VLC - Trans - en to co translation catalogue (1949 entries)

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
co: Stu prugramma vene senza ALCUNA GUARANTIA, tal chì permessu da a legge.
    Pudete distribuiscellu dapervoi sottu à i termi di a Licenza Publica Generale GNU;
    fighjate u schedariu COPYING per sapene di più.
    Scrittu da a squadra VideoLAN ; fighjate u schedariu AUTHORS.

en: VLC preferences
co: Preferenze di VLC

en: Select "Advanced Options" to see all options.
co: Selezziunà l'"Ozzioni Esperte" per fighjà tutte l'ozzioni.

en: Interface
co: Interfaccia

en: Settings for VLC's interfaces
co: Preferenze per l'interfaccie di VLC

en: Main interfaces settings
co: Preferenze di l'interfaccie principale

en: Main interfaces
co: Interfaccie principale

en: Settings for the main interface
co: Preferenze per l'interfaccia principale

en: Control interfaces
co: Interfaccie di cuntrollu

en: Settings for VLC's control interfaces
co: Preferenze per l'interfaccie di cuntrollu di VLC

en: Hotkeys settings
co: Preferenze di l'accurtatoghji

en: Audio settings
co: Preferenze audio

en: General audio settings
co: Preferenze generale audio

en: Filters
co: Filtri

en: Audio filters are used to process the audio stream.
co: I filtri audio sò impiegati per trattà i flussi audio.

en: Visualizations
co: Visualisazioni

en: Audio visualizations
co: Visualisazioni audio

en: Output modules
co: Mudulli d'esciuta

en: General settings for audio output modules.
co: Preferenze generale per i mudulli d'esciuta audio.

en: Miscellaneous
co: Diversi

en: Miscellaneous audio settings and modules.
co: Preferenze audio è mudulli diversi.

en: Video settings
co: Preferenze video

en: General video settings
co: Preferenze generale video

en: General settings for video output modules.
co: Preferenze generale per i mudulli d'esciuta video.

en: Video filters are used to process the video stream.
co: I filtri video sò impiegati per trattà i flussi video.

en: Subtitles / OSD
co: Sottutituli / OSD

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
co: Preferenze per l'On-Screen-Display, sottutituli è "overlay subpictures"

en: Input / Codecs
co: Entrata / Cudechi

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
co: Preferenze per l'entrata, a demultiplezzione, a discudificazione è a cudificazione

en: Access modules
co: Mudulli d'accessu

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
co: Preferenze relative à i diversi metodi d'accessu. E preferenze chì sò aspessu mudificate sò u proxy HTTP o u 'cache'.

en: Stream filters
co: Filtri di flussu

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
co: I filtri di flussu sò mudulli speziali chì permettenu operazioni esperte à l'entre di VLC. Fate casu à l'impiegu...

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
co: I demuxers sò impiegati per sparte i flussi audio è video.

en: Video codecs
co: Cudechi video

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
co: Preferenze per i cudificatori è discudificatori di video, fiure o video+audio.

en: Audio codecs
co: Cudechi audio

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
co: Preferenze per i cudificatori è discudificatori di audio-solu.

en: Subtitle codecs
co: Cudechi di sottutitulu

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
co: Preferenze per i cudificatori è discudificatori di sottutitulu, teletestu è CC.

en: General input settings. Use with care...
co: Preferenze generale d'entrata. Fate casu à l'impiegu...

en: Stream output
co: Flussu d'esciuta

en: General stream output settings
co: Preferenze generale di flussu d'esciuta

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
co: I muxers creanu e forme d'encapsulazione chì sò impiegate per mischià tutti inseme i flussi elementarii (video, audio, ...). Sta preferenza vi permette d'impiegà sempre un muxer particulare. Ùn duveria micca esse bisognu di fà què.
    Pudete definisce dinù parametri generichi per ogni muxer.

en: Access output
co: Esciuta d'accessu

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
co: I mudulli d'esciuta d'accessu cuntrolanu e manere cum'è i flussi mischiati sò mandati. Sta preferenza vi permette d'impiegà sempre un metodu d'esciuta d'accessu particulare. Ùn duveria micca esse bisognu di fà què.
    Pudete definisce dinù parametri generichi per ogni mudullu d'accessu d'esciuta.

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
co: Packetizers sò impiegati per 'preprocess' i flussi elementarii nanzu di mischialli. Sta preferenza vi permette d'impiegà sempre un packetizer particulare. Ùn duveria micca esse bisognu di fà què.
    Pudete definisce dinù parametri generichi per ogni packetizer.

en: Sout stream
co: Flussu sout

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
co: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Per piacè fighjate Streaming Howto per sapene di più. You can configure default options for each sout stream module here.

en: VLC's implementation of Video On Demand
co: Messa in piazza in VLC di a Video À a Richiesta (VOD)

en: Playlist
co: Lista di lettura

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
co: Preferenze d'andatu di a lista di lettura (i.e. modu di ripruduzzione) è di i mudulli chì aghjunghjenu autumaticamente l'elementi à a lista di lettura (mudulli di "scuperta di serviziu").

en: General playlist behaviour
co: Andatu generale di lista di lettura

en: Services discovery
co: Scuperta di servizii

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
co: I mudulli di scuperta di i servizi permettenu d'aghjungje autumaticamente elementi à a lista di lettura.

en: Advanced
co: Espertu

en: Advanced settings. Use with care...
co: Preferenze d'espertu. Fate casu à l'impiegu...

en: Advanced settings
co: Preferenze d'espertu

en: &Open File...
co: &Apre un Schedariu...

en: &Advanced Open...
co: &Apertura Esperta

en: Open D&irectory...
co: Apre un &Cartulare...

en: Open &Folder...
co: Apre un Sfugliaghju...

en: Select one or more files to open
co: Selezziunà unu o parechji schedarii à apre

en: Select Directory
co: Selezziunà un Cartulare

en: Select Folder
co: Selezziunà un Sfugliaghju

en: Media &Information
co: &Infurmazione Media

en: &Codec Information
co: Infurmazione &Cudecu

en: &Messages
co: &Messaghji

en: Jump to Specific &Time
co: Move à un &Mumentu Precisu

en: Custom &Bookmarks
co: Persunalizà l'&Indette

en: &VLM Configuration
co: Cunfigurazione &VLM

en: &About
co: &Apprupositu

en: Play
co: Sunà

en: Remove Selected
co: Toglie Selezziunatu

en: Information...
co: Infurmazione...

en: Create Directory...
co: Creà un Cartulare...

en: Create Folder...
co: Creà un Sfugliaghju...

en: Rename Directory...
co: Rinumà un Cartulare...

en: Rename Folder...
co: Rinumà un Sfugliaghju...

en: Show Containing Directory...
co: Affissà u Cartulare Cuntenendu...

en: Show Containing Folder...
co: Affissà u Sfugliaghju Cuntenendu...

en: Stream...
co: Flussu...

en: Save...
co: Arregistrà...

en: Repeat All
co: Ripete Tutti

en: Repeat One
co: Ripete Unu

en: Random
co: Aleatoriu

en: Random Off
co: Aleatoriu Innò

en: Add to Playlist
co: Aghjunghje à a Lista di Lettura

en: Add File...
co: Aghjunghje un Schedariu...

en: Add Directory...
co: Aghjunghje un Cartulare...

en: Add Folder...
co: Aghjunghje un Sfugliaghju...

en: Save Playlist to &File...
co: Arregistrà a Lista di Lettura in un Schedariu...

en: Search
co: Circà

en: Waves
co: Marosi

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
co: <head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Benvenuta in l'Aiutu <i>(in inglese)</i> di VLC media player</h2><h3>Ducumentazione</h3><p>Si pò truvà a ducumentazione apprupositu di VLC nantu à u situ Web <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> di VideoLAN.</p><p>S'è voi site principiantu cù VLC media player, ci vole à leghje in primu locu quessu<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introitu à VLC media player</em></a>.</p><p>Truverete qualchì infurmazione per sapè cumu impiegà u lettore in u ducumentu <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>Cumu sunà i schedarii cù VLC media player</em></a>".</p><p>Per l'altre tacche d'arregistramentu, di cunverzione, trascudificazione, cudificazione, muxing è a lettura di cuntinuu, duveriate truvà un'infurmazione ghjuvata in a <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Ducumentazione di a lettura di cuntinuu</a>.</p><p>S'è voi ùn site micca sicuru di a terminulugia, ci vole à cunsultà a <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">basa di cunniscimentu</a>.</p><p>Per capisce l'accurtatoghji principali di a tastera, leghjite a pagina di <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">l'accurtatoghji</a>.</p><h3>Aiutu</h3><p>Nanzu di pone una dumanda, ci vole à leghje da primu a <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">Fiera À e Quistioni (FAQ)</a>.</p><p>Pudete dinù ottene (è dà) un aiutu nantu à u <a href="http://forum.videolan.org">Forum</a>, e <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">liste di distribuzione</a> o u nostru canale IRC (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Cuntribuisce à u prughjettu</h3><p>Pudete aiutà u prughjettu VideoLAN dendu un pocu di u vostru tempu per aiutà a cumunità, per dissignà e vestitoghje (skins), per traduce a ducumentazione, per pruvà è per sviluppà e nove versioni. Pudete dinù dà soldi è materiale per aiutacci. È di sicuru, pudete <b>prumove</b> VLC media player.</p></body></html>

en: Audio filtering failed
co: Filtratura audio fiasca

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
co: U numeru massimu di filtri (%u) hè statu ghjuntu.

en: Disable
co: Disattivà

en: Spectrometer
co: Spettrometru

en: Scope
co: Stesa

en: Audio filters
co: Filtri audio

en: Replay gain
co: Guadagnu di ripruduzzione

en: Stereo audio mode
co: Modu audio stereo

en: Left
co: Manca

en: Right
co: Diritta

en: Reverse stereo
co: Stereo à l'arritrosa

en: Headphones
co: Ascultadori

en: Automatic
co: Autumaticu

en: boolean
co: booleanu

en: integer
co: interu

en: float
co: decimale

en: string
co: frasa

en: To get exhaustive help, use '-H'.
co: Per ottene l'aiutu sanu, impiegate '-H'.

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline.
    They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      file:///path/file              Plain media file
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      dvd://[device]                 DVD device
      vcd://[device]                 VCD device
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
co: Impiegu : %s [ozzioni] [flussu] ...
    Pudete indicà parechji flussi in linea di cumanda.
    Seranu messi in attesa in a lista di lettura.
    U primu elementu indicatu serà sunatu in primu.
    
    Options-styles:
      -option  Un'ozzione generale chì hè definita per a durata sana di u prugramma.
       -option  Una versione d'una sola lettera d'un --option generale.
       :option  Un'ozzione chì s'impiega sola à u flussu indicatu nanzu ellu
                è chì mudificheghja l'altre preferenze precedente.
    
    Sintassa di u flussu MRL :
      [[accessu][/demux]://]URL[#[titulu][:capitulu][-[titulu][:capitulu]]]
      [:option=valore ...]
    
      A maiò parte di l'--options generale ponu esse impiegate dinù cum'è :options particulare.
      Parechji paghji :option=valore ponu esse indicati.
    
    Sintassa URL :
      file:///passeghju/schedariu              Schedariu media
      http://ospite[:portu]/schedariu        URL HTTP
      ftp://ospite[:portu]/schedariu        URL FTP
      mms://ospite[:portu]/schedariu        URL MMS
      screen://                      Cattura di screnu
      dvd://[apparechju]                 Apparechju DVD
      vcd://[apparechju]                 Apparechju VCD
      cdda://[apparechju]                 Apparechju CD Audio
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     Flussu UDP mandatu da un servu di lettura di cuntinuu
      vlc://pause:<seconde>          Mette in pausa a lista di lettura per un pezzu di tempu
      vlc://quit                     Ordine particulare per chità VLC

en: Note:
co: Nota :

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
co: aghjunghje --advanced à a vostra linea di cumanda per vede l'ozzioni d'espertu.

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
co[0]: %u mudullu micca affissatu perchè hà solu ozzioni d'espertu.
co[1]: %u mudulli micca affissati perchè anu solu ozzioni d'espertu.

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
co: Alcunu mudullu currisponde. Impiegate --list o --list-verbose per affissà i mudulli dispunibule.

en: VLC version %s (%s)
co: Versione %s (%s) di VLC

en: Compiled by %s on %s (%s)
co: Trasfurmatu da una compilazione da %s u %s (%s)

en: Compiler: %s
co: Compilazione : %s

en: 
    Press the RETURN key to continue...
co: 
    Appughjà nantu à RETURN per cuntinuà...

en: Unknown error
co: Sbagliu scunnisciutu

en: Bookmark %i
co: Indetta %i

en: No description for this codec
co: Alcuna descrizione per stu cudecu

en: Codec not supported
co: Cudecu micca suppurtatu

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
co: CLC ùn pò micca scudificà a forma "%4.4s" (%s)

en: Unidentified codec
co: Cudecu scunnisciutu

en: VLC could not identify the audio or video codec
co: VLC ùn ricunnosce micca u cudecu audio o video

en: decoder
co: discudificatore

en: Streaming / Transcoding failed
co: Lettura di Cuntinuu / Trascudificazione fiasca

en: VLC could not open the %s module.
co: VLC ùn pò micca apre u mudullu %s.

en: VLC could not open the decoder module.
co: VLC ùn pò micca apre u mudullu di discudificatore.

en: Track
co: Traccia

en: Program
co: Prugramma

en: Stream %d
co: Flussu %d

en: Scrambled
co: Inturbisce

en: Yes
co: Iè

en: Closed captions %u
co: Sottutituli ditagliati %u

en: Original ID
co: ID uriginale

en: Codec
co: Cudecu

en: Language
co: Lingua

en: Description
co: Discrizzione

en: Type
co: Tipu

en: Channels
co: Canali

en: Sample rate
co: Percentuale di campione

en: Bits per sample
co: Bits per campione

en: Track replay gain
co: Guadagnu di ripruduzzione di traccia

en: Album replay gain
co: Guadagnu di ripruduzzione d'albumu

en: Frame rate
co: Percentuale di quadru

en: Decoded format
co: Forma scudificata

en: Undefined
co: Micca definitu

en: Linear
co: Lineare

en: Center
co: Centru

en: Subtitle
co: Sottutitulu

en: Your input can't be opened
co: A vostra entrata ùn pò micca esse aperta

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
co: VLC ùn pò micca apre MRL '%s'. Verificate u ghjurnale di i messaghji per i detaglii.

en: Title
co: Titulu

en: Artist
co: Artista

en: Genre
co: Generu

en: Copyright
co: Diritti di copia

en: Album
co: Albumu

en: Track number
co: Numeru di traccia

en: Rating
co: Percentuale

en: Date
co: Data

en: Setting
co: Preferenza

en: Now Playing
co: Ripruduzzione in Corsu

en: Publisher
co: Editore

en: Encoded by
co: Cudificatu da

en: Artwork URL
co: URL d'illustrazione

en: Track ID
co: ID di Traccia

en: Number of Tracks
co: Numeru di Traccie

en: Director
co: Direttore

en: Season
co: Staghjone

en: Episode
co: Episodiu

en: Show Name
co: Affissà u Nome

en: Actors
co: Attori

en: Bookmark
co: Indetta

en: Programs
co: Prugrammi

en: Chapter
co: Capitulu

en: Video Track
co: Traccia Video

en: Audio Track
co: Traccia Audio

en: Subtitle Track
co: Traccia di u Sottutitulu

en: Next title
co: Titulu seguente

en: Previous title
co: Titulu precedente

en: Title %i%s
co: Titulu %i%s

en: Chapter %i
co: Capitulu %i

en: Next chapter
co: Capitulu seguente

en: Previous chapter
co: Capitulu precedente

en: Media: %s
co: Media : %s

en: Add Interface
co: Aghjunghje un Interfaccia

en: Console
co: Cunsola

en: Debug logging
co: Messaghji per spannà

en: Mouse Gestures
co: Mosse di Topu

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
co: vlc hè impiegata cù l'interfaccia predefinita. Impiegate 'cvlc' per impiegà vlc senza interfaccia.

