VLC - Trans - en to ach translation catalogue (839 entries)

en: Interface
ach: Ka anena

en: Hotkeys settings
ach: Tera me kipungua ma pirgi tegu

en: Audio
ach: Ma giwinyo

en: Visualizations
ach: Neno

en: Playlist
ach: Nying latuku

en: Services discovery
ach: Kwedo tic ma imito

en: &Open File...
ach: &Yab Fail

en: &Advanced Open...
ach: &Yab me rwom malamal...

en: Open D&irectory...
ach: Yab L&anyut...

en: Open &Folder...
ach: Yab &Folda

en: Select one or more files to open
ach: Yer acel onyo fail mapol wek iyabi

en: Select Directory
ach: Yer Lacim yoo

en: Select Folder
ach: Yer Boc

en: Media &Information
ach: Lakub &Ngec

en: &Codec Information
ach: &Ngec ikom Codec

en: &Messages
ach: &Kwena

en: Jump to Specific &Time
ach: Pye iciti Ikome &Cawa

en: &VLM Configuration
ach: &VLM Yiyiko dul ne

en: &About
ach: &Maromo

en: Play
ach: Tuki

en: Remove Selected
ach: Kwany woko magiyero

en: Information...
ach: Ngec...

en: Create Directory...
ach: Ket Lacim jami

en: Create Folder...
ach: Cwe Boc...

en: Show Containing Directory...
ach: Nyut matye ki Lacim jami...

en: Show Containing Folder...
ach: Nyut matye kwede Boc...

en: Stream...
ach: Kulu...

en: Save...
ach: Gwoki...

en: Repeat All
ach: Nwo Weng

en: Repeat One
ach: Nwo acel

en: Random
ach: Cudo

en: Random Off
ach: Cud woko

en: Add to Playlist
ach: Med ikom nying otuku

en: Add File...
ach: Med Fail...

en: Add Directory...
ach: Med Lacim jami...

en: Add Folder...
ach: Med Boc...

en: Save Playlist to &File...
ach: Gwok Nying jami me otuku i &Fail...

en: Search
ach: Yeny

en: Waves
ach: Yamu ma kuto

en: Left
ach: Tung acam

en: Right
ach: Tung acuc

en: Track
ach: Wer

en: Program
ach: Purugram

en: Language
ach: Leb

en: Description
ach: Te lok

en: Type
ach: Kite

en: Channels
ach: Kabeo

en: Bitrate
ach: Koboro

en: Center
ach: Dyere

en: Title
ach: Wie maditu

en: Artist
ach: Lagoc

en: Chapter
ach: Dul

en: Video Track
ach: Wer me Video

en: Audio Track
ach: wer labongo Video

en: Add Interface
ach: Med Ka manen

note: xgettext: Translate "C" to the language code: "fr", "en_GB", "nl", "ru"...
en: C
ach: ach

en: Enable audio
ach: Ket me awinya

en: Force detection of Dolby Surround
ach: Cukuru kwenyoro pi Dolby Iyi akina ne

en: Auto
ach: Matime kene

en: Unset
ach: Kwany ter

en: None
ach: Peke

en: Enable video
ach: Mi video

en: Top
ach: Wie malo

en: Bottom
ach: Tere piny

en: Top-Left
ach: Wie malo-Lacam

en: Top-Right
ach: Wie malo-Lacem

en: Bottom-Left
ach: Tere piny-Lacuc

en: Bottom-Right
ach: Tere piny-Lacem

en: Always on top
ach: Kare lung tye ki wie malo

en: Deinterlace
ach: Kwanyo woko ki i wang kaneno

en: Deinterlace mode
ach: Yore me kwanyo i wang kaneno

en: Window decorations
ach: Dirija ma kideyo

en: Skip frames
ach: Kal purem

en: Default
ach: Manen jwi

en: Enable
ach: Ket itic

en: Audio track
ach: Wer awinya

en: Force subtitle position
ach: Cukuru kabedo me wie maditu

en: On Screen Display
ach: Ki Ikom yaro lanyut me neno kamaler

en: Ignore
ach: Caa woko

en: Fullscreen
ach: Ka neno lung

en: Faster
ach: Me oyoto

en: Slower
ach: Ma lamotmot

en: Normal rate
ach: Dwonge ma romrom

en: Faster (fine)
ach: Me oyoto(fine)

en: Slower (fine)
ach: Motmot (fine)

en: Next
ach: Malubo kore

en: Previous
ach: Mukato angec

en: Stop
ach: Cung

en: Position
ach: Kabedo

en: Quit
ach: Wek woko

en: Mute
ach: Jwik manok

en: Record
ach: Rekod

en: Snapshot
ach: Cal macek

en: Subtitles
ach: Wie maditu

en: Plugins
ach: Rwak iyie

en: Delete
ach: Kwany oko

en: Menu
ach: Lacim

en: Pause
ach: Cung manok

en: Volume Down
ach: Dwone piny

en: Volume Up
ach: Dwon malo

en: Cancel
ach: Jwik woko

en: Crop
ach: Ngol woko

en: Audio CD
ach: CD me awinya

en: Video device name
ach: Nying giketo cinema

en: Audio device name
ach: Nying giketo gin awinya

en: Video size
ach: Kit Video

en: File
ach: Fail

en: Directory
ach: Lanyut

en: Password
ach: Icwil me donyo

en: Width
ach: Lac pa yie

en: Height
ach: Bor ne malo

en: Auto connection
ach: Kube matime kene

en: Use RTP over RTSP (TCP)
ach: Ti ki RTP iwi RTSP (TCP)

en: Desired frame rate for the capture.
ach: Rwom me purem mamite me mako.

