VLC - Trans - en to bn_IN translation catalogue (4438 entries)

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
bn_IN: এই অনুষ্ঠানটি WARRANTY ব্যতীত আসয়, সীমাতে আইনের মধ্যে অনুমতি দিয়েছিল। আপনি জিএনইউ সাধারণ জনগণ লাইসেন্সের শর্তাবলীর অধীনে এইটি পুনর্বিতরণ করতে পারেন; বিশদ বর্ণনার জন্য ফাইল কপি করা হচ্ছে দেখেছিলেন নাম করেছিলেন। VideoLAN দলার দ্বারা লিখিত; লেখক দেখুন দাখিল করুন।

en: VLC preferences
bn_IN: VLC পছন্দসমূহ

en: Select "Advanced Options" to see all options.
bn_IN: নির্বাচন করুন " উন্নত অপশনস " সমস্ত অপশনস দেখতে।

en: Settings for VLC's interfaces
bn_IN: VLC-র ইন্টারফেসের জন্য মানসমূহ

en: Main interfaces settings
bn_IN: প্রধান ইন্টারফেস মানসমূহ

en: Main interfaces
bn_IN: প্রধান ইন্টারফেস

en: Settings for the main interface
bn_IN: প্রধান ইন্টারফেসের জন্য মানসমূহ

en: Control interfaces
bn_IN: নিয়ন্ত্রণ ইন্টারফেস

en: Settings for VLC's control interfaces
bn_IN: VLC-র নিয়ন্ত্রণ ইন্টারফেসের জন্য মানসমূহ

en: Hotkeys settings
bn_IN: Hotkeys মানসমূহ

en: Audio
bn_IN: অডিও

en: Audio settings
bn_IN: অডিও মানসমূহ

en: General audio settings
bn_IN: সাধারণ অডিও মানসমূহ

en: Filters
bn_IN: ফিল্টার

en: Audio filters are used to process the audio stream.
bn_IN: অডিও ফিল্টার অডিও স্ট্রীম প্রসেস করতে ব্যবহার করা হয়।

en: Visualizations
bn_IN: দৃশ্যায়ণ

en: Audio visualizations
bn_IN: অডিও দৃশ্যায়ণ

en: Output modules
bn_IN: আউটপুট মডিউল

en: General settings for audio output modules.
bn_IN: অডিও আউটপুট মডিউলের জন্য সাধারণ মানসমূহ।

en: Miscellaneous
bn_IN: বিবিধ

en: Miscellaneous audio settings and modules.
bn_IN: বিবিধ অডিও মানসমূহ এবং মডিউল।

en: Video
bn_IN: ভিডিও

en: Video settings
bn_IN: ভিডিও মানসমূহ

en: General video settings
bn_IN: সাধারণ ভিডিও মানসমূহ

en: General settings for video output modules.
bn_IN: ভিডিও আউটপুট মডিউলের জন্য সাধারণ সেটিংসমূহ।

en: Video filters are used to process the video stream.
bn_IN: ভিডিও ফিল্টার ভিডিও স্ট্রীম প্রসেস করতে ব্যবহার করা হয়।

en: Subtitles / OSD
bn_IN: সাবটাইটেল / OSD

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
bn_IN: মানসমূহ পর্দার উপর প্রদর্শন, সাবটাইটেল এবংতে সম্বন্ধস্থাপন করেছিল " প্রলেপ উপছবি"

en: Input / Codecs
bn_IN: ইনপুট / কোডেক

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
bn_IN: ইনপুট, demultiplexing, ডিকোডিং এবং এনকোডিংএর জন্য মানসমূহ

en: Access modules
bn_IN: তথ্য উদ্ধার করার মডিউল

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
bn_IN: মানসমূহ বিভিন্ন তথ্য উদ্ধার করা পদ্ধতিতে সম্বন্ধস্থাপন করেছিল। সাধারণ মানসমূহ আপনি এইচটিটিপি প্রক্সি পরিবর্তন কর হতে চেতে পারে অথবা মানসমূহ ক্যাশ-এ রাখাচ্ছে।

en: Stream filters
bn_IN: স্ট্রীম ফিল্টার

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
bn_IN: স্ট্রীম ফিল্টার বিশেষ মডিউল আছে যে VLCএর ইনপুট পাশে ক্রিয়াকর্ম অনুমোদন করে অগ্রসর হয়। যত্নের সঙ্গে ব্যবহার করুন...

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
bn_IN: Demuxers অডিও এবং ভিডিও স্ট্রীম আলাদা করতে ব্যবহার করা হয়।

en: Video codecs
bn_IN: ভিডিও কোডেক

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
bn_IN: ভিডিও, চিত্র অথবা ভিডিও ,অডিও decoders এবং encodersএর জন্য মানসমূহ।

en: Audio codecs
bn_IN: অডিও কোডেক

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
bn_IN: শুধুমাত্র অডিও decoders এবং encodersএর জন্য মানসমূহ

en: Subtitle codecs
bn_IN: সাবটাইটেল কোডেক সমূহ

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
bn_IN: সাবটাইটেল, টেলিটেক্সট এবং CC ডিকোডার এবং এঙ্কোডার সমূহের জন্য সেটিংসমূহ।

en: General input settings. Use with care...
bn_IN: সাধারণ ইনপুট মানসমূহ। যত্নের সঙ্গে ব্যবহার করুন...

en: Stream output
bn_IN: স্ট্রীম আউটপুট

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
bn_IN: স্ট্রীম আউটপুট মানসমূহ ব্যবহার করা হয় যখন একটি স্ট্রীমিং সার্ভার অথবা হিসেবে অভিনয় করছে যখন সঞ্চয় আগমনরত স্ট্রীম। স্ট্রীম এবং প্রথম muxedওয়া হয় তারপর একটির মধ্য দিয়ে পাঠিয়েছিল " তথ্য উদ্ধার করা আউটপুট " মডিউল যে একটি ফাইলে হয় স্ট্রীম সংরক্ষণ করতে পারে, অথবা স্ট্রীম এইটি (UDP, এইচটিটিপি, RTP/RTSP)। Sout স্ট্রীম মডিউল স্ট্রীম প্রসেসিং অনুমোদন করে অগ্রসর হয় (transcoding,প্রতিলিপি...)।

en: General stream output settings
bn_IN: সাধারণ স্ট্রীম আউটপুট মানসমূহ

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
bn_IN: Muxers encapsulation বিন্যাস তৈরি করে যে সমস্ত প্রাথমিক স্ট্রীম রাখতে ব্যবহার করা হয় (ভিডিও, অডিও,...) একত্রে। এই মানসমূহটি একটি নির্দিষ্ট muxer চিরন্তন বাধ্য করতে আপনাকে অনুমোদন করে। আপনার সম্ভবত করা উচিত নয় যে। আপনি প্রত্যেক muxerএর জন্য ডিফল্ট মানসমূহ ও নিযুক্ত করতে পেরেছিলেন।

en: Access output
bn_IN: তথ্য উদ্ধার করা আউটপুট

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
bn_IN: তথ্য উদ্ধার করা আউটপুট মডিউল উপায় muxed স্ট্রীম নিয়ন্ত্রণ করা হয় পাঠাওয়া হয়। এই মানসমূহটি একটি নির্দিষ্ট তথ্য উদ্ধার করা আউটপুট পদ্ধতি চিরন্তন বাধ্য করতে আপনাকে অনুমোদন করে। আপনার সম্ভবত করা উচিত নয় যে। আপনি প্রত্যেক তথ্য উদ্ধার করা আউটপুটের জন্য ডিফল্ট মানসমূহ ও নিযুক্ত করতে পেরেছিলেন।

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
bn_IN: Packetizers তে ব্যবহার করা হয় " প্রি-প্রসেস করুন " muxingার পূর্বে প্রাথমিক স্ট্রীম। এই মানসমূহটি একটি packetizer চিরন্তন বাধ্য করতে আপনাকে অনুমোদন করে। আপনার প্রত্যেক packetizerএর জন্য সেটা ⏎ আপনাকে ডিফল্ট মানসমূহ সম্ভবত ও নিযুক্ত কর না।

en: Sout stream
bn_IN: Sout প্রবাহ

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
bn_IN: Sout স্ট্রিম মডিউল একটি sout প্রসেসিং চেইন নির্মাণ করতে পারবেন. আরো তথ্যের জন্য প্রবাহিত কীভাবে করে পড়ুন দয়া করে. আপনি প্রতিটি sout স্ট্রিম মডিউল জন্য এখানে ডিফল্ট অপশন কনফিগার করতে পারেন.

en: VLC's implementation of Video On Demand
bn_IN: অন ​​ডিমান্ড ভিডিও VLC এর বাস্তবায়ন

en: Playlist
bn_IN: সঙ্গীত-তালিকা

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
bn_IN: মানসমূহ আচরণ সঙ্গীত-তালিকেতে সম্বন্ধস্থাপন করেছিল (উদাঃ চালানো মোড) মডিউলে এবং যে সঙ্গীত-তালিকাতে পদগুলো সয়ংক্রিয়ভাবে যোগ করে (" চাকরি আবিষ্কার " মডিউল)।

en: General playlist behaviour
bn_IN: সাধারণ সঙ্গীত-তালিকা আচরণ

en: Services discovery
bn_IN: পরিষেবা আবিষ্কার

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
bn_IN: পরিষেবা আবিষ্কার মডিউল সুবিধা আছে যে সঙ্গীত-তালিকেতে পদগুলো সয়ংক্রিয়ভাবে যোগ করে।

en: Advanced
bn_IN: উন্নত

en: Advanced settings. Use with care...
bn_IN: উন্নত সেটিংস. সতর্কতার সাথে ব্যবহার করুন ...

en: Advanced settings
bn_IN: উন্নত মানসমূহ

en: &Open File...
bn_IN: ফাইল খুলুন... (&O)

en: &Advanced Open...
bn_IN: ও উন্নত খোলা...

en: Open D&irectory...
bn_IN: খুলুন D&irectory...

en: Open &Folder...
bn_IN:  খুলুন ও ফোল্ডার ...

en: Select one or more files to open
bn_IN: খুলতে এক অথবা আরও বেশি ফাইল নির্বাচন করুন

en: Select Directory
bn_IN: ডিরেক্টরি নির্বাচন করুন

en: Select Folder
bn_IN: ফোল্ডার নির্বাচন করুন

en: Media &Information
bn_IN: মিডিয়া ও তথ্য

en: &Codec Information
bn_IN:  ও কোডেক তথ্য

en: &Messages
bn_IN: এবং বার্তা

en: Jump to Specific &Time
bn_IN: নির্দিষ্ট ঝাঁপ দাও  &সময়

en: Custom &Bookmarks
bn_IN: কাস্টম & বুকমার্ক

en: &VLM Configuration
bn_IN: এবং VLM কনফিগারেশন

en: &About
bn_IN: এবং  সম্পর্কে

en: Play
bn_IN: চালাও

en: Remove Selected
bn_IN: সিলেক্টেড সরান

en: Information...
bn_IN: তথ্য ...

en: Create Directory...
bn_IN: ডিরেক্টরী তৈরি করুন...

en: Create Folder...
bn_IN: ফোল্ডার তৈরি করুন...

en: Rename Directory...
bn_IN: ডিরেক্টরির নাম পরিবর্তন করি...

en: Rename Folder...
bn_IN: ফোল্ডারের নাম পরিবর্তন করি...

en: Show Containing Directory...
bn_IN: ধারণ করে ডিরেক্টরী দেখান...

en: Show Containing Folder...
bn_IN: ধারণ করে ফোল্ডার দেখান...

en: Stream...
bn_IN: স্ট্রীম...

en: Save...
bn_IN: সংরক্ষণ করুন...

en: Repeat All
bn_IN: পুনরাবৃত্তি সমস্ত

en: Repeat One
bn_IN: পুনরাবৃত্তি একটি

en: Random
bn_IN: এলোমেলো

en: Random Off
bn_IN: এলোমেলো বন্ধ

en: Add to Playlist
bn_IN: সঙ্গীত-তালিকাতে যোগ করুন

en: Add File...
bn_IN: ফাইল যোগ করুন...

en: Add Directory...
bn_IN: ডিরেক্টরী যোগ করুন...

en: Add Folder...
bn_IN: ফোল্ডার যোগ করুন...

en: Save Playlist to &File...
bn_IN: &Fileতে সঙ্গীত-তালিকা সংরক্ষণ করুন...

en: Search
bn_IN: অনুসন্ধান

en: Waves
bn_IN: ঢেউখেলানো

en: Audio filtering failed
bn_IN: অডিও ফিল্টারিং ব্যর্থ হয়েছে

en: Disable
bn_IN: অক্ষম

en: Spectrometer
bn_IN: বর্ণালীমাপক

en: Scope
bn_IN: সুযোগ

en: Spectrum
bn_IN: বর্ণালী

en: Audio filters
bn_IN: অডিও ফিল্টারগুলি

en: Replay gain
bn_IN: লাভ রিপ্লে

en: Stereo audio mode
bn_IN: স্টেরিও অডিও মোড

en: Dolby Surround
bn_IN: Dolby পারিপার্শ্বিক

en: Stereo
bn_IN: স্টেরিও

en: Left
bn_IN: বাম

en: Right
bn_IN: ডান

en: Reverse stereo
bn_IN: স্টেরিও বিপরীত

en: Headphones
bn_IN: হেডফোন

en: Automatic
bn_IN: স্বয়ংক্রিয়

en: boolean
bn_IN: বুলিয়ান

en: integer
bn_IN: পূর্ণসংখ্যা

en: float
bn_IN: ভাসা

en: string
bn_IN: দড়ি

en: To get exhaustive help, use '-H'.
bn_IN: যাও নি: শেষিত করে সাহায্য পেতে, ব্যবহার '-H'.

en: Note:
bn_IN: নোট:

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
bn_IN: যুক্ত করুন - উন্নত আপনার কমান্ড লাইন যাও যাও উন্নত বিকল্পগুলি দেখুন.

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
bn_IN[0]: %u মডিউল সমূহ প্রদর্শন করা হচ্ছে না কারণ সেসবে শুধুমাত্র অ্যাডভান্সড্‌ অপশন সমূহ রয়েছে।
bn_IN[1]: %u মডিউল সমূহ প্রদর্শন করা হচ্ছে না কারণ সেসবে শুধুমাত্র অ্যাডভান্সড্‌ অপশন সমূহ রয়েছে।

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
bn_IN: মিলে যাওয়া কোন মডিউল পাওয়া যায় নি. ব্যবহারের জন্য - তালিকা বা - তালিকা-ভার্বোস উপলব্ধ মডিউলগুলি তালিকা.

en: VLC version %s (%s)
bn_IN: VLC সংস্করণ %s (%s)

en: Compiled by %s on %s (%s)
bn_IN: সংকলিত দ্বারা %s on %s (%s)

en: Compiler: %s
bn_IN: প্রণেতা: %s

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
bn_IN: 
    ডাম্প কন্টেন্ট যাও vlc-help.txt ফাইল.

en: 
    Press the RETURN key to continue...
bn_IN: 
    অবিরত রিটার্ন কী প্রেস...

en: Unknown error
bn_IN: অজানা ভুল

en: Bookmark %i
bn_IN: বুকমার্ক %i

en: No description for this codec
bn_IN: এই কোডেক এর বর্ননা নেই

en: Codec not supported
bn_IN: কোডেক অননুমোদিত

en: packetizer
bn_IN: প্যাকেটাইজার

en: decoder
bn_IN: সঙ্কেতমোচক

en: Streaming / Transcoding failed
bn_IN: প্রবাহিত / Transcoding ব্যর্থ হয়েছে

en: VLC could not open the %s module.
bn_IN: VLC খুলতে পারে না %s মডিউল.

en: VLC could not open the decoder module.
bn_IN: VLC সঙ্কেতমোচক মডিউল খোলা যায়নি.

en: Track
bn_IN: রেললাইন

en: Program
bn_IN: কার্যক্রম

en: Stream %d
bn_IN: প্রবাহ %d

en: Yes
bn_IN: হ্যাঁ

en: Closed captions %u
bn_IN: বন্ধ করা পরিচয়লিপিগুলি %u

en: Original ID
bn_IN: আসল ID

en: Codec
bn_IN: কোডেক

en: Language
bn_IN: ভাষা

en: Description
bn_IN: বিবরণ

en: Type
bn_IN: প্রকার

en: Channels
bn_IN: চ্যানেল

en: Sample rate
bn_IN: নমুনা হার

en: Bits per sample
bn_IN: নমুনা প্রতি বিট

en: Bitrate
bn_IN: বিটরেট

en: Track replay gain
bn_IN: রিপ্লে সন্ধান লাভ

en: Album replay gain
bn_IN: অ্যালবাম রিপ্লে লাভ

en: Frame rate
bn_IN: ফ্রেম হার

en: Decoded format
bn_IN: ডিকোডকৃত ফরম্যাট

en: Undefined
bn_IN: অনির্ধারিত

en: Linear
bn_IN: রৈখিক

en: Center
bn_IN: কেন্দ্র

en: Pitch
bn_IN: পিচ

en: Subtitle
bn_IN: বিকল্প নাম

en: Your input can't be opened
bn_IN: আপনার ইনপুট খোলা যাবে না

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
bn_IN: VLC হয় MRL '%s' খুলতে পারেনি. বিস্তারিত জানার জন্য লগ পরীক্ষা করুন.

en: Title
bn_IN: শিরোনাম

en: Artist
bn_IN: শিল্পী

en: Genre
bn_IN: গোত্র

en: Copyright
bn_IN: কপিরাইট

en: Album
bn_IN: ফটোগ্রাফ

en: Track number
bn_IN: গতিপথ সংখ্যা

en: Rating
bn_IN: রেটিং

en: Date
bn_IN: তারিখ

en: Setting
bn_IN: নিযুক্ত করছে

en: URL
bn_IN: ইউআরএল

en: Now Playing
bn_IN: চালানো হচ্ছে এখন

en: Publisher
bn_IN: প্রকাশক

en: Encoded by
bn_IN: এনকোড দ্বারা

en: Artwork URL
bn_IN: আর্টওয়ার্ক ইউআরএল

en: Track ID
bn_IN: গতিপথ আই-ডি

en: Number of Tracks
bn_IN: ট্র্যাক সংখ্যা

en: Director
bn_IN: পরিচালক

en: Actors
bn_IN: অভিনেতা/অভিনেত্রী

en: Bookmark
bn_IN: বুকমার্ক

en: Programs
bn_IN: প্রোগ্রাম

en: Chapter
bn_IN: অধ্যায়

en: Video Track
bn_IN: ভিডিও গতিপথ

en: Audio Track
bn_IN: অডিও গতিপথ

en: Next title
bn_IN: পরবর্তী শিরোনাম

en: Previous title
bn_IN: পূর্ববর্তী শিরোনাম

en: Title %i%s
bn_IN: শিরোনাম %i%s

en: Chapter %i
bn_IN: অধ্যায় %i

en: Next chapter
bn_IN: পরবর্তী অধ্যায়

en: Previous chapter
bn_IN: পূর্ববর্তী অধ্যায়

en: Media: %s
bn_IN: মিডিয়া: %s

en: Add Interface
bn_IN: ইন্টারফেস যোগ করুন

en: Console
bn_IN: কনশোল

en: Telnet
bn_IN: টেলনেট

en: Web
bn_IN: ওয়েব

en: Debug logging
bn_IN: লগিং ত্রুটিহীন

en: Mouse Gestures
bn_IN: মাউস ঠারে

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
bn_IN: ডিফল্ট ইন্টারফেস সঙ্গে VLC রানিং. 'Cvlc' ইন্টারফেস ছাড়া VLC ব্যবহার করুন.

note: xgettext: Translate "C" to the language code: "fr", "en_GB", "nl", "ru"...
en: C
bn_IN: bn_IN

en: Zoom
bn_IN: বড় করে দেখা

en: 1:4 Quarter
bn_IN: ১: ৪ বাসা

en: 1:2 Half
bn_IN: ১: ২ অর্ধেক

en: 1:1 Original
bn_IN: ১: ১ মূল

en: 2:1 Double
bn_IN: 2:1দুইবার

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
bn_IN: এই বিকল্পগুলি দ্বারা আপনি VLC ব্যবহার ইন্টারফেস কনফিগার করার অনুমতি দেয়. আপনি প্রধান ইন্টারফেস, অতিরিক্ত ইন্টারফেস মডিউল নির্বাচন করুন, এবং বিভিন্ন সম্পর্কিত বিকল্পগুলি নির্ধারণ করতে পারবেন.

en: Interface module
bn_IN: ইন্টারফেস মডিউল

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
bn_IN: এটি প্রধান ইন্টারফেস VLC দ্বারা ব্যবহৃত. ডিফল্ট আচরণ স্বয়ংক্রিয়ভাবে সেরা মডিউলটি উপলব্ধ নির্বাচন হয়.

en: Extra interface modules
bn_IN: অতিরিক্ত ইন্টারফেস মডিউল

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
bn_IN: আপনি VLC জন্য "অতিরিক্ত ইন্টারফেস" নির্বাচন করতে পারেন. তারা পটভূমি করা হবে ডিফল্ট ইন্টারফেস ছাড়াও চালু. একটি ইন্টারফেস মডিউল মলাশয় পৃথক তালিকা ব্যবহার করুন. (সাধারণ মান হল "rc" (রিমোট কন্ট্রোল), "http", "ঠারে" ...)

en: You can select control interfaces for VLC.
bn_IN: আপনি VLC জন্য নিয়ন্ত্রণ ইন্টারফেস নির্বাচন করতে পারেন.

en: Verbosity (0,1,2)
bn_IN: শব্দব্যবহার(0,1,2)

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
bn_IN: এটি ভার্বোসিটি স্তর (0 = শুধুমাত্র ত্রুটি এবং স্ট্যান্ডার্ড বার্তা, 1 = সতর্কবার্তা, 2 = ডিবাগ).

en: Default stream
bn_IN: ডিফল্ট স্ট্রিম

en: This stream will always be opened at VLC startup.
bn_IN: এই স্ট্রীম সবসময় VLC প্রারম্ভে খোলা হবে.

en: Color messages
bn_IN: রঙ বার্তা

en: Show advanced options
bn_IN: উন্নত বিকল্পগুলি দেখান

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
bn_IN: কখন এইটি সক্রিয় করা হয়, পছন্দসমূহের সেই সেটাগুলি ব্যবহারকারী সর্বাপেক্ষা সহ ইন্টারফেস সমস্ত প্রাপ্তিসাধ্য অপশনস, কখনও না এবং/অথবাওয় দেখায় স্পর্শ করে।

en: Interface interaction
bn_IN: ইন্টারফেস মিথস্ক্রিয়া

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
bn_IN: যখন এই সক্ষম হয়, ইন্টারফেস প্রতিটি সময় কিছু ব্যবহারকারীর ইনপুট প্রয়োজন একটি ডায়লগ বক্স প্রদর্শন করা হবে.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
bn_IN: এই অপশন আপনার অডিও সাব আচরণ পরিবর্তন, এবং অডিও ফিল্টার যা পোস্ট প্রসেসিং বা চাক্ষুষ প্রভাব (বর্ণালী বিশ্লেষক, ইত্যাদি) জন্য ব্যবহার করা যেতে পারে যোগ করার অনুমতি দেয়. এই ফিল্টারগুলি এখানে সক্রিয় করুন, এবং "অডিও ফিল্টার" সেগুলি কনফিগার অধ্যায় মডিউলের.

en: Audio output module
bn_IN: অডিও আউটপুট মডিউল পড়ুন

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
bn_IN: এইটি VLCএর মধ্যে অডিও আউটপুট পদ্ধতি ব্যবহার করে। ডিফল্ট আচরণ সর্বোত্তম পদ্ধতি প্রাপ্তিসাধ্য সয়ংক্রিয়ভাবে নির্বাচন করতে।

en: Enable audio
bn_IN: অডিও সক্ষম করুন

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
bn_IN: আপনি অডিও আউটপুট সম্পূর্ণরুপে নিষ্ক্রিয় করতে সক্ষম হবেন. অডিও ডিকোডিং পর্যায়ে জায়গা, না এইভাবে কিছু প্রক্রিয়াকরণ ক্ষমতা সংরক্ষণ করা হবে.

en: Game
bn_IN: খেলা

en: Audio output volume step
bn_IN: অডিও আউটপুট ভলিউম পদক্ষেপ

en: The step size of the volume is adjustable using this option.
bn_IN: ভলিউমের ধাপের আকার এই অপশন থেকে ঠিক করা যাবে

en: Remember the audio volume
bn_IN: শব্দের ভলিউম মনে রাখা

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
bn_IN: পরেরবার ভিএলসি ব্যবহার করলে স্বয়ংক্রিয়ভাবে ভলিউম রেকর্ড ও ফিরিয়ে আনা যাবে

en: Audio desynchronization compensation
bn_IN: অডিও desynchronization ক্ষতিপূরণ

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
bn_IN: এইটি অডিও আউটপুট বিলম্বিত করে। বিলম্বের মিলি সেকেন্ডে দেওয়া উচিত। এইটি কাজের যদি আপনি ভিডিও এবং অডিওের মধ্যে একটি lag লক্ষ্য করে।

en: Force detection of Dolby Surround
bn_IN: Dolby ঘিরা ফোর্স সনাক্তকরণ

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
bn_IN: এই যখন আপনি কি জানেন আপনার স্ট্রিম হয় Dolby পারিপার্শ্বিক সঙ্গে (অথবা নয়) এনকোড কিন্তু তখনও যেমন হিসাবে সনাক্ত করা ব্যবহার করুন. এমনকি আপনি যদি প্রকৃতপক্ষে প্রবাহ এনকোড Dolby পারিপার্শ্বিক সাথে না, এই অপশনটি চালু আপনার অভিজ্ঞতা উন্নত হতে পারে, বিশেষত যখন মাথায় বাঁধিয়া ব্যবহার্য বেতারযন্ত্র চ্যানেল মিশুক সঙ্গে সংযুক্ত.

en: Auto
bn_IN: স্বয়ংক্রিয়

en: On
bn_IN: চালু

en: Off
bn_IN: বন্ধ

en: Unset
bn_IN: নির্ধারিত নয়

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
bn_IN: এই অডিও পোস্ট প্রসেসিং ফিল্টার যোগ করা, সাউন্ড রেন্ডারিং পরিবর্তন করুন.

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
bn_IN: এই কল্পনা মডিউল (বর্ণালি বিশ্লেষক, ইত্যাদি) যোগ করে.

en: Replay gain mode
bn_IN: লাভ মোড রিপ্লে

en: Select the replay gain mode
bn_IN: রিপ্লে লাভ মোড নির্বাচন করুন

en: Replay preamp
bn_IN: রিপ্লে preamp

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
bn_IN: এই তথ্য আপনি রিপ্লে লাভ সঙ্গে প্রবাহ জন্য ডিফল্ট টার্গেট স্তর (89 db) পরিবর্তন করতে পারবেন

en: Default replay gain
bn_IN: ডিফল্ট রিপ্লে লাভ

en: This is the gain used for stream without replay gain information
bn_IN: এটি লাভ রিপ্লে লাভ তথ্য ছাড়া প্রবাহ জন্য ব্যবহৃত

en: Peak protection
bn_IN: পিক সুরক্ষা

en: Protect against sound clipping
bn_IN: সাউন্ড ক্লিপিং রক্ষা

en: Enable time stretching audio
bn_IN: সময় stretching অডিও সক্রিয় করুন

en: This allows playing audio at lower or higher speed without affecting the audio pitch
bn_IN: এই অডিওটি পিচ ছাড়া প্রভাবিত করতে পারবেন কম বা বেশী গতিতে অডিও বাজানো

en: None
bn_IN: কেউ না

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
bn_IN: এই বিকল্পগুলির আপনি ভিডিও আউটপুট সাব আচরণ পরিবর্তন করার অনুমতি দেয়. উদাহরণস্বরূপ, আপনি ভিডিও ফিল্টার (deinterlacing, চিত্রটি সামঞ্জস্য, ইত্যাদি) সক্রিয় করতে পারেন. এই ফিল্টারগুলি এখানে সক্ষম এবং "ভিডিও ফিল্টার" মডিউল সেকশনে কনফিগার তাদের. এছাড়াও আপনি অনেক ভিডিও বিবিধ বিকল্প সেট করতে পারেন.

en: Video output module
bn_IN: ভিডিও আউটপুট মডিউল পড়ুন

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
bn_IN: এটি ভিডিও আউটপুট পদ্ধতি VLC দ্বারা ব্যবহৃত. ডিফল্ট আচরণ স্বয়ংক্রিয়ভাবে সেরা পদ্ধতি উপলব্ধ নির্বাচন হয়.

en: Enable video
bn_IN: ভিডিও সক্রিয় করা

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
bn_IN: আপনি ভিডিও আউটপুট সম্পূর্ণভাবে নিষ্ক্রিয় করতে সক্ষম হবেন. ভিডিও ডিকোডিং পর্যায়ে জায়গা, না এইভাবে কিছু প্রক্রিয়াকরণ ক্ষমতা সংরক্ষণ করা হবে.

en: Video width
bn_IN: ভিডিও প্রস্থ

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
bn_IN: আপনি ভিডিওর প্রস্থ জোরদার করা যেতে পারে. ডিফল্ট (-1) VLC ভিডিও বৈশিষ্ট্য খাপ খাওয়ানো হবে.

en: Video height
bn_IN: ভিডিও উচ্চতা

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
bn_IN: আপনি ভিডিও উচ্চতা জোরদার করা যেতে পারে. ডিফল্ট (-1) VLC ভিডিও বৈশিষ্ট্য খাপ খাওয়ানো হবে.

en: Video X coordinate
bn_IN: ভিডিও X কুওর্ডিনেট

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
bn_IN: আপনি ভিডিও উইন্ডোর উপরে বাঁদিকে (এক্স কুওর্ডিনেট) অবস্থান জোরদার করা যেতে পারে.

en: Video Y coordinate
bn_IN: ভিডিও Y কুওর্ডিনেট

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
bn_IN: আপনি শীর্ষ ভিডিও উইন্ডো (Y কুওর্ডিনেট) বাম কোণে অবস্থান জোরদার করা যেতে পারে.

en: Video title
bn_IN: ভিডিও শিরোনাম

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
bn_IN: ভিডিও উইন্ডোর জন্য কাস্টম শিরোনাম (ইন্টারফেসে ক্ষেত্রে ভিডিও এমবেড না করা হলে).

en: Video alignment
bn_IN: ভিডিও প্রান্তিককরণ

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
bn_IN: তার উইন্ডোতে ভিডিও প্রান্তিককরণ কার্যকরী. ডিফল্টরূপে (0) এটি কেন্দ্রীভূত করা হবে (0 = কেন্দ্র, 1 = বামে, 2 = ডান, 4 = উপরে, 8 = নীচে হয়, তাহলে আপনি এই মান সমন্বয় ব্যবহার করতে পারেন, যেমন 6 = 4 +2 অর্থ উপরে ডান) .

en: Top
bn_IN: শীর্ষ

en: Bottom
bn_IN: তলি

en: Top-Left
bn_IN: উপরের-বাম

en: Top-Right
bn_IN: উপরে-ডান

en: Bottom-Left
bn_IN: উপরে-ডান

en: Bottom-Right
bn_IN: নীচে-ডান

en: Zoom video
bn_IN: জুম ভিডিও

en: You can zoom the video by the specified factor.
bn_IN: আপনি নির্দিষ্ট গুণক দ্বারা ভিডিও জুম করতে পারেন.

en: Grayscale video output
bn_IN: ভিডিও আউটপুট গ্রেস্কেল

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
bn_IN: এ আউটপুট ভিডিও গ্রেস্কেল. রঙ হিসাবে তথ্য সঙ্কেতমুক্ত না হয়, এই কিছু প্রসেসিং শক্তি সঞ্চয় করতে পারেন.

en: Embedded video
bn_IN: সন্নিবেশিত ভিডিও

en: Embed the video output in the main interface.
bn_IN: প্রধান ইন্টারফেসে ভিডিও আউটপুট এম্বেড করুন.

en: Fullscreen video output
bn_IN: পর্দা জুড়ে প্রদর্শন ভিডিও আউটপুট

en: Start video in fullscreen mode
bn_IN: পূর্ণস্ক্রীন মোডে ভিডিও শুরু

en: Always on top
bn_IN: সর্বদা শীর্ষে

en: Always place the video window on top of other windows.
bn_IN: সর্বদা অন্যান্য জানালার উপরে ভিডিও উইন্ডোতে লিখুন.

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
bn_IN: ওয়ালপেপার মোড আপনি ডেস্কটপ ব্যাকগ্রাউন্ড হিসাবে ভিডিও প্রদর্শন করতে পারে.

en: Show media title on video
bn_IN: ভিডিওতে দেখান মিডিয়া শিরোনাম

en: Display the title of the video on top of the movie.
bn_IN: সিনেমা উপরে ভিডিওর শিরোনাম প্রদর্শন করা হবে.

en: Show video title for x milliseconds
bn_IN: X মিলিসেকেন্ড জন্য ভিডিও শিরোনাম দেখান

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
bn_IN: এন মিলি সেকেন্ডের জন্য ভিডিও শিরোনাম দেখান, ডিফল্ট 5000 ms (5 sec.)

en: Position of video title
bn_IN: ভিডিওর শিরোনাম অবস্থান

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
bn_IN: ভিডিওর যেখানে শিরোনাম (ডিফল্ট নীচে কেন্দ্র) প্রদর্শন স্থান.

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
bn_IN: x মিলিসেকেন্ড পর কার্সার এবং পর্দা জুড়ে প্রদর্শন কন্ট্রোলার আড়াল করা হবে

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
bn_IN: মাউস কার্সারটি এবং এন মিলিসেকেন্ড পরে পূর্ণস্ক্রিন নিয়ামক লুকান।

en: Deinterlace
bn_IN: ডিইন্টারলিস

en: Deinterlace mode
bn_IN: ডিইন্টারলেস মোড

en: Deinterlace method to use for video processing.
bn_IN: ভিডিও প্রসেসিংএর জন্য ব্যবহার করতে ডিইন্টারলেস পদ্ধতি।

en: Discard
bn_IN: অগ্রাহ্য করা

en: Blend
bn_IN: মিশান

en: Mean
bn_IN: মিশান

en: Bob
bn_IN: বব

en: Phosphor
bn_IN: ভোরের তারা

en: Film NTSC (IVTC)
bn_IN: ফিল্ম NTSC (IVTC)

en: Disable screensaver
bn_IN: স্ক্রিন নিষ্ক্রিয় করুন

en: Disable the screensaver during video playback.
bn_IN: ভিডিও প্লেব্যাক সময় স্ক্রিন নিষ্ক্রিয় করুন.

en: Inhibit the power management daemon during playback
bn_IN: প্লেব্যাক সময় বিদ্যুৎসংযোগ পরিচালনার ডেমন দমন করা

en: Inhibits the power management daemon during any playback, to avoid the computer being suspended because of inactivity.
bn_IN: যে কোনো সময় প্লেব্যাক বিদ্যুৎসংযোগ পরিচালনার ডেমন Inhibits, কম্পিউটার নিষ্ক্রিয়তার কারণে স্থগিত করা হচ্ছে এড়ানো.

en: Window decorations
bn_IN: উইন্ডো সজ্জা

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
bn_IN: VLC উইন্ডো ক্যাপশন, ফ্রেম, ইত্যাদি তৈরি এড়াতে পারেন .. কাছাকাছি ভিডিও, "সংক্ষিপ্ত" উইন্ডো প্রদান.

en: Video splitter module
bn_IN: ভিডিও বিদারণ মডিউল

en: This adds video splitters like clone or wall
bn_IN: এইটি ক্লোন অথবা দেওয়ালের মত ভিডিও splitters যোগ করে

en: Video filter module
bn_IN: ভিডিও ফিল্টার মডিউল

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
bn_IN: ই ছবি মানোন্নয়নই ইনস্ট্যান্স ডিইন্টারলেসিংচ্ছে জন্য,, বা বিকৃত করা ভিডিও পোস্ট প্রসেসিং ফিল্টার যোগ করে.

en: Video snapshot directory (or filename)
bn_IN: ভিডিও স্ন্যাপশট ডিরেক্টরির (অথবা ফাইলের নাম)

en: Directory where the video snapshots will be stored.
bn_IN: যেখানে ভিডিও স্ন্যাপশট ডিরেক্টরির মধ্যে সংরক্ষিত হবে.

en: Video snapshot file prefix
bn_IN: ভিডিও স্ন্যাপশট প্রিফিক্স ফাইল

en: Video snapshot format
bn_IN: ভিডিও স্ন্যাপশট ফরম্যাট

en: Image format which will be used to store the video snapshots
bn_IN: চিত্র বিন্যাস যা ব্যবহৃত ভিডিও স্ন্যাপশট সংরক্ষণ করা হবে

en: Display video snapshot preview
bn_IN: ভিডিও স্ন্যাপশট প্রাকদর্শন প্রদর্শন করুন

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
bn_IN: স্ক্রিন এর উপরে বাম কোণে স্ন্যাপ প্রাকদর্শন প্রদর্শন করুন.

en: Use sequential numbers instead of timestamps
bn_IN: অনুক্রমিক সংখ্যার পরিবর্তে timestamps ব্যবহার করুন

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
bn_IN: ছবি নেওয়া গুলি করা ক্রমায়ণের জন্য সময়-চিহ্নের পরিবর্তে অনুক্রমিক সংখ্যা ব্যবহার করুন

en: Video snapshot width
bn_IN: ভিডিও স্ন্যাপশট প্রস্থ

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
bn_IN: আপনি ভিডিও স্ন্যাপশটের প্রস্থ জোরদার করা যেতে পারে. ডিফল্টরূপে এটি আসল প্রস্থ (-1) রাখা হবে. 0 ব্যবহার প্রস্থের অনুপাত রাখা আকার পরিবর্তন হবে.

en: Video snapshot height
bn_IN: ভিডিও স্ন্যাপশটের উচ্চতা

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
bn_IN: আপনি ভিডিও স্ন্যাপশটের উচ্চতা জোরদার করা যেতে পারে. ডিফল্টরূপে এটি আসল উচ্চতা (-1) রাখা হবে. 0 উচ্চতা ব্যবহার যাও অনুপাত রাখা আকার পরিবর্তন হবে.

en: Video cropping
bn_IN: ভিডিও ফসল তোলা

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
bn_IN: এই উত্স থেকে ভিডিওর ফসল তোলা চলতে বাধ্য করে. স্বীকৃত বিন্যাস হল x: y (4:3, 16:9 ইত্যাদি) ইমেজ বিশ্ব দৃষ্টিভঙ্গি প্রকাশ.

en: Source aspect ratio
bn_IN: উত্স অনুপাত

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
bn_IN: এই উত্স অনুপাত চলতে বাধ্য করে. উদাহরণস্বরূপ, কয়েকটি ডিভিডি যাও 16:9 যখন তারা আসলে 4:3 দাবি. এই VLC জন্য একটি ইঙ্গিত হিসাবে ব্যবহৃত হয় যখন একটি সিনেমা অনুপাত তথ্য আছে তার করা যাবে না. স্বীকৃত বিন্যাস হল x: y (4:3, 16:9 ইত্যাদি) ইমেজ বিশ্ব দৃষ্টিভঙ্গি প্রকাশ করতে পারে, অথবা একটি float মান (1.25, 1,3333, ইত্যাদি) পিক্সেল squareness প্রকাশ.

en: Video Auto Scaling
bn_IN: ভিডিও অটো স্কেলিং

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
bn_IN: ভিডিও স্কেল একটি প্রদত্ত উইন্ডো অথবা পূর্ণস্ক্রিন মাপসই করা যাক.

en: Video scaling factor
bn_IN: ভিডিও আকার পরিবর্তনের অনুপাত

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
bn_IN: স্কেলিং ফ্যাক্টর ব্যবহৃত যখন অটো স্কেলিং অক্ষম হয়.⏎
    ডিফল্ট মান হল 1.0 (আসল ভিডিও সাইজ).

en: Custom crop ratios list
bn_IN: কাস্টম ফসল অনুপাত তালিকা

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
bn_IN: কমা দ্বারা ফসল অনুপাত যা ইন্টারফেস এর ফসল অনুপাত তালিকায় যোগ করা হবে তালিকা বিভক্ত.

en: Custom aspect ratios list
bn_IN: কাস্টম অনুপাতগুলিতে তালিকা

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
bn_IN: কমা দ্বারা অনুপাতগুলিতে যা ইন্টারফেস এর অনুপাত তালিকায় যোগ করা হবে তালিকা বিভক্ত.

en: Fix HDTV height
bn_IN: HDTV উচ্চতা ঠিক করুন

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
bn_IN: এটি HDTV-1080 ভিডিও বিন্যাসে সঠিক হ্যান্ডলিং করতে পারবেন এমনকি যদি ভুল ভাঙ্গা এনকোডার 1088 লাইন উচ্চতা সেট করে. আপনি শুধুমাত্র এই বিকল্পটি যদি আপনার ভিডিওটি একটি প্রমিত বিন্যাস সব 1088 লাইন প্রয়োজন আছে নিষ্ক্রিয় করা আবশ্যক.

en: Monitor pixel aspect ratio
bn_IN: পিক্সেল অনুপাত নিরীক্ষণের

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
bn_IN: এই মনিটর অনুপাত চলতে বাধ্য করে. সর্বাধিক মনিটর বর্গক্ষেত্র পিক্সেল (1:1) আছে. আপনি যদি একটি 16:9 পর্দা থাকে, তাহলে আপনি এই 4:3 যাতে অনুপাত রাখা পরিবর্তন প্রয়োজন হতে পারে.

en: Skip frames
bn_IN: ফ্রেম কর

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
bn_IN: MPEG2 স্ট্রিমে framedropping সক্ষম. Framedropping ঘটে যখন আপনার কম্পিউটার যথেষ্ট শক্তিশালী না

en: Drop late frames
bn_IN: দেরী ফ্রেম ছাড়ুন

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
bn_IN: এই ফ্রেম আছে যেগুলি দেরী করে (তাদের উদ্দেশ্যে প্রদর্শন তারিখের পরে ভিডিও আউটপুট পৌঁছাতে) ড্রপ.

en: Quiet synchro
bn_IN: শান্ত synchro

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
bn_IN: এই এড়াতে ভিডিও আউটপুট সুসংগত করার কর্ম প্রক্রিয়া থেকে ডিবাগ আউটপুট সঙ্গে বার্তা লগ বন্যা.

en: Key press events
bn_IN: কী প্রেস ঘটনা

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
bn_IN: এই (অ এম্বেডেড) ভিডিও উইন্ডো থেকে VLC hotkeys করতে সক্ষম হবেন.

en: Mouse events
bn_IN: মাউস ইভেন্ট

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
bn_IN: এর ফলে ভিডিও মাউস ক্লিকের সামলাচ্ছে.

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
bn_IN: এই অপশন যেমন DVD অথবা VCD ডিভাইস, নেটওয়ার্ক ইন্টারফেস সেটিং বা বাড়তি ইনপুট হিসাবে চ্যানেল সাব, আচরণ পরিবর্তন করার অনুমতি দেয়.

en: File caching (ms)
bn_IN: ক্যাশে ফাইল (ms)

en: Caching value for local files, in milliseconds.
bn_IN: মিলি সেকেন্ডে স্থানীয় ফাইল,এর জন্য মূল্য ক্যাশ-এ রাখাচ্ছে।

en: Live capture caching (ms)
bn_IN: ক্যাশে ক্যাপচার লাইভ (ms)

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
bn_IN: মিলি সেকেন্ডে ক্যামেরা এবং মাইক্রোফোন,এর জন্য মূল্য ক্যাশ-এ রাখাচ্ছে।

en: Disc caching (ms)
bn_IN: ডিস্ক ক্যাশ-এ রাখা (ms)

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
bn_IN: মিলি সেকেন্ডে আলোক সম্বন্ধীয় মিডিয়া,এর জন্য মূল্য ক্যাশ-এ রাখাচ্ছে।

en: Network caching (ms)
bn_IN: নেটওয়ার্ক ক্যাশ-এ রাখা (ms)

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
bn_IN: মিলি সেকেন্ডে নেটওয়ার্ক সম্পদ,এর জন্য মূল্য ক্যাশ-এ রাখাচ্ছে।

en: Clock reference average counter
bn_IN: ক্লক রেফারেন্স গড় পাল্টা

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
bn_IN: যখন PVR ইনপুট (বা একটি অতি অনিয়মিত উৎস) ব্যবহার করে, আপনি এই 10000 সেট করা উচিত.

en: Clock synchronisation
bn_IN: ঘড়ি সিনক্রোনাইজেশন

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
bn_IN: এটা বাস্তব সময় উৎসের জন্য ইনপুট ঘড়ি সুসংগতি কর্মের সময় নিষ্ক্রিয় করা সম্ভব. এই যদি আপনি নেটওয়ার্ক প্রবাহের ঝাঁকুনিপূর্ণ প্লেব্যাক অভিজ্ঞতা ব্যবহার করুন.

en: Clock jitter
bn_IN: ক্লক জিটার

en: This defines the maximum input delay jitter that the synchronization algorithms should try to compensate (in milliseconds).
bn_IN: এই ইনপুট সর্বোচ্চ বিলম্ব নার্ভাসভাবে যে সুসংগতি অ্যালগোরিদম ক্ষতিপূরণ (মধ্যে মিলিসেকেন্ড) সংজ্ঞায়িত চেষ্টা করা উচিত.

en: Network synchronisation
bn_IN: নেটওয়ার্ক সিনক্রোনাইজেশন

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
bn_IN: এই আপনি দূরবর্তী সার্ভার এবং ক্লায়েন্টের জন্য ঘড়ি সুসংগতির করতে পারবেন. বিস্তারিত সেটিংগুলি উন্নত / নেটওয়ার্ক সিঙ্ক পাওয়া যায়.

en: Default
bn_IN: পূর্বনির্ধারিত

en: Enable
bn_IN: সক্রিয় করা

en: MTU of the network interface
bn_IN: নেটওয়ার্ক ইন্টারফেসের MTU

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
bn_IN: এটি সর্বাধিক অ্যাপ্লিকেশন লেয়ার প্যাকেট আকার যে নেটওয়ার্ক (মধ্যে বাইট) মাধ্যমে করা যায় প্রেরিত.

en: Hop limit (TTL)
bn_IN: হপ সীমা (TTL)

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
bn_IN: এটি মাল্টিকাস্ট স্ট্রিম আউটপুট (-1 = ব্যবহারের অপারেটিং সিস্টেম নির্মিত-এ ডিফল্ট) দ্বারা প্রেরিত প্যাকেট হপ সীমা (হিসাবে "টাইম টু লাইভ" বা TTL নামেও পরিচিত).

en: Multicast output interface
bn_IN: মাল্টিকাস্ট আউটপুট ইন্টারফেস

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
bn_IN: ডিফল্ট মাল্টিকাস্ট ইন্টারফেস। এটি রাউটিং টেবিল অগ্রাহ্য করে।

en: DiffServ Code Point
bn_IN: DiffServ কোড পয়েন্ট

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
bn_IN: পৃথকীকৃত সেবা আউটগোয়িং UDP স্ট্রিম (বা পরিষেবার IPv4-প্রকার, অথবা IPv6 ট্রাফিক ক্লাস) জন্য কোড পয়েন্ট. এই পরিষেবা নেটওয়ার্ক গুণ জন্য ব্যবহৃত হয়.

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
bn_IN: প্রোগ্রাম দ্বারা এটির সার্ভিস আইডি দিয়ে নির্বাচন করুন নির্বাচন করুন. শুধু এই অপশনটি আপনি যদি একটি মাল্টি প্রোগ্রাম স্ট্রিম (যেমন উদাহরণস্বরূপ DVB স্ট্রিম) পড়তে চান ব্যবহার.

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
bn_IN: একটি পরিষেবা ID (SIDs) কমা দ্বারা পৃথকীকৃত তালিকা দিয়ে নির্বাচন প্রোগ্রাম চয়ন করুন. শুধু এই অপশনটি আপনি যদি একটি মাল্টি প্রোগ্রাম স্ট্রিম (যেমন উদাহরণস্বরূপ DVB স্ট্রিম) পড়তে চান ব্যবহার.

en: Audio track
bn_IN: অডিও ট্র্যাক

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
bn_IN: ব্যবহারের জন্য অডিও ট্র্যাকের স্ট্রীম সংখ্যা (0 থেকে n পর্যন্ত)।

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
bn_IN: ব্যবহারের জন্য সাবটাইটেল ট্র্যাকের স্ট্রীম সংখ্যা (0 থেকে n পর্যন্ত)।

en: Audio language
bn_IN: অডিওর ভাষা

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
bn_IN: অডিও ট্র্যাক আপনি ব্যবহার করতে চান (কমা দিয়ে পৃথক করা, দুই বা তিন অক্ষরের দেশের কোড, আপনি অন্য ভাষায় একটি fallback এড়াতে 'none' ও 'ব্যবহার করতে পারেন) ভাষা.

en: Subtitle language
bn_IN: সাবটাইটেলের ভাষা

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
bn_IN: উপশিরোনাম ট্র্যাক আপনি ব্যবহার করতে চান (কমা দ্বারা বিচ্ছিন্ন, দুটি বা তিনটি অক্ষর কান্ট্রি কোড, আপনি একটি fallback হিসাবে 'কোনো' ব্যবহার করতে পারেন) ভাষা.

en: Menu language
bn_IN: মেনু ভাষা

en: Audio track ID
bn_IN: অডিও ট্র্যাকের আইডি

en: Stream ID of the audio track to use.
bn_IN: ব্যবহারের জন্য অডিও ট্র্যাকের স্ট্রীম ID।

en: Stream ID of the subtitle track to use.
bn_IN: ব্যবহারের জন্য সাবটাইটেল ট্র্যাকের স্ট্রীম আইডি।

en: Preferred video resolution
bn_IN: পছন্দের ভিডিওটি রেজল্যুশন

en: When several video formats are available, select one whose resolution is closest to (but not higher than) this setting, in number of lines. Use this option if you don't have enough CPU power or network bandwidth to play higher resolutions.
bn_IN: প্রাপ্তিসাধ্য কখন কতিপয় ভিডিও বিন্যাস আছে, একটি নির্বাচন করুন যার নিরসন তে closest ( চেয়ে কিন্তু উচ্চতর না) এই মানসমূহটি, লাইনের সংখ্যাতে। এই পছন্দটি ব্যবহার করুন যদি আপনার উচ্চতর রিসোলিউশন চালাতে সিপিইউ অধিকার অথবা নেটওয়ার্ক ব্যান্ডউইড্থ যথেষ্ট নেই।

en: Best available
bn_IN: শ্রেষ্ঠ উপলব্ধ

en: Full HD (1080p)
bn_IN: সম্পূর্ণ এইচডি (1080p)

en: HD (720p)
bn_IN: এইচডি (720p)

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
bn_IN: স্ট্যান্ডার্ড সংজ্ঞা (576 বা 480 টি লাইন)

en: Input repetitions
bn_IN: ইনপুট পুনরাবৃত্তি

en: Number of time the same input will be repeated
bn_IN: যে সংখ্যক বার একই ইনপুট পুনরাবৃত্তি করা হবে

en: Start time
bn_IN: শুরুর সময়

en: The stream will start at this position (in seconds).
bn_IN: স্ট্রীমটি এই অবস্থানে শুরু হবে (সেকেন্ডে)।

en: Stop time
bn_IN: শেষের সময়

en: The stream will stop at this position (in seconds).
bn_IN: স্ট্রীমটি এই অবস্থানে শেষ হবে (সেকেন্ডে)।

en: Run time
bn_IN: চলার সময়

en: The stream will run this duration (in seconds).
bn_IN: স্ট্রীমটি এতক্ষণ চলবে (সেকেন্ডে)।

en: Fast seek
bn_IN: দ্রুত খোঁজ করা হবে

en: Favor speed over precision while seeking
bn_IN: খোঁজার সময় গতিকে নির্ভূলতার চেয়ে বেশী প্রাধান্য দেয়া হবে

en: Playback speed
bn_IN: প্লেব্যাকের স্পীড

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
bn_IN: এটি প্লেব্যাক গতি নির্ধারণ করে (সর্বনিম্ন গতি ১.০)।

en: Input list
bn_IN: ইনপুট তালিকা

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
bn_IN: আপনি একটি রইলাম যা স্বাভাবিক এক পরে একসঙ্গে শৃঙ্খলাবদ্ধ করা কমা দ্বারা পৃথকীকৃত তালিকা দিতে পারেন.

en: Input slave (experimental)
bn_IN: ইনপুট স্লেভ (পরীক্ষামূলক)

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
bn_IN: এই কমান্ডের সাহায্যে আপনি একই সময়ে একাধিক ইনপুট থেকে প্লে করতে পারবেন. এই বৈশিষ্ট্যটি পরীক্ষামূলক, ফরম্যাটের সব সমর্থিত হয়. একটি '#' ইনপুট এর পৃথক তালিকা ব্যবহার করুন.

en: Bookmarks list for a stream
bn_IN: কোনো স্ট্রীমের জন্য বুকমার্কের তালিকা

en: Prefer native stream recording
bn_IN: স্থানীয় স্ট্রীম রেকর্ডিং পছন্দ করা হবে

en: When possible, the input stream will be recorded instead of using the stream output module
bn_IN: যখন সম্ভব, স্ট্রিম আউটপুট মডিউল ব্যবহারের পরিবর্তে ইনপুট স্ট্রিম রেকর্ড করা হবে

en: Timeshift directory
bn_IN: টাইমশিফ্ট ডিরেক্টরি

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
bn_IN: টাইমশিফ্টের অস্থায়ী ফাইল সংরক্ষণ করার জন্য ব্যবহৃত ডিরেক্টরি।

en: Timeshift granularity
bn_IN: টাইমশিফ্ট গ্র্যানুলারিটি

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
bn_IN: এই অস্থায়ী ফাইল ব্যবহার timeshifted স্ট্রিম সঞ্চয় করা হবে, বাইট অনুসারে সর্বাধিক মাপ.

en: Change title according to current media
bn_IN: বর্তমান মিডিয়া শিরোনাম অনুযায়ী পরিবর্তন করুন

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures sources (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subsources filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
bn_IN: এই বিকল্প আপনাকে subpictures সাব আচরণ পরিবর্তন করার অনুমতি দেয়. উদাহরণস্বরূপ, আপনি subpictures উৎস (লোগো, ইত্যাদি) সক্রিয় করতে পারেন. এই ফিল্টারগুলি এখানে সক্ষম এবং "subsources ফিল্টার" মডিউল সেকশনে কনফিগার তাদের. এছাড়াও আপনি অনেক subpictures বিবিধ বিকল্প সেট করতে পারেন.

en: Force subtitle position
bn_IN: সাবটাইটেলের অবস্থান কার্যকর করা হবে

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
bn_IN: আপনি সিনেমা অধীন সাবটাইটেল, লিখুন সিনেমা উপর পরিবর্তে এই বিকল্প ব্যবহার করতে পারেন. বিভিন্ন অবস্থানের চেষ্টা করুন.

en: Enable sub-pictures
bn_IN: উপ-ছবি সক্রিয় করা হবে

en: You can completely disable the sub-picture processing.
bn_IN: আপনি সম্পূর্ণরূপে উপ-ছবি প্রসেসিং নিষ্ক্রিয় করতে পারেন।

en: On Screen Display
bn_IN: পর্দায় প্রদর্শিত বার্তা

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
bn_IN: VLC ভিডিওতে বার্তা প্রদর্শন করতে পারে. এই OSD (অন স্ক্রীণ ডিসপ্লে) বলা হয়.

en: Text rendering module
bn_IN: টেক্সট রেন্ডারিং মডিউল

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
bn_IN: VLC সাধারণত রেন্ডারিং জন্য Freetype ব্যবহার করে, কিন্তু আপনি এই উদাহরণস্বরূপ যাও SVG ব্যবহার করতে পারবেন.

en: Subpictures source module
bn_IN: নিম্নতর ছবি উৎস মডিউল

en: This adds so-called "subpicture sources". These filters overlay some images or text over the video (like a logo, arbitrary text, ...).
bn_IN: এই সংযোজন তথাকথিত "subpicture উৎস". এই ফিল্টারগুলি ভিডিও উপর কিছু চিত্র বা টেক্সট (যেমন একটি লোগো, অবাধ টেক্সট, ...) উপরে ছড়িয়ে পড়ার সম্ভাবনা.

en: Subpictures filter module
bn_IN: উপছবি পরিশোধক মডিউল

en: Autodetect subtitle files
bn_IN: সাবটাইটেল ফাইলগুলো স্বয়ংক্রিয়ভাবে শনাক্ত করা হবে

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
bn_IN: একটি সাবটাইটেল ফাইল সয়ংক্রিয়ভাবে সনাক্ত করে, যদি কোনও সাবটাইটেল ফাইলের নাম উল্লেখ করা হয় না (চলচ্চিত্রের ফাইলের নামে ভিত্তিক)।

en: Subtitle autodetection fuzziness
bn_IN: সাবটাইটেল স্বয়ং-শনাক্তকরণ ফাজিনেস

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
bn_IN: এই নির্ণয় কিভাবে অস্পষ্ট উপশিরোনাম এবং সিনেমা ফাইলের নাম ম্যাচিং করা হবে. উপলব্ধ অপশনগুলি হল:
    0 = কোনো সাবটাইটেল autodetected
    1 = বাড়তি কোন ফাইল
    2 = বাড়তি কোনো ফাইল ধারণকারী চলচ্চিত্র নাম
    3 = উপশিরোনাম ফাইলটি অতিরিক্ত অক্ষর নামের একটি চলচ্চিত্র মেলা
    4 = উপশিরোনাম ফাইল চলচ্চিত্র নাম হুবহু মিলে যাওয়া

en: Subtitle autodetection paths
bn_IN: সাবটাইটেল স্বয়ংক্রিয়ভাবে শনাক্ত করার পাথ

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
bn_IN: যারা একটি পাথের মধ্যে উপশিরোনাম ফাইল জন্য খুব ভাগ্যের, যদি আপনার উপশিরোনাম ফাইলটি বর্তমান ডিরেক্টরির মধ্যে পাওয়া যায়নি.

en: Use subtitle file
bn_IN: সাবটাইটেল ফাইল ব্যবহার করা হবে

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
bn_IN: এই বাড়তি ফাইলটি লোড করুন. ব্যবহার করা যখন স্বতঃসনাক্ত না আপনার উপশিরোনাম ফাইল সনাক্ত করতে পারে.

en: DVD device
bn_IN: DVD ডিভাইস

en: VCD device
bn_IN: VCD ডিভাইস

en: Audio CD device
bn_IN: অডিও CD ডিভাইস

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
bn_IN: এটি ডিফল্ট ডিভিডি ড্রাইভ (বা ফাইল) ব্যবহার করতে পারেন. কি ড্রাইভ অক্ষর পরে কোলন ভুলবেন না (যেমন: D :)

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
bn_IN: এটি ডিফল্ট VCD ড্রাইভ (বা ফাইল) ব্যবহার করতে পারেন. কি ড্রাইভ অক্ষর পরে কোলন ভুলবেন না (যেমন: D :)

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
bn_IN: এটি ডিফল্ট অডিও সিডি ড্রাইভ (বা ফাইল) ব্যবহার করতে পারেন. কি ড্রাইভ অক্ষর পরে কোলন ভুলবেন না (যেমন: D :)

en: This is the default DVD device to use.
bn_IN: এই DVD ডিভাইসটি ব্যবহারের জন্য পূর্বনির্ধারিত।

en: This is the default VCD device to use.
bn_IN: এই VCD ডিভাইসটি ব্যবহারের জন্য পূর্বনির্ধারিত।

en: This is the default Audio CD device to use.
bn_IN: এই অডিও CD ডিভাইসটি ব্যবহারের জন্য পূর্বনির্ধারিত।

en: TCP connection timeout
bn_IN: TCP সংযোগের নির্ধারিত সময় শেষ

en: HTTP server address
bn_IN: HTTP সার্ভারের ঠিকানা

en: By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
bn_IN: ডিফল্টরূপে, সার্ভার কোনো স্থানীয় IP ঠিকানা শুনতে হবে. একটি IP ঠিকানা (যেমন :: 1 বা 127.0.0.1) অথবা একটি হোস্টের নাম (যেমন localhost) একটি নির্দিষ্ট নেটওয়ার্ক ইন্টারফেস তাদের সীমিত নির্দিষ্ট করুন.

en: RTSP server address
bn_IN: RTSP সার্ভারের ঠিকানা

en: This defines the address the RTSP server will listen on, along with the base path of the RTSP VOD media. Syntax is address/path. By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
bn_IN: এই ঠিকানা RTSP সার্ভারের সাথে RTSP VOD মিডিয়া বেস পথ বরাবর শুনতে হবে সংজ্ঞায়িত করে. সিনট্যাক্স ঠিকানা / পাথ. ডিফল্টরূপে, সার্ভার কোনো স্থানীয় IP ঠিকানা শুনতে হবে. একটি IP ঠিকানা (যেমন :: 1 বা 127.0.0.1) অথবা একটি হোস্টের নাম (যেমন localhost) একটি নির্দিষ্ট নেটওয়ার্ক ইন্টারফেস তাদের সীমিত নির্দিষ্ট করুন.

en: HTTP server port
bn_IN: HTTP সার্ভারের পোর্ট

en: The HTTP server will listen on this TCP port. The standard HTTP port number is 80. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
bn_IN: HTTP সার্ভার এই TCP পোর্ট উপর শুনতে হবে. প্রমিত HTTP পোর্টের সংখ্যা হল 80. 1025 নীচের পোর্ট সংখ্যার তবে বরাদ্দকরণ অপারেটিং সিস্টেম দ্বারা সাধারণত সীমিত হয়.

en: HTTPS server port
bn_IN: HTTPS সার্ভারের পোর্ট

en: The HTTPS server will listen on this TCP port. The standard HTTPS port number is 443. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
bn_IN: HTTPS সার্ভারের দ্বারা এই TCP পোর্ট উপর শুনতে হবে. প্রমিত মধ্যে HTTPS পোর্টের সংখ্যা হল 443. 1025 নীচের পোর্ট সংখ্যার তবে বরাদ্দকরণ অপারেটিং সিস্টেম দ্বারা সাধারণত সীমিত হয়.

en: RTSP server port
bn_IN: RTSP সার্ভারের পোর্ট

en: The RTSP server will listen on this TCP port. The standard RTSP port number is 554. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
bn_IN: RTSP সার্ভারের এই TCP পোর্ট উপর শুনতে হবে. প্রমিত RTSP পোর্ট নম্বর হল 554. 1025 নীচের পোর্ট সংখ্যার তবে বরাদ্দকরণ অপারেটিং সিস্টেম দ্বারা সাধারণত সীমিত হয়.

en: HTTP/TLS server certificate
bn_IN: HTTP/TLS সার্ভারের শংসাপত্র

en: HTTP/TLS server private key
bn_IN: HTTP/TLS সার্ভারের প্রাইভেট কী

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
bn_IN: এই ব্যক্তিগত কী ফাইল (PEM বিন্যাসে) সার্ভার সাইড জন্য TLS ব্যবহার করা হয়.

en: SOCKS server
bn_IN: SOCKS সার্ভার

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
bn_IN: সক্স প্রক্সি সার্ভার ব্যবহার করার জন্য. পোর্ট: এই ফর্ম ঠিকানা আবশ্যক. এটা সমস্ত TCP সংযোগের জন্য ব্যবহার করা হবে

en: SOCKS user name
bn_IN: SOCKS ব্যবহারকারীর নাম

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
bn_IN: SOCKS প্রক্সি সংযোগে ব্যবহার করার জন্য ব্যবহারকারীর নাম।

en: SOCKS password
bn_IN: SOCKS পাসওয়ার্ড

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
bn_IN: SOCKS প্রক্সি সংযোগে ব্যবহার করার জন্য পাসওয়ার্ড।

en: Title metadata
bn_IN: Title মেটাডেটা

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
bn_IN: এটি আপনাকে ইনপুটের জন্য একটি "Title" মেটাডেটা উল্লেখ করার অনুমোদন দেয়।

en: Author metadata
bn_IN: Author মেটাডেটা

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
bn_IN: এটি আপনাকে ইনপুটের জন্য একটি "Author" মেটাডেটা উল্লেখ করার অনুমোদন দেয়।

en: Artist metadata
bn_IN: Artist মেটাডেটা

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
bn_IN: এটি আপনাকে ইনপুটের জন্য একটি "Artist" মেটাডেটা উল্লেখ করার অনুমোদন দেয়।

en: Genre metadata
bn_IN: Genre মেটাডেটা

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
bn_IN: এটি আপনাকে ইনপুটের জন্য একটি "Genre" মেটাডেটা উল্লেখ করার অনুমোদন দেয়।

en: Copyright metadata
bn_IN: Copyright মেটাডেটা

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
bn_IN: এটি আপনাকে ইনপুটের জন্য একটি "Copyright" মেটাডেটা উল্লেখ করার অনুমোদন দেয়।

en: Description metadata
bn_IN: Description মেটাডেটা

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
bn_IN: এটি আপনাকে ইনপুটের জন্য একটি "Description" মেটাডেটা উল্লেখ করার অনুমোদন দেয়।

en: Date metadata
bn_IN: Date মেটাডেটা

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
bn_IN: এটি আপনাকে ইনপুটের জন্য একটি "Date" মেটাডেটা উল্লেখ করার অনুমোদন দেয়।

en: URL metadata
bn_IN: URL মেটাডেটা

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
bn_IN: এটি আপনাকে ইনপুটের জন্য একটি "URL" মেটাডেটা উল্লেখ করার অনুমোদন দেয়।

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
bn_IN: এই বিকল্পটি ব্যবহার উপায় VLC তার codecs (decompression পদ্ধতি) নির্বাচন পরিবর্তন করা যাবে. শুধু উন্নত ব্যবহারকারীদের জন্য এই বিকল্পটি পরিবর্তন হিসাবে এটি আপনার সকল প্রবাহের প্লেব্যাক ভাঙ্গতে পারে উচিত.

en: Preferred decoders list
bn_IN: পছন্দনীয় ডিকোডার তালিকা

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
bn_IN: Codecs যে VLC অগ্রাধিকার ব্যবহার করা তালিকা. উদাহরণস্বরূপ, 'মেকি, a52' অন্যান্য বেশী চেষ্টা করার আগে মেকি এবং a52 codecs চেষ্টা করা. শুধু উন্নত ব্যবহারকারীদের জন্য এই বিকল্পটি পরিবর্তন হিসাবে এটি আপনার সকল প্রবাহের প্লেব্যাক ভাঙ্গতে পারে উচিত.

en: Preferred encoders list
bn_IN: পছন্দনীয় এনকোডার তালিকা

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
bn_IN: আপনি এই এনকোডার একটি তালিকা যে VLC অগ্রাধিকার ব্যবহার করা হবে নির্বাচন করা যাবে.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
bn_IN: এই বিকল্পগুলির আপনি স্ট্রিম আউটপুট সাব জন্য ডিফল্ট গ্লোবাল বিকল্প সেট করার অনুমতি দেয়.

en: Default stream output chain
bn_IN: পূর্বনির্ধারিত স্ট্রীম আউটপুট চেইন

en: Enable streaming of all ES
bn_IN: সব ES-এর স্ট্রীমিং সক্রিয় করা হবে

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
bn_IN: সব প্রাথমিক স্ট্রিমগুলোকে স্ট্রীম করা হবে (ভিডিও, অডিও এবং সাবটাইটেল)

en: Display while streaming
bn_IN: স্ট্রীমিং এর সময় প্রদর্শন করা হবে

en: Play locally the stream while streaming it.
bn_IN: স্ট্রীমিংকালে স্ট্রীমটি স্থানীয়ভাবে চালানো হবে।

en: Enable video stream output
bn_IN: ভিডিও স্ট্রীম আউটপুট সক্রিয় করা হবে

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
bn_IN: চয়ন কিনা ভিডিও স্ট্রিম আউটপুট স্ট্রিম সুবিধা যখন এই গত এক সক্ষম হয় পুনঃনির্দেশিত করা উচিত.

en: Enable audio stream output
bn_IN: অডিও স্ট্রীম আউটপুট সক্রিয় করা হবে

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
bn_IN: চয়ন কিনা অডিও স্ট্রিম আউটপুট স্ট্রিম সুবিধা যখন এই গত এক সক্ষম হয় পুনঃনির্দেশিত করা উচিত.

en: Enable SPU stream output
bn_IN: SPU স্ট্রীম আউটপুট সক্রিয় করা হবে

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
bn_IN: চয়ন কিনা SPU স্ট্রিম আউটপুট স্ট্রিম সুবিধা যখন এই গত এক সক্ষম হয় পুনঃনির্দেশিত করা উচিত.

en: Keep stream output open
bn_IN: স্ট্রীম আউটপুট খোলা রাখা হবে

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
bn_IN: এই কমান্ডের সাহায্যে আপনি একাধিক প্লেলিস্ট আইটেমটি জুড়ে একটি অনন্য স্ট্রিম আউটপুট ইনস্ট্যান্স (স্বয়ংক্রিয়ভাবে স্ট্রিম আউটপুট জড়ো করা যদি নির্দিষ্ট করা না সন্নিবেশ) রেখে দিতে পারবেন

en: Stream output muxer caching (ms)
bn_IN: স্ট্রীম আউটপুট মাক্সার ক্যাশিং (মিলিসেকেন্ড)

en: Preferred packetizer list
bn_IN: পছন্দনীয় প্যাকেটাইজার তালিকা

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
bn_IN: এটি আপনাকে যা আদেশ VLC চয়ন তার packetizers হবে নির্বাচন করতে পারবেন.

en: Mux module
bn_IN: মাক্স মডিউল

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
bn_IN: এটি একটি লিগেসি এন্ট্রি যা দিয়ে আপনি মাক্স মডিউল কনফিগার করতে পারবেন

en: Access output module
bn_IN: আউটপুট মডিউল পড়ুন

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
bn_IN: এটি একটি লিগেসি এন্ট্রি যা দিয়ে আপনি এক্সেস আউটপুট মডিউল কনফিগার করতে পারবেন

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
bn_IN: যদি এই পছন্দটি সক্রিয় করা হয়, SAP মাল্টিকাস্ট সম্বোধন করা প্রবাহ নিয়ন্ত্রণ করা হবে। এইটি প্রয়োজন বোধ করা হয় যদি আপনি MBoneে ঘোষণা তৈরি করতে চায়।

en: SAP announcement interval
bn_IN: SAP ঘোষনা বিরতি

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
bn_IN: যখন এসএপি প্রবাহ নিয়ন্ত্রণ অক্ষম হয়, এই আপনাকে এসএপি ঘোষণা মধ্যে নির্দিষ্ট ব্যবধান সেট.