note: xgettext: Translate "C" to the language code: "fr", "en_GB", "nl", "ru"...
en: C
co: co

en: Zoom
co: Ingrandamentu

en: 1:4 Quarter
co: 1:4 Quartu

en: 1:2 Half
co: 1:2 Mezu

en: 1:1 Original
co: 1:1 Uriginale

en: 2:1 Double
co: 2:1 Doppiu

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
co: St'ozzioni vi permettenu di cunfigurà l'interfaccie impiegate da VLC. Pudete selezziunà l'interfaccia principale, i mudulli addiziunale, è definisce d'altre ozzioni in relazione.

en: Interface module
co: Mudullu d'interfaccia

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
co: Ghjè l'interfaccia principale impiegata da VLC. L'andatu predefinitu hè di selezziunà autumaticamente u più bellu mudullu dispunibule.

en: Extra interface modules
co: Mudulli d'interfaccia addiziunale

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
co: Pudete selezziunà "interfaccia addiziunale" per VLC. Seranu lanciati in arci pianu in più di l'interfaccia predefinita. Impiega una lista di mudulli d'interfaccia staccati da dui punti. (valori cumuni sò "rc" (cuntrollu alluntanatu), "http", "gestures" ...)

en: You can select control interfaces for VLC.
co: Pudete selezziunà l'interfaccie di cuntrollu di VLC.

en: Verbosity (0,1,2)
co: Livellu di messaghju (0,1,2)

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
co: Quessu hè u livellu di messaghju impiegatu (0=solu errori è messaghji nurmale, 1=avertimenti, 2=spannà).

en: Default stream
co: Flussu predefinitu

en: This stream will always be opened at VLC startup.
co: Stu flussu serà sempre apertu à l'iniziu di VLC.

en: Color messages
co: Messaghji in culori

en: Show advanced options
co: Affissà l'ozzioni esperti

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
co: Quandu st'ozzione hè attiva, e preferenze è/o l'interfaccie affisseranu tutte l'ozzioni dispunibule, includendu quelle chì a maiò parte di l'utilizatori ùn duveria mai tuccà.

en: Interface interaction
co: Interazzione cù l'interfaccia

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
co: Quandu st'ozzione hè attiva, l'interfaccia affisserà una scatula di dialogu ogni volta chì l'utilizatore deve scrive qualcosa.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
co: St'ozzioni vi permettenu di mudificà l'andatu di u sottusistema audio, è d'aghjunghje filtri audio chì ponu esse impiegati per post prucessu o l'effetti visuali (spectrum analyzer, ecc.). Attivate sti filtri quì, è cunfiguratelli dopu in a sezzione di mudulli "filtri audio".

en: Audio output module
co: Mudullu d'esciuta audio

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
co: Ghjè u metodu d'esciuta audio impiegatu da VLC. L'andatu predefinitu hè di selezziunà autumaticamente u più bellu metodu dispunibule.

en: Enable audio
co: Attivà l'audio

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
co: Pudete disattivà cumpletamente l'esciuta audio. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.

en: Audio gain
co: Guadagnu audio

en: This linear gain will be applied to outputted audio.
co: Stu guadagnu lineare serà adattatu à l'audio d'esciuta.

en: Remember the audio volume
co: Arricurdassi di u vulume audio

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
co: U vulumu pò esse arregistratu è impiegatu tale è quale torna da VLC a prossima volta.

en: Auto
co: Autumaticu

en: On
co: Iè

en: Off
co: Innò

en: Stereo audio output mode
co: Modu d'esciuta audio stereo

en: None
co: Alcunu

en: Video output module
co: Mudullu d'esciuta video

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
co: Ghjè u metodu d'esciuta video impiegatu da VLC. L'andatu predefinitu hè di selezziunà autumaticamente u più bellu metodu dispunibule.

en: Enable video
co: Permette a video

en: Video width
co: Larghezza video

en: Video height
co: Altezza video

en: Video title
co: Titulu di a video

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
co: Titulu persunalizatu di a finestra video (s'ellu a video ùn hè micca incurpurata in l'interfaccia).

en: Video alignment
co: Aliniamentu di a video

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
co: Rinfurza l'aliniamentu di a video in a so finestra. Da predefinitu (0) serà centratu (0=centru, 1=manca, 2=diritta, 4=insù, 8=inghjò, pudete impiegà dinù cumbinazioni di ste valori, cum'è 6=4+2 vole si dì insù-diritta).

en: Top
co: Insù

en: Bottom
co: Inghjò

en: Top-Left
co: Insù-Manca

en: Top-Right
co: Insù-Diritta

en: Bottom-Left
co: Inghjò-Manca

en: Bottom-Right
co: Inghjò-Diritta

en: Zoom video
co: Ingrandà a video

en: You can zoom the video by the specified factor.
co: Pudete ingrandà o reduce a video cù u fattore indicatu.

en: Embedded video
co: Video incurpurata

en: Embed the video output in the main interface.
co: Incurpurà l'esciuta di a video in l'interfaccia pricipale.

en: Fullscreen video output
co: Esciuta di a video in screnu sanu

en: Start video in fullscreen mode
co: Principià a video in u modu di screnu sanu

en: Always on top
co: Sempre sopra

en: Always place the video window on top of other windows.
co: Piazzà sempre a finestra di a video sopra à tutte l'altre finestre.

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
co: U modu tappizzeria permette d'affissà a video cum'è fondu di scagnu.

en: Show media title on video
co: Affissà u titulu di u media nant'à a video

en: Display the title of the video on top of the movie.
co: Affissà u titulu di a video sopra à a video.

en: Show video title for x milliseconds
co: Affissà u titulu per x milliseconde

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
co: Affissà u titulu di a video per n milliseconde, predefinitu hè 5000 ms (5 sec.)

en: Position of video title
co: Pusizione di u titulu di a video

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
co: Piazza di a video induve affissà u titulu (predefinitu hè inghjò-centru).

en: Deinterlace
co: Sbucinà

en: Deinterlace mode
co: Modu Sbucinà

en: Deinterlace method to use for video processing.
co: Metoda Sbucinà à impiegà per u trattamentu video

en: Discard
co: Scaccià

en: Film NTSC (IVTC)
co: Filmu NTSC (IVTC)

en: Disable screensaver
co: Disattivà u risparmiatore di screnu

en: Disable the screensaver during video playback.
co: Disattivà u risparmiatore di screnu durante a ripruduzzione video.

en: Quiet synchro
co: Sincrunizazione zitta

en: Mouse events
co: Evvenimenti di topu

en: Clock synchronisation
co: Sincrunizazione d'arilogiu

en: Clock jitter
co: Jitter d'arilogiu

en: Network synchronisation
co: Sincrunizazione di reta

en: Default
co: Predefinitu

en: Enable
co: Attivà

en: Hop limit (TTL)
co: Limitu Hop (TTL)

en: Audio track
co: Traccia Audio

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
co: Numeru di flussu di a traccia audio à impiegà (da 0 à n).

en: Subtitle track
co: Traccia di sottutitulu

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
co: Numeru di flussu di a traccia di sottutitulu à impiegà (da 0 à n).

en: Audio language
co: Lingua audio

en: Subtitle language
co: Lingua di sottutitulu

en: Menu language
co: Lingua di u listinu

en: Audio track ID
co: ID di a traccia Audio

en: Stream ID of the audio track to use.
co: ID di u flussu di a traccia audio à impiegà.

en: Subtitle track ID
co: ID di a traccia di sottutitulu

en: Stream ID of the subtitle track to use.
co: ID di u flussu di a traccia di sottutitulu à impiegà.

en: Preferred video resolution
co: Risuluzione video preferita

en: Best available
co: Megliu dispunibule

en: Full HD (1080p)
co: HD sanu(1080p)

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
co: Definizione Classica (576 o 480 linee)

en: Low Definition (360 lines)
co: Definizione Bassa (360 linee)

en: Very Low Definition (240 lines)
co: Definizione Assai Bassa (240 linee)

en: The stream will start at this position (in seconds).
co: U flussu principierà à sta pusizione (in seconde).

en: Stop time
co: Tempu di fine

en: The stream will stop at this position (in seconds).
co: U flussu finiscerà à sta pusizione (in seconde).

en: Run time
co: Durata

en: The stream will run this duration (in seconds).
co: U flussu durerà stu tempu (in seconds).

en: Playback speed
co: Velocità di ripruduzzione

en: Input list
co: Lista d'entrata

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
co: Pudete impiegà st'ozzione per affissà i sottutituli sottu u filmu piutostu chì nant'à u filmu. Pruvà parechje pusizioni

en: Enable sub-pictures
co: Permette e sottu-fiure

en: You can completely disable the sub-picture processing.
co: Pudete disattivà cumpletamente u trattamentu di sottu-fiura.

en: On Screen Display
co: Affissà à u Screnu

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
co: VLC pò affissà i messaghji nant'à a video. Quessu hè chjamatu OSD (Affissà à u Screnu).

en: Subpictures filter module
co: Mudullu di filtru di sottu-fiure

en: This adds so-called "subpicture filters". These filter subpictures created by subtitle decoders or other subpictures sources.
co: Quessu aghjunghje ciò chì si chjama i "filtri di sottu-fiura". These filter subpictures created by subtitle decoders or other subpictures sources.

en: Use subtitle file
co: Impiegà un schedariu di sottutitulu

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
co: Caricà stu schedariu di sottutitulu. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.

en: DVD device
co: Apparechju DVD

en: VCD device
co: Apparechju VCD

en: Audio CD device
co: Apparechju CD Audio

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
co: Quessu hè u lettore DVD (o schedariu) predefinitu à impiegà. Ùn scurdate micca i dui punti dopu a lettera di u lettore (i.e. D:)

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
co: Quessu hè u lettore VCD (o schedariu) predefinitu à impiegà. Ùn scurdate micca i dui punti dopu a lettera di u lettore (i.e. D:)

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
co: Quessu hè u lettore CD Audio (o schedariu) predefinitu à impiegà. Ùn scurdate micca i dui punti dopu a lettera di u lettore (i.e. D:)

en: This is the default DVD device to use.
co: Quessu hè l'apparechju DVD predefinitu à impiegà.

en: This is the default VCD device to use.
co: Quessu hè l'apparechju VCD predefinitu à impiegà.

en: This is the default Audio CD device to use.
co: Quessu hè l'apparechju CD Audio predefinitu à impiegà.

en: TCP connection timeout
co: Cumportu d'attesa di cunnessione TCP

en: HTTP server address
co: Indirizzu di servu HTTP

en: RTSP server address
co: Indirizzu di servu RTSP

en: This defines the address the RTSP server will listen on, along with the base path of the RTSP VOD media. Syntax is address/path. By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
co: This defines the address the RTSP server will listen on, along with the base path of the RTSP VOD media. A sintassa hè indirizzu/passeghju By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.

en: HTTP server port
co: Portu di servu HTTP

en: The HTTP server will listen on this TCP port. The standard HTTP port number is 80. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
co: U servu HTTP asculterà nant'à stu portu TCP. U numeru classicu di portu HTTP hè 80. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.

en: HTTPS server port
co: Portu di servu HTTPS

en: The HTTPS server will listen on this TCP port. The standard HTTPS port number is 443. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
co: U servu HTTPS asculterà nant'à stu portu TCP. U numeru classicu di portu HTTPS hè 443. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.

en: RTSP server port
co: Portu di servu RTSP

en: The RTSP server will listen on this TCP port. The standard RTSP port number is 554. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
co: U servu RTSP asculterà nant'à stu portu TCP. U numeru classicu di portu RTSP hè 554. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.

en: HTTP/TLS server certificate
co: Certificatu di servu HTTP/TLS

en: HTTP/TLS server private key
co: Chjave privata di servu HTTP/TLS

en: SOCKS server
co: Servu SOCKS

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
co: Servu proxy SOCKS à impiegà. Deve esse di a forma indirizzu:portu. Serà impiegatu per tutte e cunnessioni TCP

en: SOCKS user name
co: Nome d'utilizatore SOCKS

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
co: Nome d'utilizatore à impiegà per a cunnessione à u proxy SOCKS.

en: SOCKS password
co: Parolla d'intrata SOCKS

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
co: Parolla d'intrata à impiegà per a cunnessione à u proxy SOCKS.

en: Title metadata
co: Metadata di titulu

en: Author metadata
co: Metadata d'autore

en: Artist metadata
co: Metadata d'artista

en: Genre metadata
co: Metadata di generu

en: Copyright metadata
co: Metadata di diritti di copia

en: Description metadata
co: Metadata di discrizzione

en: Date metadata
co: Metadata di data

en: URL metadata
co: Metadata d'URL

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
co: Lista di cudechi chì VLC impiegherà in primu locu. Per indettu, 'dummy,a52' pruverà i cudechi dummy è a52 nanzu di pruvà l'altri. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.

en: Enable streaming of all ES
co: Permette à lettura di cuntinuu di tutte l'ES

en: Display while streaming
co: Affissà durante a lettura di cuntinuu

en: This allow you to configure the initial caching amount for stream output muxer. This value should be set in milliseconds.
co: This allow you to configure the initial caching amount for stream output muxer. Stu valore deve esse definita in milliseconde.

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
co: Quessu permette di selezziunà l'ordine cù quellu VLC sceglierà i so packetizers.

en: Mux module
co: Mudullu mux

en: Access module
co: Mudullu d'accessu

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
co: Quessu vi permette di sfurzà un mudullu d'accessu. Pudete impiegallu s'è l'accessu currettu ùn hè micca identificatu autumaticamente. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.

en: Stream filter module
co: Mudullu di filtru di flussu

en: Demux module
co: Mudullu demux

en: VoD server module
co: Mudullu di servu VoD

en: Allow real-time priority
co: Permette a priurità in tempu-reale

en: Adjust VLC priority
co: Adattà a priurità VLC

en: VLM configuration file
co: Schedariu di cunfigurazione VLM

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
co: Leghje un schedariu di cunfigurazione VLM quandu VLM principia.

en: Use a plugins cache
co: Impiegà un impiatta d'estensioni

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
co: Impiega un'impiatta d'estensioni chì megliurerà assai a tempu d'avvia di VLC.

en: Locally collect statistics
co: Cullettà lucalmente e statistiche

en: Run as daemon process
co: Fà funziunà cum'è un trattamentu daemon

en: Runs VLC as a background daemon process.
co: Fà funziunà VLC cum'è un trattamentu daemon in arci pianu.

en: Write process id to file
co: Scrive u numeru di trattamentu ver di un schedariu

en: Writes process id into specified file.
co: Scrive u numeru di trattamentu in un schedariu specificatu.

en: Allow only one running instance
co: Permette solu un instanza in funzione

en: VLC is started from file association
co: VLC hè avviatu da un associu di schedariu

en: Increase the priority of the process
co: Cresce a priurità di u trattamentu

en: Collapse
co: Ripiegà

en: Expand
co: Allargà

en: Subdirectory behavior
co: Andatu di sottu-cartulare

en: Ignored extensions
co: Estensioni ignurate

en: Services discovery modules
co: Mudulli di scuperta di servizii

en: Specifies the services discovery modules to preload, separated by colons. Typical value is "sap".
co: Specificà i mudulli di scuperta di servizii à precaricà, staccati da dui punti. Typical value is "sap".

en: Repeat all
co: Ripete tutti

en: Repeat current item
co: Ripete l'elementu currente

en: Play and stop
co: Sunà è fermà

en: Play and exit
co: Sunà è esce

en: Play and pause
co: Sunà è pausa

en: Auto start
co: Principiu autumaticu

en: Use media library
co: Impiegà a bibliuteca di media

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
co: A bibliuteca di media hè arregistrata autumaticamente è caricata torna ogni volta chì VLC principia.