en: Follow the mouse
ach: Lub kor oyo

en: Screen
ach: Ka neno

en: Standard
ach: Rwom

en: Frequency
ach: Dwiro ne

en: Brightness
ach: Maleng atika

en: Contrast
ach: Lapor ne

en: Saturation
ach: Madong tye iyie

en: All
ach: Weng

en: Delay
ach: Gale

en: Equalizer
ach: Larwomo

en: Volume normalizer
ach: Giyiko dwone

en: Spatializer
ach: Gipoko

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
ach: Kal ka kiyo pi niango H.264

en: Opacity
ach: Ma pe nen

en: Black
ach: Col

en: Gray
ach: Ma laburuburu

en: Silver
ach: Maryeny

en: White
ach: Tar

en: Maroon
ach: Marema mito col

en: Red
ach: Makwar

en: Yellow
ach: Yelo

en: Green
ach: Ma lalum

en: Purple
ach: Papul

en: Blue
ach: Bululu

en: Mode
ach: Ma dyeredyere

en: Deinterlacing
ach: Kwanyo kubere

en: Statistics
ach: Wel lung

en: Normal
ach: Majwi

en: VLC media player
ach: Latuku me VLC

en: Hotkeys
ach: Lagony muywek

en: Frames per Second
ach: Wer pi ceken acelacel

en: Information
ach: Ngec

en: Thanks
ach: Pwoc

en: Teletext
ach: Ngec ma jenge i coc ma i TV

en: About VLC media player
ach: Mamako gi tuku wer me VLC

en: License
ach: Lancec

en: Authors
ach: Lucoc

en: Extensions
ach: Nyayo

en: Name
ach: Nying

en: Author
ach: Lacoc

en: Skins
ach: Del Kome

en: 2 Pass
ach: Okato 2

en: Preamp
ach: Ma pe giketo dwon malo

en: Reset
ach: Ter nitit

en: Headphone virtualization
ach: Kano gin awinya me wic

en: Volume normalization
ach: Dwon mamwonya

en: Maximum level
ach: Rwom mamite

en: Audio Effects
ach: Kite me wer

en: Save
ach: Gwok

en: Remove
ach: Kwany oko

en: Bookmarks
ach: Gi gwoko

en: Add
ach: Med

en: Clear
ach: Ruc oko

en: Edit
ach: Yubi

en: Time
ach: Cawa

en: OK
ach: Eyo

en: Untitled
ach: Nyinge pe

en: No input
ach: Gin manyen pe

en: Input has changed
ach: Gin manyen otyeko loke

en: Browse...
ach: Yeny...

en: Stream
ach: Makato kore kore

en: Apply
ach: Ket

en: Encapsulation
ach: Boyo ne

en: Video codec
ach: Nyonyo me yungo Cal anena

en: Audio codec
ach: nyonyo me yungo wer awinya

en: Keep original video track
ach: Gwok ka ma wer me cal anena oaa iye

en: Resolution
ach: Yuba manyen

en: Scale
ach: Kite mere

en: Keep original audio track
ach: Gwok ka ma wer awinya oaa iye

en: Overlay subtitles on the video
ach: Ket iwi wie madit ikom cal anena

en: Port
ach: Bur

en: Export SDP as file
ach: Cwal SDP calo fail

en: Channel Name
ach: Nying Kaneno

en: SDP URL
ach: Kanwongo SDP

en: Custom
ach: Lakite meri

en: Random On
ach: Cudacuda iye

en: Repeat Off
ach: Nwo ne

en: Errors and Warnings
ach: Bal ki Kwenyoro

en: Clean up
ach: Ywe kabedo

en: Volume
ach: Dwon

en: Video device
ach: Jami me video

en: Opaqueness
ach: Ma pe kelo lengo

en: Black screens in fullscreen
ach: Lanyut cal Macol iyi lanyut cal lung

en: Show Fullscreen controller
ach: Nyut woko lagwok kaneno lung

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
ach: Nyut kayiko ma tye maler ka inyiko oyo ni iyi kaneno madwong.

en: Auto-playback of new items
ach: Matime kene- tuk ma lacen pi jami mogo manyen

en: Start playback of new items immediately once they were added.
ach: Cak dong tuku ma lacen pi jami manyen me oyoto cite ka onongo gimedo.

en: Keep Recent Items
ach: Gwok woko jami ma okato manok

en: Control playback with the Apple Remote
ach: Geng Tuku cen kwede Rimot Apple

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
ach: Kikwero twero, VLC romo genge pire kene kwede Rimot Ananaci.

en: Control playback with media keys
ach: Geng Tuku cen kwede kwede pungua me tuku

en: Resize interface to the native video size
ach: Yik kite me neno kit cal anena mamegi

en: Lock Aspect Ratio
ach: Pung Rwome odoco

en: Mac OS X interface
ach: Kaneno me Mac OS X

en: Remove old preferences?
ach: kwany woko ma con macwinyi omito?

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
ach: Wan wa tyeko nongo woko VLC me cik macon pi fail ma imaro.

en: Move To Trash and Relaunch VLC
ach: Dir I dwok ika yugi ki I nwo nongo VLC

en: Check for Update...
ach: Kong inen pi jami ma gimedo manyen...

en: Preferences...
ach: Macunya omito...

en: Services
ach: Tic

en: Hide VLC
ach: Kan VLC

en: Hide Others
ach: Kan mukene

en: Show All
ach: Nyut gin weng

en: Quit VLC
ach: Wek woko VLC

en: 1:File
ach: 1:Fail

en: Advanced Open File...
ach: Fail ma oyabe ki rwom mamalo...

en: Open File...
ach: Yab Fail...

en: Open Disc...
ach: Disc ma oyabe...

en: Open Network...
ach: Ka kube ma oyabe...

en: Open Capture Device...
ach: Nyonyo me mako ma tye twolo...

en: Open Recent
ach: Manyen Ma kan aler

en: Close Window
ach: Ceg Dirija oko

en: Save Playlist...
ach: Gwok nying wer meri...