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
bn_IN: এই বিকল্প আপনাকে ডিফল্ট মডিউল নির্বাচন করতে সক্ষম হবেন. এই একা থাকতে যদি না সত্যিই আপনি কি করছেন জানি.

en: Access module
bn_IN: মডিউল পড়ুন

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
bn_IN: এটি আপনাকে একটি এক্সেস মডিউল জোর করতে পারবেন. আপনি এটা ব্যবহার যদি সঠিক এক্সেস স্বয়ংক্রিয়ভাবে সনাক্ত করা না যায়. আপনি একটি বিশ্বব্যাপী বিকল্প হিসাবে এই সেট না করলে আপনি সত্যিই আপনি কি করছেন জানা উচিত.

en: Stream filter module
bn_IN: স্ট্রীম পরিশোধক মডিউল

en: Demux module
bn_IN: ডিমাক্স মডিউল

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
bn_IN: Demultiplexers যাও "প্রাথমিক" স্ট্রিম (যেমন অডিও এবং ভিডিও স্ট্রিম) পৃথক করার জন্য ব্যবহৃত হয়. আপনি এটা ব্যবহার যদি সঠিক ডিমাক্সার স্বয়ংক্রিয়ভাবে সনাক্ত করা না যায়. আপনি একটি বিশ্বব্যাপী বিকল্প হিসাবে এই সেট না করলে আপনি সত্যিই আপনি কি করছেন জানা উচিত.

en: VoD server module
bn_IN: VoD সার্ভার মডিউল

en: Allow real-time priority
bn_IN: রিয়েল-টাইম অগ্রাধিকারের অনুমোদন দেয়া হবে

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
bn_IN: বাস্তব সময়ের মধ্যে অগ্রাধিকার VLC চালনা আরো অনেক কিছু সুনির্দিষ্ট কর্ম নির্ধারণের জন্য এবং ভাল জোগান অনুমতি দেয়, বিশেষত যখন কন্টেন্ট প্রবাহিত হবে. যদিও আপনার পুরো মেশিন লক আপ করতে পারেন, অথবা এটি খুব খুব ধীর করতে. আপনি কেবল এই যদি আপনি কি জানেন যে আপনি করছেন সক্রিয় করা উচিত.

en: Adjust VLC priority
bn_IN: VLC অগ্রাধিকার সমন্বিত করা হবে

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
bn_IN: এই বিকল্পটি যোগ করা হয়েছে একটি VLC ডিফল্ট অগ্রাধিকার যাও (ধনাত্মক বা ঋণাত্মক) অফসেট. আপনি অন্যান্য প্রোগ্রামের বিরুদ্ধে, বা অন্যান্য VLC দৃষ্টান্ত বিরুদ্ধে VLC অগ্রাধিকার টিউন করতে এটি ব্যবহার করতে পারেন.

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
bn_IN: এই অপশনটি ব্যবহার করুন যদি আপনি লেটেন্সি যখন একটি স্ট্রিম পড়া কম করতে চান

en: VLM configuration file
bn_IN: VLM কনফিগারেশন ফাইল

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
bn_IN: VLM শুরু হওয়ার সাথে সাথে VLM কনফিগারেশন ফাইল পড়া হবে।

en: Use a plugins cache
bn_IN: একটি প্লাগইন ক্যাশ ব্যবহার করা হবে

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
bn_IN: একটি প্ল্যাগইন ক্যাশে যা ব্যাপকভাবে VLC এর সূচনার সময় উন্নত করবে ব্যবহার করুন.

en: Locally collect statistics
bn_IN: স্থানীয়ভাবে উপাত্ত সংগ্রহ করা হবে

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
bn_IN: চালু মিডিয়া সম্পর্কে বিবিধ লোকাল উপাত্ত সংগ্রহ করুন।

en: Run as daemon process
bn_IN: ডেমন প্রসেস হিসেবে চালান

en: Runs VLC as a background daemon process.
bn_IN: VLC-কে একটি পটভূমি ডেমন হিসেবে চালায়।

en: Write process id to file
bn_IN: ফাইলে প্রসেস আইডি লিখা হবে

en: Writes process id into specified file.
bn_IN: নির্দিষ্ট ফাইলে প্রসেস আইডি লিখা হবে।

en: Allow only one running instance
bn_IN: শুধুমাত্র একটি ইন্সট্যান্স চলা সমর্থন করা হবে

en: VLC is started from file association
bn_IN: VLC ফাইল সংশ্লিষ্টতা থেকে শুরু করা হয়েছে

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
bn_IN: VLC কে জানানো হবে যে এটি অপারেটিং সিস্টেমের একটি ফাইল সংশ্লিষ্টতার জন্য চালানো হয়েছে

en: Increase the priority of the process
bn_IN: প্রসেসের অগ্রাধিকার বাড়ানো হবে

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
bn_IN: প্রসেসের গুরুত্বের পরিমাপ বৃদ্ধি বাজানো আপনার অভিজ্ঞতা খুব সম্ভবত হিসাবে এটি করতে পারবেন VLC অন্যান্য অ্যাপ্লিকেশন যা অন্যথায় অত্যধিক প্রসেসর সময় লাগতে পারে দ্বারা বিরক্ত হইনি উন্নতি হবে. তবে লক্ষ্য রাখবেন যে কিছু পরিস্থিতিতে (বাগ) VLC নিতে সব সময় প্রসেসর এবং পুরো সিস্টেমের ক্ষমাহীন যা আপনার মেশিন পুনরায় বুট করার প্রয়োজন হতে পারে একটি রেন্ডার করা যায়নি.

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
bn_IN: যখন শুধুমাত্র উদাহরণস্বরূপ বিকল্প ব্যবহার করে, প্লেলিস্টে সারিবদ্ধ আইটেম এবং বর্তমান আইটেম বাজানো রাখা.

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
bn_IN: এই বিকল্প প্লেলিস্ট আচরণ নির্ধারণ করুন. তাদের কিছু প্লেলিস্ট ডায়লগ বক্সে উপেক্ষা করা হতে পারে.

en: Subdirectory behavior
bn_IN: সাব-ডিরেক্টরি উপস্থিতি

en: Ignored extensions
bn_IN: উপেক্ষিত এক্সটেনশন

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
bn_IN: নির্বাচন কিনা সাবডিরেক্টরি প্রসারিত করা আবশ্যক.
    একটিও না: সাবডিরেক্টরি প্লেলিস্ট উপস্থিত হয় না.
    পতন: সাবডিরেক্টরি দেখা যাবে কিন্তু প্রথম খেলার উপর প্রসারিত হয়.
    প্রসারিত: সকল সাবডিরেক্টরি প্রসারিত হয়.

en: Services discovery modules
bn_IN: সেবা অনুসন্ধান মডিউল

en: Specifies the services discovery modules to preload, separated by colons. Typical value is "sap".
bn_IN: colonsএর মধ্যে, বিচ্ছিন্ন preloadতে পরিষেবা আবিষ্কার মডিউল উল্লেখ করে। প্রতিরুপ মূল্য " sapন "।

en: Play files randomly forever
bn_IN: ফাইলগুলো সবসময় উল্টোপাল্টাভাবে চালানো হবে

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
bn_IN: বিঘ্ন ঘটার আগ পর্যন্ত VLC প্লেলিস্টের ফাইলগুলো উল্টোপাল্টাভাবে চালাতে থাকবে।

en: Repeat all
bn_IN: সবগুলো পুনরাবৃত্তি করা হবে

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
bn_IN: VLC প্লেলিস্টের ট্র্যাকগুলো অনির্দিষ্টকাল পর্যন্ত চালাতে থাকবে।

en: Repeat current item
bn_IN: বর্তমান আইটেমের পুনরাবৃত্তি করা হবে

en: VLC will keep playing the current playlist item.
bn_IN: VLC বর্তমান প্লেলিস্টের আইটেমগুলো চালাতে থাকবে।

en: Play and stop
bn_IN: চালানো এবং বন্ধ করা হবে

en: Stop the playlist after each played playlist item.
bn_IN: প্লেলিস্টের প্রতিটি আইটেম চালানোর পর প্লেলিস্ট বন্ধ করা হবে।

en: Play and exit
bn_IN: চালানো এবং প্রস্থান করা হবে

en: Exit if there are no more items in the playlist.
bn_IN: প্লেলিস্টে আর কোনো আইটেম না থাকলে প্রস্থান করা হবে।

en: Play and pause
bn_IN: চালানো এবং বন্ধ করা হবে

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
bn_IN: শেষ ফ্রেমে প্লেলিস্টে কিছু আইটেম আপাত বন্ধ করা হবে।

en: Auto start
bn_IN: স্বয়ংক্রিয়ভাবে শুরু

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
bn_IN: প্লেলিস্টে কোনো বিষয়বস্তু লোড করা হলে সেটি স্বয়ংক্রিয়ভাবে চলা শুরু হবে।

en: Use media library
bn_IN: মিডিয়া লাইব্রেরি ব্যবহার করা হবে

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
bn_IN: মিডিয়া লাইব্রেরিটি স্বয়ংক্রিয়ভাবে সংরক্ষিত হবে এবং প্রতিবার VLC শুরুর সময় রিলোড করা হবে।

en: Display playlist tree
bn_IN: প্লেলিস্টের ট্রি প্রদর্শন করা হবে

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
bn_IN: কিছু আইটেমের শ্রেণীবিভাগ করার জন্য প্লেলিস্টটি একটি ট্রি ব্যবহার করতে পারে, যেমন একটি ডিরেক্টরির বিষয়বস্তু।

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
bn_IN: এই সেটিংগুলো গ্লোবাল VLC কী বাইন্ডিং, যা "হট কী" নামে পরিচিত।

en: Ignore
bn_IN: উপেক্ষা করা হবে

en: Fullscreen
bn_IN: পর্দা জুড়ে প্রদর্শন

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
bn_IN: পর্দা জুড়ে প্রদর্শন মোড পরিবর্তন করতে হট কী নির্বাচন করা হবে।

en: Play/Pause
bn_IN: চালান/বিরতি

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
bn_IN: বিরতির মোড পরিবর্তন করার জন্য হট কী নির্বাচন করা হবে।

en: Pause only
bn_IN: শুধুমাত্র বিরতি

en: Select the hotkey to use to pause.
bn_IN: বিরতি দেয়ার জন্য হট কী নির্বাচন করা হবে।

en: Play only
bn_IN: শুধুমাত্র চালানো

en: Select the hotkey to use to play.
bn_IN: চালানোর জন্য হট কী নির্বাচন করা হবে।

en: Faster
bn_IN: দ্রুততর

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
bn_IN: পরবর্তী প্লেব্যাক দ্রুত করার জন্য হট কী নির্বাচন করা হবে।

en: Slower
bn_IN: ধীরতম

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
bn_IN: প্লেব্যাক ধীরগতিতে করার জন্য হট কী নির্বাচন করা হবে।

en: Normal rate
bn_IN: সাধারণ রেট

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
bn_IN: প্লেব্যাক রেট আবার স্বাভাবিক অবস্থায় নির্ধারণ করার জন্য হট কী নির্বাচন করা হবে।

en: Faster (fine)
bn_IN: দ্রুততর (ভাল)

en: Slower (fine)
bn_IN: ধীরতম (ভাল)

en: Next
bn_IN: পরবর্তী

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
bn_IN: প্লেলিস্টের পরবর্তী আইটেমে যাওয়ার জন্য হট কী নির্বাচন করা হবে।

en: Previous
bn_IN: পূর্ববর্তী

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
bn_IN: প্লেলিস্টের পূর্ববর্তী আইটেমে যাওয়ার জন্য হট কী নির্বাচন করা হবে।

en: Stop
bn_IN: বন্ধ করা হবে

en: Select the hotkey to stop playback.
bn_IN: প্লেব্যাক বন্ধ করার জন্য হট কী নির্বাচন করা হবে।

en: Position
bn_IN: অবস্থান

en: Select the hotkey to display the position.
bn_IN: অবস্থান প্রদর্শনের জন্য হট কী নির্বাচন করা হবে।

en: Very short backwards jump
bn_IN: খুব অল্প পেছনে স্থানান্তর করা হবে

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
bn_IN: খুব অল্প পেছনে স্থানান্তর করার জন্য হট কী নির্বাচন করা হবে।

en: Short backwards jump
bn_IN: অল্প পেছনে স্থানান্তর করা হবে

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
bn_IN: অল্প স্থানান্তর করার জন্য হট কী নির্বাচন করা হবে।

en: Medium backwards jump
bn_IN: মাঝারি আকারের পেছনে স্থানান্তর করা হবে

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
bn_IN: মাঝারি আকারের পেছনে স্থানান্তর করার জন্য হট কী নির্বাচন করা হবে।

en: Long backwards jump
bn_IN: বেশ পেছনে স্থানান্তর করা হবে

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
bn_IN: বেশ পেছনে স্থানান্তর করার জন্য হট কী নির্বাচন করা হবে।

en: Very short forward jump
bn_IN: খুব অল্প সামনে স্থানান্তর করা হবে

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
bn_IN: খুব অল্প সামনে স্থানান্তর করার জন্য হট কী নির্বাচন করা হবে।

en: Short forward jump
bn_IN: অল্প সামনে স্থানান্তর করা হবে

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
bn_IN: অল্প সামনে স্থানান্তর করার জন্য হট কী নির্বাচন করা হবে।

en: Medium forward jump
bn_IN: মাঝারি আকারের সামনে স্থানান্তর করা হবে

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
bn_IN: মাঝারি আকারের সামনে স্থানান্তর করার জন্য হট কী নির্বাচন করা হবে।

en: Long forward jump
bn_IN: বেশ সামনে স্থানান্তর করা হবে

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
bn_IN: বেশ সামনে স্থানান্তর করার জন্য হট কী নির্বাচন করা হবে।

en: Next frame
bn_IN: পরবর্তী ফ্রেম

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
bn_IN: পরবর্তী ভিডিও ফ্রেমে যাওয়ার জন্য হট কী নির্বাচন করা হবে।

en: Very short jump length
bn_IN: খুব অল্প স্থানান্তর করার দৈর্ঘ্য

en: Very short jump length, in seconds.
bn_IN: খুব অল্প স্থানান্তর করার দৈর্ঘ্য, সেকেন্ডে।

en: Short jump length
bn_IN: অল্প স্থানান্তর করার দৈর্ঘ্য

en: Short jump length, in seconds.
bn_IN: অল্প স্থানান্তর করার দৈর্ঘ্য, সেকেন্ডে।

en: Medium jump length
bn_IN: স্থানান্তর করার মাঝারী দৈর্ঘ্য

en: Medium jump length, in seconds.
bn_IN: স্থানান্তর করার মাঝারী দৈর্ঘ্য, সেকেন্ডে।

en: Long jump length
bn_IN: স্থানান্তর করার বড় দৈর্ঘ্য

en: Long jump length, in seconds.
bn_IN: স্থানান্তর করার বড় দৈর্ঘ্য, সেকেন্ডে।

en: Quit
bn_IN: বন্ধ করা হবে

en: Select the hotkey to quit the application.
bn_IN: অ্যাপ্লিকেশন বন্ধ করার জন্য হট কী নির্বাচন করা হবে।

en: Navigate up
bn_IN: উপরে নেভিগেট করা হবে

en: Navigate down
bn_IN: নিচে নেভিগেট করা হবে

en: Navigate left
bn_IN: বামে নেভিগেট করা হবে

en: Navigate right
bn_IN: ডানে নেভিগেট করা হবে

en: Activate
bn_IN: কার্যকর করা হবে

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
bn_IN: DVD মেনুতে নির্বাচিত আইটেমগুলো কার্যকর করার জন্য কী নির্বাচন করা হবে।

en: Go to the DVD menu
bn_IN: DVD মেনুতে যাওয়া হবে

en: Select the key to take you to the DVD menu
bn_IN: DVD মেনুতে যাওয়ার জন্য কী নির্বাচন করা হবে

en: Select previous DVD title
bn_IN: পূর্ববর্তী DVD শিরোনাম নির্বাচন করা হবে

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
bn_IN: DVD-র পূর্ববর্তী শিরোনাম পছন্দ করার জন্য কী নির্বাচন করা হবে

en: Select next DVD title
bn_IN: পরবর্তী DVD শিরোনাম নির্বাচন করা হবে

en: Select the key to choose the next title from the DVD
bn_IN: DVD-র পরবর্তী শিরোনাম পছন্দ করার জন্য কী নির্বাচন করা হবে

en: Select prev DVD chapter
bn_IN: পূর্ববর্তী DVD অধ্যায় নির্বাচন করা হবে

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
bn_IN: DVD-র পূর্ববর্তী অধ্যায় পছন্দ করার জন্য কী নির্বাচন করা হবে

en: Select next DVD chapter
bn_IN: পরবর্তী DVD অধ্যায় নির্বাচন করা হবে

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
bn_IN: DVD-র পরবর্তী অধ্যায় পছন্দ করার জন্য কী (key) নির্বাচন করা হবে

en: Volume up
bn_IN: ভলিউম বাড়ানো হবে

en: Select the key to increase audio volume.
bn_IN: অডিও ভলিউম বাড়ানোর জন্য কী নির্বাচন করা হবে।

en: Volume down
bn_IN: ভলিউম কমানো হবে

en: Select the key to decrease audio volume.
bn_IN: অডিও ভলিউম কমানোর জন্য কী নির্বাচন করা হবে।

en: Mute
bn_IN: শব্দ বন্ধ করা হবে

en: Select the key to mute audio.
bn_IN: অডিওর শব্দ বন্ধ করার জন্য কী নির্বাচন করা হবে।

en: Subtitle delay up
bn_IN: সাবটাইটেল বিলম্ব বাড়ানো হবে

en: Select the key to increase the subtitle delay.
bn_IN: সাবটাইটেল বিলম্ব বাড়ানোর জন্য কী নির্বাচন করা হবে।

en: Subtitle delay down
bn_IN: সাবটাইটেল বিলম্ব কমানো হবে

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
bn_IN: সাবটাইটেল বিলম্ব কমানোর জন্য কী নির্বাচন করা হবে।

en: Subtitle position up
bn_IN: সাবটাইটেল উপরে নেয়া হয়েছে

en: Select the key to move subtitles higher.
bn_IN: সাবটাইটেল উপরে নেয়ার জন্য কী নির্বাচন করা হবে।

en: Subtitle position down
bn_IN: সাবটাইটেল নিচে নেয়া হবে

en: Select the key to move subtitles lower.
bn_IN: সাবটাইটেল নিচে নেয়ার জন্য কী নির্বাচন করা হবে।

en: Audio delay up
bn_IN: অডিও বিলম্ব বাড়ানো হবে

en: Select the key to increase the audio delay.
bn_IN: অডিও বিলম্ব বাড়ানোর জন্য কী নির্বাচন করা হবে।

en: Audio delay down
bn_IN: অডিও বিলম্ব কমানো হবে

en: Select the key to decrease the audio delay.
bn_IN: অডিও বিলম্ব কমানোর জন্য কী নির্বাচন করা হবে।

en: Play playlist bookmark 1
bn_IN: প্লেলিস্ট বুকমার্ক খেলুন 1

en: Play playlist bookmark 2
bn_IN: প্লেলিস্ট বুকমার্ক খেলুন 2

en: Play playlist bookmark 3
bn_IN: প্লেলিস্ট বুকমার্ক খেলুন 3

en: Play playlist bookmark 4
bn_IN: প্লেলিস্ট বুকমার্ক খেলুন 4

en: Play playlist bookmark 5
bn_IN: প্লেলিস্ট বুকমার্ক খেলুন 5

en: Play playlist bookmark 6
bn_IN: প্লেলিস্ট বুকমার্ক খেলুন 6

en: Play playlist bookmark 7
bn_IN: প্লেলিস্ট বুকমার্ক খেলুন 7

en: Play playlist bookmark 8
bn_IN: প্লেলিস্ট বুকমার্ক খেলুন 8

en: Play playlist bookmark 9
bn_IN: প্লেলিস্ট বুকমার্ক খেলুন 9

en: Play playlist bookmark 10
bn_IN: প্লেলিস্ট বুকমার্ক খেলুন 10

en: Select the key to play this bookmark.
bn_IN: কী এই খেলা বুকমার্ক নির্বাচন করুন.

en: Set playlist bookmark 1
bn_IN: প্লেলিস্ট বুকমার্ক সেট করুন 1

en: Set playlist bookmark 2
bn_IN: প্লেলিস্ট বুকমার্ক সেট করুন 2

en: Set playlist bookmark 3
bn_IN: প্লেলিস্ট বুকমার্ক সেট করুন 3

en: Set playlist bookmark 4
bn_IN: প্লেলিস্ট বুকমার্ক সেট করুন 4

en: Set playlist bookmark 5
bn_IN: প্লেলিস্ট বুকমার্ক সেট করুন 5

en: Set playlist bookmark 6
bn_IN: প্লেলিস্ট বুকমার্ক সেট করুন 6

en: Set playlist bookmark 7
bn_IN: প্লেলিস্ট বুকমার্ক সেট করুন 7

en: Set playlist bookmark 8
bn_IN: প্লেলিস্ট বুকমার্ক সেট করুন 8

en: Set playlist bookmark 9
bn_IN: প্লেলিস্ট বুকমার্ক সেট করুন 9

en: Set playlist bookmark 10
bn_IN: প্লেলিস্ট বুকমার্ক সেট করুন 10

en: Select the key to set this playlist bookmark.
bn_IN: এই প্লেলিস্ট বুকমার্ক সেট কী নির্বাচন করুন.

en: Playlist bookmark 1
bn_IN: প্লেলিস্ট বুকমার্ক 1

en: Playlist bookmark 2
bn_IN: প্লেলিস্ট বুকমার্ক 2

en: Playlist bookmark 3
bn_IN: প্লেলিস্ট বুকমার্ক 3

en: Playlist bookmark 4
bn_IN: প্লেলিস্ট বুকমার্ক 4

en: Playlist bookmark 5
bn_IN: প্লেলিস্ট বুকমার্ক 5

en: Playlist bookmark 6
bn_IN: প্লেলিস্ট বুকমার্ক 6

en: Playlist bookmark 7
bn_IN: প্লেলিস্ট বুকমার্ক 7

en: Playlist bookmark 8
bn_IN: প্লেলিস্ট বুকমার্ক 8

en: Playlist bookmark 9
bn_IN: প্লেলিস্ট বুকমার্ক 9

en: Playlist bookmark 10
bn_IN: প্লেলিস্ট বুকমার্ক 10

en: This allows you to define playlist bookmarks.
bn_IN: আপনি এই প্লেলিস্ট বুকমার্ক সংজ্ঞায়িত করতে পারবেন.

en: Cycle audio track
bn_IN: অডিও ট্র্যাক চক্রাকারে চালানো হবে

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
bn_IN: বিদ্যমান অডিও ট্র্যাক চক্রাকারে চালানো হবে (ভাষাগুলো)।

en: Cycle subtitle track
bn_IN: সাবটাইটেল ট্র্যাক চক্রাকারে চালানো হবে

en: Cycle through the available subtitle tracks.
bn_IN: বিদ্যমান সাবটাইটেল ট্র্যাক চক্রাকারে চালানো হবে।

en: Cycle source aspect ratio
bn_IN: উৎসের দৃশ্যমান অনুপাত চক্রাকার করা হবে

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
bn_IN: উৎসের দৃশ্যমান অনুপাতের পূর্বনির্ধারিত তালিকা চক্রাকার করা হবে।

en: Cycle video crop
bn_IN: ভিডিও ক্রপ চক্রাকার করা হবে

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
bn_IN: ক্রপ ফরম্যাটের পূর্বনির্ধারিত তালিকা চক্রাকার করা হবে।

en: Toggle autoscaling
bn_IN: স্বয়ংক্রিয় আকার পরিবর্তন টগল করা হবে

en: Activate or deactivate autoscaling.
bn_IN: স্বয়ংক্রিয় আকার পরিবর্তন সক্রিয় অথবা নিষ্ক্রিয় করা হবে।

en: Increase scale factor
bn_IN: স্কেল ফ্যাক্টর বৃদ্ধি করা হবে

en: Decrease scale factor
bn_IN: স্কেল ফ্যাক্টর হ্রাস করা হবে

en: Cycle deinterlace modes
bn_IN: ডিইন্টারলেস মোড চক্রাকার করা হবে

en: Show controller in fullscreen
bn_IN: পূর্ণস্ক্রিন মধ্যে নিয়ামক দেখাও

en: Boss key
bn_IN: বস কী

en: Hide the interface and pause playback.
bn_IN: ইন্টারফেস এবং বিরাম প্লেব্যাক লুকান.

en: Take video snapshot
bn_IN: ভিডিও স্ন্যাপশট নেয়া হবে

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
bn_IN: ভিডিওর একটি স্ন্যাপশট নেয় এবং ডিস্কে লিখে রাখে।

en: Record
bn_IN: রেকর্ড

en: Record access filter start/stop.
bn_IN: রেকর্ড এক্সেস পরিশোধক শুরু/বন্ধ।

en: Toggle random playlist playback
bn_IN: র‌্যান্ডম প্লেলিস্ট প্লেব্যাক টগল করা হবে

en: Un-Zoom
bn_IN: ছোট করা হবে

en: Crop one pixel from the top of the video
bn_IN: ভিডিওর উপর থেকে একটি পিক্সেল ছেঁটে ফেলা হবে

en: Uncrop one pixel from the top of the video
bn_IN: ভিডিওর উপর থেকে একটি পিক্সেল ছাঁটা বাতিল করা হবে

en: Crop one pixel from the left of the video
bn_IN: ভিডিওর বাম থেকে একটি পিক্সেল ছেঁটে ফেলা হবে

en: Uncrop one pixel from the left of the video
bn_IN: ভিডিওর বাম থেকে একটি পিক্সেল ছাঁটা বাতিল করা হবে

en: Crop one pixel from the bottom of the video
bn_IN: ভিডিওর নিচ থেকে একটি পিক্সেল ছেঁটে ফেলা হবে

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
bn_IN: ভিডিওর নিচ থেকে একটি পিক্সেল ছাঁটা বাতিল করা হবে

en: Crop one pixel from the right of the video
bn_IN: ভিডিওর ডান থেকে একটি পিক্সেল ছেঁটে ফেলা হবে

en: Uncrop one pixel from the right of the video
bn_IN: ভিডিওর ডান থেকে একটি পিক্সেল ছাঁটা বাতিল করা হবে

en: Toggle wallpaper mode in video output
bn_IN: ভিডিও আউটপুটে ওয়ালপেপার মোড টগল করা হবে

en: Toggle wallpaper mode in video output.
bn_IN: ভিডিও আউটপুটে ওয়ালপেপার মোড টগল করা হবে।

en: Cycle through audio devices
bn_IN: অডিও ডিভাইসে চক্রাকারে ঘোরা হবে

en: Cycle through available audio devices
bn_IN: বিদ্যমান অডিও ডিভাইসগুলোতে চক্রাকারে ঘোরা হবে

en: Snapshot
bn_IN: স্ন্যাপশট

en: Window properties
bn_IN: উইন্ডো বৈশিষ্ট্যাবলী

en: Subpictures
bn_IN: উপছবি

en: Subtitles
bn_IN: সাবটাইটেল

en: Overlays
bn_IN: ওভারলে

en: Track settings
bn_IN: ট্র্যাক সেটিং

en: Playback control
bn_IN: প্লেব্যাক কন্ট্রোল

en: Default devices
bn_IN: পূর্বনির্ধারিত ডিভাইস

en: Network settings
bn_IN: নেটওয়ার্ক সেটিং

en: Socks proxy
bn_IN: সক্স প্রক্সি

en: Metadata
bn_IN: মেটাডেটা

en: Decoders
bn_IN: ডিকোডার

en: Input
bn_IN: ইনপুট

en: Special modules
bn_IN: বিশেষ মডিউল

en: Plugins
bn_IN: প্লাগইন

en: Performance options
bn_IN: কার্যকারিতা অপশন

en: Hot keys
bn_IN: হট কী

en: Jump sizes
bn_IN: স্থানান্তর করার পরিমাণ

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
bn_IN: VLC-র সহায়তা মূদ্রণ করা হবে (--উন্নত এবং --সহায়তা-ভার্বোস এর সাথে সংযুক্ত থাকতে পারে)

en: Exhaustive help for VLC and its modules
bn_IN: VLC এবং এর মডিউলগুলোর জন্য সম্পূর্ণ সহায়তা

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
bn_IN: VLC এবং এর সব মডিউলের সহায়তা মুদ্রণ করা হবে (--উন্নত এবং --সহায়তা-ভার্বোস এর সাথে সংযুক্ত থাকতে পারে)

en: ask for extra verbosity when displaying help
bn_IN: সহায়তা প্রদর্শনের সময় অতিরিক্ত ভার্বোসিটির জন্য জিজ্ঞেস করা হবে

en: print a list of available modules
bn_IN: বিদ্যমান মডিউলসমূহের তালিকা মুদ্রণ করা হবে

en: print a list of available modules with extra detail
bn_IN: অতিরিক্ত বিবরণসহ বিদ্যমান মডিউলসমূহের তালিকা মুদ্রণ করা হবে

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced and --help-verbose). Prefix the module name with = for strict matches.
bn_IN: একটি নির্দিষ্ট মডিউলে সহায়তা মুদ্রণ করা হবে (--উন্নত এবং --সহায়তা-ভার্বোস এর সাথে সংযুক্ত থাকতে পারে)। স্ট্রিক্টম্যাচের জন্য উপসর্গ হিসেবে মডিউলের নামের আগে = দেয়া হবে।

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
bn_IN: কনফিগ ফাইলে কোনো কনফিগারেশন অপশন লোড বা সংরক্ষণ করা হবে না

en: reset the current config to the default values
bn_IN: বর্তমান কনফিগ পূর্বনির্ধারিত মানে পুনঃনির্ধারণ করা হবে

en: use alternate config file
bn_IN: বিকল্প কনফিগ ফাইল ব্যবহার করা হবে

en: resets the current plugins cache
bn_IN: বর্তমান প্লাগইন ক্যাশ পুনঃনির্ধারণ করা হবে

en: print version information
bn_IN: সংস্করণ তথ্য মুদ্রণ করা হবে

en: Backspace
bn_IN: ব্যাকস্পেস

en: Brightness Down
bn_IN: উজ্জ্বলতা হ্রাস করি

en: Brightness Up
bn_IN: উজ্জ্বলতা বৃদ্ধি করি

en: Browser Back
bn_IN: ব্রাউজার পেছনে

en: Browser Favorites
bn_IN: ব্রাউজার পছন্দগুলো

en: Browser Forward
bn_IN: ব্রাউজার সামনে

en: Browser Home
bn_IN: ব্রাউজার হোম

en: Browser Refresh
bn_IN: ব্রাউজার পুনরায় লোড

en: Browser Search
bn_IN: ব্রাউজার খোঁজ

en: Browser Stop
bn_IN: ব্রাউজার বন্ধ

en: Delete
bn_IN: মুছে ফেলা হবে

en: Down
bn_IN: নিচে

en: End
bn_IN: শেষ

en: Esc
bn_IN: প্রস্থান

en: Insert
bn_IN: প্রবেশ

en: Media Forward
bn_IN: মিডিয়া সামনে

en: Media Menu
bn_IN: মিডিয়া মেনু

en: Media Next Frame
bn_IN: মিডিয়া পরের ফ্রেম

en: Media Prev Frame
bn_IN: মিডিয়া আগের ফ্রেম

en: Media Rewind
bn_IN: মিডিয়া পিছনে

en: Media Select
bn_IN: মিডিয়া পছন্দ

en: Media Stop
bn_IN: মিডিয়া বন্ধ

en: Media Time
bn_IN: মিডিয়া সময়

en: Media View
bn_IN: মিডিয়া দেখা

en: Menu
bn_IN: মেনু

en: Mouse Wheel Down
bn_IN: মাউস নিচে

en: Mouse Wheel Left
bn_IN: মাউস বামে

en: Mouse Wheel Right
bn_IN: মাউস ডানে

en: Mouse Wheel Up
bn_IN: মাউস উপরে

en: Page Down
bn_IN: পাতা নিচে

en: Page Up
bn_IN: পাতা উপরে

en: Pause
bn_IN: বিরতি

en: Space
bn_IN: স্পেস

en: Volume Down
bn_IN: ভলিউম কমান

en: Volume Mute
bn_IN: শব্দ বন্ধ

en: Volume Up
bn_IN: ভলিউম বাড়ান

en: Saving file failed
bn_IN: ফাইল সংরক্ষণ করতে ব্যর্থ

en: Failed to open "%s" for writing
bn_IN: লেখার জন্য "%s" খুলতে ব্যর্থ

en: Cancel
bn_IN: বাতিল

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
bn_IN: %s
    ডাউনলোড করা হচ্ছে... %s/%s %.1f%% সম্পন্ন

en: File could not be verified
bn_IN: ফাইলটি যাচাই করা যায়নি

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
bn_IN: ডাউনলোড করা ফাইল "%s"-এর জন্য কোনো ক্রিপ্টোগ্রাফিক স্বাক্ষর ডাউনলোড করা সম্ভব হয়নি। ফলে, এটিকে মুছে দেয়া হয়েছে।

en: Invalid signature
bn_IN: অবৈধ স্বাক্ষর

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
bn_IN: ডাউনলোড করা ফাইল "%s" এর ক্রিপ্টোগ্রাফিক স্বাক্ষরটি অবৈধ এবং ফাইলটিকে সুরক্ষিতভাবে যাচাই করার জন্য এটিকে ব্যবহার করা যায়নি। ফলে, ফাইলটিকে মুছে দেয়া হয়েছে।

en: File not verifiable
bn_IN: ফাইল যাচাইযোগ্য নয়

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
bn_IN: ডাউনলোড করা ফাইল "%s" কে সুরক্ষিতভাবে যাচাই করা সম্ভব হয়নি। ফলে, এটিকে মুছে দেয়া হয়েছে।

en: File corrupted
bn_IN: ফাইলটি বিকৃত হয়েছে

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
bn_IN: ডাউনলোড করা ফাইল "%s" বিকৃত হয়েছে। ফলে, এটিকে মুছে দেয়া হয়েছে।

en: Install
bn_IN: ইনস্টল করা

en: Update VLC media player
bn_IN: VLC মিডিয়া প্লেয়ার আপডেট

en: Media Library
bn_IN: মিডিয়া লাইব্রেরি

en: Afar
bn_IN: আফার

en: Abkhazian
bn_IN: আবখাজীয়

en: Afrikaans
bn_IN: আফ্রিকান

en: Albanian
bn_IN: আলবেনিয়

en: Amharic
bn_IN: এমহারিক

en: Arabic
bn_IN: আরবি

en: Armenian
bn_IN: আর্মেনিয়

en: Assamese
bn_IN: আসামীয়

en: Avestan
bn_IN: আভেস্তান

en: Aymara
bn_IN: আয়মারা

en: Azerbaijani
bn_IN: আজারবাইজানীয়

en: Bashkir
bn_IN: বাস্কির

en: Basque
bn_IN: বাস্ক

en: Belarusian
bn_IN: বেলারুশীয়

en: Bengali
bn_IN: বাংলা

en: Bihari
bn_IN: বিহারী

en: Bislama
bn_IN: বিসলামা

en: Bosnian
bn_IN: বসনিয়া

en: Breton
bn_IN: ব্রেটন

en: Bulgarian
bn_IN: বুলগেরীয়

en: Burmese
bn_IN: বার্মিজ

en: Catalan
bn_IN: ক্যাটালান

en: Chamorro
bn_IN: চামোর

en: Chechen
bn_IN: চেচেন

en: Chinese
bn_IN: চাইনিজ

en: Church Slavic
bn_IN: স্লাভিক চার্চ ভাষা

en: Chuvash
bn_IN: চুভাষ, তুর্কি ভাষা

en: Cornish
bn_IN: কর্ণিশ

en: Corsican
bn_IN: করসিকান

en: Czech
bn_IN: চেক

en: Danish
bn_IN: ড্যানিশ ভাষা

en: Dutch
bn_IN: ডাচ

en: Dzongkha
bn_IN: ঝোঙ্খা

en: English
bn_IN: ইংরেজি

en: Esperanto
bn_IN: এস্পেরান্তো

en: Estonian
bn_IN: এস্তোনীয়

en: Faroese
bn_IN: ফেরোইজ

en: Fijian
bn_IN: ফিজিয়ান

en: Finnish
bn_IN: ফিনিশ

en: French
bn_IN: ফ্রেঞ্চ

en: Frisian
bn_IN: ফ্রিজিয়ান

en: Georgian
bn_IN: জর্জীয়

en: German
bn_IN: জার্মান

en: Gaelic (Scots)
bn_IN: গায়েলিক (স্কট্স)

en: Irish
bn_IN: আইরিশ

en: Gallegan
bn_IN: গ্যালেগান

en: Manx
bn_IN: ম্যানক্স

en: Guarani
bn_IN: গুয়ারানি

en: Gujarati
bn_IN: গুজরাটি

en: Hebrew
bn_IN: হিব্রু

en: Herero
bn_IN: হেরেরো

en: Hindi
bn_IN: হিন্দি

en: Hiri Motu
bn_IN: হিরি মোটু

en: Hungarian
bn_IN: হাঙ্গেরিয়

en: Icelandic
bn_IN: আইসল্যান্ডীয়

en: Inuktitut
bn_IN: ইনুকটিটুট

en: Interlingue
bn_IN: ইন্টারলিঙ্গো

en: Interlingua
bn_IN: ইন্টারলিঙ্গুয়া

en: Indonesian
bn_IN: ইন্দোনেশীয়

en: Inupiaq
bn_IN: ইনুপিয়াক

en: Italian
bn_IN: ইটালিয়ান

en: Javanese
bn_IN: জাভানীজ

en: Japanese
bn_IN: জাপানী

en: Kannada
bn_IN: কান্নাড়া

en: Kashmiri
bn_IN: কাশ্মিরি

en: Kazakh
bn_IN: কাজাখ

en: Khmer
bn_IN: খেমার

en: Kikuyu
bn_IN: কিকুয়ু

en: Kinyarwanda
bn_IN: কিনইয়ারওয়ান্ডা

en: Kirghiz
bn_IN: কিরঘিজ

en: Komi
bn_IN: কোমি

en: Korean
bn_IN: কোরিয়ান

en: Kuanyama
bn_IN: কুয়ানইয়ামা

en: Kurdish
bn_IN: কুর্দী

en: Lao
bn_IN: লাও

en: Latin
bn_IN: ল্যাটিন

en: Latvian
bn_IN: লাতভীয়

en: Lingala
bn_IN: লিঙ্গালা

en: Lithuanian
bn_IN: লিথুয়ানীয়

en: Letzeburgesch
bn_IN: লেটজবুর্গেশ

en: Macedonian
bn_IN: মেসেডোনীয়

en: Marshall
bn_IN: মার্শাল

en: Malayalam
bn_IN: মালায়ালাম

en: Maori
bn_IN: মাওরি

en: Marathi
bn_IN: মারাঠি

en: Malay
bn_IN: মালয়

en: Malagasy
bn_IN: মালাগাসীয়

en: Maltese
bn_IN: মাল্টীজ

en: Moldavian
bn_IN: মলডোভীয়

en: Mongolian
bn_IN: মঙ্গোলিয়ান

en: Nauru
bn_IN: নাউরু

en: Navajo
bn_IN: নাভাজো

en: Ndebele, South
bn_IN: দক্ষিণ এন্ডিবিলি

en: Ndebele, North
bn_IN: উত্তর এন্ডিবিলি

en: Ndonga
bn_IN: এন্ডোঙ্গা

en: Nepali
bn_IN: নেপালি

en: Norwegian
bn_IN: নরওয়েজীয়

en: Norwegian Nynorsk
bn_IN: নরওয়েজীয় নীনর্স্ক

en: Norwegian Bokmaal
bn_IN: নরওয়েজীয় বোকমাল

en: Chichewa; Nyanja
bn_IN: চীচেওয়া; ইয়ানজা

en: Oriya
bn_IN: ওড়িয়া

en: Oromo
bn_IN: ওরোমো

en: Ossetian; Ossetic
bn_IN: ওসেটীয়; ওসেটিক

en: Panjabi
bn_IN: পাঞ্জাবি

en: Persian
bn_IN: ফারসি

en: Pali
bn_IN: পালি

en: Polish
bn_IN: পোলিশ

en: Portuguese
bn_IN: পর্তুগীজ

en: Pushto
bn_IN: পুশত

en: Quechua
bn_IN: কুইচুয়া

en: Original audio
bn_IN: আসল অডিও

en: Raeto-Romance
bn_IN: রায়েতো-রোমান্স

en: Romanian
bn_IN: রোমানীয়

en: Rundi
bn_IN: রুন্ডি

en: Russian
bn_IN: রাশিয়ান

en: Sango
bn_IN: সাঙ্গো

en: Sanskrit
bn_IN: সংস্কৃত

en: Serbian
bn_IN: সার্বীয়

en: Croatian
bn_IN: ক্রোয়েশিয়ান

en: Sinhalese
bn_IN: সিংহলী

en: Slovak
bn_IN: স্লোভাক

en: Slovenian
bn_IN: স্লোভেনিয়ান

en: Northern Sami
bn_IN: উত্তরীয় সামি

en: Samoan
bn_IN: সামোয়ান

en: Shona
bn_IN: শোনা

en: Sindhi
bn_IN: সিন্ধি

en: Somali
bn_IN: সোমালীয়

en: Sotho, Southern
bn_IN: দক্ষিণ সোথো

en: Spanish
bn_IN: স্প্যানিশ

en: Sardinian
bn_IN: সার্ডিনীয়

en: Swati
bn_IN: সোয়াতি

en: Sundanese
bn_IN: সানডেনীজ

en: Swahili
bn_IN: সোয়াহিলি

en: Swedish
bn_IN: সুইডিশ

en: Tahitian
bn_IN: তাহিতিয়ান

en: Tamil
bn_IN: তামিল

en: Tatar
bn_IN: টাটার

en: Telugu
bn_IN: তেলেগু

en: Tajik
bn_IN: তাজিক

en: Tagalog
bn_IN: ট্যাগালগ

en: Thai
bn_IN: থাই

en: Tibetan
bn_IN: তিব্বতীয়

en: Tigrinya
bn_IN: তিগরিনিয়া

en: Tonga (Tonga Islands)
bn_IN: তোঙ্গা (তোঙ্গা দ্বীপ)

en: Tswana
bn_IN: সোয়ানা

en: Tsonga
bn_IN: টংগা

en: Turkish
bn_IN: তুর্কি

en: Turkmen
bn_IN: তুর্কমেন

en: Twi
bn_IN: টুয়ি

en: Uighur
bn_IN: উইগুর

en: Ukrainian
bn_IN: ইউক্রেনিয়ান

en: Urdu
bn_IN: উর্দু

en: Uzbek
bn_IN: উজবেক

en: Vietnamese
bn_IN: ভিয়েতনামী

en: Volapuk
bn_IN: ভোলাপুক

en: Welsh
bn_IN: ওয়েলশ

en: Wolof
bn_IN: ওলুফ

en: Xhosa
bn_IN: জোসা

en: Yiddish
bn_IN: ইয়িদ্দিস

en: Yoruba
bn_IN: ইউরোবা

en: Zhuang
bn_IN: জুয়াং

en: Zulu
bn_IN: জুলু

en: Autoscale video
bn_IN: স্বয়ংক্রিয়ভাবে ভিডিওর আকার পরিবর্তন করা হবে

en: Crop
bn_IN: ছাঁটা

en: Aspect ratio
bn_IN: দৃশ্যমান অনুপাত

en: Attachment
bn_IN: সংযুক্তি

en: Attachment input
bn_IN: সংযুক্তির ইনপুট

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable input device. Please check your connectors and drivers.
bn_IN: আপনার ম্যাক একটি উপযুক্ত ইনপুট ডিভাইস সংযুক্ত করা মনে হয় না. আপনার সংযোজক এবং ড্রাইভার পরীক্ষা করুন.

en: Missing AACS configuration file!
bn_IN: AACS কনফিগারেশন ফাইল মিসিং!

en: No valid processing key found in AACS config file.
bn_IN: কোনো বৈধ প্রক্রিয়াকরণ কী AACS কনফিগ ফাইলের মধ্যে পাওয়া যায়নি.

en: No valid host certificate found in AACS config file.
bn_IN: কোনো বৈধ হোস্ট শংসাপত্র AACS কনফিগ ফাইলের মধ্যে পাওয়া যায়নি.

en: AACS Host certificate revoked.
bn_IN: AACS হোস্ট শংসাপত্র প্রত্যাহার করা হয়েছে.

en: AACS MMC failed.
bn_IN: AACS MMC ব্যর্থ হয়েছে.

en: Your system BD+ decoding library does not work. Missing configuration?
bn_IN: আপনার সিস্টেম বিডি 'ডিকোডিং গ্রন্থাগারের কাজ করছে না. কনফিগারেশন হারিয়েছে?

en: Audio CD - Track %02i
bn_IN: অডিও সিডি - ট্র্যাক %02i

en: Audio CD
bn_IN: অডিও সিডি

en: Audio CD input
bn_IN: অডিও সিডি ইনপুট

en: CDDB Server
bn_IN: CDDB সার্ভার

en: Address of the CDDB server to use.
bn_IN: ব্যবহার করার জন্য CDDB সার্ভারের ঠিকানা।

en: CDDB port
bn_IN: CDDB পোর্ট

en: CDDB Server port to use.
bn_IN: ব্যবহারের জন্য CDDB সার্ভার পোর্ট।

en: Input card to use
bn_IN: ইনপুট কার্ড ব্যবহার

en: DeckLink capture card to use, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
bn_IN: কার্ড ব্যবহার ক্যাপচার DeckLink, যদি একাধিক বিদ্যমান. কার্ড 0 থেকে সংখ্যাযুক্ত হয়.

en: Desired input video mode for DeckLink captures. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
bn_IN: DeckLink যেমনটি জন্য ইনপুট ভিডিও মোডে আকাঙ্খিত. এই মান একটি টেক্সচুয়াল ফর্ম FOURCC কোড হতে পারে, যেমন হওয়া উচিত "ntsc".

en: Audio connection
bn_IN: অডিও সংযোগ

en: Audio connection to use for DeckLink captures. Valid choices: embedded, aesebu, analog. Leave blank for card default.
bn_IN: অডিও সংযোগ DeckLink যেমনটি জন্য ব্যবহার করার জন্য. বৈধ পছন্দগুলি: এম্বেড করা, aesebu, এনালগ. কার্ড ডিফল্ট জন্য ফাঁকা রাখুন.

en: Audio samplerate (Hz)
bn_IN: অডিও স্যাম্পল রেট (Hz)

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink captures. 0 disables audio input.
bn_IN: অডিও DeckLink যেমনটি জন্য আদর্শ হার (এ হের্ত্স্). 0 নিষ্ক্রিয় অডিও ইনপুট.

en: Number of audio channels
bn_IN: অডিও চ্যানেলের সংখ্যা

en: Number of input audio channels for DeckLink captures. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio input.
bn_IN: DeckLink যেমনটি জন্য ইনপুট অডিও চ্যানেলের সংখ্যা. 2, 8 বা 16 হবে. 0 নিষ্ক্রিয় অডিও ইনপুট.

en: Video connection
bn_IN: ভিডিও সংযোগ

en: Video connection to use for DeckLink captures. Valid choices: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Leave blank for card default.
bn_IN: ভিডিও সংযোগ DeckLink যেমনটি জন্য ব্যবহার করার জন্য. বৈধ পছন্দগুলি: sdi, HDMI, opticalsdi, কম্পোনেন্ট, কম্পোজিট, svideo. কার্ড ডিফল্ট জন্য ফাঁকা রাখুন.

en: Optical SDI
bn_IN: অপটিক্যাল SDI

en: Component
bn_IN: উপাদান

en: Composite
bn_IN: বিমিশ্র

en: Embedded
bn_IN: অনুবিদ্ধ

en: Analog
bn_IN: এনালগ

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
bn_IN: দৃশ্যমান অনুপাত (৪:৩, ১৬:৯)। ডিফল্ট হিসেবে বর্গাকৃতির পিক্সেল নেয়া হয়।

en: DeckLink
bn_IN: দেক লিঙ্ক

en: Blackmagic DeckLink SDI input
bn_IN: ব্ল্যাক ম্যাজিক দেক লিংক SDI ইনপুট

en: Closed captions 1
bn_IN: পূর্ণ শিরোনাম ১

en: Cable
bn_IN: ক্যাবল

en: Antenna
bn_IN: এন্টেনা

en: TV
bn_IN: টিভি

en: FM radio
bn_IN: এফএম রেডিও

en: AM radio
bn_IN: এএম রেডিও

en: Video device name
bn_IN: ভিডিও ডিভাইসের নাম

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
bn_IN: ভিডিও ডিভাইস যে ডাইরেক্ট দেখান প্লাগিন দ্বারা ব্যবহার করা নাম. আপনি যদি কিছু উল্লেখ না করা হলে, ডিফল্ট ডিভাইস ব্যবহার করা হবে.

en: Audio device name
bn_IN: অডিও ডিভাইসের নাম

en: Video size
bn_IN: ভিডিওর আকার

en: Size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used. You can specify a standard size (cif, d1, ...) or <width>x<height>.
bn_IN: ভিডিওের আকৃতি যে সরাসরি দেখান প্লাগিনের দ্বারা প্রদর্শন করা হবে। যদি আপনাকে আপনার ডিভাইসের জন্য যেকিছু ডিফল্ট আকৃতি উল্লেখ করা হয় ব্যবহার করা হয় না। আপনি একটি মান আকৃতি উল্লেখ করতে পারেন (cif, d1,...) অথবা<width> ইংরেজী বর্ণমালার চতুর্বিংশ বর্ণ<height>।

en: Picture aspect-ratio n:m
bn_IN: ছবির দৃশ্যমান অনুপাত n:m

en: Define input picture aspect-ratio to use. Default is 4:3
bn_IN: ব্যবহারের আগে ইনপুট ছবির দৃশ্যমান অনুপাত নির্ধারণ করা হবে। পূর্বনির্ধারিত মান ৪:৩

en: Video input chroma format
bn_IN: ভিডিও ইনপুট ক্রোমা ফরম্যাট

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
bn_IN: DirectShow ভিডিও ইনপুটকে একটি সুনির্দিষ্ট ক্রোমা ফরম্যাট ব্যবহার করতে বাধ্য করা হবে (যেমন I420 (পূর্বনির্ধারিত), RV24, ইত্যাদি)

en: Video input frame rate
bn_IN: ভিডিও ইনপুট ফ্রেমের রেট

en: Device properties
bn_IN: ডিভাইসের বৈশিষ্ট্যাবলী

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
bn_IN: স্ট্রীম শুরু করার আগে নির্বাচিত ডিভাইসের বৈশিষ্ট্যাবলী ডায়ালগ প্রদর্শন করা হবে।

en: Tuner properties
bn_IN: টিউনার বৈশিষ্ট্যাবলী

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
bn_IN: টিউনার বৈশিষ্ট্যাবলী [চ্যানেল নির্বাচন] পৃষ্ঠা প্রদর্শন করা হবে।

en: Tuner TV Channel
bn_IN: টিউনার টিভি চ্যানেল

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
bn_IN: টিউনার যে টিভি চ্যানেলে নির্ধারিত হবে সেটি নির্ধারণ করা হবে (0 মানে পূর্বনির্ধারিত)।

en: Tuner Frequency
bn_IN: Tuner কম্পাংক

en: This overrides the channel. Measured in Hz.
bn_IN: এই চ্যানেল অগ্রাহ্য করা হয়. Hz পরিমাপ.

en: Video standard
bn_IN: ভিডিও মান

en: Tuner country code
bn_IN: টিউনার কান্ট্রি কোড

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
bn_IN: টিউনার কান্ট্রি কোড নির্ধারণ করা হবে যা বর্তমান চ্যানেল-থেকে-কম্পাঙ্ক ম্যাপিং স্থাপন করে (0 মানে পূর্বনির্ধারিত)।

en: Tuner input type
bn_IN: টিউনার ইনপুটের ধরন

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
bn_IN: টিউনার ইনপুটের ধরন নির্বাচন করা হবে (ক্যাবল/এন্টেনা)।

en: Video input pin
bn_IN: ভিডিও ইনপুট পিন

en: Select the video input source, such as composite, s-video, or tuner. Since these settings are hardware-specific, you should find good settings in the "Device config" area, and use those numbers here. -1 means that settings will not be changed.
bn_IN: ভিডিও যেমন যৌগিক, গুলি-ভিডিও, বা বাদ্যযন্ত্রের সুরের মিল হিসাবে ইনপুট সোর্স নির্বাচন করুন. যেহেতু এই সেটিংস হার্ডওয়্যার নির্দিষ্ট, আপনি "ডিভাইস কনফিগ" এলাকায় ভাল সেটিংস খোঁজা, এবং তাদের সংখ্যা এখানে ব্যবহার করা উচিত. -1 এর মানে হল সেটিংস পরিবর্তন করা হবে না.

en: Audio input pin
bn_IN: অডিও ইনপুট পিন

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
bn_IN: অডিও ইনপুট সোর্স নির্বাচন করুন। "ভিডিও ইনপুট" অপশন দেখুন।

en: Video output pin
bn_IN: ভিডিও আউটপুট পিন

en: Select the video output type. See the "video input" option.
bn_IN: ভিডিও আউটপুটের ধরন নির্বাচন করুন। "ভিডিও ইনপুট" অপশন দেখুন।

en: Audio output pin
bn_IN: অডিও আউটপুট পিন

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
bn_IN: অডিও আউটপুটের ধরন নির্বাচন করুন। "ভিডিও ইনপুট" অপশন দেখুন।

en: AM Tuner mode
bn_IN: AM টিউনার মোড

en: Select audio input format with the given number of audio channels (if non 0)
bn_IN: অডিও চ্যানেলের প্রদত্ত সংখ্যার সাথে অডিও ইনপুট ফরম্যাট নির্বাচন করা হবে (0 না হলে)

en: Audio sample rate
bn_IN: অডিও স্যাম্পল রেট

en: Select audio input format with the given sample rate (if non 0)
bn_IN: প্রদত্ত স্যাম্পল রেটের সাথে অডিও ইনপুট ফরম্যাট নির্বাচন করা হবে (0 না হলে)

en: Audio bits per sample
bn_IN: প্রতি স্যাম্পলে অডিও বিটের সংখ্যা

en: Select audio input format with the given bits/sample (if non 0)
bn_IN: প্রদত্ত বিট/স্যাম্পল সংখ্যার সাথে অডিও ইনপুট ফরম্যাট নির্বাচন করা হবে (0 না হলে)

en: DirectShow input
bn_IN: DirectShow ইনপুট

en: Capture failed
bn_IN: ক্যাপচার করতে ব্যর্থ

en: No video or audio device selected.
bn_IN: কোনো ভিডিও বা অডিও ডিভাইস নির্বাচন করা হয়নি।

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
bn_IN: ক্যাপচার ডিভাইস "%s" প্রয়োজনীয় প্যারামিটার সমর্থন করে না।

en: DVB adapter
bn_IN: DVB এডাপটার

en: DVB device
bn_IN: DVB যন্ত্র

en: If the adapter provides multiple independent tuner devices, the device number must be selected. Numbering starts from zero.
bn_IN: যদি adapter একাধিক স্বাধীন tuner ডিভাইস জোগান দেয়, ডিভাইস সংখ্যার নির্বাচন করা উচিত। শূন্য থেকে সংখ্যাচ্ছে শুরু করছে।

en: Do not demultiplex
bn_IN: Demultiplex করবেন না

en: Only useful programs are normally demultiplexed from the transponder. This option will disable demultiplexing and receive all programs.
bn_IN: শুধুমাত্র দরকারী প্রোগ্রাম ট্রান্সপন্ডার থেকে সাধারণত demultiplexed. এই বিকল্পটি অক্ষম demultiplexing এবং সমস্ত প্রোগ্রাম পাবেন.

en: Network name
bn_IN: নেটওয়ার্কের নাম

en: Unique network name in the System Tuning Spaces
bn_IN: সিস্টেম টিউনিং স্পেসে স্বতন্ত্র নেটওয়ার্কের নাম

en: Network name to create
bn_IN: নেটওয়ার্ক নামের নির্মাণ

en: Create unique name in the System Tuning Spaces
bn_IN: সিস্টেম টিউনিং শূন্যস্থানের মধ্যে অনন্য নাম তৈরি করুন

en: Frequency (Hz)
bn_IN: ফ্রিকোয়েন্সি (Hz)

en: TV channels are grouped by transponder (a.k.a. multiplex) on a given frequency. This is required to tune the receiver.
bn_IN: টিভি চ্যানেল একটি নির্দিষ্ট ফ্রিকোয়েন্সির ট্রান্সপন্ডার (ওরফে বহুগুণিত) উপর ভিত্তি করে দলবদ্ধ করা হয়. এই রিসিভার টিউন করতে প্রয়োজন বোধ করা হয়.

en: Modulation / Constellation
bn_IN: মড্যুলেশন / সমষ্টি

en: Layer A modulation
bn_IN: লেয়ার একটি মড্যুলেশন

en: Layer B modulation
bn_IN: লেয়ার বি মড্যুলেশন

en: Layer C modulation
bn_IN: লেয়ার সি মড্যুলেশন

en: The digital signal can be modulated according with different constellations (depending on the delivery system). If the demodulator cannot detect the constellation automatically, it needs to be configured manually.
bn_IN: ডিজিটাল সংকেত সহ বিভিন্ন নক্ষত্রপুঞ্জ (প্রসবের সিস্টেমের উপর নির্ভর করে) অনুযায়ী দোলায়িত হতে পারেন. যদি demodulator স্বয়ংক্রিয়ভাবে সমষ্টির সনাক্ত করতে পারে না, এটা ম্যানুয়ালি কনফিগার করা প্রয়োজন.

en: Symbol rate (bauds)
bn_IN: চিহ্ন হার (bauds)

en: The symbol rate must be specified manually for some systems, notably DVB-C, DVB-S and DVB-S2.
bn_IN: প্রতীক হার ম্যানুয়ালি কিছু সিস্টেমের মধ্যে উল্লেখযোগ্য হল, DVB-C জন্য, DVB-S এবং DVB-S2 জন্য উল্লেখ করা আবশ্যক.

en: Spectrum inversion
bn_IN: স্পেকট্রাম উত্ক্রমণ

en: If the demodulator cannot detect spectral inversion correctly, it needs to be configured manually.
bn_IN: যদি সঠিকভাবে demodulator ভুতুড়ে উত্ক্রমণ সনাক্ত করতে পারে না, এটা ম্যানুয়ালি কনফিগার করা প্রয়োজন.

en: FEC code rate
bn_IN: FEC কোড হার

en: High-priority code rate
bn_IN: উচ্চ অগ্রাধিকার কোড হার

en: Low-priority code rate
bn_IN: কম অগ্রাধিকার কোড হার

en: Layer A code rate
bn_IN: লেয়ার A কোড হার

en: Layer B code rate
bn_IN: লেয়ার বি কোড হার

en: Layer C code rate
bn_IN: লেয়ার বি কোড হার

en: The code rate for Forward Error Correction can be specified.
bn_IN: ফরোয়ার্ড ত্রুটি সংশোধন জন্য কোড হার নির্দিষ্ট করা যায়.

en: Transmission mode
bn_IN: ট্রান্সমিশন মোড

en: Bandwidth (MHz)
bn_IN: ব্যান্ডপ্রস্থ (MHz)

en: 8 MHz
bn_IN: ৮ মেগাহার্জ

en: 7 MHz
bn_IN: ৭ মেগাহার্জ

en: 6 MHz
bn_IN: ৬ মেগাহার্জ

en: Guard interval
bn_IN: গার্ড ব্যবধান

en: Hierarchy mode
bn_IN: শ্রেণীক্রম মোড

en: Layer A segments count
bn_IN: লেয়ার একটি অংশ গণনা

en: Layer B segments count
bn_IN: লেয়ার বি অংশ গণনা

en: Layer C segments count
bn_IN: লেয়ার সি সেগমেন্ট গণনা

en: Layer A time interleaving
bn_IN: লেয়ার একটি সময় interleaving

en: Layer B time interleaving
bn_IN: লেয়ার বি সময় interleaving

en: Layer C time interleaving
bn_IN: লেয়ার সি সময় interleaving

en: Pilot
bn_IN: কাণ্ডারী

en: Roll-off factor
bn_IN: রোল অফ ফ্যাক্টর

en: 0.35 (same as DVB-S)
bn_IN: 0.35 (একই হিসাবে DVB-S)

en: Transport stream ID
bn_IN: ট্রান্সপোর্ট স্ট্রিম আইডি

en: Polarization (Voltage)
bn_IN: সমবর্তন (ভোল্টেজ)

en: To select the polarization of the transponder, a different voltage is normally applied to the low noise block-downconverter (LNB).
bn_IN: যাও ট্রান্সপন্ডারের পোলারাইজেশন নির্বাচন, একটি ভিন্ন ভোল্টেজ সাধারণতঃ কম শব্দ ব্লক-downconverter (LNB) যাও প্রয়োগ করা হয়.

en: Unspecified (0V)
bn_IN: অনির্দিষ্ট (0V)

en: Vertical (13V)
bn_IN: উল্লম্ব (13V)

en: Horizontal (18V)
bn_IN: অনুভূমিক (18V)

en: Circular Right Hand (13V)
bn_IN: বিজ্ঞপ্তি রাইট হ্যান্ড (13V)

en: Circular Left Hand (18V)
bn_IN: বিজ্ঞপ্তি বাম হাত (18V)

en: High LNB voltage
bn_IN: উচ্চ LNB ভোল্টেজ

en: If the cables between the satellilte low noise block-downconverter and the receiver are long, higher voltage may be required.
    Not all receivers support this.
bn_IN: যদি satellilte কম শব্দ ব্লক-downconverter এবং রিসিভার তারের মধ্যে দীর্ঘ, উচ্চ ভোল্টেজের প্রয়োজন হতে পারে.
    রিসিভার সমস্ত নেই এই সমর্থন করে.

en: Local oscillator low frequency (kHz)
bn_IN: স্থানীয় দোলক কম ফ্রিকোয়েন্সি (kHz)

en: Local oscillator high frequency (kHz)
bn_IN: স্থানীয় দোলক উচ্চ ফ্রিকোয়েন্সির (kHz)

en: Universal LNB switch frequency (kHz)
bn_IN: ইউনিভার্সাল LNB সুইচ ফ্রিকোয়েন্সি (kHz)

en: If the satellite transmission frequency exceeds the switch frequency, the oscillator high frequency will be used as reference. Furthermore the automatic continuous 22kHz tone will be sent.
bn_IN: যদি উপগ্রহ ফ্রিকোয়েন্সি ট্রান্সমিশন সুইচ ফ্রিকোয়েন্সি অতিক্রম করে, দোলক উচ্চ ফ্রিকোয়েন্সির রেফারেন্স হিসাবে ব্যবহার করা হবে. উপরন্তু স্বয়ংক্রিয় একটানা 22kHz স্বন পাঠানো হবে.

en: Continuous 22kHz tone
bn_IN: ক্রমাগত 22kHz স্বন

en: A continuous tone at 22kHz can be sent on the cable. This normally selects the higher frequency band from a universal LNB.
bn_IN: একটি 22kHz এ একটানা স্বন কেবলের পাঠানো যেতে পারে. এটি সাধারণতঃ উচ্চতর একটি সার্বজনীন LNB থেকে ফ্রিকোয়েন্সি ব্যান্ড নির্বাচন করা হয়.

en: DiSEqC LNB number
bn_IN: DiSEqC LNB নম্বর

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a DiSEqC 1.0 switch, the correct LNB can be selected (1 to 4). If there is no switch, this parameter should be 0.
bn_IN: যদি রিসিভার উপগ্রহ একাধিক কম শব্দ ব্লক-downconverters (LNB) একটি DiSEqC 1.0 সুইচ এর মাধ্যমে সংযুক্ত করা হয়, সঠিক LNB নির্বাচিত (1 যাও 4) করা যাবে. যদি কোন সুইচ আছে, এই পরামিতির মান 0 করা উচিত.

en: Unspecified
bn_IN: অনির্দিষ্ট

en: Network identifier
bn_IN: নেটওয়ার্ক শনাক্তকারী

en: Satellite azimuth
bn_IN: Satellite-র দিগ্বলয়

en: Satellite azimuth in tenths of degree
bn_IN: Satellite-র মধ্যে সব দিগ্বলয় ডিগ্রী

en: Satellite elevation
bn_IN: Satellite-র টিলা

en: Satellite elevation in tenths of degree
bn_IN: ডিগ্রী সব থেকে Satellite টিলা

en: Satellite longitude
bn_IN: Satellite-র দ্রাঘিমাংশ

en: Satellite longitude in tenths of degree. West is negative.
bn_IN: ডিগ্রী সব থেকে Satellite দ্রাঘিমাংশ. পশ্চিম হয় নেতিবাচক.

en: Satellite range code
bn_IN: Satellite-র পরিসীমা কোড

en: Satellite range code as defined by manufacturer e.g. DISEqC switch code
bn_IN: Satellite-র পরিসীমা কোড নির্মাতার উদাহরণ দ্বারা হিসাবে সংজ্ঞায়িত DISEqC সুইচ কোড

en: Major channel
bn_IN: মেজর চ্যানেল

en: ATSC minor channel
bn_IN: ATSC মাইনর চ্যানেল

en: Physical channel
bn_IN: দৈহিক চ্যানেল

en: Digital Television and Radio
bn_IN: ডিজিটাল টেলিভিশন এবং রেডিও

en: Terrestrial reception parameters
bn_IN: স্থলজ অভ্যর্থনা পরামিতি

en: DVB-T reception parameters
bn_IN: DVB-T অভ্যর্থনা পরামিতি

en: ISDB-T reception parameters
bn_IN: ISDB-T অভ্যর্থনা পরামিতি

en: Cable and satellite reception parameters
bn_IN: তারের এবং উপগ্রহ অভ্যর্থনা পরামিতি

en: DVB-S2 parameters
bn_IN: DVB-S2 পরামিতি

en: ISDB-S parameters
bn_IN: ISDB-S পরামিতি

en: Satellite equipment control
bn_IN: Satellite-র সরঞ্জাম নিয়ন্ত্রণ

en: ATSC reception parameters
bn_IN: ATSC অভ্যর্থনা পরামিতি

en: Digital broadcasting
bn_IN: ডিজিটাল সম্প্রচার

en: The selected digital tuner does not support the specified parameters.
    Please check the preferences.
bn_IN: নির্বাচিত ডিজিটাল বাদ্যযন্ত্রের সুরের মিল নির্দিষ্ট পরামিতি সমর্থন করে না.⏎
    পছন্দ দয়া করে চেক করুন.

en: DVD angle
bn_IN: DVD অ্যাঙ্গেল

en: Default DVD angle.
bn_IN: পূর্বনির্ধারিত DVD অ্যাঙ্গেল।

en: Start directly in menu
bn_IN: সরাসরি মেনুতে শুরু করা হবে

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
bn_IN: DVD সরাসরি প্রধান মেনুতে শুরু করা হবে। এতে সব অপ্রয়োজনীয় সতর্কবানীগুলো উপেক্ষা করার চেষ্টা করা হবে।

en: DVD with menus
bn_IN: মেনুসহ DVD

en: DVDnav Input
bn_IN: DVDnav ইনপুট

en: Playback failure
bn_IN: প্লেব্যাক ব্যর্থতা

en: VLC cannot set the DVD's title. It possibly cannot decrypt the entire disc.
bn_IN: VLC DVD এর শিরোনাম সেট করতে পারেন. এটা সম্ভবত সম্পূর্ণ ডিস্ক ডিক্রিপ্ট করতে পারেন না.