en: Display playlist tree
co: Affissà l'arburu di lista di lettura

en: Ignore
co: Ignurà

en: Fullscreen
co: Screnu Sanu

en: Exit fullscreen
co: Esce di u screnu sanu

en: Play/Pause
co: Sunà / Pausa

en: Pause only
co: Pausa solu

en: Play only
co: Sunà solu

en: Faster
co: Più veloce

en: Slower
co: Più pianu

en: Normal rate
co: Cadenza nurmale

en: Faster (fine)
co: Più veloce (suttile)

en: Slower (fine)
co: Più pianu (suttile)

en: Next
co: Seguente

en: Previous
co: Precedente

en: Stop
co: Piantà

en: Position
co: Pusizione

en: Next frame
co: Sequenza seguente

en: Quit
co: Esce

en: Navigate up
co: Navigà insù

en: Navigate down
co: Navigà inghjò

en: Navigate left
co: Navigà à manca

en: Navigate right
co: Navigà à diritta

en: Activate
co: Attivà

en: Go to the DVD menu
co: Andà à u listinu DVD

en: Volume up
co: Più di vulume

en: Select the key to increase audio volume.
co: Selezziunà u tastu per aummentà u vulume audio.

en: Volume down
co: Menu di vulume

en: Select the key to decrease audio volume.
co: Selezziunà u tastu per diminuisce u vulume audio.

en: Mute
co: Ammutulì

en: Select the key to mute audio.
co: Selezziunà u tastu per ammutulì l'audio.

en: Select the key to increase the audio delay.
co: Selezziunà u tastu per aummentà u cumportu audio.

en: Select the key to decrease the audio delay.
co: Selezziunà u tastu per diminuisce u cumportu audio.

en: Play playlist bookmark 1
co: Sunà a lista di lettura favurita 1

en: Play playlist bookmark 2
co: Sunà a lista di lettura favurita 2

en: Play playlist bookmark 3
co: Sunà a lista di lettura favurita 3

en: Play playlist bookmark 4
co: Sunà a lista di lettura favurita 4

en: Play playlist bookmark 5
co: Sunà a lista di lettura favurita 5

en: Play playlist bookmark 6
co: Sunà a lista di lettura favurita 6

en: Play playlist bookmark 7
co: Sunà a lista di lettura favurita 7

en: Play playlist bookmark 8
co: Sunà a lista di lettura favurita 8

en: Play playlist bookmark 9
co: Sunà a lista di lettura favurita 9

en: Play playlist bookmark 10
co: Sunà a lista di lettura favurita 10

en: Select the key to play this bookmark.
co: Selezziunà u tastu per sunà st'indetta.

en: Set playlist bookmark 1
co: Definisce a lista di lettura favurita 1

en: Set playlist bookmark 2
co: Definisce a lista di lettura favurita 2

en: Set playlist bookmark 3
co: Definisce a lista di lettura favurita 3

en: Set playlist bookmark 4
co: Definisce a lista di lettura favurita 4

en: Set playlist bookmark 5
co: Definisce a lista di lettura favurita 5

en: Set playlist bookmark 6
co: Definisce a lista di lettura favurita  6

en: Set playlist bookmark 7
co: Definisce a lista di lettura favurita  7

en: Set playlist bookmark 8
co: Definisce a lista di lettura favurita  8

en: Set playlist bookmark 9
co: Definisce a lista di lettura favurita  9

en: Set playlist bookmark 10
co: Definisce a lista di lettura favurita 10

en: Select the key to set this playlist bookmark.
co: Selezziunà u tastu per definisce sta lista di lettura favurita.

en: Clear the playlist
co: Viutà a lista di lettura

en: Select the key to clear the current playlist.
co: Selezziunà u tastu per viutà a lista di lettura attuale.

en: Playlist bookmark 1
co: Lista di lettura favurita 1

en: Playlist bookmark 2
co: Lista di lettura favurita 2

en: Playlist bookmark 3
co: Lista di lettura favurita 3

en: Playlist bookmark 4
co: Lista di lettura favurita 4

en: Playlist bookmark 5
co: Lista di lettura favurita 5

en: Playlist bookmark 6
co: Lista di lettura favurita 6

en: Playlist bookmark 7
co: Lista di lettura favurita 7

en: Playlist bookmark 8
co: Lista di lettura favurita 8

en: Playlist bookmark 9
co: Lista di lettura favurita 9

en: Playlist bookmark 10
co: Lista di lettura favurita 10

en: This allows you to define playlist bookmarks.
co: Quessu vi permette di definisce e liste di lettura favurite.

en: Boss key
co: Tastu Boss

en: Context menu
co: Listinu cuntestuale

en: Take video snapshot
co: Piglià una fotò di video

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
co: Piglià una fotò di a video è scrivella nant'à u discu.

en: Record
co: Arregistrà

en: Window properties
co: Pruprietà di finestra

en: Subpictures
co: Sottufiure

en: Subtitles
co: Sottutituli

en: Track settings
co: Preferenze di traccia

en: Playback control
co: Cuntrollu di ripruduzzione

en: Default devices
co: Apparechji predefiniti

en: Network settings
co: Preferenze di reta

en: Decoders
co: Discudificatori

en: Input
co: Entrata

en: Special modules
co: Mudulli speziali

en: Plugins
co: Estensioni

en: Performance options
co: Ozzioni d'andamentu

en: use alternate config file
co: impiega un schedariu alternativu di cunfigurazione

en: resets the current plugins cache
co: rimette d'urigine l'impiatta d'estensioni attuale

en: Brightness Down
co: Diminuì a Lucidezza

en: Brightness Up
co: Aumentà a Lucidezza

en: Browser Back
co: Navigatore Nanzu

en: Browser Favorites
co: Navigatore Favuritu

en: Browser Forward
co: Navigatore Dopu

en: Browser Home
co: Navigatore Accolta

en: Browser Refresh
co: Navigatore Attualizà

en: Browser Search
co: Navigatore Circà

en: Browser Stop
co: Navigatore Fermà

en: Delete
co: Squassà

en: Down
co: Ghjò

en: End
co: Fine

en: Enter
co: Entrée

en: Home
co: Accolta

en: Insert
co: Framette

en: Media Angle
co: Angulu di u Media

en: Media Audio Track
co: Traccia Audio di u Media

en: Media Forward
co: Media Dopu

en: Media Menu
co: Media Listinu

en: Media Next Frame
co: Media Sequenza Seguente

en: Media Next Track
co: Seguente Traccia di u Media

en: Media Play Pause
co: Media Sunà Pausa

en: Media Prev Frame
co: Media Sequenza Precedente

en: Media Prev Track
co: Precedente Traccia di u Media

en: Media Record
co: Media Arregistrà

en: Media Repeat
co: Media Ripete

en: Media Rewind
co: Media Ritrusà

en: Media Select
co: Media Selezziunà

en: Media Stop
co: Media Fermà

en: Media Subtitle
co: Media Sottutitulu

en: Media Time
co: Media Tempu

en: Media View
co: Media Fighjà

en: Menu
co: Listinu

en: Mouse Wheel Down
co: Rotulella Topu Inghjò

en: Mouse Wheel Left
co: Rotulella Topu Manca

en: Mouse Wheel Right
co: Rotulella Topu Diritta

en: Mouse Wheel Up
co: Rotulella Topu Insù

en: Page Down
co: Pagina Inghjò

en: Page Up
co: Pagina Insù

en: Pause
co: Pausa

en: Print
co: Stampà

en: Space
co: Spaziu

en: Tab
co: Unghjetta

en: Up
co: Sù

en: Volume Down
co: Vulume Inghjò

en: Volume Mute
co: Vulume Mutu

en: Volume Up
co: Vulume Insù

en: Zoom In
co: Ingrandamentu in Più

en: Zoom Out
co: Ingrandamentu in Menu

en: Shift+
co: Maiusc+

en: Command+
co: Cumanda+

en: %.1f GiB
co: %.1f GiO

en: %.1f MiB
co: %.1f MiO

en: %.1f KiB
co: %.1f KiO

en: Saving file failed
co: Fiascu d'arregistramentu di u schedariu

en: Failed to open "%s" for writing
co: Fiascu per apre "%s" per scrivelu

en: Cancel
co: Abbandunà

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
co: %s
    Scaricamentu in corsu... %s/%s %.1f%% fattu

en: File could not be verified
co: U schedariu ùn pò micca esse verificatu

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
co: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Dunque, hè statu squassatu.

en: Invalid signature
co: Segnatura micca accettevule

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
co: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Dunque, u schedariu hè statu squassatu.

en: File not verifiable
co: Schedariu ùn pò micca esse verificatu

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
co: Ùn era micca pussibule di verificà sicuramente u schedariu scaricatu "%s". Dunque, hè statu squassatu.

en: File corrupted
co: Schedariu alteratu

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
co: U schedariu scaricatu "%s" hè alteratu. Dunque, hè statu squassatu.

en: Install
co: Installà

en: Update VLC media player
co: Cambià a versione di VLC media player

en: Media Library
co: Bibliuteca di Media

en: Albanian
co: Albanese

en: Arabic
co: Arabu

en: Armenian
co: Armenianu

en: Avestan
co: Avestanu

en: Azerbaijani
co: Azerbaijanu

en: Basque
co: Bascu

en: Belarusian
co: Belarussiu

en: Bosnian
co: Bosnianu

en: Breton
co: Britonnu

en: Bulgarian
co: Bulgarianu

en: Catalan
co: Catalanu

en: Chechen
co: Cecenu

en: Corsican
co: Corsu

en: Danish
co: Danese

en: Dutch
co: Neerlandese

en: English
co: Corsu

en: Esperanto
co: Esperantu

en: Estonian
co: Estonianu

en: Finnish
co: Finlandese

en: French
co: Corsican

en: German
co: Tedescu

en: Gaelic (Scots)
co: Gaelicu (Scuzzese)

en: Irish
co: Irlandese

en: Greek, Modern
co: Grecu, Mudernu

en: Hebrew
co: Ebreu

en: Icelandic
co: Icelandicu

en: Indonesian
co: Indonesianu

en: Italian
co: Talianu

en: Japanese
co: Giappunese

en: Korean
co: Cureanu

en: Latin
co: Latinu

en: Macedonian
co: Macedonianu

en: Mongolian
co: Mongolianu

en: Ndebele, South
co: Ndebele, Meziornu

en: Ndebele, North
co: Ndebele, Nordu

en: Norwegian
co: Nurvegese

en: Norwegian Nynorsk
co: Nurvegese Nynorsk

en: Norwegian Bokmaal
co: Nurvegese Bokmaal

en: Chichewa; Nyanja
co: Chichewa ; Nyanja

en: Occitan; Provençal
co: Occitanu ; Pruvinzale

en: Ossetian; Ossetic
co: Ossetianu; Osseticu

en: Persian
co: Persianu

en: Polish
co: Pulunese

en: Portuguese
co: Purtughese

en: Original audio
co: Audio uriginale

en: Romanian
co: Rumanianu

en: Russian
co: Russiu

en: Serbian
co: Serbianu

en: Croatian
co: Croatianu

en: Slovak
co: Slovacu

en: Slovenian
co: Slovenianu

en: Northern Sami
co: Sami di u Nordu

en: Sotho, Southern
co: Sotho, Meziornu

en: Spanish
co: Corsican

en: Sardinian
co: Sardu

en: Tahitian
co: Taizianu

en: Tibetan
co: Tibetanu

en: Tonga (Tonga Islands)
co: Tonga (Isule di Tonga)

en: Turkish
co: Turcu

en: Ukrainian
co: Ucrainianu

en: Aspect ratio
co: Prupurzioni

en: ALSA audio capture
co: Cattura autumatica ALSA

en: Attachment
co: Schedariu attaccatu

en: libavformat AVIO access
co: Accessu AVIO libavformat

en: Blu-ray menus
co: Listini Blu-ray

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
co: Impiegà i listini Blu-ray. S'è disattivatu, u filmu principierà direttamente

en: Region code
co: Codice di regione

en: Blu-Ray player region code. Some discs can be played only with a correct region code.
co: Codice di regione di u lettore Blu-Ray. Ci sò dischetti chì ponu esse letti solu cù un codice di regione currettu.

en: Path doesn't appear to be a Blu-ray
co: U passeghju ùn pare micca esse un Blu-ray

en: Blu-ray Disc is corrupted.
co: Dischettu blu-ray hè alteratu.

en: Missing AACS configuration file!
co: U schedariu di cunfigurazione AACS manca !

en: AACS MMC failed.
co: Fiascu di AACS MMC.

en: Your system BD+ decoding library does not work. Missing configuration?
co: A vostra bibliuteca di discudificazione BD+ di u sistema ùn funziuneghja micca. Cunfigurazione chì manca ?

en: Failed to start bluray playback. Please try without menu support.
co: Fiascu per principià a ripruduzzione bluray. Pruvate senza a funzione di listinu.

en: Blu-ray error
co: Errore blu-ray

en: Audio CD - Track %02i
co: CD Audio - Traccia %02i

en: Audio CD
co: CD Audio

en: [cdda:][device][@[track]]
co: [cdda:][appareghju][@[traccia]]

en: CDDB Server
co: Servitore CDDB

en: Address of the CDDB server to use.
co: Indirizzu di u servitore CDDB à impiegà.

en: CDDB port
co: Portu CDDB

en: CDDB Server port to use.
co: Portu di u servitore CDDB à impiegà.

en: Digital Cinema Package module
co: Mudullu per Digital Cinema Package

en: Audio connection
co: Cunnessione audio

en: Number of audio channels
co: Numeru di canali audio

en: Video connection
co: Cunnessione video

en: Optical SDI
co: SDI otticu

en: Component
co: Cumpunentu

en: Embedded
co: Incurpuratu

en: Analog
co: Analogu

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
co: Forma di screnu (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.

en: Closed captions 1
co: Sottutituli ditagliati 1

en: Cable
co: Cavu

en: FM radio
co: Radio FM

en: AM radio
co: Radio AM

en: Video device name
co: Nome d'apparechju video

en: Audio device name
co: Nome d'apparechju audio

en: Video size
co: Dimensione di video

en: Define input picture aspect-ratio to use. Default is 4:3
co: Define input picture aspect-ratio to use. Predefinitu hè 4:3

en: Device properties
co: Pruprietà di l'apparechju

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
co: Affissà u dialogu di pruprietà per l'apparechju selezziunatu nanzu di principià u flussu.

en: Tuner properties
co: Pruprietà di tuner

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
co: Affissà a pagina di pruprietà tuner [selezzione di canale].

en: Tuner TV Channel
co: Canale TV Tuner

en: Tuner Frequency
co: Frequenza di Tuner

en: This overrides the channel. Measured in Hz.
co: This overrides the channel. Misuratu in Hz.

en: Video standard
co: Video classica

en: Tuner country code
co: Codice di paese di u tuner

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
co: Definisce u codice di paese di u tuner chì stabilisce a currispundenza canale-verdi-frequenza (0 vole si dì predefinitu).

en: AM Tuner mode
co: Modu di Tuner AM

en: Capture failed
co: Cattura fiasca

en: No video or audio device selected.
co: Alcunu apparechju video o audio ùn hè selezziunatu.

en: VLC cannot open ANY capture device. Check the error log for details.
co: VLC ùn pò micca apre alcunu apparechju di cattura. Fighjate u ghjurnale di sbagliu per più di detaglii.

en: The device you selected cannot be used, because its type is not supported.
co: L'apparechju selezziunatu ùn pò micca esse impiegatu, perchè u so tipu ùn hè micca accettatu.

en: DVB device
co: Apparechju DVB

en: Network name
co: Nome di reta

en: Network name to create
co: Nome di reta à creà

en: Frequency (Hz)
co: Frequenza (Hz)

en: Transmission mode
co: Modu di trasmissione

en: Bandwidth (MHz)
co: Larghezza di fascia (MHz)

en: Pilot
co: Pilota

en: 0.35 (same as DVB-S)
co: 0.35 (cum'è DVB-S)

en: Transport stream ID
co: Numeru di flussu di trasportu

en: Unspecified (0V)
co: Micca specificatu (0V)

en: Vertical (13V)
co: Verticale (13V)

en: Horizontal (18V)
co: Orizuntale (18V)

en: DiSEqC LNB number
co: Numeru DiSEqC LNB

en: Unspecified
co: Micca specificatu

en: Physical channel
co: Canale fisicu

en: Digital Television and Radio
co: Televisiò è Radiò Numeriche

en: Terrestrial reception parameters
co: Parametri di ricezzione terrestra

en: DVB-T reception parameters
co: Parametri di ricezzione DVB-T

en: ISDB-T reception parameters
co: Parametri di ricezzione ISDB-T

en: Cable and satellite reception parameters
co: Parametri di ricezzione cavu è satellitu

en: DVB-S2 parameters
co: Parametri DVB-S2

en: ISDB-S parameters
co: Parametri ISDB-S

en: Satellite equipment control
co: Cuntrollu d'equipagiamentu satellitu

en: ATSC reception parameters
co: Parametri di ricezzione ATSC

en: DVD angle
co: Angulu DVD

en: Default DVD angle.
co: Angulu DVD predefinitu.

en: Start directly in menu
co: Principià direttamente in listinu

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
co: Principià u DVD direttamente in u listinu principale. This will try to skip all the useless warning introductions.

en: DVD with menus
co: DVD cù listini

en: Playback failure
co: Fiascu di ripruduzzione

en: VLC cannot set the DVD's title. It possibly cannot decrypt the entire disc.
co: VLC ùn pò micca definisce u titulu di u DVD. It possibly cannot decrypt the entire disc.

en: DVD without menus
co: DVD senza listini

en: DVDRead could not open the disc "%s".
co: DVDRead ùn pò micca apre u discu "%s".

en: DVDRead could not read block %d.
co: DVDRead ùn pò micca leghje u bloccu %d.