en: Reveal in Finder
ach: Kwil iyi Lanyeny

en: Cut
ach: Ngol

en: Copy
ach: Poto

en: Paste
ach: Dani

en: Select All
ach: Yer lung

en: Playback
ach: Tuk idok cen

en: Quit after Playback
ach: Wek woko iyonge Tuku cen

en: Step Forward
ach: Mede Anyim

en: Step Backward
ach: Dok I yongec

en: Increase Volume
ach: Med dwone

en: Decrease Volume
ach: Dwok Dwone

en: Audio Device
ach: Giketo jami me awinya

en: Half Size
ach: Nucu me Kite

en: Normal Size
ach: Kite kikome

en: Double Size
ach: Kit ma odoke

en: Fit to Screen
ach: Maromo wang kaneno weng

en: Float on Top
ach: Lyer Iwie

en: Fullscreen Video Device
ach: Gin me Video ma i kaneno lung

en: Post processing
ach: Yubu gin acwala

en: Subtitles Track
ach: Wi wer Maditu

en: Transparent
ach: Reberebe

en: Index
ach: Ka nongo

en: Window
ach: Dirija

en: Player...
ach: Latuku...

en: Bookmarks...
ach: Kagwoko...

en: Playlist...
ach: Nying wer otuku...

en: Media Information...
ach: Ngec pi yore me kube...

en: Messages...
ach: Kwena...

en: Errors and Warnings...
ach: Bal ki Kwenyoro...

en: Bring All to Front
ach: Kelgi weng Inyim

en: Help
ach: kony

en: VLC media player Help...
ach: Miyo kony ikom VLC matuku jami me kubo lwak...

en: Online Documentation...
ach: Yubu Coc acoya ki Yintanet...

en: VideoLAN Website...
ach: Kanongo LAN me Video i web...

en: Make a donation...
ach: Mi kony...

en: Online Forum...
ach: Karwate ma tio ki Yintanet...

en: File Format:
ach: Kit pa Fail:

en: Extended M3U
ach: M3U ma Kimedo

en: Save Playlist
ach: kan nying wer

en: Search in Playlist
ach: Yeny ki iyi nying wer

en: Subscribe
ach: Kwa pi kube

en: Unsubscribe
ach: Aa woko ki ikube

en: Subscribe to a podcast
ach: Kube pi video

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
ach: Ket URL pi video ma imito kube pire:

en: Open Source
ach: Me nono

en: Media Resource Locator (MRL)
ach: Gi yenyo gitic(MRL)

en: Open
ach: Yab

en: Settings...
ach: Tera...

en: Network
ach: Ka kube

en: Capture
ach: Mak

en: Treat as a pipe rather than as a file
ach: Nen macalo paipo calo fail.

en: Play another media synchronously
ach: Tuk ki gituku mukene benebene

en: Choose...
ach: Yer...

en: IP Address
ach: Address me IP

en: Open RTP/UDP Stream
ach: Yab RTP?UDP mapol

en: Protocol
ach: Cik

en: Unicast
ach: Coc acel

en: Multicast
ach: Coc mapol

en: Font size
ach: Kit coc

en: Font Properties
ach:  Kit Yore me Coc

en: Subtitle File
ach: Fail me Wie matino

en: Open File
ach: Yab Fail

en: Streaming and Transcoding Options
ach: Kit me gwoko ki niango

en: Display the stream locally
ach: Nyut makato kore kore no pacopaco

en: Dump raw input
ach: Bol woko gi aketa manyen

en: Encapsulation Method
ach: Kite me kano

en: Transcoding options
ach: Yore me kano

en: Stream Announcing
ach: Tito pi Yore mere

en: Save File
ach: Gwok Fail

en: Duration
ach: Cawa mere

en: Media Information
ach: Ngec ikom Gitic

en: Location
ach: Kabedo

en: Save Metadata
ach: Kan dul makwako rekod me ngec

en: General
ach: Jumula

en: Codec Details
ach: Lok yoreyore ikom Codec

en: Read at media
ach: Kwan ki Gituku

en: Input bitrate
ach: Dwiro pa Gin aketa

en: Demuxed
ach: Gityeko cano

en: Stream bitrate
ach: Dwiro pa Jami maceto kacel

en: Decoded blocks
ach: Jami ma gi niang

en: Displayed frames
ach: purem ma kiyaro kamaler

en: Lost frames
ach: Purem ma Orweny

en: Streaming
ach: Ceto kacel

en: Sent packets
ach: Jami ma gicwalo

en: Sent bytes
ach: byte ma gicwalo

en: Send rate
ach: Dwiro me cwalo

en: Played buffers
ach: Nyig wer ma gituku

en: Lost buffers
ach: Jami ma orweny

en: Error while saving meta
ach: Bal onoge icawa me kano jami

en: VLC was unable to save the meta data.
ach: VCL pe okano jami man.

en: Continue
ach: Mede kwede

en: Interface Settings
ach: Kite pa Kaneno

en: Audio Settings
ach: Kite me yiko Wer

en: Video Settings
ach: Kite me yiko Video

en: General Audio
ach: Wer Majwi

en: Preferred Audio language
ach: Yore pa leb me Wer

en: Enable Last.fm submissions
ach: Mi Last.fm cwal

en: Visualization
ach: Kite me neno

en: Keep audio level between sessions
ach: Gwok wer iyi akina jami

en: Always reset audio start level to:
ach: Jwii dwok rwom me wer meri naka:

en: Change
ach: Lok woko

en: Change Hotkey
ach: Lok Kadiyo

en: Select an action to change the associated hotkey:
ach: Yer kite me loko kadiyo ne:

en: Action
ach: Keto I tic

en: Shortcut
ach: Kite macek

en: Record directory or filename
ach: Lanyut me Rekod onyo nying fail

en: Repair AVI Files
ach: Yub fail me AVI

en: Default Caching Level
ach: Kite me Gwoko Majwi

en: Caching
ach: Mako

en: Codecs / Muxers
ach: Codecs/Muxers

en: Post-Processing Quality
ach: Rwom pa Kite me Yiko

en: Privacy / Network Interaction
ach: Imung me Kube ki Lakub

en: Automatically check for updates
ach: Yeny lamed kene

en: Default Encoding
ach: Gonyo lok kit Majwi

en: Display Settings
ach: Yiko kite me Nyute

en: Font color
ach: Rangi me coc

en: Font
ach: Kite

en: Enable OSD
ach: Mi OSD ti

en: Display
ach: Yaro kamaler

en: Black screens in Fullscreen mode
ach: Wang kaneno matye Madit

en: Video snapshots
ach: Cal matino ma ikom Video

en: Folder
ach: Boc

en: Format
ach: Kite ne

en: Prefix
ach: Ki ilangete macen

en: Sequential numbering
ach: Keto namba malube

en: Reset All
ach: Nwo tera weng

en: Preferences
ach: Yore ma imito

en: Last check on: %@
ach: Kineno me agiki iyi: %@

en: No check was performed yet.
ach: Fud pe kineno

en: Reset Preferences
ach: Dwok yore mere bed kite macon

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
ach: Yer folda weki igwoki ginanena ma imako oyoto iye.

en: Choose
ach: Yer

en: Press new keys for
    "%@"
ach: Di luyab manyen pi
    "%@"

en: Invalid combination
ach: Coko ma pe konyo

en: Regrettably, these keys cannot be assigned as hotkey shortcuts.
ach: Icwer cwiny, luyab magi pe watwero miyo bedo bala yo macek pi layab matek

en: This combination is already taken by "%@".
ach: Man ma gicoko "%@" otyeko kwanyo oko.

en: Not Set
ach: Pe Gitero

en: sec.
ach: Ceken.

en: Audio/Video
ach: Wer/Video

en: Subtitles/Video
ach: Wie matino/Video

en: Video Effects
ach: Kite me Cal anena

en: Basic
ach: Mayot mamite

en: Geometry
ach: Cura

en: Color
ach: Rangi

en: Sharpen
ach: Paki

en: Synchronize top and bottom
ach: Yik malu kede piny

en: Synchronize left and right
ach: Yik tung lacam kede tung lacuc

en: Transform
ach: Lok

en: Magnification/Zoom
ach: Loko caji madit/Loko caji

en: Puzzle game
ach: Tuku me wic

en: Rows
ach: Bor arii

en: Columns
ach: Bor atir

en: Clone
ach: Ma ki yiko

en: Number of clones
ach: Namba me yiko

en: Wall
ach: Lapama

en: Color threshold
ach: rangi me tic

en: Similarity
ach: Rom ne

en: Gradient
ach: Jami ma poke kikom rek

en: Cartoon
ach: Katun

en: Color extraction
ach: Waru kala

en: Invert colors
ach: Lok rangi

en: Motion blur
ach: ceto manen marac

en: Factor
ach: Gin mamiyo

en: Water effect
ach: Jami maa ki i pii

en: Psychedelic
ach: Ma cito me oyoto atura

en: Add text
ach: Med ginacoya

en: Text
ach: Coc

en: Add logo
ach: Med alama

en: Logo
ach: Alama

en: Transparency
ach: Bedo maleng

en: Select a directory
ach: Yer ka kano

en: Select a file
ach: Yer fail

en: Select
ach: Yer

en: Minimal Mac OS X interface
ach: Kaneno me Mac OS X matidi maloyo

en: Previous Chapter/Title
ach: Tyeng/Wie mukato

en: Next Chapter/Title
ach: Tyeng/Wie mabino

en: Teletext Activation
ach: Mito Teletext tic

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
ach: Tuk
    Ka wer pe, yab gitic

en: De-Fullscreen
ach: Me-Kaneno madit

en: Extended panel
ach: Kayiko mukene

en: Frame By Frame
ach: Purem ki Purem

en: Trickplay Reverse
ach: Kadwoko me Trickplay

en: Step backward
ach: Dok cen

en: Step forward
ach: Nyik anyim

en: Stop playback
ach: Gik dwoko wer cen

en: Open a medium
ach: Yab La kub

en: Toggle the video in fullscreen
ach: Ket kaneno bed madit

en: Toggle the video out fullscreen
ach: Kwany video woko ki iyi neno madit

en: Show extended settings
ach: Nyut kite mabor

en: Take a snapshot
ach: Mak cal

en: Loop from point A to point B continuously.
ach: Cet ki i poin A naka B benebene

en: Frame by frame
ach: Yik kwede purem

en: Reverse
ach: Dwok cen

en: Change the loop and repeat modes
ach: Lok kite me beo iyie

en: Previous media in the playlist
ach: Gitic mukato iyi wer

en: Next media in the playlist
ach: Gitic iyi wer mabino

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
ach: Ket dwone

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
ach: Kwany dwone

en: Pause the playback
ach: Gik ki ituko

en: Click to set point B
ach: Dii wek iter poin B

en: Stop the A to B loop
ach: Gik A naka i B

en: Force update of this dialog's values
ach: Dii lamed me ka miyo tam man

en: Comments
ach: Tam amia

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
ach: Nyig lok mukene kede ngec mukene tye onyute iyi kanyut man.