en: DVD without menus
bn_IN: মেনুহীন DVD

en: DVDRead Input (no menu support)
bn_IN: DVDRead ইনপুট (মেনু সমর্থন ব্যতীত)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
bn_IN: DVDRead "%s" ডিস্ক খুলতে পারেনি।

en: DVDRead could not read block %d.
bn_IN: DVDRead %d ব্লক পড়তে পারেনি।

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
bn_IN: DVDRead %d/%d ব্লক 0x%02x তে পড়তে পারেনি।

en: File input
bn_IN: ফাইল ইনপুট

en: File
bn_IN: ফাইল

en: Directory
bn_IN: ডিরেক্টরি

en: Username
bn_IN: ব্যবহারকারীর নাম

en: Password
bn_IN: পাসওয়ার্ড

en: FTP account
bn_IN: FTP অ্যাকাউন্ট

en: Account that will be used for the connection.
bn_IN: সংযোগের জন্য যে অ্যাকাউন্ট ব্যবহার করা হবে।

en: FTP input
bn_IN: FTP ইনপুট

en: FTP upload output
bn_IN: FTP আপলোড আউটপুট

en: Network interaction failed
bn_IN: নেটওয়ার্কে তথ্য বিনিময় ব্যর্থ

en: VLC could not connect with the given server.
bn_IN: VLC প্রদত্ত সার্ভারের সাথে সংযুক্ত হতে পারেনি।

en: VLC's connection to the given server was rejected.
bn_IN: প্রদত্ত সার্ভারের সাথে VLC-র সংযোগ বাতিল করা হয়েছে।

en: Your account was rejected.
bn_IN: আপনার অ্যাকাউন্টটি বাতিল করা হয়েছে।

en: HTTP proxy
bn_IN: HTTP প্রক্সি

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
bn_IN: HTTP প্রক্সি ব্যবহার করা এটা ফর্ম হওয়া আবশ্যক জন্য http:// [user @] myproxy.mydomain: myport /; যদি খালি, http_proxy এনভায়রনমেন্ট ভেরিয়েবল চেষ্টা করা হবে.

en: HTTP proxy password
bn_IN: HTTP প্রক্সি পাসওয়ার্ড

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
bn_IN: যদি আপনার HTTP প্রক্সির কোনো পাসওয়ার্ড প্রয়োজন হয়, তবে সেটি এখানে নির্ধারণ করুন।

en: Auto re-connect
bn_IN: স্বয়ংক্রিয়ভাবে পুন:সংযোগ

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
bn_IN: স্বয়ংক্রিয়ভাবে হঠাৎ সংযোগ বিচ্ছিন্ন ক্ষেত্রে প্রবাহে সংযোগের চেষ্টা.

en: HTTP input
bn_IN: HTTP ইনপুট

en: HTTP authentication
bn_IN: HTTP প্রমাণীকরণ

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
bn_IN: অনুগ্রহ করে %s এলাকার জন্য একটি বৈধ লগইন নাম এবং পাসওয়ার্ড দিন।

en: Continuous stream
bn_IN: বিরতিহীন স্ট্রীম

en: Dummy
bn_IN: ডামি

en: Dummy input
bn_IN: ডামি ইনপুট

en: Set the ID of the elementary stream
bn_IN: এলিমেন্টারী স্ট্রীমের ID নির্ধারণ করুন

en: Group
bn_IN: গ্রুপ

en: Set the group of the elementary stream
bn_IN: এলিমেন্টারী স্ট্রীমের জন্য গ্রুপ নির্ধারণ করুন

en: Category
bn_IN: শ্রেণী

en: Set the category of the elementary stream
bn_IN: এলিমেন্টারী স্ট্রীমের শ্রেণী নির্ধারণ করুন

en: Unknown
bn_IN: অজানা

en: Data
bn_IN: ডাটা

en: Set the codec of the elementary stream
bn_IN: এলিমেন্টারী স্ট্রীমের কোডেক নির্ধারণ করুন

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
bn_IN: এলিমেন্টারী স্ট্রীমের ভাষা ISO639 দ্বারা ব্যাখ্যা করা হয়

en: Sample rate of an audio elementary stream
bn_IN: অডিও এলিমেন্টারী স্ট্রীমের স্যাম্পল রেট

en: Channels count
bn_IN: চ্যানেল গণনা করা

en: Channels count of an audio elementary stream
bn_IN: অডিও এলিমেন্টারী স্ট্রীমের চ্যানেল গণনা

en: Width
bn_IN: প্রস্থ

en: Width of video or subtitle elementary streams
bn_IN: ভিডিও এর প্রস্থ বা সাবটাইটেল এলিমেন্টারী স্ট্রীম

en: Height
bn_IN: উচ্চতা

en: Height of video or subtitle elementary streams
bn_IN: ভিডিও এর উচ্চতা বা সাবটাইটেল এলিমেন্টারী স্ট্রীম

en: Display aspect ratio
bn_IN: এ্যাসপেক্ট অনুপাত প্রদর্শন

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
bn_IN: ভিডিও এলিমেন্টারী স্ট্রীমের এ্যাসপেক্ট অনুপাত দেখায়

en: Frame rate of a video elementary stream
bn_IN: ভিডিও এলিমেন্টারী স্ট্রীমের ফ্রেম হার

en: Callback cookie string
bn_IN: কলব্যাক কুকি স্ট্রিং

en: Text identifier for the callback functions
bn_IN: কলব্যাক ফাংশনের জন্য টেক্সট আইডেন্টিফায়ার

en: Callback data
bn_IN: ডেটা কলব্যাক

en: Data for the get and release functions
bn_IN: গেট এবং রিলিজ ফাংশনের জন্য ডাটা।

en: Get function
bn_IN: Get ফাংশন

en: Address of the get callback function
bn_IN: get কলব্যাক ফাংশনের ঠিকানা

en: Release function
bn_IN: রিলিজ ফাংশন

en: Address of the release callback function
bn_IN: রিলিজ কলব্যাক ফাংশনের ঠিকানা

en: Size
bn_IN: আকার

en: Size of stream in bytes
bn_IN: বাইটে স্ট্রীমের আকার

en: Memory input
bn_IN: মেমরি ইনপুট

en: Pace
bn_IN: পেস

en: Read the audio stream at VLC pace rather than Jack pace.
bn_IN: জ্যাক পেস এর চেয়ে VLC পেস এ অডিও স্ট্রীম পড়া হবে।

en: Auto connection
bn_IN: স্বয়ংক্রিয় সংযোগ

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
bn_IN: VLC-র ইনপুট পোর্টকে স্বয়ংক্রিয়ভাবে বিদ্যমান আউটপুট পোর্টে সংযুক্ত করা হবে।

en: JACK audio input
bn_IN: JACK অডিও ইনপুট

en: JACK Input
bn_IN: JACK ইনপুট

en: Allows you to set the desired link of the board for the capture (starting at 0).
bn_IN: আপনাকে বোর্ডে আকাঙ্ক্ষিত ক্যাপচার (0 থেকে আরম্ভ) জন্য লিঙ্ক সেট করার অনুমতি দেয়.

en: Video ID
bn_IN: ভিডিও আইডি

en: Allows you to set the ES ID of the video.
bn_IN: আপনি ভিডিওর ES আইডি সেট করার অনুমতি দেয়.

en: Allows you to force the aspect ratio of the video.
bn_IN: আপনি ভিডিও এর অনুপাত বলপূর্বক করার অনুমতি দেয়.

en: Audio configuration
bn_IN: অডিও কনফিগারেশন

en: Allows you to set audio configuration (id=group,pair:id=group,pair...).
bn_IN: আপনি অডিও কনফিগারেশন সেট করার অনুমতি দেয়  (id=group,pair:id=group,pair...).

en: HD-SDI Input
bn_IN: এইচডি-SDI ইনপুট

en: Teletext configuration
bn_IN: টেলেটেক্সট কনফিগারেশন

en: Allows you to set Teletext configuration (id=line1-lineN with both fields).
bn_IN: আপনি টেলেটেক্সট কনফিগারেশন সেট করার অনুমতি দেয় (আইডি = উভয় ক্ষেত্রের সাথে line1-অন্তর্বাস).

en: Teletext language
bn_IN: টেলেটেক্সট ভাষা

en: Allows you to set Teletext language (page=lang/type,...).
bn_IN: আপনি টেলেটেক্সট ভাষা সেট করার অনুমতি দেয় (পাতা lang = / টাইপ করুন, ...).

en: SDI Input
bn_IN: SDI নিবেশ

en: Kasenna RTSP dialect
bn_IN: Kasenna RTSP আঞ্চলিক ভাষা

en: Kasenna servers use an old and nonstandard dialect of RTSP. With this parameter VLC will try this dialect, but then it cannot connect to normal RTSP servers.
bn_IN: Kasenna সার্ভার RTSP এর একটি পুরাতন এবং অনাদর্শ ডায়লেক্ট ব্যবহার করে। VLC যোগাযোগের জন্য এই ডায়লেক্ট চেষ্টা করবে, এই মোডে আপনি সাধারন RTSP সার্ভারের সাথে সংযোগ করতে পারবেন না।

en: WMServer RTSP dialect
bn_IN: WMServer RTSP ডায়ালেক্ট

en: WMServer uses a nonstandard dialect of RTSP. Selecting this parameter will tell VLC to assume some options contrary to RFC 2326 guidelines.
bn_IN: WMServer একটি RTSP এর ননস্ট্যান্ডার্ড ভাষা ব্যবহার করে. এই পরামিতিটি নির্বাচন VLC কিছু অপশন বিপরীত RFC 2326 নির্দেশিকা অনুমান বলতে হবে.

en: Sets the username for the connection, if no username or password are set in the url.
bn_IN: URL-এ কোনো ব্যবহারকারীর নাম বা পাসওয়ার্ড নির্ধারণ করা না থাকলে, সংযোগের জন্য ব্যবহারকারীর নাম নির্ধারণ করে।

en: Sets the password for the connection, if no username or password are set in the url.
bn_IN: URL-এ কোনো ব্যবহারকারীর নাম বা পাসওয়ার্ড নির্ধারণ করা না থাকলে, সংযোগের জন্য পাসওয়ার্ড নির্ধারণ করে।

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
bn_IN: RTP/RTSP/SDP ডিমাক্সার (Live555 ব্যবহার করে)

en: RTSP/RTP access and demux
bn_IN: RTSP/RTP এক্সেস এবং ডিমাক্স

en: Use RTP over RTSP (TCP)
bn_IN: RTSP (TCP) এর উপরে RTP ব্যবহার করা হবে

en: Client port
bn_IN: ক্লায়েন্ট পোর্ট

en: Port to use for the RTP source of the session
bn_IN: সেশনের RTP সোর্সের জন্য যে পোর্ট ব্যবহার করা হবে

en: Force multicast RTP via RTSP
bn_IN: RTSP এর মাধ্যমে মাল্টিকাস্ট RTP বাধ্য করা হবে

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
bn_IN: HTTP এর উপর RTSP এবং RTP টানেল করা হবে

en: HTTP tunnel port
bn_IN: HTTP টানেল পোর্ট

en: Port to use for tunneling the RTSP/RTP over HTTP.
bn_IN: HTTP এর উপর RTSP/RTP টানেল করার জন্য যে পোর্ট ব্যবহার করা হবে।

en: RTSP authentication
bn_IN: RTSP প্রমাণীকরণ

en: Please enter a valid login name and a password.
bn_IN: অনুগ্রহ করে একটি বৈধ লগইন নাম এবং পাসওয়ার্ড দিন।

en: Force selection of all streams
bn_IN: সব স্ট্রীমের নির্বাচন কার্যকর করা হবে

en: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. You can choose to select all of them.
bn_IN: MMS স্ট্রিম বিভিন্ন bitrates সঙ্গে কয়েকটি প্রাথমিক স্ট্রিম করে রাখতে পারে. আপনি তাদের সব নির্বাচন চয়ন করতে পারেন.

en: Maximum bitrate
bn_IN: সর্বোচ্চ বিটরেট

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
bn_IN: সীমার মধ্যে সর্বোচ্চ বিটরেট সহ স্ট্রীম নির্বাচন করা হবে।

en: TCP/UDP timeout (ms)
bn_IN: TCP/UDP-র টাইম আউট (মিলিসেকেন্ড)

en: Microsoft Media Server (MMS) input
bn_IN: মাইক্রোসফট মিডিয়া সার্ভার (MMS) ইনপুট

en: MTP input
bn_IN: MTP ইনপুট

en: File reading failed
bn_IN: ফাইল পড়তে ব্যর্থ

en: Capture the audio stream in stereo.
bn_IN: স্টেরিওতে অডিও স্ট্রীম ক্যাপচার করা হবে।

en: Samplerate
bn_IN: স্যাম্পলরেট

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
bn_IN: ক্যাপচার করা অডিও স্ট্রীমের স্যাম্পলরেট, হার্জে (যেমন: ১১০২৫, ২২০৫০, ৪৪১০০, ৪৮০০০)

en: OSS input
bn_IN: OSS ইনপুট

en: Pass pulse:// to open the default PulseAudio source, or pulse://SOURCE to open a specific source named SOURCE.
bn_IN: পাস pulse:// ডিফল্ট পালস অডিও উৎস খুলুন, বা pulse://SOURCE একটি নির্দিষ্ট উৎস নামে SOURCE এ খুলুন.

en: PulseAudio
bn_IN: পালস অডিও

en: PulseAudio input
bn_IN: পালস অডিও নিবেশ

en: RTCP (local) port
bn_IN: RTCP (স্থানীয়) পোর্ট

en: RTCP packets will be received on this transport protocol port. If zero, multiplexed RTP/RTCP is used.
bn_IN: RTCP প্যাকেট এই পরিবহণটি প্রোটোকল পোর্টে গ্রহন করা হবে। যদি শূন্য, মাল্টিপ্লেক্সকৃত RTP/RTCP ব্যবহার করা হয়।

en: SRTP key (hexadecimal)
bn_IN: SRTP কী (key) (হেক্সাডেসিমাল)

en: RTP packets will be authenticated and deciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
bn_IN: RTP প্যাকেট অনুমোদন যাচাই করা হবে এবং এই নিরাপদ RTP মাস্টার ভাগ গুপ্ত কী সহ deciphered. এটি একটি 32-অক্ষর দীর্ঘ স্ট্রিং হেক্সাডেসিমাল হতে হবে.

en: SRTP salt (hexadecimal)
bn_IN: SRTP সল্ট (হেক্সাডেসিমাল)

en: Secure RTP requires a (non-secret) master salt value. This must be a 28-character-long hexadecimal string.
bn_IN: নিরাপদ RTP একটি (অ গোপন) মাস্টার লবণ মান প্রয়োজন. এটি একটি 28-অক্ষর দীর্ঘ স্ট্রিং হেক্সাডেসিমাল হতে হবে.

en: Maximum RTP sources
bn_IN: সর্বোচ্চ RTP সোর্স

en: How many distinct active RTP sources are allowed at a time.
bn_IN: একই সময়ে কতগুলো পৃথক সক্রিয় RTP সোর্স উপস্থিত থাকতে পারবে।

en: RTP source timeout (sec)
bn_IN: RTP সোর্স টাইম আউট (সেকেন্ড)

en: How long to wait for any packet before a source is expired.
bn_IN: একটি সোর্সের মেয়াদোত্তীর্ণ হওয়ার আগে কতক্ষন একটি প্যাকেটের জন্য অপেক্ষা করা হবে।

en: Maximum RTP sequence number dropout
bn_IN: সর্বোচ্চ RTP সিকুয়েন্স নম্বর ড্রপআউট

en: RTP packets will be discarded if they are too much ahead (i.e. in the future) by this many packets from the last received packet.
bn_IN: RTP প্যাকেট ফেলে যদি তারা খুব এগিয়ে এই শেষ পেয়েছি প্যাকেট থেকে অনেক প্যাকেট (ভবিষ্যতে শুনেছি) করা হবে.

en: Maximum RTP sequence number misordering
bn_IN: সর্বোচ্চ RTP ক্রম নম্বর মিসঅর্ডারিং

en: RTP packets will be discarded if they are too far behind (i.e. in the past) by this many packets from the last received packet.
bn_IN: RTP প্যাকেট বাতিল করা হবে যদি তারা র পেছনে খুব দুর আছে (শেষে অর্থাৎ) শেষ থেকে এই অনেক প্যাকেটটির দ্বারা প্যাকেট গ্রহন করেছিল।

en: RTP payload format assumed for dynamic payloads
bn_IN: RTP পে লোড বিন্যাসে গতিশীল payloads জন্য অধিকৃত

en: This payload format will be assumed for dynamic payload types (between 96 and 127) if it can't be determined otherwise with out-of-band mappings (SDP)
bn_IN: এই পে লোড বিন্যাসে পে লোড ধরনের ডায়নামিক (মধ্যে 96 এবং 127) জন্য যদি এটা সেকেলে ব্যান্ডের সঙ্গে ম্যাপিং নির্ধারণ করতে হবে অন্যথায় নয় অধিকৃত করা হবে (SDP) হবে

en: Real-Time Protocol (RTP) input
bn_IN: রিয়েল-টাইম প্রোটোকল (RTP) ইনপুট

en: SDP required
bn_IN: SDP প্রয়োজন

en: A description in SDP format is required to receive the RTP stream. Note that rtp:// URIs cannot work with dynamic RTP payload format (%<PRIu8>).
bn_IN: SDP বিন্যাসে একটি বিবরণ যাও RTP স্ট্রিম পাবেন প্রয়োজন. Note that rtp:// URIs ডায়নামিক RTP পে লোড বিন্যাসে কাজ করতে পারেন না (%<PRIu8>).

en: Real RTSP
bn_IN: আসল RTSP

en: Connection failed
bn_IN: সংযোগ ব্যর্থ

en: VLC could not connect to "%s:%d".
bn_IN: VLC "%s:%d"-র সাথে সংযুক্ত হতে পারেনি।

en: Session failed
bn_IN: সেশন ব্যর্থ

en: The requested RTSP session could not be established.
bn_IN: অনুরোধকৃত RTSP সেশন স্থাপন করা যায়নি।

en: Host
bn_IN: হোস্ট

en: Desired frame rate for the capture.
bn_IN: ক্যাপচারের জন্য কাঙ্ক্ষিত ফ্রেম রেট।

en: Capture fragment size
bn_IN: অংশের আকার ক্যাপচার করা হবে

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
bn_IN: অংশ পূর্বনির্ধারিত উচ্চতা (16 একটি ভালো মান, এবং 0 মানে অক্ষম হতে পারে) মধ্যে পর্দা fragmenting দ্বারা ক্যাপচার নিখুত.

en: Region top row
bn_IN: এলাকার শীর্ষ সারি

en: Ordinate of the capture region in pixels.
bn_IN: পিক্সেলে ক্যাপচার এলাকায় অর্ডিনেট।

en: Region left column
bn_IN: এলাকার বাম কলাম

en: Capture region width
bn_IN: ক্যাপচার এলাকার প্রস্থ

en: Capture region height
bn_IN: ক্যাপচার এলাকা উচ্চতা

en: Follow the mouse
bn_IN: মাউসকে অনুসরণ করা হবে

en: Follow the mouse when capturing a subscreen.
bn_IN: উপপর্দা ক্যাপচার করার সময় মাউসকে অনুসরণ করা হবে।

en: Mouse pointer image
bn_IN: মাউস পয়েন্টার ইমেজ

en: If specified, will use the image to draw the mouse pointer on the capture.
bn_IN: যদি উল্লেখ করা থাকে, ছবি ব্যবহার করে ক্যাপচারের উপর মাউস পয়েন্টার আঁকা হবে।

en: Screen Input
bn_IN: পর্দার ইনপুট

en: Screen
bn_IN: পর্দা

en: How many times the screen content should be refreshed per second.
bn_IN: প্রতি সেকেন্ডে পর্দার বিষয়বস্তু কতবার রিফ্রেশ করা হবে।

en: Pixel width of the capture region, or 0 for full width
bn_IN: ক্যাপচার এলাকার পিক্সেল প্রস্থ, অথবা পুরো প্রস্থের জন্য ০

en: Pixel height of the capture region, or 0 for full height
bn_IN: ক্যাপচার এলাকার পিক্সেল উচ্চতা, অথবা পুরো উচ্চতার জন্য ০

en: Screen capture (with X11/XCB)
bn_IN: পর্দা ক্যাপচার (X11/XCB সহ)

en: Session Description Protocol
bn_IN: সেশন বর্ণনা প্রোটোকল

en: SFTP port
bn_IN: SFTP পোর্ট

en: SFTP port number to use on the server
bn_IN: সার্ভারে ব্যবহারের জন্য SFTP পোর্ট নাম্বার

en: SFTP input
bn_IN: SFTP ইনপুট

en: SFTP authentication
bn_IN: SFTP প্রমাণীকরণ প্রক্রিয়া

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
bn_IN: অনুগ্রহ করে %s এর sftp কানেক্সের জন্য একটি বৈধ লগইন নাম এবং পাসওয়ার্ড দিন

en: Frame buffer depth
bn_IN: ফ্রেম বাফার গভীরতার

en: Frame buffer width
bn_IN: ফ্রেম বাফার প্রস্থ

en: Frame buffer height
bn_IN: ফ্রেম বাফার উচ্চতা

en: Frame buffer segment ID
bn_IN: ফ্রেম বাফার সেগমেন্ট আইডি

en: System V shared memory segment ID of the frame buffer (this is ignored if --shm-file is specified).
bn_IN: সিস্টেম ভী ভাগ ফ্রেম বাফার মেমরির অংশ আইডি (এই যদি উপেক্ষা করা হয় - shm-ফাইল উল্লেখ করা হয়).

en: Frame buffer file
bn_IN: ফ্রেম বাফার ফাইল

en: Path of the memory mapped file of the frame buffer
bn_IN: ফ্রেম বাফার মেমরির জন্য ম্যাপ করা ফাইল পথ

en: 8 bits
bn_IN: 8 বিট

en: 15 bits
bn_IN: 15 বিট

en: 16 bits
bn_IN: 16 বিট

en: 24 bits
bn_IN: 24 বিট

en: 32 bits
bn_IN: 32বিট

en: Framebuffer input
bn_IN: ফ্রেম বাফার ইনপুট

en: Shared memory framebuffer
bn_IN: শেয়ার্ড মেমরি ফ্রেম বাফার

en: Samba (Windows network shares) input
bn_IN: সাম্বা (উইন্ডোজ নেটওয়ার্ক শেয়ার) ইনপুট

en: SMB input
bn_IN: SMB ইনপুট

en: SMB domain
bn_IN: SMB ডোমেইন

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
bn_IN: সংযোগের জন্য যে ডোমেইন/ওয়ার্কগ্রুপ ব্যবহার করা হবে।

en: TCP input
bn_IN: TCP ইনপুট

en: UDP input
bn_IN: UDP ইনপুট

en: Reset defaults
bn_IN: ডিফল্টে রিসেট করুন

en: Standard
bn_IN: স্ট্যান্ডার্ড

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
bn_IN: ভিডিও স্ট্যান্ডার্ড (পূর্বনির্ধারিত, SECAM, PAL, বা NTSC)।

en: Force the Video4Linux2 video device to use a specific chroma format (eg. I420 or I422 for raw images, MJPG for M-JPEG compressed input) (Complete list: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG)
bn_IN: Video4Linux2 ভিডিও ডিভাইসটিকে একটি উল্লিখিত ক্রোমা বিন্যাস ব্যবহার করতে বাধ্য করা হবে (যেমন অশোধিত ছবির জন্য I420 বা I422, M-JPEG কম্প্রেসড ইনপুটের জন্য MJPG) (সম্পূর্ণ তালিকা: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG)

en: Input of the card to use (see debug).
bn_IN: কার্ডের যে ইনপুটটি ব্যবহার করা হবে (ডিবাগ দেখুন)।

en: Audio input
bn_IN: অডিও ইনপুট

en: Audio input of the card to use (see debug).
bn_IN: কার্ডের যে অডিও ইনপুটটি ব্যবহার করা হবে (ডিবাগ দেখুন)।

en: Radio device
bn_IN: রেডিও ডিভাইস

en: Frequency
bn_IN: কম্পাঙ্ক

en: Tuner frequency in Hz or kHz (see debug output)
bn_IN: হার্জ বা কিলোহার্জে টিউনার কম্পাঙ্ক (ডিবাগ আউটপুট দেখুন)

en: Audio mode
bn_IN: অডিও মোড

en: Tuner audio mono/stereo and track selection.
bn_IN: টিউনার অডিও মোনো/স্টেরিও এবং ট্র্যাক নির্বাচন।

en: Reset controls
bn_IN: নিয়ন্ত্রণ রিসেট করুন

en: Reset controls to defaults.
bn_IN: ডিফল্টে রিসেট করুন নিয়ন্ত্রণ.

en: Brightness
bn_IN: উজ্জ্বলতা

en: Picture brightness or black level.
bn_IN: ছবি উজ্জ্বলতা বা কালো স্তর.

en: Automatic brightness
bn_IN: স্বয়ংক্রিয় উজ্জ্বলতা

en: Automatically adjust the picture brightness.
bn_IN: স্বয়ংক্রিয়ভাবে ছবি উজ্জ্বলতা সমন্বয়.

en: Contrast
bn_IN: বৈসাদৃশ্য

en: Picture contrast or luma gain.
bn_IN: ছবি বিপরীতে বা Luma লাভ.

en: Saturation
bn_IN: স্যাচুরেশন

en: Picture saturation or chroma gain.
bn_IN: ছবি সম্পৃক্তি বা ক্রোমা লাভ.

en: Hue
bn_IN: হিউ

en: Hue or color balance.
bn_IN: বর্ণ বা রঙ ভারসাম্য.

en: Automatic hue
bn_IN: স্বয়ংক্রিয় রঙ্গ

en: Automatically adjust the picture hue.
bn_IN: স্বয়ংক্রিয়ভাবে ছবি রঙ্গ সামঞ্জস্য.

en: White balance temperature (K)
bn_IN: হোয়াইট ব্যালেন্স তাপমাত্রা (K)

en: White balance temperature as a color temperation in Kelvin (2800 is minimum incandescence, 6500 is maximum daylight).
bn_IN: হোয়াইট একটি কেলভিনের মধ্যে রঙ temperation হিসাবে ভারসাম্য তাপমাত্রা (2800 হল সর্বনিম্ন ভাস্বরতা, 6500 সর্বাধিক দিবালোক).

en: Automatic white balance
bn_IN: স্বয়ংক্রিয় সাদা ভারসাম্য

en: Automatically adjust the picture white balance.
bn_IN: স্বয়ংক্রিয়ভাবে ছবি সাদা ভারসাম্য সামঞ্জস্য.

en: Red balance
bn_IN: লাল ভারসাম্য

en: Red chroma balance.
bn_IN: লাল ক্রোমা ভারসাম্য.

en: Blue balance
bn_IN: নীল ভারসাম্য

en: Blue chroma balance.
bn_IN: ব্লু ক্রোমা ভারসাম্য.

en: Gamma
bn_IN: গামা

en: Gamma adjust.
bn_IN: গামা সামঞ্জস্য.

en: Automatic gain
bn_IN: স্বয়ংক্রিয় লাভ

en: Automatically set the video gain.
bn_IN: স্বয়ংক্রিয়ভাবে ভিডিও লাভ সেট.

en: Gain
bn_IN: গেইন

en: Picture gain.
bn_IN: ছবি লাভ.

en: Sharpness
bn_IN: তীক্ষ্ণতা

en: Sharpness filter adjust.
bn_IN: তীক্ষ্ণতা ফিল্টার সামঞ্জস্য.

en: Chroma gain
bn_IN: ক্রোমা লাভ

en: Chroma gain control.
bn_IN: ক্রোমা লাভ নিয়ন্ত্রণ.

en: Automatic chroma gain
bn_IN: স্বয়ংক্রিয় ক্রোমা লাভ

en: Automatically control the chroma gain.
bn_IN: স্বয়ংক্রিয়ভাবে ক্রোমা লাভ নিয়ন্ত্রণ.

en: Power line frequency
bn_IN: একটি পাওয়ার লাইন ফ্রিকোয়েন্সি

en: Power line frequency anti-flicker filter.
bn_IN: বিদ্যুৎ লাইন ফ্রিকোয়েন্সি বিরোধী দপদপ করে ওঠার ফিল্টার.

en: Backlight compensation
bn_IN: পিছনে হালকা ক্ষতিপূরণ

en: Band-stop filter
bn_IN: ব্যান্ড স্টপ ফিল্টার

en: Cut a light band induced by fluorescent lighting (unit undocumented).
bn_IN: একটি হালকা ব্যান্ড প্রতিপ্রভ আলো (ইউনিট অনথিভুক্ত) দ্বারা প্রবর্তিত থে.

en: Horizontal flip
bn_IN: অনুভূমিকভাবে উল্টানো

en: Flip the picture horizontally.
bn_IN: ছবিকে অনুভূমিকভাবে ফ্লিপ করুন.

en: Vertical flip
bn_IN: উলম্বভাবে উল্টানো

en: Flip the picture vertically.
bn_IN: ছবিকে উল্লম্বভাবে ফ্লিপ করুন.

en: Rotate (degrees)
bn_IN: (ডিগ্রী) ঘোরান

en: Picture rotation angle (in degrees).
bn_IN: ছবি ঘূর্ণন কোণ (এ ডিগ্রী).

en: Color killer
bn_IN: রঙ হত্যাকারী

en: Enable the color killer, i.e. switch to black & white picture whenever the signal is weak.
bn_IN: হত্যাকারী সক্ষম রঙ, সাদাকালো ছবি যাও শুনেছি যখনই সংকেত দুর্বল সুইচ.

en: Color effect
bn_IN: রঙ প্রভাব

en: Select a color effect.
bn_IN: একটি রঙের প্রভাব নির্বাচন করুন.

en: Black & white
bn_IN: কালো ও সাদা

en: Sepia
bn_IN: বাদামী রং

en: Negative
bn_IN: নেতিবাচক

en: Emboss
bn_IN: খোদাই করা

en: Sketch
bn_IN: স্কেচ

en: Sky blue
bn_IN: নীল আকাশ

en: Grass green
bn_IN: দুর্বাদলশ্যাম

en: Skin whiten
bn_IN: ত্বক সাদা করা

en: Vivid
bn_IN: প্রগাঢ়

en: Audio volume
bn_IN: অডিও ভলিউম

en: Volume of the audio input.
bn_IN: অডিও ইনপুট ভলিউম.

en: Audio balance
bn_IN: অডিও ভারসাম্য

en: Balance of the audio input.
bn_IN: অডিও ইনপুট ভারসাম্য.

en: Bass level
bn_IN: খাদ স্তর

en: Bass adjustment of the audio input.
bn_IN: অডিও ইনপুট খাদ সমন্বয়.

en: Treble level
bn_IN: ত্রিগুণ স্তর

en: Treble adjustment of the audio input.
bn_IN: অডিও ইনপুট ত্রিগুণ সমন্বয়.

en: Mute the audio.
bn_IN: অডিও  নীরব.

en: Loudness mode
bn_IN: অট্ট অন্তরীপ মোড

en: Loudness mode a.k.a. bass boost.
bn_IN: Loudness মোড a.k.a. খাদ সাহায্য.

en: v4l2 driver controls
bn_IN: v4l2 ড্রাইভার কন্ট্রোল

en: All
bn_IN: সব

en: Mono
bn_IN: মোনো

en: Dual mono
bn_IN: দ্বৈত মোনো

en: Video input
bn_IN: ভিডিও ইনপুট

en: Tuner
bn_IN: টিউনার

en: Controls
bn_IN: কন্ট্রোল

en: Video capture controls (if supported by the device)
bn_IN: ভিডিও ক্যাপচার নিয়ন্ত্রণ (ডিভাইস দ্বারা সমর্থিত হয়)

en: VCD input
bn_IN: VCD ইনপুট

en: Support for VDR recordings (http://www.tvdr.de/).
bn_IN: VDR রেকর্ডিং জন্য সমর্থন (http://www.tvdr.de/).

en: Chapter offset in ms
bn_IN: Ms-অধ্যায় অফসেট

en: Move all chapters. This value should be set in milliseconds.
bn_IN: সব লেখা অধ্যায়গুলি সরান. এই মান সময়, মিলিসেকেন্ডে ব্যক্ত করা উচিত সেট.

en: Default frame rate for chapter import.
bn_IN: অধ্যায় ইম্পোর্টের জন্য ডিফল্ট ফ্রেম রেট.

en: VDR recordings
bn_IN: VDR রেকর্ডিং

en: VDR Cut Marks
bn_IN: ফোর্স প্রোফাইল...

en: Start
bn_IN: শুরু

en: Dummy stream output
bn_IN: ডামি স্ট্রীম আউটপুট

en: Append to file
bn_IN: ফাইলের শেষে যোগ করা হবে

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
bn_IN: ফাইলে উপস্থিত থাকলে প্রতিস্থাপনের পরিবর্তে পরিশেষে যোগ করা হবে।

en: Synchronous writing
bn_IN: সমকালীন লেখা

en: Open the file with synchronous writing.
bn_IN: সিঙ্ক্রোনাস লিখিতভাবে সঙ্গে ফাইলটি খুলুন.

en: File stream output
bn_IN: ফাইল স্ট্রীম আউটপুট

en: Password that will be requested to access the stream.
bn_IN: স্ট্রীম এক্সেস করার জন্য যে পাসওয়ার্ড চাওয়া হবে।

en: MIME returned by the server (autodetected if not specified).
bn_IN: সার্ভার দ্বারা ফেরত পাঠানো MIME (উল্লেখ করা না থাকলে স্বয়ংক্রিয়ভাবে সনাক্ত করা হবে)।

en: HTTP stream output
bn_IN: HTTP স্ট্রীম আউটপুট

en: Segment length
bn_IN: সেগমেন্টের দৈর্ঘ্য

en: Length of TS stream segments
bn_IN: TS প্রবাহ খন্ডের দৈর্ঘ্য

en: Split segments anywhere
bn_IN: কোথাও অংশ বিভক্ত

en: Don't require a keyframe before splitting a segment. Needed for audio only.
bn_IN: কি বধির একটি সেগমেন্ট আগে একটি keyframe প্রয়োজন হয় না. অডিও শুধুমাত্র জন্য প্রয়োজন.

en: Number of segments
bn_IN: খন্ডের সংখ্যা

en: Number of segments to include in index
bn_IN: খন্ডের সংখ্যা সূচীর অন্তর্ভুক্ত

en: Index file
bn_IN: ইনডেক্স ফাইল

en: Path to the index file to create
bn_IN: ইনডেক্স ফাইল তৈরি করার পথ

en: Full URL to put in index file
bn_IN: সম্পূর্ণ URL টি সূচক ফাইল রাখা যাও

en: Full URL to put in index file. Use #'s to represent segment number
bn_IN: সম্পূর্ণ URL টি সূচক ফাইল রাখা যাও. # 'গুলি যাও সেগমেন্ট নম্বর প্রতিনিধিত্ব ব্যবহার

en: Delete segments
bn_IN: অংশ মুছে দিন

en: Delete segments when they are no longer needed
bn_IN: অংশ যখন তারা কোনো প্রয়োজন মুছে দিন

en: Use muxers rate control mechanism
bn_IN: Muxers হার নিয়ন্ত্রণ ব্যবস্থার ব্যবহার করুন

en: HTTP Live streaming output
bn_IN: HTTP-র আউটপুট লাইভ স্ট্রিমিং

en: Stream name
bn_IN: স্ট্রীমের নাম

en: Name to give to this stream/channel on the shoutcast/icecast server.
bn_IN: শাউটকাস্ট/আইসকাস্ট সার্ভারে এই স্ট্রীম/চ্যানেলের যে নাম দেয়া হবে।

en: Stream description
bn_IN: স্ট্রীমের বিবরন

en: Description of the stream content or information about your channel.
bn_IN: আপনার চ্যানেল সম্পর্কে স্ট্রীমের বিষয়বস্তু বা তথ্যের বিবরন।

en: Stream MP3
bn_IN: MP3 স্ট্রীম করা হবে

en: You normally have to feed the shoutcast module with Ogg streams. It is also possible to stream MP3 instead, so you can forward MP3 streams to the shoutcast/icecast server.
bn_IN: আপনি সাধারণতঃ OGG স্ট্রিম সঙ্গে shoutcast মডিউল ভোজন আছে. এটি দ্বারা MP3 পরিবর্তে, তাই আপনি shoutcast / icecast সার্ভার দ্বারা MP3 স্ট্রিম ফরোয়ার্ড করতে পারেন স্ট্রিম সম্ভব.

en: Genre description
bn_IN: শ্রেণীর বিবরন

en: Number of channels
bn_IN: চ্যানেলের সংখ্যা

en: Ogg Vorbis Quality
bn_IN: Ogg Vorbis গুণগত মান

en: Stream public
bn_IN: স্ট্রীম পাবলিক

en: Make the server publicly available on the 'Yellow Pages' (directory listing of streams) on the icecast/shoutcast website. Requires the bitrate information specified for shoutcast. Requires Ogg streaming for icecast.
bn_IN: সার্ভারটিকে সার্বজনিকভাবে 'ইয়েলো পেজেস' icecast / shoutcast ওয়েবসাইটে (প্রবাহের ডিরেক্টরি তালিকা) উপলব্ধ করুন. বিটরেট তথ্য shoutcast জন্য নির্দিষ্ট করা আবশ্যক. প্রয়োজন OGG icecast স্ট্রিমিং জন্য.

en: IceCAST output
bn_IN: IceCAST আউটপুট

en: Caching value (ms)
bn_IN: ক্যাশিং মান (মিলিসেকেন্ড)

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
bn_IN: বিদেশগামী ফলে UDP স্ট্রিম জন্য ডিফল্ট মান ক্যাশে. এই মান সময়, মিলিসেকেন্ডে ব্যক্ত করা উচিত সেট.

en: Group packets
bn_IN: গ্রুপ প্যাকেট

en: Packets can be sent one by one at the right time or by groups. You can choose the number of packets that will be sent at a time. It helps reducing the scheduling load on heavily-loaded systems.
bn_IN: এক প্যাকেট দ্বারা সঠিক সময়ে বা গ্রুপ করা যেতে পারে এক পাঠানো হয়েছে. আপনি যে একটি প্যাকেট সময়ে পাঠানো হবে সংখ্যা চয়ন করতে পারেন. এটির সাহায্যে প্রচন্ডভাবে-লোড সিস্টেমে সিডিউলিং লোড কমে যায়.

en: UDP stream output
bn_IN: UDP স্ট্রীম আউটপুট

en: ARM NEON video chroma conversions
bn_IN: ARM NEON ভিডিও ক্রোমা রূপান্তর

en: Defines if BarGraph information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
bn_IN: সংজ্ঞায়িত যদি BarGraph তথ্য পাঠানো উচিত. 1 যদি তথ্য পাঠানো উচিত হবে, অন্যথায় 0 (ডিফল্ট 1).

en: Defines how often the barGraph information should be sent. Sends the barGraph information every n audio packets (default 4).
bn_IN: সংজ্ঞায়িত কত ঘন ঘন barGraph তথ্য পাঠানো উচিত. পাঠালে barGraph তথ্য প্রত্যেক n অডিও প্যাকেট (ডিফল্ট 4).

en: Defines if silence alarm information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
bn_IN: সংজ্ঞায়িত যদি নীরবতা এলার্ম তথ্য পাঠানো উচিত. 1 যদি তথ্য পাঠানো উচিত হবে, অন্যথায় 0 (ডিফল্ট 1).

en: Time Window during when the audio level is measured in ms for silence detection. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 5000).
bn_IN: যখন অডিও স্তর ms-এ নীরবতা সনাক্তকরণের জন্য মাপা হয় সময় সময় উইন্ডো. যদি অডিওটি স্তরের এই সময়ে থ্রেশহোল্ড অধীন হয়, এলার্ম (ডিফল্ট 5000) পাঠানো হয়.

en: Threshold to be attained to raise an alarm. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 0.1).
bn_IN: বিক্রেতার যাও এলার্ম বাড়াতে করা সাধিত যাও. যদি অডিওটি স্তরের এই সময়ে থ্রেশহোল্ড অধীন হয়, এলার্ম (ডিফল্ট 0.1) পাঠানো হয়.

en: Time between two alarm messages in ms. This value is used to avoid alarm saturation (default 2000).
bn_IN: দুই ms-এ এলার্ম বার্তা মধ্যে সময়. এই মান এলার্ম সম্পৃক্তি (ডিফল্ট 2000) এড়ানোর জন্য ব্যবহার করা হয়.

en: Audio part of the BarGraph function
bn_IN: বারগ্রাফ ফাংশনের অডিও পার্ট

en: Audiobar Graph
bn_IN: Audiobar গ্রাফ

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
bn_IN: ডলবি সারাউন্ড এনকোড করা স্ট্রীমের জন্য সরল ডিকোডার

en: Dolby Surround decoder
bn_IN: ডলবি সারাউন্ড ডিকোডার

en: This effect gives you the feeling that you are standing in a room with a complete 7.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 7.1.
bn_IN: এই প্রভাবটি দেয় অনুভূতি যে আপনি একটি সম্পূর্ণ 7.1 স্পিকার সেট দিয়ে একটি রুমে যখন শুধুমাত্র একটি মাথায় বাঁধিয়া ব্যবহার্য বেতারযন্ত্র ব্যবহার করে দাঁড়িয়ে, আরো একটি বাস্তবসম্মত সাউন্ড অভিজ্ঞতা প্রদান করে থাকেন. এটা করা আরো আরামদায়ক এবং কম ক্লান্তিকর সঙ্গীত যখন সময় দীর্ঘ দিন শোনা উচিত.
    এটা কোনো উৎস বিন্যাস সঙ্গে কাজ মনো থেকে 7.1 যাও.

en: Characteristic dimension
bn_IN: বৈশিষ্ট্যমূলক মাত্রা

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
bn_IN: সামনের বামদিকের স্পিকার এবং শ্রোতার মধ্যবর্তী দূরত্ব (মিটারে)।

en: Compensate delay
bn_IN: বিলম্বের ক্ষতিপূরণ

en: The delay which is introduced by the physical algorithm may sometimes be disturbing for the synchronization between lips-movement and speech. In case, turn this on to compensate.
bn_IN: বিলম্ব যা শারীরিক আলগোরিদিম দ্বারা সূচিত করা হয় কখনও কখনও ঠোঁট-আন্দোলন এবং বক্তৃতা মধ্যে সুসংগতি কর্ম সঞ্চালন করার জন্য বিরক্ত হতে পারে. ক্ষেত্রে, যাও ক্ষতিপূরণ এই চালু.

en: No decoding of Dolby Surround
bn_IN: ডলবি সারাউন্ডের কোনো ডিকোডিং নেই

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
bn_IN: এই পরিশোধক দ্বারা প্রসেসিং হওয়ার আগে ডলবি সারাউন্ড এনকোডের স্ট্রীমসমূহ ডিকোড করা যাবে না। এই সেটিংটি সক্রিয় করার সুপারিশ করা হয় না।

en: Headphone virtual spatialization effect
bn_IN: হেডফোন ভার্চুয়াল স্পেশালাইজেশন প্রভাব

en: Headphone effect
bn_IN: হেডফোনের প্রভাব

en: Use downmix algorithm
bn_IN: ডাউনমিক্স এলগরিদম ব্যবহার করা হবে

en: This option selects a stereo to mono downmix algorithm that is used in the headphone channel mixer. It gives the effect of standing in a room full of speakers.
bn_IN: এই বিকল্পটি মনো downmix আলগোরিদিম একটি স্টেরিও যে মাথায় বাঁধিয়া ব্যবহার্য বেতারযন্ত্র মিশুক চ্যানেল ব্যবহার করা হয় নির্বাচন. এটি একটি রুম স্পিকার পূর্ণ দাড়িয়ে প্রভাব দেয়.

en: Select channel to keep
bn_IN: যে চ্যানেলটি রাখা হবে

en: This option silences all other channels except the selected channel.
bn_IN: এই বিকল্প নির্বাচিত চ্যানেল ব্যতীত অন্যান্য সমস্ত silences চ্যানেল.

en: Rear left
bn_IN: রিয়ার বাম

en: Rear right
bn_IN: রিয়ার ডান

en: Low-frequency effects
bn_IN: কম ফ্রিকোয়েন্সি প্রভাব

en: Side left
bn_IN: বাম পাশ

en: Side right
bn_IN: ডান পাশ

en: Rear center
bn_IN: রিয়ার কেন্দ্র

en: Audio filter for simple channel mixing
bn_IN: সরল চ্যানেল মিক্সিং এর জন্য অডিও পরিশোধক

en: Audio filter for trivial channel mixing
bn_IN: ট্রিভিয়াল চ্যানেল মিক্সিং এর জন্য অডিও পরিশোধক

en: Sound Delay
bn_IN: শব্দের বিলম্ব

en: Delay
bn_IN: বিলম্ব

en: Add a delay effect to the sound
bn_IN: সাউন্ডে বিলম্ব আবহ যোগ

en: Delay time
bn_IN: বিলম্বের সময়

en: Time in milliseconds of the average delay. Note average
bn_IN: গড় বিলম্বের সময় মিলিসেকেন্ডে নির্ধারিত। গড় নোট করুন

en: Sweep Depth
bn_IN: খালি করতে পারার ক্ষমতা

en: Time in milliseconds of the maximum sweep depth. Thus, the sweep range will be delay-time +/- sweep-depth.
bn_IN: সর্বোচ্চ খালি করার ক্ষমতার জন্য আবশ্যকীয় সময় মিলিসেকেন্ডে নির্ধারিত। সুতরাং, খালি করার সময়সীমা হবে বিলম্বের-সময় +/- খালি করার ক্ষমতা।

en: Sweep Rate
bn_IN: সুইপ রেট

en: Rate of change of sweep depth in milliseconds shift per second of play
bn_IN: খালি করার ক্ষমতার পরিবর্তনের হার মিলিসেকেন্ডে নির্ধারিত, প্লে করার সময় প্রতি সেকেন্ডে স্থানান্তরের পরিমান

en: Gain on Feedback loop
bn_IN: ফিডব্যাক লুপে গেইনের পরিমান

en: Wet mix
bn_IN: ওয়েট মিক্স

en: Level of delayed signal
bn_IN: বিলম্বকৃত সিগন্যালের মাত্রা

en: Dry Mix
bn_IN: ড্রাই মিক্স

en: Level of input signal
bn_IN: ইনপুট সিগন্যালের স্তর

en: RMS/peak
bn_IN: RMS / শিখর

en: Attack time
bn_IN: আক্রমনের সময়

en: Release time
bn_IN: রিলিজ সময়

en: Threshold level
bn_IN: বিক্রেতার স্তর

en: Ratio
bn_IN: অনুপাত

en: Knee radius
bn_IN: হাঁটু ব্যাসার্ধ

en: Makeup gain
bn_IN: রূপসজ্জা লাভ

en: Set the makeup gain in dB (0 ... 24).
bn_IN: Db (0 ... 24) ইন মেকআপ লাভ সেট করুন.

en: Compressor
bn_IN: সংকোচকারী

en: Dynamic range compressor
bn_IN: ডায়নামিক পরিসীমা সংকোচকারী

en: Audio filter for PCM format conversion
bn_IN: PCM ফরম্যাট রুপান্তরের জন্য অডিও পরিশোধক

en: Equalizer preset
bn_IN: ইকুয়ালাইজার প্রিসেট

en: Preset to use for the equalizer.
bn_IN: ইকুয়ালাইজারের জন্য যে প্রিসেটটি ব্যবহার করা হবে।

en: Bands gain
bn_IN: ব্যান্ডের গেইন

en: Don't use presets, but manually specified bands. You need to provide 10 values between -20dB and 20dB, separated by spaces, e.g. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".
bn_IN: নিজ হাতে উল্লিখিত ব্যান্ড ছাড়া প্রিসেট ব্যবহার করা হবে না। আপনাকে -20dB এবং 20dB মধ্যে ১০টি মান প্রদান করতে হবে, স্পেস দ্বারা পৃথক করে, যেমন "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2"।

en: Two pass
bn_IN: দুটি পাস

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
bn_IN: অডিওটি দুইবার পরিশোধন করা হবে। এর ফলে আরও ভালো প্রভাব পাওয়া যায়।

en: Global gain
bn_IN: গ্লোবাল গেইন

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
bn_IN: গ্লোবাল গেইন dB-এ নির্ধারণ করা হবে (-20 ... 20)।

en: Equalizer with 10 bands
bn_IN: 10 ব্যান্ডের সাথে ইকুয়ালাইজার

en: Equalizer
bn_IN: ইকুয়ালাইজার

en: Flat
bn_IN: সমান

en: Classical
bn_IN: ক্ল্যাসিকাল

en: Club
bn_IN: ক্লাব

en: Dance
bn_IN: ড্যান্স

en: Full bass
bn_IN: পূর্ণ বেইস

en: Full bass and treble
bn_IN: পূর্ণ বেইস এবং ট্রেবল

en: Full treble
bn_IN: পূর্ণ ট্রেবল

en: Large Hall
bn_IN: বড় হল

en: Live
bn_IN: সরাসরি

en: Party
bn_IN: পার্টি

en: Pop
bn_IN: পপ

en: Reggae
bn_IN: রেগে

en: Rock
bn_IN: রক্

en: Ska
bn_IN: স্কা

en: Soft
bn_IN: সফ্ট

en: Soft rock
bn_IN: সফ্ট রক

en: Techno
bn_IN: টেকনো

en: Simple Karaoke filter
bn_IN: সহজ কারাওকে ফিল্টার

en: Number of audio buffers
bn_IN: অডিও বাফারের সংখ্যা

en: This is the number of audio buffers on which the power measurement is made. A higher number of buffers will increase the response time of the filter to a spike but will make it less sensitive to short variations.
bn_IN: এই অডিওটি বাফার যা ক্ষমতা পরিমাপ করা হয় সংখ্যা. একটি বাফার উচ্চতর সংখ্যা ফিল্টারের রেসপন্স সময় একটি গজাল যাও কিন্তু বৃদ্ধি ছোট বৈচিত্র কম সংবেদনশীল করা হবে.

en: Maximal volume level
bn_IN: সর্বোচ্চ ভলিউম স্তর

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
bn_IN: যদি সর্বশেষ N বাফার ওভার গড় ক্ষমতা এই মান বেশী, ভলিউম স্বাভাবিকৃত করা হবে না. এই মানটি একটি ধনাত্মক ফ্লোটিং পয়েন্ট সংখ্যা. 0.5 এবং 10 এর মধ্যে একটি মান মনে হয় বুদ্ধিমানের কাজ হবে.

en: Volume normalizer
bn_IN: ভলিউম নর্মালাইজার

en: Parametric Equalizer
bn_IN: প্যারামেট্রিক ইকুয়ালাইজার

en: Low freq (Hz)
bn_IN: নিম্ন কম্পাঙ্ক (হার্জ)

en: Low freq gain (dB)
bn_IN: নিম্ন কম্পাঙ্কের গেইন (ডেসিবেল)

en: High freq (Hz)
bn_IN: উচ্চ কম্পাঙ্ক (হার্জ)

en: High freq gain (dB)
bn_IN: উচ্চ কম্পাঙ্কের গেইন (ডেসিবেল)

en: Freq 1 (Hz)
bn_IN: কম্পাঙ্ক ১ (হার্জ)

en: Freq 1 gain (dB)
bn_IN: কম্পাঙ্ক ১-এর গেইন (ডেসিবেল)

en: Freq 1 Q
bn_IN: কম্পাঙ্ক ১ Q

en: Freq 2 (Hz)
bn_IN: কম্পাঙ্ক ২ (হার্জ)

en: Freq 2 gain (dB)
bn_IN: কম্পাঙ্ক ২-এর গেইন (ডেসিবেল)

en: Freq 2 Q
bn_IN: কম্পাঙ্ক ২ Q

en: Freq 3 (Hz)
bn_IN: কম্পাঙ্ক ৩ (হার্জ)

en: Freq 3 gain (dB)
bn_IN: কম্পাঙ্ক ৩-এর গেইন (ডেসিবেল)

en: Freq 3 Q
bn_IN: কম্পাঙ্ক ৩ Q

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
bn_IN: ব্যান্ড-লিমিটেড ইন্টারপোলেশন রিস্যাম্পলিং-এর জন্য অডিও পরিশোধক

en: Resampling quality
bn_IN: মান রিস্যাম্পলিং

en: Sample rate converter type
bn_IN: নমুনা হার রূপান্তরকারী টাইপ

en: Different resampling algorithms are supported. The best one is slower, while the fast one exhibits low quality.
bn_IN: বিভিন্ন রীস্যাম্পেলিং আলগোরিদিম সমর্থিত. ভাল একটি মন্থর, যখন দ্রুত এক নিম্ন মানের চিত্র প্রদর্শনীতেও.

en: Secret Rabbit Code (libsamplerate) resampler
bn_IN: খরগোস গোপন কোড (libsamplerate) resampler

en: Nearest-neighbor audio resampler
bn_IN: নিকটবর্তী প্রতিবেশী-অডিওটি resampler

en: Audio tempo scaler synched with rate
bn_IN: রেটের সাথে অডিও টেম্পো স্কেল সামঞ্জস্যপূর্ণ করা হবে

en: Scaletempo
bn_IN: স্কেলটেম্পো

en: Stride Length
bn_IN: স্ট্রাইড দৈর্ঘ্য

en: Length in milliseconds to output each stride
bn_IN: প্রতিটি স্ট্রাইড আউটপুট করার দৈর্ঘ্য (মিলিসেকেন্ডে)

en: Overlap Length
bn_IN: অধিক্রমণ দৈর্ঘ্য

en: Percentage of stride to overlap
bn_IN: স্ট্রাইড অধিক্রমণের শতকরা হার

en: Search Length
bn_IN: অনুসন্ধানের দৈর্ঘ্য

en: Length in milliseconds to search for best overlap position
bn_IN: সেরা অধিক্রমণ অবস্থান অনুসন্ধানের দৈর্ঘ্য (মিলিসেকেন্ডে)

en: Room size
bn_IN: রুমের আকার

en: Defines the virtual surface of the room emulated by the filter.
bn_IN: পরিশোধক দ্বারা ইমুলেট করা রুমের ভার্চুয়াল বহির্ভাগ নির্ধারণ করে।

en: Room width
bn_IN: রুমের প্রস্থ

en: Width of the virtual room
bn_IN: ভার্চুয়াল রুমের প্রস্থ

en: Wet
bn_IN: ভেজা

en: Dry
bn_IN: শুষ্ক

en: Damp
bn_IN: স্যাঁতস্যাঁতে

en: Audio Spatializer
bn_IN: অডিও স্পেশালাইজার

en: Spatializer
bn_IN: স্পেশালাইজার

en: Dummy audio output
bn_IN: ডামি অডিও আউটপুট

en: Audio output device
bn_IN: অডিও আউটপুট ডিভাইস

en: Audio output device (using ALSA syntax).
bn_IN: অডিও আউটপুট ডিভাইস (ALSA বাক্য গঠন ব্যবহার করে).

en: Audio output channels
bn_IN: অডিও আউটপুট চ্যানেল

en: Surround 4.0
bn_IN: পরিবেষ্টন 4.0

en: Surround 4.1
bn_IN: পরিবেষ্টন 4.1

en: Surround 5.0
bn_IN: পরিবেষ্টন 5.0

en: Surround 5.1
bn_IN: পরিবেষ্টন 5.1

en: ALSA audio output
bn_IN: ALSA অডিও আউটপুট

en: Audio output failed
bn_IN: অডিও আউটপুট ব্যর্থ

en: The audio device "%s" could not be used:
    %s.
bn_IN: অডিও ডিভাইস "%s" ব্যবহার করা যেতে পারে:
    %s টি.

en: Audio memory
bn_IN: অডিও মেমরি

en: Audio memory output
bn_IN: অডিও আউটপুট মেমরি

en: Sample format
bn_IN: নমুনা বিন্যাস

en: HAL AudioUnit output
bn_IN: HAL AudioUnit আউটপুট

en: %s (Encoded Output)
bn_IN: %s (এনকোড করা আউটপুট)

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
bn_IN: নির্বাচিত অডিও আউটপুট ডিভাইসটি অন্য একটি প্রোগ্রাম দ্বারা বিশেষভাবে ব্যবহৃত হচ্ছে।

en: Audio device is not configured
bn_IN: অডিও ডিভাইসটি কনফিগার করা হয়নি

en: Output device
bn_IN: আউটপুট ডিভাইস

en: Select your audio output device
bn_IN: অডিও আউটপুট ডিভাইস নির্বাচন করা হবে

en: Speaker configuration
bn_IN: স্পিকার কনফিগারেশন

en: Select speaker configuration you want to use. This option doesn't upmix! So NO e.g. Stereo -> 5.1 conversion.
bn_IN: আপনি যে স্পিকার কনফিগারেশন ব্যবহার করতে চান তা নির্বাচন করুন। এই অপশনটি আপমিক্স করা যাবেনা! তাই কোনো স্টেরিও -> ৫.১ রূপান্তর নয়।

en: DirectX audio output
bn_IN: DirectX অডিও আউটপুট

en: Output format
bn_IN: আউটপুট ফরম্যাট

en: Number of output channels
bn_IN: আউটপুট চ্যানেলের সংখ্যা

en: By default (0), all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
bn_IN: ডিফল্টরূপে (0), আগত সকল চ্যানেল সংরক্ষিত করা হবে কিন্তু আপনি এখানে চ্যানেলের সংখ্যা সীমিত করতে পারে.

en: Add WAVE header
bn_IN: WAVE শীর্ষচরণ যোগ করা হবে

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
bn_IN: একটি অশোধিত ফাইল লেখার পরিবর্তে, আপনি ফাইলে একটি WAV শীর্ষচরণ যোগ করতে পারেন।

en: Output file
bn_IN: আউটপুট ফাইল

en: File to which the audio samples will be written to. ("-" for stdout
bn_IN: যে ফাইলে অডিও স্যাম্পল লেখা হবে। stdout-র জন্য ("-"

en: File audio output
bn_IN: ফাইল অডিও আউটপুট

en: Automatically connect to writable clients
bn_IN: লিখনযোগ্য ক্লায়েন্টের সাথে স্বয়ংক্রিয়ভাবে সংযোগ করা হবে

en: If enabled, this option will automatically connect sound output to the first writable JACK clients found.
bn_IN: যদি সক্রিয় থাকে, এই বিকল্পটি স্বয়ংক্রিয়ভাবে প্রথম লিখনযোগ্য Jack পাওয়া ক্লায়েন্ট যাও সাউন্ড আউটপুট সংযোগ করা হবে.

en: Connect to clients matching
bn_IN: ক্লায়েন্ট ম্যাচিং এর সাথে সংযুক্ত করা হবে

en: If automatic connection is enabled, only JACK clients whose names match this regular expression will be considered for connection.
bn_IN: যদি স্বয়ংক্রিয় সংযোগ সক্রিয় করতে হয়, কেবলমাত্র Jack ক্লায়েন্ট যাদের নাম এই রেগুলার এক্সপ্রেশনের সাথে মেলে সংযোগের জন্য বিবেচনা করা হবে.

en: JACK audio output
bn_IN: JACK অডিও আউটপুট

en: Device
bn_IN: ডিভাইস

en: Select a proper audio device to be used by KAI.
bn_IN: একটি সঠিক অডিও যাও Kai দ্বারা ব্যবহৃত ডিভাইস নির্বাচন করা হবে.

en: Open audio in exclusive mode.
bn_IN: একচেটিয়া মোডে অডিও খুলুন.

en: Enable this option if you want your audio not to be interrupted by the other audio.
bn_IN: এই বিকল্পটি যদি আপনি চান আপনার অডিও অন্যান্য অডিওটি দ্বারা বাধাপ্রাপ্ত সক্ষম হইনি.

en: K Audio Interface audio output
bn_IN: K অডিও ইন্টারফেস অডিও আউটপুট

en: Pulseaudio audio output
bn_IN: Pulseaudio অডিও আউটপুট

en: Select Audio Device
bn_IN: অডিও ডিভাইস নির্বাচন করা হবে

en: Select special Audio device, or let windows decide (default), change needs VLC restart to apply.
bn_IN: বিশেষ অডিও ডিভাইস নির্বাচন করুন অথবা উইন্ডো (ডিফল্ট) সিদ্ধান্ত নিতে দিন, পরিবর্তন প্রয়োজন VLC প্রয়োগ করতে পুনরায় আরম্ভ করুন.

en: Microsoft Soundmapper
bn_IN: মাইক্রোসফট সাউন্ডম্যাপার

en: Use float32 output
bn_IN: float32 আউটপুট ব্যবহার করা হবে

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
bn_IN: অপশনের সাহায্যে সক্রিয় অথবা উচ্চ মানের float32 অডিও আউটপুট মোড (যা ভাল সমর্থিত কিছু soundcards দ্বারা না) নিষ্ক্রিয় করতে পারবেন.

en: A/52 dynamic range compression
bn_IN: A/52 ডায়নামিক রেঞ্জ কম্প্রেশন

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
bn_IN: ডায়নামিক সীমা কম্প্রেশন তোলে অট্ট শোনাচ্ছে নরম করে, এবং নরম শোনাচ্ছে জোরে, তাই আপনাকে আরো সহজে প্রবাহে ধকল ছাড়া কেউ শুনতে একটি কোলাহলপূর্ণ পরিবেশে পারেন. আপনি যদি ডায়নামিক সীমা কম্প্রেশন নিষ্ক্রিয় প্লেব্যাক একটি মুভি থিয়েটার বা শোনার একটি রুমে আরো অভিযোজিত করা হবে.

