluidSynth MIDI

en: MIDI synthesis not set up
fr: Synthèse MIDI non configurée

en: A sound font file (.SF2) is required for MIDI synthesis.
    Please install a sound font and configure it from the VLC preferences (Input / Codecs > Audio codecs > FluidSynth).
fr: Un fichier banque de sons (.SF2) est nécessaire pour la synthèse MIDI.
    Veuillez l'installer et le configurer dans les préférences de VLC (Entrée / Codecs > Codecs audio > FluidSynth).

en: G.711 decoder
fr: Décodeur G.711

en: G.711 encoder
fr: Encodeur G.711

en: Uses GStreamer framework's plugins to decode the media codecs
fr: Utilise les modules du cadre logiciel GStreamer pour décider les codecs de médias

en: Use DecodeBin
fr: Utiliser DecodeBin

en: DecodeBin is a container element, that can add and manage multiple elements. Apart from adding the decoders, decodebin also adds elementary stream parsers which can provide more info such as codec profile, level and other attributes, in the form of GstCaps (Stream Capabilities) to decoder.
fr: DecodeBin est un élément conteneur, qui peut ajouter et gérer de multiples éléments. À part ajouter des décodeurs, decodebin ajoute aussi des analyseurs élémentaires pouvant fournir plus d'infos comme le profil de codec, le niveau et d'autres attributs, sous la forme GstCaps (Capacités de flux) au décodeur.

en: GStreamer Based Decoder
fr: Décodeur basé sur GStreamer

en: Quality level for encoding (this can enlarge or reduce output image size).
fr: Qualité de l'encodage (cela peut élargir ou rétrécir la taille de l'image en sortie).

en: JPEG image decoder
fr: Décodeur d'images JPEG

en: JPEG image encoder
fr: Encodeur d'images JPEG

en: Formatted Subtitles
fr: Formatage des sous-titres

en: Shadow
fr: Ombre

en: Outline
fr: Contour

en: Black
fr: Noir

en: Gray
fr: Gris

en: Silver
fr: Argent

en: White
fr: Blanc

en: Maroon
fr: Marron

en: Red
fr: Rouge

en: Yellow
fr: Jaune

en: Green
fr: Vert

en: Teal
fr: Émeraude

en: Lime
fr: Citron vert

en: Purple
fr: Violet

en: Navy
fr: Marine

en: Blue
fr: Bleu

en: Aqua
fr: Eau

en: Use Tiger for rendering
fr: Utiliser Tiger pour le rendu

en: Kate streams can be rendered using the Tiger library. Disabling this will only render static text and bitmap based streams.
fr: Rendu des flux Kate avec la bibliothèque Tiger. Inhiber ceci ne permettra que les flux basés sur du texte ou des images bitmap.

en: Rendering quality
fr: Qualité de l'image

en: Select rendering quality, at the expense of speed. 0 is fastest, 1 is highest quality.
fr: Niveau de rendu, au détriment de la vitesse. 0 est le plus rapide, 1 pour la plus haute qualité.

en: Default font effect
fr: Effet par défaut pour la police

en: Add a font effect to text to improve readability against different backgrounds.
fr: Ajouter un effet sur le texte pour améliorer la lisibilité.

en: Default font effect strength
fr: Puissance de l'effet par défaut pour la police

en: How pronounced to make the chosen font effect (effect dependent).
fr: Importance de l'effet sur le texte (dépend de l'effet).

en: Default font description
fr: Description par défaut pour la police

en: Which font description to use if the Kate stream does not specify particular font parameters (name, size, etc) to use. A blank name will let Tiger choose font parameters where appropriate.
fr: Description de police à utiliser si le flux Kate ne spécifie aucun paramètre de police (nom, taille, etc) à utiliser. Laisser vide laissera Tiger choisir les paramètres de police appropriés.

en: Default font color
fr: Couleur par défaut du texte

en: Default font color to use if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
fr: Couleur du texte à utiliser si le flux Kate n'en spécifie pas une en particulier.

en: Default font alpha
fr: Alpha par défaut pour la police

en: Transparency of the default font color if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
fr: Transparence de la couleur du texte à utiliser si le flux Kate ne spécifie pas de couleur du texte en particulier.

en: Default background color
fr: Couleur de l'arrière-plan par défaut

en: Default background color if the Kate stream does not specify a background color to use.
fr: Couleur d'arrière-plan à utiliser si le flux Kate n'en spécifie pas.

en: Default background alpha
fr: Alpha de l'arrière-plan par défaut

en: Transparency of the default background color if the Kate stream does not specify a particular background color to use.
fr: Transparence de la couleur d'arrière-plan à utiliser si le flux Kate ne spécifie pas de couleur d'arrière-plan en particulier.

en: Kate is a codec for text and image based overlays.
    The Tiger rendering library is needed to render complex Kate streams, but VLC can still render static text and image based subtitles if it is not available.
    Note that changing settings below will not take effect until a new stream is played. This will hopefully be fixed soon.
fr: Kate est un codec pour texte et image basé sur les surcouches.
    La bibliothèque de rendu Tiger est nécessaire pour afficher les flux complexes de Kate, mais VLC peut cependant afficher sans elle les textes statiques et les sous-titres en images.
    Noter qu'un changement des réglages ci-dessous ne prendre effet qu'à la prochaine lecture de flux. Ceci devrait être corrigé bientôt.

en: Kate overlay decoder
fr: Décodeur de sous-titres Kate

en: Tiger rendering defaults
fr: Paramètres par défaut de rendu Tiger

en: Kate text subtitles packetizer
fr: Empaqueteur de sous-titres Kate

en: Subtitles (advanced)
fr: Sous-titres (avancé)

en: Subtitle renderers using libass
fr: Paramètres de sous-titres avec libass

en: Building font cache
fr: Mise à jour du cache pour les polices de caractères

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a minute.
fr: Veuillez attendre pendant la mise à jour du cache pour les polices de caractères.
    Ceci devrait prendre moins d'une minute.

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
fr: Décodeur vidéo MPEG I/II (utilisant libmpeg2)

en: Linear PCM audio decoder
fr: Parseur audio pour PCM linéaire

en: Linear PCM audio packetizer
fr: Empaqueteur audio pour PCM linéaire

en: Linear PCM audio encoder
fr: Encodeur audio pour PCM linéaire

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
fr: Analyseur MPEG audio, couches I/II/III

en: Media Foundation Transform decoder
fr: Décodeur Media Foundation Transform

en: Audio/Video decoder (using OpenMAX IL)
fr: Décodeur audio/vidéo (utilisant OpenMAX IL)

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
fr: Encodeur vidéo utilisant OpenMAX IL

en: OpenMAX IL video output
fr: Sortie vidéo « OpenMAX IL »

en: Opus audio decoder
fr: Décodeur audio Opus

en: Opus audio encoder
fr: Encodeur audio Opus

en: PNG video decoder
fr: Décodeur vidéo PNG

en: PNG video encoder
fr: Encodeur vidéo PNG

en: Enable software mode
fr: Activer le mode par programme

en: Allow the use of the Intel Media SDK software implementation of the codecs if no QuickSync Video hardware acceleration is present on the system.
fr: Autoriser l'utilisation de l'implémentation SDK Intel Media des codecs si aucun matériel d'accélération vidéo QuickSync n'existe.

en: Codec Profile
fr: Profil du codec

en: Specify the codec profile explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. 'high'
fr: Indiquez le profil du codec explicitement. Sinon, le codec déduira le profil correct à partir des autres sources, comme la résolution et le débit. Par exemple « élevé »

en: Codec Level
fr: Niveau du codec

en: Specify the codec level explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. '4.2' for mpeg4-part10 or 'low' for mpeg2
fr: Indiquez le profil du codec explicitement. Sinon, le codec déduira le profil correct à partir des autres sources, comme la résolution et le débit. Par exemple « 4.2 » pour mpeg4-part10 ou « faible » pour mpeg2

en: Group of Picture size
fr: Groupe de taille de l'image

en: Number of pictures within the current GOP (Group of Pictures); if GopPicSize=0, then the GOP size is unspecified. If GopPicSize=1, only I-frames are used.
fr: Nombre d'images dans le GOP actuel (Groupe d'images); si GopPicsize=0 alors la taille GOP n'est pas précisée. Si GopPicSize=1, seuls les cadres I- sont utilisés.

en: Group of Picture Reference Distance
fr: Groupe de référence de distance de l'image

en: Target Usage
fr: Utilisation ciblée

en: The target usage allow to choose between different trade-offs between quality and speed. Allowed values are : 'speed', 'balanced' and 'quality'.
fr: L'utilisation ciblée permet de choisir un compromis entre vitesse et qualité. 
    Les valeurs sont : « vitesse », « équilibré » et « qualité ».

en: IDR interval
fr: Intervalle IDR

en: Rate Control Method
fr: Méthode de contrôle du débit

en: Quantization parameter
fr: Paramètre de quantisation

en: Quantization parameter for all types of frames. This parameters sets qpi, qpp and qpp. It has less precedence than the forementionned parameters. Used only if rc_method is 'qp'.
fr: Paramètre de quantification pour tous types d'images. Ce paramètre définit qpi, qpp and qpb. Il a moins de priorité que les paramètres mentionnés avant. Utilisé seulement si la rc_method est « qp ».

en: Quantization parameter for I-frames
fr: Paramètre de quantification pour les images-I

en: Quantization parameter for I-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
fr: Paramètre de quantification pour les images-I. Ce paramètre remplace tout paramètre qp global. Utilisé seulement si la rc_method est « qp ».

en: Quantization parameter for P-frames
fr: Paramètre de quantification pour les images-P

en: Quantization parameter for P-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
fr: Paramètre de quantification pour les images-P. Ce paramètre remplace tout paramètre qp global. Utilisé seulement si la rc_method est « qp ».

en: Quantization parameter for B-frames
fr: Paramètre de quantification pour les images-B

en: Quantization parameter for B-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
fr: Paramètre de quantification pour les images-B. Ce paramètre remplace tout paramètre qp global. Utilisé seulement si la rc_method est « qp ».

en: Maximum Bitrate
fr: Débit maximum

en: Accuracy of RateControl
fr: Précision du contrôle de vitesse

en: Tolerance in percentage of the 'avbr'  (Average Variable BitRate) method. (e.g. 10 with a bitrate of 800  kpbs means the encoder tries not to  go above 880 kpbs and under  730 kpbs. The targeted accuracy is only reached after a certained  convergence period. See the convergence parameter
fr: Pourcentage de tolérance de la méthode « avbr »  (Average Variable BitRate), p. ex. 10 pour un débit de 800 kbps signifie que l'encodeur essayera de rester entre 880 et 720 kbps. La précision visée est atteinte seulement après une période de convergence. Voir le paramètre de convergence.

en: Convergence time of 'avbr' RateControl
fr: Temps de convergence du contrôle de débit « avbr »

en: Number of slices per frame
fr: Nombre d'images de référence par trame

en: Number of slices in each video frame; each slice contains one or more macro-block rows. If numslice is not set, the encoder may choose any slice partitioning allowed by the codec standard.
fr: Nombre de tranches dans chaque image vidéo ; chaque tranche contient une ou plusieurs lignes de macrobloc. Si ce nombre de tranches n'est pas défini, l'encodeur pourrait choisir n'importe quelle partition en tranche permise par le standard du codec.

en: Number of reference frames
fr: Nombre d'images de référence

en: Number of parallel operations
fr: Nombre d'opérations en parallèle

en: Defines the number of parallel encoding operations before we synchronise the result. Higher  may result on better throughput depending on hardware. MPEG2 needs at least 1 here.
fr: Définit le nombre d'opérations d'encodage parallèles avant de synchroniser le résultat. Élevé il pourra donner un meilleur débit en fonction du matériel. MPEG1 nécessite au moins 1 ici.

en: Intel QuickSync Video encoder for MPEG4-Part10/MPEG2 (aka H.264/H.262)
fr: Encodeur vidéo Intel QuickSync pour MPEG4-Part10/MPEG2 (càd H.264/H.262)

en: Pseudo raw video decoder
fr: Pseudo-décodeur vidéo brute

en: Pseudo raw video packetizer
fr: Pseudo-empaqueteur vidéo brute

en: Rate control method
fr: Méthode de contrôle du débit

en: Method used to encode the video sequence
fr: Méthode à utiliser pour encoder la séquence vidéo

en: Constant noise threshold mode
fr: Forcer un encodage à seuil de bruit constant

en: Constant bitrate mode (CBR)
fr: Forcer un encodage à débit constant (CBR)

en: Low Delay mode
fr: Forcer un encodage en mode faible retard

en: Lossless mode
fr: Forcer un encodage sans perte

en: Constant lambda mode
fr: Constante mode lambda

en: Constant error mode
fr: Forcer un encodage en mode d'erreur constante

en: Constant quality mode
fr: Forcer un encodage à facteur de qualité constant

en: GOP structure
fr: Structure GOP

en: GOP structure used to encode the video sequence
fr: Structure GOP utilisée pour encoder la séquence vidéo

en: No fixed gop structure. A picture can be intra or inter and refer to previous or future pictures.
fr: Pas de structure de GOP fixée. Une image peut être intra ou inter et se référer aux images précédentes ou futures.

en: I-frame only sequence
fr: Séquence images-I uniquement

en: Inter pictures refere to previous pictures only
fr: Interimages vers les images précédentes seulement

en: Inter pictures can refer to previous or future pictures
fr: Interimages possible vers les précédentes et futures images

en: Constant quality factor
fr: Facteur de qualité constant

en: Quality factor to use in constant quality mode
fr: Facteur de qualité à utiliser en mode qualité constante

en: Noise Threshold
fr: Seuil de bruit

en: Noise threshold to use in constant noise threshold mode
fr: Seuil de bruit à utiliser en mode seul de bruit constant

en: CBR bitrate (kbps)
fr: Encodage à débit constant (kbit/s)

en: Target bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
fr: Valeur cible en kbit/s pour l'encodage à débit constant

en: Maximum bitrate (kbps)
fr: Débit maximum (kbit/s)

en: Maximum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
fr: Débit maximum en kbit/s pour l'encodage à débit constant

en: Minimum bitrate (kbps)
fr: Débit minimum (kbit/s)

en: Minimum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
fr: Débit minimum en kbit/s pour l'encodage à débit constant

en: GOP length
fr: Longueur GOP

en: Number of pictures between successive sequence headers i.e. length of the group of pictures
fr: Nombre d'images entre en-têtes successifs de séquence, c-à-d la longueur du groupe d'images

en: Prefilter
fr: Préfiltre

en: Enable adaptive prefiltering
fr: Utilisation d'un préfiltre adaptatif

en: No pre-filtering
fr: Pas de préfiltre

en: Centre Weighted Median
fr: Moyenne pondérée au centre

en: Gaussian Low Pass Filter
fr: Filtre passe-bas gaussien

en: Add Noise
fr: Bruit

en: Gaussian Adaptive Low Pass Filter
fr: Filtre adaptatif passe-bas gaussien

en: Low Pass Filter
fr: Filtre passe-bas

en: Amount of prefiltering
fr: Importance du préfiltrage

en: Higher value implies more prefiltering
fr: Une valeur plus élevée implique plus de préfiltrage

en: Picture coding mode
fr: Réglage de mode d'image

en: Field coding is where interlaced fields are coded separately as opposed to a pseudo-progressive frame
fr: Le codage par trame consiste à encoder séparément les trames entrelacées au contraire d'une image pseudo-progressive

en: auto - let encoder decide based upon input (Best)
fr: auto - laisser l'encodeur décider suivant l'entrée (Recommandé)

en: force coding frame as single picture
fr: forcer l'encodage d'une trame en image unique

en: force coding frame as separate interlaced fields
fr: forcer l'encodage d'une trame en champs entrelacés séparés

en: Size of motion compensation blocks
fr: Taille des blocs de compensation de mouvement

en: automatic - let encoder decide based upon input (Best)
fr: automatique - laisser l'encodeur décider suivant l'entrée (Recommandé)

en: small - use small motion compensation blocks
fr: petit - Utilise des petits blocs de compensation de mouvement

en: medium - use medium motion compensation blocks
fr: moyen - Utilise des blocs moyens de compensation de mouvement

en: large - use large motion compensation blocks
fr: petit - Utilise des blocs larges de compensation de mouvement

en: Overlap of motion compensation blocks
fr: Recouvrement des blocs de compensation de mouvement

en: none - Motion compensation blocks do not overlap
fr: Aucun - Les blocs de compensation de mouvement ne se recouvrent pas

en: partial - Motion compensation blocks only partially overlap
fr: Partiel - Les blocs de compensation de mouvement se recouvrent partiellement

en: full - Motion compensation blocks fully overlap
fr: complet - Les blocs de compensation de mouvement se recouvrent complètement

en: Motion Vector precision
fr: Précision du vecteur de mouvement

en: Motion Vector precision in pels
fr: Précision du vecteur de mouvement en pixels.

en: Three component motion estimation
fr: Estimation de mouvement à trois composantes

en: Use chroma as part of the motion estimation process
fr: Chrominance utilisée dans l'estimation de mouvement

en: Intra picture DWT filter
fr: Filtres DWT intra image

en: Inter picture DWT filter
fr: Filtres DWT inter image

en: Number of DWT iterations
fr: Nombre d'itérations DWT

en: Also known as DWT levels
fr: Autre nom : niveaux DWT (discrete wavelet transform)

en: Enable multiple quantizers
fr: Autoriser des quantificateurs multiples

en: Enable multiple quantizers per subband (one per codeblock)
fr: Activer plusieurs quantificateurs par sous-bande (un par bloc de code)

en: Disable arithmetic coding
fr: Désactiver le codage arithmétique

en: Use variable length codes instead, useful for very high bitrates
fr: Utiliser plutôt des codes à longueur variable, utile aux très haut débits

en: perceptual weighting method
fr: Méthode de pondération perceptive

en: perceptual distance
fr: différence de perception

en: perceptual distance to calculate perceptual weight
fr: distance perceptuelle pour calculer la pondération perceptuelle

en: Horizontal slices per frame
fr: Sections horizontales par trame

en: Number of horizontal slices per frame in low delay mode
fr: Nombre de tranches horizontales par image en mode de délai court

en: Vertical slices per frame
fr: Sections verticales  par trame

en: Number of vertical slices per frame in low delay mode
fr: Nombre de tranches verticales par image en mode de délai court

en: Size of code blocks in each subband
fr: Taille des blocs de code dans chaque sous-bande

en: small - use small code blocks
fr: petit - Utilise des petits blocs de code

en: medium - use medium sized code blocks
fr: moyen - Utilise des blocs de code moyens

en: large - use large code blocks
fr: petit - Utilise des blocs de codes larges

en: full - One code block per subband
fr: complet - Un bloc de code par sous-bande

en: Enable hierarchical Motion Estimation
fr: Activer les algorithmes d'estimation de mouvement hiérarchique.

en: Number of levels of downsampling
fr: Nombre de niveaux de sous-échantillonnage

en: Number of levels of downsampling in hierarchical motion estimation mode
fr: Nombre de niveaux de sous-échantillonnage en mode d'estimation de mouvement hiérarchique

en: Enable Global Motion Estimation
fr: Activer les algorithmes d'estimation de mouvement global

en: Enable Phase Correlation Estimation
fr: Activer les algorithmes d'estimation de corrélation de phase

en: Enable Scene Change Detection
fr: Activer la détection de changement de scène

en: Force Profile
fr: Profil

en: VC2 Low Delay Profile
fr: Profil VC2 bas délai

en: VC2 Simple Profile
fr: Profil simple VC2

en: VC2 Main Profile
fr: Profil principal VC2

en: Main Profile
fr: Profil principal

en: Dirac video decoder using libschroedinger
fr: Encodeur vidéo dirac utilisant la librairie « libschroedinger »

en: Dirac video encoder using libschroedinger
fr: Encodeur vidéo Dirac utilisant la bibliothèque libschroedinger

en: SDL Image decoder
fr: Décodeur d'images (SDL)

en: SDL_image video decoder
fr: Décodeur d'images (SDL)

en: MP3 fixed point audio encoder
fr: Encodeur audio MP3 « fixed point »

en: Enforce the mode of the encoder.
fr: Forcer le mode de l'encodeur.

en: Enforce a quality between 0 (low) and 10 (high).
fr: Qualité entre 0 (basse) et 10 (haute).

en: Encoding complexity
fr: Complexité de l'encodage

en: Enforce the complexity of the encoder.
fr: Forcer la complexité de l'encodeur.

en: Maximal bitrate
fr: Débit maximal

en: Enforce the maximal VBR bitrate
fr: Forcer le débit de pointe du débit variable.

en: CBR encoding
fr: Encodage CBR (débit constant)

en: Enforce a constant bitrate encoding (CBR) instead of default variable bitrate encoding (VBR).
fr: Forcer un encodage à débit constant (CBR) au lieu de l'encodage par défaut à débit variable (VBR).

en: Voice activity detection
fr: Détection de voix

en: Enable voice activity detection (VAD). It is automatically activated in VBR mode.
fr: Autorise la détection de voix. Ceci est automatiquement actif en mode VBR.

en: Discontinuous Transmission
fr: Transmission discontinue

en: Enable discontinuous transmission (DTX).
fr: Autoriser les transmissions discontinues (DTX).

en: Narrow-band (8kHz)
fr: Band étroite (8kHz)

en: Wide-band (16kHz)
fr: Bande large (16kHz)

en: Ultra-wideband (32kHz)
fr: Bande ultra-large (32kHz)

en: Speex audio decoder
fr: Décodeur audio Speex

en: Speex audio packetizer
fr: Empaqueteur audio Speex

en: Speex audio encoder
fr: Encodeur audio Speex

en: Disable DVD subtitle transparency
fr: Désactiver la transparence des sous-titres DVD

en: Removes all transparency effects used in DVD subtitles.
fr: Éliminer tous les effets de transparence dans les sous-titres DVD.

en: DVD subtitles decoder
fr: Décodeur de sous-titres DVD

en: DVD subtitles
fr: Sous-titres DVD

en: DVD subtitles packetizer
fr: Empaqueteur de sous-titres DVD

en: EBU STL subtitles decoder
fr: Décodeur de sous-titres EBU STL

note: xgettext: The character encoding name in parenthesis corresponds to that used for the GetACP translation. "Windows-1252" applies to Western European languages using the Latin alphabet.
en: Default (Windows-1252)
fr: Défaut (Windows-1252)

en: System codeset
fr: Codeset système

en: Universal (UTF-8)
fr: Universel (UTF-8)

en: Universal (UTF-16)
fr: Universel (UTF-16)

en: Universal (big endian UTF-16)
fr: Universel (big endian UTF-16)

en: Universal (little endian UTF-16)
fr: Universel (little endian UTF-16)

en: Universal, Chinese (GB18030)
fr: Chinois simplifié (GB18030)

en: Western European (Latin-9)
fr: Europe de l'ouest (Latin-9)

en: Western European (Windows-1252)
fr: Europe de l'ouest (Windows-1252)

en: Western European (IBM 00850)
fr: Europe de l'ouest (IBM 00850)

en: Eastern European (Latin-2)
fr: Europe de l'est (Latin-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
fr: Europe de l'est (Windows-1250)

en: Esperanto (Latin-3)
fr: Espéranto (Latin-3)

en: Nordic (Latin-6)
fr: Nordique (Latin-6)

en: Cyrillic (Windows-1251)
fr: Cyrillique (Windows-1251)

en: Russian (KOI8-R)
fr: Russe (KOI8-R)

en: Ukrainian (KOI8-U)
fr: Ukrainien (KOI8-U)

en: Arabic (ISO 8859-6)
fr: Arabe (ISO-8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
fr: Arabe (Windows-1256)

en: Greek (ISO 8859-7)
fr: Grec (ISO-8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
fr: Grec (Windows-1253)

en: Hebrew (ISO 8859-8)
fr: Hébreu visuel (ISO-8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
fr: Hébreu (Windows-1255)

en: Turkish (ISO 8859-9)
fr: Turc (ISO-8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
fr: Turc (Windows-1254)

en: Thai (TIS 620-2533/ISO 8859-11)
fr: Thaï (TIS 620-2533/ISO 8859-11)

en: Thai (Windows-874)
fr: Thaï (Windows-874)

en: Baltic (Latin-7)
fr: Balte (Latin-7)

en: Baltic (Windows-1257)
fr: Balte (Windows-1257)

en: Celtic (Latin-8)
fr: Celte (Latin-8)

en: South-Eastern European (Latin-10)
fr: Europe du Sud-Est (Latin-10)

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
fr: Chinois simplifié (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
fr: Chinois simplifié Unix (EUC-CN)

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
fr: Japonais (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
fr: Japonais Unix (EUC-JP)

en: Japanese (Shift JIS)
fr: Japonais (Shift_JIS)

en: Korean (EUC-KR/CP949)
fr: Coréen (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
fr: Coréen (ISO-2022-KR)

en: Traditional Chinese (Big5)
fr: Chinois traditionnel (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
fr: Chinois traditionel Unix (EUC-TW)

en: Hong-Kong Supplementary (HKSCS)
fr: Hong-Kong Supplémentaire (HKSCS)

en: Vietnamese (VISCII)
fr: Vietnamien (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
fr: Vietnamien (Windows-1258)

en: Subtitle text encoding
fr: Encodage des sous-titres texte

en: Set the encoding used in text subtitles
fr: Changer l'encodage utilisé pour les textes de sous-titres

en: Subtitle justification
fr: Justification des sous-titres

en: Set the justification of subtitles
fr: Définir la justification des sous-titres

en: UTF-8 subtitle autodetection
fr: Détection automatique des sous-titres UTF-8

en: This enables automatic detection of UTF-8 encoding within subtitle files.
fr: Activer la détection automatique de l'encodage UTF-8 dans les fichiers de sous-titres.

en: Text subtitle decoder
fr: Décodeur de sous-titres texte

en: Some subtitle formats allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.
fr: Certains formats de sous-titres acceptent des formatages, que VLC implémente partiellement.

en: USFSubs
fr: Sous-titres USF

en: USF subtitles decoder
fr: Décodeur de sous-titres USF

en: tx3g subtitles decoder
fr: Décodeur de sous-titres tx3g

en: tx3g subtitles
fr: Sous-titres tx3g

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
fr: Décodeur de sous-titres Philips OGT (Sous-titres SVCD)

en: SVCD subtitles
fr: Sous-titres SVCD

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
fr: Empaqueteur de sous-titres Philips OGT (Sous-titres SVCD)

en: Image width
fr: Largeur d'image

en: Specify the width to decode the image too
fr: Spécifier la largeur pour décoder l'image

en: Image height
fr: Hauteur d'image

en: Specify the height to decode the image too
fr: Spécifier la hauteur pour décoder l'image

en: Scale factor
fr: Facteur d'échelle

en: Scale factor to apply to image
fr: Facteur d'échelle à appliquer à l'image

en: SVG video decoder
fr: Décodeur vidéo SVG

en: T.140 text encoder
fr: Encodeur de texte T.140

en: Override page
fr: Forcer la page

en: Override the indicated page, try this if your subtitles don't appear (-1 = autodetect from TS, 0 = autodetect from teletext, >0 = actual page number, usually 888 or 889).
fr: Passer outre la page indiquée, à essayer quand vos sous-titres n'apparaissent pas (-1 = détecte automatiquement depuis TS, 0 = détecte depuis le télétexte, >0 = numéro de la page courante, en général 888 ou 889).

en: Ignore subtitle flag
fr: Ignorer l'indicateur de sous-titres

en: Ignore the subtitle flag, try this if your subtitles don't appear.
fr: Ignore l'attribut sous-titre, à essayer quand vos sous-titres n'apparaissent pas.

en: Workaround for France
fr: Contournement d'un bug spécifique à la France

en: Some French channels do not flag their subtitling pages correctly due to a historical interpretation mistake. Try using this wrong interpretation if your subtitles don't appear.
fr: Quelques chaînes françaises n'indiquent pas correctement l'attribut des pages de sous-titres à la suite d'une erreur d'interprétation, à essayer quand vos sous-titres n'apparaissent pas.

en: Teletext subtitles decoder
fr: Décodeur de sous-titres Télétexte

en: Enforce a quality between 1 (low) and 10 (high), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
fr: Spécifier une valeur de qualité compris entre 1 (basse) et 10 (haute), au lieu de préciser un débit particulier. Cela produira un flux à débit variable.

en: Post processing quality
fr: Qualité de post-traitement

en: Theora video decoder
fr: Décodeur vidéo Theora

en: Theora video packetizer
fr: Empaqueteur vidéo Theora

en: Theora video encoder
fr: Encodeur vidéo Theora

en: Force a specific encoding quality between 0.0 (high) and 50.0 (low), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
fr: Spécifier une valeur de qualité comprise entre 0,0 (haute) et 50,0 (basse), au lieu de préciser un débit particulier. Cela produira un flux à débit variable.

en: Stereo mode
fr: Mode Stéréo

en: Handling mode for stereo streams
fr: Mode de gestion des flux stéréo

en: VBR mode
fr: Mode VBR (débit variable)

en: Use Variable BitRate. Default is to use Constant BitRate (CBR).
fr: Utiliser un débit variable. Par défaut, un débit constant (CBR) est utilisé.

en: Psycho-acoustic model
fr: Modèle psycho-acoustique

en: Integer from -1 (no model) to 4.
fr: Entier variant de -1 (pas de modèle) à 4

en: Joint stereo
fr: Stéréo jointe

en: Libtwolame audio encoder
fr: Encodeur audio libtwolame

en: Ulead DV audio decoder
fr: Décodeur audio Ulead DV

en: Deinterlacing
fr: Mode de désentrelacement

en: Maximum encoding bitrate
fr: Débit maximum d'encodage

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
fr: Débit maximum en kbit/s. Utile pour les applications de diffusion de flux.

en: Minimum encoding bitrate
fr: Débit minimum d'encodage

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
fr: Débit minimum en kbit/s. Utile pour l'encodage pour un canal de taille fixe.

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
fr: Forcer un encodage à débit constant (CBR).

en: Vorbis audio decoder
fr: Décodeur audio Vorbis

en: Vorbis audio packetizer
fr: Empaqueteur audio Vorbis

en: Vorbis audio encoder
fr: Encodeur audio Vorbis

en: WebM video decoder
fr: Décodeur vidéo WebM

en: WMA v1/v2 fixed point audio decoder
fr: Décodeur audio WMA v1/v2 point fixe

en: Maximum GOP size
fr: Taille maximale du GOP

en: Minimum GOP size
fr: Taille minimale du GOP

en: Sets minimum interval between IDR-frames. In H.264, I-frames do not necessarily bound a closed GOP because it is allowable for a P-frame to be predicted from more frames than just the one frame before it (also see reference frame option). Therefore, I-frames are not necessarily seekable. IDR-frames restrict subsequent P-frames from referring to any frame prior to the IDR-frame. 
    If scenecuts appear within this interval, they are still encoded as I-frames, but do not start a new GOP.
fr: Intervalle minimum entre des images IDR. En H.264, les images I ne délimitent pas forcément un GOP, car il est possible pour une image P d'être prédite à partir de plus d'une image précédente (voir aussi frameref). Il n'est donc pas toujours possible de se déplacer jusqu'aux images I. Les images IDR interdisent aux images P suivantes de se référer à une image précédant l'image IDR. 
    Si des changements de scène ont lieu pendant cet intervalle, ils sont toujours codés comme des images I, mais n'initient pas de nouveau GOP.

en: Use recovery points to close GOPs
fr: Utiliser les points de reprise à la fermeture de GOP

en: none: use closed GOPs only
    normal: use standard open GOPs
    bluray: use Blu-ray compatible open GOPs
fr: aucun : GOP fermés seulement
    normal : GOP ouverts standard
    bluray : GOP ouverts compatibles Blu-ray

en: use open GOP, for bluray compatibility use also bluray-compat option
fr: utilisation de GOP ouvert, pour une compatibilité Blu-ray utiliser aussi l'option de compatibilité bluray

en: Enable compatibility hacks for Blu-ray support
fr: Activer le contournement de compatibilité pour le support Blu-ray

en: Enable hacks for Blu-ray support, this doesn't enforce every aspect of Blu-ray compatibility
    e.g. resolution, framerate, level
fr: Active les contournements pour le support du Blu-ray, cependant ceci ne force pas tout
     les aspects de la compatibilité Blu-ray comme résolution, débit d'images ou niveau

en: Extra I-frames aggressivity
fr: Agressivité supplémentaire des images I

en: Scene-cut detection. Controls how aggressively to insert extra I-frames. With small values of scenecut, the codec often has to force an I-frame when it would exceed keyint. Good values of scenecut may find a better location for the I-frame. Large values use more I-frames than necessary, thus wasting bits. -1 disables scene-cut detection, so I-frames are inserted only every other keyint frames, which probably leads to ugly encoding artifacts. Range 1 to 100.
fr: Cette valeur contrôle l'ajout d'images I aux changements de scène. Avec de petites valeurs, le codec doit souvent forcer une image I pour ne pas dépasser l'interface maximal. De bonnes valeurs peuvent trouver une meilleure position pour l'image I. De grandes valeurs utilisent plus d'images I que nécessaire, perdant ainsi du débit. -1 désactive la détection de changements de scène, ce qui entraine l'insertion d'images I seulement à la fin de l’intervalle maximal, ce qui causerait probablement des artefacts d'encodage. La valeur va de 1 à 100.

en: B-frames between I and P
fr: Images B entre images I et P.

en: Number of consecutive B-frames between I and P-frames. Range 1 to 16.
fr: Nombre d'images B consécutives entre images I et P (de 1 à 16).

en: Adaptive B-frame decision
fr: Utilisation adaptative d'images B

en: Influence (bias) B-frames usage
fr: Biaiser l'utilisation des images B

en: Bias the choice to use B-frames. Positive values cause more B-frames, negative values cause less B-frames.
fr: Modifier le choix d'utilisation des images B. Les valeurs positives augmentent le nombre d'images B, les valeurs négatives le diminuent.

en: Keep some B-frames as references
fr: Garder des images B en références

en: Allows B-frames to be used as references for predicting other frames. Keeps the middle of 2+ consecutive B-frames as a reference, and reorders frame appropriately.
     - none: Disabled
     - strict: Strictly hierarchical pyramid
     - normal: Non-strict (not Blu-ray compatible)
fr: Autorise l'utilisation d'images B pour prédire d'autres images. Cette option garde la moyenne de deux ou plus images B consécutives comme références, et réordonne l'image en conséquence.
     - none : Inhibé
     - strict : Pyramide hiérarchique stricte 
     - normal : Non stricte (non compatible Blu-ray)

en: Use fullrange instead of TV colorrange
fr: Utiliser la palette complète au lieu de la palette de couleurs TV

en: TV-range is usually used colorrange, defining this to true will enable libx264 to use full colorrange on encoding
fr: La palette de couleurs TV est celle généralement utilisée. Définir ceci à vrai va activer libx264 pour utiliser la palette de couleurs complète pour l'encodage.

en: CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding). Slightly slows down encoding and decoding, but should save 10 to 15% bitrate.
fr: CABAC (Codage arithmétique binaire adaptatif). Ceci ralentit l'encodage et le décodage, mais entraîne un gain de débit de 10 à 15 %.

en: Number of previous frames used as predictors. This is effective in Anime, but seems to make little difference in live-action source material. Some decoders are unable to deal with large frameref values. Range 1 to 16.
fr: Nombre d'images précédentes à utiliser pour la prédiction. Ceci est très efficace pour les dessins animés, mais semble ne pas faire beaucoup de différences pour les scènes réelles. Certains décodeurs ne savent pas traiter des valeurs élevées. Les valeurs vont de 1 à 16.

en: Skip loop filter
fr: Pas de filtre de boucle

en: Deactivate the deblocking loop filter (decreases quality).
fr: Désactiver le filtre de boucle. Ceci diminue la qualité.