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
co: DVDRead ùn pò micca leghje %d/%d blocchi à 0x%02x.

en: File
co: Schedariu

en: Directory
co: Cartulare

en: Username
co: Nome d'utilizatore

en: Password
co: Parolla d'intrata

en: FTP account
co: Contu FTP

en: Account that will be used for the connection.
co: Contu chì serà impiegatu per a cunnessione.

en: VLC could not connect with the given server.
co: VLC ùn pò micca cunnettassi à u servu indicatu.

en: VLC's connection to the given server was rejected.
co: A cunnessione di VLC à u servu indicatu hè stata righjittata.

en: Your account was rejected.
co: U vostru contu hè statu righjittatu.

en: HTTP proxy
co: Proxy HTTP

en: HTTP proxy password
co: Parolla d'intrata di proxy HTTP

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
co: S'è u vostru proxy HTTP richiede una parolla d'intrata, definiscella quì.

en: Auto re-connect
co: Ri-cunnessione autumatica

en: HTTP authentication
co: Autenticazione HTTP

en: Continuous stream
co: Flussu di cuntinuu

en: Group
co: Gruppu

en: Category
co: Categuria

en: Unknown
co: Scunnisciutu

en: Data
co: Datu

en: Channels count
co: Contu di canali

en: Width
co: Larghezza

en: Height
co: Altezza

en: Display aspect ratio
co: Affissà a prupurzione

en: Size
co: Dimensione

en: Size of stream in bytes
co: Dimensione di u flussu in ottetti

en: Pace
co: Andatura

en: Read the audio stream at VLC pace rather than Jack pace.
co: Leghje u flussu audio à l'andatura di VLC piutostu chì à quella di Jack.

en: Auto connection
co: Cunnessione autumatica

en: JACK audio input
co: Entrata audio JACK

en: JACK Input
co: Entrata JACK

en: Link #
co: Liame #

en: Video ID
co: ID Video

en: Allows you to force the aspect ratio of the video.
co: Permette di sfurzà a prupurzione di a video.

en: Audio configuration
co: Cunfigurazione audio

en: Allows you to set audio configuration (id=group,pair:id=group,pair...).
co: Vi permette di definisce a cunfigurazione audio (id=gruppu,coppiu:id=gruppu,coppiu...).

en: HD-SDI Input
co: Entrata HD-SDI

en: Teletext configuration
co: Cunfigurazione Teletestu

en: Allows you to set Teletext configuration (id=line1-lineN with both fields).
co: Vi permette di definisce a cunfigurazione Teletestu (id=linea1-lineaN cù dui campi).

en: Teletext language
co: Lingua Teletestu

en: Allows you to set Teletext language (page=lang/type,...).
co: Vi permette di definisce a lingua Teletestu (page=lingua/tipu,...).

en: SDI Input
co: Entrata SDI

en: Sets the username for the connection, if no username or password are set in the url.
co: Definisce u nome d'utilizatore per a cunnessione, s'è alcunu nome d'utilizatore o parolla d'intrata ùn sò definiti in l'url.

en: Sets the password for the connection, if no username or password are set in the url.
co: Definisce a parolla d'intrata per a cunnessione, s'è alcunu nome d'utilizatore o parolla d'intrata ùn sò definiti in l'url.

en: RTSP frame buffer size
co: Dimensione di stampone di sequenza RTSP

en: Use RTP over RTSP (TCP)
co: Impiegà RTP cù RTSP (TCP)

en: Client port
co: Portu di u cliente

en: Port to use for the RTP source of the session
co: Portu à impiegà per a surghjente RTP di a sessione

en: Force multicast RTP via RTSP
co: Sfurzà multicast RTP via RTSP

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
co: Tunellu RTSP è RTP cù HTTP

en: HTTP tunnel port
co: Portu di tunellu HTTP

en: RTSP authentication
co: Autenticazione RTSP

en: Please enter a valid login name and a password.
co: Ci vole à scrive un nome d'identificazione è una parolla d'intrata accettevule.

en: RTSP connection failed
co: A cunnessione RTSP hè fiasca

en: Access to the stream is denied by the server configuration.
co: L'accessu à u flussu hè ricusatu da a cunfigurazione di servu.

en: Force selection of all streams
co: Sfurzà a selezzione di tutti i flussi

en: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. You can choose to select all of them.
co: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. Pudete sceglie di selezziunalli tutti.

en: Maximum bitrate
co: Bitrate massimu

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
co: Selezziunà u flussu cù u bitrate massimu sottu stu limita.

en: TCP/UDP timeout (ms)
co: Cumportu d'attesa TCP/UDP (ms)

en: Amount of time (in ms) to wait before aborting network reception of data. Note that there will be 10 retries before completely giving up.
co: Quantità di tempu (in ms) à aspettà nanzu d'interrompe a ricezzione di dati da a reta. Sappiate chì ci serà 10 altre prove nanzu d'abbandunà cumpletamente.

en: File reading failed
co: Fiascu di lettura di u schedariu

en: VLC could not read the file: %s
co: VLC ùn pò micca leghje u schedariu : %s

en: Capture the audio stream in stereo.
co: Catturà u flussu audio in stereo.

en: Samplerate
co: Frequenza di campiunariu

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
co: Frequenza di campiunariu di u flussu audio catturatu, in Hz (i.e.: 11025, 22050, 44100, 48000)

en: Encrypted connexion
co: Cunnessione cifrata

en: RDP Remote Desktop
co: Scagnu alluntanatu RDP

en: RTCP (local) port
co: Portu (lucale) RTCP

en: SRTP key (hexadecimal)
co: Chjave SRTP (esadecimale)

en: Maximum RTP sources
co: Massima di surghjenti RTP

en: RTP source timeout (sec)
co: Cumportu d'attesa surghjente RTP (sec)

en: SDP required
co: SDP richiestu

en: A description in SDP format is required to receive the RTP stream. Note that rtp:// URIs cannot work with dynamic RTP payload format (%<PRIu8>).
co: A discrizzione in a forma SDP hè richiesta per riceve u flussu RTP. Note that rtp:// URIs cannot work with dynamic RTP payload format (%<PRIu8>).

en: Real RTSP
co: Veru RTSP

en: Connection failed
co: A cunnessione hè fiasca

en: VLC could not connect to "%s:%d".
co: VLC ùn pò micca cunnettassi à "%s:%d".

en: Session failed
co: A sessione hè fiasca

en: The requested RTSP session could not be established.
co: A sessione RTSP richiesta ùn pò micca esse stabilita.

en: Host
co: Ospite

en: Follow the mouse
co: Seguità u topu

en: Follow the mouse when capturing a subscreen.
co: Seguità u topu quandu si cattureghja un screnu.

en: Screen index
co: Indice di screnu

en: Index of screen (1, 2, 3, ...). Alternative to Display ID.
co: Indice di screnu (1, 2, 3, ...). Alternative to Display ID.

en: Screen
co: Screnu

en: Screen capture (with X11/XCB)
co: Cattura di screnu (cù X11/XCB)

en: Session Description Protocol
co: Protocollu di Discrizzione di Sessione

en: SFTP port
co: Portu SFTP

en: SFTP port number to use on the server
co: Numeru di portu SFTP à impiegà cù u servu

en: SFTP authentication
co: Autenticazione SFTP

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
co: Ci vole à scrive un nome d'identificazione è una parolla d'intrata accettevule.per a cunnessione sftp à %s

en: SMB domain
co: Duminiu SMB

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
co: Duminiu/Gruppu di travagliu chì serà impiegatu per a cunnessione.

en: Reset defaults
co: Rimette d'urigine e predefinizioni

en: Video capture device
co: Apparechju di cattura video

en: Video capture device node.
co: Nodu d'apparechju di cattura video.

en: VBI capture device
co: Apparechju di cattura VBI

en: Standard
co: Classicu

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
co: Video classica (Predefinitu, SECAM, PAL, o NTSC).

en: Radio device
co: Apparechju radio

en: Frequency
co: Frequenza

en: Audio mode
co: Modu audio

en: Reset controls
co: Rimette d'urigine i cuntrolli

en: Reset controls to defaults.
co: Rimette i cuntrolli à e predefinizioni

en: Brightness
co: Lucidezza

en: Automatic brightness
co: Lucidezza autumatica

en: Contrast
co: Cunstrastu

en: Saturation
co: Saturazione

en: Automatic hue
co: Hue automatica

en: Automatic white balance
co: Bilancia bianca autumatica

en: Automatically adjust the picture white balance.
co: Adattà autumaticamente a bilancia bianca di a fiura.

en: Red balance
co: Bilancia rossa

en: Red chroma balance.
co: Bilancia chroma rossa.

en: Blue balance
co: Bilancia turchina

en: Blue chroma balance.
co: Bilancia chroma turchina.

en: Gamma adjust.
co: Adattazione gamma.

en: Automatic gain
co: Guadagnu autumaticu

en: Automatically set the video gain.
co: Definisce autumaticamente u guadagnu video.

en: Gain
co: Guadagnu

en: Picture gain.
co: Guadagnu di fiura.

en: Chroma gain
co: Guadagnu Chroma

en: Chroma gain control.
co: Cuntrollu di guadagnu Chroma.

en: Automatic chroma gain
co: Guadagnu autumaticu di culore

en: Automatically control the chroma gain.
co: Cuntrollà autumaticamente u guadagnu Chroma

en: Rotate (degrees)
co: Girà (gradi)

en: Picture rotation angle (in degrees).
co: Angulu di gira di a fiura (in gradi).

en: Color effect
co: Effettu di culore

en: Select a color effect.
co: Selezziunà un effettu di culore.

en: Black & white
co: Biancu & neru

en: Negative
co: Negativu

en: Sky blue
co: Celu turchinu

en: Grass green
co: Erba verde

en: Skin whiten
co: Vestitoghja imbiancata

en: Audio volume
co: Vulume audio

en: Audio balance
co: Bilancia audio

en: Bass level
co: Livellu di bassu

en: Mute the audio.
co: Ammutulisce l'audio.

en: Loudness mode
co: Modu Loudness

en: Loudness mode a.k.a. bass boost.
co: Modu Loudness bass boost.

en: v4l2 driver controls
co: Cuntrolli di pilotu v4l2

en: All
co: Tuttu

en: 525 lines / 60 Hz
co: 525 linee / 60 Hz

en: 625 lines / 50 Hz
co: 625 linee / 50 Hz

en: NTSC M Japan
co: NTSC M Giappone

en: NTSC M South Korea
co: NTSC M Curea di u Meziornu

en: Primary language
co: Lingua principale

en: Video input
co: Entrata video

en: Controls
co: Cuntrolli

en: Video capture controls (if supported by the device)
co: Cuntrolli di cattura video (s'ellu hè permessu da l'apparechju)

en: Video4Linux radio tuner
co: Tuner radio Video4Linux

en: VCD input
co: Entrata VCD

en: [vcd:][device][#[title][,[chapter]]]
co: [vcd:][apparechju][#[titulu][,[capitulu]]]

en: Chapter offset in ms
co: Spiazzamentu di capitulu in ms

en: Move all chapters. This value should be set in milliseconds.
co: Dispiazzà tutti i capituli. Stu valore deve esse definita in milliseconde.

en: Default frame rate for chapter import.
co: Cadenza di fiura predefinita per impurtà i capituli.

en: VDR recordings
co: Arregistramenti VDR

en: VLC could not read the file (%s).
co: VLC ùn pò micca leghje u schedariu (%s).

en: VLC could not open the file "%s" (%s).
co: VLC ùn pò micca apre u schedariu "%s" (%s).

en: VDR Cut Marks
co: Marca di tagliata VDR

en: Start
co: Principià

en: X.509 Certificate Authority
co: Auturità di Certificatu X.509

en: Certificate of the Authority to verify server's against
co: Certificatu di l'Auturità à impiegà per a verificazione di u servu

en: List of revoked servers certificates
co: Lista di i certificati di servu revocati

en: X.509 Client certificate
co: Certificatu di Cliente X.509

en: X.509 Client private key
co: Chjave privata di Cliente X.509

en: Compression level
co: Livellu di cumpressione

en: Transfer compression level from 0 (none) to 9 (max)
co: Livellu di cumpressione di trasferimentu  da 0 (alcunu) to 9 (massima)

en: Image quality
co: Qualità d'imaghjina

en: Image quality 1 to 9 (max)
co: Qualità d'imaghjina 1 à 9 (massima)

en: VNC client access
co: Accessu cliente VNC

en: Keep existing file
co: Cunservà u schedariu esistente

en: Overwrite
co: Rimpiazzà

en: The output file already exists. If recording continues, the file will be overridden and its content will be lost.
co: U schedariu in esciuta esiste dighjà. S'è l'arregistramentu cuntinueghja, u schedariu serà rimpiazzatu è u so cuntenutu serà persu.

en: Overwrite existing file
co: Rimpiazzà u schedariu chì esiste

en: If the file already exists, it will be overwritten.
co: S'è u schedariu esiste dighjà. ellu serà rimpiazzatu.

en: Append to file
co: Aghjunghje à a fine di u schedariu

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
co: Aghjunghje à a fine di u schedariu s'ellu esiste piutostu chì di rimpiazzallu.

en: Format time and date
co: Forma di ora è data

en: Synchronous writing
co: Scrittura sincrunizata

en: Open the file with synchronous writing.
co: Apre u schedariu cù a scrittura sincrunizata.

en: Password that will be requested to access the stream.
co: A parolla d'intrata chì serà richiesta per accede à u flussu.

en: Use the Metacube protocol. Needed for streaming to the Cubemap reflector.
co: Impiegà u protocollu Metacube. Needed for streaming to the Cubemap reflector.

en: Segment length
co: Longhezza di segmentu

en: Length of TS stream segments
co: Longhezza di i segmenti di flussu TS

en: Don't require a keyframe before splitting a segment. Needed for audio only.
co: Don't require a keyframe before splitting a segment. Necessariu solu per l'audio.