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
bn_IN: ATSC A/52 (AC-3) অডিও ডিকোডার

en: ADPCM audio decoder
bn_IN: ADPCM অডিও ডিকোডার

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
bn_IN: AES3/SMPTE 302M অডিও ডিকোডার

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
bn_IN: AES3/SMPTE 302M অডিও প্যাকেটাইজার

en: Raw/Log Audio decoder
bn_IN: অশোধিত/লগ অডিও ডিকোডার

en: Raw audio encoder
bn_IN: অশোধিত অডিও এনকোডার

en: Non-ref
bn_IN: রেফারেন্স নয়

en: Non-key
bn_IN: কী নয়

en: bits
bn_IN: বিট

en: simple
bn_IN: সরল

en: Various audio and video decoders/encoders delivered by the FFmpeg library. This includes (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG and other codecs
bn_IN: বিভিন্ন অডিও এবং ভিডিও decoders / FFmpeg লাইব্রেরি দ্বারা বিতরিত এনকোডার. এই (MS) MPEG4, DivX, SV1, H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, amr, DV, MJPEG এবং অন্যান্য codecs অন্তর্ভুক্ত

en: FFmpeg audio/video decoder
bn_IN: FFmpeg অডিও/ভিডিও ডিকোডার

en: Decoding
bn_IN: ডিকোড করা হচ্ছে

en: Encoding
bn_IN: এনকোড করা হচ্ছে

en: FFmpeg audio/video encoder
bn_IN: FFmpeg অডিও/ভিডিও এনকোডার

en: Direct rendering
bn_IN: সরাসরি রেন্ডারিং

en: Error resilience
bn_IN: ত্রুটি কাটিয়ে উঠা

en: Workaround bugs
bn_IN: বাগ নিয়ে কাজ করা হবে

en: Try to fix some bugs:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    This must be the sum of the values. For example, to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.
bn_IN: কিছু ত্রুটি সনাক্ত করার চেষ্টা করা হবে:
    1  স্বয়ংক্রিয়ভাবে সনাক্ত
    2  পুরনো msmpeg4
    4  xvid ইন্টারলেসড
    8  ump4 
    16 কোনো প্যাডিং নয়
    32 ac vlc
    64 Qpel ক্রোমা।
    এটি মানসমূহের যোগফল হতে হবে। উদাহরণস্বরূপ, "ac vlc" এবং "ump4" ঠিক করার জন্য 40 প্রবেশ করাতে হবে।

en: Hurry up
bn_IN: তাড়াতাড়ি

en: The decoder can partially decode or skip frame(s) when there is not enough time. It's useful with low CPU power but it can produce distorted pictures.
bn_IN: সঙ্কেতমোচক আংশিকভাবে ডিকোড বা ফ্রেম (গুলি) থামিয়া যখন যথেষ্ট সময় নেই পারেন. এটা কম CPU-র ক্ষমতা সঙ্গে দরকারী কিন্তু এটি বিকৃত ছবি তৈরি করতে পারেন.

en: Allow speed tricks
bn_IN: গতি সম্পর্কিত কৌশল অনুমোদন করা হবে

en: Allow non specification compliant speedup tricks. Faster but error-prone.
bn_IN: স্পেসিফিকেশন বহির্ভূত গতিবর্ধক কৌশল অনুমোদন করা হবে। দ্রুততর কিন্তু ত্রুটিপ্রবণ।

en: Skip frame (default=0)
bn_IN: ফ্রেম উপেক্ষা করা হবে (পূর্বনির্ধারিত=0)

en: Force skipping of frames to speed up decoding (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
bn_IN: ফোর্স কুঁদন ফ্রেমের যাও ডিকোডিং (-1 = কেউ না, 0 = ডিফল্ট, 1 = B-ফ্রেম, 2 = P-ফ্রেম, 3 = B + P ফ্রেম, 4 = সকল ফ্রেম) গতি বাড়াতে.

en: Skip idct (default=0)
bn_IN: idct উপেক্ষা করা হবে (পূর্বনির্ধারিত=0)

en: Debug mask
bn_IN: ডিবাগ মাস্ক

en: Set FFmpeg debug mask
bn_IN: FFmpeg ডিবাগ মাস্ক নির্ধারণ করা হবে

en: Codec name
bn_IN: কোডেক নাম

en: Internal libavcodec codec name
bn_IN: অভ্যন্তরীণ libavcodec কোডেক নাম

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
bn_IN: H.264 ডিকোডিং এর জন্য পুনরাবৃত্তি পরিশোধক উপেক্ষা করা হবে

en: Skipping the loop filter (aka deblocking) usually has a detrimental effect on quality. However it provides a big speedup for high definition streams.
bn_IN: পুনরাবৃত্তি পরিশোধক (ডিব্লকিং) উপেক্ষা করা হলে সাধারণত গুণগত মানের ওপর খারাপ প্রভাব পড়ে। যদিও এর ফলে উচ্চ ডেফিনেশন স্ট্রীমের গতি অত্যন্ত বৃদ্ধি পায়।

en: Hardware decoding
bn_IN: হার্ডওয়্যার ডিকোডিং

en: This allows hardware decoding when available.
bn_IN: বিদ্যমান থাকলে এটি হার্ডওয়্যার ডিকোডিং অনুমোদন করে।

en: Threads
bn_IN: টপিক

en: Number of threads used for decoding, 0 meaning auto
bn_IN: পাঠোদ্ধারতা জন্য ব্যবহৃত থ্রেডের সংখ্যা, 0 মানে স্বয়ং

en: Ratio of key frames
bn_IN: কী ফ্রেমের অনুপাত

en: Number of frames that will be coded for one key frame.
bn_IN: একটি কী ফ্রেমের জন্য যতোগুলো ফ্রেমকে কোড করা হবে।

en: Ratio of B frames
bn_IN: B ফ্রেমের অনুপাত

en: Number of B frames that will be coded between two reference frames.
bn_IN: দুটি রেফারেন্স ফ্রেমের মধ্যে কোড করা হবে এমন B ফ্রেমের সংখ্যা।

en: Video bitrate tolerance
bn_IN: ভিডিও বিটরেটের সহিষ্ণুতা

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
bn_IN: কিলোবিট/সেকেন্ডে ভিডিও বিটরেটের সহিষ্ণুতা।

en: Interlaced encoding
bn_IN: ইন্টারলেসড এনকোডিং

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
bn_IN: ইন্টারলেস করা ফ্রেমের জন্য ডেডিকেটেড এলগরিদম সক্রিয় করা হবে।

en: Interlaced motion estimation
bn_IN: ইন্টারলেসড মোশন এস্টিমেশন

en: Enable interlaced motion estimation algorithms. This requires more CPU.
bn_IN: ইন্টারলেসড মোশন এস্টিমেশন এলগরিদম সক্রিয় করা হবে। এতে বেশি CPU প্রয়োজন।

en: Pre-motion estimation
bn_IN: প্রি-মোশন এস্টিমেশন

en: Enable the pre-motion estimation algorithm.
bn_IN: প্রি-মোশন এস্টিমেশন এলগরিদম সক্রিয় করা হবে।

en: Rate control buffer size
bn_IN: রেট কন্ট্রোল বাফারের আকার

en: Rate control buffer size (in kbytes). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.
bn_IN: রেট কন্ট্রোল বাফারের আকার (কিলোবাইটে)। একটি বড় বাফার ভালো রেট কন্ট্রোল করবে, কিন্তু স্ট্রীমে একটি বিলম্ব তৈরি করবে।

en: Rate control buffer aggressiveness
bn_IN: রেট কন্ট্রোল বাফারের আক্রমনাত্মকতা

en: Rate control buffer aggressiveness.
bn_IN: রেট কন্ট্রোল বাফারের আক্রমনাত্মকতা।

en: I quantization factor
bn_IN: I কোয়ান্টাইজেশন ফ্যাক্টর

en: Quantization factor of I frames, compared with P frames (for instance 1.0 => same qscale for I and P frames).
bn_IN: আমি ফ্রেমের Quantization ফ্যাক্টর, P ফ্রেম সঙ্গে তুলনা করা (উদাহরণস্বরূপ 1.0 => আমি এবং P ফ্রেম জন্য একই qscale).

en: Noise reduction
bn_IN: নয়েজ রিডাকশন

en: Enable a simple noise reduction algorithm to lower the encoding length and bitrate, at the expense of lower quality frames.
bn_IN: একটি সহজ গোলমাল এনকোডিং দৈর্ঘ্য এবং বিটরেট কম নিম্ন মানের ফ্রেমের এ ব্যয় কমানোর এলগরিদম সক্রিয় করুন.

en: MPEG4 quantization matrix
bn_IN: MPEG4 কোয়ান্টাইজেশন ম্যাট্রিক্স

en: Use the MPEG4 quantization matrix for MPEG2 encoding. This generally yields a better looking picture, while still retaining the compatibility with standard MPEG2 decoders.
bn_IN: MPEG4 MPEG2 এনকোডিং জন্য quantization ম্যাট্রিক্স ব্যবহার করুন. সাধারণত, একটি ভাল ছবি দেখার পর উৎপাদ, যদিও স্ট্যান্ডার্ড MPEG2 decoders সাথে সামঞ্জস্য ধারনকারী.

en: Quality level
bn_IN: গুণগত মানের স্তর

en: Quality level for the encoding of motions vectors (this can slow down the encoding very much).
bn_IN: মোশন ভেক্টরের এনকোডিং-এর জন্য গুণগত মানের স্তর (এর ফলে এনকোডিং অত্যন্ত ধীর হয়ে যেতে পারে)।

en: The encoder can make on-the-fly quality tradeoffs if your CPU can't keep up with the encoding rate. It will disable trellis quantization, then the rate distortion of motion vectors (hq), and raise the noise reduction threshold to ease the encoder's task.
bn_IN: এনকোডার করতে পারে-উড়ে গুণমান tradeoffs যদি আপনার দ্বারা CPU এনকোডিং হারের সাথে যোগাযোগ রাখা যাবে না. এটা জাফরি ​​quantization তারপর, গতি ভেক্টরের (HQ) হার বিকৃতি অক্ষম, এবং শব্দ দূষণ কমানোর থ্রেশহোল্ড যাও এনকোডার এর টাস্ক আরাম বাড়াতে হবে.

en: Minimum video quantizer scale
bn_IN: সর্বনিম্ন ভিডিও কোয়ান্টাইজার স্কেল

en: Minimum video quantizer scale.
bn_IN: সর্বনিম্ন ভিডিও কোয়ান্টাইজার স্কেল।

en: Maximum video quantizer scale
bn_IN: সর্বোচ্চ ভিডিও কোয়ান্টাইজার স্কেল

en: Maximum video quantizer scale.
bn_IN: সর্বোচ্চ ভিডিও কোয়ান্টাইজার স্কেল।

en: Trellis quantization
bn_IN: ট্রেলিস কোয়ান্টাইজেশন

en: Enable trellis quantization (rate distortion for block coefficients).
bn_IN: ট্রেলিস কোয়ান্টাইজেশন সক্রিয় করা হবে (ব্লক সহগের জন্য রেট বিকৃতি)।

en: Fixed quantizer scale
bn_IN: নির্দিষ্ট কোয়ান্টাইজার স্কেল

en: A fixed video quantizer scale for VBR encoding (accepted values: 0.01 to 255.0).
bn_IN: VBR এনকোডিং এর জন্য একটি নির্দিষ্ট ভিডিও কোয়ান্টাইজার স্কেল (গ্রহণযোগ্য মান: 0.01 থেকে 255.0)।

en: Strict standard compliance
bn_IN: স্ট্রিক্ট স্ট্যান্ডার্ড কমপ্লাইয়েন্স

en: Force a strict standard compliance when encoding (accepted values: -2 to 2).
bn_IN: কঠোর মান মেনে চলার যখন এনকোডিং (: -2 যাও গ্রহনযোগ্য মান 2) বাধ্যতামূলকভাবে.

en: Luminance masking
bn_IN: উজ্জ্বল মাস্কিং

en: Raise the quantizer for very bright macroblocks (default: 0.0).
bn_IN: অতি উজ্জ্বল ম্যাক্রোব্লকের জন্য কোয়ান্টাইজার বাড়ানো হবে (পূর্বনির্ধারিত: 0.0)।

en: Darkness masking
bn_IN: অন্ধকার মাস্কিং

en: Raise the quantizer for very dark macroblocks (default: 0.0).
bn_IN: অতি অন্ধকার ম্যাক্রোব্লকের জন্য কোয়ান্টাইজার বাড়ানো হবে (পূর্বনির্ধারিত: 0.0)।

en: Motion masking
bn_IN: মোশন মাস্কিং

en: Raise the quantizer for macroblocks with a high temporal complexity (default: 0.0).
bn_IN: অতি ক্ষনস্থায়ী কমপ্লেক্সিটির সাথে ম্যাক্রোব্লকের জন্য কোয়ান্টাইজার বাড়ানো হবে (পূর্বনির্ধারিত: 0.0)।

en: Border masking
bn_IN: সীমানা মাস্কিং

en: Raise the quantizer for macroblocks at the border of the frame (default: 0.0).
bn_IN: ফ্রেমের সীমানার ম্যাক্রোব্লকগুলোর জন্য কোয়ান্টাইজার বাড়ানো হবে (পূর্বনির্ধারিত: 0.0)।

en: Luminance elimination
bn_IN: উজ্জ্বলতা বাদ দেয়া হবে

en: Eliminates luminance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends -4.
bn_IN: ঔজ্জ্বল্য - হার ব্লক ঘটিয়েছে যখন PSNR (ডিফল্ট: 0.0) অনেক পরিবর্তিত না হয়. H264 স্পেসিফিকেশন -4 বিশেষ পরামর্শ দেওয়া হচ্ছে.

en: Chrominance elimination
bn_IN: ক্রমিন্যান্স বাদ দেয়া হবে

en: Eliminates chrominance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends 7.
bn_IN: PSNR বেশি পরিবর্তিত না হলে ক্রমিন্যান্স ব্লক বাদ দেয়া হয় (পূর্বনির্ধারিত: 0.0)। H264 স্পেসিফিকেশন 7 নির্ধারণ করার জন্য সুপারিশ করে।

en: Specify AAC audio profile to use
bn_IN: ব্যবহার করার জন্য AAC আউটপুট প্রোফাইল উল্লেখ করা হবে

en: Opacity
bn_IN: অস্বচ্ছতা

en: Closed Captions decoder
bn_IN: ক্যাপশন ডিকোডার বন্ধ করা হবে

en: CDG video decoder
bn_IN: CDG ভিডিও ডিকোডার

en: CVD subtitle decoder
bn_IN: CVD সাবটাইটেল ডিকোডার

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
bn_IN: Chaoji VCD সাবটাইটেল প্যাকেটাইজার

en: Encoding quality
bn_IN: এনকোড করার গুনমান

en: Chroma format
bn_IN: ক্রোমা ফরম্যাট

en: Picking chroma format will force a conversion of the video into that format
bn_IN: ক্রোমা ফরম্যাট নির্বাচন করলে ভিডিওটিকে ঐ ফরম্যাটে রুপান্তর করা হবে

en: DTS dynamic range compression
bn_IN: DTS ডায়নামিক রেঞ্জ কম্প্রেশন

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
bn_IN: DTS কোহেরেন্ট অ্যাকুস্টিক অডিও ডিকোডার

en: Save raw codec data
bn_IN: অশোধিত কোডেক ডেটা সংরক্ষণ করা হবে

en: Save the raw codec data if you have selected/forced the dummy decoder in the main options.
bn_IN: কাঁচা কোডেক তথ্য যদি আপনি / নির্বাচিত প্রধান অপশন মেকি সঙ্কেতমোচক জোরপূর্বক আছে সংরক্ষণ করুন.

en: Dummy decoder
bn_IN: মেকি ডিকোডার

en: Dump decoder
bn_IN: ডিকোডার ডাম্প করা হবে

en: DirectMedia Object decoder
bn_IN: DirectMedia অবজেক্ট ডিকোডার

en: DirectMedia Object encoder
bn_IN: DirectMedia অবজেক্ট এনকোডার

en: Decoding X coordinate
bn_IN: X স্থানাঙ্ক ডিকোড করা হচ্ছে

en: X coordinate of the rendered subtitle
bn_IN: রেন্ডারকৃত সাবটাইটেলের X স্থানাঙ্ক

en: Decoding Y coordinate
bn_IN: Y স্থানাঙ্ক ডিকোড করা হচ্ছে

en: Y coordinate of the rendered subtitle
bn_IN: রেন্ডারকৃত করা সাবটাইটেলের Y স্থানাঙ্ক

en: Subpicture position
bn_IN: উপছবির অবস্থান

en: You can enforce the subpicture position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
bn_IN: আপনি ভিডিওতে subpicture অবস্থান enforce করতে পারেন (0 = কেন্দ্র, 1 = বামে, 2 = ডান, 4 = উপরে, 8 = নীচে হয়, তাহলে আপনি এই মান সমন্বয় ব্যবহার করতে পারেন, যেমন 6 = উপরে ডান).

en: Encoding X coordinate
bn_IN: X স্থানাঙ্ক এনকোড করা হচ্ছে

en: X coordinate of the encoded subtitle
bn_IN: এনকোড করা সাবটাইটেলের X স্থানাঙ্ক

en: Encoding Y coordinate
bn_IN: Y স্থানাঙ্ক এনকোড করা হচ্ছে

en: Y coordinate of the encoded subtitle
bn_IN: এনকোড করা সাবটাইটেলের Y স্থানাঙ্ক

en: DVB subtitles decoder
bn_IN: DVB সাবটাইটেল ডিকোডার

en: DVB subtitles
bn_IN: DVB সাবটাইটেল

en: DVB subtitles encoder
bn_IN: DVB সাবটাইটেল এনকোডার

en: Dummy encoder
bn_IN: ডামি এনকোডার

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
bn_IN: AAC অডিও ডিকোডার (libfaad2 ব্যবহার করা হয়েছে)

en: AAC extension
bn_IN: AAC এক্সটেনশন

en: Flac audio decoder
bn_IN: ফ্ল্যাক অডিও ডিকোডার

en: Flac audio encoder
bn_IN: ফ্ল্যাক অডিও এনকোডার

en: Synthesis gain
bn_IN: সংশ্লেষ লাভ

en: This gain is applied to synthesis output. High values may cause saturation when many notes are played at a time.
bn_IN: এই লাভ সংশ্লেষণ আউটপুট প্রয়োগ করা হয়. উচ্চ মান সম্পৃক্তি ফলে অনেক নোট একটি সময়ে খেলাটি হয় হতে পারে.

en: Reverb
bn_IN: রিভার্ব

en: MIDI synthesis not set up
bn_IN: MIDI সংশ্লেষণ সেট আপ করা হয়নি

en: A sound font file (.SF2) is required for MIDI synthesis.
    Please install a sound font and configure it from the VLC preferences (Input / Codecs > Audio codecs > FluidSynth).
bn_IN: একটি সাউন্ড ফন্ট ফাইল (. SF2) MIDI সংশ্লেষের জন্য প্রয়োজন বোধ করা হয়.
    ফন্ট ইনস্টল করার একটি শব্দ এবং VLC পছন্দ (ইনপুট / Codecs> অডিও codecs> FluidSynth) থেকে এটি কনফিগার করুন.

en: Formatted Subtitles
bn_IN: বিন্যাসকৃত সাবটাইটেল

en: Shadow
bn_IN: ছায়া

en: Outline
bn_IN: রূপরেখা

en: Black
bn_IN: কালো

en: Gray
bn_IN: ধূসর

en: Silver
bn_IN: রুপালী

en: White
bn_IN: সাদা

en: Maroon
bn_IN: মেরুন

en: Red
bn_IN: লাল

en: Fuchsia
bn_IN: গোলাপী

en: Yellow
bn_IN: হলুদ

en: Olive
bn_IN: জলপাই রং

en: Green
bn_IN: সবুজ

en: Teal
bn_IN: টিল

en: Lime
bn_IN: লাইম

en: Purple
bn_IN: পার্পল

en: Navy
bn_IN: নেভী

en: Blue
bn_IN: নীল

en: Aqua
bn_IN: স্বচ্ছ

en: Use Tiger for rendering
bn_IN: রেন্ডারিং করার জন্য টাইগার ব্যবহার করা হবে

en: Kate streams can be rendered using the Tiger library. Disabling this will only render static text and bitmap based streams.
bn_IN: Kate স্ট্রিম অনুষ্ঠিত টাইগার লাইব্রেরি ব্যবহার করা যাবে. এই অক্ষম শুধু স্ট্যাটিক টেক্সট এবং বিটম্যাপ ভিত্তিক স্ট্রিম রেন্ডার হবে.

en: Rendering quality
bn_IN: রেন্ডারিং করার গুনমান

en: Select rendering quality, at the expense of speed. 0 is fastest, 1 is highest quality.
bn_IN: রেন্ডারিং মান নির্ধারণ করা হবে, গতি আনুপাতিক ভাবে কমবে। 0 হলো দ্রুততর, 1 হলো সর্বোচ্চ গুনমান।

en: Default font effect
bn_IN: পূর্বনির্ধারিত ফন্ট প্রভাব

en: Add a font effect to text to improve readability against different backgrounds.
bn_IN: বিভিন্ন পটভূমিতে পাঠযোগ্যতা বৃদ্ধি করতে টেক্সটে একটি ফন্ট আবহ যোগ করা হবে

en: Default font effect strength
bn_IN: পূর্বনির্ধারিত ফন্ট আবহ

en: How pronounced to make the chosen font effect (effect dependent).
bn_IN: নির্বাচিত ফন্টের ইফেক্ট কি উপায়ে উচ্চারিত হবে (ইফেক্ট নির্ভরশীল)।

en: Default font description
bn_IN: পূর্বনির্ধারিত ফন্ট বিবরন

en: Which font description to use if the Kate stream does not specify particular font parameters (name, size, etc) to use. A blank name will let Tiger choose font parameters where appropriate.
bn_IN: কোন ফন্ট যদি Kate প্রবাহ নির্দিষ্ট ফন্ট পরামিতি ব্যবহার করুন (নাম, আকার, ইত্যাদি) উল্লেখ না ব্যবহার বিবরণ. একটি ফাঁকা নাম টাইগার ফন্ট পরামিতি যেখানে উপযুক্ত চয়ন করা যাক.

en: Default font color
bn_IN: পূর্বনির্ধারিত ফন্ট রং

en: Default font color to use if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
bn_IN: কেট ষ্ট্রীম কোন বিশেষ পটভূমি রং উল্লেখ না করলে, ডিফল্ট ফন্ট রং।

en: Default font alpha
bn_IN: পূর্বনির্ধারিত ফন্ট আলফা

en: Transparency of the default font color if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
bn_IN: ডিফল্ট ফন্টের রং যদি Kate স্ট্রীমে একটি নির্দিষ্ট ফন্টের রং ব্যবহার না উল্লেখ না স্বচ্ছতা.

en: Default background color
bn_IN: পূর্বনির্ধারিত প্রেক্ষাপট রং

en: Default background color if the Kate stream does not specify a background color to use.
bn_IN: কেট ষ্ট্রীম কোন বিশেষ পটভূমি রং উল্লেখ না করলে, ডিফল্ট পটভূমির রং।

en: Default background alpha
bn_IN: পূর্বনির্ধারিত প্রেক্ষাপট আলফা

en: Transparency of the default background color if the Kate stream does not specify a particular background color to use.
bn_IN: কেট ষ্ট্রীম কোন বিশেষ পটভূমি রং উল্লেখ না করলে, ডিফল্ট পটভূমির রং এর স্বচ্ছতা।

en: Kate is a codec for text and image based overlays.
    The Tiger rendering library is needed to render complex Kate streams, but VLC can still render static text and image based subtitles if it is not available.
    Note that changing settings below will not take effect until a new stream is played. This will hopefully be fixed soon.
bn_IN: Kate হয় টেক্সট এবং ইমেজ ভিত্তিক প্রতিস্থাপক জন্য একটি কোডেক.
    টাইগার রেন্ডারিং গ্রন্থাগারের জটিল Kate স্ট্রিম রেন্ডার প্রয়োজন, কিন্তু VLC এখনও স্থির টেক্সট এবং ইমেজ ভিত্তিক সাবটাইটেল যদি তা উপলব্ধ নয় রেন্ডার করতে পারেন.
    উল্লেখ্য যে পরিবর্তন নীচের সেটিংস প্রভাব পর্যন্ত একটি নতুন প্রবাহে গাওয়া হয় না করা. এই আশা শীঘ্রই সংশোধন করা হবে.

en: Kate
bn_IN: কেট

en: Kate overlay decoder
bn_IN: নকল অভারলে ডিকোডার

en: Tiger rendering defaults
bn_IN: টাইগার রেন্ডারিং এর পূর্বনির্ধারিত মান

en: Kate text subtitles packetizer
bn_IN: কেট টেক্সট সাবটাইটেল প্যাকেটাইজার

en: Subtitles (advanced)
bn_IN: সাবটাইটেল (উন্নত)

en: Subtitle renderers using libass
bn_IN: libass ব্যবহার করে সাবটাইটেল রেন্ডার করে

en: Building font cache
bn_IN: ফন্ট ক্যাশ তৈরি হচ্ছে

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a minute.
bn_IN: অনুগ্রহ করে আপনার ফন্ট ক্যাশ পুনর্গঠিত হওয়া পর্যন্ত অপেক্ষা করুন।
    এতে হয়ত ১ মিনিটেরও কম সময় লাগবে।

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
bn_IN: MPEG I/II ভিডিও ডিকোডার (libmpeg2 ব্যবহার করে)

en: Linear PCM audio decoder
bn_IN: রৈখিক PCM অডিও ডিকোডার

en: Linear PCM audio packetizer
bn_IN: রৈখিক PCM অডিও প্যাকেটাইজার

en: Linear PCM audio encoder
bn_IN: লিনিয়ার PCM অডিও এনকোডার

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
bn_IN: MPEG অডিও লেয়ার I/II/III ডিকোডার

en: Audio/Video decoder (using OpenMAX IL)
bn_IN: (OpenMAX IL) ব্যবহার করে ভিডিও ডিকোডার

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
bn_IN: (OpenMAX IL ব্যবহার করে) ভিডিও এনকোডার

en: PNG video decoder
bn_IN: PNG ভিডিও ডিকোডার

en: Number of reference frames
bn_IN: রেফারেন্স ফ্রেমের সংখ্যা

en: Pseudo raw video decoder
bn_IN: Pseudo অশোধিত ভিডিও ডিকোডার

en: Pseudo raw video packetizer
bn_IN: Pseudo অশোধিত ভিডিও প্যাকেটাইজার

en: 4:2:0
bn_IN: ৪:২:০

en: 4:2:2
bn_IN: ৪:২:২

en: 4:4:4
bn_IN: ৪:৪:৪

en: Rate control method
bn_IN: হার নিয়ন্ত্রণ পদ্ধতি

en: Method used to encode the video sequence
bn_IN: পদ্ধতি ভিডিও ক্রম সঙ্কেতাক্ষরে লিখা ব্যবহৃত

en: Constant noise threshold mode
bn_IN: কনস্ট্যান্ট গোলমাল থ্রেশহোল্ড মোড

en: Constant bitrate mode (CBR)
bn_IN: কনস্ট্যান্ট বিটরেট মোড (CBR)

en: Low Delay mode
bn_IN: নিম্ন বিলম্ব মোড

en: Lossless mode
bn_IN: অবচয়হীন মোড

en: Constant lambda mode
bn_IN: কনস্ট্যান্ট ল্যামডা মোড

en: Constant error mode
bn_IN: কনস্ট্যান্ট ত্রুটি মোড

en: Constant quality mode
bn_IN: কনস্ট্যান্ট গুণমান মোড

en: GOP structure
bn_IN: টেস্ট গঠন

en: GOP structure used to encode the video sequence
bn_IN: টেস্ট কাঠামো ভিডিও ক্রম সঙ্কেতাক্ষরে লিখা ব্যবহৃত

en: No fixed gop structure. A picture can be intra or inter and refer to previous or future pictures.
bn_IN: কোন নির্দিষ্ট টেস্ট গঠন. একটি ছবি অথবা ভিতরে আন্ত এবং হতে পড়ুন আগের বা ভবিষ্যতে ছবি দিতে পারেন.

en: I-frame only sequence
bn_IN: আমি-ফ্রেম শুধুমাত্র ক্রম

en: Inter pictures refere to previous pictures only
bn_IN: আন্তঃ আগের ছবি ছবি refere শুধুমাত্র

en: Inter pictures can refer to previous or future pictures
bn_IN: আন্তঃ ছবি পূর্ববর্তী বা ভবিষ্যতে ছবি পাঠাতে পারেন

en: Constant quality factor
bn_IN: ধ্রুব গুনমান ফ্যাক্টর

en: Quality factor to use in constant quality mode
bn_IN: গুণ ফ্যাক্টর ধ্রুবক মানের মোডে ব্যবহার করার জন্য

en: Noise Threshold
bn_IN: নয়েজ বিক্রেতার

en: Noise threshold to use in constant noise threshold mode
bn_IN: নয়েজ থ্রেশহোল্ড ধ্রুবক গোলমাল থ্রেশহোল্ড মোডে ব্যবহার করার জন্য

en: CBR bitrate (kbps)
bn_IN: CBR বিটরেট (কিলোবিট/সেকেন্ড)

en: Target bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
bn_IN: Kbps লক্ষ্য বিটরেট ধ্রুবক বিটরেট মোডে যখন এনকোডিং

en: Maximum bitrate (kbps)
bn_IN: সর্বাধিক বিটরেট (Kbps)

en: Maximum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
bn_IN: Kbps মধ্যে সর্বাধিক বিটরেট ধ্রুবক বিটরেট মোডে যখন এনকোডিং

en: Minimum bitrate (kbps)
bn_IN: নূন্যতম বিটরেট (Kbps)

en: Minimum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
bn_IN: Kbps মধ্যে নূন্যতম বিটরেট ধ্রুবক বিটরেট মোডে যখন এনকোডিং

en: GOP length
bn_IN: টেস্ট দ্বারা

en: Number of pictures between successive sequence headers i.e. length of the group of pictures
bn_IN: ধারাবাহিক ক্রম হেডার ছবি দলের মধ্যে বড় দৈর্ঘ্য ছবি সংখ্যা

en: Prefilter
bn_IN: পূর্বপরিশোধক

en: Enable adaptive prefiltering
bn_IN: অ্যাডাপ্টিভ পূর্বপরিশোধন সক্রিয় করা হবে

en: No pre-filtering
bn_IN: কোনো প্রাক ফিল্টারিং

en: Centre Weighted Median
bn_IN: সেন্টার ওয়েইটেড মিডিয়ান

en: Gaussian Low Pass Filter
bn_IN: গসীয়ান নিম্ন পাস ফিল্টার

en: Add Noise
bn_IN: নয়েজ যোগ করুন

en: Gaussian Adaptive Low Pass Filter
bn_IN: গসীয়ান অভিযোজিত নিম্ন পাস ফিল্টার

en: Low Pass Filter
bn_IN: নিম্ন পাস ফিল্টার

en: Amount of prefiltering
bn_IN: পূর্বপরিশোধনের পরিমান

en: Higher value implies more prefiltering
bn_IN: মান যত বেশী হবে পূর্বপরিশোধনও তত বেশী হবে

en: Picture coding mode
bn_IN: ছবি কোডিং মোড

en: Field coding is where interlaced fields are coded separately as opposed to a pseudo-progressive frame
bn_IN: মাঠ কোডিং করা হয় যেখানে আলাদাভাবে ইন্টারলেসড ক্ষেত্র কোডেড একটি ছদ্ম প্রগতিশীল ফ্রেম থেকে ভিন্ন হয়

en: auto - let encoder decide based upon input (Best)
bn_IN: স্বয়ংক্রিয় - এনকোডারকে ইনপুটের উপর ভিত্তি করে সিদ্ধান্ত নিতে দিন (সর্বাপেক্ষা শ্রেয়)

en: force coding frame as single picture
bn_IN: একক ছবি হিসেবে কোডিং ফ্রেম কার্যকর করা হবে

en: force coding frame as separate interlaced fields
bn_IN: পৃথককৃত ইন্টারলেসড ফিল্ড হিসেবে কোডিং ফ্রেম কার্যকর করা হবে

en: Size of motion compensation blocks
bn_IN: গতি ক্ষতিপূরন ব্লকের ফাইলের আকার

en: automatic - let encoder decide based upon input (Best)
bn_IN: স্বয়ংক্রিয় - এনকোডার সিদ্ধান্ত নিতে দিন ইনপুট (শ্রেষ্ঠ) উপর ভিত্তি করে

en: small - use small motion compensation blocks
bn_IN: ছোট - ছোট ব্যবহার গতি ক্ষতিপূরন ব্লকের

en: medium - use medium motion compensation blocks
bn_IN: মাঝারি - ব্যবহার মাঝারি গতি ক্ষতিপূরন ব্লকের

en: large - use large motion compensation blocks
bn_IN: মাঝারি - ব্যবহার মাঝারি গতি ক্ষতিপূরন ব্লকের

en: Overlap of motion compensation blocks
bn_IN: গতি ক্ষতিপূরন ব্লকের ওভারল্যাপ

en: none - Motion compensation blocks do not overlap
bn_IN: একটিও না - মোশন ক্ষতিপূরণ না ব্লক ওভারল্যাপ না

en: partial - Motion compensation blocks only partially overlap
bn_IN: আংশিক - শুধুমাত্র মোশন ক্ষতিপূরণ ব্লক আংশিকভাবে আবৃত করা

en: full - Motion compensation blocks fully overlap
bn_IN: পূর্ণ - সম্পূর্ণরূপে মোশন ক্ষতিপূরণ ব্লক ওভারল্যাপ

en: Motion Vector precision
bn_IN: গতি ভেক্টর প্রিসিশন

en: Motion Vector precision in pels
bn_IN: Pels গতি ভেক্টর প্রিসিশন

en: Three component motion estimation
bn_IN: তিন কম্পোনেন্ট গতি মূল্যায়ন

en: Use chroma as part of the motion estimation process
bn_IN: গতি এমূল্যায়ন প্রসেসের অংশ হিসেবে ক্রোমা ব্যবহার করা হবে

en: Intra picture DWT filter
bn_IN: ইন্ট্রা পিকচার DWT পরিশোধক

en: Inter picture DWT filter
bn_IN: ইন্টার পিকচার DWT পরিশোধক

en: Number of DWT iterations
bn_IN: DWT পুনরাবৃত্তির সংখ্যা

en: Also known as DWT levels
bn_IN: DWT স্তর হিসেবেও পরিচিত

en: Enable multiple quantizers
bn_IN: একাধিক কোয়ান্টাইজার সক্রিয় করা হবে

en: Enable multiple quantizers per subband (one per codeblock)
bn_IN: প্রতি উপব্যান্ডে একাধিক কোয়ান্টাইজার সক্রিয় করা হবে (প্রতি কোডব্লকে একটি করে)

en: Disable arithmetic coding
bn_IN: পাটিগনিতীয় কোডিং নিষ্ক্রিয় করা হবে

en: Use variable length codes instead, useful for very high bitrates
bn_IN: পরিবর্তনযোগ্য দৈর্ঘ্যের কোড ব্যবহার করা হবে, অত্যন্ত উচ্চ বিটরেটের জন্য সুবিধাজনক

en: perceptual weighting method
bn_IN: প্রতক্ষ্যজ তৌল পদ্ধতি

en: perceptual distance
bn_IN: প্রতক্ষ্যজ দূরত্ব

en: perceptual distance to calculate perceptual weight
bn_IN: প্রতক্ষ্যজ দূরত্ব যাও প্রতক্ষ্যজ ওজন নিরূপণ

en: Horizontal slices per frame
bn_IN: ফ্রেম মাধ্যমে অনুভূমিক টুকরা

en: Number of horizontal slices per frame in low delay mode
bn_IN: ফ্রেম প্রতি অনুভূমিক কম বিলম্ব মোডে টুকরা সংখ্যা

en: Vertical slices per frame
bn_IN: ফ্রেম প্রতি উল্লম্ব টুকরা

en: Number of vertical slices per frame in low delay mode
bn_IN: কম বিলম্ব মোডে ফ্রেম প্রতি উল্লম্ব টুকরা সংখ্যা

en: Size of code blocks in each subband
bn_IN: প্রতিটি subband মধ্যে কোড ব্লক ফাইলের আকার

en: small - use small code blocks
bn_IN: ছোট - ছোট কোড ব্যবহার ব্লক

en: medium - use medium sized code blocks
bn_IN: মাঝারি - মাঝারি মাপের কোড ব্লক ব্যবহার

en: large - use large code blocks
bn_IN: ড় - বড় ব্যবহারের কোড ব্লক

en: full - One code block per subband
bn_IN: পূর্ণ - ওয়ান subband প্রতি কোড ব্লক

en: Enable hierarchical Motion Estimation
bn_IN: হায়ারারকিকাল মোশন মুল্যায়ন সক্ষম করুন

en: Number of levels of downsampling
bn_IN: Downsampling মাত্রা সংখ্যা

en: Number of levels of downsampling in hierarchical motion estimation mode
bn_IN: হায়ারারকিকাল গতি মুল্যায়ন মোডে downsampling মাত্রা সংখ্যা

en: Enable Global Motion Estimation
bn_IN: গ্লোবাল মোশন মুল্যায়ন সক্ষম করুন

en: Enable Phase Correlation Estimation
bn_IN: গ্লোবাল মোশন মুল্যায়ন সক্ষম করুন

en: Enable Scene Change Detection
bn_IN: সিন পরিবর্তন ডিটেকশন সক্ষম করুন

en: Force Profile
bn_IN: ফোর্স প্রোফাইল

en: VC2 Low Delay Profile
bn_IN: VC2 নিম্ন বিলম্ব প্রোফাইল

en: VC2 Simple Profile
bn_IN: VC2 সহজ প্রোফাইল

en: VC2 Main Profile
bn_IN: VC2 মুখ্য প্রোফাইল

en: Main Profile
bn_IN: মুখ্য প্রোফাইল

en: Dirac video decoder using libschroedinger
bn_IN: Dirac ভিডিও সঙ্কেতমোচক libschroedinger ব্যবহার

en: Dirac video encoder using libschroedinger
bn_IN: libschroedinger ব্যবহার করে Dirac ভিডিও এনকোডার

en: SDL Image decoder
bn_IN: SDL ছবি ডিকোডার

en: SDL_image video decoder
bn_IN: SDL_image ভিডিও ডিকোডার

en: MP3 fixed point audio encoder
bn_IN: MP3 নির্দিষ্ট বিন্দু অডিও এনকোডার

en: Mode
bn_IN: মোড

en: Enforce the mode of the encoder.
bn_IN: এনকোডারের মোড কার্যকর করা হবে।

en: Enforce a quality between 0 (low) and 10 (high).
bn_IN: ০ (নিম্ন) এবং ১০ (উচ্চ) এর মধ্যে একটি গুনমান কার্যকর করা হবে।

en: Encoding complexity
bn_IN: এনকোড করার জটিলতা

en: Enforce the complexity of the encoder.
bn_IN: এনকোডারের জটিলতা কার্যকর করা হবে।

en: Maximal bitrate
bn_IN: সর্বোচ্চ বিটরেট

en: Enforce the maximal VBR bitrate
bn_IN: সর্বোচ্চ VBR বিটরেট কার্যকর করা হবে

en: CBR encoding
bn_IN: CBR এনকোডিং

en: Enforce a constant bitrate encoding (CBR) instead of default variable bitrate encoding (VBR).
bn_IN: পূর্বনির্ধারিত পরিবর্তনশীল বিটরেট এনকোডিং (VBR) এর পরিবর্তে একটি স্থির বিটরেট এনকোডিং (CBR) কার্যকর করা হবে।

en: Voice activity detection
bn_IN: ভয়েস উপস্থিতি শনাক্তকরন

en: Enable voice activity detection (VAD). It is automatically activated in VBR mode.
bn_IN: ভয়েস উপস্থিতি শনাক্তকরন সক্রিয় করা হবে (VAD)। VBR মোডে এটি স্বয়ংক্রিয়ভাবে সক্রিয় হয়।

en: Discontinuous Transmission
bn_IN: বিচ্ছিন্নভাবে প্রেরণ

en: Enable discontinuous transmission (DTX).
bn_IN: বিচ্ছিন্নভাবে প্রেরণ কার্যকর করা হবে (DTX)।

en: Narrow-band (8kHz)
bn_IN: সরু-ব্যান্ড (৮কিলোহার্জ)

en: Wide-band (16kHz)
bn_IN: প্রশস্ত-ব্যান্ড (১৬কিলোহার্জ)

en: Ultra-wideband (32kHz)
bn_IN: আলট্রা-প্রশস্তব্যান্ড (৩২কিলোহার্জ)

en: Speex audio decoder
bn_IN: Speex অডিও ডিকোডার

en: Speex audio packetizer
bn_IN: Speex অডিও প্যাকেটাইজার

en: Speex audio encoder
bn_IN: Speex অডিও এনকোডার

en: Disable DVD subtitle transparency
bn_IN: DVD সাবটাইটেল স্বচ্ছতা নিষ্ক্রিয়

en: Removes all transparency effects used in DVD subtitles.
bn_IN: DVD সাবটাইটেলে ব্যবহৃত সব স্বচ্ছতা আবহ অপসারণ করে।

en: DVD subtitles decoder
bn_IN: ডিভিডি সাবটাইটেল ডিকোডার

en: DVD subtitles
bn_IN: DVD সাবটাইটেল

en: DVD subtitles packetizer
bn_IN: ডিভিডি সাবটাইটেল প্যাকেটাইজার

en: EBU STL subtitles decoder
bn_IN: EBU STL সাবটাইটেল সঙ্কেতমোচক

note: xgettext: The character encoding name in parenthesis corresponds to that used for the GetACP translation. "Windows-1252" applies to Western European languages using the Latin alphabet.
en: Default (Windows-1252)
bn_IN: ডিফল্ট (উইন্ডোজ-১২৫২)

en: System codeset
bn_IN: সিস্টেম codeset

en: Universal (UTF-8)
bn_IN: সার্বজনীন (UTF-৮)

en: Universal (UTF-16)
bn_IN: সার্বজনীন (UTF-১৬)

en: Universal (big endian UTF-16)
bn_IN: সার্বজনীন (বিগ এন্ডিয়ান UTF-১৬)

en: Universal (little endian UTF-16)
bn_IN: সার্বজনীন (লিটল ইন্ডিয়ান UTF-১৬)

en: Universal, Chinese (GB18030)
bn_IN: সার্বজনীন, চাইনীজ (GB১৮০৩০)

en: Western European (Latin-9)
bn_IN: পশ্চিম ইউরোপীয় (ল্যাটিন-৯)

en: Western European (Windows-1252)
bn_IN: পশ্চিম ইউরোপীয় (উইন্ডোজ-৯)

en: Western European (IBM 00850)
bn_IN: পশ্চিম ইউরোপীয় (IBM 00850)

en: Eastern European (Latin-2)
bn_IN: পূর্ব ইউরোপীয় (ল্যাটিন-২)

en: Eastern European (Windows-1250)
bn_IN: পূর্ব ইউরোপীয় (উইন্ডোজ-১২৫০)

en: Esperanto (Latin-3)
bn_IN: এস্পেরান্তো (ল্যাটিন-৩)

en: Nordic (Latin-6)
bn_IN: নর্ডিক (ল্যাটিন-৬)

en: Cyrillic (Windows-1251)
bn_IN: সাইরিলিক (উইন্ডোজ-১২৫১)

en: Russian (KOI8-R)
bn_IN: রাশিয়ান (KOI8-R)

en: Ukrainian (KOI8-U)
bn_IN: ইউক্রেনিয়ান (KOI8-U)

en: Arabic (ISO 8859-6)
bn_IN: অ্যারাবিক (ISO ৮৮৫৯-৬)

en: Arabic (Windows-1256)
bn_IN: অ্যারাবিক (উইন্ডোজ-১২৫৬)

en: Greek (ISO 8859-7)
bn_IN: গ্রীক (ISO ৮৮৫৯-৭)

en: Greek (Windows-1253)
bn_IN: গ্রিক (উইন্ডোজ-১২৫৩)

en: Hebrew (ISO 8859-8)
bn_IN: হিব্রু (ISO ৮৮৫৯-৮)

en: Hebrew (Windows-1255)
bn_IN: হিব্রু (উইন্ডোজ-১২৫৫)

en: Turkish (ISO 8859-9)
bn_IN: তুর্কি (ISO ৮৮৫৯-৯)

en: Turkish (Windows-1254)
bn_IN: তুর্কি (উইন্ডোজ-১২৫৪)

en: Thai (TIS 620-2533/ISO 8859-11)
bn_IN: থাই (TIS ৬২০-২৫৩৩/ISO ৮৮৫৯-১১)

en: Thai (Windows-874)
bn_IN: থাই (উইন্ডোজ-৮৭৪)

en: Baltic (Latin-7)
bn_IN: বাল্টিক (ল্যাটিন-৭)

en: Baltic (Windows-1257)
bn_IN: বাল্টিক (উইন্ডোজ-১২৫৭)

en: Celtic (Latin-8)
bn_IN: সেলটিক (ল্যাটিন-8)

en: South-Eastern European (Latin-10)
bn_IN: দক্ষিন-পূর্ব ইউরোপীয় (ল্যাটিন-১০)

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
bn_IN: সরলীকৃত চাইনিজ (ISO-২০২২-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
bn_IN: সরলীকৃত চীনা ইউনিক্স (EUC-CN)

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
bn_IN: জাপানী (৭-bits JIS/ISO-২০২২-JP-২)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
bn_IN: জাপানী ইউনিক্স (EUC-JP)

en: Japanese (Shift JIS)
bn_IN: জাপানী (Shift JIS)

en: Korean (EUC-KR/CP949)
bn_IN: কোরিয়ান (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
bn_IN: কোরিয়ান (ISO-2022-KR)

en: Traditional Chinese (Big5)
bn_IN: সনাতন চীনা (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
bn_IN: সনাতন চীনা ইউনিক্স (EUC-TW)

en: Hong-Kong Supplementary (HKSCS)
bn_IN: হং-কং সম্পূরক (HKSCS)

en: Vietnamese (VISCII)
bn_IN: ভিয়েতনামী (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
bn_IN: ভিয়েতনামী (উইন্ডোজ-১২৫৮)

en: Set the encoding used in text subtitles
bn_IN: টেক্সট সাবটাইটেলে ব্যবহৃত এনকোডিং নির্ধারণ করা হবে

en: Set the justification of subtitles
bn_IN: সাবটাইটেলের উভয়প্রান্তিককরণ নির্ধারণ করা হবে

en: Some subtitle formats allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.
bn_IN: কিছু সাবটাইটেল ফরম্যাট পাঠ্য বিন্যাসন অনুমোদন করে। VLC আংশিকভাবে এটি বাস্তবায়ন করে, কিন্তু আপনি সব ফরম্যাটিং নিষ্ক্রিয় করতে পারেন।

en: USF subtitles decoder
bn_IN: USF সাবটাইটেল ডিকোডার

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
bn_IN: ফিলিপস OGT (SVCD সাবটাইটেল) ডিকোডার

en: SVCD subtitles
bn_IN: SVCD সাবটাইটেল

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
bn_IN: ফিলিপস OGT (SVCD সাবটাইটেল) প্যাকেটাইজার

en: Image width
bn_IN: চিত্রের প্রস্থ

en: Image height
bn_IN: চিত্রের উচ্চতা

en: Scale factor
bn_IN: স্কেল ফ্যাক্টর

en: T.140 text encoder
bn_IN: T.140 টেক্সট এনকোডার

en: Override page
bn_IN: পৃষ্ঠা অগ্রাহ্য করা হবে

en: Override the indicated page, try this if your subtitles don't appear (-1 = autodetect from TS, 0 = autodetect from teletext, >0 = actual page number, usually 888 or 889).
bn_IN: নির্দেশিত পৃষ্ঠা অগ্রাহ্য করা হবে, আপনার সাবটাইটেল দেখা না গেলে এটি চেষ্টা করা হবে (-1 = TS থেকে স্বয়ংক্রিয়ভাবে শনাক্ত, ০ = টেলিটেক্সট থেকে স্বয়ংক্রিয়ভাবে শনাক্ত, >০ = আসল পৃষ্ঠা নম্বর, সাধারনত ৮৮৮ বা ৮৮৯)।

en: Ignore subtitle flag
bn_IN: সাবটাইটেল ফ্ল্যাগ অগ্রাহ্য করা হবে

en: Ignore the subtitle flag, try this if your subtitles don't appear.
bn_IN: সাবটাইটেল ফ্ল্যাগ অগ্রাহ্য করা হবে, যদি আপনার সাবটাইটেল দেখা না যায় তাহলে এটি চেষ্টা করা হবে।

en: Workaround for France
bn_IN: ফ্রান্সের জন্য বিকল্প সমাধান

en: Some French channels do not flag their subtitling pages correctly due to a historical interpretation mistake. Try using this wrong interpretation if your subtitles don't appear.
bn_IN: অতীতের একটি ভুল ব্যাখার কারনে কিছু ফরাসী চ্যানেল তাদের সাবটাইটেল পৃষ্ঠাগুলো ঠিক মতো ফ্ল্যাগ করে না। আপনার সাবটাইটেল দেখা না গেলে এই ভুল ব্যাখ্যা ব্যবহারের চেষ্টা করা হবে।

en: Teletext subtitles decoder
bn_IN: টেলিটেক্সট সাবটাইটেল ডিকোডার

en: Enforce a quality between 1 (low) and 10 (high), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
bn_IN: একটি নির্দিষ্ট বিটরেট উল্লেখ করার পরিবর্তে ১ (নিম্ন) এবং ১০ (উচ্চ) এর মধ্যে একটি গুনমান কার্যকর করা হবে। এটি একটি VBR স্ট্রীম উৎপন্ন করবে।

en: Post processing quality
bn_IN: প্রসেসিং পরবর্তী মান

en: Theora video decoder
bn_IN: Theora ভিডিও ডিকোডার

en: Theora video packetizer
bn_IN: Theora ভিডিও প্যাকেটাইজার

en: Theora video encoder
bn_IN: Theora ভিডিও এনকোডার

en: Force a specific encoding quality between 0.0 (high) and 50.0 (low), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
bn_IN: একটি নির্দিষ্ট বিটরেট উল্লেখ করার পরিবর্তে ০.০ (উচ্চ) এবং ৫০.০ (নিম্ন) এর মধ্যে একটি উল্লিখিত এনকোডিং গুনমান কার্যকর করা হবে। এটি একটি VBR স্ট্রীম উৎপন্ন করবে।

en: Stereo mode
bn_IN: স্টেরিও মোড

en: Handling mode for stereo streams
bn_IN: স্টেরিও স্ট্রীমের জন্য হ্যান্ডলিং মোড

en: VBR mode
bn_IN: VBR মোড

en: Use Variable BitRate. Default is to use Constant BitRate (CBR).
bn_IN: পরিবর্তনযোগ্য BitRate ব্যবহার করা হবে। ডিফল্ট হলো স্থির BitRate (CBR) ব্যবহার করা।

en: Psycho-acoustic model
bn_IN: Psycho-acoustic মডেল

en: Integer from -1 (no model) to 4.
bn_IN: -1 (কোনো মডেল নয়) থেকে 4 পর্যন্ত পূর্ণসংখ্যা।

en: Joint stereo
bn_IN: যুক্ত স্টেরিও

en: Libtwolame audio encoder
bn_IN: Libtwolame অডিও এনকোডার

en: Maximum encoding bitrate
bn_IN: সর্বোচ্চ এনকোডিং বিটরেট

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
bn_IN: সর্বোচ্চ বিটরেট (কিলোবিট/সেকেন্ড)। এটি অ্যাপ্লিকেশন স্ট্রীমিং এর জন্য সহায়ক।

en: Minimum encoding bitrate
bn_IN: সর্বনিম্ন এনকোডিং বিটরেট

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
bn_IN: সর্বনিম্ন বিটরেট (কিলোবিট/সেকেন্ড)। নির্দিষ্ট-আকারের চ্যানেলের এনকোডিং এর জন্য এটি সহায়ক।

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
bn_IN: একটি স্থির বিটরেট (CBR) এনকোডিং কার্যকর করা হবে।

en: Vorbis audio decoder
bn_IN: Vorbis অডিও ডিকোডার

en: Vorbis audio packetizer
bn_IN: Vorbis অডিও প্যাকেটাইজার

en: Vorbis audio encoder
bn_IN: Vorbis অডিও এনকোডার

en: WMA v1/v2 fixed point audio decoder
bn_IN: WMA v1/v2 fixed point অডিও ডিকোডার

en: Maximum GOP size
bn_IN: সর্বোচ্চ GOP আকার

en: Minimum GOP size
bn_IN: সর্বনিম্ন GOP আকার

en: Sets minimum interval between IDR-frames. In H.264, I-frames do not necessarily bound a closed GOP because it is allowable for a P-frame to be predicted from more frames than just the one frame before it (also see reference frame option). Therefore, I-frames are not necessarily seekable. IDR-frames restrict subsequent P-frames from referring to any frame prior to the IDR-frame. 
    If scenecuts appear within this interval, they are still encoded as I-frames, but do not start a new GOP.
bn_IN: IDR-ফ্রেমগুলোর মধ্যে সর্বনিম্ন বিরতি নির্ধারণ করে। H.264 এ, I-ফ্রেমগুলো সবসময় কোনো বন্ধ GOP কে আটকে রাখে না কারন একটি P-ফ্রেমকে অনেকগুলো ফ্রেম দিয়ে অনুমান করা যায়, শুধুমাত্র এর আগের ফ্রেম দিয়ে করতে হয় না (রেফারেন্স ফ্রেম বিকল্পও দেখুন)। ফলে, I-ফ্রেমগুলো সবসময় খুঁজে পাওয়া যায়না। IDR-ফ্রেমগুলো ধারাবাহিক P-ফ্রেমগুলোকে IDR-ফ্রেমের আগের কোনো ফ্রেমকে রেফার করতে বাধা দেয়।
    যদি বিরতির মধ্যে সিনকাট থাকে, তাহলেও তাদেরকে I-ফ্রেম হিসেবে এনকোড করা হয়, কিন্তু কোনো নতুন GOP শুরু করা হয়না।

en: Use recovery points to close GOPs
bn_IN: পুনরুদ্ধারের পয়েন্ট GOPs বন্ধ ব্যবহার করুন

en: none: use closed GOPs only
    normal: use standard open GOPs
    bluray: use Blu-ray compatible open GOPs
bn_IN: একটিও না: বদ্ধ GOPs ব্যবহার শুধুমাত্র
    স্বাভাবিক: প্রমিত খোলা GOPs ব্যবহার
    bluray: ব্যবহার ব্লু রে সামঞ্জস্যপূর্ণ খোলা GOPs

en: use open GOP, for bluray compatibility use also bluray-compat option
bn_IN: খোলা টেস্ট ব্যবহার bluray সামঞ্জস্যের জন্য, ব্যবহার এছাড়াও bluray-compat বিকল্প

en: Enable compatibility hacks for Blu-ray support
bn_IN: ব্লু রে সমর্থনের জন্য উপযুক্ততা হ্যাক সক্ষম করুন

en: Enable hacks for Blu-ray support, this doesn't enforce every aspect of Blu-ray compatibility
    e.g. resolution, framerate, level
bn_IN: ব্লু রে সমর্থনের জন্য হ্যাক সক্ষম, এই ব্লু রে সামঞ্জস্যের প্রতি দৃষ্টিভঙ্গি enforce না
    দৃষ্টান্তস্বরুপ রেজল্যুশন, FRAMERATE, স্তর

en: Extra I-frames aggressivity
bn_IN: অতিরিক্ত I-ফ্রেম অ্যাগ্রিসিভিটি

en: Scene-cut detection. Controls how aggressively to insert extra I-frames. With small values of scenecut, the codec often has to force an I-frame when it would exceed keyint. Good values of scenecut may find a better location for the I-frame. Large values use more I-frames than necessary, thus wasting bits. -1 disables scene-cut detection, so I-frames are inserted only every other keyint frames, which probably leads to ugly encoding artifacts. Range 1 to 100.
bn_IN: সিন-কাট শনাক্তকরণ। কিভাবে অতিরিক্ত I-ফ্রেম প্রবেশ করানো হবে তা নিয়ন্ত্রণ করে। সিন-কাটের ছোট মানের সাথে, কোডেককে প্রায়ই একটি I-ফ্রেম কার্যকর করতে হয় যখন এটি কীইন্ট অতিক্রম করে। সিন-কাটের ভালো মান I-ফ্রেমের জন্য একটি ভালো অবস্থান খুঁজে পেতে পারে। বড় মানগুলো প্রয়োজনের তুলনায় বেশি I-ফ্রেম ব্যবহার করে, ফলে বিট নষ্ট হয়। -1 সিন-কাট শনাক্তকরণ নিষ্ক্রিয় করে, ফলে I-ফ্রেমগুলো শুধুমাত্র অন্য কীইন্ট ফ্রেমে প্রবেশ করানো হয়, যেটির ফলাফল সম্ভবত আগলি এনকোডিং আর্টিফ্যাক্ট। সীমা ১ থেকে ১০০।

en: B-frames between I and P
bn_IN: I এবং P এর মধ্যে B-ফ্রেম

en: Number of consecutive B-frames between I and P-frames. Range 1 to 16.
bn_IN: I এবং P ফ্রেমের মধ্যে ধারাবাহিক B-ফ্রেমের সংখ্যা। সীমা ১ থেকে ১৬।

en: Adaptive B-frame decision
bn_IN: অ্যাডাপ্টিভ B-ফ্রেম সিদ্ধান্ত

en: Influence (bias) B-frames usage
bn_IN: B-ফ্রেম ব্যবহার করতে প্রভাবিত করা হবে

en: Bias the choice to use B-frames. Positive values cause more B-frames, negative values cause less B-frames.
bn_IN: পছন্দটিকে B-ফ্রেম ব্যবহার করতে প্রভাবিত করা হবে। ধনাত্মক মানসমূহ আরও B-ফ্রেম কার্যকর করবে, ঋনাত্মক মানসমূহ কম B-ফ্রেম কার্যকর করবে।

en: Keep some B-frames as references
bn_IN: রেফারেন্স হিসেবে কিছু B-ফ্রেম রাখা হবে

en: Allows B-frames to be used as references for predicting other frames. Keeps the middle of 2+ consecutive B-frames as a reference, and reorders frame appropriately.
     - none: Disabled
     - strict: Strictly hierarchical pyramid
     - normal: Non-strict (not Blu-ray compatible)
bn_IN: অন্যান্য ফ্রেমের ব্যবহার অনুমান করতে B-ফ্রেমকে রেফারেন্স হিসেবে ব্যবহার করার অনুমোদন দেয়া হয়। রেফারেন্স হিসেবে পরপর দুটির বেশী B-ফ্রেমের মধ্যবর্তী অংশটি নির্ধারণ করা হয়, এবং ফ্রেমগুলো সঠিকভাবে পুনর্বিন্যাস করা হয়।
     - কোনটি নয়: নিষ্ক্রিয় করা হয়েছে
     - কঠোর: কঠোরভাবে স্তরকৃত পিরামিড
     - সাধারণ: কঠোর-নয় (ব্লু-রে সুসংগত নয়)

en: CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding). Slightly slows down encoding and decoding, but should save 10 to 15% bitrate.
bn_IN: CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding)। এনকোডিং এবং ডিকোডিং সামান্য ধীর করে দেয়, কিন্তু ১০ থেকে ১৫% বিটরেট সংরক্ষণ করে।

en: Number of previous frames used as predictors. This is effective in Anime, but seems to make little difference in live-action source material. Some decoders are unable to deal with large frameref values. Range 1 to 16.
bn_IN: অনুমান হিসেবে ব্যবহৃত পূর্ববর্তী ফ্রেমসমূহের সংখ্যা। এটি এনিমে কার্যকর, কিন্তু লাইভ-অ্যাকশন সোর্স ম্যাটেরিয়ালে সামান্য পরিবর্তন ঘটায়। কিছু ডিকোডার বড় ফ্রেমরেফ মানের সাথে কাজ করতে ব্যর্থ হয়। সীমা ১ থেকে ১৬।

en: Skip loop filter
bn_IN: পুনরাবৃত্তি পরিশোধক অগ্রাহ্য করা হবে

en: Deactivate the deblocking loop filter (decreases quality).
bn_IN: ডিব্লকিং পুনরাবৃত্তি পরিশোধক নিষ্ক্রিয় করা হবে (গুনমান কমায়)।

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters alpha:beta
bn_IN: পুনরাবৃত্তি পরিশোধক AlphaC0 এবং Beta প্যরামিটার alpha:beta

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters. Range -6 to 6 for both alpha and beta parameters. -6 means light filter, 6 means strong.
bn_IN: পুনরাবৃত্তি পরিশোধক AlphaC0 এবং Beta প্যরামিটার। আলফা এবং বেটা দুধরনের প্যারামিটারের জন্য -৬ হতে ৬ পর্যন্ত সীমা। -৬ মানে হালকা পরিশোধক, ৬ মানে দৃঢ় পরিশোধক।

en: H.264 level
bn_IN: H.264 স্তর

en: Specify H.264 level (as defined by Annex A of the standard). Levels are not enforced; it's up to the user to select a level compatible with the rest of the encoding options. Range 1 to 5.1 (10 to 51 is also allowed). Set to 0 for letting x264 set level.
bn_IN: H.264 স্তর (অ্যানেক্স মান একটি দ্বারা সংজ্ঞায়িত) উল্লেখ করুন. এটি একটি স্তরের এনকোডিং বিকল্প অংশের সাথে সামঞ্জস্যপূর্ণ নির্বাচন ব্যবহারকারী আপ এর; স্তর দৃঢ় না. 5.1 (10 থেকে 51 এ নিষেধ) যাও বিন্যাস 1. X264 সেট স্তর লেট জন্য 0 সেট করুন.

en: H.264 profile
bn_IN: H.264 প্রোফাইল

en: Specify H.264 profile which limits are enforced over other settings
bn_IN: H.264 প্রফাইল যা সীমা অন্যান্য সেটিংস উপর প্রয়োগ হয় তা নির্দিষ্ট করুন

en: Interlaced mode
bn_IN: ইন্টারলেসড মোড

en: Pure-interlaced mode.
bn_IN: বিশুদ্ধ-ইন্টারলেসড মোড।

en: Use Periodic Intra Refresh
bn_IN: পর্যায়বৃত্ত ইনট্রা রিফ্রেশ ব্যবহার

en: Use Periodic Intra Refresh instead of IDR frames
bn_IN: IDR ফ্রেমের পরিবর্তে পর্যায়বৃত্ত ইনট্রা রিফ্রেশ ব্যবহার

en: Use mb-tree ratecontrol
bn_IN: mb-tree রেটকন্ট্রোল ব্যবহার

en: You can disable use of Macroblock-tree on ratecontrol
bn_IN: আপনি রেটকন্ট্রোলে Macroblock-tree এর ব্যবহার নিষ্ক্রিয় করতে পারেন

en: Force number of slices per frame
bn_IN: প্রতি ফ্রেমে স্লাইসের ফোর্স সংখ্যা

en: Force rectangular slices and is overridden by other slicing options
bn_IN: আয়তক্ষেত্রাকার টুকরা এবং বাধ্যতামূলকভাবে অন্যান্য slicing বিকল্প দ্বারা উপেক্ষা করা হয়

en: Limit the size of each slice in bytes
bn_IN: প্রতিটি স্লাইসের আকারের সীমা বাইটে নির্ধারিত

en: Sets a maximum slice size in bytes, Includes NAL overhead in size
bn_IN: বাইটে স্লাইসের সর্বোচ্চ আকার নির্ধারণ করে, আকারে NAL ওভারহেড অন্তর্ভুক্ত করা হয়

en: Limit the size of each slice in macroblocks
bn_IN: প্রতিটি স্লাইসের আকারের সীমা ম্যাক্রোব্লকে নির্ধারিত

en: Sets a maximum number of macroblocks per slice
bn_IN: প্রতিটি স্লাইসে ম্যাক্রোব্লকের সর্বোচ্চ সংখ্যা নির্ধারণ করে

en: Set QP
bn_IN: QP নির্ধারণ করা হবে

en: This selects the quantizer to use. Lower values result in better fidelity, but higher bitrates. 26 is a good default value. Range 0 (lossless) to 51.
bn_IN: যে কোয়ান্টাইজার ব্যবহার করা হবে, তা এটি নির্বাচন করে। নিম্নতর মান অপেক্ষাকৃত ভালো বিশ্বস্ততা বহন করে, কিন্তু উচ্চ বিটরেট থাকে। ২৬ একটি ভালো পূর্বনির্ধারিত মান। সীমা ০ (ক্ষতিহীন) থেকে ৫১ পর্যন্ত।

en: Quality-based VBR
bn_IN: গুনমানের উপর ভিত্তিকৃত VBR

en: 1-pass Quality-based VBR. Range 0 to 51.
bn_IN: ১-পাস গুনমানের উপর ভিত্তিকৃত VBR। সীমা ০ থেকে ৫১।

en: Min QP
bn_IN: সর্বোনিম্ন QP

en: Minimum quantizer parameter. 15 to 35 seems to be a useful range.
bn_IN: সর্বনিম্ন কোয়ান্টাইজার প্যারামিটার। ১৫ থেকে ৩৫ একটি সুবিধাজনক সীমা।

en: Max QP
bn_IN: সর্বোচ্চ QP

en: Maximum quantizer parameter.
bn_IN: সর্বোচ্চ কোয়ান্টাইজার প্যারামিটার।

en: Max QP step
bn_IN: সর্বোচ্চ QP ধাপ

en: Max QP step between frames.
bn_IN: ফ্রেমগুলোর অন্তর্বর্তী সর্বোচ্চ QP ধাপ

en: Average bitrate tolerance
bn_IN: গড় বিটরেট টলারেন্স

en: Allowed variance in average bitrate (in kbits/s).
bn_IN: গড় বিটরেটে অনুমোদিত ভ্যারিয়েন্স (কিলোবিট/সেকেন্ড)।

en: Max local bitrate
bn_IN: সর্বোচ্চ স্থানীয় বিটরেট

en: Sets a maximum local bitrate (in kbits/s).
bn_IN: সর্বোচ্চ স্থানীয় বিটরেট নির্ধারণ করে (কিলোবিট/সেকেন্ডে)।

en: VBV buffer
bn_IN: VBV বাফার

en: Averaging period for the maximum local bitrate (in kbits).
bn_IN: সর্বোচ্চ স্থানীয় বিটরেটের জন্য গড় সময়কাল (কিলোবিট)।

en: Initial VBV buffer occupancy
bn_IN: প্রারম্ভিক VBV বাফার অকুপেন্সি

en: Sets the initial buffer occupancy as a fraction of the buffer size. Range 0.0 to 1.0.
bn_IN: প্রারম্ভিক বাফার অকুপেন্সি বাফার আকারের একটি ফ্র্যাকশন হিসেবে সেট করে। সীমা ০.০ থেকে ১.০ পর্যন্ত।

en: How AQ distributes bits
bn_IN: কিভাবে AQ বিটগুলো সাজায়

en: Defines bitdistribution mode for AQ, default 1
     - 0: Disabled
     - 1: Current x264 default mode
     - 2: uses log(var)^2 instead of log(var) and attempts to adapt strength per frame
bn_IN: AQ-এর জন্য বিট বিতরণ মোড নির্ধারণ করে, পূর্বনির্ধারিত হলো 1
     - ০: নিষ্ক্রিয়
     - ১: বর্তমানে পূর্বনির্ধারিত x264 মোড
     - ২: log(var)-র পরিবর্তে log(var)^2 ব্যবহার করা হয় এবং প্রতিটি ফ্রেমের ক্ষমতার সাথে খাপ খাওয়ানোর চেষ্টা করা হয়

en: Strength of AQ
bn_IN: AQ শক্তি

en: Strength to reduce blocking and blurring in flat
    and textured areas, default 1.0 recommended to be between 0..2
     - 0.5: weak AQ
     - 1.5: strong AQ
bn_IN: শক্তি অবরুদ্ধ সমতল এবং যোগাযোগ হ্রাস
    এবং textured এলাকাসমূহ, ডিফল্ট 1.0 0..2 মধ্যে করা বাঞ্ছনীয়
      - 0.5: দুর্বল AQ
      - 1.5: শক্তিশালী AQ

en: QP factor between I and P
bn_IN: I এবং P এর মধ্যে QP ফ্যাক্টর

en: QP factor between I and P. Range 1.0 to 2.0.
bn_IN: I এবং P এর মধ্যে QP ফ্যাক্টর। সীমা ১.০ থেকে ২.০।

en: QP factor between P and B
bn_IN: P এবং B এর মধ্যে QP ফ্যাক্টর

en: QP factor between P and B. Range 1.0 to 2.0.
bn_IN: P এবং B এর মধ্যে QP ফ্যাক্টর। সীমা ১.০ থেকে ২.০।

en: QP difference between chroma and luma
bn_IN: ক্রোমা এবং লুমা এর মধ্যে QP ফ্যাক্টর এর পার্থক্য

en: QP difference between chroma and luma.
bn_IN: ক্রোমা এবং লুমা এর মধ্যে QP ফ্যাক্টর এর পার্থক্য।

en: Multipass ratecontrol
bn_IN: মাল্টিপাস রেট কন্ট্রোল

en: Multipass ratecontrol:
     - 1: First pass, creates stats file
     - 2: Last pass, does not overwrite stats file
     - 3: Nth pass, overwrites stats file
bn_IN: মাল্টিপাস রেট কন্ট্রোল:
     - 1: প্রথম পাস, পরিসংখ্যান ফাইল তৈরি করে
     - 2: শেষ পাস, পরিসংখ্যান ফাইল উপরিলেখন করে না
     - 3: N তম পাস, পরিসংখ্যান ফাইল উপরিলেখন করে

en: QP curve compression
bn_IN: QP কার্ভ কম্প্রেশন

en: QP curve compression. Range 0.0 (CBR) to 1.0 (QCP).
bn_IN: QP কার্ভ কম্প্রেশন। সীমা 0.0 (CBR) থেকে 1.0 (QCP)।

en: Reduce fluctuations in QP
bn_IN: QP এর ফ্ল্যাকচুয়েশন হ্রাস করা হবে

en: This reduces the fluctuations in QP before curve compression. Temporally blurs complexity.
bn_IN: এটি কার্ভ সংকোচনের পূর্বে QP-এর ফ্লাকচুয়েশন কমায়। সাময়িকভাবে জটিলতা কমায়।

en: This reduces the fluctuations in QP after curve compression. Temporally blurs quants.
bn_IN: এই কার্ভ কম্প্রেশন পর QP মধ্যে অস্থিরতার সময় হ্রাস করা সম্ভব. Temporally quants blurs.

en: Partitions to consider
bn_IN: যেসব পার্টিশন বিবেচনা করা হবে

en: Direct MV prediction mode
bn_IN: সরাসরি MV প্রেডিকশন মোড

en: Direct prediction size
bn_IN: সরাসরি MV প্রেডিকশন আকার

en: Weighted prediction for B-frames
bn_IN: B-ফ্রেমের জন্য ওয়েইটেড অনুমান

en: Weighted prediction for B-frames.
bn_IN: B-ফ্রেমের জন্য ওয়েইটেড অনুমান।

en: Weighted prediction for P-frames
bn_IN: P-ফ্রেমের জন্য ওয়েইটেড অনুমান

en: Integer pixel motion estimation method
bn_IN: ইন্টিজার পিক্সেল গতি এস্টিমেশন পদ্ধতি

en: Maximum motion vector search range
bn_IN: সর্বোচ্চ গতি ভেক্টর অনুসন্ধান সীমা

en: Maximum distance to search for motion estimation, measured from predicted position(s). Default of 16 is good for most footage, high motion sequences may benefit from settings between 24 and 32. Range 0 to 64.
bn_IN: গতি এস্টিমেশনের জন্য সর্বোচ্চ যে দূরত্ব পর্যন্ত খোজা হবে, প্রেডিক্ট করা অবস্থান(সমূহ) থেকে মাপা হবে। পূর্বনির্ধারিত হলো ১৬ যা বেশিরভাগ ফুটেজের জন্য ভালো, উচ্চ গতির সিকুয়েন্সগুলোর জন্য ২৪ থেকে ৩২ এর মধ্যে নির্ধারণ করলে ভালো ফল পাওয়া যেতে পারে। সীমা ০ থেকে ৬৪।

en: Maximum motion vector length
bn_IN: সর্বোচ্চ গতি ভেক্টর দৈর্ঘ্য

en: Maximum motion vector length in pixels. -1 is automatic, based on level.
bn_IN: সর্বোচ্চ গতি ভেক্টর দৈর্ঘ্য (পিক্সেলে)। -1 হল স্বয়ংক্রিয়, স্তরের উপর ভিত্তি করে।

en: Minimum buffer space between threads
bn_IN: থ্রেডের মধ্যবর্তী সর্বনিম্ন বাফার স্পেস

en: Minimum buffer space between threads. -1 is automatic, based on number of threads.
bn_IN: থ্রেডের মধ্যবর্তী সর্বনিম্ন বাফার স্পেস। -1 হল স্বয়ংক্রিয়, থ্রেড সংখ্যার উপর ভিত্তি করে।

en: Strength of psychovisual optimization, default is "1.0:0.0"
bn_IN: psychovisual অপটিমাইজেশনের ক্ষমতা, পূর্বনির্ধারিত মান "1.0:0.0"

en: First parameter controls if RD is on (subme>=6) or off.
    Second parameter controls if Trellis is used on psychovisual optimization, default off
bn_IN: প্রথম প্যারামিটার নিয়ন্ত্রণ যদি RD (subme> = 6) অথবা নিষ্ক্রিয় করা হয়.
    যদি দ্বিতীয় প্যারামিটার নিয়ন্ত্রণ জাফরি ​​psychovisual অপ্টিমাইজেশান, ডিফল্টরূপে নিষ্ক্রিয় করতে ব্যবহৃত হয়

en: Subpixel motion estimation and partition decision quality
bn_IN: উপপিক্সেল গতি এস্টিমেশন এবং পার্টিশন সিদ্ধান্ত গুনমান

en: This parameter controls quality versus speed tradeoffs involved in the motion estimation decision process (lower = quicker and higher = better quality). Range 1 to 9.
bn_IN: এই প্যারামিটারটি গুণগত মান বনাম গতি ট্রেডঅফ নিয়ন্ত্রণ করে যা গতি মূল্যায়ন সিদ্ধান্ত প্রক্রিয়ায় অন্তর্ভুক্ত আছে (নিম্নতর = দ্রততর এবং উচ্চতর = ভালো গুনমান)। ১ থেকে ৯ পর্যন্ত সীমা।

en: RD based mode decision for B-frames. This requires subme 6 (or higher).
bn_IN: B-ফ্রেমের জন্য RD এর উপর ভিত্তিকৃত সিদ্ধান্ত মোড। এটি জন্য সাবমি ৬ (বা উচ্চ) প্রয়োজন।

en: Decide references on a per partition basis
bn_IN: প্রতি পার্টিশনের ওপর ভিত্তি করে রেফারেন্সের সিদ্ধান্ত নিন

en: Allows each 8x8 or 16x8 partition to independently select a reference frame, as opposed to only one ref per macroblock.
bn_IN: প্রতিটি ৮x৮ বা ১৬x৮ পার্টিশনকে স্বাধীনভাবে একটি রেফারেন্স ফ্রেম নির্বাচন করতে দেয়, প্রতি ম্যাক্রোব্লকে শুধুমাত্র একটি রেফারেন্সের বিপরীতে।

en: Chroma in motion estimation
bn_IN: গতি এস্টিমেশনের ক্রোমা

en: Chroma ME for subpel and mode decision in P-frames.
bn_IN: সাবপেলের জন্য ক্রোমা ME এবং P-ফ্রেমে মোড সিদ্ধান্ত।

en: Joint bidirectional motion refinement.
bn_IN: যুক্ত দ্বিমুখী গতি রিফাইনমেন্ট।

en: Adaptive spatial transform size
bn_IN: অ্যাডাপ্টিভ স্পেশাল রুপান্তর আকার

en: SATD-based decision for 8x8 transform in inter-MBs.
bn_IN: ইন্টার-মেগাবাইটসমূহে ৮x৮ রুপান্তরের জন্য SATD-ভিত্তিক সিদ্ধান্ত।

en: Trellis RD quantization
bn_IN: ট্রেলিস RD কোয়ান্টাইজেশন

en: Early SKIP detection on P-frames
bn_IN: P-ফ্রেমের প্রারম্ভিক SKIP শনাক্তকরন

en: Early SKIP detection on P-frames.
bn_IN: P-ফ্রেমের প্রারম্ভিক SKIP শনাক্তকরন।

en: Coefficient thresholding on P-frames
bn_IN: P-ফ্রেমের কোয়েফিসিয়েন্ট থ্রেশহোল্ডিং

en: Use Psy-optimizations
bn_IN: Psy-অপটিমাইজেশন ব্যবহার করুন

en: Use all visual optimizations that can worsen both PSNR and SSIM
bn_IN: সব দৃষ্টিনির্ভর অপটিমাইজেশন ব্যবহার করা হবে যা PSNR এবং SSIM উভয়ের অবস্থা আরও খারাপ করবে

en: Dct-domain noise reduction. Adaptive pseudo-deadzone. 10 to 1000 seems to be a useful range.
bn_IN: Dct-ডোমেইন নয়েজ হ্রাসকরণ। অ্যাডাপ্টিভ সিউডো-ডেডজোন। ১০ থেকে ১০০০ একটি কার্যকর সীমা।

en: Inter luma quantization deadzone
bn_IN: ইন্টার লুমা কোয়ান্টাইজেশন ডেডজোন

en: Set the size of the inter luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
bn_IN: ইন্টার লুমা কোয়ান্টাইজেশন ডেডজোনের আকার। সীমা 0 থেকে ৩২।

en: Intra luma quantization deadzone
bn_IN: ইন্ট্রা লুমা কোয়ান্টাইজেশন ডেডজোন

en: Set the size of the intra luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
bn_IN: ইন্ট্রা লুমা কোয়ান্টাইজেশন ডেডজোনের আকার। সীমা 0 থেকে ৩২।

en: Non-deterministic optimizations when threaded
bn_IN: থ্রেড করার সময় নন-ডিটারমিনিস্টিক অপটিমাইজেশন

en: Slightly improve quality of SMP, at the cost of repeatability.
bn_IN: SMP এর গুনমানের অল্প উন্নতি, রিপিট্যাবিলিটির বিনিময়ে।

en: CPU optimizations
bn_IN: CPU অপটিমাইজেশন

en: Use assembler CPU optimizations.
bn_IN: অ্যাসেম্বলার CPU অপটিমাইজেশন ব্যবহার করা হবে।

en: Filename for 2 pass stats file
bn_IN: ২ পাস পরিসংখ্যান ফাইলের নাম

en: Filename for 2 pass stats file for multi-pass encoding.
bn_IN: মাল্টিপাস এনকোডিং এর জন্য ২ পাস পরিসংখ্যান ফাইলের নাম।

en: PSNR computation
bn_IN: PSNR হিসাব

en: Compute and print PSNR stats. This has no effect on the actual encoding quality.
bn_IN: PSNR পরিসংখ্যান হিসাব করা হবে এবং মুদ্রণ করা হবে। আসল এনকোডিং গুনমানের ওপর এটির কোনো প্রভাব নেই।

en: SSIM computation
bn_IN: SSIM হিসাব

en: Compute and print SSIM stats. This has no effect on the actual encoding quality.
bn_IN: SSIM পরিসংখ্যান হিসাব করা হবে এবং মুদ্রণ করা হবে। আসল এনকোডিং গুনমানের ওপর এটির কোনো প্রভাব নেই।

en: Quiet mode
bn_IN: নিঃশব্দ মোড

en: Statistics
bn_IN: পরিসংখ্যান

en: Print stats for each frame.
bn_IN: প্রতি ফ্রেমের জন্য পরিসংখ্যান মুদ্রণ করা হবে।

en: SPS and PPS id numbers
bn_IN: SPS এবং PPS আইডি নম্বরসমূহ

en: Set SPS and PPS id numbers to allow concatenating streams with different settings.
bn_IN: পৃথক সেটিংএর সাথে স্ট্রীম যোগ করার জন্য SPS এবং PPS আইডি নম্বর নির্ধারণ করা হবে।

en: Access unit delimiters
bn_IN: এক্সেস একক ডেলিমিটারসমূহ

en: Generate access unit delimiter NAL units.
bn_IN: এক্সেস একক ডেলিমিটার NAL একক তৈরি করা হবে।

en: Framecount to use on frametype lookahead
bn_IN: ফ্রেম টাইপ লুকঅ্যাহেড-এ ব্যবহারের জন্য ফ্রেম কাউন্ট করা হবে

en: Framecount to use on frametype lookahead. Currently default can cause sync-issues on unmuxable output, like rtsp-output without ts-mux
bn_IN: ফ্রেম ফ্রেম টাইপ বর্ণন উপর এগিয়ে যাও ব্যবহার গণনা. বর্তমানে ডিফল্ট Ts-mux ছাড়া unmuxable আউটপুট সিঙ্ক-বিষয় rtsp-আউটপুট মত, হতে পারে

en: HRD-timing information
bn_IN: HRD-সময়জ্ঞান তথ্য

en: Normal
bn_IN: সাধারণ

en: Teletext page
bn_IN: টেলিটেক্সট পৃষ্ঠা

en: Teletext alignment
bn_IN: টেলিটেক্সট প্রান্তিককরণ

en: You can enforce the teletext position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg. 6 = top-right).
bn_IN: আপনি ভিডিওর উপর টেলিটেক্সটের অবস্থান পরিবর্তন করতে পারেন (০=কেন্দ্রে, ১=বামে, ২=ডানে, ৪=উপরে, ৮=নিচে; আপনি এই মানগুলোর সমন্বয় ও ব্যবহার করতে পারেন, যেমন ৬=উপর-ডানে)।

en: Teletext text subtitles
bn_IN: টেলিটেক্সট টেক্সট সাবটাইটেল

en: VBI and Teletext decoder
bn_IN: VBI এবং টেলিটেক্সট ডিকোডার

en: VBI & Teletext
bn_IN: VBI এবং টেলিটেক্সট

en: D-Bus control interface
bn_IN: D-Bus কন্ট্রোল ইন্টারফেস

en: VLC media player
bn_IN: VLC মিডিয়া প্লেয়ার

en: Do not open a DOS command box interface
bn_IN: কোনো DOS কমান্ড বক্স ইন্টারফেস খোলা হবে না

en: By default the dummy interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
bn_IN: পূর্বনির্ধারিতভাবে মেকি ইন্টারফেস প্লাগইন একটি DOS কমান্ড বাক্স চালু করবে। শান্ত মোড সক্রিয় করলে কমান্ড বক্সটি আসবে না কিন্তু যদি আপনি VLC বন্ধ করতে চান এবং তখন কোনো ভিডিও উইন্ডো খোলা না থাকে তাহলে এটি কিছুটা বিরক্তিকর হতে পারে।

en: Dummy interface
bn_IN: ডামি ইন্টারফেস

en: Motion threshold (10-100)
bn_IN: গতি থ্রেশহোল্ড (১০-১০০)