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters alpha:beta
fr: Paramètres AlphaC0 et Beta du filtre de boucle

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters. Range -6 to 6 for both alpha and beta parameters. -6 means light filter, 6 means strong.
fr: Paramètres AlphaC0 et Beta du filtre de boucle. Les valeurs vont de -6 à 6. -6 pour un moindre filtre, 6 pour un filtre important.

en: H.264 level
fr: Niveau H.264

en: Specify H.264 level (as defined by Annex A of the standard). Levels are not enforced; it's up to the user to select a level compatible with the rest of the encoding options. Range 1 to 5.1 (10 to 51 is also allowed). Set to 0 for letting x264 set level.
fr: Spécifiez le niveau H.264 (comme défini dans l'annexe A du standard). Les niveaux ne sont pas imposés; c'est à l'utilisateur de choisir un niveau compatible avec les autres options d'encodage. Les valeurs vont de 1 à 5,1 (10 à 51 fonctionne aussi). Mettre à 0 pour auto.

en: H.264 profile
fr: Profil H.264

en: Specify H.264 profile which limits are enforced over other settings
fr: Spécifie un profil H.264 dont les paramètres écraseront les autres configurations

en: Interlaced mode
fr: Mode d'entrelacement

en: Pure-interlaced mode.
fr: Mode entrelacé pur

en: Frame packing
fr: Combinaison de trame

en: For stereoscopic videos define frame arrangement:
     0: checkerboard - pixels are alternatively from L and R
     1: column alternation - L and R are interlaced by column
     2: row alternation - L and R are interlaced by row
     3: side by side - L is on the left, R on the right
     4: top bottom - L is on top, R on bottom
     5: frame alternation - one view per frame
fr: Définir l'arrangement d'image des vidéos stéréoscopiques :
    0 : échiquier - les pixels de G et D sont alternés
    1 : alternance de colonnes - G et D sont entrelacés par colonnes
    2 : alternance de lignes - G et D sont entrelacés par lignes
    3 : côte à côte : G est sur la gauche, D est sur la droite
    4 : haut bas - G est en haut, D est en haut
    5 : alternance d'images - une vue par image

en: Use Periodic Intra Refresh
fr: Utiliser les images intra périodiques pour le rafraîchissement

en: Use Periodic Intra Refresh instead of IDR frames
fr: Utiliser les images intra périodiques pour le rafraîchissement au lieu des images IDR

en: Use mb-tree ratecontrol
fr: Utiliser un contrôle de vitesse « mb-tree »

en: You can disable use of Macroblock-tree on ratecontrol
fr: Vous pouvez désactiver l'utilisation d'arbre de macroblocs de contrôle de débit

en: Force number of slices per frame
fr: Nombre d'images de référence par trame

en: Force rectangular slices and is overridden by other slicing options
fr: Forcer des tranches rectangulaire, et est remplacé par les autres options de découpage.

en: Limit the size of each slice in bytes
fr: Limite la taille de chaque tranche en octets

en: Sets a maximum slice size in bytes, Includes NAL overhead in size
fr: Définit en octets la taille maximale des tranches, incluant le rajout de NAL

en: Limit the size of each slice in macroblocks
fr: Limite la taille de chaque tranche dans les macroblocs

en: Sets a maximum number of macroblocks per slice
fr: Définit un nombre maximum de macroblocs par tranche

en: Set QP
fr: QP

en: This selects the quantizer to use. Lower values result in better fidelity, but higher bitrates. 26 is a good default value. Range 0 (lossless) to 51.
fr: Quantisateur à utiliser, entre 1 et 51. Des valeurs plus faibles améliorent la fidélité mais augmentent le débit. La valeur par défaut de 26 est bonne. 0 signifie que l'encodage sera sans perte.

en: Quality-based VBR
fr: VBR par qalité

en: 1-pass Quality-based VBR. Range 0 to 51.
fr: VBR basé sur la qualité en une passe. De 0 à 51.

en: Min QP
fr: QP minimum

en: Minimum quantizer parameter. 15 to 35 seems to be a useful range.
fr: Quantisateur minimal, 15 à 35 semble être un bon ensemble de valeurs

en: Max QP
fr: QP max

en: Maximum quantizer parameter.
fr: Quantisateur maximal

en: Max QP step
fr: Saut de QP maximum

en: Max QP step between frames.
fr: Saut de QP maximum entre deux images

en: Average bitrate tolerance
fr: Tolérance moyenne sur le débit

en: Allowed variance in average bitrate (in kbits/s).
fr: Variance autorisée du débit moyen (en kbit/s).

en: Max local bitrate
fr: Débit maximum local

en: Sets a maximum local bitrate (in kbits/s).
fr: Règle le débit maximum local (en kbit/s).

en: VBV buffer
fr: Buffer VBV

en: Averaging period for the maximum local bitrate (in kbits).
fr: Période de moyennage pour le débit maximal local (en kbit).

en: Initial VBV buffer occupancy
fr: Remplissage initial du buffer VBV

en: Sets the initial buffer occupancy as a fraction of the buffer size. Range 0.0 to 1.0.
fr: Ceci configure l'occupation initiale du tampon en tant que fraction de la taille du tampon. Valeurs de 0,0 à 1,0.

en: How AQ distributes bits
fr: Distributions des bits par AQ

en: Defines bitdistribution mode for AQ, default 1
     - 0: Disabled
     - 1: Current x264 default mode
     - 2: uses log(var)^2 instead of log(var) and attempts to adapt strength per frame
fr: Définis le mode de distribution des bits pour AQ, 1 par défaut
     - 0 : inhibé
     - 1 : mode courant par défaut x264
     - 2 : utilise log(var)^2 au lieu de log(var) et essaye de s'adapter à chaque image

en: Strength of AQ
fr: Force pour AQ

en: Strength to reduce blocking and blurring in flat
    and textured areas, default 1.0 recommended to be between 0..2
     - 0.5: weak AQ
     - 1.5: strong AQ
fr: Niveau de réduction du facteur de bloc et du flou
    dans les zones en aplat et texturées, le défaut est de 1,0
    la valeur recommandée entre 0 et 2
     - 0,5 : AQ faible
     - 1,5 : AQ fort

en: QP factor between I and P
fr: Facteur de QP entre I et P

en: QP factor between I and P. Range 1.0 to 2.0.
fr: Facteur de QP entre I et P. Valeurs de 1,0 à 2,0.

en: QP factor between P and B
fr: Facteur de QP entre P et B

en: QP factor between P and B. Range 1.0 to 2.0.
fr: Facteur de QP entre P et B. Valeurs de 1,0 à 2,0.

en: QP difference between chroma and luma
fr: Différence de QP entre chrominance et luminance

en: QP difference between chroma and luma.
fr: Différence de QP entre chrominance et luminance.

en: Multipass ratecontrol
fr: Contrôle de vitesse multipasses

en: Multipass ratecontrol:
     - 1: First pass, creates stats file
     - 2: Last pass, does not overwrite stats file
     - 3: Nth pass, overwrites stats file
fr: Contrôle de vitesse multipasses :
     - 1 : première passe, création du fichier de stats
     - 2 : dernière passe, n'écrase pas le fichier de stats
     - 3 : n-ième passe, écrase le fichier de stats

en: QP curve compression
fr: Compression dynamique de QP

en: QP curve compression. Range 0.0 (CBR) to 1.0 (QCP).
fr: Compression de la courbe de QP. (0,0 = CBR, 1,0 = QCP)

en: Reduce fluctuations in QP
fr: Réduire les fluctuations de QP

en: This reduces the fluctuations in QP before curve compression. Temporally blurs complexity.
fr: Ceci réduit les fluctuations de QP avant la compression de la courbe. Augmente temporairement le flou complexe.

en: This reduces the fluctuations in QP after curve compression. Temporally blurs quants.
fr: Ceci réduit les fluctuations de QP après la compression de la courbe. Augmente temporairement le flou des quantifications.

en: Partitions to consider
fr: Partitions à considérer

en: Direct MV prediction mode
fr: Mode de prédiction des vecteurs de mouvement directs

en: Direct prediction size
fr: Taille de prédiction des vecteurs de mouvement directs

en: Weighted prediction for B-frames
fr: Prédiction pondérée pour les images B

en: Weighted prediction for B-frames.
fr: Prédiction pondérée pour les images B.

en: Weighted prediction for P-frames
fr: Prédiction pondérée pour les images P

en: Integer pixel motion estimation method
fr: Méthode d'estimation des mouvements

en: Maximum motion vector search range
fr: Intervalle maximal de recherche de vecteur de mouvement

en: Maximum distance to search for motion estimation, measured from predicted position(s). Default of 16 is good for most footage, high motion sequences may benefit from settings between 24 and 32. Range 0 to 64.
fr: Distance maximale de recherche pour l'estimation de mouvement, à partir des positions prédites. La valeur par défaut de 16 convient pour la plupart des séquences. Pour des séquences à fort mouvement, des réglages de l'ordre de 24 à 32 peuvent être meilleurs. Valeurs de 0 à 64.

en: Maximum motion vector length
fr: Distance maximale de recherche

en: Maximum motion vector length in pixels. -1 is automatic, based on level.
fr: Taille maximale du vecteur de mouvement en pixels. -1 pour automatique.

en: Minimum buffer space between threads
fr: Minimiser la taille des tampons entre les threads

en: Minimum buffer space between threads. -1 is automatic, based on number of threads.
fr: Taille minimale des tampons entre les threads. -1 pour automatique, basé sur le nombre de threads.

en: Strength of psychovisual optimization, default is "1.0:0.0"
fr: Puissance de l'optimisation  psychovisuelle, par défaut « 1,0:0,0 »

en: First parameter controls if RD is on (subme>=6) or off.
    Second parameter controls if Trellis is used on psychovisual optimization, default off
fr: Le premier paramètre contrôle si RD est activé (subme>=6) ou non.
    Le second paramètre contrôle si un Trellis est utilisé pour l'optimisation psychovisuelle, désactivé par défaut

en: Subpixel motion estimation and partition decision quality
fr: Qualité de l'estimation de mouvement sous-pixel et de la décision de partition

en: This parameter controls quality versus speed tradeoffs involved in the motion estimation decision process (lower = quicker and higher = better quality). Range 1 to 9.
fr: Ce paramètre contrôle la qualité par rapport aux compromis de vitesses impliquées dans le processus de choix du mouvement estimé (faible = plus rapide et élevé = meilleure qualité). Valeurs de 1 à 9.

en: RD based mode decision for B-frames. This requires subme 6 (or higher).
fr: Mode de décision pour les images B basé sur RD. Ceci nécessite subme 6 (ou plus).

en: Decide references on a per partition basis
fr: Décider des références pour chaque partition

en: Allows each 8x8 or 16x8 partition to independently select a reference frame, as opposed to only one ref per macroblock.
fr: Permettre à chaque partition 8x8 ou 16x8 de choisir une image de référence, à l'inverse d'une seule référence par macrobloc.

en: Chroma in motion estimation
fr: Chrominance dans l'estimation de mouvement

en: Chroma ME for subpel and mode decision in P-frames.
fr: EM sur chrominance pour mode de décision des images-P et sous-pixel

en: Joint bidirectional motion refinement.
fr: Amélioration de mouvement bidirectionnelle conjointe

en: Adaptive spatial transform size
fr: Taille de la transformation spatiale adaptative

en: SATD-based decision for 8x8 transform in inter-MBs.
fr: Décision basée sur SADT pour les transformations 8x8.

en: Trellis RD quantization
fr: Quantisation treillis RD

en: Early SKIP detection on P-frames
fr: Détection SKIP précoce sur images P

en: Early SKIP detection on P-frames.
fr: Détection SKIP précoce sur images P.

en: Coefficient thresholding on P-frames
fr: Coéfficient de seuil sur les images P

en: Use Psy-optimizations
fr: Optimisations-Psy

en: Use all visual optimizations that can worsen both PSNR and SSIM
fr: Utiliser les optimisations visuelles qui peuvent dégrader le rapport signal/bruit de crête ou la similarité structurelle

en: Dct-domain noise reduction. Adaptive pseudo-deadzone. 10 to 1000 seems to be a useful range.
fr: Réduction de bruit du domaine DCT. Pseudo zone morte adaptative. Valeurs de 10 à 1000 usuellement utiles.

en: Inter luma quantization deadzone
fr: Zone mort de quantification interluminance

en: Set the size of the inter luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
fr: Définir la taille de la zone morte de quantification interluminance. Entre 0 et 32.

en: Intra luma quantization deadzone
fr: Zone morte de quantification intraluminance

en: Set the size of the intra luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
fr: Définir la taille de la zone morte de quantification intraluminance. Entre 0 et 32.

en: Non-deterministic optimizations when threaded
fr: Optimisations non déterministes si fil d'exécutions multiples

en: Slightly improve quality of SMP, at the cost of repeatability.
fr: Améliorer significativement la qualité de SMP, au prix de la répétition.

en: CPU optimizations
fr: Optimisations CPU

en: Use assembler CPU optimizations.
fr: Utilisation les optimisations CPU assembleur

en: Filename for 2 pass stats file
fr: Nom du fichier de stats en mode 2 passes

en: Filename for 2 pass stats file for multi-pass encoding.
fr: Nom du fichier de stats en mode multi-passes.

en: PSNR computation
fr: Calcul du rapport signal/bruit de crête

en: Compute and print PSNR stats. This has no effect on the actual encoding quality.
fr: Calculer et afficher les stats de rapport signal/bruit de crête. Cela n'a aucun effet sur la qualité de l'encodage actuel.

en: SSIM computation
fr: Calcul SSIM

en: Compute and print SSIM stats. This has no effect on the actual encoding quality.
fr: Calcule et affiche des statistiques SSIM. Cela n'a pas d'effet sur la qualité actuelle d'encodage.

en: Quiet mode
fr: Mode « calme »

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Print stats for each frame.
fr: Afficher des statistiques pour chaque image.

en: SPS and PPS id numbers
fr: Identifiants SPS et PPS

en: Set SPS and PPS id numbers to allow concatenating streams with different settings.
fr: Choisir les identifiants numériques SPS et PPS pour permettre la concaténation de flux ayant des caractéristiques différentes.

en: Access unit delimiters
fr: Délimiteurs d'unité d'accès

en: Generate access unit delimiter NAL units.
fr: Générer l'unité d'accès délimitant les unités NAL.

en: Framecount to use on frametype lookahead
fr: Nombre d'images à utiliser dans l'anticipation du type d'image

en: Framecount to use on frametype lookahead. Currently default can cause sync-issues on unmuxable output, like rtsp-output without ts-mux
fr: Nombre d'images à utiliser dans l'anticipation du type d'image. Le réglage actuel par défaut peut causer des soucis de synchro en sortie non multiplexable, comme une sortie RTSP sans ts-mux.

en: HRD-timing information
fr: information de durée HDR

en: Default tune setting used
fr: Configuration par défaut utilisée

en: Default preset setting used
fr: Configuration par défaut utilisée

en: Fast
fr: Rapide

en: Slow
fr: Lent

en: checkerboard
fr: Échiquier

en: column alternation
fr: Alternance de colonne

en: row alternation
fr: Alternance de ligne

en: side by side
fr: Côte à côte

en: top bottom
fr: haut bas

en: frame alternation
fr: Alternance de trame

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264 10-bit)
fr: Encodeur vidéo H.264/MPEG-4 Part 10/AVC (x264 10-bit)

en: H.262/MPEG-2 encoder (x262)
fr: Encodeur H.262/MPEG-2 (x262)

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264)
fr: Encodeur vidéo H.264/MPEG-4 Part 10/AVC (x264)

en: H.265/HEVC encoder (x265)
fr: Encodeur H.265/HEVC (x265)

en: XWD image decoder
fr: Décodeur d'images XWD

en: Teletext page
fr: Page télétexte

en: Teletext alignment
fr: Alignement Télétexte

en: You can enforce the teletext position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg. 6 = top-right).
fr: Forcer la position du télétexte sur la vidéo. (0=centré, 1=gauche, 2=droite, 4=haut, 8=bas, vous pouvez également spécifier une combinaison des ces valeurs en les additionnant, par exemple 6 = haut-droit).

en: Teletext text subtitles
fr: Décodeur de sous-titres télétexte

en: VBI and Teletext decoder
fr: Décodeur de sous-titres VBI et Télétexte

en: VBI & Teletext
fr: VBI & Télétexte

en: D-Bus control interface
fr: Interface de contrôle D-Bus

en: VLC media player
fr: Lecteur multimédia VLC

en: Do not open a DOS command box interface
fr: Ne pas ouvrir une interface de commande DOS

en: By default the dummy interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
fr: Par défaut, la pseudo-interface lancera une interface de commande DOS. En activant le mode silencieux, ce ne sera pas fait, mais cela peut être ennuyeux si vous voulez arrêter VLC alors qu'aucune vidéo n'est affichée.

en: Dummy interface
fr: Pseudo-interface

en: Motion threshold (10-100)
fr: Seuil de mouvement (10-100)

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
fr: La quantité de mouvement requise pour enregistrer un mouvement de souris

en: Trigger button
fr: Bouton de souris

en: Trigger button for mouse gestures.
fr: Bouton de déclenchement des mouvements de souris.

en: Middle
fr: Milieu

en: Gestures
fr: Mouvements

en: Mouse gestures control interface
fr: Interface de contrôle par mouvements de souris

en: Global Hotkeys
fr: Raccourcis globaux

en: Global Hotkeys interface
fr: Interface de combinaisons de touches

en: Hotkeys
fr: Raccourcis

en: Hotkeys management interface
fr: Interface de combinaisons de touches

en: One
fr: Une

en: Loop: %s
fr: Boucle : %s

en: Random: %s
fr: Aléatoire : %s

en: Audio Device: %s
fr: Périphérique audio : %s

en: Recording
fr: Enregistrement

en: Recording done
fr: Enregistrement effectué

en: Sub sync: bookmarked audio time
fr: Synchro sous-titres : signet temps audio

en: No active subtitle
fr: Pas de sous-titres actifs

en: Sub sync: bookmarked subtitle time
fr: Synchro sous-titrage : signet te

en: Sub sync: set bookmarks first!
fr: Synchro sous-titrage : configurer d'abord des signets !

en: Sub sync: corrected %i ms (total delay = %i ms)
fr: Synchro sous-titres : correction %i ms (délai total = %is ms)

en: Sub sync: delay reset
fr: Synchro sous-titres : effacement retard

en: Subtitle delay %i ms
fr: Retard des sous-titres %i ms

en: Audio delay %i ms
fr: Retard de l'audio %i ms

en: Audio track: %s
fr: Piste audio : %s

en: Subtitle track: %s
fr: Piste de sous-titres : %s

en: N/A
fr: N/D

en: Program Service ID: %s
fr: ID de service programme : %s

en: Aspect ratio: %s
fr: Ratio d'aspect : %s

en: Crop: %s
fr: Rognage : %s

en: Zooming reset
fr: R. à z. du zoom

en: Scaled to screen
fr: Adapté à l'écran

en: Original Size
fr: Taille originale

en: Zoom mode: %s
fr: Mode de Zoom : %s

en: Deinterlace off
fr: Désentrelacement inhibé

en: Deinterlace on
fr: Désentrelacement autorisé

en: Subtitle position: no active subtitle
fr: Position des sous-titres : pas de sous-titres actifs

en: Subtitle position %d px
fr: Position des sous-titres %d px

en: Volume %ld%%
fr: Volume : %ld%%

en: Speed: %.2fx
fr: Vitesse : %.2fx

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
fr: 
    Attention : si vous n'avez plus accès à l'interface graphique, ouvrez une invite de commande, allez dans le dossier où vous avez installé VLC, et lancez « vlc -I qt ».

en: Change the lirc configuration file
fr: Changer le fichier de configuration lirc

en: Tell lirc to read this configuration file. By default it searches in the users home directory.
fr: Indique à lirc de lire ce fichier de configuration. Par défaut il est recherché dans le répertoire personnel de l'utilisateur.

en: Infrared
fr: Infrarouge

en: Infrared remote control interface
fr: Interface de contrôle à distance par infra-rouge

en: motion
fr: mouvement

en: motion control interface
fr: Interface par mouvement

en: Use HDAPS, AMS, APPLESMC or UNIMOTION motion sensors to rotate the video
fr: Utiliser les senseurs de mouvements HDAPS, AMS, APPLESMC ou UNIMOTION  pour faire pivoter la vidéo

en: Network master clock
fr: Horloge réseau maître

en: When set, this VLC instance will act as the master clock for synchronization for clients listening
fr: Si ce paramètre est renseigné, cette instance de VLC agira comme le maître de l'horloge pour la synchronisation des clients en écoute.

en: The IP address of the network master clock to use for clock synchronization.
fr: Adresse IP de l'horloge maître réseau pour la synchronisation d'horloge.

en: UDP timeout (in ms)
fr: Délai d'expiration UDP (ms)

en: Length of time (in ms) until aborting data reception.
fr: Durée en ms à attendre avant d'annuler la réception de données sur le réseau.

en: Network Sync
fr: Synchronisation réseau

en: Network synchronization
fr: Synchronisation réseau

en: Install Windows Service
fr: Installer le service NT/2K/XP

en: Install the Service and exit.
fr: Installer le service et quitter.

en: Uninstall Windows Service
fr: Désinstaller le service NT/2K/XP

en: Uninstall the Service and exit.
fr: Désinstaller le service et quitter.

en: Display name of the Service
fr: Afficher le nom du service

en: Change the display name of the Service.
fr: Changer le nom du service.

en: Configuration options
fr: Options de configuration

en: Configuration options that will be used by the Service (eg. --foo=bar --no-foobar). It should be specified at install time so the Service is properly configured.
fr: Options de configuration qui seront utilisées par le service (par exemple --foo = bar --no-foobar). Ceci doit être spécifié à l'installation du service.

en: Additional interfaces spawned by the Service. It should be specified at install time so the Service is properly configured. Use a comma separated list of interface modules. (common values are: logger, sap, rc, http)
fr: Interfaces supplémentaires lancées par le service. Ceci devrait être spécifié lors de l'installation afin que le service soit correctement configuré. Utilisez une liste de modules séparés par des virgules (les valeurs habituelles sont: logger, sap, rc, http).

en: NT Service
fr: Service NT

en: Windows Service interface
fr: Interface de service Windows

en: Initializing
fr: Initialisation

en: Opening
fr: Ouverture

en: Error
fr: Erreur

en: Show stream position
fr: Afficher la position dans le flux

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
fr: Afficher la position actuelle en secondes dans le flux de temps en temps.

en: Fake TTY
fr: TTY factice

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
fr: Force le module rc à utiliser stdin comme si c'était une TTY

en: UNIX socket command input
fr: Entrée de commandes par Socket Unix

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
fr: Permet d'accepter les commandes sur une socket Unix plutôt que stdin.

en: TCP command input
fr: Entrée de commandes par TCP/IP

en: Accept commands over a socket rather than stdin. You can set the address and port the interface will bind to.
fr: Ceci permet d'accepter les commandes sur une socket plutôt que stdin. Vous pouvez régler l'adresse et le port sur lesquels écouter.

en: By default the rc interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
fr: Par défaut, l'interface rc lancera une interface de commande DOS. En activant le mode silencieux, ce ne sera pas fait, mais cela peut être ennuyeux si vous voulez arrêter VLC alors qu'aucune vidéo n'est affichée.

en: Remote control interface
fr: Interface de commande à distance

en: Remote control interface initialized. Type `help' for help.
fr: Interface de commande à distance initialisée, tapez « help » pour obtenir de l'aide.

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
fr: Commande inconnue « %s », tapez « help » pour obtenir de l'aide.

en: +----[ Remote control commands ]
fr: +----[ Commandes de l'interface à distance ]

en: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . add XYZ to playlist
fr: | add XYZ  . . . .  ajoute XYZ à la playlist et le lit

en: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . queue XYZ to playlist
fr: | enqueue XYZ  . . . . . . .  ajoute XYZ à la playlist

en: | playlist . . . . .  show items currently in playlist
fr: | liste de lecture . . .  afficher les éléments de la liste

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
fr: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . jouer

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
fr: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . arrêter le flux

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
fr: | next . . . . . . . . . . . . . . . . élément suivant

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
fr: | prev . . . . . . . . . . . . . . . élément précédent

en: | goto . . . . . . . . . . . . . .  goto item at index
fr: | goto . . . . . . . . . . . . . . aller à la position

en: | repeat [on|off] . . . .  toggle playlist item repeat
fr: | repeat [on|off]. . . .  commuter la répétition d'un élément

en: | loop [on|off] . . . . . . . . . toggle playlist loop
fr: | loop [on|off]. . . . .  commuter le rebouclage de liste

en: | random [on|off] . . . . . . .  toggle random jumping
fr: | random [on|off]. . .  commuter le saut aléatoire

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
fr: | clear . . . . . . . . .  effacer la liste de lecture

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
fr: | status . . . . . . . . . . afficher les informations

en: | title [X]  . . . . . . set/get title in current item
fr: | title [X] . . . . afficher/modifier le titre courant

en: | title_n  . . . . . . . .  next title in current item
fr: | title_n  . . . . . . . . . . . . . . . titre suivant

en: | title_p  . . . . . .  previous title in current item
fr: | title_p  . . . . . . . . . . . . . . titre précédent

en: | chapter [X]  . . . . set/get chapter in current item
fr: | chapter [X]  . . . . . modifier/afficher le chapitre

en: | chapter_n  . . . . . .  next chapter in current item
fr: | chapter_n . . . . . . . . . . . . . chapitre suivant

en: | chapter_p  . . . .  previous chapter in current item
fr: | chapter_p . . . . . . . . . . . . chapitre précédent

en: | seek X . . . seek in seconds, for instance `seek 12'
fr: | seek X . . . se déplacer, en secondes, ex. « seek 12 »

en: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  toggle pause
fr: | pause . . . . . . . . . . . . . . . . commuter la pause

en: | fastforward  . . . . . . . .  .  set to maximum rate
fr: | fastforward . . . . . . . . . fixé à vitesse maximum

en: | rewind  . . . . . . . . . . . .  set to minimum rate
fr: | rewind . . . . . . . . . . . . . . . . .  rembobiner

en: | faster . . . . . . . . . .  faster playing of stream
fr: | faster . . . . . . . . . . . . . . . jouer plus vite

en: | slower . . . . . . . . . .  slower playing of stream
fr: | slower . . . . . . . . . . . .  jouer plus lentement

en: | normal . . . . . . . . . .  normal playing of stream
fr: | normal . . . . . . . . . . . jouer à vitesse normale

en: | frame. . . . . . . . . .  play frame by frame
fr: | frame  . . . . . . . . . . . . jouer image par image

en: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . toggle fullscreen
fr: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . commuter le plein écran

en: | info . . . . .  information about the current stream
fr: | info . . . . . . .  informations sur le flux courant

en: | stats  . . . . . . . .  show statistical information
fr: | stats . . . . . . . . . .  afficher les informations

en: | get_time . . seconds elapsed since stream's beginning
fr: | get_time . .  temps parcouru depuis le début du flux

en: | is_playing . . . .  1 if a stream plays, 0 otherwise
fr: | is_playing . . . . 1 si un élément est joué, 0 sinon

en: | get_title . . . . .  the title of the current stream
fr: | get_title . . . .  afficher le titre du flux courant

en: | get_length . . . .  the length of the current stream
fr: | get_length . . . . . . . la longueur du flux courant

en: | volume [X] . . . . . . . . . .  set/get audio volume
fr: | volume [X] . . . . . . . modifier/afficher le volume

en: | volup [X]  . . . . . . .  raise audio volume X steps
fr: | volup [X]  . . . . . . . .  augmenter le volume de X

en: | voldown [X]  . . . . . .  lower audio volume X steps
fr: | voldown [X]  . . . . . . . . diminuer le volume de X

en: | adev [device]  . . . . . . . .  set/get audio device
fr: | adev [périph] . . modifier/afficher le périphérique audio

en: | achan [X]. . . . . . . . . .  set/get audio channels
fr: | achan [X] . . . . modifier/afficher les canaux audio

en: | atrack [X] . . . . . . . . . . . set/get audio track
fr: | atrack [X] . . . . .modifier/afficher la piste audio

en: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . set/get video track
fr: | vtrack [X] . . . .  modifier/afficher la piste vidéo

en: | vratio [X]  . . . . . . . set/get video aspect ratio
fr: | vratio [X] . . modifier/afficher la proportion vidéo

en: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video crop
fr: | vcrop [X] . . . . modifier/afficher le rognage vidéo

en: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video zoom
fr: | vzoom [X] . . . . .  modifier/afficher le zoom vidéo

en: | snapshot . . . . . . . . . . . . take video snapshot
fr: | snapshot . . . . . . . . prendre une capture d'écran

en: | strack [X] . . . . . . . . .  set/get subtitle track
fr: | strack [X] .  modifier/afficher la piste sous-titres

en: | key [hotkey name] . . . . . .  simulate hotkey press
fr: | key [raccourci] . . .  simuler l'appui sur raccourci

en: | help . . . . . . . . . . . . . . . this help message
fr: | help . . . . . . . . . . . . . . . ce message d'aide

en: | logout . . . . . . .  exit (if in socket connection)
fr: | logout . . . . .  quitte l'interface sans fermer VLC

en: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quit vlc
fr: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quitte VLC

en: +----[ end of help ]
fr: +----[ fin de l'aide ]

en: Press pause to continue.
fr: Appuyer sur pause pour continuer.

en: Type 'pause' to continue.
fr: Taper « pause » pour continuer.

en: Error: `goto' needs an argument greater than zero.
fr: Erreur : « goto » a besoin d'un argument supérieur à zéro.

en: Playlist has only %u element | Playlist has only %u elements
fr[0]: La liste de lecture n'a que %u élément
fr[1]: La liste de lecture n'a que %u éléments

en: +-[Incoming]
fr: +-[Entrée]

en: | input bytes read : %8.0f KiB
fr: | octets lus en entrée : %8.0f Kio

en: | input bitrate    :   %6.0f kb/s
fr: | débit d'entrée      : %6.0f kbit/s

en: | demux bytes read : %8.0f KiB
fr: | octets lus en demux  : %8.0f Kio

en: | demux bitrate    :   %6.0f kb/s
fr: | debit de demux       : %6.0f kbit/s

en: | demux corrupted  :    %5<PRIi64>
fr: | demux corrompu    : %5<PRIi64>

en: | discontinuities  :    %5<PRIi64>
fr: | discontinuités         : %5<PRIi64>

en: +-[Video Decoding]
fr: +-[Décodage vidéo]

en: | video decoded    :    %5<PRIi64>
fr: | vidéo décodée        : %5<PRIi64>

en: | frames displayed :    %5<PRIi64>
fr: | trames affichées     : %5<PRIi64>

en: | frames lost      :    %5<PRIi64>
fr: | trames perdues       : %5<PRIi64>

en: +-[Audio Decoding]
fr: +-[Décodage audio]

en: | audio decoded    :    %5<PRIi64>
fr: | audio décodé         : %5<PRIi64>

en: | buffers played   :    %5<PRIi64>
fr: | buffers joués        : %5<PRIi64>

en: | buffers lost     :    %5<PRIi64>
fr: | buffers perdus       : %5<PRIi64>

en: +-[Streaming]
fr: +-[Diffusion]

en: | packets sent     :    %5<PRIi64>
fr: | paquets envoyés      : %5<PRIi64>

en: | bytes sent       : %8.0f KiB
fr: | octets envoyés            : %8.0f Kio

en: | sending bitrate  :   %6.0f kb/s
fr: | débit d'émission       : %6.0f kbit/s

en: Windows messages interface
fr: Interface de messages Windows

en: AIFF demuxer
fr: Démultiplexeur AIFF

en: ASF/WMV demuxer
fr: Démultiplexeur ASF/WMV

en: Could not demux ASF stream
fr: Impossible de démultiplexer le flux ASG

en: VLC failed to load the ASF header.
fr: VLC n'a pas pu ouvrir l'entête ASF

en: AU demuxer
fr: Démultiplexeur AU

en: Avformat demuxer
fr: Démultiplexeur Avformat

en: Avformat
fr: Format AV

en: Demuxer
fr: Démultiplexeur

en: Avformat muxer
fr: Multiplexeur Avformat

en: Muxer
fr: Multiplexeur

en: Avformat mux
fr: Mux AVformat

en: Force use of a specific avformat muxer.
fr: Imposer l'utilisation d'un multiplexeur avformat.

en: Format name
fr: Format

en: Internal libavcodec format name
fr: Nom interne  « libavcodec » du format

en: Force interleaved method
fr: Forcer la méthode entrelacée

en: Force index creation
fr: Forcer la création d'index

en: Recreate a index for the AVI file. Use this if your AVI file is damaged or incomplete (not seekable).
fr: Recréer un index pour le fichier AVI. À n'utiliser si votre fichier AVI est endommagé ou incomplet, ou qu'il est impossible de se déplacer dans le fichier.