en: Current media / stream statistics
ach: Gituku ma kombedi/cura me cwalo mapol

en: Input/Read
ach: Laket/Kwan

en: Output/Written/Sent
ach: Jami me akwanya/Ocwalo

en: Media data size
ach: Caji pa gituku

en: Demuxed data size
ach: Caji me jami ma gineno

en: Content bitrate
ach: Cipid me jami matye

en: Discarded (corrupted)
ach: Gikwanyo woko (Obale woko)

en: Dropped (discontinued)
ach: Giweko woko (Gigiko woko)

en: Decoded
ach: Gigonyo tere

en: Displayed
ach: Ginyuto

en: Lost
ach: Orweny

en: Sent
ach: Gicwalo

en: packets
ach: boc

en: Upstream rate
ach: Dwiro mamalo

en: Played
ach: Gituko

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
ach: Cipid me tuku ma kombedi:%1
    Dii wek i yub

en: Revert to normal play speed
ach: Dwok iyi cipid me tuku

en: Download cover art
ach: Kwany gi umo cal

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
ach: Dii wek inyik ikin caa mukato ke caa ma odong

en: Double click to jump to a chosen time position
ach: Dii tyen aryo wek i pye naka iyi caa ma iyero

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
ach: Yer gitic nyo kagwoko VIDEO_TS

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
ach: Yer gitic nyo gigwoko VIDEO_TS

en: Select one or multiple files
ach: Yer fail acel nyo mapol

en: File names:
ach: Nying fail:

en: Filter:
ach: Kii:

en: Eject the disc
ach: Yab gigwoko man

en: Entry
ach: Donyo

en: Channels:
ach: Yoo:

en: Selected ports:
ach: Yoo magiyero:

en: .*
ach: *

en: Use VLC pace
ach: Tii ki VLC

en: Transponder/multiplex frequency
ach: Gi kwano/ teko me dwiro

en: Transponder symbol rate
ach: Cipid me ginno

en: Bandwidth
ach: Cipid

en: Device name
ach: Nying nyonyo me tic

en: Advanced Options
ach: Yore madito

en: Double click to get media information
ach: Dii wang aryo wek inong ngec ikom gitic

en: Change playlistview
ach: Lok kite me neno wer

en: Remove this podcast subscription
ach: Kwany kube pi video man woko

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
ach: Imito aa woko ki ikube cako ki %1?

en: Create Directory
ach: Ket Kagwoko

en: Create Folder
ach: Yik kagwoko

en: Enter name for new directory:
ach: Ket nying pi kagwoko manyen meno:

en: Enter name for new folder:
ach: Ket nying pi kagwoko manyen meno:

en: Sort by
ach: Yik malube ki

en: Ascending
ach: Malube ki dito

en: Descending
ach: Malube ki tidi

en: Select File
ach: Yer fail

en: Hotkey
ach: Kadiyo pire

en: Global
ach: Pi wilobo weng

en: Input & Codecs Settings
ach: Laket & Kite me yiko Codecs

en: Configure Hotkeys
ach: Yik Kadiyo pire

en: Device:
ach: Gitic:

en: Lowest latency
ach: Lyeto matidi maloyo

en: Low latency
ach: Lyeto matidi

en: High latency
ach: Lyeto madit

en: Higher latency
ach: Lyeto madit maloyo

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
ach: Man naneno VLC. Itwero kwanyo kite me neno mukene iyi

en: VLC skins website
ach: Ot me kite meneno VLC

en: System's default
ach: Kite pa gitic kit majwii

en: Audio Files
ach: Fail me wer

en: Video Files
ach: Fail me video

en: Playlist Files
ach: Buk me wer

en: &Apply
ach: &Ket

en: &Cancel
ach: &Kwer woko

en: Profile
ach: Kop makwako

en: Edit selected profile
ach: Lok ikome

en: Delete selected profile
ach: ywee lok ikome ma iyero

en: Create a new profile
ach: Ket lok ikome manyen

en: Create
ach: Yab

en: You must set a name for the profile.
ach: Myero iter nying pi lok ikome

en: File/Directory
ach: Fail/Kagwoko

en: File/Folder
ach: Fail/Kagwoko

en: Source
ach: Ka ma oa iye

en: Source:
ach: Ka ma oa iye:

en: Type:
ach: kwone:

en: This module writes the transcoded stream to a file.
ach: Rwom man coyo jami weng iyi fail.

en: Filename
ach: Nying fail

en: Save file...
ach: Kan fail...

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
ach: Rwom man keto adwogi me jami man iyi kakube mabeyo ki HTTP.

en: Path
ach: Yoo

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
ach: Rwom man keto jami iyi kakube beyo ki RTSP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
ach: Rwom man keto jami ma gigonyo iyi kakube beyo ki UDP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
ach: Rwom man keto jami ma gigonyo iyi kakube beyo ki RTP.

en: Base port
ach: Ka Majwii

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
ach: Rwom man keto jami ma gigonyo iyi lagab me Icecast.

en: Mount Point
ach: Ka Keto

en: Login:pass
ach: Dony:pass

en: Edit Bookmarks
ach: Yik Lagwok

en: Create a new bookmark
ach: Yab Lagwok manyen

en: Delete the selected item
ach: Kwany gin ma iyero man

en: Delete all the bookmarks
ach: Kwany Lagwok weng

en: Extract
ach: Goli

en: &Close
ach: &Wek

en: Convert
ach: Lok

en: Destination
ach: Ka ceto

en: Destination file:
ach: Ka gik pa fail:

en: Browse
ach: Yeny

en: Settings
ach: Tero

en: Display the output
ach: Nyut adwogi ne

en: This display the resulting media, but can slow things down.
ach: Man nyuto adwogi, ento twero miyo tic doko mot

en: &Start
ach: &Acaki

en: Program Guide
ach: Lakub wi Puruguram

en: Update
ach: Mi ngec manyen

en: Errors
ach: Bal

en: Hide future errors
ach: Kan kite me bal

en: Adjustments and Effects
ach: Kite me yiko

en: Synchronization
ach: Yubo

en: v4l2 controls
ach: Gi yubo v4l2

en: &Save
ach: &Gwoki

en: Go to Time
ach: Cet wa i Cawa

en: &Go
ach: &Ceti

en: Go to time
ach: Cet wa i cawa

en: About
ach: Ikom

en: &Recheck version
ach: &Nwo roto cik manyen

en: &Yes
ach: &Eyo

en: VLC media player updates
ach: Lamed me giwer me VLC

en: You have the latest version of VLC media player.
ach: Yin itye ki cik anyen ma okato me latuku kabeo pa VLC.