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
bn_IN: রেকর্ড করার জন্য মাউসের অন্তত যতটুকু নড়াচড়া প্রয়োজন।

en: Trigger button
bn_IN: ট্রিগার বাটন

en: Trigger button for mouse gestures.
bn_IN: মাউস চলাচলের জন্য ট্রিগার বাটন।

en: Middle
bn_IN: মধ্যবর্তী

en: Gestures
bn_IN: ইঙ্গিত

en: Mouse gestures control interface
bn_IN: মাউস চলাচল কন্ট্রোল ইন্টারফেস

en: Global Hotkeys
bn_IN: গ্লোবাল হট কী

en: Global Hotkeys interface
bn_IN: গ্লোবাল হট কী ইন্টারফেস

en: Hotkeys
bn_IN: হট কী (hotkey)

en: Hotkeys management interface
bn_IN: হট কী (hotkey) ব্যবস্থাপনা ইন্টারফেস

en: Audio Device: %s
bn_IN: অডিও ডিভাইস: %s

en: Recording
bn_IN: রেকর্ড করা হচ্ছে

en: Recording done
bn_IN: রেকর্ড করা সম্পন্ন

en: Subtitle delay %i ms
bn_IN: সাবটাইটেল বিলম্ব %i মিলিসেকেন্ড

en: Audio delay %i ms
bn_IN: অডিও বিলম্ব %i মিলিসেকেন্ড

en: Audio track: %s
bn_IN: অডিও ট্র্যাক: %s

en: Subtitle track: %s
bn_IN: সাবটাইটেল ট্র্যাক: %s

en: Aspect ratio: %s
bn_IN: দৃশ্যমান অনুপাত: %s

en: Crop: %s
bn_IN: ছাঁটা: %s

en: Zooming reset
bn_IN: জুম পুনঃনির্ধারণ

en: Scaled to screen
bn_IN: পর্দার মাপ অনুসারে

en: Original Size
bn_IN: আসল আকার

en: Zoom mode: %s
bn_IN: জুম মোড: %s

en: Deinterlace off
bn_IN: ডিইন্টারলেস বন্ধ

en: Deinterlace on
bn_IN: ডিইন্টারলেস চালু

en: Speed: %.2fx
bn_IN: গতি: %.2fx

en: Change the lirc configuration file
bn_IN: lirc কনফিগারেশন ফাইল পরিবর্তন করা হবে

en: Tell lirc to read this configuration file. By default it searches in the users home directory.
bn_IN: lirc-কে এই কনফিগারেশন ফাইলটি পড়তে বলুন। ডিফল্টভাবে এটি ব্যবহারকারীর হোম ডিরেক্টরিতে খোঁজে।

en: Infrared
bn_IN: ইনফ্রারেড

en: Infrared remote control interface
bn_IN: ইনফ্রারেড রিমোট নিয়ন্ত্রন ইন্টারফেস

en: motion
bn_IN: গতি

en: motion control interface
bn_IN: গতি নিয়ন্ত্রন ইন্টারফেস

en: Use HDAPS, AMS, APPLESMC or UNIMOTION motion sensors to rotate the video
bn_IN: ভিডিও রোটেট করার জন্য HDAPS, AMS, APPLESMC বা UNIMOTION গতি সেন্সর ব্যবহার করা হবে

en: Network master clock
bn_IN: নেটওয়ার্ক মাস্টার ক্লক

en: When set, this VLC instance will act as the master clock for synchronization for clients listening
bn_IN: যখন সেট, এই VLC ইনস্ট্যান্স সুসংগতি কর্ম সঞ্চালন করার জন্য মাস্টার ঘড়ি হিসাবে শোনা ক্লায়েন্টদের জন্য কাজ করবে

en: The IP address of the network master clock to use for clock synchronization.
bn_IN: নেটওয়ার্ক মাস্টার ঘড়ি ঘড়ি সুসংগতি কর্ম সঞ্চালন করার জন্য ব্যবহার করার জন্য IP ঠিকানা.

en: UDP timeout (in ms)
bn_IN: UDP-র টাইম আউট (মিলিসেকেন্ড)

en: Length of time (in ms) until aborting data reception.
bn_IN: সময়ের দৈর্ঘ্য (মিলিসেকেন্ডে) ডেটা reception বাতিল কর পর্যন্ত।

en: Network Sync
bn_IN: নেটওয়ার্ক সিনক্রোনাইজেশন

en: Network synchronization
bn_IN: নেটওয়ার্ক সুসংগতি

en: Install Windows Service
bn_IN: উইন্ডোজ সার্ভিস ইন্সটল করা হবে

en: Install the Service and exit.
bn_IN: সার্ভিস ইন্সটল করে বের হয়ে যাওয়া হবে।

en: Uninstall Windows Service
bn_IN: উইন্ডোজ সার্ভিস আনইন্সটল করা হবে

en: Uninstall the Service and exit.
bn_IN: সার্ভিস আনইন্সটল করে বের হয়ে যাওয়া হবে।

en: Display name of the Service
bn_IN: সার্ভিসের নাম প্রদর্শন করা হবে

en: Change the display name of the Service.
bn_IN: সার্ভিসের প্রদর্শিত নাম পরিবর্তন করা হবে।

en: Configuration options
bn_IN: কনফিগারেশন বিকল্প

en: Configuration options that will be used by the Service (eg. --foo=bar --no-foobar). It should be specified at install time so the Service is properly configured.
bn_IN: সার্ভিস দ্বারা যে কনফিগারেশন অপশন ব্যবহার করা হবে (eg. --foo=bar --no-foobar)। এটি ইন্সটল করার সময়ই উল্লেখ করা উচিত যেন সার্ভিসটি সঠিকভাবে কনফিগার করা হয়।

en: Additional interfaces spawned by the Service. It should be specified at install time so the Service is properly configured. Use a comma separated list of interface modules. (common values are: logger, sap, rc, http)
bn_IN: সার্ভিস দ্বারা তৈরি করা অতিরিক্ত ইন্টারফেসসমূহ। এটি ইন্সটল করার সময়ই উল্লেখ করা উচিত যেন সার্ভিসটি সঠিকভাবে কনফিগার করা হয়। কমা দ্বারা পৃথককৃত ইন্টারফেস মডিউলের একটি তালিকা ব্যবহার করা হবে। (সাধারন মানগুলো হল: logger, sap, rc, http)

en: NT Service
bn_IN: NT সার্ভিস

en: Windows Service interface
bn_IN: উইন্ডোজ সার্ভিস ইন্টারফেস

en: Initializing
bn_IN: শুরু করা হচ্ছে

en: Opening
bn_IN: খোলা হচ্ছে

en: Error
bn_IN: ত্রুটি

en: Show stream position
bn_IN: স্ট্রীমের অবস্থান দেখানো হবে

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
bn_IN: কিছু সময় পর পর স্ট্রীমে বর্তমান অবস্থান দেখানো হবে (সেকেন্ডে)।

en: Fake TTY
bn_IN: নকল TTY

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
bn_IN: rc মডিউলকে TTY এর মতো stdin ব্যবহার করতে বাধ্য করা হবে।

en: UNIX socket command input
bn_IN: UNIX সকেট কমান্ড ইনপুট

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
bn_IN: stdin এর পরিবর্তে একটি ইউনিক্স সকেটে কমান্ড গ্রহন করা হবে।

en: TCP command input
bn_IN: TCP কমান্ড ইনপুট

en: Accept commands over a socket rather than stdin. You can set the address and port the interface will bind to.
bn_IN: stdin এর পরিবর্তে একটি সকেটে কমান্ড গ্রহন করা হবে। যে ঠিকানা এবং পোর্টে ইন্টারফেস বাইন্ড করা থাকবে আপনি সেগুলো নির্ধারণ করতে পারেন।

en: By default the rc interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
bn_IN: পূর্বনির্ধারিতভাবে rc ইন্টারফেস প্লাগিন একটি ডস কমান্ড বক্স চালু করবে। শান্ত মোড সক্রিয় করলে কমান্ড বক্সটি আসবে না কিন্তু এটি অত্যন্ত বিরক্তিকর হতে পারে যদি আপনি VLC বন্ধ করতে চান এবং তখন কোনো ভিডিও উইন্ডো খোলা না থাকে।

en: Remote control interface
bn_IN: রিমোট নিয়ন্ত্রন ইন্টারফেস

en: Remote control interface initialized. Type `help' for help.
bn_IN: রিমোট নিয়ন্ত্রন ইন্টারফেস শুরু করা হয়েছে। সহায়তার জন্য 'সহায়তা' টাইপ করা হবে।

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
bn_IN: অজানা কমান্ড `%s'। সহায়তার জন্য 'সহায়তা' টাইপ করা হবে।

en: +----[ Remote control commands ]
bn_IN: +----[ রিমোট নিয়ন্ত্রন কমান্ডসমূহ ]

en: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . add XYZ to playlist
bn_IN: | XYZ যোগ করা হবে . . . . . . . . . . . . প্লেলিস্ট XYZ করা হবে

en: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . queue XYZ to playlist
bn_IN: | XYZ এনকিউ করা হবে. . . . . . . . . . . . প্লেলিস্টে XYZ কিউ করা হবে

en: | playlist . . . . .  show items currently in playlist
bn_IN: | প্লেলিস্ট . . . . .  প্লেলিস্ট বর্তমান আইটেমগুলো প্রদর্শন করা হবে

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
bn_IN: | চালান . . . . . . . . . . . . . . . . . . স্ট্রীম চালান

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
bn_IN: | বন্ধ . . . . . . . . . . . . . . . . . . স্ট্রীম বন্ধ করা হবে

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
bn_IN: | পরবর্তী . . . . . . . . . . . . . .  পরবর্তী প্লেলিস্ট আইটেম

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
bn_IN: | পূর্ববর্তী . . . . . . . . . . . . . .  পূর্ববর্তী প্লেলিস্ট আইটেম

en: | goto . . . . . . . . . . . . . .  goto item at index
bn_IN: | যান . . . . . . . . . . . . . .  ইনডেক্স আইটেমে যান

en: | repeat [on|off] . . . .  toggle playlist item repeat
bn_IN: | পুনরাবৃত্ত [চালু|বন্ধ] . . . .  প্লেলিস্ট আইটেম পুনরাবৃত্ত টোগল করা হবে

en: | loop [on|off] . . . . . . . . . toggle playlist loop
bn_IN: | পুনরাবৃত্তি [চালু|বন্ধ] . . . . . . . . . প্লেলিস্ট পুনরাবৃত্তি টগল করা হবে

en: | random [on|off] . . . . . . .  toggle random jumping
bn_IN: | র‍্যন্ডম [চালু|বন্ধ] . . . . . . .  র‍্যান্ডম অবস্থানের পরিবর্তন টগল করা হবে

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
bn_IN: | পরিষ্কার করা হবে . . . . . . . . . . . . . . প্লেলিস্ট পরিষ্কার করা হবে

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
bn_IN: | অবস্থা . . . . . . . . . . . বর্তমান প্লেলিস্ট অবস্থা

en: | title [X]  . . . . . . set/get title in current item
bn_IN: | শিরোনাম [X]  . . . . . . বর্তমান আইটেমের শিরোনাম নির্ধারণ করা হবে/পড়ুন

en: | title_n  . . . . . . . .  next title in current item
bn_IN: | শিরোনাম_n  . . . . . . . .  বর্তমান আইটেমের পরবর্তী শিরোনাম

en: | title_p  . . . . . .  previous title in current item
bn_IN: | শিরোনাম_p  . . . . . . . .  বর্তমান আইটেমের পূর্ববর্তী শিরোনাম

en: | chapter [X]  . . . . set/get chapter in current item
bn_IN: | অধ্যায় [X]  . . . . বর্তমান আইটেমের অধ্যায় নির্ধারণ করা হবে/পড়ুন

en: | chapter_n  . . . . . .  next chapter in current item
bn_IN: | অধ্যায়_n  . . . . . . . .  বর্তমান আইটেমের পরবর্তী অধ্যায়

en: | chapter_p  . . . .  previous chapter in current item
bn_IN: | অধ্যায়_p  . . . . . . . .  বর্তমান আইটেমের পূর্ববর্তী অধ্যায়

en: | seek X . . . seek in seconds, for instance `seek 12'
bn_IN: | খুঁজুন X . . . সেকেন্ডে খুঁজুন, উদাহরণস্বরুপ '১২ খুঁজুন'

en: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  toggle pause
bn_IN: | বিরতি  . . . . . . . . . . . . . . . .  বিরতি পরিবর্তন করা হবে

en: | fastforward  . . . . . . . .  .  set to maximum rate
bn_IN: | দ্রত সামনে যান  . . . . . . . .  .  সর্বোচ্চ রেটে নির্ধারণ করা হবে

en: | rewind  . . . . . . . . . . . .  set to minimum rate
bn_IN: | পেছনে যান  . . . . . . . .  .  সর্বনিম্ন রেটে নির্ধারণ করা হবে

en: | faster . . . . . . . . . .  faster playing of stream
bn_IN: | দ্রুততর . . . . . . . . . .  স্ট্রীমের দ্রুততর চালনা

en: | slower . . . . . . . . . .  slower playing of stream
bn_IN: | ধীরতর . . . . . . . . . .  স্ট্রীমের ধীরতর চালনা

en: | normal . . . . . . . . . .  normal playing of stream
bn_IN: | সাধারন . . . . . . . . . .  স্ট্রীমের সাধারন চালনা

en: | frame. . . . . . . . . .  play frame by frame
bn_IN: | ফ্রেম. . . . . . . . . .  ফ্রেমের পর ফ্রেম চালানো হবে

en: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . toggle fullscreen
bn_IN: | f [চালু|বন্ধ] . . . . . . . . . . . . পূর্নপর্দা পরিবর্তন করা হবে

en: | info . . . . .  information about the current stream
bn_IN: | তথ্য . . . . .  বর্তমান স্ট্রীম সম্পর্কে তথ্য

en: | stats  . . . . . . . .  show statistical information
bn_IN: | পরিসংখ্যান  . . . . . . . .  পরিসংখ্যান প্রদর্শন করা হবে

en: | get_time . . seconds elapsed since stream's beginning
bn_IN: | get_time . . স্ট্রীমের শুরু থেকে যত সেকেন্ড অতিবাহিত হয়েছে

en: | is_playing . . . .  1 if a stream plays, 0 otherwise
bn_IN: | is_playing . . . .  যদি কোনো স্ট্রীম চলে তাহলে ১, অন্যথায় ০

en: | get_title . . . . .  the title of the current stream
bn_IN: | get_title . . . . .  বর্তমান স্ট্রীমের শিরোনাম

en: | get_length . . . .  the length of the current stream
bn_IN: | get_length . . . .  বর্তমান স্ট্রীমের দৈর্ঘ্য

en: | volume [X] . . . . . . . . . .  set/get audio volume
bn_IN: | ভলিউম [X] . . . . . . . . . .  অডিও ভলিউম নির্ধারণ করা হবে/পড়ুন

en: | volup [X]  . . . . . . .  raise audio volume X steps
bn_IN: | volup [X]  . . . . . . .  অডিও ভলিউম X ধাপ বাড়ান

en: | voldown [X]  . . . . . .  lower audio volume X steps
bn_IN: | volup [X]  . . . . . . .  অডিও ভলিউম X ধাপ কমান

en: | achan [X]. . . . . . . . . .  set/get audio channels
bn_IN: | achan [X]. . . . . . . . . .  অডিও চ্যানেল নির্ধারণ করা হবে/পড়ুন

en: | atrack [X] . . . . . . . . . . . set/get audio track
bn_IN: | atrack [X] . . . . . . . . . . . অডিও ট্র্যাক নির্ধারণ করা হবে/পড়ুন

en: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . set/get video track
bn_IN: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . ভিডিও ট্র্যাক নির্ধারণ করা হবে/পড়ুন

en: | vratio [X]  . . . . . . . set/get video aspect ratio
bn_IN: | vratio [X]  . . . . . . . ভিডিও অ্যাসপেক্ট অনুপাত নির্ধারণ করা হবে/পড়ুন

en: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video crop
bn_IN: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  ভিডিও ক্রপ নির্ধারণ করা হবে/পড়ুন

en: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video zoom
bn_IN: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  ভিডিও জুম নির্ধারণ করা হবে/পড়ুন

en: | snapshot . . . . . . . . . . . . take video snapshot
bn_IN: | snapshot . . . . . . . . . . . . ভিডিওর স্ন্যাপশট নিন

en: | key [hotkey name] . . . . . .  simulate hotkey press
bn_IN: | কী [হট কী'র নাম] . . . . . . হট কী চাপা সিমুলেট করা হবে

en: | help . . . . . . . . . . . . . . . this help message
bn_IN: | help . . . . . . . . . . . . . . . এই সহয়তা বার্তা

en: | logout . . . . . . .  exit (if in socket connection)
bn_IN: | logout . . . . . . .  প্রস্থান (যদি সকেট সংযোগে থাকে)

en: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quit vlc
bn_IN: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  ভিএলসি থেকে প্রস্থান

en: +----[ end of help ]
bn_IN: +----[ সহায়তার সমাপ্তি ]

en: Error: `goto' needs an argument greater than zero.
bn_IN: সমস্যা: ‍`goto' এর শুন্যের চেয়ে বড় একটি আর্গুমেন্ট প্রয়োজন।

en: +-[Incoming]
bn_IN: +-[ইনকামিং]

en: | input bytes read : %8.0f KiB
bn_IN: | ইনপুট বাইট পড়া হয়েছে : %8.0f KiB

en: | input bitrate    :   %6.0f kb/s
bn_IN: | ইনপুট বিটরেট    :   %6.0f কিলোবিট/সেকেন্ড

en: | demux bytes read : %8.0f KiB
bn_IN: | ডিমাক্স বাইট পড়া হয়েছে : %8.0f KiB

en: | demux bitrate    :   %6.0f kb/s
bn_IN: | ডিমাক্স বিটরেট    :   %6.0f কিলোবিট/সেকেন্ড

en: | demux corrupted  :    %5<PRIi64>
bn_IN: |demux দূষিত  :    %5<PRIi64>

en: | discontinuities  :    %5<PRIi64>
bn_IN: | সান্তরতা  :    %5<PRIi64>

en: +-[Video Decoding]
bn_IN: +-[ভিডিও ডিকোডিং]

en: | video decoded    :    %5<PRIi64>
bn_IN: |কাঠামো প্রদর্শন করেছিল   :    %5<PRIi64>

en: | frames lost      :    %5<PRIi64>
bn_IN: | কাঠামো হারিয়েছিল      :    %5<PRIi64>

en: +-[Audio Decoding]
bn_IN: +-[অডিও ডিকোডিং]

en: | audio decoded    :    %5<PRIi64>
bn_IN: | অডিও ডিকোডকৃত   :    %5<PRIi64>

en: | buffers played   :    %5<PRIi64>
bn_IN: | buffers চালিয়েছিল  :    %5<PRIi64>

en: | buffers lost     :    %5<PRIi64>
bn_IN: | buffers হারিয়েছিল    :    %5<PRIi64>

en: +-[Streaming]
bn_IN: +-[স্ট্রীমিং]

en: | packets sent     :    %5<PRIi64>
bn_IN: |প্যাকেট পাঠিয়েছিল    :    %5<PRIi64>

en: | bytes sent       : %8.0f KiB
bn_IN: | বাইট পাঠানো হয়েছে       : %8.0f KiB

en: | sending bitrate  :   %6.0f kb/s
bn_IN: | প্রেরনের বিটরেট  :   %6.0f কিলোবিট/সেকেন্ড

en: AIFF demuxer
bn_IN: AIFF ডিমাক্সার

en: Could not demux ASF stream
bn_IN: ASF স্ট্রীম ডিমাক্স করা যায়নি

en: VLC failed to load the ASF header.
bn_IN: VLC ASF হেডার লোড করতে ব্যর্থ।

en: AU demuxer
bn_IN: AU ডিমাক্সার

en: Muxer
bn_IN: মাক্সার

en: Force use of a specific avformat muxer.
bn_IN: একটি নির্দিষ্ট avformat muxer ব্যবহার বাধ্যতামূলকভাবে.

en: Format name
bn_IN: ফরমেট নাম

en: Internal libavcodec format name
bn_IN: অভ্যন্তরীণ libavcodec বিন্যাসে নাম

en: Force interleaved method
bn_IN: ইন্টারলিভ পদ্ধতি কার্যকর করা হবে

en: Force index creation
bn_IN: সূচি তৈরি কার্যকর করা হবে

en: Recreate a index for the AVI file. Use this if your AVI file is damaged or incomplete (not seekable).
bn_IN: AVI ফাইলের জন্য একটি সূচী তৈরি করা হবে। আপনার AVI ফাইলটি নষ্ট হয়ে গেলে বা অসম্পূর্ণ থাকলে (খোঁজার যোগ্য নয়) এটি ব্যবহার করা হবে।

en: Ask for action
bn_IN: কাজের জন্য জিজ্ঞাসা করা হবে

en: Always fix
bn_IN: সবসময় মেরামত করা হবে

en: Never fix
bn_IN: কখনো মেরামত করবেন না

en: AVI demuxer
bn_IN: AVI ডিমাক্সার

en: Do not play
bn_IN: খেলা করবেন না

en: Build index then play
bn_IN: সূচক তারপর বিল্ড খেলা

en: Play as is
bn_IN: একটি হিসাবে খেলুন

en: Broken or missing AVI Index
bn_IN: ভগ্ন বা AVI সূচক অনুপস্থিত

en: Fixing AVI Index...
bn_IN: AVI ইনডেক্স মেরামত করা হচ্ছে...

en: CDG demuxer
bn_IN: CDG ডিমাক্সার

en: Dump filename
bn_IN: ফাইলের নাম ডাম্প করা হবে

en: Name of the file to which the raw stream will be dumped.
bn_IN: ফাইলের নাম যেখানে অশোধিত স্ট্রীম ডাম্প করা হবে।

en: Append to existing file
bn_IN: উপস্থিত ফাইলে যোগ করা হবে

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
bn_IN: যদি ফাইলটি বর্তমানে উপস্থিত থাকে, তাহলে এটির উপরিলেখন করা হবে না।

en: File dumper
bn_IN: ফাইল ডাম্প

en: Value to adjust dts by
bn_IN: dts-কে যে মানের সাথে মানানসই করা হবে

en: Dirac video demuxer
bn_IN: Dirac ভিডিও ডিমাক্সার

en: FLAC demuxer
bn_IN: FLAC ডিমাক্সার

en: Decode
bn_IN: পাঠোদ্ধার করা

en: Decode at the demuxer stage
bn_IN: ডিমাক্সার পর্যায়ে ডিকোড

en: Forced chroma
bn_IN: জোরপূর্বক ক্রোমা

en: If non empty and image-decode is true, the image will be converted to the specified chroma.
bn_IN: যদি অ খালি এবং ইমেজ-ডিকোড সত্য হয়, চিত্র উল্লিখিত ক্রোমা রূপান্তরিত করা হবে.

en: Duration in seconds
bn_IN: যাও সময়সীমা

en: Duration in seconds before simulating an end of file. A negative value means an unlimited play time.
bn_IN: ফাইলটি শেষ simulating আগে যাও সময়সীমা. একটি নেতিবাচক মান সীমাহীন খেলার সময় মানে.

en: Frame rate of the elementary stream produced.
bn_IN: প্রাথমিক স্ট্রীমের ফ্রেম হার তৈরি করেছিল।

en: Real-time
bn_IN: রিয়েল টাইম

en: Use real-time mode suitable for being used as a master input and real-time input slaves.
bn_IN: বাস্তব সময় মোড একটি মাস্টার ইনপুট এবং বাস্তব সময় ইনপুট দাস হিসাবে ব্যবহৃত হচ্ছে জন্য উপযুক্ত ব্যবহার করুন.

en: Image demuxer
bn_IN: চিত্র ডিমাক্সার

en: Image
bn_IN: ভাবমূর্তি

en: Frames per Second
bn_IN: প্রতি সেকেন্ডে ফ্রেমের সংখ্যা

en: This is the desired frame rate when playing MJPEG from a file. Use 0 (this is the default value) for a live stream (from a camera).
bn_IN: এটি কোনো ফাইল থেকে MJPEG চালানোর সময় কাঙ্ক্ষিত ফ্রেমের রেট। একটি লাইভ স্ট্রীমের (ক্যামেরা থেকে) জন্য 0 (এটি পূর্নির্ধারিত মান) ব্যবহার করা হবে।

en: M-JPEG camera demuxer
bn_IN: M-JPEG ক্যামেরা ডিমাক্সার

en: Matroska stream demuxer
bn_IN: Matroska স্ট্রীম ডিমাক্সার

en: Respect ordered chapters
bn_IN: সম্মান অধ্যায়গুলির আদেশ

en: Play chapters in the order specified in the segment.
bn_IN: ক্রম সেগমেন্টের মধ্যে উল্লিখিত অধ্যায়গুলির খেলুন.

en: Chapter codecs
bn_IN: অধ্যায় কোডেকসমূহ

en: Use chapter codecs found in the segment.
bn_IN: অংশে পাওয়া অধ্যায়ের কোডেকসমূহ ব্যবহার করা হবে।

en: Preload MKV files in the same directory
bn_IN: পুনরায় লোড করুন একই ডিরেক্টরির মধ্যে MKV ফাইল

en: Preload matroska files in the same directory to find linked segments (not good for broken files).
bn_IN: পুনরায় লোড করুন একই ডিরেক্টরির মধ্যে সংযুক্ত নির্দিষ্ট অংশ (ভাঙ্গা ফাইলের জন্য ভালো নয়) খুঁজে মধ্যে মাট্রসকা ফাইল.

en: Seek based on percent not time
bn_IN: সময়ের পরিবর্তে শতাংশের উপর ভিত্তি করে খোঁজা হবে

en: Seek based on percent not time.
bn_IN: সময়ের পরিবর্তে শতাংশের উপর ভিত্তি করে খোঁজা হবে।

en: Dummy Elements
bn_IN: ডামি উপাদানসমূহ

en: Read and discard unknown EBML elements (not good for broken files).
bn_IN: অজানা EBML উপাদানসমূহ পড়ে মুছে ফেলা হবে (ভাঙ্গা ফাইলের জন্য ভালো নয়)।

en: Enable noise reduction algorithm.
bn_IN: নয়েজ হ্রাস করার এলগরিদম সক্রিয় করা হবে।

en: Enable reverberation
bn_IN: রিভারবারেশন সক্রিয় করা হবে

en: Reverberation level (from 0 to 100, default value is 0).
bn_IN: রিভারবারেশন স্তর (০ থেকে ১০০, পূর্বনির্ধারিত মান হলো ০)।

en: Enable megabass mode
bn_IN: মেগাব্যাজ মোড সক্রিয় করা হবে

en: Megabass mode level (from 0 to 100, default value is 0).
bn_IN: মেগাব্যাজ মোড স্তর (০ থেকে ১০০, পূর্বনির্ধারিত মান হলো ০)।

en: Megabass mode cutoff frequency, in Hz. This is the maximum frequency for which the megabass effect applies. Valid values are from 10 to 100 Hz.
bn_IN: মেগাব্যাজ মোড কাটঅফ কম্পাঙ্ক, হার্জে। এটি সর্বোচ্চ কম্পাঙ্ক যার জন্য মেগাব্যাজ প্রভাব কার্যকর করা হবে। বৈধ মানগুলি ১০ থেকে ১০০ হার্জ পর্যন্ত।

en: Surround effect level (from 0 to 100, default value is 0).
bn_IN: পারিপার্শ্বিক প্রভাব স্তর (০ থেকে ১০০, পূর্বনির্ধারিত মান হলো ০)।

en: Surround delay, in ms. Usual values are from 5 to 40 ms.
bn_IN: পারিপার্শ্বিক বিলম্ব, মিলিসেকেন্ডে। সাধারন মান হলো ৫ থেকে ৪০ মিলিসেকেন্ড।

en: MOD demuxer (libmodplug)
bn_IN: MOD ডিমাক্সার (libmodplug)

en: Reverberation level
bn_IN: রিভার্বারেশন স্তর

en: Reverberation delay
bn_IN: রিভার্বারেশন বিলম্ব

en: Mega bass
bn_IN: মেগা ব্যাজ

en: Mega bass level
bn_IN: মেগা ব্যাজ স্তর

en: Mega bass cutoff
bn_IN: মেগা ব্যাজ কাটঅফ

en: Surround
bn_IN: পারিপার্শ্বিক

en: Surround level
bn_IN: পারিপার্শ্বিক স্তর

en: Surround delay (ms)
bn_IN: পারিপার্শ্বিক বিলম্ব (মিলিসেকেন্ড)

en: Writer
bn_IN: লেখক

en: Composer
bn_IN: সুরকার

en: Producer
bn_IN: সৃজনকর্তা

en: Information
bn_IN: তথ্য

en: Disclaimer
bn_IN: দাবি পরিত্যাগী

en: Requirements
bn_IN: আবশ্যকতা

en: Original Format
bn_IN: মৌলিক ফরমেট

en: Display Source As
bn_IN: হিসেবে প্রদর্শন করা উৎ‍স

en: Performers
bn_IN: অভিনেতারা

en: Original Performer
bn_IN: মৌলিক কিছু কথা

en: Providers Source Content
bn_IN: প্রোভাইডার উত্স বিষয়বস্তু

en: Warning
bn_IN: সতর্কবাণী

en: Software
bn_IN: সফ্টওয়্যার

en: Lyrics
bn_IN: গানের কথা

en: Model
bn_IN: মডেল

en: Grouping
bn_IN: জোট

en: Thanks
bn_IN: ধন্যবাদ

en: MP4 stream demuxer
bn_IN: MP4 স্ট্রীম ডিমাক্সার

en: MusePack demuxer
bn_IN: MusePack ডিমাক্সার

en: This is the frame rate used as a fallback when playing MPEG video elementary streams.
bn_IN: MPEG ভিডিও প্রাথমিক স্ট্রীম ফলব্যাক হিসেবে চালানোর সময় এটি কাঙ্ক্ষিত ফ্রেমের রেট।

en: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP audio
bn_IN: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP অডিও

en: Audio ES
bn_IN: অডিও ES

en: MPEG-4 video
bn_IN: MPEG-4 ভিডিও

en: H264 video demuxer
bn_IN: H264 ভিডিও ডিমাক্সার

en: MPEG-I/II video demuxer
bn_IN: MPEG-I/II ভিডিও ডিমাক্সার

en: Trust MPEG timestamps
bn_IN: MPEG টাইমস্ট্যাম্পসমূহ বিশ্বাস করা হবে

en: Normally we use the timestamps of the MPEG files to calculate position and duration. However sometimes this might not be usable. Disable this option to calculate from the bitrate instead.
bn_IN: অবস্থান এবং সময়কার হিসাবের জন্য সাধারনত আমরা MPEG ফাইলের টাইমস্ট্যাম্প ব্যবহার করি। যদিও মাঝে মাঝে এটি ব্যবহারযোগ্য নাও হতে পারে। বিটরেট থেকে হিসাব করার জন্য এটি নিষ্ক্রিয় করা হবে।

en: MPEG-PS demuxer
bn_IN: MPEG-PS ডিমাক্সার

en: Extra PMT
bn_IN: অতিরিক্ত PMT

en: Allows a user to specify an extra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).
bn_IN: কোনো ব্যবহারকারীকে একটি অতিরিক্ত pmt উল্লেখ করতে দেয় (pmt_pid=pid:stream_type[,...])।

en: Set id of ES to PID
bn_IN: ES এর আইডি PID তে নির্ধারণ করা হবে

en: Set the internal ID of each elementary stream handled by VLC to the same value as the PID in the TS stream, instead of 1, 2, 3, etc. Useful to do '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.
bn_IN: VLC দ্বারা হ্যান্ডলকৃত সব প্রাথমিক স্ট্রীমের অভ্যন্তরীন আইডিকে ১, ২, ৩, ইত্যাদির পরিবর্তে TS স্ট্রীমের মধ্যে PID এর একই মানে নির্ধারণ করা হবে। '#duplicate{..., select="es=<pid>"}' করা সুবিধাজনক।

en: CSA Key
bn_IN: CSA কী

en: CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
bn_IN: CSA এনক্রিপশন কী। এটিকে অবশ্যই ১৬ ক্যারেক্টার স্ট্রিং হতে হবে (৮ হেক্সাডেসিমাল বাইট)।

en: Second CSA Key
bn_IN: দ্বিতীয় CSA কী

en: The even CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
bn_IN: জোড় CSA এনক্রিপশন কী। এটি অবশ্যই একটি ১৬ অক্ষর স্ট্রিং হতে হবে (৮ হেক্সাডেসিমাল বাইট)।

en: Packet size in bytes to decrypt
bn_IN: ডিক্রিপ্ট করার প্যাকেটের আকার (বাইটে)

en: Separate sub-streams
bn_IN: আলাদা সাব-স্ট্রীম

en: Separate teletex/dvbs pages into independent ES. It can be useful to turn off this option when using stream output.
bn_IN: স্বাধীন ES এ আলাদা teletex/dvbs পৃষ্ঠা। স্ট্রীম আউটপুট ব্যবহার করার সময় এই অপশনটি বন্ধ রাখতে এটি প্রয়োজন হতে পারে।

en: Seek and position based on a percent byte position, not a PCR generated time position. If seeking doesn't work property, turn on this option.
bn_IN: খোঁজ করা এবং একটি শতাংশ বাইট অবস্থা উত্পন্ন PCR সময় অবস্থান, না ভিত্তি করে উপস্থাপন. যদি সচেষ্ট সম্পত্তি কাজ করে না এই অপশনটি চালু.

en: MPEG Transport Stream demuxer
bn_IN: MPEG ট্রান্সপোর্ট স্ট্রীম ডিমাক্সার

en: Teletext
bn_IN: টেলিটেক্সট

en: Teletext subtitles
bn_IN: টেলিটেক্সট সাবটাইটেল

en: Teletext: additional information
bn_IN: টেলিটেক্সট: অতিরিক্ত তথ্য

en: Teletext: program schedule
bn_IN: টেলিটেক্সট: প্রোগ্রাম সময়সূচি

en: Teletext subtitles: hearing impaired
bn_IN: টেলিটেক্সট সাবটাইটেল: বধির

en: DVB subtitles: hearing impaired
bn_IN: DVB সাবটাইটেল: বধির

en: clean effects
bn_IN: পরিস্কার আবহ

en: hearing impaired
bn_IN: বধির

en: visual impaired commentary
bn_IN: অন্ধ ব্যক্তিদের জন্য ধারাবিবরনী

en: Windows Media NSC metademux
bn_IN: উইন্ডোজ মিডিয়া NSC মেটাডিমাক্স

en: NullSoft demuxer
bn_IN: NullSoft ডিমাক্সার

en: Nuv demuxer
bn_IN: Nuv ডিমাক্সার

en: OGG demuxer
bn_IN: OGG ডিমাক্সার

en: Show shoutcast adult content
bn_IN: শাউটকাস্ট অ্যাডাল্ট বিষয়বস্তু দেখান

en: Show NC17 rated video streams when using shoutcast video playlists.
bn_IN: শাউটকাস্ট ভিডিও প্লেলিস্ট ব্যবহারের সময় NC17 রেটকৃত ভিডিও স্ট্রীমগুলো দেখানো হবে।

en: Skip ads
bn_IN: বিজ্ঞাপন উপেক্ষা করা হবে

en: Use playlist options usually used to prevent ads skipping to detect ads and prevent adding them to the playlist.
bn_IN: বিজ্ঞাপন শনাক্তকরন এবং এদেরকে প্লেলিস্টে যোগ করা প্রতিরোধকল্পে "প্লেলিস্ট অপশন" ব্যবহার করা হবে।

en: M3U playlist import
bn_IN: M3U প্লেলিস্ট ইম্পোর্ট করা হবে

en: RAM playlist import
bn_IN: M3U প্লেলিস্ট ইম্পোর্ট করা হবে

en: PLS playlist import
bn_IN: PLS প্লেলিস্ট ইম্পোর্ট

en: B4S playlist import
bn_IN: B4S প্লেলিস্ট ইম্পোর্ট

en: DVB playlist import
bn_IN: DVB প্লেলিস্ট ইম্পোর্ট

en: Podcast parser
bn_IN: পডকাস্ট পার্সার

en: XSPF playlist import
bn_IN: XSPF প্লেলিস্ট ইম্পোর্ট

en: New winamp 5.2 shoutcast import
bn_IN: নতুন উইন্যাম্প ৫.২ শাউটকাস্ট ইম্পোর্ট

en: ASX playlist import
bn_IN: ASX প্লেলিস্ট ইম্পোর্ট

en: Kasenna MediaBase parser
bn_IN: Kasenna MediaBase পার্সার

en: QuickTime Media Link importer
bn_IN: QuickTime মিডিয়া লিঙ্ক ইম্পোর্টার

en: iTunes Music Library importer
bn_IN: iTunes মিউজিক লাইব্রেরি ইম্পোর্টার

en: WPL playlist import
bn_IN: WPL প্লেলিস্ট ইম্পোর্ট

en: Podcast Info
bn_IN: পডকাস্ট তথ্য

en: Podcast Link
bn_IN: পডকাস্ট লিংক

en: Podcast Copyright
bn_IN: পডকাস্ট স্বত্বাধিকার

en: Podcast Category
bn_IN: পডকাস্ট শ্রেণী

en: Podcast Keywords
bn_IN: পডকাস্ট কীওয়ার্ড

en: Podcast Subtitle
bn_IN: পডকাস্ট উপশিরোনাম

en: Podcast Summary
bn_IN: পডকাস্ট সারসংক্ষেপ

en: Podcast Publication Date
bn_IN: পডকাস্ট প্রকাশনার তারিখ

en: Podcast Author
bn_IN: পডকাস্ট লেখক

en: Podcast Subcategory
bn_IN: পডকাস্ট উপশ্রেণী

en: Podcast Duration
bn_IN: পডকাস্ট সময়কাল

en: Podcast Type
bn_IN: পডকাস্ট ধরণ

en: Podcast Size
bn_IN: পডকাস্ট আকার

en: %s bytes
bn_IN: %s বাইট

en: Shoutcast
bn_IN: শাউটকাস্ট

en: Listeners
bn_IN: শ্রোতাগন

en: Load
bn_IN: লোড

en: PVA demuxer
bn_IN: PVA ডিমাক্সার

en: Audio sample rate in Hertz. Default is 48000 Hz.
bn_IN: অডিও নমুনা হার হার্জে নির্ধারিত। পূর্বনির্ধারিত মান ৪৮০০০ হার্জ।

en: Audio channels
bn_IN: অডিও চ্যানেল

en: Audio channels in input stream. Numeric value >0. Default is 2.
bn_IN: ইনপুট স্ট্রীমের অডিও চ্যানেলসমূহ। সংখ্যাসূচক মান ০ থেকে বেশী। পূর্বনির্ধারিত মান ২।

en: FOURCC code of raw input format
bn_IN: অশোধিত ইনপুট বিন্যাসের FOURCC কোড

en: FOURCC code of the raw input format. This is a four character string.
bn_IN: অশোধিত ইনপুট ফরম্যাটের FOURCC কোড। এটি একটি চার অক্ষর স্ট্রিং।

en: Forces the audio language
bn_IN: অডিও ভাষা ফোর্স করা হয়

en: Raw audio demuxer
bn_IN: অশোধিত অডিও ডিমাক্সার

en: The demuxer will advance timestamps if the input can't keep up with the rate.
bn_IN: যদি রেটের সাথে ইনপুট তাল মিলাতে না পারে তাহলে ডিমাক্সার টাইমস্ট্যাম্পকে এগিয়ে দেবে।

en: DV (Digital Video) demuxer
bn_IN: DV (ডিজিটাল ভিডিও) ডিমাক্সার

en: This specifies the width in pixels of the raw video stream.
bn_IN: এটি অশোধিত ভিডিও স্ট্রীমের প্রস্থ উল্লেখ করে (পিক্সেলে)।

en: This specifies the height in pixels of the raw video stream.
bn_IN: এটি অশোধিত ভিডিও স্ট্রীমের উচ্চতা উল্লেখ করে (পিক্সেলে)।

en: Force chroma (Use carefully)
bn_IN: ক্রোমা কার্যকর করা হবে (সতর্কতার সাথে ব্যবহার করুন)

en: Force chroma. This is a four character string.
bn_IN: ক্রোমা কার্যকর করা হবে। এটি একটি চার অক্ষর স্ট্রিং।

en: Raw video demuxer
bn_IN: অশোধিত ভিডিও ডিমাক্সার

en: Real demuxer
bn_IN: Real ডিমাক্সার

en: SMF demuxer
bn_IN: SMF ডিমাক্সার

en: EBU STL subtitles parser
bn_IN: EBU STL সাবটাইটেল পার্সার

en: Apply a delay to all subtitles (in 1/10s, eg 100 means 10s).
bn_IN: সব সাবটাইটেলে একটি বিলম্ব কার্যকর করা হবে (১/১০ সেকেন্ডে, যেমন ১০০ মানে ১০সেকেন্ড)।

en: Override the normal frames per second settings. This will only work with MicroDVD and SubRIP (SRT) subtitles.
bn_IN: প্রতি সেকেন্ডে ফ্রেমের সংখ্যার সাধারন সেটিং উপেক্ষা করা হবে। এটি শুধুমাত্র MicroDVD এবং SubRIP (SRT) সাবটাইটেলের সাথে কাজ করবে।

en: Override the default track description.
bn_IN: ডিফল্ট ট্র্যাক বর্ণনা অগ্রাহ্য করা হয়।

en: TTA demuxer
bn_IN: TTA ডিমাক্সার

en: TY Stream audio/video demux
bn_IN: TY স্ট্রিম অডিও/ভিডিও ডিমাক্স

en: Closed captions 2
bn_IN: পূর্ণ শিরোনাম ২

en: Closed captions 3
bn_IN: পূর্ণ শিরোনাম ৩

en: Closed captions 4
bn_IN: পূর্ণ শিরোনাম ৪

en: Desired frame rate for the VC-1 stream.
bn_IN: VC-1 স্ট্রিমের জন্য প্রয়োজনীয় ফ্রেমের রেট।

en: VC1 video demuxer
bn_IN: VC1 ভিডিও ডিমাক্সার

en: Vobsub subtitles parser
bn_IN: Vobsub সাবটাইটেল পার্সার

en: VOC demuxer
bn_IN: VOC ডিমাক্সার

en: WAV demuxer
bn_IN: WAV ডিমাক্সার

en: XA demuxer
bn_IN: XA ডিমাক্সার

en: Unknown category
bn_IN: অজানা বিভাগ

en: Closed captions
bn_IN: ক্লোজড ক্যাপশন

en: Textual audio descriptions
bn_IN: টেক্সট ভিত্তিক অডিও বিবরন

en: Ticker text
bn_IN: টিকার টেক্সট

en: Active regions
bn_IN: সক্রিয় এলাকা

en: Semantic annotations
bn_IN: সিম্যান্টিক অ্যনোটেশন

en: Transcript
bn_IN: প্রতিলিপি

en: Linguistic markup
bn_IN: ভাষাতত্ত্ব সংক্রান্ত মার্কআপ

en: Cue points
bn_IN: কিউ বিন্দু

en: Subtitles (images)
bn_IN: সাবটাইটেল (চিত্র)

en: Slides (text)
bn_IN: স্লাইড (টেক্সট)

en: Slides (images)
bn_IN: স্লাইড (চিত্র)

en: About VLC media player
bn_IN: VLC মিডিয়া প্লেয়ার পরিচিতি

en: License
bn_IN: লাইসেন্স

en: Authors
bn_IN: লেখকবৃন্দ

en: Extensions
bn_IN: এক্সটেনশন

en: Name
bn_IN: নাম

en: Author
bn_IN: লেখক

en: Skins
bn_IN: স্কিন

en: 2 Pass
bn_IN: ২ পাস

en: Preamp
bn_IN: প্রিঅ্যাম্প

en: Enable dynamic range compressor
bn_IN: ডায়নামিক পরিসীমা সংকোচকারী সক্ষম করুন

en: Reset
bn_IN: পুনঃনির্ধারণ

en: Attack
bn_IN: আক্রমণ

en: Release
bn_IN: মুক্ত

en: Threshold
bn_IN: সীমা

en: Enable Spatializer
bn_IN: Spatializer সক্ষম করুন

en: Headphone virtualization
bn_IN: হেডফোন ভার্চুয়ালাইজেশন

en: Volume normalization
bn_IN: ভলিউম নর্মালাইজেশন

en: Maximum level
bn_IN: সর্বোচ্চ স্তর

en: Filter
bn_IN: ফিল্টার করুন

en: Audio Effects
bn_IN: অডিও আবহ

en: Save
bn_IN: সংরক্ষণ

en: Remove
bn_IN: মুছে ফেলুন

en: Bookmarks
bn_IN: বুকমার্ক

en: Add
bn_IN: সংযুক্ত করা হবে

en: Clear
bn_IN: পরিষ্কার করা হবে

en: Edit
bn_IN: সম্পাদনা করা হবে

en: Time
bn_IN: সময়

en: OK
bn_IN: ঠিক আছে

en: Untitled
bn_IN: শিরোনামহীন

en: No input
bn_IN: কোনো ইনপুট নেই

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
bn_IN: কোনো ইনপুট পাওয়া যায়নি। বুকমার্ক কাজ করার জন্য একটি স্ট্রিম চলতে বা বিরতিতে থাকতে হবে।

en: Input has changed
bn_IN: ইনপুট পরিবর্তিত হয়েছে

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
bn_IN: ইনপুট পরিবর্তিত হয়েছে, বুকমার্ক সংরক্ষণ করতে ব্যর্থ। একই ইনপুট রাখা নিশ্চিত করার জন্য বুকমার্ক সম্পাদনা করার সময় প্লেব্যাক "বিরতি" এর মাধ্যমে থামানো হচ্ছে।

en: Backward
bn_IN: অনগ্রসর

en: Forward
bn_IN: অগ্রবর্তী

en: Drop media here
bn_IN: মিডিয়া এখানে ছাড়ুন

en: Open media...
bn_IN: ওপেন মিডিয়া...

en: Browse...
bn_IN: ব্রাউজ...

en: Stream
bn_IN: স্ট্রিম

en: Video codec
bn_IN: ভিডিও কোডেক

en: Audio codec
bn_IN: অডিও কোডেক

en: Keep original video track
bn_IN: প্রকৃত ভিডিও ট্র্যাক বজায় রাখুন

en: Resolution
bn_IN: রিসোলিউশন

en: You just need to fill one of the three following parameters, VLC will autodetect the other using the original aspect ratio
bn_IN: তিন নিম্নলিখিত মানসমূহের একটি ভর্তি করতে আপনি প্রয়োজন মাত্র, VLC মূল দৃষ্টিভঙ্গি অনুপাত ব্যবহার করে অন্যান্য সয়ংক্রিয়ভাবে সনাক্ত করবেন

en: Scale
bn_IN: স্কেল

en: Keep original audio track
bn_IN: প্রকৃত অডিও ট্র্যাক বজায় রাখুন

en: Overlay subtitles on the video
bn_IN: ভিডিওতে সাবটাইটেল ওভারলে করা হবে

en: Address
bn_IN: ঠিকানা

en: Port
bn_IN: পোর্ট

en: Export SDP as file
bn_IN: SDP কে একটি ফাইল হিসেবে এক্সপোর্ট

en: Channel Name
bn_IN: চ্যানেলের নাম

en: Custom
bn_IN: স্বনির্ধারিত

en: Random On
bn_IN: র‍্যান্ডম সক্রিয়

en: Repeat Off
bn_IN: পুনরাবৃত্ত নিষ্ক্রিয়

en: Errors and Warnings
bn_IN: সমস্যা এবং সতর্কবার্তা

en: Clean up
bn_IN: পরিষ্কার করা হবে

en: Toggle Fullscreen mode
bn_IN: পর্দা জুড়ে প্রদর্শন মোড টগল করুন

en: Volume
bn_IN: ভলিউম

en: Video device
bn_IN: ভিডিও ডিভাইস

en: Number of the screen to use by default to display videos in 'fullscreen'. The screen number correspondance can be found in the video device selection menu.
bn_IN: ভিডিও 'পূর্ণপর্দা' জুড়ে দেখানোর জন্য পূর্বনির্ধারিতভাবে যতগুলো পর্দা ব্যবহার করা হবে। ভিডিও ডিভঅইস নির্বাচন মেনুতে পর্দার সংখ্যার সংশ্লিষ্টতা খুঁজে পাওয়া যাবে।

en: Opaqueness
bn_IN: অনচ্ছতা

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
bn_IN: ভিডিও আউটপুটের স্বচ্ছতা স্থির করা হবে। 1 হলো স্বচ্ছ নয় (পূর্বনির্ধারিত), 0 হলো পূর্ণ স্বচ্ছ।

en: Black screens in fullscreen
bn_IN: পূর্ণ-পর্দা জুড়ে কালো পর্দা

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
bn_IN: পূর্ণ-পর্দা মোডে, যেখানে কোনো ভিডিও দেখানো হচ্ছে না সেখানে পর্দা কালো রাখা হবে।

en: Show Fullscreen controller
bn_IN: পূর্ণপর্দা নিয়ন্ত্রক প্রদর্শন করা

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
bn_IN: পূর্ণপর্দা মোডে মাউস সরানোর সময় একটি লুসেন্ট নিয়ন্ত্রক দেখানো হবে।

en: Auto-playback of new items
bn_IN: নতুন উপাদানের স্বয়ংক্রিয়-প্লেব্যাক

en: Start playback of new items immediately once they were added.
bn_IN: নতুন উপাদান যোগ করার সাথে সাথে সেগুলো চালানো শুরু করা হবে।

en: Keep Recent Items
bn_IN: সাম্প্রতিক উপাদান রাখুন

en: By default, VLC keeps a list of the last 10 items. This feature can be disabled here.
bn_IN: পূর্বনির্ধারিতভাবে, VLC সর্বশেষ ১০টি উপাদানেরর তালিকা সংরক্ষণ করে। এই বৈশিষ্ট্যটি এখানে নিষ্ক্রিয় করা যায়।

en: Control playback with the Apple Remote
bn_IN: অ্যাপল রিমোট দিয়ে প্লেব্যাক কন্ট্রোল করা

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
bn_IN: পূর্বনির্ধারিতভাবে, VLC অ্যাপল রিমোট দিয়ে দূর থেকেও কন্ট্রোল করা যায়।

en: Control playback with media keys
bn_IN: মিডিয়া কী দ্বারা প্লেব্যাক কন্ট্রোল করা

en: By default, VLC can be controlled using the media keys on modern Apple keyboards.
bn_IN: পূর্বনির্ধারিতভাবে, আধুনিক অ্যাপল কীবোর্ডে VLC মিডিয়া কী দ্বারা নিয়ন্ত্রণ করা যায়।

en: By default, VLC uses the fullscreen mode known from previous Mac OS X releases. It can also use the native fullscreen mode on Mac OS X 10.7 and later.
bn_IN: ডিফল্টরূপে, VLC ব্যবহার পূর্ণস্ক্রিন মোড আগের Mac OS X এর রিলিজ থেকে পরিচিত. এটি নেটিভ ম্যাক OS X 10.7 এবং পরে পূর্ণস্ক্রিন মোড ব্যবহার করতে পারেন.

en: Resize interface to the native video size
bn_IN: স্থানীয় ভিডিওর আকার অনুসারে ইনটারফেস পুনঃআকৃতি করা হবে

en: You have two choices:
     - The interface will resize to the native video size
     - The video will fit to the interface size
     By default, interface resize to the native video size.
bn_IN: আপনার দুইটি পছন্দ রয়েছে:
     -ইন্টারফেসটি স্থানীয় ভিডিও আকারে পুনঃআকৃতি প্রাপ্ত হবে
     -ভিডিওটি ইন্টারফেস আকারের সাথে মাপসই হবে
    পূর্বনির্ধারিতভাবে, ইন্টারফেসটি স্থানীয় ভিডিও আকারে পুনঃআকৃতি প্রাপ্ত হয়।

en: Pause the video playback when minimized
bn_IN: ভিডিও প্লেব্যাক বিরতি যখন ছোট করা

en: With this option enabled, the playback will be automatically paused when minimizing the window.
bn_IN: এই বিকল্পটি সক্রিয় সঙ্গে, স্বয়ংক্রিয়ভাবে প্লেব্যাক যখন উইন্ডো কমিয়ে বিরাম দেওয়া হবে.

en: Allow automatic icon changes
bn_IN: স্বয়ংক্রিয় আইকন পরিবর্তন করার অনুমতি দিন

en: This option allows the interface to change its icon on various occasions.
bn_IN: এই বিকল্পটি ইন্টারফেসের বিভিন্ন অনুষ্ঠানে উপর আইকন পরিবর্তন করতে পারবেন.

en: Lock Aspect Ratio
bn_IN: দৃশ্যমান অনুপাত লক করা হবে

en: Mac OS X interface
bn_IN: ম্যাক OS X ইন্টারফেস

en: Remove old preferences?
bn_IN: পুরনো পছন্দসমূহ মুছে ফেলা হবে?

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
bn_IN: আমরা এইমাত্র VLC এর পছন্দসমূহ ফাইলের একটি পুরাতন সংস্করন খুজে পেয়েছি।

en: Move To Trash and Relaunch VLC
bn_IN: ট্র্যাশে সরিয়ে নিন এবং VLC পুনরায় চালু করা

en: Smaller
bn_IN: অপেক্ষাকৃত ছোট

en: Small
bn_IN: ছোট

en: Large
bn_IN: বড়

en: Larger
bn_IN: অপেক্ষাকৃত বড়

en: Check for Update...
bn_IN: হালনাগাদের জন্য পরীক্ষা করা হবে...

en: Preferences...
bn_IN: পছন্দসমূহ...

en: Services
bn_IN: সার্ভিস

en: Hide VLC
bn_IN: VLC গোপন করা

en: Hide Others
bn_IN: অন্যান্য গোপন করা

en: Show All
bn_IN: সমস্ত প্রদর্শন করা

en: Quit VLC
bn_IN: VLC হতে প্রস্থান করা

en: 1:File
bn_IN: ১:ফাইল

en: Advanced Open File...
bn_IN: ফাইল খোলার উচ্চপর্যায়ের বৈশিষ্ট্যাবলী...

en: Open File...
bn_IN: ফাইল খুলুন...

en: Open Disc...
bn_IN: ডিস্ক খুলুন...

en: Open Network...
bn_IN: নেটওয়ার্ক খুলুন...

en: Open Capture Device...
bn_IN: চিত্র ধারনকারী ডিভাইস খুলুন...

en: Open Recent
bn_IN: সম্প্রতি খুলুন

en: Close Window
bn_IN: উইন্ডো বন্ধ করা

en: Save Playlist...
bn_IN: প্লে-লিস্ট সংরক্ষণ...

en: Reveal in Finder
bn_IN: ফাইন্ডারে প্রকাশ

en: Cut
bn_IN: কাটা

en: Copy
bn_IN: অনুলিপি

en: Paste
bn_IN: প্রতিলিপি

en: Select All
bn_IN: সমস্ত নির্বাচন

en: Playback
bn_IN: ধারণকৃত কথা

en: Playback Speed
bn_IN: প্লেব্যাক গতি

en: Track Synchronization
bn_IN: সুংসগতি সন্ধান করুন

en: Quit after Playback
bn_IN: প্লেব্যাকের পর প্রস্থান করা হবে

en: Step Forward
bn_IN: সামনে এগিয়ে যান

en: Step Backward
bn_IN: পেছনে যান

en: Increase Volume
bn_IN: বর্ধিত ভলিউম

en: Decrease Volume
bn_IN: হ্রাসকৃত ভলিউম

en: Audio Device
bn_IN: অডিও ডিভাইস

en: Half Size
bn_IN: অর্ধেক আকার

en: Normal Size
bn_IN: সাধারন আকার

en: Double Size
bn_IN: দ্বিগুন আকার

en: Fit to Screen
bn_IN: পর্দার মাপসই করা হবে

en: Float on Top
bn_IN: শীর্ষে ভাসমান

en: Fullscreen Video Device
bn_IN: পূর্নপর্দা ভিডিও ডিভাইস

en: Post processing
bn_IN: পরবর্তী প্রসেসিং

en: Subtitles Track
bn_IN: সাবটাইটেল গতিপথ

en: Outline Thickness
bn_IN: রুপরেখা ঘনত্ব

en: Transparent
bn_IN: স্বচ্ছ

en: Index
bn_IN: সূচী

en: Window
bn_IN: উইন্ডো

en: Player...
bn_IN: প্লেয়ার...

en: Main Window...
bn_IN: প্রধান উইন্ডো...

en: Audio Effects...
bn_IN: অডিও এফেক্টস...

en: Bookmarks...
bn_IN: বুকমার্ক...

en: Playlist...
bn_IN: প্লেলিস্ট...

en: Media Information...
bn_IN: মিডিয়া তথ্য...

en: Messages...
bn_IN: বার্তাসমূহ...

en: Errors and Warnings...
bn_IN: ত্রুটি এবং সতর্কবানী...

en: Bring All to Front
bn_IN: সমস্ত সামনের দিকে আনুন

en: Help
bn_IN: সহায়তা

en: VLC media player Help...
bn_IN: VLC মিডিয়া প্লেয়ার সহায়তা...

en: Online Documentation...
bn_IN: অনলাইন ডকুমেনটেশন...

en: VideoLAN Website...
bn_IN: ভিডিওল্যান ওয়েবসাইট...

en: Make a donation...
bn_IN: দান করা...

en: Online Forum...
bn_IN: অনলাইন ফোরাম...

en: File Format:
bn_IN: ফাইলের বিন্যাস:

en: Extended M3U
bn_IN: বর্ধিত M3U

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
bn_IN: XML শেয়ারযোগ্য প্লে-লিস্টের বিন্যাস (XSPF)

en: HTML playlist
bn_IN: HTML প্লেলিস্ট

en: Save Playlist
bn_IN: প্লে-লিস্ট সংরক্ষণ

en: Search in Playlist
bn_IN: প্লে-লিস্টে অনুসন্ধান

en: Subscribe
bn_IN: সাবস্ক্রাইব

en: Unsubscribe
bn_IN: আনসাবস্ক্রাইব

en: Subscribe to a podcast
bn_IN: পডকাস্টে সাবস্ক্রাইব করা

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
bn_IN: যে podcast-এ সাবস্ক্রাইব করতে হবে তার URL দিন:

en: LIBRARY
bn_IN: লাইব্রেরী

en: MY COMPUTER
bn_IN: আমার গণক যন্ত্র

en: DEVICES
bn_IN: ডিভাইস

en: LOCAL NETWORK
bn_IN: স্থানীয় নেটওয়ার্ক

en: INTERNET
bn_IN: ইন্টারনেট

en: Show/Hide Playlist
bn_IN: দেখান / প্লেলিস্ট লুকান

en: Repeat
bn_IN: পুনরাবৃত্তি

en: Shuffle
bn_IN: অদলবদল

en: Full Volume
bn_IN: সম্পূর্ণ ভলিউম

en: Open Source
bn_IN: ওপেন সোর্স

en: Media Resource Locator (MRL)
bn_IN: মিডিয়া রিসোর্স লোকেটর (MRL)

en: Open
bn_IN: খুলুন

en: Settings...
bn_IN: সেটিং...

en: Disc
bn_IN: ডিস্ক

en: Network
bn_IN: নেটওয়ার্ক

en: Capture
bn_IN: ধারণ

en: Choose a file
bn_IN: একটি ফাইল চয়ন করুন

en: Treat as a pipe rather than as a file
bn_IN: ফাইলের পরিবর্তে একটি পাইপ হিসেবে বিবেচনা করা হবে

en: Play another media synchronously
bn_IN: যুগপৎভাবে আরেকটি মিডিয়া চালানো হবে

en: Choose...
bn_IN: পছন্দ...

en: Insert Disc
bn_IN: ডিস্ক ঢোকান

en: Disable DVD menus
bn_IN: ডিভিডি মেনু নিষ্ক্রিয় করুন

en: Enable DVD menus
bn_IN: DVD মেনু ন্যাভিগেট সক্ষম করুন

en: IP Address
bn_IN: IP ঠিকানা

en: To Open a usual network stream (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), just enter the URL in the field above. If you want to open a RTP or UDP stream, press the button below.
bn_IN: প্রচলিত কোন নেটওয়ার্ক স্ট্রিম খুলতে (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, বিবিধ), উপরের ক্ষেত্রে উল্লিখিত যেকোন URL দিন। যদি আপনি RTP অথবা UDP স্ট্রিম খুলতে চান, তাহলে নিম্নের বোতামটি চাপুন।

en: If you want to open a multicast stream, enter the respective IP address given by the stream provider. In unicast mode, VLC will use your machine's IP automatically.
    