en: Ask for action
fr: Demander confirmation pour chaque action

en: Always fix
fr: Toujours réparer

en: Never fix
fr: Ne jamais réparer

en: Fix when necessary
fr: Réparer si nécessaire

en: AVI demuxer
fr: Démultiplexeur AVI

en: Do not play
fr: Ne pas lire

en: Build index then play
fr: Construire l'index puis lancer la lecture

en: Play as is
fr: Lire tel quel

en: Broken or missing AVI Index
fr: Index AVI absent ou abimé

en: Fixing AVI Index...
fr: Réparation de l'index AVI…

en: CAF demuxer
fr: Démultiplexeur CAF

en: CDG demuxer
fr: Démultiplexeur CDG

en: Dump module
fr: Module de dump

en: Dump filename
fr: Nom du fichier dump

en: Name of the file to which the raw stream will be dumped.
fr: Nom du fichier dans lequel enregistrer le flux brut.

en: Append to existing file
fr: Ajouter au fichier

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
fr: Si le fichier spécifié existe déjà, les nouvelles données seront ajoutées au fichier.

en: File dumper
fr: Enregistreur sur fichier

en: Value to adjust dts by
fr: Valeur pour l'ajustement du DTS

en: Dirac video demuxer
fr: Démultiplexeur vidéo Dirac

en: FLAC demuxer
fr: Démultiplexeur FLAC

en: ES ID
fr: ID ES

en: Decode
fr: Décoder

en: Decode at the demuxer stage
fr: Décoder au niveau démuxer

en: Forced chroma
fr: Chrominance forcée

en: If non empty and image-decode is true, the image will be converted to the specified chroma.
fr: Si non vide et décoder-imager est vrai, alors l'image sera convertie dans la chrominance spécifiée.

en: Duration in seconds
fr: Durée (s)

en: Duration in seconds before simulating an end of file. A negative value means an unlimited play time.
fr: Durée en seconde pour simuler la fin de fichier. Une valeur négative indique une durée de lecture illimitée.

en: Frame rate of the elementary stream produced.
fr: Débit d'image cible d'un flux élémentaire produit.

en: Real-time
fr: Temps-réel

en: Use real-time mode suitable for being used as a master input and real-time input slaves.
fr: Utiliser un mode temps-réel adéquat pour une entrée maîtresse et des entrées esclaves temps-réel.

en: Image demuxer
fr: Démultiplexeur d'images

en: Frames per Second
fr: Images par seconde

en: This is the desired frame rate when playing MJPEG from a file. Use 0 (this is the default value) for a live stream (from a camera).
fr: Débit d'images désiré pour la lecture depuis des fichiers, utilisez 0 pour une diffusion en temps réel (depuis une caméra).

en: M-JPEG camera demuxer
fr: Démultiplexeur MJPEG

en: Matroska stream demuxer
fr: Démultiplexeur de flux Matroska

en: Respect ordered chapters
fr: Respecter les chapitres ordonnés

en: Play chapters in the order specified in the segment.
fr: Jouer les chapitres ordonnés selon le segment.

en: Chapter codecs
fr: Codecs des chapitres

en: Use chapter codecs found in the segment.
fr: Utiliser les codecs de chapitre du segment.

en: Preload MKV files in the same directory
fr: Précharger les fichiers MKV qui sont dans le même dossier

en: Preload matroska files in the same directory to find linked segments (not good for broken files).
fr: Précharge les fichiers Matroska de la même famille dans le même dossier pour trouver les segments liés. Ne pas utiliser avec des fichiers corrompus.

en: Seek based on percent not time
fr: Déplacements basés sur le pourcentage et non le temps

en: Seek based on percent not time.
fr: Déplacements basés sur le pourcentage et non le temps

en: Dummy Elements
fr: Éléments inutiles

en: Read and discard unknown EBML elements (not good for broken files).
fr: Lit et ignore les éléments EBML inconnus (non satisfaisant pour fichiers endommagés)

en: Enable noise reduction algorithm.
fr: Activer l'algorithme de réduction du bruit.

en: Enable reverberation
fr: Activer la réverbération.

en: Reverberation level (from 0 to 100, default value is 0).
fr: Niveau de réverbération (0-100, défaut à 0).

en: Enable megabass mode
fr: Mode Méga Bass

en: Megabass mode level (from 0 to 100, default value is 0).
fr: Niveau de Méga Bass (0-100, défaut à 0).

en: Megabass mode cutoff frequency, in Hz. This is the maximum frequency for which the megabass effect applies. Valid values are from 10 to 100 Hz.
fr: Fréquence de coupure pour le mode Méga Basse, en Hz. Ceci est la fréquence maximale pour laquelle l'effet Méga Bass s'applique. Valeurs de 10 à 100Hz.

en: Surround effect level (from 0 to 100, default value is 0).
fr: Niveau d'effet Surround (0-100, défaut à 0).

en: Surround delay, in ms. Usual values are from 5 to 40 ms.
fr: Délai de Surround en ms (généralement 5-40ms).

en: MOD demuxer (libmodplug)
fr: Démultiplexeur MOD (libmodplug)

en: Reverberation level
fr: Niveau de réverbération

en: Reverberation delay
fr: Délai de réverbération

en: Mega bass
fr: Méga Bass

en: Mega bass level
fr: Niveau de Méga Bass

en: Mega bass cutoff
fr: Fréquence de coupure de Méga Bass

en: Surround
fr: Effet Surround

en: Surround level
fr: Niveau d'effet Surround

en: Surround delay (ms)
fr: Délai de Surround (ms)

en: Writer
fr: Auteur

en: Composer
fr: Compositeur

en: Producer
fr: Producteur

en: Information
fr: Informations

en: Disclaimer
fr: Avis de non-responsabilité

en: Requirements
fr: Exigences

en: Original Format
fr: Format original

en: Display Source As
fr: Afficher les sources comme

en: Host Computer
fr: Poste de travail

en: Performers
fr: Interprètes

en: Original Performer
fr: Interprète original

en: Providers Source Content
fr: Contenu de la source du producteur

en: Software
fr: Logiciel

en: Lyrics
fr: Paroles

en: Record Company
fr: Maison de disque

en: Model
fr: Modèle

en: Grouping
fr: Regroupement

en: Sub-Title
fr: Sous-titres

en: Arranger
fr: Arrangeur

en: Art Director
fr: Directeur artistique

en: Copyright Acknowledgement
fr: Copyright

en: Conductor
fr: Chef d'orchestre

en: Song Description
fr: Description

en: Liner Notes
fr: Notes

en: Phonogram Rights
fr: Droits phonographiques

en: Sound Engineer
fr: Ingénieur du son

en: Soloist
fr: Soliste

en: Thanks
fr: Remerciements

en: Executive Producer
fr: Producteur exécutif

en: Keywords
fr: mots-clés

en: MP4 stream demuxer
fr: Démultiplexeur de flux MP4

en: MusePack demuxer
fr: Démultiplexeur MusePack

en: This is the frame rate used as a fallback when playing MPEG video elementary streams.
fr: Débit d'images désiré pour la lecture depuis des flux vidéos élémentaires MPEG.

en: MPEG-4 video
fr: vidéo MPEG-4

en: Desired frame rate for the stream.
fr: Débit d'images désiré pour le flux.

en: H264 video demuxer
fr: Démultiplexeur vidéo H264

en: HEVC/H.265 video demuxer
fr: Démultiplexeur vidéo HEVC/H.265

en: MPEG-I/II video demuxer
fr: Démultiplexeur de flux vidéo MPEG I/II

en: Trust MPEG timestamps
fr: Faire confiance aux indicateurs de temps MPEG

en: Normally we use the timestamps of the MPEG files to calculate position and duration. However sometimes this might not be usable. Disable this option to calculate from the bitrate instead.
fr: Habituellement on utilise la date des fichiers MPEG pour calculer position et durée. Cependant ceci n'est parfois pas utilisable. Inhiber cette option pour calculer en utilisant le débit binaire.

en: MPEG-PS demuxer
fr: Démultiplexeur MPEG-PS

en: Extra PMT
fr: PMT supplémentaire

en: Allows a user to specify an extra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).
fr: Permet de spécifier une PMT supplémentaire (pmt_pid=pid:type_flux[,…]).

en: Set id of ES to PID
fr: Sélectionner l'id de l'ES pour le PID

en: Set the internal ID of each elementary stream handled by VLC to the same value as the PID in the TS stream, instead of 1, 2, 3, etc. Useful to do '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.
fr: Définir l'identifiant interne de chaque flux élémentaire de VLC à la valeur du PID dans le flux TS, au lieu de 1,2,3. Utile par exemple pour faire « #duplicate{…, select="es=<pid>"} ».

en: CSA Key
fr: Clé CSA

en: CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
fr: Clé de chiffrement CSA. Celle-ci doit être une chaîne de 16 caractères (8 octets hexadécimaux).

en: Second CSA Key
fr: Deuxième Clé CSA

en: The even CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
fr: Clé de chiffrement CSA paire. Celle-ci doit être une chaîne de 16 caractères (8 octets hexadécimaux).

en: Packet size in bytes to decrypt
fr: Taille de paquet à déchiffrer, en octets

en: Separate sub-streams
fr: Séparer les sous-flux

en: Separate teletex/dvbs pages into independent ES. It can be useful to turn off this option when using stream output.
fr: Séparer les pages télétexte/dvbs en flux indépendants. Il peut être utile d'inhiber ceci quand on utilise un flux de sortie.

en: Seek and position based on a percent byte position, not a PCR generated time position. If seeking doesn't work property, turn on this option.
fr: Recherche et position basées sur un pourcentage de position d'octet plutôt que les informations de temps PCR. Si la recherche fonctionne mal, activez cette option.

en: Trust in-stream PCR
fr: Faire confiance au flux PCR entrant

en: Use the stream PCR as a reference.
fr: Utiliser le flux PCR comme référence

en: MPEG Transport Stream demuxer
fr: Démultiplexeur MPEG Transport Stream

en: Teletext
fr: Télétexte

en: Teletext subtitles
fr: Sous-titres Télétexte

en: Teletext: additional information
fr: Télétexte : informations supplémentaires

en: Teletext: program schedule
fr: Télétexte : programmes

en: Teletext subtitles: hearing impaired
fr: Sous-titres Télétexte pour malentendants

en: DVB subtitles: hearing impaired
fr: Sous-titres DVD pour malentendants

en: clean effects
fr: Nettoyer les effets

en: hearing impaired
fr: Malentendants

en: visual impaired commentary
fr: Commentaire pour les malvoyants

en: Windows Media NSC metademux
fr: Démultiplexeur Windows Media NSC

en: NullSoft demuxer
fr: Démultiplexeur NullSoft

en: Nuv demuxer
fr: Démultiplexeur Nuv

en: OGG demuxer
fr: Démultiplexeur Ogg

en: Show shoutcast adult content
fr: Afficher le contenu pour adultes sur shoutcast

en: Show NC17 rated video streams when using shoutcast video playlists.
fr: Afficher des flux vidéos notés « NC17 » lors de l'utilisation des listes de lectures shoutcast.

en: Skip ads
fr: Sauter les publicités

en: Use playlist options usually used to prevent ads skipping to detect ads and prevent adding them to the playlist.
fr: Utiliser les options de listes de lecture habituellement prévues pour éviter les publicités (pour les détecter et éviter de les ajouter à la liste.

en: M3U playlist import
fr: Import de liste de lecture M3U

en: RAM playlist import
fr: Import de liste de lecture RAM

en: PLS playlist import
fr: Import de liste de lecture PLS

en: B4S playlist import
fr: Import de liste de lecture B4S

en: DVB playlist import
fr: Import de liste de lecture DVB

en: Podcast parser
fr: Parseur Podcast

en: XSPF playlist import
fr: Import de liste de lecture XSPF

en: New winamp 5.2 shoutcast import
fr: Nouvel import shoutcast winamp 5.2

en: ASX playlist import
fr: Import de liste de lecture ASX

en: Kasenna MediaBase parser
fr: Démultiplexeur Kasenna MediaBase

en: QuickTime Media Link importer
fr: Importateur de liens de médias Quicktime

en: Dummy IFO demux
fr: Démultiplexeur ifo bidon

en: iTunes Music Library importer
fr: Importation de bibliothèque iTunes

en: WPL playlist import
fr: Import de liste de lecture WPL

en: Podcast Info
fr: Informations Podcast

en: Podcast Link
fr: Lien podcast

en: Podcast Copyright
fr: Notice Droit d'auteur podcast

en: Podcast Category
fr: Catégorie podcast

en: Podcast Keywords
fr: mots-clés podcast

en: Podcast Subtitle
fr: Sous-titres de podcast

en: Podcast Summary
fr: Résumé Podcast

en: Podcast Publication Date
fr: Date de publication du podcast

en: Podcast Author
fr: Auteur podcast

en: Podcast Subcategory
fr: Catégorie podcast

en: Podcast Duration
fr: Durée podcast

en: Podcast Type
fr: Type de podcast

en: Podcast Size
fr: Taille du Podcast

en: %s bytes
fr: %s octets

en: Listeners
fr: Auditeurs

en: Load
fr: Charger

en: PVA demuxer
fr: Démultiplexeur PVA

en: Audio sample rate in Hertz. Default is 48000 Hz.
fr: Fréquence d'échantillonnage audio en Hertz. 48000 Hz par défaut.

en: Audio channels
fr: Canaux audio

en: Audio channels in input stream. Numeric value >0. Default is 2.
fr: Canaux audio dans le flux d'entrée. Valeur numérique > 0. 2 par défaut.

en: FOURCC code of raw input format
fr: Code FOURCC du flux d'entrée brut

en: FOURCC code of the raw input format. This is a four character string.
fr: Code FOURCC du flux d'entrée brut. Ceci est une chaîne de 4 caractères.

en: Forces the audio language
fr: Forcer la langue audio

en: Raw audio demuxer
fr: Démultiplexeur audio Raw

en: The demuxer will advance timestamps if the input can't keep up with the rate.
fr: Autoriser VLC à sauter des images si la CPU ne peut suivre le taux d'encodage.

en: DV (Digital Video) demuxer
fr: Démultiplexeur DV (Digital Video)

en: This is the desired frame rate when playing raw video streams. In the form 30000/1001 or 29.97
fr: Débit d'images désiré pour la lecture depuis des flux vidéos bruts. De la forme 30000/1001 ou 29.97

en: This specifies the width in pixels of the raw video stream.
fr: Ceci indique la largeur en pixels du flux vidéo brut.

en: This specifies the height in pixels of the raw video stream.
fr: Ceci indique la hauteur en pixels du flux vidéo brut.

en: Force chroma (Use carefully)
fr: Forcer la chrominance (à utiliser avec précaution)

en: Force chroma. This is a four character string.
fr: Forcer la chrominance. Ceci est une chaîne de 4 caractères.

en: Raw video demuxer
fr: Démultiplexeur vidéo Raw

en: Real demuxer
fr: Démultiplexeur Real

en: C64 sid demuxer
fr: Démultiplexeur C64 sid

en: SMF demuxer
fr: Démultiplexeur SMF

en: EBU STL subtitles parser
fr: Lecteur de sous-titres EBU STL

en: Apply a delay to all subtitles (in 1/10s, eg 100 means 10s).
fr: Ajouter un retard à tous les sous-titres (en dixièmes de seconde, 100 = 10 s).

en: Override the normal frames per second settings. This will only work with MicroDVD and SubRIP (SRT) subtitles.
fr: Remplacer le nombre d'images par seconde. Ne fonctionne qu'avec les sous-titres MicroDVD et SubRIP (SRT).

en: Force the subtiles format. Selecting "auto" means autodetection and should always work.
fr: Forcer le format des sous-titre. Utiliser « auto » signifie détection automatique et devrait toujours fonctionner.

en: Override the default track description.
fr: Surcharger la description par défaut de la piste.

en: Text subtitle parser
fr: Lecteur de sous-titres texte

en: Subtitle delay
fr: Retard des sous-titres

en: Subtitle format
fr: Format des sous-titres

en: Subtitle description
fr: Description des sous-titres

en: TTA demuxer
fr: Démultiplexeur TTA

en: TY Stream audio/video demux
fr: Décodeur de flux TY audio/vidéo

en: Closed captions 2
fr: Sous-titrage codé 2

en: Closed captions 3
fr: Sous-titrage codé 3

en: Closed captions 4
fr: Sous-titrage codé 4

en: Desired frame rate for the VC-1 stream.
fr: Débit d'images pour le flux VC-1.

en: VC1 video demuxer
fr: Démultiplexeur vidéo VC1

en: Vobsub subtitles parser
fr: Démultiplexeur de sous-titres Vobsub

en: VOC demuxer
fr: Démultiplexeur VOC

en: WAV demuxer
fr: Démultiplexeur WAV

en: XA demuxer
fr: Démultiplexeur XA

en: Unknown category
fr: catégorie inconnue

en: Closed captions
fr: Sous-titres

en: Textual audio descriptions
fr: Description  textuelle de l'audio

en: Ticker text
fr: Texte défilant

en: Active regions
fr: Régions actives

en: Semantic annotations
fr: Annotations sémantiques

en: Linguistic markup
fr: Marqueur de langue

en: Cue points
fr: Points de repère

en: Subtitles (images)
fr: Sous-titres (images)

en: Slides (text)
fr: Diaporama (textes)

en: Slides (images)
fr: Diaporama (images)

en: About VLC media player
fr: À propos du lecteur multimédia VLC

en: Credits
fr: Crédits

en: License
fr: Licence

en: Authors
fr: Auteurs

en: VLC media player and VideoLAN are trademarks of the VideoLAN Association.
fr: Le lecteur multimédia VLC et VideoLAN sont des marques déposées de l'Association VideoLAN.

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
fr: <p>Le lecteur multimédia VLC est un lecteur, un encodeur et un diffuseur multimédia gratuit et libre fait par des volontaires de la communauté <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a>.</p><p>VLC utilise ses propres codecs, fonctionne sur les plate-formes les plus répandues, et peut lire quasiment tous les fichiers, CD, DVD, flux réseau, cartes de capture et autres formats de médias !</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Aidez-nous et rejoignez-nous !</span></a>

en: Playlist parsers
fr: Analyseurs de listes de lecture

en: Service Discovery
fr: Découverte de services

en: Show Installed Only
fr: Afficher seulement ceux installés

en: Find more addons online
fr: Trouver plus d'extensions en ligne

en: Addons Manager
fr: Gestionnaire d'extensions

en: Installed
fr: Installé

en: Name
fr: Nom

en: Author
fr: Auteur

en: Uninstall
fr: Désinstaller

en: Skins
fr: Habillages

en: 2 Pass
fr: 2 Passes

en: Preamp
fr: Préamp

en: Enable dynamic range compressor
fr: Compression dynamique

en: Reset
fr: Réinitialisation

en: Attack
fr: Attaque

en: Release
fr: Extinction

en: Threshold
fr: Seuil

en: Enable Spatializer
fr: Activer le spatialiseur

en: Headphone virtualization
fr: Spatialisation pour casque stéréo

en: Volume normalization
fr: Normalisation du volume

en: Maximum level
fr: Niveau maximal

en: Filter
fr: Filtre

en: Audio Effects
fr: Effets audio

en: Duplicate current profile...
fr: Dupliquer le profil courant…

en: Organize Profiles...
fr: Organiser les profils…

en: Duplicate current profile for a new profile
fr: Dupliquer le profil courant pour en créer un nouveau

en: Enter a name for the new profile:
fr: Entrer le nom du nouveau profil :

en: Save
fr: Enregistrer

en: Please enter a unique name for the new profile.
fr: Entrer un nom unique pour le nouveau profil.

en: Multiple profiles with the same name are not allowed.
fr: Impossible d'avoir plusieurs profils du même nom.

en: Remove a preset
fr: Supprimer une configuration

en: Select the preset you would like to remove:
fr: Choisir la configuration à supprimer :

en: Remove
fr: Supprimer

en: Add new Preset...
fr: Ajouter une nouvelle configuration…

en: Organize Presets...
fr: Organiser les configurations…

en: Save current selection as new preset
fr: Enregistrer la sélection courant en tant que configuration

en: Enter a name for the new preset:
fr: Entrer le nom de la nouvelle configuration :

en: Bookmarks
fr: Signets

en: Add
fr: Ajouter

en: Clear
fr: Effacer

en: Edit
fr: Édition

en: Time
fr: Temps

en: OK
fr: Ok

en: Untitled
fr: Sans titre

en: No input
fr: Pas d'entrée

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
fr: Aucune entrée trouvée. Le flux doit être en lecture ou en pause pour que les signets fonctionnent.

en: Input has changed
fr: L'entrée a changé

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
fr: L'entrée a changé, impossible d'enregistrer les signets. Passez la lecture sur « Pause » pendant la modification des signets pour garder la même entrée.

en: Backward
fr: Reculer

en: Forward
fr: Avancer

en: Convert & Stream
fr: Convertir & diffuser

en: Go!
fr: Aller !

en: Drop media here
fr: Déposer des médias ici

en: Open media...
fr: Ouvrir un média…

en: Choose Profile
fr: Choisir un profil

en: Customize...
fr: Personnaliser…

en: Choose Destination
fr: Destination

en: Choose an output location
fr: Choisir une destination

en: Browse...
fr: Parcourir…

en: Setup Streaming...
fr: Configurer les flux…

en: Save as File
fr: Enregistrer le fichier

en: Stream
fr: Flux

en: Apply
fr: Appliquer

en: Save as new Profile...
fr: Enregistrer un nouveau profil…

en: Encapsulation
fr: Méthode d'encapsulation

en: Video codec
fr: Codecs vidéo

en: Audio codec
fr: Codecs audio

en: Keep original video track
fr: Conserver la taille originale de la piste vidéo

en: Resolution
fr: Résolution

en: You just need to fill one of the three following parameters, VLC will autodetect the other using the original aspect ratio
fr: Il est juste nécessaire de remplir un des trois paramètres suivants, VLC détectera automatiquement les autres en utilisant le rapport d'affichage original

en: Scale
fr: Échelle

en: Keep original audio track
fr: Conserver la piste audio originale

en: Overlay subtitles on the video
fr: Incruster les sous-titres sur la vidéo

en: Stream Destination
fr: Destination du flux

en: Stream Announcement
fr: Annonce des flux

en: Address
fr: Adresse

en: SAP Announcement
fr: Annonce SAP

en: HTTP Announcement
fr: Annonce HTTP

en: RTSP Announcement
fr: Annonce RTSP

en: Export SDP as file
fr: Exporter un fichier SDP

en: Channel Name
fr: Nom du canal

en: SDP URL
fr: URL du SDP

en: Invalid container format for HTTP streaming
fr: Format de conteneur invalide pour le streaming HTTP

en: Media encapsulated as %@ cannot be streamed through the HTTP protocol for technical reasons.
fr: Le média encapsulé en tant que %@ ne peut pas être lu à travers le protocole HTTP pour des raisons techniques.

en: Remove a profile
fr: Supprimer un profil

en: Select the profile you would like to remove:
fr: Sélectionnez le profil à supprimer :

en: Save as new profile
fr: Créer un nouveau profil

en: %@ stream to %@:%@
fr: %@ flux vers %@:%@

en: No Address given
fr: Pas d'adresse indiquée

en: In order to stream, a valid destination address is required.
fr: Pour créer un flux, une adresse de destination valide est indispensable.

en: No Channel Name given
fr: Pas de nom de canal

en: SAP stream announcement is enabled. However, no channel name is provided.
fr: Le flux SAP est activé. Cependant, aucun nom de chaîne n'est fourni.

en: No SDP URL given
fr: Pas d'URL SDP

en: A SDP export is requested, but no URL is provided.
fr: Un support SDP est demandé, mais aucune URL n'est fournie.

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Random On
fr: Aléatoire Oui

en: Repeat Off
fr: Sans répétition

en: Errors and Warnings
fr: Erreurs et avertissements

en: Clean up
fr: Effacer

en: Toggle Fullscreen mode
fr: Commuter le mode plein écran

en: Video device
fr: Périphérique vidéo

en: Number of the screen to use by default to display videos in 'fullscreen'. The screen number correspondance can be found in the video device selection menu.
fr: Numéro de l'écran à utiliser par défaut pour afficher les vidéos en plein écran. La correspondance des numéros d'écrans se trouve dans le menu de sélection du périphérique vidéo.

en: Opaqueness
fr: Opacité

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
fr: Règle la transparence de la sortie vidéo. 1 correspond à  opaque (par défaut), 0 à transparent

en: Black screens in fullscreen
fr: Passer au noir en plein écran

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
fr: Passer au noir les écrans n'affichant pas de vidéo, en mode plein écran.

en: Show Fullscreen controller
fr: Afficher le contrôleur plein écran

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
fr: Afficher un contrôleur en surbrillance lors des mouvements de souris en plein écran.

en: Auto-playback of new items
fr: Lecture automatique des nouveaux éléments

en: Start playback of new items immediately once they were added.
fr: Démarrer la lecture des nouveaux éléments dès qu'ils sont ajoutés.

en: Keep Recent Items
fr: Garder les éléments récents

en: By default, VLC keeps a list of the last 10 items. This feature can be disabled here.
fr: Par défaut, VLC garde une liste des 10 derniers médias. Cette possibilité peut être inhibée ici.

en: Control playback with the Apple Remote
fr: Contrôler la lecture avec la télécommande Apple

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
fr: Par défaut, VLC peut être contrôlé avec la télécommande Apple.

en: Control system volume with the Apple Remote
fr: Contrôler le volume du système avec la télécommande Apple

en: By default, VLC will control its own volume with the Apple Remote. However, you can choose to control the global system volume instead.
fr: Par défaut, VLC contrôlera son propre volume avec la télécommande Apple. Cependant, vous pouvez choisir de contrôler le volume global du système à la place.

en: Control playlist items with the Apple Remote
fr: Contrôler la liste de lecture avec la télécommande Apple

en: By default, VLC will allow you to switch to the next or previous item with the Apple Remote. You can disable this behavior with this option.
fr: Par défaut, VLC vous permettra de passer à l'élément suivant ou précédent avec la télécommande Apple. Vous pouvez désactiver ce comportement avec cette option.

en: Control playback with media keys
fr: Contrôler la lecture avec les touches multimédias

en: By default, VLC can be controlled using the media keys on modern Apple keyboards.
fr: Par défaut, VLC peut être contrôlé avec les touches multimédias des claviers Apple récents.

en: Run VLC with dark interface style
fr: Lancer VLC avec un style d'interface sombre

en: If this option is enabled, VLC will use the dark interface style. Otherwise, the grey interface style is used.
fr: Si cette option est activée, VLC utilisera le style d'interface sombre. Sinon, le style d'interface grisé sera utilisé.

en: Use the native fullscreen mode
fr: Utiliser le mode plein écran natif

en: By default, VLC uses the fullscreen mode known from previous Mac OS X releases. It can also use the native fullscreen mode on Mac OS X 10.7 and later.
fr: Par défaut, VLC utilise le mode plein écran des versions précédentes de MaC OS X. Il peut également utiliser le mode natif sur Mac OS X 10.7 et versions ultérieures.

en: Resize interface to the native video size
fr: Redimensionner l'interface à la taille réelle de la vidéo

en: You have two choices:
     - The interface will resize to the native video size
     - The video will fit to the interface size
     By default, interface resize to the native video size.
fr: Vous avez deux choix :
    - l'interface se redimensionne à la taille réelle de la vidéo
    - la vidéo est ajustée à la taille de l'interface
    Par défaut, le premier cas est choisi.

en: Pause the video playback when minimized
fr: Mettre la vidéo en pause lors de l'iconification

en: With this option enabled, the playback will be automatically paused when minimizing the window.
fr: Si cette option est validé, la lecture sera automatiquement mise en pause lorsque VLC est minimisé

en: Allow automatic icon changes
fr: Changement automatique de l’icône

en: This option allows the interface to change its icon on various occasions.
fr: Cette option permet à l'interface de changer son icône en diverses occasions.

en: Lock Aspect Ratio
fr: Forcer le format d'affichage

en: Show Previous & Next Buttons
fr: Afficher les boutons Suivant & Précédent

en: Shows the previous and next buttons in the main window.
fr: Affiche les boutons Suivant et Précédent dans la fenêtre principale.

en: Show Shuffle & Repeat Buttons
fr: Afficher les boutons Aléatoire & Répétition

en: Shows the shuffle and repeat buttons in the main window.
fr: Affiche les boutons Aléatoire et Répétition dans la fenêtre principale.

en: Show Audio Effects Button
fr: Afficher le bouton Effets audio

en: Shows the audio effects button in the main window.
fr: Affiche le bouton Effets audio dans la fenêtre principale.

en: Show Sidebar
fr: Afficher la barre latérale

en: Shows a sidebar in the main window listing media sources.
fr: Affiche la barre latérale dans la fenêtre principale listant les sources de médias.

en: Control external music players
fr: Contrôler les lecteurs de musique externe

en: VLC will pause and resume supported music players on playback.
fr: VLC pourra mettre en pause et reprendre la lecture sur les lecteurs de musiques supportés.

en: Use large text for list views
fr: Utilise un grand texte pour les vues en liste

en: Do nothing
fr: Ne rien faire

en: Pause iTunes / Spotify
fr: Mettre en pause iTunes / Spotify

en: Pause and resume iTunes / Spotify
fr: Mettre en pause et reprendre iTunes / Spotify

en: Continue playback where you left off
fr: Continue la lecture là ou elle a été laissée

en: VLC will store playback positions of the last 30 items you played. If you re-open one of those, playback will continue.
fr: VLC va enregistrer l'avancement de lecture des 30 derniers éléments que vous avez lu. Si vous ouvrez à nouveau l'un d'eux, la lecture continuera.

en: Ask
fr: Demander

en: Always
fr: Toujours

en: Never
fr: Jamais

en: Maximum Volume displayed
fr: Niveau de volume maximum affiché

en: Mac OS X interface
fr: Interface Mac OS X

en: Appearance
fr: Apparence

en: Behavior
fr: Comportement

en: Apple Remote and media keys
fr: Télécommande Apple et touches média

en: Video output
fr: Sortie vidéo

en: Remove old preferences?
fr: Effacer les anciennes préférences ?

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
fr: Un ancien fichier de préférences de VLC a été trouvé.

en: Move To Trash and Relaunch VLC
fr: Déplacer le dans la corbeille et relancez VLC

en: Level %i
fr: Niveau %i

en: Smaller
fr: Plus petit

en: Small
fr: Petit

en: Large
fr: Grand

en: Larger
fr: Plus grand

en: Check for Update...
fr: Rechercher des mises à jour…

en: Preferences...
fr: Préférences…

en: Hide VLC
fr: Masquer VLC

en: Hide Others
fr: Masquer les autres

en: Show All
fr: Tout afficher

en: Quit VLC
fr: Quitter VLC

en: 1:File
fr: 1:Fichier

en: Advanced Open File...
fr: Ouvrir un fichier en mode avancé…

en: Open File...
fr: Ouvrir un fichier…

en: Open Disc...
fr: Ouvrir un disque…

en: Open Network...
fr: Ouvrir un flux réseau…

en: Open Capture Device...
fr: Ouvrir un périphérique de capture…

en: Open Recent
fr: Ouvrir un flux récent

en: Close Window
fr: Fermer la fenêtre

en: Convert / Stream...
fr: Convertir / Diffuser…

en: Save Playlist...
fr: Enregistrer la liste de lecture…

en: Reveal in Finder
fr: Montrer dans le Finder

en: Cut
fr: Couper

en: Copy
fr: Copier

en: Paste
fr: Coller

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: View
fr: Vue

en: Playlist Table Columns
fr: Colonnes de la liste de lecture

en: Playback
fr: Lecture

en: Playback Speed
fr: Vitesse de lecture

en: Track Synchronization
fr: Synchronisation de piste

en: A→B Loop
fr: A→B en boucle

en: Quit after Playback
fr: Quitter après la lecture

en: Step Forward
fr: Avancer d'un pas

en: Step Backward
fr: Reculer d'un pas

en: Jump to Time
fr: Aller au temps

en: Increase Volume
fr: Augmenter le volume

en: Decrease Volume
fr: Réduire le volume

en: Audio Device
fr: Périphérique audio

en: Half Size
fr: Taille moitiée

en: Normal Size
fr: Taille normale

en: Double Size
fr: Taille double

en: Fit to Screen
fr: Ajuster à l'écran

en: Float on Top
fr: Flotter au-dessus

en: Fullscreen Video Device
fr: Sortie vidéo en plein écran

en: Post processing
fr: Post-traitement

en: Add Subtitle File...
fr: Ajouter un fichier de sous-titres…

en: Subtitles Track
fr: Piste de sous-titres

en: Text Size
fr: Taille du texte

en: Text Color
fr: Couleur du texte

en: Outline Thickness
fr: Épaisseur du contour

en: Background Opacity
fr: Opacité de l'arrière-plan

en: Background Color
fr: Couleur de l'arrière-plan

en: Window
fr: Fenêtre

en: Minimize
fr: Réduire

en: Player...
fr: Lecteur…

en: Main Window...
fr: Fenêtre principale…

en: Audio Effects...
fr: Effets audio…

en: Video Effects...
fr: Effets vidéo…

en: Bookmarks...
fr: Signets…

en: Playlist...
fr: Liste de lecture…

en: Media Information...
fr: Informations sur le média…

en: Messages...
fr: Messages…

en: Errors and Warnings...
fr: Erreurs et avertissements…

en: Bring All to Front
fr: Tout ramener au premier plan

en: Help
fr: Aide

en: VLC media player Help...
fr: Aide du lecteur multimédia VLC…

en: Online Documentation...
fr: Documentation en ligne...

en: VideoLAN Website...
fr: Site web de VideoLAN…

en: Make a donation...
fr: Faire un don…

en: Online Forum...
fr: Forum en ligne…

en: File Format:
fr: Format de fichier :

en: Extended M3U
fr: M3U étendu

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
fr: XSPF (Format de Liste de Lecture échangeable XML)

en: HTML playlist
fr: Liste de lecture HTML

en: Save Playlist
fr: Enregistrer la liste de lecture

en: Search in Playlist
fr: Chercher dans la liste de lecture

en: Subscribe
fr: S'abonner

en: Unsubscribe
fr: Se désabonner

en: Subscribe to a podcast
fr: S'abonner à un podcast

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
fr: Entrez l'URL pour s'abonner à un podcast :

en: Unsubscribe from a podcast
fr: Se désabonner d'un podcast

en: Select the podcast you would like to unsubscribe from:
fr: Entrez l'URL pour s'abonner à un podcast :

en: Check for album art and metadata?
fr: Vérifier la jaquette et les métadonnées ?

en: Enable Metadata Retrieval
fr: Activer la récupération de métadonnées

en: No, Thanks
fr: Non merci

en: VLC can check online for album art and metadata to enrich your playback experience, e.g. by providing track information when playing Audio CDs. To provide this functionality, VLC will send information about your contents to trusted services in an anonymized form.
fr: VLC peut rechercher en ligne des images et métadonnées relatives à l'album afin d'enrichir votre utilisation, par exemple en fournissant des informations sur les pistes des CD audio que vous jouez. Pour proposer cette fonctionnalité, VLC enverra des informations sur les contenus à des services de confiance, de façon anonyme.

en: LIBRARY
fr: BIBLIOTHÈQUE

en: MY COMPUTER
fr: MON ORDINATEUR

en: DEVICES
fr: PÉRIPHÉRIQUES

en: LOCAL NETWORK
fr: RÉSEAU LOCAL

en: Show/Hide Playlist
fr: Afficher/masquer la liste de lecture

en: Repeat
fr: Répétition

en: Shuffle
fr: Aléatoire

en: Full Volume
fr: Plein volume

en: Open Source
fr: Ouvrir un flux

en: Open
fr: Ouvrir

en: Settings...
fr: Paramètres…

en: Disc
fr: Disque

en: Network
fr: Réseau

en: Choose a file
fr: Choisir un fichier

en: Treat as a pipe rather than as a file
fr: Considérer comme un tuyau plutôt que comme un fichier

en: Play another media synchronously
fr: Jouer en synchronisation avec autre média (fichier audio supplémentaire, …)

en: Choose...
fr: Choisir…

en: Custom playback
fr: Lecture personnalisée

en: Open VIDEO_TS / BDMV folder
fr: Ouvrir le dossier VIDEO_TS / BDMV

en: Insert Disc
fr: Insérer un disque

en: Disable DVD menus
fr: Inhiber les menus DVD

en: Enable DVD menus
fr: Activer les menus DVD

en: IP Address
fr: Adresse IP

en: To Open a usual network stream (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), just enter the URL in the field above. If you want to open a RTP or UDP stream, press the button below.
fr: Pour ouvrir un flux réseau standard (HTTP, RTSP, MMS, FTP, etc.), donnez son URL dans le champ ci-dessus. Si vous voulez ouvrir un flux RTP ou UDP, appuyez sur le bouton ci-dessous.

en: If you want to open a multicast stream, enter the respective IP address given by the stream provider. In unicast mode, VLC will use your machine's IP automatically.
    