en: An error occurred while checking for updates...
ach: Bal otime kun itye karoto ngec...

en: &General
ach: &Kacel

en: &Save Metadata
ach: &Gwok dul me rekod me ngec

en: Location:
ach: Kabedo:

en: Messages
ach: Kwena

en: Saves all the displayed logs to a file
ach: Gwoko dul ma kiteno weng i fail

en: Save log file as...
ach: Gwok dul fail macalo...

en: Application
ach: Gi tic

en: Cannot write to file %1:
    %2.
ach: Pe romo coyo i fail %1:
    %2.

en: Open Media
ach: Yab Yore me kube

en: &File
ach: &Fail

en: &Network
ach: &Gi kube

en: Capture &Device
ach: Mak &Nyonyo

en: &Select
ach: &Yer

en: &Enqueue
ach: &Kit matiyo ki nyukta ma nono

en: &Play
ach: &Tuki

en: &Stream
ach: &Nam

en: Open URL
ach: Yab URL

en: Enter URL here...
ach: Ket URL kany...

en: Plugins and extensions
ach: Roo iyie ki nyayo ne

en: Capability
ach: Romo

en: Score
ach: Mato

en: &Search:
ach: &Yeny:

en: More information...
ach: Ngec madwong maloyo...

en: Reload extensions
ach: Nwo keto nyayo

en: Version
ach: Cik

en: Website
ach: Kakube me Wilobo

en: Files
ach: Fail

en: Deletes the selected item
ach: Jwayo jami makiyero

en: Show settings
ach: Nyut Tera

en: Simple
ach: Yot

en: Switch to simple preferences view
ach: Dok oko i neno mayot

en: Switch to full preferences view
ach: Dok oko ineno lung mayot

en: Save and close the dialog
ach: Gwok ki i ceg canduk ne

en: &Reset Preferences
ach: &Nwo tero mita ni

en: Cannot save Configuration
ach: Pe romo gwoko cano odoco coc ma otude

en: Preferences file could not be saved
ach: fail ma I maro onongo pe romo kube

en: Stream Output
ach: Ket jami ma imaro

en: Back
ach: Lacen

en: Toolbars Editor
ach: Layub bao me Gitic

en: Toolbar Elements
ach: Gi me Bao me Gitic

en: Flat Button
ach: Amapeca ma romrom

en: Big Button
ach: Amapeca Madit

en: Native Slider
ach: Ka ma oaa iye macer

en: Main Toolbar
ach: Bao me Gitic Mapire tek

en: Above the Video
ach: Iwi Cal anena

en: Toolbar position:
ach: Kabedo pa Bao me Gitic:

en: Line 1:
ach: Rek 1:

en: Line 2:
ach: Rek 2:

en: Time Toolbar
ach: Cik cawa pa Bao me Gitic

en: Fullscreen Controller
ach: Lagwok Lanyut cal lung

en: Delete the current profile
ach: Kwany kombedi ngec makiryeyo

en: Select profile:
ach: Yer ngec ma kiryeyo:

en: Cl&ose
ach: C&egi

en: Profile Name
ach: Nying ngec makiryeyo

en: Please enter the new profile name.
ach: Dong ba ket nying ngec makiryeyo manyen.

en: Spacer
ach: Lapok akina ne

en: Expanding Spacer
ach: Nyayo Lapok akina ne

en: Splitter
ach: Labar yie

en: Time Slider
ach: Cik cawa me Lacer

en: Small Volume
ach: Dwon matidi

en: DVD menus
ach: Acaki me DVD

en: Advanced Buttons
ach: Amapeca me Rwom mamalo

en: Broadcast
ach: Cwal kwena iwi yamo

en: Schedule
ach: Makiyiko

en: Video On Demand ( VOD )
ach: Cal anena Mamite (VOD)

en: Hours / Minutes / Seconds:
ach: Cawa /Dakika / Ceken:

en: Day / Month / Year:
ach: Nino /Dwe / Mwaka:

en: Repeat:
ach: Nwo:

en: Repeat delay:
ach: Nwo gale:

en: I&mport
ach: K&el iyie

en: E&xport
ach: C&wal woko

en: Save VLM configuration as...
ach: Gwok cano VLM macalo...

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
ach: VLC conf (*.vlm);;All (*)

en: Open VLM configuration...
ach: Yab cano ma otude pi VLM...

en: Open Directory
ach: Yab Lanyut piny

en: Open Folder
ach: Yab Boc

en: Open playlist...
ach: Yab Nyig wer...

en: Save playlist as...
ach: Gwok nyig wer calo...

en: Open subtitles...
ach: Yab wie matino...

en: Media Files
ach: Fail me tuko wer

en: All Files
ach: Fail weng

en: Control menu for the player
ach: Yik lakubpa gituku wer

en: Paused
ach: Ki juko

en: &Media
ach: &Gitic

en: P&layback
ach: T&uko

en: &Audio
ach: &Wer

en: V&iew
ach: N&en

en: &Help
ach: &Kony

en: Open &Disc...
ach: Yan &Gituko...

en: Open &Network Stream...
ach: Yab Ka cwalo pa &Gikube...

en: Open &Capture Device...
ach: yab &Ka mako Gitic...

en: Open &Location from clipboard
ach: Yab &Kabedo ki iyi kagwoko

en: Conve&rt / Save...
ach: Lo&k/Gwok...