    To open a stream using a different protocol, just press Cancel to close this sheet.
bn_IN: আপনি যদি একটি মাল্টিকাস্ট স্ট্রিম খুলতে চান তাহলে স্ট্রিম সরবরাহকারী দ্বারা প্রদত্ত সংশ্লিষ্ট IP ঠিকানা দিন। ইউনিকাস্ট মোডে VLC আপনার মেশিনের IP সয়ংক্রিয়ভাবে ব্যবহার করবে।
    
    বিভিন্ন প্রোটোকল ব্যবহার করে একটি স্ট্রিম খুলতে হলে পাতাটি বন্ধ করার জন্য বাতিল চাপুন।

en: Open RTP/UDP Stream
bn_IN: RTP/UDP স্ট্রিমটি খুলুন

en: Protocol
bn_IN: প্রোটোকল

en: Unicast
bn_IN: ইউনিকাস্ট

en: Multicast
bn_IN: মাল্টিকাস্ট

en: Override parameters
bn_IN: পরামিতি অগ্রাহ্য করা

en: Font size
bn_IN: ফন্টের আকার

en: Font Properties
bn_IN: ফন্টের বৈশিষ্ট্য

en: Subtitle File
bn_IN: সাবটাইটেল ফাইল

en: Open File
bn_IN: ফাইল খুলুন

en: %i tracks
bn_IN: %i ট্র্যাক

en: Streaming and Transcoding Options
bn_IN: স্ট্রিমিং এবং ট্রান্সকোডিং অপশনসমূহ

en: Display the stream locally
bn_IN: আঞ্চলিকভাবে স্ট্রিম প্রদর্শন

en: Dump raw input
bn_IN: অশোধিত ইনপুট ডাম্প

en: Encapsulation Method
bn_IN: এনক্যাপসুলেশন প্রক্রিয়া

en: Transcoding options
bn_IN: ট্রান্সকোডিং অপশন

en: Bitrate (kb/s)
bn_IN: বিটরেট (কিলোবিট/সেকেন্ড)

en: Stream Announcing
bn_IN: ঘোষনাকৃত স্ট্রিম

en: Save File
bn_IN: ফাইল সংরক্ষণ

en: Duration
bn_IN: সময়কাল

en: Media Information
bn_IN: মিডিয়া তথ্য

en: Location
bn_IN: অবস্থান

en: Save Metadata
bn_IN: মেটাডাটা সংরক্ষণ

en: General
bn_IN: সাধারণ

en: Codec Details
bn_IN: কোডেকের বিস্তারিত

en: Read at media
bn_IN: মিডিয়াতে পড়ুন

en: Input bitrate
bn_IN: ইনপুট বিটরেট

en: Demuxed
bn_IN: ডিমাক্সকৃত

en: Stream bitrate
bn_IN: স্ট্রিম বিটরেট

en: Decoded blocks
bn_IN: ডিকোডকৃত ব্লকসমূহ

en: Displayed frames
bn_IN: প্রদর্শিত ফ্রেমসমূহ

en: Lost frames
bn_IN: হারিয়ে যাওয়া ফ্রেমসমূহ

en: Streaming
bn_IN: স্ট্রিম করা হচ্ছে

en: Sent packets
bn_IN: প্রেরনকৃত প্যাকেটসমূহ

en: Sent bytes
bn_IN: প্রেরনকৃত বাইট

en: Send rate
bn_IN: প্রেরণের রেট

en: Played buffers
bn_IN: চালানো বাফার

en: Lost buffers
bn_IN: হারিয়ে যাওয়া বাফার

en: Error while saving meta
bn_IN: মেটা সংরক্ষণ করার সময় ত্রুটি

en: VLC was unable to save the meta data.
bn_IN: VLC মেটাডাটা সংরক্ষণ করতে ব্যর্থ হয়েছে।

en: Continue
bn_IN: চালিয়ে যান

en: Interface Settings
bn_IN: ইন্টারফেস সেটিং

en: Audio Settings
bn_IN: অডিও সেটিং

en: Video Settings
bn_IN: ভিডিও সেটিং

en: General Audio
bn_IN: সাধারন অডিও

en: Preferred Audio language
bn_IN: পছন্দসই অডিও ভাষা

en: Enable Last.fm submissions
bn_IN: Last.fm জমা সক্রিয় করা

en: Visualization
bn_IN: দৃশ্যায়ন

en: Keep audio level between sessions
bn_IN: সেশনের মধ্যে অডিও স্তর রাখা হবে

en: Always reset audio start level to:
bn_IN: উল্লিখিত স্তরে অডিওর আরম্ভ সর্বদা পুনঃনির্ধারণ করা হবে:

en: Change
bn_IN: পরিবর্তন

en: Change Hotkey
bn_IN: হট-কী পরিবর্তন করা

en: Select an action to change the associated hotkey:
bn_IN: সংশ্লিষ্ট হট-কী পরিবর্তন করার জন্য একটি ক্রিয়া নির্বাচন করা হবে:

en: Action
bn_IN: কাজ

en: Shortcut
bn_IN: শর্টকাট

en: Record directory or filename
bn_IN: ডিরেক্টরি বা ফাইলের নাম রেকর্ড করা হবে

en: Directory or filename where the records will be stored
bn_IN: ডিরেক্টরি বা ফাইলের নাম যেখানে রেকর্ডগুলো সংরক্ষণ করা হবে

en: Repair AVI Files
bn_IN: AVI ফাইল ঠিক করা

en: Default Caching Level
bn_IN: পূর্বনির্ধারিত ক্যাশিং স্তর

en: Caching
bn_IN: ক্যাশিং

en: Use the complete preferences to configure custom caching values for each access module.
bn_IN: প্রতিটি এক্সেস মডিউলের জন্য স্বনির্বাচিত ক্যাশিং মান কনফিগার করার জন্য পূর্ণ পছন্দসমূহ ব্যবহার করা হবে।

en: Codecs / Muxers
bn_IN: কোডেক/মাক্সার

en: Post-Processing Quality
bn_IN: পোস্ট-প্রসেসিং গুনাগুন

en: Interface style
bn_IN: ইন্টারফেস শৈলী

en: Dark
bn_IN: অন্ধকার

en: Bright
bn_IN: উজ্জ্বল

en: Privacy / Network Interaction
bn_IN: গোপনীয়তা/নেটওয়ার্কের তথ্য আদান প্রদান

en: Automatically check for updates
bn_IN: স্বয়ংক্রিয়ভাবে হালনাগাদ পরীক্ষা করা হয়

en: Default Encoding
bn_IN: পূর্বনির্ধারিত এনকোডিং

en: Display Settings
bn_IN: প্রদর্শনী সেটিং

en: Font color
bn_IN: ফন্টের রং

en: Font
bn_IN: ফন্ট

en: Enable OSD
bn_IN: OSD সক্রিয়

en: Force bold
bn_IN: ফোর্স সাহসী

en: Outline color
bn_IN: প্রান্তরেখার রঙ

en: Outline thickness
bn_IN: রুপরেখা বেধ

en: Display
bn_IN: ডিসপ্লে

en: Show video within the main window
bn_IN: মূল উইন্ডোর মধ্যে ভিডিও দেখান

en: Black screens in Fullscreen mode
bn_IN: পূর্ণপর্দার মোডে কালো পর্দা

en: Video snapshots
bn_IN: ভিডিও স্ন্যাপশট

en: Folder
bn_IN: ফোল্ডার

en: Format
bn_IN: ফরমেট

en: Prefix
bn_IN: প্রিফিক্স

en: Sequential numbering
bn_IN: অনুক্রমিক সংখ্যায়ন

en: Reset All
bn_IN: সব পুনঃনির্ধারণ

en: Preferences
bn_IN: পছন্দসমূহ

en: Last check on: %@
bn_IN: সর্বশেষ পরীক্ষা করা হয়েছে: %@

en: No check was performed yet.
bn_IN: এখন পর্যন্ত কোনো পরীক্ষা করা হয়নি।

en: Reset Preferences
bn_IN: পছন্দসমূহ পুনঃনির্ধারণ

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
bn_IN: আপনার ভিডিও স্ন্যাপশট সংরক্ষণ করার জন্য ফোল্ডার নির্বাচন করা হবে।

en: Choose
bn_IN: বেছে নেয়া

en: Choose the directory or filename where the records will be stored.
bn_IN: ডিরেক্টরি বা ফাইলের নাম রেকর্ড যেখানে সংরক্ষিত হবে চয়ন করুন.

en: Press new keys for
    "%@"
bn_IN: এর জন্য নতুন কী চাপুন
    "%@"

en: Invalid combination
bn_IN: অবৈধ সমাহার

en: Regrettably, these keys cannot be assigned as hotkey shortcuts.
bn_IN: আফসোস, এই কী-গুলো হট-কী শর্টকাট হিসেবে নিয়োগ করা যাবে না।

en: This combination is already taken by "%@".
bn_IN: এই সমাহারটি ইতোমধ্যেই "%@" দ্বারা সংগ্রহ করা হয়েছে।

en: Not Set
bn_IN: নির্ধারিত হয়নি

en: sec.
bn_IN: সেকেন্ড

en: Audio/Video
bn_IN: অডিও/ভিডিও

en: Audio track synchronization:
bn_IN: অডিও ট্র্যাক সুসংগতি:

en: A positive value means that the audio is ahead of the video
bn_IN: একটি ধনাত্মক মান মানে হল অডিও ভিডিও এগিয়ে হয়

en: Subtitles/Video
bn_IN: সাবটাইটেল/ভিডিও

en: A positive value means that the subtitles are ahead of the video
bn_IN: একটি ধনাত্মক মান মানে হল যে হয় সাবটাইটেল এগিয়ে ভিডিও

en: Video Effects
bn_IN: ভিডিও আবহ

en: Basic
bn_IN: ভিত্তি

en: Geometry
bn_IN: জ্যামিতি

en: Color
bn_IN: রং

en: Image Adjust
bn_IN: চিত্র সামঞ্জস্যবিধান

en: Brightness Threshold
bn_IN: ঔজ্জ্বল্ল প্রবেশদ্বার

en: Sharpen
bn_IN: সুস্পষ্ট করা হবে

en: Sigma
bn_IN: সিগমা

en: Banding removal
bn_IN: Banding অপসারণ

en: Radius
bn_IN: ব্যাসার্ধ

en: Film Grain
bn_IN: ছায়াছবি দানা

en: Variance
bn_IN: অনৈক্য

en: Synchronize top and bottom
bn_IN: শীর্ষ ও নিম্ন অবস্থান সমকালীন করা হবে

en: Synchronize left and right
bn_IN: বাম এবং ডান অবস্থানের মধ্যে সিনক্রোনাইজ করা হবে

en: Transform
bn_IN: রূপান্তর

en: Rotate by 90 degrees
bn_IN: ৯০ ডিগ্রী কোণে ঘোরানো হবে

en: Rotate by 180 degrees
bn_IN: ১৮০ ডিগ্রী কোণে ঘোরানো হবে

en: Rotate by 270 degrees
bn_IN: ২৭০ ডিগ্রী কোণে ঘোরানো হবে

en: Flip horizontally
bn_IN: উলম্বভাবে উল্টান

en: Flip vertically
bn_IN: অনুভূমিকভাবে উল্টান

en: Magnification/Zoom
bn_IN: বর্ধিতকরণ/জুম

en: Puzzle game
bn_IN: পাজ্ল খেলা

en: Rows
bn_IN: সারি

en: Columns
bn_IN: কলাম

en: Clone
bn_IN: ক্লোন

en: Number of clones
bn_IN: ক্লোনের সংখ্যা

en: Wall
bn_IN: ওয়াল

en: Color threshold
bn_IN: রং থ্রেশহোল্ড

en: Similarity
bn_IN: সাদৃশ্যতা

en: Intensity
bn_IN: খরতা

en: Gradient
bn_IN: গ্র্যাডিয়েন্ট

en: Edge
bn_IN: প্রান্ত

en: Hough
bn_IN: হফ

en: Cartoon
bn_IN: কার্টুন

en: Color extraction
bn_IN: রং এক্সট্রাকশন

en: Invert colors
bn_IN: রং বিপরীতমুখীকরণ

en: Posterize
bn_IN: পোস্টারাইজ

en: Posterize level
bn_IN: Posterize স্তর

en: Motion blur
bn_IN: গতি ব্লার

en: Factor
bn_IN: ফ্যাক্টর

en: Motion Detect
bn_IN: গতি সনাক্তকরণ

en: Water effect
bn_IN: পানির আবহ

en: Psychedelic
bn_IN: সাইকিডেলিক

en: Add text
bn_IN: লেখা সংযুক্ত করা হবে

en: Text
bn_IN: লেখা

en: Add logo
bn_IN: লোগো সংযুক্ত করা হবে

en: Logo
bn_IN: লোগো

en: Transparency
bn_IN: স্বচ্ছতা

en: Show Basic
bn_IN: বেসিক দেখাও

en: Select a directory
bn_IN: ডিরেক্টরি নির্বাচন

en: Select a file
bn_IN: ফাইল নির্বাচন

en: Select
bn_IN: নির্বাচন

en: Minimal Mac OS X interface
bn_IN: সর্বনিম্ন ম্যাক OS X ইন্টারফেস

en: Filebrowser starting point
bn_IN: ফাইলব্রাউজারের শুরু পয়েন্ট

en: This option allows you to specify the directory the ncurses filebrowser will show you initially.
bn_IN: এই অপশনের মাধ্যমে আপনি সেই ডিরেক্টরি উল্লেখ করতে পারবেন যা শুরুর সময় ncurses ফাইলব্রাউজার আপনাকে দেখাবে।

en: Ncurses interface
bn_IN: Ncurses ইন্টারফেস

en: [Display]
bn_IN: [ডিসপ্লে]

en:  h,H                    Show/Hide help box
bn_IN:  h,H                    প্রদর্শন/লুকান সাহায্য বাক্স

en:  i                      Show/Hide info box
bn_IN:  i                     প্রদর্শন/লুকান খবর বাক্স

en:  L                      Show/Hide messages box
bn_IN:  L                      প্রদর্শন/লুকান বার্তা বাক্স

en:  P                      Show/Hide playlist box
bn_IN:  P                      প্রদর্শন/লুকান প্লেলিস্ট বাক্স

en:  B                      Show/Hide filebrowser
bn_IN:  B                      প্রদর্শন/লুকান ফাইল ব্রাউজার

en:  x                      Show/Hide objects box
bn_IN:  x                     প্রদর্শন/লুকান বস্তু বাক্স

en:  S                      Show/Hide statistics box
bn_IN:  S                      প্রদর্শন/লুকান পরিসংখ্যান বাক্স

en:  Esc                    Close Add/Search entry
bn_IN:  Esc                    যুক্ত করুন / এন্ট্রি অনুসন্ধান বন্ধ

en:  Ctrl-l                 Refresh the screen
bn_IN:  Ctrl-l                 পর্দা রিফ্রেশ করুন

en: [Global]
bn_IN: [গ্লোবাল]

en:  q, Q, Esc              Quit
bn_IN:  q, Q, Esc              অব্যাহতিপ্রাপ্ত

en:  s                      Stop
bn_IN:  s                     থামুন

en:  <space>                Pause/Play
bn_IN:  <space>                বিরাম / খেলা

en:  f                      Toggle Fullscreen
bn_IN:  f                      পূর্ণস্ক্রিন টগল করুন

en:  n, p                   Next/Previous playlist item
bn_IN:  n, p                   পরবর্তী / পূর্ববর্তী আইটেম প্লেলিস্ট

en:  [, ]                   Next/Previous title
bn_IN:  [, ]                   পরবর্তী / পূর্ববর্তী শিরোনাম

en:  <, >                   Next/Previous chapter
bn_IN:  <, >                   পরবর্তী / পূর্ববর্তী অধ্যায়

note: xgettext: You can use ← and → characters
en:  <left>,<right>         Seek -/+ 1%%
bn_IN:  <left>,<right>        প্রার্থনা করা-/+ 1%%

en:  a, z                   Volume Up/Down
bn_IN:  a, z                   ভলিউম Up/Down

note: xgettext: You can use ↑ and ↓ characters
en:  <up>,<down>            Navigate through the box line by line
bn_IN:  <up>,<down>            লাইনের মধ্যে বাক্স লাইনের মধ্য দিয়ে পরিক্রমণ

note: xgettext: You can use ⇞ and ⇟ characters
en:  <pageup>,<pagedown>    Navigate through the box page by page
bn_IN:  <pageup>,<pagedown>    পাতার মধ্যে বাক্স পাতার মধ্য দিয়ে পরিক্রমণ

note: xgettext: You can use ↖ and ↘ characters
en:  <start>,<end>          Navigate to start/end of box
bn_IN:  <start>,<end>          বাক্সের শেষ আরম্ভ / নেভিগেট করুন

en: [Playlist]
bn_IN: [প্লে-লিস্ট]

en:  r                      Toggle Random playing
bn_IN:  r                     এলোমেলো বাজানো টগল করুন

en:  l                      Toggle Loop Playlist
bn_IN:  l                     টগল করুন লুপ প্লেলিস্ট

en:  R                      Toggle Repeat item
bn_IN:  R                      পুনরাবৃত্তি আইটেমটি টগল করুন

en:  o                      Order Playlist by title
bn_IN:  o                     আদেশ প্লেলিস্ট শিরোনাম

en:  O                      Reverse order Playlist by title
bn_IN:  O                    শিরোনাম প্লেলিস্ট বিপরীত ক্রম

en:  g                      Go to the current playing item
bn_IN:  g                      বর্তমান বাজানো আইটেমে যান

en:  /                      Look for an item
bn_IN:  /                      একটি আইটেম ভাগ্যের

en:  A                      Add an entry
bn_IN:  A                    একটি এন্ট্রি যোগ করুন

note: xgettext: You can use ⌫ character to translate <backspace>
en:  D, <backspace>, <del>  Delete an entry
bn_IN:  D, <backspace>, <del> একটি এন্ট্রি মুছে দিন

en:  e                      Eject (if stopped)
bn_IN:  e                      নির্গত করা (যদি থামানো)

en: [Filebrowser]
bn_IN: [ফাইলব্রাউজার]

en:  <enter>                Add the selected file to the playlist
bn_IN:  <enter>                প্লেলিস্ট নির্বাচিত ফাইলটি যোগ করুন

en:  <space>                Add the selected directory to the playlist
bn_IN:  <space>                প্লেলিস্ট নির্বাচিত ডিরেক্টরিতে যোগ করুন

en:  .                      Show/Hide hidden files
bn_IN:  .                     দেখান / লুকানো ফাইল লুকান

en: [Player]
bn_IN: [প্লেয়ার]

en: [Loop]
bn_IN: [পুনরাবৃত্তি]

en:  Source   : %s
bn_IN:  উৎস   : %s

en:  Position : %s/%s
bn_IN: অবস্থান : %s/%s

en:  Title    : %<PRId64>/%d
bn_IN: খেতাব    : %<PRId64>/%d

en:  Chapter  : %<PRId64>/%d
bn_IN: অধ্যায়  : %<PRId64>/%d

en:  [ h for help ]
bn_IN:  [ সহায়তার জন্য h ]

en: Click to toggle between loop all, loop one and no loop
bn_IN: লুপ মধ্যে সব, এক লুপ এবং কোন লুপ টগল দেখার জন্য ক্লিক করুন

en: Previous Chapter/Title
bn_IN: পূর্ববর্তী অধ্যায়/শিরোনাম

en: Next Chapter/Title
bn_IN: পরবর্তী অধ্যায়/শিরোনাম

en: Teletext Activation
bn_IN: টেলিটেক্সট সক্রিয়করণ

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
bn_IN: চালান
    যদি প্লে-লিস্ট খালি থাকে, তাহলে একটি মিডিয়াম খুলুন

en: Previous / Backward
bn_IN: পূর্ববর্তী / পিছিয়ে পড়া

en: Next / Forward
bn_IN: পরবর্তী / ফরোয়ার্ড করুন

en: De-Fullscreen
bn_IN: পর্দা জুড়ে প্রদর্শিত নয়

en: Extended panel
bn_IN: বর্ধিত প্যানেল

en: Frame By Frame
bn_IN: একের পর এক ফ্রেম

en: Trickplay Reverse
bn_IN: উল্টো সাজানো হবে

en: Step backward
bn_IN: পেছনে এক ধাপ যান

en: Step forward
bn_IN: সামনে এক ধাপ যান

en: Loop / Repeat
bn_IN: লুপ / পুনরাবৃত্তি

en: Open subtitles
bn_IN: সাবটাইটেল খুলুন

en: Dock fullscreen controller
bn_IN: ডক পূর্ণস্ক্রিন নিয়ামক

en: Stop playback
bn_IN: প্লে-ব্যাক বন্ধ করা

en: Open a medium
bn_IN: একটি মাধ্যম খুলুন

en: Toggle the video in fullscreen
bn_IN: ভিডিওটি পূর্ণপর্দায় টগল করা হবে

en: Toggle the video out fullscreen
bn_IN: ভিডিওটি পূর্ণপর্দায় থেকে টগল করা হবে

en: Show extended settings
bn_IN: বর্ধিত সেটিং প্রদর্শন করা হবে

en: Take a snapshot
bn_IN: একটি স্ন্যাপশট নিন

en: Loop from point A to point B continuously.
bn_IN: ধারাবাহিকভাবে A বিন্দু থেকে B বিন্দুতে পুনরাবৃত্ত করা হবে।

en: Frame by frame
bn_IN: একটি করে ফ্রেম

en: Reverse
bn_IN: উল্টো

en: Change the loop and repeat modes
bn_IN: লুপ ও পুনরাবৃত্ত মোড পরিবর্তন

en: Previous media in the playlist
bn_IN: প্লে-লিস্টের পূর্ববর্তী মিডিয়া

en: Next media in the playlist
bn_IN: প্লে-লিস্টের পরবর্তী মিডিয়া

en: Dock/undock fullscreen controller to/from bottom of screen
bn_IN: ডক / আনডক পূর্ণস্ক্রিন নিয়ামক যাও / থেকে পর্দার নীচে

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
bn_IN: সশব্দ

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
bn_IN: নিঃশব্দ

en: Pause the playback
bn_IN: প্লে-ব্যাকে বিরতি দিন

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
bn_IN: ধারাবাহিকভাবে A বিন্দু থেকে B বিন্দুতে পুনরাবৃত্ত করা হবে
    A বিন্দু নির্ধারণ করার জন্য ক্লিক করা হবে

en: Click to set point B
bn_IN: B বিন্দু নির্ধারণ করার জন্য ক্লিক করা হবে

en: Stop the A to B loop
bn_IN: A থেকে B পুনরাবৃত্তি বন্ধ করা হবে

en: Aspect Ratio
bn_IN: অনুপাত

en: Logo filenames
bn_IN: লোগো ফাইলের নাম

en: Image mask
bn_IN: চিত্রের মাস্ক

en: No v4l2 instance found.
    Please check that the device has been opened with VLC and is playing.
    
    Controls will automatically appear here.
bn_IN: কোন v4l2 উদাহরণ পাওয়া যায় নি.
    যে ডিভাইসের সাথে VLC এবং খোলা হয়েছে বাজানো হয় দয়া করে চেক করুন.
    
    নিয়ন্ত্রণ স্বয়ংক্রিয়ভাবে এখানে উপস্থিত হবে.

en: Knee
    radius
bn_IN: হাঁটু
    ব্যাসার্ধ

en: Makeup
    gain
bn_IN: মেকআপ
    লাভ

en: (Delayed)
bn_IN: (বিলম্বিত)

en: Force update of this dialog's values
bn_IN: এই ডায়লগের মানের হালনাগাদ কার্যকর করা হবে

en: Comments
bn_IN: মন্তব্য

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
bn_IN: এই প্যানেলে অতিরিক্ত মেটাডাটা এবং অন্যান্য তথ্য প্রদর্শন করা হয়।

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
bn_IN: আপনার মিডিয়া বা স্ট্রিম কি দিয়ে নির্মিত তার তথ্য।
    মাক্সার, অডিও এবং ভিডিও কোডেক, সাবটাইটেল প্রদর্শিত হয়।

en: Current media / stream statistics
bn_IN: বর্তমান মিডিয়া / স্ট্রীম উপাত্ত

en: Input/Read
bn_IN: ইনপুট/পড়া

en: Output/Written/Sent
bn_IN: আউটপুট/লিখিত/প্রেরিত

en: Media data size
bn_IN: মিডিয়ার ডাটা আকার

en: Demuxed data size
bn_IN: ডিমাক্সকৃত ডাটার আকার

en: Content bitrate
bn_IN: বিষয়বস্তুর বিটরেট

en: Discarded (corrupted)
bn_IN: মুছে ফেলা হয়েছে (ফাইলটি বিকৃত)

en: Dropped (discontinued)
bn_IN: ড্রপ করা হয়েছে (অনিয়মিত)

en: Decoded
bn_IN: ডিকোডকৃত

en: blocks
bn_IN: ব্লক

en: Displayed
bn_IN: প্রদর্শিত

en: frames
bn_IN: ফ্রেম

en: Lost
bn_IN: হারিয়ে যাওয়া

en: Sent
bn_IN: প্রেরিত

en: packets
bn_IN: প্যাকেট

en: Upstream rate
bn_IN: আপস্ট্রিমের হার

en: Played
bn_IN: চালানো

en: buffers
bn_IN: বাফার

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
bn_IN: বর্তমান প্লে-ব্যাকের গতি: %1
    সমন্বয় করতে ক্লিক করা হবে

en: Revert to normal play speed
bn_IN: সাধারন চালানোর গতি পূর্বাবস্থায় ফিরিয়ে আনুন

en: Download cover art
bn_IN: প্রচ্ছদ চিত্র ডাউনলোড করা হবে

en: Elapsed time
bn_IN: ব্যায়িত সময়

en: Total/Remaining time
bn_IN: মোট / অবশিষ্ট সময়

en: Click to toggle between total and remaining time
bn_IN: মোট সময় এবং অবশিষ্ট মধ্যে টগল করার জন্য ক্লিক করুন

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
bn_IN: অতিবাহিত এবং অবশিষ্ট সময়ের মধ্যে টগল করতে ক্লিক করুন

en: Double click to jump to a chosen time position
bn_IN: পছন্দনীয় সময় অবস্থানে যেতে ডাবল ক্লিক করুন

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
bn_IN: একটি ডিভাইস অথবা VIDEO_TS ডিরেক্টরি নির্বাচন করা হবে

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
bn_IN: একটি ডিভাইস অথবা VIDEO_TS ডিরেক্টরি নির্বাচন করা হবে

en: Select one or multiple files
bn_IN: এক বা একাধিক ফাইল নির্বাচন করা হবে

en: File names:
bn_IN: ফাইলের নাম:

en: Filter:
bn_IN: পরিশোধক:

en: Eject the disc
bn_IN: ডিস্ক বের করা হবে

en: Entry
bn_IN: এন্ট্রি

en: Channels:
bn_IN: চ্যানেলসমূহ:

en: Selected ports:
bn_IN: নির্বাচিত পোর্ট:

en: Use VLC pace
bn_IN: VLC পেস ব্যবহার করা হবে

en: Tuner card
bn_IN: Tuner কার্ড

en: Delivery system
bn_IN: বিতরণ ব্যবস্থা

en: Transponder/multiplex frequency
bn_IN: ট্রান্সপন্ডার/মাল্টিপ্লেক্স কম্পাঙ্ক

en: Transponder symbol rate
bn_IN: ট্রান্সপন্ডার প্রতীকের রেট

en: Bandwidth
bn_IN: ব্যান্ডউইথ

en: Device name
bn_IN: ডিভাইসের নাম

en: Your display will be opened and played in order to stream or save it.
bn_IN: আপনার ডিসপ্লেটি খুলবে এবং এটি স্ট্রিম অথবা সংরক্ষণ করার জন্য চালানো হবে।

en: Advanced Options
bn_IN: উন্নত অপশনসমূহ

en: Double click to get media information
bn_IN: মিডিয়া তথ্যের জন্য ডাবল ক্লিক করা হবে

en: Change playlistview
bn_IN: প্লে-লিস্টের প্রদর্শন পরিবর্তন

en: Search the playlist
bn_IN: প্লেলিস্ট অনুসন্ধান

en: My Computer
bn_IN: আমার কম্পিউটার

en: Devices
bn_IN: ডিভাইস

en: Local Network
bn_IN: স্থানীয় নেটওয়ার্ক

en: Internet
bn_IN: ইন্টারনেট

en: Remove this podcast subscription
bn_IN: podcast সাবস্ক্রিপশন অপসারণ

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
bn_IN: আপনি কি সত্যিই %1 থেকে আনসাবস্ক্রাইব করতে চান?

en: Create Directory
bn_IN: ডিরেক্টরি তৈরি করুন

en: Create Folder
bn_IN: ফোল্ডার তৈরি করুন

en: Enter name for new directory:
bn_IN: নতুন ডিরেক্টরির জন্য নাম দিন:

en: Enter name for new folder:
bn_IN: নতুন ফোল্ডারে নাম দিন:

en: Sort by
bn_IN: যে অনুসারে সাজানো হবে

en: Ascending
bn_IN: আরোহী

en: Descending
bn_IN: অবরোহী

en: Display size
bn_IN: মাপ প্রদর্শন

en: Increase
bn_IN: বৃদ্ধি

en: Decrease
bn_IN: হ্রাস

en: Select File
bn_IN: ফাইল নির্বাচন করা হবে

en: Hotkey
bn_IN: হট-কী

en: Global
bn_IN: [গ্লোবাল]

en: Key:
bn_IN: কী:

en: Input & Codecs Settings
bn_IN: ইনপুট & কোডেকসমূহের সেটিং

en: Configure Hotkeys
bn_IN: হট-কী কনফিগার করা হবে

en: Device:
bn_IN: ডিভাইস:

en: If this property is blank, different values
    for DVD, VCD, and CDDA are set.
    You can define a unique one or configure them 
    individually in the advanced preferences.
bn_IN: যদি এই বৈশিষ্ট্যটি ফাঁকা থাকে তাহলে DVD, VCD, 
    এবং CDDA এর জন্য পৃথক মান নির্ধারণ করা হয়।
    আপনি একটি স্বতন্ত্র মান নির্ধারণ করতে পারেন বা এদেরকে
    পৃথকভাবে উন্নততর পছন্দসমূহে কনফিগার করতে পারেন।

en: Lowest latency
bn_IN: সর্বনিম্ন বিলম্ব

en: Low latency
bn_IN: নিম্ন বিলম্ব

en: High latency
bn_IN: উচ্চ বিলম্ব

en: Higher latency
bn_IN: উচ্চতর বিলম্ব

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
bn_IN: এটি VLC এর স্কিন ব্যবহারযোগ্য ইন্টারফেস।  আপনি অন্যান্য স্কিন এখান থেকে ডাউনলোড করতে পারেন

en: VLC skins website
bn_IN: VLC স্কীন ওয়েবসাইট

en: System's default
bn_IN: সিস্টেমের ডিফল্ট

en: File associations
bn_IN: ফাইলের অ্যাসোসিয়েশনগুলো

en: Audio Files
bn_IN: অডিও ফাইল

en: Video Files
bn_IN: ভিডিও ফাইল

en: Playlist Files
bn_IN: প্লে-লিস্টের ফাইল

en: &Apply
bn_IN: প্রয়োগ করা হবে (&A)

en: &Cancel
bn_IN: বাতিল (&C)

en: Profile
bn_IN: বৃত্তান্ত

en: Edit selected profile
bn_IN: নির্বাচিত ফাইল সম্পাদনা করা হবে

en: Delete selected profile
bn_IN: নির্বাচিত উপাদান মুছে ফেলুন

en: Create a new profile
bn_IN: একটি নতুন বৃত্তান্ত তৈরি করা হবে

en: Create
bn_IN: তৈরি করা হবে

en:  Profile Name Missing
bn_IN: বৃত্তান্ত নাম অনুপস্থিত

en: You must set a name for the profile.
bn_IN: আপনার অবশ্যই বৃত্তান্তের জন্য একটি নাম নির্ধারণ করতে হবে ।

en: File/Directory
bn_IN: ফাইল/ডিরেক্টরি

en: File/Folder
bn_IN: ফাইল/ফোল্ডার

en: Source
bn_IN: উৎস

en: Source:
bn_IN: উৎস:

en: Type:
bn_IN: ধরন:

en: This module writes the transcoded stream to a file.
bn_IN: এই মডিউলটি দ্বারা একটি ফাইলে ট্রান্সকোড করা স্ট্রিম লেখা হয়।

en: Filename
bn_IN: ফাইলের নাম

en: Save file...
bn_IN: ফাইল সংরক্ষণ করা হবে...

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
bn_IN: কনটেইনার (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
bn_IN: এই মডিউলটি HTTP এর মাধ্যমে নেটওয়ার্কে ট্রান্সকোড করা স্ট্রিম আউটপুট হিসেবে দেখায়।

en: Path
bn_IN: পথ

en: This module outputs the transcoded stream to a network via the mms protocol.
bn_IN: এই মডিউলের সাহায্যে MMS প্রোটোকলের মাধ্যমে একটি নেটওয়ার্কের ট্র্যান্সকোডেড স্ট্রিম আউটপুট.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
bn_IN: এই মডিউলটি RTSP এর মাধ্যমে নেটওয়ার্কে ট্রান্সকোড করা স্ট্রিম আউটপুট হিসেবে দেখায়।

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
bn_IN: এই মডিউলটি UDP এর মাধ্যমে নেটওয়ার্কে ট্রান্সকোড করা স্ট্রিম আউটপুট হিসেবে দেখায়।

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
bn_IN: এই মডিউলটি RTP এর মাধ্যমে নেটওয়ার্কে ট্রান্সকোড করা স্ট্রিম আউটপুট হিসেবে দেখায়।

en: Base port
bn_IN: বেস পোর্ট

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
bn_IN: এই মডিউলটি Icecast সার্ভারে ট্রান্সকোড করা স্ট্রিম আউটপুট হিসেবে দেখায়।

en: Mount Point
bn_IN: মাউন্ড পয়েন্ট

en: Edit Bookmarks
bn_IN: বুকমার্ক সম্পাদনা করা হবে

en: Create a new bookmark
bn_IN: একটি নতুন বুকমার্ক তৈরি করা হবে

en: Delete the selected item
bn_IN: নির্বাচিত উপাদান অপসারণ করা হবে

en: Delete all the bookmarks
bn_IN: সমস্ত বুকমার্ক অপসারণ করা হবে

en: Extract
bn_IN: এক্সট্রাক্ট করা হবে

en: &Close
bn_IN: বন্ধ (&C)

en: Bytes
bn_IN: বাইট

en: Convert
bn_IN: রূপান্তর করা হবে

en: Destination
bn_IN: গন্তব্য

en: Destination file:
bn_IN: গন্তব্য ফাইল:

en: Browse
bn_IN: ব্রাউজ করা হবে

en: Settings
bn_IN: সেটিং সমূহ

en: Display the output
bn_IN: আউটপুট প্রদর্শন

en: This display the resulting media, but can slow things down.
bn_IN: এটি মিডিয়াটি ডিসপ্লে করে কিন্তু কিছুটা ধীর গতি সম্পন্ন।

en: &Start
bn_IN: শুরু (&S)

en: Program Guide
bn_IN: প্রোগ্রাম গাইড

en: Errors
bn_IN: ত্রুটি

en: Hide future errors
bn_IN: ভবিষ্যতের ত্রুটি গোপন করা হবে

en: Adjustments and Effects
bn_IN: সমন্বয় এবং আবহসমূহ

en: Synchronization
bn_IN: সিনক্রোনাইজেশন

en: v4l2 controls
bn_IN: v4l2 কন্ট্রোল

en: &Save
bn_IN: সংরক্ষণ করা হবে (&S)

en: Privacy and Network Access Policy
bn_IN: গোপনীয়তা এবং নেটওয়ার্ক অ্যাক্সেস নীতি

en: Network Access Policy
bn_IN: নেটওয়ার্ক অ্যাক্সেস নীতি

en: Go to Time
bn_IN: এই সময়ে যান

en: &Go
bn_IN: যান (&G)

en: Go to time
bn_IN: এই সময়ে যান

en: About
bn_IN: সম্পর্কিত

en: &Recheck version
bn_IN: সংস্করণ পুনরায় পরীক্ষা করা হবে (&R)

en: &Yes
bn_IN: হ্যাঁ (&Y)

en: VLC media player updates
bn_IN: VLC মিডিয়া প্লেয়ার হালনাগাদ

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
bn_IN: একটি VLC (%1.%2. 4%3%) এর একটি নতুন সংস্করণ উপলব্ধ.

en: You have the latest version of VLC media player.
bn_IN: আপনার সাম্প্রতিক  সংস্করনের VLC মিডিয়া প্লেয়ার রয়েছে।

en: An error occurred while checking for updates...
bn_IN: হালনাগাদ পরীক্ষা করার সময় একটি ত্রুটি দেখা দিয়েছে...

en: &General
bn_IN: সাধারন (&G)

en: &Metadata
bn_IN: &মেটাডাটা

en: &Save Metadata
bn_IN: মেটাডেটা সংরক্ষণ করা হবে (&S)

en: Location:
bn_IN: অবস্থান:

en: Messages
bn_IN: বার্তাসমূহ

en: Saves all the displayed logs to a file
bn_IN: প্রদর্শিত সব লগ একটি ফাইলে সংরক্ষণ করা হবে

en: Save log file as...
bn_IN: লগ ফাইল নতুন নামে সংরক্ষণ করা হবে...

en: Application
bn_IN: অ্যাপ্লিকেশন

en: Cannot write to file %1:
    %2.
bn_IN: ফাইলে লিখতে ব্যর্থ %1:
    %2।

en: Update the tree
bn_IN: ট্রি আপডেট করুন

en: Open Media
bn_IN: মিডিয়া খুলুন

en: &File
bn_IN: ফাইল (&F)

en: &Disc
bn_IN: ডিস্ক (&D)

en: &Network
bn_IN: নেটওয়ার্ক (&N)

en: Capture &Device
bn_IN: ক্যাপচার ডিভাইস (&D)

en: &Select
bn_IN: নির্বাচন করা হবে (&S)

en: &Enqueue
bn_IN: এনকিউ করা হবে (&E)

en: &Play
bn_IN: চালানো (&P)

en: &Stream
bn_IN: স্ট্রিম (&S)

en: Open URL
bn_IN: URL খুলুন

en: Enter URL here...
bn_IN: এখানে URL দিন...

en: If your clipboard contains a valid URL
    or the path to a file on your computer,
    it will be automatically selected.
bn_IN: আপনার ক্লিপবোর্ড যদি একটি বৈধ URL
    অথবা কম্পিউটারে ফাইলের পাথ ধারণ করে
    তাহলে তা সয়ংক্রিয়ভাবে নির্বাচিত হবে।

en: Plugins and extensions
bn_IN: প্লাগ-ইন এবং এক্সটেনসমূহ

en: Capability
bn_IN: সামর্থ্য

en: Score
bn_IN: স্কোর

en: &Search:
bn_IN: অনুসন্ধান (&S)

en: More information...
bn_IN: আরও তথ্য...

en: Reload extensions
bn_IN: এক্সটেনশন রিলোড করুন

en: Version
bn_IN: সংস্করণ

en: Website
bn_IN: ওয়েবসাইট

en: Files
bn_IN: ফাইলসমূহ

en: Deletes the selected item
bn_IN: নির্বাচিত উপাদান মুছে ফেলা হয়

en: Show settings
bn_IN: সেটিং প্রদর্শন

en: Simple
bn_IN: সহজ

en: Switch to simple preferences view
bn_IN: সহজ পছন্দসমূহের প্রদর্শনে পরিবর্তন করা হবে

en: Switch to full preferences view
bn_IN: পূর্ণ পছন্দ প্রদর্শনে পরিবর্তন করা হবে

en: Save and close the dialog
bn_IN: ডায়লগটি সংরক্ষণ করে বন্ধ করা হবে

en: &Reset Preferences
bn_IN: পছন্দসমূহ পুনঃনির্ধারণ করা হবে (&R)

en: Cannot save Configuration
bn_IN: কনফিগারেশন সংরক্ষণ করা যায়না

en: Preferences file could not be saved
bn_IN: পছন্দসমূহের ফাইল সংরক্ষণ করা যায়নি

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
bn_IN: আপনি কি নিশ্চিতভাবে আপনার VLC মিডিয়া প্লেয়ারের পছন্দসমূহ পুনঃনির্ধারণ করতে চান?

en: Stream Output
bn_IN: স্ট্রিম আউটপুট

en: Stream output string.
    This is automatically generated when you change the above settings,
    but you can change it manually.
bn_IN: স্ট্রিম আউটপুট স্ট্রিং।
    যখন আপনি উপরের সেটিং পরির্তন করেন তখন এটি স্বয়ংক্রিয়ভাবে তৈরি হয় ,
    কিন্তু আপনি এটি নিজ হাতে পরিবর্তন করতে পারেন।

en: Back
bn_IN: পূর্ববর্তী

en: Toolbars Editor
bn_IN: টুলবার সম্পাদক

en: Toolbar Elements
bn_IN: টুলবার উপাদানসমূহ

en: Flat Button
bn_IN: সমতল বোতাম

en: Big Button
bn_IN: বড় বোতাম

en: Native Slider
bn_IN: স্থানীয় স্লাইডার

en: Main Toolbar
bn_IN: প্রধান টুলবার

en: Above the Video
bn_IN: ভিডিওর উপর

en: Toolbar position:
bn_IN: টুলবারের অবস্থান:

en: Line 1:
bn_IN: লাইন ১:

en: Line 2:
bn_IN: লাইন ২:

en: Time Toolbar
bn_IN: সময় টুলবার

en: Fullscreen Controller
bn_IN: পর্দা জুড়ে প্রদর্শনের নিয়ন্ত্রক

en: New profile
bn_IN: গেম প্রফাইল

en: Delete the current profile
bn_IN: বর্তমান বৃত্তান্ত মুছে ফেলুন

en: Select profile:
bn_IN: বৃত্তান্ত নির্বাচন করা হবে:

en: Cl&ose
bn_IN: বন্ধ করা হবে (&o)

en: Profile Name
bn_IN: বৃত্তান্তের নাম

en: Please enter the new profile name.
bn_IN: অনুগ্রহ করে নতুন বৃত্তান্তের নাম প্রবেশ করান।

en: Spacer
bn_IN: স্পেসার

en: Expanding Spacer
bn_IN: প্রসারিত হওয়া স্পেসার

en: Splitter
bn_IN: বিভাজক

en: Time Slider
bn_IN: সময় স্লাইডার

en: Small Volume
bn_IN: ছোট আকারের ভলিউম স্লাইডার

en: DVD menus
bn_IN: DVD মেনু

en: Teletext transparency
bn_IN: Teletext স্বচ্ছতা

en: Advanced Buttons
bn_IN: পরবর্তী বোতাম

en: Playback Buttons
bn_IN: প্লেব্যাক বাটন

en: Broadcast
bn_IN: সম্প্রচার

en: Schedule
bn_IN: সময়সূচী

en: Video On Demand ( VOD )
bn_IN: ভিডিও অন ডিমান্ড ( VOD )

en: Hours / Minutes / Seconds:
bn_IN: ঘন্টা / মিনিট / সেকেন্ড:

en: Day / Month / Year:
bn_IN: দিন / মাস / বছর:

en: Repeat:
bn_IN: পুনরাবৃত্ত করা হবে:

en: Repeat delay:
bn_IN: বিলম্ব পুনরাবৃত্ত করা হবে:

en:  days
bn_IN:  দিন:

en: I&mport
bn_IN: ইম্পোর্ট করা হবে (&m)

en: E&xport
bn_IN: এক্সপোর্ট করা হবে (&x)

en: Save VLM configuration as...
bn_IN: VLM কনফিগারেশন নতুন নামে সংরক্ষণ করা হবে...

en: Open VLM configuration...
bn_IN: VLM কনফিগারেশন খুলুন...

en: Broadcast:
bn_IN: ব্রডকাস্ট:

en: Schedule:
bn_IN: সময়সূচী:

en: Open Directory
bn_IN: ডিরেক্টরি খুলুন

en: Open Folder
bn_IN: ফোল্ডার খুলুন

en: Open playlist...
bn_IN: প্লে-লিস্ট খুলুন...

en: XSPF playlist
bn_IN: XSPF প্লেলিস্ট

en: M3U playlist
bn_IN: M3U প্লেলিস্ট

en: M3U8 playlist
bn_IN: M3U8 প্লেলিস্ট

en: Save playlist as...
bn_IN: প্লে-লিস্ট নতুন নামে সংরক্ষণ করা হবে...

en: Open subtitles...
bn_IN: সাবটাইটেল খুলুন...

en: Media Files
bn_IN: মিডিয়া ফাইল

en: All Files
bn_IN: সব ফাইল

en: Control menu for the player
bn_IN: প্লেয়ারের জন্য কন্ট্রোল মেনু

en: Paused
bn_IN: বিরত

en: &Media
bn_IN: মিডিয়া (&M)

en: P&layback
bn_IN: প্লেব্যাক (&l)

en: &Audio
bn_IN: অডিও (&A)

en: &Video
bn_IN: ভিডিও (&V)

en: V&iew
bn_IN: প্রদর্শন (&i)

en: &Help
bn_IN: সহায়তা (&H)

en: Open &File...
bn_IN: খুলুন &ফাইল...

en: Open &Disc...
bn_IN: ডিস্ক খুলুন... (&D)

en: Open &Network Stream...
bn_IN: নেটওয়ার্ক স্ট্রিম খুলুন... (&N)

en: Open &Capture Device...
bn_IN: ক্যাপচার ডিভাইস খুলুন... (&C)

en: Open &Location from clipboard
bn_IN: ক্লিপবোর্ডে থেকে অবস্থান খুলুন (&L)

en: Open &Recent Media
bn_IN: ওপেন এন্ড রিসেন্ট মিডিয়া

en: Conve&rt / Save...
bn_IN: রূপান্তর/সংরক্ষণ করা হবে... (&r)

en: &Stream...
bn_IN: &প্রবাহ...

en: Quit at the end of playlist
bn_IN: প্লেলিস্ট শেষে প্রস্থান

en: Close to systray
bn_IN: Systray যাও বন্ধ করুন

en: &Quit
bn_IN: প্রস্থান (&Q)

en: &Effects and Filters
bn_IN: আবহ এবং পরিশোধক (&E)

en: &Track Synchronization
bn_IN: ট্র্যাক সিনক্রোনাইজেশন (&T)

en: Plu&gins and extensions
bn_IN: প্লাগ-ইন এবং এক্সটেনশন (&g)

en: Customi&ze Interface...
bn_IN: ইন্টারফেস স্বনির্ধারণ করা হবে... (&z)

en: &Preferences
bn_IN: পছন্দসমূহ (&P)

en: &View
bn_IN: প্রদর্শন (&V)

en: Play&list
bn_IN: প্লে-লিস্ট (&l)

en: Docked Playlist
bn_IN: ডককৃত প্লে-লিস্ট

en: Mi&nimal Interface
bn_IN: Mi&nimal ইন্টারফেস

en: &Fullscreen Interface
bn_IN: পর্দা জুড়ে ইন্টারফেস (&F)

en: &Advanced Controls
bn_IN: উচ্চ পর্যায়ের নিয়ন্ত্রণ (&A)

en: Status Bar
bn_IN: স্থিতি বার

en: Visualizations selector
bn_IN: দৃশ্যায়ণ নির্বাচক

en: Audio &Device
bn_IN: অডিও ডিভাইস (&D)

en: Audio &Track
bn_IN: অডিও ট্র্যাক (&T)

en: &Visualizations
bn_IN: দৃশ্যায়ণ (&V)

en: Video &Track
bn_IN: ভিডিও ট্র্যাক (&T)

en: &Fullscreen
bn_IN: পর্দা জুড়ে প্রদর্শন (&F)

en: Always Fit &Window
bn_IN: সর্বদা & মানানসই উইন্ডো

en: Set as Wall&paper
bn_IN: হিসাবে সেট করুন Wall&paper

en: &Zoom
bn_IN: জুম (&Z)

en: &Aspect Ratio
bn_IN: দৃশ্যমান অনুপাত (&A)

en: &Crop
bn_IN: ছাঁটা (&C)

en: &Deinterlace
bn_IN: ডিইন্টারলেস (&D)

en: &Deinterlace mode
bn_IN: ডিইন্টারলেস মোড (&D)

en: Take &Snapshot
bn_IN: &স্ন্যাপশট নিন

en: T&itle
bn_IN: শিরোনাম (&i)

en: &Chapter
bn_IN: অধ্যায় (&C)

en: &Program
bn_IN: প্রোগ্রাম (&P)

en: &Manage
bn_IN: &পরিচালনা করা

en: Check for &Updates...
bn_IN: হালনাগাদ আছে কিনা পরীক্ষা করা হবে... (&U)

en: &Stop
bn_IN: বন্ধ করা হবে (&S)

en: Pre&vious
bn_IN: পূর্ববর্তী (&v)

en: Ne&xt
bn_IN: পরবর্তী (&x)

en: &Faster
bn_IN: দ্রুত (&F)

en: N&ormal Speed
bn_IN: সাধারন গতি (&o)

en: Slo&wer
bn_IN: ধীরগতি (&w)

en: &Jump Forward
bn_IN: সামনে নিয়ে যাওয়া (&J)

en: Jump Bac&kward
bn_IN: পেছনে নিয়ে যাওয়া (&k)

en: Open &Network...
bn_IN: নেটওয়ার্ক খুলুন... (&N)

en: Leave Fullscreen
bn_IN: পর্দা জুড়ে প্রদর্শন হতে প্রস্থান করা হবে

en: &Playback
bn_IN: প্লেব্যাক (&P)

en: &Clear
bn_IN: পরিষ্কার করা হবে (&C)

en: Show advanced preferences over simple ones
bn_IN: সরল পছন্দসমূহের পরিবর্তে উন্নত পর্যায়ের পছন্দসমূহ দেখান

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
bn_IN: পছন্দসমূহের ডায়লগ খোলার সময় উন্নত পর্যায়ের পছন্দসমূহ দেখানো হবে এবং সরল পছন্দসমূহ দেখানো হবে না।

en: Systray icon
bn_IN: সিসট্রে আইকন

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
bn_IN: সিসট্রেতে একটি আইকন প্রদর্শন করা হবে যা দিয়ে VLC মিডিয়া প্লেয়ারের মৌলিক কাজগুলো নিয়ন্ত্রণ করা যায়।

en: Start VLC with only a systray icon
bn_IN: শুধুমাত্র একটি সিসট্রে আইকন দ্বারা VLC শুরু করা হবে

en: Show playing item name in window title
bn_IN: উইন্ডো শিরোনামে বর্তমানে চালানো উপাদানের নাম প্রদর্শিত হয়

en: Show the name of the song or video in the controller window title.
bn_IN: নিয়ন্ত্রক উইন্ডো শিরোনামে গানের বা ভিডিওর নাম দেখান.

en: Show notification popup on track change
bn_IN: ট্র্যাক পরিবর্তনের সময় ঘোষনা পপ-আপ প্রদর্শিত হয়

en: Show a notification popup with the artist and track name when the current playlist item changes, when VLC is minimized or hidden.
bn_IN: যখন VLC স্বল্প পরিমানে প্রদর্শিত হয় বা লুকানো থাকে তখন বর্তমান প্লে-লিস্টের উপাদান পরিবর্তনের সময় ঘোষনা পপ-আপ (শিল্পী এবং ট্র্যাকের নামসহ) প্রদর্শিত হয়।

en: Windows opacity between 0.1 and 1
bn_IN: উইন্ডোজ অস্বচ্ছতা 0.1 এবং 1 এর মধ্যে

en: Sets the windows opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
bn_IN: প্রধান ইন্টারফেস, প্লে-লিস্ট এবং বর্ধিত প্যানেলের জন্য উইন্ডোজ অস্বচ্ছতা ০.‍‍১ থেকে ১ এর মধ্যে স্থিরকৃত। এই অপশনটি শুধুমাত্র উইন্ডোজ এবং কম্পোজিট এক্সটেনসহ X11 এর সাহায্যে কাজ করে।

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
bn_IN: পর্দা জুড়ে প্রদর্শনের অস্বচ্ছতা কনট্রোলার অস্বচ্ছতা 0.1 এবং 1 এর মধ্যে

en: Sets the fullscreen controller opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
bn_IN: প্রধান ইন্টারফেস, প্লে-লিস্ট এবং বর্ধিত প্যানেলের জন্য পর্দা জুড়ে প্রদর্শনের অস্বচ্ছতা কনট্রোলার ০.১ এবং ১ এর মধ্যে নির্ধারণ করা হয়। এই অপশন শুধুমাত্র উইন্ডোজ এবং কম্পোজিট এক্সটেনশনসহ X11-এর সাহায্যে কাজ করে।

en: Show unimportant error and warnings dialogs
bn_IN: জরুরী নয় এমন ত্রুটি এবং সতর্কতাবানীর ডায়লগ প্রদর্শিত হয়

en: Activate the updates availability notification
bn_IN: হালনাগাদ বিদ্যমানতা ঘোষনা সক্রিয় করা হবে

en: Activate the automatic notification of new versions of the software. It runs once every two weeks.
bn_IN: সফটওয়্যারের নতুন সংস্করনের স্বয়ংক্রিয় ঘোষনা সক্রিয় করা হবে। এটি প্রতি দুই সপ্তাহে একবার চলে।

en: Number of days between two update checks
bn_IN: দুটি হালনাগাদ পরীক্ষার মধ্যাবর্তী দিনের সংখ্যা

en: Ask for network policy at start
bn_IN: শুরুর সময় নেটওয়ার্ক নীতিমালা সম্পর্কে জিজ্ঞেস করা হবে

en: Save the recently played items in the menu
bn_IN: মেনুতে সম্প্রতি চালানো উপাদানগুলো সংরক্ষণ করা হবে

en: List of words separated by | to filter
bn_IN: পরিশোধক করার জন্য | দ্বারা পৃথক করা শব্দসমূহের তালিকা

en: Start VLC with:
     - normal mode
     - a zone always present to show information as lyrics, album arts...
     - minimal mode with limited controls
bn_IN: VLC শুরু করা হবে যার সাহায্যে:
     - সাধারণ মোড
     - একটি স্থান যা সবসময় লিরিক্স, অ্যালবাম আর্ট ইত্যাদি দেখানোর জন্য বিদ্যমান থাকবে
     - সীমিত নিয়ন্ত্রণসহ নূন্যতম মোড

en: Show a controller in fullscreen mode
bn_IN: পর্দা জুড়ে প্রদর্শন মোডে একটি নিয়ন্ত্রক প্রদর্শন করা হবে

en: Embed the file browser in open dialog
bn_IN: খোলা ডায়লগে ফাইল ব্রাউজারটি সন্নিবেশিত করা হবে

en: Define which screen fullscreen goes
bn_IN: কোন পূর্ণপর্দা ব্যবহার করা হবে তা উল্লেখ করে

en: Load extensions on startup
bn_IN: আরম্ভের সময় এক্সটেনশনসমূহ লোড করা হবে

en: Start in minimal view (without menus)
bn_IN: নূন্যতম দর্শন দিয়ে শুরু হয় (কোন মেনু ছাড়াই)

en: Display background cone or art
bn_IN: পটভূমি কোণ বা কলা দেখান

en: Display background cone or current album art when not playing. Can be disabled to prevent burning screen.
bn_IN: পটভূমি শঙ্কু অথবা বর্তমান অ্যালবাম কলা খেলে যখন দেখাবে না. অক্ষম পর্দায় বার্ন প্রতিরোধ করা সম্ভব.

en: Ignore keyboard volume buttons.
bn_IN: কীবোর্ড ভলিউম বোতাম অগ্রাহ্য।

en: With this option checked, the volume up, volume down and mute buttons on your keyboard will always change your system volume. With this option unchecked, the volume buttons will change VLC's volume when VLC is selected and change the system volume when VLC is not selected.
bn_IN: এই অপশন কি নির্বাচন করলে। আপনার কীবোর্ডের বিভিন্ন অপশন, যেমন ভলিউম বাড়ানো, ভলিউম কমানো, বা শব্দ বন্ধ করা ইত্যাদি সব সময় আপনার সিস্টেমের ভলিউমে প্রভাব ফেলবে। এই অপশনটি নির্বাচন না করলে, যদি ভিএলসি নির্বাচন করা থাকে তবে ভলিউম বোতাম বাড়ানো, কমানো করলে ভিএলসির শব্দ কমানো, বাড়ান হবে, যদি ভিএলসি নির্বাচন করা না থাকে তবে সিস্টেমের শব্দ বাড়ানো, কমানো হবে।

en: Qt interface
bn_IN: Qt ইন্টারফেস

en: errors
bn_IN: ত্রুটি

en: warnings
bn_IN: সতর্কবার্তা

en: debug
bn_IN: ডেবাগ্ করা

en: Open a skin file
bn_IN: স্কিন ফাইল খুলুন

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
bn_IN: স্কিন ফাইল |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Open playlist
bn_IN: প্লে-লিস্ট খুলুন

en: Save playlist
bn_IN: প্লে-লিস্ট সংরক্ষণ করা হবে

en: Skin to use
bn_IN: যে স্কিনটি ব্যবহার করা হবে

en: Path to the skin to use.
bn_IN: যে স্কিনটি ব্যবহার করা হবে তার পাথ

en: Config of last used skin
bn_IN: সর্বশেষ ব্যবহৃত স্কিন কনফিগার করা হবে

en: Windows configuration of the last skin used. This option is updated automatically, do not touch it.
bn_IN: সর্বশেষ ব্যবহৃত স্কিনের উইন্ডো কনফিগারেশন। এই অপশনটি স্বয়ংক্রিয়ভাবে হালনাগাদ করা হয়, এটি ধরবেন না।

en: Show a systray icon for VLC
bn_IN: VLC এর একটি সিসট্রে আইকন প্রদর্শন করা হবে

en: Show VLC on the taskbar
bn_IN: VLC টাস্কবারে প্রদর্শিত হবে

en: Enable transparency effects
bn_IN: স্বচ্ছতা প্রভাব সক্রিয় করা হবে

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
bn_IN: আপনি চাইলে সব স্বচ্ছতার প্রভাব নিষ্ক্রিয় করতে পারেন। এটি প্রধানত তখনই কার্যকর হয় যখন উইন্ডোটি সঠিকভাবে ব্যবহার করা যায় না।

en: Use a skinned playlist
bn_IN: একটি স্কিনড প্লে-লিস্ট ব্যবহার করা হবে

en: Display video in a skinned window if any
bn_IN: যদি কোন আবৃত উইন্ডো থাকে তবে ভিডিও প্রদর্শন করা হবে

en: When set to 'no', this parameter is intended to give old skins a chance to play back video even though no video tag is implemented
bn_IN: যখন 'না' নির্ধারণ করা থাকে, কোন ভিডিও ট্যাগ বাস্তবায়ন করা না থাকলেও এই প্যারামিটার পুরোনো স্কিনগুলোকে পূর্ববর্তী ভিডিও চালানোর সুযোগ দেয়

en: Skinnable Interface
bn_IN: স্কিন করার যোগ্য ইন্টারফেস

en: Select skin
bn_IN: স্কিন নির্বাচন করা হবে

en: Brightness threshold
bn_IN: উজ্জ্বলতা থ্রেশহোল্ড

en: When this mode is enabled, pixels will be shown as black or white. The threshold value will be the brightness defined below.
bn_IN: যখন এই মোড সক্রিয় করা হয়, পিক্সেল কালো বা সাদা হিসেবে দেখানো হবে. উজ্জ্বলতা থ্রেশহোল্ড মান নির্ধারিত নীচের হবে.

en: Image contrast (0-2)
bn_IN: চিত্রের কন্ট্রাস্ট (0-2)

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
bn_IN: 0 এবং 2 এর মধ্যে চিত্রের কন্ট্রাস্ট নির্ধারণ করা হবে। পূর্বনির্ধারিত মান 1।

en: Image hue (0-360)
bn_IN: চিত্রের হিউ (0-360)

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
bn_IN: চিত্রের হিউ 0 থেকে 360 এর মধ্যে নির্ধারণ করা হবে। পূর্বনির্ধারিত মান 0।

en: Image saturation (0-3)
bn_IN: চিত্রের স্যাচুরেশন (0-3)

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
bn_IN: চিত্রের স্যাচুরেশন 0 থেকে 3 এর মধ্যে নির্ধারণ করা হবে। পূর্বনির্ধারিত মান 1।

en: Image brightness (0-2)
bn_IN: চিত্রের উজ্জ্বলতা (0-2)

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
bn_IN: চিত্রের উজ্জ্বলতা 0 থেকে 2 এর মধ্যে নির্ধারণ করা হবে। পূর্বনির্ধারিত মান 1।

en: Image gamma (0-10)
bn_IN: চিত্রের গামা (0-10)

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
bn_IN: চিত্রের গামা 0.01 থেকে ‍10 এর মধ্যে নির্ধারণ করা হবে। পূর্বনির্ধারিত মান 1।

en: Be quiet
bn_IN: চুপ করো

en: Log to file
bn_IN: ফাইলে লগ করা হবে

en: Log all VLC messages to a text file.
bn_IN: সব VLC বার্তা একটি টেক্সট ফাইলে লগ করা হবে।

en: Log filename
bn_IN: লগ ফাইলের নাম

en: Specify the log filename.
bn_IN: লগ ফাইলের নাম সুনির্দিষ্টভাবে উল্লেখ করা হবে।

en: Log format
bn_IN: লগ ফরম্যাট

en: Verbosity
bn_IN: ভার্বোসিটি

en: Lua interface
bn_IN: Lua ইন্টারফেস

en: Lua interface module to load
bn_IN: লোড করার জন্য Lua ইন্টারফেস মডিউল

en: Lua interface configuration
bn_IN: Lua ইন্টারফেস কনফিগারেশন

en: Lua interface configuration string. Format is: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.
bn_IN: Lua ইন্টারফেস কনফিগারেশন স্ট্রিং। ফরম্যাট হলো: '["<ইন্টারফেস মডিউলের নাম>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.

en: Source directory
bn_IN: সোর্স ডিরেক্টরি

en: Directory index
bn_IN: ডিরেক্টরি ইনডেক্স

en: Allow to build directory index
bn_IN: ডিরেক্টরি ইনডেক্স তৈরিতে অনুমোদন

en: This is the host on which the interface will listen. It defaults to all network interfaces (0.0.0.0). If you want this interface to be available only on the local machine, enter "127.0.0.1".
bn_IN: এই হোস্টে ইন্টারফেস শুনবে। ডিফল্টভাবে এটি সব নেটওয়ার্ক ইন্টারফেসেই (0.0.0.0) শুনবে। আপনি যদি চান যে এই ইন্টারফেসটি শুধুমাত্র স্থানীয় মেশিনে উপস্থিত থাকবে, তাহলে "127.0.0.1" প্রবেশ করান।

en: This is the TCP port on which this interface will listen. It defaults to 4212.
bn_IN: ইন্টারফেস এই TCP পোর্টে শুনবে। পূর্বনির্ধারিত হলো ৪২১২।

en: CLI input
bn_IN: CLI ইনপুট

en: Accept commands from this source. The CLI defaults to stdin ("*console"), but can also bind to a plain TCP socket ("localhost:4212") or use the telnet protocol ("telnet://0.0.0.0:4212")
bn_IN: এই উৎস থেকে কমান্ড গ্রহণ করুন. Telnet অথবা প্রোটোকল ব্যবহার: stdin যাও CLI ডিফল্ট ("* কনসোল"), কিন্তু একটি প্লেইন TCP সকেট ("localhost:4212" দ্বারা) আবদ্ধ করতে পারেন ("telnet://0.0.0.0:4212")

en: Lua
bn_IN: চাঁদ

en: Lua interpreter
bn_IN: Lua দোভাষী

en: Lua Telnet
bn_IN: লুয়া টেলনেট

en: Lua Meta Fetcher
bn_IN: Lua মেটা ফেচার

en: Fetch meta data using lua scripts
bn_IN: lua স্ক্রিপ্ট ব্যবহার করে মেটা ডাটা খুঁজে আনুন

en: Lua Meta Reader
bn_IN: Lua মেটা রিডার

en: Read meta data using lua scripts
bn_IN: lua স্ক্রিপ্ট ব্যবহার করে মেটা ডাটা পড়ুন

en: Lua Playlist
bn_IN: Lua প্লে-লিস্ট

en: Lua Playlist Parser Interface
bn_IN: Lua প্লে-লিস্ট পার্সার ইন্টারফেস

en: Lua Art
bn_IN: Lua চিত্র

en: Fetch artwork using lua scripts
bn_IN: lua স্ক্রিপ্ট ব্যবহার করে চিত্রকর্ম খুঁজে আনুন

en: Lua Extension
bn_IN: Lua এক্সটেনশন

en: Lua SD Module
bn_IN: Lua SD মডিউল

en: Folder meta data
bn_IN: ফোল্ডার মেটা ডেটা

en: Album art filename
bn_IN: এ্যালবাম আর্ট ফাইলনাম

en: Filename to look for album art in current directory
bn_IN: বর্তমান ডিরেক্টরির যে ফাইলে অ্যালবাম আর্টের জন্য খোঁজা হবে তার নাম

en: Blues
bn_IN: ব্লুজ

en: Country
bn_IN: কান্ট্রি

en: Disco
bn_IN: ডিস্কো

en: Funk
bn_IN: ফান্ক

en: Grunge
bn_IN: গ্রান্জ

en: Hip-Hop
bn_IN: হিপ-হপ

en: Jazz
bn_IN: জ্যায

en: Metal
bn_IN: মেটাল

en: New Age
bn_IN: নিউ এজ

en: Oldies
bn_IN: ওল্ডিজ

en: Other
bn_IN: অন্যান্য

en: Rap
bn_IN: র‍্যাপ

en: Industrial
bn_IN: ইন্ডাস্ট্রিয়াল

en: Alternative
bn_IN: অল্টারনেটিভ

en: Pranks
bn_IN: প্র্যান্ক

en: Soundtrack
bn_IN: সাউন্ডট্র্যাক

en: Euro-Techno
bn_IN: ইউরো-টেকনো

en: Ambient
bn_IN: অ্যাম্বিয়েন্ট

en: Trip-Hop
bn_IN: ট্রিপ-হপ

en: Vocal
bn_IN: ভোকাল

en: Jazz+Funk
bn_IN: জ্যায+ফান্ক

en: Fusion
bn_IN: ফিউশন

en: Trance
bn_IN: ট্র্যান্স

en: Instrumental
bn_IN: ইন্সট্রুমেন্টাল

en: Acid
bn_IN: এসিড

en: House
bn_IN: হাউস

en: Gospel
bn_IN: গোস্পেল

en: Noise
bn_IN: নয়েজ

en: Bass
bn_IN: বেইস

en: Soul
bn_IN: সোউল

en: Punk
bn_IN: পান্ক

en: Meditative
bn_IN: মেডিটেটিভ

en: Ethnic
bn_IN: এথনিক

en: Gothic
bn_IN: গোথিক

en: Darkwave
bn_IN: ডার্কওয়েভ

en: Techno-Industrial
bn_IN: টেকনো-ইন্ডাস্ট্রিয়াল

en: Electronic
bn_IN: ইলেকট্রনিক

en: Pop-Folk
bn_IN: পপ-ফোক

en: Eurodance
bn_IN: ইউরোড্যান্স

en: Dream
bn_IN: ড্রিম

en: Comedy
bn_IN: কমেডি

en: Cult
bn_IN: কাল্ট

en: Gangsta
bn_IN: গ্যাংস্টা

en: Top 40
bn_IN: টপ ৪০

en: Jungle
bn_IN: জাঙ্গল

en: Native American
bn_IN: নেটিভ আমেরিকান

en: Cabaret
bn_IN: ক্যাবারেট

en: Rave
bn_IN: রেভ

en: Showtunes
bn_IN: শোটিউনস

en: Trailer
bn_IN: ট্রেইলার

en: Lo-Fi
bn_IN: লো-ফাই

en: Tribal
bn_IN: ট্রাইবাল

en: Polka
bn_IN: পোল্কা

en: Retro
bn_IN: রেট্রো

en: Musical
bn_IN: মিউজিকাল

en: The username of your last.fm account
bn_IN: আপনার last.fm একাউন্টের ব্যবহারকারীর নাম

en: The password of your last.fm account
bn_IN: আপনার last.fm একাউন্টের পাসওয়ার্ড

en: Scrobbler URL
bn_IN: স্ক্রবলার URL

en: The URL set for an alternative scrobbler engine
bn_IN: বিকল্প স্ক্রবলার ইঞ্জিনের জন্য URLটি নির্ধারিত হয়

en: Audioscrobbler
bn_IN: অডিওস্ক্রবলার

en: Submission of played songs to last.fm
bn_IN: last.fm এ চালানো গানগুলোর জমা

en: last.fm: Authentication failed
bn_IN: last.fm: প্রমানীকরণ ব্যর্থ

en: last.fm username or password is incorrect. Please verify your settings and relaunch VLC.
bn_IN: last.fm ব্যবহারকারীর নাম এবং পাসওয়ার্ড ভুল। অনুগ্রহ করে আপনার সেটিং যাচাই করুন এবং VLC পুনরায় চালু করুন।

en: Last.fm username not set
bn_IN: Last.fm ব্যবহারকারীর নাম নির্ধারিত হয়নি

en: Please set a username or disable the audioscrobbler plugin, and restart VLC.
    Visit http://www.last.fm/join/ to get an account.
bn_IN: অনুগ্রহ করে একটি ব্যবহারকারী নাম নির্ধারণ করুন অথবা অডিওস্ক্রোবলার প্লাগইন নিষ্ক্রিয় করুন, এবং তারপর VLC পুনরায় চালু করুন।
    অ্যাকাউন্টের জন্য http://www.last.fm/join/ তে যান।

en: TLS cipher priorities
bn_IN: TLS সাইফার অগ্রাধিকারগুলো

en: Ciphers, key exchange methods, hash functions and compression methods can be selected. Refer to GNU TLS documentation for detailed syntax.
bn_IN: সাইফারগুলির, কী এক্সচেঞ্জ পদ্ধতি, হ্যাশ ফাংশান এবং কম্প্রেশন পদ্ধতি নির্বাচন করা যাবে. বিস্তারিত সিনট্যাক্স জন্য গনুহ TLS ব্যবহার করা নথিপত্র পড়ুন.