    To open a stream using a different protocol, just press Cancel to close this sheet.
fr: Si vous voulez ouvrir un flux multicast, donnez l'adresse IP indiquée par le fournisseur du flux. En mode unicast, VLC utilise automatiquement l'IP de la machine.
    
    Pour ouvrir un flux avec un protocole différent, cliquez [Annuler] pour fermer cette fenêtre.

en: Open RTP/UDP Stream
fr: Ouvrir un flux RTP/UDP

en: Protocol
fr: Protocole

en: Input Devices
fr: Périphériques d'entrée

en: Subscreen left
fr: Partie gauche du sous-écran

en: Subscreen top
fr: Haut du sous-écran

en: Capture Audio
fr: Capture audio

en: Add Subtitle File:
fr: Ajouter un fichier de sous-titres :

en: Override parameters
fr: Outrepasser les paramètres

en: Subtitle encoding
fr: Encodage des sous-titres

en: Font size
fr: Taille

en: Subtitle alignment
fr: Alignement des sous-titres

en: Font Properties
fr: Propriétés de police

en: Subtitle File
fr: Fichier de sous-titres

en: Open File
fr: Ouvrir un &fichier

en: %i tracks
fr: %i pistes

en: Streaming and Transcoding Options
fr: Options de diffusion/transcodage

en: Display the stream locally
fr: Afficher pendant la diffusion

en: Dump raw input
fr: Enregistrer le flux brut

en: Encapsulation Method
fr: Méthode d'encapsulation

en: Transcoding options
fr: Options de transcodage

en: Bitrate (kb/s)
fr: Débit (kbit/s)

en: Stream Announcing
fr: Annonce des flux

en: Save File
fr: Enregistrer le fichier

en: Track Number
fr: Numéro de piste

en: Duration
fr: Durée

en: File Size
fr: Taille du fichier

en: Media Information
fr: Méta-données

en: Location
fr: Emplacement

en: Save Metadata
fr: Enregistrer les méta-donnée&s

en: General
fr: Général

en: Codec Details
fr: Détails des codecs

en: Read at media
fr: Lu à la source

en: Input bitrate
fr: Débit d'entrée

en: Demuxed
fr: Démultiplexé

en: Stream bitrate
fr: Débit du flux

en: Decoded blocks
fr: Blocs décodés

en: Displayed frames
fr: Images affichées

en: Lost frames
fr: Images perdues

en: Streaming
fr: Diffusion

en: Sent packets
fr: Paquets envoyés

en: Sent bytes
fr: Octets envoyés

en: Send rate
fr: Débit d'envoi

en: Played buffers
fr: Tampons joués

en: Lost buffers
fr: Tampons perdus

en: Error while saving meta
fr: Erreur lors de l'enregistrement des méta-données

en: VLC was unable to save the meta data.
fr: VLC est incapable d'enregistrer les méta-données.

en: Continue playback?
fr: Continuer la lecture ?

en: Continue
fr: Continuer

en: Restart playback
fr: Redémarrer la lecture

en: Playback of "%@" will continue at %@
fr: La lecture de « %@ » reprendra à %@

en: Interface Settings
fr: Paramètres de l'interface

en: Audio Settings
fr: Paramètres audio

en: Video Settings
fr: Paramètres vidéo

en: Subtitle & On Screen Display Settings
fr: Paramètres de sous-titres et d'incrustation vidéo

en: Input & Codec Settings
fr: Paramètres d'entrée et de codec

en: General Audio
fr: Audio général

en: Preferred Audio language
fr: Langue audio préférée

en: Enable Last.fm submissions
fr: Activer les soumissions à last.fm

en: Visualization
fr: Visualisation

en: Keep audio level between sessions
fr: Retenir le niveau de volume entre les sessions

en: Always reset audio start level to:
fr: Toujours remettre le niveau de volume à :

en: Change
fr: Changer

en: Change Hotkey
fr: Changer le raccourci clavier

en: Select an action to change the associated hotkey:
fr: Sélectionner une action pour changer la touche associée :

en: Shortcut
fr: Raccourci

en: Record directory or filename
fr: Dossier des captures

en: Directory or filename where the records will be stored
fr: Dossier ou fichier pour les enregistrements

en: Repair AVI Files
fr: Réparer les fichiers AVI

en: Default Caching Level
fr: Niveau de cache par défaut

en: Caching
fr: Mise en cache

en: Use the complete preferences to configure custom caching values for each access module.
fr: Utilisez les préférences étendues pour configurer des valeurs de cache personnalisées pour tous les modules d'accès.

en: Codecs / Muxers
fr: Codecs / Multiplexeurs

en: Post-Processing Quality
fr: Qualité de post-traitement

en: Edit default application settings for network protocols
fr: Modifier les paramètres par défaut de l'application pour les protocoles réseau

en: Open network streams using the following protocols
fr: Ouvrir les flux réseaux en utilisant les protocoles suivants

en: Note that these are system-wide settings.
fr: Notez que ces paramètres sont pour l'ensemble du système.

en: Interface style
fr: Style d'interface

en: Dark
fr: Sombre

en: Bright
fr: Claire

en: Continue playback
fr: Continuer la lecture

en: Privacy / Network Interaction
fr: Vie privée / Interaction réseau

en: Automatically check for updates
fr: Rechercher automatiquement des mises à jour

en: Default Encoding
fr: Encodage par défaut

en: Display Settings
fr: Paramètres d'affichage

en: Font color
fr: Couleur

en: Font
fr: Police

en: Subtitle languages
fr: Langue des sous-titres

en: Preferred subtitle language
fr: Langue préférée des sous-titres

en: Enable OSD
fr: Activer l'OSD

en: Force bold
fr: Forcer en gras

en: Outline color
fr: Couleur du contour

en: Outline thickness
fr: Contour

en: Display
fr: Affichage

en: Show video within the main window
fr: Afficher la vidéo dans la fenêtre principale

en: Black screens in Fullscreen mode
fr: Passer au noir en plein écran

en: Video snapshots
fr: Captures d'écran

en: Folder
fr: Dossier

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Sequential numbering
fr: Numérotation séquentielle

en: Reset All
fr: Tout rétablir

en: Preferences
fr: Préférences

en: Last check on: %@
fr: Dernière fois : %@

en: No check was performed yet.
fr: Pas de contrôle effectué.

en: Reset Preferences
fr: Rétablir

en: This will reset VLC media player's preferences.
    
    Note that VLC will restart during the process, so your current playlist will be emptied and eventual playback, streaming or transcoding activities will stop immediately.
    
    The Media Library will not be affected.
    
    Are you sure you want to continue?
fr: Ceci va remettre à zéro toutes les préférences de VLC.
    
    Notez que VLC va redémarrer pendant cette procédure, ainsi votre liste de lecture sera vidée et les lectures ou transcodages en cours seront arrêtés.
    
    La médiathèque ne sera pas affectée.
    
    Voulez-vous vraiment continuer ?

en: This setting cannot be changed because the native fullscreen mode is enabled.
fr: Ce paramètre ne peut être modifié parce que le mode plein écran natif est activé.

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
fr: Choisissez le dossier pour enregister les captures d'écran.

en: Choose
fr: Choisir

en: Choose the directory or filename where the records will be stored.
fr: Dossier ou fichier pour les enregistrements.

en: Press new keys for
    "%@"
fr: Appuyez sur la nouvelle combinaison pour
    « %@ »

en: Invalid combination
fr: Combinaison invalide

en: Regrettably, these keys cannot be assigned as hotkey shortcuts.
fr: Hélas, ces touches ne peuvent pas être utilisées comme raccourci.

en: This combination is already taken by "%@".
fr: Cette combinaison est déjà utilisée par « %@ ».

en: Not Set
fr: non défini

en: Audio/Video
fr: Audio/Vidéo

en: Audio track synchronization:
fr: Synchronisation de piste audio :

en: A positive value means that the audio is ahead of the video
fr: Une valeur positive veut dire que l'audio est en avance sur la vidéo

en: Subtitles/Video
fr: Sous-titres/Vidéo

en: Subtitle track synchronization:
fr: Synchronisation de piste sous-titres :

en: A positive value means that the subtitles are ahead of the video
fr: Une valeur positive signifie que les sous-titres sont en avance sur la vidéo

en: Subtitle speed:
fr: Vitesse des sous-titres :

en: fps
fr:  ips

en: Subtitle duration factor:
fr: Facteur de durée des sous-titres :

en: Extend subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
fr: Étendre la durée des sous-titres avec cette valeur.
    Mettre 0 pour inhiber.

en: Multiply subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
fr: Multiplier la durée des sous-titres par cette valeur.
    Mettre à 0 pour inhiber

en: Recalculate subtitle duration according
    to their content and this value.
    Set 0 to disable.
fr: Re-calculer la durée des sous-titres conformément
    à leur contenu et à cette valeur.
    Mettre à 0 pour inhiber.

en: Video Effects
fr: Effets vidéo

en: Basic
fr: Basique

en: Geometry
fr: Géométrie

en: Color
fr: Couleur

en: Image Adjust
fr: Ajustement d'image

en: Brightness Threshold
fr: Seuil de luminosité

en: Sharpen
fr: Accentuation

en: Banding removal
fr: Suppression effet de traîne

en: Radius
fr: Rayon

en: Film Grain
fr: Grain du film

en: Synchronize top and bottom
fr: Synchroniser haut et bas

en: Synchronize left and right
fr: Synchroniser gauche et droite

en: Transform
fr: Transformation

en: Rotate by 90 degrees
fr: Rotation de 90 degrés

en: Rotate by 180 degrees
fr: Rotation de 180 degrés

en: Rotate by 270 degrees
fr: Rotation de 270 degrés

en: Flip horizontally
fr: Retournement horizontal

en: Flip vertically
fr: Retournement vertical

en: Magnification/Zoom
fr: Agrandissement/Zoom

en: Puzzle game
fr: Puzzle

en: Rows
fr: Lignes

en: Columns
fr: Colonnes

en: Number of clones
fr: Nombre de clones

en: Wall
fr: Mur d'images

en: Color threshold
fr: Seuil de couleur

en: Similarity
fr: Similarité

en: Intensity
fr: Intensité

en: Edge
fr: « edge » / Contours

en: Hough
fr: « hough » / Lignes

en: Color extraction
fr: Extraction de couleur

en: Invert colors
fr: Inversion de couleur

en: Posterize
fr: Postériser

en: Posterize level
fr: Niveau de postérisation

en: Motion blur
fr: Flou de mouvement

en: Factor
fr: Facteur

en: Motion Detect
fr: Détection de mouvement

en: Water effect
fr: Effet aquatique

en: Psychedelic
fr: Psychédélique

en: Anaglyph
fr: Anaglyphe

en: Add text
fr: Ajout de texte

en: Text
fr: Texte

en: Add logo
fr: Ajouter un logo

en: Transparency
fr: Transparence

en: Organize profiles...
fr: Organiser les profils…

en: B
fr: o

en: KB
fr: ko

en: MB
fr: Mo

en: GB
fr: Go

en: TB
fr: To

en: Show Basic
fr: Afficher les bases

en: Select a directory
fr: Sélectionnez un dossier

en: Select a file
fr: Sélectionner un fichier

en: Select
fr: Sélectionner

en: Minimal Mac OS X interface
fr: Interface Mac OS X minimale

en: Filebrowser starting point
fr: Dossier de démarrage du navigateur

en: This option allows you to specify the directory the ncurses filebrowser will show you initially.
fr: Cette option permet de choisir le répertoire que le navigateur de fichiers ncurses montrera initialement.

en: Ncurses interface
fr: Interface « ncurses »

en:       %s: %s
fr:       %s : %s

en: [Display]
fr: [Affichage]

en:  h,H                    Show/Hide help box
fr:  h,H Afficher/Masquer l'aide

en:  i                      Show/Hide info box
fr: i Afficher/Masquer les informations

en:  M                      Show/Hide metadata box
fr: m Afficher/Masquer les métainformations

en:  L                      Show/Hide messages box
fr: L Afficher/Masquer les messages

en:  P                      Show/Hide playlist box
fr: P Afficher/Masquer la liste de lecture

en:  B                      Show/Hide filebrowser
fr: B Afficher/Masquer le navigateur de fichiers

en:  x                      Show/Hide objects box
fr: x Afficher/Masquer les objets

en:  S                      Show/Hide statistics box
fr: P Afficher/Masquer les statistiques

en:  Esc                    Close Add/Search entry
fr:      [Echap]     Fermer le dialogue Ajouter/Chercher

en:  Ctrl-l                 Refresh the screen
fr:      Ctrl+l      Rafraîchir l'écran

en:  q, Q, Esc              Quit
fr:      q, Q, Échap Quitter

en:  s                      Stop
fr:      s           Arrêter

en:  <space>                Pause/Play
fr:      [Espace]    Suspendre/Lire

en:  f                      Toggle Fullscreen
fr:      f           Commuter le plein écran

en:  c                      Cycle through audio tracks
fr: c Boucle sur les pistes audios

en:  v                      Cycle through subtitles tracks
fr: v Boucle sur les pistes de sous-titres

en:  b                      Cycle through video tracks
fr: b Boucle sur les pistes vidéos

en:  n, p                   Next/Previous playlist item
fr:      n, p        Suivant/Précédent

en:  [, ]                   Next/Previous title
fr:      [, ]        Titre Suivant/Précédent

en:  <, >                   Next/Previous chapter
fr:      <, >        Chapitre Suivant/Précédent

note: xgettext: You can use ← and → characters
en:  <left>,<right>         Seek -/+ 1%%
fr:      ←, →        Sauter -/+1%%

en:  a, z                   Volume Up/Down
fr:      a,z         Augmenter/réduire le volume

en:  m                      Mute
fr:      m           Muet

note: xgettext: You can use ↑ and ↓ characters
en:  <up>,<down>            Navigate through the box line by line
fr:      ↑,↓         Naviguer ligne par ligne

note: xgettext: You can use ⇞ and ⇟ characters
en:  <pageup>,<pagedown>    Navigate through the box page by page
fr:      ⇞,⇟         Naviguer page par page

note: xgettext: You can use ↖ and ↘ characters
en:  <start>,<end>          Navigate to start/end of box
fr:      ↖,↘         Aller au début/à la fin de la boîte de dialogue

en: [Playlist]
fr: [Liste de lecture]

en:  r                      Toggle Random playing
fr:      r           Commuter le lecture aléatoire

en:  l                      Toggle Loop Playlist
fr:      l           Commuter le rebouclage de liste

en:  R                      Toggle Repeat item
fr:      R           Commuter la répétition d'élément

en:  o                      Order Playlist by title
fr:      o           Trier la liste de lecture par titre

en:  O                      Reverse order Playlist by title
fr:      O           Trier la liste de lecture par titre (inversé)

en:  g                      Go to the current playing item
fr:      g           Aller à l'élément courant

en:  /                      Look for an item
fr:      /           Rechercher

en:  ;                      Look for the next item
fr:      ;           Rechercher le prochain

en:  A                      Add an entry
fr:      A           Ajouter

note: xgettext: You can use ⌫ character to translate <backspace>
en:  D, <backspace>, <del>  Delete an entry
fr:      D,⌫,[Suppr] Effacer

en:  e                      Eject (if stopped)
fr:      e           Éjecter (si stoppé)

en: [Filebrowser]
fr: [Navigateur de fichiers]

en:  <enter>                Add the selected file to the playlist
fr:      [Entrée]           Ajouter le fichier sélectionné à la liste de lecture

en:  <space>                Add the selected directory to the playlist
fr:      [Espace]           Ajouter le dossier sélectionné à la liste de lecture

en:  .                      Show/Hide hidden files
fr: . Afficher/Masquer les fichiers cachés

en: [Player]
fr: [Lecteur]

note: xgettext: You can use ↑ and ↓ characters
en:  <up>,<down>            Seek +/-5%%
fr:      ↑,↓         Sauter +/-5%%

en: [Loop]
fr: [Boucler]

en:  Source   : %s
fr:  Source  : %s

en:  Volume   : Mute
fr: Volume : muet

en:  Volume   : %3ld%%
fr: Volume : %3ld%%

en:  Volume   : ----
fr: Volume : ----

en:  Title    : %<PRId64>/%d
fr:  Titre      : %<PRId64>/%d

en:  Chapter  : %<PRId64>/%d
fr:  Chapitre : %<PRId64>/%d

en:  [ h for help ]
fr:  [ h pour l'aide ]

en: Open: %s
fr: Ouvrir : %s

en: Find: %s
fr: Chercher : %s

en: Click to toggle between loop all, loop one and no loop
fr: Cliquer pour commuter entre tout reboucler, reboucler un média et pas de boucle

en: Previous Chapter/Title
fr: Chapitre/Titre précédent

en: Next Chapter/Title
fr: Chapitre/Titre suivant

en: Teletext Activation
fr: Alignement Télétexte

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
fr: Lecture
    Si la liste de lecture est vide, ouvrir un média

en: Previous / Backward
fr: Précédent / Reculer

en: Next / Forward
fr: Suivant / Avancer

en: De-Fullscreen
fr: Sortir du plein écran

en: Extended panel
fr: Options étendues

en: Frame By Frame
fr: Image par image

en: Trickplay Reverse
fr: Lecture à l'envers

en: Step backward
fr: Reculer d'un pas

en: Step forward
fr: Avancer d'un pas

en: Loop / Repeat
fr: Boucle / Répétition

en: Open subtitles
fr: Ouvrir sous-titres

en: Dock fullscreen controller
fr: Afficher le contrôleur plein écran

en: Stop playback
fr: Arrêter la lecture

en: Open a medium
fr: Ouvrir un média

en: Previous media in the playlist, skip backward when held
fr: Média précédent dans la liste de lecture, reculer si maintenu

en: Next media in the playlist, skip forward when held
fr: Média suivant dans la liste de lecture, avancer si maintenu

en: Toggle the video in fullscreen
fr: Commuter la vidéo en plein écran

en: Toggle the video out fullscreen
fr: Commuter la vidéo du plein écran

en: Show extended settings
fr: Afficher les paramètres étendus

en: Toggle playlist
fr: Commuter la liste de lecture

en: Take a snapshot
fr: Prendre une capture d'écran

en: Loop from point A to point B continuously.
fr: Boucler entre les points A et B en continu.

en: Frame by frame
fr: Image par image

en: Reverse
fr: En arrière

en: Change the loop and repeat modes
fr: Changer les modes boucle et répétition

en: Previous media in the playlist
fr: Élément précédent dans la liste de lecture

en: Next media in the playlist
fr: Élément suivant dans la liste de lecture

en: Open subtitle file
fr: Ouvrir un fichier de sous-titres

en: Dock/undock fullscreen controller to/from bottom of screen
fr: Attacher/détacher le contrôleur plein écran du haut/bas de l'écran

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
fr: Rétablir le son

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
fr: Couper le son

en: Pause the playback
fr: Pause après la lecture

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
fr: Boucler entre les points A et B en continu
    Cliquez pour définir le point A

en: Click to set point B
fr: Cliquez pour le point B

en: Stop the A to B loop
fr: Arrêter la boucle A->B

en: Aspect Ratio
fr: Proportions

en: No EPG Data Available
fr: Aucune donnée de guide TV disponible

en: Logo filenames
fr: Nom des fichiers de logo

en: Image mask
fr: Masque de transparence

en: No v4l2 instance found.
    Please check that the device has been opened with VLC and is playing.
    
    Controls will automatically appear here.
fr: Pas d'instance de v4l2.
    Vérifiez que le périphérique a été ouvert avec VLC et fonctionne.
    
    Les contrôles apparaîtront automatiquement ici.

en: Knee
    radius
fr: Rayon de
    l'arrondi

en: Makeup
    gain
fr: Compensation
    de gain

en: (Hastened)
fr: (Accéléré)

en: (Delayed)
fr: (Ralenti)

en: Force update of this dialog's values
fr: Forcer la mise à jour des valeurs de la fenêtre

en: &Fingerprint
fr: &Empreinte audio

en: Find meta data using audio fingerprinting
fr: Récupère des méta-données en utilisant l'empreinte audio

en: Comments
fr: Commentaires

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
fr: Les métadonnées supplémentaires et les autres informations sont affichées ici.

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
fr: Informations diverses sur la composition de votre média ou de votre flux.
    Multiplexeur, codecs audio et vidéo, et sous-titres sont affichés.

en: Current media / stream statistics
fr: Statistiques média / flux courant

en: Input/Read
fr: Entrée/Lu

en: Output/Written/Sent
fr: Sortie/Écrit/Envoyé

en: Media data size
fr: Taille des données

en: Demuxed data size
fr: Taille des données démultiplexées

en: Content bitrate
fr: Débit

en: Discarded (corrupted)
fr: Ignoré (corrompu)

en: Dropped (discontinued)
fr: Abandonné (discontinu)

en: Decoded
fr: Décodé

en: blocks
fr: blocs

en: Displayed
fr: Affiché

en: frames
fr: Images

en: Lost
fr: Perdu

en: Sent
fr: Envoyé

en: packets
fr: Paquets

en: Upstream rate
fr: Débit de flux montant

en: Played
fr: Joué

en: buffers
fr: tampons

en: Last 60 seconds
fr: Dernières 60 s

en: Overall
fr: En tout

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
fr: Vitesse de lecture actuelle : %1
    Faites un clic droit pour ajuster

en: Revert to normal play speed
fr: Retourner à la vitesse de lecture normale

en: Download cover art
fr: Télécharger la jaquette

en: Add cover art from file
fr: Ajouter la jaquette depuis un fichier

en: Choose Cover Art
fr: Choisissez la jaquette

en: Image Files (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)
fr: Fichiers image (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)

en: Elapsed time
fr: Durée écoulée

en: Total/Remaining time
fr: Temps total/restant

en: Click to toggle between total and remaining time
fr: Cliquer pour commuter entre temps écoulé et temps restant

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
fr: Cliquer pour commuter entre temps écoulé et temps restant

en: Double click to jump to a chosen time position
fr: Double-cliquez pour avancer à un moment choisi

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
fr: Ouvrir un périphérique ou un dossier VIDEO_TS

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
fr: Ouvrir un périphérique ou un dossier VIDEO_TS

en: Select one or multiple files
fr: Sélectionnez un ou plusieurs fichiers

en: File names:
fr: Noms de fichier :

en: Filter:
fr: Filtre :

en: Eject the disc
fr: Éjecter le disque

en: Entry
fr: Entrée

en: Channels:
fr: Canaux :

en: Selected ports:
fr: Ports sélectionnés :

en: Use VLC pace
fr: Mettre VLC au pas

en: TV - digital
fr: TV (numérique)

en: Tuner card
fr: Carte tuner

en: Delivery system
fr: Standard de TV numérique

en: Transponder/multiplex frequency
fr: Fréquence du transpondeur/multiplexeur

en: Transponder symbol rate
fr: Débit de symboles du transpondeur

en: Bandwidth
fr: Bande passante

en: TV - analog
fr: TV (analogique)

en: Device name
fr: Nom du périphérique

en: Your display will be opened and played in order to stream or save it.
fr: Votre écran sera utilisé pour diffuser ou enregistrer son contenu.

note: xgettext: frames per second
en:  f/s
fr: ima/s

en: Advanced Options
fr: Options avancées

en: Double click to get media information
fr: Double-cliquez pour avoir les informations sur le média

en: Change playlistview
fr: Changer la vue de liste de lecture

en: Search the playlist
fr: Chercher dans la liste de lecture

en: My Computer
fr: Mon ordinateur

en: Devices
fr: Périphériques

en: Local Network
fr: Réseau local

en: Remove this podcast subscription
fr: Ceci va supprimer l'abonnement à ce podcast

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
fr: Voulez-vous vraiment vous désabonner de %1 ?

en: Cover
fr: Jaquette

en: Create Directory
fr: Créer un dossier

en: Create Folder
fr: Créer un dossier

en: Enter name for new directory:
fr: Entrer le nom du nouveau dossier :

en: Enter name for new folder:
fr: Entrer le nom du nouveau dossier :

en: Rename Directory
fr: Renommer le répertoire

en: Rename Folder
fr: Renommer le dossier

en: Enter a new name for the directory:
fr: Entrez le nouveau nom du répertoire:

en: Enter a new name for the folder:
fr: Entrez le nouveau nom du dossier:

en: Sort by
fr: Trier par

en: Ascending
fr: Croissant

en: Descending
fr: Décroissant

en: Display size
fr: Taille d'affichage

en: Increase
fr: Augmenter

en: Decrease
fr: Réduire

en: Playlist View Mode
fr: Affichage liste de lecture

en: Playlist is currently empty.
    Drop a file here or select a media source from the left.
fr: La liste de lecture est vide.
    Déposez un fichier ici ou sélectionnez une source depuis la gauche.

en: Icons
fr: Icônes

en: Detailed List
fr: Vue détaillée

en: List
fr: Liste

en: PictureFlow
fr: Affichage « PictureFlow »

en: Select File
fr: Sélectionner un fichier

en: in
fr: parmi

en: Any field
fr: Tous les champs

en: Hotkey
fr: Raccourci clavier

en: Application level hotkey
fr: Raccourci de niveau application

en: Desktop level hotkey
fr: Raccourci de niveau bureau

en: Double click to change.
    Delete key to remove.
fr: Double-cliquez pour changer.
    Effacer la touche pour supprimer.

en: Hotkey change
fr: Changement de raccourci clavier

en: Press the new key or combination for
fr: Appuyez sur la nouvelle touche ou combinaison pour

en: Assign
fr: Affecter

en: Warning: this key or combination is already assigned to
fr: Attention : la combinaison est déjà assignée à

en: Warning: <b>%1</b> is already an application menu shortcut
fr: Attention : <b>%1</b> est un raccourci déjà existant

en: Key or combination:
fr: Touche ou combinaison :

en: Key:
fr: Touche :

en: Input & Codecs Settings
fr: Paramètres d'entrée et de codecs

en: Configure Hotkeys
fr: Configurer les raccourcis claviers

en: Device:
fr: Périphérique :

en: If this property is blank, different values
    for DVD, VCD, and CDDA are set.
    You can define a unique one or configure them 
    individually in the advanced preferences.
fr: Si cette propriété est vide, des valeurs différentes
    pour DVD, VCD et CD-Audio sont déjà définies.
    Vous pouvez en définir une unique ou les configurer
    dans les préférences avancées.

en: Lowest latency
fr: Latence la plus basse

en: Low latency
fr: Latence faible

en: High latency
fr: Latence élevée

en: Higher latency
fr: Latence la plus haute

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
fr: Ceci est l'interface habillable de VLC. Vous pouvez télécharger d'autres habillages sur

en: VLC skins website
fr: le site Web des habillages VLC

en: System's default
fr: Valeur par défaut du système

en: File associations
fr: Association de fichiers

en: Audio Files
fr: Fichiers audio

en: Video Files
fr: Fichiers vidéo

en: Playlist Files
fr: Fichiers de liste de lecture

en: &Apply
fr: &Appliquer

en: &Cancel
fr: &Annuler

en: Profile
fr: Profil

en: Edit selected profile
fr: Modifier le profil sélectionné

en: Delete selected profile
fr: Supprimer le profil sélectionné

en: Create a new profile
fr: Créer un nouveau profil

en: Create
fr: Créer

en: This muxer is not provided directly by VLC: It could be missing.
fr: Ce démultiplexeur n'est pas fourni directement par VLC : il est peut-être manquant.

en: This muxer is missing. Using this profile will fail
fr: Il manque un multiplexeur. Utiliser ce profil sera un échec.

en:  Profile Name Missing
fr: Nom de profil absent

en: You must set a name for the profile.
fr: Vous devez donner un nom pour le profil

en: File/Directory
fr: Fichier/Répertoire

en: File/Folder
fr: Fichier/Dossier

en: Source:
fr: Source :

en: Type:
fr: Type :

en: This module writes the transcoded stream to a file.
fr: Ce module écrit le flux transcodé dans un fichier.

en: Filename
fr: Nom de fichier

en: Save file...
fr: Enregistrer sous…

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
fr: Conteneurs (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
fr: Diffuser par le réseau via HTTP.

en: Path
fr: Chemin d'accès

en: This module outputs the transcoded stream to a network via the mms protocol.
fr: Ce module envois le flux transcodé vers le réseau via le protocole mms.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
fr: Diffuser par le réseau via RTSP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
fr: Diffuser par le réseau via UDP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
fr: Diffuser par le réseau via RTP.

en: Base port
fr: Port de base

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
fr: Ce module écrit le flux transcodé vers un serveur Icecast.

en: Mount Point
fr: Point de montage

en: Login:pass
fr: Utilisateur:mot de passe

en: Edit Bookmarks
fr: Modifier les signets

en: Create a new bookmark
fr: Créer un nouveau signet

en: Delete the selected item
fr: Effacer l'élément sélectionné

en: Delete all the bookmarks
fr: Effacer tous les signets

en: Extract
fr: Extraire

en: &Close
fr: &Fermer

en: Bytes
fr: Octets

en: Convert
fr: Convertir

en: Destination file:
fr: Fichier de destination :

en: Browse
fr: Parcourir

en: Settings
fr: Paramètres

en: Display the output
fr: Affiche le flux de sortie

en: This display the resulting media, but can slow things down.
fr: Ceci va valider l'affichage du média résultant, mais va ralentir les opérations

en: &Start
fr: &Démarrer

en: Containers
fr: Conteneurs

en: Program Guide
fr: Guide des programmes

en: Update
fr: Mettre à jour

en:  (%1+ rated)
fr:  (classé %1+)

en: Errors
fr: Erreurs

en: Cl&ear
fr: &Effacer

en: Hide future errors
fr: Cacher les erreurs suivantes

en: Adjustments and Effects
fr: Ajustements et effets

en: Synchronization
fr: Synchronisation

en: v4l2 controls
fr: Contrôles v4l2

en: &Save
fr: &Enregistrer

en: Privacy and Network Access Policy
fr: Vie privée / Réseau

en: <p>In order to protect your privacy, <i>VLC media player</i> does <b>not</b> collect personal data or transmit them, not even in anonymized form, to anyone.</p>
    <p>Nevertheless, <i>VLC</i> is able to automatically retrieve information about the media in your playlist from third party Internet-based services. This includes cover art, track names, artist names and other meta-data.</p>
    <p>Consequently, this may entail identifying some of your media files to third party entities. Therefore the <i>VLC</i> developers require your express consent for the media player to access the Internet automatically.</p>
fr: <p>Pour protéger votre vie privée, <i>VLC media player</i> ne collecte ni ne transmet <b>aucune</b> de vos données personnelles, même sous une forme anonyme, à quiconque.</p>
    <p>En revanche, <i>VLC</i> est capable de récupérer automatiquement des informations sur votre liste de lecture à partir de services internet tiers. Cela inclut les jaquettes, les noms des pistes, les noms d'artistes et d'autres métadonnées.</p>
    <p>Par conséquent, cela peut permettre à des entités tierces d'identifier certains de vos médias. Ainsi, les développeurs de VLC demandent votre consentement exprès pour que le lecteur multimédia accède à Internet de manière automatique.</p>

en: Network Access Policy
fr: Politique d'accès au réseau

en: Regularly check for VLC updates
fr: Recherche régulière d'une mise à jour de VLC

en: Go to Time
fr: Aller au temps

en: &Go
fr: &Écrire les modifications dans la config

en: Go to time
fr: Aller au temps

en: About
fr: À propos

en: &Recheck version
fr: &Revérifier la version

en: &Yes
fr: &Oui

en: &No
fr: &Non

en: VLC media player updates
fr: Mises à jour du lecteur multimédia VLC

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
fr: Une nouvelle version du lecteur multimédia VLC (%1.%2.%3%4) est disponible.

en: You have the latest version of VLC media player.
fr: Vous avez la dernière version  du lecteur multimédia VLC.