en: Number of segments
co: Numeru di segmenti

en: Number of segments to include in index
co: Numeru di segmenti à include in l'indice

en: Allow cache
co: Permette l'impiatta

en: Index file
co: Schedariu d'indice

en: Path to the index file to create
co: Passeghju ver di u schedariu d'indice à creà

en: Full URL to put in index file
co: URL sanu à mette in u schedariu d'indice

en: Full URL to put in index file. Use #'s to represent segment number
co: URL sanu à mette in u schedariu d'indice. Impiegà #'s per riprisentà u numeru di segmentu

en: Delete segments
co: Squassà segmenti

en: Delete segments when they are no longer needed
co: Squassà i segmenti quand'elli ùn sò più necessarii

en: AES key file
co: Schedariu di chjave AES

en: File containing the 16 bytes encryption key
co: Schedariu chì cuntene a chjave di cifratura di 16 ottetti

en: Number of first segment
co: Numeru di u primu segmentu

en: The number of the first segment generated
co: U numeru di u primu segmentu generatu

en: Stream name
co: Nome di flussu

en: Stream description
co: Discrizzione di flussu

en: Stream MP3
co: Flussu MP3

en: Genre description
co: Discrizzione di generu

en: Number of channels
co: Numeru di canali

en: Ogg Vorbis Quality
co: Qualità Ogg Vorbis

en: Stream public
co: Flussu publicu

en: Caching value (ms)
co: Valore d'impiatta (ms)

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
co: Default caching value for outbound UDP streams. Stu valore deve esse definita in milliseconde.

en: ARM NEON audio volume
co: Vulume audio ARM NEON

en: Time window to use in ms
co: Finestra di tempu à impiegà in ms

en: Time between two alarm messages in ms
co: Tempu trà dui messaghji d'alarma in ms

en: Time between two alarm messages in ms. This value is used to avoid alarm saturation (default 2000).
co: Tempu trà dui messaghji d'alarma in ms. This value is used to avoid alarm saturation (default 2000).

en: Audio part of the BarGraph function
co: Parte audio di a funzione BarGraph

en: Audiobar Graph
co: Graficu Audiobar

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
co: Discudificatore simplice per i flussi cudificati cù Dolby Surround

en: Dolby Surround decoder
co: Discudificatore Dolby Surround

en: No decoding of Dolby Surround
co: Alcunu discudificatore di Dolby Surround

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
co: I flussi cudificati cù Dolby Surround ùn seranu micca discudificati nanzu d'esse trattati da stu flitru. Attivà sta preferenza ùn hè micca ricumandatu.

en: Headphone virtual spatialization effect
co: Effettu di spacialisazione virtuale Headphone

en: Headphone effect
co: Effettu Headphone

en: Use downmix algorithm
co: Impiegà a cudificazione downmix

en: Select channel to keep
co: Selezziunà u canale à cunservà

en: This option silences all other channels except the selected channel.
co: St'ozzione ammutuliscerà tutti l'altri canali for di quellu selezziunatu.

en: Rear left
co: Manca daretu

en: Rear right
co: Diritta daretu

en: Low-frequency effects
co: Effetti di bassa frequenza

en: Side left
co: Latu manca

en: Side right
co: Latu dirittu

en: Rear center
co: Centru daretu

en: Sound Delay
co: Cumportu di Sonu

en: Delay
co: Cumportu

en: Add a delay effect to the sound
co: Aghjunghje un effettu di cumportu à u sonu

en: Delay time
co: Tempu di cumportu

en: Time in milliseconds of the average delay. Note average
co: Tempu in milliseconde di u cumportu medianu. Note average

en: Feedback gain
co: Guadagnu di ritornu

en: Level of delayed signal
co: Livellu di signale cumpurtatu

en: Threshold level
co: Livellu di sogliu

en: Ratio
co: Prupurzione

en: Makeup gain
co: Guadagnu makeup

en: Set the makeup gain in dB (0 ... 24).
co: Definisce u guadagnu makeup in dB (0 ... 24).

en: Audio filter for PCM format conversion
co: Filtru audio per a cunversione di forma PCM

en: Two pass
co: Dui passaghji

en: Equalizer with 10 bands
co: Ugualizatore cù 10 fasce

en: Equalizer
co: Ugualizatore

en: Flat
co: Pianu

en: Classical
co: Classicu

en: Dance
co: Ballu

en: Increase or decrease the gain (default 1.0)
co: Aummentà o diminuisce u guadagnu (predefinitu 1.0)

en: Gain control filter
co: Filtru di cuntrollu di guadagnu

en: Simple Karaoke filter
co: Filtru Karaoke simplice

en: Number of audio buffers
co: Numeru di stamponi audio

en: Maximal volume level
co: Livellu massimu di vulume

en: Volume normalizer
co: Nurmalizatore di vulume

en: Parametric Equalizer
co: Ugualizatore Parametricu

en: Low freq (Hz)
co: Bassa freq (Hz)

en: Low freq gain (dB)
co: Guadagnu di freq bassa (dB)

en: High freq (Hz)
co: Alta freq (Hz)

en: High freq gain (dB)
co: Guadagnu di freq alta (dB)

en: Freq 1 gain (dB)
co: Guadagnu Freq 1 (dB)

en: Freq 2 gain (dB)
co: Guadagnu Freq 2 (dB)

en: Freq 3 gain (dB)
co: Guadagnu Freq 3 (dB)

en: Sinc function (best quality)
co: Funzione Sinc (qualità più bella)

en: Sinc function (medium quality)
co: Funzione Sinc (qualità mediana)

en: Sinc function (fast)
co: Funzione Sinc (rapida)

en: Zero Order Hold (fastest)
co: Zero Order Hold (più presta)

en: Linear (fastest)
co: Lineare (più presta)

en: Scaletempo
co: Scaletempu

en: Room size
co: Dimensione di a stanza

en: Defines the virtual surface of the room emulated by the filter.
co: Definisce a dimensione di a stanza creata virtualemente da u filtru.

en: Room width
co: Larghezza di a stanza

en: Width of the virtual room
co: Larghezza di a stanza virtuale

en: Wet
co: Crosciu

en: Dry
co: Seccu

en: Damp
co: Umidu

en: Audio Spatializer
co: Spacializatore Audio

en: Spatializer
co: Spacializatore

en: The audio device "%s" could not be used:
    %s.
co: L'apparechju audio "%s" ùn pò micca esse impiegatu :
    %s.

en: Audio memory
co: Memoria audio

en: Sample format
co: Forma di campione

en: Last audio device
co: Ultimu apparechju audio

en: Audio device is not configured
co: L'apparechju audio ùn hè micca cunfiguratu

en: Output device
co: Apparechju d'esciuta

en: Select your audio output device
co: Selezziunà u vostru apparechju audio d'esciuta

en: Output format
co: Forma d'esciuta

en: Number of output channels
co: Numeru di canali d'esciuta

en: Add WAVE header
co: Aghjunghje un'intestatura WAVE

en: Output file
co: Schedariu d'esciuta

en: File to which the audio samples will be written to. ("-" for stdout
co: File to which the audio samples will be written to. ("-" per stdout

en: Device
co: Apparechju

en: Select a proper audio device to be used by KAI.
co: Selezziunà un apparechju audio adattatu à impiegà da KAI.

en: Open audio in exclusive mode.
co: Apre l'audio in modu esclusivu.

en: Enable this option if you want your audio not to be interrupted by the other audio.
co: Attivà st'ozzione s'è voi vulete chì u vostru audio ùn sia micca interrottu cù l'altri audio.

en: Select Audio Device
co: Selezziunà l'Apparechju Audio

en: Select special Audio device, or let windows decide (default), change needs VLC restart to apply.
co: Selezziunà l'apparechju Audio speziale, o lascià windows decidà (predefinitu), tuttu cambiamentu richiede di rilancià VLC.

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
co: Discudificatore audio ATSC A/52 (AC-3)

en: ADPCM audio decoder
co: Discudificatore audio ADPCM

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
co: Discudificatore audio AES3/SMPTE 302M

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
co: Packetizer audio AES3/SMPTE 302M

en: Raw/Log Audio decoder
co: Discudificatore audio Raw/Log

en: Raw audio encoder
co: Discudificatore audio Raw

en: Non-ref
co: Senza-ref

en: Non-key
co: Senza-chjave

en: simple
co: simplice

en: Various audio and video decoders/encoders delivered by the FFmpeg library. This includes (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG and other codecs
co: Various audio and video decoders/encoders delivered by the FFmpeg library. Quessu include (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG è d'altri cudechi

en: FFmpeg audio/video decoder
co: Discudificatore audio/video FFmpeg

en: Decoding
co: Discudificazione

en: Encoding
co: Cudificazione

en: FFmpeg audio/video encoder
co: Cudificatore audio/video FFmpeg

en: Skip frame (default=0)
co: Tralascià a sequenza (predefinitu=0)

en: Skip idct (default=0)
co: Tralascià idct (predefinitu=0)

en: Debug mask
co: Mascara per spannà

en: Set FFmpeg debug mask
co: Definisce u mascara per spannà FFmpeg

en: Codec name
co: Nome di cudecu

en: Internal libavcodec codec name
co: Nome di cudecu internu libavcodec

en: Hardware decoding
co: Discudificazione materiale

en: This allows hardware decoding when available.
co: Quessu permette a discudificazione materiale s'ella hè dispunibule.

en: Threads
co: Fili

en: Number of threads used for decoding, 0 meaning auto
co: Numeru di fili impiegati per a discudificazione, 0 vole si dì autumaticu

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
co: Tolleranza bitrate video in kbit/s.

en: Interlaced encoding
co: Cudificazione bucinata

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
co: Permette cudificazioni particulare per e sequenze bucinate.

en: Enable interlaced motion estimation algorithms. This requires more CPU.
co: Enable interlaced motion estimation algorithms. Quessu richiede più di CPU.

en: Rate control buffer size
co: Dimensione di stampone di cuntrollu di cadenza

en: Rate control buffer size (in kbytes). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.
co: Dimensione di stampone di cuntrollu di cadenza (in k-ottetti). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.

en: I quantization factor
co: Fattore di quantificazione I

en: Noise reduction
co: Riduzzione di trostu

en: Quality level
co: Livellu di qualità

en: Trellis quantization
co: Quantificazione trellis

en: Specify AAC audio profile to use
co: Specificà u prufilu audio AAC à impiegà

en: Specify the AAC audio profile to use for encoding the audio bitstream. It takes the following options: main, low, ssr (not supported),ltp, hev1, hev2 (default: low). hev1 and hev2 are currently supported only with libfdk-aac enabled libavcodec
co: Specificà u prufilu audio AAC à impiegà per a cudificazione di flussu di bits audio. It takes the following options: main, low, ssr (not supported),ltp, hev1, hev2 (default: low). hev1 and hev2 are currently supported only with libfdk-aac enabled libavcodec

en: DirectX Video Acceleration (DXVA) 2.0
co: Accelerazione Video DirectX (DXVA) 2.0

en: It seems your Libav/FFmpeg (libavcodec) installation lacks the following encoder:
    %s.
    If you don't know how to fix this, ask for support from your distribution.
    
    This is not an error inside VLC media player.
    Do not contact the VideoLAN project about this issue.
co: It seems your Libav/FFmpeg (libavcodec) installation lacks the following encoder:
    %s.
    If you don't know how to fix this, ask for support from your distribution.
    
    Ùn hè micca un sbagliu dentru VLC media player.
    Ùn cuntattate micca u prughjettu VideoLAN per stu penseru.

en: unknown
co: scunnisciutu

en: subpicture
co: sottufiura

en: VLC could not open the %4.4s %s encoder.
co: VLC ùn pò micca apre u cudificatore %4.4s %s.

en: VA-API video decoder via DRM
co: Discudificatore video VA-API via DRM

en: Closed Captions decoder
co: Discudificatore di Sottutituli Ditagliati

en: CDG video decoder
co: Discudificatore video CDG

en: CVD subtitle decoder
co: Discudificatore di sottutitulu CVD

en: Encoding quality
co: Qualità di a cudificazione

en: DirectMedia Object decoder
co: Discudificatore d'Oggettu DirectMedia

en: DirectMedia Object encoder
co: Cudificatore d'Oggettu DirectMedia

en: Subpicture position
co: Pusizione di sottufiura

en: You can enforce the subpicture position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
co: Pudete sfurzà a pusizione di a sottufiura nant'à a video (0=centru, 1=manca, 2=diritta, 4=insù, 8=inghjò, pudete impiegà dinù cumbinazioni di ste valori, i.e. 6=insù-diritta).

en: DVB subtitles decoder
co: Discudificatore di sottutituli DVB

en: DVB subtitles
co: Sottutituli DVB

en: DVB subtitles encoder
co: Cudificatore di sottutituli DVB

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
co: Cudificatore audio AAC (impieghendu libfaad2)

en: AAC extension
co: Estensione AAC

en: Encoder Profile
co: Prufilu di Cudificatore

en: This is an optional feature only for the AAC-ELD profile
co: Quessu hè una funzione ozzionale solu per u prufilu AAC-ELD

en: VBR Quality
co: Qualità VBR

en: Quality of the VBR Encoding (0=cbr, 1-5 constant quality vbr, 5 is best
co: Qualità di a cudificazione VBR (0=cbr, 1-5 qualità vbr custante, 5 hè a più bella

en: Enable afterburner library
co: Attivà a bibliuteca afterburner

en: This library will produce higher quality audio at the expense of additional CPU usage (default is enabled)
co: Sta bibliuteca pruducerà una qualità audio più bella per un costu CPU addiziunale (predefinita : hè attivata)

en: Signaling mode of the extension AOT
co: Modu di signale di l'estensione AOT

en: FDK-AAC Audio encoder
co: Cudificatore Audio  FDK-AAC

en: Flac audio decoder
co: Discudificatore audio Flac

en: Flac audio encoder
co: Cudificatore audio Flac

en: Chorus
co: Coru

en: Polyphony
co: Pulifunia

en: G.711 decoder
co: Discudificatore G.711

en: G.711 encoder
co: Cudificatore G.711

en: Use DecodeBin
co: Impiegà DecodeBin

en: JPEG image decoder
co: Discudificatore di fiura JPEG

en: JPEG image encoder
co: Cudificatore di fiura JPEG

en: Shadow
co: Umbria

en: Black
co: Neru

en: Gray
co: Grisgiu

en: Silver
co: Argentu

en: White
co: Biancu

en: Maroon
co: Cerriu

en: Red
co: Rossu

en: Fuchsia
co: Rusulatu

en: Yellow
co: Ghjallu

en: Olive
co: Aliva

en: Green
co: Verde

en: Teal
co: Smeraldu

en: Lime
co: Limone verde

en: Purple
co: Purpura

en: Navy
co: Marina

en: Blue
co: Turchinu

en: Aqua
co: Acqua

en: Default font effect
co: Effettu predefinitu di a grafia

en: Default font effect strength
co: Forza di l'effettu predefinitu di a grafia

en: Default font description
co: Descrizione predefinita di a grafia

en: Default font color
co: Culore predefinitu di a grafia

en: Enable software mode
co: Permette u modu software

en: Codec Profile
co: Prufilu Cudecu

en: Codec Level
co: Livellu Cudecu

en: Maximum Bitrate
co: Bitrate Massimu

en: Constant lambda mode
co: Modu custente lambda

en: Constant error mode
co: Modu custente d'errore

en: Constant quality mode
co: Modu custente di qualità

en: GOP structure
co: Struttura GOP

en: GOP length
co: Longhezza GOP

en: Prefilter
co: Prefiltru

en: No pre-filtering
co: Senza pre-filtratura

en: Amount of prefiltering
co: Quantità di prefiltratura

en: Force Profile
co: Forzà un Prufilu

en: VC2 Simple Profile
co: Prufilu Simplice VC2

en: VC2 Main Profile
co: Prufilu Principale VC2

en: Mode
co: Modu

en: Encoding complexity
co: Cumplessità di a cudificazione

en: CBR encoding
co: Cudificazione CBR

en: DVD subtitles
co: Sottutituli DVD

en: Universal (UTF-8)
co: Universale (UTF-8)

en: Universal (UTF-16)
co: Universale (UTF-16)

en: Universal (big endian UTF-16)
co: Universale (big endian UTF-16)

en: Universal (little endian UTF-16)
co: Universale (little endian UTF-16)

en: Western European (Latin-9)
co: Europeanu di u Punente (Latin-9)

en: Western European (Windows-1252)
co: Europeanu di u Punente (Windows-1252)

en: Western European (IBM 00850)
co: Europeanu di u Punente (IBM 00850)

en: Eastern European (Latin-2)
co: Europeanu di u Levante (Latin-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
co: Europeanu di u Levante (Windows-1250)

en: Nordic (Latin-6)
co: Nordicu (Latin-6)

en: Cyrillic (Windows-1251)
co: Cirillicu (Windows-1251)

en: Russian (KOI8-R)
co: Russiu (KOI8-R)

en: Ukrainian (KOI8-U)
co: Ucrainianu (KOI8-U)

en: Arabic (ISO 8859-6)
co: Arabu (ISO 8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
co: Arabu (Windows-1256)

en: Greek (ISO 8859-7)
co: Grecu (ISO 8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
co: Grecu (Windows-1253)

en: Hebrew (ISO 8859-8)
co: Ebreu (ISO 8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
co: Ebreu (Windows-1255)

en: Turkish (ISO 8859-9)
co: Turcu (ISO 8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
co: Turcu (Windows-1254)

en: Baltic (Latin-7)
co: Balticu (Latin-7)

en: Baltic (Windows-1257)
co: Balticu (Windows-1257)

en: Celtic (Latin-8)
co: Celtu (Latin-8)

en: South-Eastern European (Latin-10)
co: Europeanu di Sudeste (Latin-10)