en: Performance (prioritize faster ciphers)
bn_IN: সম্পাদন (prioritize faster ciphers)

en: Secure 128-bits (exclude 256-bits ciphers)
bn_IN: 128-বিট অভেদ্য (exclude 256-bits ciphers)

en: GNU TLS transport layer security
bn_IN: জিএনইউ টি-এল-এস পরিবহণ স্তর নিরাপত্তা

en: GNU TLS server
bn_IN: জিএনইউ টি-এল-এস সার্ভার

en: Playing some media.
bn_IN: কিছু মিডিয়া চালানো হচ্ছে

en: XDG-screensaver
bn_IN: XDG-স্ক্রীণসেভার

en: XDG screen saver inhibition
bn_IN: XDG স্ক্রীণ সেভার ইনহিবিশন

en: Logging
bn_IN: লগিং

en: File logging
bn_IN: ফাইল লগিং

en: M3U playlist export
bn_IN: M3U প্লে-লিস্ট এক্সপোর্ট

en: M3U8 playlist export
bn_IN: M3U8 প্লে-লিস্ট এক্সপোর্ট

en: XSPF playlist export
bn_IN: XSPF প্লে-লিস্ট এক্সপোর্ট

en: HTML playlist export
bn_IN: HTML প্লে-লিস্ট এক্সপোর্ট

en: Maximum number of connections
bn_IN: সর্বোচ্চ সংখ্যক সংযোগ

en: This limits the maximum number of clients that can connect to the RTSP VOD. 0 means no limit.
bn_IN: RTSP VOD এ সর্বোচ্চ কতজন ক্লায়েন্ট সংযোগ করতে পারবে তার সীমা নির্ধারন করে। ০ কোনো সীমা নেই নির্দেশ করে।

en: MUX for RAW RTSP transport
bn_IN: RAW RTSP ট্রান্সপোর্টের জন্য MUX

en: Sets the timeout option in the RTSP session string
bn_IN: RTSP সেশন স্ট্রিং-এ টাইমআউট নির্ধারণ করে

en: Defines what timeout option to add to the RTSP session ID string. Setting it to a negative number removes the timeout option entirely. This is needed by some IPTV STBs (such as those made by HansunTech) which get confused by it. The default is 5.
bn_IN: RTSP সেশন ID স্ট্রিং-এ কোন টাইমআউট অপশন সংযুক্ত করতে হবে তা নির্ধারণ করে। একটি ঋনাত্মক নম্বরে এটি নির্ধারণ করলে টাইমআউট সম্পূর্ণভাবে মুছে যাবে। কিছু IPTV STB (HansunTech দ্বারা প্রস্তুতকৃত) এর এটি প্রয়োজন হয় যা এটি দ্বারা বিভ্রান্ত হয়। পূর্বনির্ধারিত মান ৫।

en: Stats
bn_IN: পরিসংখ্যান

en: Stats encoder function
bn_IN: স্ট্যাট এনকোডার ফাংশন

en: Stats decoder
bn_IN: স্ট্যাট ডিকোডার

en: Stats decoder function
bn_IN: স্ট্যাট ডিকোডার ফাংশন

en: Stats demux
bn_IN: স্ট্যাট ডিমাক্সার

en: Stats demux function
bn_IN: স্ট্যাট ডিমাক্স ফাংশন

en: XML Parser (using libxml2)
bn_IN: XML পার্সার (libxml2 ব্যবহার করে)

en: Title to put in ASF comments.
bn_IN: ASF মন্তব্যে দেয়ার জন্য শিরোনাম।

en: Author to put in ASF comments.
bn_IN: ASF মন্তব্যে দেয়ার জন্য লেখক।

en: Copyright string to put in ASF comments.
bn_IN: ASF মন্তব্যে দেয়ার জন্য কপিরাইট স্ট্রিং।

en: Comment
bn_IN: মন্তব্য

en: Comment to put in ASF comments.
bn_IN: ASF মন্তব্যে দেয়ার জন্য মন্তব্য।

en: "Rating" to put in ASF comments.
bn_IN: ASF মন্তব্যে দেয়ার জন্য "রেটিং"।

en: Packet Size
bn_IN: প্যাকেটের আকার

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
bn_IN: ASF প্যাকেটের আকার -- পূর্বনির্ধারিত মান ৪০৯৬ বাইট

en: Bitrate override
bn_IN: বিটের হার উপেক্ষা করা হয়

en: Do not try to guess ASF bitrate. Setting this, allows you to control how Windows Media Player will cache streamed content. Set to audio+video bitrate in bytes
bn_IN: ASF বিটের হার অনুমান করার চেষ্টা করা হবে না। এটি নির্ধারণ করা হলে আপনি উইন্ডোজ মিডিয়া প্লেয়ার কিভাবে স্ট্রীম করা বিষয়বস্তু ক্যাশ করবে তা নিয়ন্ত্রণ করতে পারবেন। অডিও+ভিডিও বিটের হার বাইটে সেট করা হবে

en: ASF muxer
bn_IN: ASF মাক্সার

en: Unknown Video
bn_IN: অপরিচিত ভিডিও

en: AVI muxer
bn_IN: AVI মাক্সার

en: Dummy/Raw muxer
bn_IN: মেকি/অশোধিত মাক্সার

en: Create "Fast Start" files
bn_IN: "দ্রুত শুরু" ফাইল তৈরি করা হবে

en: Create "Fast Start" files. "Fast Start" files are optimized for downloads and allow the user to start previewing the file while it is downloading.
bn_IN: "দ্রুত শুরু" ফাইল তৈরি করা হবে। "দ্রুত শুরু" ফাইলগুলো ডাউনলোডের জন্য সেরা অনুকূলকৃত এবং ফাইল ডাউনলোডের সময় ব্যবহারকারীকে এর প্রাকদর্শন দেখা অনুমোদন করে।

en: MP4/MOV muxer
bn_IN: MP4/MOV মাক্সার

en: DTS delay (ms)
bn_IN: DTS বিলম্ব (মিলিসেকেন্ড)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the SCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
bn_IN: SCR এর তুলনায় স্ট্রীমের ডেটার DTS (decoding time stamps) এবং PTS (presentation timestamps) বিলম্বিত করা হবে। এটি ক্লায়েন্ট ডিকোডারের মধ্যে কিছু বাফারিং অনুমোদন করে।

en: PES maximum size
bn_IN: PES সর্বোচ্চ আকার

en: Set the maximum allowed PES size when producing the MPEG PS streams.
bn_IN: MPEG PS স্ট্রীম তৈরি করার সময় সর্বোচ্চ অনুমোদিত PES আকার নির্ধারণ করা হবে।

en: PS muxer
bn_IN: PS মাক্সার

en: Video PID
bn_IN: ভিডিও PID

en: Assign a fixed PID to the video stream. The PCR PID will automatically be the video.
bn_IN: ভিডিও স্ট্রীমে একটি নির্দিষ্ট  PID ধার্য করা হবে। PCR PID টি স্বয়ংক্রিয়ভাবে ভিডিও হবে।

en: Audio PID
bn_IN: অডিও PID

en: Assign a fixed PID to the audio stream.
bn_IN: অডিও স্ট্রীমে একটি নির্দিষ্ট PID ধার্য করা হবে।

en: Assign a fixed PID to the SPU.
bn_IN: SPU তে একটি নির্দিষ্ট PID ধার্য করা হবে।

en: Assign a fixed PID to the PMT
bn_IN: PMT তে একটি নির্দিষ্ট PID ধার্য করা হবে।

en: Assign a fixed Transport Stream ID.
bn_IN: একটি নির্দিষ্ট ট্রান্সপোর্ট স্ট্রীম ID ধার্য করা হবে।

en: Assign a fixed Network ID (for SDT table)
bn_IN: একটি নির্দিষ্ট নেটওয়ার্ক ID ধার্য করা হবে (SDT টেবিলের জন্য)

en: PMT Program numbers
bn_IN: PMT প্রোগ্রাম সংখ্যা

en: Assign a program number to each PMT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
bn_IN: প্রতিটি PMT তে একটি প্রোগ্রাম ক্রম ধার্য করা হবে। এর জন্য "PID কে ES এর ID তে নির্ধারণ করা হবে" সক্রিয় থাকা প্রয়োজন।

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
bn_IN: Mux PMT (প্রয়োজন --sout-ts-es-id-pid)

en: Define the pids to add to each pmt. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
bn_IN: প্রতিটি pmt তে যে pid সংযুক্ত হবে তা নির্ধারণ করুন। এর জন্য "PID কে ES এর ID তে নির্ধারণ করা হবে" সক্রিয় থাকা প্রয়োজন।

en: SDT Descriptors (requires --sout-ts-es-id-pid)
bn_IN: SDT বর্নণাকারী (প্রয়োজন --sout-ts-es-id-pid)

en: Set PID to ID of ES
bn_IN: PID কে ES এর ID তে নির্ধারণ করা হবে

en: Sets PID to the ID if the incoming ES. This is for use with --ts-es-id-pid, and allows having the same PIDs in the input and output streams.
bn_IN: আইডি যদি ইনকামিং ES যাও PID, ছবি. এই সঙ্গে ব্যবহারের জন্য - Ts The-es-id-pid, এবং করতে পারবেন ইনপুট এবং আউটপুট স্ট্রিম একই PIDs হচ্ছে.

en: Data alignment
bn_IN: ডেটা প্রান্তিককরণ

en: Enforces alignment of all access units on PES boundaries. Disabling this might save some bandwidth but introduce incompatibilities.
bn_IN: PES সীমানায় সব এক্সেস ইউনিটে প্রান্তিককরণ বাধ্যতামূলভাবে কার্যকর করে। এটি নিষ্ক্রিয় করলে কিছু ব্যান্ডউইডথ রক্ষা করা সম্ভব কিন্তু কিছু বৈপরীত্য দেখা দিতে পারে।

en: Shaping delay (ms)
bn_IN: শেপিং বিলম্ব (মিলিসেকেন্ড)

en: Cut the stream in slices of the given duration, and ensure a constant bitrate between the two boundaries. This avoids having huge bitrate peaks, especially for reference frames.
bn_IN: স্ট্রীমকে প্রদত্ত সময়কাল অনুযায়ী কাটা হবে, এবং দুটি সীমানার মধ্যে একটি স্থির বিটের হার নিশ্চিত করা হবে। এর ফলে অত্যন্ত বড় বিটের হার উপেক্ষা করা যায়, বিশেষত রেফারেন্সকৃত ফ্রেমগুলোর জন্য।

en: Use keyframes
bn_IN: কী-ফ্রেম ব্যবহার করা হবে

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
bn_IN: যদি সক্রিয় থাকে, এবং শেপিং উল্লেখ করা থাকে, TS মাক্সার I ছবির শেষে সীমানা প্লেস করবে। সেক্ষেত্রে, যখন কোনো রেফারেন্স ফ্রেম উপস্থিত না থাকে তখন ব্যবহারকারীর দ্বারা দেয়া শেপিং সময়কাল একটি অসুবিধাজনক ব্যপার। এটি শেপিং এলগরিদম এর দক্ষতা বৃদ্ধি করে, যেহেতু I ফ্রেমগুলো স্ট্রীমের সবচেয়ে বড় ফ্রেম হয়ে থাকে।

en: PCR interval (ms)
bn_IN: PCR বিরতি (মিলিসেকেন্ড)

en: Set at which interval PCRs (Program Clock Reference) will be sent (in milliseconds). This value should be below 100ms. (default is 70ms).
bn_IN: PCR (Program Clock Reference) সমূহ কতটুকু বিরতিতে প্রেরণ করা হবে তা নির্ধারণ করা হবে (মিলিসেকেন্ডে)। এই মানটির ১০০ মিলিসেকেন্ডের কম হওয়া উচিত (পূর্বনির্ধারিত মান ৭০ মিলিসেকেন্ড)।

en: Minimum B (deprecated)
bn_IN: সর্বনিম্ন B (অনুমোদিত নয়)

en: This setting is deprecated and not used anymore
bn_IN: এই সেটিংটি বর্জন করা হয়েছে এবং তা আর ব্যবহার করা হচ্ছে না

en: Maximum B (deprecated)
bn_IN: সর্বোচ্চ B (বর্জনকৃত)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the PCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
bn_IN: PCR এর তুলনায় স্ট্রীমের ডেটার DTS (decoding time stamps) এবং PTS (presentation timestamps) বিলম্বিত করা হবে। এর ফলে ক্লায়েন্ট ডিকোডারের মধ্যে কিছু বাফারিং হয়।

en: Crypt audio
bn_IN: Crypt অডিও

en: Crypt audio using CSA
bn_IN: CSA ব্যবহার করে Crypt অডিও

en: Crypt video
bn_IN: Crypt ভিডিও

en: Crypt video using CSA
bn_IN: CSA ব্যবহার করে Crypt ভিডিও

en: CSA Key in use
bn_IN: ব্যবহার হওয়া CSA কী

en: CSA encryption key used. It can be the odd/first/1 (default) or the even/second/2 one.
bn_IN: CSA এনক্রিপশন কী ব্যবহৃত হয়। এটি বিজোড়/প্রথম/1 (ডিফল্ট) অথবা জোড়/দ্বিতীয়/2 হতে পারে।

en: Packet size in bytes to encrypt
bn_IN: এনক্রিপ্ট করার জন্য প্যাকেটের আকার (বাইটে)

en: Size of the TS packet to encrypt. The encryption routines subtract the TS-header from the value before encrypting.
bn_IN: এনক্রিপ্ট করা হবে এমন TS প্যাকেটের আকার। এনক্রিপশন রুটিনসমূহ এনক্রিপ্ট করা পূর্বে মান থেকে TS-হেডার বাদ দিয়ে দেয়।

en: TS muxer (libdvbpsi)
bn_IN: TS মাক্সার (libdvbpsi)

en: Multipart JPEG muxer
bn_IN: মাল্টিপার্ট JPEG মাক্সার

en: Ogg/OGM muxer
bn_IN: Ogg/OGM মাক্সার

en: WAV muxer
bn_IN: WAV মাক্সার

en: New input playing
bn_IN: গেম ইনপুট বাজানো

en: Now playing
bn_IN: এখন চালানো হচ্ছে

en: Timeout (ms)
bn_IN: টাইমআউট (মিলিসেকেন্ড)

en: Notify
bn_IN: ঘোষনা করা হবে

en: LibNotify Notification Plugin
bn_IN: LibNotify ঘোষনা প্লাগইন

en: A/52 audio packetizer
bn_IN: A/52 অডিও প্যাকেটাইজার

en: Copy packetizer
bn_IN: প্যাকেটাইজার অনুলিপি করা হবে

en: Dirac packetizer
bn_IN: Dirac প্যাকেটাইজার

en: DTS audio packetizer
bn_IN: DTS অডিও প্যাকেটাইজার

en: Flac audio packetizer
bn_IN: Flac অডিও প্যাকেটাইজার

en: H.264 video packetizer
bn_IN: H.264 ভিডিও প্যাকেটাইজার

en: MLP/TrueHD parser
bn_IN: MLP/ট্রুHD পার্সার

en: MPEG4 audio packetizer
bn_IN: MPEG4 অডিও প্যাকেটাইজার

en: MPEG4 video packetizer
bn_IN: MPEG4 ভিডিও প্যাকেটাইজার

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
bn_IN: MPEG অডিও লেয়ার I/II/III প্যাকেটাইজার

en: Sync on Intra Frame
bn_IN: ইন্ট্রা ফ্রেমে সিনক্রোনাইজ করা হবে

en: Normally the packetizer would sync on the next full frame. This flags instructs the packetizer to sync on the first Intra Frame found.
bn_IN: সাধারনত প্যাকেটাইজার পরবর্তী পূর্ণ ফ্রেমে সিনক্রোনাইজ করে। এই ফ্ল্যাগগুলি প্যাকেটাইজারকে সর্বপ্রথম প্রাপ্ত ইন্ট্রা ফ্রেমে সিনক্রোনাইজ করার নির্দেশ দেয়।

en: MPEG-I/II video packetizer
bn_IN: MPEG-I/II ভিডিও প্যাকেটাইজার

en: MPEG Video
bn_IN: MPEG ভিডিও

en: VC-1 packetizer
bn_IN: VC-1 প্যাকেটাইজার

en: My Videos
bn_IN: আমার ভিডিও

en: My Music
bn_IN: আমার মিউজিক

en: Picture
bn_IN: ছবি

en: My Pictures
bn_IN: আমার ছবি

en: MTP devices
bn_IN: MTP ডিভাইস

en: MTP Device
bn_IN: MTP ডিভাইস

en: Discs
bn_IN: ডিস্ক

en: Podcasts
bn_IN: পডকাস্ট

en: Podcast URLs list
bn_IN: পডকাস্ট URL-এর তালিকা

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
bn_IN: যে পডকাস্টগুলো ফিরিয়ে নেয়া হবে সেগুলির একটি তালিকা প্রবেশ করান, ‌‌‌'|' (পাইপ) দ্বারা পৃথকীকৃত।

en: Audio capture
bn_IN: অডিও ক্যাপচার

en: Audio capture (PulseAudio)
bn_IN: অডিও ক্যাপচার (PulseAudio)

en: Generic
bn_IN: সামগ্রিক

en: SAP multicast address
bn_IN: SAP মাল্টিকাস্ট ঠিকানা

en: The SAP module normally chooses itself the right addresses to listen to. However, you can specify a specific address.
bn_IN: শোনার জন্য সাধারনত SAP মডিউল নিজে সঠিক ঠিকানা নির্বাচন করে। যদিও আপনি একটি নির্দিষ্ট ঠিকানা উল্লেখ করতে পারেন।

en: SAP timeout (seconds)
bn_IN: SAP টাইমআউট (সেকেন্ড)

en: Delay after which SAP items get deleted if no new announcement is received.
bn_IN: যদি কোনো নতুন ঘোষনা গৃহিত না হয় তাহলে বিলম্বের পর SAP উপাদানগুলো মুছে ফেলা হয়।

en: Try to parse the announce
bn_IN: ঘোষনা পার্স করার চেষ্টা করা হবে

en: This enables actual parsing of the announces by the SAP module. Otherwise, all announcements are parsed by the "live555" (RTP/RTSP) module.
bn_IN: এটি SAP মডিউলের দ্বারা ঘোষনার প্রকৃত পার্সিং সক্রিয় করে। অন্যথায়, সব ঘোষনাসমূহ "live555" (RTP/RTSP) মডিউল দ্বারা পার্স করা হবে।

en: SAP Strict mode
bn_IN: SAP স্ট্রিক্ট মোড

en: When this is set, the SAP parser will discard some non-compliant announcements.
bn_IN: এটি নির্ধারিত হলে SAP পার্সার কিছু অনুবর্তী নয় এমন ঘোষনা মুছে দেয়।

en: Network streams (SAP)
bn_IN: নেটওয়ার্ক স্ট্রীম (SAP)

en: SAP
bn_IN: এসএপি

en: SDP Descriptions parser
bn_IN: SDP বর্ণনা পার্সার

en: Session
bn_IN: সেশন

en: Tool
bn_IN: টুল

en: User
bn_IN: ব্যবহারকারী

en: Video capture
bn_IN: ভিডিও ক্যাপচার

en: Video capture (Video4Linux)
bn_IN: ভিডিও ক্যাপচার (Video4Linux)

en: Audio capture (ALSA)
bn_IN: অডিও ক্যাপচার (ALSA)

en: Unknown type
bn_IN: অজানা ধরণ

en: Universal Plug'n'Play
bn_IN: সার্বজনীন প্লাগ'এন'প্লে

en: Screen capture
bn_IN: পর্দা ক্যাপচার

en: Your window manager does not provide a list of applications.
bn_IN: আপনার উইন্ডো ম্যানেজার এ্যাপ্লিকেশনের তালিকা দেখায় না।

en: Applications
bn_IN: অ্যাপ্লিকেশন

en: Desktop
bn_IN: ডেস্কটপ

en: X coordinate
bn_IN: X স্থানাঙ্ক

en: X coordinate of the bargraph.
bn_IN: বারগ্রাফের X স্থানাংক।

en: Y coordinate
bn_IN: Y স্থানাঙ্ক

en: Y coordinate of the bargraph.
bn_IN: বারগ্রাফের Y স্থানাঙ্ক।

en: Transparency of the bargraph
bn_IN: বারগ্রাফের স্বচ্ছতা

en: Bargraph transparency value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
bn_IN: বারগ্রাফ অস্বচ্ছতার মান (পূর্ণ স্বচ্ছতার জন্য 0, পূর্ণ অস্বচ্ছতা জন্য 255)।

en: Bargraph position
bn_IN: বারগ্রাফের অবস্থান

en: Enforce the bargraph position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
bn_IN: ভিডিওর ওপর বারগ্রাফের অবস্থান পরিবর্তনে বাধ্য করা হবে (0=কেন্দ্র, 1=বাম, 2=ডান, 4=উপর, 8=নিম্ন, আপনি এই মানগুলোর সমন্বয়ও ব্যবহার করতে পারেন, যেমন 6=উপর-ডান)।

en: Audio Bar Graph Video sub source
bn_IN: অডিও বার গ্রাফ ভিডিও সাব উৎস

en: Audio Bar Graph Video
bn_IN: অডিও বার গ্রাফ ভিডিও

en: Input FIFO
bn_IN: ইনপুট FIFO

en: FIFO which will be read for commands
bn_IN: কমান্ডের জন্য যে FIFO পাঠ করা হবে

en: Output FIFO
bn_IN: আউটপুট FIFO

en: FIFO which will be written to for responses
bn_IN: উত্তরের জন্য যে FIFO লেখা হবে

en: Dynamic video overlay
bn_IN: ডায়নামিক ভিডিও ওভারলে

en: Overlay
bn_IN: ওভারলে

en: Full path of the image files to use. Format is <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. If you only have one file, simply enter its filename.
bn_IN: যে চিত্রের ফাইলগুলো ব্যবহৃত হবে সেগুলির সম্পূর্ণ পাথ। <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...] ফরম্যাটে। আপনার যদি শুধুমাত্র একটি ফাইল থাকে তাহলে শুধুমাত্র এটির ফাইল নাম প্রবেশ করান।

en: Logo animation # of loops
bn_IN: লুপের লোগো অ্যানিমেশন #

en: Logo individual image time in ms
bn_IN: মিলিসেকেন্ডে লোগোর পৃথক চিত্রের সময়

en: Individual image display time of 0 - 60000 ms.
bn_IN: ০ - ৬০০০০ মিলিসেকেন্ডের মধ্যে পৃথক চিত্র প্রদর্শনের সময়কাল।

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
bn_IN: লোগোর X স্থানাঙ্ক। আপনি লোগোটিতে বাম-ক্লিক করে সরাতে পারেন।

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
bn_IN: লোগোর Y স্থানাঙ্ক। আপনি লোগোটিতে বাম-ক্লিক করে সরাতে পারেন।

en: Opacity of the logo
bn_IN: লোগোর অস্বচ্ছতা

en: Logo opacity value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
bn_IN: লোগো অস্বচ্ছতার মান (পূর্ণ স্বচ্ছতার জন্য 0, পূর্ণ অস্বচ্ছতা জন্য 255)।

en: Logo position
bn_IN: লোগোর অবস্থান

en: Enforce the logo position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
bn_IN: ভিডিওর ওপর লোগোর অবস্থান পরিবর্তনে বাধ্য করা হবে (0=কেন্দ্র, 1=বাম, 2=ডান, 4=উপর, 8=নিম্ন, আপনি এই মানগুলোর সমন্বয়ও ব্যবহার করতে পারেন, যেমন 6=উপর-ডান)।

en: Use a local picture as logo on the video
bn_IN: ভিডিওতে লোগো হিসেবে স্থানীয় একটি ছবি ব্যবহার করুন

en: Logo sub source
bn_IN: লোগো সাব উৎস

en: Logo overlay
bn_IN: লোগো ওভারলে

en: Logo video filter
bn_IN: লোগো ভিডিও পরিশোধক

en: X offset
bn_IN: X অফসেট

en: X offset, from the left screen edge.
bn_IN: X অফসেট, পর্দার বাম প্রান্ত থেকে।

en: Y offset
bn_IN: Y অফসেট

en: Y offset, down from the top.
bn_IN: Y অফসেট, পর্দার উপর থেকে।

en: Timeout
bn_IN: টাইমআউট

en: Number of milliseconds the marquee must remain displayed. Default value is 0 (remains forever).
bn_IN: যত মিলিসেকেন্ড মার্কি প্রদর্শিত হবে। পূর্বনির্ধারিত মান 0 (সর্বদা থাকে)।

en: Refresh period in ms
bn_IN: মিলিসেকেন্ডে রিফ্রেশ করার সময়কাল

en: Number of milliseconds between string updates. This is mainly useful when using meta data or time format string sequences.
bn_IN: স্ট্রিং হালনাগাদের মধ্যবর্তী মোট মিলিসেকেন্ড। এটি প্রধানত মেটাডেটা বা সময় বিন্যাস স্ট্রিং এর ক্রমানুসার ব্যবহারের সময় কার্যকর।

en: Font size, pixels
bn_IN: ফন্টের আকার, পিক্সেলে

en: Color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
bn_IN: ভিডিওর ওপর রেন্ডার করা লেখের রং। এটি অবশ্যই হেক্সাডেসিমাল হতে হবে (HTML রং এর মত)। প্রথম দুটি অক্ষর লাল, তারপর সবুজ, তারপর নীলের জন্য। #000000 = কালো, #FF0000 = লাল, #00FF00 = সবুজ, #FFFF00 = হলুদ (লাল+সবুজ), #FFFFFF = সাদা

en: Marquee position
bn_IN: মার্কি অবস্থান

en: You can enforce the marquee position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
bn_IN: আপনি ভিডিওর ওপর মার্কির অবস্থান বাধ্য করতে পারেন (০=কেন্দ্র, ১=বাম, ২=ডান, ৪=উপর, ৮=নিচ; আপনি এই মানগুলোর সমন্বয়ও ব্যবহার করতে পারেন, যেমন ৬=উপর-ডান)।

en: Display text above the video
bn_IN: ভিডিওর উপরে টেক্সট প্রদর্শন

en: Marquee
bn_IN: মার্কি

en: Marquee display
bn_IN: মার্কি প্রদর্শন

en: Transparency of the mosaic foreground pictures. 0 means transparent, 255 opaque (default).
bn_IN: মোজাইক পুরোভুমি চিত্রের স্বচ্ছতা। 0 মানে স্বচ্ছ, 255 মানে অনচ্ছ (পূর্বনির্ধারিত)।

en: Total height of the mosaic, in pixels.
bn_IN: মোজাইকের মোট উচ্চতা, পিক্সেলে।

en: Total width of the mosaic, in pixels.
bn_IN: মোজাইকের মোট প্রস্থ, পিক্সেলে।

en: Top left corner X coordinate
bn_IN: উপর বাম কোনা X স্থানাঙ্ক

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
bn_IN: মোজাইকের উপর বাম কোনার X স্থানাঙ্ক।

en: Top left corner Y coordinate
bn_IN: উপর বাম কোনা Y স্থানাঙ্ক

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
bn_IN: মোজাইকের উপর বাম কোনার Y স্থানাঙ্ক।

en: Border width
bn_IN: সীমানার প্রস্থ

en: Width in pixels of the border between miniatures.
bn_IN: মিনিয়েচারগুলোর মধ্যবর্তী সীমানার প্রস্থ (পিক্সেলে)।

en: Border height
bn_IN: সীমানার উচ্চতা

en: Height in pixels of the border between miniatures.
bn_IN: মিনিয়েচারগুলোর মধ্যবর্তী সীমানার উচ্চতা (পিক্সেলে)।

en: Mosaic alignment
bn_IN: মোজাইক প্রান্তিককরণ

en: You can enforce the mosaic alignment on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
bn_IN: আপনি ভিডিওর ওপর মোজাইক প্রান্তিককরণ কার্যকর করতে পারেন (০=কেন্দ্র, ১=বাম, ২=ডান, ৪=উপর, ৮=নিচ, আপনি এই মানগুলোর সমন্বয়ও ব্যবহার করতে পারেন, যেমন ৬=উপর-ডান)।

en: Positioning method
bn_IN: অবস্থান নির্ধারণ প্রক্রিয়া

en: Positioning method for the mosaic. auto: automatically choose the best number of rows and columns. fixed: use the user-defined number of rows and columns. offsets: use the user-defined offsets for each image.
bn_IN: মোজাইকের জন্য অবস্থান ঠিক করার প্রক্রিয়া। স্বয়ংক্রিয়: স্বয়ংক্রিয়ভাবে সারি এবং কলামের সেরা সংখ্যা নির্বাচন করা হয়। নির্দিষ্ট: ব্যবহারকারী নির্ধারিত সারি এবং কলামের সংখ্যা ব্যবহার করা হয়। অফসেট: প্রতিটি চিত্রের জন্য ব্যবহারকারী দ্বারা নির্ধারিত অফসেট ব্যবহার করা হয়।

en: Number of rows
bn_IN: সারির সংখ্যা

en: Number of image rows in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
bn_IN: মোজাইক মধ্যে ইমেজ সারির সংখ্যা (যদি পজিশনিং শুধুমাত্র ব্যবহৃত পদ্ধতি "স্থির" তে সেট করা হয়).

en: Number of columns
bn_IN: কলামের সংখ্যা

en: Keep aspect ratio
bn_IN: দৃশ্যমান অনুপাত ধরে রাখা হবে

en: Keep the original aspect ratio when resizing mosaic elements.
bn_IN: মোজাইক উপাদান পুনঃআকৃতি করার সময় প্রকৃত দৃশ্যমান অনুপাত ঠিক রাখুন।

en: Keep original size
bn_IN: প্রকৃত আকার রাখুন

en: Keep the original size of mosaic elements.
bn_IN: মোজাইক উপাদানের প্রকৃত আকার রাখুন।

en: Elements order
bn_IN: উপাদানের ক্রম

en: Offsets in order
bn_IN: ক্রমানুসারে অফসেট

en: You can enforce the (x,y) offsets of the elements on the mosaic (only used if positioning method is set to "offsets"). You must give a comma-separated list of coordinates (eg: 10,10,150,10).
bn_IN: আপনি মোজাইকের ওপর উপাদানের (x,y) অফসেট পরিবর্তন করতে পারেন (যদি পজিশনিং মোড "অফসেট" এ সেট করা থাকে শুধু তাহলেই এটি ব্যবহার করা যাবে)। আপনাকে কমা দ্বারা পৃথককৃত স্থানাঙ্কের একটি তালিকা দিতে হবে (যেমন: ১০,১০,১৫০,১০)।

en: Pictures coming from the mosaic elements will be delayed according to this value (in milliseconds). For high values you will need to raise caching at input.
bn_IN: মোজাইক উপাদান থেকে আসা ছবিগুলো এই মান অনুযায়ী বিলম্বিত হবে (মিলিসেকেন্ডে)। উচ্চ মানের জন্য আপনাকে ইনপুটে ক্যাশিং বাড়াতে হবে।

en: auto
bn_IN: স্বয়ংক্রিয়

en: fixed
bn_IN: নির্দিষ্ট

en: offsets
bn_IN: অফসেট

en: Mosaic video sub source
bn_IN: মোজাইক ভিডিও সাব উৎস

en: Mosaic
bn_IN: মোজাইক

en: VNC Host
bn_IN: VNC হোস্ট

en: VNC hostname or IP address.
bn_IN: VNC হোস্ট নাম বা IP ঠিকানা।

en: VNC Port
bn_IN: VNC পোর্ট

en: VNC port number.
bn_IN: VNC-পোর্ট নম্বর.

en: VNC Password
bn_IN: VNC পাসওয়ার্ড

en: VNC password.
bn_IN: VNC পাসওয়ার্ড।

en: VNC poll interval
bn_IN: VNC পোল বিরতি

en: VNC polling
bn_IN: VNC পোলিং

en: Activate VNC polling. Do NOT activate for use as VDR ffnetdev client.
bn_IN: VNC পোলিং সক্রিয় করা হবে। VDR ffnetdev ক্লায়েন্ট হিসেবে ব্যবহারের জন্য সক্রিয় করা হবে না।

en: Send mouse events to VNC host. Not needed for use as VDR ffnetdev client.
bn_IN: VNC হোস্টে মাউসের ইভেন্ট প্রেরণ করা হবে। VDR ffnetdev ক্লায়েন্ট হিসেবে ব্যবহারের প্রয়োজন নেই।

en: Key events
bn_IN: কী ইভেন্ট

en: Send key events to VNC host.
bn_IN: VNC হোস্টে কী ইভেন্ট প্রেরণ করা হবে।

en: Alpha transparency value (default 255)
bn_IN: আলফা স্বচ্ছতার মান (পূর্বনির্ধারিত মান 255)

en: The transparency of the OSD VNC can be changed by giving a value between 0 and 255. A lower value specifies more transparency a higher means less transparency. The default is being not transparent (value 255) the minimum is fully transparent (value 0).
bn_IN: 0 থেকে 255 এর মধ্যে একটি মান দিয়ে OSD VNC এর স্বচ্ছতা পরিবর্তন করা যায়। নিম্নতর মান বেশি স্বচ্ছতা এবং উচ্চতর মান কম স্বচ্ছতা উল্লেখ করে। অস্বচ্ছ (মান 255) এর জন্য পূর্বনির্ধারিত মান, সম্পূর্ণ স্বচ্ছ (মান 0) এর জন্য সর্বনিম্ন মান।

en: Remote-OSD over VNC
bn_IN: VNC এর উপর দূরবর্তী-OSD

en: Remote-OSD
bn_IN: দূরবর্তী-OSD

en: Feed URLs
bn_IN: ফিড URL-সমূহ

en: RSS/Atom feed '|' (pipe) separated URLs.
bn_IN: RSS/Atom feed '|' (পাইপ) দ্বারা পৃথকীকৃত URL।

en: Speed of feeds
bn_IN: ফিডের গতি

en: Speed of the RSS/Atom feeds in microseconds (bigger is slower).
bn_IN: মাইক্রোসেকেন্ডে RSS/Atom ফিডের গতি (মান বড় হলে গতি ধীর হয়)।

en: Max length
bn_IN: সর্বোচ্চ দৈর্ঘ্য

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
bn_IN: পর্দায় প্রদর্শিত অক্ষরের সর্বোচ্চ সংখ্যা।

en: Refresh time
bn_IN: রিফ্রেশের সময়

en: Number of seconds between each forced refresh of the feeds. 0 means that the feeds are never updated.
bn_IN: ফিডের প্রতিটি জোরপূর্বক রিফ্রেশের মধ্যবর্তী সেকেন্ডের সংখ্যা। 0 মানে ফিডসমূহ কখনও হালনাগাদ করা হয় না।

en: Feed images
bn_IN: ফিডের চিত্র

en: Display feed images if available.
bn_IN: বিদ্যমান থাকলে ফিডের চিত্র প্রদর্শিত হবে।

en: Opacity (inverse of transparency) of overlay text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
bn_IN: ওভারলে টেক্সটের অনচ্ছতা (স্বচ্ছতার বিপরীত)। 0 = স্বচ্ছ, 255 = সম্পূর্ণ অনচ্ছ।

en: Text position
bn_IN: টেক্সটের অবস্থান

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom; you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
bn_IN: আপনি ভিডিওর ওপর টেক্সটের অবস্থান কার্যকর করতে পারেন (0=কেন্দ্র, 1=বাম, 2=ডান, 4=উপরে, 8=নিচে; আপনি এই মানগুলোর সমন্বয়ও ব্যবহার করতে পারেন, যেমন 6=উপরে-ডান)।

en: Title display mode
bn_IN: শিরোনাম প্রদর্শন মোড

en: Title display mode. Default is 0 (hidden) if the feed has an image and feed images are enabled, 1 otherwise.
bn_IN: শিরোনাম প্রদর্শন মোড। যদি ফিডের একটি চিত্র থাকে এবং ফিডের চিত্রসমূহ সক্রিয় থাকে তাহলে পূর্বনির্ধারিত মান 0 (গোপন), অন্যথায় 1।

en: Display a RSS or ATOM Feed on your video
bn_IN: আপনার ভিডিওটিতে RSS অথবা ATOM ফিড প্রদর্শন করুন

en: Don't show
bn_IN: প্রদর্শন করা হবে না

en: Always visible
bn_IN: সবসময় দৃশ্যমান

en: Scroll with feed
bn_IN: ফিডের সাথে স্ক্রল করা হবে

en: RSS and Atom feed display
bn_IN: RSS এবং Atom ফিড ডিসপ্লে

en: Delay calculation mode
bn_IN: হিসাব মোড দেরী

en: Absolute delay - add absolute delay to each subtitle. Relative to source delay - multiply subtitle delay. Relative to source content - determine subtitle delay from its content (text).
bn_IN: পরম বিলম্ব- প্রত্যেক সাবটাইটেলে পরম বিলম্ব যোগ করুন। উৎ‍স বিলম্বে আপেক্ষিক- সাবটাইটেল বিলম্ব বংশবৃদ্ধি করুন। উৎ‍স ভিতরের উপাদানে আপেক্ষিক- এর ভিতরের উপাদান থেকে সাবটাইটেল বিলম্ব নির্ধারণ করুন (লেখা)।

en: Calculation factor
bn_IN: ক্যালকুলেশন ফ্যাক্টর

en: Calculation factor. In Absolute delay mode the factor represents seconds.
bn_IN: গণনা ফ্যাক্টর। পরম বিলম্ব মোড ফ্যাক্টরে সেকেন্ড প্রতিনিধিত্ব করে।

en: Maximum overlapping subtitles
bn_IN: সর্বাধিক ওভারল্যাপিং উপশিরোনাম

en: Maximum number of subtitles allowed at the same time.
bn_IN: একই সময়ে সাবটাইটেল অনুমোদিত সর্বাধিক সংখ্যা.

en: Minimum alpha value
bn_IN: নূন্যতম আলফা মান

en: Alpha value of the earliest subtitle, where 0 is fully transparent and 255 is fully opaque.
bn_IN: নিকটতম উপশিরোনাম আলফা মান, যেখানে 0 সম্পূর্ণ স্বচ্ছ এবং 255 সম্পূর্ণ অস্বচ্ছ.

en: Interval between two disappearances
bn_IN: দুই disappearancesএর মধ্যে বিরতি

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after its predecessor has disappeared (subtitle delay will be extended to meet this requirement).
bn_IN: নূন্যতম সময় (মিলিসেকেন্ড মধ্যে) যে উপশিরোনাম তার পূর্বসুরী পরে থাকতে হবে (উপশিরোনাম বিলম্ব প্রসারিত এই প্রয়োজন মেটাতে হবে) লীন করেনি.

en: Interval between disappearance and appearance
bn_IN: অন্তর্ধান এবং চেহারা মধ্যে ব্যবধান

en: Minimum time (in milliseconds) between subtitle disappearance and newer subtitle appearance (earlier subtitle delay will be extended to fill the gap).
bn_IN: নূন্যতম উপশিরোনাম অন্তর্ধান এবং বাড়তি নতুন চেহারা (বা তার আগে উপশিরোনাম বিলম্ব বাড়ানো যাও শূন্যস্থান পূরণ করা হবে) মধ্যে সময় (মিলিসেকেন্ড মধ্যে).

en: Interval between appearance and disappearance
bn_IN: চেহারা এবং disappearanceএর মধ্যে বিরতি

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after newer subtitle has appeared (earlier subtitle delay will be shortened to avoid the overlap).
bn_IN: নূন্যতম সময় (মিলিসেকেন্ড মধ্যে) যে উপশিরোনাম নতুন উপশিরোনাম পরে থাকতে হবে (বা তার আগে উপশিরোনাম বিলম্ব কমান যাও ওভারল্যাপ এড়াতে হবে) হাজির করেনি.

en: Absolute delay
bn_IN: পরম বিলম্ব

en: Relative to source delay
bn_IN: উৎ‍স বিলম্বে আপেক্ষিক

en: Relative to source content
bn_IN: উৎ‍স ভিতরের উপাদানে আপেক্ষিক

en: Overlap fix
bn_IN: আংশিকভাবে আবৃত করা মেরামত করে

en: Read size
bn_IN: যে পরিমাণ পড়া হবে

en: Internal stream record
bn_IN: অভ্যন্তরীণ স্ট্রীম রেকর্ড

en: Automatically add/delete input streams
bn_IN: ইনপুট স্ট্রীম স্বয়ংক্রিয়ভাবে সংযুক্ত/মুছে ফেলা হয়

en: Integer identifier for this elementary stream. This will be used to "find" this stream later.
bn_IN: এই প্রাথমিক স্ট্রীমের জন্য পূর্ণসংখ্যা আইডেন্টিফায়ার। এটি পরে স্ট্রীম "খুঁজতে" ব্যবহৃত হবে।

en: Destination bridge-in name
bn_IN: গন্তব্য ব্রিজ-ইন নাম

en: Name of the destination bridge-in. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
bn_IN: গন্তব্য ব্রিজ-ইনের নাম। আপনার যদি একই সময়ে একটির বেশি ব্রিজ-ইন প্রয়োজন না হয় তাহলে আপনি এই অপশনটি করে দিতে পারেন।

en: Pictures coming from the picture video outputs will be delayed according to this value (in milliseconds, should be >= 100 ms). For high values, you will need to raise caching values.
bn_IN: ছবি ভিডিও আউটপুট থেকে আগত চিত্র এই মান (মিলিসেকেন্ডে, এটি >= ১০০ মিলিসেকেন্ড হওয়া উচিত) অনুযায়ী বিলম্বিত করা হবে । উচ্চ মানের জন্য আপনাকে ক্যাশিং মান বাড়াতে হবে।

en: ID Offset
bn_IN: ID অফসেট

en: Offset to add to the stream IDs specified in bridge_out to obtain the stream IDs bridge_in will register.
bn_IN: স্ট্রীম আইডির bridge_in উইল রেজিস্টার পাওয়ার জন্য bridge_out এ উল্লিখিত স্ট্রীম আইডিতে যোগ করার অফসেট।

en: Name of current instance
bn_IN: বর্তমান ইন্সটেন্সের নাম

en: Name of this bridge-in instance. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
bn_IN: ব্রিজ-ইন উদাহরণের নাম। আপনার যদি একই সময়ে একটির অধিক ব্রিজ-ইন প্রয়োজন না হয়, তাহলে আপনি এই অপশনটি বাতিল করতে পারেন।

en: Fallback to placeholder stream when out of data
bn_IN: যখন ডেটা থাকবে না তখন প্লেসহোল্ডার স্ট্রীমে ফলব্যাক করা হবে

en: Placeholder delay
bn_IN: প্লেসহোল্ডার বিলম্ব

en: Delay (in ms) before the placeholder kicks in.
bn_IN: প্লেসহোল্ডারের ব্যবহারের পূর্ববর্তী বিলম্ব (মিলিসেকেন্ডে)।

en: Wait for I frame before toggling placeholder
bn_IN: placeholder toggling-র পূর্বে আমির জন্য অপেক্ষা করুন ফ্রেমুন

en: If enabled, switching between the placeholder and the normal stream will only occur on I frames. This will remove artifacts on stream switching at the expense of a slightly longer delay, depending on the frequence of I frames in the streams.
bn_IN: যদি সক্রিয় থাকে, প্লেসহোল্ডার এবং সাধারণ স্ট্রীমের মধ্যে সুইচিং শুধুমাত্র I ফ্রেমে হবে। এর ফলে স্ট্রীম সুইচিং এর আর্টিফ্যাক্ট মুছে দেয়া হবে অল্প একটু বিলম্বের বিনিময়ে, যা স্ট্রীমের I ফ্রেমের ফ্রিকুয়েন্সের ওপর নির্ভর করে।

en: Bridge
bn_IN: ব্রিজ

en: Bridge stream output
bn_IN: ব্রিজ স্ট্রীম আউটপুট

en: Bridge out
bn_IN: ব্রিজ আউট

en: Bridge in
bn_IN: ব্রিজ ইন

en: Elementary Stream ID
bn_IN: প্রাথমিক স্ট্রিম আইডি

en: Specify an identifier integer for this elementary stream
bn_IN: এই প্রাথমিক স্ট্রিম জন্য নির্দিষ্ট শনাক্তকারী পূর্ণসংখ্যা

en: Delay of the ES (ms)
bn_IN: ES এর দেরী (ms)

en: Specify a delay (in ms) for this elementary stream. Positive means delay and negative means advance.
bn_IN: একটি প্রাথমিক স্ট্রিম জন্য এই বিলম্ব (ms-এ) নির্দিষ্ট করুন. ইতিবাচক অর্থ বিলম্ব ও নেতিবাচক উপায়ে আগাম.

en: Delay a stream
bn_IN: একটি প্রবাহ দেরী

en: Description stream output
bn_IN: বর্ণনা স্ট্রীম আউটপুট

en: Enable/disable audio rendering.
bn_IN: অডিও রেন্ডারিং সক্রিয়/নিষ্ক্রিয় করা হবে।

en: Enable/disable video rendering.
bn_IN: ভিডিও রেন্ডারিং সক্রিয়/নিষ্ক্রিয় করা হবে।

en: Delay (ms)
bn_IN: বিলম্ব (ms)

en: Introduces a delay in the display of the stream.
bn_IN: স্ট্রীম প্রদর্শনে কিছুটা বিলম্ব করা হয়।

en: Display stream output
bn_IN: স্ট্রীম আউটপুট প্রদর্শন করা হবে

en: Duplicate stream output
bn_IN: অনুরূপ স্ট্রীম আউটপুট

en: Output access method
bn_IN: আউটপুট পড়ার প্রক্রিয়া

en: This is the default output access method that will be used.
bn_IN: এটি পূর্বনির্ধারিত আউটপুট পড়ার প্রক্রিয়া যা ব্যবহৃত হবে।

en: Audio output access method
bn_IN: অডিও আউটপুট পড়ার প্রক্রিয়া

en: This is the output access method that will be used for audio.
bn_IN: এই আউটপুট পড়ার প্রক্রিয়াটি অডিওর জন্য ব্যবহৃত হবে।

en: Video output access method
bn_IN: ভিডিও আউটপুট পড়ার প্রক্রিয়া

en: This is the output access method that will be used for video.
bn_IN: এই আউটপুট পড়ার প্রক্রিয়াটি ভিডিওর জন্য ব্যবহৃত হবে।

en: Output muxer
bn_IN: আউটপুট মাক্সার

en: This is the default muxer method that will be used.
bn_IN: এটি পূর্বনির্ধারিত মাক্সার প্রক্রিয়া যা ব্যবহৃত হবে।

en: Audio output muxer
bn_IN: অডিও আউটপুট মাক্সার

en: This is the muxer that will be used for audio.
bn_IN: এই মাক্সারটি অডিওর জন্য ব্যবহৃত হবে।

en: Video output muxer
bn_IN: ভিডিও আউটপুট মাক্সার

en: This is the muxer that will be used for video.
bn_IN: এই মাক্সারটি ভিডিওর জন্য ব্যবহৃত হবে।

en: Output URL
bn_IN: আউটপুট URL

en: This is the default output URI.
bn_IN: এটি পূর্বনির্ধারিত আউটপুট URI।

en: Audio output URL
bn_IN: অডিও আউটপুট URL

en: This is the output URI that will be used for audio.
bn_IN: এই আউটপুট URI টি অডিওর জন্য ব্যবহৃত হবে।

en: Video output URL
bn_IN: ভিডিও আউটপুট URL

en: This is the output URI that will be used for video.
bn_IN: এই আউটপুট URI টি ভিডিওর জন্য ব্যবহৃত হবে।

en: Elementary stream output
bn_IN: প্রাথমিক স্ট্রীম আউটপুট

en: There is no suitable stream-output access module for "%s/%s://%s".
bn_IN: "%s/%s://%s" এর জন্য কোনো উপযুক্ত স্ট্রীম-আউটপুট পড়ার মডিউল নেই।

en: Gathering stream output
bn_IN: স্ট্রীম আউটপুট একত্র করা হচ্ছে

en: Specify an identifier string for this subpicture
bn_IN: এই উপচিত্রের জন্য একটি আইডেন্টিফায়ার স্ট্রিং সুনির্দিষ্টভাবে উল্লেখ করা হবে

en: Output video width.
bn_IN: আউটপুট ভিডিওর প্রস্থ।

en: Output video height.
bn_IN: আউটপুট ভিডিওর উচ্চতা।

en: Sample aspect ratio
bn_IN: স্যাম্পল দৃশ্যমান অনুপাত

en: Sample aspect ratio of the destination (1:1, 3:4, 2:3).
bn_IN: গন্তব্যের স্যাম্পল দৃশ্যমান অনুপাত (১:১, ৩:৪, ২:৩)।

en: Video filter
bn_IN: ভিডিও পরিশোধক

en: Video filters will be applied to the video stream.
bn_IN: ভিডিও স্ট্রীমে ভিডিও পরিশোধকসমূহ প্রয়োগ করা হবে।

en: Image chroma
bn_IN: চিত্রের ক্রোমা

en: Force the use of a specific chroma. Use YUVA if you're planning to use the Alphamask or Bluescreen video filter.
bn_IN: একটি নির্দিষ্ট ক্রোমার ব্যবহার কার্যকর করা হবে। আপনি যদি আলফামাস্ক বা নীলপর্দা ভিডিও পরিশোধক ব্যবহারের চিন্তা করেন তাহলে YUVA ব্যবহার করা হবে।

en: Transparency of the mosaic picture.
bn_IN: মোজাইক চিত্রের স্বচ্ছতা।

en: X coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
bn_IN: মোজাইকের উপর বাম কোনার X স্থানাঙ্ক (যদি ঋনাত্মক না হয়)।

en: Y coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
bn_IN: মোজাইকের উপর বাম কোনার Y স্থানাঙ্ক (যদি ঋনাত্মক না হয়)।

en: Mosaic bridge
bn_IN: মোজাইক ব্রিজ

en: Mosaic bridge stream output
bn_IN: মোজাইক ব্রিজ স্ট্রীম আউটপুট

en: Destination prefix
bn_IN: গন্তব্য প্রিফিক্স

en: Prefix of the destination file automatically generated
bn_IN: স্বয়ংক্রিয়ভাবে তৈরি হওয়া গন্তব্য ফাইলের প্রিফিক্স

en: Record stream output
bn_IN: স্ট্রীম আউটপুট রেকর্ড করা হবে

en: This is the output URL that will be used.
bn_IN: এই আউটপুট URL টি ব্যবহৃত হবে।

en: This allows you to specify how the SDP (Session Descriptor) for this RTP session will be made available. You must use a url: http://location to access the SDP via HTTP, rtsp://location for RTSP access, and sap:// for the SDP to be announced via SAP.
bn_IN: আপনি কিভাবে এই SDP (বর্ননাকারী সেশন) এই RTP সেশনের জন্য উপলব্ধ করা হবে তা নির্দিষ্ট করতে পারবেন. আপনি একটি ব্যবহার করা আবশ্যক url: http://location to access the SDP via HTTP, rtsp://location for RTSP access, and sap:// for the SDP to be announced via SAP.

en: SAP announcing
bn_IN: SAP ঘোষনা করা হচ্ছে

en: Announce this session with SAP.
bn_IN: এই সেশনটি SAP এর সাথে ঘোষনা করা হবে।

en: This allows you to specify the muxer used for the streaming output. Default is to use no muxer (standard RTP stream).
bn_IN: এটির মাধ্যমে আপনি স্ট্রীমিং আউটপুটের জন্য যে মাক্সার ব্যবহার করা হবে তা উল্লেখ করতে পারেন। ডিফল্টভাবে কোনো মাক্সার ব্যবহার করা হবে না (স্ট্যান্ডার্ড RTP স্ট্রীম)।

en: Session name
bn_IN: সেশনের নাম

en: This is the name of the session that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
bn_IN: এটি সেশনের নাম যা SDP (Session Descriptor) তে ঘোষিত হবে।

en: Session category
bn_IN: সেশন বিষয়শ্রেণীতে

en: This allows you to specify a category for the session, that will be announced if you choose to use SAP.
bn_IN: এটি আপনাকে সেশনের জন্য একটি বিভাগ নির্দিষ্ট যে ঘোষণা যদি আপনি এসএপি ব্যবহার চয়ন করা পারবেন.

en: Session description
bn_IN: সেশনের বর্ণনা

en: This allows you to give a short description with details about the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
bn_IN: এটির মাধ্যমে আপনি স্ট্রীম সম্পর্কিত বিস্তারিত তথ্যসহ ছোট বর্ণনা দিতে পারবেন, যা SDP (Session Descriptor) তে ঘোষিত হবে।

en: Session URL
bn_IN: সেশন URL

en: This allows you to give a URL with more details about the stream (often the website of the streaming organization), that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
bn_IN: আপনি এই প্রবাহে (প্রায়ই স্ট্রিমিং প্রতিষ্ঠানের ওয়েবসাইট), যে SDP (বর্ননাকারী সেশন) করা হবে ঘোষণা সম্পর্কে আরো বিস্তারিত বিবরণ সহ একটি URL দিতে পারবেন.

en: Session email
bn_IN: সেশন ই-মেইল

en: This allows you to give a contact mail address for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
bn_IN: এটির মাধ্যমে আপনি স্ট্রীমের জন্য একটি যোগাযোগের মেইল ঠিকানা দিতে পারবেন, যেটি SDP (Session Descriptor) তে ঘোষনা করা হবে।

en: This allows you to specify the base port for the RTP streaming.
bn_IN: আপনাকে RTP স্ট্রীমিং এর জন্য বেস পোর্ট সুনির্দিষ্টভাবে উল্লেখ করতে অনুমতি দেয়।

en: Audio port
bn_IN: অডিও পোর্ট

en: This allows you to specify the default audio port for the RTP streaming.
bn_IN: আপনাকে RTP স্ট্রীমিং এর জন্য পূর্বনির্ধারিত অডিও পোর্ট সুনির্দিষ্টভাবে উল্লেখ করতে অনুমতি দেয়।

en: Video port
bn_IN: ভিডিও পোর্ট

en: This allows you to specify the default video port for the RTP streaming.
bn_IN: আপনাকে RTP স্ট্রীমিং এর জন্য পূর্বনির্ধারিত ভিডিও পোর্ট উল্লেখ করতে অনুমতি দেয়।

en: RTP/RTCP multiplexing
bn_IN: RTP/RTCP মাল্টিপ্লেক্সিং

en: This sends and receives RTCP packet multiplexed over the same port as RTP packets.
bn_IN: এটি RTP প্যাকেটের ন্যায় একই পোর্টে মাল্টিপ্লেক্সকৃত RTCP প্যাকেট প্রেরণ ও গ্রহণ করে।

en: Default caching value for outbound RTP streams. This value should be set in milliseconds.
bn_IN: আউটবাউন্ড RTP স্ট্রীমের জন্য পূর্বনির্ধারিত ক্যাশিং মান। এই মানটি মিলিসেকেন্ডে নির্ধারণ করতে হবে।

en: Transport protocol
bn_IN: ট্রান্সপোর্ট প্রোটোকল

en: This selects which transport protocol to use for RTP.
bn_IN: RTP এর জন্য কোন ট্রান্সপোর্ট প্রোটোকলটি ব্যবহৃত হবে তা নির্বাচন করে।

en: RTP packets will be integrity-protected and ciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
bn_IN: RTP প্যাকেট হবে সততা নেই এবং এই নিরাপদ RTP মাস্টার ভাগ গুপ্ত কী সহ ciphered. এটি একটি 32-অক্ষর দীর্ঘ স্ট্রিং হেক্সাডেসিমাল হতে হবে.

en: This allows you to stream MPEG4 LATM audio streams (see RFC3016).
bn_IN: আপনাকে MPEG4 LATM অডিও স্ট্রীমসমূহ স্ট্রীম করতে অনুমতি দেয় (RFC3016 দেখুন)।

en: RTSP session timeout (s)
bn_IN: RTSP সময় নির্ধারিত সময়সীমা (s)

en: RTSP sessions will be closed after not receiving any RTSP request for this long. Setting it to a negative value or zero disables timeouts. The default is 60 (one minute).
bn_IN: RTSP সেশন প্রাপ্তির কোনো এই দীর্ঘ RTSP জন্য অনুরোধ করা হবে না পরে বন্ধ. একটি নেতিবাচক মান বা শূন্য নিষ্ক্রিয় সময়সীমা উত্তীর্ণ এটি সেট. ডিফল্ট মান হল 60 (এক মিনিটে).

en: RTP stream output
bn_IN: RTP স্ট্রীম আউটপুট

en: RTSP VoD server
bn_IN: RTSP VoD সার্ভার

en: New ES ID
bn_IN: নতুন এস আই-ডি

en: Specify an new identifier integer for this elementary stream
bn_IN: একটি নতুন এই প্রাথমিক স্ট্রিম জন্য নির্দিষ্ট শনাক্তকারী পূর্ণসংখ্যা

en: Specify an ISO-639 code (three characters) for this elementary stream
bn_IN: এই প্রাথমিক স্ট্রিম জন্য ISO-639 কোড (তিন অক্ষর) উল্লেখ করুন

en: Set ID
bn_IN: আই-ডি নিযুক্ত করুন

en: Set ES id
bn_IN: সেট আইডি

en: Change the id of an elementary stream
bn_IN: একটি প্রাথমিক স্ট্রিমের আইডি পরিবর্তন করুন

en: Set ES Lang
bn_IN: ES ভাষা সেট করুন

en: Set Lang
bn_IN: লং সেট করুন

en: Change the language of an elementary stream
bn_IN: একটি প্রাথমিক স্ট্রিমের ভাষা পরিবর্তন করুন

en: Video prerender callback
bn_IN: ভিডিও প্রিরেন্ডার কলব্যাক

en: Address of the video prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
bn_IN: ভিডিও প্রিরেন্ডার কলব্যাক ফাংশন ঠিকানা. এই ফাংশন বাফার যেখানে রেন্ডার সম্পন্ন করা সেট হবে.

en: Audio prerender callback
bn_IN: অডিও প্রিরেন্ডার কলব্যাক

en: Address of the audio prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
bn_IN: অডিও প্রিরেন্ডার কলব্যাক ফাংশন ঠিকানা. এই ফাংশন বাফার যেখানে রেন্ডার সম্পন্ন করা সেট হবে.

en: Video postrender callback
bn_IN: ভিডিও পোস্টরেন্ডার কলব্যাক

en: Address of the video postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
bn_IN: ভিডিও postrender কলব্যাক ফাংশন ঠিকানা. এই ফাংশন বলা হয় যখন রেন্ডার বাফারের মধ্যে করা হবে.

en: Audio postrender callback
bn_IN: অডিও পোস্টরেন্ডার কলব্যাক

en: Address of the audio postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
bn_IN: অডিও postrender কলব্যাক ফাংশন ঠিকানা. এই ফাংশন বলা হয় যখন রেন্ডার বাফারের মধ্যে করা হবে.

en: Video Callback data
bn_IN: ভিডিও কলব্যাক ডাটা

en: Data for the video callback function.
bn_IN: ভিডিও কলব্যাক ফাংশনের জন্য ডাটা

en: Audio callback data
bn_IN: অডিও কলব্যাক ডাটা

en: Data for the audio callback function.
bn_IN: অডিও কলব্যাক ফাংশনের জন্য ডাটা

en: Time Synchronized output
bn_IN: সিনক্রোনাইজড সময় আউটপুট

en: Time Synchronisation option for output. If true, stream will render as usual, else it will be rendered as fast as possible.
bn_IN: আউটপুটের জন্য সময় সিনক্রোনাইজেশন অপশন। যদি true হয়, স্ট্রীম স্বাভাবিকভাবেই রেন্ডার করা হবে, অন্যথায় এটি যত দ্রুত সম্ভব রেন্ডার করা হবে।

en: Stream output to memory buffer
bn_IN: মেমরি বাফারে স্ট্রীম আউটপুট

en: Output method to use for the stream.
bn_IN: স্ট্রীমের জন্য ব্যবহৃত আউটপুট প্রক্রিয়া।

en: Muxer to use for the stream.
bn_IN: স্ট্রীমের জন্য যে মাক্সার ব্যবহৃত হবে।

en: Output destination
bn_IN: আউটপুট গন্তব্য

en: Destination (URL) to use for the stream. Overrides path and bind parameters
bn_IN: স্ট্রীমের জন্য যে গন্তব্য (URL) ব্যবহৃত হবে। পাথ এবং বাইন্ড প্যারামিটার উপেক্ষা করে

en: Standard stream output
bn_IN: স্ট্যান্ডার্ড স্ট্রীম আউটপুট

en: Video encoder
bn_IN: ভিডিও এনকোডার

en: This is the video encoder module that will be used (and its associated options).
bn_IN: এই ভিডিও এনকোডার মডিউলটি ব্যবহৃত হবে (এবং এটির সংশ্লিষ্ট অপশনসমূহ)।

en: Destination video codec
bn_IN: গন্তব্য ভিডিও কোডেক

en: This is the video codec that will be used.
bn_IN: এই ভিডিও কোডেকটি ব্যবহৃত হবে।

en: Video bitrate
bn_IN: ভিডিও বিটের হার

en: Target bitrate of the transcoded video stream.
bn_IN: ট্রান্সকোড করা ভিডিও স্ট্রীমের লক্ষ্য বিটের হার।

en: Video scaling
bn_IN: ভিডিও স্কেলিং

en: Scale factor to apply to the video while transcoding (eg: 0.25)
bn_IN: ট্রান্সকোড করার সময় ভিডিওতে যে স্কেল ফ্যাক্টর কার্যকর করা হবে (যেমন: ০.২৫)

en: Video frame-rate
bn_IN: ভিডিও ফ্রেমের হার

en: Target output frame rate for the video stream.
bn_IN: ভিডিও স্ট্রীমের জন্য লক্ষ্য আউটপুট ফ্রেমের হার।

en: Deinterlace video
bn_IN: ডিইন্টারলেস ভিডিও

en: Deinterlace the video before encoding.
bn_IN: ভিডিও এনকোড করার পূর্বে ডিইন্টারলেস করা হবে।

en: Deinterlace module
bn_IN: ডিইন্টারলেস মডিউল

en: Specify the deinterlace module to use.
bn_IN: ব্যবহার করার জন্য ডিইন্টারলেস মডিউলটি সুনির্দিষ্টভাবে উল্লেখ করা হবে।

en: Maximum video width
bn_IN: সর্বোচ্চ ভিডিও প্রস্থ

en: Maximum output video width.
bn_IN: সর্বোচ্চ আউটপুট ভিডিও প্রস্থ।

en: Maximum video height
bn_IN: সর্বোচ্চ ভিডিও উচ্চতা

en: Maximum output video height.
bn_IN: সর্বোচ্চ আউটপুট ভিডিও উচ্চতা।

en: Video filters will be applied to the video streams (after overlays are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
bn_IN: ভিডিও পরিশোধকগুলি ভিডিও স্ট্রীমে কার্যকর করা হবে (ওভারলে কার্যকর হওয়ার পর)। আপনাকে একটি কোলন দ্বারা পৃথককৃত পরিশোধকের তালিকা দিতে পারেন।

en: Audio encoder
bn_IN: অডিও এনকোডার

en: This is the audio encoder module that will be used (and its associated options).
bn_IN: এই অডিও এনকোডার মডিউলটি ব্যবহৃত হবে (এবং এটির সংশ্লিষ্ট অপশনসমূহ)।

en: Destination audio codec
bn_IN: গন্তব্য অডিও কোডেক

en: This is the audio codec that will be used.
bn_IN: এই অডিও কোডেকটি ব্যবহৃত হবে।

en: Audio bitrate
bn_IN: অডিও বিটের হার

en: Target bitrate of the transcoded audio stream.
bn_IN: ট্রান্সকোড করা অডিও স্ট্রীমের লক্ষ্য বিটের হার।

en: Sample rate of the transcoded audio stream (11250, 22500, 44100 or 48000).
bn_IN: ট্রান্সকোড করা অডিও স্ট্রীম স্যাম্পলের হার (১১২৫০, ২২৫০০, ৪৪১০০ অথবা ৪৮০০০)।

en: This is the language of the audio stream.
bn_IN: এটি অডিও স্ট্রীমের ভাষা।

en: Number of audio channels in the transcoded streams.
bn_IN: ট্রান্সকোড করা স্ট্রীমে অডিও চ্যানেলের সংখ্যা।

en: Audio filter
bn_IN: অডিও পরিশোধক

en: Audio filters will be applied to the audio streams (after conversion filters are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
bn_IN: অডিও পরিশোধকগুলি অডিও স্ট্রীমে কার্যকর করা হবে (রূপান্তরকরন পরিশোধকগুলি কার্যকর হওয়ার পর)। আপনাকে একটি কোলন দ্বারা পৃথককৃত পরিশোধকের তালিকা দিতে পারেন।

en: Number of threads
bn_IN: থ্রেডের সংখ্যা

en: Number of threads used for the transcoding.
bn_IN: ট্রান্সকোডিং এর জন্য ব্যবহৃত থ্রেডের সংখ্যা।

en: High priority
bn_IN: উচ্চ প্রাধান্য

en: Runs the optional encoder thread at the OUTPUT priority instead of VIDEO.
bn_IN: VIDIO এর পরিবর্তে OUTPUT প্রাধান্যতে ঐচ্ছিক এনকোডার থ্রেড চালানো হয়।

en: Transcode
bn_IN: ট্রান্সকোড

en: Transcode stream output
bn_IN: স্ট্রীম আউটপুট ট্রান্সকোড করা হবে

en: Overlays/Subtitles
bn_IN: ওভারলে/সাবটাইটেল

en: Font family for the font you want to use
bn_IN: আপনি যে ফন্টটি ব্যবহার করতে চান তার ফন্ট ফ্যামিলি

en: Font file for the font you want to use
bn_IN: ফন্ট আপনির জন্য ফন্ট ফাইল ব্যবহার করতে চান

en: Font size in pixels
bn_IN: পিক্সেলে ফন্টের আকার

en: This is the default size of the fonts that will be rendered on the video. If set to something different than 0 this option will override the relative font size.
bn_IN: এটি ভিডিওর ওপর রেন্ডার করা হবে এমন ফন্টগুলোর পূর্বনির্ধারিত আকার। যদি ০ ছাড়া ভিন্ন কিছুতে নির্ধারণ করা হয় তাহলে এই অপশনটি সম্পর্কিত ফন্টের আকার উপেক্ষা করবে।

en: Text opacity
bn_IN: শিরোনাম অস্বচ্ছতা

en: Text default color
bn_IN: লেখের পূর্বনির্ধারিত রং

en: The color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
bn_IN: ভিডিওর ওপর রেন্ডার করা হবে এমন লেখের রং। এটি অবশ্যই হেক্সাডেসিমাল হতে হবে (HTML রঙের মত)। প্রথম দুটি অক্ষর লাল, তারপর সবুজ, তারপর নীলের জন্য। #000000 = কালো, #FF0000 = লাল, #00FF00 = সবুজ, #FFFF00 = হলুদ (লাল+সবুজ), #FFFFFF = সাদা

en: Relative font size
bn_IN: আপেক্ষিক ফন্টের আকার

en: This is the relative default size of the fonts that will be rendered on the video. If absolute font size is set, relative size will be overridden.
bn_IN: এটি ফন্টের আপেক্ষিক পূর্বনির্ধারিত আকার যা ভিডিওর ওপর রেন্ডার করা হবে। যদি ফন্টের সম্পূর্ণ মান নির্ধারণ করা হয়, তাহলে আপেক্ষিক আকার উপেক্ষিত হবে।

en: Background opacity
bn_IN: পৃষ্ঠভূমি অস্বচ্ছতা

en: Background color
bn_IN: পটভূমির রঙ

en: Outline opacity
bn_IN: অস্বচ্ছতা রূপরেখা

en: Shadow opacity
bn_IN: শ্যাডো অস্বচ্ছতা

en: Shadow color
bn_IN: ছায়া রং

en: Shadow angle
bn_IN: শ্যাডো কোণ

en: Shadow distance
bn_IN: শ্যাডো দূরত্ব

en: Use YUVP renderer
bn_IN: YUVP রেন্ডারার ব্যবহার করা হবে

en: This renders the font using "paletized YUV". This option is only needed if you want to encode into DVB subtitles
bn_IN: এটি "paletized YUV" ব্যবহার করে ফন্ট রেন্ডার করে। এই অপশনটি শুধুমাত্র তখনই প্রয়োজন যখন আপনি DVB সাবটাইটেলে এনকোড করতে চান

en: Thin
bn_IN: পাতলা

en: Thick
bn_IN: পুরু

en: Text renderer
bn_IN: লেখ রেন্ডারার

en: Freetype2 font renderer
bn_IN: ফ্রিটাইপ২ ফন্ট রেন্ডারার

en: SVG template file
bn_IN: ‌SVG ফর্মা ফাইল

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
bn_IN: স্বয়ংক্রিয় স্ট্রিং রূপান্তরের জন্য SVG ফর্মা ধারনকারী একটি ফাইলের অবস্থান

en: Dummy font renderer
bn_IN: ডামি ফন্ট পরিবেশক

en: Video filtering using a chain of video filter modules
bn_IN: ভিডিও পরিশোধক মডিউলের একটি চেইন ব্যবহার করে ভিডিও পরিশোধন করা

en: Conversions from
bn_IN: এখান থেকে রূপান্তর

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
bn_IN: SSE2 I420,IYUV,YV12 থেকে RV15,RV16,RV24,RV32 রূপান্তরসমূহ

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
bn_IN: MMX I420,IYUV,YV12 থেকে RV15,RV16,RV24,RV32 রূপান্তরসমূহ

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
bn_IN: I420,IYUV,YV12 থেকে RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 রূপান্তরসমূহ

en: MMX conversions from
bn_IN: এখান থেকে MMX রূপান্তর

en: SSE2 conversions from
bn_IN: এখান থেকে SSE2 রূপান্তর

en: AltiVec conversions from
bn_IN: এখান থেকে AltiVec রূপান্তর

en: OpenMAX DL image processing
bn_IN: OpenMAX DL চিত্র প্রক্রিয়াকরণ

en: RV32 conversion filter
bn_IN: RV32 রূপান্তর পরিশোধক

en: Scaling mode
bn_IN: স্কেলিং মোড

en: Scaling mode to use.
bn_IN: ব্যবহারের জন্য স্কেলিং মোড।

en: Fast bilinear
bn_IN: ফাস্ট বাইলিনিয়ার

en: Bilinear
bn_IN: বাইলিনিয়ার

en: Bicubic (good quality)
bn_IN: বাইকিউবিক (ভালো মান)

en: Experimental
bn_IN: পরীক্ষামূলক

en: Nearest neighbour (bad quality)
bn_IN: সর্বাপেক্ষা নিকটবর্তী প্রতিবেশী (খারাপ মান)

en: Area
bn_IN: এলাকা

en: Luma bicubic / chroma bilinear
bn_IN: লুমা বাইকিউবিক / ক্রোমা বাইলিনিয়ার

en: Gauss
bn_IN: গস

en: Bicubic spline
bn_IN: বাইকিউবিক স্প্লাইন

en: Video scaling filter
bn_IN: ভিডিওর আকার পরিবর্তনের পরিশোধক

en: YUVP converter
bn_IN: YUVP রূপান্তরক

en: Image properties filter
bn_IN: চিত্রের বৈশিষ্ট্যের পরিশোধক

en: Image adjust
bn_IN: চিত্র সমন্বয়

en: Use an image's alpha channel as a transparency mask.
bn_IN: স্বচ্ছতা মাস্ক হিসেবে একটি চিত্রের আলফা চ্যানেল ব্যবহার করা হবে।

en: Transparency mask
bn_IN: স্বচ্ছতা মাস্ক

en: Alpha blending transparency mask. Uses a png alpha channel.
bn_IN: আলফা ব্লেন্ডিং স্বচ্ছতা মাস্ক। একটি png আলফা চ্যানেল ব্যবহার করে।

en: Alpha mask video filter
bn_IN: আলফা মাস্ক ভিডিও পরিশোধক

en: Alpha mask
bn_IN: আলফা মাস্ক

en: Window size
bn_IN: উইন্ডো আকার

en: Number of frames (0 to 100)
bn_IN: ফ্রেম সংখ্যা (0 থেকে 100)

en: Softening value
bn_IN: মান সফ্টেনিং

en: Number of frames consider for smoothening (0 to 30)
bn_IN: ফ্রেম সংখ্যা smoothening জন্য বিবেচনা (0 যাও 30)

en: antiflicker video filter
bn_IN: ফ্রেম সংখ্যা smoothening জন্য বিবেচনা (0 যাও 30)

en: Ball color
bn_IN: বলের রং

en: Edge visible
bn_IN: দৃশ্যমান প্রান্ত

en: Set edge visibility.
bn_IN: প্রান্তের দৃশ্যমানতা নির্ধারণ করুন।

en: Ball speed
bn_IN: বলের গতি

en: Set ball speed, the displacement value                                 in number of pixels by frame.
bn_IN: বলের গতি নির্ধারণ করুন, ফ্রেমে ডিসপ্লেসমেন্ট মান                                 পিক্সেল সংখ্যায়।

en: Ball size
bn_IN: বলের আকার

en: Set ball size giving its radius in number                                 of pixels
bn_IN: পিক্সেলে বলের ব্যাসার্ধের                                 পরিমাপ নির্ধারণ করুন।

en: Gradient threshold
bn_IN: গ্রেডিয়েন্ট থ্রেশহোল্ড

en: Set gradient threshold for edge computation.
bn_IN: প্রান্ত নির্ধারণের জন্য গ্রেডিয়েন্ট থ্রেশহোল্ড নির্ধারণ করুন।

en: Augmented reality ball game
bn_IN: বল খেলার বাস্তবতা

en: Ball video filter
bn_IN: বল ভিডিও পরিশোধক

en: Ball
bn_IN: বল

en: Number of time to blend
bn_IN: যত সংখ্যকবার মিশ্রন করা হয়

en: The number of time the blend will be performed
bn_IN: যত সংখ্যকবার মিশ্রন কার্যকর করা হবে

en: Alpha of the blended image
bn_IN: মিশ্রিত চিত্রের আলফা

en: Alpha with which the blend image is blended
bn_IN: মিশ্রিত চিত্র যে আলফার সাথে মিশ্রন করা হয়

en: Image to be blended onto
bn_IN: চিত্রটি যার উপর মিশ্রন করা হয়

en: The image which will be used to blend onto
bn_IN: যে ছবিটির ওপর মিশ্রন করা হবে

en: Chroma for the base image
bn_IN: বেস চিত্রের জন্য ক্রোমা

en: Chroma which the base image will be loaded in
bn_IN: বেস চিত্র যে ক্রোমাতে লোড করা হবে

en: Image which will be blended
bn_IN: যেই ছবিটিকে মিশ্রিত করা হবে

en: The image blended onto the base image
bn_IN: বেস চিত্রের ওপর যে চিত্রটি মিশ্রিত করা হবে

en: Chroma for the blend image
bn_IN: চিত্র মিশ্রনের জন্য ক্রোমা

en: Chroma which the blend image will be loaded in
bn_IN: ক্রোমা যা মিশ্রন ইমেজ লোড করা হবে

en: Blending benchmark filter
bn_IN: বেঞ্চমার্ক পরিশোধক মিশ্রন করা হচ্ছে

en: Blendbench
bn_IN: ব্লেন্ডবেঞ্চ

en: Benchmarking
bn_IN: বেঞ্চমার্কিং

en: Base image
bn_IN: বেস চিত্র

en: Blend image
bn_IN: চিত্র মিশ্রিত করা হবে

en: Video pictures blending
bn_IN: ভিডিও চিত্রের মিশ্রন

en: This effect, also known as "greenscreen" or "chroma key" blends the "blue parts" of the foreground image of the mosaic on the background (like weather forecasts). You can choose the "key" color for blending (blue by default).
bn_IN: এই প্রভাবটি ("সবুজপর্দা" বা "ক্রোমা কী" নামেও পরিচিত) পটভুমির মোজাইকের পুরোভাগে চিত্রের "নীল অংশ" মিশ্রিত করে (আবহাওয়া পূর্বাভাসের মত)। আপনি মিশ্রনের জন্য "কী" রং পছন্দ করতে পারেন (পূর্বনির্ধারিত রং নীল)।

en: Bluescreen U value
bn_IN: Bluescreen U মান

en: "U" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 120 for blue.
bn_IN: bluscreen কী রঙের জন্য "U" এর মান (YUV মানে)। ০ থেকে ২৫৫। নীল রঙের জন্য পূর্বনির্ধারিত মান ১২০।

en: Bluescreen V value
bn_IN: Bluescreen V মান

en: "V" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 90 for blue.
bn_IN: Bluescreen কীর রঙের জন্য "V" এর মান (YUV মানে)। ০ থেকে ২৫৫। নীলের জন্য পূর্বনির্ধারিত মান ৯০।

en: Bluescreen U tolerance
bn_IN: Bluescreen U সহিষ্ণুতা

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the U plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
bn_IN: U সমতলের জন্য রং বৈচিত্রের উপর নির্ভরশীল নীলপর্দা মিশ্রনকারীর সহিষ্ণুতা। ১০ এবং ২০ এর মধ্যে একটি মান দেয়া যুক্তিসঙ্গত।

en: Bluescreen V tolerance
bn_IN: Bluescreen V সহিষ্ণুতা

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the V plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
bn_IN: V সমতলের জন্য রং বৈচিত্রের উপর নির্ভরশীল নীলপর্দা মিশ্রনকারীর সহিষ্ণুতা। ১০ এবং ২০ এর মধ্যে একটি মান দেয়া যুক্তিসঙ্গত।

en: Bluescreen video filter
bn_IN: Bluescreen ভিডিও পরিশোধক

en: Output width
bn_IN: আউটপুটের প্রস্থ

en: Output (canvas) image width
bn_IN: আউটপুট (ক্যানভাস) ছবির প্রস্থ

en: Output height
bn_IN: আউটপুটের উচ্চতা

en: Output (canvas) image height
bn_IN: আউটপুট (ক্যানভাস) ছবির উচ্চতা

en: Output picture aspect ratio
bn_IN: আউটপুট ছবির দৃশ্যমান অনুপাত

en: Set the canvas' picture aspect ratio. If omitted, the canvas is assumed to have the same SAR as the input.
bn_IN: ক্যানভাসের ছবির দৃশ্যমান অনুপাত নির্ধারণ করা হবে। যদি বাতিল করা হয়, তবে ধরে নেয়া হয় যে ক্যানভাসের SAR ইনপুটের মতই হবে।

en: Pad video
bn_IN: ভিডিও জোড়া দেয়া হবে

en: If enabled, video will be padded to fit in canvas after scaling. Otherwise, video will be cropped to fix in canvas after scaling.
bn_IN: যদি সক্রিয় থাকে, স্কেলিং এর পর ক্যানভাসে ফিট করার জন্য ভিডিও প্যাড করা হবে। অন্যথায়, স্কেলিং এর পর ক্যানভাসে ফিক্স করার জন্য ভিডিওটি ছাঁটা হবে।

en: Automatically resize and pad a video
bn_IN: স্বয়ংক্রিয়ভাবে কোন ভিডিওর আকার পরিবর্তন করে এবং এটি জোড়া দেয়

en: Canvas
bn_IN: ক্যানভাস

en: Canvas video filter
bn_IN: ক্যানভাস ভিডিও ফিল্টার

en: Colors similar to this will be kept, others will be grayscaled. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
bn_IN: এর সদৃশ রংসমূহ রাখা হবে, অন্যান্যগুলি গ্রেস্কেল করা হবে। এটি হেক্সাডেসিমাল (HTML এর রঙের মত) হতে হবে। প্রথম দুটি অক্ষর লালের জন্য, এরপর সবুজ, এরপর নীল। #000000 = কালো, #FF0000 = লাল, #00FF00 = সবুজ, #FFFF00 = হলুদ (লাল + সবুজ), #FFFFFF = সাদা

en: Select one color in the video
bn_IN: ভিডিওতে একটি রং নির্বাচন করুন

en: Color threshold filter
bn_IN: রং থ্রেশহোল্ড পরিশোধক

en: Saturation threshold
bn_IN: পরিপৃক্তি থ্রেশহোল্ড

en: Similarity threshold
bn_IN: সাদৃশ্যতা থ্রেশহোল্ড

en: Pixels to crop from top
bn_IN: যে পিক্সেলগুলি উপর থেকে ছাঁটা হবে

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
bn_IN: ছবির উপর থেকে যত সংখ্যক পিক্সেল ছাঁটা হবে।

en: Pixels to crop from bottom
bn_IN: নিচ থেকে যে পিক্সেলগুলি ছাঁটা হবে

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
bn_IN: ছবির নিচ থেকে যত সংখ্যক পিক্সেল ছাঁটা হবে।

en: Pixels to crop from left
bn_IN: বাম থেকে যে পিক্সেলগুলি ছাঁটা হবে

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
bn_IN: ছবির বাম থেকে যত সংখ্যক পিক্সেল ছাঁটা হবে।

en: Pixels to crop from right
bn_IN: ডান থেকে যে পিক্সেলগুলো ছাঁটা হবে

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
bn_IN: ছবির ডান থেকে যত সংখ্যক পিক্সেল ছাঁটা হবে।

en: Pixels to padd to top
bn_IN: উপরে যে পিক্সেলগুলি প্যাড করা হবে

en: Number of pixels to padd to the top of the image after cropping.
bn_IN: ছাঁটার পর ছবির উপরে যত সংখ্যক পিক্সেল প্যাড করা হবে।

en: Pixels to padd to bottom
bn_IN: নিচে যে পিক্সেলগুলি প্যাড করা হবে

en: Number of pixels to padd to the bottom of the image after cropping.
bn_IN: ছাঁটার পর ছবির নিচে যত সংখ্যক পিক্সেল প্যাড করা হবে।

en: Pixels to padd to left
bn_IN: বামে যে পিক্সেলগুলি প্যাড করা হবে

en: Number of pixels to padd to the left of the image after cropping.
bn_IN: ছাঁটার পর ছবির বামে যত সংখ্যক পিক্সেল প্যাড করা হবে।

en: Pixels to padd to right
bn_IN: ডানে যে পিক্সেলগুলি প্যাড করা হবে

en: Number of pixels to padd to the right of the image after cropping.
bn_IN: ছাঁটার পর ছবির ডানে যত সংখ্যক পিক্সেল প্যাড করা হবে।

en: Padd
bn_IN: প্যাড

en: Latest
bn_IN: নতুন

en: Low
bn_IN: কম

en: Medium
bn_IN: মাঝারি

en: High
bn_IN: উচ্চ

en: Streaming deinterlace mode
bn_IN: স্ট্রীমিং ডিইন্টারলেস মোড

en: Deinterlace method to use for streaming.
bn_IN: স্ট্রীমিং এর জন্য যে ডিইন্টারলেস প্রক্রিয়া ব্যবহৃত হবে।

en: Phosphor chroma mode for 4:2:0 input
bn_IN: শুকতারা 4:2:0 ইনপুট ক্রোমা মোড

en: Choose handling for colours in those output frames that fall across input frame boundaries. 
    