en: An error occurred while checking for updates...
fr: Une erreur est survenue lors de la recherche de mises à jour…

en: Current Media Information
fr: Information du média en cours

en: &General
fr: &Général

en: &Metadata
fr: &Métadonnées

en: S&tatistics
fr: S&tatistiques

en: &Save Metadata
fr: Enregistrer les métadonnée&s

en: Location:
fr: Emplacement :

en: Saves all the displayed logs to a file
fr: Enregistre tout les journaux affichés dans un fichier

en: Save log file as...
fr: Enregistrer le journal sous…

en: Cannot write to file %1:
    %2.
fr: Impossible d'écrire dans le fichier %1 :
    %2.

en: Update the tree
fr: Mettre à jour l'arborescence

en: Clear the messages
fr: Effacer les messages

en: Open Media
fr: Ouvrir un média

en: &File
fr: &Fichier

en: &Disc
fr: &Disque

en: &Network
fr: &Réseau

en: Capture &Device
fr: Périphérique de cap&ture

en: &Select
fr: &Sélectionner

en: &Enqueue
fr: Mettre &en file d'attente

en: &Play
fr: &Lire

en: &Stream
fr: &Diffuser

en: C&onvert
fr: C&onvertir

en: C&onvert / Save
fr: &Convertir / Enregistrer

en: Open URL
fr: Ouvrir un URL

en: Enter URL here...
fr: Entrer l'URL ici…

en: Please enter the URL or path to the media you want to play.
fr: Entrez l'URL ou le chemin du média que vous voulez lire

en: If your clipboard contains a valid URL
    or the path to a file on your computer,
    it will be automatically selected.
fr: Si le presse-papier contient une URL valide
    ou le chemin d'un fichier sur votre ordinateur,
    il sera automatiquement sélectionné.

en: Plugins and extensions
fr: Modules et extensions

en: Active Extensions
fr: Extensions actives

en: Capability
fr: Type

en: &Search:
fr: &Chercher :

en: More information...
fr: Plus d'informations…

en: Reload extensions
fr: Recharger les extensions

en: Skins customize player's appearance. You can activate them through preferences.
fr: Les habillages personnalisent l'apparence du lecteur. Vous pouvez les activer dans les préférences.

en: Playlist parsers add new capabilities to read internet streams or extract meta data.
fr: L'analyseur de liste de lecteur ajoute de nouvelles fonctionnalités pour lire les flux internet ou extraire des métadonnées.

en: Service discoveries adds new sources to your playlist such as web radios, video websites, ...
fr: Le service de découverte ajoute des nouvelles sources à votre liste de lecture tels que les radios internet, les sites de vidéos,...

en: Retrieves extra info and art for playlist items
fr: Récupérer des informations supplémentaires et les images pour les éléments de la liste de lecture

en: Extensions brings various enhancements. Check descriptions for more details
fr: Les extensions apportent plusieurs améliorations. Regardez les descriptions pour plus de détails.

en: Only installed
fr: Installés seulement

en: Retrieving addons...
fr: Récupération des extensions...

en: No addons found
fr: Aucune extension trouvée

en: This addon has been installed manually. VLC can't manage it by itself.
fr: Cette extension a été installée manuellement. VLC ne peut pas la gérer par lui-même.

en: %1 downloads
fr: %1 téléchargements

en: &Uninstall
fr: &Désinstaller

en: &Install
fr: &Installer

en: Website
fr: Site Web

en: Files
fr: Fichiers

en: Deletes the selected item
fr: Effacer l'élément sélectionné

en: Show settings
fr: Afficher les paramètres

en: Switch to simple preferences view
fr: Montrer les préférences simplifiées

en: Switch to full preferences view
fr: Montrer les préférences avancées

en: Save and close the dialog
fr: Enregistrer et fermer le dialogues.

en: &Reset Preferences
fr: &Réinitialiser les préférences

en: Only show current
fr: Seulement en cours

en: Only show modules related to current playback
fr: N'afficher que les modules relatifs à la lecture en cours

en: Advanced Preferences
fr: Préférences avancées

en: Simple Preferences
fr: Préférences simples

en: Cannot save Configuration
fr: Impossible d'enregistrer la configuration

en: Preferences file could not be saved
fr: Impossible d'enregistrer le fichier des préférences

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
fr: Attention, ceci va réinitialiser le fichier de configuration de VLC.
    Désirez-vous vraiment continuer ?

en: Stream Output
fr: Flux de sortie

en: This wizard will allow you to stream or convert your media for use locally, on your private network, or on the Internet.
    You should start by checking that source matches what you want your input to be and then press the "Next" button to continue.
fr: Cet assistant vous permet de diffuser ou de convertir un média localement, sur votre réseau privé ou sur Internet.
    Vérifiez que la source correspond bien à ce que vous désirez et ensuite appuyez sur « Suivant » pour continuer.

en: Stream output string.
    This is automatically generated when you change the above settings,
    but you can change it manually.
fr: Chaine pour le flux de sortie.
    Ceci est généré automatiquement quand vous changez les paramètres ci-dessus,
    mais est modifiable manuellement.

en: Back
fr: Retour

en: Toolbars Editor
fr: Éditeur de la barre d'outils

en: Toolbar Elements
fr: Éléments de la barre d'outils

en: Flat Button
fr: Bouton plat

en: Next widget style
fr: Style de composants d'interface graphique suivant

en: Big Button
fr: Gros bouton

en: Native Slider
fr: Glisseur natif

en: Main Toolbar
fr: Barre d'outils principale

en: Above the Video
fr: Au dessus de la vidéo

en: Toolbar position:
fr: Position de la barre d'outils :

en: Line 1:
fr: Ligne 1 :

en: Line 2:
fr: Ligne 2 :

en: Time Toolbar
fr: Barre d'outils pour le temps

en: Advanced Widget
fr: Composants d'interface graphique avancés

en: Fullscreen Controller
fr: Contrôleur plein écran

en: New profile
fr: Nouveau profil

en: Delete the current profile
fr: Effacer le profil courant

en: Select profile:
fr: Sélectionner un profil :

en: Preview
fr: Aperçu

en: Cl&ose
fr: F&ermer

en: Profile Name
fr: Nom du profil

en: Please enter the new profile name.
fr: Entrer le nom du nouveau profil.

en: Spacer
fr: Espace

en: Expanding Spacer
fr: Espace expansif

en: Splitter
fr: Séparation

en: Time Slider
fr: Barre d'avancement temporel

en: Small Volume
fr: Petit volume

en: DVD menus
fr: Menus DVD

en: Teletext transparency
fr: Transparence télétexte

en: Advanced Buttons
fr: Boutons avancés

en: Playback Buttons
fr: Boutons de lecture

en: Aspect ratio selector
fr: Sélection ratio d'aspect

en: Speed selector
fr: Sélection vitesse

en: Broadcast
fr: Diffusion

en: Schedule
fr: Planification

en: Video On Demand ( VOD )
fr: Vidéo à la demande (VOD)

en: Hours / Minutes / Seconds:
fr: Heures / Minutes / Secondes :

en: Day / Month / Year:
fr: Jour / Mois / Année :

en: Repeat:
fr: Répéter :

en: Repeat delay:
fr: Délai de répétition :

en:  days
fr:  jours

en: I&mport
fr: I&mporter

en: E&xport
fr: E&xporter

en: Save VLM configuration as...
fr: Enregistrer la configuration de VLM sous…

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
fr: Configuration VLM (*.vlm);;Tous (*.*)

en: Open VLM configuration...
fr: Ouvrir une configuration de VLM…

en: Broadcast:
fr: Diffusion :

en: Schedule:
fr: Planification :

en: VOD:
fr: VOD :

en: Open Directory
fr: Ouvrir un dossier

en: Open Folder
fr: Ouvrir un dossier

en: Open playlist...
fr: Ouvre la liste de lecture…

en: XSPF playlist
fr: Liste de lecture XSPF

en: M3U playlist
fr: Liste de lecture M3U

en: M3U8 playlist
fr: Liste de lecture M3U8

en: Save playlist as...
fr: Enregistrer la liste de lecture sous…

en: Open subtitles...
fr: Ouvrir des sous-titres…

en: Media Files
fr: Fichiers multimédias

en: Subtitle Files
fr: Fichiers de sous-titres

en: All Files
fr: Tous les fichiers

en: Empty
fr: Vide

en: Deactivate
fr: Désactiver

en: Do you want to restart the playback where left off?
fr: Voulez-vous redémarrer la lecture là où elle s'était arrêtée ?

en: Control menu for the player
fr: Menu de contrôle pour le lecteur

en: Paused
fr: En Pause

en: &Media
fr: &Média

en: P&layback
fr: &Lecture

en: &Video
fr: &Vidéo

en: Subti&tle
fr: Sous-ti&tres

en: V&iew
fr: V&ue

en: &Help
fr: A&ide

en: Open &File...
fr: Ouvrir un &fichier…

en: &Open Multiple Files...
fr: &Ouvrir plusieurs fichiers…

en: Open &Disc...
fr: Ouvrir un &disque…

en: Open &Network Stream...
fr: Ouvrir un fl&ux réseau…

en: Open &Capture Device...
fr: Ouvrir un périphérique de &capture…

en: Open &Location from clipboard
fr: Ouvrir un &emplacement depuis le presse-papier

en: Open &Recent Media
fr: Médias &récents

en: Conve&rt / Save...
fr: Conve&rtir / Enregistrer…

en: &Stream...
fr: Flu&x…

en: Quit at the end of playlist
fr: Quitter à la fin de la liste de lecture

en: Close to systray
fr: Fermer vers la zone de notification

en: &Quit
fr: &Quitter

en: &Effects and Filters
fr: &Effets et filtres

en: &Track Synchronization
fr: Synchronisation de &piste

en: Plu&gins and extensions
fr: Extensions et &greffons

en: Customi&ze Interface...
fr: Personnali&ser l'interface…

en: &Preferences
fr: &Préférences

en: &View
fr: &Présentation

en: Play&list
fr: Liste de &lecture

en: Docked Playlist
fr: Liste de lecture intégrée

en: Mi&nimal Interface
fr: Interface mi&nimale

en: &Fullscreen Interface
fr: Inter&face plein écran

en: &Advanced Controls
fr: Contrôles &avancés

en: Status Bar
fr: Barre d'état

en: Visualizations selector
fr: Sélecteur de visualisations

en: &Increase Volume
fr: Au&gmenter le volume

en: &Mute
fr: Coup&er le son

en: Audio &Device
fr: Pé&riphérique audio

en: Audio &Track
fr: &Piste audio

en: &Stereo Mode
fr: Mode &Stéréo

en: &Visualizations
fr: &Visualisations

en: Add &Subtitle File...
fr: Ajouter un fichier de &sous-titres…

en: Sub &Track
fr: &Piste de sous-titres

en: Video &Track
fr: &Piste vidéo

en: &Fullscreen
fr: P&lein écran

en: Always Fit &Window
fr: Toujours adapter à la &fenêtre

en: Set as Wall&paper
fr: Définir comme papier &peint

en: &Aspect Ratio
fr: Propor&tions

en: &Crop
fr: &Rogner

en: &Deinterlace
fr: &Désentrelacer

en: &Deinterlace mode
fr: Mode de &désentrelacement

en: Take &Snapshot
fr: Prendre une c&apture d'écran

en: T&itle
fr: T&itre

en: &Chapter
fr: &Chapitre

en: &Program
fr: &Programme

en: &Manage
fr: &Gestionnaire

en: Check for &Updates...
fr: Vérifier les &mises à jour…

en: &Stop
fr: &Arrêter

en: Pre&vious
fr: Précéd&ent

en: Ne&xt
fr: Suiva&nt

en: Sp&eed
fr: V&itesse

en: &Faster
fr: A&vance rapide

en: N&ormal Speed
fr: Vitesse n&ormale

en: Slo&wer
fr: Rale&nti

en: &Jump Forward
fr: &Avancer

en: Jump Bac&kward
fr: &Reculer

en: Open &Network...
fr: Ouvrir un fl&ux réseau…

en: Leave Fullscreen
fr: Quitter le plein écran

en: &Playback
fr: &Lecture

en: &Hide VLC media player in taskbar
fr: Cac&her le lecteur multimédia VLC dans la barre des tâches

en: Sho&w VLC media player
fr: A&fficher le lecteur multimédia VLC

en: &Open Media
fr: &Ouvrir un média

en: &Clear
fr: Effa&cer

en: Show advanced preferences over simple ones
fr: Afficher les préférences avancées plutôt que les simplifiées

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
fr: Afficher les préférences avancées à la place des simplifiées à l'ouverture de la fenêtre des préférences.

en: Systray icon
fr: Icône dans la barre système

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
fr: Afficher une icône de notification dans la barre des tâches pour contrôler les actions de base de VLC.

en: Start VLC with only a systray icon
fr: Démarrer VLC avec uniquement une icône de notification

en: Show playing item name in window title
fr: Afficher le titre en cours de lecture dans le titre de la fenêtre

en: Show the name of the song or video in the controller window title.
fr: Afficher le titre de la chanson ou de la vidéo dans le titre de la fenêtre de contrôle.

en: Show notification popup on track change
fr: Notifier les changements de chanson

en: Show a notification popup with the artist and track name when the current playlist item changes, when VLC is minimized or hidden.
fr: Afficher une infobulle notifiant le nom de l'artiste et de la chanson lorsque l'élément de la liste de lecture change, si VLC est minimisé ou caché.

en: Windows opacity between 0.1 and 1
fr: Facteur d'opacité des fenêtres entre 0,1 et 1.

en: Sets the windows opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
fr: Définis l'opacité de la fenêtre principale. Cette option ne fonctionne que sous Windows et X11 avec le composite activé.

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
fr: Facteur d'opacité du contrôleur en mode plein écran entre 0,1 et 1.

en: Sets the fullscreen controller opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
fr: Définis l'opacité du contrôleur en mode plein écran entre 0,1 et 1. Cette option ne fonctionne que sous Windows et X11 avec le composite activé.

en: Show unimportant error and warnings dialogs
fr: Afficher les erreurs non importantes et les avertissements

en: Activate the updates availability notification
fr: Activer la notification de mises à jour disponibles

en: Activate the automatic notification of new versions of the software. It runs once every two weeks.
fr: Activer les notification automatiques de nouvelles versions. Ceci est vérifié toutes les deux semaines.

en: Number of days between two update checks
fr: Jours entre deux recherches de mise à jour

en: Ask for network policy at start
fr: Demande sur les politiques réseaux au démarrage

en: Save the recently played items in the menu
fr: Enregistrer les derniers médias joués dans le menu

en: List of words separated by | to filter
fr: Liste de mots à filtrer, séparés par des « | ».

en: Start VLC with:
     - normal mode
     - a zone always present to show information as lyrics, album arts...
     - minimal mode with limited controls
fr: Lancer VLC avec :
     - un mode classique
     - une zone toujours présente qui montre des informations telles que les jaquettes des albums…
     - un mode minimal aux contrôles limités

en: Show a controller in fullscreen mode
fr: Afficher un contrôleur en mode plein écran

en: Embed the file browser in open dialog
fr: Ajouter l'explorateur de fichiers dans la fenêtre de dialogue d'ouverture de fichier

en: Define which screen fullscreen goes
fr: Définir l'écran qui passe en plein écran

en: Load extensions on startup
fr: Charger les extensions au démarrage

en: Start in minimal view (without menus)
fr: Démarrer avec le style minimal (sans menus)

en: Display background cone or art
fr: Afficher le cone en arrière-plan ou la jaquette

en: Display background cone or current album art when not playing. Can be disabled to prevent burning screen.
fr: Afficher le cone ou la jaquette de l'album en cours pendant la pause. Peut être inhibé pour éviter d'abimer l'écran.

en: Ignore keyboard volume buttons.
fr: Ignorer le boutons de volumes du clavier.

en: With this option checked, the volume up, volume down and mute buttons on your keyboard will always change your system volume. With this option unchecked, the volume buttons will change VLC's volume when VLC is selected and change the system volume when VLC is not selected.
fr: Quand cette option est activée, les boutons multimédias de volume de votre clavier changeront le volume système. Dans le cas contraire, ces boutons changeront le volume de VLC quand l'application est sélectionnée ou le volume système quand VLC n'est pas sélectionné.

en: Fullscreen controller mouse sensitivity
fr: Sensibilité de la souris en plein-écran

en: When minimized
fr: Infobulles depuis la zone de notification si minimisé

en: Qt interface
fr: Interface Qt

en: errors
fr: erreurs

en: warnings
fr: attention

en: debug
fr: mise au point

[ctx: Tooltip|Clear]
en: Clear
fr: Effacer

en: Open a skin file
fr: Ouvre un fichier d'habillage

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
fr: Fichiers d'habillages |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Open playlist
fr: Ouvre la liste de lecture

en: Save playlist
fr: Enregistrer la liste de lecture

en: Skin to use
fr: Habillage à utiliser

en: Path to the skin to use.
fr: Chemin du fichier d'habillage à utiliser.

en: Config of last used skin
fr: Configuration du dernier habillage utilisé

en: Windows configuration of the last skin used. This option is updated automatically, do not touch it.
fr: Configuration des fenêtres du dernier habillage utilisé. Cette option est mise à jour automatiquement, ne pas y toucher.

en: Show a systray icon for VLC
fr: Afficher une icône VLC dans la barre système

en: Show VLC on the taskbar
fr: Afficher VLC sur la barre des tâches

en: Enable transparency effects
fr: Active les effets de transparence

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
fr: Vous pouvez désactiver tous les effets de transparence si vous le souhaitez. Ceci est principalement utile si vous rencontrez des erreurs lors du déplacement des fenêtres.

en: Use a skinned playlist
fr: Utiliser une liste de lecture avec habillage

en: Display video in a skinned window if any
fr: Afficher la vidéo dans une fenêtre habillable si possible

en: When set to 'no', this parameter is intended to give old skins a chance to play back video even though no video tag is implemented
fr: Si ce paramètre est à « non », il permet aux anciens habillages de tenter de lire la vidéo même si l'attribut vidéo n'est pas implémenté

en: Skinnable Interface
fr: Interface habillable

en: Select skin
fr: Sélectionner un habillage

en: Brightness threshold
fr: Seuil de luminosité

en: When this mode is enabled, pixels will be shown as black or white. The threshold value will be the brightness defined below.
fr: Dans ce mode, les pixels seront soit blancs soit noirs, selon leur luminosité. La valeur seuil est celle définie plus bas.

en: Image contrast (0-2)
fr: Contraste (0-2)

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
fr: Fixe le contraste de l'image, entre 0 et 2. 1 par défaut.

en: Image hue (0-360)
fr: Teinte (0-360)

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
fr: Fixe la nuance de l'image, entre 0 et 360. 0 par défaut.

en: Image saturation (0-3)
fr: Saturation (0-3)

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
fr: Fixe la saturation de l'image, entre 0 et 3. 1 par défaut.

en: Image brightness (0-2)
fr: Brillance (0-2)

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
fr: Fixe la brillance de l'image, entre 0 et 2. 1 par défaut.

en: Image gamma (0-10)
fr: Gamma (0-10)

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
fr: Fixe le gamma de l'image, entre 0,01 et 10. 1 par défaut.

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory.
fr: Décoder les images directement dans le VideoCore RPI plutôt qu'en mémoire de l'hôte.

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory. This option must only be used with the MMAL video output plugin.
fr: Décoder les images directement dans le VideoCore RPI plutôt qu'en mémoire. Cette option doit être utilisée uniquement avec le module de sortie vidéo MMAL.

en: MMAL decoder
fr: Décodeur MMAL

en: MMAL-based decoder plugin for Raspberry Pi
fr: Décodeur MMAL pour Raspberry Pi

en: VideoCore layer where the video is displayed.
fr: Couche Core Animation où la vidéo est affichée.

en: VideoCore layer where the video is displayed. Subpictures are displayed directly above and a black background directly below.
fr: Couche Core Animation ou la vidéo est affichée. Les incrustations sont affichées directement au-dessus et un fond noir directement derrière.

en: Adjust HDMI refresh rate to the video.
fr: Ajuster la fréquence de rafraîchissement HDMI à la vidéo.

en: MMAL vout
fr: Sortie vidéo MMAL

en: MMAL-based vout plugin for Raspberry Pi
fr: Module basé sur la sortie vidéo MMAL pour Raspberry Pi

en: VDPAU adjust video filter
fr: Ajuster filtre vidéo VDPAU

en: VDPAU video decoder
fr: Décodeur vidéo VDPAU

en: Temporal-spatial
fr: Temporel-spatial

en: VDPAU surface conversions
fr: Conversion de surface VDPAU

en: Deinterlacing algorithm
fr: Algorithme de désentrelacement

en: Inverse telecine
fr: Téléciné inverse

en: Deinterlace chroma skip
fr: Désentrelacer le saut de chrominance

en: Whether temporal deinterlacing applies to luma only
fr: Si le désentrelacement temporel s'applique à la luminance seulement

en: Noise reduction level
fr: Niveau de résolution du bruit

en: Scaling quality
fr: Qualité de la mise à l'échelle

en: High quality scaling level
fr: Mise à l'échelle haute qualité

en: VDPAU deinterlacing filter
fr: filtre de désentrelacement VDPAU

en: VDPAU output
fr: sortie VDPAU

en: VDPAU sharpen video filter
fr: Filtre de netteté VDPAU

en: Be quiet
fr: Ne rien afficher

en: Log to file
fr: Journaliser dans un fichier

en: Log all VLC messages to a text file.
fr: Journaliser tous les messages de VLC dans un fichier texte.

en: Log filename
fr: Nom du fichier de journal

en: Specify the log filename.
fr: Indiquez le nom du fichier pour le journal

en: Log format
fr: Format de journal

en: Specify the logging format.
fr: Indiquez le nom du format pour le journal

en: Verbosity
fr: Niveau de verbosité

en: Extension not responding!
fr: Extension sans réponse !

en: Extension '%s' does not respond.
    Do you want to kill it now?
fr: L'extension '%s' ne répond pas.
    Voulez-vous la stopper maintenant ?

en: <p>Password for Web interface has not been set.</p><p>Please use --http-password, or set a password in </p><p>Preferences &gt; All &gt; Main interfaces &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Password.</p>
fr: <p>Pas de mot de passe configuré pour l'interface Web.</p><p>Utilisez --http-password, ou choisissez un mot de passe dans </p><p>Préférences &gt; Tout &gt; Interfaces principales &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Mot de passe.</p>

en: Lua interface
fr: Interface Lua

en: Lua interface module to load
fr: Module d'interface Lua à charger

en: Lua interface configuration
fr: Configuration de l'interface Lua

en: Lua interface configuration string. Format is: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.
fr: Chaîne de configuration Lua. Le format est : « ["<nom du module d'interface>"] = { <option> = <valeur>, ...}, ... ».

en: A single password restricts access to this interface.
fr: Un seul mot de passe restreint l'accès à cette interface.

en: Source directory
fr: Dossier source

en: Directory index
fr: Index de dossier

en: Allow to build directory index
fr: Permettre la construction d'un index de dossier

en: This is the host on which the interface will listen. It defaults to all network interfaces (0.0.0.0). If you want this interface to be available only on the local machine, enter "127.0.0.1".
fr: Adresse d'écoute pour l'interface telnet. Par défaut, l'interface écoute sur toutes les interfaces réseau. Si vous souhaitez que l'interface telnet ne soit disponible que pour la machine locale, utilisez « 127.0.0.1 ».

en: This is the TCP port on which this interface will listen. It defaults to 4212.
fr: Port TCP d'écoute de l'interface. 4212 par défaut.

en: CLI input
fr: Entrée CLI

en: Accept commands from this source. The CLI defaults to stdin ("*console"), but can also bind to a plain TCP socket ("localhost:4212") or use the telnet protocol ("telnet://0.0.0.0:4212")
fr: Accepter les commandes de cette source. Le client en ligne de commande par défaut est l'entrée standard (« console »), mais il peut aussi être lié à une socket TCP (« localhost:4212 ») ou utiliser le protocole telnet  (« telnet://0.0.0.0:4212 »)

en: Lua interpreter
fr: Interpréteur Lua

en: Lua HTTP
fr: Lua par HTTP

en: Lua CLI
fr: Lua par ligne de commande

en: Command-line interface
fr: Interface ligne de commandes

en: Lua Telnet
fr: Lua par telnet

en: Lua Meta Fetcher
fr: Méta-récupérateur Lua

en: Fetch meta data using lua scripts
fr: Récupère des méta-données en utilisant des scripts lua

en: Lua Meta Reader
fr: Méta-lecteur Lua

en: Read meta data using lua scripts
fr: Lit des méta-données en utilisant des scripts lua

en: Lua Playlist
fr: Liste de lecture Lua

en: Lua Playlist Parser Interface
fr: Interface Lua d'analyse de liste de lecture

en: Lua Art
fr: Art Lua

en: Fetch artwork using lua scripts
fr: Récupère des artworks en utilisant des scripts lua

en: Lua Extension
fr: Extension Lua

en: Lua SD Module
fr: Module SD Lua

en: Folder meta data
fr: Dossier de méta-données

en: Album art filename
fr: Nom du fichier pour la jaquette

en: Filename to look for album art in current directory
fr: Nom du fichier à chercher pour la jaquette dans le dossier courant

en: Classic Rock
fr: Rock classique

en: Metal
fr: Métal

en: Oldies
fr: Anciennetés

en: Other
fr: Autre

en: R&B
fr: RnB

en: Industrial
fr: Industriel

en: Alternative
fr: Alternatif

en: Death Metal
fr: Death metal

en: Soundtrack
fr: Bande son

en: Ambient
fr: Ambience

en: Acid
fr: Acide

en: Sound Clip
fr: Clip sonore

en: Noise
fr: Bruit

en: Alternative Rock
fr: Rock alternatif

en: Bass
fr: Basse

en: Meditative
fr: Méditatif

en: Instrumental Pop
fr: Pop instrumentale

en: Instrumental Rock
fr: Rock instrumental

en: Ethnic
fr: Ethnique

en: Gothic
fr: Gothique

en: Techno-Industrial
fr: Techno-Industrielle

en: Electronic
fr: Electronique

en: Southern Rock
fr: Rock sudiste

en: Comedy
fr: Comédie

en: Cult
fr: Culte

en: Christian Rap
fr: Rap chrétien

en: Pop/Funk
fr: Pop/funk

en: New Wave
fr: New wave

en: Acid Punk
fr: Acid punk

en: Acid Jazz
fr: Acid jazz

en: Retro
fr: Rétro

en: Rock & Roll
fr: Rock & roll

en: Hard Rock
fr: Hard rock

en: Folk-Rock
fr: Folk rock

en: National Folk
fr: Folk national

en: Celtic
fr: Celtique

en: Gothic Rock
fr: Rock gothique

en: Progressive Rock
fr: Rock progressif

en: Psychedelic Rock
fr: Rock psychédélique

en: Symphonic Rock
fr: Rock symphonique

en: Slow Rock
fr: Rock lent

en: Acoustic
fr: Acoustique

en: Speech
fr: Parole

en: Opera
fr: Opéra

en: Chamber Music
fr: Musique de chambre

en: Sonata
fr: Sonate

en: Symphony
fr: Symphonie

en: Ballad
fr: Ballade

en: Duet
fr: Duo

en: Punk Rock
fr: Punk rock

en: Drum Solo
fr: Solo de batterie

en: Euro-House
fr: Euro house

en: Dance Hall
fr: Halle de dance

en: Drum & Bass
fr: Batterie & basse

en: Club - House
fr: Club house

en: Terror
fr: Terreur

en: Indie
fr: Indé

en: BritPop
fr: Pop anglaise

en: Polsk Punk
fr: Punk polonais

en: Christian Gangsta Rap
fr: Gangsta rap chrétien

en: Christian Rock
fr: Rock chrétien

en: addons local storage
fr: stockage local d'extensions

en: Addons local storage installer
fr: Installation du stockage local d'extensions

en: Addons local storage lister
fr: Liste du stockage local d'extensions

en: Videolan.org's addons finder
fr: Recherche d'extensions Videolan.org

en: addons.videolan.org addons finder
fr: Recherche d'extensions addons.videolan.org

en: Videolan.org's single archive addons finder
fr: Recherche d'extensions en une seule archive Videolan.org

en: single .vlp archive addons finder
fr: Recherche d'extensions en une seule archive .vlp

en: The username of your last.fm account
fr: Votre nom d'utilisateur last.fm

en: The password of your last.fm account
fr: Votre mot de passe d'utilisateur last.fm

en: Scrobbler URL
fr: URL Scrobbler

en: The URL set for an alternative scrobbler engine
fr: L'URL pour une alternative au moteur scrobbler

en: Submission of played songs to last.fm
fr: Soumission des chansons à last.fm

en: last.fm: Authentication failed
fr: last.fm: échec de l'authentification

en: last.fm username or password is incorrect. Please verify your settings and relaunch VLC.
fr: Votre nom d'utilisateur ou votre mot de passe last.fm est incorrect. Veuillez vérifiez vos préférences et relancez VLC.

en: Last.fm username not set
fr: Nom d'utilisateur last.fm non défini.

en: Please set a username or disable the audioscrobbler plugin, and restart VLC.
    Visit http://www.last.fm/join/ to get an account.
fr: Définissez un nom d'utilisateur ou désactiver le module audioscrobbler, et redémarrer VLC.
    Allez sur http://www.last.fm/join/ pour créer un compte.

en: Track fingerprinter (based on Acoustid)
fr: Empreinte de piste (basé sur Acoustid)

en: Abort
fr: Arrêter

en: View certificate
fr: Voir le certificat

en: Insecure site
fr: Site non sécurisé

en: Accept 24 hours
fr: Accepter 24 heures

en: Accept permanently
fr: Accepter de façon permanente

en: This is the certificate presented by %s:
    %s
    
    If in doubt, abort now.
fr: Ceci est le certificat présenté par %s :
    %s
    
    En cas de doute, arrêtez maintenant.

en: TLS cipher priorities
fr: Priorités du chiffrement TLS

en: Ciphers, key exchange methods, hash functions and compression methods can be selected. Refer to GNU TLS documentation for detailed syntax.
fr: Chiffrements, méthode d'échange des clés, fonctions de hashing et de compression peuvent être sélectionné. Voir la documentation GNU TLS pour la syntaxe détaillée.

en: Performance (prioritize faster ciphers)
fr: Performance (priorité à des chiffrements rapides)

en: Secure 128-bits (exclude 256-bits ciphers)
fr: Sécurisé 128-bits (exclu les chiffrements 256-bits)

en: Secure 256-bits (prioritize 256-bits ciphers)
fr: Sécurisé 256 bits (priorité aux chiffrements 256-bits)

en: Export (include insecure ciphers)
fr: Exporter (inclus les chiffrements non sécurisés)

en: GNU TLS transport layer security
fr: Couche de transport sécurité GnuTLS

en: GNU TLS server
fr: Serveur GnuTLS

en: Playing some media.
fr: Lecture d'un média.

en: XDG-screensaver
fr: Économiseur d'écran XDG

en: XDG screen saver inhibition
fr: Inhiber l'économiseur d'écran XDG

en: Logging
fr: Journalisation

en: File logging
fr: Module de journalisation dans un fichier

en: M3U playlist export
fr: Export de liste de lecture M3U

en: M3U8 playlist export
fr: Export de liste de lecture M3U8

en: XSPF playlist export
fr: Export de liste de lecture XSPF

en: HTML playlist export
fr: Export de liste de lecture HTML

en: Maximum number of connections
fr: Nombre maximal de connexions.

en: This limits the maximum number of clients that can connect to the RTSP VOD. 0 means no limit.
fr: Limiter le nombre maximal de clients pouvant se connecter à la VOD RTSP. 0 signifie que le nombre n'est pas limité.

en: MUX for RAW RTSP transport
fr: MUX pour le transport RTSP brut

en: Sets the timeout option in the RTSP session string
fr: Définit le délai d'inactivité pour la session RTSP

en: Defines what timeout option to add to the RTSP session ID string. Setting it to a negative number removes the timeout option entirely. This is needed by some IPTV STBs (such as those made by HansunTech) which get confused by it. The default is 5.
fr: Défini le délais d'expiration à ajouter à la chaine de caractère ID de la session RTSP. S'il est paramétré avec une valeur négative, le délais d'expiration est enlevé. Cela est nécessaire par certain décodeur TV (tels que ceux fabriqué par HansunTech) qui sont confus par ce délais d'expiration. La valeur pas défaut est de 5.

en: RTSP VoD
fr: VoD RTSP

en: Legacy RTSP VoD server
fr: Ancien serveur de VoD RTSP

en: TLS support for OS X and iOS
fr: Support de TLS pour OS X et iOS

en: TLS server support for OS X
fr: Support du serveur TLS pour OS X

en: You attempted to reach %s. However the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certification Authority. This problem may be caused by a configuration error or an attempt to breach your security or your privacy.
    
    If in doubt, abort now.
fr: Vous tentez d'atteindre %s. Cependant le certificat de sécurité présenté par le serveur est inconnu est ne peut être authentifié par aucune autorité de certification. Ce problème peut être dû à une erreur de configuration ou une tentative de violation de votre sécurité ou de votre vie privée.
    