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
co: Chinese simplificatu (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
co: Chinese simplificatu Unix (EUC-CN)

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
co: Giappunese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
co: Giappunese Unix (EUC-JP)

en: Japanese (Shift JIS)
co: Giappunese (Shift JIS)

en: Korean (EUC-KR/CP949)
co: Cureanu (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
co: Cureanu (ISO-2022-KR)

en: Traditional Chinese (Big5)
co: Chinese tradiziunale (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
co: Chinese tradiziunale Unix (EUC-TW)

en: Hong-Kong Supplementary (HKSCS)
co: Hong-Kong addizziunale (HKSCS)

en: Subtitle text encoding
co: Cudificazione di u testu di i sottutituli

en: tx3g subtitles
co: Sottutituli tx3g

en: SVCD subtitles
co: Sottutituli SVCD

en: Stereo mode
co: Modu stereo

en: VBR mode
co: Modu VBR

en: H.264 level
co: Livellu H.264

en: H.264 profile
co: Prufilu H.264

en: Statistics
co: Statistiche

en: Fast
co: Veloce

en: Normal
co: Nurmale

en: Slow
co: Pianu

en: top bottom
co: Insù inghjò

en: Middle
co: Mezu

en: Gestures
co: Mosse

en: Mouse gestures control interface
co: Interfaccia di cuntrollu di mosse di topu

en: One
co: Unu

en: Recording
co: Arregistramentu

en: N/A
co: M/D

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
co: 
    Avertimentu : s'ellu ùn hè più pussibule d'accede à u GUI, aprite una finestra di linea di cumanda, andate à u cartulare induve VLC hè installatu, è scrivite "vlc -I qt"

en: Error
co: Sbagliu

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
co: | squassà . . . . . . . . . . . . . . viutà a lista di lettura

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
co: | statu . . . . . . . . . . . current playlist status

en: | fastforward  . . . . . . . .  .  set to maximum rate
co: | avanzàinfuria  . . . . . . . .  .  set to maximum rate

en: | rewind  . . . . . . . . . . . .  set to minimum rate
co: | ritrusà  . . . . . . . . . . . .  set to minimum rate

en: | help . . . . . . . . . . . . . . . this help message
co: | help . . . . . . . . . . . . . . . stu messaghju d'aiutu

en: Ask for action
co: Dumandà l'azzione

en: Always fix
co: Currege sempre

en: Never fix
co: Ùn currege mai

en: Fix when necessary
co: Currege quandu necessariu

en: Do not play
co: Ùn sunà micca

en: Composer
co: Cumpositore

en: Producer
co: Pruduttore

en: Information
co: Infurmazione

en: Warning
co: Avertimentu

en: Lyrics
co: Parolle

en: Record Company
co: Casa di discu

en: Model
co: Mudellu

en: Grouping
co: Aggruppamentu

en: Sub-Title
co: Sottu-Tituli

en: Arranger
co: Accunciatore

en: Copyright Acknowledgement
co: Ricunniscenza di Diritti di Copia

en: Keywords
co: Parolle chjave

en: %s bytes
co: %s ottetti

en: Load
co: Caricà

en: Subtitle delay
co: Cumportu sottutitulu

en: Closed captions 2
co: Sottutituli ditagliati 2

en: Closed captions 3
co: Sottutituli ditagliati 3

en: Closed captions 4
co: Sottutituli ditagliati 4

en: VOC demuxer
co: Demuxer VOC

en: WAV demuxer
co: Demuxer WAV

en: XA demuxer
co: Demuxer XA

en: Unknown category
co: Categuria scunnisciuta

en: Closed captions
co: Sottutituli ditagliati

en: About VLC media player
co: Apprupositu di VLC media player

en: Credits
co: Meritu

en: License
co: Licenza

en: Authors
co: Autori

en: VLC media player and VideoLAN are trademarks of the VideoLAN Association.
co: VLC media player è VideoLAN sò duie marche deposte da l'associu VideoLAN Association.

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
co: <p>VLC media player hè un lettore, cudificatore è 'streamer', gratisi è scrittu in codice apertu da i vulinteri di a cummunità <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a>.</p><p>Grazia à i so cudechi interni, VLC s'impiega nantu à ogni systema populare, è pò sunà guasi tutti i schedarii, CD, DVD, flussi nantu à a reta, 'capture cards' è altre forme di media !</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Aiutateci è raghjunghjiteci !</span></a>

en: Service Discovery
co: Scuperta di Serviziu

en: Extensions
co: Stinzioni

en: Show Installed Only
co: Affissà Installatu Solu

en: Find more addons online
co: Truvà d'altri mudulli aghjunti nantu à Internet

en: Addons Manager
co: Ghjestiunariu di Mudulli Aghjunti

en: Installed
co: Installatu

en: Name
co: Nome

en: Author
co: Autore

en: Uninstall
co: Disinstallà

en: Skins
co: Vestiture

en: Preamp
co: Preamplificazione

en: Reset
co: Viutà

en: Maximum level
co: Livellu massimu

en: Filter
co: Filtru

en: Audio Effects
co: Effetti Audio

en: Duplicate current profile...
co: Duplicà u prufilu currente...

en: Organize Profiles...
co: Urganizà i Prufili...

en: Duplicate current profile for a new profile
co: Duplicà u prufilu currente per un novu prufilu

en: Enter a name for the new profile:
co: Scrivite un nome per u novu prufilu :

en: Save
co: Arregistrà

en: Please enter a unique name for the new profile.
co: Ci vole à scrive un nome unicu per u novu prufilu.

en: Remove a preset
co: Caccià un preset

en: Select the preset you would like to remove:
co: Selezziunà u preset ch'ellu ci vole à caccià :

en: Remove
co: Caccià

en: Add new Preset...
co: Aghjunghje un novu Preset...

en: Organize Presets...
co: Urganizà Presets...

en: Enter a name for the new preset:
co: Scrivite un nome per u novu preset :

en: Bookmarks
co: Indette

en: Add
co: Aghjunghje

en: Clear
co: Squassà

en: Edit
co: Mudificà

en: Time
co: Tempu

en: OK
co: Vai

en: Untitled
co: Senza titulu

en: No input
co: Alcuna entrata

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
co: Alcuna entrata trova. Un flussu deve sunà o esse interrottu per chì l'indette funzioneghjinu.

en: Input has changed
co: L'entrata hè cambiata

en: Backward
co: Nanzu

en: Forward
co: Dopu

en: Convert & Stream
co: Cunvertisce & Flussu

en: Go!
co: Vai !

en: Open media...
co: Apre media...

en: Choose Profile
co: Sceglie Prufilu

en: Customize...
co: Persunalizà...

en: Choose Destination
co: Sceglie Destinazione

en: Browse...
co: Navigà...

en: Save as File
co: Arregistrà cum'è un Schedariu

en: Stream
co: Flussu

en: Apply
co: Affettà

en: Save as new Profile...
co: Arregistrà cum'è un novu Prufilu...

en: Video codec
co: Cudecu video

en: Audio codec
co: Cudecu audio

en: Keep original video track
co: Cunserve a traccia video uriginale

en: Resolution
co: Risuluzione

en: Scale
co: Scala

en: Keep original audio track
co: Cunserve a traccia audio uriginale

en: Stream Destination
co: Destinazione di u Flussu

en: Address
co: Indirizzu

en: Port
co: Portu

en: Export SDP as file
co: Espurtà SDP cum'è un Schedariu

en: Channel Name
co: Nome di canale

en: SDP URL
co: URL SDP

en: Remove a profile
co: Caccià u prufilu

en: Select the profile you would like to remove:
co: Selezziunà u prufilu ch'ellu ci vole à caccià :

en: Save as new profile
co: Arregistrà cum'è un novu prufilu

en: %@ stream to %@:%@
co: %@ flussu versu %@:%@

en: No Address given
co: Alcunu Indirizzu indicatu

en: No Channel Name given
co: Alcunu Nome di Canale indicatu

en: No SDP URL given
co: Alcunu URL indicatu per SDP

en: A SDP export is requested, but no URL is provided.
co: Un esportu SDP hè richiestu, ma alcunu URL hè indicatu.

en: Custom
co: Persunalizatu

en: Volume
co: Vulume

en: Keep Recent Items
co: Cunservà l'Elementi Recente

en: By default, VLC keeps a list of the last 10 items. This feature can be disabled here.
co: Da bona regula, VLC cunserva una lista di i 10 elementi i più recente. Sta funzione pò esse desattivata quì.

en: By default, VLC will allow you to switch to the next or previous item with the Apple Remote. You can disable this behavior with this option.
co: Da bona regula, VLC permette di passà d'un elementu à l'altru cù Apple Remote. Sta funzione pò esse desattivata quì.

en: Run VLC with dark interface style
co: Impiegà VLC cù u stilu scuru d'interfaccia

en: If this option is enabled, VLC will use the dark interface style. Otherwise, the grey interface style is used.
co: S'è st'ozzione hè attivata, VLC impiega u stilu scuru d'interfaccia. Altrimente, ghjè u stilu grisgiu chì hè empiegatu.

en: Show Audio Effects Button
co: Affissà u Buttone d'Effetti Audio

en: Shows the audio effects button in the main window.
co: Affissa u buttone di l'effetti audio in a finestra principale.

en: Show Sidebar
co: Affissà a Barra Laterale

en: Shows a sidebar in the main window listing media sources.
co: Affissa una barra di latu in a finestra principale cù a lista di i media.

en: Use large text for list views
co: Impiegà un testu maiò per e liste

en: Do nothing
co: Ùn fà nunda

en: Pause iTunes / Spotify
co: Interrompe iTunes / Spotify

en: Pause and resume iTunes / Spotify
co: Interrompe è cuntinuà iTunes / Spotify

en: Ask
co: Dumandà

en: Always
co: Sempre

en: Never
co: Mai

en: Mac OS X interface
co: Interfaccia Mac OS X

en: Appearance
co: Aspettu

en: Behavior
co: Andatu

en: Video output
co: Esciuta video

en: Level %i
co: Livellu %i

en: Smaller
co: Più chjucu

en: Small
co: Chjucu

en: Large
co: Maiò

en: Larger
co: Più maiò

en: Check for Update...
co: Ricercà e Nove Versioni...

en: Preferences...
co: Preferenze...

en: Services
co: Servizii

en: Hide VLC
co: Piattà VLC

en: Hide Others
co: Piattà l'Altri

en: Show All
co: Affissà Tuttu

en: Quit VLC
co: Esce di VLC

en: 1:File
co: 1:Schedariu

en: Advanced Open File...
co: Apertura Esperta di Schedariu...

en: Open File...
co: Apre un Schedariu...

en: Open Disc...
co: Apre un Dischettu...

en: Open Network...
co: Apre a Reta...

en: Open Capture Device...
co: Apre un Appareghju di Cattura...

en: Open Recent
co: Apre Recente

en: Close Window
co: Chjode una Finestra

en: Convert / Stream...
co: Cunvertisce / Flussu...

en: Save Playlist...
co: Arregistrà a Lista di Lettura...

en: Reveal in Finder
co: Palisà cù Finder

en: Cut
co: Taglià

en: Copy
co: Cupià

en: Paste
co: Incullà

en: Select All
co: Selezziunà Tuttu

en: View
co: Affissà

en: Playback
co: Ripruduzzione

en: Playback Speed
co: Velocità di Ripruduzzione

en: Track Synchronization
co: Sincrunizazione di Traccia

en: Quit after Playback
co: Esce dopu a Ripruduzzione

en: Jump to Time
co: Saltà à a Stonda

en: Increase Volume
co: Accresce u Vulumu

en: Decrease Volume
co: Scresce u Vulumu

en: Audio Device
co: Apparechju Audio

en: Half Size
co: Mezu Dimensione

en: Normal Size
co: Dimensione Nurmale

en: Double Size
co: Dimensione Dopia

en: Fullscreen Video Device
co: Appareghju Video in Screnu Sanu

en: Add Subtitle File...
co: Aghjunghje un Schedariu di Sottutitulu...

en: Subtitles Track
co: Traccia di Sottutituli

en: Text Size
co: Dimensione di Testu

en: Text Color
co: Culore di Testu

en: Outline Thickness
co: Larghezza d'Accinta

en: Background Color
co: Culore di Fondu

en: Index
co: Indice

en: Window
co: Finestra

en: Minimize
co: Impuculì in lu spaziu di nutificazione di u sistema

en: Player...
co: Lettore...

en: Main Window...
co: Finestra Principale...

en: Audio Effects...
co: Effetti Audio...

en: Video Effects...
co: Effetti Video...

en: Bookmarks...
co: Indette...

en: Playlist...
co: Lista di lettura...

en: Media Information...
co: Infurmazione Media...

en: Messages...
co: Messaghji...

en: Bring All to Front
co: Mette Tuttu di Fronte

en: Help
co: Aiutu

en: VLC media player Help...
co: Aiutu di VLC media player...

en: Online Documentation...
co: Documentazione nantu à Internet...

en: VideoLAN Website...
co: Situ web di VideoLAN...

en: Make a donation...
co: Dà qualchì soldu...

en: Online Forum...
co: Foru nantu à Internet...

en: File Format:
co: Forma di Schedariu :

en: HTML playlist
co: Lista di Lettura HTML

en: Save Playlist
co: Arregistrà a Lista di Lettura

en: Search in Playlist
co: Circà in Lista di Lettura

en: Subscribe
co: Abbunassi

en: Unsubscribe
co: Disabbunassi

en: Subscribe to a podcast
co: Abbunassi à un podcast

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
co: Scrive l'URL induve si pò abbunassi :

en: Unsubscribe from a podcast
co: Disabbunassi da un podcast

en: Select the podcast you would like to unsubscribe from:
co: Selezziunà u podcast ch'ellu ci vole à disabbunassi :

en: No, Thanks
co: Innò, vi ringraziu

en: LIBRARY
co: BIBLIUTECA

en: MY COMPUTER
co: U MO URDINATORE

en: DEVICES
co: APPAREGHJI

en: LOCAL NETWORK
co: RETA LUCALE

en: Repeat
co: Ripete

en: Shuffle
co: Aleatoriu

en: Full Volume
co: Vulume Sanu

en: Open Source
co: Codice Apertu

en: Open
co: Apre

en: Disc
co: Discu

en: Network
co: Reta

en: Capture
co: Catturà

en: Choose a file
co: Sceglie un schedariu

en: Treat as a pipe rather than as a file
co: Cunsiderà cum'è una pipa piutostu chì cum'è un schedariu

en: Play another media synchronously
co: Sunà un altru media à u listessu tempu

en: Choose...
co: Sceglie...

en: Custom playback
co: Ripruduzzione persunalizata

en: Open VIDEO_TS / BDMV folder
co: Apre u cartulare VIDEO_TS / BDMV

en: Insert Disc
co: Framette u Discu

en: Disable DVD menus
co: Disattivà i listini DVD

en: Enable DVD menus
co: Attivà i listini DVD

en: IP Address
co: Indirizzu IP

en: To Open a usual network stream (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), just enter the URL in the field above. If you want to open a RTP or UDP stream, press the button below.
co: Per Apre un flussu cumunu di reta (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, ecc.), scrivite puru l'URL in u campu insù. S'è voi vulete apre un flussu RTP o UDP, preme u buttonu inghjò.

en: If you want to open a multicast stream, enter the respective IP address given by the stream provider. In unicast mode, VLC will use your machine's IP automatically.
    