en: &Quit
ach: &Wek

en: &Effects and Filters
ach: &Mamako kede Kiyo

en: &Track Synchronization
ach: &Lub Yiko

en: Plu&gins and extensions
ach: La&med kede wie

en: Customi&ze Interface...
ach: Yi&k Kaneno

en: &Preferences
ach: &Kite

en: &View
ach: &Nen

en: Play&list
ach: Nyig&wer

en: Docked Playlist
ach: Nyig wer ma gigwoko maber

en: &Fullscreen Interface
ach: &Neno Madit

en: &Advanced Controls
ach: &Yiko me rwom mamalu

en: Visualizations selector
ach: Giyero neno

en: Audio &Device
ach: Gituko &Wer

en: Audio &Track
ach: &Moo Wer

en: &Visualizations
ach: &Neno

en: Video &Track
ach: &Moyo Video

en: &Fullscreen
ach: Madit weng

en: &Zoom
ach: &Loko caji

en: &Aspect Ratio
ach: &Pimo rwom

en: &Crop
ach: &Koti apita

en: &Deinterlace
ach: &Kwany kube

en: &Deinterlace mode
ach: &Iyi kite me kwanyo kube

en: T&itle
ach: W&ie madito

en: &Chapter
ach: Dul

en: &Program
ach: &Puruguram

en: Check for &Updates...
ach: Rot pi &Ngec manyen...

en: &Stop
ach: &Cung

en: Pre&vious
ach: Mu&kato

en: Ne&xt
ach: Ma&ubo kore

en: &Faster
ach: &Oyoto

en: N&ormal Speed
ach: Dwiro m&arom

en: Slo&wer
ach: M&otmot

en: &Jump Forward
ach: &Pyee Lanyim

en: Jump Bac&kward
ach: Pyee idok C&en

en: Open &Network...
ach: Yab &Kakube...

en: Leave Fullscreen
ach: Wek Neno lung

en: &Playback
ach: &Tuk i dok cen

en: &Clear
ach: &Ywe

en: Show advanced preferences over simple ones
ach: Nyut yore me rwom mamalo maloyo en mayot

en: Systray icon
ach: Cal me Systray

en: Start VLC with only a systray icon
ach: Cak VLC kwede cal me Systray keken

en: Show playing item name in window title
ach: Nyut nying jami matye ka tuku iyi dirija madit

en: Show notification popup on track change
ach: Nyut kwenyoro madonyo iyi alokaloka me wer

en: Windows opacity between 0.1 and 1
ach: Ribiribi pa dirija tye iyi akina 0.1 ki 1

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
ach: Ribiribi pa lagwok madit tye iyi akina 0.1 ki 1

en: Show unimportant error and warnings dialogs
ach: Nyut bal mapire pe tek ki canduk ma kwenyoro

en: Activate the updates availability notification
ach: Ket kwenyoro pi tye a ngec manyen

en: Number of days between two update checks
ach: Namba me nino iyi akina roto ngec manyen aryo

en: Ask for network policy at start
ach: Peny pi cik mamako kube iyi acaki

en: Save the recently played items in the menu
ach: Gwok jami ma i tuko macegi iyi lacim

en: List of words separated by | to filter
ach: Nying coc ma opoke ki | iyi lakic

en: Show a controller in fullscreen mode
ach: Nyut lagwok ne iyi kit lanyut lung

en: Embed the file browser in open dialog
ach: Ket kayenyo fail iyi boc ma giyabo

en: Define which screen fullscreen goes
ach: Yer lanyut ma lanyut lung ceto iye

en: Load extensions on startup
ach: Ket nyayo ne ki kom acaki

en: Start in minimal view (without menus)
ach: Cak i neno maromrom(Labongo acaki)

en: Qt interface
ach: Qt kaneno

en: Open a skin file
ach: Yab fail kikome

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
ach: Fail kikome |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Open playlist
ach: Yab nying otuku

en: Save playlist
ach: Gwok nying otuku

en: Skin to use
ach: Kome me tic

en: Path to the skin to use.
ach: Yo beo i kome me tic.

en: Config of last used skin
ach: Can ma otude i kom ma kitiyo kwede me agiki

en: Show a systray icon for VLC
ach: Nyut kit cal me VLC

en: Show VLC on the taskbar
ach: Nyut VLC ikom bao me tic

en: Enable transparency effects
ach: Ket jami obed maleng

en: Use a skinned playlist
ach: Ti ki nying otuku ma kiyeko

en: Display video in a skinned window if any
ach: Tan cal anena i dirija me del kom makiyeko ka ce mo tye

en: Skinnable Interface
ach: kaneno maromo ayeka

en: Select skin
ach: Yer kome

en: Brightness threshold
ach: Tic me lengo

en: Noise
ach: Woo

en: Podcast URLs list
ach: Pok URLs nying

en: X coordinate
ach: X kub

en: Y coordinate
ach: Y kubo

en: Font size, pixels
ach: Kit me nukuta, nyig cal

en: Transcode
ach: Kan woko

en: Image adjust
ach: Rib Cal manok

en: Ripple
ach: Mol iwi gin ma lio

en: Rotate
ach: Lok

en: Transformation
ach: Loko kabedo

en: Wave
ach: Twagere pa pii

en: Framebuffer device
ach: Gin ma kano nyig cal

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
ach: Gin ma kano nyig cal me tic pi jalo (jwijwi /dev/fb0).

en: Use hardware YUV->RGB conversions
ach: Ti ki nyonyo me loko YUV->RGB

en: Output
ach: Me woko

en: Loop
ach: Kal

en: Dialog
ach: Lok

en: Form
ach: Fom

en: Preset
ach: Yik con

en: &Save as...
ach: &Gwok macalo...

en: Show extended options
ach: Nyut yore mukene

en: Show &more options
ach: Nyut yore &mukene

en: Change the caching for the media
ach: Lok kite me gwoko pa gitic

en: Start Time
ach: Caa me cako

en: Edit Options
ach: Yik kite mere

en: Extra media
ach: Wer mukene

en: Complete MRL for VLC internal
ach: Tyek MRL pi VLC internal

en: Select the file
ach: Yer fail

en: Change the start time for the media
ach: Lok caa me cako pi gitic man

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
ach: Tuk wer ma igwoko mukene (fail me wer mukene, ...)