    Dans le doute, abandonnez maintenant.

en: Accept certificate temporarily
fr: Accepter le certificat temporairement

en: Stats
fr: Statistiques

en: Stats encoder function
fr: Statistiques fonction encoder

en: Stats decoder
fr: Statistiques décodeur

en: Stats decoder function
fr: Statistiques fonction décodeur

en: Stats demux
fr: Statistiques démultiplexeur

en: Stats demux function
fr: Statistiques fonction démultiplexeur

en: XML Parser (using libxml2)
fr: Parseur XML (libxml2)

en: Title to put in ASF comments.
fr: Titre à mettre dans les commentaires ASF.

en: Author to put in ASF comments.
fr: Auteur à mettre dans les commentaires ASF.

en: Copyright string to put in ASF comments.
fr: Copyright à mettre dans les commentaires ASF.

en: Comment
fr: Commentaire

en: Comment to put in ASF comments.
fr: Commentaire à mettre dans les commentaires ASF.

en: "Rating" to put in ASF comments.
fr: « Classement » à mettre dans les commentaires ASF.

en: Packet Size
fr: Taille du paquet

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
fr: Taille du paquet ASF -- 4096 par défaut

en: Bitrate override
fr: Forcage débit

en: Do not try to guess ASF bitrate. Setting this, allows you to control how Windows Media Player will cache streamed content. Set to audio+video bitrate in bytes
fr: Ne pas tenter de deviner le débit ASF. Définir ceci permet de contrôler comment Windows Media Player va mettre en cache le contenu. Définissez le débit audio+vidéo en octets.

en: ASF muxer
fr: Multiplexeur ASF

en: Unknown Video
fr: Vidéo inconnue

en: Subject
fr: Sujet

en: Encoder
fr: Encodeur

en: AVI muxer
fr: Multiplexeur AVI

en: Dummy/Raw muxer
fr: Multiplexeur factice/brut

en: Create "Fast Start" files
fr: Créer des fichiers « Fast start »

en: Create "Fast Start" files. "Fast Start" files are optimized for downloads and allow the user to start previewing the file while it is downloading.
fr: Lorsque cette option est activée, des fichiers « Fast start » sont créés. Ces fichiers sont optimisés pour le téléchargement, ils permettent à l'utilisateur de commencer à lire le fichier pendant son téléchargement.

en: MP4/MOV muxer
fr: Multiplexeur MP4/MOV

en: DTS delay (ms)
fr: Retard DTS (ms)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the SCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
fr: Retarder les DTS (Decoding Time Stamps, instants de décodage) et les PTS (Presentation Time Stamps, instants de présentation) des données, par rapport aux SCRs. Ceci permet d'obtenir un buffer à l'intérieur du cycle de décodage, sur le client.

en: PES maximum size
fr: Taille PES maximale

en: Set the maximum allowed PES size when producing the MPEG PS streams.
fr: Taille maximale autorisée pour les PES au moment de produire le flux MPEG PS.

en: PS muxer
fr: Multiplexeur PS

en: Video PID
fr: Vidéo PID

en: Assign a fixed PID to the video stream. The PCR PID will automatically be the video.
fr: Affecte un PID déterminé au flux vidéo. Le PID de la PCR sera automatiquement celui de la vidéo.

en: Audio PID
fr: PID audio

en: Assign a fixed PID to the audio stream.
fr: Affecte un PID déterminé au flux audio.

en: SPU PID
fr: PID SPU

en: Assign a fixed PID to the SPU.
fr: Affecte un PID déterminé au flux de sous-titres.

en: PMT PID
fr: PID de la PMT

en: Assign a fixed PID to the PMT
fr: Affecter un PID à la PMT

en: TS ID
fr: ID TS

en: Assign a fixed Transport Stream ID.
fr: Affecter un ID de flux de transport

en: NET ID
fr: ID NET

en: Assign a fixed Network ID (for SDT table)
fr: Affecter un Network ID (pour la table SDT)

en: PMT Program numbers
fr: Numéro du programme PMT

en: Assign a program number to each PMT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
fr: Assigner un programme à chaque PMT.

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
fr: Multiplexage PMT (nécessite l'option sout-ts-es-id-pid)

en: Define the pids to add to each pmt. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
fr: Définir les PID à ajouter à chaque PMT. L'option « Régler le PID à l'ID de l'ES » doit être activée.

en: SDT Descriptors (requires --sout-ts-es-id-pid)
fr: Descripteurs SDT (nécessite l'option sout-ts-es-id-pid)

en: Set PID to ID of ES
fr: Régler l'id du PID comme celui de l'ES

en: Sets PID to the ID if the incoming ES. This is for use with --ts-es-id-pid, and allows having the same PIDs in the input and output streams.
fr: Règle le PID à l'identifiant du flux élémentaire. Ceci devrait être utilisé avec --ts-es-id-pid, et permet d'avoir les mêmes PIDs dans les flux entrants et sortants.

en: Data alignment
fr: Alignement des données

en: Enforces alignment of all access units on PES boundaries. Disabling this might save some bandwidth but introduce incompatibilities.
fr: Forcer l'alignement sur les limites de PES. Ceci gâche de la bande passante.

en: Shaping delay (ms)
fr: Tampon du multiplexeur (ms)

en: Cut the stream in slices of the given duration, and ensure a constant bitrate between the two boundaries. This avoids having huge bitrate peaks, especially for reference frames.
fr: Si activé, le multiplexeur TS coupera le flux en tranches de la durée donnée, et assurera un débit constant dans un intervalle. Ceci évite d'avoir de gros pics de débit pour les images de référence.

en: Use keyframes
fr: Utiliser les images clés

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
fr: Si activé, et si un « shaping » est précisé, le multiplexeur TS placera les limites de ses intervalles à la fin des images I. Dans ce cas, la durée de shaping spécifiée par l'utilisateur correspond au pire des cas, quand aucune image de référence n'est disponible. Ceci améliore l'efficacité de l'algorithme de shaping, étant donné que les images I sont habituellement les images les plus volumineuses du flux.

en: PCR interval (ms)
fr: Intervalle PCR (ms)

en: Set at which interval PCRs (Program Clock Reference) will be sent (in milliseconds). This value should be below 100ms. (default is 70ms).
fr: Fréquence à laquelle les PCRs (Program Clock Reference) seront envoyées. Cette valeur devrait être inférieure à 100ms. (Par défaut 70)

en: Minimum B (deprecated)
fr: B minimal (inutilisé)

en: This setting is deprecated and not used anymore
fr: Ce réglage n'est plus utilisé

en: Maximum B (deprecated)
fr: B maximal (inutilisé)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the PCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
fr: Retarder les DTS (Decoding Time Stamps, instants de décodage) et les PTS (Presentation Time Stamps, instants de présentation) des données, par rapport aux PCR. Ceci permet d'obtenir un buffer à l'intérieur du cycle de décodage.

en: Crypt audio
fr: Cryptage audio

en: Crypt audio using CSA
fr: Cryptage CSA de l'audio

en: Crypt video
fr: Cryptage vidéo

en: Crypt video using CSA
fr: Cryptage CSA de la vidéo

en: CSA Key in use
fr: Clé CSA

en: CSA encryption key used. It can be the odd/first/1 (default) or the even/second/2 one.
fr: Clé de chiffrement CSA utilisée. Elle peut être impaire/première/1 (par défaut) ou paire/seconde/2.

en: Packet size in bytes to encrypt
fr: Taille en octets du paquet à chiffrer

en: Size of the TS packet to encrypt. The encryption routines subtract the TS-header from the value before encrypting.
fr: Taille du paquet TS à chiffrer. La routine de chiffrage enlève l'en-tête TS de la valeur avant le chiffrage.

en: TS muxer (libdvbpsi)
fr: Multiplexeur TS (libdvbpsi)

en: Multipart JPEG muxer
fr: Multiplexeur M-JPEG

en: Index interval
fr: Intervalle d'index

en: Minimal index interval, in microseconds. Set to 0 to disable index creation.
fr: Intervalle minimum d'index, en microsecondes. Fixer à 0 pour désactiver la création d'index.

en: Index size ratio
fr: Rapport de taille d'index

en: Set index size ratio. Alters default (60min content) or estimated size.
fr: Règle le rapport de taille d'index. Change la valeur par défaut (60 minutes) ou la taille estimée.

en: Ogg/OGM muxer
fr: Multiplexeur Ogg/Ogm

en: WAV muxer
fr: Multiplexeur WAV

en: New input playing
fr: Nouvelle entrée en lecture

en: Now playing
fr: En lecture

en: Timeout (ms)
fr: Délai d'expiration (ms)

en: Notify
fr: Notifications

en: LibNotify Notification Plugin
fr: Module de notification LibNotify

en: A/52 audio packetizer
fr: Empaqueteur audio A/52

en: Copy packetizer
fr: Empaqueteur « Copie »

en: Dirac packetizer
fr: Empaqueteur Dirac

en: DTS audio packetizer
fr: Empaqueteur audio DTS

en: Flac audio packetizer
fr: Empaqueteur audio Flac

en: H.264 video packetizer
fr: Empaqueteur H264 vidéo

en: HEVC/H.265 video packetizer
fr: Empaqueteur vidéo HEVC/H.265

en: MLP/TrueHD parser
fr: Analyseur MLP/TrueHD

en: MPEG4 audio packetizer
fr: Empaqueteur MPEG4 audio

en: MPEG4 video packetizer
fr: Empaqueteur MPEG4 vidéo

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
fr: Empaqueteur MPEG audio, couches I/II/III

en: Sync on Intra Frame
fr: Synchroniser sur une image interne

en: Normally the packetizer would sync on the next full frame. This flags instructs the packetizer to sync on the first Intra Frame found.
fr: Normalement, l'empaqueteur se synchronise sur l'image complète suivante. Vous pouvez lui ordonner de se synchroniser sur la première image interne trouvée.

en: MPEG-I/II video packetizer
fr: Empaqueteur vidéo MPEG-I/II

en: MPEG Video
fr: Vidéo MPEG

en: VC-1 packetizer
fr: Empaqueteur « VC-1 »

en: My Videos
fr: Mes vidéos

en: My Music
fr: Ma musique

en: Picture
fr: Image

en: My Pictures
fr: Mes images

en: MTP devices
fr: Périphériques MTP

en: MTP Device
fr: Périphérique MTP

en: Discs
fr: Disques

en: Podcast URLs list
fr: Liste d'URL de podcasts

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
fr: Liste des podcasts à utiliser, séparés par des « | ».

en: Audio capture
fr: Acquisition Audio

en: Audio capture (PulseAudio)
fr: Entrée acquisition audio « PulseAudio »

en: Generic
fr: Général

en: SAP multicast address
fr: Adresse de multicast SAP

en: The SAP module normally chooses itself the right addresses to listen to. However, you can specify a specific address.
fr: Le module SAP choisit normalement les bonnes adresses à utiliser. Vous pouvez toutefois spécifier une adresse manuellement.

en: SAP timeout (seconds)
fr: Temps d'expiration SAP (en secondes)

en: Delay after which SAP items get deleted if no new announcement is received.
fr: Temps avant que les éléments SAP ne soient effacés si aucune nouvelle annonce n'est reçue.

en: Try to parse the announce
fr: Essayer d'analyser l'annonce SAP

en: This enables actual parsing of the announces by the SAP module. Otherwise, all announcements are parsed by the "live555" (RTP/RTSP) module.
fr: Analyser l'annonce avec le module SAP. Autrement, toutes les annonces sont analysées par le module « live555 » (RTP/RTSP).

en: SAP Strict mode
fr: SAP mode strict

en: When this is set, the SAP parser will discard some non-compliant announcements.
fr: Activer cette option pour ignorer les annonces ne correspondant pas au standard.

en: Network streams (SAP)
fr: Flux réseau (SAP)

en: SDP Descriptions parser
fr: Analyseur de descriptions SDP

en: Tool
fr: Outil

en: User
fr: Utilisateur

en: Video capture
fr: Acquisition Vidéo

en: Video capture (Video4Linux)
fr: Acquisition Vidéo « Video4Linux »

en: Audio capture (ALSA)
fr: Entrée acquisition audio « Alsa »

en: HD DVD
fr: DVD HD

en: Unknown type
fr: Type inconnu

en: Screen capture
fr: Capture d'écran

en: Your window manager does not provide a list of applications.
fr: Votre gestionnaire de fenêtre ne fournis pas la liste des applications.

en: Desktop
fr: Bureau

en: X coordinate
fr: Position X

en: X coordinate of the bargraph.
fr: La coordonnée horizontale de l'histogramme.

en: Y coordinate
fr: Position Y

en: Y coordinate of the bargraph.
fr: La coordonnée horizontale de l'histogramme.

en: Transparency of the bargraph
fr: Transparence  de l'histogramme

en: Bargraph transparency value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
fr: Transparence de l'histogramme (255 = opaque, 0 = transparent).

en: Bargraph position
fr: Position  de l'histogramme

en: Enforce the bargraph position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
fr: Forcer la position de l'histogramme (0=centré, 1=gauche, 2=droite, 4=haut, 8=bas, vous pouvez également spécifier une combinaison des ces valeurs, par exemple 6 = haut-droit).

en: Audio Bar Graph Video sub source
fr: Sous-filtre vidéo de graphique audio

en: Audio Bar Graph Video
fr: Vidéo du graphique audio

en: Input FIFO
fr: Entrée FIFO

en: FIFO which will be read for commands
fr: FIFO qui sera lue pour les commandes

en: Output FIFO
fr: Sortie FIFO

en: FIFO which will be written to for responses
fr: FIFO dans lequel les réponses vont être écrites

en: Dynamic video overlay
fr: Sortie vidéo en overlay

en: Overlay
fr: Incrustations

en: Full path of the image files to use. Format is <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. If you only have one file, simply enter its filename.
fr: Chemins complets des images à utilier. Le format est <image>[,<temps in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<temps>[,<alpha>]]][;...]. Si vous n'avez qu'une image, entrez son chemin.

en: Logo animation # of loops
fr: Nombre de boucles

en: Logo individual image time in ms
fr: Temps de chaque image en ms

en: Individual image display time of 0 - 60000 ms.
fr: Temps d'affichage de chaque image, de 0 à 60000 ms

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
fr: Position X du logo. Vous pouvez le déplacer en faisant un clic droit dessus.

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
fr: Position Y du logo. Vous pouvez le déplacer en faisant un clic droit dessus.

en: Opacity of the logo
fr: Transparence du logo

en: Logo opacity value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
fr: Transparence du logo (255 = opaque, 0 = transparent).

en: Logo position
fr: Position du logo

en: Enforce the logo position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
fr: Forcer l'alignement du logo dans sa fenêtre. Par défaut (0) : elle sera centrée (0=centré, 1=gauche, 2=droite, 4=haut, 8=bas, vous pouvez également spécifier une combinaison des ces valeurs, par exemple 6 = haut-droit).

en: Use a local picture as logo on the video
fr: Utiliser une image locale comme logo sur la vidéo

en: Logo sub source
fr: Filtre vidéo d'incrustation de logo

en: Logo overlay
fr: Incrustation d'un logo

en: Logo video filter
fr: Filtre vidéo d'insertion de logo

en: Marquee text to display. (Available format strings: %Y = year, %m = month, %d = day, %H = hour, %M = minute, %S = second, ...)
fr: Texte à afficher (format: %Y = année, %m = mois, %d = jour, %H = heure, %M = minute, %S = seconde, ...)

en: Text file
fr: Fichier texte

en: File to read the marquee text from.
fr: Fichier à lire pour le texte défilant.

en: X offset
fr: Décalage horizontal

en: X offset, from the left screen edge.
fr: Décalage horizontal, à partir de la gauche.

en: Y offset
fr: Décalage vertical

en: Y offset, down from the top.
fr: Décalage vertical, à partir du haut.

en: Timeout
fr: Délai d'expiration

en: Number of milliseconds the marquee must remain displayed. Default value is 0 (remains forever).
fr: Temps d'affichage du texte, en millisecondes. La valeur par défaut, 0, signifie qu'il ne disparait jamais.

en: Refresh period in ms
fr: Période de rafraichissement en ms

en: Number of milliseconds between string updates. This is mainly useful when using meta data or time format string sequences.
fr: Millisecondes entre les mises à jour de texte. Ceci est principalement utile pour les métadonnées ou les séquences de texte de formatage de temps.

en: Font size, pixels
fr: Taille de la police en pixels

en: Color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
fr: Couleur du texte à afficher. Ceci doit être un hexadécimal, comme pour les couleurs HTML. Les deux premiers caractères correspondent au rouge, pius vert puis bleu. #000000 = noir, #FF0000 = rouge, #00FF00 = vert, #FFFF00 = jaune (rouge + bleu), #FFFFFF = blanc.

en: Marquee position
fr: Position du texte

en: You can enforce the marquee position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
fr: Vous pouvez forcer la postion du texte sur la video (0=centré, 1=gauche, 2=droite, 4=haut, 8=bas, vous pouvez également spécifier une combinaison des ces valeurs en les additionant, par exemple 6=haut-droite).

en: Display text above the video
fr: Afficher le texte au dessus de la vidéo

en: Marquee
fr: Texte

en: Marquee display
fr: Texte

en: Misc
fr: Divers

en: Transparency of the mosaic foreground pictures. 0 means transparent, 255 opaque (default).
fr: Transparence des éléments de la mosaïque. 0 = transparent, 255 = opaque (par défaut).

en: Total height of the mosaic, in pixels.
fr: Hauteur totale de la mosaïque en pixels.

en: Total width of the mosaic, in pixels.
fr: Largeur totale de la mosaïque en pixels.

en: Top left corner X coordinate
fr: Abscisse du coin en haut à gauche

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
fr: Abscisse du coin en haut à gauche de la mosaïque.

en: Top left corner Y coordinate
fr: Ordonnée du coin en haut à gauche

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
fr: Ordonnée du coin en haut à gauche de la mosaïque.

en: Border width
fr: Largeur de la bordure

en: Width in pixels of the border between miniatures.
fr: Largeur de la bordure horizontale autour de la mosaïque.

en: Border height
fr: Hauteur de la bordure

en: Height in pixels of the border between miniatures.
fr: Hauteur de la bordure verticale autour de la mosaïque.

en: Mosaic alignment
fr: Alignement de la mosaique

en: You can enforce the mosaic alignment on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
fr: Forcer l'alignement de la mosaïque dans sa fenêtre. Par défaut (0) : elle sera centrée (0=centré, 1=gauche, 2=droite, 4=haut, 8=bas, vous pouvez également spécifier une combinaison des ces valeurs, comme 6 =haut-droite).

en: Positioning method
fr: Méthode de positionement

en: Positioning method for the mosaic. auto: automatically choose the best number of rows and columns. fixed: use the user-defined number of rows and columns. offsets: use the user-defined offsets for each image.
fr: Méthode de positionnement. auto : choix automatique du meilleur nombre de lignes et de colonnes. fixed : utiliser les valeurs définies par l'utilisateur. offsets : utiliser les décalages définis par l'utilisateur pour chaque image.

en: Number of rows
fr: Nombre de lignes

en: Number of image rows in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
fr: Nombre de lignes d'images dans la mosaïque (utilisé uniquement si la méthode de positionnement est « fixed »).

en: Number of columns
fr: Nombre de colonnes

en: Keep aspect ratio
fr: Conserver les proportions

en: Keep the original aspect ratio when resizing mosaic elements.
fr: Conserver le format d'écran lors d'un redimensionnement.

en: Keep original size
fr: Conserver la taille originale

en: Keep the original size of mosaic elements.
fr: Conserver la taille originale des éléments.

en: Elements order
fr: Ordre des éléments

en: Offsets in order
fr: Offsets dans l'ordre

en: You can enforce the (x,y) offsets of the elements on the mosaic (only used if positioning method is set to "offsets"). You must give a comma-separated list of coordinates (eg: 10,10,150,10).
fr: Vous pouvez forcer les offsets (x,y) des éléments de la mosaïque (seulement si la méthode de positionnement est « offsets »). Vous devez donner une liste de coordonnées séparées par des virgules (ex : 0,10,150,10).

en: Pictures coming from the mosaic elements will be delayed according to this value (in milliseconds). For high values you will need to raise caching at input.
fr: Les images provenant des sorties vidéo seront différées en conséquence (en millisecondes). Pour utiliser des valeurs élevées, augmenter le chache de fichier et les autres caches.

en: fixed
fr: fixe

en: offsets
fr: Décalages

en: Mosaic video sub source
fr: Filtre vidéo mosaïque

en: Mosaic
fr: Mosaïque

en: VNC Host
fr: Hôte VNC

en: VNC hostname or IP address.
fr: Hôte ou adresse IP du serveur VNC

en: VNC Port
fr: Port VNC

en: VNC port number.
fr: Port VNC

en: VNC Password
fr: Mot de passe VNC

en: VNC password.
fr: Mot de passe VNC.

en: VNC poll interval
fr: Intervalle d'interrogation VNC

en: VNC polling
fr: Interrogation VNC

en: Activate VNC polling. Do NOT activate for use as VDR ffnetdev client.
fr: Activer la scrutation VNC. Ne PAS activer pour l'utilisation en tant que client VDR ffnetdev.

en: Send mouse events to VNC host. Not needed for use as VDR ffnetdev client.
fr: Envoyer les événements souris vers l'hôte VNC. Pas nécessaire pour l'utilisation en tant que client VDR ffnetdev.

en: Key events
fr: Évén. clavier

en: Send key events to VNC host.
fr: Envoyer les événements clavier vers l'hôte VNC.

en: Alpha transparency value (default 255)
fr: Valeur alpha de la transparence (255 par défaut)

en: The transparency of the OSD VNC can be changed by giving a value between 0 and 255. A lower value specifies more transparency a higher means less transparency. The default is being not transparent (value 255) the minimum is fully transparent (value 0).
fr: La transparence du menu OSD VNC peut être modifiée en donnant une valeur entre 0 et 255. Plus la valeur est petite plus c'est transparent. Le défaut est d'être opaque (valeur 255), le minimum est d'être complètement transparent (valeur 0).

en: Remote-OSD over VNC
fr: OSD-distant via VNC

en: Remote-OSD
fr: OSD-Distant

en: Feed URLs
fr: URL des flux

en: RSS/Atom feed '|' (pipe) separated URLs.
fr: URL des flux RSS/Atom, séparées par des « | »

en: Speed of feeds
fr: Vitesse des flux

en: Speed of the RSS/Atom feeds in microseconds (bigger is slower).
fr: Vitesse du flux RSS (une valeur plus grande ralentit le flux)

en: Max length
fr: Longueur maximale

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
fr: Nombre maximal de caractères affichés à l'écran

en: Refresh time
fr: Délai de rafraîchissement

en: Number of seconds between each forced refresh of the feeds. 0 means that the feeds are never updated.
fr: Secondes entre chaque rafraîchissement des flux. Une valeur de 0 signifie que les flux ne sont jamais mis à jour.

en: Feed images
fr: Flux d'images

en: Display feed images if available.
fr: Montrer les flux d'images si elles sont disponibles.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlay text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
fr: Opacité du texte affiché (0 = transparent, 255 = opaque).

en: Text position
fr: Position du texte

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom; you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
fr: Forcer la position du texte sur la vidéo. (0=centré, 1=gauche, 2=droite, 4=haut, 8=bas, vous pouvez également spécifier une combinaison des ces valeurs en les additionant, par exemple 6 = haut-droit).

en: Title display mode
fr: Mode d'affichage du titre

en: Title display mode. Default is 0 (hidden) if the feed has an image and feed images are enabled, 1 otherwise.
fr: Mode d'affichage du titre : 0 (par défaut) pour cacher si le flux a des images ou si les images de flux sont autorisées, 1 dans le cas contraire.

en: Display a RSS or ATOM Feed on your video
fr: Afficher un flux RSS ou ATOM sur la vidéo

en: Don't show
fr: Ne pas afficher

en: Always visible
fr: Toujours visible

en: Scroll with feed
fr: Défiler avec le flux

en: RSS and Atom feed display
fr: Incrustation de flux RSS

en: Change subtitle delay
fr: Changer le retard des sous-titres

en: Delay calculation mode
fr: Mode de calcul du retard

en: Absolute delay - add absolute delay to each subtitle. Relative to source delay - multiply subtitle delay. Relative to source content - determine subtitle delay from its content (text).
fr: Retard absolu - Ajoute un délai absolu à chaque sous-titre. Relatif à la source - multiplie le délai des sous-titres. Relatif au contenu - détermine le délai depuis son contenu (texte).

en: Calculation factor
fr: Facteur de calcul

en: Calculation factor. In Absolute delay mode the factor represents seconds.
fr: Facteur de calcul. En délai absolu ce facteur est en secondes.

en: Maximum overlapping subtitles
fr: Affichage simultané de sous-titres

en: Maximum number of subtitles allowed at the same time.
fr: Nombre maximal de sous-titres affichés à l'écran

en: Minimum alpha value
fr: Valeur minimale de transparence

en: Alpha value of the earliest subtitle, where 0 is fully transparent and 255 is fully opaque.
fr: Transparence des sous-titres (de 0 transparent à 255 opaque).

en: Interval between two disappearances
fr: Intervalle entre deux disparitions

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after its predecessor has disappeared (subtitle delay will be extended to meet this requirement).
fr: Durée minimale (en ms) de persistance d'un sous-titre après la disparition du précédent (le délai des sous-titres sera étendu conformément à cette configuration

en: Interval between disappearance and appearance
fr: Intervalle entre disparition et apparition

en: Minimum time (in milliseconds) between subtitle disappearance and newer subtitle appearance (earlier subtitle delay will be extended to fill the gap).
fr: Durée minimale (en ms) entre la disparition d'un sous-titre et l'apparition du suivant (le délai du sous-titre sera étendu pour combler la durée).

en: Interval between appearance and disappearance
fr: Intervalle entre apparition et disparition

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after newer subtitle has appeared (earlier subtitle delay will be shortened to avoid the overlap).
fr: Durée minimale (en ms) de persistance d'un sous-titre après l'apparition du suivant (le délai du sous-titre sera raccourci pour éviter le recouvrement).

en: Absolute delay
fr: Retard absolu

en: Relative to source delay
fr: Relatif au délai source

en: Relative to source content
fr: Relatif au contenu de la source

en: Subsdelay
fr: Retard des sous-titres

en: Overlap fix
fr: Réparer les recouvrements

en: LZMA decompression
fr: Décompression LZMA

en: Burrows-Wheeler decompression
fr: Compression dynamique Burrows-Wheeler

en: gzip decompression
fr: Décompression gzip

en: Read size
fr: Taille lue

en: Internal stream record
fr: Enregistrement flux interne

en: Autodel
fr: Auto-efface

en: Automatically add/delete input streams
fr: Ajout/Effacement automatique des flux d'entrée

en: Integer identifier for this elementary stream. This will be used to "find" this stream later.
fr: Identifiant pour ce flux élémentaire, qui pourra être utilisé pour le « chercher » par la suite.

en: Destination bridge-in name
fr: Pont entrant de destination

en: Name of the destination bridge-in. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
fr: Nom du pont de destination. S'il faut plus d'un pont à la fois, vous pouvez ignorer cette option.

en: Pictures coming from the picture video outputs will be delayed according to this value (in milliseconds, should be >= 100 ms). For high values, you will need to raise caching values.
fr: Les images provenant des sorties vidéo seront différées en conséquence (en millisecondes, >= 100 ms). Pour utiliser des valeurs élevées, augmenter le cache de fichier et les autres caches.

en: ID Offset
fr: Décalage d'ID

en: Offset to add to the stream IDs specified in bridge_out to obtain the stream IDs bridge_in will register.
fr: Différence à ajouter aux identifiants des flux spécifiés dans bridge_out pour obtenir les identifiants des flux auxquels s'abonnera bridge_in.

en: Name of current instance
fr: Nom de l'instance courante

en: Name of this bridge-in instance. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
fr: Nom de cet exemplaire de point. S'il ne faut pas plus d'un point à la fois, vous pouvez ignorer cette option.

en: Fallback to placeholder stream when out of data
fr: Passer au flux de substitution s'il n'y a plus de données

en: Placeholder delay
fr: Délai  de substitution

en: Delay (in ms) before the placeholder kicks in.
fr: Délai de déclenchement de la substitution (en ms).

en: Wait for I frame before toggling placeholder
fr: Attendre une image-I avant de basculer sur la substitution

en: If enabled, switching between the placeholder and the normal stream will only occur on I frames. This will remove artifacts on stream switching at the expense of a slightly longer delay, depending on the frequence of I frames in the streams.
fr: Si activé, basculer entre la substitution et le flux normal n'aura lieu que sur les images-I. Cela éviter les artefacts de changement de flux, au prix d'un léger retard qui dépend de la fréquence des images-I dans les flux.

en: Bridge
fr: Pont

en: Bridge stream output
fr: Flux de sortie de pont

en: Bridge out
fr: Pont sortant

en: Bridge in
fr: Pont entrant

en: Duration of the fingerprinting
fr: Durée de l'empreinte

en: Default: 90sec
fr: Par défaut : 90 s

en: Elementary Stream ID
fr: ID du flux de sortie élémentaire

en: Specify an identifier integer for this elementary stream
fr: Spécifier un identifiant pour ce flux élémentaire

en: Delay of the ES (ms)
fr: Retard du flux élémentaire (ms)

en: Specify a delay (in ms) for this elementary stream. Positive means delay and negative means advance.
fr: Spécifiez un délais (en ms) pour ce flux élémentaire. Positif pour un retard et négatif pour une avance.

en: Delay a stream
fr: Retarder un flux

en: Description stream output
fr: Flux de sortie de description

en: Enable/disable audio rendering.
fr: Active/désactive le rendu audio.

en: Enable/disable video rendering.
fr: Active/désactive le rendu vidéo.

en: Delay (ms)
fr: Retard (ms)

en: Introduces a delay in the display of the stream.
fr: Introduit un retard dans l'affichage du flux.

en: Display stream output
fr: Affiche le flux

en: Duplicate stream output
fr: Duplique le flux

en: Output access method
fr: Méthode de sortie

en: This is the default output access method that will be used.
fr: Méthode de sortie par défaut.

en: Audio output access method
fr: Module de sortie audio

en: This is the output access method that will be used for audio.
fr: Méthode de sortie pour la diffusion audio.

en: Video output access method
fr: Module de sortie vidéo

en: This is the output access method that will be used for video.
fr: Méthode de sortie pour la diffusion vidéo.

en: Output muxer
fr: Multiplexeur de sortie

en: This is the default muxer method that will be used.
fr: Multiplexeur par défaut.

en: Audio output muxer
fr: Multiplexeur de sortie audio

en: This is the muxer that will be used for audio.
fr: Multiplexeur pour l'audio.

en: Video output muxer
fr: Multiplexeur de sortie vidéo

en: This is the muxer that will be used for video.
fr: Multiplexeur pour la vidéo.

en: Output URL
fr: URL de sortie

en: This is the default output URI.
fr: Adresse de sortie par défaut.

en: Audio output URL
fr: URL de sortie audio

en: This is the output URI that will be used for audio.
fr: Adresse de sortie pour l'audio.

en: Video output URL
fr: URL de sortie vidéo

en: This is the output URI that will be used for video.
fr: Adresse de sortie pour la vidéo.

en: Elementary stream output
fr: Flux de sortie élémentaire

en: There is no suitable stream-output access module for "%s/%s://%s".
fr: Il n'y a pas de module d'accès disponible pour « %s/%s://%s ».

en: Gathering stream output
fr: Flux de sortie assemblé

en: Specify an identifier string for this subpicture
fr: Spécifier un identifiant pour cette image

en: Output video width.
fr: Largeur de la vidéo.

en: Output video height.
fr: Hauteur de la vidéo.

en: Sample aspect ratio
fr: Format d'écran de la source

en: Sample aspect ratio of the destination (1:1, 3:4, 2:3).
fr: Format d'écran de la destination (1:1, 3:4, 2:3)

en: Video filter
fr: Filtre vidéo

en: Video filters will be applied to the video stream.
fr: Les filtres vidéo seront appliqués au flux vidéo

en: Image chroma
fr: Chrominance de l'image

en: Force the use of a specific chroma. Use YUVA if you're planning to use the Alphamask or Bluescreen video filter.
fr: Forcer l'utilisation de chrominance spécifique. Utiliser YUVA si vous prévoyez d'utiliser les filtres vidéo Alphamask ou Bluescreen.

en: Transparency of the mosaic picture.
fr: Transparence de la mosaïque

en: X coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
fr: Abscisse du coin  haut gauche de la mosaïque.

en: Y coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
fr: Ordonnée du coin haut gauche de la mosaïque.

en: Mosaic bridge
fr: Mosaïque

en: Mosaic bridge stream output
fr: Flux de sortie de la mosaïque

en: Destination prefix
fr: Préfixe de destination

en: Prefix of the destination file automatically generated
fr: Préfixe du fichier destination automatiquement généré

en: Record stream output
fr: Enregistrer le flux de sortie

en: This is the output URL that will be used.
fr: Adresse de sortie.

en: This allows you to specify how the SDP (Session Descriptor) for this RTP session will be made available. You must use a url: http://location to access the SDP via HTTP, rtsp://location for RTSP access, and sap:// for the SDP to be announced via SAP.
fr: Ceci vous permet de spécifier comment le SDP généré sera rendu accessible. Vous devez utiliser une url : http://adresse pour accéder au SDP via HTTP, rtsp://adresse pour un accès RTSP, et sap:// pour annoncer le SDP via SAP.

en: SAP announcing
fr: Annonce SAP

en: Announce this session with SAP.
fr: Annoncer cette session par SAP.

en: This allows you to specify the muxer used for the streaming output. Default is to use no muxer (standard RTP stream).
fr: Ceci vous permet de spécifier le multiplexeur. Le comportement par défaut est de ne pas multiplexer (flux RTP standard).

en: Session name
fr: Nom de session

en: This is the name of the session that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
fr: Nom de la session qui sera annoncée dans le SDP (Descripteur de Session).

en: Session category
fr: Catégorie de session

en: This allows you to specify a category for the session, that will be announced if you choose to use SAP.
fr: Catégorie de la session qui sera annoncée par SAP.

en: Session description
fr: Description de session

en: This allows you to give a short description with details about the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
fr: Description du flux qui sera annoncée dans le SDP (Descripteur de Session).

en: Session URL
fr: URL de session

en: This allows you to give a URL with more details about the stream (often the website of the streaming organization), that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
fr: URL comprenant plus de détails sur le flux (généralement le site web de l'organisation réalisant la diffusion) qui sera annoncé dans le SDP (Descripteur de Session).

en: Session email
fr: Courriel de session

en: This allows you to give a contact mail address for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
fr: Adresse email de contact pour le flux qui sera annoncé dans le SDP (Descripteur de Session).

en: This allows you to specify the base port for the RTP streaming.
fr: Port de base utilisé pour la diffusion RTP.

en: Audio port
fr: Port audio

en: This allows you to specify the default audio port for the RTP streaming.
fr: Port audio par défaut utilisé pour la diffusion RTP.

en: Video port
fr: Port vidéo

en: This allows you to specify the default video port for the RTP streaming.
fr: Port vidéo par défaut utilisé pour la diffusion RTP.

en: RTP/RTCP multiplexing
fr: Multiplexage RTP/RCTP

en: This sends and receives RTCP packet multiplexed over the same port as RTP packets.
fr: Cela envoie et reçoit des paquets RTCP multiplexés à travers le même port que les paquets RTP.

en: Default caching value for outbound RTP streams. This value should be set in milliseconds.
fr: Taille du cache par défaut pour les flux sortant RTP, en millisecondes.