    Latest: take chroma from new (bright) field only. Good for interlaced input, such as videos from a camcorder. 
    
    AltLine: take chroma line 1 from top field, line 2 from bottom field, etc. 
    Default, good for NTSC telecined input (anime DVDs, etc.). 
    
    Blend: average input field chromas. May distort the colours of the new (bright) field, too. 
    
    Upconvert: output in 4:2:2 format (independent chroma for each field). Best simulation, but requires more CPU and memory bandwidth.
bn_IN: রং যারা ​​ইনপুট আউটপুট ফ্রেম ফ্রেম সীমানা জুড়ে যে হত্তয়া জন্য সামলাচ্ছে চয়ন করুন.
    
    সর্বশেষ: নতুন (উজ্জ্বল) ক্ষেত্র থেকে শুধুমাত্র ক্রোমা নিতে. বিজড়িত যেমন একটি camcorder থেকে ভিডিও ইনপুট হিসাবে, এর জন্য ভাল.
    
    AltLine: শীর্ষ ক্ষেত্র থেকে নিতে লাইন 1 ক্রোমা, নীচে ক্ষেত্র থেকে লাইন 2, ইত্যাদি
    ডিফল্টরূপে, NTSC telecined ইনপুট (anime ডিভিডি, ইত্যাদি) জন্য ভাল.
    
    মিশ্রণের: গড় ইনপুট ফিল্ড chromas. নতুন (উজ্জ্বল) ক্ষেত্রের রং বিকৃত খুব, মে.
    
    Upconvert: 4:2:2 ফরম্যাট (স্বাধীন ক্রোমা প্রতিটি ক্ষেত্রের জন্য) ফলাফল. শ্রেষ্ঠ সিমুলেশন, কিন্তু আরো CPU ও মেমরি ব্যান্ডউইডথ প্রয়োজন.

en: Phosphor old field dimmer strength
bn_IN: পুরোনো শুকতারা অপেক্ষারত গাড়ির ছোটো আলো ক্ষেত্রের শক্তি

en: This controls the strength of the darkening filter that simulates CRT TV phosphor light decay for the old field in the Phosphor framerate doubler. Default: Low.
bn_IN: এই কৃষ্ণতা ফিল্টার যে CRT টিভি ফস্ফর্যাস্ শুকতারা FRAMERATE doubler মধ্যে পুরানো ক্ষেত্রের জন্য হালকা ক্ষয় simulates শক্তি নিয়ন্ত্রণ করে. ডিফল্ট: নিম্ন.

en: Deinterlacing video filter
bn_IN: ডিইন্টারলেসিং ভিডিও পরিশোধক

en: Image mask. Pixels with an alpha value greater than 50% will be erased.
bn_IN: চিত্রের মাস্ক। ৫০% এর উপর আলফা মানসহ পিক্সেল মুছে ফেলা হবে।

en: X coordinate of the mask.
bn_IN: মাস্কের X স্থানাঙ্ক।

en: Y coordinate of the mask.
bn_IN: মাস্কের Y স্থানাঙ্ক।

en: Remove zones of the video using a picture as mask
bn_IN: ছবিকে মাস্ক হিসেবে ব্যবহার করে ভিডিও থেকে জোন অপসারণ করা হয়

en: Erase video filter
bn_IN: ভিডিও পরিশোধক মুছে ফেলুন

en: Erase
bn_IN: মুছে ফেলুন

en: RGB component to extract
bn_IN: যে RGB কম্পোনেন্টটি বেছে নিতে হবে

en: RGB component to extract. 0 for Red, 1 for Green and 2 for Blue.
bn_IN: যে RGB কম্পোনেন্টটি বেছে নিতে হবে। লালের জন্য 0, সবুজের জন্য 1 এবং নীলের জন্য 2।

en: Extract RGB component video filter
bn_IN: যে RGB কম্পোনেন্ট ভিডিও পরিশোধক বেছে নিতে হবে

en: Gaussian's std deviation
bn_IN: গাউসিয়ান পরিমিত ব্যবধান

en: Gaussian's standard deviation. The blurring will take into account pixels up to 3*sigma away in any direction.
bn_IN: গসীয়ান এর স্ট্যান্ডার্ড ডেভিয়েশন. যোগাযোগ অ্যাকাউন্ট পিক্সেল মধ্যে আপ 3 নিতে কোনো দিক * সিগমা দূরে হবে.

en: Add a blurring effect
bn_IN: অস্পষ্ট প্রভাব যোগ করে

en: Gaussian blur video filter
bn_IN: গাউসিয়ান ব্লার ভিডিও পরিশোধক

en: Gaussian Blur
bn_IN: গাউসিয়ান ব্লার

en: Radius in pixels
bn_IN: পিক্সেলে ব্যাসার্ধ

en: Strength
bn_IN: শক্তি

en: Strength used to modify the value of a pixel
bn_IN: ক্ষমতা একটি পিক্সেল মান সংশোধন করতে ব্যবহৃত

en: Gradfun video filter
bn_IN: Gradfun ভিডিও ফিল্টার

en: Distort mode
bn_IN: বিকৃত মোড

en: Distort mode, one of "gradient", "edge" and "hough".
bn_IN: বিকৃত মোড, "গ্রেডিয়েন্ট", "সীমা" এবং "হফ" এর যেকোনো একটি।

en: Gradient image type
bn_IN: গ্রেডিয়েন্ট চিত্রের ধরন

en: Gradient image type (0 or 1). 0 will turn the image to white while 1 will keep colors.
bn_IN: গ্রেডিয়েন্ট চিত্রের ধরন (0 অথবা 1)। 0 দিলে ছবিটি সাদা হয়, 1 দিলে রং থাকবে।

en: Apply cartoon effect
bn_IN: কার্টুনের প্রভাব প্রয়োগ করা হবে

en: Apply cartoon effect. It is only used by "gradient" and "edge".
bn_IN: কার্টুনের প্রভাব প্রয়োগ করা হবে। শুধুমাত্র "গ্রেডিয়েন্ট" এবং "সীমা" দ্বারা এটি ব্যবহৃত হয়।

en: Apply color gradient or edge detection effects
bn_IN: রঙের গ্রেডিয়েন্ট অথবা প্রান্ত সনাক্তকরণ আবহ প্রয়োগ

en: Gradient video filter
bn_IN: গ্রেডিয়েন্ট ভিডিও পরিশোধক

en: Variance of the gaussian noise
bn_IN: গসীয়ান শব্দ ভেদাংক

en: Minimal period
bn_IN: সংক্ষিপ্ত সময়ের

en: Minimal period of the noise grain in pixel
bn_IN: পিক্সেল শব্দ শস্য এর সংক্ষিপ্ত সময়ের

en: Maximal period
bn_IN: সর্বাধিক কাল

en: Maximal period of the noise grain in pixel
bn_IN: গোলমাল শস্য সর্বাধিক পিক্সেল মেয়াদকে

en: Grain video filter
bn_IN: গ্রেইন ভিডিও পরিশোধক

en: Grain
bn_IN: গ্রেইন

en: Adds filtered gaussian noise
bn_IN: ফিল্টার গসীয়ান শব্দ যুক্ত

en: Spatial luma strength (0-254)
bn_IN: স্থানিক Luma শক্তি (0-254)

en: Spatial chroma strength (0-254)
bn_IN: স্থানিক ক্রোমা শক্তি (0-254)

en: Temporal luma strength (0-254)
bn_IN: Luma সময়গত শক্তি (0-254)

en: Temporal chroma strength (0-254)
bn_IN: টেম্পোরাল ক্রোমা শক্তি (0-254)

en: High Quality 3D Denoiser filter
bn_IN: উচ্চ গুণ 3D Denoiser ফিল্টার

en: Invert video filter
bn_IN: ভিডিও পরিশোধক বিপরীতমুখী করা হবে

en: Color inversion
bn_IN: রং উল্টানো

en: Magnify/Zoom interactive video filter
bn_IN: ইন্টারেকটিভ ভিডিও পরিশোধক বিবর্ধণ/জুম করা হবে

en: Magnify
bn_IN: বিবর্ধিত করা হবে

en: Mirror orientation
bn_IN: মিরর স্থিতিবিন্যাস

en: Defines orientation of the mirror splitting.     Can be vertical or horizontal
bn_IN: আয়নার বিভাজনের স্থিতিবিন্যাস নির্ধারণ করে।     উল্লম্ব অথবা অনুভূমিক হতে পারে

en: Vertical
bn_IN: উলম্ব

en: Horizontal
bn_IN: অনুভূমিক

en: Direction
bn_IN: দিকবিন্যাস

en: Direction of the mirroring
bn_IN: মিররিং-এর দিকবিন্যাস

en: Left to right/Top to bottom
bn_IN: বাম থেকে ডানে/উপর থেকে নিচে

en: Right to left/Bottom to top
bn_IN: ডান থেকে বামে/নিচ থেকে উপরে

en: Mirror video filter
bn_IN: ভিডিও ফিল্টার মিরর করুন

en: Mirror video
bn_IN: ভিডিও বড় আকারে প্রদর্শন

en: Splits video in two same parts, like in a mirror
bn_IN: আয়নার মত, ভিডিওকে সমান দু'টি অংশে বিভক্ত করে

en: Blur factor (1-127)
bn_IN: ব্লার ফ্যাক্টর (1-127)

en: The degree of blurring from 1 to 127.
bn_IN: 1 থেকে 127 পর্যন্ত ব্লারিং এর মাত্রা।

en: Motion blur filter
bn_IN: গতি ব্লার পরিশোধক

en: Motion detect video filter
bn_IN: গতি সনাক্তকরণ ভিডিও পরিশোধক

en: OpenCV face detection example filter
bn_IN: OpenCV মুখমন্ডল সনাক্তকরণ উদাহরণ পরিশোধক

en: OpenCV example
bn_IN: OpenCV উদাহরণ

en: Haar cascade filename
bn_IN: Haar ক্যাসকেড ফাইলের নাম

en: Name of XML file containing Haar cascade description
bn_IN: Haar ক্যাসকেড বর্নণা ধারণকারী XML ফাইলের নাম

en: Use input chroma unaltered
bn_IN: অপরিবর্তিত ইনপুট ক্রোমা ব্যবহার করা হবে

en: Don't display any video
bn_IN: কোনো ভিডিও প্রদর্শিত হবে না

en: Display the input video
bn_IN: ইনপুট ভিডিও প্রদর্শন করা হবে

en: Display the processed video
bn_IN: প্রসেস করা ভিডিও প্রদর্শন করা হবে

en: Show only errors
bn_IN: শুধুমাত্রর ত্রুটি প্রদর্শন করা হবে

en: Show errors and warnings
bn_IN: ত্রুটি এবং সতর্কবানী প্রদর্শন করা হবে

en: Show everything including debug messages
bn_IN: ডিবাগ বার্তাসহকারে সমস্ত প্রদর্শিত হবে

en: OpenCV video filter wrapper
bn_IN: OpenCV ভিডিও পরিশোধক র‍্যাপার

en: Scale factor (0.1-2.0)
bn_IN: স্কেল ফ্যাক্টর (0.1-2.0)

en: OpenCV filter chroma
bn_IN: OpenCV পরিশোধক ক্রোমা

en: Chroma to convert picture to before sending it to the internal OpenCV filter
bn_IN: অভ্যন্তরীণ OpenCV পরিশোধকে পাঠানোর আগে চিত্রটিকে যে ক্রোমাতে রূপান্তর করা হবে

en: Wrapper filter output
bn_IN: র‍্যাপার পরিশোধক আউটপুট

en: Determines what (if any) video is displayed by the wrapper filter
bn_IN: র‍্যাপার পরিশোধক দ্বারা কোন ভিডিও প্রদর্শিত হবে (যদি কোনোটি থাকে) তা নির্ধারন করে

en: OpenCV internal filter name
bn_IN: OpenCV অভ্যন্তরীন পরিশোধকের নাম

en: Name of internal OpenCV plugin filter to use
bn_IN: যে অভ্যন্তরীন OpenCV প্লাগইণ পরিশোধক ব্যবহার করা হবে সেটির নাম

en: Posterize level (number of colors is cube of this value)
bn_IN: পোস্টারাইজ স্তর (রঙের সংখ্যা হল এই মান ঘনক্ষেত্র)

en: Posterize video filter
bn_IN: পোস্টারাইজ ভিডিও ফিল্টার

en: Posterize video by lowering the number of colors
bn_IN: রঙের সংখ্যা কমিয়ে দ্বারা ভিডিও পোস্টারাইজ

en: Quality of post processing. Valid range is 0 (disabled) to 6 (highest)
    Higher levels require more CPU power, but produce higher quality pictures.
    With default filter chain, the values map to the following filters:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr
bn_IN: পোস্ট প্রসেসিং গুণ. বৈধ সীমা হল 0 (প্রতিবন্ধী) 6 (সর্বোচ্চ)
    CPU-র মাত্রা আরো বেশী শক্তি প্রয়োজন, কিন্তু উচ্চ মানের ছবি তৈরি করা.
    ডিফল্ট ফিল্টার চেইন দিয়ে, মান অনুসরণ ফিল্টারগুলি ম্যাপ:
    1: HB, 2-4: HB + VB, 5-6: VB HB + + dr

en: FFmpeg post processing filter chains
bn_IN: FFmpeg প্রসেসিং পরবর্তী পরিশোধক চেইন

en: Video post processing filter
bn_IN: ভিডিও প্রসেসিং পরবর্তীপরিশোধক

en: Postproc
bn_IN: প্রসেসিং পরবর্তী

en: Lowest
bn_IN: সর্বনিম্ন

en: Highest
bn_IN: সর্বোচ্চ

en: Psychedelic video filter
bn_IN: সাইকিডেলিক ভিডিও পরিশোধক

en: Number of puzzle rows
bn_IN: ধাঁধা সারির সংখ্যা

en: Number of puzzle columns
bn_IN: ধাঁধা কলামের সংখ্যা

en: Puzzle interactive game video filter
bn_IN: পাজল মিথস্ক্রিয় গেম ভিডিও পরিশোধক

en: Puzzle
bn_IN: ধাঁধা

en: Ripple video filter
bn_IN: রিপল ভিডিও পরিশোধক

en: Ripple
bn_IN: রিপল

en: Angle in degrees
bn_IN: ডিগ্রীতে কোণের পরিমান

en: Angle in degrees (0 to 359)
bn_IN: ডিগ্রীতে কোণের পরিমান (0 থেকে 359)

en: Rotate video filter
bn_IN: ভিডিও পরিশোধক ঘুরান

en: Rotate
bn_IN: আবর্তণ

en: Image format
bn_IN: চিত্রের ফরম্যাট

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
bn_IN: আউটপুট চিত্রের ফরম্যাট (png, jpg, ...)।

en: You can enforce the image width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
bn_IN: আপনি ছবির প্রস্থ পরিবর্তন কার্যকর করতে পারেন। পূর্বনির্ধারিত (-1) হিসেবে VLC ভিডিও বৈশিষ্ট্যের সাথে মানিয়ে নেবে।

en: You can enforce the image height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
bn_IN: আপনি চিত্রের উচ্চতা কার্যকর করতে পারেন। পূর্বনির্ধারিত হিসেবে (-1) হিসেবে VLC ভিডিও বৈশিষ্ট্যের সাথে মানিয়ে নেবে।

en: Recording ratio
bn_IN: রেকর্ড করার অনুপাত

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
bn_IN: রেকর্ড করার জন্য চিত্রের অনুপাত। ৩ অর্থ হলো তিনটি ছবির মধ্যে একটি রেকর্ড করা হয়েছে।

en: Filename prefix
bn_IN: ফাইল নামের প্রিফিক্স

en: Prefix of the output images filenames. Output filenames will have the "prefixNUMBER.format" form if replace is not true.
bn_IN: আউটপুট চিত্রের ফাইল নামের প্রিফিক্স। যদি প্রতিস্থাপন সঠিক না হয় তাহলে আউটপুট ফাইলগুলোর নাম "prefixNUMBER.format" ফর্মে হবে।

en: Directory path prefix
bn_IN: ডিরেক্টরি পাথ প্রিফিক্স

en: Always write to the same file
bn_IN: সবসময় একই ফাইলে লিখুন

en: Always write to the same file instead of creating one file per image. In this case, the number is not appended to the filename.
bn_IN: প্রতিটি চিত্রের জন্য একটি করে ফাইল তৈরি করার পরিবর্তে সবসময় একই ফাইলে লিখুন। এক্ষেত্রে, ফাইলের নামের সাথে নম্বর পরিশেষে যোগ করা হয় না।

en: Send your video to picture files
bn_IN: ছবির ফাইলে আপনার ভিডিও পাঠান

en: Scene filter
bn_IN: দৃশ্য পরিশোধক

en: Scene video filter
bn_IN: দৃশ্য ভিডিও পরিশোধক

en: Intensity of sepia effect
bn_IN: সেপিয়া প্রভাব ইনটেনসিটি

en: Sepia video filter
bn_IN: সেপিয়া ভিডিও ফিল্টার

en: Gives video a warmer tone by applying sepia effect
bn_IN: দেয় সেপিয়া প্রভাবটি প্রয়োগের দ্বারা একটি উষ্ণতর স্বন ভিডিও

en: Sharpen strength (0-2)
bn_IN: স্পষ্টতার মান (0-2)

en: Set the Sharpen strength, between 0 and 2. Defaults to 0.05.
bn_IN: 0 এবং 2 এর মধ্যে শক্তি বর্ধন নির্ধারণ করা হবে। পূর্বনির্ধারিত মান 0.05।

en: Augment contrast between contours.
bn_IN: কনট্যুরের মধ্যে কন্ট্রাস্ট বৃদ্ধি করা হবে।

en: Sharpen video filter
bn_IN: ভিডিও পরিশোধক স্পষ্ট করা হবে

en: Transform type
bn_IN: রূপান্তরের ধরন

en: Video transformation filter
bn_IN: ভিডিও রূপান্তর পরিশোধক

en: Transformation
bn_IN: রূপান্তর

en: Rotate or flip the video
bn_IN: ভিডিও ঘোরানো অথবা উল্টানো

en: Wave video filter
bn_IN: ওয়েভ ভিডিও পরিশোধক

en: Wave
bn_IN: তরঙ্গ

en: ASCII Art
bn_IN: ASCII আর্ট

en: ASCII-art video output
bn_IN: ASCII-আর্ট ভিডিও আউটপুট

en: Color ASCII art video output
bn_IN: ASCII আর্ট ভিডিও আউটপুট রং করা হবে

en: Window handle (HWND)
bn_IN: উইন্ডো হ্যান্ডল (HWND)

en: Video will be embedded in this pre-existing window. If zero, a new window will be created.
bn_IN: এই পূর্ব বিদ্যমান উইন্ডোতে ভিডিও এম্বেড করা হবে না. যদি শূন্য, একটি নতুন উইন্ডো তৈরি করা হবে.

en: Drawable
bn_IN: অঙ্কনযোগ্য

en: Embedded window video
bn_IN: সন্নিবেশিত উইন্ডো ভিডিও

en: Framebuffer device
bn_IN: ফ্রেম বাফার ডিভাইস

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
bn_IN: রেন্ডারিং এর জন্য ব্যবহৃত ফ্রেমবাফার ডিভাইস (সাধারনত /dev/fb0)।

en: Run fb on current tty
bn_IN: বর্তমান tty তে fb চালান

en: Run framebuffer on current TTY device (default enabled). (disable tty handling with caution)
bn_IN: বর্তমান TTY ডিভাইসে ফ্রেমবাফার চালান (পূর্বনির্ধারিত সক্রিয় করা হয়েছে)। (সতর্কতার সাথে tty হ্যান্ডলিং নিষ্ক্রিয় করা হবে)

en: Framebuffer resolution to use
bn_IN: ব্যবহারের জন্য ফ্রেমবাফার রেজল্যুশন

en: Select the resolution for the framebuffer. Currently it supports the values 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (default 4=auto)
bn_IN: ফ্রেমবাফারের জন্য রেজল্যুশন নির্বাচন করা হবে। বর্তমানে এটি 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=স্বয়ংক্রিয় (পূর্বনির্ধারিত 4=স্বয়ংক্রিয়) মানগুলো সমর্থন করে

en: Framebuffer uses hw acceleration
bn_IN: ফ্রেমবাফার হার্ডওয়্যার এক্সিলারেশন ব্যবহার করে

en: Image format (default RGB)
bn_IN: ছবির ফরম্যাট (ডিফল্ট RGB)

en: Chroma fourcc used by the framebuffer. Default is RGB since the fb device has no way to report its chroma.
bn_IN: ফ্রেমবাফার দ্বারা ব্যবহৃত ক্রোমা fourcc। যেহেতু fb ডিভাইসের ক্রোমা রিপোর্ট করার কোনো উপায় নেই, পূর্বনির্ধারিত মান RGB।

en: GNU/Linux framebuffer video output
bn_IN: GNU/লিনাক্স ফ্রেমবাফার ভিডিও আউটপুট

en: Enable a workaround for T23
bn_IN: T23 জন্য একটি কার্যসংক্রান্ত সক্ষম করুন

en: Enable this option if the diagonal stripes are displayed when the window size is equal to or smaller than the movie size.
bn_IN: এই বিকল্পটি যদি তির্যক স্ট্রাইপওয়ালা যখন উইন্ডোর মাপ সমান বা সিনেমা মাপ চেয়ে ছোট প্রদর্শিত হয় সক্ষম.

en: Video mode
bn_IN: ভিডিও মোড

en: Select a proper video mode to be used by KVA.
bn_IN: একটি সঠিক ভিডিওতে KVA দ্বারা ব্যবহার করা মোড নির্বাচন করুন.

en: K Video Acceleration video output
bn_IN: কে ভিডিও ত্বরাণ্বিত ভিডিও আউটপুট

en: OpenGL extension
bn_IN: OpenGL এক্সটেনশান

en: OpenGL ES 2 extension
bn_IN: OpenGL ES 2 এক্সটেনশান

en: Extension through which to use the Open Graphics Library (OpenGL).
bn_IN: এক্সটেনশন যার মাধ্যমে যাও ওপেন গ্রাফিক্স লাইব্রেরী (OpenGL) ব্যবহার করুন.

en: OpenGL for Embedded Systems 2 video output
bn_IN: এমবেডেড সিস্টেম 2 ভিডিও আউটপুট জন্য OpenGL

en: OpenGL video output
bn_IN: OpenGL ভিডিও আউটপুট

en: EGL extension for OpenGL
bn_IN: EGL এক্সটেনশান OpenGL জন্য

en: The desktop mode allows you to display the video on the desktop.
bn_IN: ডেস্কটপে ভিডিও দেখাতে ডেস্কটপ মোড সমর্থন করে।

en: Use hardware blending support
bn_IN: হার্ডওয়্যার সমর্থন ব্যবস্থা ব্যবহার করতে মিশ্রণ

en: Recommended video output for Windows Vista and later versions
bn_IN: Windows Vista এবং পরবর্তী সংস্করণের জন্য সুপারিশকৃত ভিডিও আউটপুট

en: Use hardware YUV->RGB conversions
bn_IN: হার্ডওয়্যার YUV->RGB রূপান্তর ব্যবহার করা হবে

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
bn_IN: YUV->RGB রূপান্তরের জন্য হার্ডওয়্যার এক্সিলারেশন ব্যবহারের চেষ্টা করা হবে। ওভারলে ব্যবহারের সময় এই অপশনটির কোনো প্রভাব নেই।

en: Overlay video output
bn_IN: ওভারলে ভিডিও আউটপুট

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
bn_IN: ওভারলে হল আপনার ভিডিও কার্ডের হার্ডওয়্যার অ্যাকসেলেরেশন ব্যবস্থা (ক্ষমতা সরাসরি ভিডিও রেন্ডার). VLC ডিফল্টরূপে, এটি ব্যবহার করার জন্য চেষ্টা করা.

en: Use video buffers in system memory
bn_IN: সিস্টেম মেমোরিতে ভিডিও বাফার ব্যবহার করা হবে

en: Create video buffers in system memory instead of video memory. This isn't recommended as usually using video memory allows benefiting from more hardware acceleration (like rescaling or YUV->RGB conversions). This option doesn't have any effect when using overlays.
bn_IN: ভিডিও স্মৃতির পরিবর্তে পদ্ধতি স্মৃতিতে ভিডিও buffers তৈরি করুন। এইটি আরও বেশি হার্ডওয়্যার ত্বরণ থেকে ভিডিও স্মৃতি benefiting সাধারণত ব্যবহার কর হিসেবে সুপারিশ করা হয় অনুমোদন করা হয় না (অথবা YUV- > আরজিবি রূপান্তর rescaling র মত)। এই পছন্দটির যেকোন প্রভাব নেই প্রলেপ ব্যবহার করে যখন।

en: Use triple buffering for overlays
bn_IN: ওভারলের জন্য ট্রিপল বাফারিং ব্যবহার করা হবে

en: Try to use triple buffering when using YUV overlays. That results in much better video quality (no flickering).
bn_IN: যাও ট্রিপল বাফার উপলব্ধ করা হয় যখন YUV ওভারলে ব্যবহার করার চেষ্টা করুন. অনেক ভালো ভিডিও মানের মধ্যে যে ফলাফল (কোন ঝিকিমিকি).

en: Name of desired display device
bn_IN: কাঙ্ক্ষিত ডিসপ্লে ডিভাইসের নাম

en: In a multiple monitor configuration, you can specify the Windows device name of the display that you want the video window to open on. For example, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".
bn_IN: একটি একাধিক মনিটর কনফিগারেশনে, আপনি উইন্ডোজ প্রদর্শনের ডিভাইসের নাম নির্দিষ্ট করতে পারেন যে আপনি ভিডিও উইন্ডোতে খুলতে চাই. উদাহরণস্বরূপ, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".

en: Recommended video output for Windows XP. Incompatible with Vista's Aero interface
bn_IN: Windows XP এর জন্য ভিডিও আউটপুট প্রস্তাবিত. ভিস্তা এর Aero ইন্টারফেসের সঙ্গে সঙ্গতিহীন

en: DirectX (DirectDraw) video output
bn_IN: DirectX (DirectDraw) ভিডিও আউটপুট

en: Wallpaper
bn_IN: ওয়ালপেপার

en: Windows GDI video output
bn_IN: উইন্ডোজ GDI ভিডিও আউটপুট

en: Dummy image chroma format
bn_IN: মেকি চিত্রের ক্রোমা বিন্যাস

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
bn_IN: ডামি ভিডিও আউটপুট একটি নির্দিষ্ট ক্রোমা ফরম্যাট ব্যবহার করে পরিবর্তে সবচেয়ে দক্ষ ব্যবহার দ্বারা পারফরমেন্স উন্নত করার চেষ্টা ইমেজ নির্মাণ করা সম্ভব.

en: Dummy video output
bn_IN: ডামি ভিডিও আউটপুট

en: Statistics video output
bn_IN: পরিসংখ্যান ভিডিও আউটপুট

en: Video memory buffer width.
bn_IN: ভিডিও মেমোরি বাফার প্রস্থ।

en: Video memory buffer height.
bn_IN: ভিডিও মেমোরি বাফার উচ্চতা।

en: Video memory buffer pitch in bytes.
bn_IN: ভিডিও মেমোরি বাফার পিচ (বাইটে)।

en: Chroma
bn_IN: ক্রোমা

en: Output chroma for the memory image as a 4-character string, eg. "RV32".
bn_IN: ৪ অক্ষরের স্ট্রিং এর ন্যায় মেমোরির চিত্রের জন্য আউটপুট ক্রোমা, যেমন "RV32"।

en: Video memory output
bn_IN: ভিডিও মেমোরি আউটপুট

en: Video memory
bn_IN: ভিডিও মেমোরি

[ctx: ASCII]
note: xgettext: This is a plain ASCII spelling of "VLC media player" for the ICCCM window name. This must be pure ASCII. The limitation is partially with ICCCM and partially with VLC. For Latin script languages, you may need to strip accents. For other scripts, you will need to transliterate into Latin.
en: VLC media player
bn_IN: VLC মিডিয়া প্লেয়ার

en: X11 display
bn_IN: X11 ডিসপ্লে

en: Video will be rendered with this X11 display. If empty, the default display will be used.
bn_IN: এই ব্যবহারে X11 প্রদর্শনের সাথে ভিডিও অনুষ্ঠিত হবে. যদি খালি, ডিফল্ট ডিসপ্লে ব্যবহার করা হবে.

en: X11 video output (XCB)
bn_IN: X11 ভিডিও আউটপুট (XCB)

en: XVideo adaptor number
bn_IN: XVideo অ্যাডাপ্টর নম্বর

en: XVideo hardware adaptor to use. By default, VLC will use the first functional adaptor.
bn_IN: ব্যবহারের জন্য XVideo হার্ডওয়্যার। ডিফল্ট হিসেবে, VLC প্রথম ফাংশনাল এডাপ্টর ব্যবহার করবে।

en: XVideo format id
bn_IN: XVideo বিন্যাসে আইডি

en: XVideo image format id to use. By default, VLC will try to use the best match for the video being played.
bn_IN: XVideo ইমেজ ফরম্যাট আইডি ব্যবহার করার জন্য. ডিফল্টরূপে, VLC ভিডিও হচ্ছে অভিনয় সেরা ম্যাচের জন্য ব্যবহার করার চেষ্টা করবে.

en: XVideo output (XCB)
bn_IN: XVideo আউটপুট (XCB)

en: device, fifo or filename
bn_IN: ডিভাইস, fifo অথবা ফাইলের নাম

en: device, fifo or filename to write yuv frames too.
bn_IN: yuv ফ্রেমেও লেখার জন্য ডিভাইস, fifo অথবা ফাইলের নাম।

en: Chroma used
bn_IN: ক্রোমা ব্যবহার করা হয়েছে

en: YUV output
bn_IN: YUV আউটপুট

en: YUV video output
bn_IN: YUV ভিডিও আউটপুট

en: Number of video windows in which to clone the video.
bn_IN: যতগুলো ভিডিও উইন্ডোতে ভিডিওটি ক্লোন করা হবে।

en: Video output modules
bn_IN: ভিডিও আউটপুট মডিউল

en: You can use specific video output modules for the clones. Use a comma-separated list of modules.
bn_IN: আপনি ক্লোনের জন্য নির্দিষ্ট ভিডিও আউটপুট মডিউল ব্যবহার করতে পারেন। কমা দ্বারা পৃথকীকৃত মডিউলের একটি তালিকা ব্যবহার করা হবে।

en: Duplicate your video to multiple windows and/or video output modules
bn_IN: একাধিক উইন্ডোজ এবং/অথবা ভিডিও আউটপুট মডিউলে আপনার ভিডিওটি প্রতিলিপি করা হয়

en: Clone video filter
bn_IN: ভিডিও পরিশোধক ক্লোন করা হবে

en: Select the number of horizontal video windows in which to split the video
bn_IN: ভিডিও যতগুলো অনুভূমিক উইন্ডোতে ভাগ করা হবে তা নির্বাচন করা হবে

en: Select the number of vertical video windows in which to split the video
bn_IN: ভিডিও যতগুলো উল্লম্ব উইন্ডোতে ভাগ করা হবে তা নির্বাচন করা হবে

en: Active windows
bn_IN: কার্যকর উইন্ডোসমূহ

en: Comma-separated list of active windows, defaults to all
bn_IN: কমা দ্বারা পৃথকীকৃত সক্রিয় উইন্ডোর তালিকা, সবগুলোতে ডিফল্ট

en: Split the video in multiple windows to display on a wall of screens
bn_IN: ভিডিওটিকে একাধিক উইন্ডোতে বিভক্ত করা হবে যাতে পর্দার দেয়াল হিসেবে প্রদর্শিত হয়

en: Panoramix: wall with overlap video filter
bn_IN: প্যানোরামিক্স: ওভারল্যাপ ভিডিও পরিশোধক দ্বারা পরিবেষ্টিত

en: Panoramix
bn_IN: প্যানোরামিক্স

en: length of the overlapping area (in %)
bn_IN: আবৃত স্থানের দৈর্ঘ্য (%)

en: Select in percent the length of the blended zone
bn_IN: মিশ্রিত জোনের দৈর্ঘ্য শতকরা হিসাবে নির্বাচন করা হবে

en: height of the overlapping area (in %)
bn_IN: আবৃত স্থানের উচ্চতা (%)

en: Select in percent the height of the blended zone (case of 2x2 wall)
bn_IN: মিশ্রিত জোনের উচ্চতা শতকরা হিসাবে নির্বাচন করা হবে (2x2 ওয়ালের ক্ষেত্রে)

en: Attenuation
bn_IN: লঘূকরণ

en: Check this option if you want attenuate blended zone by this plug-in (if option is unchecked, attenuate is made by opengl)
bn_IN: আপনি এই প্লাগ-ইন দ্বারা লঘূ করা মিশ্রিত এলাকা চাইলে এটিতে টিক দিতে পারেন (যদি অপশনটিতে টিক দেয়া না থাকে, opengl দ্বারা লঘূকরণ তৈরি করা হয়)

en: Attenuation, begin (in %)
bn_IN: লঘূকরণ, শুরু (%)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the beginning blended zone
bn_IN: শতাংশ হিসাবে নির্বাচন করুন প্রারম্ভে ব্লেনডেড জোন Lagrange গুণাঙ্ক

en: Attenuation, middle (in %)
bn_IN: লঘূকরণ, মাঝে (%)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the middle of blended zone
bn_IN: শতাংশ হিসাবে নির্বাচন ব্লেনডেড জোন মধ্যম Lagrange এর গুণাঙ্ক

en: Attenuation, end (in %)
bn_IN: লঘূকরণ, শেষে (%)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the end of blended zone
bn_IN: শতাংশ হিসাবে নির্বাচন ব্লেনডেড জোন শেষ Lagrange গুণাঙ্ক

en: middle position (in %)
bn_IN: মাঝামাঝি অবস্থান (%)

en: Select in percent (50 is center) the position of the middle point (Lagrange) of blended zone
bn_IN: মিশ্রিত জোনের মাঝামাঝি বিন্দু (Lagrange) শতকরায় (কেন্দ্র ৫০) নির্বাচন করা হবে

en: Gamma (Red) correction
bn_IN: গামা (লাল) সংশোধন

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Red or Y component)
bn_IN: মিশ্রিত জোনের সংশোধনের জন্য গামা নির্বাচন করা হবে (লাল বা Y কম্পোনেন্ট)

en: Gamma (Green) correction
bn_IN: গামা (সবুজ) সংশোধন

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Green or U component)
bn_IN: মিশ্রিত জোনের সংশোধনের জন্য গামা নির্বাচন করা হবে (সবুজ বা U কম্পোনেন্ট)

en: Gamma (Blue) correction
bn_IN: গামা (নীল) সংশোধন

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Blue or V component)
bn_IN: মিশ্রিত জোনের সংশোধনের জন্য গামা নির্বাচন করা হবে (নীল বা V কম্পোনেন্ট)

en: Black Crush for Red
bn_IN: লালের জন্য কালো ক্রাশ

en: Select the Black Crush of blended zone (Red or Y component)
bn_IN: মিশ্রিত জোনের কালো ক্রাশ নির্বাচন করা হবে (লাল বা Y কম্পোনেন্ট)

en: Black Crush for Green
bn_IN: সবুজের জন্য কালো ক্রাশ

en: Select the Black Crush of blended zone (Green or U component)
bn_IN: মিশ্রিত জোনের কালো ক্রাশ নির্বাচন করা হবে (সবুজ বা U কম্পোনেন্ট)

en: Black Crush for Blue
bn_IN: নীলের জন্য কালো ক্রাশ

en: Select the Black Crush of blended zone (Blue or V component)
bn_IN: মিশ্রিত জোনের কালো ক্রাশ নির্বাচন করা হবে (নীল বা V কম্পোনেন্ট)

en: White Crush for Red
bn_IN: লালের জন্য সাদা ক্রাশ

en: Select the White Crush of blended zone (Red or Y component)
bn_IN: মিশ্রিত জোনের সাদা ক্রাশ নির্বাচন করা হবে (লাল বা Y কম্পোনেন্ট)

en: White Crush for Green
bn_IN: সবুজের জন্য সাদা ক্রাশ

en: Select the White Crush of blended zone (Green or U component)
bn_IN: মিশ্রিত জোনের সাদা ক্রাশ নির্বাচন করা হবে (সবুজ বা U কম্পোনেন্ট)

en: White Crush for Blue
bn_IN: নীলের জন্য সাদা ক্রাশ

en: Select the White Crush of blended zone (Blue or V component)
bn_IN: মিশ্রিত জোনের সাদা ক্রাশ নির্বাচন করা হবে (নীল বা V কম্পোনেন্ট)

en: Black Level for Red
bn_IN: লালের জন্য কালো লেভেল

en: Select the Black Level of blended zone (Red or Y component)
bn_IN: মিশ্রিত জোনের কালো লেভেল নির্বাচন করা হবে (লাল বা Y কম্পোনেন্ট)

en: Black Level for Green
bn_IN: সবুজের জন্য কালো লেভেল

en: Select the Black Level of blended zone (Green or U component)
bn_IN: মিশ্রিত জোনের কালো লেভেল নির্বাচন করা হবে (সবুজ বা U কম্পোনেন্ট)

en: Black Level for Blue
bn_IN: নীলের জন্য কালো লেভেল

en: Select the Black Level of blended zone (Blue or V component)
bn_IN: মিশ্রিত জোনের কালো লেভেল নির্বাচন করা হবে (নীল বা V কম্পোনেন্ট)

en: White Level for Red
bn_IN: লালের জন্য সাদা লেভেল

en: Select the White Level of blended zone (Red or Y component)
bn_IN: মিশ্রিত জোনের সাদা লেভেল নির্বাচন করা হবে (লাল বা Y কম্পোনেন্ট)

en: White Level for Green
bn_IN: সবুজের জন্য সাদা লেভেল

en: Select the White Level of blended zone (Green or U component)
bn_IN: মিশ্রিত জোনের সাদা লেভেল নির্বাচন করা হবে (সবুজ বা U কম্পোনেন্ট)

en: White Level for Blue
bn_IN: নীলের জন্য সাদা লেভেল

en: Select the White Level of blended zone (Blue or V component)
bn_IN: মিশ্রিত জোনের সাদা লেভেল নির্বাচন করা হবে (নীল বা V কম্পোনেন্ট)

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
bn_IN: যতগুলো অনুভূমিক উইন্ডোতে ভিডিও ভাগ করা হয়।

en: Number of vertical windows in which to split the video.
bn_IN: যতগুলো উল্লম্ব উইন্ডোতে ভিডিও ভাগ করা হয়।

en: Element aspect ratio
bn_IN: উপাদানের দৃশ্যমান অনুপাত

en: Aspect ratio of the individual displays building the wall.
bn_IN: ওয়াল তৈরিকারী পৃথক ডিসপ্লেগুলোর দৃশ্যমান অনুপাত

en: Wall video filter
bn_IN: ওয়াল ভিডিও পরিশোধক

en: Image wall
bn_IN: চিত্রের ওয়াল

en: Goom display width
bn_IN: Goom ডিসপ্লের প্রস্থ

en: Goom display height
bn_IN: Goom ডিসপ্লের উচ্চতা

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
bn_IN: আপনাকে গুম ডিসপ্লের রেজল্যুশন নির্ধারণ করতে অনুমোদন দেয় (বেশি রেজল্যুশন ভালো কিন্তু অধিক CPU নির্ভরশীল)।

en: Goom animation speed
bn_IN: Goom অ্যানিমেশনের গতি

en: This allows you to set the animation speed (between 1 and 10, defaults to 6).
bn_IN: আপনাকে অ্যানিমেশনের গতি নির্ধারণ করতে অনুমোদন দেয় (1 এবং 10 এর মধ্যে একটি মান, পূর্বনির্ধারিত মান 6)।

en: Goom effect
bn_IN: Goom প্রভাব

en: projectM configuration file
bn_IN: projectM কনফিগারেশন ফাইল

en: File that will be used to configure the projectM module.
bn_IN: projectM মডিউল কনফিগার করতে যে ফাইল ব্যবহার করা হবে।

en: projectM preset path
bn_IN: projectM প্রিসেট পাথ

en: Path to the projectM preset directory
bn_IN: projectM প্রিসেট ডিরেক্টরিতে যাওয়ার পাথ

en: Title font
bn_IN: শিরোনামে ব্যবহৃত ফন্ট

en: Font used for the titles
bn_IN: সাবটাইটেলে ব্যবহৃত ফন্ট

en: Font menu
bn_IN: ফন্ট মেনু

en: Font used for the menus
bn_IN: মেনুর জন্য ব্যবহৃত ফন্ট

en: The width of the video window, in pixels.
bn_IN: পিক্সেলে, ভিডিও উইন্ডোর প্রস্থ।

en: The height of the video window, in pixels.
bn_IN: পিক্সেলে, ভিডিও উইন্ডোর উচ্চতা।

en: Mesh width
bn_IN: Mesh এর প্রস্থ

en: The width of the mesh, in pixels.
bn_IN: Mesh এর মোট প্রস্থ, পিক্সেলে।

en: Mesh height
bn_IN: Mesh এর উচ্চতা

en: The height of the mesh, in pixels.
bn_IN: Mesh এর মোট উচ্চতা, পিক্সেলে।

en: Texture size
bn_IN: টেক্সচারের আকার

en: The size of the texture, in pixels.
bn_IN: পিক্সেলে, টেক্সচারের আকার।

en: libprojectM effect
bn_IN: libprojectM আবহ

en: Effects list
bn_IN: আবহের তালিকা

en: A list of visual effect, separated by commas.
    Current effects include: dummy, scope, spectrum, spectrometer and vuMeter.
bn_IN: কমা চিহ্ন দিয়ে পৃথক করা ভিজুয়াল ইফেক্টের তালিকা।
    বর্তমানে অন্তর্ভুক্ত ইফেক্ট: মেকি, স্কোপ, স্পেকট্রাম এবং vuMeter।

en: The width of the effects video window, in pixels.
bn_IN: পিক্সেলে প্রভাব ভিডিও উইন্ডোর প্রস্থ।

en: The height of the effects video window, in pixels.
bn_IN: পিক্সেলে প্রভাব ভিডিও উইন্ডোর উচ্চতা।

en: Show 80 bands instead of 20
bn_IN: 80 ব্যান্ড পরিবর্তে 20 দেখাও

en: More bands for the spectrometer : 80 if enabled else 20.
bn_IN: বর্ণালীমাপকের জন্য আরও ব্যান্ড : সক্রিয় করা হলে 80 অন্যথায় 20।

en: Number of blank pixels between bands.
bn_IN: ব্যান্ডগুলোর মধ্যবর্তী ফাঁকা পিক্সেলের সংখ্যা।

en: Amplification
bn_IN: অ্যামপ্লিফিকেশন

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
bn_IN: এটি ব্যান্ডের উচ্চতা বিশেষক সহগ।

en: Draw peaks in the analyzer
bn_IN: বিশ্লেষক মধ্যে পীক আঁকুন

en: Enable original graphic spectrum
bn_IN: প্রকৃত গ্রাফিক বর্ণালী সক্রিয় করা হবে

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
bn_IN: বর্ণালীমাপকে "ফ্ল্যাট" বর্ণালী বিশ্লেষক সক্রিয় করা হবে।

en: Draw bands in the spectrometer
bn_IN: বর্ণালীমাপক মধ্যে ব্যান্ড আঁকুন

en: Draw the base of the bands
bn_IN: ব্যান্ড বেস আঁকুন

en: Base pixel radius
bn_IN: বেস পিক্সেল ব্যাসার্ধ

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
bn_IN: বেস ব্যান্ডের (শুরুর) ব্যাসার্ধের আকার পিক্সেলে নির্ধারন করে।

en: Spectral sections
bn_IN: বর্ণালী সেকশন

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
bn_IN: বর্ণালীর কতগুলো সেকশন বিদ্যমান থাকবে তা নির্ধারণ করে।

en: Peak height
bn_IN: সর্বোচ্চ উচ্চতা

en: Total pixel height of the peak items.
bn_IN: সর্বোচ্চ আইটেমের মোট পিক্সেল উচ্চতা।

en: Peak extra width
bn_IN: সর্বোচ্চ অতিরিক্ত প্রস্থ

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
bn_IN: সর্বোচ্চ প্রস্থের উপর পিক্সেল যোগ অথবা বিয়োগ করা হবে।

en: V-plane color
bn_IN: V-সমতলের রং

en: YUV-Color cube shifting across the V-plane ( 0 - 127 ).
bn_IN: YUV-রঙের কিউব V-সমতলের মধ্য দিয়ে শিফ্ট করছে ( 0 - 127 )।

en: Visualizer
bn_IN: ভিজুয়ালাইজার

en: Visualizer filter
bn_IN: ভিজুয়ালাইজার পরিশোধক

en: Spectrum analyser
bn_IN: বর্ণালী বিশ্লেষক

en: #paste your VLM commands here
bn_IN: আপনার VLM র্নিদেশাবলী এখানে #paste হচ্ছে

en: #separate commands with a new line or a semi-colon
bn_IN: একটি নতুন লাইন অথবা একটি semi-colonএর সঙ্গে র্নিদেশাবলী #separate

en: Play List
bn_IN: তালিকা খেলুন

en: Output
bn_IN: আউটপুট

en: Video FPS
bn_IN: ভিডিও FPS

en: Error:
bn_IN: ত্রুটি:

en: Sample ui-state-error style.
bn_IN: নমুনা ui-রাষ্ট্র ত্রুটি শৈলী.

en: Background
bn_IN: পটভূমি

en: Mosaic Tiles
bn_IN: Mosaic টালি

en: Playback Rate
bn_IN: চালানো হার

en: Audio Delay
bn_IN: অডিও বিলম্ব

en: Subtitle Delay
bn_IN: সাবটাইটেল বিলম্ব

en: Time:
bn_IN: সময়:

en: VLC media player - Web Interface
bn_IN: VLC মিডিয়া চালক- ওয়েব ইন্টারফেস

en: Loop
bn_IN: পরিহারের উপায়

en: Loading flowplayer...
bn_IN: flowplayer লোড করা হচ্ছিচ্ছে...

en: If nothing appears, check your internet connection.
bn_IN: যদি কিছুইনা আবির্ভূত হয়, আপনার ইন্টারনেট সংযোগ পরীক্ষা করুন।

en: By creating a stream, the <i>Main Controls</i> will operate the stream instead of the main interface.
bn_IN: একটি স্ট্রীম, তৈরি করার মধ্যে<i> প্রধান নিয়ন্ত্রণ করে</i> প্রধান ইন্টারফেসের পরিবর্তে স্ট্রীম কি পরিচালনা করবে।

en: The stream will be created using default settings, for more advanced configuration, or to modify the default settings, select the button to the right: <i>Manage Streams</i>
bn_IN: স্ট্রীম আরও বেশি কনফিগারেশন অগ্রসর হের জন্য ডিফল্ট মানসমূহ, তৈরি করা হবে ব্যবহার করা হবে, ডিফল্ট মানসমূহ পরিবর্তন করতে অথবা, অধিকারে বাটন নির্বাচন করুন:<i> স্ট্রীম পরিচালনা করুন</i>

en: Once the stream is created, the <i>Media Viewer</i> window will display the stream.
bn_IN: স্ট্রীম একবার, তৈরি করা হয়<i> মিডিয়া প্রদর্শক</i> জানালা স্ট্রীম প্রদর্শন করবে।

en: Volume will be controlled by the player, and not the <i>Main Controls</i>.
bn_IN: ভলিউম চালকের দ্বারা নিয়ন্ত্রণ করা হবে, এবং না<i> প্রধান নিয়ন্ত্রণ করে</i>।

en: The current playing item will be streamed. If there is no currently playing item, the first selected item from the <i>Library</i> will be the subject of the stream.
bn_IN: বর্তমান চালানো হচ্ছে পদ স্ট্রীমা হবে। যদি থেকে কোনও চালানো হচ্ছে পদ, বর্তমানে প্রথম নির্বাচিত পদ নেই<i> লাইব্রেরী</i> স্ট্রীমের বিষয় কি হবে।

en: To stop the stream and resume normal controls, click the <i>Open Stream</i> button again.
bn_IN: স্ট্রীম থামতে এবং স্বাভাবিক নিয়ন্ত্রণ করে পুনরায় শুরু করুন, ক্লিক করুন<i> খোলা স্ট্রীম</i> বাটন পুনরায়।

en: Dialog
bn_IN: ডায়লগ

en: Form
bn_IN: গঠন

en: Preset
bn_IN: পূর্বনির্ধারিত

en: &Save as...
bn_IN: নতুন নামে সংরক্ষণ করা হবে... (&S)

en: Modules Tree
bn_IN: মডিউল গাছ

en: Show extended options
bn_IN: বর্ধিত অপশন প্রদর্শন করা হবে

en: Show &more options
bn_IN: আরও অপশন প্রদর্শন করা হবে (&m)

en: Change the caching for the media
bn_IN: মিডিয়ার জন্য ক্যাশিং পরিবর্তন করা হবে

en: Start Time
bn_IN: শুরুর সময়

en: Edit Options
bn_IN: সম্পাদনা

en: Extra media
bn_IN: অন্য মিডিয়া

en: Complete MRL for VLC internal
bn_IN: VLC অভ্যন্তরের জন্য সম্পূর্ণ MRL

en: Select the file
bn_IN: ফাইল নির্বাচন করা হবে

en: Change the start time for the media
bn_IN: মিডিয়ার শুরুর সময় পরিবর্তন করা হবে

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
bn_IN: যুগপৎভাবে আরেকটি মিডিয়া চালান (অতিরিক্ত অডিও ফাইল, ...)

en: Capture mode
bn_IN: ক্যাপচার মোড

en: Select the capture device type
bn_IN: ক্যাপচার ডিভাইসের ধরন নির্বাচন করা হবে

en: Device Selection
bn_IN: ডিভাইস নির্বাচন

en: Options
bn_IN: অপশন

en: Access advanced options to tweak the device
bn_IN: সামান্য পরিবর্তন করার মাধ্যমে ডিভাইসটি কার্যকর করতে উন্নত পর্যায়ের অপশনে প্রবেশ করা হবে

en: Advanced options...
bn_IN: উন্নতপর্যায়ের অপশনসমূহ...

en: Disc Selection
bn_IN: ডিস্ক নির্বাচন

en: Disable Disc Menus
bn_IN: নিষ্ক্রিয় করা ডিস্ক মেনু

en: No disc menus
bn_IN: কোনও ডিস্ক মেনু না

en: Disc device
bn_IN: ডিস্ক ডিভাইস

en: Starting Position
bn_IN: শুরুর অবস্থান

en: Audio and Subtitles
bn_IN: অডিও এবং সাবটাইটেল

en: Choose one or more media file to open
bn_IN: খোলার জন্য এক বা একাধিক মিডিয়া ফাইল নির্বাচন করা হবে

en: File Selection
bn_IN: ফাইল নির্বাচন

en: You can select local files with the following list and buttons.
bn_IN: আপনি নিম্নলিখিত তালিকা এবং বাটনের সঙ্গে স্থানীয় ফাইল নির্বাচন করতে পারেন।

en: Add...
bn_IN: যোগ...

en: Network Protocol
bn_IN: নেটওয়ার্ক প্রোটোকল

en: Please enter a network URL:
bn_IN: অনুগ্রহ করে একটি নেটওয়ার্ক URL দিন:

en: Destination Setup
bn_IN: গন্তব্য ব্যবস্থাপনা

en: Add destinations following the streaming methods you need. Be sure to check with transcoding that the format is compatible with the method used.
bn_IN: স্ট্রিমিং পদ্ধতি অনুসরণ করে আপনি প্রয়োজন গন্তব্যস্থল যোগ করুন. Transcoding যে বিন্যাস পদ্ধতি ব্যবহৃত সঙ্গে সামঞ্জস্যপূর্ণ সঙ্গে পরীক্ষা করতে ভুলবেন না.

en: New destination
bn_IN: নতুন গন্তব্য

en: Display locally
bn_IN: স্থানীয়ভাবে প্রদর্শন করা হবে

en: Activate Transcoding
bn_IN: ট্রান্সকোডিং সক্রিয় করা হবে

en: Option Setup
bn_IN: অপশন ব্যবস্থাপনা

en: Miscellaneous Options
bn_IN: বিবিধ অপশন

en: Stream all elementary streams
bn_IN: সব প্রাথমিক স্ট্রিমসমূহকে স্ট্রিম করা হবে

en: Generated stream output string
bn_IN: স্ট্রিম আউটপুটের স্ট্রিং তৈরি করা হয়েছে

en: Output module:
bn_IN: আউটপুট মডিউল:

en: Use S/PDIF when available
bn_IN: S / PDIF ব্যবহার করুন যখন উপলব্ধ

en: Effects
bn_IN: আবহ

en: Visualization:
bn_IN: দৃশ্যায়ন:

en: Enable Time-Stretching audio
bn_IN: সময়-বর্ধিতকরণ অডিও সক্রিয়

en: Dolby Surround:
bn_IN: ডলবি সারাউন্ড:

en: Replay gain mode:
bn_IN: রিপ্লে গেইন মোড:

en: Headphone surround effect
bn_IN: হেডফোন পারিপার্শ্বিক আবহ

en: Normalize volume to:
bn_IN: উল্লিখিত স্থানে ভলিউমের সমন্বয়সাধন করা হবে:

en: Tracks
bn_IN: ট্র্যাক

en: Preferred audio language:
bn_IN: পছন্দসই অডিও ভাষা:

en: Password:
bn_IN: পাসওয়ার্ড:

en: Username:
bn_IN: ব্যবহারকারীর নাম:

en: Submit played tracks stats to Last.fm
bn_IN: Last.fm এ মোট চালিত গানের সংখ্যা জমা দেয়া হবে

en: Codecs
bn_IN: কোডেক

en: x264 profile and level selection
bn_IN: x264 প্রফাইল এবং স্তরের নির্বাচন

en: x264 preset and tuning selection
bn_IN: x264 পূর্বনির্ধারিত এবং tuning নির্বাচন

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
bn_IN: H.264 ইন-লুপ ডিব্লকিং ফিল্টার এড়িয়ে যাওয়া হবে

en: Video quality post-processing level
bn_IN: ভিডিওর গুনগত মানে পরবর্তী-প্রক্রিয়াধীন স্তর

en: Optical drive
bn_IN: অপটিক্যাল ড্রাইভ

en: Default optical device
bn_IN: পূর্বনির্ধারিত অপটিক্যাল ডিভাইস

en: Damaged or incomplete AVI file
bn_IN: ক্ষতিগ্রস্ত বা অসম্পূর্ণ AVI ফাইল

en: HTTP proxy URL
bn_IN: HTTP প্রক্সি URL

en: HTTP (default)
bn_IN: HTTP (ডিফল্ট)

en: Live555 stream transport
bn_IN: Live555 স্ট্রিম ট্রান্সপোর্ট

en: Default caching policy
bn_IN: ক্যাশিং এর পূর্বনির্ধারিত পলিসি

en: Menus language:
bn_IN: মেনুর ভাষা:

en: Look and feel
bn_IN: অবয়ব

en: Use custom skin
bn_IN: স্বনির্ধারিত স্কিন ব্যবহার

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
bn_IN: এটি একটি নেটিভ লুক এবং ফিল সঙ্গে VLC এর ডিফল্ট ইন্টারফেস.

en: Use native style
bn_IN: স্থানীয় শৈলী ব্যবহার

en: Resize interface to video size
bn_IN: ইন্টারফেসটি ভিডিওর আকারে পুনঃআকৃতি করা হবে

en: Show controls in full screen mode
bn_IN: কন্ট্রোলসমূহ পর্দা জুড়ে প্রদর্শন মোডে প্রদর্শন

en: Pause playback when minimized
bn_IN: বিরাম প্লেব্যাক যখন ছোট করা

en: Start in minimal view mode
bn_IN: সংক্ষিপ্ত দেখুন মোডে শুরু

en: Force window style:
bn_IN: ফোর্স উইন্ডোর শৈলী:

en: Integrate video in interface
bn_IN: ইন্টারফেসে ভিডিও সংহত

en: Show systray icon
bn_IN: সিসট্রে আইকন প্রদর্শন

en: Skin resource file:
bn_IN: স্কিন রিসোর্স ফাইল:

en: Allow only one instance
bn_IN: শুধুমাত্র একটি ইনসটেন্স অনুমোদন করা হবে

en: Pause on the last frame of a video
bn_IN: একটি ভিডিওর শেষ ফ্রেম উপর বিরাম

en: Every
bn_IN: প্রত্যেকটি

en: Separate words by | (without space)
bn_IN: | দ্বারা শব্দসমূহ পৃথক করা হবে (ফাঁকা স্থান ব্যতীত)

en: Save recently played items
bn_IN: সম্প্রতি চালানো উপাদান সংরক্ষণ করা হবে

en: Activate updates notifier
bn_IN: সক্রিয় করা বিজ্ঞপ্তিকারীর

en: File extensions association
bn_IN: ফাইল এক্সটেনশান সমিতি

en: Set up associations...
bn_IN: সেট আপ সংশ্লিষ্ট...

en: Enable On Screen Display (OSD)
bn_IN: অন-স্ক্রীন ডিসপ্লে (OSD) সক্রিয়

en: Show media title on video start
bn_IN: ভিডিও আরম্ভের সময় মিডিয়ার শিরোনাম প্রদর্শন করা হবে

en: Default encoding
bn_IN: পূর্বনির্ধারিত এনকোডিং

en: Add a shadow
bn_IN: একটি ছায়ার যোগ করুন

en: Add a background
bn_IN: একটি ব্যাকগ্রাউন্ড যোগ করুন

en: Accelerated video output (Overlay)
bn_IN: ত্বরিত ভিডিও আউটপুট (ওভারলে)

en: Display device
bn_IN: ডিভাইস প্রদর্শন

en: Force Aspect Ratio
bn_IN: ফোর্স অনুপাত

en: Stuff
bn_IN: পণ্যদ্রব্য

en: Edit settings
bn_IN: সেটিংস সম্পাদনা করুন

en: Control
bn_IN: কন্ট্রোল

en: Run manually
bn_IN: নিজে চালান

en: Setup schedule
bn_IN: সেটআপ সময়সূচী

en: Run on schedule
bn_IN: নির্ধারিত সময়ে রান

en: Status
bn_IN: অবস্থা

en: Add Input
bn_IN: ইনপুট সংযোজন

en: Edit Input
bn_IN: ইনপুট সম্পাদনা

en: Clear List
bn_IN: তালিকা অপসারণ

en: Check for VLC updates
bn_IN: VLC আপডেটের জন্য চেক করুন

en: Launching an update request...
bn_IN: একটি হালনাগাদ করার অনুরোধ করছে...

en: Essential
bn_IN: অপরিহার্য

en: Negate colors
bn_IN: রং অকার্যকর করা

en: Colors
bn_IN: কেতন

en: Interactive Zoom
bn_IN: মিথস্ক্রিয়া জুম

en: Angle
bn_IN: কোণ

en: full
bn_IN: সম্পূর্ণ

en: none
bn_IN: কোনটি না

en: Logo erase
bn_IN: লোগো মুছে দিন

en: Mask
bn_IN: মাস্ক

en: Mirror
bn_IN: আয়না

en: Motion detect
bn_IN: গতি সনাক্তকরণ

en: Spatial blur
bn_IN: স্থানিক দাগ

en: Anti-Flickering
bn_IN: এন্টি ঝিকিমিকি

en: Soften
bn_IN: গলান

en: VLM configurator
bn_IN: VLM কনফিগারকারী

en: Media Manager Edition
bn_IN: মিডিয়া ব্যবস্থাপক সংস্করন

en: Name:
bn_IN: নাম:

en: Input:
bn_IN: ইনপুট:

en: Select Input
bn_IN: ইনপুট নির্বাচন করা হবে

en: Output:
bn_IN: আউটপুট:

en: Select Output
bn_IN: আউটপুট নির্বাচন করা হবে

en: Time Control
bn_IN: সময় কন্ট্রোল

en: Mux Control
bn_IN: মাক্স কন্ট্রোল

en: Muxer:
bn_IN: মাক্সার:

en: Media Manager List
bn_IN: মিডিয়া ম্যানেজার তালিকা