en: Capture mode
ach: Kite me gwoko

en: Select the capture device type
ach: Yer kite gitic me gwoko

en: Device Selection
ach: Yero gitic

en: Options
ach: Kite me yero

en: Access advanced options to tweak the device
ach: Nwong yore me neno gitic man

en: Advanced options...
ach: Yore madito...

en: Disc Selection
ach: Kite me yero dic

en: Disc device
ach: Gitic me Dic

en: Starting Position
ach: Kacako

en: Audio and Subtitles
ach: Wer kede Wie matino

en: Choose one or more media file to open
ach: Yer acel nyo aryo ikom fail wek iyab

en: File Selection
ach: Yero fail

en: You can select local files with the following list and buttons.
ach: Itwero yero fail ma kany ki nying gi kede ka diyo

en: Add...
ach: Med...

en: Network Protocol
ach: Cik ikom kube

en: Please enter a network URL:
ach: Ket URL me kakube

en: RAW
ach: REK ME ARI

en: New destination
ach: Agiki manyen

en: Display locally
ach: Ten ki cing

en: Activate Transcoding
ach: Mi cwalo obed makiti

en: Miscellaneous Options
ach: Kite me yero kwone mapol

en: Stream all elementary streams
ach: Cwal jami weng

en: Generated stream output string
ach: Coc maceto woko ma ginongo

en: Output module:
ach: Jami ceto woko:

en: Use S/PDIF when available
ach: Ti ki S/PDIF ka nonge

en: Effects
ach: Adwogi

en: Visualization:
ach: Neno:

en: Enable Time-Stretching audio
ach: Mi wer me caa mabor tii

en: Dolby Surround:
ach: Langete:

en: Replay gain mode:
ach: Nwoo tuku:

en: Headphone surround effect
ach: Kite pa Giwinyo

en: Normalize volume to:
ach: Dwok dwone naka:

en: Tracks
ach: Wer

en: Preferred audio language:
ach: Leb me wer ma gimaro:

en: Password:
ach: Icwil me donyo:

en: Username:
ach: Nying pa latickede:

en: Submit played tracks stats to Last.fm
ach: Mii bot Last.fm wer magityeko tuku

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
ach: Wek woko H.264 i-pye me yabo gikiyo

en: Video quality post-processing level
ach: Kan madong ber pa jami anena dong otunu iye

en: Optical drive
ach: Kawiro jami me anena

en: Default optical device
ach: Nyonyo ma yiko gineno

en: Damaged or incomplete AVI file
ach: AVI fail ma otyeko bale onyo pe otum

en: HTTP proxy URL
ach: URL matiyo ki HTTP

en: HTTP (default)
ach: HTTP (maka-ka gin mo mamite)

en: RTP over RTSP (TCP)
ach: RTP iwi RTSP (TCP)

en: Live555 stream transport
ach: Live555 giwot makubere akuba

en: Default caching policy
ach: Polici ma kwako mako maka-ka ginmo mamite

en: Menus language:
ach: Lacim me leb:

en: Look and feel
ach: Nen ite maro

en: Use custom skin
ach: Tii ki del kom mamegi

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
ach: Man kite me neno i VLC, ki kite kede maro meri

en: Use native style
ach: Tii ki cital ma gang

en: Resize interface to video size
ach: Lok caji me neno video

en: Show controls in full screen mode
ach: Nyut yiko iyi kaneno madit

en: Force window style:
ach: Dii kit me dirija:

en: Show systray icon
ach: Nyut cal marac

en: Skin resource file:
ach: Fail pi lok ikom neno:

en: Allow only one instance
ach: Wek tyen acel keken

en: Separate words by | (without space)
ach: Pok dul lok ki I (labongo kabedo)

en: Save recently played items
ach: Gwok wer ma ituko mukato

en: Set up associations...
ach: Ter kube...

en: Enable On Screen Display (OSD)
ach: Mi (On Screen Display)OSD tii

en: Show media title on video start
ach: Nyut wi video

en: Default encoding
ach: Gonyo iyi kite majwi

en: Display device
ach: Gitic me nyuto

en: Force Aspect Ratio
ach: Pimo Teko

en: Stuff
ach: Jami tic

en: Edit settings
ach: Yub tera

en: Control
ach: Yiko

en: Run manually
ach: Tii kede ki cingi

en: Setup schedule
ach: Caa me yiko

en: Run on schedule
ach: Tye kaceto malubu yik macon

en: Status
ach: Kan ma tye iye kombedi

en: Prev
ach: Imalomalo

en: Add Input
ach: Med Jami magiketo

en: Edit Input
ach: Yiyiko Jami magiketo

en: Clear List
ach: Ruc nying jami

en: Launching an update request...
ach: Kelo kwac me ngec...

en: Interactive Zoom
ach: Dwoko ne kacel

en: Angle
ach: Lakinane

en: Logo erase
ach: Dunyo alama

en: Mask
ach: Lawum

en: Motion detect
ach: Ngeyo mol ne

en: VLM configurator
ach: Layik pa VLM

en: Media Manager Edition
ach: Ma okato ibot adwong maloyo kakube

en: Name:
ach: Nying:

en: Input:
ach: Magitiyo kwede:

en: Select Input
ach: Yer magibitic kwede

en: Output:
ach: Maya ikom tic:

en: Select Output
ach: Yer maya ikom tic

en: Time Control
ach: Gwoko cawa

en: Mux Control
ach: Gwoko Ruruba

en: Muxer:
ach: Magwoko rurubane:

en: Media Manager List
ach: Nying Ludito lakub