en: Transport protocol
fr: Protocole de transport

en: This selects which transport protocol to use for RTP.
fr: Ceci  sélectionne le protocole de transport pour RTP.

en: RTP packets will be integrity-protected and ciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
fr: Les paquets RTP seront authentifiés et déchiffrés avec cette clé maître secrète partagée « Secure RTP ». Ceci doit être une chaine en hexadécimal de 32 caractères.

en: This allows you to stream MPEG4 LATM audio streams (see RFC3016).
fr: Permettre la diffusion de flux audio MPEG4 LATM (voir la RFC 3016).

en: RTSP session timeout (s)
fr: Temps d'expiration RTP (en secondes)

en: RTSP sessions will be closed after not receiving any RTSP request for this long. Setting it to a negative value or zero disables timeouts. The default is 60 (one minute).
fr: Les sessions RTSP seront fermées après qu'aucune requête RTSP n'ai été reçu depuis cette durée. Mettre une valeur négative ou égale à zéro désactive le délai d'expiration. La valeur par défaut est de 60 secondes.

en: RTP stream output
fr: Flux de sortie RTP

en: RTSP VoD server
fr: Serveur VoD RTSP

en: New ES ID
fr: Sélectionner le nouvel identifiant de flux élémentaire

en: Specify an new identifier integer for this elementary stream
fr: Spécifier un nouvel identifiant pour ce flux élémentaire

en: Specify an ISO-639 code (three characters) for this elementary stream
fr: Choisir le code ISO-639 (3 caractères) pour ce flux élémentaire

en: Set ID
fr: Choisir ID

en: Set ES id
fr: Choisir l'identifiant du flux élémentaire

en: Change the id of an elementary stream
fr: Changer l'identifiant du flux élémentaire

en: Set ES Lang
fr: Choisir la langue pour le flux élémentaire

en: Set Lang
fr: Choisir la langue

en: Change the language of an elementary stream
fr: Changer la langue du flux élémentaire

en: Video prerender callback
fr: Fonction de rappel du prérendu vidéo

en: Address of the video prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
fr: Adresse de la fonction de rappel du prérendu vidéo. Cette fonction définira la mémoire tampon où produire le rendu.

en: Audio prerender callback
fr: Fonction de rappel du prérendu audio

en: Address of the audio prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
fr: Adresse de la fonction de rappel du prérendu audio. Cette fonction définira la mémoire tampon où produire le rendu.

en: Video postrender callback
fr: Fonction de rappel du post-rendu vidéo

en: Address of the video postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
fr: Adresse de la fonction de retour pour le post-rendu vidéo. Cette fonction doit retourner une adresse mémoire valide pour l'utilisation par le moteur de rendu vidéo.

en: Audio postrender callback
fr: Fonction de rappel du post-rendu audio

en: Address of the audio postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
fr: Adresse de la fonction de retour pour le post-rendu audio. Cette fonction doit retourner une adresse mémoire valide pour l'utilisation par le moteur de rendu audio.

en: Video Callback data
fr: Données pour la fonction de retour vidéo

en: Data for the video callback function.
fr: Données pour la fonction de retour vidéo.

en: Audio callback data
fr: Données pour la fonction de retour audio

en: Data for the audio callback function.
fr: Données pour la fonction de retour audio.

en: Time Synchronized output
fr: Sortie synchronisée temporellement

en: Time Synchronisation option for output. If true, stream will render as usual, else it will be rendered as fast as possible.
fr: Synchronisation temporelle pour la sortie. Si actif, alors le flux sera rendu à vitesse normale, sinon il sera rendu le plus vite possible.

en: Stream output to memory buffer
fr: Flux de sortie vers un tampon mémoire

en: Writes stats to file instead of stdout
fr: Écrit les statistiques dans le fichier au lieu de la sortie standard

en: Prefix to show on output line
fr: Préfixe à afficher sur la ligne de sortie

en: Writes statistic info about stream
fr: Écrit les informations de statistique à propos du flux

en: Output method to use for the stream.
fr: Méthode de sortie à utiliser pour la diffusion.

en: Muxer to use for the stream.
fr: Multiplexeur à utiliser pour la diffusion.

en: Output destination
fr: Destination

en: Destination (URL) to use for the stream. Overrides path and bind parameters
fr: URL de destination pour la diffusion. Surcharge les paramètres chemin et lien.

en: Standard stream output
fr: Flux de sortie standard

en: Video encoder
fr: Encodeur vidéo

en: This is the video encoder module that will be used (and its associated options).
fr: Encodeur vidéo à utiliser et ses options associées.

en: Destination video codec
fr: Codec vidéo de destination

en: This is the video codec that will be used.
fr: Codec vidéo à utiliser.

en: Video bitrate
fr: Débit vidéo

en: Target bitrate of the transcoded video stream.
fr: Débit cible du flux vidéo transcodé.

en: Video scaling
fr: Dimensionnement vidéo

en: Scale factor to apply to the video while transcoding (eg: 0.25)
fr: Facteur d'échelle à appliquer pendant le transcodage (par exemple, 0,25)

en: Video frame-rate
fr: Débit d'images vidéo

en: Target output frame rate for the video stream.
fr: Débit d'image cible pour le flux vidéo.

en: Deinterlace video
fr: Désentrelacer la vidéo

en: Deinterlace the video before encoding.
fr: Désentrelacer la vidéo avant l'encodage.

en: Deinterlace module
fr: Module de désentrelacement

en: Specify the deinterlace module to use.
fr: Module de désentrelacement à utiliser (ffmpeg-deinterlace ou deinterlace).

en: Maximum video width
fr: Largeur maximale de la vidéo

en: Maximum output video width.
fr: Largeur maximale de la vidéo.

en: Maximum video height
fr: Hauteur maximale de la vidéo

en: Maximum output video height.
fr: Hauteur maximale de la vidéo.

en: Video filters will be applied to the video streams (after overlays are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
fr: Filtres vidéo à appliquer aux flux vidéos (après les incrustations). Entrez une liste de filtres séparés par des virgules.

en: Audio encoder
fr: Encodeur audio

en: This is the audio encoder module that will be used (and its associated options).
fr: Module d'encodage audio à utiliser, et ses options associées.

en: Destination audio codec
fr: Codec audio de destination

en: This is the audio codec that will be used.
fr: Codec audio à utiliser

en: Audio bitrate
fr: Débit audio

en: Target bitrate of the transcoded audio stream.
fr: Débit cible des flux audio transcodés.

en: Sample rate of the transcoded audio stream (11250, 22500, 44100 or 48000).
fr: Fréquence d'échantillonage audio, en Hz (11025, 22050, 44100 ou 48000).

en: This is the language of the audio stream.
fr: Langage audio.

en: Number of audio channels in the transcoded streams.
fr: Nombre de canaux audio dans les flux transcodés.

en: Audio filter
fr: Filtre audio

en: Audio filters will be applied to the audio streams (after conversion filters are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
fr: Filtres audios à appliquer aux flux audios (après les convertions). Entrez une liste de filtres séparés par des virgules.

en: Subtitle encoder
fr: Encodeur de sous-titres

en: This is the subtitle encoder module that will be used (and its associated options).
fr: Ceci vous permet de choisir l'encodeur de sous-titres à utiliser et de configurer ses options associées.

en: Destination subtitle codec
fr: Codec de sous-titres de destination

en: This is the subtitle codec that will be used.
fr: Codec de sous-titres qui sera utilisé.

en: Number of threads
fr: Nombre de threads

en: Number of threads used for the transcoding.
fr: Nombre de threads utilisés pour le transcodage.

en: High priority
fr: Priorité élevée

en: Runs the optional encoder thread at the OUTPUT priority instead of VIDEO.
fr: Ceci permet de faire tourner le thread d'encodage (s'il existe) à la priorité OUTPUT au lieu de VIDEO

en: Transcode stream output
fr: Transcode le flux

en: Overlays/Subtitles
fr: Incrustation/Sous-titres

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a few minutes.
fr: Veuillez patienter pendant la reconstruction du cache des polices.
    Cela ne devrait durer que quelques minutes.

en: Monospace Font
fr: Police à chasse fixe

en: Font family for the font you want to use
fr: Fichier de police à utiliser.

en: Font file for the font you want to use
fr: Fichier de police à utiliser

en: Font size in pixels
fr: Taille de la police en pixels

en: This is the default size of the fonts that will be rendered on the video. If set to something different than 0 this option will override the relative font size.
fr: Taille des polices à afficher. Si le réglage est différent de 0, cette option outrepassera la taille de police relative.

en: Text opacity
fr: Opacité du texte

en: Text default color
fr: Couleur par défaut du texte

en: The color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
fr: Couleur du texte à afficher sur la vidéo. Ceci doit être un hexadécimal (comme les couleurs HTML). Les deux premiers caractères représentent le rouge, puis le vert, puis le bleu. Par exemple, #000000 = noir, #FF0000 = rouge, #00FF00 = vert, #FFFF00 = jaune (rouge+vert), #FFFFFF = blanc.

en: Relative font size
fr: Taille relative

en: This is the relative default size of the fonts that will be rendered on the video. If absolute font size is set, relative size will be overridden.
fr: Taille par défaut relative des polices à afficher. Si une taille absolue est spécifiée, la taille relative sera surchargée.

en: Background opacity
fr: Opacité de l'arrière-plan

en: Background color
fr: Couleur de l'arrière-plan

en: Outline opacity
fr: Opacité du contour

en: Shadow opacity
fr: Opacité de l'ombre

en: Shadow color
fr: Couleur de l'ombre

en: Shadow angle
fr: Angle de l'ombre

en: Shadow distance
fr: Décalage de l'ombre

en: Use YUVP renderer
fr: Rendu YUVP

en: This renders the font using "paletized YUV". This option is only needed if you want to encode into DVB subtitles
fr: Afficher la police en utilisant le YUV palettisé. Cette option n'est nécessaire que pour encoder des sous-titres DVB.

en: Thin
fr: Fin

en: Thick
fr: Épais

en: Text renderer
fr: Rendu du texte

en: Freetype2 font renderer
fr: Moteur de rendu freetype2

en: SVG template file
fr: Fichier de format SVG

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
fr: Emplacement d'un fichier contenant un format SVG pour la conversion automatique de chaînes de caractères.

en: Dummy font renderer
fr: Rendu de polices factice

en: Video filtering using a chain of video filter modules
fr: Filtrage vidéo en utilisant une chaine de modules de filtre vidéo

en: Conversions from
fr: Conversions de

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
fr: Conversions SSE2 de I420,IYUV,YV12 vers RV15,RV16,RV24,RV32

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
fr: Conversions MMX de I420,IYUV,YV12 vers RV15,RV16,RV24,RV32

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
fr: Conversions de I420,IYUV,YV12 vers RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32

en: MMX conversions from
fr: Conversions MMX de

en: SSE2 conversions from
fr: Conversions SSE2 de

en: AltiVec conversions from
fr: Conversions Altivec de

en: OpenMAX DL image processing
fr: Traitement d'images OpenMAX DL

en: RV32 conversion filter
fr: Filtre de conversion RV32

en: Scaling mode
fr: Mode de redimensionnement

en: Scaling mode to use.
fr: Mode de redimensionnement

en: Fast bilinear
fr: Bilinéaire rapide

en: Bilinear
fr: Bilinéaire

en: Bicubic (good quality)
fr: Bicubique (bonne qualité)

en: Experimental
fr: Expérimental

en: Nearest neighbour (bad quality)
fr: Plus proche voisin (mauvaise qualité)

en: Area
fr: Zone

en: Luma bicubic / chroma bilinear
fr: Luminance bicubique / chrominance bilinéaire

en: Gauss
fr: Gaussien

en: Bicubic spline
fr: Courbe bicubique

en: Video scaling filter
fr: Filtre de redimensionnement

en: Swscale
fr: Échelle

en: YUVP converter
fr: Convertisseur YUVP

en: Image properties filter
fr: Filtre vidéo d'ajustement d'image

en: Image adjust
fr: Ajustement d'image

en: Use an image's alpha channel as a transparency mask.
fr: Utiliser les infos de canal alpha d'une image en tant que masque de transparence.

en: Transparency mask
fr: Masque de transparence

en: Alpha blending transparency mask. Uses a png alpha channel.
fr: Masque de transparence alpha. Utilise le canal alpha d'un png.

en: Alpha mask video filter
fr: Filtre vidéo effet masque de transparence

en: Alpha mask
fr: Masque alpha

en: Color scheme
fr: Schéma de couleur

en: Define the glasses' color scheme
fr: Définir le schéma de couleur des lunettes

en: Convert 3D picture to anaglyph image video filter
fr: Convertir une image 3D pour le filtre vidéo anaglyphe

en: Window size
fr: Taille de la fenêtre

en: Number of frames (0 to 100)
fr: Nombre d'images 'P'  (0 à 100)

en: Softening value
fr: Valeur d'adoucissement

en: Number of frames consider for smoothening (0 to 30)
fr: Nombre de trames à considérer pour l'adoucissement (0 à 30)

en: antiflicker video filter
fr: Filtre vidéo anti-scintillement

en: antiflicker
fr: anti-scintillement

en: Ball color
fr: Couleur des balles

en: Edge visible
fr: Bordures visibles

en: Set edge visibility.
fr: Visibilité des bordures.

en: Ball speed
fr: Vitesse des balles

en: Set ball speed, the displacement value                                 in number of pixels by frame.
fr: Choisir la vitesse des balles, donc la valeur de déplacement en pixels par image.

en: Ball size
fr: Taille des balles

en: Set ball size giving its radius in number                                 of pixels
fr: Choisir la taille des balles, donc la valeur du rayon en pixels

en: Gradient threshold
fr: Seuil de gradient

en: Set gradient threshold for edge computation.
fr: Seuil de gradient pour le calcul des bordures.

en: Augmented reality ball game
fr: Jeux de balles de réalité augmentée

en: Ball video filter
fr: Filtre vidéo balles

en: Ball
fr: Balles

en: Number of time to blend
fr: Nombre de fois pour le fondu

en: The number of time the blend will be performed
fr: Nombre de fois où le fondu sera répété

en: Alpha of the blended image
fr: Alpha pour l'image de fondu

en: Alpha with which the blend image is blended
fr: Alpha pour l'image utilisée en fondu

en: Image to be blended onto
fr: L'image qui va servir de base aux fondus

en: The image which will be used to blend onto
fr: L'image qui va servir de base aux fondus

en: Chroma for the base image
fr: Chrominance pour l'image de base

en: Chroma which the base image will be loaded in
fr: Chrominance pour charger l'image de base

en: Image which will be blended
fr: L'image fondue avec l'image de base

en: The image blended onto the base image
fr: L'image fondue avec l'image de base

en: Chroma for the blend image
fr: Chrominance pour l'image de fondu

en: Chroma which the blend image will be loaded in
fr: Chrominance pour charger l'image de mélange

en: Blending benchmark filter
fr: Filtre de benchmark pour le flou

en: Base image
fr: Image de base

en: Blend image
fr: Fondre l'image

en: Video pictures blending
fr: Mélange d'images

en: This effect, also known as "greenscreen" or "chroma key" blends the "blue parts" of the foreground image of the mosaic on the background (like weather forecasts). You can choose the "key" color for blending (blue by default).
fr: Cet effet, également connu sous le nom d'écran vert ou de couleur clé remplace les « parties bleues » de l'image de devant avec le fond (comme les prévisions météo). Vous pouvez choisir la couleur de base qui sera utilisée (bleu par défaut).

en: Bluescreen U value
fr: Valeur U de la couleur

en: "U" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 120 for blue.
fr: Valeur « U » pour la couleur clé de l'écran bleu (en valeur YUV), de 0 à 255. La valeur par défaut est de 120 pour le bleu.

en: Bluescreen V value
fr: Valeur V de la couleur

en: "V" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 90 for blue.
fr: Valeur « V » pour la couleur clé de l'écran bleu (en valeur YUV), de 0 à 255. La valeur par défaut est de 90 pour le bleu.

en: Bluescreen U tolerance
fr: Tolérance U

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the U plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
fr: Tolérance de l'effet d'écran bleu à des variations de couleur sur le plan U. Une valeur entre 10 et 20 semble correcte.

en: Bluescreen V tolerance
fr: Tolérance V

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the V plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
fr: Tolérance de l'effet d'écran bleu à des variations de couleur sur le plan V. Une valeur entre 10 et 20 semble correcte.

en: Bluescreen video filter
fr: Filtre vidéo écran bleu

en: Bluescreen
fr: Écran bleu

en: Output width
fr: Largeur de la vidéo

en: Output (canvas) image width
fr: Largeur de l'image en sortie

en: Output height
fr: Hauteur de la vidéo

en: Output (canvas) image height
fr: Hauteur de l'image en sortie

en: Output picture aspect ratio
fr: La proportion de l'image en sortie

en: Set the canvas' picture aspect ratio. If omitted, the canvas is assumed to have the same SAR as the input.
fr: Choisir le format de l'image. Si absent, l'image aura le même format que l'entrée.

en: Pad video
fr: Bordure vidéo

en: If enabled, video will be padded to fit in canvas after scaling. Otherwise, video will be cropped to fix in canvas after scaling.
fr: Si autorisé, la vidéo sera modifiée pour ajouter une bordure afin de remplir la fenêtre après changement de taille. Dans le cas contraire la vidéo sera coupée sur les bords.

en: Automatically resize and pad a video
fr: Redimensionne automatiquement la vidéo

en: Canvas
fr: Canevas

en: Canvas video filter
fr: Filtre vidéo canevas

en: Colors similar to this will be kept, others will be grayscaled. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
fr: Couleurs à afficher, les autres seront en niveaux de gris. Ceci doit être un hexadécimal, comme pour les couleurs HTML. Les deux premiers caractères correspondent au rouge, puis vert puis bleu. #000000 = noir, #FF0000 = rouge, #00FF00 = vert, #FFFF00 = jaune (rouge + bleu), #FFFFFF = blanc.

en: Select one color in the video
fr: Sélectionnez une couleur dans la vidéo

en: Color threshold filter
fr: Filtre vidéo de saturation de couleur

en: Saturation threshold
fr: Seuil de saturation

en: Similarity threshold
fr: Seuil de similarité

en: Pixels to crop from top
fr: Rognage en haut

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
fr: Nombre de pixels à rogner en haut de la vidéo.

en: Pixels to crop from bottom
fr: Rognage en bas

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
fr: Nombre de pixels à rogner en bas de la vidéo.

en: Pixels to crop from left
fr: Rognage à gauche

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
fr: Nombre de pixels à rogner à gauche de la vidéo.

en: Pixels to crop from right
fr: Rognage à droite

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
fr: Nombre de pixels à rogner à droite de la vidéo.

en: Pixels to padd to top
fr: Ajout en haut

en: Number of pixels to padd to the top of the image after cropping.
fr: Nombre de pixels à ajouter en haut de la vidéo.

en: Pixels to padd to bottom
fr: Ajout en bas

en: Number of pixels to padd to the bottom of the image after cropping.
fr: Nombre de pixels à ajouter en bas de la vidéo.

en: Pixels to padd to left
fr: Ajout à gauche

en: Number of pixels to padd to the left of the image after cropping.
fr: Nombre de pixels à ajouter à gauche de la vidéo.

en: Pixels to padd to right
fr: Ajout à droite

en: Number of pixels to padd to the right of the image after cropping.
fr: Nombre de pixels à ajouter à droite de la vidéo.

en: Croppadd
fr: Rogner/Ajouter

en: Video cropping filter
fr: Filtre de redimensionnement

en: Padd
fr: Ajouter

en: Latest
fr: Le dernier

en: Upconvert
fr: Convertir

en: Low
fr: Faible

en: Medium
fr: Moyen

en: High
fr: Haut

en: Streaming deinterlace mode
fr: Mode de désentrelacement en diffusion

en: Deinterlace method to use for streaming.
fr: Sélectionnez la méthode de désentrelacement à utiliser pour la diffusion.

en: Phosphor chroma mode for 4:2:0 input
fr: Mode de chrominance phosphore pour entrée 4:2:0

en: Choose handling for colours in those output frames that fall across input frame boundaries. 
    
    Latest: take chroma from new (bright) field only. Good for interlaced input, such as videos from a camcorder. 
    
    AltLine: take chroma line 1 from top field, line 2 from bottom field, etc. 
    Default, good for NTSC telecined input (anime DVDs, etc.). 
    
    Blend: average input field chromas. May distort the colours of the new (bright) field, too. 
    
    Upconvert: output in 4:2:2 format (independent chroma for each field). Best simulation, but requires more CPU and memory bandwidth.
fr: Choisir la gestion des couleurs dans les images de sortie qui tombent dans les limites de l'image d'entrée.
    
    Dernier : prend la chrominance d'une nouvelle trame (lumineuse) seulement. Adapté pour une entrée entrelacée, comme les vidéos d'une caméra.
    
    AlternLig : prend la chrominance de la ligne 1 de la trame du haut, ligne 2 de la la trame du bas, etc.
    Prédéfini et adapté pour les entrée de téléciné NTSC (DVD de dessins animés, etc.).
    
    Mélange : fait la moyenne des chrominances des trames d'entrée. Aussi, peut distordre les couleurs d'une nouvelle trame (lumineuse).
    
    ConvertHaut : sortie en format 4:2:2 (chrominance indépendante pour chaque trame). Meilleure simulation mais nécessite plus de CPU et de débit mémoire.

en: Phosphor old field dimmer strength
fr: Puissance d'affaiblissement

en: This controls the strength of the darkening filter that simulates CRT TV phosphor light decay for the old field in the Phosphor framerate doubler. Default: Low.
fr: Ceci contrôle la puissance du filtre d'assombrissement qui simule l'effet de lumière phosphorique des anciens écrans de TV pour le filtre Phosphore. Par défaut: basse.

en: Deinterlacing video filter
fr: Filtre de désentrelacement vidéo

en: Image mask. Pixels with an alpha value greater than 50% will be erased.
fr: Masque d'image. Les pixels avec une valeur alpha supérieure à 50% seront effacés.

en: X coordinate of the mask.
fr: Position X du masque

en: Y coordinate of the mask.
fr: Position Y du masque.

en: Remove zones of the video using a picture as mask
fr: Enlève des zones de la vidéo en utilisant une image comme masque

en: Erase video filter
fr: Supprimer un filtre vidéo

en: Erase
fr: Effacer

en: RGB component to extract
fr: Composant RVB à extraire

en: RGB component to extract. 0 for Red, 1 for Green and 2 for Blue.
fr: Composant RGB à extraire : 0 pour rouge, 1 pour vert et 2 pour bleu.

en: Extract RGB component video filter
fr: Filtre vidéo d'extraction de composants RGB

en: Freezing interactive video filter
fr: Filtre d'arrêt sur image interactif

en: Freeze
fr: Geler

en: Gaussian's std deviation
fr: Écart-type du flou gaussien

en: Gaussian's standard deviation. The blurring will take into account pixels up to 3*sigma away in any direction.
fr: Écart-type de la gaussienne. Le flou prendra en compte les pixels jusqu'à 3*sigma de distance dans toutes les directions.

en: Add a blurring effect
fr: Ajouter un effet d'éblouissement de flou

en: Gaussian blur video filter
fr: Filtre vidéo flou gaussien

en: Gaussian Blur
fr: Flou gaussien

en: Radius in pixels
fr: Rayon en pixels

en: Strength
fr: Force

en: Strength used to modify the value of a pixel
fr: Puissance utilisée pour modifier la valeur d'un pixel

en: Gradfun video filter
fr: Filtre vidéo « Gradfun »

en: Debanding algorithm
fr: Activer l'algorithme de passage en mono

en: Distort mode
fr: Mode de distorsion

en: Distort mode, one of "gradient", "edge" and "hough".
fr: Mode de distorsion parmi « gradient », « edge » ou « hough ».

en: Gradient image type
fr: Type de gradient

en: Gradient image type (0 or 1). 0 will turn the image to white while 1 will keep colors.
fr: Type de gradient (0 ou 1). 0 rend l'image blanche, 1 garde les couleurs.

en: Apply cartoon effect
fr: Effet dessin animé

en: Apply cartoon effect. It is only used by "gradient" and "edge".
fr: Effet « dessin animé ». Cet effet ne peut être utilisé que par « gradient » et « edge »

en: Apply color gradient or edge detection effects
fr: Appliquer un gradient de couleur ou un effet de détection de bord

en: Gradient video filter
fr: Filtre vidéo gradient

en: Variance of the gaussian noise
fr: Variance du bruit gaussien

en: Minimal period
fr: Période minimale

en: Minimal period of the noise grain in pixel
fr: Période minimale du grain de bruit en pixels

en: Maximal period
fr: Période maximale

en: Maximal period of the noise grain in pixel
fr: Période maximale du grain de bruit en pixels

en: Grain video filter
fr: Filtre d'ajustement du grain

en: Adds filtered gaussian noise
fr: Ajoute du bruit gaussien filtré

en: Spatial luma strength (0-254)
fr: Intensité de luminance spatiale (0-254)

en: Spatial chroma strength (0-254)
fr: Intensité de chrominance spatiale (0-254)

en: Temporal luma strength (0-254)
fr: Intensité de luma temporelle (0-254)

en: Temporal chroma strength (0-254)
fr: Intensité de chrominance temporelle (0-254)

en: High Quality 3D Denoiser filter
fr: Filtre haute qualité Denoiser 3D

en: Invert video filter
fr: Filtre d'inversion vidéo

en: Color inversion
fr: Inversion de couleur

en: Magnify/Zoom interactive video filter
fr: Filtre d'agrandissement interactif

en: Magnify
fr: Agrandir

en: Mirror orientation
fr: Orientation du miroir

en: Defines orientation of the mirror splitting.     Can be vertical or horizontal
fr: Définir l'orientation du mirroir. Soit verticale, soit horizontale

en: Vertical
fr: Verticale

en: Horizontal
fr: Horizontale

en: Direction of the mirroring
fr: Direction du miroir

en: Left to right/Top to bottom
fr: De gauche à droite, de haut en bas

en: Right to left/Bottom to top
fr: De droite à gauche, de bas en haut

en: Mirror video filter
fr: Filtre vidéo miroir

en: Mirror video
fr: Miroir

en: Splits video in two same parts, like in a mirror
fr: Découper la vidéo en deux parties identiques, comme dans un mirroir

en: Blur factor (1-127)
fr: Facteur de brouillage (1-127)

en: The degree of blurring from 1 to 127.
fr: Le degré de brouillage de 1 à 127

en: Motion blur filter
fr: Filtre de flou de mouvement

en: Motion detect video filter
fr: Filtre de détection de mouvement

en: Old movie effect video filter
fr: Filtre vidéo style vieux film

en: Old movie
fr: Vieux film

en: OpenCV face detection example filter
fr: Filtre d'exemple de détection de visage OpenCV

en: OpenCV example
fr: Example OpenCV

en: Haar cascade filename
fr: Nom de fichier cascade « Haar »

en: Name of XML file containing Haar cascade description
fr: Nom du fichier XML contenant la description de la cascade « Haar »

en: Use input chroma unaltered
fr: Utiliser la chrominance d'entrée sans l'altérer

en: Don't display any video
fr: Ne pas afficher de vidéo

en: Display the input video
fr: Affichage de la vidéo en entrée

en: Display the processed video
fr: Affichage de la vidéo traitée

en: Show only errors
fr: Afficher seulement les erreurs

en: Show errors and warnings
fr: Afficher les erreurs et avertissements

en: Show everything including debug messages
fr: Tout afficher y compris les messages de debug

en: OpenCV video filter wrapper
fr: Filtre vidéo encapsulant OpenCV

en: Scale factor (0.1-2.0)
fr: Facteur d'échelle (0,1-2,0)

en: OpenCV filter chroma
fr: Chrominance du filtre OpenCV

en: Chroma to convert picture to before sending it to the internal OpenCV filter
fr: Chrominance pour la conversion de l'image avant de la propager au filtre interne OpenCV

en: Wrapper filter output
fr: Sortie du filtre encapsulant

en: Determines what (if any) video is displayed by the wrapper filter
fr: Vidéo (éventuelle) qui doit être affichée par le filtre encapsulant

en: OpenCV internal filter name
fr: Nom du filtre interne OpenCV

en: Name of internal OpenCV plugin filter to use
fr: Nom du filtre interne OpenCV à utiliser

en: Posterize level (number of colors is cube of this value)
fr: Niveau de postérisation (le nombre de couleurs est le cube de cette valeur)

en: Posterize video filter
fr: Filtre vidéo de bruit

en: Posterize video by lowering the number of colors
fr: Postériser la vidéo en diminuant le nombre de couleurs

en: Quality of post processing. Valid range is 0 (disabled) to 6 (highest)
    Higher levels require more CPU power, but produce higher quality pictures.
    With default filter chain, the values map to the following filters:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr
fr: Qualité de post-traitement. Intervalle de 0 à 6
    Les niveaux élevés demandent considérablement plus de puissance CPU, mais donnent de meilleures images.
    Avec les filtres par défaut, les valeurs utilisent les filtres suivants :
    1 : hb, 2-4 : hb+vb, 5-6 : hb+vb+dr

en: FFmpeg post processing filter chains
fr: Chaînes de filtres de post-traitement de ffmpeg

en: Video post processing filter
fr: Filtres de post-traitement vidéo

en: Postproc
fr: Post-traitement

en: Lowest
fr: La plus faible

en: Highest
fr: La plus haute

en: Psychedelic video filter
fr: Filtre vidéo effet psychédélique

en: Number of puzzle rows
fr: Nombre de lignes du puzzle

en: Number of puzzle columns
fr: Nombre de colonnes du puzzle

en: Game mode
fr: Mode jeu

en: Select game mode variation from jigsaw puzzle to sliding puzzle.
fr: Choisir le mode du puzzle.

en: Border
fr: Bordure

en: Unshuffled Border width.
fr: Largeur de la bordure non mélangée

en: Small preview
fr: Prévisualisation

en: Show small preview.
fr: Afficher un petit aperçu.

en: Small preview size
fr: Taille de la prévisualisation

en: Show small preview size (percent of source).
fr: Afficher la taille du petit aperçu (pourcentage de la source).

en: Piece edge shape size
fr: Taille de la forme de la pièce

en: Size of the curve along the piece's edge
fr: Taille de la courbe en bord de pièce

en: Auto shuffle
fr: Mélange automatique

en: Auto shuffle delay during game
fr: Délai de mélange automatique durant un jeu

en: Auto solve
fr: Résolution automatique

en: Auto solve delay during game
fr: Délai de résolution automatique

en: Rotation parameter: none;180;90-270;mirror
fr: Paramètre de rotation : aucune;180°;90°-270°;mirroir

en: jigsaw puzzle
fr: puzzle

en: sliding puzzle
fr: puzzle coulissant

en: swap puzzle
fr: puzzle par inversion

en: exchange puzzle
fr: puzzle par échange

en: 0
fr: 0°

en: 0/90/180/270/mirror
fr: 0/90/180/270/mirroir

en: Puzzle interactive game video filter
fr: Jeu interactif puzzle

en: Ripple video filter
fr: Filtre vidéo d'ondulation

en: Ripple
fr: Surface

en: Angle in degrees
fr: Angle en degrés

en: Angle in degrees (0 to 359)
fr: Angle en degrés (0 à 359)

en: Use motion sensors
fr: Utiliser les capteurs de déplacement

en: Rotate video filter
fr: Filtre vidéo rotation

en: Rotate
fr: Rotation

en: Image format
fr: Format de l'image

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
fr: Format des images en sortie (PNG, JPEG,… ).

en: You can enforce the image width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
fr: Forcer la largeur de l'image. Par défaut (-1) VLC s'adaptera aux propriétés de la vidéo.

en: You can enforce the image height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
fr: Forcer la hauteur de l'image. Par défaut (-1) VLC s'adaptera aux propriétés de la vidéo.

en: Recording ratio
fr: Ratio d'enregistrement

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
fr: Quota d'images enregistrées. 3 signifie qu'un tiers des images seront enregistrées.

en: Filename prefix
fr: Préfixe du nom de fichier

en: Prefix of the output images filenames. Output filenames will have the "prefixNUMBER.format" form if replace is not true.
fr: Préfixe du nom de fichier. Le fichier résultant aura un nom de la forme « préfixeNOMBRE.format ».

en: Directory path prefix
fr: Préfixe de dossier

en: Directory path where images files should be saved. If not set, then images will be automatically saved in users homedir.
fr: Dossier pour les enregistrements des images. Si ceci n'est pas renseigné, les images seront enregistrées dans le répertoire personnel des utilisateurs.

en: Always write to the same file
fr: Toujours écrire dans le même fichier

en: Always write to the same file instead of creating one file per image. In this case, the number is not appended to the filename.
fr: Toujours écrire dans le même fichier au lieu de crée un fichier par image. Dans ce cas, le nombre n'est pas joint au nom du fichier.

en: Send your video to picture files
fr: Envoyer la vidéo vers des fichiers images

en: Scene filter
fr: Filtre scène

en: Scene video filter
fr: Filtre vidéo scène

en: Sepia intensity
fr: Intensité sépia

en: Intensity of sepia effect
fr: Intensité de l'effet sépia

en: Sepia video filter
fr: Filtre vidéo sépia

en: Gives video a warmer tone by applying sepia effect
fr: Donner un ton chaud à la vidéo en utilisant un effet sépia

en: Sharpen strength (0-2)
fr: Niveau de netteté (0-2)

en: Set the Sharpen strength, between 0 and 2. Defaults to 0.05.
fr: Fixe le niveau de netteté, entre 0 et 2. 0,05 par défaut.

en: Augment contrast between contours.
fr: Augmenter le contraste entre les contours.

en: Sharpen video filter
fr: Filtre amélioration netteté

en: Transform type
fr: Type de transformation

en: Video transformation filter
fr: Filtre vidéo de transformation d'image

en: Rotate or flip the video
fr: Pivoter ou basculer la vidéo

en: VHS movie effect video filter
fr: Filtre vidéo style film VHS

en: VHS movie
fr: Film VHS

en: Wave video filter
fr: Filtre vidéo effet vagues

en: Wave
fr: Onde

en: ASCII Art
fr: ASCII

en: ASCII-art video output
fr: Sortie vidéo « ASCII »

en: Android native window
fr: Fenêtre Android native

en: Color ASCII art video output
fr: Sortie vidéo « ASCII couleur »

en: Core Animation OpenGL Layer (Mac OS X)
fr: Couche OpenGL de Core Animation (Max OS X)

en: Timelength after which we assume there is no signal.
fr: Durée après laquelle on considère qu'il n'y a plus de signal.