    To open a stream using a different protocol, just press Cancel to close this sheet.
co: S'è voi vulete apre un flussu multicast, scrivite l'indirizzu IP chì currisponde datu da u furnidore di flussu. In modu unicast, VLC impiegherà autumaticamente l'IP di a vostra machina.
    
    Per apre un flussu impieghendu un protocollu sfarente, preme Abbandunà per chjode sta scheda.

en: Open RTP/UDP Stream
co: Apre un flussu RTP/UDP

en: Protocol
co: Protocollu

en: Input Devices
co: Appareghji d'Entrata

en: Subscreen left
co: Sottuscrenu manca

en: Subscreen top
co: Sottuscrenu insù

en: Capture Audio
co: Cattura Audio

en: Open File
co: Apre u Schedariu

en: Save File
co: Arregistrà u Schedariu

en: Track Number
co: Numeru di Traccia

en: Duration
co: Durata

en: File Size
co: Dimensione di Schedariu

en: Media Information
co: Infurmazione Media

en: Location
co: Lucalizazione

en: General
co: Generale

en: Continue playback?
co: Cuntinuà a ripruduzzione ?

en: Continue
co: Cuntinuà

en: Interface Settings
co: Preferenze di l'interfaccia

en: Audio Settings
co: Preferenze Audio

en: Video Settings
co: Preferenze Video

en: Change
co: Cambià

en: Action
co: Azzione

en: Shortcut
co: Accurtatoghju

en: Automatically check for updates
co: Cuntrollà autumaticamente i rinnovi

en: Font color
co: Culore di grafia

en: Font
co: Grafia

en: Subtitle languages
co: Lingue di sottutitulu

en: Preferred subtitle language
co: Lingua preferita di sottutitulu

en: Enable OSD
co: Attivà OSD

en: Display
co: Affissà

en: Folder
co: Cartulare

en: Format
co: Forma

en: Reset All
co: Rimette Tutti à Zeru

en: Preferences
co: Preferenze

en: Low Latency
co: Cumportu d'Attesa Bassu

en: Basic
co: Basicu

en: Columns
co: Culonne

en: Factor
co: Fattore

en: Text
co: Testu

en: Transparency
co: Trasparenza

en: B
co: o

en: KB
co: Ko

en: MB
co: Mo

en: GB
co: Go

en: TB
co: To

en: Select a directory
co: Selezziunà un cartulare

en: Select a file
co: Selezziunà un schedariu

en: Select
co: Selezziunà

en: [Playlist]
co: [Lista di lettura]

en:  .                      Show/Hide hidden files
co:  .                      Affissà/Piattà i schedarii piattati

en: [Player]
co: [Lettore]

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
co: Sunà
    S'è a lista di lettura hè viota, apre un medium

en: Open subtitles
co: Apre sottutituli

en: Open a medium
co: Apre un medium

en: Take a snapshot
co: Piglià una fotò

en: Reverse
co: Arritrusà

en: Open subtitle file
co: Apre un schedariu di sottutitulu

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
co: Ùn ammutulì

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
co: Ammutulì

en: Aspect Ratio
co: Prupurzioni

en: Comments
co: Cummentarii

en: Played
co: Sunatu

en: Eject the disc
co: Espulsione di u discu

en: Entry
co: Entrate

en: Channels:
co: Canali :

en: Advanced Options
co: Ozzioni Esperte

en: Search the playlist
co: Circà in a lista di lettura

en: My Computer
co: U mo Urdinatore

en: Devices
co: Apparechji

en: Local Network
co: Reta Lucale

en: Cover
co: Cuprendula

en: Create Directory
co: Creà un Cartulare

en: Create Folder
co: Creà un Sfugliaghju

en: Rename Directory
co: Rinumà un Cartulare

en: Rename Folder
co: Rinumà un Sfugliaghju

en: Ascending
co: Crescente

en: Descending
co: Discendente

en: Increase
co: Cresce

en: Decrease
co: Scresce

en: Icons
co: Icone

en: Detailed List
co: Lista cù Detaglii

en: List
co: Lista

en: Actions
co: Azzioni

en: Key:
co: Chjave :

en: Device:
co: Apparechju :

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
co: Quessa hè l'interfaccia vestitevule. Pudete scaricà d'altre vestitoghje quì

en: VLC skins website
co: Situ beb di vestitoghje per VLC

en: System's default
co: Predefinizione di u sistema

en: Audio Files
co: Schedarii Audio

en: Video Files
co: Schedarii Video

en: Playlist Files
co: Schedarii di Lista di Lettura

en: &Apply
co: &Affettà

en: &Cancel
co: &Abbandunà

en: Profile
co: Prufilu

en: Edit selected profile
co: Mudificà u prufilu selezziunatu

en: Delete selected profile
co: Squassà u prufilu selezziunatu

en: Create a new profile
co: Creà un novu prufilu

en: Create
co: Creà

en: Source
co: Urigine

en: Source:
co: Urigine :

en: Type:
co: Tipu :

en: Filename
co: Nome di schedariu

en: Save file...
co: Arregistrà u schedariu...

en: Path
co: Passeghju

en: Base port
co: Portu di basa

en: Edit Bookmarks
co: Mudificà l'Indette

en: Create a new bookmark
co: Creà una nova indetta

en: Delete the selected item
co: Squassà l'elementu selezziunatu

en: Delete all the bookmarks
co: Squassà tutte l'indette

en: Extract
co: Estrae

en: &Close
co: &Chjode

en: Bytes
co: Ottetti

en: Convert
co: Cunvertisce

en: Destination
co: Sceglie a destinazione

en: Browse
co: Navigà

en: Settings
co: Preferenze

en: &Start
co: &Principià

en: Program Guide
co: Guidu di u Prugramma

en: Update
co: Mudificà

en: Errors
co: Sbaglii

en: Cl&ear
co: &Viutà

en: Hide future errors
co: Piattà i sbaglii futuri

en: &Save
co: A&rregistrà

en: Go to Time
co: Andà à un Mumentu Precisu

en: &Go
co: &Và

en: Go to time
co: Andà à

en: About
co: Apprupositu

en: &Recheck version
co: Cuntrollà torna

en: &Yes
co: &Iè

en: &No
co: I&nnò

en: VLC media player updates
co: Mudificazioni di VLC media player

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
co: Una  nova versione di VLC (%1.%2.%3%4) hè dispunibule.

en: You have the latest version of VLC media player.
co: Avete l'ultima versione di VLC media player.

en: An error occurred while checking for updates...
co: Un sbagliu s'hè accadatu durante u cuntrollu di e nove versioni...

en: Current Media Information
co: Infurmazione Media Currente

en: &General
co: &Generale

en: Co&dec
co: &Cudecu

en: S&tatistics
co: &Statistics

en: &Save Metadata
co: Arregistrà Metadata

en: Location:
co: Lucalizazione :

en: Messages
co: Messaghji

en: Application
co: Appiecazione

en: &File
co: &Schedariu

en: &Disc
co: &Discu

en: &Network
co: &Reta

en: &Select
co: &Selezziunà

en: &Play
co: &Sunà

en: &Stream
co: &Flussu

en: C&onvert
co: Cunvertisce

en: C&onvert / Save
co: C&unvertisce / Arregistrà

en: Open URL
co: Apre URL

en: Enter URL here...
co: Indicà l'URL quì...

en: &Search:
co: &Circà :

en: More information...
co: Più d'infurmazione...

en: Only installed
co: Solu installatu

en: Version %1
co: Versione %1

en: &Uninstall
co: &Disinstallà

en: &Install
co: &Installà

en: Version
co: Versione

en: Website
co: Situ web

en: Files
co: Schedarii

en: Deletes the selected item
co: Squassa l'elementu selezziunatu

en: Simple
co: Simplice

en: Save and close the dialog
co: Arregistrà è chjode u dialogu

en: Advanced Preferences
co: Preferenze esperte

en: Simple Preferences
co: Preferenze simplice

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
co: Site sicuru di vulà rimette à zeru e vostre preferenze di VLC media player ?

en: Back
co: Precedente

en: Line 1:
co: Linea 1 :

en: Line 2:
co: Linea 2 :

en: New profile
co: Novu prufilu

en: Delete the current profile
co: Squassà u prufilu currente

en: Select profile:
co: Selezziunà u prufilu :

en: Preview
co: Avvistu

en: Cl&ose
co: &Chjode

en: Profile Name
co: Nome di Prufilu

en: Please enter the new profile name.
co: Ci vole à scrive u novu nome di prufilu.

en: DVD menus
co: Listini DVD

en: Advanced Buttons
co: Buttoni d'Espertu

en: Playback Buttons
co: Buttoni di Ripruduzzione

en: Schedule
co: Pianificà

en: Video On Demand ( VOD )
co: Video À a Richiesta (VOD)

en: Hours / Minutes / Seconds:
co: Ore / Minuti / Seconde :

en: Day / Month / Year:
co: Ghjornu / Mese / Annu :

en: Repeat:
co: Ripete :

en: Repeat delay:
co: Cumportu di ripetizione :

en:  days
co:  ghjorni

en: I&mport
co: &Impurtà

en: E&xport
co: &Espurtà

en: Save VLM configuration as...
co: Arregistrà a cunfigurazione VLM cù u nome...

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
co: VLM cunf (*.vlm);;Tutti (*)

en: Open VLM configuration...
co: Apre a cunfigurazione VLM

en: VOD:
co: VOD :

en: Open Directory
co: Apre un Cartulare

en: Open Folder
co: Apre un Sfugliaghju

en: Open playlist...
co: Apre una lista di lettura...

en: XSPF playlist
co: Lista di lettura XSPF

en: M3U playlist
co: Lista di lettura M3U

en: M3U8 playlist
co: Lista di lettura M3U8

en: Save playlist as...
co: Arregistrà a Lista di Lettura cù u nome...

en: Open subtitles...
co: Apre sottutituli...

en: Media Files
co: Schedarii Media

en: Subtitle Files
co: Schedarii di Sottutitulu

en: All Files
co: Tutti i Schedarii

en: Empty
co: Viotu

en: Paused
co: In Pausa

en: P&layback
co: &Ripruduzzione

en: Subti&tle
co: &Sottutitulu

en: V&iew
co: A&ffissà

en: &Help
co: Ai&utu

en: Open &File...
co: Apre un &Schedariu...

en: &Open Multiple Files...
co: Apre Schedarii &Multiple...

en: Open &Disc...
co: Apre &Discu...

en: Open &Network Stream...
co: Apre un &Flussu di Reta...

en: Open &Capture Device...
co: Apre un Appareghju di &Cattura...

en: Open &Location from clipboard
co: Apre una &Lucalizazione da u preme'papei

en: Open &Recent Media
co: Apre Media &Recente

en: Conve&rt / Save...
co: &Cunvertisce / Arregistrà...

en: &Stream...
co: &Flussu...

en: Quit at the end of playlist
co: Esce à a fine di a lista di lettura

en: Close to systray
co: Chjode ver di u spaziu di nutificazione di u sistema

en: &Quit
co: &Esce

en: &Effects and Filters
co: &Effetti è Filtri

en: &Track Synchronization
co: &Sincrunizazione di Traccia

en: Plu&gins and extensions
co: &Mudulli è estensioni

en: Customi&ze Interface...
co: Persunali&zà l'Interfaccia...

en: &Preferences
co: &Preferenze

en: &View
co: &Affissà

en: Play&list
co: &Lista di Lettura

en: Docked Playlist
co: Lista di Lettura &Ancurata

en: Mi&nimal Interface
co: Interfaccia à &Minima

en: &Fullscreen Interface
co: Interfaccia &Screnu Sanu

en: &Advanced Controls
co: Cuntrolli d'&Espertu

en: Status Bar
co: &Barra di Statu

en: &Increase Volume
co: &Cresce u Vulumu

en: &Mute
co: &Mutu

en: Audio &Device
co: &Apparechju Audio

en: Audio &Track
co: &Traccia Audio

en: &Stereo Mode
co: M&odu Stereo

en: &Visualizations
co: &Visualisazioni

en: Add &Subtitle File...
co: Aghjunghje un &Schedariu di Sottutitulu...

en: Sub &Track
co: &Traccia di Sottutitulu

en: Video &Track
co: Traccia &Video

en: &Fullscreen
co: &Screnu Sanu

en: Always Fit &Window
co: Sempre &Adattatu à a Finestra

en: Set as Wall&paper
co: Definisce cum'è &Tappizzeria

en: &Zoom
co: &Ingrandamentu

en: &Aspect Ratio
co: &Forma di Screnu

en: &Crop
co: &Rifilà

en: &Deinterlace
co: S&bucinà

en: Take &Snapshot
co: &Piglià una Fotò

en: T&itle
co: T&itulu

en: &Chapter
co: &Capitulu

en: &Program
co: &Prugramma

en: &Manage
co: &Urganizà

en: Check for &Updates...
co: &Cuntrollà e Nove Versioni...

en: &Stop
co: &Piantà

en: Pre&vious
co: Pre&cedente

en: Ne&xt
co: Se&guente

en: Sp&eed
co: &Velocità

en: &Faster
co: Più &veloce

en: N&ormal Speed
co: Velocità &Nurmale

en: Slo&wer
co: Più &pianu

en: &Jump Forward
co: Saltà &Dopu

en: Jump Bac&kward
co: Saltà &Nanzu

en: Open &Network...
co: Apre a &Reta...

en: Leave Fullscreen
co: Abbandunà Screnu Sanu

en: &Playback
co: &Ripruduzzione

en: &Hide VLC media player in taskbar
co: &Piattà VLC media player in a barra di e tacche

en: Sho&w VLC media player
co: A&ffissà VLC media player

en: &Open Media
co: &Apre Media

en: &Clear
co: &Sguassà

en: debug
co: spannà

[ctx: Tooltip|Clear]
en: Clear
co: Squassà

en: Open a skin file
co: Apre un schedariu di vestitoghja

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
co: Schedarii di vestitoghje |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Open playlist
co: Apre una lista di lettura

en: Save playlist
co: Arregistrà a lista di lettura

en: Skin to use
co: Vestitoghje à impiegà

en: Path to the skin to use.
co: Passeghju ver di a vestitoghja à impiegà.

en: Config of last used skin
co: Config di l'ultima vestitoghja aduprata

en: Windows configuration of the last skin used. This option is updated automatically, do not touch it.
co: Configurazione Windows di l'ultima vestitoghja aduprata. St'ozzionè hè mudificata autumaticamente, ùn a tocate micca.

en: Show VLC on the taskbar
co: Affissà VLC in a barra di e tacche

en: Use a skinned playlist
co: Impiegà una lista di lettura vestita

en: Display video in a skinned window if any
co: Affissà a video in una finestra vestita s'ella esiste

en: Skinnable Interface
co: Interfaccia Vestitevule

en: Select skin
co: Selezziunà a vestitoghja

en: VDPAU output
co: Esciuta VDPAU

en: Be quiet
co: Stà zittu

en: Log to file
co: Arregistrà ver di un ghjurnale

en: Log all VLC messages to a text file.
co: Arregistrà tutti i messaghji VLC in un schedariu testu.