en: Timelength after which we assume there is no signal.
    After this delay we black out the video.
fr: Durée après laquelle on considère qu'il n'y a plus de signal.
    Après ce délai l'écran devient noir.

en: Picture to display on input signal loss.
fr: Image à afficher lors de la perte du signal d'entrée.

en: Output card
fr: Carte de sortie

en: DeckLink output card, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
fr: Carte d'acquisition DeckLink à utiliser, s'il plusieurs sont disponibles. Les cartes sont numérotées de 0.

en: Desired output mode
fr: Mode vidéo en sortie désiré

en: Desired output mode for DeckLink output. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
fr: Mode vidéo en sorties DeckLink. Cette valeur doit être un code FOURCC sous forme textuelle, par exemple « ntsc ».

en: Audio connection for DeckLink output.
fr: Connexion audio pour la sortie DeckLink

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink output. 0 disables audio output.
fr: Fréquence d’échantillonnage audio (en Hz) pour les sorties DecLink. 0 inhibe la sortie audio.

en: Number of output channels for DeckLink output. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio output.
fr: Nombre de canaux audio en entrée pour la sortie DecLink. Doit être 2, 8 ou 16. 0 inhibe la sortie audio.

en: Video connection for DeckLink output.
fr: Connexion vidéo pour la sortie DeckLink

en: Use 10 bits per pixel for video frames.
fr: Utiliser 10 bits/pixel pour les trames vidéos.

en: DecklinkOutput
fr: DeckLink

en: output module to write to Blackmagic SDI card
fr: Module de sortie pour la carte SDI Blackmagic

en: Window handle (HWND)
fr: Identifiant de fenêtre windows (HWND)

en: Video will be embedded in this pre-existing window. If zero, a new window will be created.
fr: La vidéo sera intégrée dans cette fenêtre X11 déjà existante. Si la valeur est nulle, une nouvelle fenêtre sera créée.

en: Drawable
fr: Zone de dessin

en: Embedded window video
fr: Vidéo X Window intégrée

en: Framebuffer device
fr: Périphérique du framebuffer

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
fr: Périphérique de framebuffer à utiliser pour le rendu (généralement /dev/fb0).

en: Run fb on current tty
fr: Lancer « fb » sur le terminal courant

en: Run framebuffer on current TTY device (default enabled). (disable tty handling with caution)
fr: Lancer « fb » sur le sur le périphérique TTY courant (validé par défaut). Inhibez ceci avec précautions !

en: Framebuffer resolution to use
fr: Résolution « framebuffer » à utiliser

en: Select the resolution for the framebuffer. Currently it supports the values 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (default 4=auto)
fr: Sélectionner la résolution du « framebuffer ». Les valeurs supportées sont 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (défault 4=auto)

en: Framebuffer uses hw acceleration
fr: Le « framebuffer » utilise les accélérations matérielles

en: Disable for double buffering in software.
fr: Inhiber pour avoir un double tampon par logiciel.

en: Image format (default RGB)
fr: Format d'image (RVB par défaut)

en: Chroma fourcc used by the framebuffer. Default is RGB since the fb device has no way to report its chroma.
fr: Chrominance FOURCC du framebuffer. RGB par défaut car le périphérique fb n'a pas de moyen d'indiquer sa chrominance.

en: GNU/Linux framebuffer video output
fr: Sortie vidéo « framebuffer GNU/Linux »

en: GLX extension for OpenGL
fr: Extensions GLX pour OpenGL

en: Enable a workaround for T23
fr: Active un contournement pour T23

en: Enable this option if the diagonal stripes are displayed when the window size is equal to or smaller than the movie size.
fr: Choisir cette option si des lignes diagonales sont affichées quand la taille de la fenêtre est inférieure ou égale à celle de la vidéo.

en: Video mode
fr: Mode vidéo

en: Select a proper video mode to be used by KVA.
fr: Choisir un mode vidéo pour KVA.

en: WarpOverlay!
fr: Incrustation «  WarpOverlay! »

en: K Video Acceleration video output
fr: Sortie vidéo   « K Video Accélérée »

en: Mac OS X OpenGL video output
fr: Sortie vidéo OpenGL Mac OS X

en: OpenGL extension
fr: Extension OpenGL

en: OpenGL ES 2 extension
fr: Extension OpenGL ES 2

en: Extension through which to use the Open Graphics Library (OpenGL).
fr: Extension pour utiliser OpenGL

en: OpenGL for Embedded Systems 2 video output
fr: Sortie vidéo « OpenGL2 » pour les systèmes embarqués

en: OpenGL video output
fr: Sortie vidéo « OpenGL »

en: EGL extension for OpenGL
fr: Extensions EGL pour OpenGL

en: The desktop mode allows you to display the video on the desktop.
fr: Le mode papier peint permet d'afficher la vidéo sur le bureau.

en: Use hardware blending support
fr: Utiliser l'accélération matérielle pour le mélange

en: Try to use hardware acceleration for subtitle/OSD blending.
fr: Utiliser l'accélération matérielle pour incruster les sous-titres/OSD

en: Choose a pixel shader to apply.
fr: Choisissez un pixel shader à appliquer.

en: Path to HLSL file
fr: Chemin du fichier HLSL

en: Path to an HLSL file containing a single pixel shader.
fr: Chemin vers un fichier HLSL contenant un seul pixel shader.

en: HLSL File
fr: Fichier HLSL

en: Recommended video output for Windows Vista and later versions
fr: Sortie vidéo recommandée pour Windows Vista et versions suivantes

en: Use hardware YUV->RGB conversions
fr: Utiliser les conversions YUV->RGB matérielles

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
fr: Essayer d'utiliser l'accélération matérielle pour les conversions YUV->RGB. Cette option est sans effet si l' « Overlay » est utilisé.

en: Overlay video output
fr: Sortie vidéo en overlay

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
fr: L'overlay est la capacité d'accélération matérielle de la carte vidéo (capacité à afficher la vidéo directement). VLC tentera de l'utiliser par défaut.

en: Use video buffers in system memory
fr: Utiliser les tampons vidéo dans la mémoire système

en: Create video buffers in system memory instead of video memory. This isn't recommended as usually using video memory allows benefiting from more hardware acceleration (like rescaling or YUV->RGB conversions). This option doesn't have any effect when using overlays.
fr: Crée des tampons pour la vidéo dans la mémoire du système plutôt que dans celle de la vidéo. Ceci n'est pas recommandé vu que l'utilisation de la mémoire vidéo permet en général de bénéficier d'une meilleure vitesse (par exemple pour les changements d'échelle ou les conversions YUV->RGB). Cette option reste sans effet en cas de recouvrements.

en: Use triple buffering for overlays
fr: Utiliser trois buffers vidéo pour les recouvrements

en: Try to use triple buffering when using YUV overlays. That results in much better video quality (no flickering).
fr: Essayer d'utiliser le triple tampon avec YUV. Ceci améliore beaucoup la qualité de la vidéo (pas de scintillement).

en: Name of desired display device
fr: Nom du périphérique d'affichage désiré

en: In a multiple monitor configuration, you can specify the Windows device name of the display that you want the video window to open on. For example, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".
fr: Dans une configuration à plusieurs moniteurs, vous pouvez spécifier le nom du périphérique Windows correspondant au moniteur sur lequel vous désirez avoir la vidéo. Par exemple, « \\.\DISPLAY 1 » ou « \\.\DISPLAY 2 ».

en: Recommended video output for Windows XP. Incompatible with Vista's Aero interface
fr: Sortie vidéo recommandée pour Windows XP. Incompatible avec l'interface Aero de Vista

en: DirectX (DirectDraw) video output
fr: Sortie vidéo « DirectX (DirectDraw) »

en: Wallpaper
fr: Papier peint

en: Windows GDI video output
fr: Sortie vidéo « Windows GDI »

en: GPU affinity
fr: Affinité GPU

en: Dummy image chroma format
fr: Format de chrominance d'image factice

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
fr: Force la sortie vidéo factice à créer des images en utilisant un format chrominance spécifique au lieu d'essayer d'améliorer les performances en utilisant le plus performant.

en: Dummy video output
fr: Sortie vidéo factice

en: Statistics video output
fr: Statistiques sortie vidéo

en: Video memory buffer width.
fr: Largeur du tampon de mémoire vidéo

en: Video memory buffer height.
fr: Hauteur du tampon de mémoire vidéo

en: Video memory buffer pitch in bytes.
fr: Pas en octets du tampon de mémoire vidéo

en: Chroma
fr: Chrominance

en: Output chroma for the memory image as a 4-character string, eg. "RV32".
fr: Chrominance de sortie désiré pour la capture sur 4 caractères, p. ex. « RV32 ».

en: Video memory output
fr: Module mémoire vidéo

en: Video memory
fr: Mémoire vidéo

en: X11 display
fr: Serveur X11

en: Video will be rendered with this X11 display. If empty, the default display will be used.
fr: La vidéo sera affichée dans ce serveur X11. Si la valeur est vide, le serveur par défaut sera utilisé.

en: X11 window ID
fr: ID fenêtre X11

en: X11 video window (XCB)
fr: Fenêtre vidéo « X11 (XCB) »

en: X11 video output (XCB)
fr: Sortie vidéo « X11 (XCB) »

en: XVideo adaptor number
fr: Numéro de l'adaptateur XVideo

en: XVideo hardware adaptor to use. By default, VLC will use the first functional adaptor.
fr: Interface matérielle Xvideo que vous désirez utiliser. Par défaut VLC utilisera le premier adaptateur fonctionnel.

en: XVideo format id
fr: ID format XVideo

en: XVideo image format id to use. By default, VLC will try to use the best match for the video being played.
fr: Interface matérielle Xvideo que vous désirez utiliser. Par défaut VLC utilisera le premier adaptateur fonctionnel.

en: XVideo output (XCB)
fr: Sortie vidéo « Xvideo (XCB) »

en: device, fifo or filename
fr: périphérique, fifo ou nom de fichier

en: device, fifo or filename to write yuv frames too.
fr: périphérique, fifo ou nom de fichier pour écrire les trames yuv.

en: Chroma used
fr: Chrominance utilisée

en: YUV output
fr: Sortie YUV

en: YUV video output
fr: Sortie vidéo « YUV »

en: Number of video windows in which to clone the video.
fr: Nombre de fenêtres dans lesquelles cloner la vidéo

en: Video output modules
fr: Modules de sortie vidéo

en: You can use specific video output modules for the clones. Use a comma-separated list of modules.
fr: Vous pouvez utiliser des modules de sortie spécifique pour les clones. Vous devez fournir une liste de modules séparés par des virgules.

en: Duplicate your video to multiple windows and/or video output modules
fr: Duppliquer votre vidéo vers plusieurs fenêtres ou modules de sortie

en: Clone video filter
fr: Filtre vidéo de duplication d'image

en: Select the number of horizontal video windows in which to split the video
fr: Indiquez le nombre de fenêtres dans lesquelles découper horizontalement la vidéo

en: Select the number of vertical video windows in which to split the video
fr: Nombre de fenêtres dans lesquelles découper verticalement la vidéo.

en: Active windows
fr: Fenêtres activées

en: Comma-separated list of active windows, defaults to all
fr: Liste de fenêtres actives, séparées par des virgules. Défaut = toutes.

en: Split the video in multiple windows to display on a wall of screens
fr: Découper la vidéo en plusieurs fenêtres pour affichage sur un mur d'écrans

en: Panoramix: wall with overlap video filter
fr: Panoramix : mur avec des filtres vidéos

en: Panoramix
fr: Panoramique

en: length of the overlapping area (in %)
fr: longueur de la zone de recouvrement (en %)

en: Select in percent the length of the blended zone
fr: Sélectionne en pourcent la taille de la zone de fondu

en: height of the overlapping area (in %)
fr: hauteur de la zone de recouvrement (en %)

en: Select in percent the height of the blended zone (case of 2x2 wall)
fr: Sélectionne en pourcent la taille de la zone de fondu(cas du mur 2x2)

en: Attenuation
fr: Atténuation

en: Check this option if you want attenuate blended zone by this plug-in (if option is unchecked, attenuate is made by opengl)
fr: Cocher cette option si vous voulez atténuer la zone de mélange par cette extension (si l'option n'est pas cochée l'atténuation est faite par OpenGL)

en: Attenuation, begin (in %)
fr: Atténuation, début (en %)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the beginning blended zone
fr: Sélectionner en pourcentage le coefficient de Lagrange du début de la zone de mélange

en: Attenuation, middle (in %)
fr: Atténuation, médiane (en %)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the middle of blended zone
fr: Sélectionner en pourcentage le coefficient de Lagrange du milieu de la zone de mélange

en: Attenuation, end (in %)
fr: Atténuation, fin (en %)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the end of blended zone
fr: Sélectionner en pourcentage le coefficient de Lagrange de la fin de la zone de mélange

en: middle position (in %)
fr: Position médiane (en %)

en: Select in percent (50 is center) the position of the middle point (Lagrange) of blended zone
fr: Sélectionner en pourcentage (50 = centre) la position du point milieu (Lagrange) de la zone de mélange

en: Gamma (Red) correction
fr: Correction gamma pour la composante bleu

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Red or Y component)
fr: Sélectionner la correction gamma de la zone de mélange (composante Rouge ou Y)

en: Gamma (Green) correction
fr: Correction gamma pour la composante vert

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Green or U component)
fr: Sélectionner la correction gamma de la zone de mélange (composante Verte ou U)

en: Gamma (Blue) correction
fr: Correction gamma pour la composante bleu

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Blue or V component)
fr: Sélectionner la correction gamma de la zone de mélange (composante Bleue ou V)

en: Black Crush for Red
fr: Niveau de noir pour la composante rouge

en: Select the Black Crush of blended zone (Red or Y component)
fr: Sélectionner l'écrasement des noirs de la zone de mélange (composante Rouge ou Y)

en: Black Crush for Green
fr: Niveau de noir pour la composante verte

en: Select the Black Crush of blended zone (Green or U component)
fr: Sélectionner l'écrasement des noirs de la zone de mélange (composante Verte ou U)

en: Black Crush for Blue
fr: Niveau de noir pour la composante bleu

en: Select the Black Crush of blended zone (Blue or V component)
fr: Sélectionner l'écrasement des noirs de la zone de mélange (composante Bleue ou V)

en: White Crush for Red
fr: Niveau de blanc pour la composante rouge

en: Select the White Crush of blended zone (Red or Y component)
fr: Sélectionner l'écrasement des blancs de la zone de mélange (composante Rouge ou Y)

en: White Crush for Green
fr: Niveau de blanc pour la composante verte

en: Select the White Crush of blended zone (Green or U component)
fr: Sélectionner l'écrasement des blancs de la zone de mélange (composante Verte ou U)

en: White Crush for Blue
fr: Niveau de blanc pour la composante bleu

en: Select the White Crush of blended zone (Blue or V component)
fr: Sélectionner l'écrasement des blancs de la zone de mélange (composante Bleue ou V)

en: Black Level for Red
fr: Niveau de noir pour la composante rouge

en: Select the Black Level of blended zone (Red or Y component)
fr: Sélectionner le niveau du noir de la zone de mélange (composante Rouge ou Y)

en: Black Level for Green
fr: Niveau de noir pour la composante vert

en: Select the Black Level of blended zone (Green or U component)
fr: Sélectionner le niveau du noir de la zone de mélange (composante Verte ou U)

en: Black Level for Blue
fr: Niveau de noir pour la composante bleu

en: Select the Black Level of blended zone (Blue or V component)
fr: Sélectionner le niveau du noir de la zone de mélange (composante Bleue ou V)

en: White Level for Red
fr: Niveau de blanc pour la composante rouge

en: Select the White Level of blended zone (Red or Y component)
fr: Sélectionner le niveau du blanc de la zone de mélange (composante Rouge ou Y)

en: White Level for Green
fr: Niveau de blanc pour la composante vert

en: Select the White Level of blended zone (Green or U component)
fr: Sélectionner le niveau du blanc de la zone de mélange (composante Verte ou U)

en: White Level for Blue
fr: Niveau de blanc pour la composante bleu

en: Select the White Level of blended zone (Blue or V component)
fr: Sélectionner le niveau du blanc de la zone de mélange (composante Bleue ou V)

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
fr: Indiquez le nombre de fenêtres dans lesquelles découper horizontalement la vidéo

en: Number of vertical windows in which to split the video.
fr: Nombre de fenêtres dans lesquelles découper verticalement la vidéo.

en: Element aspect ratio
fr: Format d'écran de l'élément

en: Aspect ratio of the individual displays building the wall.
fr: Format de chacun des écrans du mur

en: Wall video filter
fr: Filtre vidéo effet mur

en: Image wall
fr: Mur d'image

en: The width of the visualization window, in pixels.
fr: La largeur de la fenêtre de visualisation, en pixels.

en: The height of the visualization window, in pixels.
fr: La hauteur de la fenêtre de visualisation, en pixels.

en: 3D OpenGL spectrum visualization
fr: Visualisation du spectre OpenGL 3D

en: Goom display width
fr: Largeur de la fenêtre Goom

en: Goom display height
fr: Hauteur de la fenêtre Goom

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
fr: Ceci vous permet de modifier la résolution de la fenêtre Goom (une résolution plus élevée aura un meilleur aspect mais consommera plus de ressources).

en: Goom animation speed
fr: Vitesse de l'animation Goom

en: This allows you to set the animation speed (between 1 and 10, defaults to 6).
fr: Vitesse de l'animation, de 1 à 10. La valeur par défaut est 6.

en: Goom effect
fr: Effet goom

en: projectM configuration file
fr: Fichier de configuration projectM

en: File that will be used to configure the projectM module.
fr: Fichier qui sera utilisé pour la configuration du greffon projectM.

en: projectM preset path
fr: Chemin de configuration pour « projectM »

en: Path to the projectM preset directory
fr: Chemin du dossier de configuration pour « projectM »

en: Title font
fr: Police du titre

en: Font used for the titles
fr: Police de caractères utilisée pour les titres

en: Font menu
fr: Menu de polices

en: Font used for the menus
fr: Police de caractères utilisée pour les menus

en: The width of the video window, in pixels.
fr: Largeur de la fenêtre vidéo, en pixels.

en: The height of the video window, in pixels.
fr: Hauteur de la fenêtre vidéo, en pixels.

en: Mesh width
fr: Largeur maillage

en: The width of the mesh, in pixels.
fr: Largeur du maillage, en pixels.

en: Mesh height
fr: Hauteur du maillage

en: The height of the mesh, in pixels.
fr: Hauteur du maillage, en pixels.

en: Texture size
fr: Taille de la texture

en: The size of the texture, in pixels.
fr: La taille de la texture, en pixels.

en: libprojectM effect
fr: Effet libprojectM

en: Effects list
fr: Liste des effets

en: A list of visual effect, separated by commas.
    Current effects include: dummy, scope, spectrum, spectrometer and vuMeter.
fr: Liste des effets visuels, séparés par des virgules.
    Parmi les effets actuels, on trouve : dummy, scope, spectrum, spectrometer et vuMeter.

en: The width of the effects video window, in pixels.
fr: Largeur de la fenêtre des effets vidéo, en pixels.

en: The height of the effects video window, in pixels.
fr: Hauteur de la fenêtre des effets vidéo, en pixels.

en: FFT window
fr: Fenêtre FFT

en: The type of FFT window to use for spectrum-based visualizations.
fr: Le type de fenêtre FFT à utiliser pour les visualisations basées sur le spectre.

en: Kaiser window parameter
fr: Paramètre de fenêtre Kaiser

en: Show 80 bands instead of 20
fr: Afficher 80 bandes au lieu de 20

en: More bands for the spectrometer : 80 if enabled else 20.
fr: Plus de bandes pour le spectromètre : 80 au lieu de 20.

en: Number of blank pixels between bands.
fr: Nombre de pixels vides entre les bandes.

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
fr: Coefficient modifiant la hauteur des bandes.

en: Draw peaks in the analyzer
fr: Afficher des pics dans l'analyseur

en: Enable original graphic spectrum
fr: Activer le spectre graphique original

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
fr: Activer l'analyseur de spectre « plat » dans le spectromètre.

en: Draw bands in the spectrometer
fr: Afficher des bandes dans le spectromètre.

en: Draw the base of the bands
fr: Définit s'il faut dessiner dessiner la base des bandes.

en: Base pixel radius
fr: Rayon de la base (pixels)

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
fr: Ceci définit le rayon de la base des bandes en pixels

en: Spectral sections
fr: Sections spectrales

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
fr: Ceci définit combien de sections d'analyseur existeront.

en: Peak height
fr: Hauteur du pic

en: Total pixel height of the peak items.
fr: Hauteur totale en pixels des pics.

en: Peak extra width
fr: Largeur additionnelle des pics

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
fr: Ceci permet de modifier la largeur des pics.

en: V-plane color
fr: Couleur du plan V

en: YUV-Color cube shifting across the V-plane ( 0 - 127 ).
fr: Décalage des couleurs YUV sur le plan V (de 0 à 127).

en: Visualizer
fr: Visualisation

en: Visualizer filter
fr: Filtre de visualisation

en: Spectrum analyser
fr: Analyseur de spectre

en: #paste your VLM commands here
fr: #copiez vos commandes VLM ici

en: #separate commands with a new line or a semi-colon
fr: #separez les commandes avec Entrée ou un point-virgule

en: Play List
fr: Liste de lecture

en: Output
fr: Sortie

en: Subtitle codec
fr: Codecs sous-titres

en: Output	method
fr: Méthode de sortie

en: Multiplexer
fr: Multiplexeur

en: Video FPS
fr: Vidéo IPS

en: MUX options
fr: Options MUX

en: Video scale
fr: Échelle Vidéo

en: Output port
fr: Port de sortie

en: Output	file
fr: Fichier de sortie

en: Input media
fr: Média d'entrée

en: Error:
fr: Erreur :

en: Sample ui-state-error style.
fr: Exemple de style ui-state-error

en: File name
fr: Nom de fichier

en: Preamp:
fr: Préamp :

en: Row border
fr: bordure de ligne

en: Column border
fr: Bordure de colonne

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Mosaic Tiles
fr: Mosaïque

en: Playback Rate
fr: Vitesse de lecture

en: Audio Delay
fr: Retard de l'audio

en: Subtitle Delay
fr: Retard des sous-titres

en: Time:
fr: Temps :

en: VLC media player - Web Interface
fr: Lecteur multimédia VLC - Interface web

en: Hide / Show Library
fr: Afficher / masquer la bibliothèque

en: Hide / Show Viewer
fr: Afficher / masquer la vidéo

en: Manage Streams
fr: Gérer les flux

en: Track Synchronisation
fr: Synchronisation de piste

en: VLM Batch Commands
fr: Commandes VLM

en: Loop
fr: En boucle

en: Empty Playlist
fr: Vider la liste de lecture

en: Queue Selected
fr: Mise en file

en: Play Selected
fr: Lecture

en: Refresh List
fr: Rafraîchir la liste

en: Loading flowplayer...
fr: Chargement du « flowplayer » …

en: If nothing appears, check your internet connection.
fr: Si rien n'apparaît, vérifiez votre connexion internet.

en: By creating a stream, the <i>Main Controls</i> will operate the stream instead of the main interface.
fr: Lors de la création d'un flux, les <i>Contrôles principaux</i> gèreront ce flux à la place de l'interface principale.

en: The stream will be created using default settings, for more advanced configuration, or to modify the default settings, select the button to the right: <i>Manage Streams</i>
fr: Le flux sera créé en utilisant les paramètres par défaut, pour une configuration avancée, ou pour modifier ces paramètres par défaut, cliquez sur le bouton <i>Gérer les flux</i> à droite

en: Once the stream is created, the <i>Media Viewer</i> window will display the stream.
fr: Une fois le flux crée, la fenêtre <i>Affichage des médias</i> affichera le flux.

en: Volume will be controlled by the player, and not the <i>Main Controls</i>.
fr: Le volume sera contrôlé par le lecteur, et plus par le <i>Contrôle principal</i>.

en: The current playing item will be streamed. If there is no currently playing item, the first selected item from the <i>Library</i> will be the subject of the stream.
fr: Le média en cours de lecture sera émis en flux. S'il n'y a pas d'élément en cours de lecture, le premier sélectionné dans la <i>Bibliothèque</i> sera utilisé pour le flux.

en: To stop the stream and resume normal controls, click the <i>Open Stream</i> button again.
fr: Pour arrêter le flux et reprendre le contrôle, cliquez le bouton <i>Ouvrir un flux</i> à nouveau.

en: Are you sure you wish to create the stream?
fr: Voulez-vous créer ce flux ?

en: Dialog
fr: Fenêtre de dialogue

en: Form
fr: Formulaire

en: Preset
fr: Présélection

en: &Verbosity:
fr: &Verbosité :

en: &Filter:
fr: &Filtre :

en: &Save as...
fr: Enregistrer &sous…

en: Modules Tree
fr: Arbres des modules

en: Show extended options
fr: Afficher les options étendues

en: Show &more options
fr: Afficher &plus d'options

en: Change the caching for the media
fr: Changer le cache pour le média

en: Start Time
fr: Heure de début

en: Edit Options
fr: Modifier les options

en: Extra media
fr: Média supplémentaire

en: Complete MRL for VLC internal
fr: MRL complète pour le cœur de VLC

en: Select the file
fr: Sélectionner un fichier

en: Change the start time for the media
fr: Changer l'heure de début pour le média

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
fr: Jouer en synchronisation avec autre média (fichier audio supplémentaire, …)

en: Capture mode
fr: Mode de capture

en: Select the capture device type
fr: Sélectionner le type de périphérique de capture

en: Device Selection
fr: Sélection de périphérique

en: Access advanced options to tweak the device
fr: Accéder aux options avancées pour le paramétrage du périphérique

en: Advanced options...
fr: Options avancées…

en: Disc Selection
fr: Sélection du disque

en: Disable Disc Menus
fr: Inhiber les menus

en: No disc menus
fr: Pas de menus

en: Disc device
fr: Périphérique disque

en: Starting Position
fr: Position de début

en: Audio and Subtitles
fr: Audio et sous-titres

en: Use a sub&title file
fr: Utiliser un fichier de sous-&titres

en: Select the subtitle file
fr: Sélectionnez un fichier de sous-titres

en: Choose one or more media file to open
fr: Sélectionnez un ou plusieurs fichiers à ouvrir

en: File Selection
fr: Sélection de fichier

en: You can select local files with the following list and buttons.
fr: Vous pouvez choisir des fichiers locaux dans la liste suivante ou à l'aide des boutons.

en: Add...
fr: Ajouter…

en: Network Protocol
fr: Protocole réseau

en: Please enter a network URL:
fr: Entrer une URL réseau :

en: Profile edition
fr: Modifier le profil

en: RAW
fr: BRUT

en: Features
fr: Caractéristiques

en: Streamable
fr: Flux possible

en: Chapters
fr: Chapitres

en: Same as source
fr: Comme la source

en:  fps
fr:  ips

en: Custom options
fr: Options personnalisés

en: Not Used
fr: non utilisé

en:  kb/s
fr:  kbit/s

en: Encoding parameters
fr: Paramètres d'encodage

en: Frame size
fr: Débit d'images

en: Set up media sources to stream
fr: Sélectionnez les sources à transformer en flux

en: Destination Setup
fr: Destination

en: Select destinations to stream to
fr: Sélectionnez la destination du flux

en: Add destinations following the streaming methods you need. Be sure to check with transcoding that the format is compatible with the method used.
fr: Ajouter les destinations selon la méthode de diffusion nécessaire. Vérifiez bien au transcodage que les formats sont compatibles avec la méthode utilisée.

en: New destination
fr: Nouvelle destination

en: Display locally
fr: Afficher localement

en: Transcoding Options
fr: Options de transcodage

en: Select and choose transcoding options
fr: Choisissez les options de transcodage

en: Activate Transcoding
fr: Activer le transcodage

en: Option Setup
fr: Options

en: Set up any additional options for streaming
fr: Options additionnelles pour les flux

en: Miscellaneous Options
fr: Options diverses

en: Stream all elementary streams
fr: Diffuser tous les flux élémentaires (vidéo, audio et sous-titres)

en: Generated stream output string
fr: Paramètres généraux du flux de sortie

en: Output module:
fr: Module de sortie :

en: Use S/PDIF when available
fr: Utiliser S/PDIF si disponible

en: Effects
fr: Effets

en: Visualization:
fr: Visualisation :

en: Enable Time-Stretching audio
fr: Activer l'étirement temporel audio

en: Dolby Surround:
fr: Dolby Surround :

en: Replay gain mode:
fr: Mode Replay gain :

en: Headphone surround effect
fr: Effet surround pour casque

en: Normalize volume to:
fr: Normaliser le volume à :

en: Tracks
fr: Pistes

en: Preferred audio language:
fr: Langue audio préférée :

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Username:
fr: Utilisateur :

en: Submit played tracks stats to Last.fm
fr: Soumission des chansons à last.fm

en: x264 profile and level selection
fr: profil x264 et sélection du niveau

en: x264 preset and tuning selection
fr: profil x264 et affinage de la sélection

en: Hardware-accelerated decoding
fr: Décodage matériel

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
fr: Inhiber le filtre de boucle H.264

en: Video quality post-processing level
fr: Niveau de post-traitement vidéo

en: Optical drive
fr: Périphérique disque optique

en: Default optical device
fr: Périphérique de sortie par défaut

en: Damaged or incomplete AVI file
fr: Fichier AVI abimé ou incomplet

en: HTTP proxy URL
fr: URL de serveur mandataire HTTP

en: HTTP (default)
fr: HTTP (par défaut)

en: RTP over RTSP (TCP)
fr: Utilise le RTP sur RTSP (TCP)

en: Live555 stream transport
fr: Flux de transport Live555

en: Default caching policy
fr: Politique de cache par défaut

en: Menus language:
fr: Langue de l'interface :

en: Look and feel
fr: Apparence

en: Use custom skin
fr: Utiliser un habillage personnalisé

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
fr: Ceci est l'interface par défaut de VLC, avec un style natif.

en: Use native style
fr: Utiliser un style natif

en: Resize interface to video size
fr: Redimensionner l'interface à la taille de la vidéo

en: Show controls in full screen mode
fr: Afficherr les contrôles en mode plein écran

en: Pause playback when minimized
fr: Mettre en pause la lecture si minimisé

en: Show media change popup:
fr: Afficher une infobulle de changement de média :

en: Start in minimal view mode
fr: Démarrer avec le style minimal

en: Force window style:
fr: Forcer le style de fenêtre :

en: Integrate video in interface
fr: Intégrer la vidéo dans l'interface

en: Show systray icon
fr: Afficher une icône dans la barre système

en: Skin resource file:
fr: Fichier d'habillage :

en: Playlist and Instances
fr: Liste de lecture

en: Allow only one instance
fr: N'autoriser qu'une seule instance

en: Pause on the last frame of a video
fr: Pause sur la dernière image d'une vidéo

en: Every
fr: Tous les

en: Separate words by | (without space)
fr: Séparer les mots par « | » (sans espace)

en: Save recently played items
fr: Enregistrer les derniers médias joués dans le menu

en: Activate updates notifier
fr: Activer la notification en cas de mises à jour disponible

en: Operating System Integration
fr: Intégration avec le système

en: File extensions association
fr: Association de fichiers

en: Set up associations...
fr: Association de fichiers…

en: Enable On Screen Display (OSD)
fr: Affichage à l'écran (OSD)

en: Show media title on video start
fr: Incruster le titre dans la vidéo au démarrage

en: Enable subtitles
fr: Activer les sous-titres

en: Subtitle Language
fr: Langue des sous-titres

en: Default encoding
fr: Encodage par défaut

en: Subtitle effects
fr: Effets des sous-titres

en: Add a shadow
fr: Ajouter une ombre

en: Add a background
fr: Ajouter un arrière-plan

en: Accelerated video output (Overlay)
fr: Sortie vidéo accélérée (« Overlay »)

en: Display device
fr: Périphérique d'affichage

en: Force Aspect Ratio
fr: Forcer le format d'affichage

en: Stuff
fr: Truc

en: Edit settings
fr: Modifier les paramètres

en: Control
fr: Contrôles

en: Run manually
fr: Lancer manuellement

en: Setup schedule
fr: Paramétrage du planning

en: Run on schedule
fr: Lancer

en: Status
fr: État

en: Prev
fr: Préc.

en: Add Input
fr: Ajout d'entrée

en: Edit Input
fr: Modifier l'entrée

en: Clear List
fr: Effacer la liste

en: Check for VLC updates
fr: Vérifier les mises à jour de VLC

en: Launching an update request...
fr: Lancement d'une requête de mise à jour…

en: Do you want to download it?
fr: Voulez-vous la télécharger ?

en: Essential
fr: Principaux

en: Negate colors
fr: Inversion de couleur

en: Colors
fr: Couleurs

en: Interactive Zoom
fr: Zoom interactif

en: ...
fr: …

en: full
fr: complet

en: none
fr: Aucun

en: Logo erase
fr: Effacement d'un logo

en: Mask
fr: Masque

en: Anaglyph 3D
fr: 3D anaglyphe

en: Mirror
fr: Mirroir

en: Motion detect
fr: Détection de mouvement

en: Spatial blur
fr: Spatialiseur

en: Anti-Flickering
fr: Anti scintillement

en: Soften
fr: Adoucir

en: Denoiser
fr: Débruitage

en: Spatial luma strength
fr: Intensité du luminance spatiale

en: Temporal luma strength
fr: Intensité du luminance temporelle

en: Spatial chroma strength
fr: Intensité de chrominance temporelle

en: Temporal chroma strength
fr: Intensité de chrominance temporelle

en: VLM configurator
fr: Configuration de VLM

en: Media Manager Edition
fr: Gestionnaire de médias

en: Name:
fr: Nom :

en: Input:
fr: Entrée :

en: Select Input
fr: Sélectionner l'entrée

en: Output:
fr: Sortie :

en: Select Output
fr: Sélectionner la sortie

en: Time Control
fr: Contrôles temporels

en: Mux Control
fr: Contrôles du multiplexage

en: Muxer:
fr: Multiplexeur :

en: Media Manager List
fr: Liste du gestionnaire de médias