en: Lua interface
co: Interfaccia Lua

en: Lua Playlist
co: Lista di lettura Lua

en: Other
co: Altru

en: Celtic
co: Celtu

en: Speech
co: Discussione

en: Abort
co: &Interrompe

en: Logging
co: Arregistramentu di i messaghji

en: HTML playlist export
co: Esportu HTML di lista di lettura

en: Comment
co: Cummentu

en: Subject
co: Sughjettu

en: Encoder
co: Cudificatore

en: A/52 audio packetizer
co: Packetizer audio A/52

en: Picture
co: Fiura

en: Generic
co: Genericu

en: Session
co: Sessione

en: Tool
co: Attrezzu

en: User
co: Utilizatore

en: HD DVD
co: DVD HD

en: Unknown type
co: Tipu scunnisciutu

en: Screen capture
co: Cattura di screnu

en: Applications
co: Appiecazioni

en: Desktop
co: Scagnu

en: Text file
co: Schedariu di testu

en: Timeout
co: Cumportu d'attesa

en: Marquee position
co: Pusizione Marquee

en: Marquee
co: Testu inquadratu

en: Misc
co: Diversu

en: Border width
co: Larghezza di u bordu

en: Border height
co: Altezza di u bordu

en: Elements order
co: Urdine di l'elementi

en: Offsets in order
co: Offsets in urdine

en: auto
co: autumaticu

en: Mosaic
co: Musaica

en: VNC Host
co: Ospite VNC

en: VNC hostname or IP address.
co: Nome d'ospite o indirizzu IP di VNC.

en: VNC Port
co: Portu VNC

en: VNC Password
co: Parolla d'intrata VNC

en: VNC password.
co: Parolla d'intrata VNC.

en: Max length
co: Longhezza massima

en: Text position
co: Pusizione di u testu

en: Title display mode
co: Modu di l'affissu di titulu

en: Don't show
co: Ùn affissà micca

en: Always visible
co: Sempre videvule

en: Read size
co: Dimensione di lettura

en: Audio output access method
co: Metodu d'accessu d'esciuta audio

en: Video output access method
co: Metodu d'accessu d'esciuta video

en: Output URL
co: URL d'esciuta

en: Audio output URL
co: URL d'esciuta audio

en: Video output URL
co: URL d'esciuta video

en: Destination prefix
co: Prefissu di destinazione

en: Session name
co: Nome di sessione

en: Audio port
co: Portu audio

en: Video port
co: Portu video

en: Default caching value for outbound RTP streams. This value should be set in milliseconds.
co: Default caching value for outbound RTP streams. Stu valore deve esse definita in milliseconde.

en: Transport protocol
co: Protocollu di trasportu

en: Set Lang
co: Sceglie a Lingua

en: This is the language of the audio stream.
co: Ghjè a lingua di u flussu audio.

en: Audio filter
co: Filtru audio

en: Relative font size
co: Dimensione di grafia relativa

en: Background color
co: Culore di fondu

en: Shadow opacity
co: Opacità di l'umbria

en: Shadow color
co: Culore di l'umbria

en: Shadow angle
co: Angulu di l'umbria

en: Shadow distance
co: Distenza di l'umbria

en: Thin
co: Sdriglia

en: Thick
co: Grossa

en: Conversions from
co: Cunversioni da

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
co: Cunversioni da SSE2 I420,IYUV,YV12 versu RV15,RV16,RV24,RV32

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
co: Cunversioni da MMX I420,IYUV,YV12 versu RV15,RV16,RV24,RV32

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
co: Cunversioni da I420,IYUV,YV12 versu RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32

en: MMX conversions from
co: Cunversioni MMX da

en: SSE2 conversions from
co: Cunversioni SSE2 da

en: AltiVec conversions from
co: Cunversioni AltiVec da

en: RV32 conversion filter
co: Filtru di cunversioni RV32

en: Window size
co: Dimensione di a finestra

en: antiflicker video filter
co: Filtru video antiflicker

en: Ball color
co: Culore di a palla

en: Ball speed
co: Velocità di a palla

en: Ball size
co: Dimensione di a palla

en: Ball video filter
co: Filtru video di a palla

en: Ball
co: Palla

en: Base image
co: Imaghjina di basa :

en: Canvas video filter
co: Filtru video Canvas

en: Latest
co: Ultimu

en: Low
co: Bassu

en: Medium
co: Medianu

en: High
co: Altu

en: Erase video filter
co: Sguassà u filtru video

en: Erase
co: Sguassà

en: Grain
co: Grombulu

en: Mirror orientation
co: Orientazione di spechju

en: Vertical
co: Verticale

en: Horizontal
co: Orizuntale

en: Direction
co: Direzzione

en: Old movie
co: Vechju filmu

en: OpenCV example
co: Esempiu OpenCV

en: Show only errors
co: Affissà solu i sbaglii

en: Show errors and warnings
co: Affissà i sbaglii è l'avertimenti

en: Lowest
co: U più bassu

en: Highest
co: U più altu

en: Number of puzzle rows
co: Numeru di linea di u puzzle

en: Number of puzzle columns
co: Numeru di culonne di u puzzle

en: Game mode
co: Modu di ghjocu

en: Border
co: Bordu

en: Small preview
co: Chjucu avvistu

en: Show small preview.
co: Affissà un chjucu avvistu.

en: Small preview size
co: Dimensione di u chjucu avvistu

en: Rotation
co: Rotazione

en: Angle in degrees
co: Angulu in gradi

en: Rotate
co: Girà

en: Image format
co: Forma d'imaghjina

en: Transformation
co: Trasfurmazione

en: VHS movie
co: Filmu VHS

en: Wave
co: Marosu

en: Audio connection for DeckLink output.
co: Cunnessione audio per l'esciuta DeckLink.

en: Video connection for DeckLink output.
co: Cunnessione video per l'esciuta DeckLink.

en: Video mode
co: Modu Video

en: Path to HLSL file
co: Passeghju di schedariu HLSL

en: HLSL File
co: Schedariu HLSL

en: Video memory
co: Memoria Video

en: YUV output
co: Esciuta YUV

en: Active windows
co: Finestre attive

en: middle position (in %)
co: Pusizione mezana (in %)

en: Gamma (Red) correction
co: Currezzione Gamma (Rossu)

en: Gamma (Green) correction
co: Currezzione Gamma (Verde)

en: Gamma (Blue) correction
co: Currezzione Gamma (Turchinu)

en: Black Crush for Red
co: Livellu di Neru per u cumpunente Rossu

en: Select the Black Crush of blended zone (Red or Y component)
co: Selezziunà l'Inciaccatura di Neru di a parte mischia (Rossu o cumpunente Y)

en: Black Crush for Green
co: Livellu di Neru per u cumpunente Verde

en: Select the Black Crush of blended zone (Green or U component)
co: Selezziunà l'Inciaccatura di Neru di a parte mischia (Verde o cumpunente U)

en: Black Crush for Blue
co: Livellu di Neru per u cumpunente Turchinu

en: Select the Black Crush of blended zone (Blue or V component)
co: Selezziunà l'Inciaccatura di Neru di a parte mischia (Turchinu o cumpunente V)

en: White Crush for Red
co: Livellu di Biancu per u cumpunente Rossu

en: Select the White Crush of blended zone (Red or Y component)
co: Selezziunà l'Inciaccatura di Biancu di a parte mischia (Rossu o cumpunente Y)

en: White Crush for Green
co: Livellu di Biancu per u cumpunente Verde

en: Select the White Crush of blended zone (Green or U component)
co: Selezziunà l'Inciaccatura di Biancu di a parte mischia (Verde o cumpunente U)

en: White Crush for Blue
co: Livellu di Biancu per u cumpunente Turchinu

en: Select the White Crush of blended zone (Blue or V component)
co: Selezziunà l'Inciaccatura di Biancu di a parte mischia (Turchinu o cumpunente V)

en: Black Level for Red
co: Livellu Neru per Rossu

en: Select the Black Level of blended zone (Red or Y component)
co: Selezziunà u Livellu di Neru di a parte mischia (Rossu o cumpunente Y)

en: Black Level for Green
co: Livellu Neru per Verde

en: Select the Black Level of blended zone (Green or U component)
co: Selezziunà u Livellu di Neru di a parte mischia (Verde o cumpunente U)

en: Black Level for Blue
co: Livellu Neru per Turchinu

en: Select the Black Level of blended zone (Blue or V component)
co: Selezziunà u Livellu di Neru di a parte mischia (Turchinu o cumpunente V)

en: White Level for Red
co: Livellu Biancu per Rossu

en: Select the White Level of blended zone (Red or Y component)
co: Selezziunà u Livellu di Biancu di a parte mischia (Rossu o cumpunente Y)

en: White Level for Green
co: Livellu Biancu per Verde

en: Select the White Level of blended zone (Green or U component)
co: Selezziunà u Livellu di Biancu di a parte mischia (Verde o cumpunente U)

en: White Level for Blue
co: Livellu Biancu per Turchinu

en: Select the White Level of blended zone (Blue or V component)
co: Selezziunà u Livellu di Biancu di a parte mischia (Turchinu o cumpunente V)

en: Wall video filter
co: Filtru video di u muru

en: Image wall
co: Muru d'imaghjina

en: Goom effect
co: Effettu Goom

en: Title font
co: Grafia di titulu

en: Font used for the titles
co: Grafia impiegata per i tituli

en: libprojectM effect
co: Effettu libprojectM

en: Effects list
co: Lista di l'effetti

en: FFT window
co: Finestra FFT

en: Kaiser window parameter
co: Parametru di a finestra Kaiser

en: Play List
co: Lista di Lettura

en: Output
co: Esciuta

en: MUX options
co: Ozzioni MUX

en: Output port
co: Portu d'esciuta

en: Input media
co: Media d'entrata

en: Error:
co: Sbagliu :

en: File name
co: Nome di schedariu

en: Row border
co: Bordu di linea

en: Column border
co: Bordu di culonne

en: Background
co: Arci pianu

en: Audio Delay
co: Cumportu Audio

en: Subtitle Delay
co: Cumportu di Sottutitulu

en: Time:
co: Tempu :

en: VLC media player - Web Interface
co: VLC media player - Interfaccia Web

en: Hide / Show Library
co: Piattà / Affissà a Bibliuteca

en: Hide / Show Viewer
co: Piattà / Affissà u Lettore

en: Manage Streams
co: Urganizà i Flussi

en: VLM Batch Commands
co: Cummande Batch VLM

en: Empty Playlist
co: Viutà a Lista di Lettura

en: Refresh List
co: Attualizà a Lista

en: If nothing appears, check your internet connection.
co: S'è nunda si passa, verificate a vostra cunnessione internet.

en: Dialog
co: Dialogu

en: Form
co: Formulariu

en: &Filter:
co: &Filtru :

en: &Save as...
co: &Arregistrà cù u nome...

en: Modules Tree
co: Arburu di Mudulli

en: Show &more options
co: Affissà più d'ozzioni

en: Start Time
co: Tempu di Principiu

en: Edit Options
co: Ozzioni di Mudificazione

en: Select the file
co: Selezziunà u schedariu

en: Change the start time for the media
co: Cambià u tempu di principiu per u media

en: Capture mode
co: Modu di cattura

en: Select the capture device type
co: Selezziunà u tipu d'appareghju di cattura

en: Device Selection
co: Selezzione di l'Apparechju

en: Options
co: Ozzioni

en: Access advanced options to tweak the device
co: Accessu l'ozzioni d'espertu per assuttilì l'apparechju

en: Advanced options...
co: Ozzioni di l'espertu...

en: Disc Selection
co: Selezzione di u Dischettu

en: Disable Disc Menus
co: Disattivà l'Interfaccia di Dischettu

en: No disc menus
co: Senza listini di dischettu

en: Disc device
co: Lettore di dischettu

en: Starting Position
co: Pusizione di Principiu

en: Audio and Subtitles
co: Audio è Sottutituli

en: Use a sub&title file
co: Impiegà un schedariu di sottu&titulu

en: Select the subtitle file
co: Selezziunà u schedariu di sottutitulu

en: Choose one or more media file to open
co: Sceglie unu o più di schedariu media à apre

en: File Selection
co: Selezzione di Schedariu

en: You can select local files with the following list and buttons.
co: Pudete selezziunà schedarii lucali cù sta lista è sti buttoni.

en: Add...
co: Aghjunghje...

en: Network Protocol
co: Protoccollu di Reta

en: Please enter a network URL:
co: Scrivite quì una URL di reta :

en: Profile edition
co: Mudificazione di prufilu

en: Features
co: Funzioni

en: Streamable
co: In lettura di cuntinuu

en: Chapters
co: Capituli

en: Menus
co: Listini

en: Same as source
co: Listessa à a surghjente

en: Custom options
co: Ozzioni persunalizate

en: Not Used
co: Micca Adupratu

en: Encoding parameters
co: Parametri di cudificazione

en: Frame size
co: Dimensione di u quadru

en: New destination
co: Nova destinazione

en: Display locally
co: Affissà lucalmente

en: Transcoding Options
co: Ozzioni di Trascudificazione

en: Activate Transcoding
co: Attivà Trascudificazione

en: Set up any additional options for streaming
co: Attivà l'ozzioni addiziunale di a lettura di cuntinuu

en: Miscellaneous Options
co: Ozzioni Diversi

en: Output module:
co: Mudullu d'esciuta :

en: Use S/PDIF when available
co: Impiegà S/PDIF s'ellu hè dispunibule

en: Effects
co: Effetti

en: Dolby Surround:
co: Dolby Surround

en: Headphone surround effect
co: Effettu surround di l'ascultadori

en: Tracks
co: Traccie

en: Preferred audio language:
co: Lingua audio preferita

en: Password:
co: Parolla d'intrata :

en: Username:
co: Nome d'utilizatore  :

en: Codecs
co: Cudechi

en: Optical drive
co: Dischettu otticu

en: Default optical device
co: Appareghju otticu genericu

en: Damaged or incomplete AVI file
co: Schedariu AVI micca sanu o alteratu

en: HTTP proxy URL
co: URL di u proxy HTTP

en: HTTP (default)
co: HTTP (predefinitu)

en: RTP over RTSP (TCP)
co: RTP cù RTSP (TCP)

en: Live555 stream transport
co: Trasportu di flussu Live555

en: Menus language:
co: Lingua di i listini :

en: Look and feel
co: Aspettu

en: Use custom skin
co: Impiegà una vestitoghja persunalizata

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
co: Quessu hè l'interfaccia predefinita di VLC, cù un aspettu d'urigine.

en: Use native style
co: Impiega un stilu d'urigine

en: Resize interface to video size
co: Dimensiunà l'interfaccia à a dimensione di a video

en: Force window style:
co: Forzà un stilu di finestra :

en: Skin resource file:
co: Schedariu di risorsa di vestitoghja

en: Every
co: Ogni

en: Show media title on video start
co: Affissà u titulu di u media à u principiu di a video

en: Enable subtitles
co: Attivà i sottutituli

en: Subtitle Language
co: Lingua di Sottutitulu

en: Default encoding
co: Cudificazione predefinita

en: Subtitle effects
co: Effetti di sottutitulu

en: Add a shadow
co: Aghjunghje un umbria

en: Add a background
co: Aghjunghje un fondu

en: Edit settings
co: Mudificà e preferenze

en: Control
co: Cuntrollu

en: Status
co: Statu

en: Prev
co: Precedente

en: Add Input
co: Aghjunghje l'Entrata

en: Edit Input
co: Mudificà l'Entrata

en: Clear List
co: Squassà a Lista

en: Do you want to download it?
co: Vulete scaricallu ?

en: Essential
co: Essenziale

en: Colors
co: Culori

en: Angle
co: Angulu

en: full
co: pienu

en: none
co: nisunu

en: Mask
co: Maschera

en: Mirror
co: Spechju

en: Name:
co: Nome :

en: Input:
co: Entrata :

en: Select Input
co: Selezziunà l'Entrata

en: Output:
co: Esciuta :

en: Select Output
co: Selezziunà l'Esciuta

en: Time Control
co: Cuntrollu di Tempu

en: Mux Control
co: Cuntrollu di Mux

en: Muxer:
co: Muxer :

en: AAAA;
co: AAAA ;

en: Media Manager List
co: Lista di u Ghjestiunariu di Media
